Λουκάς Βενέτης

Σελίδα 13 από 14 Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Λουκάς Βενέτης

Δημοσίευση από aglaitsa Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 9:19 pm

εγω μαλλον παρακολουθω αλλη σειρα γιατι ο Λουκας που γνωρισα εγω ,και που θα ηθελα παρα πολυ να ειχα σαν φιλο μου, κρατησε τα μυστικα ολων , μπηκε μπροστα στη σφαιρα για την Νορα , εγραψε κρυφα τη δικογραφια που υπερασπιζοταν τον Νικολα για να μην χασει τη δουλεια του , εσωσε απο την αυτοκτονια Ευα και Μανο, στηριξε την Μελιτα ,αποφασισε να παντρευτει μια γυναικα που δεν αγαπουσε για να προσφερει ενα σπιτι στο παιδι που μολις ειχε μαθει πως εχει θυσιαζοντας την προσωπικη του ευτυχια και παλιοτερα χωρις δευτερη σκεψη ειχε προσφερθει να μεγαλωσει το παιδι της Δαφνης για να την κανει να αισθανθει τη σιγουρια που χρειαζοταν....
ναι τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως ειναι ανηθικος και χωρις αρχες....
θα τρελαθουμε τελειως? ainta
συμφωνω πως ειναι υπερβολικα τελειος για να ειναι αληθινος αλλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο.....
δηλαδη για τη Νταιζη που οντως την σπρωχνουν και προσπαθουν να μας αλαξουν γνωμη τι πρεπει να πουμε?
και οσο για τα λαθη που εχει κανει μεσα απο τη δουλεια του δειξτε μου εναν που δεν εχει κανει συμβιβασμους στη δουλεια του για να μη χασει το ψωμακι του.......
για οσους εχουν αμφιβολια για το κατα ποσο ο Λουκας εβαζε την καριερα του πανω απο τα πιστευω του εχω απλα να θυμισω την στιγμη που παραιτηθηκε απο αντιπροεδρος και ακολουθησε την Νορα στην ανεργια αλλα και τη συγκλονιστικη κατ"εμε σκηνη το βραδυ πριν τη δικη της αντιγονης που ειπε στην Νορα πως οτι εκανε το εκανε γιατι δεν ηθελε να εχει εκεινη εναν ανθρωπο κατωτερο της διπλα της ........
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από zwi Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 9:22 pm

AlexiaQ έγραψε:Ο Λούκας είναι ίσως ο πιο αγαπητος χαρακτήρας γιατί απλά από τους σεναριογράφους έχει περάσει σαν τέλειος που δεν κάνει λάθη, που μπορεί πάντα να σώζει τις ζωές όλων των ανθρώπων, που ειναι πανέξυπνος και έχει λύσει για όλα τα προβλήματα, που "είναι ηθικός" και πολλά πολλά ακόμα...
Ναι, εμένα με πειράζει όλη αυτή η τελειότητα του Λουκά. Το ότι δεν κάνει λάθη και όλα τα λάθη του ξαφνικά τα ξεχνάμε. Όταν χώρισε με την γυναίκα της ζωής του για μια ΥΠΟΘΕΣΗ και για μια καλύτερη καριέρα, όταν η Νόρα τον παρακαλούσε στον Ναυπλίο να γυρίσει πισώ και αυτός δεν έκανε τίποτα ενώ γύρισω μόνο για το παιδί, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε. Η παρέα τον δέχτηκε, με την Νόρα τα βρήκε. Όταν έστησε ολόκληρο παιχνίδι πίσω από την πλάτη της Νόρας η μόνη του απάντησε ήταν να πει στην Νόρα ότι κανει κατινιές την στιγμή που αυτός βοηθήσου την γυναίκα του εχθρού να κάνει τον εχθρό του να ζηλέψει. Αλλά σιγά τι πειράζει? Τα βρήκε πάλι με την Νόρα. Όταν ήταν απέναντι από την γυναίκα της ζωής του στα δικαστήρια και απειλήσου τις κολλήτες του με μηνύσεις, σιγά τι πειράζει. Η παρέα είχε και πάλι μια αγκαλιά για αυτόν.
Δεν λέω. Όλη η παρέα έχει κάνει λάθη, και ίσως πολύ μεγαλύτερα σε σχέση με τον Λουκά αλλά τα έχει πληρώσει και με το παραπάνω. Η Νόρα έκανε αυτό με την πορνογραφία στον υπολογιστή του Στέλιου αλλά τιμωριθηκέ. Μπορεί όχι δικαστικά αλλά σίγουρα τιμωρήθηκε. Βιάστηκε από τον άνθρωπο που είχε αγαπήσει τόσο πολύ. Υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία? Η Εύα έκανε πολλά και τα πλήρωσε. Βγήκε από την παρέα, έχασε τους φίλους της για πολύ καιρό, βρέθηκε στο νοσοκομείο μια και δυο φορές σοβαρά τραυματισμένη, έχασε τον άντρα που αγαπήσε πιο πολύ, βιάστηκε, τσακώθει με το παιδί της. Δεν λεώ έκανε πολλά, αλλά πλήρωσε και πολύ. Ο Μάνος το ίδιο. Πήγε πολλές φορές στο δικαστήριο για εγκλήματα που έκανε ή που δεν έκανε. Έχασα την γυναίκα που αγαπούσε, βγήκε από την πάρεα, βρέθηκε ετοιμοθάνατος στο νοσοκομείο, το παιδί του δεν το ήθελε. Και αυτός πλήρωσε. Ο Νικόλας, έπαθε και αυτός πολλά αν και δεν έκανε τίποτα. Βρέθηκε στην φυλακή για ένα έγκλημα που δεν έκανε, βρέθηκε στο νοσοκομείο...Έπαθε κι αυτός. Η Δάφνη για τα ελάχιστα που έκανε βρέθηκε να χάνει τον άντρα της από την φίλη της και να είναι στο νοσοκομείο αναπήρη.
Βλέπετε, ΟΛΟΙ πλήρωσαν τα λάθη τους. Ο Λουκάς? Δεν λεώ ότι έκανε τόσα μεγάλα λάθη για να βρεθεί στο νοσοκομείο ή κάτι τέτοιο απλά όλοι πλήρωνουμε για τα λάθη μας. Ο Λουκάς έκανε λάθη και τι έχασε? Έπαθε αμνησία για 1-2 μέρες κι έδωσε ένα σπίτι στον γιο του. Αλλά κατα τα άλλα οι σεναριογράφοι ποτέ μα ποτέ δεν είχαν αδυναμία ή προωθούσαν τον Λουκά σαν τον τέλειο άνθρωπο ΠΟΤΕ.
Και τώρα όλη αυτή η κωμωδία συνεχίζεται με τον ηθικό Λουκά. Που ο Λουκας μόνο ηθικός δεν ήταν ποτε. Ίσως, αν και με υπερφυσικές δυνάμεις, να ήταν πάντα ο άνθρωπος που έτρεχε για όλους, που έσωζε τους πάντες, που είχε λύσει για τα πάντα αλλα ηθικός δεν ήταν. Είναι δικηγορός, αλλά ποιος είπε ότι πρέπει να βάζουμε φυλακή τους αθωούς και να αφήνουμε ελευθερούς τους αθώους? Ο Λουκάς στις μισές υποθέσεις που έχει κάνει είναι απέναντι στον αθώο. Όταν μαζί με την Νόρα άφησαν ελευθερό τον γιατρό, όταν αθώωσε την Αντιγόνη, όταν την στιγμή που δεν ήταν η Νόρα τώρα θα ο Μανος θα ήταν στην φυλακή για κάτι που δεν έχει κάνει, όταν ο Νικόλας πήγαινε να μπει στην φυλακή...που ήταν τότε ο ηθικός και πάντα με τους αθώους Λουκάς? Γιατί όπως είπα και πιο πάνω καλός φίλος είναι, αλλά ηθικός και δίκαιος δικηγόρος δεν είναι. Και αυτό είναι που με πειράζει πιο πολύ. Όχι που δεν έχει πληρώσει για τίποτα (έκανε λιγά και έσωσε πολλούς), με πειράζει που προσπαθούν να μου δείξουν έναν δικαίο Λουκά που αθωωνει πάντα τους αθωους και βάζει φυλακή μόνο τους ένοχους, έναν Λουκά που ουσιαστικά δεν υπάρχει....
Θα συμφωνήσω και πάλι μαζί σου Αλεξία μου...με καλύπτεις απόλυτα...! : respect : : respect : : respect :
zwi
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Σ'ένα σπίτι μαζί με τον Κωνσταντίνο Γιαννακόπουλο,τον Γιώργο Νανούρη,τον William Levy,τον Jensen Ackles,τον Ian Somerhalder και Rick Malambri μου!
Ασχολίες : Ποδήλατο,Skateboard,Κολύμβηση και πάνω από όλα πρώτος κύκλος των Μυστικά της Εδέμ!

Δημοσίευση από fay Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 9:27 pm

[quote="AlexiaQ"]
Ο Λούκας είναι ίσως ο πιο αγαπητος χαρακτήρας γιατί απλά από τους σεναριογράφους έχει περάσει σαν τέλειος που δεν κάνει λάθη, που μπορεί πάντα να σώζει τις ζωές όλων των ανθρώπων, που ειναι πανέξυπνος και έχει λύσει για όλα τα προβλήματα, που "είναι ηθικός" και πολλά πολλά ακόμα...

Κανείς δεν είναι τέλειος και όπως είδαμε και ο Λουκάς έχει κάνει τα λάθη του και κανένας δεν τα αρνείται.

Ναι, εμένα με πειράζει όλη αυτή η τελειότητα του Λουκά. Το ότι δεν κάνει λάθη και όλα τα λάθη του ξαφνικά τα ξεχνάμε. Όταν χώρισε με την γυναίκα της ζωής του για μια ΥΠΟΘΕΣΗ και για μια καλύτερη καριέρα, όταν η Νόρα τον παρακαλούσε στον Ναυπλίο να γυρίσει πισώ και αυτός δεν έκανε τίποτα ενώ γύρισω μόνο για το παιδί, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε.

Και μένα θα μου έδινε στα νεύρα η τελειότητα αν την έβλεπα στον οποιονδήποτε. Δεν υπάρχει όμως ο τέλειος άνθρωπος, όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας και τα ελαττώματά μας. Άλλωστε άνθρωποι είμαστε, όχι θεοί. Τα όποια προσόντα και αρετές ενός ανθρώπου δεν τον κάνουν και τέλειο. Το λάθος του Λουκά με την υπόθεση της Αντιγόνης το έχουμε ξαναπεί και σαφώς ήταν σοβαρό. Είδαμε και τους δύο να κάνουν λάθη. Ο Λουκάς ανέλαβε την Αντιγόνη και η Νόρα του έκρυψε την εγκυμοσύνη της. Και ξέρουμε καλά ότι δε γύρισε μόνο για το παιδί. Σίγουρα θα γύριζε κάποια στιγμή αν και πιστεύω κι εγώ ότι ήταν καθαρή ανοησία αυτός ο χωρισμός και αφού έμαθε για τον πατέρα του δεν θα έπρεπε να είχε φύγει εξαρχής. Η Νόρα και η παρέα θα τον στήριζαν όπως και να ήταν τα πράγματα.

Η παρέα τον δέχτηκε, με την Νόρα τα βρήκε. Όταν έστησε ολόκληρο παιχνίδι πίσω από την πλάτη της Νόρας η μόνη του απάντησε ήταν να πει στην Νόρα ότι κανει κατινιές την στιγμή που αυτός βοηθήσου την γυναίκα του εχθρού να κάνει τον εχθρό του να ζηλέψει. Αλλά σιγά τι πειράζει? Τα βρήκε πάλι με την Νόρα. Όταν ήταν απέναντι από την γυναίκα της ζωής του στα δικαστήρια και απειλήσου τις κολλήτες του με μηνύσεις, σιγά τι πειράζει. Η παρέα είχε και πάλι μια αγκαλιά για αυτόν.

Η παρέα δέχτηκε ακόμη και το Μάνο που τους είχε φορτώσει ενοχές για χρόνια για το θάνατο του Φώτη χωρίς να φταίνε. Γιατί να μη δεχτεί το Λουκά; Το παιχνίδι που έστησε ο Λουκάς ήταν έμπνευση της Αμαλίας, όντως βλακώδες και το σφάλμα του Λουκά ήταν να μην πει στη Νόρα τι σχεδίαζαν. Αλλά και η Νόρα την έκανε την κατινιά της όταν έψαχνε το κινητό του, μην το ξεχνάμε. Και όσο για το δικαστήριο δεν απείλησε ο Λουκάς με μηνύσεις αλλά η Αντιγόνη.

Δεν λέω. Όλη η παρέα έχει κάνει λάθη, και ίσως πολύ μεγαλύτερα σε σχέση με τον Λουκά αλλά τα έχει πληρώσει και με το παραπάνω. Η Νόρα έκανε αυτό με την πορνογραφία στον υπολογιστή του Στέλιου αλλά τιμωριθηκέ. Μπορεί όχι δικαστικά αλλά σίγουρα τιμωρήθηκε. Βιάστηκε από τον άνθρωπο που είχε αγαπήσει τόσο πολύ. Υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία? Η Εύα έκανε πολλά και τα πλήρωσε. Βγήκε από την παρέα, έχασε τους φίλους της για πολύ καιρό, βρέθηκε στο νοσοκομείο μια και δυο φορές σοβαρά τραυματισμένη, έχασε τον άντρα που αγαπήσε πιο πολύ, βιάστηκε, τσακώθει με το παιδί της. Δεν λεώ έκανε πολλά, αλλά πλήρωσε και πολύ. Ο Μάνος το ίδιο. Πήγε πολλές φορές στο δικαστήριο για εγκλήματα που έκανε ή που δεν έκανε. Έχασα την γυναίκα που αγαπούσε, βγήκε από την πάρεα, βρέθηκε ετοιμοθάνατος στο νοσοκομείο, το παιδί του δεν το ήθελε. Και αυτός πλήρωσε. Ο Νικόλας, έπαθε και αυτός πολλά αν και δεν έκανε τίποτα. Βρέθηκε στην φυλακή για ένα έγκλημα που δεν έκανε, βρέθηκε στο νοσοκομείο...Έπαθε κι αυτός. Η Δάφνη για τα ελάχιστα που έκανε βρέθηκε να χάνει τον άντρα της από την φίλη της και να είναι στο νοσοκομείο αναπήρη.
Βλέπετε, ΟΛΟΙ πλήρωσαν τα λάθη τους. Ο Λουκάς? Δεν λεώ ότι έκανε τόσα μεγάλα λάθη για να βρεθεί στο νοσοκομείο ή κάτι τέτοιο απλά όλοι πλήρωνουμε για τα λάθη μας. Ο Λουκάς έκανε λάθη και τι έχασε? Έπαθε αμνησία για 1-2 μέρες κι έδωσε ένα σπίτι στον γιο του. Αλλά κατα τα άλλα οι σεναριογράφοι ποτέ μα ποτέ δεν είχαν αδυναμία ή προωθούσαν τον Λουκά σαν τον τέλειο άνθρωπο ΠΟΤΕ.
Και τώρα όλη αυτή η κωμωδία συνεχίζεται με τον ηθικό Λουκά. Που ο Λουκας μόνο ηθικός δεν ήταν ποτε. Ίσως, αν και με υπερφυσικές δυνάμεις, να ήταν πάντα ο άνθρωπος που έτρεχε για όλους, που έσωζε τους πάντες, που είχε λύσει για τα πάντα αλλα ηθικός δεν ήταν. Είναι δικηγορός, αλλά ποιος είπε ότι πρέπει να βάζουμε φυλακή τους αθωούς και να αφήνουμε ελευθερούς τους αθώους? Ο Λουκάς στις μισές υποθέσεις που έχει κάνει είναι απέναντι στον αθώο. Όταν μαζί με την Νόρα άφησαν ελευθερό τον γιατρό, όταν αθώωσε την Αντιγόνη, όταν την στιγμή που δεν ήταν η Νόρα τώρα θα ο Μανος θα ήταν στην φυλακή για κάτι που δεν έχει κάνει, όταν ο Νικόλας πήγαινε να μπει στην φυλακή...που ήταν τότε ο ηθικός και πάντα με τους αθώους Λουκάς? Γιατί όπως είπα και πιο πάνω καλός φίλος είναι, αλλά ηθικός και δίκαιος δικηγόρος δεν είναι. Και αυτό είναι που με πειράζει πιο πολύ. Όχι που δεν έχει πληρώσει για τίποτα (έκανε λιγά και έσωσε πολλούς), με πειράζει που προσπαθούν να μου δείξουν έναν δικαίο Λουκά που αθωωνει πάντα τους αθωους και βάζει φυλακή μόνο τους ένοχους, έναν Λουκά που ουσιαστικά δεν υπάρχει....

Υπενθυμίζω ότι η Νόρα αθώωσε το γιατρό και όχι ο Λουκάς. Εκείνη πήρε την προαγωγή για την υπόθεση που κέρδισε. Και φυσικά χάρηκε γιατί ήθελε να πάει μπροστά την καριέρα της. Πού να φανταστεί βέβαια ότι την παραμόνευε ο Στέλιος στη γωνία. Και η Νόρα σε αντίθεση με το Λουκά ήξερε από μια στιγμή και μετά ότι ο γιατρός ήταν ένοχος κι όμως συνέχισε την υπεράσπισή του. Ήθελε να κάνει καλά τη δουλειά της. Αν παραδεχόμαστε ότι ο Λουκάς σαν δικηγόρος αθώωνε ενόχους θα πρέπει να παραδεχτούμε το ίδιο και για τη Νόρα. Επιπλέον όταν φύτευε το πορνογραφικό υλικό στο Στέλιο ήξερε πολύ καλά ότι έκανε ένα σοβαρό αδίκημα. Έστειλε έναν άνθρωπο φυλακή με ψεύτικες κατηγορίες ενώ είχε στη διάθεσή της αρκετά ενοχοποιητικά στοιχεία για να τον κλείσει μέσα.
Τέλος να συνοψίσω λέγοντας ότι ένα χαρακτήρα δεν τον κρίνουμε μόνο από τα λάθη του αλλά προσπαθούμε να δούμε και τα καλά στοιχεία του. Επειδή ο Λουκάς έκανε κάποια λάθη κι αυτός σαν άνθρωπος δεν τον ακυρώνουμε εντελώς ούτε τον καταδικάζουμε στο πυρ το εξώτερο.

fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Caroline Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:25 pm

aglaitsa έγραψε:εγω μαλλον παρακολουθω αλλη σειρα γιατι ο Λουκας που γνωρισα εγω ,και που θα ηθελα παρα πολυ να ειχα σαν φιλο μου, κρατησε τα μυστικα ολων , μπηκε μπροστα στη σφαιρα για την Νορα , εγραψε κρυφα τη δικογραφια που υπερασπιζοταν τον Νικολα για να μην χασει τη δουλεια του , εσωσε απο την αυτοκτονια Ευα και Μανο, στηριξε την Μελιτα ,αποφασισε να παντρευτει μια γυναικα που δεν αγαπουσε για να προσφερει ενα σπιτι στο παιδι που μολις ειχε μαθει πως εχει θυσιαζοντας την προσωπικη του ευτυχια και παλιοτερα χωρις δευτερη σκεψη ειχε προσφερθει να μεγαλωσει το παιδι της Δαφνης για να την κανει να αισθανθει τη σιγουρια που χρειαζοταν....
ναι τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως ειναι ανηθικος και χωρις αρχες....
θα τρελαθουμε τελειως? ainta .
Έχεις δίκιο. Ο Λουκάς έχει κάνει πολλά για τους φίλους του αλλά έγω δεν μίλησα για τον χαρακτήρα του και την στάση του απέναντι στους φίλους του. Το πόσο τους βοηθήσε, το τι έκανε για αυτούς. Αυτό που είπα ότι σαν δικηγορός δεν είναι ηθικός και πάντα με τους αθωους ενώ οι σεναριογράφοι προσπαθούν να μας δείξουν κάτι τέτοιο. Wink

aglaitsa έγραψε:συμφωνω πως ειναι υπερβολικα τελειος για να ειναι αληθινος αλλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο.....
δηλαδη για τη Νταιζη που οντως την σπρωχνουν και προσπαθουν να μας αλαξουν γνωμη τι πρεπει να πουμε?
και οσο για τα λαθη που εχει κανει μεσα απο τη δουλεια του δειξτε μου εναν που δεν εχει κανει συμβιβασμους στη δουλεια του για να μη χασει το ψωμακι του.......
Μα δεν λέω ότι αυτό που κάνει ο Λουκάς δεν τα κάνουν κι άλλοι και ότι είναι ο μόνος που δεν είναι μόνο με τους αθώους για να μην χάσει την δουλειά του. Razz
Απλά λέω ότι οι σεναριογράφοι θέλουν να τον περάσουν σαν ηθικό δικηγόρο, ενώ δεν είναι.

aglaitsa έγραψε:για οσους εχουν αμφιβολια για το κατα ποσο ο Λουκας εβαζε την καριερα του πανω απο τα πιστευω του εχω απλα να θυμισω την στιγμη που παραιτηθηκε απο αντιπροεδρος και ακολουθησε την Νορα στην ανεργια αλλα και τη συγκλονιστικη κατ"εμε σκηνη το βραδυ πριν τη δικη της αντιγονης που ειπε στην Νορα πως οτι εκανε το εκανε γιατι δεν ηθελε να εχει εκεινη εναν ανθρωπο κατωτερο της διπλα της ........
Αυτό το έκανε για την φιλιά του με την Νόρα, όχι για ηθικη ή επειδή ανελάβε μια υπόθεση που υπερασπιζόταν κάποιον ένοχο. Wink

fay έγραψε: Το λάθος του Λουκά με την υπόθεση της Αντιγόνης το έχουμε ξαναπεί και σαφώς ήταν σοβαρό. Είδαμε και τους δύο να κάνουν λάθη. Ο Λουκάς ανέλαβε την Αντιγόνη και η Νόρα του έκρυψε την εγκυμοσύνη της. Και ξέρουμε καλά ότι δε γύρισε μόνο για το παιδί. Σίγουρα θα γύριζε κάποια στιγμή αν και πιστεύω κι εγώ ότι ήταν καθαρή ανοησία αυτός ο χωρισμός και αφού έμαθε για τον πατέρα του δεν θα έπρεπε να είχε φύγει εξαρχής. Η Νόρα και η παρέα θα τον στήριζαν όπως και να ήταν τα πράγματα.
Όταν όμως ο Λουκάς είχε πάει απέναντι από την γυναικά που αγαπούσε και στο πλευρό της γυναίκας που πήγε να σκοτώσει την κολλητή του κανείς δεν είπε τίποτα. Τον στήριξαν, ήταν δίπλα του κι ας έκανε ένα τεράστιο λάθος. Όλοι ήταν δίπλα του. Αν έκανε κάτι τέτοιο κάποιος όλο χαρακτήρας είμαι σίγουρη ότι θα η παρέα θα του φερόταν αλλιώς.

fay έγραψε:
Η παρέα δέχτηκε ακόμη και το Μάνο που τους είχε φορτώσει ενοχές για χρόνια για το θάνατο του Φώτη χωρίς να φταίνε. Γιατί να μη δεχτεί το Λουκά; Το παιχνίδι που έστησε ο Λουκάς ήταν έμπνευση της Αμαλίας, όντως βλακώδες και το σφάλμα του Λουκά ήταν να μην πει στη Νόρα τι σχεδίαζαν. Αλλά και η Νόρα την έκανε την κατινιά της όταν έψαχνε το κινητό του, μην το ξεχνάμε. Και όσο για το δικαστήριο δεν απείλησε ο Λουκάς με μηνύσεις αλλά η Αντιγόνη.
Ναι αλλά ο Μάνος κι όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες πλήρωσαν για τα λάθη τους, διώχτηκαν από την παρέα, πόνεσαν και μετά ξαναγύρισαν. Ο Λουκάς ούτε πλήρωσε, ουτε έπαθε κατι. Σαν να μην έκανε τίποτα, σαν να μην έγινε τίποτα.
Ήταν όντως εμπνευση της Αμαλίας αλλά ο Λουκάς θα μπορούσε απλά να μην δεχθεί ή τουλαχιστόν να το πει στην Νόρα. Μια σχέση στηρίζεται στην αληθεία και στην εμπιστοσύνη, αν δεν υπάρχουν αυτά δεν υπάρχει και σωστή σχέση.
Και το λάθος που έκανε με την Αντιγόνη και την δίκη ήταν τραγικό αλλά κανείς δεν είπε τίποτα. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά γιατί απλά είναι ο "τέλειος" Λούκας.

fay έγραψε: Υπενθυμίζω ότι η Νόρα αθώωσε το γιατρό και όχι ο Λουκάς. Εκείνη πήρε την προαγωγή για την υπόθεση που κέρδισε. Και φυσικά χάρηκε γιατί ήθελε να πάει μπροστά την καριέρα της. Πού να φανταστεί βέβαια ότι την παραμόνευε ο Στέλιος στη γωνία. Και η Νόρα σε αντίθεση με το Λουκά ήξερε από μια στιγμή και μετά ότι ο γιατρός ήταν ένοχος κι όμως συνέχισε την υπεράσπισή του. Ήθελε να κάνει καλά τη δουλειά της. Αν παραδεχόμαστε ότι ο Λουκάς σαν δικηγόρος αθώωνε ενόχους θα πρέπει να παραδεχτούμε το ίδιο και για τη Νόρα. Επιπλέον όταν φύτευε το πορνογραφικό υλικό στο Στέλιο ήξερε πολύ καλά ότι έκανε ένα σοβαρό αδίκημα. Έστειλε έναν άνθρωπο φυλακή με ψεύτικες κατηγορίες ενώ είχε στη διάθεσή της αρκετά ενοχοποιητικά στοιχεία για να τον κλείσει μέσα.
Τέλος να συνοψίσω λέγοντας ότι ένα χαρακτήρα δεν τον κρίνουμε μόνο από τα λάθη του αλλά προσπαθούμε να δούμε και τα καλά στοιχεία του. Επειδή ο Λουκάς έκανε κάποια λάθη κι αυτός σαν άνθρωπος δεν τον ακυρώνουμε εντελώς ούτε τον καταδικάζουμε στο πυρ το εξώτερο.
Μα εγώ το παραδέχομαι. Η Νόρα δεν είναι ηθική δικηγόρος, απλά κάνει καταπληκτικά την δουλειά της αλλά δεν είναι πουθενά να μας λένε για 2-3 επεισόδια το πόσο ηθική είναι η Νόρα, ότι πάει πάντα με το πλευρό των αθώων κτλ. Βλέπω να προσπαθουν να μας πείσουν ότι ο Λουκάς είναι ηθικός δικηγόρος ενώ δεν είναι και απλά το σχολιάζω.
Και όσο αφορά τον γιατρό, όταν η Νόρα είχε τύψεις για τον γιατρό ο Λουκάς της είπε ότι δεν πειράζει, ακόμα ένας αθώος εξώ και ότι αυτή είναι η δουλειά τους. Να φανταστώ τότε δεν ήταν ηθικός δικηγόρος έτσι?
Caroline
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Wonderland

Δημοσίευση από zwi Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:29 pm

AlexiaQ έγραψε:
Όταν όμως ο Λουκάς είχε πάει απέναντι από την γυναικά που αγαπούσε και στο πλευρό της γυναίκας που πήγε να σκοτώσει την κολλητή του κανείς δεν είπε τίποτα. Τον στήριξαν, ήταν δίπλα του κι ας έκανε ένα τεράστιο λάθος. Όλοι ήταν δίπλα του. Αν έκανε κάτι τέτοιο κάποιος όλο χαρακτήρας είμαι σίγουρη ότι θα η παρέα θα του φερόταν αλλιώς.

fay έγραψε: Υπενθυμίζω ότι η Νόρα αθώωσε το γιατρό και όχι ο Λουκάς. Εκείνη πήρε την προαγωγή για την υπόθεση που κέρδισε. Και φυσικά χάρηκε γιατί ήθελε να πάει μπροστά την καριέρα της. Πού να φανταστεί βέβαια ότι την παραμόνευε ο Στέλιος στη γωνία. Και η Νόρα σε αντίθεση με το Λουκά ήξερε από μια στιγμή και μετά ότι ο γιατρός ήταν ένοχος κι όμως συνέχισε την υπεράσπισή του. Ήθελε να κάνει καλά τη δουλειά της. Αν παραδεχόμαστε ότι ο Λουκάς σαν δικηγόρος αθώωνε ενόχους θα πρέπει να παραδεχτούμε το ίδιο και για τη Νόρα. Επιπλέον όταν φύτευε το πορνογραφικό υλικό στο Στέλιο ήξερε πολύ καλά ότι έκανε ένα σοβαρό αδίκημα. Έστειλε έναν άνθρωπο φυλακή με ψεύτικες κατηγορίες ενώ είχε στη διάθεσή της αρκετά ενοχοποιητικά στοιχεία για να τον κλείσει μέσα.
Μα εγώ το παραδέχομαι. Η Νόρα δεν είναι ηθική δικηγόρος, απλά κάνει καταπληκτικά την δουλειά της αλλά δεν είναι πουθενά να μας λένε για 2-3 επεισόδια το πόσο ηθική είναι η Νόρα, ότι πάει πάντα με το πλευρό των αθώων κτλ. Βλέπω να προσπαθουν να μας πείσουν ότι ο Λουκάς είναι ηθικός δικηγόρος ενώ δεν είναι και απλά το σχολιάζω.
Και όσο αφορά τον γιατρό, όταν η Νόρα είχε τύψεις για τον γιατρό ο Λουκάς της είπε ότι δεν πειράζει, ακόμα ένας αθώος εξώ και ότι αυτή είναι η δουλειά τους. Να φανταστώ τότε δεν ήταν ηθικός δικηγόρος έτσι?

Θα ξανά συμφωνήσω μαζί σου...περισσότερο σ'αυτά τα σημεία...
zwi
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Σ'ένα σπίτι μαζί με τον Κωνσταντίνο Γιαννακόπουλο,τον Γιώργο Νανούρη,τον William Levy,τον Jensen Ackles,τον Ian Somerhalder και Rick Malambri μου!
Ασχολίες : Ποδήλατο,Skateboard,Κολύμβηση και πάνω από όλα πρώτος κύκλος των Μυστικά της Εδέμ!

Δημοσίευση από loukasnora Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:35 pm

Ήταν δίπλα του;Αυτό είδες εσύ;Ότι η παρέα ήταν δίπλα στον Λουκά σε εκείνα τα επεισόδια;Σε συμβουλεύω να τα ξαναδείς γιατί η παρέα όχι μόνο ΔΕΝ ήταν δίπλα στο Λουκά αλλά ξέχασαν και όλα όσα έχει κάνει για αυτούς.
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:37 pm

Ειδα οτι ξεκινησατε μια ενδιαφερουσα συζητηση...Σιγουρα ο Λουκας ειναι ενας χαρκτηρας κατ'αρχας αγαπητος...Αυτο δεν ειναι τυχαιο!!!!Κατα τη γνωμη μου παντα ο Λουκας ειναι και ηθικος και τιμιος και πολυ μαλιστα!!!!Αλλα τιποτα στη ζωη δεν ειναι ασπρο-μαυρο!!!!Ενας κατα βαση ηθικος και τιμιος χαρακτηρας σαφως και στη πορεια του θα κανει λαθη!!!!Ετσι και ο Λουκας τα εχει κανει τα λαθακια του και πολλες φορες εμενα τουλαχιστον με εχει εκνευρισει πολυυυυ αλλα μπορω να τα προσπερασω γιατι στον αντιποδα υπαρχουν τοσα και περισσοτερα θετικα για αυτον τον χαρακτηρα!!!!!!

Γενικα θεωρω οτι οι συγκρισεις μεταξυ χαρακτηρων μπορουν να μας δωσουν πιο ολοκληρωμενη εικονα αλλα εδω δε ξερω αν εχει σημασια...Οκ και καθαρματα να ειναι η παρεα αυτο καθαγιαζει τον Λουκα ή τον καθε Λουκα;;;;Ή αντιθετως αν οι υπολοιποι της παρεας ςιναι αγγελουδια αυτο δαιμονοποιει τον Λουκα;;;;

Το γεγονος οτι υπαρχουν και οι δυο αποψεις μαλλον σημαινει οτι υπαρχουν επιχειρηματα και απο τις δυο πλευρες...Οπως ηδη ειπωθηκε η Νορα ειχε τυψεις που αθωωσε τον γιατρο(αν και τα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ανηθικο ενας δικηγορος να υπερασπιζεται εναν ενοχο...αλλωστε καποιος πρεπει να το κανει...) ενω ο Λουκας ειπε στο χαλαρο και τι εγινε ακομα ενας δολοφονος στον δρομο...Αλλα αυτο ηταν η αρχη...Στην εξελιξη του ωριμασε και καταφερε να συμβαδισει τις αξιες του με τη φυση της δουλειας του...

Το ιδιο και η Νορα...Τοτε με τον Στελιο αγγιξε τα ορια της τρελας και εφτασε στα ακρα...Αλλα ειδαμε οτι πληρωσε και οχι μονο με τον βιασμο...Ενιωσε τυψεις και καταλαβε το λαθος της...Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι αποφασισε να κανει το σωστο και να υπερασπιστει τον Στελιο γι'αυτο απλα δεν προλαβε γιατι ο Στελιος πεθανε...Το ιδιο και ο Λουκας γιατι να μην ξεχναμε ηταν συνρεργος της Νορας σε ολο αυτο γιατι οχι μονο τα ηξερε ολα αλλα τη βοηθησε κιολας...Ομως το μετανιωσε και θεήσε να επανορθωσει και αυτο εχει σημασια...

Οποτε για μενα ναι ειναι και ηθικος και τιμιος απλα ο καθενας μεταφραζει καποια γεγονοτα αλλιως και δινει βαρυτητα σε αλλα πραγματα...
dm10811
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από aglaitsa Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:45 pm

επειδη προφανως βλεπουμε τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια και δεν μου αρεσει να γινονταισυζητησεις επι συζητησεων ανευ σημασιας το μονο που εχω να προσθεσω ειναι πως στα 36 μου χρονια ηθικο δικηγορο δεν εχω γνωρισει και δεν φανταζομαι να γνωρισω ποτε....
εχω γνωρισει ομως δικηγορους που προσπαθουν να υπερασπιστουν το δικιο με τροπους ισως οχι τοσο ηθικους και οφειλω να ομολογησω πως αυτο στην πραγματικοτητα που ζουμε εμενα τουλαχιστον με καλυπτει....
οσο για τον ρολο του Λουκα απο την δικη μου οπτικη γωνια αυτο προσπαθουν να κανουν οι σεναριογραφοι......να δειξουν πως δεν μπορεις παντα να υπερασπιζεσαι το δικιο με το σταυρο στο χερι αλλα παρ"ολα αυτα προσπαθεις να διατηρεις καποιες ισοροπιες αναμεσα στις αρχες και τα πιστευω σου και στην πραγματικοτητα....
τελος η περιβοητη φραση εξω απο τα δικαστηρια ηταν απλα για να νιωσει η Νορα καλυτερα γιατι της την ειχαν πεσει οι συγγενεις της κοπελας.....
α και κατι ακομα ....τον Λουκα παντα τον συγχωρουσαν για τα λαθη του γιατι πρωτος αυτος ειχε συγχωρεσει και δικαιολογησει τα δικα τους που ηταν πολυ σοβαροτερα....
και επιτελους μια καθημερινη σειρα παρακολουθουμε γιατι πρεπει να προβληματιζομαστε τοσο? ;D
aglaitsa
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Δημοσίευση από fay Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:47 pm

AlexiaQ έγραψε:

Η δικηγορία δεν είναι και από τα καλύτερα επαγγέλματα. Πολλές φορές ο δικηγόρος αναγκάζεται να πει ψέματα ή να μεγαλοποιήσει μια λεπτομέρεια ή και να ελαχιστοποιήσει κάτι σημαντικό για να δικαιώσει τον πελάτη του. Το νόμιμο δεν είναι πάντα και δίκαιο. Και το επάγγελμα του δικηγόρου δεν έχει πάντα ηθικούς φραγμούς. Και η Νόρα και ο Λουκάς το ήξεραν αυτό και προσπαθούσαν και οι δυο να κάνουν τη δουλειά τους ακόμη κι όταν θεωρούσαν ότι δεν υπερασπίζονται πάντα το δίκιο. Θυμάμαι το Λουκά να λέει ότι έχει κάνει πράγματα για τα οποία δεν ήταν περήφανος. Ασφαλώς εννοούσε στη δουλειά του. Και οι δύο όμως έβαζαν μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο επάγγελμά τους και στη ζωή τους. Όταν ο Στέλιος κατηγόρησε τη Νόρα για το πως χειρίστηκε την υπόθεση του Νικόλα και της είπε ότι είδε στο δικαστήριο μια Νόρα που δεν ήθελε να ξέρει η Νόρα του απάντησε να μη μπερδεύει τη δικηγόρο με τη γυναίκα κι ότι πέρα από τη δουλειά της ήταν η ίδια η Νόρα που ήξερε. Σαν δικηγόροι σίγουρα και οι δυο δεν υπερασπίστηκαν όλες τις φορές το δίκιο, τουλάχιστον όμως δεν άφησαν να τους αλλοτριώσει σαν χαρακτήρες και αυτή η στάση περιορίστηκε μόνο στα επαγγελματικά τους και όχι και στις ζωές τους. Ίσως και γι΄αυτό το λόγο ο Λουκάς να προσπαθούσε να είναι με τους φίλους του και δίκαιος και έντιμος για να αντισταθμίσει κάπως το ψυχρό επάγγελμα του δικηγόρου.
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από MarCia Την / Το Πεμ Δεκ 01, 2011 10:53 pm

Αλεξια, συμφωνω. Wink
MarCia
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Ροδος

Δημοσίευση από Caroline Την / Το Παρ Δεκ 02, 2011 2:08 pm

loukasnora έγραψε:

Ήταν δίπλα του;Αυτό είδες εσύ;Ότι η παρέα ήταν δίπλα στον Λουκά σε εκείνα τα επεισόδια;Σε συμβουλεύω να τα ξαναδείς γιατί η παρέα όχι μόνο ΔΕΝ ήταν δίπλα στο Λουκά αλλά ξέχασαν και όλα όσα έχει κάνει για αυτούς.
Τα έχω δει τα επεισόδια. Η παρέα ήταν δίπλα του. Ή τουλάχιστον δεν ήταν απέναντι του! Του στόλισαν δέντρο, ήταν συνέχεια με τον Νικόλα, πήγε στο πάρτυ της Μελίτας, έτρωγε στο σπίτι της Δάφνης, έκανε παρέα με την Εύα, η Νόρα του πήρε δώρο.... Η παρέα ήταν απέναντι του μόνο όταν απειλούσαν με μηνύσεις Εύα-Δάφνη. Wink

agalitsa έγραψε:επειδη προφανως βλεπουμε τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια και δεν μου αρεσει να γινονταισυζητησεις επι συζητησεων ανευ σημασιας το μονο που εχω να προσθεσω ειναι πως στα 36 μου χρονια ηθικο δικηγορο δεν εχω γνωρισει και δεν φανταζομαι να γνωρισω ποτε....
εχω γνωρισει ομως δικηγορους που προσπαθουν να υπερασπιστουν το δικιο με τροπους ισως οχι τοσο ηθικους και οφειλω να ομολογησω πως αυτο στην πραγματικοτητα που ζουμε εμενα τουλαχιστον με καλυπτει....
οσο για τον ρολο του Λουκα απο την δικη μου οπτικη γωνια αυτο προσπαθουν να κανουν οι σεναριογραφοι......να δειξουν πως δεν μπορεις παντα να υπερασπιζεσαι το δικιο με το σταυρο στο χερι αλλα παρ"ολα αυτα προσπαθεις να διατηρεις καποιες ισοροπιες αναμεσα στις αρχες και τα πιστευω σου και στην πραγματικοτητα....
τελος η περιβοητη φραση εξω απο τα δικαστηρια ηταν απλα για να νιωσει η Νορα καλυτερα γιατι της την ειχαν πεσει οι συγγενεις της κοπελας.....
α και κατι ακομα ....τον Λουκα παντα τον συγχωρουσαν για τα λαθη του γιατι πρωτος αυτος ειχε συγχωρεσει και δικαιολογησει τα δικα τους που ηταν πολυ σοβαροτερα....
και επιτελους μια καθημερινη σειρα παρακολουθουμε γιατι πρεπει να προβληματιζομαστε τοσο?

fay έγραψε:Η δικηγορία δεν είναι και από τα καλύτερα επαγγέλματα. Πολλές φορές ο δικηγόρος αναγκάζεται να πει ψέματα ή να μεγαλοποιήσει μια λεπτομέρεια ή και να ελαχιστοποιήσει κάτι σημαντικό για να δικαιώσει τον πελάτη του. Το νόμιμο δεν είναι πάντα και δίκαιο. Και το επάγγελμα του δικηγόρου δεν έχει πάντα ηθικούς φραγμούς. Και η Νόρα και ο Λουκάς το ήξεραν αυτό και προσπαθούσαν και οι δυο να κάνουν τη δουλειά τους ακόμη κι όταν θεωρούσαν ότι δεν υπερασπίζονται πάντα το δίκιο. Θυμάμαι το Λουκά να λέει ότι έχει κάνει πράγματα για τα οποία δεν ήταν περήφανος. Ασφαλώς εννοούσε στη δουλειά του. Και οι δύο όμως έβαζαν μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο επάγγελμά τους και στη ζωή τους
Δεν έχετε καταλάβει κάτι. Δεν με πειράζει που ο Λουκάς δεν είναι πάντα με το δίκιο και προτιμάει να πηγαίνει καλά η καριέρα του. Με πειράζει που οι σεναριογράφοι προσπαθούν να βγάλουν τον Λουκά άγιο που είναι ηθικός, πάντα με τους αθώους κτλ. Τους βρισκω υπερβολικούς και ειλικρινά έχω κουραστεί με αυτήν την τελειότητα του Λουκά.

fay έγραψε:Όταν ο Στέλιος κατηγόρησε τη Νόρα για το πως χειρίστηκε την υπόθεση του Νικόλα και της είπε ότι είδε στο δικαστήριο μια Νόρα που δεν ήθελε να ξέρει η Νόρα του απάντησε να μη μπερδεύει τη δικηγόρο με τη γυναίκα κι ότι πέρα από τη δουλειά της ήταν η ίδια η Νόρα που ήξερε. Σαν δικηγόροι σίγουρα και οι δυο δεν υπερασπίστηκαν όλες τις φορές το δίκιο, τουλάχιστον όμως δεν άφησαν να τους αλλοτριώσει σαν χαρακτήρες και αυτή η στάση περιορίστηκε μόνο στα επαγγελματικά τους και όχι και στις ζωές τους. Ίσως και γι΄αυτό το λόγο ο Λουκάς να προσπαθούσε να είναι με τους φίλους του και δίκαιος και έντιμος για να αντισταθμίσει κάπως το ψυχρό επάγγελμα του δικηγόρου.
Σίγουρα έχει δίκιο σε αυτό που λες! Αλλά και πάλι, τονίζεται υπερβολικά το πόσο ηθικός και δίκαιος είναι ο Λουκάς κάτι που με ενοχλεί γιατί πρώτον δεν ειναι αλήθεια και δεύτερον είναι ακόμα ένας τρόπος νας μας δείξουν το πόσο τέλειος είναι ο Λουκάς. Και η Νόρα είναι δικηγόρος, και είναι έχει κάνει λάθη, ούτε η Νόρα είναι ηθική, ούτε αυτή πάει με τους αθωούς αλλά δεν βλέπω να λένε σε 3 επεισόδια ότι είναι ηθική όπως κάνουν με τον Λουκά και με εκνευρίζει αυτή η διάκριση που ουσιαστικά υπάρχει.
Caroline
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από zwi Την / Το Παρ Δεκ 02, 2011 2:44 pm

AlexiaQ έγραψε:Ήταν δίπλα του;Αυτό είδες εσύ;Ότι η παρέα ήταν δίπλα στον Λουκά σε εκείνα τα επεισόδια;Σε συμβουλεύω να τα ξαναδείς γιατί η παρέα όχι μόνο ΔΕΝ ήταν δίπλα στο Λουκά αλλά ξέχασαν και όλα όσα έχει κάνει για αυτούς.
Τα έχω δει τα επεισόδια. Η παρέα ήταν δίπλα του. Ή τουλάχιστον δεν ήταν απέναντι του! Του στόλισαν δέντρο, ήταν συνέχεια με τον Νικόλα, πήγε στο πάρτυ της Μελίτας, έτρωγε στο σπίτι της Δάφνης, έκανε παρέα με την Εύα, η Νόρα του πήρε δώρο.... Η παρέα ήταν απέναντι του μόνο όταν απειλούσαν με μηνύσεις Εύα-Δάφνη. Wink

AlexiaQ έγραψε:Δεν έχετε καταλάβει κάτι. Δεν με πειράζει που ο Λουκάς δεν είναι πάντα με το δίκιο και προτιμάει να πηγαίνει καλά η καριέρα του. Με πειράζει που οι σεναριογράφοι προσπαθούν να βγάλουν τον Λουκά άγιο που είναι ηθικός, πάντα με τους αθώους κτλ. Τους βρισκω υπερβολικούς και ειλικρινά έχω κουραστεί με αυτήν την τελειότητα του Λουκά.

Σίγουρα έχει δίκιο σε αυτό που λες! Αλλά και πάλι, τονίζεται υπερβολικά το πόσο ηθικός και δίκαιος είναι ο Λουκάς κάτι που με ενοχλεί γιατί πρώτον δεν ειναι αλήθεια και δεύτερον είναι ακόμα ένας τρόπος νας μας δείξουν το πόσο τέλειος είναι ο Λουκάς. Και η Νόρα είναι δικηγόρος, και είναι έχει κάνει λάθη, ούτε η Νόρα είναι ηθική, ούτε αυτή πάει με τους αθωούς αλλά δεν βλέπω να λένε σε 3 επεισόδια ότι είναι ηθική όπως κάνουν με τον Λουκά και με εκνευρίζει αυτή η διάκριση που ουσιαστικά υπάρχει.

Aκριβώς...θα ξανά συμφωνήσω μαζί σου...και εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα αυτή η διάκριση που κάνουν...
zwi
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Παρ Δεκ 02, 2011 4:14 pm

fay έγραψε:[Υπενθυμίζω ότι η Νόρα αθώωσε το γιατρό και όχι ο Λουκάς.

και εδω ειναι μια καλη ευκαιρια να εκφρασω μια απορια που την εχω ...χρονια Razz

επειδη και εγω εχω δει τα πρωτα επεισοδια της εδεμ και επειδη τα θυμαμαι παρα πολυ προσεχτικα....παντα μου εκανε εντυπωση ενα πραγμα....

στο εδρανα υπερασπισης του γιατρου καθοταν η νορα σαν δικηγορος του και διπλα της οχι καποια γραμματεας αλλα ο λουκας....σαφεστατα η νορα ηταν η δικηγορος του γιατρου..σαφεστατα αυτη πρωτοστατουσε στη δικη και αυτη τελικα την κερδισε και καρπωθηκε και την επιτυχια και συνεπως και την προαγωγη...ομως ο λουκας σαν τη νορα ηταν σχετικα δυνατα χαρρτια του ρουσσου στο γραφειο και γι αυτο τους εδινε και τις σοβαρες υποθεσεις (σιγουρα με κατευθυνσεις παντα ) ..

Ο Λουκας λοιπον στα εδρανα τι ακριβως εκανε;...γραμματειακη υποστηριξη;...εδειχνε απλα το προσωπο του και μονο για να τονωθει η εικονα της υπερασπισης;....ηταν εκει για να μην νιωθει η Νορα μοναξια;..για να την σωσει μετα απο τους παπαρατσι και τους οργισμενους (εν δικαιω) συγγενης της κοπελας;...ηταν μηπως μονο την τελευταια μερα της εκβασης της αποφασης; (σε αυτο σε τι θα ωφελουσε η παρουσια του; )η τελικα στα παρασκηνια και ο Λουκας ειχε βοηθησει τη Νορα με τη δικη τουλαχιστον στα πρακτικα θεματα, αν και ο πρωτος λογος ηταν δικος της;...γιατι σε αυτη τη περιπτωση τοτε και ο Λουκας ειχε συνεργαστει στην υποθεση του γιατρου και ποτε δεν καταλαβα γιατο ο Στελιος κατευθυνοταν μονο προς τον Ρουσσο και τη Νορα και ποτε προς τον Λουκα...

βεβαια μπορει να κανω την τριχα τριχια αλλα παντα ειχα αυτη την απορια...

επιπλεον εχοντας διαβασει τα σχολια σας περι ηθικης του Λουκα και εχοντας διαβασει, για τα επεισοδια που δεν εχω δει, τους περισσοτερους σχολιασμους που μου εχουν δωσει εικονα εχω να πω πως...

Η ηθικη στην εδεμ δεν ειναι υπαρκτο φαινομενο...

ο Λουκας ειναι ηθικος;...εξαρταται πως το βλεπει κανεις, στην ζωη κανεις δεν ειναι ακριβοδικαιος η απολυτα ηθικος....υπαρχουν μερικοι αποδεκτοι γενικοι κανονες ηθικης, στην κοινωνια και την ζωη, που φυσικα οριζουν αν καποιος ειναι ηθικος η οχι...εχοντας δει τους πρωτους δυο κυκλους της σειρας να πω πως ο Λουκας, ηθικος οπως τον παρουσιαζαν (σαν να κανει παντα το σωστο κτλ κτλ) φυσικα και δεν ηταν....ηταν ο ηθικοτερος ολων μεσα στην εδεμ μαζι με τον νικολα και την δαφνη...και ο Λουκας ακομα περισσοτερο γιατι θυσιαζοταν για ολους και προσπαθουσε με την λογικη του, την αγαπη του για την παρεα και βαση πραξεων(και δικων του και των αλλων) να κραταει ισορροπιες..

κατα τα αλλα ηταν δικηγορος, που ειχε παραδεχτει μονος του στη Δαφνη πως στη δουλεια του ειχε κανει τερατα....αρχικα ειχε παρουσιαστει σαν αριβιστας και καριεριστας σαν ο ανθρωπος που πιστευε πως πως αλλος ενας ενοχος εκει εξω δεν θα κανει τη διαφορα, αυτη ειναι αλλωστε η δουλεια του (δικα του λογια), ηταν ο ανθρωπος που ηξερε, μαζι με τη νορα, μεσω του Νικολα για την ζημια των εργοστασιων (και το ηξερε...) και ομως προσπαθουσε να διατηρησει ισορροπιες μεταξυ της παρεας και ουδεποτε τοτε ειχε εκφρασει και μεγαλη λυπη στην ιδεα νεκρων παιδιων (τοτε μονο ο νικολας και η δαφνη που υποστηριζε τον νικολα και αργοτερα και η ευα που ηθελε να υποστηριξει το νικολα ως γυναικα του) ...ηταν ο ανθρωπος που εκρυβε τα γεγονοτα του θανατου του φωτη...θα μου πειτε ναι αλλα φροντιζε την δεσποινα...θα σας πω πως τις ενοχες του φροντιζε...γιατι δεν ηξερε πως η Δεσποινα ηξερε τα παντα, αρα με την λογικη του ναι μεν την φροντιζε (αξιοθαυμαστο απο μια οπτικη δεν το αμφισβητω) αλλα απο μια αλλη αφηνε μια μητερα να θρηνει το παιδι της πιστευοντας ψεμματα για τους λογους που οδηγησαν αυτο το παιδι τραγικα στο θανατο...

Η παρεα στην εδεμ μπαινει πανω απο ολα...γιατι δεν ειδα ποτε τον Λουκα να στελνει στα δικαστηρια τον Μανο για κακοποιηση, για τον θανατο του Φωτη, για τους θανατους των μικρων παιδιων, για οικονομικες ατασθαλιες, για τα μυστικα που καταστρεφουν ζωες...η ηθικη του εκει δεν ωριοταν επι της δικαιοσυνης;...ειδα ομως απο καποια αποσπασματα μεχρι τα χριστουγεννα του τριτου κυκλου να επικαλειται την ηθικη για να σταθει εναντια στον ρουσσο για τα ιδια εγκληματα, εν τη προκειμενη ομως το θυμα ηταν ο ιδιος αρα το δικαιο φυσικα τον επνιγε περισσοτερο...κοινως οταν ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει, οταν ειναι μεσα (και εξαρταται και σε ποιο στρατοπεδο) αλλαζει το πραγμα...φυσιολογικο και απολυτα ανθρωπινο...

διαβαζοντας τα σχολια, ο Λουκας βοηθησε την ευα να στειλουν εναν ανθρωπο στην φυλακη για κατι που δεν εκανε...αναφερομαι στον Θανο...το ΘΑ εκανε δεν μου λεει κατι...ολοι σε καποια φαση της ζωης μας ειμαστε εν δυναμη ικανοι να κανουμε πολλα πραγματα, αν οι προθεσεις ηταν ποινικα αδικηματα ολος ο πλανητης μπαγλαρωμενος θα ηταν...η ηθικη του Λουκα πως δεν στελνουμε εναν ανθρωπο στη φυλακη για κατι που δεν εχει κανει και ειναι αθωος εκει που πηγε;...

αρα δεν μιλαμε για να εναν καθαρα ηθικο ανθρωπο...μιλαμε για εναν ανθρωπο με τα γκριζα σημεια του, οπως ολοι οι ανθρωποι ...για εναν ανθρωπο που εχει κανει πολλα λαθη και θα συνεχισει να κανει...

ολα τα παραπανω δεν ακυρωνουν και τα καλα στοιχεια του χαρακτηρα του...ειναι καλο παιδι...εχει φραγμους...λαμογιο δεν ειναι...ειναι ο καλυτερος φιλος...ξερει να αγαπαει ανευ ορων...θυσιαζεται για οσους αγαπαει...λατρευει την γυναικα και την οικογενεια του...απιστος δεν ειναι...σε υγεια και αρρωστια θα ειναι παντα εκει για ολους...και η λιστα συνεχιζεται, μια λιστα που δειχνει οτι ειναι καλη παστα ανθρωπου...

ομοιως και για τους υπολοιπους χαρακτηρες της εδεμ, ισχυουν πολλες αναλυσεις για πολλα θεματα αλλα δεν υπαρχει και λογος συγκρισης...αλλος ο χαρακτηρας της Νορας, της Ευας, του Μανου κοκ και αλλος του Λουκα...συγκριτικα με πολλους απο την εδεμ ο Λουκας κερδιζει ποντους ασυζητητι, αλλα αυτο δεν κανει τον προασπιστη της ηθικης ή το απολυτο προτυπο...απλα τον κανει καλυτερο απο καποιους αλλους λιγοτερα καλους...

αλλα η εξειδανικευση με παρωπιδες και ο τελειοι χαρακτηρες ειναι ενα περιπλοκο και ενιοτε βαρετο θεμα, το οποιο αλλωστε δεν ευσταθει ουτε στην πραγματικη ζωη ουτε σε μια μεγαλη καθημερινη σαπουνοπερα 600 και βαλε επεισοδιων που εχουν γινει τα παντα μεσα σε αυτα τα 4 χρονια σε ολους τους χαρακτηρες...
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Antigoni! Την / Το Παρ Δεκ 02, 2011 4:37 pm

ο ρόλος του Λουκά με κέρδισε από την πρωτη στιγμή.
Και σίγουρα είναι ένας από τους πιο σωστούς ρόλους.
Εννοείται πως έχει κάνει λάθη- ποιος άνθρωπος δεν κάνει άλλωστε- αλλά έχει κάνει πολλά για τους φίλους του.
Σκότωσε για τη Νόρα
Βοήθησε στη δίκη του Νικόλα ενώ οι υπόλοιποι τον κατηγορούσαν ότι τους πρόδωσε. Και άλλα πολλά..
Έχει κάνει πολλά λάθη αλλά έχει κάνει πολλά περισσότερα για τους φίλους του. Και έχει προσφέρει και τη ζωή του ως αντάλλαγμα πολλές φορές

Και η Νόρα που είναι επίσης αγαπημένος χαρακτήρας -ίσως και λίγο πιο πολύ απο το Λουκα- αλλά έχει κάνει πολλά λάθη και τραγικά./ Βέβαια έχει πληρώσει γι αυτό αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι εχει κάνει.

Και τέλος η αίσθηση της ηθικής έχει διαφορετική σημασία για τον καθένα οπότε δεν έχει νόημα να διαφωνούμε...
Antigoni!
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Παρ Δεκ 02, 2011 10:02 pm

Φελια η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο στο θεμα της δικης του γιατρου...Οντως ο Λουκας ηταν ενεργο μελος της υπερασπισης...Μετα τη δικη η Νορα αφου εγινε μετοχος(αυτο ηταν η προαγωγη αν δεν κανω λαθος) εγινες επικεφαλης μιας ομαδας της οποιας το επομενο ακριβως σε ιεραρχια μελος ηταν ο Λουκας...Προφανως αυτοι οι οροι ισχυαν και στη περιπτωση της δικης...Η Νορα ηταν η επικεφαλης και ο Λουκας ηταν στην ομαδα...Υπο τις εντολες της Νορας και η Νορα υπο τις εντολες του Ρουσσου...

Οσο για τον Στελιο εχω την εντυπωση οτι τα ειχε πιο πολυ με τη Νορα και τον Ρουσσο επειδη αυτοι ηταν οι πρωταγωνιστες...Ο Ρουσσος δεχτηκε την υποθεση και η Νορα αγορευε υπερ του δολοφονου της οικογενειας του...Ομως,γενικα ηταν εναντιον και του Λουκα...Αν θυμασαι οταν ειχε απαγαγει τη Νορα της ειχε πει οτι και ο Λουκας ηταν στη λιστα του-και υποθετω οτι αυτον ηθελε να τον σκοτωσει αν και ποτε δεν ειπε ποιες προθεσεις ειχε για τον Λουκα-απλα ετσι οπως του ηρθαν τα πραγματα δεν τα καταφερε...Αλλα αυτο δεν τον πειραξε τοσο ωστε να αλλαξει τα σχεδια του γιατι αυτοι που μισουσε περισσοτερο μαλλον ηταν αυτοι που εβλεπε και ακουγε να υπερασπιζονται το αδικο...

Ελπιζω να απαντησα στην απορια σου!!!!!
dm10811
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 1:05 pm

Δεν νομίζω ότι προσπαθούν να μας παρουσιάσουν τον Λουκά ως τον τέλειο ρόλο και ως τέρας ηθικής... Ο καθε ρόλος έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα... κάποιοι λιγότερα και κάποιοι περισσότερα... και το πως κρίνουμε έναν ρόλο είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα... Πχ εγω με το που είδα την πρεμιέρα των μυστικών ξεχώρισα αμέσως την Εύα και τον Μάνο ( ) και αντιπάθησα τη Μελίτα... στη συνέχεια λάτρεψα και τον Λουκά ενώ την Δαφνη με την Νόρα δεν της πολύ πήγαινα (βεβαια τωρα τις πάω με 1000!!! )... Και ο λόγος που λάτρεψα τον Λουκά είναι γιατί πάντα προσπαθούσε να βρει τις ισορροπίες... ήταν αυτός που προσπαθούσε να ηρεμήσει τις καταστάσεις να διώξει τις εντάσεις και να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα στην παρέα... Είναι ένας εξαίρετος δικηγόρος και έχει αποδείξει πολλές φορές ότι παλεύει για το δίκιο.... Ακόμα πιστεύω πως είναι ο καλύτερος φίλος που θα μπορούσε κάποιος να χει.... Νιώθεις ασφάλεια με τον Λουκά δίπλα σου!!! {ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...} Επισης ο Λουκας θυσίασε τον ερωτά του για ένα παιδί που δεν ήξερε πολύ καλά... (και ας ήταν γιος του) μονο και μονο για το καλό του παιδιού... ε κάτι δείχνει αυτό....
Τελος ο Λουκας ηταν αυτος που εσωσε τον Μανο και την Ευα απ΄την αυτοκτονία και την Νόρα απ΄το θανατο... (δεν νομίζω ότι έβαλαν τυχαία αυτό τον ρόλο και στις τρεις περιπτώσεις...)
Όπως είπα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για τον Λουκά... άλλοι έχουν κρατήσει τα λάθη του και τον κρίνουν με βάσει αυτά και άλλοι τα καλά του και δικαιολογούν τα λάθη του γιατί ρε παιδιά και αυτός άνθρωπος είναι!!!
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 3:05 pm

dm10811 έγραψε:Φελια η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο στο θεμα της δικης του γιατρου...Οντως ο Λουκας ηταν ενεργο μελος της υπερασπισης...Μετα τη δικη η Νορα αφου εγινε μετοχος(αυτο ηταν η προαγωγη αν δεν κανω λαθος) εγινες επικεφαλης μιας ομαδας της οποιας το επομενο ακριβως σε ιεραρχια μελος ηταν ο Λουκας...Προφανως αυτοι οι οροι ισχυαν και στη περιπτωση της δικης...Η Νορα ηταν η επικεφαλης και ο Λουκας ηταν στην ομαδα...Υπο τις εντολες της Νορας και η Νορα υπο τις εντολες του Ρουσσου...

ακριβως οπως τα λες ειναι...βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τελικα συμφωνα με την προαγωγη της, ο Λουκας θα ηταν κατω απο τις οδηγιες της Νορας η ηταν σε διαφορετικο μηκος κυμματος (μιας και αρχικα ειχε φανει πως η Νορα και ο Λουκας ηταν ιδιαιτερο δυναμικο στο γραφειο του Ρουσσου ξεχωριστα και η Νορα ειχε παραδεχτει στον Λουκα πως ολοι ξερανε πως αυτος ηταν καλυτερος και αξιζε την προαγωγη πιο πολυ απο εκεινη και απορουσε που ο Ρουσσος δεν ειχε δωσει την υποθεση του γιατρου σε εκεινον αλλα ο Λουκας της ειχε πει πως αυτος δεν ηταν γυναικα και ουσιαστικα το παιχνιδι στο δικαστηριο κερδιθηκε και φυλετικα. πολιτικη διακρισεων απο την αναποδη...) που σημαινε πως ουσιαστικα ο Λουκας παλι μπορει να επαιρνε εντολες μονο απο τον Ρουσσο, και ηταν θεμα χρονου και αυτος να παρει την ιδια προαγωγη με τη Νορα... αλλα αυτο ποτε δεν ξεκαθαριστηκε σε εκεινη τη χρονικη στιγμη...

Οσο για τον Στελιο εχω την εντυπωση οτι τα ειχε πιο πολυ με τη Νορα και τον Ρουσσο επειδη αυτοι ηταν οι πρωταγωνιστες...Ο Ρουσσος δεχτηκε την υποθεση και η Νορα αγορευε υπερ του δολοφονου της οικογενειας του...Ομως,γενικα ηταν εναντιον και του Λουκα...Αν θυμασαι οταν ειχε απαγαγει τη Νορα της ειχε πει οτι και ο Λουκας ηταν στη λιστα του-και υποθετω οτι αυτον ηθελε να τον σκοτωσει αν και ποτε δεν ειπε ποιες προθεσεις ειχε για τον Λουκα-απλα ετσι οπως του ηρθαν τα πραγματα δεν τα καταφερε...Αλλα αυτο δεν τον πειραξε τοσο ωστε να αλλαξει τα σχεδια του γιατι αυτοι που μισουσε περισσοτερο μαλλον ηταν αυτοι που εβλεπε και ακουγε να υπερασπιζονται το αδικο...

βασικα ο στελιος ηταν ψυχακιας... ..ολο τον κοσμο ηθελε να ξεπαστρεψει..απλα οι κυριοι στοχοι στους οποιους ειχε κλειδωσει ηταν ο Ρουσσος και η Νορα (ενω στο πρωτο επεισοδιο φανηκε πως αν και η υποθεση ηταν της Νορας, και ο Λουκας ειχε συμμετασχει εστω και ελαχιστα) περα απο αυτο ομως...ο Λουκας ειχε μπει στο στοχαστρο του Στελιου οχι για την δικη, η για λογους γενικης δικαιοσυνης... αλλα γιατι ηταν το στηριγμα, ο υπερασπιστης και προστατης της Νορας και του χαλαγε τα σχεδια,...αν δεν ηταν ο Λουκας στη μεση ο Στελιος μπορει να ειχε καταφερει να παρει την εκδικηση του απο τη Νορα οπως ηθελε και πολυ πιο συντομα...

αναμνησεις απο μια αλλη εποχη... ...μη πω και απο αλλη σειρα
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 3:58 pm

evaki16 έγραψε:Δεν νομίζω ότι προσπαθούν να μας παρουσιάσουν τον Λουκά ως τον τέλειο ρόλο και ως τέρας ηθικής... Ο καθε ρόλος έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα... κάποιοι λιγότερα και κάποιοι περισσότερα... και το πως κρίνουμε έναν ρόλο είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα... Πχ εγω με το που είδα την πρεμιέρα των μυστικών ξεχώρισα αμέσως την Εύα και τον Μάνο ( ) και αντιπάθησα τη Μελίτα... στη συνέχεια λάτρεψα και τον Λουκά ενώ την Δαφνη με την Νόρα δεν της πολύ πήγαινα (βεβαια τωρα τις πάω με 1000!!! )... Και ο λόγος που λάτρεψα τον Λουκά είναι γιατί πάντα προσπαθούσε να βρει τις ισορροπίες... ήταν αυτός που προσπαθούσε να ηρεμήσει τις καταστάσεις να διώξει τις εντάσεις και να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα στην παρέα... Είναι ένας εξαίρετος δικηγόρος και έχει αποδείξει πολλές φορές ότι παλεύει για το δίκιο.... Ακόμα πιστεύω πως είναι ο καλύτερος φίλος που θα μπορούσε κάποιος να χει.... Νιώθεις ασφάλεια με τον Λουκά δίπλα σου!!! {ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...} Επισης ο Λουκας θυσίασε τον ερωτά του για ένα παιδί που δεν ήξερε πολύ καλά... (και ας ήταν γιος του) μονο και μονο για το καλό του παιδιού... ε κάτι δείχνει αυτό....
Τελος ο Λουκας ηταν αυτος που εσωσε τον Μανο και την Ευα απ΄την αυτοκτονία και την Νόρα απ΄το θανατο... (δεν νομίζω ότι έβαλαν τυχαία αυτό τον ρόλο και στις τρεις περιπτώσεις...)
Όπως είπα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για τον Λουκά... άλλοι έχουν κρατήσει τα λάθη του και τον κρίνουν με βάσει αυτά και άλλοι τα καλά του και δικαιολογούν τα λάθη του γιατί ρε παιδιά και αυτός άνθρωπος είναι!!!

Συμφωνώ μαζί σου, Εύα.
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Δημοσίευση από zwi Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 4:03 pm

evaki16 έγραψε:Δεν νομίζω ότι προσπαθούν να μας παρουσιάσουν τον Λουκά ως τον τέλειο ρόλο και ως τέρας ηθικής... Ο καθε ρόλος έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα... κάποιοι λιγότερα και κάποιοι περισσότερα... και το πως κρίνουμε έναν ρόλο είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα... Πχ εγω με το που είδα την πρεμιέρα των μυστικών ξεχώρισα αμέσως την Εύα και τον Μάνο ( ) και αντιπάθησα τη Μελίτα... στη συνέχεια λάτρεψα και τον Λουκά ενώ την Δαφνη με την Νόρα δεν της πολύ πήγαινα (βεβαια τωρα τις πάω με 1000!!! )... Και ο λόγος που λάτρεψα τον Λουκά είναι γιατί πάντα προσπαθούσε να βρει τις ισορροπίες... ήταν αυτός που προσπαθούσε να ηρεμήσει τις καταστάσεις να διώξει τις εντάσεις και να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα στην παρέα... Είναι ένας εξαίρετος δικηγόρος και έχει αποδείξει πολλές φορές ότι παλεύει για το δίκιο.... Ακόμα πιστεύω πως είναι ο καλύτερος φίλος που θα μπορούσε κάποιος να χει.... Νιώθεις ασφάλεια με τον Λουκά δίπλα σου!!! {ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...} Επισης ο Λουκας θυσίασε τον ερωτά του για ένα παιδί που δεν ήξερε πολύ καλά... (και ας ήταν γιος του) μονο και μονο για το καλό του παιδιού... ε κάτι δείχνει αυτό....
Ουσιαστικά γίνεται αυτή η διάκριση...σε κάθε τρεια επεισόδια ακούμε να λένε ότι ο Λουκάς είναι ηθικός και αυτό εμένα με εκνευρίζει προσωπικά...δεν θυμάμαι να γίνεται έτσι και για τα άλλα μέλη της παρέας...οπότε στην ουσία υπάρχει αυτό...
zwi
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από tzibirdika Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 4:53 pm

Σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον και θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου...

Σαφως και ο Λουκας εχει κανει λαθη....οπως ολη η παρεα...

Κι ο Μανος μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν τα ειχε ταυτοχρονα με 2 γυναικες, τις κακοποιουσε και τις κοροιδευε....

Κι ο Νικολας μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν αφησε τη γυναικα του την ημερα του γαμου τους και πηγε με την ερωμενη του αδερφου του και την παντρευτηκε κιολας.

Κι η Νορα μας παρουσιαστηκε ως ανηθικη οταν αθωωσε εναν ενοχο και παγιδεψε τον Στελιο με την παιδικη πορνογραφια....

Κι η Ευα μας παρουσιαστηκε ως ανηθικη που πηρε τον αντρα της κολλητης της και τον παντρευτηκε...που μπηκε αναμεσα σε ενα παντρεμενο ζευγαρι γιατι μη ξεχναμε η Μελιτα τοτε δεν ειχε ιδεα...

Ετσι ΚΑΙ ο Λουκας μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν πηγε κοντρα στη Νορα για να υπερασπιστει την Αντιγονη...Οταν το επαιζε αμνησιακος και κοροιδευε τη Νορα ασχετως αν το εκανε για καλο σκοπο....Οταν το εσκασε και επινε καφεδακια με θεα το πελαγος ενω ολοι ανησυχουσαν για εκεινον...

Ισως τα δικα του λαθη να ειναι λιγοτερο σοβαρα απο των αλλων και γι αυτο να δημιουργουνται εντυπωσεις...αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι τα εχει κανει....

Παρ'ολα αυτα ο καθε χαρακτηρας εχει και καλα στοιχεια τα οποια τον κανουν και ξεχωριζει και τα οποια φροντιζουν να τονιζουν σεναριογραφοι απο την αρχη σχεδον της σειρας....

Δεν τονιζουν πχ την ανιδιοτελεια του Νικολα? Το ποσο καλος γιατρος ειναι και το ποσο αγαπαει τα παιδια?

Δεν τονιζουν την καλοσυνη της Δαφνης? Απο την αρχη της σειρας ακουω να λενε "η Δαφνη ο καλος ανθρωπος"

Δεν τονιζουν τωρα πια το ποσο υπευθυνη ειναι η Ευα με τα παιδια της και οτι ειναι η προτεραιοτητα της?

Δεν τονιζουν την δυναμικοτητα και την εξυπναδα της Νορας?

Εε ετσι και στον Λουκα τονιζουν το ανεπτυγμενο αισθημα της δικαιοσυνης και την αγαπη που τρεφει προς τους φιλους του.

Τωρα αν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα των ηρωων χαθηκαν καπου στην πορεια γιατι καποια ναι χαθηκαν γι αυτο ευθυνονται οι συγραφεις..οχι οι χαρακτηρες.. ))
tzibirdika
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : οδος ονειρων 15

Δημοσίευση από fay Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 5:29 pm

tzibirdika έγραψε:Σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον και θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου...

Κι ο Μανος μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν τα ειχε ταυτοχρονα με 2 γυναικες, τις κακοποιουσε και τις κοροιδευε....

Κι ο Νικολας μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν αφησε τη γυναικα του την ημερα του γαμου τους και πηγε με την ερωμενη του αδερφου του και την παντρευτηκε κιολας.

Κι η Νορα μας παρουσιαστηκε ως ανηθικη οταν αθωωσε εναν ενοχο και παγιδεψε τον Στελιο με την παιδικη πορνογραφια....

Κι η Ευα μας παρουσιαστηκε ως ανηθικη που πηρε τον αντρα της κολλητης της και τον παντρευτηκε...που μπηκε αναμεσα σε ενα παντρεμενο ζευγαρι γιατι μη ξεχναμε η Μελιτα τοτε δεν ειχε ιδεα...

Ετσι ΚΑΙ ο Λουκας μας παρουσιαστηκε ως ανηθικος οταν πηγε κοντρα στη Νορα για να υπερασπιστει την Αντιγονη...Οταν το επαιζε αμνησιακος και κοροιδευε τη Νορα ασχετως αν το εκανε για καλο σκοπο....Οταν το εσκασε και επινε καφεδακια με θεα το πελαγος ενω ολοι ανησυχουσαν για εκεινον...

Ισως τα δικα του λαθη να ειναι λιγοτερο σοβαρα απο των αλλων και γι αυτο να δημιουργουνται εντυπωσεις...αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι τα εχει κανει....

Παρ'ολα αυτα ο καθε χαρακτηρας εχει και καλα στοιχεια τα οποια τον κανουν και ξεχωριζει και τα οποια φροντιζουν να τονιζουν σεναριογραφοι απο την αρχη σχεδον της σειρας....

Δεν τονιζουν πχ την ανιδιοτελεια του Νικολα? Το ποσο καλος γιατρος ειναι και το ποσο αγαπαει τα παιδια?

Δεν τονιζουν την καλοσυνη της Δαφνης? Απο την αρχη της σειρας ακουω να λενε "η Δαφνη ο καλος ανθρωπος"

Δεν τονιζουν τωρα πια το ποσο υπευθυνη ειναι η Ευα με τα παιδια της και οτι ειναι η προτεραιοτητα της?

Εε ετσι και στον Λουκα τονιζουν το ανεπτυγμενο αισθημα της δικαιοσυνης και την αγαπη που τρεφει προς τους φιλους του.

Τωρα αν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα των ηρωων χαθηκαν καπου στην πορεια γιατι καποια ναι χαθηκαν γι αυτο ευθυνονται οι συγραφεις..οχι οι χαρακτηρες.. ))

Συμφωνώ μέχρι τελείας. Επίσης να προσθέσω ότι εφόσον σε όλους τους χαρακτήρες της παρέας έχουν δώσει έμφαση οι σεναριογράφοι δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλεί ιδιαίτερα η σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Λουκά. Μου κάνει εντύπωση γιατί να επικρίνουμε κάποιον ήρωα για τα καλά του στοιχεία αντί για τα ελαττώματά του. Γιατί να ενοχλεί η εντιμότητα του Λουκά αφού από την αρχή έτσι μας τον γνώρισαν και αφού κατά βάση παρά τα λάθη του αυτό δεν έχει αλλάξει;
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 7:15 pm

Ο Λουκάς είναι από τους ελάχιστους χαρακτήρες εκεί μέσα που δεν αλλιώθηκαν.
Ήταν από την αρχή έντιμος και συνεχίζει ως το τέλος.
Δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να του προσάψει σοβαρά λάθη.
Σχετικά με την αμνησία. Ήταν ένας ωραιότατος τρόπος να ξεφύγει από μια κατάσταση που και ο ίδιος δεν αισθανόταν καλά. Αγαπούσε τη Νόρα από τη μια , από την άλλη είχε και τους εκβιασμούς της Νταίζης. Αφού τελικά ο μικρός θα έμενε με τον Οδυσσέα και όχι και οι τρεις ως μια οικογένεια καλά έκανε και έπαιξε το ρόλο του αμνησιακού. Από μέρος του ήταν σωστός με την έννοια ότι δεν μπορούσε να ζει μια ολόκληρη ζωή κοντά σε έναν άνθρωπο-λέμε τώρα την Νταίζη-και να παριστάνει τον ευτυχισμένο. Και από την άλλη δεν είδαμε και την Νταιζάρα να αποκόβεται από το Χρήστο. Οπότε κάτω από εκείνες τις συνθήκες προσωπικά δεν μπορώ να του προσάψω το παιχνίδι του ως ανήθικο.
Απέναντι στη Νόρα ναι θα μπορούσε να της είχε μιλήσει πολύ νωρίς και μπροστά σε αυτήν να έλεγε την αλήθεια. Ίσως φοβόταν και τον χαρακτήρα της ότι δηλαδή θα της ξέφευγε η αλήθεια μπροστά σε άλλους και η όλη προσπάθεια να πήγαινε στράφι.
Όσο για την Αντιγόνη. Η υπερβολική του τιμιότητα να το πω τον οδήγησε να αναλάβει την υπεράσπισή της. Πεπεισμένος ότι το φόνο του Χ΄βασιλείου τον είχε κάνει ο Σταυρίδης την υπερασπίστηκε για να μην πληρώσει η Αντιγόνη για κάτι που δεν έκανε. Εξάλλου το ίδιο δεν θα κάνει και τώρα , δίνοντας απαλλαχτικά στοιχεία για το Ρούσσο; Δεν μπορεί να είμαστε εκεί αυστηροί και εδώ που είναι κάτι ανάλογο να δίνουμε άφεσι αμαρτιών.
Πάντα θα υπερασπίζεται το δίκιο. Πάντα από την αρχή ήθελε να τιμωρείται κάποιος για αυτά που έχει κάνει και όχι για άλλα.
Να μου λέγατε για το Θάνο μάλιστα. Τον μπουζουριάσανε για άλλη αιτία , γνωρίζοντας όμως ότι ψυχικά είναι ασταθής , άρα θα απαλλαχτεί και θα πάει για ψυχιατρική περίθαλψη.
Ο ίδιος μπορεί ως Λουκάς να ήταν πάρα πολύ αυστηρός απέναντι στο Ρούσσο. Όμως δεν μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει για αυτό . Πληγώθηκε από έναν άνθρωπο που τον θεωρούσε πατέρα του. Δεν μπορούσε να το πιστέψει ότι θα έκανε τέτοιο πράγμα. Όπως και πάλι που δεν μπορούσε να δει και την πλευρά του Ρούσσου που ήθελε ίσως πέρα από το να καλύψει την ανάμειξή του στην παλιά παρέα , ότι μπορεί και να το έκανε για να μην τον πληγώσει. Αλλά και εμείς στη θέση του κάπως ανάλογα θα αντιδρούσαμε .
Εκεί που πραγματικά θέλω να τον δω είναι όταν ο γιος του Άρης πάει να δουλέψει κοντά του πώς θα καταφέρει -σύμφωνα με τα δημοσιεύματα- να τον κάνει να μην βλέπει όλα τα πράγματα κάτω από οικονομικό πρίσμα. Βλέπετε και τα γονίδια της Νταίζης πήγαν σε αυτόν και άτιμο πράγμα να προσπαθείς να τα βάλεις με τη φύση. Αν και η Νταιζάρα υποτίθεται έγινε έτσι λόγω του τρόπου που μεγάλωσε , ενώ ο Άρης μεγάλωσε αν μη τι άλλο μέσα στην αγάπη.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 1:44 pm

zwi έγραψε:Ουσιαστικά γίνεται αυτή η διάκριση...σε κάθε τρεια επεισόδια ακούμε να λένε ότι ο Λουκάς είναι ηθικός και αυτό εμένα με εκνευρίζει προσωπικά...δεν θυμάμαι να γίνεται έτσι και για τα άλλα μέλη της παρέας...οπότε στην ουσία υπάρχει αυτό...

Δεν έχεις άδικο... τώρα τελευταία αναφέρεται πολύ συχνά η εντιμότητα του Λουκά! Και καταλαβαίνω απόλυτα τόσο εσένα όσο και τους αντιφαν του Λουκά να ενοχλήστε με αυτό διότι όντως δεν είναι ο μόνος "έντιμος" στη σειρά... Επίσης όμως δεν είναι και ο μόνος που θεωρείται ως έντιμος... 1000δες φορές έχουμε ακούσει να αναφέρουν την εντιμότητα του Νικόλα... το πόσο καλός γατρός είναι ο Νικόλας... ο Νικόλας δεν παίρνει λεφτά απ΄τα παιδιά... μόνο ο Νικόλας κατάφερε να πετύχει αυτό που κάποτε ευχήθηκε... "να γινει γιατρός των φτωχών παιδιών"... και πολλά ακόμα... Επίσης μας έχουν παρουσιάσει τη Δάφνη ως τον "καλό άνθρωπο" της ΕΔΕΜ που είναι πάντα εκεί για τους φίλους της... που είναι τίμια... που δεν θέλει το κακό των άλλων... που δεν αντέχει την αδικία και άλλα πολλά επίσης!!! Επιπλέον και για την Νόρα έχουν πει πολλάκης πόσο έντιμη και ηθική είναι... πόσο "γάτα" δικηγόρος είναι και τις περισσότερες φορές όταν μιλάνε για την ηθική του Λουκά κολλάνε και την Νόρα μαζί... "πχ. τις περισσότερες φορές ακούω να λένε <<τα παιδιά>> (όπου παιδιά Νόρα-Λουκάς) και όχι σκέτο Λουκάς" Όσο για την Εύα τώρα... Η Εύα όταν χώρισε με τον Στέφανο δεν του ζήτησε τίποτα και όλη την ώρα έλεγαν πως αν ήταν κάποια άλλη θα του τα ΄χε φάει όλα... τονίζοντας πάντα την εντιμότητα της Εύας... Επίσης όταν η Δάφνη είχε ανάγκη κάποια χρήματα η Εύα έριξε τα μούτρα της και τα ζήτησε απ΄την Αντιγόνη... δείχνοντάς μας το πόσο καλή φίλη είναι η Εύα και το πως δεν την νοιάζει να ρίξει τα μούτρα της για τους φίλους της... Και τελειώνουμε με τον "πολύπλευρο" (και λατρεμένο μου) Μάνο... Μπορεί στην αρχή να μας εδειξαν έναν αδίστακτο επιχειρηματία αλλά στη συνέχεια μας έδειξαν και την ευαίσθητη πλευρά του... δεν φοβήθηκε να καταχραστεί χρήματα απ΄τον Μπέλλο για να μην πάει η Δάφνη φυλακή... ήταν ο μόνος που την βοήθησε τότε και η Δάφνη σε κάθε επεισόδιο τον ευγνωμονούσε... Ακόμα έφυγε απ΄την Ελλάδα για να μην πληγώνει άλλο τους ανθρώπους που αγαπάει... χρειάστηκε πολύ δύναμη για να το κάνει αυτό και όμως τα κατάφερε...
Επίσης την Εριέττα με τα καλύτερα λόγια μας την παρουσιάζουν και την Νταίζη την έχουν "Αγιοποιήσει"... Οπότε δεν νομίζω ότι μόνο τον Λουκά προσπαθούν να αναδείξουν....
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από Caroline Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 7:02 pm

tzibirdika έγραψε:Σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον και θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου...

Nαι όμως όλοι έχουν πληρώσει για τα λάθη τους. Η Νόρα βιάστηκε, την απήγαγαν 2 φόρες, την παρακολουθούσαν για να κάνα χρόνο. Ο Νικόλας κόντεψε να μπει φυλακή για ένα έγκλημα που δεν είχε κάνει, βρέθηκε στο νοσοκομείο σε ετοιμοθάνατος, έχασε την Δάφνη για αρκετό καιρό, πήγε να πεθάνει το παιδί του. ο Μάνος πήγε να χάσει την κόρη του, βρέθηκε στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση, έχασε όλες τις γυναίκες που αγαπούσε, βγήκε από την παρέα, διαλήθηκε οικονομικά, έχασε τον όμιλο. Η Εύα έφτασα στην αυτοκτονία, την απήγαγαν, πήγε να πέσει από τον γκρεκό, κόντεψαν να την σκοτώσουν και όχι μία αλλά 3 φορές, χτυπήθηκε από σφαίρα, εχασε την κορη της πολλές φορές.
Ο Λουκάς τι έπαθε? Έχασα ένα σπίτι και έπαθε αμνησία για 2 ολοκλήρες μέρες.
Αρά μου λες ότι δεν γίνεται διάκριση? Γιατί ο Λουκάς να είναι ο μόνος που δεν παθαίνει τίποτα?

tzibirdika έγραψε:Παρ'ολα αυτα ο καθε χαρακτηρας εχει και καλα στοιχεια τα οποια τον κανουν και ξεχωριζει και τα οποια φροντιζουν να τονιζουν σεναριογραφοι απο την αρχη σχεδον της σειρας....

Ναι αλλά όλοι αυτοί είναι ότι οι σεναριογραφοι προσπαθούν να τονίσουν. Αντίθετα ο Λουκάς είναι ένας δικηγόρος που έχει ως στόχο να κερδίζει δίκες και όχι να πηγαίνει με τους αθώους αν και οι σεναριογράφοι προσπαθούν εδώ και μέρες να μας πουν το αντίθετο...
Caroline
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 7:15 pm

AlexiaQ έγραψε:

Nαι όμως όλοι έχουν πληρώσει για τα λάθη τους. Η Νόρα βιάστηκε, την απήγαγαν 2 φόρες, την παρακολουθούσαν για να κάνα χρόνο. Ο Νικόλας κόντεψε να μπει φυλακή για ένα έγκλημα που δεν είχε κάνει, βρέθηκε στο νοσοκομείο σε ετοιμοθάνατος, έχασε την Δάφνη για αρκετό καιρό, πήγε να πεθάνει το παιδί του. ο Μάνος πήγε να χάσει την κόρη του, βρέθηκε στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση, έχασε όλες τις γυναίκες που αγαπούσε, βγήκε από την παρέα, διαλήθηκε οικονομικά, έχασε τον όμιλο. Η Εύα έφτασα στην αυτοκτονία, την απήγαγαν, πήγε να πέσει από τον γκρεκό, κόντεψαν να την σκοτώσουν και όχι μία αλλά 3 φορές, χτυπήθηκε από σφαίρα, εχασε την κορη της πολλές φορές.
Ο Λουκάς τι έπαθε? Έχασα ένα σπίτι και έπαθε αμνησία για 2 ολοκλήρες μέρες.
Αρά μου λες ότι δεν γίνεται διάκριση? Γιατί ο Λουκάς να είναι ο μόνος που δεν παθαίνει τίποτα?

Το ότι ο Λουκάς δεν έπαθε τίποτα από τα παραπάνω που αναφέρεις τον κάνει αυτόματα πιο αντιπαθή από τους άλλους της παρέας; Να σου θυμίσω ότι κόντεψε να χάσει τη Νόρα από τη ζωή του όταν η Νταίζη τον εκβίαζε να την παντρευτεί και να ζήσει με μια γυναίκα που δεν αγαπούσε; Ότι όλη του η ζωή ήρθε τούμπα όταν έμαθε ότι ήταν υιοθετημένος και τον είχαν χωρίσει από την αδελφή του χρόνια;

tzibirdika έγραψε:Παρ'ολα αυτα ο καθε χαρακτηρας εχει και καλα στοιχεια τα οποια τον κανουν και ξεχωριζει και τα οποια φροντιζουν να τονιζουν σεναριογραφοι απο την αρχη σχεδον της σειρας....

Ναι αλλά όλοι αυτοί είναι ότι οι σεναριογραφοι προσπαθούν να τονίσουν. Αντίθετα ο Λουκάς είναι ένας δικηγόρος που έχει ως στόχο να κερδίζει δίκες και όχι να πηγαίνει με τους αθώους αν και οι σεναριογράφοι προσπαθούν εδώ και μέρες να μας πουν το αντίθετο...

Τελικά δεν έχω καταλάβει. Κρίνεις το Λουκά μόνο σαν δικηγόρο ή σαν άνθρωπο γενικότερα;
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Σελίδα 13 από 14 Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης