Απορίες για την ιστορία της σειράς

Σελίδα 6 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Απορίες για την ιστορία της σειράς

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:13 pm

edem4ever έγραψε:
taradoula έγραψε:Στο σημερινό επεισόδιο υπήρχε πάρα πολύ ίντριγκα και σασπένς. Από ότι κατάλαβα αυτός που πήρε τα λάφυρα της Νταίζης παρακολουθεί καιρό τώρα τις ζωές όλων και ρωτάω τώρα εγώ: "Γιατί άφησε τα λύτρα στην Εδέμ;"
Άρα είναι κάποιος που θέλει να βοηθήσει την Παρέα της Φεγγαρόπετρας, εσείς ποιος πιστεύετε πως μπορεί να κρύβετε πίσω από όλα αυτά;

Για αρχή μιλάμε για έναν άνθρωπο που ξέρει την ιστορία της παρέας, γι'αυτό και άφησε τα λεφτά στο απουσιολόγιο. Δεν έχει σε ιδιαίτερη εκτίμηση την Νταίζη και αυτό προκύπτει από τον εμπαιγμό με το εικοσάευρω. Θεωρεί ότι δικαιούται μόνο τα διαμάντια και όχι τα λεφτά γι'αυτό και τα επέστρεψε. Παρακολουθούσε στενά είτε την Άννα, είτε την Αντιγόνη και τον κύκλο της, προσωπικά πιστεύω το δεύτερο μιας και σίγουρα παρακολουθούσε την Νταίζη. Τέλος έχει συμφέρον να μην αποκαλύφθει το πτώμα του Αραβαντινού.
Αναφέραμε στο σχολιασμό των επεισοδίων τον Ευκλείδη και τον Ηλία. Προσωπικά τους έχω -προς το παρόν πάντα- αποκλείσει και τους δύο με αφορμη κύριως ένα κομμάτι από τις περιλήψεις, που μιλάει για όραμα του Ηλία και για έναν άγνωστο που του εμφανίζεται και του λέει ότι σύντομα θα γυρίσει στην Εδέμ, δεδομένου ότι ο Ηλίας δεν είναι ετοιμοθάνατος να τον επισκέπτεται άγγελος Κυρίου ή ο Άγιος Πέτρος και ότι η Αντιγόνη όντως πουλάει την Εδέμ για άγνωστους προς το παρόν λόγους, πιστεύω ότι ο άγνωστος που κινεί τα νήματα και ο άγωστος από το "όραμα" -δεν νομίζω ότι θα έχει την μεταφυσική χροία που προμηνύει- του Ηλία είναι το ένα και το αυτό πρόσωπο... Κάποιος που δεν γνωρίζει ο Ηλίας, στην περίπτωση πάντα που ο "δράστης" ενεργεί μόνος του και όχι μέσω συνεργών...
Όσο περίεργο λοιπόν και αν φαίνεται -και φαίνεται πολύ-, μετά από εκείνο το περίφημο "αυτοκτόνησε;" του Στέφανου σκέφτομαι πως ίσως ο Λαζαρίδης να μην είναι τόσο νεκρός όσο νομίζαμε... Δεν θέλει μεγάλη φαντασία να καταλάβει κανείς τι σημασία μπορεί να έχει το απουσιολόγιο για την παρέα αν την παρακολουθεί. Ο Λαζαρίδης σίγουρα δεν έχει σε εκτίμηση την Νταίζη αφού είναι παιδί του Λύτρα και θα παρακολουθεί την Αντιγόνη, την οποία επίσης δεν φαίνεται να εμπιστευόταν... Τα διαμάντια είναι κέρδη από γοραπωλησίες που μπορεί να συμμετείχε και ο ίδιος και τα λεφτά τα άφησε μία φορά στον εγγονό του, γιατί να μην το κάνει και δεύτερη;
Ένα επίσης ενδεχόμενο ή μάλλον ευσεβής πόθος είναι να βρίσκεται πίσω από όλα ο Μάνος και να κινεί τα νήματα από μακριά...

Καταρχάς μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι... ))
Όσον αφορά τον "άγνωστο" θεωρώ πως είναι ένα σημείο που μπορεί να κρύβει και πολλές εκπλήξεις. Αν το δεις με μια πρώτη οπτική σίγουρα σκέφτεσαι πως κάποιος από την παλιά Παρέα ζει. Για να είμαι ειλικρινής τους έχω σκεφτεί όλους, αλλά πιο πολύ μου "κούμπωσε" ο ίδιος ο Αραβαντινός για δύο λόγους: Πρώτον, θέλει να εκδικηθεί την Αντιγόνη και το Ρούυσο επειδή του στέρησαν τα παιδιά του ,
και δεύτερον είναι ο μόνος που θα είχε λόγο να μη θέλει να αποκαλυφτεί το πτώμα, διότι αν είναι ζωντανός δεν υπάρχει πτώμα.
Τώρα για τον Ευκλείδη και τον Ηλία, προσωπικά, κι εγώ τους αποκλείω, αλλά με την Ακρίτα έχω μάθει να τα περιμένω όλα. Από που συμπεραίνεις ότι το άτομο που θα δει σε "όραμα" ο Ηλίας είναι αυτός που έχει πάρει τα διαμάντια;

Υ.Γ. Η εκδοχή του Μάνου, ήταν η πρώτη που πέρασε από το μυαλό μου και θα μου άρεσε πάρα πολύ σαν εξέλιξη.

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:19 pm

Παρακολουθώ με μεγάααααααααααλο ενδιαφέρον (με αποσπάτε από τη σκούπα που περιμένει παρατημένη καταμεσής του σαλονιού, αλλά χαλάλι! Razz )

Edem4ever λογικότατος ο συλλογισμός σου, προσωπικά μου είχε διαφύγει το "όραμα" του Ηλία προς στιγμήν....

Ευσεβής πόθος ο Μάνος όντως, τι ωραία που θα ήταν όμως....
Η αλήθεια είναι ότι αν όντως το πάμε για ανάσταση, κι εμένα ο λαζαρίδης μου φέρνει περισσότερο, απλώς και μόνο διότι μου κάνει πολύ δύσκολο να είχε καταφέρει ο Αραβαντινός να κρατηθεί έτσι μακριά από τα παιδιά του τόσα χρόνια....

Η ανάμειξη Ευκείδη θα μου άρεσε, φρόντισαν να δώσουν ψήγματα με τις σκηνές του, αλλά και απ' την άλλη, και σουπιές είχαν δώσει, οπότε....
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:22 pm

[quote="kapetanissa"]Παρακολουθώ με μεγάααααααααααλο ενδιαφέρον (με αποσπάτε από τη σκούπα που περιμένει παρατημένη καταμεσής του σαλονιού, αλλά χαλάλι! Razz )

lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao Τώρα με έστειλες πραγματικά...

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:27 pm

Η αλήθεια είναι ότι αν όντως το πάμε για ανάσταση, κι εμένα ο λαζαρίδης μου φέρνει περισσότερο, απλώς και μόνο διότι μου κάνει πολύ δύσκολο να είχε καταφέρει ο Αραβαντινός να κρατηθεί έτσι μακριά από τα παιδιά του τόσα χρόνια....

Το θέμα με τον Αραβαντινό το βασίζω σε ένα δημοσίευμα που είχα διαβάσει πολύ καιρό πριν και έλεγε ότι ο πατέρας του Λουκά είναι ζωντανός και ζει στη Λατινική Αμερική, επειδή τον απείλησαν πως θα σκοτώσουνε το γιό του. Ωστόσο, δεν ξέρω αν αναφέρεται στο βιολογικό πατέρα του Λουκά ή στο Βενέτη... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:27 pm

taradoula έγραψε:
Όσον αφορά τον "άγνωστο" θεωρώ πως είναι ένα σημείο που μπορεί να κρύβει και πολλές εκπλήξεις. Αν το δεις με μια πρώτη οπτική σίγουρα σκέφτεσαι πως κάποιος από την παλιά Παρέα ζει. Για να είμαι ειλικρινής τους έχω σκεφτεί όλους, αλλά πιο πολύ μου "κούμπωσε" ο ίδιος ο Αραβαντινός για δύο λόγους: Πρώτον, θέλει να εκδικηθεί την Αντιγόνη και το Ρούυσο επειδή του στέρησαν τα παιδιά του ,
και δεύτερον είναι ο μόνος που θα είχε λόγο να μη θέλει να αποκαλυφτεί το πτώμα, διότι αν είναι ζωντανός δεν υπάρχει πτώμα.
Τώρα για τον Ευκλείδη και τον Ηλία, προσωπικά, κι εγώ τους αποκλείω, αλλά με την Ακρίτα έχω μάθει να τα περιμένω όλα. Από που συμπεραίνεις ότι το άτομο που θα δει σε "όραμα" ο Ηλίας είναι αυτός που έχει πάρει τα διαμάντια;

Υ.Γ. Η εκδοχή του Μάνου, ήταν η πρώτη που πέρασε από το μυαλό μου και θα μου άρεσε πάρα πολύ σαν εξέλιξη.

Σε ευχαριστώ πολύ! ))
Αυτό με το πτώμα και τον Αραβαντινό δεν το είχα σκεφτεί, θεωρούσα ότι ο Λαζαρίδης δεν θα ήθελε να αποκαλύφθεί το πτώμα μιας και είναι ο ίδιος ο δολοφόνος... Η εκδίκηση του Αραβαντινού είναι λίγο περίεργη έτσι όπως τη θέτεις, αν δεν προσποιούταν το νεκρό δεν υπήρχε λόγος να του στερήσουν τα παιδιά του... Έτσι κι αλλίως θα τα στερούταν ως νεκρός, εκτός να είχε άλλα σχέδια και του τα ανέτρεψαν...
Δεν το συμπέρανα το υποθέτω... Έχουμε δύο αγνώστους, έναν που εκβιάζει την Αντιγόνη και εκείνη λίγο μετά αποφασίζει να δώσει την Εδέμ στην Εύα και φτάνει σε σημείο να εξηγήσει στο Στέφανο τους λόγους που την οδήγησαν σε αυτή την κίνηση και έναν άλλο που εμφανίζεται στον Ηλία και του ανακοινώνει ότι θα γυρίσει πίσω στην Εδέμ και μάλιστα σύντομα πράγμα που γίνεται... Είτε λοιπόν ο Ηλίας έγινε αυτό που απειλούσε να γίνει από τον πρώτο κύκλο, δηλαδή Πυθία, είτε οι δύο άγνωστοι ταυτίζονται

Υ.Γ. Αχ εμένα να δεις!
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:30 pm

edem4ever έγραψε:
taradoula έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ! ))
Αυτό με το πτώμα και τον Αραβαντινό δεν το είχα σκεφτεί, θεωρούσα ότι ο Λαζαρίδης δεν θα ήθελε να αποκαλύφθεί το πτώμα μιας και είναι ο ίδιος ο δολοφόνος... Η εκδίκηση του Αραβαντινού είναι λίγο περίεργη έτσι όπως τη θέτεις, αν δεν προσποιούταν το νεκρό δεν υπήρχε λόγος να του στερήσουν τα παιδιά του... Έτσι κι αλλίως θα τα στερούταν ως νεκρός, εκτός να είχε άλλα σχέδια και του τα ανέτρεψαν...
Δεν το συμπέρανα το υποθέτω... Έχουμε δύο αγνώστους, έναν που εκβιάζει την Αντιγόνη και εκείνη λίγο μετά αποφασίζει να δώσει την Εδέμ στην Εύα και φτάνει σε σημείο να εξηγήσει στο Στέφανο τους λόγους που την οδήγησαν σε αυτή την κίνηση και έναν άλλο που εμφανίζεται στον Ηλία και του ανακοινώνει ότι θα γυρίσει πίσω στην Εδέμ και μάλιστα σύντομα πράγμα που γίνεται... Είτε λοιπόν ο Ηλίας έγινε αυτό που απειλούσε να γίνει από τον πρώτο κύκλο, δηλαδή Πυθία, είτε οι δύο άγνωστοι ταυτίζονται

Υ.Γ. Αχ εμένα να δεις!

Σωστός ο συλλογισμός σου, ωστόσο πως ξέρουμε ότι το όραμα που θα δει ο Ηλίας δεν είναι στον ύπνο του, κάτι σαν όνειρο δηλαδή;

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:40 pm

taradoula έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι αν όντως το πάμε για ανάσταση, κι εμένα ο λαζαρίδης μου φέρνει περισσότερο, απλώς και μόνο διότι μου κάνει πολύ δύσκολο να είχε καταφέρει ο Αραβαντινός να κρατηθεί έτσι μακριά από τα παιδιά του τόσα χρόνια....

Το θέμα με τον Αραβαντινό το βασίζω σε ένα δημοσίευμα που είχα διαβάσει πολύ καιρό πριν και έλεγε ότι ο πατέρας του Λουκά είναι ζωντανός και ζει στη Λατινική Αμερική, επειδή τον απείλησαν πως θα σκοτώσουνε το γιό του. Ωστόσο, δεν ξέρω αν αναφέρεται στο βιολογικό πατέρα του Λουκά ή στο Βενέτη... ))

Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι κι έγω σχετικό δημοσίευμα, πέρσυ νομίζω, που έλεγε ότι θα δούμε τον πατέρα του Λουκά... Τότε μιλούσαμε για νεκρανάσταση του Βενέτη αλλά αν το καλοσκεφτούμε τον είδαμε, είδαμε τον Αραβαντινό!
Επίσης μέχρι τώρα δεν έχει απείλησει κανείς τη ζωή του Λουκά, πάντα ξώφαλτσα τον έπαιρνε η μπάλα από την άλλη γιατί το γιο και όχι την κόρη;
Όπως και έχει το συγκεκριμένο δημοσίευμα -αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγω- είναι πολύ παλιό και δεν νομίζω οι σεναριογράφοι μας να έκαναν τόσο μακροπρόθεσμα σχέδια, πιο πολύ του βλέποντας και κάνοντας μου κάνει αυτο που βλέπω τελευταία...

taradoula έγραψε:
Σωστός ο συλλογισμός σου, ωστόσο πως ξέρουμε ότι το όραμα που θα δει ο Ηλίας δεν είναι στον ύπνο του, κάτι σαν όνειρο δηλαδή;
Αν θυμάμαι καλά γίνεται αναφορά δύο φορές στον άγνωστο του Ηλία, μιλάμε για δύο επισκέψεις... Είδε δύο φορές το ίδιο όνειρο στο οποίο κάποιος τον ενημέρωνε για την απόφαση της Αντιγόνης; Δεν ξέρω με την "μαντική" δεν τα πάω πολύ καλά, θα μου πεις εδώ δεν σε πειράζει η νεκρανάσταση, κολλάς στο προαίσθημα του Ηλία...; Τι να σου πω...;
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:45 pm

Έτσι όπως το λένε "όραμα", είναι πολύ ενδιάμεσο, διφορούμενο και επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες.... ειδικά, εφόσον ο Ηλίας θα είναι στο νοσοκομείο και υπό την επήρρεια ψυχότροπων εικάζω, άστα να πάνε....

taradoula, τι να κάνω, έχω δώσει άδεια αορίστου χρόνου στη φιλιπινέζα... sisi

Μου κουμπώνει λογικά το 2 διαφορετικοί παίκτες, αν ωστόσο πρόκειται μόνο για έναν, που στέλνει "αγγελιαφόρο" στον Ηλία, για να μην αποκαλύψει την ταυτότητά του, διότι του είναι γνωστός από παλιά?
Εδώ πάλι γεννάται η απορία, οκ, ανάγκασε την Αντιγόνη να πουλήσει, γιατί να πει τα μαντάτα στον Ηλία για να χαρεί? Τον ξέρει και τον συμπαθεί και λυπάται για την κατάστασή του?

ΥΓ πάω να πιάσω τη σφουγγαρίστρα τώρα -κυριολεκτώ, μην μπερδεύεστε!!!!! sisi Razz
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Δημοσίευση από soso Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:47 pm

Προσωπικά,θεωρώ, καταρχήν , ότι ειναι κάποιος από την παλιά παρέα που ζει!
Και κατά τη γνώμη μου,ο Αραβαντινός.
Τον Αραβαντινό δεν το διαλέγω με λογικά κριτήρια,κυρίως γιατί αυτά τα ξεπερνάμε στην Εδέμ,με σχετική ευκολία..
αλλά με "σχηματικά" κριτήρια,κι αυτό γιατί η δική του επιστροφή θα αφορούσε περισσότερο στο κεντρικό πρόσωπο αυτης της ιστορίας που τρέχει τώρα,δηλαδή το Λουκά (και δευτερευόντως και την Ερι)..εχω δε, την εντύπωση,ότι "το μαθημα" του Λουκά,αυτό θα είναι..η επιστροφή του βιολογικού του παρέα!
Παρολαυτά,θα μπορούσε βάσει λογικής,να ναι οποιοσδήποτε αλλος εξ αυτων των παλιών!
Το δε γονιδιακά ισχυρό επιχειρημα περι κληρονομικότητας στις επιλεγμενες μεθόδους ,και άρα Λαζαρίδη, ομολογώ ότι το βρήκα εξαιρετικό lmao (edem4ever : respect : )
Βασει,μενταλιτέ,αποκλείεται σαφώς και ο Ευκλείδης και ο Ηλίας,κατά τη γνώμη μου!
Όποιος κανει όσα κάνει,και αφηνει επί παραδείγματι εικοσάευρα στη Νταίζη,έχει ειρωνία και σαρκασμό να το πω.. "νεανικό ή μη" κωλοπαιδισμό να το πω..που δεν έχει ας πούμε ,σίγουρα ο Ηλίας,αλλά ουτε και ο Ευκλείδης-απ'το λίγο που τον είδαμε!
Κατα τη γνώμη μου,η αρχική γραμμή,ήταν σαφής και συνέδεε ξεκάθαρα,τουλάχιστον με τα λύτρα και τα διαμάντια,το Λουκά και το Λευτερη! (εξ ου και η επιλογή της Εδέμ,οι σουπιές,κι οι "κρυφές συζητήσεις")
Κανοντας γαργάρα,ΟΛΑ όσα είδαμε,διαπιστώνουμε ότι υπήρξε αλλαγή πλεύσης προφανώς και ότι πλέον παμε αλλού!
Ο Μάνος φυσικά θα ήταν ιδανικός,ο μόνος που θα ταίριαζε και υποδειγματικά στο λαμογίστικο μεν, υπέρ της παρέας,όμως, στυλ που ακολουθείται!
Ωστσόσο,αν και περα από ευσεβης πόθος,..είναι και η μία και μοναδική λύση,που δινει τρελά γκάζια στη σειρά (και τα χει ανάγκη,εδώ και πολύ καιρό τα γκάζια η σειρά),..λόγω του γνωστού παρασκηνίου ,κατ'εμε αποκλείται εξ αρχης.-
Σ'αυτό συνηγορεί και το επερχόμενο όραμα soutien του Ηλία,που μιλά για επιστροφή στην Εδέμ,ΑΓΝΩΣΤΟΥ άντρα (άρα και επίσημα,όχι του γιου του).
Εν κατακλείδι, Αραβαντινός και Λαζαρίδης κατά τη γνώμη μου,οι πιο πιθανοί,και μάλιστα μ'αυτην τη σειρά!
Η επιστροφή Λαζαρίδη,θα δημιουργούσε προβλήματα και με τη διαθήκη του Αγγελου,εκτός αν γι αυτό τα επέστρεψε,και ουσιαστικά γι αυτό "τα δώρισε"!-αλλά ελαφρώς παράλογο μου φαίνεται!
Αν εμφανιστεί τελικά ο Αραβαντινός,τότε το "αυτοκτόνησε?" του Στεφανου,αφορά στον τρόπο θανάτου,και όχι στον θανατο του ως γεγονός!Οπότε,μάλλον δολοφονήθηκε ο Λαζαρίδης(?! )και μένει να δούμε απο ποιον.. (??) -σε μέλος της παλιάς παρές,θα στραφούμε ως προς αυτό,και μαλιστα κατά μεγάλη πιθανότητα,νομίζω)
Υγ.Ο αδελφός της Αννας επισης,κατα το αρχικό πλάνο επρόκειτο να εμφανιστεί,αλλά αυτό,είπαμε,εγκαταλείφθηκε!(??)
Υγ.Με τον πρώην της Ερις,επισης δεν ξέρω τί μπορει να συμβεί,αλλά πιστεύω,ότι είτε ως υπόθεση, είτε ως παρουσία (??),..αλλά περισσότερο μέσω εξιστορήσεων άλλων θα μάθουμε και την ακριβή του κατάληξη (περαν της "εξαφανισης"),αλλά και περαιτέρω στοιχεία που τον αφορούν!
Υγ.Φυσικά μπορεί εν τέλει να δούμε κατι απολύτως άσχετο και καθόλου πειστικό!Εχουμε εκπαιδευτεί,πια!
Υγ.Επισης,ποια ήταν αυτη με τη γκρι φόρμα στον τάφο του Σταυρίδη,δε μάθαμε ποτέ!!!-ή όχι ακόμη???
ΟΛΕ soutien

Έχει επεξεργασθεί από τον/την soso στις Σαβ Απρ 30, 2011 4:52 pm, 2 φορές συνολικά
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:49 pm

Το δημοσίευμα που αναφερόταν στον πατέρα του Λουκά, το είχα διαβάσει κοντά στα Χριστούγεννα νομίζω...
Έχεις δίκιο δύο φορές αναφέρεται ο "άγνωστος" που θα παρουσιαστεί στον Ηλία, αλλά από ότι κατάλαβα ο Ηλίας εκείνη την περίοδο θα είναι σε νοσοκομείο και αν εμφανιστεί κάποιος εκεί λογικά θα τον δούνε, δε νομίζω η Ακρίτα να μας αποκαλύψει στα τωρινά επεισόδια ποιος είναι ο μυστήριος τύπος, μάλλον στα επεισόδια που θα προβληθούν από Οκτώβριο τη βλέπω την αποκάλυψη. Ωστόσο κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί και να είναι ο Μάνος (κάτι παραπάνω ξέρω Wink )...
Πώς είμαστε όμως σίγουροι πώς ο "άγνωστος" είναι άντρας και όχι γυναίκα;
Και επίσης πως είναι ένας και όχι περισσότεροι; ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 4:54 pm

soso έγραψε:Προσωπικά,θεωρώ, καταρχήν , ότι ειναι κάποιος από την παλιά παρέα που ζει!
Τον Αραβαντινό δεν το διαλέγω με λογικά κριτήρια,κυρίως γιατί αυτά τα ξεπερνάμε στην Εδέμ,με σχετική ευκολία..
αλλά με "σχηματικά" κριτήρια,κι αυτό γιατί η δική του επιστροφή θα αφορούσε περισσότερο στο κεντρικό πρόσωπο αυτης της ιστορίας που τρέχει τώρα,δηλαδή το Λουκά (και δευτερευόντως και την Ερι)..εχω δε, την εντύπωση,ότι "το μαθημα" του Λουκά,αυτό θα είναι..η επιστροφή του βιολογικού του παρέα!

Ο Ρούσσος φάνηκε από τα τελευταία επεισόδια ότι δε γνωρίζει ποιος είναι αυτός που απειλεί την Αντιγόνη, άρα αυτό που ανέφερε στο Λουκά μάλλον πάει αλλού...

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:08 pm

taradoula πρόσεχε τι γράφεις θα κληθείς να λογοδοτήσεις! Razz
soso αν ήταν ο Μάνος, θα δρούσε από απόσταση, όποτε ο άγνωστος στην περίπτωση αυτή θα ήταν κάποιος κομπάρσος, επίσης η εμπλοκή του Μάνου θα έλυνε και την απορία της kapetanissa γιατί να ενημερώσει ο χ τον Ηλία...

Θα συμφωνήσω με τη soso πάντως, οι πιθανότητες να δούμε τον Μάνο δεν είναι με το μέρος μας, ενώ αυξάνονται αυτές που θέλουν τον ένοχο να δημιουργεί τέτοια τρύπα με την αποκάλυψή του που δεν θα κλείνει με τίποτα!

Η γκρι φόρμα με το αθλητικό ήταν η Αντιγόνη, η οποία όπως κάθε μητέρα που σέβεται τον εαυτό της δανείστηκε ένα συνολάκι από την κόρη της! Δεν καταλαβαίνω γιατί τι κάνουμε θέμα!
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από soso Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:12 pm

taradoula έγραψε:
soso έγραψε:Προσωπικά,θεωρώ, καταρχήν , ότι ειναι κάποιος από την παλιά παρέα που ζει!
αλλά με "σχηματικά" κριτήρια,κι αυτό γιατί η δική του επιστροφή θα αφορούσε περισσότερο στο κεντρικό πρόσωπο αυτης της ιστορίας που τρέχει τώρα,δηλαδή στο Λουκά (και δευτερευόντως και την Ερι)..εχω δε, την εντύπωση,ότι "το μαθημα" του Λουκά,αυτό θα είναι..η επιστροφή του βιολογικού του παρέα!

Ο Ρούσσος φάνηκε από τα τελευταία επεισόδια ότι δε γνωρίζει ποιος είναι αυτός που απειλεί την Αντιγόνη, άρα αυτό που ανέφερε στο Λουκά μάλλον πάει αλλού...

Αχ,είδες πώς φαίνεται ο άνθρωπος που βλέπει μόνο τα 5 από τα 40 λεπτά κι αυτά όχι πάντα??? lol!
Δεν την είδα τη σκηνή,και δεν ξέρω πώς αποδόθηκε!
Πολλές φορές,όμως,έχουν επιβεβαιωθεί "λόγια" πρωταγωνιστών,όχι κυριολετικά,όχι δηλαδή από γνώση..αλλά ως προοικονομίες που έπιασαν!Και μάλιστα κατεξοχήν του Ρούσσου!
Το μαθημα για μένα,δεν μπορεί να ναι απλά,ότι ο Ρούσσος θα παιξει βρώμικα μπλα μπλα και κάτι τετοιο..
Νομίζω,θα ναι κάτι πιο κεφαλαιώδες απ'αυτό-που εξ άλλου το φανταζεται ευκολα ο Λουκας και μαλιστα με ακρίβεια,από την αρχή!
..ούτως ή αλλως,δεν θεωρώ ότι ο Αραβαντινός ΑΝ έρθει, θα ρθει ως αδαμαντινος χαρακτηρας,αλλά θα 'ναι καπως πιο κομπλικέ το θέμα του..
Με καλά στοιχεία μεν,αλλά και μεγάλα "λάθη" να τον βαραίνουν!
Οπότε,αυτό θα ναι πιο "ενδιαφέρον " ως μάθημα,απ΄"την άτιμη κοινωνία"!
Οτι δηλαδή,αυτό που το δόθηκε (Βενέτης) ήταν καλύτερο απ'αυτό που στερηθηκε (Αραβαντινός),και ίσως όλα έγιναν και για καλό του!
Το να μείνει,αμιγώς "κακός" ο Ρουσσος όπως παρουσιαζεται εσχατως,ούτως ή αλλως το αποκλείω..
κάποια στιγμή,σε κάτι θα δικαιωθεί, σε κάτι που ισως αγνοούμε εις ωρας και ενδέχεται να σχετίζεται με τον έναν ή τον αλλο τρόπο με τα παραπάνω!
Σε καθε περιπτωση τα δύο αυτά ενδεχόμενα, κατα τη γνώμη μου παραμένουν και τα πιο ισχυρά!
Αραβαντινός-Λαζαρίδης!
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από soso Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:18 pm

Δηλαδή,συγγνώμη,θα ήταν μεν ο Μανος,αλλά θα ενεργούσε απο αποσταση?
(και ΠΟΣΟ κολλάει με την "επιστροφή στην Εδέμ"..)
και θα ΠΑΡΕΜΕΝΕ σε αποσταση,εννοείς????
-παιζουν με τον πόνο μου,τέλος-
Ε,ποτε!!!!
Αν είναι,να έρθει τώρα!Κανονικά,όχι δι αντιπροσωπου..
Φερτε το Μάνο πισωωωωωωω,λέμεεεεεεεεεεεεεεεεε! soutien
Υγ.Χαχαχαχααχχααχαχαχα!Η Ιέρεια του στυλ με φόρμα,εκτός γυμναστηρίου????????
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien
Υγ.Αλλη ενσταση δεν έχω,αλλά ενδυματολογικό ατόπημα για την Αντιγόνη,δε δέχομαι! lol!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την soso στις Σαβ Απρ 30, 2011 5:23 pm, 1 φορά
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:19 pm

Το μόνο σίγουρο που έχω καταλάβει προς στιγμήν είναι ότι ο άνθρωπος που πήρε τα λάφυρα της Νταίζης είναι από την πλευρά της Παρέας και θέλει να εκδικηθεί για πράγματα που έχουν γίνει στο παρελθόν.
soso συμφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι κάποια στιγμή ο Ρούσσος θα αποδειχτεί πως ότι έκανε, το έκανε με καλό σκοπό και πιστεύω ότι και ο Λουκάς θα τον συγχωρέσει. Επίσης, έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο πίσω από όλα αυτά να κρύβεται ο ίδιος ο Ρούσσος, με σκοπό στο τέλος να βγει καθαρός και αλώβητος από την ιστορία... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:25 pm

soso έγραψε:Δηλαδή,συγγνώμη,θα ήταν μεν ο Μανος,αλλά θα ενεργούσε απο αποσταση?
(και ΠΟΣΟ κολλάει με την επιστροφή στην Εδέμ ο άτιμος..)
Ε,ποτε!!!!
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien
Υγ.Αλλη ενσταση δεν έχω,αλλά ενδυματολογικό ατόπημα για την Αντιγόνη,δε δέχομαι! lol!

Εννοείται πως αν ο Μάνος κρυβότανε πίσω από αυτό θα το έκανε από απόσταση για δύο λόγους: 1. Αν ενεργούσε φανερά θα μπορούσανε να τον αντικρούσουνε με γερά επιχειρήματα, γιατί έχει κάνει και αυτός τις λαμογιές του.

2. Με αυτό τον τρόπο θα προστάτευε και την Παρέα και τον ευατό του, είναι πιο "επικίνδυνο' να μην ξέρεις τον εχθρό σου και να σε πολεμάει από απόσταση με δυνατά όπλα...και στο τέλος θα έβγαινε και κερδισμένος διότι θα αποδεικνύονταν ότι τελικά είναι πολύ καλός με αυτούς που αγαπάει... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:26 pm

Ε,ποτε!!!!
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien

lmao lmao lmao lmao Τότε παω πάσο, δεν έχω απάντηση!!!

Υ.Γ. Μα δεν ταιριάζει γάντι!!! soutien
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:28 pm

edem4ever έγραψε:
Ε,ποτε!!!!
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien

Συγγνώμη για να καταλάβω, λέτε πως το άτομο που είχαμε δει να πηγαίνει στον τάφο του Σταυρίδη στην αρχή της σεζόν ήταν η Αντιγόνη;

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:33 pm

taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
Ε,ποτε!!!!
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien

Συγγνώμη για να καταλάβω, λέτε πως το άτομο που είχαμε δει να πηγαίνει στον τάφο του Σταυρίδη στην αρχή της σεζόν ήταν η Αντιγόνη;

Όχι εμείς, η Αντιγόνη το είπε!!!!

edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:34 pm

edem4ever έγραψε:
taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
Ε,ποτε!!!!
Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! soutien

Όχι εμείς, η Αντιγόνη το είπε!!!!

Πότε καλέ, κι εγώ που ήμουνα;

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:38 pm

taradoula έγραψε:

Όταν είπε στη Νόρα ότι έκανε το φόνο, είπε ότι πήγε και άφησε κι ένα λουλούδι στον τάφο του Σταυρίδη!
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από taradoula Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 5:40 pm

edem4ever έγραψε:
taradoula έγραψε:

Όταν είπε στη Νόρα ότι έκανε το φόνο, είπε ότι πήγε και άφησε κι ένα λουλούδι στον τάφο του Σταυρίδη!

Δεν το θυμάμαι με συγχωρείτε... ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 6:15 pm

Καλησπέρα κι απο μένα

Βλέπω εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα έχω κι εγώ δύο εκδοχές

1. Το προφανές το αφήνουμε απ έξω;
Ο Λευτέρης τότε που τον ρώτησε η Εύα αν θα μείνει ή θα φύγει έδωσε την απάντηση. Θα μείνω θέλω να μάθω την αλήθεια και θα τη μάθω. Κάποια στιγμή κάποιος θα κάνει το λάθος
Επιπλέον αυτήν την τακτική του στέλνουμε ένα διαμάντι και αφήνουμε να ψάχνονται την έχει εφαρμόσει κι άλλη φορά
Υποψιαζόταν τη Νταίζη οτι του είχε πάρει τα διαμάντια και θα μπορούσε να την έχει παρακολουθήσει για να τα πάρει πίσω.
Επιστρέφει λοιπόν τα λύτρα
Μαθαίνει οτι η Άννα συνεργαζόταν με την Αντιγόνη και τον έχουμε ακούσει να λέει στην Εύα κάποιος απ τη συμμορία τη σκότωσε
Στέλνει λοιπόν στην Νταίζη τα δύο διαμάντια για να σταλούν σαν αποζημείωση στην οικογένεια της Άννας αλλά τον ξαφνιάζει όταν του τα επιστρέφει και του δίνει πάλι στα χέρια την καυτή πατάτα
Επειδή τα κορίτσια ανησυχούν στέλνει το dvd στο Λουκά για να ηρεμήσουν
Απο εκεί και μετά υπάρχει κάποιος δεύτερος που σκαλίζει το άλλο θέμα του Αραβαντινού

2. Η Στέλλα μήπως γνωρίζει κάτι περισσότερο; Ξέρουμε οτι ο Ευκλείδης ήταν φίλος του Λύτρα και η Στέλλα μπορεί να ξέρει πράγματα.
Δεν μου φαίνεται πιθανό αλλά πλεύρισε τη Νταίζη και έχει μαζί της άριστες σχέσεις και διπλάρωσε το Ρούσσο.
Ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά θα μπορούσε να εξηγήσει τι στην ευχή κάνει σ αυτή τη σειρά.

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 6:20 pm

Να΄μαι και πάλι .
Λοιπόν μου άρεσε που μερικές συμφωνήσατε ότι μπορεί κάπως και ο Ευκλείδης να είναι ανακατεμένος με την υπόθεση.
Μια άποψη είναι αυτή.
Όμως η ιδέα να είναι ο Μάνος κάπου χωμένος δε θα με εξέπλητε καθόλου. Να γυρίζει πίσω ο Μπουγιούρης στη σειρά και να το έχουν επτασφράγιστο μυστικό; Ποιος ξέρει;
Αλλιως μπορεί να είναι ο Αραβαντινός ή και ο Λαζαρίδης. Γιατί πολλές αυτοκτονίες και εξαφανίσεις έχει αυτό το σίριαλ.
Η ιδέα να είναι ο Ηλίας δεν αποκλείεται κιόλας.Παρατραβηγμένο , αλλά γιατί όχι να μην είναι και αυτός; Σου λέει τη ρίχνω στην τρελλή και δεν με υποψιάζεται κανείς.
Και αν συνεργάζεται ο Ηλίας με τον Ευκλείδη; Αυτό πού το πάτε;
Ανακεφαλαιώνουμε λοιπόν.Πίσω από όλα μπορεί να κρύβεται:
Μάνος(απίθανο)
Ηλίας με Ευκλείδης
Αραβαντινός
Λαζαρίδης.

Clarabelle Λοιπόν μου αρέσει πολύ πολύ και η δική σου άποψη να είναι από πίσω και η Στέλλα. Να πλησίασε επίτηδες την Νταίζη για να είναι ελεγχόμενη η κατάσταση.Να έχει πλησιάσει και το Ρούσσο για τον ίδιο λόγο.Και όλη της η τρέλλα να είναι μια ωραιότατη προσποίηση.
Να το πάω πιο πέρα; Να συνεργάζεται με τον Ευκλείδη και για να ρίξουν στάχτυ στα μάτια όλων και να μην κινήσουν υποψίες να πέταξαν τα του χωρισμού;;Έτσι και οι δυο τους θα λειτουργούν ανυποψίαστοι από τους υπόλοιπους.
[u]

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Απρ 30, 2011 6:32 pm

Μου αρέσει που στήνουμε ιστορίες για αγρίους και τελικά θα γελάμε με αυτά που γράφουμε σε λίγο καιρό
Πάντως αν η Στέλλα σε συνεργασία με τον Ευκλείδη παίζουν κάποιο ρόλο τότε αυτός εχει να κάνει με το παρελθόν οπότε τα διαμάντια είναι άλλη πτυχή και εξακολουθούν να είναι ύποπτοι ο Λευτέρης με το Λουκά οι σουπιές
Να πω την αλήθεια απ τη νεκρανάσταση το προτιμώ.

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Σελίδα 6 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης