Απορίες για την ιστορία της σειράς

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Απορίες για την ιστορία της σειράς

Δημοσίευση από KaTeRiNaM Την / Το Δευ Ιουν 06, 2011 11:47 am

JESSIE έγραψε:

Αν ξεκινήσουμε με την παραδοχή οτι η Αντιγόνη δεν τον σκότωσε, υποθέτουμε οτι κάποιος άλλος το έκανε. Η Αντιγόνη λοιπον, βάζει με το νού της πολλά και διάφορα, δηλαδή οτι μπορεί ο Στέφανος να το έκανε, και προσπαθεί, κάνοντας την ομολογία φόνου στη Νόρα, να σταματήσει νέες έρευνες, που ποιός ξέρει πού θα οδηγούσαν.... Ετσι κι αλλιώς η ίδια θεωρούσε οτι γλύτωσε πιά, αφού αθωώθηκε.....
Το ξέρω οτι βασικά ήθελαν να κάνουν ανατροπή, αφού όλοι πιστεύαμε από καιρό οτι ο Σταυρίδης ήταν ο δολοφόνος, αλλά έτσι πήραν στο λαιμό τους την Αντιγόνη, γιατί ένας φόνος δεν μπορεί να μείνει ατιμώρητος, και εξ αλλου η Αντιγόνη έχει ήδη φυλακιστεί για καιρό, με ψεύτικες κατηγορίες .....

Καλημέρα!!! flower

Μόνο εγώ θυμάμαι την σκηνή όπου η Αντιγόνη έπνιγε τον Χατζηβασιλείου αιμόφυρτο? Γιατρός δεν είμαι, αλλά ειπώθηκε και στο σενάριο ότι ναι μεν δεν ήταν σε θέση να πυροβολήσει, μπορούσε όμως να τον πνίξει, και το έκανε! Μπορεί να φυλακίστηκε αδίκως από τον Ρούσσο παλαιότερα, αλλά έχει διαπράξει πλέον φόνο (να θυμηθούμε και τις απόπειρες κατά της Εύας κ.λπ).

Επιπλέον, δεν ξέρω πόσο δίκαιο είναι να μην αποκαλυφθεί στη δίκη ότι όντως τον Χατζηβασιλείου τον πυροβόλησε ο Σταυρίδης, εφόσον το γνωρίζουν και τα παιδιά. Θυμάστε το γράμμα που τους είχε αφήσει στο γραφείο τους, ομολογόντας τον φόνο, αποφασισμένος να αυτοκτονήσει, όπως και έπραξε?

Τελικά, κανένας δεν είναι απόλυτα καθαρός στην αγαπημένη μας Εδέμ! Και όλα τα εγκλήματα έχουν διαπραχθεί στο όνομα της αγάπης, εαυτού και άλλων! Ο Ρούσσος προσπάθησε να προφυλάξει τον εαυτό του, αλλά και να προστατέψει Λουκά-Εριέττα. Ο Λουκάς σκότωσε τον Στέλλιο, αμυνόμενος μέσα στο γραφείο του Ρούσσου, για να τους προστατέψει όλους, Νόρα, Αμαλία, Ρούσσο, εαυτόν! Ο Ηλίας σκότωσε κατά λάθος την Μαίρη και επί χρόνια άφηνε την Δάφνη να πιστεύει ότι τους εγκατέλειψε... Ο Λευτέρης κρυβόταν από τους διεκδικητές των διαμαντιών, έχοντας πρόχειρη μία καταμπίνα κάτω από το κρεββάτι, και τελικά έγινε υπαίτιος του θανάτου της Βέρας. Η οποία Βέρα φυσικά δεν ήταν απληροφόρητη. Ήξερε ότι ζούσαν επικινδύνως και ήταν έτοιμη για όλα, με αποτέλεσμα να μη διστάσει να πυροβολήσει πρώτη και τελικά να πεθάνει και η ίδια. Κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ!

Στο τώρα! Τί θα γίνει τελικά από Σεπτέμβριο?

1) Πού θα τρέχουμε να βρούμε τον Λουκά? Έγινε και πατέρας τώρα και δεν θέλω να πάρει τα όρη και τα άγρια βουνά, όταν μάθει ότι ο Αραβαντινός ζει και βασιλεύει! Το θετικό είναι ότι ο Ρούσσος θα γλυτώσει από το έμφραγμα και θα δικαιωθεί από τα παιδιά, αφού και ο ίδιος έχει πέσει θύμα χρόνιας πλεκτάνης από τους αγαπημένους του φίλους (Σκηνοθεσία φόνου Αραβαντινού, όπου πυροβολεί δήθεν ο Λαζαρίδης). Λύτρας, Χατζηβασιλείου, Βενέτης ήξεραν άραγε για το στημένο σκηνικό?

2) Ο Χρήστος τί θα απογίνει? Θα τον πυροβολήσει η Νταίζη ή θα προσπαθήσει να την αποτρέψει και τελικά θα παιχτεί ένα σκηνικό όμοιο με της Άννας, όπου ωστόσο μάλλον θα επιβιώσει το Νταιζουλίνι? Πώς θα αντιδράσει η παρέα στην αποκάλυψη ότι ο φύλακας-άγγελός τους ήταν τελικά ο Χρήστος?

3) Η Μαρίλια τί θα απογίνει? Είναι όντως έγκυος ή το είπε για να δημιουργήσει πανικό στον Θάνο και στην Εύα?

4) Ο Ηλίας πόσα ακόμα ξέρει? Γιατί εμένα δεν με πείθει ότι έχει χάσει την λογική του. Αν γνωρίζεται και συνεργάζεται με τον Αραβαντινό, ποιά θα είναι η κατάληξη της σχέσης του με την Δάφνη και την παρέα?

5) Αν ισχύει το 4, μήπως τελικά ο Ηλίας έστελνε τα απειλητικά μηνύματα στην Αντιγόνη για λογαριασμό του Αραβαντινού, αλλά και για να πάρουν πίσω την Εδέμ τα παιδιά? Μήπως ο Αραβαντινός θεωρεί ότι η Αντιγόνη γνώριζε ότι δεν ήταν νεκρός, και ότι με την υπόδειξη του τάφου των Χατζηβασιλείου, είχε στόχο να οδηγήσει τα παιδιά στην αποκάλυψη της αλήθειας, κάτι που ο ίδιος δεν ήθελε να συμβεί?

Υ.Γ: Θέλω να επιστρέψει ο ρόλος του Μάνου, έστω και αν τον ενσαρκώσει άλλος ηθοποιός! Εύας-Μάνου!!!

KaTeRiNaM

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Sofh Papa Την / Το Τετ Ιουν 15, 2011 9:36 pm

Θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο τόπικ. Θυμάται κανείς στο τρέιλερ του γ' κύκλου την σκηνη Νόρας-Λουκά που έκαναν το Τιτανικό σε μια εκδρομη που είχαν πάει με την παρέα; Αυτή τη σκηνή την κόψανε; Αν όχι μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να την βρω?
Sofh Papa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : στην Εδέμ
Ασχολίες : τεννις, κιθάρα και Μυστικά

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 6:46 pm

Αν θυμάμαι καλά αυτή η σκηνή δεν έπαιξε στο επεισόδιο!!!
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από Sofh Papa Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 6:51 pm

Ευχαριστώ πολύ! Κρίμα πάντως, θα ήταν ωραία.
Sofh Papa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : στην Εδέμ
Ασχολίες : τεννις, κιθάρα και Μυστικά

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 9:08 pm

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα??? wall wall wall
Ο Λουκάς το ξαναέκανε με την Νταίζη μετά την απαγωγή της Νόρας????
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 9:16 pm

evaki16 έγραψε:Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα??? wall wall wall

Ναι, μια τελευταία φορά, νομίζω στο 236.

nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 9:18 pm

nadiap έγραψε:
evaki16 έγραψε:Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα??? wall wall wall

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..... ))
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Πεμ Ιουν 16, 2011 9:40 pm

evaki16 έγραψε:
nadiap έγραψε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..... ))

παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα. Είδα πρόσφατα το επεισόδιο, αν και τη σκηνή την πέρασα στο γρήγορο.
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από feggaropetra Την / Το Πεμ Αυγ 25, 2011 3:03 pm

Καλησπέρα! :)
Ήθελα αν κάποιος θυμάται και μπορεί να μου πει σε ποια επεισόδια ήταν οι παρακάτω σκηνές:

- Η σκηνή που ο Λουκάς κάνει έκπληξη στη Νόρα με το γραφείο, τότε που το άνοιξε, το ετοίμασε και στην ταμπέλα ήταν πρώτο όνομά της, ήταν στο δεύτερο κύκλο...
- Η σκηνή στις αρχές του τρίτου κύκλου που ο Λουκάς ψάχνει τη Νόρα στο γυμναστήριο και μιλάει Ισπανικά, αλλά η Νόρα είναι στο γιατρό και του έχει πει ψέματα...
- Το επεισόδιο που αποκαλύφθηκε η διαθήκη Λαζαρίδη...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! flower

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από loukasnora Την / Το Πεμ Αυγ 25, 2011 3:10 pm

feggaropetra έγραψε:
Ήθελα αν κάποιος θυμάται και μπορεί να μου πει σε ποια επεισόδια ήταν οι παρακάτω σκηνές:

- Η σκηνή που ο Λουκάς κάνει έκπληξη στη Νόρα με το γραφείο, τότε που το άνοιξε, το ετοίμασε και στην ταμπέλα ήταν πρώτο όνομά της, ήταν στο δεύτερο κύκλο...
- Η σκηνή στις αρχές του τρίτου κύκλου που ο Λουκάς ψάχνει τη Νόρα στο γυμναστήριο και μιλάει Ισπανικά, αλλά η Νόρα είναι στο γιατρό και του έχει πει ψέματα...

259 η πρώτη σκηνή,409 η δεύτερη!
Για την τρίτη δεν κατάλαβα τι εννοείς.Μιλάς για όταν έμαθαν όλοι τι έλεγε αυτή η διαθήκη;Αν λες αυτό τότε είναι στο επεισόδιο 390!
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Δημοσίευση από feggaropetra Την / Το Πεμ Αυγ 25, 2011 3:12 pm

loukasnora έγραψε:
feggaropetra έγραψε:

259 η πρώτη σκηνή,409 η δεύτερη!
Για την τρίτη δεν κατάλαβα τι εννοείς.Μιλάς για όταν έμαθαν όλοι τι έλεγε αυτή η διαθήκη;Αν λες αυτό τότε είναι στο επεισόδιο 390!

Ναι, αυτό εννοούσα. Νίκη σε ευχαριστώ πάαααρα πολύ! : respect : : thanks :

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από giwta007 Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 10:20 am

Θυμάται κανείς σε ποιο επεισόδιο εξομολογείται η Εύα στον Λουκά ότι η Μαρίλια είναι κόρη δική της και του Μάνου?
giwta007
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Πατρα

Δημοσίευση από loukasnora Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 10:49 am

giwta007 έγραψε:Θυμάται κανείς σε ποιο επεισόδιο εξομολογείται η Εύα στον Λουκά ότι η Μαρίλια είναι κόρη δική της και του Μάνου?

Δεν του το εξομολογήθηκε ακριβώς!Του είχε γράψει τα πάντα σε ένα γράμμα και του το έδωσε για να το διαβάσει όποτε εκείνος το έκρινε απαραίτητο!Ο Λουκάς αυτό το γράμμα το διάβασε στο επεισόδιο 48!
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Δημοσίευση από giwta007 Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 11:06 am

Ναι κατά κάποιο τρόπο αυτό εννοούσα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
giwta007
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Πατρα

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 10:48 pm

Εμένα υπάρχει κάτι που με παραξενεύει
Ο Ρούσσος ας υποθέσουμε είναι τέρας και αρχηγός της μαφίας
Ηλίθιο όμως δεν τον λέει κανείς με τίποτα
Ο Αραβαντινός τον έχει στριμώξει ή τουλάχιστον αυτό βλέπουμε εμείς
Ποιός είναι ο λόγος που θέλει να τον ωθήσει να βγει στο φώς;
Γιατί δεν προσπαθεί να τα βρει μαζί του αν είναι υπόλογος;
Θα μπορούσε ας πούμε να τον σταματήσει ειδοποιώντας την interpol ή έστω με αυτή την απειλή θα μπορούσε να διαπραγματευτεί μαζί του
Για ποιό λόγο αντιδράει έτσι;
Έχει κάποιος κάποια σκέψη;

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 11:39 pm

Μάλλον υπάρχουν λόγοι για τους οποίους ο Αραβαντινός είναι αποφασισμένος να εκδικηθεί το Ρούσσο και ο Ρούσσος το ξέρει αυτό και δεν πιστεύει ότι υπάρχει περίπτωση να διαπραγματευτεί και να τα βρει μαζί του. Στην interpol μπορεί να μην τον καταδίδει γιατί όπως κρυβόταν τόσα χρόνια μπορεί να ξεφύγει και τώρα. Κι επίσης, ο Αραβαντινός θεωρείται νεκρός νομίζω (δε θυμάμαι αν είναι επίσημα νεκρός) , μπορεί να είναι δύσκολο να ανοίξει αυτή η ιστορία κι αν κάνει την καταγγελία επώνυμα κινδυνεύει ο ίδιος ο Ρούσσος να βρεθεί μπλεγμένος ή να πληγεί το όνομά του. Άρα μάλλον θέλει να τον κάνει να αποκαλυφθεί ώστε αν την πληρώσει ο Ρούσσος να μην τη γλιτώσει ο Αραβαντινός, αλλά να την πληρώσει κι αυτός τουλάχιστον. Και πάλι μπορεί, αν αποκαλυφθεί ο Αραβαντινός να προσπαθήσει τότε να διαπραγματευτεί μαζί του ή να τον εκβιάσει.
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 11:49 pm

zeta88 έγραψε:Μάλλον υπάρχουν λόγοι για τους οποίους ο Αραβαντινός είναι αποφασισμένος να εκδικηθεί το Ρούσσο και ο Ρούσσος το ξέρει αυτό και δεν πιστεύει ότι υπάρχει περίπτωση να διαπραγματευτεί και να τα βρει μαζί του. Στην interpol μπορεί να μην τον καταδίδει γιατί όπως κρυβόταν τόσα χρόνια μπορεί να ξεφύγει και τώρα. Κι επίσης, ο Αραβαντινός θεωρείται νεκρός νομίζω (δε θυμάμαι αν είναι επίσημα νεκρός) , μπορεί να είναι δύσκολο να ανοίξει αυτή η ιστορία κι αν κάνει την καταγγελία επώνυμα κινδυνεύει ο ίδιος ο Ρούσσος να βρεθεί μπλεγμένος ή να πληγεί το όνομά του. Άρα μάλλον θέλει να τον κάνει να αποκαλυφθεί ώστε αν την πληρώσει ο Ρούσσος να μην τη γλιτώσει ο Αραβαντινός, αλλά να την πληρώσει κι αυτός τουλάχιστον. Και πάλι μπορεί, αν αποκαλυφθεί ο Αραβαντινός να προσπαθήσει τότε να διαπραγματευτεί μαζί του ή να τον εκβιάσει.

Σωστή σκέψη και πέρασε κι απ το δικό μου το μυαλό
Όμως αυτό που με κάνει σκεπτική είναι οτι ο Ρούσσος μοιάζει να έχει στα χέρια του κάτι που ενδεχομένως δεν ξέρει ο Αραβαντινός και που ίσως είναι υπέρ του
Θυμήσου τι μονολογούσε. Σας έχω στο χέρι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Δείχνει να πιστεύει οτι θα κερδίσει την παρτίδα Δεν μου μοιάζει σαν άνθρωπος που σκέπτεται χάνομαι εγώ θα σε πάρω μαζί μου στον πάτο
Βέβαια αυτό το αποθανέτω η ψυχή μου μετά τον αλλοφύλων είναι αγαπημένο των σεναριογράφων αλλά έγραψα τον προβληματισμό μου μήπως κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι που δεν περνάει απ το δικό μου μυαλό

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Σαβ Οκτ 15, 2011 11:59 pm

Clarabelle έγραψε:
Όμως αυτό που με κάνει σκεπτική είναι οτι ο Ρούσσος μοιάζει να έχει στα χέρια του κάτι που ενδεχομένως δεν ξέρει ο Αραβαντινός και που ίσως είναι υπέρ του
Δείχνει να πιστεύει οτι θα κερδίσει την παρτίδα Δεν μου μοιάζει σαν άνθρωπος που σκέπτεται χάνομαι εγώ θα σε πάρω μαζί μου στον πάτο
Βέβαια αυτό το αποθανέτω η ψυχή μου μετά τον αλλοφύλων είναι αγαπημένο των σεναριογράφων αλλά έγραψα τον προβληματισμό μου μήπως κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι που δεν περνάει απ το δικό μου μυαλό
Όντως έτσι φαίνεται, ότι κάπου ποντάρει! Μπορεί να έχει κάτι εναντίον του Αραβαντινού, κι αυτός μπλεγμένος ήταν κάτι θα 'χει να τον κατηγορήσει! Ο Αραβαντινός πάλι μπορεί να 'χει πάρει τα μέτρα του, ή πια να μην τον νοιάζει γι αυτό και να γύρισε μετά από τόσα χρόνια αποφασισμένος να πάρει εκδίκηση..
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 12:08 am

zeta88 έγραψε:
Clarabelle έγραψε:
Όντως έτσι φαίνεται, ότι κάπου ποντάρει! Μπορεί να έχει κάτι εναντίον του Αραβαντινού, κι αυτός μπλεγμένος ήταν κάτι θα 'χει να τον κατηγορήσει! Ο Αραβαντινός πάλι μπορεί να 'χει πάρει τα μέτρα του, ή πια να μην τον νοιάζει γι αυτό και να γύρισε μετά από τόσα χρόνια αποφασισμένος να πάρει εκδίκηση..

Μου αρέσουμε κι οι δύο
Το γυρίσαμε απο δώ το στρίψαμε απο εκεί συμπέρασμα δεν βγάλαμε sisi
Μάλλον δεν έχουμε πολύ φαντασία Razz

Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 12:16 am

Clarabelle έγραψε:
Μου αρέσουμε κι οι δύο

[/size][/font][/b]
Έτσι φαίνεται!! Razz
Προσπαθήσαμε να το δούμε λίγο λογικά, πώς μοιάζει να πηγαίνει..Από 'κει και πέρα αν αφήσουμε τη φαντασία μας ελεύθερη χίλια δυο μπορεί να συμβαίνουν!!
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 1:35 am

Clarabelle έγραψε:
zeta88 έγραψε:
Clarabelle έγραψε:

Μου αρέσουμε κι οι δύο

Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι ο Ρούσσος δεν έχει και πολλά εναντίον του.Αν είχε , γιατί και μόνο η παρουσία του Αραβαντινού τον έστειλε σούμπιτο στο νοσοκομείο και κόντεψε -όπως είπε η Αμαλία -να συναντήσει τον συνονόματο του;Όταν είπε ότι τους κρατάω όλους στο χέρι ,πιστεύω ότι για τον Αραβαντινό εννοούσε πως είναι η κατάθεση της Μελίτας που με αυτό θα τον χτυπήσει καίρια , στην κόρη του δηλαδή.Γιατί για τους άλλους , ε εδώ που τα λέμε όλο και κάτι θα έχει.δε θα έχει;Ρούσσος είναι αυτός.
Ο Αραβαντινός πιστεύω ότι έχει πολλά , πάρα πολλά για το Ρούσσο , τα οποία ακόμα δεν έχουν αποκαλυφτεί.Δεν νομίζω ότι επέστρεψε γιατί τον έπιασε ο πόνος η Νταίζη και ο Νικόλας να πάρουν πίσω αυτά που τους ανήκουν από το Λύτρα. Και μιας και λέμε Λύτρας , δεν γίνεται να μην έχει αφήσει κάτι στο Νικόλα.Κάτι πρέπει να του έχει αφήσει , που δεν έχει ακόμα αποκαλυφτεί.Κάτι που και αυτό το ξέρει και ίσως να το έχει καρπιστεί ο Ρούσσος.Πολλές αναφορές κάνει ο Νικόλας ότι δεν έλαβε τίποτα από τον μπαμπάκα.Και δεν νομίζω ότι αυτές αναφέρονται στα διαμάντια .Γιατί αυτά θα μπορούσε και να μην τα πάρει αν η Νταιζάρα τα είχε λάβει νωρίτερα τα χαμπάρια από το υπερπέραν.Κάτι άλλο κρύβεται κάτι πολύ πιο μεγάλο , τι δεν ξέρω.Παρακολουθώντας πολλά έργα της Ακρίτα αυτό έχω συμπεράνει.Ποιος ξέρει , μπορεί να πέφτω και έξω.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 12:24 pm

Θα συμφωνήσω με τη Φαίη (?) δεν νομίζω ο Ρούσσος να έχει κα΄τι παραπάνω στα χέρια του για τον Αραβαντινό, μιλάμε ο άνθρωπΑς είναι international καταζητούμενος, τι άλλο μπορεί να του κάνει ο Ρούσσος, ωπ, μπορεί να χτυπήσει τα παιδιά του... Ίσως αυτό εννοούσε ο Ρούσσος όταν έλεγε πως τους έχει στο χέρι!
Και τώρα θα πάμε στο χιλιοπαιγμένο flash back, όχι του Λευτέρη, της Εριέττας... Ο τύπος που στεκόταν πάνω από τον Αραβαντινό, αφού τον πυροβόλησαν, φώναζε, "δεν είπαμε ότι δεν θα γίνει τίποτα" και στη συνέχεια ο Ρούσσος και η Αντιγόνη μας είπαν πως εκείνο το βράδυ οι τέσσερις συμμορίτες περίμεναν τον πέμπτο, έξω από κάποιο κτήριο στο οποίο ο Αραβαντινός πήγαινε με τα δύο -πολύ- ανήλικα παιδιά του, ο Αραβαντινός "προσέβαλε" τη γυναίκα του ενός, ο οποίος όλως τυχαίως οπλοφορούσε και πυροβολεί το μοναδικό μέλος της συμμορίας που έχει εντοπίσει η αστυνομία... Λίγο αργότερα ο δράστης αυτοκτονεί γιατί τον κεράτωνε η γυναίκα του όπως λέει ο ίδιος στη διαθήκη του... Όπως ξέρουμε ο Αραβαντινός δεν πέθανε, λογικά τον περιέλθαψε ο γερο-Χατζηβασιλείου και χρόνια μετά ο Στέφανος και ο Περικλής έχουν στην κατοχή τους πίνακες του Αραβαντινού και εμπορεύονται ακόμα... Και τώρα το δικό μου σενάριο... Οι πέντε αποφασίζουν να βγάλουν από την μέση τον Αραβαντινό γιατί έχει εκτεθεί, κάποιοι δεν συμφωνούν, ίσως ο Βενέτης είναι αντίθετος με το φόνο, οι δύο θέλουν να ξεμπλέξουν αλλά δε θέλουν να χάσουν την κότα με τα χρυσά αυγά, ή άλλοι δύο ή συμφωνούν ή το παίζουν ουδέτεροι, ο Ρούσσος ας πούμε, τελικά αποφασίζουν να μην κάνουν τίποτα, τότε γιατί να τη στήσουν στον φω-μακαρίτη; Οι δύο στήνουν το "φόνο", ο Λαζαρίδης πυροβολεί και ο Χατζηβασιλείου αναλαμβάνει να θάψει το πτώμα, είναι οι μόνοι που συνεχίζουν να ασχολούνται με την επιχείρηση πίνακες, οι μόνοι που μέχρι και τώρα έχουν ¨εμπόρευμα"... Ο Λύτρας είπε στην Αντιγόνη που ήταν θαμμένος ο Αραβαντινός, όχι ο αντρας της... Ο Λαζαρίδης ίσως ήξερε πως ζει ο Αραβαντινός και να αυτοκτόνησε για τους λόγους που αναφέρει στη διαθήκη του, έτσι απλά...
Τώρα ο Αραβαντινός επιστρέφει, ίσως γιατί η ισορία βγαίνει στο φως, ίσως γιατι κάποιοι ψάχνουν ή ίσως για κάτι άλλο... Προκαλεί το Ρούσσο να πει ότι ζει και δεν το κάνει ο ίδιος, πράγμα που θα ήταν πολύ πιο απλό, ίσως γιατί θέλει ο Ρούσσος να παραδεχτεί την συμμετοχή του στη σκευωρία εναντίον του; Ίσως γιατί αν το πει ποιος θα τον πιστέψει; Μπορεί απλά να θέλουν να κρατήσουν λίγο παραπάνω την αγωνία μας...
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από Antigoni! Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 2:55 pm

Πότε τελειώνει? scratch
Antigoni!
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 3:10 pm

edem4ever έγραψε:Θα συμφωνήσω με τη Φαίη (?) ...

Ναι το όνομά μου είναι και στην πραγματικότητα Φαίη.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 3:24 pm

μιας και εχω σταματησει εδω και καιρο να παρακολουθω την σειρα (αν και για την αποκαλυψη πως ο λουκας και η εριεττα ειναι αδερφια και την τοτε φυγη του λουκα στην δικη της αντιγονης ειχα δει καποια βιντεακια) και οτι ξερω το ξερω κυριως απο τους σχολιασμους πολλων παιδιων εδω μεσα που ειναι απολαυση να διαβαζω, μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες..για παραδειγμα ειχα μεινει με την εντυπωση πως ο λουκας και οι υπολοιποι ηταν εναντιον του ρουσσου για την αποκρυψη της δολοφονιας του αραβαντινου και πιθανη συμμετοχη του σε αυτη και για τις παρανομες υιοθεσιες..

σε περιπτωση που ο αραβαντινος ζει τοτε οι δυο παραπανω λογοι κατα το κυριο μερος τους δεν ακυρωνονται;..ο αραβαντινος ζει αρα φονος δεν υπηρξε αρα το εγκλημα που κατηγορουν τον ρουσσο δεν ειχε καν συμβει..(βεβαια ο ρουσσος πιστευε πως συνεβη και εδρασε αναλογα αρα εδω υπαρχει η κατηγορια για την δραση του σε μια τεχνητη πραγματικοτητα οταν στην αληθινη ο αραβαντινος (και ισως και αλλοι που τον βοηθησαν )τελικα ηταν υπαιτιος για την εξαφανιση του στηνοντας δηθεν φονο)..αρα ο λουκας και η εριεττα στο τελος πρεπει να στραφουν εναντιον του πατερα τους για ολα αυτα τα χρονια απουσιας και το οτι τους εκανε να πιστευουν πως δολοφονηθηκε.

μετα ειναι το θεμα των υιοθεσιων, σαφεστατα ο ρουσσος εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης και μονο γι αυτο θα επρεπε να αντιμετωπισει πολλες συνεπειες και ηθικες και νομικες ομως και παλι στο τελος μιας και ο αραβαντινος ηταν ζωντανος και στην ουσια εγκατελειψε τα παιδια του δεν θα επρεπε να αναγνωριστει στον ρουσσο (που δεν ηταν μονος του και δεν αποφασισε μονος του γιατι υπηρχαν και αλλοι εμπλεκομενοι πιο ισχυροι απο αυτον τοτε οπως λυτρας, βενετης, χατζηβασιλειου) οτι δεδομενων των συνθηκων αν και εδρασε λαθος (αυτο αδιαμφησβητητο) φροντισε ο λουκας και η εριεττα να μεγαλωσουν σε ισορροπημενα περιβαλλοντα με τον καλυτερο δυνατο τροπο? και ειδικα οσο αφορα τον λουκα ο ρουσσος τον βοηθουσε για χρονια με τον ενα τροπο η τον αλλον...

και ενω ο λουκας και η εριεττα εχουν λογο να εχουν μεγαλα θεματα με τον πετρο ρουσσο δεδομενου πως ο αραβαντινος ζει τοτε αυτοι οι λογοι δεν αλλαζουν καπως? αυτο βεβαια οταν και εαν μαθουν πως ο αραβαντινος ειναι ζωντανος.

ο ρουσσος παλι οφειλει να τιμωρηθει για πολλα οπως στην αρχη της σειρας για οσα ειχαν γινει με τον εργοστασιο και τον θανατο των παιδιων και χιλια δυο αλλα που εκανε με τον μανο και ειχαν αφησει να εννοηθουν ποσο μαλλον που ο ρουσσος δεν ειχε κανενα ενδιασμο να διαταξει και την δολοφονια της ευας (πολυ μακρια το πηγα ) και για οικονομικα εγκληματα αλλα για τα θεματα που τον κατηγορησαν δεν εχει ελαφρυντικα τελικα?...αυτα θα του αναγνωριστουν? (αυτο ειναι μελλοντικο).

αυτη τη στιγμη ο ρουσσος επικροτει και συνωμοτει να μπει η εριεττα φυλακη και αυτο δεν συγχωρειται σιγουρα. αλλα και παλι αυτο δεν ειναι παραλογο (???) με το πως εδειξαν πως ο χαρακτηρας του εξελιχθηκε μεσα στα 3 και κατι χρονια της σειρας? αυτος δεν ηταν ο ανθρωπος που αγαπαγε τον λουκα σαν γιο του? που βοηθαγε την παρεα?..που προσπαθουσε να βοηθησει και αυτος οπως μπορουσε να σωθει ο αγγελος? δεν ηταν ο ιδιος που βοηθησε τον λουκα να ξεφορτωθει την νταιζη;..που παντα συμβουλευε και ηταν παρων σε καθε δυσκολια της παρεας?..τωρα τι εγινε? και γιατι τωρα που εμαθε πως ο αραβαντινος ζει δεν φροντιζει να χτισει καποιες γεφυρες ξανα με τον λουκα εφοσον οι λογοι που ο λουκας ειναι εναντιον του πλεον αλλαζουν καπως?

τελικα ο πολεμος του λουκα εναντια του ρουσσου πως παρουσιαστηκε σαν καθυστερημενη δικαιοσυνη/εκδικηση για τον θανατο του αραβαντινου και τις υιοθεσιες η σαν σταυροφορια εναντια στην αδικια και τους δυνατους που χτυπανε τους αδυνατους?..για το πρωτο εχει μεγαλα δικια για το δευτερο ομως ξεχναει πολλα πραγματα..

ο ρουσσος τελικα εμφανιζεται σαν το προσωπο που συστηθηκε στα πρωτα επεισοδια της σειρας κατι λιγο πολυ σαν μαφιοζο η κραταει καπως και την εικονα του ανθρωπου που μετανιωσε για καποια πραγματα και αγαπαει εστω και με τον τροπο του την παρεα? γιατι αν τελικα ο ανθρωπος δεν αλλαζει τοτε απο τα σχολια εχω παρατηρησει μεγαλη αλλαγη στην αμαλια που υποστηριζει το δικαιο οταν παλιοτερα επεφτε απο σκαλες και εστηνε κατηγοριες και κηνυγουσε περιουσιες με το δικανο και η ιδια εδινε στη δημοσιοτητα τα απλυτα της οικογενειας της για να εκβιασει καταστασεις.

για την μεταλλαξη της αθωας ταλαιπωρημενης κορασιδας (= νταιζη) και του στυγερου δολοφονου μπαμπη του σουγια (=βλεπε μελιτα) δεν εχω καμια απορια ειναι απλα θεικες εμπνευσεις
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης