Απορίες για την ιστορία της σειράς

Σελίδα 4 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Απορίες για την ιστορία της σειράς

Δημοσίευση από loukasnora Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:12 pm

nadiap έγραψε:Καλό μεσημέρι σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και ελπίζω να είναι και στο σωστό τόπικ γιατί δεν είναι ακριβώς απορία. Νομίζω πως όλοι συμφωνούν πως η Αντιγόνη δεν αγόρασε την Εδέμ για να έχει κάτι για τα γηρατειά της. Σίγουρα ο χώρος συνδέεται με τα μυστικά της παλιάς παρέας αφού στον κωδικοποιημένο φάκελο του Χατζηβασιλείου, αυτόν που έχει ο αστυνόμος υπάρχει αναφορά σε παιδική κατασκήνωση. Μήπως εκεί τελικά βρίσκεται το πτώμα του Αραβαντινού;

Καλως ηρθες και καλα ποστ.Αυτο ειναι κατι που νομιζω πως οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε σκεφτει.Απο την αλλη ομως υπαρχει και μια αλλη απορια.Αν οντως η Αντιγονη αγορασε την Εδεμ γιατι εκει περα βρισκεται το πτωμα του Αραβαντινου γιατι βαζει εργολαβους να χτισουν εκει περα και κατα συνεπεια να σκαψουν;Υποθετω πως η Αντιγονη αγορασε την Εδεμ για να μην βρεθει ποτε το πτωμα αλλα με αυτο τον τροπο το πιθανοτερο ειναι πως θα βρεθει.
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από maria_sab Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:14 pm

Παντως τραγικο αρκετα..θα ηταν αυτο για τον Λουκα..και για ολους δηλαδη...αλλα ναι πιθανο πολυ...

Η Μαιρη ειναι ακομα θαμμενη εκει;...τωρα που θα ρθουν οι μπουλντοζες δεν φοβουνται μηπως βρεθει;

maria_sab
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:17 pm

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ το σκέφτηκα πως αν ισχύει κάτι τέτοιο αντι για Εδέμ θα έπρεπε να λέγεται πρώτο νεκτοταφείο αλλά τι είναι ένα δεύτερο πτώμα στην εδέμ για μια σειρά όπου όλοι έχεον βγει υιοθετημένη και με αδέρφια από το πουθενα; Πάντως ο χώρος κάπως συνδέεται με το παρελθόν γι' αυτό και η αναφορά στο φάκελο. Οψόμεθα.
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:19 pm

Κι εγώ το σκέφτηκα οτι το πτώμα του Αραβαντινού μπορεί να είναι θαμένο στην Εδέμ και το είχα γράψει κσι στο σχολιασμό
Εξακολουθώ να το θεωρώ πιθανό.
Λογικά η Αντιγόνη ξέρει που ακριβώς είναι θαμένος και δεν θα σκάψει βεβαίως εκεί
Εγώ βέβαια αναρωτιέμαι με τι ,λεφτά η Αντιγόνη που υποτίθεται τα έχει παραχωρήσει όλα στην Νταίζη ετοιμάζεται να χτίσει
Επίσης για κάποια που ρώτησε τη Μαίρη την έχει μεταφέρει ο Μάνος στον οικογενειακό τους τάφο τότε που εκβίαζε ο Κυριάκος τον Ηλία

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:23 pm

Clarabelle έγραψε:
Κι εγώ το σκέφτηκα οτι το πτώμα του Αραβαντινού μπορεί να είναι θαμένο στην Εδέμ και το είχα γράψει κσι στο σχολιασμό
Εξακολουθώ να το θεωρώ πιθανό.
Λογικά η Αντιγόνη ξέρει που ακριβώς είναι θαμένος και δεν θα σκάψει βεβαίως εκεί
Εγώ βέβαια αναρωτιέμαι με τι ,λεφτά η Αντιγόνη που υποτίθεται τα έχει παραχωρήσει όλα στην Νταίζη ετοιμάζεται να χτίσει
Επίσης για κάποια που ρώτησε τη Μαίρη την έχει μεταφέρει ο Μάνος στον οικογενειακό τους τάφο τότε που εκβίαζε ο Κυριάκος τον Ηλία

Απλώς επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως! Όλα στην Εδέμ γίνονται ξανά και ξανά να τα εμπεδώσουμε! lmao

KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

http://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από maria_sab Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:26 pm

Αρα αν οταν τα παιδια ηταν νεογεννητα αυτοι ειχαν σχεση με την εδεμ...που δεν ξερουμε καν αν ηταν κατασκηνωση απο τοτε....τοτε για εκεινη την παλιοπαρεα θα πρεπει απο τοτε εκεινο το μεροσ να σημαινε κατι..και αν οχι ως τοτε ισως απο τοτε κ μετα(αν οντως ειναι εκει αραβαντινος)...λετε αυτοι να βαλαν τον ηλια να φροντιζει το μερος για να ξερουν αν παει να γινει κατι

maria_sab
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από abba Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:47 pm

Καλησπερα και απο μενα.
Παιδια, πότε αναφέρθηκαν σε παιδικη κατασκηνωση? Κατι για Π.Π θυμαμαι, δηλαδη πλαστοι πινακες...

abba
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Πεμ Μαρ 31, 2011 12:50 pm

Πάντως ό,τι κι αν συμβαίνει είναι ένας τρόπος να δέσουν όλες αυτές τις ιστορίες που μοιάζουν άσχετες με την παρέα της φεγγαρόπετρας και να επιβεβαιώσουν τον τίτλο της σειράς.
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Παρ Απρ 01, 2011 2:10 pm

abba έγραψε: Καλησπερα και απο μενα.
Παιδια, πότε αναφέρθηκαν σε παιδικη κατασκηνωση? Κατι για Π.Π θυμαμαι, δηλαδη πλαστοι πινακες...

Στο επεισόδιο 530 στη σκηνή που ο Παναγιώτης κοιτάζει το φάκελο ανάμεσα στους κωδικούς και στα αρχικά αναφέρεται καθαρά σε παιδική κατασκήνωση.
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από abba Την / Το Παρ Απρ 01, 2011 2:43 pm

nadiap έγραψε:
Στο επεισόδιο 530 στη σκηνή που ο Παναγιώτης κοιτάζει το φάκελο ανάμεσα στους κωδικούς και στα αρχικά αναφέρεται καθαρά σε παιδική κατασκήνωση.

A ok!!!!!!thanx για τη διευκρινηση : thanks :

abba
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Παρ Απρ 01, 2011 2:57 pm

Ναι, όντως τότε λέει για κατασκήνωση!Για να το αναφέρει ο Χατζηβασιλείου και για να την αγοράζει τώρα και η Αντιγόνη, σίγουρα δεν είναι τυχαίο, κάτι κρύβει και πολύ πιθανόν και το ίδιο το πτώμα του Αραβαντινού. Ίσως, και ο Μάνος κάτι να ήξερε ή κάποιος να τον συμβούλεψε να μείνει η Εδέμ σ' αυτούς, γι αυτό και την αγόρασε παλιά στη Δάφνη και μετά επέμενε τόσο να μην την πουλήσει. (χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την αγάπη του για τη Δάφνη κι ότι το έκανε απλά και μόνο γι αυτήν, απλά μπορεί να έχει κι αυτό σχέση). Πάντως, το ότι χρησιμοποίησαν το χώρο που μεγαλώνουν και παίζουν τα παιδιά τους για να καλύψουν τις βρωμοδουλειές τους, είτε έκρυψαν πτώμα είτε οτιδήποτε άλλο σχετικό, είναι τραγικό.
Τώρα που θα ψάχνουν για την Άννα πιστεύω θα αποκαλυφθούν πολλά για τότε..(και το ελπίζω γιατί μου φένεται και το πιο ενδιαφέρον σ' όλη αυτην την ιστορία)
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από dadela Την / Το Σαβ Απρ 02, 2011 12:08 am

Την νύχτα που πέθανε ο Χατζηβασιλείου, ο Ρούσσος τελικά που ήταν??
dadela
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Athens
Ασχολίες : Κοιτάω τον ουρανό γιατί όπου να ναι θα πέσει στο κεφάλι μου

Δημοσίευση από Kornilia_Petrakitsa Την / Το Πεμ Απρ 07, 2011 9:59 pm

Τελικά τα διαμάντια τα έχουν ο Λουκάς και ο Λευτέρης;;;

Cause there'll be no sunlight If I lose you, baby...
Kornilia_Petrakitsa
Spamοφύλαξ
Spamοφύλαξ

Θηλυκό Τόπος : Κατερίνη
Ασχολίες : Πολλά και διάφορα..

http://www.twilightsagaforum.forumgreek.com

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 12:28 pm

Kornilia_Petrakitsa έγραψε:Τελικά τα διαμάντια τα έχουν ο Λουκάς και ο Λευτέρης;;;

Παίζει... Βέβαια έχει αρχίσει να αμφιβάλλει η Νταίζη και μου έχουν μπει υποψίες... Τέλος πάντων ποιος έχυ τα διαμάντια με σιγουριά δεν ξέρουμε...
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από evanna Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 1:35 pm

Εχω απορια....Στο επεισοδιο της Παρασκευης,ο Παναγιωτης ειπε στο Λουκα πως αν βρεθει το πτωμα του Αραβαντινου,ο Ρουσσος θα μπει ισοβια!Δεν πυροβολησε ομως ο Ρουσσος,ουτε υπαρχει κατι που να τον ενοχοποιει αρα η ποινη αυτη ισχυει για συγκαλυψη φονου και για τις παρανομες υιοθεσιες!?

Ο Λουκας ομως τοτε ηταν μωρο,εχουν περασει δηλαδη κοντα 30 χρονια απο τοτε...αρα ολα αυτα δεν εχουν παραγραφει ακομα και ο φονος!? scratch
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από abba Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 1:41 pm

evanna έγραψε:Εχω απορια....Στο επεισοδιο της Παρασκευης,ο Παναγιωτης ειπε στο Λουκα πως αν βρεθει το πτωμα του Αραβαντινου,ο Ρουσσος θα μπει ισοβια!Δεν πυροβολησε ομως ο Ρουσσος,ουτε υπαρχει κατι που να τον ενοχοποιει αρα η ποινη αυτη ισχυει για συγκαλυψη φονου και για τις παρανομες υιοθεσιες!?

Ο Λουκας ομως τοτε ηταν μωρο,εχουν περασει δηλαδη κοντα 30 χρονια απο τοτε...αρα ολα αυτα δεν εχουν παραγραφει ακομα και ο φονος!? scratch

Νομίζω ότι μετα από τριαντα χρονια ο φονος παραγραφεται...Οπότε λογικά θα βασιστουν σε οικονομικα εγκληματα (πχ διακινηση μαυρου χρηματος κτλ) για να υπαρξει ποινη και δικαιωση..Οπότε σιγα σιγα θα τα βγαλουν ολα στη φορα (διαμαντια πλαστοι πινακες κτλ) και ο καθενας θα τιμωρηθει αναλογα με το μεριδιο ευθυνης που εχει

abba
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:08 pm

abba έγραψε:
evanna έγραψε:Εχω απορια....Στο επεισοδιο της Παρασκευης,ο Παναγιωτης ειπε στο Λουκα πως αν βρεθει το πτωμα του Αραβαντινου,ο Ρουσσος θα μπει ισοβια!Δεν πυροβολησε ομως ο Ρουσσος,ουτε υπαρχει κατι που να τον ενοχοποιει αρα η ποινη αυτη ισχυει για συγκαλυψη φονου και για τις παρανομες υιοθεσιες!?

Νομίζω ότι μετα από τριαντα χρονια ο φονος παραγραφεται...Οπότε λογικά θα βασιστουν σε οικονομικα εγκληματα (πχ διακινηση μαυρου χρηματος κτλ) για να υπαρξει ποινη και δικαιωση..Οπότε σιγα σιγα θα τα βγαλουν ολα στη φορα (διαμαντια πλαστοι πινακες κτλ) και ο καθενας θα τιμωρηθει αναλογα με το μεριδιο ευθυνης που εχει

νομιζω πως ο φονος θα παραγραφοταν αν ειχε βρεθει τοτε το πτωμα..
απο τη στιγμη που δεν υπηρχει πτωμα δεν υπηρχει και φονος για την αστυνομια και δεν υπηρξε ποτε..ουτε καν εξαφανιση πρεπει να ειχε δηλωθει τοτε..
αν βρεθει το πτωμα τωρα σημαινει πως η υποθεση για την αστυνομια τωρα ξεκιναει...που για να παραγραφει πρεπει να περασουν 20(η 30) χρονια απο την στιγμη που θα ανοιξει η υποθεση..συνεπως αν αποκαλυφθει που ειναι το πτωμα η υποθεση τωρα ανοιγει..
αν και δεν ειμαι ειδικος η δικηγορος νομιζω πως αυτο παιζει..
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από space Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:32 pm

Ο φακελος για την αστυνομια ανοιγει απο τη στιγμη που βρισκεται το πτωμα.Στη περιπτωση του Αραβαντινου δε υπαρχει ηδη φακελος απο τη στιγμη που εχουν δηλωσει οτι εφυγε στο εξωτερικο,το ειχε αναφερει καποια στιγμη ο Ρουσος.Παντως το βρισκω τραγικο το πτωμα να ειναι θαμενο στην Εδεμ και ο Βενετης να εστελνε το Λουκα εκει που ηταν θαμενος ο πατερας του,εκτος αν δε το γνωριζε.

space
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από evanna Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:37 pm

Aαα μαλιστα...δεν το ειχα σκεφτει ετσι ομολογω!Ευχαριστω για τις διευκρινησεις γιατι ειχα μπερδευτει! ;D
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από abba Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:39 pm

Ευχαριστω για τις διευκρινίσεις, δεν το ηξερα αυτο... Αλλα ρε παιδια μετα απο τοσα χρονια τι θα εχει απομεινει θαμμενο...Και ετσι να ειναι δε χρειαζεται να αναγνωριστει? Ο Ρουσσος και η Αντιγονη θα μπορουσαν να τον αναγνωρισουν μονο, αλλα μετα απο τοσα χρονια τι να αναγνωρισεις...?

abba
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:42 pm

Υπάρχουν ο Λουκάς και η Εριέττα που σημαίνει οτι είναι εύκολο να αναγνωριστεί
Μια εξετασούλα dna θα δείξει πέρα απο κάθε αμφιβολία οτι είναι ο πατέρας του

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από abba Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 4:48 pm

Σωστο και αυτο Clarabelle! Δεν το ειχα σκεφτει.. ainta

abba
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 5:29 pm

Παρεμπιπτόντως, το θέμα με το πτώμα, που είναι το μόνο στοιχείο απόδειξης δολοφονίας, υπήρξε επίσης και στη Βέρα στο Δεξί. Υποτίθεται οτι τα κορίτσια είχαν θάψει τον "Αγγελο", κι όταν ο Στράτος τις κατήγγειλε, έδειξε τη θέση που ήταν θαμένο το πτώμα, αλλο αν τελικά είχε προλάβει να το σηκώσει από κει η Δώρα. Οι σεναριογράφοι έχουν πολλά τέτοια κοινά στοιχεία στις σειρές τους, αλλά κάτι τέτοιο εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί, κάθε σειρά έχει τελικά το δικό της ιδιαίτερο στύλ, παρά τα κοινά που μπορεί να υπάρχουν με προηγούμενες σειρές τους.
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 3:21 am

Έχω ένα κενό από πέρυσι που μου προέκυψε πάλι... Μάνος και Πέτρος μπήκαν στη φυλακή. Ο Μάνος καταστράφηκε, το είδαμε, το βλέπαμε δηλαδή για πολύ καιρό, ως το τέλος θα έλεγα. Ο Πέτρος θυμάμαι "αποχαιρετούσε" το γραφείο, τη δουλειά γενικότερα... αλλά έχω την αίσθηση ότι ποτέ δεν έφυγε, ότι συνέχισε κανονικά... Είχε μεσολαβήσει κάτι και το έχασα???
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Antigoni! Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 10:47 pm

Έχω κι εγώ μια απορία..Η Ιστορία με το Φώτη είναι γνωστή σε όλους πια?
Δεν έχω καταλάβει....
Antigoni!
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Σελίδα 4 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης