Γενικές συζητήσεις

Σελίδα 29 από 32 Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από fay Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:25 pm

JESSIE έγραψε: Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνουμε σημασία στην πράξη του ηθοποιού αυτού, και την προσπερνάμε σαν λεπτομέρεια, ενώ ρίχνουμε ευθύνες στο σενάριο που δεν τον αντιμετώπισε με το γάντι.

Γιατί σαν τηλεθεατές καθήσαμε να παρακολουθήσουμε μια σειρά που θα μας ταξίδευε για μια ώρα κάθε απόγευμα. Δε μας ενδιαφέρει το παρασκήνιο αυτής της σειράς ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε, ούτε για το πώς αντιμετωπίζουν οι σεναριογράφοι τον ηθοποιό που τους παράτησε. Μας ενδιαφέρει σαν κοινό να δούμε την εξέλιξη του σεναρίου και όχι των παρασκηνιακών συγκρούσεων, συνεπώς τις ευθύνες τις ρίχνουμε στο πώς χειρίστηκαν το ρόλο και όχι τον ηθοποιό.
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από sarita Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:26 pm

Ενας ηθοποιος νεος εχει το δικαιωμα του λαθους και του καβαληματος αν θελετε να το πω ετσι.
Οι σεναριογραφοι ομως εχουν την υποχρεωση στο κοινο να μην το απογοητευουν και να ειναι ειλικρινης απεναντι στο κοινο τους.Δεν καταφεραν να διαχωρισουν ποτε τον μανο απο τον παναγιωτη και αυτο ηταν το μεγαλο τους λαθος.

Και επειδη διαβασα πολλα σχολια για το φιναλε και ειδα και αντρες και γυναικες να παραπονιουνται στην κ.Ακριτα οτι δεν ηταν δικαιο και σωστο το πως εδωσαν την εξελιξη του ιδιου τους του ηρωα ο μανος καταφερε να κερδισει το κοινο δια της απουσιας του.Και αυτο ειναι καθαρα υπερ του ηθοποιου ο οποιος και λαθος αν ειχε καταφεραν οι σεναριογραφοι να γυρισει υπερ του.
Διαβαζοντας τα σχολια πραγματικα μονο μια σκεψη κανω.Αν στη θεση του μπουγιουρη ηταν καποιος αλλος χαρακτηρας τι αντιδρασεις θα ειχαμε?

Γιατι εδω ισως και ταιριαζει το ρητο "οποιος ειναι απ'εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει"
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:27 pm

Σοφία (I_aquila) , άλλοι φάνς του Μάνου και της Εύας όμως το βλέπουν διαφορετικά από σένα....

Κάθε αναφορά στο Μάνο έστω και για σημαντικά γεγονότα, θα έκανε αναπόφευκτη την επιστροφή του, έστω και για λίγο καιρό, κι αυτό ήταν εκ των πραγμάτων αποφασισμένο οτι δεν μπορεί να γίνει.

Αρα τι γυρεύουμε, και τι ψάχνουμε, έτσι που έγιναν τα πράγματα, δεν υπήρχαν ανώδυνοι τρόποι για να λυθούν τα θέματα που δημιουργήθηκαν.
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:31 pm

JESSIE δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις το σκεπτικό που οδηγεί κάποιους -συμπεριλαμβανομένης της γράφουσας- να παραβλέπουν την κίνηση του ηθοποιού να αποχωρήσει και να σκέκονται στο σενάριο, θα κάνω όμως μια προσπάθεια... Προσωπικά -μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω, προφανώς- δεν με μοιάζει τη παίχτηκε από πίσω... Δεν με νοιάζει πόσο mail έστειλε ο Μπουγιούρης και πόσα like του έκανε η Ακρίτα, δεν με νοιάζει αν ο Μπουγιούρης ζήτσε μεγαλύτερο μισθό από το ΑΕΠ και έφυγε γιατί του το ζήτησε η Μέρκελ... Τίποτα από όλα αυτά δεν θα ήξερα αν δεν ήμουν στο forum και δεν παρακολουθούσα τα δημοσιεύματα που ποστάρουν τα κορίτσια... Το μήνυμα που καλούνται να μου στείλουν όλοι οι συντελεστες της σειράς -όχι μόνο αυτής, γενικά- είναι αυτό που βλέπω στην οθόνη μου και τίποτα παραπάνω, αυτό καλούμε ως δέκτης να κρίνω εν τέλη όχι το παρασκήνιο, ο παππούς μου δεν ξέρει το παρασκήνιο, οι γονείς μου δεν ξέρουν το παρασκήνιο... Και πίστεψέ με δεν απέχουμε πολύ στις απόψεις μας...

Δηλώνω φαν του Μπουγιούρη αλλά όχι δεν θα ήθελα να επιστρέψει και να κλέψει την Εύα, θα ήθελα να υπάρχει όμως, έστω και στην Αμερική... Δεν αποχώρησε κάποιος "ασχετος" αποχώρησε ένας από τους βασικούς πρωταγωνιστες...

Κάθε αναφορά στο Μάνο έστω και για σημαντικά γεγονότα, θα έκανε αναπόφευκτη την επιστροφή του, έστω και για λίγο καιρό, κι αυτό ήταν εκ των πραγμάτων αποφασισμένο οτι δεν μπορεί να γίνει.

Αυτός είναι και ο λόγος που υποστηρίζουμε πως θα ήταν προτιμότερο να είχε πεθάνει, θα είχαμε αποφύγει τόσες τρύπες ή τον εξάληψή του ως ήρωα...
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:40 pm

Λοιπόν Γιάννα, εγώ δεν είμαι φάν του Μπουγιούρη, ούτε τού Μάνου άλλωστε, αλλά εχω κι εγώ ένα παράπονο, γιατί δεν τιμωρήθηκε ο Μάνος όπως του άξιζε, γιατί του άξιζε να πληρώσει για τα παιδιά που χάθηκαν εξ αιτίας του, για το Φώτη που σκοτώθηκε απ'το νταιλίκι του, για την Εύα και τη Μελίτα που δεινοπάθησαν στα χέρια του, για τη μάνα του Στέφανου που την έβαλε φυλακή χωρις να φταίει, κλπ, κλπ. Αρα και γώ θα τον ήθελα πεθαμένο. Ομως οι σεναριογράφοι φαντάζομαι οτι διάλεξαν αυτή τη λύση για το Μάνο, να εξαφανιστεί, για να υπάρχει και το ενδεχόμενο, σαν ρεζέρβα, να τον επαναφέρουν, αν εδίδοντο οι απαραίτητες εξηγήσεις, και ζητιόταν αυτή η έρημη η συγγνώμη ΕΓΚΑΙΡΩΣ, πράγμα που δεν έγινε, φυσικά....
Από κει κι έπειτα, ήταν πια αργά και ό,τι έγινε, έγινε!
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από evanna Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:41 pm

JESSIE έγραψε:....οτι ο ρόλος του έκλεισε στο τέλος του β κύκλου.
Μα αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μας(ή μαλλον το προβλημα μου μιας και μιλαω για τον εαυτο μου)οτι ο ρολος του δεν εκλεισε ή αν θες δεν εκλεισε ικανοποιητικα.Θελω να πω οτι πριν φυγει,ακουσαμε πως παει στην Αμερικη για να βρει τον εαυτο του,γιατι πιστευε οτι οι δικοι του ανθρωποι θα ηταν καλυτερα μακρια του και για να κανει μια νεα αρχη.Εγω ομως δεν εμαθα ποτε αν την εκανε αυτη τη νεα αρχη,δεν εμαθα αν προχωρησε τη ζωη του παρακατω,δεν εμαθα τι καταφερε(αν καταφερε κατι)...αντιθετως ηταν σαν να μην υπηρξε ποτε.Και εσενα μπορει να μη σε νοιαζει το ''τελος'' του,σεβαστο αλλα εμενα που βλεπω τη σειρα απο το πρωτο επεισοδιο με νοιαζει και ηθελα να ακουσω εστω κατι για την καταληξη αυτου του ηρωα,ειτε ηταν καλη ειτε κακη.Δε ζητησα τιποτα παραπανω απο μια μικρη αναφορα και αφου δεν την ειχα ουτε αυτη τοτε θεωρω οτι ο ρολος του οχι απλα δεν εκλεισε αλλα εμεινε εντελως μετεωρος.

Οπως λοιπον ηθελα να μαθω κατι για τον Οδυσσεα που μεγαλωσε τον Αρη και στο ''15 χρονια μετα'' ουτε που τον ανεφεραν,ή για τον αστυνομο Παναγιωτη και την πορεια τη ζωης του που δεν ακουσαμε τιποτα,ετσι ηθελα να μαθω κατι και για το Μανο.....Τοσο απλα! ))
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από l_aquila Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:50 pm

JESSIE έγραψε:
Σοφία (I_aquila) , άλλοι φάνς του Μάνου και της Εύας όμως το βλέπουν διαφορετικά από σένα....

Αρα τι γυρεύουμε, και τι ψάχνουμε, έτσι που έγιναν τα πράγματα, δεν υπήρχαν ανώδυνοι τρόποι για να λυθούν τα θέματα που δημιουργήθηκαν.

Ναι ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι που θα ήθελαν επιστροφή του Μάνου, και ξέρω επίσης και άτομα που δεν θα ήθελαν επιστροφή, αλλά εγώ εκφράζω τη δική μου γνώμη γιαυτό έγραψα "προσωπικά δεν θα ήθελα επιστροφή"

Πως θα την έκανε αναπόφευκτη την επιστροφή του κάθε αναφορά στο Μάνο ? Αφού και ο ίδιος ο ηθοποιός έλεγε στις συνεντεύξεις του ότι δεν γυρίζει και οι σεναριογράφοι είχαν ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει επιστροφή του Μάνου. Τώρα τι πίστευαν κάποιοι άλλοι που ήλπιζαν ότι θα τον δουν στο τελευταίο επεισόδιο δεν ξέρω.
l_aquila
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 6:57 pm

Βλέπω έχει φουντώσει η συζήτηση
Τελικά ο Μάνος ήταν ένας χαρακτήρας δυνατός αμφιλεγόμενος και ενδιαφέρον όσο κανένας άλλος αντρικός ρόλος στα μυστικά πριν ή μετά την αποχώρηση του ηθοποιού για να φτάσουμε ακόμη και μετά το τέλος της σειράς να μιλάμε ακόμη γι αυτόν κι είναι κρίμα που τον διέγραψαν οι ίδιοι οι δημιουργοί του με τόσο μικρόψυχο τρόπο και χωρίς καθόλου να σεβαστούν το κοινό της σειράς
Ανήκω σ αυτούς που πιστεύουν οτι η Ξυλά έφερε με το βλέμα της πίσω το Μάνο στο φινάλε όχι επειδή είχε κάποια σεναριακή και σκηνοθετική οδηγία αλλά επειδή η ίδια είχε κατανοήσει τι ερμήνευσε τρία χρόνια τώρα κι επέλεξε να το κλείσει με αξιοπρέπεια
Αν είχαν εκείνοι δώσει τέτοια οδηγία υποθέτω δεν θα είχαν κόψει επιμελώς στο φλας μπακ των αναμνήσεών της τις σκηνές με το Μάνο. Κάποιος που δεν είχε παρακολουθήσει θα έλεγε αν το έβλεπε οτι οι άντρες της ζωής της ήταν ο Στέφανος Razz κι ο Λευτέρης. Όσο η κάμερα εστίαζε στην Εύα σκηνές της μ αυτούς βλέπαμε και ο Μάνος απών

Ευάννα αν το προσέξεις θα δείς οτι για κανέναν δεν μάθαμε το παραμικρό. Μια ξεπέτα ήταν το φινάλε της παρέας. Επι της ουσίας τα γύρω γύρω μας εδειξαν κι όχι τους ήρωες που αγαπούσαμε. Σε μένα τουλάχιστον δεν φτάνει μια βραδυά στην παραλία για να πω ναι έφτασαν ή όχι δεν έφτασαν την Εδέμ τους. Βλέπεις έπρεπε να φροντίσουν να γίνει συμπαθής η Νταίζη και είχαμε να δούμε το μεγάλο της έρωτα

Πέρα απ το Μάνο να μιλήσω και για κάτι άλλο που εμένα τουλάχιστον με ενόχλησε αφάνταστα. Πόσο υποτιμητικό για το κοινό είναι να βγαίνουν οι σεναριογράφοι και να λένε εμείς θα αλλάξουμε τη Νταίζη και θα σας κάνουμε να την αγαπήσετε και να τη λυπηθείτε Δεν μοιάζει σαν να λένε είστε άβουλοι και σας χειριζόμαστε όπως εμείς γουστάρουμε;

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από evanna Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 7:07 pm

Clarabelle έγραψε:

Ευάννα αν το προσέξεις θα δείς οτι για κανέναν δεν μάθαμε το παραμικρό. Μια ξεπέτα ήταν το φινάλε της παρέας. Επι της ουσίας τα γύρω γύρω μας εδειξαν κι όχι τους ήρωες που αγαπούσαμε. Σε μένα τουλάχιστον δεν φτάνει μια βραδυά στην παραλία για να πω ναι έφτασαν ή όχι δεν έφτασαν την Εδέμ τους.
Θα συμφωνησω απολυτα,ειδικα με το υπογραμμισμενο.
Οταν ξεκινησαμε να βλεπουμε τη σειρα μας υποσχεθηκαν πως θα δουμε τη διαδρομη των ηρωων μεχρι αυτοι να φτασουν(αν φτασουν)στην Εδεμ τους.Καναμε το λαθος τοτε και το εξελαβαμε μεταφορικα,αποδειχτηκε ομως οτι αυτοι τον τοπο ειχαν στο μυαλο τους....οποτε μας πεταξαν δυο-τρια δακρυβρεχτα στην παραλια και οξω απο την πορτα!Κριμα...πολυ κριμα.....
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 7:14 pm

JESSIE έγραψε:
Ομως οι σεναριογράφοι φαντάζομαι οτι διάλεξαν αυτή τη λύση για το Μάνο, να εξαφανιστεί, για να υπάρχει και το ενδεχόμενο, σαν ρεζέρβα να τον επαναφέρουν [...]

Ακριβώς αυτό όμως... Το πρόβλημα ήταν πως αυτό φάνηκε στους τηλεθεατές, φάνηκε η καβάτζα κι αυτό δεν ήταν ωραία... Τουλάχιστον εμένα με χάλασε... Μην νομίζεις ότι περίμενα να γυρίσει ο Μάνος, κάθε άλλο το είχα ξεγράψει, απλά με ενόχλησε αυτό που αφέθηκε για καιρό να πλανάται στον αέρα, πως μπορεί και να ξανάρθει, ποτέ δεν ξέρεις, σε μια προσπάθεια ίσως να κρατήσουν το κοινό που τον στήρηξε...
Τον Μάνο λοιπόν, τον άφησαν μισό, ως καβάτζα, με μια υποψία πως ίσως κάποια στιγμή ολοκληρωθεί σαν χαρακτήρας, ίσως να κλείσει τον κύκλο του... Δεν το είδαμε και η γνώση για τη "ρεζέρβας" ήταν ενοχλητική...

Υ.Γ. Κορίτσια τελικά η "δική τους Εδέμ" ήταν κάτι στρέμματα, αυτά δεν ζήτησε και η Εύα στον γ΄κύκλο....;
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 7:22 pm

Τζέσι, εγώ ανήκω στη μειοψηφία που ήθελε το μουσατο αγόρι για την Ευα.. soutien
Οπότε φαν του ζευγους δεν με λες.. δεν πιστευα ποτε οτι θα εβρισκε η ηρωίδα κοντα του την εδέμ της..
Το θέμα είναι το πως πέταξαν δυο χρόνια.. ο Μπουγιούρης έφυγε αλλά ας φερόντουσαν με αξιοπρέπεια προς το δημιουργημα τους στο κατω κατω..

Να πω επίσης, και να με διορθώσει η Μαρία αν κάνω λάθος που σιγουρα θα θυμάται, οτι στη Βέρα στο δεξί στους δύο πρώτους κύλους, είχαμε το ρόλο του Βλάσση... στιν τρίτο κυκλο εξαφανιστηκε για τον έναν ή τον άλλο λόγο.. Ακόμα και όταν ολο το καστ πέρασε στο τέλος, ο Βλάσσης πουθενά..
Όμως είχαμε αναφορες στο ονομα του και συχνά πυκνά αν θυμάμαι καλά..
Και δεν ήταν ήρωας απο τους βασικούς της Βέρας..
Εδω, πέταξαν τον πρωταγωνιστη τους στα αζητητα.. οποιο παρασκηνιο και αν υπήρχε απο πίσω όφειλαν σεβασμό στους τηλεθεατές και εκεί ενίσταμαι...

Απογοητευτικό το οτι δεν είδαμε κανένα ήρωα της παρεας να νικά τους δράκους και να βρίσκει τη δική του Εδέμ... Συμφωνω με τις προλαλήσασες κυρίς μέχρι τελείας..!!
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από marakii Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 8:18 pm

Πιστεύω πως αν ψάξουμε λίγο θα δούμε πως οι ήρωες έφτασαν στην Εδέμ τους (και δεν εννοώ τον τόπο τώραRazz) αυτό ήταν πιστεύω το νόημα των δύο τραγουδιών στο φινάλε .Τελικά έκαναν λάθος και δεν ήταν όλα σκόνη στον άνεμο γιατί έχουν την αγάπη τους και τη φιλία τους το πιο σημαντικό και για αυτό το λόγο πρέπει να γελάνε και επιτέλους γελάνε και πλέον δεν έχουν πράγματα μεταξύ τους που τους χωρίζουν ,η παρέα της φεγγαρόπετρας δε κρατά πλέον κάτι κρυφό μεταξύ τους και όπως τότε που πέρασαν τόσα δεν αποδυναμώθηκαν έτσι και τώρα δεν θα αποδυναμωθούν!Όσο για τα ζευγάρια και την ευτυχία που είχαν μεταξύ τους νομίζω την πέτυχαν Wink(η Νόρα με τον Λουκά είναι μαζί ,ερωτευμένοι,αγαπημένοι και συνεχίζουν να πειράζονται/η Δάφνη με το Νικόλα είναι μαζί και ήρεμοι μόνο με αγάπη/και η Εύα βρήκε την ηρεμία και την αγάπη στο Λευτέρη χωρίς να διαγράφει τον έρωτα που είχε για το Μάνο )
Υ.γ.:τώρα το οτί θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες σκηνές και περισσότερος χρόνος για τα ζευγάρια μεμονομένα με κάποιος τρυφερούς διαλόγους ,θα έπρεπε!
Υ.γ:Και ο καθένας βέβαια έχει την άποψη του και τη δική του οπτικη γωνία των πραγμάτων Wink
marakii
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 8:39 pm

Και μετά τη μικρή διακοπή για διαφημίσεις (όπως καταλαβαίνετε, διαφημίζω το νέο σήριαλ του Αλέξανδρου)..... lol!
επανέρχομαι και βλέπω οτι η συζήτηση δεν σταμάτησε.
Συμφωνώ κι εγώ με το το marakii οτι οι ήρωές μας πέρασαν από 40 κύματα αλλά τελικά κατάφεραν να βρούν την εδέμ τους, που φυσικά είναι η ευτυχία, που συμπτωματικά, για όλους τους στεγάζεται σ'αυτά τα στρέμματα γής, δίπλα στην παραλία τους, που οι ίδιοι ονόμασαν εδέμ....
Στην εδέμ λοιπόν αυτήν, δικαιωματικά θα ζήσουν όσοι την θεωρούν χώρο της φιλίας τους, χώρο της ευτυχίας τους, και μόνο αυτοί. Το σενάριο θέλει να μας δείξει οτι όχι λόγω μιάς κακιάς μοίρας, όχι λόγω ανωτέρας βίας, αλλά κατόπιν επιλογής και δικής του απόφασης, ο Μάνος δεν έχει θέση σ'αυτήν την Εδέμ, γιατι δεν έχει πρώτη του προτεραιότητα τη φιλία τους, αλλά την φιλοδοξία του. Ο Λευτέρης μπορεί να μην τους γνώρισε απ'την αρχή, αλλά τους δέχτηκε και τους αγκάλιασε και μοιράστηκε μαζί τους τα δικά τους όνειρα, και τις δικές τους ελπίδες, οπότε είναι πράγματι ο φίλος που έλειπε και που συμπλήρωσε την κενή θέση που άφησε ο Μάνος φεύγοντας!
Καταλήγω λοιπόν στη σκέψη οτι ο Μάνος δεν χρειαζόταν να σκοτωθεί, δεν χρειαζόταν να τιμωρηθεί, η ισορροπία ήρθε από τη φυγή του, γιατί ποτέ δεν θα μπορούσε να δεχτεί να είναι απλά ο έκτος της παρέας, αφού οι φιλοδοξίες του τον έσπρωχναν ν'αναζητήσει νέους, πιό ανοιχτούς ορίζοντες, η ευτυχία του ήταν να κυριαρχεί, όχι να μοιράζεται, κι έτσι ακολούθησε το δικό του δρόμο, με δική του απόφαση και δική του πρωτοβουλία.... Βγαίνει από μόνο του, αβίαστα, οτι η μόνη λύση για το Μάνο ήταν να φύγει μακριά, κι από την εδέμ, κι από την παρέα, κι απ'όλα όσα δένουν τους άλλους μεταξύ τους, και που γι'αυτόν ήταν μιά προβειά, που την φόραγε για να παίξει ένα ρόλο και τίποτε περισσότερο....

JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από evanna Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 8:47 pm

JESSIE έγραψε:
Και μετά τη μικρή διακοπή για διαφημίσεις (όπως καταλαβαίνετε, διαφημίζω το νέο σήριαλ του Αλέξανδρου)..... lol!
Επειδη σε ολα τα υπολοιπα αποκλειεται να συμφωνησουμε,μενω σ'αυτο.....ξεκινησα και εγω να το παρακολουθω και μεχρι στιγμης μου εχει δωσει αρκετα καλη εντυπωση(αν και η σκηνοθεσια με ενοχλει τα μαλα Razz )

Α!Και τελικα κατεληξα.....ο Σταυρου μ'αρεσει πολυ περισσοτερο κουρεμενος! Love!
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 8:57 pm

Evanna, συμφωνώ κι εγώ, ας μείνουμε σ'όσα συμφωνούμε!!!

Κι εμένα με κουράζει η σκηνοθεσία, είναι λίγο "δήθεν" μοντέρνα και γρήγορη, και όλο το σκηνικό με τα κομπιούτερ κάπως ζαλιστικό, αλλά τι να κάνουμε, θα το συνηθίσω....

Ο Αλέξανδρος φυσικά είναι πολύ ωραίος με το κοντό μαλλί, και μάλλον έχει ένα ρόλο αντίστοιχο του Μάνου , αλλά τον ερμηνεύει με το δικό του τρόπο, δηλαδή πιό εγκεφαλικά, και χωρις το άμεσο νταϊλίκι.

Εύχομαι να πάει καλά αυτή η σειρά, γιατί δεν πρόκειται να δώ και τίποτε άλλο τα απογεύματα...
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από sarita Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 9:07 pm

πρωτη φορα ηρωας συζητιεται τοσο πολυ.

Και αυτο εγω το θεωρω προσωπικη επιτυχια του παναγιωτη.

Δεν θελω να σκεφτω τι θα γινοταν αν στη βερα εφευγε ο στρατος.

Οπως επισης δεν ξεχνω μια σκηνη του μανου με την ευα στον πρωτο κυκλο που της ελεγε οτι φοβοταν για τη ζωη του.

Πειτε με διαστροφικη αλλα εγω αυτο το εκλαμβανω οτι ο μανος ισως να εφευγε απο τον πρωτο κυκλο κιολας και οι σεναριογραφοι ειχαν ηδη γραψει το τελος του που ισοδυναμει με θανατο.

Και αν ισχυει η σκεψη μου τοτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το κρατησαν παρα τον εδιωξαν στην αμερικη?

Εκδικηση?τυρακι στο κοινο οτι ισως και να ξαναγυρισει?

Κατι που εγω προσωπικα ποτε δεν ηθελα.

Αλλα οπως ειπα τα παρασκηνια δυστυχως δεν τα ξερει κανενας και ποτε δεν θα τα μαθει.
sarita
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από evanna Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 9:08 pm

Jessie....ειναι ο ιδιος σκηνοθετης με τη ''Ζωη της Αλλης'' και οποτε τυχαινε να πεσω σε καποιο επεισοδιο εβλεπα οτι το εκανε αυτο(με τα αμαξια και τους ανθρωπους να τρεχουν,τη μερα να εναλλασεται τη νυχτα κλπ.)και ελεγα ας αλλαξει γνωμη σε αυτη εδω τη σειρα αλλα δεν μας εκανε τη χαρη! Razz

Το γραφειο του ''Δημητρη Μαλτεζου'' παντως ειναι πολυ πρωτοτυπο....πολυ μου αρεσε.
Οσο για τη συγκριση με το Μανο,δεν το ειχα σκεφτει αλλα η αληθεια ειναι πως οντως εχουν αρκετα κοινα στοιχεια!

Εγω πιστευω οτι θα παει καλα γιατι και το θεμα ειναι ''πιασαρικο'' και ολες οι προηγουμενες σειρες της Ανδριανου κερδισαν το κοινο και το καστ ειναι καλο,συμπεριλαμβανομενων και των νεοτερων ηθοποιων που πολλους απ'αυτους δεν τους ειχα σε ιδιαιτερη υποληψη να πω την αληθεια αλλα με εξεπληξαν ευχαριστα! ;D

Υ.Γ Αν και δεν ειμαστε off-topic(νομιζω δηλαδη),πρεπει να υπαρχει και ειδικο τοπικ για τα ''Κλεμμενα ονειρα''! Wink
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 9:36 pm

Evanna, δεν ξέρω που να βρώ το topic για τα "Ονειρα" αλλά θα πώ εδώ οτι παίζουν ούκ ολίγοι ηθοποιοί μαζεμένοι, πράγμα που δείχνει πόσο δύσκολο είναι πιά να βρούν δουλειά οι ηθοποιοί. Ναί, οι νέοι είναι πολύ καλοί, ιδίως ο νεαρός που πήρε την υποτροφία, και η "Φαίη", ακόμη και η Οικονομάκου είναι πιό φυσική εδώ, χωρις την περούκα . Ακόμη μου άρεσε και ο "παπούς" ο Νίκος Γαλανός, μιά χαρά κρατιέται, και είναι πάντα φυσικός και σωστός.
Καλή τους επιτυχία λοιπόν!
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από ειρηνη7 Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 9:54 pm

Clarabelle έγραψε:
Βλέπω έχει φουντώσει η συζήτηση
Τελικά ο Μάνος ήταν ένας χαρακτήρας δυνατός αμφιλεγόμενος και ενδιαφέρον όσο κανένας άλλος αντρικός ρόλος στα μυστικά πριν ή μετά την αποχώρηση του ηθοποιού για να φτάσουμε ακόμη και μετά το τέλος της σειράς να μιλάμε ακόμη γι αυτόν κι είναι κρίμα που τον διέγραψαν οι ίδιοι οι δημιουργοί του με τόσο μικρόψυχο τρόπο και χωρίς καθόλου να σεβαστούν το κοινό της σειράς
Ανήκω σ αυτούς που πιστεύουν οτι η Ξυλά έφερε με το βλέμα της πίσω το Μάνο στο φινάλε όχι επειδή είχε κάποια σεναριακή και σκηνοθετική οδηγία αλλά επειδή η ίδια είχε κατανοήσει τι ερμήνευσε τρία χρόνια τώρα κι επέλεξε να το κλείσει με αξιοπρέπεια
Αν είχαν εκείνοι δώσει τέτοια οδηγία υποθέτω δεν θα είχαν κόψει επιμελώς στο φλας μπακ των αναμνήσεών της τις σκηνές με το Μάνο. Κάποιος που δεν είχε παρακολουθήσει θα έλεγε αν το έβλεπε οτι οι άντρες της ζωής της ήταν ο Στέφανος Razz κι ο Λευτέρης. Όσο η κάμερα εστίαζε στην Εύα σκηνές της μ αυτούς βλέπαμε και ο Μάνος απών

Ευάννα αν το προσέξεις θα δείς οτι για κανέναν δεν μάθαμε το παραμικρό. Μια ξεπέτα ήταν το φινάλε της παρέας. Επι της ουσίας τα γύρω γύρω μας εδειξαν κι όχι τους ήρωες που αγαπούσαμε. Σε μένα τουλάχιστον δεν φτάνει μια βραδυά στην παραλία για να πω ναι έφτασαν ή όχι δεν έφτασαν την Εδέμ τους. Βλέπεις έπρεπε να φροντίσουν να γίνει συμπαθής η Νταίζη και είχαμε να δούμε το μεγάλο της έρωτα

Πέρα απ το Μάνο να μιλήσω και για κάτι άλλο που εμένα τουλάχιστον με ενόχλησε αφάνταστα. Πόσο υποτιμητικό για το κοινό είναι να βγαίνουν οι σεναριογράφοι και να λένε εμείς θα αλλάξουμε τη Νταίζη και θα σας κάνουμε να την αγαπήσετε και να τη λυπηθείτε Δεν μοιάζει σαν να λένε είστε άβουλοι και σας χειριζόμαστε όπως εμείς γουστάρουμε;

και εμενα με ενοχλησε αφανταστα αυτο με τη νταιζη... ainta αλλα νομιζω οτι ευτυχως υπαρχουν και τηλεθεατες με κριση, που δεν πειστηκαν απο αυτην την αγιοποιηση της, η οτι ταχα μου μετανιωσε... ainta και φυσικα δεν ειναι πειστικα επιχειρηματα του τυπου μπερδευαν την κυρια πολυχρονιδη,με τον ρολο επομενως ας την αλλαξουμε...επι της ουσιας ποτε δεν αλλαξε η νταιζη...αλλωστε μονη της ειπε οτι εχει θεση στην καρδια της μονο για τον χρηστο και τη στελλα, αντε και τον αρη, που ομως δεν ελαβε υποψιν της, προκειμενου να μην αυτοκτονησει...μονο το τομαρι της σκεφτοταν μεχρι την υστατη στιγμη, ειναι αλλαγη χαρακτηρα αυτο?οσο αναφορα για τον μανο, την ειπα την θεση μου ηδη, οτι οποιες και αν ηταν οι διαφορες, δεν δικαιολογουν ετσι την αποσιωπηση του χαρακτηρα του, και την συνεχομενη υποτιμηση του μεσω αλλων ρολων...την ιδια στιγμη, που αγιοποιουν την νταιζη, κανουν την παρεα μαριονετες της, ξεχνωντας τι τους εχει κανει, θεωρω οτι φερθηκαν αδικα με το να μην πουν εστω κατι καλο για αυτον, η να μην τον δειξουν... imarton αυτα τα δυο μετρα και δυο σταθμα επιλεκτικα, εμενα με ενοχλουν λιγο...
ειρηνη7
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 10:20 pm

JESSIE έγραψε: Το σενάριο θέλει να μας δείξει οτι όχι λόγω μιάς κακιάς μοίρας, όχι λόγω ανωτέρας βίας, αλλά κατόπιν επιλογής και δικής του απόφασης, ο Μάνος δεν έχει θέση σ'αυτήν την Εδέμ, γιατι δεν έχει πρώτη του προτεραιότητα τη φιλία τους, αλλά την φιλοδοξία του. Ο Λευτέρης μπορεί να μην τους γνώρισε απ'την αρχή, αλλά τους δέχτηκε και τους αγκάλιασε και μοιράστηκε μαζί τους τα δικά τους όνειρα, και τις δικές τους ελπίδες, οπότε είναι πράγματι ο φίλος που έλειπε και που συμπλήρωσε την κενή θέση που άφησε ο Μάνος φεύγοντας!
Καταλήγω λοιπόν στη σκέψη οτι ο Μάνος δεν χρειαζόταν να σκοτωθεί, δεν χρειαζόταν να τιμωρηθεί, η ισορροπία ήρθε από τη φυγή του, γιατί ποτέ δεν θα μπορούσε να δεχτεί να είναι απλά ο έκτος της παρέας, αφού οι φιλοδοξίες του τον έσπρωχναν ν'αναζητήσει νέους, πιό ανοιχτούς ορίζοντες, η ευτυχία του ήταν να κυριαρχεί, όχι να μοιράζεται, κι έτσι ακολούθησε το δικό του δρόμο, με δική του απόφαση και δική του πρωτοβουλία.... Βγαίνει από μόνο του, αβίαστα, οτι η μόνη λύση για το Μάνο ήταν να φύγει μακριά, κι από την εδέμ, κι από την παρέα, κι απ'όλα όσα δένουν τους άλλους μεταξύ τους, και που γι'αυτόν ήταν μιά προβειά, που την φόραγε για να παίξει ένα ρόλο και τίποτε περισσότερο....

Aκριβως αυτα πιστευω κι εγω!Αυτη τη λυση διαλεξαν οι σεναριογραφοι για τον ηρωα που αυτοι δημιουργησαν.Δεν νομιζω να ποναει κανεις περισσοτερο τον Μανο,απο αυτους που τον γεννησαν.Η πορεια του ρολου αυτου θα ηταν αλλη,αλλα με την φυγη του,τους αναγκασε να χειριστουν διαφορετικα την πορεια του .

Φυσικα και σαν ρολος ειχε τρομερο ενδιαφερον,αλλα οχι τα ευσημα μονο στον ηθοποιο !Για να φτιαξεις εναν τετοιο χαρακτηρα δεν ειναι καθολου ευκολο και γι αυτο ειπα παραπανω,οτι τετοιους ρολους οι ηθοποιοι τους ψαχνουν με το κιαλι και δεν τους πετανε στα αζητητα για το τιποτα.Για να μεινεις σ αυτο τον χωρο εκτος απο δυο πρασινα ματια και το οποιο ταλεντο,κυριως χρειαζεται εξυπναδα.Σ αυτον τον χωρο παραμενουν και κανουν καριερα οι εξυπνοι!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από sarita Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 10:40 pm

δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις εναν τετοιο χαρακτηρα αλλα ειναι πολυ δυσκολο αν διαλεξεις καποιον ηθοποιο που δεν εχει ταλεντο να σου γκρεμισει μεσα σε λιγα λεπτα τον ηρωα που εφτιαξες.

Σε αυτη την περιπτωση ο παναγιωτης παιρνει πολλα μπραβο γιατι μπορεσε και τα εβγαλε περα με αυτο το ρολο.

Αν σκεφτω ποιοι επιβιωνουν σε αυτο το χωρο θα γραψω μεγαλο σεντονι.

Ενα ειδος ανθρωπων που καταφερνει και επιβιωνει ειναι οι αυλικοι.Που ξερουν πολυ καλα πως να εχουν καλες δημοσιιες σχεσεις.

ο μπουγιουρης φερθηκε παρορμητικα και πιθανον να ακουσε και συμβουλες τριτων.

Οι σεναριογραφοι φερθηκαν με ψυχρη λογικη.

Τι συγχωρειται πιο ευκολα?Ο χρονος θα το δειξει αν και ηδη το κανει Angel

sarita
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 10:55 pm

sarita έγραψε:δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις εναν τετοιο χαρακτηρα αλλα ειναι πολυ δυσκολο αν διαλεξεις καποιον ηθοποιο που δεν εχει ταλεντο να σου γκρεμισει μεσα σε λιγα λεπτα τον ηρωα που εφτιαξες.

Σε αυτη την περιπτωση ο παναγιωτης παιρνει πολλα μπραβο γιατι μπορεσε και τα εβγαλε περα με αυτο το ρολο.

Αν σκεφτω ποιοι επιβιωνουν σε αυτο το χωρο θα γραψω μεγαλο σεντονι.

Ενα ειδος ανθρωπων που καταφερνει και επιβιωνει ειναι οι αυλικοι.Που ξερουν πολυ καλα πως να εχουν καλες δημοσιιες σχεσεις.

ο μπουγιουρης φερθηκε παρορμητικα και πιθανον να ακουσε και συμβουλες τριτων.

Οι σεναριογραφοι φερθηκαν με ψυχρη λογικη.

Τι συγχωρειται πιο ευκολα?Ο χρονος θα το δειξει αν και ηδη το κανει Angel

Εχω πει πολλες φορες οτι ο Μπουγιουρης τον απογειωσε τον ρολο,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι αν δεν υπηρχε αυτος ο χαρακτηρας,ο ηθοποιος μπορει να μην γινοταν τοσο γρηγορα γνωστος.Ας πουμε για παραδειγμα,δεν εγινε κατι τετοιο με τον ρολο που ειχε στην βερα,δηλ δεν ηταν τοσο καλογραμμενος και αβανταδορικος.Γι αυτο πρεπει να δωσουμε
και ενα μπραβο στους σεναριογραφους.
Στο χωρο των ηθοποιων πιστευω οτι επιβιωνουν αυτοι που το αξιζουν,που εχουν ταλεντο,δουλευουν πολυ και ειναι εξυπνοι.Οταν λεω εξυπνοι εννοω να μπορουν να κανουν τις σωστες επιλογες .Οι αυλικοι και οι φελοι επισης επιβιωνουν για ενα ,δυο χρονια το πολυ και μετα εξαφανιζονται!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από sarita Την / Το Δευ Δεκ 12, 2011 11:02 pm

απλα λεω οτι ολοι εχουμε δικαιωμα στο λαθος.

Ακομα και η ιδια η ακριτα μπορει να εκανε το ιδιο καποια στιγμη στην καριερα της.

Το καλο ειναι να αναγνωριζεις το λαθος σου κατι που ο παναγιωτης ηδη εκανε.

Ζητησε συγνωμη.

Ε δεν νομιζω πια οτι σκοτωσε και κανεναν που το κρατησαν μανιατικο και φερθηκαν ετσι.

Ακομα και ο θεος συγχωρει η ακριτα ποτε.

sarita
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Τρι Δεκ 13, 2011 3:47 am

Επιστρέφω μετά από πολλές ώρες στην ωραία κουβέντα.Διάβασα πολλά με τα οποία συμφωνώ. Θα σταθώ ιδιαίτερα σε κάτι που εγραψε η fay για να το γενικεύσω λίγο. Κάθε τηλεοπτική (και όχι μόνο) μυθοπλασία στηρίζεται σε μια σύμβαση, σε μια σιωπηρή και αμοιβαία συμφωνία κοινού και συντελεστών. Το κοινό ξέρει πως ό,τι βλέπει είναι παραμύθι, αλλά για όσο διαρκεί η προβολή (κι άμα γράφει και σε φόρουμ και για λίγο περισσότερο ! sisi ) εκούσια "μπαίνει" σε αυτό που βλέπει, σαν να είναι πραγματικό. Κι από την άλλη οι συντελεστές οφείλουν να καταβάλουν κάθε προσπάθεια ώστε τίποτα να μη διαταράσσει αυτή την ενσυνείδητη "ψευδαίσθηση" του κοινού, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να βλέπει τη μυθοπλασία, μπορεί να δει κι ένα ντοκιμαντέρ για ρινόκερους.
Γι' αυτό φροντίζουν τόσες λεπτομερειες, σημειώνουν για παράδειγμα τι ρούχα φορούσε κάθε ηθοποιός σε μια σκηνή που η συνέχειά της θα γυριστεί αργότερα, γι' αυτό κανονικά οι ηθοποιοί προσπαθούν να προσαρμόζουν όσο γίνεται στην εξέλιξη της ιστορίας και στη διαδοχή των σκηνών ακόμα και το πότε κουρεύονται. Μετά από τόσα χρόνια τηλοψίας μάλιστα είναι και οι θεατές πολύ πιο"υποψιασμένοι" από ό,τι πριν είκοσι χρόνια, ας πούμε.
Κανονικά λοιπόν οι προστριβές ανάμεσα σε συντελεστές δεν αφορούν καθόλου τους θεατές και ο σεβασμός προς αυτούς επιβάλλει οι συνέπειες τέτοιων συγκρούσεων στην ίδια τη μυθοπλασία να είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες. Στην περιπτωση αποχώρησης ενός κεντρικού ρόλου, το ανύπαρκτες είναι ανέφικτο. Ένας λόγος παραπάνω όμως να επιδιωχθεί η ελαχιστοποίηση. Ο Μάνος ως χαρακτήρας κατ' εμέ, ένα καλό είχε όλο κι όλο: ήταν εξαιρετικός πατέρας. Και κανείς δεν μας είπε ότι ο αέρας της Αμερικής τον άλλαξε και σ' αυτό. Μπορουσαν απλούστατα να μας αναφέρουν ότι ο ίδιος πνιγόταν κι έτσι έστειλε κάποιον έμπιστό του άνθρωπο να συνοδεύσει τη Νεφέλη στην Αμερική και να την κρατήσει κοντά του για λίγο ή για πολύ καιρό, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα της νοσηλείας της Μελίτας. Ένα παράδειγμα φέρνω. Χίλια θα μπορούσαν να είχαν σκεφτεί.
Αλλά βέβαια, πού τηρήθηκε μια αληθοφάνεια, για να τηρηθεί σε αυτό; Σε κάποιο σχόλιο πιο πάνω (συγγνώμη που δεν θυμάμαι σε ποιο) εκφράστηκε πολύ εύστοχα η ευχή ο Στέφανος να ένιωσε επιτέλους για την Εριέττα και αγάπη και έρωτα, γιατί στις δύο προηγούμενες το πηγαινε με δόσεις. Δυστυχώς εμείς δεν θα το μάθουμε ποτέ, εκτός αν μας το πούνε τα κουκιά ή η σπάλα τ' αρνιού.
Γιατί και ό,τι νομίζαμε ότι ξέραμε για το ζευγάρι έγινε σκόνη και θρύψαλα στο τελευταίο επεισόδιο. Ο Στέφανος αίφνης εντόπισε σκοτεινά σημεία μέσα του (το σώμα του πονούσε όταν η Εριέττα ήταν στο νοσοκομείο, προφανώς επειδή τον τριγύριζε καμιά ίωση )... Και μόλις πήγε στου γιαλού τα βοτσαλάκια μες στ' άραχνα σκοτάδια, φωτίστηκαν τα σκοτεινά σημεία, (πώς; Ούτε ένα φλας-μπακ δεν είδαμε από τις στιγμές του με την Εριέττα ). Και μόλις ρόδισε η αυγούλα έτρεξε πηλάλα στο αεροδρόμιο με τους μπλε οδηγούς υπό μάλης να περιμένει την Εριέττα που την είχε χωρίσει την προηγούμενη με το ελπιδοφόρο "πού ξέρεις, μπορεί σε εξήντα τέρμινα να με δεις στην πόρτα σου" για να της πει ότι τα δικά της συναισθήματα, αστείον ποσόν μπροστά στα δικά του.
Για να μην (ξανα )σχολιάσω όλα τα τραγελαφικά που είδαμε με τη Νταίζη και όλο το υπόλοιπο καστ. Η οποία, παρεμπιπτόντως, παρέμεινε ως το τέλος η ίδια άπληστη φιλοτομαρίστρια. Ούτε το σπίτι του αδερφού της, το οποίο είχε αρπάξει με την επαίσχυντη απειλή να τον αφήσει αθώο να σαπίσει στη φυλακή δεν του επέστρεψε, πριν βαδίσει ηρωικά στο σπαραξικάρδιο χαμό της κι ας του χρωστούσε του Στέφανου που τη θρήνησε γοερά μπροστά στην Αντιγόνη στην οποία έριξε όλο το ανάθεμα (όχι, ούτε αυτός πρόσεξε τα δάκρυά της ).
Τον Ηλία τον παραχώσανε, ο Ρούσσος τιμωρήθηκε δια της ατιμωρησίας (αν και με τη σκάφη που έφυγε, μέχρι Ιτέα-Γαλαξείδι το κόβω να πήγε), και στο μετά δεκαπέντε έτη, είδαμε ένα τουρλουμπούκι όπου έχανε ο σκύλος τον αφέντη του.
Και για να μην μακρηγορώ τόσο ανελέητα, όταν οι φαν της σειρας (γιατί είμασταν φαν της ) σε μεγάλο ποσοστό, φτάνουν να γράφουν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο οι εξελίξεις κουλές, οι ερμηνείες κορυφαίες, σημαίνει ότι από κάποιους συντελεστες η σιωπηρή συμφωνία της μυθοπλασίας που ανέφερα στην αρχή, παραβιάστηκε και ότι αυτοί, οπωσδήποτε, δεν ήταν οι ηθοποιοί.
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από fay Την / Το Τρι Δεκ 13, 2011 9:35 am

roria έγραψε:Επιστρέφω μετά από πολλές ώρες στην ωραία κουβέντα.Διάβασα πολλά με τα οποία συμφωνώ. Θα σταθώ ιδιαίτερα σε κάτι που εγραψε η fay για να το γενικεύσω λίγο. Κάθε τηλεοπτική (και όχι μόνο) μυθοπλασία στηρίζεται σε μια σύμβαση, σε μια σιωπηρή και αμοιβαία συμφωνία κοινού και συντελεστών. Το κοινό ξέρει πως ό,τι βλέπει είναι παραμύθι, αλλά για όσο διαρκεί η προβολή (κι άμα γράφει και σε φόρουμ και για λίγο περισσότερο ! sisi ) εκούσια "μπαίνει" σε αυτό που βλέπει, σαν να είναι πραγματικό. Κι από την άλλη οι συντελεστές οφείλουν να καταβάλουν κάθε προσπάθεια ώστε τίποτα να μη διαταράσσει αυτή την ενσυνείδητη "ψευδαίσθηση" του κοινού, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να βλέπει τη μυθοπλασία, μπορεί να δει κι ένα ντοκιμαντέρ για ρινόκερους.
Γι' αυτό φροντίζουν τόσες λεπτομερειες, σημειώνουν για παράδειγμα τι ρούχα φορούσε κάθε ηθοποιός σε μια σκηνή που η συνέχειά της θα γυριστεί αργότερα, γι' αυτό κανονικά οι ηθοποιοί προσπαθούν να προσαρμόζουν όσο γίνεται στην εξέλιξη της ιστορίας και στη διαδοχή των σκηνών ακόμα και το πότε κουρεύονται. Μετά από τόσα χρόνια τηλοψίας μάλιστα είναι και οι θεατές πολύ πιο"υποψιασμένοι" από ό,τι πριν είκοσι χρόνια, ας πούμε.
Κανονικά λοιπόν οι προστριβές ανάμεσα σε συντελεστές δεν αφορούν καθόλου τους θεατές και ο σεβασμός προς αυτούς επιβάλλει οι συνέπειες τέτοιων συγκρούσεων στην ίδια τη μυθοπλασία να είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες. Στην περιπτωση αποχώρησης ενός κεντρικού ρόλου, το ανύπαρκτες είναι ανέφικτο. Ένας λόγος παραπάνω όμως να επιδιωχθεί η ελαχιστοποίηση. Ο Μάνος ως χαρακτήρας κατ' εμέ, ένα καλό είχε όλο κι όλο: ήταν εξαιρετικός πατέρας. Και κανείς δεν μας είπε ότι ο αέρας της Αμερικής τον άλλαξε και σ' αυτό. Μπορουσαν απλούστατα να μας αναφέρουν ότι ο ίδιος πνιγόταν κι έτσι έστειλε κάποιον έμπιστό του άνθρωπο να συνοδεύσει τη Νεφέλη στην Αμερική και να την κρατήσει κοντά του για λίγο ή για πολύ καιρό, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα της νοσηλείας της Μελίτας. Ένα παράδειγμα φέρνω. Χίλια θα μπορούσαν να είχαν σκεφτεί.
Αλλά βέβαια, πού τηρήθηκε μια αληθοφάνεια, για να τηρηθεί σε αυτό; Σε κάποιο σχόλιο πιο πάνω (συγγνώμη που δεν θυμάμαι σε ποιο) εκφράστηκε πολύ εύστοχα η ευχή ο Στέφανος να ένιωσε επιτέλους για την Εριέττα και αγάπη και έρωτα, γιατί στις δύο προηγούμενες το πηγαινε με δόσεις. Δυστυχώς εμείς δεν θα το μάθουμε ποτέ, εκτός αν μας το πούνε τα κουκιά ή η σπάλα τ' αρνιού.
Γιατί και ό,τι νομίζαμε ότι ξέραμε για το ζευγάρι έγινε σκόνη και θρύψαλα στο τελευταίο επεισόδιο. Ο Στέφανος αίφνης εντόπισε σκοτεινά σημεία μέσα του (το σώμα του πονούσε όταν η Εριέττα ήταν στο νοσοκομείο, προφανώς επειδή τον τριγύριζε καμιά ίωση )... Και μόλις πήγε στου γιαλού τα βοτσαλάκια μες στ' άραχνα σκοτάδια, φωτίστηκαν τα σκοτεινά σημεία, (πώς; Ούτε ένα φλας-μπακ δεν είδαμε από τις στιγμές του με την Εριέττα ). Και μόλις ρόδισε η αυγούλα έτρεξε πηλάλα στο αεροδρόμιο με τους μπλε οδηγούς υπό μάλης να περιμένει την Εριέττα που την είχε χωρίσει την προηγούμενη με το ελπιδοφόρο "πού ξέρεις, μπορεί σε εξήντα τέρμινα να με δεις στην πόρτα σου" για να της πει ότι τα δικά της συναισθήματα, αστείον ποσόν μπροστά στα δικά του.
Για να μην (ξανα )σχολιάσω όλα τα τραγελαφικά που είδαμε με τη Νταίζη και όλο το υπόλοιπο καστ. Η οποία, παρεμπιπτόντως, παρέμεινε ως το τέλος η ίδια άπληστη φιλοτομαρίστρια. Ούτε το σπίτι του αδερφού της, το οποίο είχε αρπάξει με την επαίσχυντη απειλή να τον αφήσει αθώο να σαπίσει στη φυλακή δεν του επέστρεψε, πριν βαδίσει ηρωικά στο σπαραξικάρδιο χαμό της κι ας του χρωστούσε του Στέφανου που τη θρήνησε γοερά μπροστά στην Αντιγόνη στην οποία έριξε όλο το ανάθεμα (όχι, ούτε αυτός πρόσεξε τα δάκρυά της ).
Τον Ηλία τον παραχώσανε, ο Ρούσσος τιμωρήθηκε δια της ατιμωρησίας (αν και με τη σκάφη που έφυγε, μέχρι Ιτέα-Γαλαξείδι το κόβω να πήγε), και στο μετά δεκαπέντε έτη, είδαμε ένα τουρλουμπούκι όπου έχανε ο σκύλος τον αφέντη του.
Και για να μην μακρηγορώ τόσο ανελέητα, όταν οι φαν της σειρας (γιατί είμασταν φαν της ) σε μεγάλο ποσοστό, φτάνουν να γράφουν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο οι εξελίξεις κουλές, οι ερμηνείες κορυφαίες, σημαίνει ότι από κάποιους συντελεστες η σιωπηρή συμφωνία της μυθοπλασίας που ανέφερα στην αρχή, παραβιάστηκε και ότι αυτοί, οπωσδήποτε, δεν ήταν οι ηθοποιοί.

: respect : : respect : : respect : Ακριβώς αυτό ήθελα να πω, αγαπητή roria, ότι σαν τηλεθεατές και αποδέκτες της μυθοπλασίας δε μας αφορά καθόλου τι συμβαίνει παρασκηνιακά, το μόνο που θέλουμε είναι η ιστορία που καθήσαμε να παρακολουθήσουμε να έχει μια εξέλιξη που δεν θα επηρεάζεται από τις σχέσεις των συντελεστών μεταξύ τους. Η τηλεθέαση που τόσο επιθυμούν όλοι δεν έρχεται από τις όποιες προστριβές που γίνονται από πίσω αλλά από το σενάριο και από τις ερμηνείες. Αυτά θα κερδίσουν τον τηλεθεατή. Και από σεβασμό σ΄αυτόν πρέπει πάνω απ' όλα να ενδιαφέρονται και οι συντελεστές για τη δουλειά τους και όχι για τα προσωπικά τους. Και όπως πολύ σωστά επισήμανε η edem4ever παραπάνω η πλειοψηφία των τηλεθεατών δεν ανήκει σε φόρουμ και δε γνωρίζει τα σχετικά δημοσιεύματα, οπότε δεν ενδιαφέρεται γιατί έφυγε ο Μπουγιούρης και ο κάθε Μπουγιούρης. Παρακολουθεί μόνο αυτό που εκτυλίσσεται στην οθόνη και αυτό θα κρίνει. Και τέλος να πω ότι βρίσκω πολύ σωστή την τοποθέτησή σου ότι όταν κρίνουμε τις ερμηνείες θετικά και τις εξελίξεις αρνητικά το συμπέρασμα για το ποιος είναι υπεύθυνος είναι ξεκάθαρο.
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Σελίδα 29 από 32 Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης