Γενικές συζητήσεις

Σελίδα 4 από 32 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Σεπ 16, 2011 8:45 pm

Κι εγω δεν εχω την καλυτερη αποψη για τηνΝταιζη,την χειροτερη εχω.
Ακομα δεν μπορω να ξεχασω την σκηνη που τρωνε με τον Μπελο κι εκεινη
εχει αφησει το μαχαιροπηρουνο και τον περιμενει να πεσει σαν την μπε-
κατσα πανω στο τραπεζι!!Μπρρρρρρρρρρρρ ανατριχιασα και μονο που το
σκεφτηκα.Κι επαιζε και προζα συγχρονως.Εχει κανει πραγματα που μας
δειχνουν ποσο κυνικη ειναι.Αλλα και παλι δεν μπορω να την συγκρινω με
την Αντιγονη.Γιατι η Αντιγονη υποτιθεται πως ειναι η μανα και η αγαπη
της μανα δεν εχει αμφισβητηθει απο κανεναν.Δεν μπορει δηλ να δινεις το
παιδι σου,ενω εχεις την δυνατοτητα να το μεγαλωσεις ,επειδη αυτο σου
θυμιζει το τερας που ερωτευτηκες.Και ας πουμε οτι το δινεις.Πως μετα
το παρατας στην τυχη του;;Πως το δινεις σε οτι χειροτερο ;;;
Και μετα πως μεγαλωνεις το αλλο σου παιδι με μισος και εκδικητικοτητα
και το κανεις οπλο σου στην κυριολεξια !!Πως το κοροιδευεις και το μεγα-
λωνεις μεσα στο ψεμα;;Πως κανεις αποπειρες εναντιον του αγεννητου
εγγονου σου για τα λεφτα;;Και αυτη την φορα το οπλο ηταν η Νταιζη.Ενταξει
μια γαιδουρα 30 χρονων ηταν αυτη ,θα μπορουσε να μην το κανει.Αλλα οπως
και να το κανουμε η μανα και ο πατερας ειναι τα παντα για τα παιδια,ειδικα
γι αυτα που εχουν στερηθει την οικογενεια.
Μη φανει οτι δινω δικιο στην Νταιζη,γιατι δεν το κανω.Θελω να τιμωρηθει,
γιατι της αξιζει.Επισης να πω οτι αν ο Χρηστος εκανε οικογενεια με μια
αλλη,αυτο δεν ειναι τιμωρια,με την εννοια οτι μαθαινει καποιος απ αυτο.Πιο
πολυ σε εκδικητικοτητα μου κανει.Εγω αν ημουν στη θεση της θα σκεφτομουν μετα απο λιγο καιρο,οτι δεν μου αξιζε,θα τον ξεπερναγα και θα πηγαινα με
ησυχη τη καρδια για αλλα.Τωρα ομως αν πεθανει ή αν νομισει αυτη οτι πεθανε,
θα νοιωσει να χανει τον κοσμο της,οτι δεν προλαβε να του πει ποσο τον
αγαπαει,οτι εχασε την ευκαιρια να ειναι μαζι του,μ αυτον που λατρεψε.Εξαλλου
ειναι γνωστο οτι το ανικανοποιητο και το μη απομυθοποιημενο,ειναι αυτο
που θα μας ποναει συνεχεια,χωρις να τελειωνει.Και μεσα απ αυτο μπορει
καποιος να μαθει.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Ezantakou Την / Το Παρ Σεπ 16, 2011 9:44 pm

ΣΨ1 έγραψε:Αλλα και παλι δεν μπορω να την συγκρινω με
την Αντιγονη.Γιατι η Αντιγονη υποτιθεται πως ειναι η μανα και η αγαπη
της μανα δεν εχει αμφισβητηθει απο κανεναν.
Αυτό ακριβώς... μάνα είναι ΚΑΙ η Νταίζη όμως... στο παιδί της έκανε το ίδιο ακριβώς που κατέκρινε στην δική της μάνα... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μισεί τόσο την Αντιγόνη αφού την ίδια μούρη έχουν... με την διαφορά οτι η Αντιγόνη ποτέ δεν έκρυψε το πραγματικό της πρόσωπο και ποτέ δεν το έπαιξε πονεμένη αηδός....!!!

Δεν μπορει δηλ να δινεις το
παιδι σου,ενω εχεις την δυνατοτητα να το μεγαλωσεις ,επειδη αυτο σου
θυμιζει το τερας που ερωτευτηκες.Και ας πουμε οτι το δινεις.Πως μετα
το παρατας στην τυχη του;;Πως το δινεις σε οτι χειροτερο ;;;
Το ίδιο δεν έκανε και η Νταίζη στο παιδί της???
Εντάξει ας δεχτώ οτι η Νταίζη δεν είχε τη δυνατότητα να μεγαλώσει το παιδί της και γι'αυτό βρήκε έναν Οδυσσέα να κοροϊδέψει.... μετά όμως γιατί παράτησε το παιδί της στον Οδυσσέα?? για να πάει να κερδίζει λεφτά λέει και θα γυρνούσε.. ας το δεχτώ και αυτό (αν και εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω αλλά μην λέω μεγάλα λόγια) Μετά απο 6 χρόνια που γύρισε όμως τι έκανε?? ΠΑΡΑΤΗΣΕ για άλλη μια φορά το παιδί της.... το πούλησε για να έχει καλύτερη ζωή και το εκμεταλλεύτηκε για να μπεί στο μάτι του Μπέλλου... πήγε 2-3 φορές μαζί του στο λούνα πάρκ (ωραίες σκηνές btw) και αυτό ήταν.... να χαρώ εγώ μάνα....!!!

Και αυτη την φορα το οπλο ηταν η Νταιζη.Ενταξει
μια γαιδουρα 30 χρονων ηταν αυτη ,θα μπορουσε να μην το κανει.Αλλα οπως
και να το κανουμε η μανα και ο πατερας ειναι τα παντα για τα παιδια,ειδικα
γι αυτα που εχουν στερηθει την οικογενεια.
Και επειδή το είπε η μάνα της εκείνη έπρεπε να τρέξει να σκοτώσει μια έγκυο γυναίκα???
Ας της έλεγε να πέσει απο τον 17ο όροφο, να δούμε αν θα το είχε κάνει....!!! Αλλά σιγά μην γλυτώναμε απο αυτήν τόσο απλά... valen
Η Νταίζη μπορεί να έχει στερηθεί την οικογένεια αλλά και εκείνη στέρησε απο το ίδιο της το παιδί την οικογένεια.... γιαυτό όσο και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να της βρώ κανένα δικαιολογητικό και ελαφρυντικό...!!!

Μη φανει οτι δινω δικιο στην Νταιζη,γιατι δεν το κανω.Θελω να τιμωρηθει,
γιατι της αξιζει.
Εντάξει καταλαβαίνω τι θές να πείς απλά με αφορμή το πόστ σου βρήκα και εγώ την ευκαιρία να βγάλω το άχτη μου για τον πιο ασυνεπή χαρακτήρα κατ'εμέ που έχω δεί γενικά... valen
Όσο για την τιμωρία της Νταίζης, πλέον δεν ξέρω αν περιμένω ή θέλω την τιμωρία της.... άλλωστε ποιός κακός άνθρωπος θα επιθυμούσε την τιμωρία μιας ευαίσθητης βαριόμοιρης γυναίκας που έζησε με αξιοπρέπεια ενώ είχε χτυπηθεί τόσο άδικα απο την ζωή??? valen (γιατί αυτό προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι η Νταίζη)

Τωρα ομως αν πεθανει ή αν νομισει αυτη οτι πεθανε,
θα νοιωσει να χανει τον κοσμο της,οτι δεν προλαβε να του πει ποσο τον
αγαπαει,οτι εχασε την ευκαιρια να ειναι μαζι του,μ αυτον που λατρεψε.Εξαλλου
ειναι γνωστο οτι το ανικανοποιητο και το μη απομυθοποιημενο,ειναι αυτο
που θα μας ποναει συνεχεια,χωρις να τελειωνει.Και μεσα απ αυτο μπορει
καποιος να μαθει.
Αδυνατώ να πιστέψω οτι η Νταίζη αγαπάει τόσο τον Χρήστο... στο παρελθόν τον είχε παρατήσει για να κάνει μια καλύτερη ζωή με τον Λουκά (και μάλιστα στην Κρήτη η κ*λόφαρδη Mmm ), τον άφηνε με ελαφρά την καρδιά για να παντρευτεί τον Μπέλλο μη τυχόν και χάσει την πολύτιμη περιουσία του... Τέτοια αγάπη ούτε να την βράσω...
Η Νταίζη δε μαθαίνει, έχει σπουδάσει αυτή στα πεζοδρόμια και στα παγκάκια (δικά της λόγια) δεν έχει ανάγκη και ούτε έχει περισσέψει λογική για άλλα μαθήματα απ'την ζωή... μη σου πώ οτι ακόμα και η ζωή βαρέθηκε να της δίνει μαθήματα και αυτή να κάνει πάντα το δικό της... lol!
Ezantakou
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Σεπ 16, 2011 10:40 pm

Η Νταίζη είναι σίγουρα εξ ίσου εγκληματική όσο και η μάνα της. Ολοι στα μάτια της είναι υποψήφια θύματα, που θα τα αφήσει απ'τα νύχια της μόνο όταν δεν έχουν πιά τίποτε άλλο για να τους πάρει. Επειδή κάπου είχε γραφτεί οτι τον Λευτέρη δεν τον εκμεταλλεύτηκε, να πώ οτι αυτο δεν ισχυει. Ο Λευτέρης δεν είχε περιουσία για να τον εκβιάσει, οπότε μοναδικός λόγος που τον πλεύρισε, ήταν για να είναι σίγουρη οτι δεν πρόκειται ν'αρνηθεί την ιστορια με τα διαμάντια, αν η ίδια κατάγγελνε το θέμα στην αστυνομία, σε περίπτωση που οι υπόλοιποι δεν υπέκυπταν στον εκβιασμό της. Η αγάπη του για την Εύα τον έκανε ν'αλλάξει γνώμη, αλλά ο εκβιασμός της είχε ήδη πετύχει.
Ούτε πιστεύω οτι αγαπάει πραγματικά το Χρήστο. Είναι ο μόνος που την αγάπησε, και την ανέχτηκε όπως ήταν, αλλά εκείνη τον ήθελε δίπλα της, μόνο σε συνδυασμό με όλα τα λεφτά που μπορούσε ν'αρπάξει απ' τους άλλους. Αν τον αγαπούσε, θα έφευγε μαζί του , όπως της το ζήτησε τόσες φορές...
Πάντως, παρ'όλες τις αναφορές στα παιδικά της τραύματα, ο τρόπος που την παρουσιάζουν ως το τέλος, δείχνει οτι δεν έχουν πρόθεση να την αγιοποιήσουν, είναι πάντα το ίδιο πορωμένη και αμετανόητη, το μόνο που κάνει είναι να παίζει θέατρο για να μη χάσει το Χρήστο.
Τώρα δεν ξέρω τι παιχνίδι παίζει ο Χρήστος μαζί της, και είμαι περίεργη να δώ πώς θα τελειώσει το θέμα μ'αυτούς τους δύο, αλλά δεν της αξίζει μιά ευτυχισμένη ζωή , και δεν θα την έχει. Θα ήταν έξυπνο να έχει συνεννοηθεί ο Χρήστος με το Στέφανο για να την ξεγελάσουν, αλλά είναι κάτι πολύ ωραίο για να'ναι αληθινό. Ο ρόλος του Χρήστου από ένα σημείο κι έπειτα, είναι διφορούμενος και δεν ξέρω που να τον κατατάξω. Μπορεί ο δήθεν θάνατός του να είναι μόνο για να μην τον συλλάβει η αστυνομία για το φόνο της Αννας, ή για ν'αποφύγει την εκδίκηση της Νταίζης. Πολλές τροπές μπορεί να πάρει η ιστορία, αλλά το βασικό για μένα είναι να τιμωρηθεί η Νταίζη.....
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Παρ Σεπ 16, 2011 11:15 pm

Την άποψη μου για την Νταίζη την έχω εκφράσει σε προηγούμενα post μου.ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.
Αλλά φυσικά και δεν την συγκρίνω με την Αντιγόνη,στο θέμα ΜΑΝΑ.
Η Νταίζη δεν χρησιμοποίησε τον Άρη,ούτε και τον πέταξε στην κυριολεξία όπως η Αντιγόνη εκείνη.Ο Οδυσσέας τον λατρεύει,τον Οδυσσέα τον χρησιμοποίησε τον γιο της όχι.

Η Αντιγόνη την έδωσε σε μια οικ.έτσι στα τυφλά.
Ακόμη και τώρα,είναι σκληρή,και φυσικά την ήθελε για τις βρωμοδουλιές της.Η Νταίζη βέβαια δεν έκανε τπτ πιεσμένη με το όπλο στον κρόταφο,αλλά για την Αντιγόνη η Νταίζη είναι το παιδί του Λυτρα,του άντρα που την πρόδωσε,και την κορόιδεψε.

Φυσικά και πρέπει να τιμωρηθεί,και πιστεύω οτι θα γίνει!!!!!!!όπως πρέπει και ο Ρούσσος αλλά και όπως έπρεπε και ο Μάνος.
Η τιμωρία βέβαια,μπορεί κάποιους να μην ικανοποιήσει,αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.
sisi

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από rachel Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 12:28 am

alex1 έγραψε:Την άποψη μου για την Νταίζη την έχω εκφράσει σε προηγούμενα post μου.ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.
Αλλά φυσικά και δεν την συγκρίνω με την Αντιγόνη,στο θέμα ΜΑΝΑ.
Η Νταίζη δεν χρησιμοποίησε τον Άρη,ούτε και τον πέταξε στην κυριολεξία όπως η Αντιγόνη εκείνη.Ο Οδυσσέας τον λατρεύει,τον Οδυσσέα τον χρησιμοποίησε τον γιο της όχι.

Η Αντιγόνη την έδωσε σε μια οικ.έτσι στα τυφλά.
Ακόμη και τώρα,είναι σκληρή,και φυσικά την ήθελε για τις βρωμοδουλιές της.Η Νταίζη βέβαια δεν έκανε τπτ πιεσμένη με το όπλο στον κρόταφο,αλλά για την Αντιγόνη η Νταίζη είναι το παιδί του Λυτρα,του άντρα που την πρόδωσε,και την κορόιδεψε.

Φυσικά και πρέπει να τιμωρηθεί,και πιστεύω οτι θα γίνει!!!!!!!όπως πρέπει και ο Ρούσσος αλλά και όπως έπρεπε και ο Μάνος.
Η τιμωρία βέβαια,μπορεί κάποιους να μην ικανοποιήσει,αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.
sisi

Απαραδεκτη η πραξη της Αντιγονης να δωσει το παιδι σε υιοθεσια, αλλα σιγουρα δεν μπορουσε να γνωριζει τα ανατριχιαστικα ενστικτα του πατριου της Νταιζης....
Διπλα απαραδεκτη λοιπον η Νταιζη που εβαλε το παιδι της στην ακριβως ιδια δεινη θεση, με κινδυνο ο Οδυσσεας να κακοποιησει αντιστοιχα τον Αρη..... Μπορει ο Οδυσσεας να ειχε δειξει ενα καλο προσωπο στην πονεμενη αλλα ποια μανα με το συγκεκριμενο μαρτυρικο παρελθον θα ρισκαρε να αφησει το παιδι της σε πατριο???
Επισης η Αντιγονη εκανε τραγικο λαθος που παρατησε το παιδι της, αλλα βρεθηκε μονη της παρατημενη απο τον εραστη της- πατερα του παιδιου της και σκεφτηκε την υιοθεσια..... ενω η πονεμενη ειχε ως συντροφο-παραλιγο συζυγο-πατερα του παιδιου της τον Λουκα, εναν ανθρωπο που σιγουρα θα την στηριζε και θα δεχοταν να κρατησει το παιδι του ακομα και αν χωριζαν....
Οι ομοιοτητες με τις φονισσες μαναδες συνεχιζονται μεχρι προσφατα οπου η Νταιζη αναζητησε ξανα τον Αρη λογω της κληρονομιας, ενω αντιστοιχα η Αντιγονη αναζητησε την θυγατερα της για την χρησιμοποιησει στα σατανικα σχεδια της.... Αρα για μενα τουλαχιστον ειναι εξισου φρικτες και εμετικες και οι δυο ειδικα στο θεμα της μητροτητας....

Επιπλεον διαφωνω ριζικα οταν στην ιδια φραση περι τιμωριας της Νταιζης συγκρινουμε την τιμωρια του Μανου ή του Ρουσσου....
Σαφως υπηρξαν αδιστακτοι και οι δυο κυριοι αλλα δεν αγγιζουν ουτε στο χιλιοστο την κακια, την κυνικοτητα και την απανθρωπια της πονεμενης.... Ισως καποιος τους θεωρει και αυτους φονιαδες λογω της ταυτισης του εργοστασιου με τον θανατο των μικρων παιδιων, αλλα προσωπικα πιστευω οτι δεν γνωριζαν το μεγεθος της επικινδυνοτητας γι αυτο και εδιναν στην Νεφελη τα προιοντα απο την περιοχη αυτη... Σιγουρα εκαναν παρανομιες, εκμεταλλευτηκαν κοσμο, πλουτισαν σε βαρος αλλων ανθρωπων..... αλλα κυνηγοι κεφαλων δεν υπηρξαν ποτε!!!!

rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Δημοσίευση από giwta007 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 12:59 am

anna90 έγραψε:Επεισόδιο 401:
ΣΟΚ ο Νικολάκης... Τι να πεις? Ότι έχει άδικο;; Και αυτός ο Μάνος πια όλα τα ήξερε;;; Γιατί δεν γυρνάει και αυτό το παιδί να μας διαφωτίσει...!
(Ξέρω ότι δεν θα γυρίσει... αλλά αφήστε με να ονειρευτώ!!! Ξέρετε τη συνέχεια και μου κόβονται τα φτερά )

Ο Πετράν πλέον δείχνει να θέλει και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο..
Αυτό δείχνει η απάντηση του στην Εριέττα..Μη βγάζεις Ρούσσο την ουρά σου απ'έξω γιατί απ ότι βλέπω είναι αποφασισμένη!!!

Καλέ, αναφερθήκαμε στο "παιδί" του Λουκά??

Πόσο χάρηκε ο Πετράν με την αναφορά στην Εριέττα?
Άστραψε από τη χαρά του όταν άκουσε για το τραπέζωμα... Αχαχαχα...

O Ηλίας δεν την ξέρει καθόλου καλά την Νταιζάρα...
Άκου εκεί τις επαφές τις ορίζεις εσύ... Άμα θέλει αυτή γίνεται ΠΙΟ στενή και από κορσές..

Μελιτόσπιτο:
Ναι Αμαλία μου ωραίο το σπίτι της... Αλλά δεν μας διευκρίνησε η νεαρή απόγονος του Τσε με τι λεφτά το νοίκιασε, έδωσε προκαταβολές και το διακόσμησε και πως έχει και λεφτά στην άκρη...
Η Μελίτα πιάνει τη ζωή απ τα μαλλιά? Ποια ζωή και ποια μαλλιά???Στο καναπέ βρίσκονται και τα δύο? Η ζωή στον κάθετο καναπέ και τα μαλλιά στον οριζόντιο???!
Ποιο μικρό σπίτι καλέ? Και ποια κατάντια? Γιου χου κύριε σεναριογράφοι έχουμε κρίσηηηη!! Άλλοι χάνουν τις δουλειές τους, άλλοι ακόμα χειρότερα χάνουν ΚΑΙ τα σπίτια τους, δεν τους φτάνουν τα λεφτά να ταίσουν την οικογένεια τους.. ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ?

Τσα-τί-ζο-μαι με τον Πετράν ποιος είσαι εσύ ρε άνθρωπε που κρατάς το στόμα σου κλειστό και αποκρύπτεις αλήθειες από ανθρώπους γύρω σου που τους αφορούν κιόλας??? Και όχι τίποτα άλλο, ελπίζεις να μην χρειαστεί να το ανοίξεις το στοματάκι σου... Με ποιο δικαίωμα μωρέ?

Αχαχαχαχα, θέλει και αγκαλιά η Νταιζάρα...
Και να την παραδώσει κιόλας στο Μητσάρα...
Αλλά στο τέλος ρίξαμε και μια απειλή-έναν εκβιασμούλη έτσι ρε παιδί μου να βρίσκεται.

Α ρε Αμαλία θα μας τον στείλεις τον Πετράν και κρίμα είναι… Ας πληρώσει αυτά που έκανε και αυτός. Όλα τα ξέρει ο Ρούσσος, Αμαλίτσα μου.. Όλα..! Αλλά είναι λίγο εγωιστούλης μωρέ μωρέ και τα κρατάει για τον εαυτούλη του.
«Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή» Μωρέ τι μας λες? Ο αντρούλης σου έχει? Αχαχαχαχα

Ο τρόπος της Δάφνης με τρελαίνει.. Το φέρνει απ’ έξω απ’ έξω.. Και το πετάει στο άκυρο. Εδώ έμεινα εγώ με τον τρόπο της που το ακούω σε όλο το επεισόδιο, δεν θα έμενε το Ευάκι μας.. (παρεπιπτόντως πολύ την είδαμε πάλι)

Έχω βαρεθεί ήδη τον Στέφανο να προσπαθεί και να παρακαλάει να βγαίνει στον αφρό. Εγώ δεν φταίω, εγώ δεν ήξερα, εγώ δεν συμμετείχα, μου χρεώνετε πράγματα που δεν έκανα και πάει λέγοντας. Ελπίζω να μην πάει όλος ο κύκλος έτσι.

Αααα, το Ευάκι ΞΑΝΑ… Πω πω πω κουραστήκαμε να την βλέπουμε καλέ σήμερα. Έλεος καλέ με την Νταίζη.. Όλο το επεισόδιο γύρω απ αυτήν θα είναι? Δεν αντέχουμε λέμε…

Πολύ σούρσιμο αυτή η Νταίζη και τα καλωσορίσματα της.. Όλοι την διώχνουν την κοπέλα με την μεγάάάάάάάάάάάλη καρδιά.. Οοοοο, καημένη & αγαπημένη Νταίζη, πόσο σε λυπάμαι. Θησαυρός απ τους λίγους Μπελλίνο- Μπουλίνο.. Ψυχολόγε μου εσύ..

Λουκάκο μου με το δικηγορικό σου δαιμόνιο ο Ρούσσος τα ξέρει ΟΛΑ.. Δεν του λείπει ούτε ένα κομμάτι από το παζλ, απλά τα κρατάει για τον εαυτό του.
«Υπάρχουν πολλές γυναικάρες, και εγώ έχω την καλύτερη» Άχου το μωρέεεεεε..

Ωωω ρε επανάσταση ο Τσε. Πάλι στον καναπέ την έβγαζε. Ο Στέφανος ο καημενούλης που όλοι τον υποπτεύονται και η Μελιτούλα με τους ψεύτικους κόσμους που πάντα οι άλλοι χτίζουν γύρω της (και στον 1ο κύκλο αυτά δεν έλεγε? ). Τα ίδια λόγια λέει? Δεν μπορεί να μάθει άλλα ε??

Α ρε Νικολάκη : «Η Μελίτα δεν είναι και ο πιο δυναμικός χαρακτήρας»… Αχαχαχαχαχα
Μην ανοίξει το στοματάκι του το παιδί να πει κάτι σωστό, του ήρθε η κεραμίδα με τη Δάφνη πάνω στη μηχανή του Τέρη..

Καλούλη ήταν μωρέεε.. Αλλά, πολύ αναφορά στη Νταίζη είχε. Έλεος με την αναγούλα λέμεεε…

Αννα από'τι κατάλαβα βλέπεις τα επισόδια του 3ου κύκλου! Ο 3ος κυκλος ειναι γυρω απ΄τον χαρακτηρα που αντιπαθω περισσοτερο (μαζι με την Μελιτα) στη Νταιζη αναφερομαι! Την παρεα δεν θα την πολυ-βλεπεις και για την Ευα μην ψαχνεις... ενα λεπτο το πολυ σε καθε επεισοδιο! Εγω τρελαθηκα οταν ειδα πρωταγωνιστρια του 1ου κυκλου να ειναι σχεδον αφαντη στον 3ο!

Υ.Γ - > Υπαρχουν και καλυτεροι τροποι για να αυτοκτονησεις απ΄το να δεις τα Μυστικα στον 3ο κυκλο... Πιστεψε με!
giwta007
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Πατρα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 8:34 am

rachel έγραψε:
Επιπλεον διαφωνω ριζικα οταν στην ιδια φραση περι τιμωριας της Νταιζης συγκρινουμε την τιμωρια του Μανου ή του Ρουσσου....
Σαφως υπηρξαν αδιστακτοι και οι δυο κυριοι αλλα δεν αγγιζουν ουτε στο χιλιοστο την κακια, την κυνικοτητα και την απανθρωπια της πονεμενης.... Ισως καποιος τους θεωρει και αυτους φονιαδες λογω της ταυτισης του εργοστασιου με τον θανατο των μικρων παιδιων, αλλα προσωπικα πιστευω οτι δεν γνωριζαν το μεγεθος της επικινδυνοτητας γι αυτο και εδιναν στην Νεφελη τα προιοντα απο την περιοχη αυτη... Σιγουρα εκαναν παρανομιες, εκμεταλλευτηκαν κοσμο, πλουτισαν σε βαρος αλλων ανθρωπων..... αλλα κυνηγοι κεφαλων δεν υπηρξαν ποτε!!!!

Δεν νομίζω οτι διαφέρουν και πολύ οι δύο κύριοι απ'τις δύο κυρίες.... Γιατί κανένας δεν σκοτώθηκε απ'την Αντιγόνη ή τη Νταίζη, έστω και κατά τύχην, ενώ πολλά αθώα παιδιά πέθανα λόγω Μάνου και Ρούσσου, έστω και αν δεν ήταν απ'την αρχή εν γνώσει τους. Γιατί μπορεί για τον πρώτο ή τον δεύτερο θάνατο παιδιών να μην ήταν γνώστες της υπαιτιότητάς τους, (εξ ού και έδιναν και στη Νεφέλη να δοκιμάσει τα προιότα του θανάτου), αλλά από ένα σημείο κι έπειτα, όπως είδαμε, όχι μόνο είχαν προειδοποιηθεί επανηλειμμένα απ'το Νικόλα, που πρώτος συνέδεσε τους θανάτους με το μολυσμένο νερό, αλλά και τα αποτελέσματα των αναλύσεων ήξεραν, και τους άτυχους γονείς προσπάθησαν να εξαγοράσουν με παροχές, όπως φάνηκε και από το DVD που κατέθεσε ο Στέφανος στο δικαστήριο. Και ο μεν Ρούσσος πρότεινε, σαν νομικός σύμβουλος, να παρουσιάσουν το Νικόλα σαν τρελλό, ο δε Μάνος αράδιασε ενα σωρό ψέμματα στο δικαστήριο, παρ'όλο που ήξερε την αλήθεια, και οτι ο Νικόλας θα έμπαινε άδικα φυλακή. Και όλ'αυτά χωρις ούτε στιγμή να σταματήσουν την φονική δραστηριότητα του εργοστασίου τους. Τα κέρδη πάνω απ'την ανθρώπινη ζωή!
Και δεν μπορώ να ξεχάσω όλο το θέατρο που έπαιζαν σε όλους και οι δύο σχετικά με τη φυλάκιση της Αντιγόνης, ότι δηλαδή δεν είχαν καμμία σχέση, και μιλώντας μεταξύ τους παραδεχόντουσαν τη σκευωρία εναντίον της σαν τους πιό απεχθείς συνομώτες... Αν η Αντιγόνη είχε πεθάνει μέσα στη φυλακή, θα ήταν κι αυτό ένας ακόμη φόνος στην συνείδησή τους, αν είχαν συνείδηση φυσικά....
Ο Μάνος τη γλύτωσε την τιμωρία, αφού το έσκασε στην Αμερική, αλλά πολύ θα ήθελα να υπάρξει θεία δίκη και γι'αυτόν, και ν'ακούσουμε , έστω, για την τιμωρία του, αφού δεν μπορούμε να τη δούμε....
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 9:14 am

Εγώ βλέπω τα πράγματα λίγο διαφορετικά

Η Αντιγόνη ήταν κατάπτυστη σαν μάνα αλλά όταν έδωσε το παιδι για υιοθεσία δεν επελεξε εσκεμμένα ένα βιαστή. Σίγουρα λοιπόν της χρεώνω οτι έδωσε το παιδί της για υιοθεσία και δεν το μεγάλωσε μόνη της αλλά μέχρι εκεί.
Τριάντα χρόνια πριν άλλωστε το κοινωνικό στάτους ήταν διαφορετικό και τα εκτός γάμου παιδιά σπάνια μεγάλωναν δίπλα στους γονείς τους. Το γεγονός οτι ήταν απατεώνισα δεν έχει καμία σχέση με την υιοθεσία. Θεωρώ οτι ακόμη κι αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα πάλι ίδια θα ήταν η κατάληξη για το παιδί. Δεν τη δικαιολογώ απλά προσπαθώ να καταλάβω κάθε φορά.

Αντίθετα θεωρώ τη Νταίζη χειρότερη. Υποτίθεται ήταν ένα εγκαταλελειμένο παιδί που υπέφερε στα χέρια αυτών που ανέλαβαν να το μεγαλώσουν κι όμως έδωσε το δικό της παιδί σε κάποιον ξένο χωρίς να ενδιαφερθεί για την τύχη του και μάλιστα μια εποχή που η κοινωνία ήταν χαλαρότερη με τα εκτός γάμου παιδιά. Έτυχε ο Οδυσσέας να είναι ένας εξαίρετος πατέρας και ο Άρης στάθηκε τυχερός. Θα μπορούσε να είναι ένα απόβρασμα και το παιδί της να περάσει ακόμη χειρότερα απ αυτήν αλλά δεν την ένοιαξε. Κοίταξε να ξεφύγει εκείνη και να φιάξει τη ζωούλα της αδιαφορώντας για το παιδί
Για μένα το γεγονός οτι ήξερε κι όμως αδιαφόρησε την κάνει δέκα φορές χειρότερη απ την Αντιγόνη

Πίστευα πάντα οτι είχε διαφορετικό βάρος μια πράξη που γίνεται χωρίς να υπολογίζει κανείς τις συνέπειες απο μια άλλη που γίνεται γνωρίζοντας τι μπορεί να συμβεί.

Η Αντιγόνη είναι κατακριτέα γιατί στην πορεία της για το κυνήγι του χρήματος πήρε ζωές χωρίς να νοιαστεί αλλά και η Νταίζη έκανε ακριβώς το ίδιο. Η μιά έστειλε ανθρώπους στο βουνό με τα κουμπούρια. Η άλλη έκανε δολοφονικές απόπειρες κι όταν ο Χρήστος της καταλόγισε οτι πήγε να σκοτώσει την Εύα του απάντησε απόλυτα κυνικά. Σιγά το πράγμα δεν ήθελα να τη σκοτώσω να αποβάλλει ήθελα. Λες και το μωρό δεν ήταν ανθρώπινη ύπαρξη. Σαν εκβιαστριες και απατεώνισες το ίδιο κατακριτέες σαν μάνες χειρότερη η Νταιζούλα.

Κατα τον ίδιο ακριβώς τρόπο

Ο Μάνος όταν τα εργοστάσια μόλυναν την περιοχή ήξερε για τη μόλυνση αλλά δεν πίσευε οτι ήταν αυτή που προκαλούσε τους θανάτους των παιδιών απόδειξη οτι τάιζε το δικό του παιδί που υπεραγαπούσε με τρόφιμα απ την περιοχή. Ένοχος για τη μόλυνση ναι. Ένοχος για τους θανάτους ναι. Όχι όμως απο πρόθεση

Ο Στέφανος ήξερε οτι έστειλαν ανθρώπους στο βουνό. Ισχυρίζεται οτι δεν ήξερε τι εντολές είχαν. Ένοχος γιατί στο δρόμο του για το κυνήγι του χρήματος χάθηκαν ζωές. Όπως το έδωσαν όμως όχι απο πρόθεση.

Στο θέμα των γυναικών βεβαίως παρόλο που ο Μάνος συμπεριφέρθηκε πρόστυχα για μένα είναι λιγότερο ένοχος απ το Στέφανο. Ο ένας ταλαιπώρησε δύο γυναίκες αφάνταστα κι ο άλλος έκανε το ακόμη πιο πρόστυχο να ακολουθήσει ακριβώς τα βήματά του γνωρίζοντας όμως τι είχαν υποφέρει αυτές οι δύο γυναίκες απ το Μάνο. Ο Μάνος για φτύσιμο ο Στεφανος για πολλά φτυσίματα.

Και στις δύο συγκρίσεις υπάρχει ακόμη μια παράμετρος.
Η Αντιγόνη δεν κλάφτηκε ποτέ και δεν πλασαρίστηκε σαν πονεμένη
Ο Μάνος πάντα αναφέρεται σαν λαμόγιο
Αντίθετα για να δικαιολογηθούν
Η Νταίζη μας ζάλισε με την πονεμένη της ιστορία
Ο Στέφανος μας φλόμωσε στα ''εγώ δεν είμαι Μάνος'' και στις δικαιολογίες ''ήθελα να βοηθήσω την Εύα''

Ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά η δική μου οπτική είναι οτι τα ζευγάρια Αντιγόνη-Νταίζη και Μάνος-Στέφανος είναι πάρε τον έναν και χτύπα τον στον άλλον

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 12:21 pm

Οτι ειναι και οι δυο Νταιζη και Αντιγονη εγκληματικες φυσιογνωμιες δεν το συζητω και βεβαια ειναι!
Αλλα παντα για την δημιουργια ενος εγκληματικου παιδιου ευθυνεται ενας
μεγαλος.Και αυτο μας το εχουν δωσει πολυ εντονα οι σεναριογραφοι.
Δηλ η προιστορια της Νταιζης και για το ποσο φταιει γι αυτην την προιστο-
ρια η Αντιγονη,μας δινεται εντελως απεριφραστα.Ενω για την προιστορια
της Αντιγονης δεν εχει γινει ποτε καποιος λογος.
Δηλ για την Νταιζη την ειχαν την δικαιολογια απ την πρωτη στιγμη.Η ιδια
δεν νομιζω να κλαφτηκε ποτε.Απλα ο Λουκας ειπε την ιστορια στον Νικολα
και ο Νικολας στον Στεφανο και παει λεγοντας.Δηλ ουτε να κλαιγεται δεν
μας την δινουν.
Εγω δεν συγκρινω την υιοθεσια της στο πουθενα ,με τη δικη της πραξη,δηλ
να αφησει τον Αρη στον Οδυσσεα.Ο Οδυσσεας ηταν καρατσεκαρισμενο για
το τι
ανθρωπος ηταν και πιστευε οτι ο Αρης ηταν παιδι του,δηλ η Νταιζη το παιδι
το αφησε στον πατερα του,με τον οποιο ειχε ζησει καποιο διαστημα μαζι του
και η ιδια.Για την Αντιγονη μπορουμε να πουμε το ιδιο;;Παρατησε το σπλα-
χνο της οπου ναναι και αυτη συνεχισε την ζωη της στα Παρισια και δεν παιζει
αυτο ,οτι πριν 30 χρονια δεν μπορουσες να κρατησεις εξωγαμο παιδι.Αυτο
ισχυε για μια ορισμενη ταξη και η Αντιγονη δεν ανηκε σ αυτη την ταξη.
Χρησιμοποιησε τον Στεφανο και τον μεγαλωσε μεσα σε ενα ψεμα και επισης
οταν ξαναβρεθηκε με την Νταιζη χρησιμοποιησε και αυτην για τα σχεδια
της που ηταν μονο τα χρηματα.
Φυσικα και ενα παιδι εχει σαν προτυπο την μανα ή τον πατερα και επηρεαζε-
ται σχεδον μονο απο αυτους και κυριως τα παιδια που την εχουν στερηθει
την οικογενεια.Σ αυτα ειναι ακομα πιο εντονο.
Η Νταιζη προσπαθει να μοιασει στην Αντιγονη και εγινε ιδια αυτη,ισως γιατι
ετσι πιστευε οτι θα εισπραξει αγαπη και εκτιμηση.Αλλα ουτε αυτο δεν εγινε.
Η τιμωρια της Αντιγονης ,μια απ τις τιμωριες ειναι η ιδια η Νταιζη!
Επισης αυτη η εμμονη της Νταιζης με τα λεφτα,εμμονη που στο τελος κατα-
νταει και αστεια,εχει να κανει και παλι με την αγαπη και την ασφαλεια που δεν εισεπραξε σαν παιδι.Με αυτα νοιωθει ασφαλεια και γι αυτο ζηταει ολο
και περισσοτερα,γι αυτο και νομιζει πως της χρωστανε ολοι!
Οι πραξεις της Νταιζης λοιπον με τον εναν ή τον αλλο τροπο εξηγουνται,χωρις
βεβαια να δικαιολογουνται.Ενω της Αντιγονης μενουν μετεωρες και δεν υπαρχει δικαιολογια για τιποτα απο οσα εχει κανει!
Για μενα αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο γυναικων,ετσι τα βλεπω τα πρα-
γματα.Δηλ οι σεναριογραφοι θελουν να μας δειξουν οτι ισως η Νταιζη επιδεχεται αλλαγη και μπορει να μας την δωσουν.Για την Αντιγονη ομως τα
πραγματα ειναι προδιαγεγραμμενα και ειναι αργα για οποιαδηποτε αλλαγη!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 12:32 pm

Αγαπητή ΣΨ1 για μένα αλλαγή στη Νταίζη θα ήταν να καταλάβει τι έχει κάνει
Ωραία ζητάει τα πάντα επειδή θεωρεί οτι έτσι θα έχει ασφάλεια να το δεχτώ
Έχει ποτέ έστω σκεφτεί τι τερατουργήματα έχει διαπράξει η ίδια;
Για ένα χαλασμένο γάμο (κι εννοώ της Δάφνης γιατί πιστεύω οτι το γάμο του Μάνου δεν τον χάλασε η Εύα) και ένα παιδί που το άφησε στη μάνα της να το μεγαλώσει κι ούτε καν με δική της απόφαση έχουν την Εύα να απολογείται σε όλους για όλα τρία χρόνια τώρα
Η Νταιζη τηρουμένων των αναλογιών θα πρέπει να απολογείται σε όλη την υπόλοιπη ζωή της και να σέρνεται για συγχώρεση
Απ το Λουκά που του έκρυψε το παιδί
Απ τη Νόρα που της έκανε τη ζωή ποδήλατο
Απ την Εύα που προσπάθησε συνειδητά και κατ επανάληψη να τη στείλει σε τόπο χλοερό
Απ το Νικόλα που έκανε ότι ήταν δυνατό να τον ξεσπιτώσει και στη συνέχεια είχε το θράσος να τον ειρωνεύεται και να ζητάει να της φερθεί σαν αδελφός
Απ το Στέφανο που με λαμογιά μιας και δεν κατάφερε να του ξεκάνει το παιδί και να καρπωθεί την περιουσία του πατέρα του προσπάθησε και κατάφερε να πάρει για τον ευατό της όλη την περιουσία της μάνας τους που εδώ που τα λέμε την διαχειριζόταν και δούλευε γι αυτήν εκείνος
Αυτό ναι θα το θεωρούσα δίκαιο
Τι είδους δικαιοσύνη είναι αυτή που αυτό το σίχαμα που ακούει στο όνομα Νταίζη γίνεται υπερπροσπάθεια να γίνει αξιολύπητο;

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 12:54 pm

Σε απάντηση του πρώτου μηνύματος της Clarabelle, (γιατί βλέπω υπήρξε και συνέχεια), έχω να πώ τα εξής:
Υπάρχουν "αποχρώσεις" στις διάφορες περιπτώσεις....
Η Νταίζη μπορεί να είχε ιδία πείρα από πατριούς , από την φρίκη που πέρασε, αλλά πριν αφήσει το παιδί της στον Οδυσσέα, τον είχε παντρευτεί, ήξερε τι άνθρωπος ήταν, και ότι αγαπούσε πολύ τον Αρη. Αρα δεν υπήρχε θέμα οτι το παιδί θα κινδύνευε μαζί του, αντίθετα ήταν σίγουρη οτι θα το μεγάλωνε με αγάπη.... Φυσικά είναι απόλυτα κατακριτέα γιατί τον εγκατέλειψε, και την πρώτη, και τη δεύτερη φορά, όπως και γιά όλα τα τέρατα που έκανε εναντίον όλων, γι'αυτό ζητάμε όλοι και την τιμωρία της....
Η δε Αντιγόνη μπορεί να μην είχε ιδία πείρα για το τί μπορεί να συμβεί με τις υιοθεσίες, αλλά επειδή μεγάλη γυναίκα ήταν, ήξερε τους κινδύνους, θα είχε ακούσει όπως όλοι μας, για περιπτώσεις που θετοί γονείς βιάζουν ή βασανίζουν μικρά παιδιά, όφειλε λοιπόν να πάρει πληροφορίες γι'αυτούς, και να παρακολουθήσει τη ζωή του παιδιού, έστω από μακρυά, για να δεί πώς περνάει μαζί τους. Ακόμη και ντετέκτιβ να προσλάβει για να μάθει σε τι χέρια έπεσε το παιδί της, στο κάτω κάτω δεν της έλειπαν τα χρήματα.... Δεν το έκανε όμως, κι αυτό την κάνει ένοχη, όχι γιατί το έδωσε για υιοθεσία, που ήταν πράγματι η καλύτερη λύση για την εποχή εκείνη.... Αδιαφόρησε γι'αυτό, γιατί το συχαινόταν, επειδή της θύμιζε το Λύτρα.... Και γι'αυτό, λοιπόν, αλλά και για όλα τα υπόλοιπα που έκανε, είναι κι αυτή άξια της τιμωρίας της....

Σχετικά με το Μάνο, το θέμα με τους θανάτους παιδιών μας απασχόλησε όλον σχεδόν τον 1ο κύκλο, και έχει καταστεί σαφές οτι μπορεί όταν πέθανε ένα παιδί, να μην συσχετίστηκε αυτό με την μόλυνση του νερού. Οταν όμως ο Νικόλας του πήγε τις αποδείξεις, όταν ορυόταν οτι το νερό φταίει για τους θανάτους που πολλαπλασιάζονταν, τι έκανε ο Μάνος (και ο Ρούσσος?) Εδωσε αποζημιώσεις στους γονείς, έβγαλε τρελλό το Νικόλα, συνέχισε την λειτουργία του εργοστασίου σαν να μην συνέβαινε τίποτε. Αν δεν υπάρχει πρόθεση σ'αυτό, με μοναδικό κίνητρο το κέρδος, τότε πού υπάρχει? Το ότι η Νεφέλη έφαγε απ'τα λαχανικά που είχαν ποτιστεί με το μολυσμένο νερό, δεν σημαίνει κάτι, γιατί μπορεί οι καλοί άνθρωποι της περιοχής να τα έστειλαν δώρο στο σπίτι του αφεντικού, χωρις να γίνει κάποιο τεράστιο θέμα γι'αυτό (σιγά μην έπαιρναν ιδιαίτερη άδεια απ'τον Πρόεδρο του Ομίλου , για να στείλουν μιά σακούλα με φρέσκα προιόντα της περιοχής στη οικογένειά του).... Αλλωστε κανείς, εκτός του Μάνου, του Λύτρα και του Νικόλα, δεν είχε ιδέα για τη μόλυνση και τα αποτελέσματά της. Τίποτε λοιπόν δεν δικαιολογει το Μάνο και το Ρούσσο, κι αν δεν ήταν ο Νικόλας, η θεία δίκη θα τους είχε ήδη χτυπήσει, αφού θα έχαναν ο ένας το παιδί του κι ο άλλος το εγγόνι του. Κι όμως, όταν ήρθε η ώρα για την ανακίνηση της δίκης του Νικόλα, παρ'όλα όσα είχαν προηγηθεί, ο Μάνος δεν είχε την ευθιξία να ομολογήσει την αλήθεια, αλλά έκανε κοινώς την πάπια, αρκούμενος σε κλισέ για τον καλό χαρακτήρα του Νικολα....
Για τις σχέσεις με Εύα και Μελίτα: Ο Μάνος βίασε την Εύα, και μετά έφυγε για σπουδές στην Αμερική, σαν να μην συνέβη τίποτε. Ισως πίστευε οτι η Εύα (15 χρονών τότε), έπαιρνε αντισύλληψη κι έτσι δεν κινδύνευε να μείνει έγγυος!!!! Αν και ο ίδιος ομολόγησε οτι και να μάθαινε οτι ήταν έγγυος, πάλι θα έφευγε για Αμερική.... Η Εύα πέρασε απ'την κόλαση, νοσηλεύτηκε, αποξενώθηκε απ'το παιδί που γέννησε, και με τα πολλά, ξαναστήθηκε στα πόδια της κι άρχισε μιά καρριέρα. Γνώρισε το Στέφανο, κι αποφάσισαν να παντρευτούν. Τότε ξαναεμφανίστηκε ο Μάνος, που εν τω μεταξύ είχε παντρευτεί την κόρη του μεγαλοδικηγόρου και συνεργού του στις απατεωνιές, Ρούσσου, κι είχε γίνει μεγάλος και τρανός. Με ψεύτικες υποσχέσεις κατάφερε να καταστρέψει τον επικείμενο γάμο Εύας Στέφανου και κατόπιν συνέχισε τη διπλή ζωή του, με σύζυγο και ερωμένη, επί χρόνια, μοιράζοντας ψέμματα και στις δυό γυναίκες. Αν δεν επαναστατούσε η Εύα και δεν διεκδικούσε ενεργά το ρόλο που της έταζε τόσα χρόνια, αλλά δεν της τον έδωσε ποτέ, ο Μάνος θα ζούσε επ'αόριστο αυτή τη διπλή ζωή, ικανοποιημένος απ'τον εαυτό του για την καπατσωσύνη του. Πρόθεσή του ήταν λοιπόν να έχει και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, για όσο περισσότερο καιρό μπορούσε, όσα παραμύθια κι αν χρειαζόταν να πεί για να το πετύχει.... Επέτρεπε τα πάντα στον εαυτό του, σαν να ήταν κυριαρχικό του δικαίωμα, κι αυτο φάνηκε όταν, λίγες ώρες μετά τους όρκους αιώνιας αγάπης προς την Εύα, βρέθηκε στα πατώματα με τη Μελίτα...
Σε τι ακριβώς μπορεί να συγκριθει ο Στέφανος με το Μάνο στο θέμα αυτό?
Θα παντρευόταν την Εύα και τον παράτησε στα σκαλιά της εκκλησίας. Δεν την ενόχλησε καθόλου, κι εκείνη ήρθε σ'επαφή μαζί του, ζητώντας του να τη βοηθήσει για το θέμα των ταινιών, που απειλούσε η Αμαλία οτι θα βγάλει στη φόρα, εν όψει του γάμου της με το Μάνο. Φυσικό είναι ο Στέφανος , που ο Μάνος , εκτός του ότι του είχε διαλύσει το γάμο με την Εύα, του είχε διαλύσει και την οικογένεια, βάζοντας τη μάνα του φυλακή, ήθελε να εμποδίσει αυτό το γάμο. Ο τρόπος που διάλεξε για να το πετύχει δεν ήταν ο πιό ενδεδειγμένος, αλλά οι αποφάσεις πάρθηκαν βιαστικά, γιατί κι ο γάμος ήταν ξαφνικός . Αλλωστε ο Στέφανος δεν μπορούσε να αποκαλύψει σε κανένα ανοιχτά το ποιόν του Μάνου, όπως το ήξερε εκείνος, γιατί έτσι θα χάλαγε το σχέδιο εκδίκησης που είχε ετοιμάσει με την προτροπή της Αντιγόνης.
Στην Εύα φέρθηκε άψογα, και ήταν δική της απόφαση να μην δεχτεί την πρόταση γάμου για δεύτερη φορά. Τότε ο Στέφανος δεν είχε ανταλλάξει παρά ένα φιλί με τη Μελίτα, κι ήταν αποφασισμένος να παντρευτεί την Εύα και να φύγει για το Παρίσι μαζί της. Ομως τα πράγματα δε έγιναν έτσι, όπως ξέρουμε, κι ο Στέφανος μπλέχτηκε στην ερωτική σχέση με τη Μελίτα. Επίσης παντρεύτηκε την Εύα για να φτιάξουν μιά οικογένεια για το παιδί τους, έστω κι αν οι ίδιοι δεν ήταν ερωτευμένοι μεταξύ τους. Και κατά τη διάρκεια του γάμου τους ήταν άψογος απέναντι στην Εύα, και δεν της έδειξε ποτέ πόσο υπέφερε χωρις τη Μελίτα. Αν η Μελίτα δεν πήγαινε να της μιλήσει με τόσο ανοιχτό και χυδαίο τρόπο (εξυπηρετώντας δήθεν την αλήθεια) για τη σχέση της με το Στέφανο, η Εύα θα γεννούσε κανονικά, και ή δεν θα μάθαινε ποτέ όσα μεσολάβησαν, ή θα τα μάθαινε με τρόπο που δεν θα της προκαλούσε τέτοια σύγχιση, ώστε να επιχειρήσει ν'αυτοκτονήσει.
Από τη μιά λοιπόν, έχουμε ένα βιαστή, έναν άνθρωπο που παντρεύτηκε για το συμφέρον και ήθελε να ζεί διπλή ζωή, με σύζυγο και ερωμένη , κι από την άλλη έναν που δυό φορές του απέρριψαν την πρόταση γάμου πού έκανε, που παντρεύτηκε για να είναι σωστός απέναντι στο παιδί του, και πού μετά το διαζύγιο, έκανε επίσης ο,τι ήταν στο χέρι του για να μην χάσει η πρώην γυναίκα του και το παιδί του την περιουσία του πατέρα του. Εγώ δεν βλέπω κανένα κοινό σημείο μεταξύ των δύο περιπτώσεων, και δικαίως ο Στέφανος έλεγε πάντα "εγώ δεν είμαι Μάνος"....
Αλλωστε θυμάμαι πολύ καλά πόσες φορές ο Μάνος έβγαζε τον εαυτό του έξω απ'ό,τι κι αν συνέβαινε, κάνοντας την αθωα περιστερά, και λέγοντας ψέμματα σ'όλους, με πρώτο παράδειγμα, αλλά όχι το μοναδικό, το θάνατο του Φώτη....
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 1:05 pm

Η Νταίζη ισχυριζόταν οτι ο Οδυσσέας ήταν βίαιος
Αυτό και μόνο έπρεπε να την έχει αποτρέψει απ το να αφήσει το παιδί μαζί του
Ελάχιστα με αφορά η συγκεκριμένη
Θεωρώ οτι είναι η πιο άκυρη ηρωίδα της σειράς και δεν πλατιάζω

Στο θέμα του Στέφανου λες οτι δεν ενόχλησε την Εύα καθόλου
Να θυμίσω ενα αγκάθινο στεφάνι ένα μαύρο νυφικό και τα μηνύματα στο απουσιολόγιο; Αυτά τι ήταν δώρα με καλή πρόθεση;
Να θυμίσω οτι απ τον ίδιο ακούσαμε οτι η Εύα ήταν τρόπαιο;
Την κυνήγησε και την διέλυσε απλά για να τη βγεί στο Μάνο
Κι όλα αυτά ενώ ήξερε τι είχε περάσει αυτή η γυναίκα στα χέρια του
Και μόνο γι αυτό τον θεωρώ άθλιο

Δεν δικαιολογησα το Μάνο και ούτε προτίθεμαι να το κάνω. Άλλωστε έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις δεν είναι καινούριο αυτό
Εκείνο που θέλω να πω είναι οτι ανάμεσα σε δύο καθάρματα (γιατί επαγγελματικά κι οι δύο καθάρματα είναι) προτιμώ αυτό που στις προσωπικές του σχέσεις βγάζει το χειρότερο εαυτό του πάνω στο θυμό απ το άλλο που μεθοδεύει και οργανώνει για να διαλύσει μια ζωή
Ο ένας έκανε όσα έκανε γιατί ήταν παρτάκιας ο άλλος χρησιμοποίησε αθώους ανθρώπους ψυχρά με μεθοδευμένο σχέδιο εκδίκησης

Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 1:18 pm

Δεν προτίθεμαι να σου αλλάξω γνώμη, φυσικά, αλλά το σχέδιο του Στέφανου ήταν εναντίον του Μάνου και μόνο, όχι εναντίον της παρέας ή της Εύας. Σου θυμίζω οτι αυτό που ήθελε ήταν να παντρευτεί την Εύα και να την πάρει μακρυά, πριν λάβει χώρα η εκδίκηση κατά του Μάνου, που σημαίνει οτι ήθελε να την απαλλάξει απ'τον πόνο να δεί το Μάνο στα σίδερα της φυλακής και να μάθει όσα έκανε.... Αλλο αν η Εύα έμαθε τις λαμογιές του Μάνου και δεν ίδρωσε καθόλου τ'αυτί της, αλλά όταν έμαθε για την σχέση του Στέφανου με τη Μελίτα όταν ήταν χωρισμένη μαζί του, πήγε ν'αυτοκτονήσει!
Τι θα πεί ήταν η Εύα τρόπαιο? Κακό είναι αυτό δηλαδή? Επεδίωξε με κάθε τρόπο να ξεριζώσει το Μάνο από μέσα της και αυτό θα ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να της κάνει, εν όψει του παρελθόντος (και του μέλλοντος)! Ούτε τη βίασε, ούτε σωματικά, ούτε κάν ψυχικά, ούτε την ανάγκασε να κάνει κάτι που δεν ήθελε. Οταν είδε οτι η Εύα δεν θα ξεχνούσε ποτέ το Μάνο, έκανε πίσω, χωρις να επιμείνει. Το οτι βρέθηκε η Μελίτα στο δρόμο του δεν έχει σημασία γιατί αυτό έτυχε, δεν ήταν αποτέλεσματα σχεδιασμού εκ μέρους του.
Και δεν είναι ακριβές οτι ο Μάνος έκανε ο,τι έκανε μόνο εν βρασμώ. Τόσα χρόνια έκρυβε τη συμμετοχή του στο θάνατο του Φώτη, εν βρασμώ το έκανε?
Την σκευωρία κατά της Αντιγόνης εν βρασμώ την έκανε? Την συνέχιση της φονικής λειτουργίας του εργοστασίου του εν βρασμών την έκανε?
Ολα με σχέδιο έγιναν, όπως με σχέδιο παντρεύτηκε και τη Μελίτα.

Για μένα δεν υπάρχει κάν θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο....
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από anna90 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 1:29 pm

evanna &giwta ξερω οτι δεν θα δω πολυ παρεα στον 3ο κυκλο..
Τον βλεπω απλα για να μπορεσω να παρακολουθησω τον 4 κυκλο που θα παιχτει φετος, αν και δεν προλαβαινω να τελειωσω ολο τον 3ο μεχρι τοτε. Αλλα τελος παντων.
Ξερω οτι πρωταγωνιστρια ειναι η Νταιζη, λυπαμαι και τσατιζομαι βεβαια αλλα τι μπορεις να κανεις. Αγαπαμε παρεα της φεγγαροπετρας και θελω να δω πως θα καταληξουν ακομα και αν θα το παρακολουθησω με ψιλα γραμματα... : curse :
Ελπιζω τουλαχιστον το τελος να ειναι προσεγμενο..
Αυτο μπορουμε να ζηταμε πια..

ΥΓ: sarita μου τι επαθες καλε? Γιατι σε πεθανα?
anna90
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Καβάλα-Έδεσσα

Δημοσίευση από sarita Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 1:32 pm

anna90 έγραψε:evanna &giwta ξερω οτι δεν θα δω πολυ παρεα στον 3ο κυκλο..
Τον βλεπω απλα για να μπορεσω να παρακολουθησω τον 4 κυκλο που θα παιχτει φετος, αν και δεν προλαβαινω να τελειωσω ολο τον 3ο μεχρι τοτε. Αλλα τελος παντων.
Ξερω οτι πρωταγωνιστρια ειναι η Νταιζη, λυπαμαι και τσατιζομαι βεβαια αλλα τι μπορεις να κανεις. Αγαπαμε παρεα της φεγγαροπετρας και θελω να δω πως θα καταληξουν ακομα και αν θα το παρακολουθησω με ψιλα γραμματα... : curse :

γιατι απολαμβανω παντα τους σχολιασμους σου οι οποιοι μου προκαλουν παντα γελιο με τα καυστικα σου σχολια.

Και αν και το ειπα θα το ξαναπω αννα μας ελειψες μην ξαναχαθεις,
sarita
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από anna90 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 1:39 pm

sarita έγραψε:
anna90 έγραψε:evanna &giwta ξερω οτι δεν θα δω πολυ παρεα στον 3ο κυκλο..

γιατι απολαμβανω παντα τους σχολιασμους σου οι οποιοι μου προκαλουν παντα γελιο με τα καυστικα σου σχολια.

Και αν και το ειπα θα το ξαναπω αννα μας ελειψες μην ξαναχαθεις,
Χαχσαχαχαχα.. Ευχαριστω πολυ πρωτα απ ολα
Και μενα μου λειψατε..
Και ο πιο σημαντικος λογος που ξεκινησα να παρακολουθω απ εκει που ειχα μεινει ειναι το forum και το παρεακι...!
Ακουτε κυριε σεναριογραφοι??? Γκουχ γκουχ..
Σκοπο να ξαναχαθω δεν εχω, απλα οπως ειπα και πριν δεν προλαβαινω να δω τον 3 κυκλο...!!!
anna90
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Καβάλα-Έδεσσα

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 5:48 pm

Mε τα όσα διάβασα θα ήθελα και εγω να γράψω κάτι.Φυσικά μάνα και κόρη είναι ότι χειρότερο στην σειρά,δεν το συζητώ αυτό.
Αλλά στο θέμα του Άρη όπως είπε και η Σοφία,ο Οδυσσέας πίστευε οτι ήταν το βιολογικό του παιδί.Και η Νταίζη δεν τον <πεταξε>τον Άρη στα αζήτητα.

Υπάρχει τεράστια διαφορά.Όσο για την Αντιγόνη τον πόνο και την εκδίκηση της τα έριξε στην Κόρη του άντρα που αγάπησε και μίσησε με την ίδια δύναμη.Και εξακολουθει και το κάνει.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Σεπ 17, 2011 6:06 pm

Ειπαμε clarabelle οτι εκανε τερατα η Νταιζη.Και αν δεν ειχε κανει αυτο
με την Ευα,οταν αυτη ηταν εγκυος και την αποπειρα,τις αποπειρες εναντιον
του Μπελλου,εγω θα την εβαζα περιπου στα ιδια με καποιους αλλους.
Απλα λεω οτι ολες της οι πραξεις μπορει να εξηγηθουν,οχι να δικαιολογη-
θουν.Και γι αυτο πιστευω οτι η Νταιζη ουτε θα πεθανει,αλλα και ουτε στην
φυλακη θα την δουμε.Θα της δωθει η ευκαρια να επαναρθωσει με καποιον
τροπο.Ισως δηλ την δουμε να ζηταει συγνωμη για ολα οσα εκανε,αλλα δεν
θα την δουμε ,ας πουμε αγκαλιτσα με τον Στεφανο ή τον Νικολα.Μαλλον θα
φυγει μακρια μονη της ή με τον Χρηστο.Αλλα πριν γινει αυτο θα περασει
τα μαρτυρια του Τανταλου,νομιζοντας οτι ο Χρηστος ο μονος που αγαπησε
εχει πεθανει.Αυτο πιστευω θα ειναι το μαθημα της και απ αυτο θα μαθει.
Οσο για την Αντιγονη,εγω την λεω ΑΠΑΙΣΙΟΤΑΤΗ,περιμενω πραγματικα
το χειροτερο,γιατι δεν μπορω να συγχωρησω σε μια μανα τετοια συμπερι-
φορα στα ιδια της τα παιδια.Για μενα η ολη της συμπεριφορα ειχε μια βιαιοτητα
πολυ χειροτερη απ αυτην του Μανου ας πουμε που εριχνε τις μπουνιες του
σε Μελιτα και Ευα!Αυτη η βια απεναντι σε παιδια που μεγαλωνεις ειναι οτι
χειροτερο.Γιατι το παιδι δεν μπορει να αμυνθει και σε βλεπει σαν τον ιδιο τον
θεο και σου εχει απειρη εμπιστοσυνη.Κι εσυ απλα την εκμεταλευεσαι για να
κανεις τα δικα σου.Αυτη ειναι η Αντιγονη!Και ανθρωπος που βγαζει ψυχολο-
γικη βια απεναντι στα παιδια της,κυριως στον Στεφανο το εκανε αυτο,ειναι
ικανη για ολα!Αλλωστε το ειδαμε ποσο ικανη για ολα ηταν.Δικο της σχεδιο
ηταν η αποπειρα εναντιον της Ευας,αλλα και αυτη σκοτωσε τον Χατζηβασι-
λειου!Και για αλλα πολλα που θα μου παρει ωρα να τα γραψω,ειναι υπευθυνη
αυτη η κυρια που εκανε κατα λαθος και 2 παιδια!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Κυρ Σεπ 18, 2011 1:24 am

Μία βασική διαφορά που κατά τη γνώμη μου καθιστά την Αντιγόνη χειρότερη μητέρα από τη Νταίζη είναι ότι η Νταίζη ένιωσε και συνεχίζει να νιώθει το μίσος και την περιφρόνηση της Αντιγόνης, ενώ ο Άρης την αγαπάει τη μητέρα του και νιώθει ότι τον αγαπάει κι αυτή..Σ'αυτό βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και ο Οδυσσέας αλλά και η Νταίζη όσο έμεινε με τον Άρη του φερόταν καλά, του έδινε αγάπη..Η Αντιγόνη όταν βρήκε τη Νταίζη, μετά από όσα είχε περάσει, αντί να μετανιώσει και να της δώσει την αγάπη που στερήθηκε όλα αυτά τα χρόνια, την πήρε κοντά της για να πετύχει το σκοπό της, για να τη "χρησιμοποιήσει" χωρίς να διστάζει να της δείχνει τα αισθήματα που τρέφει γι αυτήν!
Κι επίσης, η Αντιγόνη δεν ήταν καλή μητέρα ούτε με το Στέφανο..Μεγάλωσε ένα παιδί κάνοντάς το να έχει μοναδικό σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί τους ανθρώπους που πλήγωσαν εκείνη..Τροφοδοτούσε το μίσος μέσα του λέγοντάς του ψέματα και κρύβοντάς του σημαντικές αλήθειες ενώ τον άφηνε μέχρι και να βασανίζεται αφήνοντάς τον να πιστεύει ότι είναι άρρωστη..
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Σεπ 18, 2011 9:31 am

zeta88 έγραψε:Μία βασική διαφορά που κατά τη γνώμη μου καθιστά την Αντιγόνη χειρότερη μητέρα από τη Νταίζη είναι ότι η Νταίζη ένιωσε και συνεχίζει να νιώθει το μίσος και την περιφρόνηση της Αντιγόνης, ενώ ο Άρης την αγαπάει τη μητέρα του και νιώθει ότι τον αγαπάει κι αυτή..Σ'αυτό βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και ο Οδυσσέας αλλά και η Νταίζη όσο έμεινε με τον Άρη του φερόταν καλά, του έδινε αγάπη..Η Αντιγόνη όταν βρήκε τη Νταίζη, μετά από όσα είχε περάσει, αντί να μετανιώσει και να της δώσει την αγάπη που στερήθηκε όλα αυτά τα χρόνια, την πήρε κοντά της για να πετύχει το σκοπό της, για να τη "χρησιμοποιήσει" χωρίς να διστάζει να της δείχνει τα αισθήματα που τρέφει γι αυτήν!
Κι επίσης, η Αντιγόνη δεν ήταν καλή μητέρα ούτε με το Στέφανο..Μεγάλωσε ένα παιδί κάνοντάς το να έχει μοναδικό σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί τους ανθρώπους που πλήγωσαν εκείνη..Τροφοδοτούσε το μίσος μέσα του λέγοντάς του ψέματα και κρύβοντάς του σημαντικές αλήθειες ενώ τον άφηνε μέχρι και να βασανίζεται αφήνοντάς τον να πιστεύει ότι είναι άρρωστη..

Τελειο το κειμενακι σου!!Μικρο ,αλλα πολυ περιεκτικο.Συμφωνω οτι η βασικη διαφορα ειναι αυτη που
γραφεις και πολλες αλλες φυσικα.Την Αντιγονη την εφτιαξε η Ακριτα και μετα τοσπασε το καλουπι!!
Δενεχει ταιρι στη σειρα!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Κυρ Σεπ 18, 2011 4:04 pm

zeta88 έγραψε:Μία βασική διαφορά που κατά τη γνώμη μου καθιστά την Αντιγόνη χειρότερη μητέρα από τη Νταίζη είναι ότι η Νταίζη ένιωσε και συνεχίζει να νιώθει το μίσος και την περιφρόνηση της Αντιγόνης, ενώ ο Άρης την αγαπάει τη μητέρα του και νιώθει ότι τον αγαπάει κι αυτή..Σ'αυτό βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και ο Οδυσσέας αλλά και η Νταίζη όσο έμεινε με τον Άρη του φερόταν καλά, του έδινε αγάπη..Η Αντιγόνη όταν βρήκε τη Νταίζη, μετά από όσα είχε περάσει, αντί να μετανιώσει και να της δώσει την αγάπη που στερήθηκε όλα αυτά τα χρόνια, την πήρε κοντά της για να πετύχει το σκοπό της, για να τη "χρησιμοποιήσει" χωρίς να διστάζει να της δείχνει τα αισθήματα που τρέφει γι αυτήν!

Συμφωνώ μέχρι τελείας zeta88

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Δευ Σεπ 19, 2011 9:59 pm

ΣΨ1 έγραψε:Οτι ειναι και οι δυο Νταιζη και Αντιγονη εγκληματικες φυσιογνωμιες δεν το συζητω και βεβαια ειναι!
Αλλα παντα για την δημιουργια ενος εγκληματικου παιδιου ευθυνεται ενας
μεγαλος.Και αυτο μας το εχουν δωσει πολυ εντονα οι σεναριογραφοι.
Δηλ η προιστορια της Νταιζης και για το ποσο φταιει γι αυτην την προιστο-
ρια η Αντιγονη,μας δινεται εντελως απεριφραστα.Ενω για την προιστορια
της Αντιγονης δεν εχει γινει ποτε καποιος λογος.
Ακριβως!!!Μπορουμε λοιπον να υποθεσουμε οτι και η Αντιγονη αντιστοιχα ειχε καποια τραυματικη εμπειρια και εγινε ετσι...Αυτο και μονο της δινει το πλεονεκτημα της αμφιβολιας...

Δηλ για την Νταιζη την ειχαν την δικαιολογια απ την πρωτη στιγμη.Η ιδια
δεν νομιζω να κλαφτηκε ποτε.Απλα ο Λουκας ειπε την ιστορια στον Νικολα
και ο Νικολας στον Στεφανο και παει λεγοντας.Δηλ ουτε να κλαιγεται δεν
μας την δινουν.
Σε αυτο διαφωνω!!!!Αρχικα κλαφτηκε στην Νορα!!!!Οταν πηγε να της πει να παγωσει τις διαδικασιες του διαζυγιου αρχισε τα ειμαι πονεμενη μανα και θελω το παιδι μου αλλα φυσικα η Νορα δεν μασησε...Οποτε συνεχισε με τον Λουκα ο οποιος δυστυχως τη πατησε τη μπανανοφλουδα...Και μετα συνεχισε με οποιον ηταν διατεθιμενος να την ακουσει!!!!Αυτο το δε ξερεις τι περασα και τα δικαιουμαι ολα πια καραμελα το εκανε!!!!Ολη την ωρα εξηγουσε γιατι ειναι τοσο καημενη και πρεπει να τη λυπομαστε!!!Και στον Μπελλο κλαφτηκε στην αρχη με τα ψεμματα που ελεγε για τη Νορα και τον Λουκα και μετα με πονο καρδιας του αποκαλυψε και το παρελθον της...

Εγω δεν συγκρινω την υιοθεσια της στο πουθενα ,με τη δικη της πραξη,δηλ
να αφησει τον Αρη στον Οδυσσεα.Ο Οδυσσεας ηταν καρατσεκαρισμενο για
το τι
ανθρωπος ηταν και πιστευε οτι ο Αρης ηταν παιδι του,δηλ η Νταιζη το παιδι
το αφησε στον πατερα του,με τον οποιο ειχε ζησει καποιο διαστημα μαζι του
και η ιδια.
Μα υποτιθεται οτι η Νταιζη γνωρισε τον Οδυσσεα σε πολυ μικρο διαστημα απο τοτε που χωρισε με τον Λουκα και σε πολυ λιγο καιρο του ειπε οτι εμεινε εγκυος(για να ταιριαζουν και οι ημερομηνιες)...Τοτε ηξερε τι ηταν ο Οδυσσεας;;;Και που ηξερε αυτη οτι ο Οδυσσεας δεν θα της εβγαινε κανενα τερας που ουτε η ιδια θα μπορουσε να συγκρατησει;;;Και οκ οταν εφυγε τον ηξερε ηδη δυο χρονια...Δεν της περασε ομως ποτε απο το μυαλο οτι ο Οδυσσεας μπορει με τον εναν ή τον αλλο τροπο να ανακαλυπτε την αληθεια...Και σε κατι τετοιες στιγμες ενας Θεος ξερει τι μπορει να κανει ο ανθρωπος...Αλλα η Νταιζη ουτε μια χαμογελαστη φωτογραφια του Αρη δεν ζητησε...Τουλαχιστον η Αντιγονη ειχε εναν τροπο να παραμυθιαζει τη συνειδηση της...Και ενα ακομα που νομιζω οτι ειναι σημαντικο ειναι οτι και η Νταιζη,οπως και η Αντιγονη, ειχε επιλογη...Αν ελεγε στον Λουκα την αληθεια θα ειχε ενα στηριγμα σε ολα...Και μπορει στην αρχη να μην ηθελε ουτε να τη δει αλλα αν καποια στιγμη την εβλεπε με τη κοιλια τουρλα θα την ακουγε!!!!!!!!

Για την Αντιγονη μπορουμε να πουμε το ιδιο;;Παρατησε το σπλα-
χνο της οπου ναναι και αυτη συνεχισε την ζωη της στα Παρισια και δεν παιζει
αυτο ,οτι πριν 30 χρονια δεν μπορουσες να κρατησεις εξωγαμο παιδι.Αυτο
ισχυε για μια ορισμενη ταξη και η Αντιγονη δεν ανηκε σ αυτη την ταξη.
Χρησιμοποιησε τον Στεφανο και τον μεγαλωσε μεσα σε ενα ψεμα και επισης
οταν ξαναβρεθηκε με την Νταιζη χρησιμοποιησε και αυτην για τα σχεδια
της που ηταν μονο τα χρηματα.
Βασικα θεωρω την Αντιγονη το ιδιο απαισια μανα με τη Νταιζη οποτε συμφωνω οτι κατεστρεψε και τη Νταιζη και τον Στεφανο...

Οι πραξεις της Νταιζης λοιπον με τον εναν ή τον αλλο τροπο εξηγουνται,χωρις
βεβαια να δικαιολογουνται.Ενω της Αντιγονης μενουν μετεωρες και δεν υπαρχει δικαιολογια για τιποτα απο οσα εχει κανει!
Σε αυτο συμφωνω...Αλλα το οτι εξηγουνται οι πραξεις της δεν μου λεει και πολλα...Για παραδειγμα αν ακουσω για εναν παιδεραστη που τον κακοποιησαν ως παιδι δεν θα τον δικαιολογησω και θα θεωρησω οτι καλως πηγαινει φυλακη ή σε καποιο ιδρυμα για διαταραγμενους ανθρωπους...

Για μενα αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο γυναικων,ετσι τα βλεπω τα πρα-
γματα.Δηλ οι σεναριογραφοι θελουν να μας δειξουν οτι ισως η Νταιζη επιδεχεται αλλαγη και μπορει να μας την δωσουν.Για την Αντιγονη ομως τα
πραγματα ειναι προδιαγεγραμμενα και ειναι αργα για οποιαδηποτε αλλαγη!
Δε νομιζω οτι η Νταιζη επιδεχεται αλλαγης...Αν ηταν θα ειχε αλλαξει για το παιδι της αν μη τι αλλο...Ουτε για τον Χρηστο μπορει να αλλαξει...Τον εχει φτυσει οσο δε παει για να παντρευτει τη μια τον Λουκα και την αλλη τον Μπελλο...Μας την εδειχναν απο τη μια να απειλει τη Νορα και απο την αλλη να λατρευει τη Στελλα και να εκτιμα την αγαπη...Το μονο που θα μπορουσε να κανει η Νταιζη ειναι να παει να παραδοθει...
dm10811
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Σεπ 19, 2011 10:52 pm

Την προιστορια της Νταιζης μας την εχουν δωσει οι ιδιοι οι σεναριογραφοι,
οσο για την Αντιγονη μονο να υποθεσουμε κατι μπορουμε.Δηλ αν εχουμε
καλη διαθεση μπορουμε να υποθεσουμε κατι αναλογο.Εγω δεν εχω τετοια
διαθεση και δεν μ αρεσουν οι υποθεσεις.
Θεωρω την Αντιγονη απλα ενα τερας .Δεν νομιζω οτι εχει ταιρι στην σειρα.
Επισης το να μπορεις να εξηγησεις τις πραξεις καποιου ανθρωπου,οσο κακες
και να ειναι αυτες ,ειναι πολυ σημαντικο και βρισκεσαι ενα βημα πριν την δικαιολογια.Ακριβως αυτο πιστευω οτι θελουν να μας πουνε οι σεναριογραφοι.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Δευ Σεπ 19, 2011 11:00 pm

Εγω δεν θεωρώ λιγότερο τέρας την Νταίζη απο την Αντιγόνη πάντως....

Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Σεπ 19, 2011 11:07 pm

Καρ-Mik έγραψε:Εγω δεν θεωρώ λιγότερο τέρας την Νταίζη απο την Αντιγόνη πάντως....

Ξερεις τι γινεται;;;Η Αντιγονη ειναι αυτη που δημιουργησε την Νταιζη.
Σκεψου λοιπον να μην την ειχε δωσει την Νταιζη η Αντιγονη,να την κραταγε
και να την μεγαλωνε νορμαλ,οχι σαν τον Στεφανο.Θα γινοταν η Νταιζη
αυτο που βλεπουμε τωρα;;;Οχι,με τιποτα!!
Βεβαια κρινουμε συνηθως εκ του αποτελεσματος και το αποτελεσμα μας
λεει οτι ηΝταιζη εκανε τερατα.
Εγω δεν την δικαιολογω ,απλα πιστευω οτι δεν θα εχει ασχημο τελος!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 4 από 32 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης