Γενικές συζητήσεις

Σελίδα 31 από 32 Επιστροφή  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Γενικές συζητήσεις

Δημοσίευση από filizza Την / Το Τετ Δεκ 14, 2011 6:40 pm

Σε συνέχεια των όσων γράφτηκαν παραπάνω, έχω την ανάγκη να σας μεταφέρω πως αισθανόμουν και πως αισθάνομαι για τα μυστικά και για το forum.΄
Σε αντίθεση με σένα Jessie, για μένα λειτουργούσε πραγματικά σαν αγχολυτικό. Πολλές φορές γυρνούσα σπίτι μετά από ώρες έντασης στο γραφείο και το μόνο που ήθελα να κάνω ήταν να ανοίξω τον υπολογιστή και να σας διαβάσω. Δεν πήρα γρήγορα το θάρρος να συμμετέχω ενεργά καταγράφοντας και εγώ τις απόψεις μου επί των θεμάτων, ωστόσο ανελλιπώς σας μελετούσα και πραγματικά σας χαιρόμουν. Από τότε που ξεκίνησες να γράφεις ήμουν φανατική οπαδός σου Jessie , (κοιτούσα πάντοτε να δω τι έγραψες - έχουμε και μια κοινή αγάπη άλλωστε), όπως έγινα φανατική οπαδός στη συνέχεια και της αγαπητής roria και άλλων κοριτσιών που είτε με το χιούμορ τους ή με τον τρόπο που τεκμηρίωναν τα όσα πίστευαν με «κέρδισαν». Σίγουρα κανένας δεν αλλάζει τόσο εύκολα την άποψή του , ωστόσο γράφοντας στο forum ανταλλάσαμε απόψεις , δεν προσπαθούσαμε να εμείνουμε απλά στη δική μας, επικοινωνούσαμε και η επικοινωνία πάντα βγάζει κάτι καλό.

Εμένα προσωπικά μου λείπει ήδη η σειρά όπως μου λείπετε και εσείς..

Ο μόνος μου που δε μου λείπει είναι ο Αλέξανδρος.. (τον βλέπετε άραγε στο καινούριο σήριαλWink

filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από evanna Την / Το Τετ Δεκ 14, 2011 6:50 pm

Κοριτσια αν σας εχουν λειψει οι σχολιασμοι και οι αναλυσεις επι αναλυσεων αυτο εδω ειναι το τοπικ για τα ''Κλεμμενα Ονειρα''! ))

http://tamystikathsedem.forumotion.net/t5721-topic
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Δεκ 14, 2011 8:43 pm

ΣΨ, το ξέρω οτι είσαι κι εσύ , σαν εμένα, κάποια που μπορεί να αλλάξει άρδην μιά άποψη, αν πειστεί οτι κάτι δεν πάει καλά μ'αυτήν, ιδίως αν πειστει από ΜΟΝΗ της γι'αυτό, κι όχι επιρρεαζόμενη από γνώμες άλλων. Απο αρχική θαυμάστρια της Μελίτας να φτάσεις να βλέπεις και να τονίζεις όλα τα στραβά της, είναι μεγάλο βήμα και σε παραδέχομαι που το έκανες.

Filizza , χίλια ευχαριστώ που με διάβαζες, είναι τόσο όμορφο ν'ακούς οτι τα λόγια σου δεν είναι "φτερα στον άνεμο", κάποιος τα πρόσεξε, τα είδε με θετική σκέψη, και ένιωσε μιά πνευματική "συγγένεια" μαζί σου....
Αυτό που μου λείπει, βέβαια, είναι η διπλωματία, και γι'αυτό ίσως αγχωνόμουν απ'την συμμετοχή μου στη δημόσια συζήτηση, δεν μπορούσα να τη δώ "αποστασιοποιημένα" και νηφάλια, ούτε με τη σωστή δόση χιούμορ ....
Σχετικά με την κοινή μας αγάπη, τον Αλέξανδρο, εμένα προσωπικά μού λείπει ακόμη, γιατί ο ρόλος του στο νέο σήριαλ δεν είναι αυτός που του αξίζει, τον θεωρώ πολύ νέο για να παίζει τον πατέρα τόσο μεγάλων παιδιών, και θα ήθελα γι'αυτόν έναν ρόλο με έναν μεγάλο έρωτα, με μια άξια παρτενέρ, ας πούμε θα ήθελα το ζευγάρι Στέφανος Εριέττα κεντρικούς ήρωες ενός σήριαλ, ώστε να τους απολαύσουμε όσο θα θέλαμε.... Οχι ότι δεν την παρακολουθώ, δεν τη χάνω τη νέα σειρά, αλλά προς το παρόν όρεξη για αναλύσεις κλπ. δεν έχω....

Εvanna, σ'ευχαριστούμε πολύ για το τόπικ σχετικά με τα Κλεμμένα Ονειρα!....
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από roria Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 4:13 pm

filizza έγραψε:Ο μόνος μου που δε μου λείπει είναι ο Αλέξανδρος.. (τον βλέπετε άραγε στο καινούριο σήριαλWink

Αγαπητή μου filizza, σε ό,τι με αφορά η ερώτησή σου είναι, όπως αντιλαμβάνεσαι, ρητορική. sisi Εννοείται πως ναι!
Σε ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια. Κι εγώ διάβαζα ανελλιπώς τους σχολιασμούς σου από τότε που άρχισες να γράφεις. Μακάρι να το είχες κάνει και νωρίτερα!
evanna, καλή μου, σε ευχαριστούμε πολύ. Το επισκέπτομαι καθημερινά το τόπικ κι όταν αποκρυσταλλωθεί μέσα μου η πρώτη γενική εντύπωση, θα γράψω.
Συμφωνώ σε πολλά με την εκτίμηση της jessie (ειδικά το ότι έχει τόσο μεγάλους γιους με ξένισε από τότε που το πρωτοέμαθα και εξακολουθεί να με ξενίζει). Και με τη σκηνοθεσία έχω ένα θέμα (ίσως και περισσότερα...). Ακόμα όμως είναι νωρίς για να πω κάτι πιο εμπεριστατωμένο. Δεν στερείται ενδιαφέροντος πάντως, παρόλο που μέχρι στιγμής υπάρχει σαφώς ένα μούδιασμα στον κόσμο. Κι ας μην ξεχνάμε ότι για μας τα Μυστικά τέλειωσαν πριν μια μόλις βδομάδα, αλλά για τους ηθοποιούς κοντεύει να κλείσει εξάμηνο, οπότε από καιρό είναι όλοι κυριολεκτικά και μεταφορικά "αλλού".
Ζητώ χίλια συγγνώμη για το off-topic.
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 5:16 pm

Χωρίς καμιά προσβλητική διάθεση απέναντι σε οιονδήποτε, τουναντίον μάλιστα, παραθέτω ένα… «α-πιθανοθεωρητικό» σενάριο της έκβασης της ιστορίας του Μάνου…
---------------------------------------

2029
Η κάμερα εστιάζει σ’ ένα πάγκο με κολοκυθάκια. Ένας τύπος πενηντάρης τα ξεψαχνίζει με δεξιοτεχνία σεφ, και μονολογεί.

ΜΑΝΟΣ
Τα τελευταία μου κολοκυθάκια μακριά σου, αγάπη μου.

Η εικόνα τρεμοπαίζει και μεταφερόμαστε στο παρελθόν.

ΜΑΝΟΣ
Για μια στιγμή. Υποτίθεται πως είμαι ο πρωταγωνιστής.

ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ
Και τι είναι δυο τρεις αλλαγές σε μερικές ατάκες?

ΜΑΝΟΣ
Αλλαγές σε μερικές ατάκες? Ο φιλόδοξος επιχειρηματίας έγινα χαρωπή νοικοκυρά!

ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ
Δίνει περισσότερο σεξ απίλ.

ΜΑΝΟΣ
Αυτό ήταν! Φεύγω! Να δω πως θα τα βγάλεις πέρα τώρα.

ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ
Μια λέξη θα σου πω: Νταίζη.

ΓΛΥΦΤΗΣ
(με δέος) Μόνο εσύ! Μόνο εσύ…

Μεταφερόμαστε στο Σέντραλ Παρκ, όπου η κάμερα κάνει γκρο πλαν στα μελαγχολικά μάτια του Μάνου.
Συντετριμμένος από την τροπή του σεναρίου, και την αποτυχία της συνεργασίας με τον παλιό του συμφοιτητή Μάικ Τσίτερ, σκοντάφτει…

ΜΑΝΟΣ
Σόρρυ μάι φρεντ

…στον Π.Π.Σβρτζ, έναν άστεγο φουκαρά Αυστριακό που ‘χε χάσει όλα τα φωνήεντα από τ' όνομά του σ’ ένα ατύχημα, ενώ έκανε σκι. Συγκλονισμένος από αυτή την ευριπίδεια τραγωδία, ορκίζεται να τον βοηθήσει. Προς το παρόν, συμβαίνει το αντίστροφο. Ο Π.Π.Σβρτζ είχε προσφάτως μετακομίσει από ένα χαρτόκουτο στο Λόουερ Ιστ Σάιντ σ’ ένα χαρτόκουτο στην Παρκ Άβενιου με αποτέλεσμα να ‘χει πρόσβαση σε πληροφορίες για ευκαιρίες επαγγελματικής ανέλιξης. Μια από αυτές φαίνεται να ταιριάζει τέλεια στον Μάνο. Ζητείται μπουφετζής στο πλατό μιας νέας ταινίας της Παραμάουντ-εν.

Δυτική ακτή, δυο χρόνια αργότερα.
Η κάμερα πλησιάζει στον μπουφέ, όπου ανακαλύπτουμε τον Χοσέ Μανουέλ Παράδες, τον παραγωγό, να περιεργάζεται προβληματισμένος τα κολοκυθομεζεδάκια.

ΠΑΡΑΔΕΣ
Τι θα κάνω? Εγώ, με δυο χρόνια καθυστέρηση σ’ ένα γύρισμα οχτώ εβδομάδων, και ο πρωταγωνιστής μου, ο Ρόι Κουίρ, συλλαμβάνεται επειδή τριβόταν στους πελάτες στην μπουτίκ της Γκαπ… Ε, εσύ εκεί, μπουφετζή: ένα σκέτο καφέ.

ΛΙΚΕΡ
(διστακτικά) Θα πρέπει να γυρίσεις τις άλλες δευτερεύουσες σκηνές και να περιμένεις. Τουλάχιστον μέχρι την προσωρινή αποφυλάκισή του.

ΜΑΝΟΣ
Με συγχωρείτε, κύριε, που τολμώ να μιλήσω, αλλά δεν μπόρεσα να μην ακούσω τον μικρό σας θρήνο. Γιατί δεν καταργείτε απλώς το ρόλο του?

ΠΑΡΑΔΕΣ
Τι? Ποιος το είπε αυτό? Με γελούν τα αυτιά μου ή ήταν αυτή η τυχαία συσσώρευση πρωτοπλάσματος που σερβίρει καφέ και κολοκύθια γεμιστά?

ΜΑΝΟΣ
Σκεφτείτε το, κύριε. Ο χαρακτήρας που υποδύεται παρ’ ότι κομβικός, δεν είναι απαραίτητος. Ξέρω τι σας λέω.

ΠΑΡΑΔΕΣ
Μα την πίστη μου, έχει δίκιο. Μου άνοιξε τα μάτια.

ΜΑΝΟΣ
Παρεμπιπτόντως, εγώ δεν θα έπινα σκέτο καφέ, αν είχα το έλκος σας. Θα προτιμούσα ένα γεμιστό κολοκύθι, χωρίς αυγολέμονο.

ΠΑΡΑΔΕΣ
Μα, επιτέλους, η έμπνευση αυτού του Αναγεννησιακού ανθρώπου δε γνωρίζει όρια? Υπάρχει θέση για ένα μυαλό σαν το δικό σου στο προσωπικό μου επιτελείο.

Όπως καταλαβαίνετε, ο δρόμος της κορυφής για τον Μάνο ήταν και πάλι ανοιχτός. Έγινε το νέο μεγάλο αφεντικό. Οι καλλιτεχνικές, και κυρίως εμπορικές επιτυχίες διαδέχονταν η μια την άλλη. Ο Π.Π.Σβρτζ έγινε το δεξί του χέρι, και ήταν ο πρώτος που τον υποστήριξε τόσο θερμά στην απόφασή του να χρηματοδοτήσει γαστριμαργικές παραγωγές, όπως το «Τόσο κουτά κοτόπουλα» και το «Όμορφο μικρό μου σνίτσελ, μου ‘χεις κάτσει στο στομάχι».
Όσο για τις γυναίκες… ήταν μεγάλη τύχη και χαρά ο παραγωγός να ‘ναι τέτοιος γκόμενος, οπότε, ναι ναι, πέρασαν πολλές από τα κρεβάτια του. Αν έπρεπε να θυμηθεί κάποιες ενδεικτικά, αυτές θα ‘ταν… χμ, για να δούμε… η μις Τρεχάλα, η πρώτη του γραμματέας που αποδείχθηκε λίγο πιο φιλόδοξη από το πρέπον, η μις Πινκ, μια εξαιρετικά ευλύγιστη μπίμπο, αυτή μάλιστα κάτι κατάφερε στο χώρο του θεάματος, η μις Σάη, όνομα και πράγμα δυστυχώς, η μις Πάρτον, όνομα και πράγμα ευτυχώς, και φυσικά η πρώην γυναίκα του, μια επίδοξη στάρλετ, η μις Ίζα Λούνα. Με το άκουσμα του ονόματός της, είχε ήδη αποφασίσει να την κάνει γυναίκα του. Ακολουθεί απόσπασμα της σκηνής.

ΜΑΝΟΣ
Σκοπεύω να σε παντρευτώ και να σε κάνω το πιο λαμπρό αστέρι σ’ όλο το στερέωμα.

ΙΖΑ
Ο Μάνος Λύτρας να παντρευτεί? Όλοι ξέρουν πως το νέο τρομερό παιδί της Μέκκας του Κινηματογράφου εμφανίζεται τα βράδια στα κλαμπ κάθε φορά και με άλλη συντροφιά.

ΜΑΝΟΣ
Μέχρι απόψε. Απόψε, έγινε μέσα μου σεισμός.

ΙΖΑ
Μάνους…

Ακολούθησαν κάμποσα ευτυχισμένα χρόνια και τίποτα δεν μαρτυρούσε ότι θα τον χώριζε τόσο ξαφνικά. Αφού τον διαβεβαίωσε πως δεν έφταιγε το επιπλέον βάρος που του ‘χε κατσικωθεί με τα χρόνια, άρχισε να πιστεύει πως μάλλον ταράχτηκε πολύ όταν της ανακοίνωσε πως έγινε σαϊεντολόγος. Τελικά, έγινε προφανές ότι τον κεράτωνε με έναν ομογενή ηθοποιό της κακιάς ώρας, τον Λουκά Νικο, όταν κυκλοφόρησαν αποκαλυπτικές φωτογραφίες τους στον ημερήσιο τύπο. Μαριναρισμένος από τον Τζακ Ντάνιελς και έχοντας σιγοτραγουδήσει ουκ ολίγες φορές ένα παλιό άσμα του αγαπημένου του, «μυαλό δεν θα βάλει αυτό το κεφάλι…», της έβρεξε δυο τρεις γρήγορες και ηρέμησε…

2029
Αυτά συλλογιζόταν καθώς δοκίμαζε τα τελευταία του κολοκυθάκια μακριά από την Εύα του. Αυτά, και ίσως ότι τα τηγανιτά και τα όνειρα είναι για τους νέους.
Ελλάδα.
Διπλό πλάνο: Μάτια Εύας – μάτια Μάνου.

ΜΑΝΟΣ
(με ενθουσιασμό) Παραβιάζω το σενάριο!

Κι επειδή ο έρωτας κιλά δεν κοιτά (δες Τζακ Μπλακ βαριά ερωτευμένο και λοιπά σχετικά αριστουργήματα), αυτά τα λόγια ήταν αρκετά για να γίνει το σώσε!
Βεβαίως δεν ξεγράφονται δέκα οχτώ χρόνια ηρεμίας και ευτυχίας με τον Λευτέρη (χρόνια πολλά), οπότε η Εύα εξακολουθεί να συζεί με τον Λευτέρη και τον απατάει με τον Μάνο.

Εδώ μπαίνω στο παιχνίδι εγώ.
Ο Μάνος ανοίγει επιτέλους το «σκαμπρόζικο κολοκυθάκι» και διοχετεύει σ’ αυτό είκοσι χρόνια εμπειρίας κολοκυθομαγειρέματος.
Η Εύα παίρνει τη γενναία απόφαση και σπιτώνεται με τον Μάνο, αλλά τώρα νταραβερίζεται και με τον Λευτέρη.
Πιάνετε την ειρωνεία???
Τραγουδάει «πάρ’ το φεγγάρι και καν’ το βέρα μου», αλλά ένα μινόρε ακόρντο στο κουπλέ λέει άλλα στους θεατές.

ΜΑΝΟΣ
Για μισό λεπτό. Τι μεταχείριση είναι πάλι αυτή? Είκοσι χρόνια ταλαιπωρούμαι ο ήρωας!

ALMARESI
Κοίτα, Μάνο, δεν είπα ότι η ιστορία δεν χρειάζεται χτένισμα…

ΜΑΝΟΣ
Λοιπόν, δεν ξέρω…

ALMARESI
Λοιπόν, ξέρω εγώ. Εγώ είμαι δημιουργικός τύπος, συμμετέχω στη διαδικασία. Ή αυτό ή που θα αλληλοσκοτωθείτε… Τι λες?

Υγ. Βασισμένο σε ιδέες και ιστορίες του Άλλεν, ελαφρώς προσαρμοσμένες και βαρέως κακοποιημένες… Προσθήκες, αφαιρέσεις, αλλαγές... ευπρόσδεκτες lol!
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 5:34 pm

Εύαααααα lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao Καινούριο σύκωτι έκανα από τα γέλια!!! Τα ρέστα μου κοπέλα μου!!! : respect :
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από Ezantakou Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 6:13 pm

Εντάξει δεν υπάρχει αυτό που διάβασα....
lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao

Αγαπάω μπουφετζή Μάνους...
xaxa xaxa

Almaresi είσαι Θεά.... : respect : : respect : : respect :
Ezantakou
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 6:16 pm

Εύα είσαι ΘΕΑ!!!!! στοπ!!!

: respect : : respect : : respect : : respect : : respect :

Υγ. γελάω μόνη μου.. δεν υπάρχει!! lmao
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από evanna Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 9:28 pm

Καλεεεεεε xoxo xoxo xoxo Που το σκεφτηκες αυτο;;; : respect :

Τα λογια ειναι περιττα νομιζω.....απλα απιστευτο! lmao
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από roria Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 11:03 pm

: respect : : respect : : respect :
Αγαπητή Almaresi, είσαι πραγματικό (και πολύ φωτεινό ) αστέρι.
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από sarita Την / Το Παρ Δεκ 16, 2011 6:31 pm

ευα κοριτσι μου γλυκο τι υπερπαραγωγη ειναι αυτη?

τι διαλογοι τι ατακες?

Υποκλινομαι : respect :

lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao lmao
sarita
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Παρ Δεκ 16, 2011 11:10 pm

Επειδή έγινε πολύς λόγος για τα ζευγάρια και τον τρόπο που τα ξεπέταξαν εκείνο που εγώ θα ήθελα να επισημάνω είναι οτι κοιτάζοντας πίσω και έχοντας πια ολοκληρωμένη την εικόνα της σειράς διαπιστώνω οτι έδωσαν ιδιαίτερη προσοχή σε όλες τις μη φυσιολογικές σχέσεις και αδιαφόρησαν για ότι θα μπορούσε να είναι γλυκό τρυφερό και υγιές.

Καταλαβαίνω οτι για να κυλήσει ένα καθημερινό και να κερδίσει το ενδιαφέρον του κοινού χρειάζεται και το ακραίο και η ίντριγκα και η ανατροπή και το σέβομαι

Καταλαβαίνω οτι στο ξεκίνημα της σειράς ήταν απαραίτητος ο ακραίος αντισυμβατικός και στα όρια της τρέλας έρωτας του Μάνου και της Εύας. Κατάφερε να πολώσει και να προκαλέσει το ενδιαφέρον και ξεσήκωσε διαφωνίες που έκαναν τη σειρά αγαπητή και το κοινό να ανυπομονεί να δεί τις εξελίξεις. Άλλωστε η συνταγή ήταν δοκιμασμένη απ τη βέρα που το Στράτο και τη Ρεγγίνα δεν θα τους έλεγε κανείς αρχικά φυσιολογικό ζευγάρι.

Καταλαβαίνω επίσης οτι η αποχώρηση του Μπουγιούρη δεν επέτρεψε να δούμε τον έρωτα που είχαν σκιαγραφήσει να εξελίσεται και τους ήρωες να ακολουθούν την διαδικασίας ωρίμανσης κάτι που πιστεύω θα βλέπαμε αν ο Μάνος έμενε στη σειρά.

Όμως κάπου στη διαδρομή χάθηκε το μέτρο. Είδαμε με το Μάνο και την Εύα μια σχέση δύσκολη με ξεπουλήματα και παράλληλα έδιναν την σχέση Νόρας Στέλλιου που κινιόταν στο ίδιο μοτίβο άσχετα αν δεν πέρασε (ήταν άλλωστε κόπια της ιστορίας Στράτου Ρεγγίνας) και την τελείωσαν γρήγορα. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε εκτενώς το περίφημο τετράγωνο. Πόσο φυσιολογικό είναι οι δύο ίδιες γυναίκες να μπλέξουν χιαστί με του δύο ίδιους άντρες το αφήνω να το κρίνετε.

Μπουκώσαμε στα τριγωνοτετράγωνα και στα σύρε κι έλα Μάνου και Στέφανου ανάμεσα στις δύο και όταν πια είδαν οτι δεν πέρασε το ζευγάρι Στέφανος Μελίτα και με δεδομένη πια την αποχώρηση του Μπουγιούρη έκοψαν τον γόρδιο δεσμό και δρομολόγησαν τους ήρωες διαφορετικά.

Κάπου εκεί είδαμε τον έρωτα Λουκά και Νόρας κι έχω μείνει με την εντύπωση οτι το παρουσίασαν τη δεύτερη σεζόν όχι επειδή το ήθελαν (άλλωστε άλλα δήλωναν στον τύπο οι σεναριογράφοι) ούτε επειδή το ζητούσε το κοινό αλλά επειδή ξέμειναν απο ζευγάρι και καθημερινό χωρίς ζευγάρι δεν υφίσταται.

Σ εκείνο το σημείο έφεραν τον Μπισμπίκη και τη Λάμπου και επιχείρησαν να δημιουργήσουν νέα ζευγάρια. Κι ενώ περίμενα να δώ αυτά τα ζευγάρια και να δω και εξέλιξη στο ζευγάρι Νόρα Λουκάς παγώνουν και ξεπετούν τα πάντα για το πλέον αρρωστημένο ζευγάρι που είδαμε στα μυστικά. Το Χρήστο και τη Νταίζη

Νομίζω οτι αυτή ήταν η χρονική στιγμή που προσωπικά έχασα κάθε διάθεση να παρακολουθήσω τις εξελίξεις. Για να προωθηθεί η ιστορία της Νταίζης ακυρώθηκαν όλοι οι άλλοι ήρωες. Χάθηκε η όποια συνοχή είχε απομείνει και η όποια ελπίδα να δούμε την κατάληξη των ηρώων. Βρέθηκα να βλέπω τους πάντες να πλέκουν το εγκώμιο μιας ηρωίδας που τους ταλαιπώρησε τους έκανε κακό έκανε εγκλήματα και ουδέποτε μετάνοιωσε γι αυτά.

Ίσως ήταν λάθος οι προσδοκίες μου για τη σειρά. Όταν όμως έχω μείνει να παρακολουθώ κάποιους ήρωες επί διόμυσι χρόνια και στη συνέχεια τους χάνω για να δω το θέατρο του παραλόγου δεν είναι πιστεύω παράλογο να νοιώθω απογοητευμένη

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα ζευγάρια αντιμετωπίστηκαν μ αυτό τον τρόπο.

Ας πούμε δεν καταλαβαίνω γιατί ο Λουκάς και η Νόρα έπρεπε να στήσουν πόλεμο κατά του Ρούσσου αφού τελικά τα ξαναβρήκαν χωρίς μια απο βάθους καρδιάς κουβέντα χωρίς να τιμωρηθεί κανείς και αντίθετα το έκαναν να φανεί σαν συναλλαγή. Ένα νέο ζευγάρι ιδιαιτέρως με μια πεθερά σαν την Στελλίτσα στη μέση μπορεί να έχει προβλήματα προσαρμογής (οπότε μικρές ιστορίες με μεγάλες προεκτάσεις και ενδιαφέρον) αλλά και γλυκές στιγμές Γιατί δεν μπορέσαμε να δούμε έστω μια φορά τα Λουκανοράκια σε μια βόλτα στο πάρκο με το μωρό τους; Γιατί ο πατέρας Αραβαντινός έπρεπε να μη δει ποτέ απο κοντά τη σύζυγο και το παιδί του γιού του και ο Λουκάς αντιμετώπισε τον πατέρα ως μονάδα; Που ήταν η οικογένειά του; Για να παρακολουθήσουμε Νταιζιάδα και διαστροφές;

Ακόμη το ζευγάρι Στέφανος Εριέττα. Αφού αποφάσισαν παρά τα όσα είχαμε δει να κάνουν το Στέφανο παιδί του κατηχητικού και να του δώσουν μέσα σε δύο χρόνια τρίτη σύντροφο στην οποία έλεγε σ αγαπώ γιατί δεν το έκαναν λίγο προσεκτικότερα; Μέσα σε δύο χρόνια ο Στέφανος μαγείρεψε κατά σειράν για την Εύα την Μελίτα και την Εριέττα Μάλλον είναι οπαδοί της θεωρίας ο έρωτας περνάει απ το στομάχι δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Όμως μ αυτές τις πανομοιότυπες σκηνές απλά θύμιζαν τι είχε προηγηθεί. Κι όμως αυτοί οι δύο είχαν κοινά ενδιαφέροντα. Θα μπορούσαν να έχουν κάνει το δικό τους μικρόκοσμο και το δικό τους παραμύθι με μικρές σκηνές με τους δύο να συζητούν για ταξίδια ή για τέχνη να συμφωνούν και να διαφωνούν να γελούν και να θυμώνουν. Θα μπορούσαν να έχουν μοιραστεί σκηνές με το παιδί του και σκηνές με την νέα της οικογένεια. Να αντιμετωπίσουν τη μάνα του τον πατέρα της και την εμπλοκή τους με τα διαμάντια απο κοινού και μέσα απ αυτές τις δυσκολίες να ξεδιπλωθεί η σχέση. Φαντάζομαι οι φανατικοί του ζευγαριού θα είχαν διάφορες ενδιαφέρουσες προτάσεις γι αυτούς.Ο έρωτας δεν είναι μόνο σεξ ή μόνο εκτίμηση. Είναι κοινή ζωή κι αυτήν δεν την είδαμε.

Με την Εύα και το Λευτέρη επίσης δεν υπήρξε παραμύθι αν κι εκεί τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Στη δική τους περίπτωση είδαμε πως ξεκίνησε η ιστορία τους τι τους έφερε κοντά και είδαμε διεκδίκηση απ την πλευρά του Λευτέρη αλλά μόλις έγιναν ζευγάρι τους τελείωσαν. Δεν υπήρχε προδοσία δεν υπήρχε αρρώστια οπότε τέλος το ενδιαφέρον των σεναριογράφων. Ίσως γι αυτό ήθελαν αρχικά να δημιουργήσουν ένα γελοίο τρίγωνο με Εύα Λευτέρη και Δάφνη ίσως γι αυτό όταν είδαν οτι το κοινό κλωτσούσε επιχείρησαν να ξεκινήσουν το παράλογα άρρωστο τρίγωνο Εύα Λευτέρη Μαρίλιας το οποίο ευτυχώς δεν προχώρησαν. Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα ποιός είχε αρχικά αυτή την εμπνευσμένη ιδέα και πως σκεπτόταν να αφήσει ζευγάρι την Εύα και το Λευτέρη αν είχε εμπλακεί ερωτικά η κόρη της μαζί του. Τι διαστροφή θα μπορούσε να οδηγήσει την Εύα να παντρευτεί έναν άντρα και να τον φέρει στην οικογένειά της αν είχε προηγηθεί ερωτικό ενδιαφέρον της κόρης της. Πως θα συμβίωναν; Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Στη δική τους περίπτωση επειδή είχα παρακολουθήσει τη σκιαγράφηση όλων των πλευρών της Εύας περίμενα να δω έστω και στο ελάχιστο κάποια πραγματοποίηση των ονείρων της. Τη θυμάμαι απ την αρχή της σειράς να ζητάει ένα δικό της σπιτικό έστω μια γκαρσονιέρα (γι αυτήν ο γυάλινος πύργος ήταν ένα δικό της σπίτι με τους ανθρώπους που αγαπούσε) και δεν έδωσαν έστω μια σκηνή που διαλέγει το σπίτι που θα ζήσει με το Λευτέρη. Τη θυμάμαι να λέει στο Μάνο δεν έχουμε ένα δικό μας στέκι ένα δικό μας τραγούδι και ούτε κι αυτό το απλό δεν είδα. Όταν μιλάω για παραμύθι δεν εννοώ απαραίτητα κεράκια και φεγγάρια. Περίμενα η αφελής να δω το δικό τους μικρό παράδεισο ακόμη κι αν αυτός ήταν ένα πρωινό με τους δύο και τα παιδιά τους μια μαγική βραδυά με τους δύο στην παραλία που τόσο σημαντική ήταν για την Εύα έστω στιγμές στον καναπέ με ένα ποτήρι κρασί με μια ταινία κάτι τέλος πάντων και δεν είδα τίποτα. Ακόμη και στο φινάλε επέλεξαν να μας δείξουν οτι η Εύα ήταν ευτυχισμένη επειδή η Μαρίλια πραγματοποίησε το δικό της όνειρο. Με τα όνειρα της Εύας τι έγινε; Την δυστυχία και τη μοναξιά τα ξεπουλήματα και τις ανοιχτές πληγές τα είδα την ευτυχία όμως όχι. Ακόμη κι αν υποτεθεί οτι τη βρήκε εγώ πρέπει να το φανταστώ. Κι όμως παρακολούθησα σχεδόν εξιακόσιες ώρες καθημερινό.

Έφτασα στο σημείο να ακούω τη λέξη ανατροπή και να φοβάμαι το τι θα δω. Για ποιές ανατροπές όμως μιλάμε; Απ την πρώτη στιγμή ήταν τόσο φανερό οτι ο νεκραναστημένος ήταν ο Αραβαντινός που με τα ψήγματα εμπιστοσύνης που μου είχαν απομείνει για την φαντασία των σεναριογράφων έλεγα δεν μπορεί να είναι αυτός κάτι άλλο θα μου δείξουν και θα με ξαφνιάσουν. Δεν το είδα. Εκτός κι αν θεωρούν ανατροπή την υπερπροσπάθεια που έκαναν να μετατρέψουν μια απόλυτα σάπια ηρωίδα σαν την Νταίζη σε Ιουλιέττα.

Τώρα που παίρνω τις αποστάσεις μου βλέπω οτι σχεδόν όλες οι νεαρές σε ηλικία ηρωίδες τους βιάστηκαν ή κακοποιήθηκαν. Η Εύα βιάστηκε απ το Μάνο, η Νόρα απ το Στέλιο, η Νταίζη απ τον πατριό. Η Εύα και η Εριέττα κακοποιήθηκαν απο πατέρα και σύζυγο αντίστοιχα. Και τα πρότυπα των γονιών που ήταν στη σειρά; Η θεοπάλαβη Αμαλία που στο τέλος μας βγήκε μάνα κουράγιο; Ο Ρούσσος που όταν το παιδί του τον χρειαζόταν πήρε το καπελάκι του κι έφυγε; Η Αντιγόνη που παράτησε ένα παιδί και χρησιμοποίησε το άλλο; Η Νταίζη που πούλησε τον Άρη έναντι ενός πινακίου φακής; Ο Κυριάκος που παζάρευε τη ζωή του παιδιού του; . Η Αγγέλα που παράτησε το παιδί της σε ένα ίδρυμα και έφυγε να πάρει μια δεύτερη ευκαιρία με το εγγόνι; Κι αυτό το εξαιρετικό δείγμα πατέρα που άκουγε στο όνομα Οδυσσέας στο φινάλε τους πως το ακύρωσαν έτσι; Γιατί έπρεπε να δω το Λουκά να του έχει πάρει ουσιαστικά το παιδί που ανάθρεψε;

Αυτό που τελικά θέλω να πω είναι οτι στη ζωή υπάρχουν και τα δύσκολα και τα ακραία και τα άρρωστα αλλά υπάρχουν και όμορφες γλυκές σχέσεις και δεν περίμενα να υποτιμηθούν τόσο πολύ ιδιαίτερα απο μια σειρά που προβάλλεται στις 7 το απόγευμα και ανάμεσα στο κοινό της ήταν νεαρά άτομα.

Άπλωσα πάλι τεράστιο σεντόνι όποιος καταφέρει να το διαβάσει μάλλον είναι ήρωας.

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από roria Την / Το Σαβ Δεκ 17, 2011 8:12 pm

Αγαπητή μου Clarabelle : respect : Απνευστί το διάβασα το σεντόνι σου και δεν είμαι διόλου ηρωική φυσιογνωμία, σε διαβεβαιώ. Συμφωνώ μέχρι κεραίας σε όλα.
Βέβαια εγώ μάλλον πρέπει να καίω μαζούτ, γιατί ομολογώ ότι άργησα να καταλάβω πως ο τελικός προορισμός της ιστορίας αναφορικά με τα ζευγάρια ήταν ο Χρήστος και η Νταίζη. Μου φαινόταν αδιανόητο κι έτσι αντιπαρερχόμουν τα σημάδια. Μόλις τους έβλεπα έλεγα: "Καλά, καλά. Πάμε παρακάτω τώρα". Μόνο από τα μισά της μισης τελευταίας σεζόν σιγουρεύτηκα πια ότι δεν έχει παρακάτω και τότε πραγματικά απογοητεύτηκα και εκνευρίστηκα.
Και μέχρι τώρα που γράφω κι έχουν περάσει δέκα μέρες από το τέλος της σειράς, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι υπαγόρευσε αυτή την επιλογή, ούτε ποιους ικανοποίησε.
Δεν καταλαβαινω καθόλου γιατί σχεδόν σε κάθε σκηνή των Λουκονορακίων έπρεπε να είναι μπάστακας η Στέλλα (και να τους μιλάει για τη ...Νταίζη), και γιατί, αφού αυτοί μαζί με τη Δάφνη και το Νικόλα ήταν τα ζευγάρια της διπλανής πόρτας, δεν είδαμε καθόλου σκηνές της διπλανής πόρτας μεταξύ τους. Και τις ελάχιστες φορές που ο Λουκάς και η Νόρα βρέθηκαν μόνοι ήταν για να τη ...γονιμοποιήσει ο Λουκάς λόγω της κόντρας του με το Νικόλα. Για μια φορά ηταν αστείο. Το κατ' εξακολούθησιν όμως δεν δικαιολογείται. Εξάλλου τι ζευγάρια της διπλανής πόρτας είναι αυτά, όταν στην πιο μαύρη οικονομικά εποχή που έχουμε ζήσει ο ένας παρουσιάζεται να κερδίζει από το πουθενά ένα τσουβάλι διαμαντοκοτρώνες κι ο άλλος να παίρνει μέσα σε μια βδομάδα ένα από τα πιο γκραν δικηγορικά γραφεία της Αθήνας και μια βιλλάρα με πισίνα πάνω στη θάλασσα;
Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί η Εύα μετά το γάμο και μέχρι να βρουν σπίτι δεν μπορούσε να μένει με τον άντρα της. Φοβήθηκαν μην πιάσουν κορέους στο εργένικό του δωμάτιο; Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί δεν τους είδαμε να πηγαίνουν μια βόλτα, να μιλάνε λίγο για τη σχέση τους, γιατί δεν ακούσαμε μια συζήτηση που θα είχε νομίζω ενδιαφέρον για το πώς αισθάνεται η Εύα για το Μάνο και το αν ο Λευτέρης νιώθει κάποια ανασφάλεια σχετικά με αυτό το θέμα. Ακόμα κι όταν μας έδειξαν αυτή την ανασφάλεια το όλο θέμα πνίγηκε από τον εξακοσιοστό ψυχάκια της σειράς και από το εξωμήτριο της Μαρίλιας και πέραν της επωδού " η πρώτη μου προτεραιότητα είναι τα παιδιά μου" δεν ακούσαμε και δεν είδαμε απολύτως τίποτα.
Κι αν η Εύα και ο Λευτέρης είχαν έναν γελοίο γάμο, αξιώθηκαν όμως τουλάχιστον να έχουν μια υπέροχη σκηνή πρότασης. Κατ' εμέ η πιο χοντρή ξεπέτα έγινε με το Στέφανο και με την Εριέττα ( η ρίμα με μάρανε).
Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί οι έτσι κι αλλιώς ελάχιστες ζευγαρίστικες ή τρυφερές σκηνές τους περιλάμβαναν πάντα και τη Μελίτα, είτε οπτικά (όπως στην αποφυλάκιση της Εριέττας και στην αλήστου μνήμης ερωτική σκηνή της με το Στέφανο που ακόμα δεν μπορώ να τη χωνέψω) είτε ακουστικά, όπως τότε που συζήτησαν για τις γκαλερί αφού προηγουμένως εκφράστηκε ποικιλοτρόπως ο οίκτος αμφοτέρων για τη Μελίτα. Για να μη μιλήσω για τις εξελίξεις του τελευταίου επεισοδίου που σώθηκαν από την απόλυτη γελοιοποίηση μόνο χάρη στους δύο ηθοποιούς. Μετά από τους ατέλειωτους μήνες που χρειάστηκε ο Στέφανος για να αποφασίσει να είναι μαζί με την Εριέττα, μετά το σ' αγαπώ που της το είπε πολύ αργότερα ακριβώς για να είναι σίγουρος για τα αισθήματά του, μετά τον έρωτά του που εκθειαζόταν συνεχώς από τη Νόρα και το Λουκά, μετά το σώμα του που τον πονούσε όταν εκείνη ήταν στο νοσοκομείο, πόσο άκυρο είναι στο τελευταίο επεισόδιο να της λέει πως δεν πρόλαβαν να πάρουν μια απόσταση για να δουν τι νιώθουν; Λες και κάθε ζευγάρι που είναι μαζί χωρίζει για μια περίοδο για να βεβαιωθεί .ότι ...αγαπιέται και να ξανασμίξει στα σίγουρα. imarton
Και πόσο άκυρο να μας τον δείχνουν να κοιτάει τη θάλασσα και να τρέχει να βρει την Εριέττα σε λιγότερες από εικοσιτέσσερεις ώρες; Ακόμα και η σκηνή στο αεροδρόμιο που ήταν πολύ όμορφη (η τελευταία ουσιαστικά του ζευγαριού) κι αυτή λειψή ήταν. Δεν όφειλε να της πει δυο κουβέντες, να της εξηγήσει τη συμπεριφορά του; Αλλά μήπως υπήρχε εξηγηση για να του τη γράψουν να την πει;
Όλη η προσοχή, σεναριακά και σκηνοθετικά, δόθηκε σε μια ιστορία που οι πάντες σχεδόν δεν εβλεπαν την ώρα να τελειώσει. Στα τελευταία επεισόδια ειδικά, που υποτίθεται ότι μένουν και πιο πολύ στη μνήμη ( τα στερνά τιμούν τα πρώτα κ.λπ ) κάποιος που δεν είχε παρακολουθήσει τη σειρά παλιότερα θα έπαιρνε όρκο ότι το πρωταγωνιστικό ζευγάρι ηταν ο Χρήστος με τη Νταίζη πλαισιωμένοι από μια συμπαθητική πλην υπέρ το δέον ....διακριτική κομπαρσαρί.
Υ.Γ. Στα είδη προικός προσθέστε και το δικό μου πάπλωμα που, με τόσα που έγραψα, δεν είναι απλώς για δυο άτομα, αλλά για καμιά δεκαριά νοματαίους...
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Δεκ 17, 2011 11:48 pm

clarabelle έγραψε: Ίσως γι αυτό ήθελαν αρχικά να δημιουργήσουν ένα γελοίο τρίγωνο με Εύα Λευτέρη και Δάφνη ίσως γι αυτό όταν είδαν οτι το κοινό κλωτσούσε επιχείρησαν να ξεκινήσουν το παράλογα άρρωστο τρίγωνο Εύα Λευτέρη Μαρίλιας το οποίο ευτυχώς δεν προχώρησαν. Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα ποιός είχε αρχικά αυτή την εμπνευσμένη ιδέα και πως σκεπτόταν να αφήσει ζευγάρι την Εύα και το Λευτέρη αν είχε εμπλακεί ερωτικά η κόρη της μαζί του. Τι διαστροφή θα μπορούσε να οδηγήσει την Εύα να παντρευτεί έναν άντρα και να τον φέρει στην οικογένειά της αν είχε προηγηθεί ερωτικό ενδιαφέρον της κόρης της. Πως θα συμβίωναν; Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Για το τριγωνο Ευα-Λευτερης-Μαριλια,ειχε γραψει καποιο περιοδικο.Δεν σημαινει ομως οτι ειχαν κατι τετοιο στο μυαλο τους οι σεναριογραφοι.Εγω πιστευω,οτι καποιος δημοσιογραφος της κακιας ωρας,ακουσε οτι θα παιχτει κατι σχετικα με Ευα και Μαριλια και υπεθεσε οτι θαναι με τον Λευτερη.Τελικα εγινε κατι τετοιο ,αλλα με τον Θανο.Μαλλον λοιπον ο δημοσιογραφος ακουσε τα ονοματα και εμπλεξε οπως ηθελε την ιστορια.Οπως και εκεινη η ειδηση για την Νορα και οτι ηταν κορη του Ρουσου,οπως και αλλα πολλα δημοσιευματα,ηταν απλα ραδιο αρβυλα!
Οσο για το τριγωνο Δαφνη-Λευτερης-Ευα,δεν νομιζω οτι ειχαν σκοπο για ενα τετοιο τριγωνο.Και αυτο θυμαμαι το διαβασαμε πριν αρχισει η σειρα,δηλ ακουγε κατι καποιος ,προσεθετε και κατι δικο του και νατη η λαθος ιστορια !!
Δεν νομιζω οτι επειδη κλωτσησε ο κοσμος δεν πηγαν αυτα τα τριγωνα.Γνωμη μου ειναι οτι οι ιστοριες εξελιχθηκαν ετσι,γιατι ηθελαν αυτο απ την αρχη οι σεναριογραφοι και μου φαινεται αστειο να επηρεαζονται απ το τι θελει ο κοσμος!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Δεκ 18, 2011 1:05 am

ΣΨ1 έγραψε:
clarabelle έγραψε: Ίσως γι αυτό ήθελαν αρχικά να δημιουργήσουν ένα γελοίο τρίγωνο με Εύα Λευτέρη και Δάφνη ίσως γι αυτό όταν είδαν οτι το κοινό κλωτσούσε επιχείρησαν να ξεκινήσουν το παράλογα άρρωστο τρίγωνο Εύα Λευτέρη Μαρίλιας το οποίο ευτυχώς δεν προχώρησαν. Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα ποιός είχε αρχικά αυτή την εμπνευσμένη ιδέα και πως σκεπτόταν να αφήσει ζευγάρι την Εύα και το Λευτέρη αν είχε εμπλακεί ερωτικά η κόρη της μαζί του. Τι διαστροφή θα μπορούσε να οδηγήσει την Εύα να παντρευτεί έναν άντρα και να τον φέρει στην οικογένειά της αν είχε προηγηθεί ερωτικό ενδιαφέρον της κόρης της. Πως θα συμβίωναν; Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Για το τριγωνο Ευα-Λευτερης-Μαριλια,ειχε γραψει καποιο περιοδικο.Δεν σημαινει ομως οτι ειχαν κατι τετοιο στο μυαλο τους οι σεναριογραφοι.Εγω πιστευω,οτι καποιος δημοσιογραφος της κακιας ωρας,ακουσε οτι θα παιχτει κατι σχετικα με Ευα και Μαριλια και υπεθεσε οτι θαναι με τον Λευτερη.Τελικα εγινε κατι τετοιο ,αλλα με τον Θανο.Μαλλον λοιπον ο δημοσιογραφος ακουσε τα ονοματα και εμπλεξε οπως ηθελε την ιστορια.Οπως και εκεινη η ειδηση για την Νορα και οτι ηταν κορη του Ρουσου,οπως και αλλα πολλα δημοσιευματα,ηταν απλα ραδιο αρβυλα!
Οσο για το τριγωνο Δαφνη-Λευτερης-Ευα,δεν νομιζω οτι ειχαν σκοπο για ενα τετοιο τριγωνο.Και αυτο θυμαμαι το διαβασαμε πριν αρχισει η σειρα,δηλ ακουγε κατι καποιος ,προσεθετε και κατι δικο του και νατη η λαθος ιστορια !!
Δεν νομιζω οτι επειδη κλωτσησε ο κοσμος δεν πηγαν αυτα τα τριγωνα.Γνωμη μου ειναι οτι οι ιστοριες εξελιχθηκαν ετσι,γιατι ηθελαν αυτο απ την αρχη οι σεναριογραφοι και μου φαινεται αστειο να επηρεαζονται απ το τι θελει ο κοσμος!

Στο site του mega υπάρχουν ακόμη τα επεισόδια νομίζω
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά. Στο επεισόδιο 429 η Μαρίλια γνωρίζει το Λευτέρη της αρέσει και στα επόμενα μιλάει με μια φίλη της μέσω υπολογιστή και της γράφει οτι της αρέσει ένας μεγαλύτερος. Επίσης υπάρχει σκηνή που η Εύα εξιστορεί σε Αγγέλα και Μαρίλια όσα της είπε ο Λευτέρης για τη Βέρα κι η μικρή μονολογεί μέσα απ τα δόντια της άντε τώρα να τα βάλεις με μια νεκρή Μας την έδειξαν να πηγαίνει στο γυμναστήριο και στη συνέχεια οι σκηνές κόπηκαν μαχαίρι
Δεν είναι λόγια κάποιου είναι σκηνές που παρακολουθήσαμε για εξελίξεις που είχαν δρομολογήσει και ευτυχώς κατάλαβαν πόσο αρρωστημένες ήταν και τις σταμάτησαν.
Όσο για τη Δάφνη να σου θυμίσω οτι την είδαμε να σκέπτεται το Λευτέρη να της μιλάει η Νόρα και εκείνη να μην ακούει και υπάρχει σκηνή που λέει επίσης στη Νόρα οτι ο Λευτέρης τη φλερτάρει και αισθάνεται κολακευμένη
Οι σεναριογράφοι λοιπόν τα δρομολόγησαν και τα πήραν πίσω. Ίσως να μην το έκαναν επειδή είδαν αντιδράσεις αλλά επειδή κατάλαβαν πόσο διεστραμένα ήταν όλα αυτά αλλά το γεγονός δεν αλλάζει

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από Antigoni! Την / Το Κυρ Δεκ 18, 2011 11:37 am

Clarabelle και Roria : respect : : respect : : respect : : respect :

Εγώ θέλω να πω και κάτι που με απογοήτευσε πολύ στο τέλος.
Βασικά όλα με απογοήτευσαν αλλά το συγκεκριμένο ξέχασα να το αναφέρω στο σχολιασμό.

Όταν έφυγε ο Μπουγίουρης- ανάθεμα την ώρα- είχε από μια σκηνή με τα παιδιά του.
Και η Μαρίλια του είπε Σ' αγαπάω μπαμπά μου.
Την Εύα, που μείνανε μαζί, που τη βοήθησε στο θέμα του Θάνου, που τη σπούδασε συνέχισε να την λέει Εύα?
Ούτε ένα μαμά? Ούτε ένα σ΄αγαπώ?
Έστω στο τέλος?
Antigoni!
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Δημοσίευση από evanna Την / Το Κυρ Δεκ 18, 2011 12:16 pm

Μαιρη μου για να τα δουμε ολα αυτα τα ομορφα και να πειστουμε οτι καλυφθηκε καπως το κενο στη σχεση Ευας-Μαριλιας χρειαζοταν χρονος και μαλιστα αρκετος.Ελα ομως που αυτος ο χρονος επρεπε να αφιερωθει σε αλλα ''υψιστης σημασιας'' θεματα(βλ. πονεμενη Νταιζη και ''ανυπερβλητο'' ερωτα με το Χρηστο κλπ.)
Μη σου πω οτι περα απο τον χρονο,δεν υπηρχε ουτε ορεξη ,ουτε διαθεση απο την πλευρα των γραφοντων ωστε να δωσουν λιγη παραπανω προσοχη.

Οποτε ΚΑΙ αυτη ιστορια εμεινε ουσιαστικα μετεωρη γιατι το κλεισιμο ηταν τοσο προχειρο που ουτε τα βηματα που εγιναν(αν εγιναν)ολα αυτα τα χρονια μου εδειξε,ουτε κανενα συναισθημα μου περασε.....δυστυχως! Rolling Eyes
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από Antigoni! Την / Το Κυρ Δεκ 18, 2011 2:10 pm

evanna έγραψε:Μαιρη μου για να τα δουμε ολα αυτα τα ομορφα και να πειστουμε οτι καλυφθηκε καπως το κενο στη σχεση Ευας-Μαριλιας χρειαζοταν χρονος και μαλιστα αρκετος.Ελα ομως που αυτος ο χρονος επρεπε να αφιερωθει σε αλλα ''υψιστης σημασιας'' θεματα(βλ. πονεμενη Νταιζη και ''ανυπερβλητο'' ερωτα με το Χρηστο κλπ.)
Μη σου πω οτι περα απο τον χρονο,δεν υπηρχε ουτε ορεξη ,ουτε διαθεση απο την πλευρα των γραφοντων ωστε να δωσουν λιγη παραπανω προσοχη.

Οποτε ΚΑΙ αυτη ιστορια εμεινε ουσιαστικα μετεωρη γιατι το κλεισιμο ηταν τοσο προχειρο που ουτε τα βηματα που εγιναν(αν εγιναν)ολα αυτα τα χρονια μου εδειξε,ουτε κανενα συναισθημα μου περασε.....δυστυχως! Rolling Eyes

Αυτό είναι το θέμα Ευαννάκι μου. Πως δεν φτάνει που για δυο σεζόν βλέπαμε τους πρωταγωνιστές να γίνονται κομπάρσοι ή να γελοιοποιούνται , δεν τους δικαίωσαν ούτε στο τέλος.
Όχι πως θα ήμουν ευχαριστημένη, αλλά τουλάχιστον δεν θα ήμουν τόσο απογοητευμένη από το φινάλε.
Γιατί ούτε όλοι οι λογαριασμοί ξεκαθάρισαν, ούτε τα μέτωπα έκλεισαν, ούτε οι σχέσεις αποκαταστάθηκαν ούτε τελείωσαν τα μυστικά.
Και είναι το λιγότερο αχαριστία από τους γράφοντες να φερθούν με αυτόν τον τρόπο στους πρωταγωνιστές που τους χάρισαν άλλη μια επιτυχία. Γιατί ας μην γελιόμαστε, αν δεν υπήρχαν οι ηθοποιοί που μας κρατούσαν δεν νομίζω να το έβλεπε κανείς ακόμη.

Και όταν λέω για αχαριστία εννοώ και την Παππά που παρόλο που δεν την μπορώ ούτε τη συμπαθώ δεν της άξιζε να την δείξει τόσο λίγο στα 15 χρόναι μετά. Κάποτε είχε πρωταγωνιστικό ρόλο
Antigoni!
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Τρι Ιαν 24, 2012 9:02 pm

Κάτι άσχετο που μου ήρθε έτσι ξαφνικά....

Πιστεύω πως δεν τιμωρήθηκαν όλοι έτσι όπως τους άξιζε....
Ο Πέτρος έκανε φόνο εκ προ μελέτης και δεν έπαθε τίποτα... Γιατί???
Η Μελίτα έκανε απόπειρα δολοφονίας και την έβγαλε λάδι... οκ μπορεί να τρελάθηκε και να την έκλεισαν στο Δαφνί (δεν ξέρω και εγώ που την έκλεισαν) αλλά και πάλι δεν πλήρωσε όπως έπρεπε γιατί όταν πήγε στο σπίτι της Εριέττας -με σκοπό να τη σκοτώσει- μια χαρά στα καλά της φαινόταν... η μόνη αρρώστια που είχε ήταν η εμμονή της με το Στέφανο...
Ενώ ο Χρήστος που ότι έγινε ήταν ατύχημα είχε το πιο δραματικό τέλος... Πέθανε ή μάλλον τον σκότωσε η Νταίζη και δεν του άξιζε... καλύτερα να έφευγε με τη Νταίζη και να μην τους εβλεπε ποτέ κανείς...
Και φυσικά ούτε η Νταίζη είχε το τέλος που της άξιζε... και δεν εννοώ σε καμιά περίπτωση πως δεν της άξιζε να πεθάνει... αλλά όχι με αυτό τον τρόπο... Όχι και να βγει ηρωίδα η Νταιζάρα...!!! Είπαμε...

Επίσης δεν μου άρεσε τόσο που τα παιδιά της παρέας τα έφτιαξαν αναμεταξύ τους... άλλοι δεν υπάρχουν?
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από ειρηνη7 Την / Το Τρι Ιαν 24, 2012 11:01 pm

evaki16 έγραψε:Κάτι άσχετο που μου ήρθε έτσι ξαφνικά....

Πιστεύω πως δεν τιμωρήθηκαν όλοι έτσι όπως τους άξιζε....
Ο Πέτρος έκανε φόνο εκ προ μελέτης και δεν έπαθε τίποτα... Γιατί???
Η Μελίτα έκανε απόπειρα δολοφονίας και την έβγαλε λάδι... οκ μπορεί να τρελάθηκε και να την έκλεισαν στο Δαφνί (δεν ξέρω και εγώ που την έκλεισαν) αλλά και πάλι δεν πλήρωσε όπως έπρεπε γιατί όταν πήγε στο σπίτι της Εριέττας -με σκοπό να τη σκοτώσει- μια χαρά στα καλά της φαινόταν... η μόνη αρρώστια που είχε ήταν η εμμονή της με το Στέφανο...
Ενώ ο Χρήστος που ότι έγινε ήταν ατύχημα είχε το πιο δραματικό τέλος... Πέθανε ή μάλλον τον σκότωσε η Νταίζη και δεν του άξιζε... καλύτερα να έφευγε με τη Νταίζη και να μην τους εβλεπε ποτέ κανείς...
Και φυσικά ούτε η Νταίζη είχε το τέλος που της άξιζε... και δεν εννοώ σε καμιά περίπτωση πως δεν της άξιζε να πεθάνει... αλλά όχι με αυτό τον τρόπο... Όχι και να βγει ηρωίδα η Νταιζάρα...!!! Είπαμε...

Επίσης δεν μου άρεσε τόσο που τα παιδιά της παρέας τα έφτιαξαν αναμεταξύ τους... άλλοι δεν υπάρχουν?
συμφωνω απολυτα με αυτο που γραφεις για τον πετρο...τελικα για τον φονο αυτο που εκανε, απλα εφυγε, και ετσι αυτοτιμωρηθηκε?αν ηταν ετσι, ολος ο κοσμος σε διαφορα μερη θα ηταν γεματος φονιαδες...αλλα και στο θεμα με την μελιτα ισχυουν οσα λες...πραγματικα εφοσον ηταν τη μια μερα αρρωστη, μετα μας τη δειχνουν αυτοματα υγιης μετα απο καμποσα χρονια, σαν να μην εχει συμβει κατι, πολυ προχειρα δοσμενο τελος ετσι οπως εξελιχθηκε...και εγω μπορει να ηθελα να πληρωσει η νταιζη, αλλα αυτο το τελος ηταν ακραιο, και μακαβριο εντελως δεν μου αρεσε, η σκηνη με τα ματωμενα νυφικα απλα ακαταλληλη ειδικα για εκεινη την ωρα...θα προτιμουσα να εμπαιναν φυλακη, και η νταιζη να εδειχνε οτι ειλικτρινα μετανιωνε, η να χωριζαν, παντως οχι κατι τετοιο...οσο για τα παιδια, γενικα ολες οι σκηνες μου φανηκαν παραταιρες...γνωρισαμε μια παρεα τοσα χρονια, και ξαφνικα ενω δεν ειχαμε χορτασει την ρεγγινα νεογνο, την ειδαμε να παντρολογιεται δεν θυμαμαι με ποιον, μαλλον με τον μαριο νομιζω...αλλα γενικα το να ζευγαρωνουν παλι, ολοι στην νεα παρεα ηταν υπερβολικο... τελος εγω παρατηρησα οτι τελικα ολοι οι ηρωες τοσα χρονια μετα δεν ειχαν ασπρισει μονο ο λουκας που γκριζαρε...οι υπολοιποι νικολας στεφανος μια χαρα μαυρο μαλλι ειχαν...επισης ο θανατος του ηλια σαν να ξεπεταχτηκε, ουτε την κηδεια του δεν ειδαμε, ενω ειδαμε πχ της νταιζης...α )) ))
ειρηνη7
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Τετ Ιαν 25, 2012 9:23 pm

ειρηνη7 έγραψε:τελος εγω παρατηρησα οτι τελικα ολοι οι ηρωες τοσα χρονια μετα δεν ειχαν ασπρισει μονο ο λουκας που γκριζαρε...οι υπολοιποι νικολας στεφανος μια χαρα μαυρο μαλλι ειχαν

Χαχα!!! θα ζηλευε ο γιος βρε συ αν ο πατέρας δεν είχε γκριζάρει...

επίσης δεν μου άρεσε που δεν είδαμε τον Λουκά σε καμία σκηνή με το Ρεγγινάκι του... όσο ήταν νεογέννητο έκανε πως και πως για το κορίτσι του... όταν μεγάλωσε όμως... έτρεχε με το γιο στα νεκροταφεια...
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από fay Την / Το Πεμ Ιαν 26, 2012 4:43 pm

Τα Μυστικά τελείωσαν αλλά στην απογευματινή ζώνη 7 με 8 πλανιέται ακόμη η ανάμνησή τους. Και για να μην ξεχνιόμαστε τελείως είτε το Μέγκα βάλεις είτε τον Αντέννα θα πέσεις πάνω σε γνωστές φυσιογνωμίες. Τα Κλεμμένα Όνειρα με τον Αλέξανδρο Σταύρου που από το λίγο που είδα κατάλαβα ότι τελικά δε γλύτωσε και παρόλες τις διαμαρτυρίες του στα Μυστικά ότι δεν είναι Μάνος, κατέληξε να παίζει ένα χαρακτήρα που πολύ έντονα θυμίζει το Μάνο Λύτρα, που κρύβει κι αυτός ένα αρκετά ακάθαρτο παρελθόν. Γενικά η σειρά αυτή μου θυμίζει πιο πολύ τη Ζωή της άλλης και φαίνεται αρκετά προβλέψιμη και επίπεδη παρά τους καλούς ηθοποιούς που παίζουν. Αντίθετα η σειρά του Αντέννα Είναι στιγμές που αποτελεί το αντίπαλο δέος δείχνει πιο πολύπλοκη σαν σενάριο και όπως τα Μυστικά που ξέραμε δεν αφήνει από την αρχή τον τηλεθεατή να καταλάβει πολλά αλλά του δημιουργεί ερωτηματικά και με αυτό τον τρόπο του προκαλεί το ενδιαφέρον να δει παρακάτω. Και βέβαια και σε αυτή τη σειρά συναντάμε πρόσωπα γνώριμα, Αντιγόνη Δρακουλάκη, Βασίλης Μπισμπίκης, Κώστας Αρζόγλου, και πάλι με σκηνοθέτη το Γιάννη Βασιλειάδη. Θα ήταν μεγάλη κακία να προσθέσω ότι χαίρομαι που δεν τους κατευθύνει και η ίδια σεναριακή ομάδα;
Ελπίζω να μην είμαι εντελώς οφ τόπικ. Άλλωστε αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι για όσους νιώθουν έντονη την απουσία των Μυστικών στις οθόνες τους υπάρχει εναλλακτική και μάλιστα σε δύο κανάλια, να ξαναδούν γνώριμα κι αγαπημένα πρόσωπα σε καθημερινή σειρά έστω και σε άλλους ρόλους.
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Σαβ Μαρ 17, 2012 5:52 pm

και ελεγα και ελεγα...ημουν τοσο σιγουρη ομως...καθε πρωι στις 6 (ατιμα πρωινα ξυπνηματα) επαιζαν την βερα στο δεξι και τωρα τι παιζουν;...Τα μυστικα της εδεμ απο την αρχη...
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από aglaitsa Την / Το Παρ Μαρ 23, 2012 9:08 pm

σημερα ξυπνησα λιγο νωρις και ειδα λιγο απο ενα απο τα πρωτα επεισοδια των μυστικων .....ποσο διαφορετικα ξεκινησε αυτη η ιστορια και πως κατεληξε .....
ολοι οι χαρακτηρες ειχαν ενα μυστηριο και στο τελος δεν τους αξιζε ενα τοσο προχειρο τελος ......ειλικρινα στεναχωρηθηκα πολυ .....
aglaitsa
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Δημοσίευση από amaliaaaaaaaa Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2012 7:23 pm

η αλήθεια είναι πως η σειρά απέχει κατά πολύ από τις σειρές που παίζονται τώρα!!
amaliaaaaaaaa
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : το σπίτι μου
Ασχολίες : τα μυστικά της εδέμ

Σελίδα 31 από 32 Επιστροφή  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης