Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

+9
aggeliki
kmar
Clarabelle
dm10811
JESSIE
nefelik
alex1
roria
ΣΨ1
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από alex1 Παρ Νοε 11, 2011 2:36 pm

ΣΨ1 έγραψε:Kι εγω ειμαι της αποψης clarabelle,οτι ολοι ειμαστε ικανοι για το καλυτερο και για το χειροτερο.Πατωντας πανω σ αυτο εξηγω κατα καποιο τροπο την πραξη της Μελιτας.Οποιος πιστευει ακομα οτι θελει να κερδισει τον Στεφανο γι αυτο εφτασε μεχρι εδω,νομιζω ειναι βαθια νυχτωμενος.Δεν υπαρχει αγαπη απ την μερια της Μελιτας,δεν υπηρχε απο τοτε στην αρχη του 3ου κυκλου που του ειπε ,οτι δεν θελει ναναι μαζι του,δεν θελει αλλα προβληματα στη ζωη της.Απο κει και περα οτι εκανε,το εκανε γιατι δεν μπορουσε να δεχτει οτι ο Στεφανος ειναι με τηννΕριεττα και ειναι καλα.Ο εγωισμος στον υπερθετικο του βαθμο!!Αγαπη χωρις ελευθερια και αποδοχη δεν υπαρχει,το λεει ο alex και φυσικα συμφωνω!Η Μελιτα ποτε δεν δεχθηκε τον Στεφανο ετσι οπως ηταν,σε αντιθεση με την Ευα,η οποια ειχε δεχθει τον Μανο ,ηξερε ποιος ηταν.Και η Ακριτα εχει ενα ψιλοκολλημα μ αυτο το θεματακι,αν σκεφτουμε τη Βερα,τον Στρατο και την Ρεγγινα.Πως η Ρεγγινα δηλ ειχε δεχτει τον Στρατο με την σκοτεινη του πλευρα.Οπως εδω η Εριεττα,δεχθηκε τον Στεφανο απ την πρωτη στιγμη ,ξεροντας την ιστορια με την μανα του ,με τον πατερα της και μετα μαθαινοντας οτι ο πατερας του σκοτωσε τον Αραβαντινο.Μαλιστα εδω προσπαθησε και να τον προστατεψει.Γι αυτο και με κερδισε αυτη η ιστορια αγαπης.Δεν ξερω αν εγω θα εκανα το ιδιο,αλλα οταν το βλεπω να γινεται ,πραγματικα το βρισκω αξιοθαυμαστο!
Διαβαζα για ενα εγκλημα παθους που εφτασε στα δικαστηρια και οι δικαστες κοντεψαν να τρελαθουν με το παραληρημα της κατηγορουμενης.Θα μπορουσε καποιος να πει οτι κι αυτη ηταν διαταραγμενη,μια απλη γυναικα,που δεν ηξερε απο οπλα,που δεν ηξερε να πυροβολει,της εκκλησιας,σκοτωσε!Τρελαθηκε δηλ;;Οχι βεβαια,αν ηταν ετσι οι φυλακες θα ηταν αδειες και τα ψυχιατρεια γεματα!Το οτι το μυαλο ενος ανθρωπου δεν μπορει να διαχειριστει σωστα μια κατασταση και φτανει σε ακραιες πραξεις,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι τρελο το ατομο ή διαταραγμενο.Τοτε μονο οι τρελοι θα γινονταν δολοφονοι!
Για μενα η Μελιτα λειτουργησε με σχεδιο,το οποιο φαινεται καθαροτατα τωρα πια,και το εκτελεσε ψυχρα.Απο την στιγμη που οι σεναριογραφοι την εβαλαν να σκοτωνει,να στεκεται πανω απ το θυμα της,ετοιμη να δωσει την χαριστικη βολη,εγω καταλαβα και που το πανε.Αν η Μελιτα ηταν διαταραγμενη θα παθαινε σοκ βλεποντας τι ειχε κανει.Το σοκ αντιθετα το παθαμε εμεις.Χθες πηγε στη Νορα και κοιτωντας την στα ματια ,κατηγορησε και παλι την Εριεττα,θολωσε να νερα ,γιατι φυσικα ενοιωθε οτι το σχεδιο της εχει ακομα ελπιδες,να παρει δηλ τον Στεφανο απ την Εριεττα.
Και οταν ειδε οτι πια δεν γινεται τιποτα,ο Στεφανος πιστεψε την Εριεττα,αλλωστε πως θα μπορουσε να κανει αλλιως,πως ηταν δυνατον ενας ανθρωπος να ξυπναει απο κωμα και να μην πει την αληθεια ,αλλα ψεμματα.Πως ειναι δυνατον η Εριεττα να προστατευει τον δολοφονο της και να λεει οτι το εκανε αλλος!
Νοιωθει λοιπον οτι χαθηκαν ολα και τωρα μπορει να φυγει!
Εγω ετσι βλεπω την Μελιτα και δεν ειναι καθολου σεναριακη ανακολουθια και δεν μας την εδειξαν ετσι ξαφνικα.Απο την μεση του τριτου κυκλου ,φαινοταν οτι μισει τηνν Εριεττα και αισθανοταν ζηλεια γι αυτην .Νατο και το κινητρο:μισος για εναν ανθρωπο!

Παιδια ξερω τι λενε οι περιληψεις,αλλα εγω πιστευω ακραδαντα οτι θα υπαρξει δικαιοσυνη.Δεν ειναι δυνατον να αφησουν ενα τετοιο εγκλημα ατιμωρητο.Και φυσικα μας δειχνουν τον Ρουσο να εμπλεκεται σε ολο αυτο,γιατι δεν σταθηκε στο παιδι του,γιατι επικροτησε την πραξη της να πει ψεμματα και να βαλει μια αθωα στην φυλακη .Κανοντας κατι τετοιο ενας γονιος,πρεπει να περιμενει τα χειροτερα.Και τα χειροτερα για τον Ρουσο ηρθα.Εσπειρε ανεμους και τωρα θα θερισει θυελλες!!
Συμφωνω επισης clarabelle ,οτι η πιο σοκαριστικη σκηνη στην Εδεμ,ηταν Μπελος Νταιζη.Ο Μπελλος σαν μπεκατσα πανω στο τραπεζι κι εκεινη να παιζει τον μονολογο της imarton Η αμεσως επομενη σοκαριστικη σκηνη ,ηταν η Μελιτα να πυροβολει την Εριεττα!
Βεβαια για να μην κλεισω ετσι,θα πω οτι η καλυτερη σκηνη στη Εδεμ για μενα ειναι η ορεινη Αρκαδια!!!!!!!!!!!Την λατρευω αυτη την σκηνη και ολοι οσοι ειχαν παιξει σ αυτην ,οχι μονο Λουκας και Νορα,ηταν υπεροχοι!Οπως Νικολας ,Δαφνη,αξεχαστη η σκηνη με τον Λουκα που κανει περιγραφη,οπως και ο Μανος ηταν απολαυστικος!

Ηθελα να βγω και λιγο off ,αλλα δεν με παιρνει,τριπλοσεντονο εγραψα!

Yπογράμμισα τα σημεία Σοφία μου,που συμφωνώ αυτολεξή,απόλυτα!!!!!!

Απλά,το ζήτημα που προέκυψε εδω και καιρό,με την ψυχοσύνθεση της Μελ,είναι περίπλοκο.

Συμφωνώ,στο εξής:Ότι μια γυναίκα ή πιο σωστά ένας άνθρωπος που σηκώνει όπλο δεν σημαίνει οτι είναι τρελός!!!!!!!

Απλά εγω θα ξαναεπαναλάβω κάτι που έχω ξαναγράψει.Φυσικά και στην Μελ,αξίζει να τιμωρηθεί για αυτό που έκανε.

Σε αυτο δεν χωράει αμφισβήτηση.Φυσικά και υπάρχει μίσος για την Εριέττα.Μίσος για έναν άνθρωπο,που η Μελ ζηλεύει γιατι

κατα βάθος εκείνη θα ήθελε να είναι,να της μοιάζει!!!!!!!!!!

Αυτό όμως περι της εγκληματικής φύσης,και της μανίας καταδίωξης που νοιώθει,θεωρώ οτι απο ενα σημείο και μετά το

πίστευε και η ίδια.Την βόλευε να το πιστεύει,αφού στις πράξεις η Εριέττα,ήταν άψογη όχι μόνο απέναντι στον Στεφ αλλά

και στην ίδια.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 3:00 pm

Clarabelle έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:
Παιδια ξερω τι λενε οι περιληψεις,αλλα εγω πιστευω ακραδαντα οτι θα υπαρξει δικαιοσυνη.Δεν ειναι δυνατον να αφησουν ενα τετοιο εγκλημα ατιμωρητο.


Είσαι τελικά πολύ αισιόδοξος άνθρωπος
Κοίτα τι γίνεται με τη Νταίζη
Εχει κάνει δολοφονικές απόπειρες εκβιασμούς και έχει καταστρέψει ζωές κι όμως δεν τιμωρείται μόνη θα αποφασίσει να αυτοκτονίσει κι όχι απο τύψεις αλλά επειδή δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το Χρήστο
Αυτό δεν είναι δικαιοσύνη είναι παραφροσύνη των σεναριογράφων που πιστεύουν οτι είναι πονεμένη
Όταν λοιπον δεν τιμωρείται η Νταίζη με τα δεκάδες εγκλήματα γιατί να τιμωρηθεί η Μελίτα;
Εγώ δεν περιμένω πια τίποτα απ αυτή τη σειρά

Κι εγώ συμφωνώ με τη Σοφία , πιστεύω οτι θα υπάρξει δικαιοσύνη σχετικά με τη Μελίτα... Οπως θεωρώ οτι δικαιοσύνη αποδίδεται και στη Νταίζη και το Χρήστο, έστω κι αν αποφάσισαν μόνοι τους ν'αυτοκτονήσουν. Για μένα δικαιοσύνη δεν είναι μόνο να δικαστείς και να καταδικαστείς σε φυλάκιση. Υπάρχουν πολλών ειδών τιμωρίες, που είναι πάνω και πέρα απ'τούς ανθρώπινους νόμους.... Ας πούμε αν έπεφτε ένας κεραυνός και τους σκότωνε, δεν θα θεωρείτο αυτό τιμωρία? Ακόμη και το να "τυφλωθεί" κάποιος και να πάρει μιά απόφαση που θα τον οδηγήσει στην καταστροφή είναι θεία δίκη, δηλαδή τιμωρία.... Και το ότι θα "φύγουν" χωρις να νιώσουν τύψεις, ιδίως η Νταίζη, για ό,τι έκανε, είναι κι αυτό ένα στοιχείο τιμωρίας, γιατί δεν θα "ελαφρώσει" την ψυχή της, θα την παραδώσει όπως είναι, δηλαδή κατάμαυρη....

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από Clarabelle Παρ Νοε 11, 2011 3:06 pm


Εγώ πάλι βλέπω οτι θα μας δείξουν ετοιμασίες γάμο και τη Νταίζη έστω και για λίγο να το ζήσει το όνειρό της κι αυτό μόνο δικαιοσύνη δεν το θεωρώ
Δικαιοσύνη για μένα θα ήταν να είναι ο Χρήστος αυτός που πέθανε στη φωτιά και να μείνει να χτυπιέται επειδή υπεύθυνη θα ήταν εκείνη
Προσπάθησε να σκοτώσει οχι μία όχι δύο αλλά πολλές φορές και την ώρα που σκότωσε να ήταν αυτός που λέει οτι αγαπάει
Απ τη στιγμή που επιλέγουν να μου δείξουν να ζήσει το μεγάλο έρωτα έστω και για ένα λεπτό δεν είναι δικαιοσύνη γιατί η Εύα ας πούμε έδωσε τα πάντα και το παραμύθι δεν το έζησε ούτε για ένα δευτερόλεπτο
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από ΣΨ1 Παρ Νοε 11, 2011 3:06 pm

Δεν πιστευω οτι ηρωοποιησαν τηννΝταιζη!Για μενα η καταληξη της ηταν αυτη που θαπρεπε.Μαλλον ο τροπος σου φαινεται ηρωικος ε;;Παντως μια αυτοκτονια,ποτε δεν ειναι ηρωικη,μπορει να φαινεται αλλα κρυβει δειλια!
Η Νταιζη ειναι μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση.Σιγουρα δεν συμφωνω,μαλλον νοιωθω απεχθεια γι αυτα που εχει κανει και δεν τα ξεχνω.Οπως δεν τα ξεχασε κανενας απ τους ηρωες και κυριως η Ευα,που ποτε δεν την εβαλαν ,να εχει εστω και μια καλημερα μαζι της.Αυτο θα ηταν ανακολουθια.Οι αλλοι δυστυχως βρεθηκαν να εχουν μια σχεση μαζι της και απλα την ανεχονταν.Αυτα για την εξυπναδα της λεγονταν ειρωνικα ή για να τονισουν καποιο αλλο χαρακτηριστικο της!
Απλα μας εδωσαν πατηματα για να εξηγησουμε την συμπεριφορα της.Δηλ οταν βιαστηκε η Νταιζη ,δεν πρεπει να ηταν παραπανω απο 12 χρονων,δηλ παιδι ηταν!Πως θα μπορουσε ενα παιδικο μυαλο να διαχειριστει μια τετοια κατασταση;;η γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορει καθολου να το κανει.Και επισης πιστευω οτι αυτα που μας συμβαινουν στην παιδικη ηλικια,ειτε καλα ,ειτε κακα,ειναι ο καθοριστικος παραγοντας για την μετεπειτα ζωη μας.Αυτο εκαναν μονο οι σεναριογραφοι.Βεβαια θα μπορουσε να γινει ο καλυτερος ανθρωπος επισης,συμβαινει κι αυτο,δεν γινονται ολοι εγληματιες,επειδη ειχαν ασχημα παιδικα χρονια.Απλα αυτοι θελησαν να παρουν αυτην την πλευρα και αυτην να μας αναπτυξουν!
Δεν ειναι θεμα αισιοδοξιας!Πιστευω οτι ενα τετοιο εγκλημα δεν θα μπορουσε να μεινει ατιμωρητο,ποτε δεν εχει γινει αυτο και σιγουρα η Ακριτα δεν θα θελει να εχει την πρωτια !Ωραια δεν θα μπει στην φυλακη,το ειπε και η Πεφανη σε μια εκπομπη.Το ψυχιατρειο επισης θα ειναι κατι προσωρινο,ενα ,δυο μηνες δηλ!Οποτε τι;;;;;η Μελιτα θ αρχισει να κοβει βλτες σε Κολωνακι και Κηφισια ,σαν να μην συνεβει τιποτα;;Οσο για την εξιλεωση,ειναι αστειο να λεμε ,οτι επειδη θα μεινει 2 μηνες σε ενα ψυχιατρειο θα επελθει και η εξιλεωση!Γιατι δεν ειναι τρελη,αν ηταν θα περνουσε ολη την ζωη της εγκλειστη στο ψυχιατρειο.
Να θυμισω οτι δεν υπαρχει μονον η φυλακη σαν τιμωρια.Για μενα υπαρχουν πολυ χειροτερα.Οπως ο Ρουσος θα φτασει να σκοτωσει,θα τον βαλουν να παθει για να μαθει,,με τον πιο σκληρο τροπο!
Γενικα εχω εμπιστοσυνη στους σεναριογραφους και ειμαι σιγουρη οτι δεν θα με απογοητευσουν!
jessie μου,δεν υπαρχει αυτο που εγραψες για την Εριεττα,οτι θα αρρωστησει και πριν πεθανει θα πει στον Στεφανο να παει στην Μελιτα!!Υποθετικα το λες και σιγουρα το απευχεσαι,αλλα ειναι τελειως κουλο.Γιατι να παει στην Μελιτα;;;Η Μελιτα απεδειξε περιτρανα οτι δεν ξερει να αγαπαει.Θα το εκανε αυτο η Εριεττα ,μονον αν ηθελε το κακο του Στεφανου,αλλα αυτο ξερουμε οτι δεν ισχυει!
Και για να κλεισω με το θεμα μας,απ την διαταραχη που πασχει η Μελιτα,πασχουν ολοι οι εγκληματιες.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από ΣΨ1 Παρ Νοε 11, 2011 3:17 pm

Clarabelle έγραψε:
Εγώ πάλι βλέπω οτι θα μας δείξουν ετοιμασίες γάμο και τη Νταίζη έστω και για λίγο να το ζήσει το όνειρό της κι αυτό μόνο δικαιοσύνη δεν το θεωρώ
Δικαιοσύνη για μένα θα ήταν να είναι ο Χρήστος αυτός που πέθανε στη φωτιά και να μείνει να χτυπιέται επειδή υπεύθυνη θα ήταν εκείνη
Προσπάθησε να σκοτώσει οχι μία όχι δύο αλλά πολλές φορές και την ώρα που σκότωσε να ήταν αυτός που λέει οτι αγαπάει
Απ τη στιγμή που επιλέγουν να μου δείξουν να ζήσει το μεγάλο έρωτα έστω και για ένα λεπτό δεν είναι δικαιοσύνη γιατί η Εύα ας πούμε έδωσε τα πάντα και το παραμύθι δεν το έζησε ούτε για ένα δευτερόλεπτο

Δεν ειναι και τοσο κακο να την βλεπουμε να ζει αυτο που για ολο τον κοσμο,ειναι το αυτονοητο.Αν εβαζαν τον Χρηστο να πεθαινει και μετα αυτην να ακολουθει,πστευω οτι ετσι θα μας εδιναν μια μεγαλη αγαπη.Ενω ετσι οπως και να το δεις δεν ειναι ενας μεγαλος ερωτας.Εμενα παντως δεν μου το εχουν περασει αυτο.
Ισως με τις ετοιμασιες του γαμου να θελουν να τονισουν την διαφορετικοτητα της Νταιζης,την αυτοκαταστροφικοτητα της.
Παντως γεγονος παραμενει ,οτι με το τελος που δινουν,μας λενε καθαρα ,οτι αυτοι οι δυο ,δεν θα μπορουσαν να εχουν θεση μαζι με τους υπολοιπους!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από JESSIE Παρ Νοε 11, 2011 3:21 pm

Σοφία κι εγώ επίσης έχω εμπιστοσύνη στους σεναριογράφους και νομίζω οτι δεν θα υπάρξουν ...... κενά δικαιοσύνης...
Μπορεί να μην συμφωνεί κάποιος στον τρόπο που επιλέγουν για την τιμωρία όποιου την αξίζει, αλλά αυτό είναι άνευ μεγάλης σημασίας. Θυμάμαι στη Βέρα στο Δεξί, προτιμούσα να αντιμετωπίσουν τον Αγγελο επί ίσοις όροις, ας πούμε να τον σκοτώσουν, παρά να τον οδηγήσουν στην τρέλλα, αλλά αυτόν τον τρόπο διάλεξαν, και έτσι επήλθε η τιμωρία του. Επίσης θυμάμαι είχα εκπλαγεί γιατί φαινομενικά η "κόρη" του η Αλίκη παρέμεινε ατιμώρητη, ενώ είχε κάνει κι αυτή τα δικά της. Ωστόσο τώρα που το σκέφτομαι, είχε και αυτή την τιμωρία της, αφού , παρά τα εκατομμύρια που είχε να διαχειρίζεται, έμεινε εντελώς μόνη της, χωρις κάποιον να την αγαπάει, και υποχρεωμένη να βλέπει το θέαμα του τρελλού Αγγελου καθημερινά. Υπάρχουν λοιπόν λογιών λογιών τιμωρίες....
Και ναί, μας το εξήγησες τόσο καλά, που έχω πειστεί ότι η Μελίτα δεν είναι τρελλή, μιά κοινή εγκληματίας είναι....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από roria Παρ Νοε 11, 2011 3:29 pm

Ωραία συζήτηση. Κρίμα που την ανακάλυψα τόσο αργά. Λοιπόν, όπως έχω ξαναγράψει θεωρώ ότι η αιτία για την όποια διαταραχή της Μελίτας βρίσκεται στον αχαλίνωτο εγωισμό της. Είναι ένα πλάσμα που δεν έχει αγαπήσει κανένα, ούτε παιδί, ούτε εραστή η σύζυγο, ούτε γονείς, ούτε φίλους. Κι αυτό από μόνο του αποτελεί το σοβαρότερο ψυχικό πρόβλημα, γιατί αντιβαίνει στις προδιαγρασφές του ...εργοστασίου, να το πω έτσι. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να αγαπάει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχει τρελαθεί, με την έννοια ότι έχει το ακαταλόγιστο. Μια χαρά νηφάλια και μεθοδικά κάνει τα όσα κάνει. Και μόνο αυτή η κωλοτούμπα (που είναι και της μόδας) στη συμπεριφορά της που από μαινάδα και μέγαιρα παριστανει τώρα την αθώα και την ήρεμη και προσπαθεί να βγάλει τρελή και εμμονική την ...Εριέττα, δείχνει ότι τα έχει τετρακόσια. Απλώς θέλει με κάθε τρόπο να βάλει τις ζωές όσων θεωρεί ότι της ανήκουν στο κρεβάτι του Προκρούστη.
Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι ένας προσωρινός εγκλεισμός της σε ψυχιατρείο θα θεωρηθεί ως υπεραρκετή τιμωρία και μετά θα βγει απαστραπτουσα από την κολυμπήθρα του Σιλωάμ και όλοι θα έχουν να το λένε που είναι καλή, είναι χρυσή κι έχει τις χάρες όλες (εδώ ως ένα βαθμό το λένε τώρα!).
Για τη Νταίζη επίσης τα έχουμε γράψει πολλές φορές, ομολογώ πάντως ότι μου είναι πιο ανεκτή από τη Μελίτα, επειδή αυτή τουλάχιστον είναι έξυπνη. Αν όμως ήθελαν ντε και καλά να την αποκαθάρουν με κάποιο τρόπο, νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτον να μας την έχουν δείξει πολύ νωρίτερα να μην αντέχει τον εαυτό της για όσα τέρατα έχει κάνει και να προσπαθεί ουσιαστικά και έμπρακτα να εξιλεωθεί και δεύτερον να μη γράφουν τα τρία τέταρτα των επεισοδίων πάνω της σε βάρος σχεδόν όλων των υπόλοιπων ηρώων, καθότι αυτό την καθιστά αυτομάτως αντιπαθή σε μεγάλο μέρος του κοινού.
Στο θέμα των ζευγαριών, θα συμφωνήσω με τη nefelik. Την Εύα και το Λευτέρη που μέχρι τώρα ο,τιδήποτε και να τους συμβαίνει μιλάνε και επικοινωνούν λες και είναι καλεσμένοι σε τηλεοπτικό πάνελ, θα τους παντρέψουν (κάπως ξεκουδουνα είναι η αλήθεια). Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ικανοποιεί τους φαν τους. Είναι βέβαια κάτι, αλλά σχέση , ιστορία, έρωτα δεν είδαμε.
Την Εριέττα και το Στέφανο τους είδαμε αρκετά όσο ήταν μόνο φίλοι, αλλά από τον καιρό που έγιναν ζευγάρι, τα νέα τους τα μαθαίνουμε περισσότερο υπό τύπον ανακοινώσεων. Η μόνη ουσιαστική αλλαγή που έχω διαπιστώσει είναι οι τρυφερές προσφωνήσεις του Στέφανου στην Εριέττα. Και πάλι ερωτική σχέση και ιστορία δεν είδαμε. Εκείνο που αλλάζει τώρα σε σχέση με πιο παλιά, τουλάχιστον για μένα, είναι ότι αυτά που δεν είδαμε δεν περιμένω πια ότι θα τα δούμε. Ο πυροβολισμός που ήταν η τελευταία εξέλιξη που θα μπορούσε να περιλάβει πολύ δυνατές σκηνές μεταξύ τους αποδείχτηκε μια φούσκα. Με βάση τα όσα διαβάζουμε σιγά-σιγά βγαίνουν από το κάδρο (αν μπήκαν και ποτέ) για να ασχοληθούμε απερίσπαστοι με τα δράματα της Μελίτας και της Νταίζης. Με ανάλογο τρόπο φαντάζομαι θα μας ανακοινωθεί και το happy ή το unhappy end για το ζεύγος (γιατί όλα τα περιμένω πια).
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι προηγούμενες σχέσεις τους εμπόδιζαν το Στέφανο και την Εύα αντίστοιχα να ζήσουν ολοκληρωμένους και βαθείς έρωτες με τους νέους συντρόφους τους. Αλλοίμονο αν τελείωνε η ερωτική ζωή των ανθρώπων με μια αποτυχημένη σχέση, όσο παράφορη κι αν υπήρξε αυτή. Ούτε σημαίνει πως μετά από έναν μεγάλο έρωτα όλες οι άλλες σχέσεις πρέπει να είναι για τίλιο και χαμέμηλο. Κάθε ζευγάρι δημιουργεί το δικό του κόσμο και χαράζει τη δική του πορεία κι από μια σειρά κοινωνική και αισθηματική είναι νομίζω εύλογο να περιμένει κανείς να μας εισαγάγει σε αυτό τον κόσμο και να μας κάνει κοινωνούς αυτής της πορείας. Πολλά είπα όμως. Και που τα λέμε εξάλλου...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από nefelik Παρ Νοε 11, 2011 3:40 pm

ΣΨ1 έγραψε:Οπως δεν τα ξεχασε κανενας απ τους ηρωες και κυριως η Ευα,που ποτε δεν την εβαλαν ,να εχει εστω και μια καλημερα μαζι της.Αυτο θα ηταν ανακολουθια.
Δεν ξέρω μήπως δούμε καμια ανακολουθία προσεχώς με αφορμή το Χρήστο, ο οποίος και καλά αγαπούσε την Εύα και την υποστήριζε πάντα...

ΣΨ1 έγραψε:Δεν ειναι θεμα αισιοδοξιας!Πιστευω οτι ενα τετοιο εγκλημα δεν θα μπορουσε να μεινει ατιμωρητο,ποτε δεν εχει γινει αυτο και σιγουρα η Ακριτα δεν θα θελει να εχει την πρωτια !Ωραια δεν θα μπει στην φυλακη,το ειπε και η Πεφανη σε μια εκπομπη.Το ψυχιατρειο επισης θα ειναι κατι προσωρινο,ενα ,δυο μηνες δηλ!Οποτε τι;;;;;η Μελιτα θ αρχισει να κοβει βλτες σε Κολωνακι και Κηφισια ,σαν να μην συνεβει τιποτα;;Οσο για την εξιλεωση,ειναι αστειο να λεμε ,οτι επειδη θα μεινει 2 μηνες σε ενα ψυχιατρειο θα επελθει και η εξιλεωση!Γιατι δεν ειναι τρελη,αν ηταν θα περνουσε ολη την ζωη της εγκλειστη στο ψυχιατρειο.
Δεν νομίζω ότι θα μπει για 2 μήνες στο ψυχιατρείο. Πιθανολογώ ότι ίσως μείνει για μερικά χρόνια... Και πάλι όμως, ένας άνθρωπος που μπαίνει σε ένα ψυχιατρείο, ακολουθεί μια θεραπεία και ας πούμε ότι θεραπεύεται, και να βγει, μπορούμε να πούμε ποτέ ότι είναι τελείως καλά και ότι δεν κινδυνεύει να ξανακυλήσει; Για την εξιλέωση ούτε εγώ θέλω να το δω, αλλά αυτό πιστεύω ότι θα γίνει.

Προσωπικά λίγο με νοιάζει τι θα κάνει η Μελίτα. Ας μετανιώσει, ας βγει κι ας συνεχίσει τη ζωή της. Έτσι κι αλλιώς κι εγώ είμαι από αυτούς που δεν πιστεύουν ότι όσοι πρέπει να τιμωρηθούν θα τιμωρηθούν όπως τους αξίζει σε αυτή τη σειρά. Μακάρι να διαψευστώ... Αυτό που θέλω όμως είναι τουλάχιστον να δικαιωθούν αυτοί που πρέπει να δικαιωθούν. Για τους υπόλοιπους (βλ. Νταίζη) δεν με ενδιαφέρει τι θα απογίνουν, εφόσον η συμπεριφορά τους και οι πράξεις τους δεν επηρεάζουν την έκβαση της ιστορίας από εδώ και πέρα για τους ήρωες που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Όταν την επηρεάζουν όμως, δεν μπορώ να τους αγνοώ...

ΣΨ1 έγραψε:Και για να κλεισω με το θεμα μας,απ την διαταραχη που πασχει η Μελιτα,πασχουν ολοι οι εγκληματιες.
Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ! Αλλά δεν καταλήγουν όλοι στο ψυχιατρείο...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από aggeliki Παρ Νοε 11, 2011 3:48 pm

Δεν πιστεύω οτι θα τιμωρηθεί εδώ έχουν αφήσει αμολητη τη Νταίζη, που προσπαθούσε να σκοτώσει ανθρώπους που δεν της είχαν κάνει το παραμικρό μόνο για τα λεφτά θα τιμωρήσουν τη Μελίτα που πήγε να σκοτώσει απο ερωτική αντιζηλία;
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από dm10811 Παρ Νοε 11, 2011 10:58 pm

roria έγραψε:dm, όντως ενδιαφέρουσα η περιγραφή της ψυχικής κατάστασης της Μελίτας. Θεωρώ πάντως ότι πρωταρχικό μέλημα σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να είναι η προστασία του παρ' ολίγο θύματος που η ζωή του κινδυνεύει διαρκώς όσο η λίγο ή πολύ ψυχοπαθής κυκλοφορεί ελεύθερη. Και μπορεί να είναι συχνές οι αποδράσεις από τις φυλακές, όπως επισήμανε σωστά η jessie, αλλά δεν είναι καθόλου λίγες και οι περιπτώσεις ψυχοπαθών που βγαίνουν από τα ιδρύματα ως δήθεν θεραπευθέντες και ξανακάνουν τα ίδια και χειρότερα.

Kαλα το οτι πρεπει να προστατευτει η Ερη το θεωρω αυτονοητο...Προς το παρον μεσα στο νοσοκομειο υποθετω δεν κινδυνευει με τον Στεφανο να φυλαει καραουλι και προφανως την οποια ασφαλεια του νοσοκομειου(απο τη στιγμη που η Ερη εχει κατονομασει τη Μελιτα ως δραστη προφανως το νοσοκομειο δεν θα πρεπει να εχει λαβει καποια μετρα;;;Ισως και η αστυνομια αλλα δεν εχουν δειξει κατι τετοιο...)
Αργοτερα δυστυχως τη προστασια της θα πρεπει να τη φροντισει η ιδια διοτι δεν θα υπαρχουν στοιχεια,τουλαχιστον για αρχη, για να στηριχτουν οι κατηγοριες...Δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα δουμε δυσκαμψια στην απονομη δικαιοσυνης στην Ελλαδα...Μαλλον ρεαλιστικο θα το ελεγα...


Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει χρόνος για να αναπτυχθεί σε βάθος το θέμα αυτό, οπότε μάλλον η Μελίτα θα νοσηλευτεί λίγο και μετά θα γίνει το απαραίτητο μιράκολο, για να αποδοθεί άσπιλη και άμεμπτη στην κοινωνία...

Κι ομως roria μου υπαρχει απλετος χρονος!!!!Μη ξεχνας οτι στη τηλεταινια θα δουμε τους ηρωες 15 χρονια μετα!!!Προφανως η Μελιτα θα μεινει για χρονια σε ιδρυμα διοτι η διαταραχη που εχει δεν αντιμετωπιζεται απο τη μια μερα στην αλλη...Και απο την αλλη αποπειρα φονου εκανε οχι πταισμα!!!!Οσα ελαφρυντικα κι αν της δωσει η διαταραγμενη υγεια θεωρω δεδομενο οτι θα πληρωσει...Μπορει να μην σαπισει κιολας στη φυλακη αλλα ακομα κι αν γινει καλα σε μικρο χρονικο διαστημα δε νομιζω μετα να βγει ελευθερη κι ωραια!!!!!

Ενα πιθανο σεναριο(δε ξερω κατι απλα κανω μια υποθεση) θα ηταν ο Ρουσσος να εχει στησει τοσο καλα το κολπο που οντως να μην υπαρχει κανενα στοιχειο που να ενοχοποιει τη Μελιτα...Ομως,καποια στιγμη ισως και μετα τη παρατρτυνση της Αμαλιας και ισως σε μια εκλαμψη η Μελιτα(και εδω ενα καλο ταρακουνημα θα ηταν προφανως η Νεφελη
Σπόιλερ:
) να παραδοθει μονη της και να παραδεχτει οτι εκανε την αποπειρα...Αν γινει ετσι νομιζω οτι ειναι μια χαρα δικαιωση...Και η Ερη αποδεικνυεται καθαρη και ξαστερη και η Μελιτα γινεται ευρυτερα γνωστο οτι αποπειραθηκε να σκοτωσει ανθρωπο και ερχεται η χιλιοειπωμενη εξιλεωση μεσα απο την μετανοια και τις τυψεις που ισως νιωσει η Μελιτα
Σπόιλερ:
...Νομιζω οτι αυτο θα ευχαριστει μεγαλο μερος του κοινου και θα υπαρξει και δικαιωση...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από ΣΨ1 Παρ Νοε 11, 2011 11:04 pm

Δημητρα ,συμφωνω με τα πιθανα σεναρια!!Κι εγω αυτο εχω πει οτι αν παθαινε κατι η Νεφελη ας πουμε ,θα ηταν τεραστιο πληγμα,ελπιζω να μην παθει κατι το ανεπανορθωτο.Αλλα αν δεν μπει στην φυλακη,ειναι πολυ πιθανο η τιμωρια της να ειναι κατι σαν μαθημα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από dm10811 Παρ Νοε 11, 2011 11:11 pm

ΣΨ1 έγραψε:Δημητρα ,συμφωνω με τα πιθανα σεναρια!!Κι εγω αυτο εχω πει οτι αν παθαινε κατι η Νεφελη ας πουμε ,θα ηταν τεραστιο πληγμα,ελπιζω να μην παθει κατι το ανεπανορθωτο.Αλλα αν δεν μπει στην φυλακη,ειναι πολυ πιθανο η τιμωρια της να ειναι κατι σαν μαθημα!

Σιγουρα θα παρει ενα μαθημα αλλα θεωρω οτι και για ενα ευλογο διαστημα θα χασει την ελευθερια της ακομα κι αν δεν ειναι σε φυλακη αλλα σε ιδρυμα(και οπως πολυ σωστα αναφερθηκε αν το ιδρυμα ειναι οπως το αντιστοιχο στη φωλια του κουκου τοτε μαλλον θα πρεπει να τη λυπομαστε τη Μελιτα lol! )...
Επισης προφανως αφου κριθει οτι μπορει να βγει δεν θα την αφησουν απλα ελευθερη να ζησει τη ζωη της...Το λογικο και δεδομενου οτι εχει και την οικονομικη επιφανεια ειναι να τη παρακολουθει στενα καποιος ειδικος και ισως να εξακολουθησει να παιρνει καιποια φαρμακα...Αυτα τα πραγματα παιρνουν χρονο και θελουν δουλεια...Δε νομιζω να αφησουν μια μισοτρελη να κυκλοφορει ελευθερη και να το παιζει εκδικητης!!!!!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από Antigoni! Σαβ Νοε 12, 2011 6:03 pm

Εγώ πιστεύω πως τώρα είναι τρελή.\Πάντα βέβαια είχε κάποιο ελάττωμα.
Στην αρχή ήταν γκρινιάρα.
Μετά έγινε πουτ@ν@
Μετά παρίστανε την επαναστάτρια εκ του ασφαλούς βεβαίως βεβαίως.
Μετά έγινε μπεκρού και υστέρω.
Και τέλος αρρωστημένα ζηλιάρα.
Πάντα ήταν εγωίστρια .
Βέβαια δεν έχω καταλάβει κάτι...ήταν μικρόψυχη πάντα ή τώρα έγινε?
Το μόνο που έχω καταλάβει και για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι θα την βγάλει λάδι.
Μην σας πω θα βρει νέο έρωτα , μπορεί και το Θάνο, θα τους παντρέψει η Εριέττα και ο Στέφανος και θα τους βαφτίσει το νέο τέκνο η Εύα

Antigoni!
Antigoni!
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Εδέμ!!
Ασχολίες : Τα μυστικά της εδέμ! Θρίλερ και εξωσχολικά βιβλία!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από Caroline Σαβ Νοε 12, 2011 8:01 pm

Τρελή? Ίσως ναι, ίσως και πάλι όχι.
Για μένα, κυριότερα είναι κακιά, ζηλιάρα και εγωιστρια. Δεν διστάζει μπροστά σε τίποτα και σκοτώνει ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή είναι κακιά.
Ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι προσπαθεί να προστατέψει την οικογενεια της από την Εριεττά και εγώ σας απαντώ. Η Εριεττά δεν έσωσε τον Ρούσσο όταν ήταν ένα βήμα πριν τον θάνατο? Όταν σώζεις την ζωή ενός ανθρώπου σίγουρα μετά δεν του προκαλείς μεγαλύτερο κακό.
Η Μελίτα όμως αγνοεί αυτό το στοιχειο, γιατί απλά δεν την συμφέρει! Στρέφεται εναντιον επειδή απλά ο Στέφανος δεν διάλεξε αυτήν αλλά την Εριέττα.
Βασικά θα συμφώνησω με τον όρο τρελή. Η συμπεριφόρα της Μελίτας δεν είναι φυσιολογικού ανθρώπου.
Caroline
Caroline
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Wonderland

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από evaki16 Σαβ Νοε 12, 2011 9:34 pm

Τρελή?? Άντε καλέ ποιός τα διαδίδει αυτα? Τι δηλαδή επειδή πιστεύει ότι ο Στέφανος την αγαπάει ακομα με τα τόσα που έχει κάνει την θεωρούμε και τρελή? Ή μήπως επειδή πυροβόλισε την Εριέττα είναι τρελή? Αφού η Εριέττα φταίει για όλα λέμε!!! Εξαιτίας της έχασε τον Στέφανο λέμε... και εξαιτίας της παραλίγο να πάθει εφραγμα ο πατέρας της λέει.. όχι λέμε γιατί αν το πούμε και εμείς τη βάψαμε...
Η Μελίτα είναι μια χαρά!!!!lol! lol! lol!


Σοβαρά τώρα τα ΄χει χαμένα η κοπέλα... μέχρι και η ίδια έχει πιστέψει ότι δεν πυροβόλησε την Εριέττα!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από kmar Κυρ Νοε 13, 2011 4:52 pm

Clarabelle: Θα συμφωνήσω οτι η παρέα δεν λειτουργούσε όπως σήμερα μέχρι την επιστροφή της Εύας απ το Παρίσι
ΑΛΛΑ
Ο Λουκάς και η Νόρα εργάζονταν στο γραφείο του πατέρα της και τους συμπεριφερόταν μέχρι τότε όπως και στους άλλους υπαλλήλους κι ας γνώριζε οτι ήταν μέρος της νεανικής παρέας του Μάνου που σημαίνει οτι όσο ήταν ευτυχισμένη δεν την ενδιέφερε να τους εντάξει στον κύκλο των γνωριμιών της και δεν έκρυβε οτι τους θεωρούσε κατώτερους.

Αγαπητή Clarabelle, ο ίδιος ο Μάνος δεν είχε πολλές-πολλές επαφές με Λουκά-Νόρα, όπως και με Νικόλα-Δάφνη. Η Μελίτα, ως επί το πλείστον ετεροκατευθυνόμενο άτομο, τον ακολουθούσε σε ό,τι και αν έκανε. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να τους θεωρούσε κατώτερους, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη πάνω σε αυτή σου την αναφορά, ούτε φυσικά να την αμφισβητήσω :-)

Clarabelle: Ο Νικόλας ήταν ο αδελφός με τον οποίο ο Μάνος είχε διαφορές αλλά μέχρι την άφιξη της Εύας δεν φάνηκε να έχει κάνει κάποια προσπάθεια να τον προσεγγίσει και να εξομαλύνει τις σχέσεις τους.

Κατά την άποψή μου ένας τρίτος άνθρωπος δεν μπορεί επουδενεί να καταφέρει γεφυρώσεις σε ενδοοικογενειακές σχέσεις, οι οποίες είναι διαταραγμένες προ πολλού.

Clarabelle: Συμφωνώ οτι η παρέα δεν ήθελε πολλά πολλά επειδή γνώριζε τη σχέση Μάνου Εύας αλλά όταν τα προσέγγισε δεν αρνήθηκαν τη φιλία τους

Κάπου εδώ νομίζω ότι λειτούργησαν τα ενοχικά συναισθήματα της παρέας απέναντι στη Μελίτα. Φυσικά δημιουργήθηκε φιλία, αλλά όχι τόσο δυνατή, κυρίως λόγω της εξέλιξης του ρόλου της Μελίτας.

Clarabelle: Η Εριέττα όπως κι ο Λευτέρης άλλωστε πριμοδοτήθηκαν με τις χάρες όλες γιατί μπήκαν στη σειρά αργά και δεν υπήρχαν περιθώρια να δείξουν καποια σκοτεινή τους πλευρά και στη συνέχεια να την ανατρέψουν αφού τους προόριζαν για το Στέφανο και την Εύα αντίστοιχα.

Συμφωνώ με την άποψή σου!!!

Clarabelle: Η Μελίτα και για μένα έχει μια παράδοξη εξέλιξη χωρίς αληθοφάνεια. Συνήθως στα άκρα φτάνουν οι άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα να χάσουν. Η Μελίτα μπορεί να έχασε έναν άντρα αλλά είναι βολεμένη με το σπιτάκι της το παιδάκι της το χρήμα του μπαμπά που συνεχώς το αποποιείται και συνεχώς καταφεύγει σ αυτό κοκ.
Αλλά όπως είπες εδώ ηρωοποιούν τη Νταίζη τι να περιμένει κανείς;

Συμφωνώ! Ωστόσο, δεν έγραψα ότι ηρωοποιούν την Νταίζη. Έγραψα ότι προσπαθούν να την αγιοποιήσουν, χρησιμοποιώντας τα άδικα και αισχρά παιδικά της χρόνια, ώστε να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και να μας την κάνουν συμπαθή, προσθέτω σε αυτό το μήνυμα.

Επιπλέον, επειδή έχει γραφεί ότι τελικά Νταίζη-Χρήστος θα αυτοκτονήσουν, έχω να πώ το εξής. Η αυτοχειρία είναι πράξη δειλίας και υπέρμετρου εγωϊσμού σε όλες τις περιπτώσεις. Σίγουρα η Νταίζη δεν θα ήταν ποτέ το πρότυπο μητέρας για τον γιο της, αλλά 100% σίγουρα δεν τον προστατεύει από τον εαυτό της αυτοκτονώντας. Και μόνο αυτή η πράξη αποδεικνύει πόσο αδύναμη είναι ψυχικά στην ουσία. Όσο για τη συμφωνία του Χρήστου σε αυτή την πράξη, τί να πω...Ισχύει ότι και για την Νταίζη.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kmar στις Κυρ Νοε 13, 2011 4:57 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Συγγνώμη αλλά από λάθος χειρισμό μου δεν ήταν ευκρινές σε ποια κομμάτια του μηνύματος της αγαπητής Clarabelle απαντούσα. Γι'αυτό και το επεξεργάστηκα, γράφοντας το Clarabelle, μπροστά από τις δικές της προτάσεις.)

kmar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πιστευετε,οτι ειναι τρελη η Μελιτα ή οχι??

Δημοσίευση από zeta88 Δευ Νοε 21, 2011 6:51 pm

Βρήκα ένα κειμενάκι, γιατί κι εγώ επιστήμονας δεν είμαι, και νομίζω ότι όσα αναφέρει ταιριάζουν με τη συμπεριφορά της Μελίτας!

"Οι ψυχώσεις, όπως είναι η σχιζοφρένεια (ή αλλιώς ψυχωσική συνδρομή), έχουν ως σύμπτωμα τις εμμονές, οι οποίες εμπεριέχουν προσκολλήσεις σε συγκεκριμένα πράγματα ρεαλιστικά ή μη και εκδηλώνονται με διάφορους τρόπους. Συνοδεύονται από άρση αναστολών (δηλ. οι άνθρωποι κάνουν ή λένε πράγματα, που υπό κανονικές συνθήκες δε θα συνέβαιναν.) Μερικές φορές μπορεί να εμφανίσει καταθλιπτικά συμπτώματα, άγχος, επιθετικότητα, επίπεδο συναίσθημα, διωκτικό παραλλήρημα ( ο ασθενής θεωρεί ότι κάποιος τον κυνηγάει και θέλει το κακό του) και αταίριαστο συναίσθημα με τη φύση και τη βαρύτητα του συμβάντος. Αρκετές φορές παρουσιάζεται σύγχυση (απώλεια συνειδήσεως, ελέγχου κλπ), αποδιοργανωμένη σκέψη, παραισθήσεις και ψευδαισθήσεις, κακή υγιεινή, έλλειψη φροντίδας του εαυτού του και εκκεντρική συμπεριφορά."

Άρα, πιθανότατα η Μελίτα να πάσχει από σχιζοφρένεια ή από κάποιο άλλο τύπο ψύχωσης, ή να είναι στα πρώτα στάδια τουλάχιστον. Τώρα βέβαια φόνο έφτασε να κάνει, πόσο παραπέρα έχει δεν ξέρω.. Τα αίτια που το προκαλούν μπορεί να είναι διάφορα αλλά και "το άμεσο περιβάλλον και κυρίως η οικογένεια παίζουν βασικό ρόλο στην εξέλιξη και την πορεία της ψύχωσης. Τα υψηλά επίπεδα έντασης μέσα στην οικογένεια ή η συναισθηματική υπερεμπλοκή μελών της οικογένειας μπορούν να πυροδοτήσουν μια υποτροπή." 'Αρα, τα όσα έγιναν τα τελευταία χρόνια στη ζωή της Μελίτας, οι αλήθειες που έμαθε , οι απορρίψεις που βίωσε, οι αποτυχίες που είχε όταν προσπάθησε να στηριχτεί στις δυνάμεις της, φαντάζομαι συνάβαλλαν στο να εκδηλώσει κάτι τέτοιο.

Πάντως, κατηγορηθεί δεν κατηγορηθεί για την απόπειρα δολοφονίας της Εριέττας το ψυχιατρείο ή κάποια κλινική δε νομίζω να το γλιτώνει! Είναι σοβαρό για να μείνει κάποιος έτσι να γιατρευτεί από μόνος του, πόσο μάλλον η Μελίτα που έχει και δυο γονείς καταπάνω της που δε θα την άφηναν έτσι στην τύχη της! Αλλά απ'ότι κατάλαβα αντιμετωπίζεται και πολλοί μετά τη θεραπεία συνεχίζουν μια φυσιολογική ζωή, οπότε πολύ πιθανό να μας τη δείξουν μετά από μερικά χρόνια να έχει συνέλθει τελείως και να συνεχίζει τη ζωή της..Τώρα το πώς, με ποιον κλπ δεν ξέρω..Μπορεί να γνωρίσει κανέναν άλλον ομοιοπαθή! Το Θάνο τώρα που τον πιάσανε πού θα τον πάνε;; valen

Το ότι έκατσα,έψαξα και διάβασα να δω από τι μπορεί να πάσχει ακριβώς η Μελίτα, μήπως πρέπει κι εγώ να το κοιτάξω;; affraid



zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης