Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

+15
evaki16
fay66
fanlouknor
kapetanissa
fantina
dm10811
filizza
AmaliaPetros_fan1
alex1
ΣΨ1
fay
JESSIE
evanna
κικκο
loukasnora
19 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap23%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 23% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap17%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 17% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap37%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 37% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap20%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 20% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 35
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Νοε 27, 2011 9:34 pm

Κι εγώ χαίρομαι να διαβάζω τα σχόλια της ΣΨ, δεν διαφωνώ σε τίποτε μαζί της. Εγώ διαφωνώ με τον τρόπο που παρουσιάζονται κάποια θέματα από πλευράς σεναρίου. Ο Λουκάς τότε με την περίπτωση της Αντιγόνης, πείστηκε οτι η Αντιγόνη ήταν αθώα για το φόνο του Χατζηβασιλείου και τσακώθηκε με τη Νόρα γι'αυτό, και τελικά, παρά λίγο να χωρίσει μαζί της, για να είναι σωστός με τις αρχές του, τις οποίες για μιά ακόμη φορά εκμεταλλεύτηκε ο Ρούσσος, για να χρησιμοποιήσει τις καλές του υπηρεσίες, σε μιά υπόθεση που ήξερε οτι θα ήταν κόντρα και με τη γυναίκα που αγαπούσε και με την (άγνωστη σ'αυτόν τότε) αδελφή του.... Οταν έμαθε ο Λουκάς το ρόλο που έπαιξε ο Ρούσσος στη ζωή του και στη ζωή της Εριέττας, εξεγέρθηκε τόσο που άνοιξε ένα μεγάλο και άνισο σε σχέση με τις δυνάμεις του αγώνα με το Ρούσσο, για να τον υποχρεώσει να πεί δημόσια την αλήθεια.... Βγήκε λοιπόν ολο το κακό πρόσωπο του Ρούσσου, που τον βλέπαμε καθημερινά να εκβιάζει, να απειλεί, να χρησιμοποιεί το σύνολο του οπλοστασίου του κατά του Λουκά και της Εριέττας, να τον διαγράφει απ'τον δικηγορικό σύλλογο κλπ. Είδαμε το Λουκά να μη μασάει και να μην πτοείται, αλλά να συνεχίζει οργισμένος τον "ανένδοτο"....
Οταν προέκυψε η απόπειρα φόνου της Εριέττας , και ο Λουκάς και ο Στέφανος είχαν τόσο αγανακτήσει, που ήθελαν να σκοτώσουν με τα ίδια τους τα χέρια όποιον το είχε κάνει. Κι όταν η Εριέττα κατονόμασε το δράστη, τη Μελίτα, όλοι την πίστεψαν, αλλά έπαθαν σόκ, γιατί δεν το μπορούσαν να το φανταστούν, και κατα κάποιο τρόπο τη λυπήθηκαν, γιατί τη θεώρησαν τρελλή. Είδε ο Ρούσσος πέραν πάσης αμφιβολίας, οτι η κόρη του ήταν ένοχη, κι αμέσως φρόντισε να "κουκουλώσει" το έγκλημα, κάνοντας ο ίδιος ένα ακόμη φόνο, για να παραπλανήσει την έρευνα της αστυνομίας. Απ'όσα είδαμε κατόπιν, κι απ'όσα είπε ο Στέφανος στη Μελίτα, όλοι πλέον ξέρουν ποιός έκανε την απόπειρα, και επίσης ποιός σκότωσε τον εκβιαστή, για να αντιστρέψει τα πράγματα υπέρ της κόρης του, ώστε κανείς να μην μπορεί να την κατηγορήσει, και να είναι αδύνατον να κινηθούν νομικά, για να αποδοθεί δικαιοσύνη....
Κι έρχεται τώρα η εκδίκηση του Αραβαντινού, η οποία σημειωτέον είναι η ίδια μέθοδος που είχε εφαρμόσει ο ίδιος ο Ρούσσος και ο Μάνος για να παγιδέψουν την Αντιγόνη, και το είχαν πετύχει να την κλείσουν στη φυλακή για κάτι που δεν είχε κάνει.... Και η Αμαλία λέει στο Λουκά οτι ο Ρούσσος δεν το έκανε, και του ζητάει να .... βοηθήσει το Ρούσσο να αθωωθεί.


Για μένα, μετά απ'όσα είχαν μεσολαβήσει, ο Λουκάς δεν έπρεπε να πάρει θέση σ'αυτό, ή να μιλήσει ανοιχτά στην Αμαλία, για μιά φορά, και να της πεί όσα ξέρει για τη Μελίτα, την Εριέττα, το Ρούσσο και τη διαπλοκή, και να την αφήσει εκείνη να αποφασίσει για ποιά αθωότητα του Ρούσσου μιλάει και σε ποιόν απευθύνεται για να την πετύχει. Να της πεί ίσως οτι θα τον βοηθήσει να αθωωθεί για τους πίνακες, με την προυπόθεση οτι κι αυτός θα κάνει μιά έγγραφη ομολογία για το φόνο του εκβιαστή απ'τον ίδιο, και την απόπειρα φόνου της Εριέττας απ'τη Μελίτα... Αλλιώς, υπάρχουν χιλιάδες σπουδαίοι δικηγόροι, που είναι σε θέση να βάλουν ή να κρατήσουν έξω απ'τη φυλακή τον οποιονδήποτε, κι ας απευθυνθούν σ'εναν απ'αυτούς. Αλλωστε ο ίδιος ο Ρούσσος δεν τον είχε χαρακτηρίσει δημοσίως ανεπαρκή σαν δικηγόρο, πώς έρχεται τώρα να ζητήσει τη δική του βοήθεια?

Ο Λουκάς μπορεί να είναι έντιμος και σωστός, που δεν θέλει να καταδικαστεί ο Ρούσσος για κάτι που δεν έκανε, αλλά έτσι το σενάριο είναι σαν να μας λέει οτι μέχρι τώρα δεν είχε δίκιο που πήγε κόντρα στο Ρούσσο, οτι δηλαδή κινήθηκε με εγωιστικά και εκδικητικά κίνητρα στη δικαστική του διαμάχη μαζί του.... Αλλωστε για να τον υπερασπιστεί στο δικαστήριο, θα πρέπει πρώτα να του ζητήσει δημόσια ..... συγγνώμη, για όσα τον είχε κατηγορήσει προηγουμένως!!!! Και επίσης θα πρέπει να τηρήσει την ίδια στάση και για την Αντιγόνη, που κι αυτή είναι αθώα για τους πίνακες....
Ολ'αυτά γίνονται απότομα και χονδροειδώς, για να δώσουν ένα τέλος στη διαμάχη Λουκά και Ρούσσου, και με προφανή σκοπό να αφήσουν ατιμώρητο το Ρούσσο, που φεύγει, ανενόχλητος, για να ...... πνίξει τις τύψεις του που τον .....βασανίζουν, στις θάλασσες με το γιώτ του.... Κι ο Στράτος είχε πάρει τα όρη και τα βουνά για να εξιλεωθεί, αλλά έμεινε στις σπηλιές της Τυνησίας, στην έρημο, δεν έκανε κρουαζιέρες, όπως ο Ρούσσος, που βρήκε ευκαιρία να φορτώσει τις υποχρεώσεις στην Αμαλία, αφήνοντάς την μόνη ν'αντιμετωπίσει τα πάντα, για να εκπληρώσει εκείνος το όνειρο της ζωής του......
Στην ατιμωρησία του Ρούσσου λοιπόν δεν συμφωνώ, γιατί τη θεωρώ κοροϊδία όχι μόνο προς εμάς τους τηλεθεατές, αλλά και προς τα υπόλοιπα πρόσωπα του έργου.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 27, 2011 11:48 pm

Εννοειται ,οτι εχεις δικιο jessie μου!!Ο Ρουσος πρεπει να τιμωρηθει και πιο πολυ ,γιατι χρησιμοποιουσε τους ανθρωπους,απ την κορη του μεχρι τους παντες!!Και φυσικα εκανε και εγκληματα ,που ειναι για την φυλακη.
Το να βλεπεις ομως εναν Ρουσο ,ετσι οπω τον ειδαμε στα 2 τελευταια επ ,δηλ χωρις την αλαζονεια που τον διεκρινε παντα,ειναι κι αυτο κατι.
Συμφωνω οτι κι αυτος θα τα παρατησει ολα ,οπως ο Μανος και θα φυγει και θ αφησει στο ποδι του την Αμαλια να τα βγαλει περα με την Νεφελη και με την κορη τους!!Εχουν μια ταση να το κανουν αυτο οι σεναριογραφοι!
Ομως τελικα κανενας δεν θα κανει φυλακη,για τον ενα ή τον αλλο λογο,μονον ο Κυριακος εκανε φυλακη χαχαχχαχαχαχαχχαα Ουτε η Αντιγονη θα προλαβει,θα αποδημησει εις Κυριον!Ουτε η Νταιζη,το ιδιο κι αυτη!!Δεν τους αρεσει μαλλον αυτη η τιμωρια ή δεν την θεωρουν αρκετη.Παντως κι εγω ειμαι αυτης της αποψης.Υπαρχουν χειροτερες τιμωριες απ την φυλακη.Και οτι η κορη του Ρουσου,του δυνατου,που ολους τους εκανε οτι ηθελε λες και ηταν θεος,θα μπει για τοσα χρονια στο ψυχιατρειο ,θα χασει τα ωραιοτερα χρονια της ζωης της,θα χασει το μεγαλωμα της κορης της,ειναι απ τις χειροτερες τιμωριες!!Και οχι μονο για την ιδια την Μελιτα,αλλα και για τον Ρουσσο!
Για τον Λουκα ,τα βλεπω λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Εγω δεν περιμενα κατι λιγοτερο απ τον Λουκα.Και θα δεις θα μας τα δειξουν ολα αυτα που θα τον αφορουν πολυ ικανοποιητικα.Ο Λουκας και η παρεα ,εχουν μια λογικη,μια φιλοσοφια που πραγματικα μακροπροθεσμα κανει καλο.Ακολουθουν το ,αφου δεν εγινε το κακο ,ολα καλα! Και συγχωρουν.Και θελει μεγαλο ταλεντο να συγχωρεις.Ειμαι λιγο ρομαντικη ε;;;Δεν ξερω μπορει και να ειμαι,αλλα ετσι τα βλεπω!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 27, 2011 11:50 pm

ΣΨ1 έγραψε:
Για τον Λουκα ,τα βλεπω λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Εγω δεν περιμενα κατι λιγοτερο απ τον Λουκα.Και θα δεις θα μας τα δειξουν ολα αυτα που θα τον αφορουν πολυ ικανοποιητικα.Ο Λουκας και η παρεα ,εχουν μια λογικη,μια φιλοσοφια που πραγματικα μακροπροθεσμα κανει καλο.Ακολουθουν το ,αφου δεν εγινε το κακο ,ολα καλα! Και συγχωρουν.Και θελει μεγαλο ταλεντο να συγχωρεις.Ειμαι λιγο ρομαντικη ε;;;Δεν ξερω μπορει και να ειμαι,αλλα ετσι τα βλεπω!

Και εγω Σοφακι μου ετσι τα βλεπω!!!!!Σου εχω ξαναπει τις αποψεις μου περι παρεας μην επαναλαμβανομαι...Αν και ρομαντικη δεν ειμαι... Mmm Razz
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Κυρ Νοε 27, 2011 11:55 pm

dm10811 έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:
Για τον Λουκα ,τα βλεπω λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Εγω δεν περιμενα κατι λιγοτερο απ τον Λουκα.Και θα δεις θα μας τα δειξουν ολα αυτα που θα τον αφορουν πολυ ικανοποιητικα.Ο Λουκας και η παρεα ,εχουν μια λογικη,μια φιλοσοφια που πραγματικα μακροπροθεσμα κανει καλο.Ακολουθουν το ,αφου δεν εγινε το κακο ,ολα καλα! Και συγχωρουν.Και θελει μεγαλο ταλεντο να συγχωρεις.Ειμαι λιγο ρομαντικη ε;;;Δεν ξερω μπορει και να ειμαι,αλλα ετσι τα βλεπω!

Και εγω Σοφακι μου ετσι τα βλεπω!!!!!Σου εχω ξαναπει τις αποψεις μου περι παρεας μην επαναλαμβανομαι...Αν και ρομαντικη δεν ειμαι... Mmm Razz

Εισαι ,εισαι οτι και να λες,γιατι αυτη η ματια στα πραγματα,δειχνει ρομαντισμο και αισιοδοξια!!
Να πω και κατι που ξεχασα.Πιστευω οτι η τηλεταινια θα μας αφησει με μια γλυκεια γευση στο
τελος.Γι αυτο ειμαι απολυτως σιγουρη!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από dm10811 Κυρ Νοε 27, 2011 11:58 pm

ΣΨ1 έγραψε:
dm10811 έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:
Για τον Λουκα ,τα βλεπω λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Εγω δεν περιμενα κατι λιγοτερο απ τον Λουκα.Και θα δεις θα μας τα δειξουν ολα αυτα που θα τον αφορουν πολυ ικανοποιητικα.Ο Λουκας και η παρεα ,εχουν μια λογικη,μια φιλοσοφια που πραγματικα μακροπροθεσμα κανει καλο.Ακολουθουν το ,αφου δεν εγινε το κακο ,ολα καλα! Και συγχωρουν.Και θελει μεγαλο ταλεντο να συγχωρεις.Ειμαι λιγο ρομαντικη ε;;;Δεν ξερω μπορει και να ειμαι,αλλα ετσι τα βλεπω!

Και εγω Σοφακι μου ετσι τα βλεπω!!!!!Σου εχω ξαναπει τις αποψεις μου περι παρεας μην επαναλαμβανομαι...Αν και ρομαντικη δεν ειμαι... Mmm Razz

Εισαι ,εισαι οτι και να λες,γιατι αυτη η ματια στα πραγματα,δειχνει ρομαντισμο και αισιοδοξια!!
Να πω και κατι που ξεχασα.Πιστευω οτι η τηλεταινια θα μας αφησει με μια γλυκεια γευση στο
τελος.Γι αυτο ειμαι απολυτως σιγουρη!

Το αρνουμαι κατηγορηματικως!!!!!! Mmm Mmm ναι συμφωνω για τη τηλεταινια...Ειχα ακουσει και τη Δρακουλακη που ειχε πει οτι ειναι διαμαντι η τηλεταινια και την εμπιστευομαι...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από alex1 Κυρ Νοε 27, 2011 11:59 pm

ΣΨ1 έγραψε:Εννοειται ,οτι εχεις δικιο jessie μου!!Ο Ρουσος πρεπει να τιμωρηθει και πιο πολυ ,γιατι χρησιμοποιουσε τους ανθρωπους,απ την κορη του μεχρι τους παντες!!Και φυσικα εκανε και εγκληματα ,που ειναι για την φυλακη.
Το να βλεπεις ομως εναν Ρουσο ,ετσι οπω τον ειδαμε στα 2 τελευταια επ ,δηλ χωρις την αλαζονεια που τον διεκρινε παντα,ειναι κι αυτο κατι.
Συμφωνω οτι κι αυτος θα τα παρατησει ολα ,οπως ο Μανος και θα φυγει και θ αφησει στο ποδι του την Αμαλια να τα βγαλει περα με την Νεφελη και με την κορη τους!!Εχουν μια ταση να το κανουν αυτο οι σεναριογραφοι!
Ομως τελικα κανενας δεν θα κανει φυλακη,για τον ενα ή τον αλλο λογο,μονον ο Κυριακος εκανε φυλακη χαχαχχαχαχαχαχχαα Ουτε η Αντιγονη θα προλαβει,θα αποδημησει εις Κυριον!Ουτε η Νταιζη,το ιδιο κι αυτη!!Δεν τους αρεσει μαλλον αυτη η τιμωρια ή δεν την θεωρουν αρκετη.Παντως κι εγω ειμαι αυτης της αποψης.Υπαρχουν χειροτερες τιμωριες απ την φυλακη.Και οτι η κορη του Ρουσου,του δυνατου,που ολους τους εκανε οτι ηθελε λες και ηταν θεος,θα μπει για τοσα χρονια στο ψυχιατρειο ,θα χασει τα ωραιοτερα χρονια της ζωης της,θα χασει το μεγαλωμα της κορης της,ειναι απ τις χειροτερες τιμωριες!!Και οχι μονο για την ιδια την Μελιτα,αλλα και για τον Ρουσσο!
Για τον Λουκα ,τα βλεπω λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Εγω δεν περιμενα κατι λιγοτερο απ τον Λουκα.Και θα δεις θα μας τα δειξουν ολα αυτα που θα τον αφορουν πολυ ικανοποιητικα.Ο Λουκας και η παρεα ,εχουν μια λογικη,μια φιλοσοφια που πραγματικα μακροπροθεσμα κανει καλο.Ακολουθουν το ,αφου δεν εγινε το κακο ,ολα καλα! Και συγχωρουν.Και θελει μεγαλο ταλεντο να συγχωρεις.Ειμαι λιγο ρομαντικη ε;;;Δεν ξερω μπορει και να ειμαι,αλλα ετσι τα βλεπω!

Φρόντισε να τιμωρείς τα ελαττώματα σου,για να μην τιμωρήσαι απο αυτά!!!!!

Αυτή η ρήση πιστεύω ταιριάζει γάντι στον Ρούσσο.Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου,και όντως θα τιμωρήται απο τα λάθοι
του,και όχι όσο θα κρατούσε μια ποινή στην φυλακή,αλλά για όλη του την ζωή!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Νοε 28, 2011 12:04 am


Δυό λόγια κι απο μένα για το επεισόδιο

Στο σύνολό της το στήσιμο της εκδίκησης μου μοιάζει φαιδρό. Ξεκαθάρισμα λογαριασμών ανάμεσα στα μέλη μιας συμμορίας για να παρθεί τελικά εκδίκηση μόνο απ την Αντιγόνη. Παραβλέπω οτι απο κάποιο μέλος της ίδιας συμμορίας η συγκεκριμένη πριν γίνει θύτης υπήρξε θύμα γιατί στη συνέχεια έκανε πολλά και αναρωτιέμαι γιατί χρειαζόταν να γίνει νεκρανάσταση αν επρόκειτο να τιμωρηθεί μόνο αυτή. Δεν υπήρχαν άλλοι τρόποι; Σαφώς. Η Αντιγόνη είναι ένοχη για το φόνο του Χατζηβασιλείου και επίσης η αστυνομία έχει στα χέρια της καταγεγραμμένες συνομιλίες της με τη Νταίζη για τις απόπειρες κατά της Εύας. Όλο μαζί λοιπόν μου κάνει σαν γέμισμα επεισοδίων πόσο δε μάλλον που ακριβώς την ίδια κομπίνα την έχουμε ξαναδεί με άλλα πρόσωπα (Στέφανο Μάνο Ρούσσο) οπότε στερείται κάθε πρωτοτυπίας

Η Αμαλία ζητάει απ το Λουκά να δείξει για άλλη μια φορά την εντιμότητά του και να μην αφήσει να καταδικαστεί ο Ρούσσος για κάτι που δεν έκανε αλλά να τον βοηθήσει να απαλλαγεί. Νομίζω οτι εδώ υπάρχει ακόμη μια προχειρότητα σεναρίου. Για τον ίδιο λόγο που κατηγορείται ο Ρούσσος κατηγορείται και η Αντιγόνη και είναι κι αυτή τόσο αθώα για το συγκεκριμένο όσο κι εκείνος. Αναρωτιέμαι λοιπόν ο Λουκάς θα λειτουργήσει υπέρ του Ρούσσου μόνο ή και υπέρ της Αντιγόνης; Διότι αν είναι μονομερές το ενδιαφέρον του τότε απλά έχουν δημιουργήσει ένα ακόμη κενό στο χαρακτήρα του συγκεκριμένου ήρωα και περιμένω να ακούσω την αιτιολόγηση.

Νόμιζα οτι η αμνησία και η νοητική στέρηση είναι δύο διαφορετικές παθήσεις. Στα μυστικά προσπαθούν να με διαψεύσουν. Η Μελίτα έπαθε σοκ μαθαίνοντας που οδήγησαν οι πράξεις της τον πατέρα της και ξέχασε όλα τα τρομερά γεγονότα που οδήγησαν τα πράγματα ως εκεί. Μέχρι εκεί δεκτό. Φυσιολογικά λοιπόν έπρεπε να συμπεριφέρεται όπως πριν την αποφυλάκιση της Εριέττας. Αντί όμως για τη μικρόψυχη ζηλειάρα κατινίτσα που βλέπαμε μέχρι τότε αντικρύσαμε ένα λοβοτομημένο κοριτσάκι γεμάτο καλοσύνη μεγαλοψυχία στωικότητα και καλές προθέσεις. Αυτό δεν είναι μερική αμνησία είναι μετάλλαξη.

Ο Παναγιώτης συνεργάζεται με έναν καταζητούμενο. Δεν είναι πρωτοφανές κάπως έτσι λειτουργεί η αστυνομία. Κάνει συμφωνίες με απατεώνες που καταδίδουν τους συνεργούς τους με αντάλλαγμα την δική τους ευνοική αντιμετώπιση για να εξαρθρώσει τρομοκράτες σπείρες και λαθρεμπόρους. Το παράδοξο όμως σ αυτήν την συνεργασία είναι οτι στην προκειμένη περίπτωση ο Παναγιώτης γνωρίζει οτι υπάρχει στη μέση εκδίκηση κι όμως κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα και συλλαμβάνει ανθρώπους που υποψιάζεται οτι τους την έχουν στημένη. Το χειρότερο είναι οτι απ την απάντηση του Αραβαντινού ''Ρούσσος και Λαζαρίδη ήταν πάντα ένοχοι'' είναι εμφανές οτι τους έχει μπλέξει ξεκαθαρίζοντας τα προσωπικά του Περιμένω ειλικρινά να δω πως θα δικαιολογηθεί όλο αυτό.

Με ξενίζει και προκαλεί το αίσθημα δικαίου μου η αντιμετώπιση του Στέφανου για τις συλλήψεις. Μιλάει στη Νταίζη ανακουφισμένος που έχει καλυμένα τα νώτα του εκείνος που μέχρι χθες ετοιμαζόταν να πάρει μέρος στην κομπίνα και απλά αναφέρει οτι η μάνα του κι ο Ρούσσος την έχουν άσχημα. Κι όμως ξέρει οτι η μάνα του τουλάχιστον δεν ήταν μπλεγμένη σ αυτό. Τη Νταίζη εν μέρει την καταλαβαίνω εκτός απ το γνωστό φιλοτομαρισμό της δεν χρωστάει και τίποτα στην Αντιγόνη. Ο Στέφανος όμως; Tόσο αποστασιοποιημένος;

Κατά τα λοιπά κατέληξα σε ένα συμπέρασμα και δεν δέχομαι αντιρρήσεις. Το Χαριτέικο κατουρήθηκε απ τη χαρά του για το γάμο της Εύας. Να φανταστείτε η Αγγέλα τα συγχαρητήρια θα τα πει στο γαμπρό στο δημαρχείο. Περίμενα οτι θα καλούσε τον έρμο τον εργένη να του κάνει ένα τραπέζι βρε αδελφέ αλλά μάλλον δεν προλάβαιναν.

Κρατώ απο όλο το επεισόδιο που μου φάνηκε ανούσιο και ανιαρό την εξαιρετική ερμηνεία της κυρίας Παπαδημητρίου στο κελί και την όμορφη σκηνή Πέτρου Αμαλίας. Ομολογώ οτι κάτω απο άλλες συνθήκες μια τέτοια σκηνή συζυγικής πίστης και αφοσίωσης θα με είχε ενθουσιάσει αλλά είπαμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα μυστικά βλέπουμε.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 28, 2011 12:05 am

alex1 έγραψε:Φρόντισε να τιμωρείς τα ελαττώματα σου,για να μην τιμωρήσαι απο αυτά!!!!!

Αυτή η ρήση πιστεύω ταιριάζει γάντι στον Ρούσσο.Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου,και όντως θα τιμωρήται απο τα λάθοι
του,και όχι όσο θα κρατούσε μια ποινή στην φυλακή,αλλά για όλη του την ζωή!!!!!

Πωωωωωωωωωωωωωωω τελειο αλεξακη μου!!Συμφωνω !!

Κι εσυ Δημητρα οσο θελεις μπορεις να το "αρνουσαι" lmao Αλλα εισαι,τελος Μπελλος!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από filizza Δευ Νοε 28, 2011 12:08 am

Μετά από όλα αυτά που έχουν διαδραματισθεί τον τελευταίο χρόνο, το θέμα της υπεράσπισης του Πέτρου από τον Λουκά, «δεν κολλάει».
Πραγματικά jessie αναρωτιέμαι με ποιο τρόπο θα μπορούσε να αποδοθεί σεναριακά αυτή η εξέλιξη έτσι ώστε να την αποδεχτεί το τηλεοπτικό κοινό. Όντως γίνεται απότομα και χονδροειδώς, δεν καλύπτει τα κενά που έχει ο θεατής και εξυπηρετεί μόνο τις ανάγκες του σεναρίου για γρήγορη αποκατάσταση των μεταξύ τους σχέσεων..

Γενικότερα οι πληροφορίες για το φινάλε μου προκάλεσαν απογοήτευση….(και για τους προαναφερόμενους αλλά ειδικότερα για το ζευγάρι μας, την εξέλιξη των οποίων τη βρήκα άκαιρη και άσκοπη). Αναμένω βέβαια γιατί δε ξες καμιά φορά.. μπορεί να εκπλαγώ ευχάριστα..
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από dm10811 Δευ Νοε 28, 2011 12:16 am

ΣΨ1 έγραψε:
alex1 έγραψε:Φρόντισε να τιμωρείς τα ελαττώματα σου,για να μην τιμωρήσαι απο αυτά!!!!!

Αυτή η ρήση πιστεύω ταιριάζει γάντι στον Ρούσσο.Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου,και όντως θα τιμωρήται απο τα λάθοι
του,και όχι όσο θα κρατούσε μια ποινή στην φυλακή,αλλά για όλη του την ζωή!!!!!

Πωωωωωωωωωωωωωωω τελειο αλεξακη μου!!Συμφωνω !!

Κι εσυ Δημητρα οσο θελεις μπορεις να το "αρνουσαι" lmao Αλλα εισαι,τελος Μπελλος!

Συμφωνω alex οντως ταιριαζει αυτο στον Ρουσσο!!!!!!!!!!

xoxo xoxo Μπελλος τελος,εεεε;;;;Ναι οντως τελος ο Μπελλος αυτο που λεω εγω ισχυει!!!!!!! xoxo
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από alex1 Δευ Νοε 28, 2011 12:54 am

Ας πω και την γνώμη μου για τον Λουκά,ή πιο σωστά να την γράψω!!!

Ο Λουκάς είναι ένας άνθρωπος,που πάνω απο όλα σε καμμία περίπτωση δεν κάνει λαμογιές.Έχει ευαισθησίες,είναι ντόμπρος,και στηρίζει τους δικούς του ανθρώπους.Αλλά πάνω απο όλα,έχει ψυχή μικρού παιδιού!!!Και δεν αναφέρομαι στο παλιμπαιδισμό που έχει ώρες-ώρες.Αλλά στην ευαισθησία του,και αυτό φαίνεται απο την στάση ζωής του.

Φυσικά υπήρξαν φορές που είχα ενστάσεις σε διάφορα που έκανε.
Αλλά στην περίπτωση του Ρούσσου μόνο ο Λουκάς θα αντιδρούσε με αυτό τον τρόπο.Κανείς άλλος!

Για μένα άνθρωπος δίκαιος είναι όχι εκείνος που δεν αδικεί,αλλά εκείνος που ενω μπορεί να αδικήσει δεν το κάνει.Και ο Λουκάς για μένα είναι ακριβως αυτό!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 28, 2011 1:10 am

alex1 έγραψε:Για μένα άνθρωπος δίκαιος είναι όχι εκείνος που δεν αδικεί,αλλά εκείνος που ενω μπορεί να αδικήσει δεν το κάνει.Και ο Λουκάς για μένα είναι ακριβως αυτό!!!!!

Mπραβο αλεξακη μου,του ταιριαζει γαντιτου Λουκακου μας αυτο που εγραψες!!!! Snif
Εχει την αισθηση του δικαιου ανεπτυγμενη στο επακρο και το παιδευει πολυ,γι αυτο μ
αρεσει τοσο πολυ!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Νοε 28, 2011 1:11 am

filizza, γι'αυτήν την τελευταία ανατροπή σχετικά με Στέφανο Εριέττα, πολύ λίγα ξέρουμε, και έτσι δεν θέλω να χαλάσω τη διάθεσή μου από τώρα, γιατί μπορεί να έχει δοθεί ωραία τελικά .....

Σχετικά με Λουκά και Ρούσσο, δεν υπάρχει ανώδυνος τρόπος να μας μιλήσουν για τέτοια αναποδογυρίσματα στις μεταξύ τους σχέσεις, γιατί γίνεται ολοφάνερη η επιπολαιοτητα με τη οποία χτίστηκε ολη η διαμάχη μεταξύ τους, για να διαλυθεί εν ριπή οφθαλμού και να ξαναγυρίσουμε στα αρχικά περί "μέντορα" και "μαθητή", περί "ινδάλματος" και "πόσο αγαπάω αυτά τα παιδιά, άσχετα αν τά'διωχνα όποτε μου πήγαιναν κόντρα, άσχετα αν τα χτύπησα κάτω όταν μου σήκωσαν κεφάλι"..... Κι επειδή το γραφείο δεν μπορεί να το κρατήσει κι αυτό η δόλια η Αμαλία, το δίνουμε στο Λουκά και τη Νόρα, ξέροντας οτι στα χέρια τους μιά χαρά θα προοδεύσει, αλλά και τι μας νοιάζει, εμείς θα γυρίζουμε τις θάλασσες, τυραννισμένοι απ'τις τύψεις μας, αλλά με την κομψότητα που αρμόζει στ'όνομα Ρούσσος! Εμένα πάντως, Αλεξ, Σοφία και Δήμητρα, δεν μου αρκεί να τιμωρείται απ'τα λάθη του ο Ρούσσος αρμενίζοντας στα πέλαγα, θα προτιμούσα να παραδοθεί, να πολεμήσει με την δικηγορική του μαεστρία για να του αποδοθούν , και σ'αυτόν και στην κόρη του, όσα ελαφρυντικά δικαιουνται, όμως να εκτίσει την ποινή που θα του επιβληθεί, κι ας βγεί μετά , εξιλεωμένος, να συνεχίσει όση ζωή του μένει, έχοντας πληρώσει προηγουμένως το τίμημα.... Γιατί να πληρώσει μόνο η Αντιγόνη, δεν το καταλαβαίνω αυτό !
Ομως έχουν καταφέρει να μας πηγαίνουν όπου ακριβώς μας θέλουν, να μας δίνουν ένα Ρούσσο τέρας, όταν αυτό θέλουν, κι έναν Ρούσσο μάρτυρα για το παιδί του και αιώνια ερωτευμένο με τη πιστή του σύζυγο, όταν αυτό θέλουν. Και μας να μη μας φαίνεται τίποτε παράξενο, να τα δεχόμαστε όλα.... Οι ηθοποιοί μπορεί να γίνονται λάστιχα για να αποδώσουν όλ'αυτά τα αντικρουόμενα, αλλά γι'αυτό πληρώνονται, ας μας δείξουν την τέχνη τους, έτσι ώστε να ξεχάσουμε τι λένε, να προσέχουμε μόνο το ΠΩΣ το λένε!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από dm10811 Δευ Νοε 28, 2011 1:18 am

JESSIE μου καταλαβαινω τι λες και δεν εχεις αδικο...Η εξελιξη αυτη που λες επισης θα ηταν ταιριαστη για τον Ρουσσο...Και τολμω να πω οτι θα ηταν μια σχετικα θετικη εξελιξη μιας και ατο τελος θα εβγαινε εξιλεωμενος και θα μπορουσε να ζησει ξανα φυσιολογικα...Δεν θα με πειραζε οπως δεν με πειραζει και αυτο που τελικα θα συμβει το οποιο προσωπικα το θεωρω πιο σκληρη τιμωρια και εννοω το να ζει καποιος με τυψεις οχι το ταξιδι...

Οσο για την Αντιγονη δε νομιζω να την αφησουν ετσι...Ισως τα στοιχεια του Αραβαντινου εξ αρχης απλα να αθωωνουν μονο τον Ρουσσο...Δε νομιζω ο Λουκας να εχει στοιχεια και για την Αντιγονη και να μην τα χρησιμοποιησει με απολυτη συνειδηση...Ουτε νομιζω οτι θα αφηνε τον Ρουσσο μεσα για να μην τη πληρωσει μονο η Αντιγονη...Ισως παλι η υγεια της να κλονιστει πριν παρει ο Λουκας στα χερια του τα στοιχεια οποτε να ειναι δωρον αδωρον αφου ετσι κι αλλιως σε αυτη τη κατασταση θα καταληξει σε κλινικη και δεν θα μεινει στη φυλακη...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Δευ Νοε 28, 2011 1:37 am

Η Αντιγονη νομιζω δεν θα προλαβει να μεινει στην φυλακη,θα παθει το εμφραγμα και θα πεθανει.Οποτε κανεις δεν θα πληρωσει ,οπως θα πληρωνε ενας απλος ανθρωπος,με την φυλακη!!
Ναι και σε μενα δεν αρεσει να αρμενιζει τα πελαγα ο Ρουσος.Αλλα οπου και να παει ,οπως λεει ο ποιητης "η πολις θα τον ακολουθει και για τ αλλου να μην ελπιζει,οπως τη ζωη του ρημαξε εδω ,σ ολη τη γη την χαλασε....".Δεν τογραψα και πολυ σωστα ,ετσι το θυμομουν,αλλα ετσι δεν ειναι στην τελικη;;;Καλα μαλλον τον εκτελεσα τον Καβαφη..ειναι και βραδυ και αργα......οποτε ζητω την συγχωρεση σας!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από dm10811 Δευ Νοε 28, 2011 2:10 am

koukoumfkos έγραψε:
dm10811 έγραψε:Βεβαια στο σημερινο επεισοδιο ξεχωρισε η Δρακουλακη!!!!Οχι απλα ξεχωρισε ελαμψε!!!!!Στη σκηνη με το γραφειο ηταν απλα : respect : : respect : : respect : : respect : Οπως παντα υπεροχη απλα σημερα ισως να εφταιγε που ηταν και πολυ δυνατη η σκηνη το απογειωσε στη κυριολεξια!!!!!!!Μπραβο της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ!!Πραγματικά ήταν άψογη και δεν το λέω επειδή της έχω μια αδυναμία παραπάνω αλλά γιατί ήταν!!
Ωραίο παίξιμο,χωρίς υπερβολές,κυριολεκτική απογείωση(χρησιμοποιώ τα λόγια σου,ελπίζω να μην σε πειράζει), κάτι που είχαμε καιρό να δούμε λόγω σεναρίου και μόνο.
Μπράβο της κι από μένα!! : respect :

Οχι,Αντωνη δεν με πειραζει καθολου που χρησιοποιησες τα λογια μου...βασικα χαιρομαι που συμφωνουμε!!!!!!!! flower
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από elenp Δευ Νοε 28, 2011 4:56 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Η σκηνή με την Νόρα και τον Λουκά ήταν πολύ καλή, η Νόρα είπε στον Λουκά για τις συλλήψεις που έγιναν και συζήτησαν για το ότι μπορεί ο πατέρας του να έχει κάποια ανάμειξη στις συλλήψεις που έγιναν. Η σκηνή με τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ ωραία, ο Στέφανος συζήτησε με την Εριέττα για τις συλλήψεις και υποψιάστηκαν ότι μπορεί ο πατέρας της να ευθύνεται γι' αυτές και επίσης της είπε ότι μπορεί να έρθει να την δει αφού τους το είχε πει. Η σκηνή με τον Λουκά και την Εριέττα ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς και η Εριέττα συζήτησαν για τις συλλήψεις και για το ότι ο πατέρας τους μπορεί να τους έστησε παγίδα για να τους συλλάβει και η Εριέττα υποστήριξε ότι μπορεί να το έκανε για να τους προφυλάξει ενώ ο Λουκάς ότι το έκανε γιατί ήθελε να τους εκδικηθεί για αυτά που του έκαναν. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και τον Στέφανο ήταν πολύ ωραία, η Νόρα είπε στον Λουκά και τον Στέφανο για την συνάντηση που είχε και το συζήτησαν και επίσης μίλησαν και για τις συλλήψεις και το ότι πρέπει να ρίξουν τους τόνους στην αντιπαράθεση που είχε γίνει. Η σκηνή με την Εύα, την Νόρα, την Δάφνη και την Στέλλα ήταν πολύ καλή, η Εύα με την Νόρα και την Δάφνη συζήτησαν για τα νεότερα και για τον γάμο και το πρόβλημα της κουμπαριάς και η Στέλλα έκανε τα σχόλια της.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 616 - Ημερομηνία 25/11/2011

Δημοσίευση από Ioanna T Δευ Νοε 28, 2011 6:13 pm

Ο τόσο δίκαιος Λουκάς που κι εγώ αγάπησα ως χαρακτήρα περισσότερο από όλους αναμενόμενο να έχει αυτή τη στάση με το Ρούσσο,αλλά αφού κατηγορηματικότατα δήλωσε ότι είναι βασική αρχή του να τιμωρείται κάποιος για κάτι που έκανε πώς πρωτοστάτησε στην τιμωρία του κακομοίρη του Θάνου,στερώντας και από τη Μελίτα το ταίρι με το οποίο θα έριχναν μαζί κουλούρια τώρα στις πάπιες στο πάρκο και πώς θα αφήσει την Αντιγόνη μέσα,αποδεικνύοντας ότι η μεν φταίει,ο δε άλλος είναι θύμα πλαστών στοιχείων;
Όλα μου φαίνονται παράλογα,πεζά,αντιφατικά,παράταιρα και μαφιόζικα,και μου λείπουν οι καθημερινές ανθρώπινες στιγμές.Είδαμε ποτέ το Λουκά και τη Νόρα σε μια όμορφη βόλτα με το μωρό;Το Λευτέρη με τον Άγγελο;
Σπόιλερ:

Καλό για Πεφάνη-Παπαδημητρίου και γιατί γέλασα με τη Μελίτα σε ρόλο tabula rasa.

Clarabelle : respect :
Ioanna T
Ioanna T
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Σ'αεροπλάνα και βαπόρια...
Ασχολίες : Χορός,σινεμά,φίλοι,ταξίδια,Μυστικά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης