Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010

Σελίδα 8 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap17%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 17% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap20%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 20% 
[ 15 ]
Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap7%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 7% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap13%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 13% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap28%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 28% 
[ 21 ]
Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_lcap15%Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Vote_rcap 15% 
[ 11 ]

Σύνολο Ψήφων : 75

Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Δευ Ιουν 14, 2010 1:33 pm

annaki έγραψε:Καταιγιστικές οι εξελίξεις κι εγώ πνιγμένη και απούσα την τύχη μου μέσα! Βρήκα όμως το πιο κατάλληλο επεισόδιο για να πλατειάσω καθώς συνειδητοποίησα κάτι καίριο κι ελπιδοφόρο συνάμα: Μεταβαίνουμε σε μονή χρονιά όπερ σημαίνει ότι οι φαλιρισμένοι φεγγαροπετρίτες θα ξαναγίνουν ζάπλουτοι και ιδού οι ενδείξεις!!!

1. Ο Ηλίας απεφάνθη ότι ο υιός του συγκαταλέγεται - μαζί με τις κατσαρίδες - στα μόνα πλάσματα στον πλανήτη που θα επιζούσαν ακόμα κι από πυρηνική καταστροφή, κι επειδή έδωσα όρκο βαρύ να μην τον αμφισβητήσω ποτέ ξανά, διαβλέπω το Μάνο να οργανώνει χοντρή, προσοδοφόρα μπίζνα στο Αμέρικα και να επανέρχεται μετά φανών και λαμπάδων για γκράντε φινάλε.
2. Η Εύα μπορεί να μείνει μπουκάλα συναισθηματικά, αλλά τουλάχιστον θα έχει πακτωλούς χρημάτων να διαχειρίζεται.
3. Οι δυο δικηγοράρες σε λίγο, απ' το φόρτο εργασίας, δε θα 'χουν χρόνο ούτε με τα συμβόλαια του Σακελαρίου ν' ασχολούνται, ούτε με το πατσοζεύγαρο να παίζουν μπρα ντε φερ, ούτε καν να κουτουπώνονται νυχθημερόν.
4. Κάτι θα παίξει και με τη νέα δουλειά της Δάφνης γιατί δε νομίζω οι σκηνές ανεύρεσης εργασίας του προηγούμενου επεισοδίου να αποτελούσαν μόνο μομφή κατά του καπιταλισμού, ή διαφήμιση των κτηρίων του Βωβού.
5. Ο Στέφανος (φεγγαροπετρίτης πλέον κι αυτός, ας μην εθελοτυφλούμε) θα τα κουτσοβολέψει με τη νόμιμη μοίρα και θα πει κι ευχαριστώ γιατί πολύ έχει παιδευτεί με τις σπαζοκεφαλιές της μάνας του! Όλο του τα γυρίζει και μπερδεύεται το παιδί! Αφού τόσα χρόνια λέγαμε ότι μας τάιζε ο θείος Καρτάλης, τί τον μπλέκει τώρα μ' αυτό το 1/5 κι άλλα κλάσματα, δεκαδικούς και λογαρίθμους; Τον δουλεύει η μάνα, τον δουλεύει κι η πεθερά, με τί αυτοπεποίθηση να ξετυλίξει το γενεαλογικό του δένδρο μετά στον Κάλαχαν;
6. Α, και της Νταίζης (κι αυτή βέρα φεγγαροπετρίτισσα πια) επιτέλους θα της αποδώσει η ζωή την οφειλή της την οποία προφανώς έχει εκχωρήσει κατά τις διατάξεις αναδοχής χρέους στον πατριό, στο Λουκά, στο Μήτσουλα... γι αυτό και τα ζητάει απ' αυτούς τα χρεωστούμενα κι όχι απ' τη ζωή την ίδια! Δεύτερη συνεχή μέρα που φοράει το - διόλου τυχαίο κατ' εμέ - κουνουποδαχτύλιδο κι αυτό το βλήμα, αντί να πιάσει τη σημειολογία ότι σκοπεύει να του ρουφήξει το αίμα "η κώνωψ η ανωφελής", της πήρε και βραχιόλι να τα κάνει σετ!

Εύγε κοι σεναριογράφοι, μας ψυχολογήσατε διάνα! Όταν ζητούσαμε δικαίωση των ηρώων, αυτό ακριβώς είχαμε κατά νου! Μπορεί η ζωές τους να 'ναι λίθοι, πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένα, αλλά σημασία έχει ότι θα επιπλεύσουν της οικονομικής κρίσης!

Μην απελπίζεστε Λουκονοράκια! Η πολυπόθητη συζήτηση του ζεύγους αποσύρθηκε εσπευσμένα για γενικό ρεκτιφιέ και αναμένεται δριμεία και πολλά υποσχόμενη! Όσοι τηλεθεατές δεν έχουν πέσει στα σκληρά ως τότε, θα αποζημιωθούν εις ολόκληρον!

Μπορεί η Μελίτα να εμφανίζεται είρων, εριστική, αυθάδης, πρήχτρα ίσως (πιο εκλαϊκευμένα) αλλά αν επιχειρούσαμε να μπούμε λίγο στη θέση της, ίσως τη δικαιώναμε κάπως. Ας κάνω εγώ την αρχή προς παραδειγματισμόν:
«Δε φτάνει που με πουλάς από κούνια και δε μ' αγοράζει κανείς, ξεφτιλισμένε πατέρα, απαιτείς και να εμπιστευθώ το ένστικτό σου, αψηφώντας το δικό μου που αποδείχθηκε αλάνθαστο όταν ορκιζόμουν ότι παντρεύτηκα τον "Κοσμοκαλόγερο" του Παπαδιαμάντη που πλούτισε με το σταυρό στο χέρι και δε με κεράτωσε στιγμή! Ποδηγετείς και τη μάνα μου - το μόνο άνθρωπο που με καταλάβαινε (μετά τον Απόλυτο εννοείται) - κι έφτασε να με αμφισβητεί ως μητέρα! Εμένα που έκανα τη θυσία να πω στον άνθρωπό μου ότι μπροστά στο παιδί μου παραλύω και που, ενώ όλοι το εκλάβατε ως μεταφορά, εγώ κυριολεκτούσα! Γιατί όντως κάθε που τρώω από μια αποχυλομένη παραλύω, πέφτω κατάχαμα και οδύρομαι πάνω απ' το νυφικό μου και "πίνω, πληρώνω για το χθες μ' άδειες Κυριακές" κι όλα μπροστά στη Νεφέλη μου! Τώρα όμως που θα επαληθευτώ πάλι και θα με ξαναχαρεί το κοινό σε κατάσταση αποσύνθεσης, να δω τί θα λέτε κι οι δυο! Όνειδος! Φτου σας για γονείς!»
Ελπίζω να φάνηκε πόσο συμπάσχω!

Ειδική μνεία στους Καρμικούς μας! Το μοναδικό ζευγάρι που λατρεύω, τόσο όταν αγαπιέται, όσο κι όταν μισιέται! Ανέκαθεν τους θεωρούσα πολύ ιδιαίτερους για να φτιάξουν τη στερεοτυπική οικογένεια Χωραφά που μόνο της άγχος θα ήταν μην κόψει το αυγολέμονο στα κολοκυθάκια του Μάνου, κι επομένως θα μπορούσα να τους απολαμβάνω μαζί καθ' όλη τη διάρκεια της σειράς πλην του τέλους! Επειδή όμως ο χωρατατζής Πανάγαθος - που λέει κι ο Λουκάς - μάλλον μου επιφυλάσσει το ακριβώς αντίθετο, λέω τελικά να τη διαπράξω την ύβρη πηγαίνοντας κόντρα στα θεία κι αλλάζοντας κανάλι!

Ικανό να με εξοργίσει το επεισόδιο και να του δώσω αρνητική ψήφο δε μπορώ να το πω! Μάλλον αδιάφορο, τουτέστιν μέτριο!

Πες τα κορίτσι μου!!Θεικός σχολιασμός!!! oscar

Απο ένα oscar και στους συνήθεις..!!Δεν προλαβαίνω λόγω διαβάσματος να διαβάσω αναλυτικά όλους τους σχολιασμούς!!
Flkia
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010 - Σελίδα 8 Empty Απ: Επεισόδιο 386 - Ημερομηνία 11-06-2010

Δημοσίευση από annaki Την / Το Δευ Ιουν 14, 2010 1:41 pm

Clarabelle έγραψε:
annaki έγραψε:Ανανεώνομαι με ευχαριστίες - και για να κάνω το ποστ μου λίγο πιο παραγωγικό - παραθέτω τραγουδάκι εξαιρετικά αφιερωμένο στη Νταιζάρα! Έτσι όπως έλιωνα απ' τη συγκίνηση, καμαρώνοντας τα πιτσουνάκια σφιχταγκαλιασμένα, θυμήθηκα την εξίσου τρυφερή σκηνή με τον πατριό καβάλα και μου ήρθε αίφνης το εν λόγω αθάνατο! Προτείνω να το εντάξει και στο ρεπερτόριό της, βροχή θα πέφτουν τα γαρούφαλλα!

almaresi έγραψε:
: respect : και δεν το συνηθίζω
-Είναι γνωστό ότι αναγνωρίζεται η "φοβερότητά" σου από την πλειοψηφία τουλάχιστον, και δεν θα διαφωνήσω, σκέφτομαι πάντως ότι λόγω λεξιλογίου και σύνταξης παίζει να μπορείς, χαλαρά μάλιστα, να βρίζεις άνθρωπο και να νομίζει ότι τον συμπαθείς... και δεν το λέω κακότροπα (off topic ξέρω, αλλά η γυναίκα είναι πραγματικά "φοβερή")-
Αυτό θεωρείται προσόν για τους δικηγόρους (άτιμη φάρα ως γνωστόν) αλλά δυστυχώς εγώ δεν το 'χω! Βγάζει μάτι η κακία μου! Η μόνη που ίσως να πειθόταν ότι συμπαθώ τη Μελίτα είναι η ίδια! Άντε το πολύ και τ' άλλο το σπίρτο, ο Μπέλλος! lol! Σ' ευχαριστώ πάντως!

Α μην το λες. Κι ο Στέφανος στη συνομωταξία των στούρνων ανήκει. Αυτόν γιατί τον αφήνεις απ έξω; Δεν κάνει θα στεναχωρηθεί μη σου πω θα πληγωθεί κιόλας
Αυτόν τον εξαίρεσα γιατί τουλάχιστον ψάχνεται έστω και με χρονοκαθυστέρηση!! Άλλοι έχουν κατεβάσει ρολά και νιώθουν και υπερήφανοι κιόλας (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε)!!
Thanks Foulitsa!

annaki
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Δευ Ιουν 14, 2010 2:09 pm

annaki οτι και να πω θα ειναι λιγο!!!!! oscar : respect : : respect :
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Σελίδα 8 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης