Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

+5
sifantid
l_aquila
κικκο
loukasnora
KatsaroYpotheto
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τρι Σεπ 14, 2010 11:04 pm

By loukasnora
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από loukasnora Τρι Σεπ 14, 2010 11:06 pm

Η «Ζωή σαν τριαντάφυλλο» της αξέχαστης Edith Piaf, αναβιώνει αύριο στο Θέατρο Λυκαβηττού σε μια μοναδική μουσικοθεατρική παράσταση. Μέσα από μια πρωτοποριακή σκηνοθεσία, οι θεατές θα θυμηθούν την καριέρα και τις στιγμές που «σημάδεψαν» τη Γαλλίδα καλλιτέχνιδα.

Οι θαυμαστές της ροκ μουσικής, δίνουν αύριο ραντεβού με τον τραγουδοποιό Σωκράτη Μάλαμα στις 9, στο θέατρο Πέτρας. Μια μουσική βραδιά γεμάτη με ήχους ηλεκτρικής και κλασσικής κιθάρας, πους σίγουρα θα σας διασκεδάσει.

Ένα ταξίδι στην ελληνική και αμερικάνικη μουσική καταξιωμένων δημιουργών του κινηματογράφου και μουσικού θεάτρου θα πραγματοποιηθεί αύριο στο Παλαιό Ελαιουργείο. Η φωνή του Παναγιώτη Πετράκη υπό τους ήχους του πιάνο της Έλενας Χριστοδούλου, θα σκορπίσει συγκίνηση αλλά και χαρά.

Όσοι επισκεφθούν αύριο τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, αξίζει να κάνουν μια στάση στη συναυλίαπου δίνουν εκεί η Γλυκερία, η Μελίνα Ασλανίδου και ο Γιώργος Λιανός, στα πλαίσια του Disk Festival.


http://www.star.gr/index.php?ID=civilization

loukasnora
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από κικκο Τρι Σεπ 14, 2010 11:55 pm

παιδια να κανω μια ερτωτηση...το παλιο ελαιουργιο που βρισκεται γιατι εγω ειμαι απο θεσ/νικη κ αν ειναι εδω θα ηθελα πολυ να παω να ακουσω την αγαπη μ τν παναγιωτη......
κικκο
κικκο
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από loukasnora Τετ Σεπ 15, 2010 12:06 am

κικκο έγραψε:παιδια να κανω μια ερτωτηση...το παλιο ελαιουργιο που βρισκεται γιατι εγω ειμαι απο θεσ/νικη κ αν ειναι εδω θα ηθελα πολυ να παω να ακουσω την αγαπη μ τν παναγιωτη......

Στην Ελευσινα ειναι δυστυχως.Ακομα κι εγω που ειμαι αρκετα κοντα δεν μπορω να παω.
loukasnora
loukasnora
Camera Woman
Camera Woman

Θηλυκό Τόπος : Dreamland ♥
Ασχολίες : Θεατρο,σινεμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από κικκο Τετ Σεπ 15, 2010 12:47 am

loukasnora έγραψε:
κικκο έγραψε:παιδια να κανω μια ερτωτηση...το παλιο ελαιουργιο που βρισκεται γιατι εγω ειμαι απο θεσ/νικη κ αν ειναι εδω θα ηθελα πολυ να παω να ακουσω την αγαπη μ τν παναγιωτη......

Στην Ελευσινα ειναι δυστυχως.Ακομα κι εγω που ειμαι αρκετα κοντα δεν μπορω να παω.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ..ΛΙΑΝΟ..Κ ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ...ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ Κ ΣΤ ΔΙΚΟ Μ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ....
κικκο
κικκο
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από l_aquila Τετ Σεπ 15, 2010 1:00 am

Τετάρτη 15/9/2010 "Με αφορμή τη σκηνή, το Musical, το φιλμ"
~ ΑΙΣΧΥΛΕΙΑ 2010


Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Hristodoulou

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Petrakis2

Πιάνο: Έλενα Χριστοδούλου
Τραγούδι: Παναγιώτης Πετράκης

Πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα συναυλία με ένα πρόγραμμα που σκοπό της έχει να μας ταξιδέψει στον κόσμο της ελληνικής και αμερικανικής μουσικής, όπως μας παρουσιάζεται από τα έργα των πλέον καταξιωμένων δημιουργών της ιστορίας του κινηματογράφου και μουσικού θεάτρου. Θα παρουσιαστούν τραγούδια αλλά και έργα για πιάνο των Μ. Θεοδωράκη, Μ. Χατζηδάκι, Κ. Γιαννίδη, Ν. Χατζηαποστόλου, C. Porter, Rodgers & Hammerstein, G. Gershwin κ.α.


Παλαιό Ελαιουργείο - Παραλία Ελευσίνας

Ώρα έναρξης: 20:30

Εισ. 5€

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ

Έλενα Χριστοδούλου, πιανίστα

Η Έλενα Χριστοδούλου έλαβε το Δίπλωμα Πιάνου με βαθμό Άριστα παμψηφεί, 1ο βραβείο και χρυσό μετάλλιο με καθηγητή τον Δημήτρη Τουφεξή. Το 2000 αποφοίτησε από το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Deree College), όπου έλαβε πτυχίο από το τμήμα Μουσικών Σπουδών (B.A. in Music), με Υψίστη Διάκριση. Με υποτροφίες των ιδρυμάτων Fulbright, Ωνασείου, καθώς και υποτροφία από το Boston Conservatory of Music, πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο πιάνο (Master in Piano Performance), με καθηγητή τον Michael Lewin. Ανά περιόδους έχει μελετήσει κοντά σε μεγάλους πιανίστες της εποχής μας, όπως Leon Fleisher, Jacob Lateiner, Aquilles delle Vigne, Nicolae Petrof, Marcella Crudelli.
Σε αναγνώριση την συνεισφοράς της στις πολιτιστικές δραστηριότητες του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος τιμήθηκε με το Ειδικό Βραβείο Καλλιτεχνικής Επίδοσης, το δεύτερο που έχει δοθεί στην ιστορία του Κολλεγίου. Έχει κερδίσει βραβεία και τιμητικές διακρίσεις σε πανελλήνιους αλλά και διεθνείς διαγωνισμούς πιάνου, όπως στον διεθνή διαγωνισμό πιάνου “Fryderyk Chopin, Roma” στην Ρώμη, καθώς και πρώτα βραβεία στους διαγωνισμούς “Piano Honors”, και “Concerto Competition” στην Βοστώνη.
Έχει σημαντική καλλιτεχνική παρουσία σε Ελλάδα και εξωτερικό. Πρόσφατα, έδωσε ατομικό ρεσιτάλ πιάνου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (υπό την αιγίδα της Ε.Ε.Δ.Ε.), καθώς επίσης δύο ατομικά ρεσιτάλ πιάνου στην Όπερα του Καΐρου και στην Όπερα της Αλεξάνδρειας, τα οποία εισέπραξαν εξαιρετικές κριτικές. Ως σολίστ έχει συμπράξει με την Ορχήστρα των Χρωμάτων υπό την διεύθυνση του μαέστρου Μίλτου Λογιάδη (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών), με την ιταλική ορχήστρα “Partenopea” υπό την διεύθυνση του μαέστρου Enrico Volpe, με την ορχήστρα δωματίου του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος υπό την διεύθυνση του Δ. Τουφεξή, καθώς επίσης με την ορχήστρα Σαξοφώνων Νομαρχίας Πειραιά υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Θεόδωρου Κερκέζου.
Έχει δώσει ρεσιτάλ στις Η.Π.Α.: Dayton (OH), Salt Lake City, Sharon (MA), Newton (MA), και Βοστώνη (Federal Reserve Bank of Boston, Simmons College, Hellenic College). Με αφορμή την έντονη καλλιτεχνική της δραστηριότητα έχει προσκληθεί ως σολίστ από την αμερικανική, ελβετική, ιταλική, αιγυπτιακή, και σερβική πρεσβεία (υπό την αιγίδα της Πριγκίπισσας Αικατερίνης της Γιουγκοσλαβίας) με στόχο την ανάδειξη της ελληνικής αλλά και ευρωπαϊκής μουσικής.
Επίσης, έχει στο ενεργητικό της πολυάριθμες συναυλίες μουσικής δωματίου σε Ευρώπη και Αμερική. Έχει συνεργαστεί με σημαντικούς μουσικούς, μεταξύ των οποίων τον Θ. Κερκέζο, με ένα ευρύ ρεπερτόριο από την μπαρόκ μέχρι την σύγχρονη εποχή. Με αφορμή την ανάδειξη έργων Ελλήνων συνθετών για δύο πιάνα, συνεργάζεται με την Χριστίνα Παντελή ερμηνεύοντας έργα αφιερωμένα στις ίδιες, συχνά σε πανελλήνια αλλά και παγκόσμια πρώτη εκτέλεση.


Παναγιώτης Πετράκης

Ο τραγουδιστής και ηθοποιός Παναγιώτης Πετράκης γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε θέατρο στη Σχολή Βεάκη, κλασσικό τραγούδι με τον διάσημο βαρύτονο Κώστα Πασχάλη και μεταπτυχιακά (musical theatre) στη Νέα Υόρκη ως υπότροφος του Ιδρύματος Fulbright.
Σημαντικούς σταθμούς στην μέχρι σήμερα πορεία του αποτελούν:
Η συνεργασία του με την ομάδα «Χορικά» της Ζουζούς Νικολούδη στα έργα «Ιχνευτές Σάτυροι» του Σοφοκλή (Σειληνός) και «Τρωάδες» του Ευριπίδη (Ποσειδών), η συμμετοχή του ως σολίστ στη συμπαραγωγή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, του Κ.Θ.Β.Ε. και του Δ.Π.Θ. Βέροιας, «Follow the Fellow Who Follows a Dream» και η συμμετοχή του στην οπερέτα «Οι Απάχηδες των Αθηνών» του Ν. Χατζηαποστόλου (Κλέων) στην Εθνική Λυρική Σκηνή.
Από το 2001 έως το 2003, κατά την διάρκεια της παραμονής του στις Η.Π.Α. έλαβε μέρος στις παραστάσεις «Copacabana, the musical» (Rico), «Some Enchanted Evening» των Rodgers & Hammerstein και «Camelot» (Lancelot).
Επιστρέφοντας στην Ελλάδα συμμετείχε στο μιούζικαλ για παιδιά «Νυχτερινές Πτήσεις. Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας Μικρός Πρίγκηπας...» σε μουσική Τάση Χριστογιαννόπουλου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, στην παράσταση «Frankenstein Rediculus» (Φάντασμα της Όπερας) στο «Νέο Ριάλτο», «Πυρετός το Σαββατόβραδο» (DJ Monty) στο «Βέμπο», «Ερωτικά Παιχνίδια» (Μάριο) στο «Παρκ», «Funny» ('Εντυ) στο «Ιλίσια-Ντενίση», «Μήδεια» του Μποστ (Ευριπίδης), περιοδεία 2007. Έχει τη χαρα να έχει συνεργαστεί με πολυ σημαντικούς σκηνοθέτες όπως: Σταμάτης Φασουλής, Γιάννης Κακλέας, Γιάννης Καραχισαρίδης, Θωμάς Μοσχόπουλος, Κοραής Δαμάτης, Γιάννης Διαμαντόπουλος κ.α.
Έχει πραγματοποιήσει προσωπικές συναυλίες σε Ελλάδα και Αμερική. Το 2005 είχε την τιμή να κληθεί από την Α.Υ. Πριγκίπισσα Αικατερίνη της Γιουγκοσλαβίας για να τραγουδήσει στο galaLifeline που τελεί υπό την αιγίδα της. του ιδρύματος
Τα τελευταία τρία χρόνια συνεργάστηκε με την Νίνα Λοτσάρη, στις μουσικές παραστάσεις «Copacabana, the show», «Floss Royal» και «Vendetta». Στην τηλεόραση έχει εμφανιστεί στις σειρές: «Τα παιδιά της γειτονιάς» (Ετ1), «Τζένη κι Ευανθία» (Alpha), «Μαρία, η άσχημη» (Mega) κ.α. Φέτος πρωταγωνιστεί για δεύτερη σαιζόν στην επιτυχημένη καθημερινή, δραματική σειρά του Mega Channel, «Τα Μυστικά της Εδέμ».
l_aquila
l_aquila
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από sifantid Τετ Σεπ 15, 2010 1:25 pm

Ε, ρε παιδί μου... Μέχρι και στην Ελευσίνα πήγε! Έλα στη Δ.Ε.Θ. και σε περιμένουμε! Aww Κρίμα!
sifantid
sifantid
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ασχολίες : Latin Dancing, Ballroom, Theatre, Cinema, Drawing, Pop-up cards, Cooking, Photography, Grey's Anatomy, Private Practice, Τα Μυστικά της Εδέμ!

https://www.facebook.com/#!/group.php?gid=126188997391368&amp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από loukitsa Τετ Σεπ 15, 2010 10:37 pm

Μακαρι να ερχοταν θεσσαλονικη αλλα δυστυχως δεν ειναι στο χερι του Aww
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από sifantid Παρ Σεπ 17, 2010 10:19 pm

loukitsa έγραψε:Μακαρι να ερχοταν θεσσαλονικη αλλα δυστυχως δεν ειναι στο χερι του Aww
Ξέρω, ξέρω... Πάει όπου τον καλούνε και όπου επιτρέπει το badget! Aww Αλλά είχα μία επιθυμία και εγώ...
sifantid
sifantid
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ασχολίες : Latin Dancing, Ballroom, Theatre, Cinema, Drawing, Pop-up cards, Cooking, Photography, Grey's Anatomy, Private Practice, Τα Μυστικά της Εδέμ!

https://www.facebook.com/#!/group.php?gid=126188997391368&amp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από nora19 Σαβ Σεπ 18, 2010 1:56 pm

και εγω θελω Πάνο στη θεσσαλονικη Aww
nora19
nora19
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : παντού και πουθενά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από tzibirdika Σαβ Σεπ 18, 2010 2:19 pm

nora19 έγραψε:και εγω θελω Πάνο στη θεσσαλονικη Aww

Kι εγωωωωωω!!! Για την ακριβεια τον θελω στο ΣΠΙΤΙ μου στη Θεσσαλονικη αλλα ενταξει...και στη ΔΕΘ να παει εγω δε θα πω οχι... lmao

Και τωρα σοβαρευομαι.....Μα ειναι δυνατον να μην εχει επισκεφτει τη συμπρωτευουσα??? Δεν καταλαβα? εμεις στο πηγαδι ουρησ@μεν??? Snif Πανο ελα και σε μαααας θα σε κερασουμε και μπουγατσα... huhu


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tzibirdika στις Σαβ Σεπ 18, 2010 2:26 pm, 1 φορά
tzibirdika
tzibirdika
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : οδος ονειρων 15

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010 Empty Απ: Οι συναυλιες και οι παραστασεις της Τεταρτης - star.gr 14/9/2010

Δημοσίευση από koukoumfkos Σαβ Σεπ 18, 2010 2:21 pm

Το θέμα με την απόσταση είναι μεγάλο πρόβλημα είναι γεγονός!Είμαι σίγουρος ότι και σ'αυτή την συναυλία όπως πάντα, έλαμψε!
koukoumfkos
koukoumfkos
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : Σύρος και αιωρούμαι σε Καρδίτσα και Τρίκαλα
Ασχολίες : μουσική,internet,θέατρο,σχολείο-_- και ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΔΕΜ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης