Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

+34
edem4ever
hionati
JESSIE
masoul
Aria
loukitsa
evapop
maria*
mariaki
margaret10
Cancoon
mariannitaki
ebelina2007
ειρηνη7
tzibirdika
alkisti
annoula!
DESPOINA
soso
diam rena
afroditi_norakii
νοριτσα
ellileo
sarita
fanlouknor
Antigoni!
maraki_ch
pasxalitsa
anna_loukonoriki4ever!!
Foulitsa
jim7
KatsaroYpotheto
Nausika Prevezanou
Clarabelle
38 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap13%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 13% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap21%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 21% 
[ 16 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap27%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 27% 
[ 21 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap17%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 17% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap9%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 9% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_lcap13%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Vote_rcap 13% 
[ 11 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 78
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Foulitsa Σαβ Οκτ 02, 2010 1:14 pm

Clarabelle έγραψε:


Όταν απο ένα επεισόδιο την επόμενη μέρα σου έχει μείνει η εικόνα του Μάριου με το πουκαμισάκι, και τα μπουτάκια του Άγγελου που έβγαιναν απ το φορμάκι κι ήθελες να τα δαγκώσεις τότε ξέρεις οτι αυτό που παρακολουθείς έχει πιάσει πάτο.

Toν τελευταίο καιρό μου δημιουργείται συνεχώς η αίσθηση οτι παρακολουθώ σκηνές που προβάλονται άτακτα χωρίς συνέχεια και χωρίς να δένουν η μια με την άλλη. Δεν υπάρχει συνέχεια με λίγα λόγια

Προχθές η Αμαλία που η κόρη της ήταν σε άθλια υποτίθεται κατάσταση στο νοσοκομείο και η εγγονή της κάτω απ την επίβλεψη μιας ξένης επι της ουσίας γυναίκας, πήγε στην Αντιγόνη να της πει οτι δεν θέλει μαζί το απόλυτο ζευγαράκι. Γιατί το είδαμε αυτό ας μου εξηγήσει κάποιος. Η Αντιγόνη είχε δηλώσει την αντίθεσή της απ την πρώτη στιγμή. Χθες χωρίς να δούμε πως το έμαθε ο Πέτρος είδαμε έναν ξεκούδουνο καυγά απλά για να υπάρχει μια σκηνή Πέτρου Αμαλίας. Αν οι ηθοποιοί δεν ήταν αυτοί που είναι και δεν έσωζαν τη σκηνή μόνοι τους θα κοιτούσα και δεν θα καταλάβαινα τι βλέπω

Μένω συνεχώς με την εντύπωση οτι οι ήρωες που γνώριζα μεταλλάσσονται με συνοπτικές διαδικασίες και κάνουν πράγματα εκτός χαρακτήρα απλά για να εξυπηρετηθεί η συνέχεια και να προβληθούν οι νεοεισερχόμενοι
Δεν μπορώ να τραβήξω μια κόκκινη γραμμή και να διαγράψω όσα ξέρω.

Ο Νικόλας που τον έχω δει να σκέπτεται λογικά, που τον έχω δει να πετάει το όνειρό του για να είναι με τη Δάφνη, που πριν μερικά επεισόδια ευχόταν να μην αλλάξει τίποτα στη ζωή του και να ειναι πάντα ευτυχισμένος με την γυναίκα και το παιδί του ξαφνικά απλά και μόνο επειδή η γυναίκα του έπιασε δουλειά κι ο εργοδότης της είναι εμφανίσιμος (λέμε τώρα) αρχίζει να μιλάει για διαζύγιο.

Ο Λουκάς που γνωρίζει ακόμη και την ανάσα της Νόρας και που υποτίθεται μου τον σύστησαν ως έξυπνο αποβλακώνεται και αρχίζει να ρωτάει στα γυμναστήρια εκθέτοντας πρώτα τον εαυτό του και μετά τη Νόρα με την έσχατη κατινιά. Η ευκολία με την οποία πίστεψε οτι η Νόρα σταμάτησε να τον αγαπάει και κάτι σκηνές σαν τη χθεσινή με το Λουκά να τρώει πασατέμπο στα παγκάκια υποτιμούν και την νοημοσύνη μου και τον ήρωα που εκείνοι έπλασαν και τον έκαναν τόσο αγαπητό στο κοινό. Ναι οι ερωτευμένοι ζηλεύουν δεν αποβλακώνονται όμως

Για άλλη μια φορά βλέπω τη Νόρα να στέκεται δίπλα στη Μελίτα. Αυτό υπήρξε πάντοτε ένα απ τα χαρακτηριστικά της Νόρας. Μόνο που κάνει ακόμη πιο εμφανή την ανεπάρκεια της Μελίτας απέναντί της. Είναι η δεύτερη φορά που η Νόρα συμπαραστέκεται τη στιγμή που χρειάζεται εκείνη συμπαράσταση. Ο τρόπος που προσπερνούν όσα έκανε η Μελίτα και θέλουν να την επανεντάξουν στην παρέα σαν να μην συνέβησαν τα γεγονότα της περασμένης χρονιάς είναι απλά σκανδαλώδης. Πέντε άνθρωποι παραβλέπουν οτι πάτησε κάτω τη μια εξ αυτών και συγχωρούν χωρίς καν να της ρίξουν ένα χώσιμο για να πάμε παρακάτω. Εξαιρετικά συνεπές με ότι βλέπαμε μεχρι τώρα.

Ο Λευτέρης άχρωμος και άοσμος έως και αόρατος. Στην πρώτη σκηνή οι τρείς άλλοι κατάφεραν να τον σβήσουν. Εκείνο όμως που με απογοήτευσε ήταν η κουβέντα του με την Άννα. Υποτίθεται οτι έπρεπε να δω τον πόνο του για την γυναίκα του που χάθηκε. Είδα κάποιον να λέει απλά το ποίημα του. Και μάλιστα ένα ποίημα κακογραμμένο. Δεκτό βρέθηκε μπλεγμένος σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Κατ αρχήν ήξερε εξ αρχής οτι φίλος του δεν ήταν καθαρός και δέχτηκε να κάνει τη βρώμικη μεταφορά για τα λεφτά που χρειαζόταν. Όταν όμως βρήκε το φίλο του σκοτωμένο, αν ήθελε να μη μπλέξει υπήρχε τρόπος. Παρέδιδε το διαμαντικό στις αρχές και ξεμπέρδευε. Εκείνος όμως επέλεξε να κρατήσει τα διαμάντια και το γεγονός οτι κάτω απ τον καναπέ σε πρώτη ζήτηση είχε το κουμπούρι δείχνει οτι ήταν έτοιμος μέχρι και να σκοτώσει για να τα κρατήσει. Όταν δε έγιναν τα φονικά αποφάσισε στο χαλαρό να εφαρμόσει το οφθαλός αντί οφθαλμού. Ο Λευτεράκης λοιπόν μόνο καλό παιδί δεν είναι.

Εκείνο που χθες με έκανε να απορήσω ήταν η επίσκεψή του στο χώρο εργασίας της Εύας. Απο που πήρε τόσο θάρρος; Γιατί δεν μπορούσε να περιμένει να πει ότι ήθελε όταν η Εύα θα πήγαινε στο γυμναστήριο; Που βρήκε τη διεύθυνση της δουλειάς της; Τρύπες τρύπες τρύπες......

Ο Στέφανος ένα χρόνο και κάτι απ την είσοδό του στη σειρά κι ακόμη δεν έχει δώσει στίγμα του χαρακτήρα του. Απογοητευτικό. Χθες είπε στην Εριέττα οτι χώρισε με την Εύα απο μια παρεξήγηση. Γιατί δεν της είπε οτι χώρισε επειδή βρήκε γκόμενα και κατάλαβε οτι την αγαπάει απόλυτα; Κι αφού την αρνήθηκε τρις στον επόμενο τόνο πήγε στο νοσοκομείο να της πει θα σε πάρω να φύγουμε σ άλλη γη σ άλλα μέρη. Κι αν η Μελίτα του πει ναι τι θα κάνει; Θα σηκωθεί να φύγει και θα αφήσει στην Εριέττα τα διαμάντια για τα οποία παζάρευε όσο η απόλυτή του ήταν μεταξύ ζωής και θανάτου; Νομίζω μακράν ο πιο ασυνεπής χαρακτήρας της σειράς. Ή μάλλον δεν του έχουν βρει ακόμη χαρακτήρα. Τελικά αυτό το καλό παιδί το ευαίσθητο έστειλε δύο τύπους να πάρουν τα διαμάντια με εντολή προφανώς πάρτε τα με κάθε κόστος. Κι εμείς λέγαμε λαμόγιο το Μάνο; Ας αποφασίσουν κάποια στιγμή ποιός είναι και ας μας πουν κι εμάς.

Η Εύα πλέον δεν έχει λόγο ύπαρξης στη σειρά. Πρέπει η Ξυλά να ζήτησε πάρα πολλά. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Έχουν ήδη προβληθεί δώδεκα επεισόδια και δεν έχουμε δει έστω έναν απ τους φίλους που πέρσι έλεγαν στο Μάνο φύγε εσύ εμείς θα σταθούμε δίπλα στην Εύα να κάνει έστω μια κουβεντούλα μαζί της για το πως αισθάνεται. Άφησαν την Εύα σαν χαρακτήρα στην άκρη μια και όπως φαίνεται εκεί που την έφτασαν δεν μπορούν πλέον να τη διαχειριστούν με αληθοφάνεια. Ο ρόλος της πλέον είναι να σπρώξει το Λευτέρη που όπως φαίνεται δεν έχει γίνει αποδεκτός απ το κοινό. Μετά το Σταύρου που καταδικάστηκε στη μετριότητα απ την παρτεναίρ που του επέλεξαν ήρθε η σειρά της Ξυλά που δίπλα στον Λευτέρη δεν κολλάει με τίποτα.

Τελευταία δεν με καλύπουν πια οι επιλογές της ψηφοφορίας
Ίσως πρέπει να προσθέσουμε πια και μια επιλογή απογοητευτικό


: respect : : respect : : respect :
Ευστοχότατος σχολιασμός..
Μήπως για την επιλογή απογοητευτικό να το σκεφτούμε σοβαρά?
Απο το κακό στο χειρότερο πάει η κατασταση...
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Οκτ 02, 2010 1:28 pm

Foulitsa έγραψε:
JESSIE έγραψε:

Για την Εύα με το Λευτέρη, δεν ξέρω, είδα μία ωραία εικόνα μεταξύ τους, ο Λευτέρης ήταν σαν να την προστάτευε, και δεν βλέπω γιατί να μην προχωρήσει καλά μιά ιστορία μεταξύ τους, αφού ο Λευτέρης δεν είναι κακός άνθρωπος, όπως μας δείχνει τελευταία. Ο Μάνος εδω που τα λέμε, ήταν τρισχειρότερος, και μόνο ευτυχισμένη δεν έκανε ποτέ την Εύα. Αρα εγώ βλέπω με καλό μάτι αυτή τη σχέση περιμένοντας τα προσεχώς για να κρίνω καλύτερα. Βέβαια κι ο Νικόλας της ταιριάζει της Εύας, αλλά ίσως αυτό θα γινόταν αιτία για τριγμούς στην παρέα, οπότε αφήνω τους σεναριογράφους να αποφασίσουν αυτοί τη συνέχεια...

Περα απο προσωπικές προτιμήσεις, μιας και εμένα η Ευα με το Λευτέρη δεν μου αρέσει καθόλου σαν εικόνα πιστευεις οτι η Ευα μπορεί να μπει σε νέο έρωτα ουτε τρίμηνο μετά την αποχωρηση του Μάνου? Πέρασε όσα πέρασε, απο δύο άντρες και θα εμπιστευτεί κάποιον τρίτο έτσι απλά? Αν το δω αυτό αυτόματα ακυρωνεται ο χαρακτηραςτης Ευας που βλέπω δυο χρόνια.. Τουλάχιστοξ τοΣτεφανο τον ηξερε και έιχαν μια ιστορία, τους έδενε αγάπη, με το Λευτερη τι τους δένει, κοιλιακοί?
Συμφωνω στο οτι ο Μάνος δεν έκανε ποτε ευτυχισμένη την Ευα, αλλά δεν ασπάζομαι το "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος.." Ας αφησουμε το Λευτεράκη να εκμεταλλευτεί την Ευα για να πετυχει την εκδικησή του, μια πάνω μια κάτω και τι έγινε?
Και όσο για το οτι ο Λευτέργης είναι καλό παιδί νομίζω πως αμφιβάλλω ακόμα αλλά θα δείξει..
Μακριά απο την Ευα να ναι και ας είναι οπως θέλει.. Λίγο ρεαλισμός επιτέλους.. προτιμώ την Ευα μόνη της, παρά ΠΑΛΙ τσακισμένη απο έναν άντρα που ηρθε να εκδικηθεί τη χαμένη του αγάπη.. (ή καμένη όπως προτιμάς..)

Δεν είπα να μπεί αμέσως σε τρίτο έρωτα, κι ούτε αυτό φαίνεται αυτή τη στιγμή, προς το παρόν είναι φίλοι με το Λευτέρη και πάνε και για καφέ μαζί, τι το κακό υπάρχει σ'αυτό? Αν αργότερα έρθουν πιό κοντά, αυτό ούτε μεμπτό είναι, ούτε μη συμβατό με το μεγάλο της έρωτα, δηλαδή τί, πρέπει να περάσουν καμμιά δεκαριά χρόνια, να γεράσει και μετά να ελπίζει οτι θα βρεί κάποιον? Το πάν εξαρτάται από το πόσο θα δεθεί μ'ενα καινούργιο άνθρωπο, αν θα του επιτρέπει να την καταδυναστεύει, όπως έκανε με το Μάνο, ή η προηγούμενη εμπειρία της θα της έχει διδάξει πώς κρατάμε και ένα μέρος του εαυτού μας για μάς και ζούμε μιά σχέση για όσο και εφόσον αυτή μας προσφέρει κάτι, χαρά, ανανέωση, αυτοεκτίμηση κλπ... Μπορεί το Στέφανο να τον ήξερε, αλλά τώρα οι σχέσεις τους είναι διαφορετικές, και δεν θα ήταν ρεαλιστικό, αφού αυτό είναι βασικό, να ξαναγίνουν ζευγάρι... Εγω δεν τη θέλω την Εύα μόνη της, αλλά σε μιά σχέση που της προσφέρει κάτι, χωρις να δοθεί 1000% σ'αυτήν και να πληγωθεί πάλι...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από maraki_ch Σαβ Οκτ 02, 2010 1:29 pm

Clarabelle έγραψε:


Όταν απο ένα επεισόδιο την επόμενη μέρα σου έχει μείνει η εικόνα του Μάριου με το πουκαμισάκι, και τα μπουτάκια του Άγγελου που έβγαιναν απ το φορμάκι κι ήθελες να τα δαγκώσεις τότε ξέρεις οτι αυτό που παρακολουθείς έχει πιάσει πάτο.

Toν τελευταίο καιρό μου δημιουργείται συνεχώς η αίσθηση οτι παρακολουθώ σκηνές που προβάλονται άτακτα χωρίς συνέχεια και χωρίς να δένουν η μια με την άλλη. Δεν υπάρχει συνέχεια με λίγα λόγια

Προχθές η Αμαλία που η κόρη της ήταν σε άθλια υποτίθεται κατάσταση στο νοσοκομείο και η εγγονή της κάτω απ την επίβλεψη μιας ξένης επι της ουσίας γυναίκας, πήγε στην Αντιγόνη να της πει οτι δεν θέλει μαζί το απόλυτο ζευγαράκι. Γιατί το είδαμε αυτό ας μου εξηγήσει κάποιος. Η Αντιγόνη είχε δηλώσει την αντίθεσή της απ την πρώτη στιγμή. Χθες χωρίς να δούμε πως το έμαθε ο Πέτρος είδαμε έναν ξεκούδουνο καυγά απλά για να υπάρχει μια σκηνή Πέτρου Αμαλίας. Αν οι ηθοποιοί δεν ήταν αυτοί που είναι και δεν έσωζαν τη σκηνή μόνοι τους θα κοιτούσα και δεν θα καταλάβαινα τι βλέπω

Μένω συνεχώς με την εντύπωση οτι οι ήρωες που γνώριζα μεταλλάσσονται με συνοπτικές διαδικασίες και κάνουν πράγματα εκτός χαρακτήρα απλά για να εξυπηρετηθεί η συνέχεια και να προβληθούν οι νεοεισερχόμενοι
Δεν μπορώ να τραβήξω μια κόκκινη γραμμή και να διαγράψω όσα ξέρω.

Ο Νικόλας που τον έχω δει να σκέπτεται λογικά, που τον έχω δει να πετάει το όνειρό του για να είναι με τη Δάφνη, που πριν μερικά επεισόδια ευχόταν να μην αλλάξει τίποτα στη ζωή του και να ειναι πάντα ευτυχισμένος με την γυναίκα και το παιδί του ξαφνικά απλά και μόνο επειδή η γυναίκα του έπιασε δουλειά κι ο εργοδότης της είναι εμφανίσιμος (λέμε τώρα) αρχίζει να μιλάει για διαζύγιο.

Ο Λουκάς που γνωρίζει ακόμη και την ανάσα της Νόρας και που υποτίθεται μου τον σύστησαν ως έξυπνο αποβλακώνεται και αρχίζει να ρωτάει στα γυμναστήρια εκθέτοντας πρώτα τον εαυτό του και μετά τη Νόρα με την έσχατη κατινιά. Η ευκολία με την οποία πίστεψε οτι η Νόρα σταμάτησε να τον αγαπάει και κάτι σκηνές σαν τη χθεσινή με το Λουκά να τρώει πασατέμπο στα παγκάκια υποτιμούν και την νοημοσύνη μου και τον ήρωα που εκείνοι έπλασαν και τον έκαναν τόσο αγαπητό στο κοινό. Ναι οι ερωτευμένοι ζηλεύουν δεν αποβλακώνονται όμως

Για άλλη μια φορά βλέπω τη Νόρα να στέκεται δίπλα στη Μελίτα. Αυτό υπήρξε πάντοτε ένα απ τα χαρακτηριστικά της Νόρας. Μόνο που κάνει ακόμη πιο εμφανή την ανεπάρκεια της Μελίτας απέναντί της. Είναι η δεύτερη φορά που η Νόρα συμπαραστέκεται τη στιγμή που χρειάζεται εκείνη συμπαράσταση. Ο τρόπος που προσπερνούν όσα έκανε η Μελίτα και θέλουν να την επανεντάξουν στην παρέα σαν να μην συνέβησαν τα γεγονότα της περασμένης χρονιάς είναι απλά σκανδαλώδης. Πέντε άνθρωποι παραβλέπουν οτι πάτησε κάτω τη μια εξ αυτών και συγχωρούν χωρίς καν να της ρίξουν ένα χώσιμο για να πάμε παρακάτω. Εξαιρετικά συνεπές με ότι βλέπαμε μεχρι τώρα.

Ο Λευτέρης άχρωμος και άοσμος έως και αόρατος. Στην πρώτη σκηνή οι τρείς άλλοι κατάφεραν να τον σβήσουν. Εκείνο όμως που με απογοήτευσε ήταν η κουβέντα του με την Άννα. Υποτίθεται οτι έπρεπε να δω τον πόνο του για την γυναίκα του που χάθηκε. Είδα κάποιον να λέει απλά το ποίημα του. Και μάλιστα ένα ποίημα κακογραμμένο. Δεκτό βρέθηκε μπλεγμένος σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Κατ αρχήν ήξερε εξ αρχής οτι φίλος του δεν ήταν καθαρός και δέχτηκε να κάνει τη βρώμικη μεταφορά για τα λεφτά που χρειαζόταν. Όταν όμως βρήκε το φίλο του σκοτωμένο, αν ήθελε να μη μπλέξει υπήρχε τρόπος. Παρέδιδε το διαμαντικό στις αρχές και ξεμπέρδευε. Εκείνος όμως επέλεξε να κρατήσει τα διαμάντια και το γεγονός οτι κάτω απ τον καναπέ σε πρώτη ζήτηση είχε το κουμπούρι δείχνει οτι ήταν έτοιμος μέχρι και να σκοτώσει για να τα κρατήσει. Όταν δε έγιναν τα φονικά αποφάσισε στο χαλαρό να εφαρμόσει το οφθαλός αντί οφθαλμού. Ο Λευτεράκης λοιπόν μόνο καλό παιδί δεν είναι.

Εκείνο που χθες με έκανε να απορήσω ήταν η επίσκεψή του στο χώρο εργασίας της Εύας. Απο που πήρε τόσο θάρρος; Γιατί δεν μπορούσε να περιμένει να πει ότι ήθελε όταν η Εύα θα πήγαινε στο γυμναστήριο; Που βρήκε τη διεύθυνση της δουλειάς της; Τρύπες τρύπες τρύπες......

Ο Στέφανος ένα χρόνο και κάτι απ την είσοδό του στη σειρά κι ακόμη δεν έχει δώσει στίγμα του χαρακτήρα του. Απογοητευτικό. Χθες είπε στην Εριέττα οτι χώρισε με την Εύα απο μια παρεξήγηση. Γιατί δεν της είπε οτι χώρισε επειδή βρήκε γκόμενα και κατάλαβε οτι την αγαπάει απόλυτα; Κι αφού την αρνήθηκε τρις στον επόμενο τόνο πήγε στο νοσοκομείο να της πει θα σε πάρω να φύγουμε σ άλλη γη σ άλλα μέρη. Κι αν η Μελίτα του πει ναι τι θα κάνει; Θα σηκωθεί να φύγει και θα αφήσει στην Εριέττα τα διαμάντια για τα οποία παζάρευε όσο η απόλυτή του ήταν μεταξύ ζωής και θανάτου; Νομίζω μακράν ο πιο ασυνεπής χαρακτήρας της σειράς. Ή μάλλον δεν του έχουν βρει ακόμη χαρακτήρα. Τελικά αυτό το καλό παιδί το ευαίσθητο έστειλε δύο τύπους να πάρουν τα διαμάντια με εντολή προφανώς πάρτε τα με κάθε κόστος. Κι εμείς λέγαμε λαμόγιο το Μάνο; Ας αποφασίσουν κάποια στιγμή ποιός είναι και ας μας πουν κι εμάς.

Η Εύα πλέον δεν έχει λόγο ύπαρξης στη σειρά. Πρέπει η Ξυλά να ζήτησε πάρα πολλά. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Έχουν ήδη προβληθεί δώδεκα επεισόδια και δεν έχουμε δει έστω έναν απ τους φίλους που πέρσι έλεγαν στο Μάνο φύγε εσύ εμείς θα σταθούμε δίπλα στην Εύα να κάνει έστω μια κουβεντούλα μαζί της για το πως αισθάνεται. Άφησαν την Εύα σαν χαρακτήρα στην άκρη μια και όπως φαίνεται εκεί που την έφτασαν δεν μπορούν πλέον να τη διαχειριστούν με αληθοφάνεια. Ο ρόλος της πλέον είναι να σπρώξει το Λευτέρη που όπως φαίνεται δεν έχει γίνει αποδεκτός απ το κοινό. Μετά το Σταύρου που καταδικάστηκε στη μετριότητα απ την παρτεναίρ που του επέλεξαν ήρθε η σειρά της Ξυλά που δίπλα στον Λευτέρη δεν κολλάει με τίποτα.

Τελευταία δεν με καλύπουν πια οι επιλογές της ψηφοφορίας
Ίσως πρέπει να προσθέσουμε πια και μια επιλογή απογοητευτικό

Clarabelle καλη μου.. Μα ποσο δικιο εχεις.. Ως συνηθως..
Εγω δεν εχω και ιδιαιτερα το κουραγιο να σχολιασω.. Για σημερα τουλαχιστον...
Η προχειροτητα ζει και βασιλευει... Ουδεμια συνοχη...
: scream :
maraki_ch
maraki_ch
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : chania

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Σαβ Οκτ 02, 2010 1:31 pm

Άρα για σένα ο μεγάλος έρωτας για την Εύα τέλος! Αλλά δεν σου κάνει και ο Στέφανος γιατί ακριβώς ποτέ δεν την καταδυνάστευσε... Δεν βγάζω άκρη!

Επέτρεψέ μου όμως εμένα να ελπίζω ότι τουλάχιστον στο σήριαλ δεν θα δούμε τέτοιο ξενέρωμα.

Και όχι δεν στέκει τόσο σύντομα να κάνει σχέση με άλλον, δεν στέκει απο όπου κι άν το δείς!!

Επαναλαμβάνω είναι σαν να λες ότι η Ιουλιέτα έζησε και βρήκε γκόμενο σε ένα τρίμηνο, ανατριχιαστικά αηδιαστικό!

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Σαβ Οκτ 02, 2010 1:32 pm

JESSIE έγραψε:
Foulitsa έγραψε:
JESSIE έγραψε:

Για την Εύα με το Λευτέρη, δεν ξέρω, είδα μία ωραία εικόνα μεταξύ τους, ο Λευτέρης ήταν σαν να την προστάτευε, και δεν βλέπω γιατί να μην προχωρήσει καλά μιά ιστορία μεταξύ τους, αφού ο Λευτέρης δεν είναι κακός άνθρωπος, όπως μας δείχνει τελευταία. Ο Μάνος εδω που τα λέμε, ήταν τρισχειρότερος, και μόνο ευτυχισμένη δεν έκανε ποτέ την Εύα. Αρα εγώ βλέπω με καλό μάτι αυτή τη σχέση περιμένοντας τα προσεχώς για να κρίνω καλύτερα. Βέβαια κι ο Νικόλας της ταιριάζει της Εύας, αλλά ίσως αυτό θα γινόταν αιτία για τριγμούς στην παρέα, οπότε αφήνω τους σεναριογράφους να αποφασίσουν αυτοί τη συνέχεια...

Περα απο προσωπικές προτιμήσεις, μιας και εμένα η Ευα με το Λευτέρη δεν μου αρέσει καθόλου σαν εικόνα πιστευεις οτι η Ευα μπορεί να μπει σε νέο έρωτα ουτε τρίμηνο μετά την αποχωρηση του Μάνου? Πέρασε όσα πέρασε, απο δύο άντρες και θα εμπιστευτεί κάποιον τρίτο έτσι απλά? Αν το δω αυτό αυτόματα ακυρωνεται ο χαρακτηραςτης Ευας που βλέπω δυο χρόνια.. Τουλάχιστοξ τοΣτεφανο τον ηξερε και έιχαν μια ιστορία, τους έδενε αγάπη, με το Λευτερη τι τους δένει, κοιλιακοί?
Συμφωνω στο οτι ο Μάνος δεν έκανε ποτε ευτυχισμένη την Ευα, αλλά δεν ασπάζομαι το "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος.." Ας αφησουμε το Λευτεράκη να εκμεταλλευτεί την Ευα για να πετυχει την εκδικησή του, μια πάνω μια κάτω και τι έγινε?
Και όσο για το οτι ο Λευτέργης είναι καλό παιδί νομίζω πως αμφιβάλλω ακόμα αλλά θα δείξει..
Μακριά απο την Ευα να ναι και ας είναι οπως θέλει.. Λίγο ρεαλισμός επιτέλους.. προτιμώ την Ευα μόνη της, παρά ΠΑΛΙ τσακισμένη απο έναν άντρα που ηρθε να εκδικηθεί τη χαμένη του αγάπη.. (ή καμένη όπως προτιμάς..)

Δεν είπα να μπεί αμέσως σε τρίτο έρωτα, κι ούτε αυτό φαίνεται αυτή τη στιγμή, προς το παρόν είναι φίλοι με το Λευτέρη και πάνε και για καφέ μαζί, τι το κακό υπάρχει σ'αυτό? Αν αργότερα έρθουν πιό κοντά, αυτό ούτε μεμπτό είναι, ούτε μη συμβατό με το μεγάλο της έρωτα, δηλαδή τί, πρέπει να περάσουν καμμιά δεκαριά χρόνια, να γεράσει και μετά να ελπίζει οτι θα βρεί κάποιον? Το πάν εξαρτάται από το πόσο θα δεθεί μ'ενα καινούργιο άνθρωπο, αν θα του επιτρέπει να την καταδυναστεύει, όπως έκανε με το Μάνο, ή η προηγούμενη εμπειρία της θα της έχει διδάξει πώς κρατάμε και ένα μέρος του εαυτού μας για μάς και ζούμε μιά σχέση για όσο και εφόσον αυτή μας προσφέρει κάτι, χαρά, ανανέωση, αυτοεκτίμηση κλπ... Μπορεί το Στέφανο να τον ήξερε, αλλά τώρα οι σχέσεις τους είναι διαφορετικές, και δεν θα ήταν ρεαλιστικό, αφού αυτό είναι βασικό, να ξαναγίνουν ζευγάρι... Εγω δεν τη θέλω την Εύα μόνη της, αλλά σε μιά σχέση που της προσφέρει κάτι, χωρις να δοθεί 1000% σ'αυτήν και να πληγωθεί πάλι...


Θεωρείς οτι μιά γυναίκα που έμεινε πιστή σε ένα όνειρο είκοσι χρόνια για να δει να την εγκαταλείπει την ίδια ώρα που την ξεπούλησε κι η δεύτερη της ευκαιρία μπορεί έστω και να σκεφτεί να εμπιστευτεί άλλον άντρα;
Αυτό είναι το τραγικό που έκαναν οι σεναριογράφοι με την Εύα.
Διέλυσαν τον έρωτα και την επιλογή της λογικής την ίδια στιγμή και τη διέλυσαν
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Cancoon Σαβ Οκτ 02, 2010 1:41 pm

maria* έγραψε:
Cancoon έγραψε:Το επεισόδιο ήταν χλιαρό.
Η συνάντηση της τετράδας Στέφανος – Εριέττα – Εύα – Λευτέρης χρησίμευσε αποκλειστικά στο να μαθευτεί στην φεγγαροπαρέα ότι η Εριέττα και ο Στέφανος γνωρίζονται. Βέβαια πέρα από τον Λουκά και τη Νόρα που το νέο αυτό τους ενδιαφέρει αμεσότατα οι υπόλοιποι δεν ξέρω γιατί κόπτονταν να το συζητήσουν/ να πουν τις κακιούλες τους.
Οι δύο συναντήσεις Στέφανου και Εριέττας μου άφησαν την αίσθηση ότι ο Στέφανος προσπαθεί να την ψαρέψει μεν αλλά να κρατήσει την δική του προσωπική μακριά. Πάντως αυτή παίζει ήδη το παιχνίδι της από τη στιγμή που άρχισε να του δημιουργεί υποψίες κατά του Ρούσσου. Λυκοφιλία, όπως είπε και η Άννα. Και αναρωτιέμαι πραγματικά όταν η Εριέττα λέει και ξαναλέει ότι τους χωρίζει το αίμα, εννοεί μόνο το αίμα του πατέρα της ή και τίποτε άλλο;;;;;;;
Τέλος πάντων, αυτά είναι όλα πολύ μέτρια για να συνεχίσω τον σχολιασμό, διότι ακολούθησε η κορυφαία σκηνή του επεισοδίου.
Μα τι σκηνάρα ήταν αυτή: εκεί που ο Ρούσσος τα έχει όλα έτοιμα και τακτοποιημένα και ετοιμάζεται να κλείσει την κόρη του στην σφιγκτή έως αποπνικτική αγκαλιά του, μπουκάρει ο Στέφανος έτοιμος για όλα και της λέει ότι την αγαπά, να σηκωθούν να φύγουν, την παρακαλά να πάει μαζί του. Η συγκλονιστική στιγμή της όλης σεκάνς ήταν βέβαια το βλέμμα της Μελίτας που έδειχνε πόσο πολύ το ήθελε η καρδούλα της, αλλά το μυαλό της δεν την άφηνε. Αααααχ πόσα εμπόδια ακόμα γι' αυτό το ζευγάρι;!;!
Πατέρας – εραστής – κόρη: αυτό είναι ίντριγκα, αυτό είναι έρωτας.
Κατρανίδης, Πεφάνη, Σταύρου, Παπά όλοι τέλειοι.

Cancoon μου όπως πάντα θα συμφωνήσω μαζί σου...
Και για το θέμα Στέφανος-Εριέττα, για το οποίο έχω να προσθέσω ότι τον Στέφανο δεν τον έχω για τόσο αφελή και αδαή που να τον κάνει ότι θέλει η κυρία Χατζηβασιλείου, και για το λόγο της τυχαίας συνάντησης, αλλά φυσικά και για την ΑΠΟΛΥΤΗ σκηνή του επεισοδίου. Καλά, είναι γνωστό ότι ΛΑΤΡΕΥΩ Στέφανο αλλά σ'αυτή τη σκηνή Ε-ΛΙΩ-ΣΑ. Τρελαίνομαι γι'αυτόν τον άντρα!!!!! Για τον τρόπο που διεκδικεί την αγάπη του και για το πόσο στην άκρη αφήνει τον εγωισμό του για να κερδίσει τη γυναίκα που αγαπάει.

Βέβαια θέλω να προσθέσω και κάτι για το θέμα Νόρα-Λουκάς που μονοπώλησε σήμερα, και να πω ότι εγώ δεν το βρήκα υπερβολικό, ίσα ίσα είναι πολύ λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο όταν υπάρχουν μυστικά και εντάσεις μέσα στη σχέση. Βρίσκω τεράστιο λάθος της Νόρας που δεν του είπε κάτι τόσο σημαντικό, και αν και καταλαβαίνω το φόβο της μη τον στεναχωρήσει, εδώ μιλάμε για ένα τεράστιο κομμάτι της σχέσης και της υπόλοιπης ζωής τους, για ένα θέμα υγείας το οποίο αν δεν μοιραστείς με τον σύντροφό σου τότε τι τον έχεις? Και από την άλλη, δίνω όλα τα δίκια στο Λουκά που βλέπει μια Νόρα εκνευρισμένη χωρίς να ξέρει το γιατί, μια Νόρα που του λέει ψέμματα, μια Νόρα απόμακρη. Να λέμε και τα κακά της φεγγαροπαρέας, όχι μόνο των υπολοίπων.......

Άσε maria*, ο Στέφανος δεν παιζόταν σε αυτήν την σκηνή!! Όχι μόνο τον εγωισμό του αλλά τη ζωή του ολόκληρη θα αφήσει πίσω αν η Μελίτα του πει ναι, να φύγουν!!!
Αυτό που γίνεται εμφανές όλο και περισσότερο στα πρώτα αυτά επεισόδια του τρίτου κύκλου είναι η επίδραση που έχει η Μελίτα επάνω του. Όταν είναι μαζί της κυριαρχείται από το συναίσθημα, από τον έρωτα και την αγάπη του γι' αυτήν. Είναι τρυφερός και δοτικός μαζί της. Την κοιτάζει με το πιο γλυκό βλέμμα, το βλέμμα του κουταβιού. Όταν είναι μακριά της γίνεται σκοτεινός και άγριος. Μόνο η Μελίτα μπορεί να τον σώσει από αυτήν σκληρότητα που έζησε και υιοθέτησε ως άνθρωπος.
Τώρα για την Νόρα συμφωνώ ότι αυτό το θέμα πρέπει να το συζητήσει με τον σύντροφό της, αφενός γιατί ξέρει πόσο την αγαπάει και τη νοιάζεται και αφετέρου γιατί, όπως πολύ εύστοχα γράφεις, αυτή η κατάσταση μπορεί να επηρεάσει την υπόλοιπη ζωή τους. Όμως το timing δεν την βοηθά. Έχουν τσακωθεί πολύ άσχημα για ένα άλλο θέμα και η Νόρα νιώθει ότι ο Λουκάς την αμφισβητεί και ως ανθρωπο με ηθικές αναστολές και ως έξυπνο επαγγελματία. Είναι πικαρισμένη και πικραμένη και με πληγωμένο εγωισμό. Υπ' αυτές τις συνθήκες κατανοώ ότι δεν θέλει να του δείξει μια ακόμα "πληγή".
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Οκτ 02, 2010 1:43 pm

Εγω πάλι έχω την εντύπωση οτι φέτος τα πράγματα προχωρούν με πιό γοργούς ρυθμούς, κι αυτό με χαροποιεί, γιατί δεν θα άντεχα να βλέπω ατέλειωτες συζητήσεις, και τα ίδια και τα ίδια, για να είναι --υποτίθεται-- οι ήρωες συνεπείς προς το χαρακτήρα τους... Αναγκαστικά για νά προχωρήσει το έργο θα επιταχυνθούν ωρισμένες διαδικασίες, αλλά οι μεταλλάξεις κάποιου χαρακτήρα μιά δεδομένη στιγμή της ζωής του δεν είναι καθόλου παράξενες, το βλέπουμε αυτό και με τους ανθρώπους που σχετιζόμαστε ή τους φίλους μας... Δεν είναι μπετόν αρμέ οι χαρακτήρες, επιρρεάζονται, μεταβάλλονται, μαλακώνουν ή σκληραίνουν, χαζεύουν ή βάζουν μυαλό, κι αν στη ζωή αυτό γίνεται σταδιακά, εδώ γίνεται πιό γρήγορα, για να έχουμε δράση, κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό...
Ο Στέφανος δεν είπε την αλήθεια στην Εριέττα για το γάμο του με την Εύα γιατί απλά δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του, όπως έκανε και η Εύα με το Λευτέρη. Πού το περίεργο?
Ναί, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν είναι εμφανής, τον καλύπτει ένα μυστήριο. Για κάποιους αυτό δεν είναι καλό, για μένα που μου αρέσουν τα μυστήρια, περιμένω να αποκαλυφθεί αυτός ο χαρακτήρας καί δεν με χαλάει αυτό το διφορούμενο, απεναντίας με γοητεύει. Και φυσικά τον προτιμώ από το Μάνο, που ήταν απλά και μόνο ένας εγωιστής , κυνικός και αμετανόητος παλιάνθρωπος...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Σαβ Οκτ 02, 2010 1:46 pm

JESSIE έγραψε:Εγω πάλι έχω την εντύπωση οτι φέτος τα πράγματα προχωρούν με πιό γοργούς ρυθμούς, κι αυτό με χαροποιεί, γιατί δεν θα άντεχα να βλέπω ατέλειωτες συζητήσεις, και τα ίδια και τα ίδια, για να είναι --υποτίθεται-- οι ήρωες συνεπείς προς το χαρακτήρα τους... Αναγκαστικά για νά προχωρήσει το έργο θα επιταχυνθούν ωρισμένες διαδικασίες, αλλά οι μεταλλάξεις κάποιου χαρακτήρα μιά δεδομένη στιγμή της ζωής του δεν είναι καθόλου παράξενες, το βλέπουμε αυτό και με τους ανθρώπους που σχετιζόμαστε ή τους φίλους μας... Δεν είναι μπετόν αρμέ οι χαρακτήρες, επιρρεάζονται, μεταβάλλονται, μαλακώνουν ή σκληραίνουν, χαζεύουν ή βάζουν μυαλό, κι αν στη ζωή αυτό γίνεται σταδιακά, εδώ γίνεται πιό γρήγορα, για να έχουμε δράση, κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό...
Ο Στέφανος δεν είπε την αλήθεια στην Εριέττα για το γάμο του με την Εύα γιατί απλά δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του, όπως έκανε και η Εύα με το Λευτέρη. Πού το περίεργο?
Ναί, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν είναι εμφανής, τον καλύπτει ένα μυστήριο. Για κάποιους αυτό δεν είναι καλό, για μένα που μου αρέσουν τα μυστήρια, περιμένω να αποκαλυφθεί αυτός ο χαρακτήρας καί δεν με χαλάει αυτό το διφορούμενο, απεναντίας με γοητεύει. Και φυσικά τον προτιμώ από το Μάνο, που ήταν απλά και μόνο ένας εγωιστής , κυνικός και αμετανόητος παλιάνθρωπος...

Κι εγώ τον θέλω με την Εύα! χεχε Για μένα άλλωστε ο Στέφανος έπρεπε να είναι με την Εύα και ο Μάνος με τη Μελίτα, εξαρχής.

Το ότι όμως δεν έχει δώσει στίγμα επειδή παραπαίει δεν είναι καλό.

Δεν είναι μυστηριώδης, απλώς είναι όπου φυσάει ο άνεμος και καλό είναι να τον κατασταλλάξουν.

Όσο για τις μεταλλάξεις συγνώμη αλλα διαφωνώ. Πώς δηλαδή ένας άνθρωπος επειδή έπιασε η γυναίκα του δουλειά μιλά ξαφνικά μέσα σε μια βδομάδα που εκείνη δουλεύει για διαζύγιο? Συγνώμη αλλα αυτά δεν συμβαίνουν πουθενά. Ειδικά όταν μιλάμε για μια μεγάλη αγάπη και όταν η αγάπη αυτή έχει και ένα μωρό... Έλεος..
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Σαβ Οκτ 02, 2010 1:48 pm

JESSIE έγραψε:Εγω πάλι έχω την εντύπωση οτι φέτος τα πράγματα προχωρούν με πιό γοργούς ρυθμούς, κι αυτό με χαροποιεί, γιατί δεν θα άντεχα να βλέπω ατέλειωτες συζητήσεις, και τα ίδια και τα ίδια, για να είναι --υποτίθεται-- οι ήρωες συνεπείς προς το χαρακτήρα τους... Αναγκαστικά για νά προχωρήσει το έργο θα επιταχυνθούν ωρισμένες διαδικασίες, αλλά οι μεταλλάξεις κάποιου χαρακτήρα μιά δεδομένη στιγμή της ζωής του δεν είναι καθόλου παράξενες, το βλέπουμε αυτό και με τους ανθρώπους που σχετιζόμαστε ή τους φίλους μας... Δεν είναι μπετόν αρμέ οι χαρακτήρες, επιρρεάζονται, μεταβάλλονται, μαλακώνουν ή σκληραίνουν, χαζεύουν ή βάζουν μυαλό, κι αν στη ζωή αυτό γίνεται σταδιακά, εδώ γίνεται πιό γρήγορα, για να έχουμε δράση, κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό...
Ο Στέφανος δεν είπε την αλήθεια στην Εριέττα για το γάμο του με την Εύα γιατί απλά δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του, όπως έκανε και η Εύα με το Λευτέρη. Πού το περίεργο?
Ναί, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν είναι εμφανής, τον καλύπτει ένα μυστήριο. Για κάποιους αυτό δεν είναι καλό, για μένα που μου αρέσουν τα μυστήρια, περιμένω να αποκαλυφθεί αυτός ο χαρακτήρας καί δεν με χαλάει αυτό το διφορούμενο, απεναντίας με γοητεύει. Και φυσικά τον προτιμώ από το Μάνο, που ήταν απλά και μόνο ένας εγωιστής , κυνικός και αμετανόητος παλιάνθρωπος...


Ειδικά το Στέφανο τον έκαψαν
Περίμενα μισό χρόνο ένα χρόνο και πάμε για ενάμισι και ακόμη δεν ξέρουν ούτε κι οι ίδιοι ποιός είναι
Πέρσι τον παρακολουθούσα με ενδιαφέρον
Πλέον με έχει κουρασει
Άλλωστε κι ο Σταύρου μάλλον το ίδιο έχει πάθει
Πρέπει να ρίχνει τρελό γέλιο όταν διαβάζει αυτά που πρέπει να πει
Σήμερα αυγά αύριο καλάθια

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Οκτ 02, 2010 1:50 pm

Κλαραμπέλ, ας κάνει μιά σχέση μαζί του, χωρις να τον εμπιστευτεί 100%, έτσι κι αλλιώς και κανένα πρόβλημα να μην είχε κανείς με την προηγούμενη σχέση του, η 100% εμπιστοσύνη σε μιά καινούργια γνωριμία δείχνει ανωριμότητα... Εγώ πιστεύω οτι η Εύα χρειάζεται περισσότερο από ποτέ μιά νέα σχέση, αλλιώς θα μουχλιάσει, και δεν μιλάω για το Λευτέρη ειδικά, ούτε ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αυτός ο ήρωας, αλλά για το να πάψει να αναμασάει στο μυαλό της όσα πέρασε, και να δεί προς το μέλλον με αισιοδοξία, αυτό και μόνο.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από jim7 Σαβ Οκτ 02, 2010 1:50 pm

JESSIE έγραψε:... Το επεισόδιο μου άρεσε, όπως όλα τα επεισόδια του γ. κύκλου έως εδώ, ίσως γιατί δεν είμαι κολλημένη με κανένα ζευγάρι και κανένα ήρωα και το βλέπω σαν ένα καλογραμμένο καθημερινό σήριαλ που πρώτιστο ζητούμενο είναι να με κρατήσει με τις ανατροπές και την πλοκή του. Και το πετυχαίνει...

Jessie μου θα πρέπει να μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού αυτοί που παρακολουθούν την σειρά και είναι τελείως αδιάφοροι για όλους τους χαρακτήρες. Παίζει ίσως νάσαι και η μοναδική, η οποία βλέπει την σειρά κάτω από αυτό το πρίσμα. Όλοι κάπου θα έχουμε μια συμπάθεια μεγάλη ή μικρή δεν έχει σημασία, αλλά πλήρη αδιαφορία το θεωρώ αδιανόητο!!!!

JESSIE έγραψε:... Κατ'αρχήν, δεν είδα ούτε η Εύα να ζήλεψε το Στέφανο, ούτε ο Στέφανος την Εύα. Την Εύα την παραξένεψε το γεγονός οτι ο Στέφανος κι η Εριέττα γνωρίζονται, και το Στέφανο τον προβλημάτισε τι θα σκεφτεί η παρέα για τη γνωριμία αυτή, ενώ είναι αντίδικοι με την Εριέττα, όπως κι έγινε...

Είναι φυσικό να βλέπεις αυτά όταν λες ότι βλέπεις την σειρά κάτω από το παραπάνω πρίσμα, οποιοσδήποτε άλλος σε αυτή την σκηνή θάβλεπε κάτι ανάλογα με τις συμπάθειές του. Εγώ προσωπικά είδα ζήλεια και στους δύο.
Από πότε ο Στέφανος ενδιαφέρεται για την παρέα και το τι θα πουν γι αυτόν. Μέχρι τώρα δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο


JESSIE έγραψε: ... Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πούμε τι ρόλο παίζει καθένας από τους καινούργιους, αλλά η Εριέττα μου φαίνεται πιό άδολη απ'ό,τι πιστεύουμε, ήρθε για να εκδικηθεί τη δολοφονία του πατέρα της, του οποίου κληρονόμησε, εκτός της περιουσίας, και τις επιπτώσεις από τις ύποπτες δοσοληψίες του με λαθραία διαμάντια κλπ. ...

Όταν έρχεσε να εκδικηθείς για τον θάνατο του πατέρα σου (ήταν αληθινός πατέρας τηςWink μόνο άδολη δεν μπορεί να είναι.

JESSIE έγραψε: ... Ο Λευτέρης δεν είναι κακοποιό στοιχείο, θέλει να τιμωρήσει τον ένοχο της δολοφονίας της γυναίκας του, αλλά ο ένοχος έχει ήδη πεθάνει, σκοτωμένος από την ίδια τη γυναίκα του, κι αυτός που τους έστειλε δεν είχε διατάξει φόνους, τους έστειλε να πάρουν πίσω τα διαμάντια που κράτησε ο Λευτέρης χωρις να δικαιούται....

Δηλαδή όποιος παίρνει τον νόμο στα χέρια του δεν είναι κακοποιό στοιχείο; και τότε γιατί άμα τον πιάσουν τον πάνε σούμπητο μέσα; μην τρελαθούμε κιόλας. Ο Λευτεράκης ζητάει εκδίκηση όπως και η Ερριέτα και ο Στέφανος και η Αντιγόνη και η Νταίζη, δηλαδή πολύ πρωτοτυπία στο σενάριο, εκδίκηση στην νιοστή. Γι' αυτό Λευτεράκη μείνε μακρυά από την Εύα!!! τακούει κανείς; Μπά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

JESSIE έγραψε:...Τώρα πως συνδέονται όλα αυτά και με την παρέα της φεγγαρόπετρας, θα δούμε παρακάτω....

Από που και ως που θα πρέπει αυτά να συνδέονται με την παρέα; Αν συνδέονται με τον Στέφανο, τον Ρούσσο ή την Αντιγόνη και την Νταίζη δεν έχει καμμία σημασία ούτε ενδιαφέρει την ΠΑΡΕΑ. Εκτός αν ξαφνικά μας πουν ότι για όλα φταίει ο κακός ο Μάνος και μας στείλουν, τότε θάχει πολύ πλάκα. Το θα δούμε παρακάτω... που αναφέρεις σημαίνει ότι κάτι ξέρεις;

JESSIE έγραψε:... Ο Νικόλας για μένα είναι πολύ άδικος με τη Δάφνη, δεν ζηλεύεις τη γυναίκα που σου έχει δώσει τόσα δείγματα αφωσίωσης, ενώ κι εσύ της έχεις κάνει ούκ ολίγα στο παρελθόν, αλλά κρίνεις ώριμα την κατάσταση και προσπαθείς να αναζωπυρώσεις την αγάπη και το γάμο σας, που νοιώθεις οτι κινδυνεύει, αντι να τραβάς το θέμα στα άκρα.

Τόχουμε αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το forum, ότι οι σεναριογράφοι έβαλαν στόχο να διαλύσουν όλα τα ζευγάρια για να μείνει μόνο ο απόλυτος, άρα μην σου προξενεί καμμιά εντύπωση η συμπεριφορά του Νικόλα και της Δάφνης.

JESSIE έγραψε: ... Η Εύα μου αρέσει πολύ σαν ζευγάρι με το Λευτέρη, ....

Μην το κουράζεις. Η Εύα αφού θα φάει άλλη μια σφαλιάρα από τον Λευτεράκη μας, θα πάρει τον οματιόν της και θα φύγει για την Αμερική στο τέλος γιατί για να βρει νέο αμόρε μετά από τρία χτυπήματα πολύ χλωμό το κόβω να μην σου πω ότι στο τέλος θα χάσει κάθε ιδέα για τους άνδρες και μπορεί και να το γυρίσει και να την δούμε με την Ερριέτα ή την Δάφνη μαζί ζευγαράκι. Μην περιμένεις δικαίωση για την Εύα, είναι ο ΣΤΟΧΟΣ.

JESSIE έγραψε: ... Η Νόρα επίσης κατά τη γνώμη μου δεν κρατάει σωστή στάση με το Λουκά, ούτε στο θέμα της δουλειάς τους, ούτε στο θέμα του γυναικολογικού προβλήματος. Τα ψέμματα σ'ενα ζευγάρι δεν είναι ποτέ για καλό, στον έρωτα δεν είμαστε ξεχωριστές μονάδες αλλά δρούμε συλλογικά, σαν ένας, αλλιώς οι παρεξηγήσεις γεννιούνται αυτόματα και τα προβλήματα ογκώνονται όλο και περισσότερο. Τι να σκεφτεί κι ο Λουκάς όταν βλέπει οτι η Νόρα του λέει ψέμματα κατ'εξακολούθηση? Ο ανασφαλής ερωτευμένος (αυτα τα δύο πάνε πάντα μαζί) θα πιστέψει το χειρότερο, οτι ο σύντροφός του κάτι κρύβει, οτι δεν τον θέλει πιά... Και ποιός είναι ο πιό αρμόδιος και ο πιό κατάλληλος να της σταθεί και σ'αυτή την περίπτωση, αν όχι ο Λουκάς?

Στη σκηνή Εριέττας Νόρας, ενώ η Νόρα έχει δίκιο , οι αντίδικοι δεν πρέπει να σχετίζονται, όμως η Εριέττα φάνηκε πιό έξυπνη και τελικά βγήκε αυτή από πάνω...

Ίσως στο μόνο που συμφωνούμε. Αλλά και αυτό οφείλετε σε αυτό που είπα παραπάνω, κανένα ζευγάρι να μην μείνει, μόνο ο απόλυτος.

JESSIE έγραψε: ... Ο Χρήστος φέρθηκε πολύ σωστά στη Νταίζη, η οποία έκανε το λάθος να τον υπολογίσει με τα δικά της μέτρα και σταθμά, δηλαδή με πρώτη προτεραιότητα τα χρήματα, κι είδε την αντίδραση ενός άνδρα που έχει υπερηφάνεια και μπέσα. Περιμένω τη στιγμή που η Νταίζη θα είναι παρελθόν για το Χρήστο ...

O Χρήστος θάπρεπε νάχε πολύ πιο ενεργό ρόλο μετά από όσα γνωρίζει.

JESSIE έγραψε: ... Μου άρεσε που η Μελίτα φέρθηκε όπως έπρεπε στη Νόρα, και χαίρομαι να είναι πάλι κοντά αυτές οι δύο, παραμερίζοντας όσα συνέβησαν στο παρελθόν, δεν ήταν και λίγα όσα μεσολάβησαν, αλλά οι φιλίες, έστω κι αν περνάνε σκαμπανεβάσματα, είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί, κι αυτό δεν το ξεχνάνε οι δύο τους....

Η Μελίτα από πότε είναι φίλη με την παρέα; Πριν την απαγωγή ήταν απλώς η γυναίκα του Μάνου, μετά την απαγωγή πλησίασε την παρέα η οποία άνοιξε την αγκαλιά της να την δεχτεί και το αποτέλεσμα ήταν να τους πει να πανε να κόψουν το λαιμό τους. Αυτό είναι φιλία;;;;;; Η Μελίτα μια ζωή κοιτούσε το συμφέρον της, μπροστά στον κίνδυνο πολλά αλλάζουν αλλά μόλις αυτός ξεπεραστεί εμφανίζεται ο αληθινός εαυτός μας. Για την Μελίτα η ΠΑΡΕΑ ποτέ δεν υπήρξαν πραγματικοί φίλοι της ήταν ας πούμε το αποκούμπι της (και πολύ λέω).

JESSIE έγραψε: ... Στο θέμα του Στέφανου η Μελίτα είναι εντελώς ασυγχώρητη για μένα, κάνει το λάθος της ζωής της, όταν είναι τόσο πεισματωμένη και ανένδοτη, ο Στέφανος ούτε κάν κακία δεν της κρατάει για τα τέρατα που του αποδίδει και προσπαθεί να την κερδίσει πάλι πίσω, αλλα ο τοίχος που έχει σηκώσει η Μελίτα είναι αδιαπέραστος. Βλέπουμε τις τελευταίες , απεγνωσμένες προσπάθειες του Στέφανου, μετά θα βλέπουμε έναν άλλο Στέφανο, και όλο το σκηνικό θα αλλάξει...

Καλέ ναζάκια του κάνει .... δεν το κατάλαβες, αφού είναι ο απόλυτος άρα μην ανησυχούμε μέσα από τα εμπόδια θα δυναμώσει η αγάπη τους.
Από που και ως που μετά ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΣΤΕΦΑΝΟ και όλο το σκηνικό θα αλλάξει;;;;;; Πάλι υποθέτεις;;;;;;;;
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Σαβ Οκτ 02, 2010 1:53 pm

JESSIE έγραψε:Κλαραμπέλ, ας κάνει μιά σχέση μαζί του, χωρις να τον εμπιστευτεί 100%, έτσι κι αλλιώς και κανένα πρόβλημα να μην είχε κανείς με την προηγούμενη σχέση του, η 100% εμπιστοσύνη σε μιά καινούργια γνωριμία δείχνει ανωριμότητα... Εγώ πιστεύω οτι η Εύα χρειάζεται περισσότερο από ποτέ μιά νέα σχέση, αλλιώς θα μουχλιάσει, και δεν μιλάω για το Λευτέρη ειδικά, ούτε ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αυτός ο ήρωας, αλλά για το να πάψει να αναμασάει στο μυαλό της όσα πέρασε, και να δεί προς το μέλλον με αισιοδοξία, αυτό και μόνο.

Αυτή δεν είναι η Εύα με συγχωρείς. Η Εύα που έχουμε παρακολουθήσει δεν θα έκανε μια σχέση έτσι μόνο για να πάει η ζωή της παρακάτω. Να χρησιμοποιήσει δηλαδή έναν ανθρωπο μόνο και μόνο για να πάει παρακάτω. Και σίγουρα αν την έκανε δεν θα την έκανε τώρα, σε 3-4 χρόνια ίσως, όχι τώρα! Ξεφτιλίζεται η ηρωίδα έτσι!!!

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Σαβ Οκτ 02, 2010 1:55 pm

JESSIE έγραψε:Κλαραμπέλ, ας κάνει μιά σχέση μαζί του, χωρις να τον εμπιστευτεί 100%, έτσι κι αλλιώς και κανένα πρόβλημα να μην είχε κανείς με την προηγούμενη σχέση του, η 100% εμπιστοσύνη σε μιά καινούργια γνωριμία δείχνει ανωριμότητα... Εγώ πιστεύω οτι η Εύα χρειάζεται περισσότερο από ποτέ μιά νέα σχέση, αλλιώς θα μουχλιάσει, και δεν μιλάω για το Λευτέρη ειδικά, ούτε ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αυτός ο ήρωας, αλλά για το να πάψει να αναμασάει στο μυαλό της όσα πέρασε, και να δεί προς το μέλλον με αισιοδοξία, αυτό και μόνο.


Μου λες λοιπόν ακριβώς οτι λέω κι εγώ
Απέτυχαν με την Εύα κι ας την ξεπετάξουν στα πρόχειρα με έναν ότι νάναι για να μη φανεί και για να σπρώξουμε τους απόλυτους ή αυτό που θέλεις εσύ με ευκολία χωρίς να φανεί άσχημο
Συγνώμη αλλά παρακολουθώ αυτή τη σειρά απ την αρχή και δεν με κράτησε σ αυτή ούτε ο Στέφανος ούτε η Εριέττα
Περιμένω λοιπόν να δω πως θα διαχειριστουν τους αρχικούς τους ήρωες και δευτερευόντως τους συμπληρωματικούς
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από jim7 Σαβ Οκτ 02, 2010 1:58 pm

JESSIE έγραψε:... Ο Στέφανος δεν είπε την αλήθεια στην Εριέττα για το γάμο του με την Εύα γιατί απλά δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του, όπως έκανε και η Εύα με το Λευτέρη. Πού το περίεργο?...

Εάν το κέρατο είναι παρεξήγηση τότε ναι δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο, αλλά άμα δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του (πια βέβαια οικογενειακά του από πότε η Εύα είναι οικογένειάτου;;;;Wink θα μπορούσε κάλλιστα να πει "άστα μην τα σκαλίζεις" απλά πράγματα.
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Οκτ 02, 2010 2:01 pm

Λοιπον, όσο γρήγορα και να γράφω, δεν μπορώ να απαντήσω σε όλους μαζί!
Εγω Jim έχω ξεκαθαρίσει οτι δεν ξέρω τίποτε από τα προσεχώς, γιατι με το ζόρι πάς να με βγάλεις μέλος της παραγωγής??
Θέλω να βλέπω τη σειρά για να ψυχαγωγηθώ, οπότε όλες οι ανατροπές καλοδεχούμενες, δεν κολλάω στο αν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες, γιατί δίνω το δικαίωμα στους ανθρώπους να αλλάζουν, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Αν θέλαμε να δούμε σταθερότητα των χαρακτήρων, αυτό θα σήμαινε και ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ χαρακτήρων και εξελίξεων, οπότε ποιός ο λόγος οι ζωές αυτών των ανθρώπων να γίνουν σήριαλ?

Νομίζω οτι αν αλλάξει και η οπτική παρακολούθησης της σειράς, τότε θα αλλάξει και η γνώμη που έχετε. Είναι μιά πολύ πετυχημένη σειρά, για τα ελληνικά δεδομένα, δεν μιλάμε για μεταφορά ενός λογοτεχνικού έργου όμως, αλλά για τηλεοπτικό πρωτότυπο έργο, και σαν τέτοιο πρέπει να το κρίνουμε...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από edem4ever Σαβ Οκτ 02, 2010 2:03 pm

Οσο κι αν προσπαθω να συγκρατησω το επεισοδιο στο μυαλο μου τοσο συνειδητοποιω οτι κατι δεν παει καλα, με το επεισοδιο μαλλον γιατι εγω αλλα συμπτωματα δεν εχω....

Τιτλος: "Οτι να 'ναι"

Κεφ. 1 "Παρεξηγημενη συναντηση"

"Παρεξηγηση" ηταν που πηγε η ερωμενη σου και ειπε στη γυναικα σου οτι περνουσατε μαζι τα βραδια κλαιγοντας το κερι...
"Ο δικος μου ο Στεφανος;", "Που για πολυ περισσοτερα χρονια emmm λαθος σκηνη!
"Παρεξηγηση" ηταν που η μανα σου μαζι μα την αδερφη σου πηγαν να τη σκοτωσουν!! Ετσι το λεμε τωρα...
Δεν πτοηθηκε βεβαια απο την συναντηση, μαλιστα κανονισε και δειπνο για ενα σνακ τι να σου κανει;;

Κεφ. 2 "Kotsides "

Ο Λουκας αφου ρωτησε στο γυμναστηριο και εμαθε οτι δεν πηγε η Νορα -σημειοτεον η σπανιολα γραμματεας ουτε που κοιταξε στον υπολογιστη- κατεληξε στο συμπερασμα οτι η αγαπη της Νορας τελειωσε...
Ο Λουκας με τη Νορα τσακωνονται για την δολοφονια και ο λουκας καταληγει στον καναπε.... (Πονεσε λιγο η σκηνη με τα σκεπασματα Snif )
Ο Νικολας ανευ λογου και αιτιας πεταει σποντες στη Δαφνη για διαζυγιο...
Ο Πετρος με την Αμαλια τσακωνονται στο ξεκουδουνο...
Ο Στεφανος αφου χορτασε πηγε να παρει την ανακομενη για να φυγουν σε αλλη γη σε αλλα μερη...
Η Νταιζη μαγειρευει στο Μητσο...
Ο Λευτερης προσπαθει να μας πεισει οτι δεν μπορει να πει στο σπιτι στο βουνο... Σε ποιο βουνο ειπαμε;;
Η Αννα κανει ελεγχο στο αφεντικο...
Και εγω σε λιγο καραφλιαζω...

Κεφ. 3 "Κι εγω το Δ!!!"

Περιμενω τη στιγμη που ο Χρηστος θα στειλει τη Νταιζη απο εκει που ηρθε συστημενη!!! Ειλικρινα απορω πως κρατηθηκε και δεν την δι@#στειλε;; Αν καταλαβα καλα η Νταιζη ζηταει αποζιμιωση για ψυχικη οδυνη;;; Δεν μπορω και δεν θελω να τη λυπηθω....

Κεφ. 4 "Εχω δηλωση!"

Η Εριεττα εφαγε το μπαμπα!!! Πως αλλιως ηξερε το παραμυθι της Αντιγονης γιατι απο οσο θυμαμαι δεν της το ειπε ο Στεφανος.... Ο Περι ειπε στον δευτερο δολοφονο του οτι ο πρωτος δολοφονος ηταν ο Σταυριδης, αρα ο δευτερος δολοφονος ηξερε την ιστορια του Σταυριδη... Αρα δεν ξερω αν με παρακολουθειτε ο δευτερος δολοφονος ειναι η Εριεττα... Ξερει οτι ο Σταυριδης ενοχοποιησε την Αντιγονη καιμια χαρα τη βολευει να παρει αυτη το φονο επανω της!!! Που πατε εχει κι αλλο, η Εριεττα νομιζει οτι εχει ξανασυναντησει το Λουκα και ο Σταυριδης ειχε σε ιδιαιτερη εκτιμηση το Λουκα Τυχαιο; Δε νομιζω!!

Κεφ. 5 "Love! "

Τελειο το φορεμα της Ευας!!!
Κουκλι ο Μαριος!!!
Πεθαινω για τον ποκοπικο!!!


Υ.Γ. Δεν ψηφιζω Razz


edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από loukitsa Σαβ Οκτ 02, 2010 2:05 pm

Αχ Τζεσυ μου, εκτιμω πάρα πολυ τις αποψεις σου και τα τεκμηριωμενα σου πόστς, αλλά διαφωνω με μερικα απο αυτα που λες.Αλλα αυτο που μου χτυπησε ασχημα ειναι αυτο που λες για Νορα και Μελίτα και το οτι το σεναριο οπως λες ειναι καλογραμμένο!
Καλογραμμενο δεν το λες γιατι οι γραφοντες μας εχουν δωσει δειγματα πολυ καλύτερα τις προηγουμενες σεζον και περιμενουν να βελτιωθει η κατασταση γιατι μπορουν και το ξερουμε!
Η Νόρα με τη Μελίτα δεν εχουν καμια σχεση να το παιζουν σουπερ αυτοκολλητακια φιλαράκια, οταν της είπε να κοψουν το λαιμο της και στην πιο δυσκολη στιγμη της ζωης της Νόρας στο μπατσελορ του Λουκά, την παρατησε για να τρεξει στο Στεφανο! Με συγχωρεις αλλα οχι δεν θελω να τις βλέπω καλες φιλεναδες γιατι γελάω και ειναι και δραματικη η σειρα sfyr
Κατα τα άλλα με εχει καλύψει ο jim Clarabelle Katsaro Ypotheto oscar
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Cancoon Σαβ Οκτ 02, 2010 2:06 pm

JESSIE έγραψε:Εγω πάλι έχω την εντύπωση οτι φέτος τα πράγματα προχωρούν με πιό γοργούς ρυθμούς, κι αυτό με χαροποιεί, γιατί δεν θα άντεχα να βλέπω ατέλειωτες συζητήσεις, και τα ίδια και τα ίδια, για να είναι --υποτίθεται-- οι ήρωες συνεπείς προς το χαρακτήρα τους... Αναγκαστικά για νά προχωρήσει το έργο θα επιταχυνθούν ωρισμένες διαδικασίες, αλλά οι μεταλλάξεις κάποιου χαρακτήρα μιά δεδομένη στιγμή της ζωής του δεν είναι καθόλου παράξενες, το βλέπουμε αυτό και με τους ανθρώπους που σχετιζόμαστε ή τους φίλους μας... Δεν είναι μπετόν αρμέ οι χαρακτήρες, επιρρεάζονται, μεταβάλλονται, μαλακώνουν ή σκληραίνουν, χαζεύουν ή βάζουν μυαλό, κι αν στη ζωή αυτό γίνεται σταδιακά, εδώ γίνεται πιό γρήγορα, για να έχουμε δράση, κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό...
Ο Στέφανος δεν είπε την αλήθεια στην Εριέττα για το γάμο του με την Εύα γιατί απλά δεν ήθελε να την βάλει στα οικογενειακά του, όπως έκανε και η Εύα με το Λευτέρη. Πού το περίεργο?
Ναί, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν είναι εμφανής, τον καλύπτει ένα μυστήριο. Για κάποιους αυτό δεν είναι καλό, για μένα που μου αρέσουν τα μυστήρια, περιμένω να αποκαλυφθεί αυτός ο χαρακτήρας καί δεν με χαλάει αυτό το διφορούμενο, απεναντίας με γοητεύει. Και φυσικά τον προτιμώ από το Μάνο, που ήταν απλά και μόνο ένας εγωιστής , κυνικός και αμετανόητος παλιάνθρωπος...

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και ειδικά ως προς την ταχύτητα των εξελίξεων. Πέρσι από το Πάσχα και μετά οι εξελίξεις είχαν βαλτώσει. Και αν φέτος φάγαμε ένα επεισόδιο μέχρι να ενημερωθούν όλοι ότι η Νταίζη είναι αδερφή του Νικόλα, πέρσι αυτό ήταν το σύνηθες και μάλιστα για γεγονότα επουσιώδη στην ζωή των ηρώων.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Σαβ Οκτ 02, 2010 2:07 pm

JESSIE έγραψε:Λοιπον, όσο γρήγορα και να γράφω, δεν μπορώ να απαντήσω σε όλους μαζί!
Εγω Jim έχω ξεκαθαρίσει οτι δεν ξέρω τίποτε από τα προσεχώς, γιατι με το ζόρι πάς να με βγάλεις μέλος της παραγωγής??
Θέλω να βλέπω τη σειρά για να ψυχαγωγηθώ, οπότε όλες οι ανατροπές καλοδεχούμενες, δεν κολλάω στο αν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες, γιατί δίνω το δικαίωμα στους ανθρώπους να αλλάζουν, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Αν θέλαμε να δούμε σταθερότητα των χαρακτήρων, αυτό θα σήμαινε και ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ χαρακτήρων και εξελίξεων, οπότε ποιός ο λόγος οι ζωές αυτών των ανθρώπων να γίνουν σήριαλ?

Νομίζω οτι αν αλλάξει και η οπτική παρακολούθησης της σειράς, τότε θα αλλάξει και η γνώμη που έχετε. Είναι μιά πολύ πετυχημένη σειρά, για τα ελληνικά δεδομένα, δεν μιλάμε για μεταφορά ενός λογοτεχνικού έργου όμως, αλλά για τηλεοπτικό πρωτότυπο έργο, και σαν τέτοιο πρέπει να το κρίνουμε...


Μα σαφώς όπως εξελίσσεται δεν είναι παρά μια ακόμη σαπουνόπερα
Το θέμα όμως είναι οτι οι ίδιοι οι σεναριογράφοι σε κάθε ευκαιρία επαναλαμβάνουν οτι η σειρα έχει συνέπεια χαρακτήρων και ειναι ρεαλιστική και ανάλογη με την Ελληνική πραγματικότητα
Αν το δω σαν σαπουνόπερα μια χαρά ειναι.
Κι η Μαρία η άσχημη απ όσο ξέρω καλά νούμερα έκανε
Μόνο που εγώ δεν την παρακολούθησα γιατί δεν ενδιαφερόμουν για τέτοιου είδους προιόν
Το γεγονός οτι είμαι εδώ και γρινιάζω σημαίνει οτι περίμενα πολύ περισσότερα
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Οκτ 02, 2010 2:09 pm

Γιατί, Λουκίτσα, εσύ δεν έχεις τσακωθεί ποτέ με μιά φίλη σου, και να τα βρείτε μετά? Η η συμμετοχή στην παρέα απαγορεύει να κάνεις και μιά καινούργια φίλη παρά έξω? Η φιλία είναι ένα ωραίο συναίσθημα, έστω κι αν ωρισμένες φορές οι φίλες τα χαλάνε προς στιγμήν. Και μη συγκρίνεις το μπάτσελορ της Νόρας, με την κατάσταση της Μελίτας, που κόντεψε να χάσει τη ζωή της ..... Να είμαστε αυστηροί, αλλά όχι δημόσιοι κατήγοροι, ας αφήσουμε τις ίδιες να πάρουν τις αποφάσεις που θεωρούν σωστές...

Σας χαιρετώ όλους, και εύχομαι καλό απόγευμα...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Clarabelle Σαβ Οκτ 02, 2010 2:12 pm

edem4ever έγραψε:Οσο κι αν προσπαθω να συγκρατησω το επεισοδιο στο μυαλο μου τοσο συνειδητοποιω οτι κατι δεν παει καλα, με το επεισοδιο μαλλον γιατι εγω αλλα συμπτωματα δεν εχω....

Τιτλος: "Οτι να 'ναι"

Κεφ. 1 "Παρεξηγημενη συναντηση"

"Παρεξηγηση" ηταν που πηγε η ερωμενη σου και ειπε στη γυναικα σου οτι περνουσατε μαζι τα βραδια κλαιγοντας το κερι...
"Ο δικος μου ο Στεφανος;", "Που για πολυ περισσοτερα χρονια emmm λαθος σκηνη!
"Παρεξηγηση" ηταν που η μανα σου μαζι μα την αδερφη σου πηγαν να τη σκοτωσουν!! Ετσι το λεμε τωρα...
Δεν πτοηθηκε βεβαια απο την συναντηση, μαλιστα κανονισε και δειπνο για ενα σνακ τι να σου κανει;;

Κεφ. 2 "Kotsides "

Ο Λουκας αφου ρωτησε στο γυμναστηριο και εμαθε οτι δεν πηγε η Νορα -σημειοτεον η σπανιολα γραμματεας ουτε που κοιταξε στον υπολογιστη- κατεληξε στο συμπερασμα οτι η αγαπη της Νορας τελειωσε...
Ο Λουκας με τη Νορα τσακωνονται για την δολοφονια και ο λουκας καταληγει στον καναπε.... (Πονεσε λιγο η σκηνη με τα σκεπασματα Snif )
Ο Νικολας ανευ λογου και αιτιας πεταει σποντες στη Δαφνη για διαζυγιο...
Ο Πετρος με την Αμαλια τσακωνονται στο ξεκουδουνο...
Ο Στεφανος αφου χορτασε πηγε να παρει την ανακομενη για να φυγουν σε αλλη γη σε αλλα μερη...
Η Νταιζη μαγειρευει στο Μητσο...
Ο Λευτερης προσπαθει να μας πεισει οτι δεν μπορει να πει στο σπιτι στο βουνο... Σε ποιο βουνο ειπαμε;;
Η Αννα κανει ελεγχο στο αφεντικο...
Και εγω σε λιγο καραφλιαζω...

Κεφ. 3 "Κι εγω το Δ!!!"

Περιμενω τη στιγμη που ο Χρηστος θα στειλει τη Νταιζη απο εκει που ηρθε συστημενη!!! Ειλικρινα απορω πως κρατηθηκε και δεν την δι@#στειλε;; Αν καταλαβα καλα η Νταιζη ζηταει αποζιμιωση για ψυχικη οδυνη;;; Δεν μπορω και δεν θελω να τη λυπηθω....

Κεφ. 4 "Εχω δηλωση!"

Η Εριεττα εφαγε το μπαμπα!!! Πως αλλιως ηξερε το παραμυθι της Αντιγονης γιατι απο οσο θυμαμαι δεν της το ειπε ο Στεφανος.... Ο Περι ειπε στον δευτερο δολοφονο του οτι ο πρωτος δολοφονος ηταν ο Σταυριδης, αρα ο δευτερος δολοφονος ηξερε την ιστορια του Σταυριδη... Αρα δεν ξερω αν με παρακολουθειτε ο δευτερος δολοφονος ειναι η Εριεττα... Ξερει οτι ο Σταυριδης ενοχοποιησε την Αντιγονη καιμια χαρα τη βολευει να παρει αυτη το φονο επανω της!!! Που πατε εχει κι αλλο, η Εριεττα νομιζει οτι εχει ξανασυναντησει το Λουκα και ο Σταυριδης ειχε σε ιδιαιτερη εκτιμηση το Λουκα Τυχαιο; Δε νομιζω!!

Κεφ. 5 "Love! "

Τελειο το φορεμα της Ευας!!!
Κουκλι ο Μαριος!!!
Πεθαινω για τον ποκοπικο!!!


Υ.Γ. Δεν ψηφιζω Razz




Συμφωνώ κι επαυξάνω κι επειδή η τριχόπτωση τείνει να γίνει επιδημία μεγαλύτερη απ τη νόσο των πουλερικών ας το ψάξουμε όλοι μαζί κάποια θεραπεία μπορεί να βρεθεί
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από jim7 Σαβ Οκτ 02, 2010 2:24 pm

JESSIE έγραψε:.... Εγω Jim έχω ξεκαθαρίσει οτι δεν ξέρω τίποτε από τα προσεχώς, γιατι με το ζόρι πάς να με βγάλεις μέλος της παραγωγής??...

Jim 7, έχει σημασία το επτά παρακαλώ. Λοιπόν δεν το λέω εγώ αλλά ο τρόπος που εκφράζεσε ορισμένες φορές δείχνει ότι κάτι ξέρεις παραπάνω, εκτός και εάν .... όλα είναι υποθέσεις.

JESSIE έγραψε: ... Αν θέλαμε να δούμε σταθερότητα των χαρακτήρων, αυτό θα σήμαινε και ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ χαρακτήρων και εξελίξεων, οπότε ποιός ο λόγος οι ζωές αυτών των ανθρώπων να γίνουν σήριαλ?...

Τι είναι πάλι αυτό "η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ενός χαρακτήρα σημαίνει και ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ του χαρακτήρα" wall wall wall wall

JESSIE έγραψε: ... Νομίζω οτι αν αλλάξει και η οπτική παρακολούθησης της σειράς, τότε θα αλλάξει και η γνώμη που έχετε. Είναι μιά πολύ πετυχημένη σειρά, για τα ελληνικά δεδομένα, δεν μιλάμε για μεταφορά ενός λογοτεχνικού έργου όμως, αλλά για τηλεοπτικό πρωτότυπο έργο, και σαν τέτοιο πρέπει να το κρίνουμε...

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να αλλάξουν το σενάριο παρά να αλλάξω εγώ την οπτική μου, ναι συμφωνώ ότι υπήρξαν και υπάρχουν και άλλες πολύ πετυχημένες σειρές στην Ελληνική τηλεόραση, όπως και ότι οι συγκεκριμμένοι σεναριογράφοι έχουν δείξει δείγμα της δουλειάς τους κλάσεις καλύτερο από το σημερινό συνοθύλευμα, και γι' αυτό το λόγο ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Πρωτότυπο έργο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Σαβ Οκτ 02, 2010 2:25 pm

JESSIE έγραψε:Λοιπον, όσο γρήγορα και να γράφω, δεν μπορώ να απαντήσω σε όλους μαζί!
Εγω Jim έχω ξεκαθαρίσει οτι δεν ξέρω τίποτε από τα προσεχώς, γιατι με το ζόρι πάς να με βγάλεις μέλος της παραγωγής??
Θέλω να βλέπω τη σειρά για να ψυχαγωγηθώ, οπότε όλες οι ανατροπές καλοδεχούμενες, δεν κολλάω στο αν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες, γιατί δίνω το δικαίωμα στους ανθρώπους να αλλάζουν, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Αν θέλαμε να δούμε σταθερότητα των χαρακτήρων, αυτό θα σήμαινε και ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ χαρακτήρων και εξελίξεων, οπότε ποιός ο λόγος οι ζωές αυτών των ανθρώπων να γίνουν σήριαλ?

Νομίζω οτι αν αλλάξει και η οπτική παρακολούθησης της σειράς, τότε θα αλλάξει και η γνώμη που έχετε. Είναι μιά πολύ πετυχημένη σειρά, για τα ελληνικά δεδομένα, δεν μιλάμε για μεταφορά ενός λογοτεχνικού έργου όμως, αλλά για τηλεοπτικό πρωτότυπο έργο, και σαν τέτοιο πρέπει να το κρίνουμε...

Δεν χρειάζεται να απαντάς σε όλους Τζέσυ, κανείς δεν θα παραπονεθεί. Άλλωστε κι άλλα μηνύματα (δικά μου π.χ.) μείναν αναπάντητα δεν θα τα χαλάσουμε εκεί! χεχε

Συμφωνώ ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει τα μελλούμενα ακόμα και της παραγωγής να ήσουνα δεν νομίζω ότι θα ήξερες και πάρα πολλά.

Για μένα το βασικότερο που δεν ισχύει είναι ότι δεν είσαι κολλημένη με κανέναν ήρωα όπως λες.

Όπως εγω βλέπω ολόκληρη τη σειρά αλλα η προτίμησή μου είναι η Εύα και ο Χρήστος έτσι και εσύ βλέπεις όλη τη σειρά και η προτίμησή σου είναι ο Στέφανος και η Εριέττα, δεν είναι κακό, ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του.

Απο εκεί και πέρα συγνώμη αλλα εγω δεν θέλω να βλέπω ότι να'ναι! Δεν μπορεί ο Λουκάς να ξυπνήσει ένα πρωί να πάρει ένα όπλο κι όποιον πάρει ο χάρος, δεν μπορεί ο Χρήστος να κλειστεί σε μοναστήρι, δεν μπορεί λοιπόν και ο Νικόλας να μιλά για διαζύγιο χωρίς καν να υπάρχει σοβαρός λόγος επειδή εδώ και μια εβδομάδα η γυναίκα του έπιασε δουλεια, δεν μπορεί ο Στέφανος που μας έπρηξε οτι αγαπάει την Εύα και τη Μελίτα ξαφνικά να αγαπήσει και μια τρίτη, δεν μπορεί η Εύα που έλεγε ότι μόνο με τον Στέφανο θα ξεπερνούσε το Μάνο και αφού ευόδωσε η σχέση ξαφνικά να βρει έναν τρίτο.

Με τον ίδιο τρόπο δεν βλέπω τη σειρά για να δω να κερδίζει αυτός που θα βάλει μέσον για να πάρει μια δουλειά, που θα δώσει έναν συνεργάτη του για να πάρει μια προαγωγή, που είναι μπλεγμένος και ευθύνεται έστω και άμεσα για μια δολοφονία να ζει happily ever after, που συνεχώς διαλύει τη ζωή ένος συγκεκριμένου ατόμου να ζει ευτυχισμένος με ότι έκλεψε πατώντας στα συντρίμια του άλλου. Αλλιώς θα έβλεπα την Τρέμη και όχι τα Μυστικά!!!

Επίσης δεν βλέπω τα Μυστικά γιατί θέλω τη μια βδομάδα να βλέπω Στέφανο, την άλλη Παρέα, την άλλη Αντιγόνη κ.ο.κ. αλλιως υπάρχουν πολύ πιο επιτυχημένες εβδομαδιαίες σειρές με αυτοτελή επεισόδια να δω (που βλέπω δηλαδή).

Όσο για την πρωτοτυπία θα μου επιτρέψεις να πω ότι για μένα δεν ισχύει εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για τα ελληνικά δεδομένα. Εγώ είμαι η πρώτη που διαλαλώ ότι λατρεύω την παρεα της φεγγαρόπετρας και αυτό που με τράβηξε και βασικά αυτό που θέλω να βλέπω είναι η ιστορία τους και η όλη συσπείρωση απέναντι σε έναν κοινό εχθρό, τα μυστικά που τους έδεναν και τους χώριζαν, αλλα δεν είναι πια αυτό η σειρά, μεταλλάχτηκε κι εκείνη με τη σειρά της.

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω για παράδειγμα το Pretty Little Liars γραμμένο χρόνια τώρα που έχει πάνω κάτω την ίδια ιστορία (5 φίλες που της δένουν μυστικά και έχουν έναν κοινό εχθρό που προσπαθέι να ξεσκεπάσει πώς μια πλάκα που πήγαν να κάνουν απέβει μοιράια για μια συμμαθήτριά τους).

Αν με βλέπεις ακόμα εδώ να γράφω είναι που ακόμα διατηρώ μια ελπίδα η οποία αργοσβήνει. Γιατί συγνώμη αλλα 3η χρονιά και να μην μπορείς να πεις ο Νικόλας είναι καλος θα βρει την ευτυχία ή η Αντιγόνη είναι κακιά θα δυστυχήσει είναι πολύ. Ξέρω να ξεχωρίζω τις αποχρώσεις του γκρίζου όμως αυτό που πορώνει τον κόσμο είναι το άσπρο και το μαύρο, τη μετριότητα και το να παραπαίει κάποιος ποτε απο εδώ και πότε απο εκεί δεν το θέλω! Ειδικά όταν αυτός ο κάποιος δεν με αφορά και δεν ξέρω καν για ποιο λόγο τα κάνει όλα αυτά..

Όσο για τη φιλία συγνώμη αλλα εγω έχω πολλές φίλες και δύο κολλητές. Θα πάει μια φίλη ή γνωστή να πατήσει κάτω δύο φορές την κολλητή μου και εγώ ακόμα θα της μιλάω? Όχι γιατί τότε δεν είμαι πραγματική φίλη της κολλητής μου! Που τα είδατε αυτά γραμμένα??? ainta Πολύ προχώ τους βρίσκω όλους!! Ειδικά για μια σειρά που διαλαλεί οτι γράφεται με βάση τα ελληνικά δεδομένα!!!

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από milia Σαβ Οκτ 02, 2010 2:43 pm

anna_loukonoriki4ever!! έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:
Λίγα (λέμε τώρα) και καλά για σήμερα

Ο Στέφανος ακούσατε ακούσατε χώρισε με την Εύα απο.....παρεξήγηση!!! Όχι δηλαδή για όποιον δεν ξέρει πώς να πει κομψά το κέρατο χαχαχαχαχαχα

Από δω και πέρα κι εγω έτσι θα βρίζω "Την παρεξήγησή μου μέσα!" Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 191984

Η Εύα όπως πάντα κούκλα και όσο απαξιωτική έπρεπε! Ο Λευτέρης αδιάφορος.

Απορία: Ο Λευτέρης έχει αλλάξει όνομα? Γιατί υποτίθεται ότι ήξεραν το όνομα εκείνου που μετέφερε τα κοτρωνάκια σωστά? Για αυτό και δεν πήγε στην κηδεια της μάνας του..

Ο Στέφανος έθαψε την παρέα? Όπου φυσάει ο άνεμος εντελώς ε? Φοβόμαστε ή ζηλεύουμε Στεφανάκο?

+++

Ο Λουκάς με το Νικόλα μου άρεσαν πολύ! Οι ατάκες του Νικόλα μία και μία! Ο Γιαννακόπουλος είναι πολύ καλός φέτος που επιτέλους έχει ρόλο.

+++

Η σκηνή με τα κορίτσια μικρή και χωρίς τίποτα ουσιαστικό.
Σπόιλερ:

+++

Εριέττα και Άννα αδιάφορες. Η Άννα γενικά δεν μου αρέσει δεν ξέρω με χαλάει, μου κάνει πολύ επίπεδη.. Την επόμενη φορά που θα ακούσω ότι τους χωρίζει αίμα θα πάθω κάτι δεν παίζει, ήδη έχω αναγούλες! Έλεος, το εμπεδώσαμε!!!

+++

Η Νόρα με την Εριέττα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν ιδιαίτερα. Ή μάλλον για την ακρίβεια οι κοπέλες μου άρεσαν η σκηνή όμως μου ηταν αδιάφορη καθώς δεν με αφορά η συγκεκριμένη υπόθεση.

Το σπίτι της πάντως θεϊκό!

+++

Λουκάς – Λευτέρης εξαιρετικά απογοητευτική σκηνή, πρώτη φορά όχι λόγω ερμηνειών, ναι ναι ο Λευτέρης καλούτσικος ήταν εκεί χαχα, αλλα το όλο στόρυ εντελώς ξεκούδουνο! Από πότε παει και ρωτάει ο πάσας ένας και ο άλλος δίνει πληροφορίες αβέρτα? Έλεος!!!

+++

Η σκηνή του Χρήστου με τη Νταίζη μου άρεσε πααααρα πολύ! Η πίκρα του Χρήστου με συγκίνησε πολύ. Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 681539

Και μου άρεσε που της είπε ότι δεν είναι εκεί πια για εκείνην και ότι τελείωσαν! Μέχρι που τη λυπήθηκα, δεν είμαι καλά!!!! ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

Ο Χρήστος τρομερός, ο θυμός του, η ειρωνία, η πίκρα, η στεναχώρια, η αηδία που έβγαζε σε ορισμένα σημεία... ΤΡΟΜΕΡΟΣ!!! Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 681539

+++

Ο Μάριος γλύκααας!!! Και με το πουκαμισάκι του χου χου τέλειος! Λατρεύω τα ξανθά του καρφάκια!!!

+++

Η σκηνή Πέτρος – Αμαλία μου άρεσε πολύ! Ο Πέτρος εν εξάλλω μου αρέσει γενικότερα χαχα Η Αμαλία ήταν εντελώς υστερικιά και μόνο η Πεφάνη και η Ξυλά μπορούν να κάνουν ακόμα και αυτό το στυλ να τους πηγαίνει!

+++

Μελίτα με το μαλλί αφάνα δεν θα σχολιάσω, ευτυχώς που είπε κι ένα ευχαριστώ η αχάριστη. Πολύ ώρα όμως και ανακατεύομαι...

+++

Η Εύα με το μπεμπάκι θεαααααααααααααααα!!!!!!!!! Το μπεμπάκι δεν παίζεται! Είναι απίστευτο! Υπέροχο! Γλυκούλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Με μπουτάκια έξω έτοιμα για τσίμπημααααα

Μέχρι κι η Εύα την έπιασε τη φούσκα του απόλυτου! Η αγάπη του είναι στο νοσοκομείο και αυτός βγαίνει για φαγητό? Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 191984

+++

Η καλύτερη ατάκα που ακούστηκε στη συζήτηση της παρέας ήταν μία «ΤΟ ΣΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!!» χαχαχαχαχαχαχαχα Γεια σου ρε Νικόλα!

Τον Λουκά τον βρήκα λίγο άδικο με τη σπόντα προς το Νικόλα αλλα και το Νικόλα απότομο στα περί Λευτέρη... Αντε να δούμε τι θα δούμε με τα παιδιά μας!

+++

Ο Στέφανος απο την πολύ σκοτούρα για τη Μελίτα βγήκε (ή μάλλον μπήκε) και το βράδυ για δείπνο με την Εριέττα, μία φορά τη μερα δεν του έφτανε? Αχαχαχαχαχαχα

Δεν σχολιάζω τα περί σχέσεων. Δεν νομίζω ότι αν η Εριέττα είχε σχέση θα επηρέαζε τη συνεργασία τους. Εκείνος δηλαδή θα έδινε αναφορά στην Εύα αν ήταν ακόμα παντρεμένοι? Δεν νομίζω! Που το πας Στεφανάκο???

Πώς και δεν του είπε ότι τους χωρίζει αίμα? Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 397896

+++

Ο καυγάς Νόρα και Λουκά δεν μου άρεσε, τον βρήκα λίγο υπερβολικό.

Η σκηνή όμως μετά με τα σκεπάσματα με έλιωσε... Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 94762

Το ότι ο Λουκάς στο ΞΕΚΟΥΔΟΥΝΟ κατάλαβε ότι η Νόρα έχει γκόμενο και της τελειωσε ο έρωτας επειδή του είπε ψέμματα για το γυμναστήριο τι σας λέει? Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 735655 Τι πίνουν και δεν μας δίνουν? lol!

+++

Η σκηνή Λευτέρη και Άννας αδιάφορη.. Και όμως... ο Λευτέρης πιο φλατ απο την Άννα? Δεν καταλαβαίνω.. δεν μου περνά συναίσθημα.. Ρε φίλε την γυναίκα σου υποτίθεται σκότωσαν εκεί μέσα..

+++

Ο Νικόλας δεν μου άρεσε καθόλου όπως συμπεριφέρθηκε στη Δάφνη... Απαπα.. με σύγχυσε! Και ενώ έχει δίκιο γιατί ρε Δαφνούλα δεν γίνεται πάντα να ανακατεύεσαι στα προσωπικά των άλλων, άστους να τα βρούνε, δεν μου άρεσε που της μίλησε για χωρισμό. Και είναι και εντελώς άκυρος. Αυτό είναι ο Νικόλας που πριν 8 επεισόδια ευχόταν να μην αλλάξει τίποτα μεταξύ τους? Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 735655

+++

Πατσοζεύγαρο με άντρα χορηγό ΔΕΗ δεν σχολιάζω μην τα λέμε συνέχεια..

Ούτε και απόλυτο ξενέρωτα. Οκ μας πείσατε δεν παίζει δικαίωση για την γυναίκα που διέλυσε τη ζωή μιας άλλης δύο φορές, δεν θα μπορεί να βρει δουλειά το πολύ πολύ και να παει τιμωρήθηκε Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 905116 Τουλάχιστον να μην τους βλέπουμε γίνεται? Ας την πάρει να πάνε στο Παρίσι!

+++

Η Ευάρα ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με το γαλάζιο φόρεμα, ο ψηλολέλεκάς τι πρόταση θέλει να της κάνει? Ουστ χρυσέ μου!!!

Καλό απλά, δεν τρελάθηκα... Σήμερα το επεισόδιο μου έδωσε την αίσθηση ότι ήταν άλλα ντ'άλλα τα μεγάλα της Παρασκευής το γάλα, ο καθένας έκανε και έλεγε ότι ήθελε χωρίς καμμία συνοχή.

Ο Πέτρος έκανε ξεκάρφωτο καυγά, ο Νικόλας απο το πουθενά μίλησε για χωρισμό, η Νόρα με το Λουκά μάλωναν για άαασχετα πράγματα, σαν όλα να μπήκαν στο γρήγορο και θόλωσε η εικόνα. Θέμα μοντάζ ή θέμα σεναρίου? Ότι κι αν είναι ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΤΟ! Ήμαρτον πια!!!

Και εις άλλα με υγείαν!

ΥΓ.1 Απαλλάξτε μας απο τον ξενέρωτα!!!
ΥΓ.2 Θέλω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΥΑ και ευτυχισμένη με τον Στεφανο και τον Άγγελό τους!
ΥΓ.3 Θέλω ο Χρήστος να είναι η τιμωρία της Νταίζης, μόνο αυτός έχει τη δύναμη!!!
ΥΓ.4 Θέλω ΚΑΙ ΤΑ 3 ανωτέρω υστερόγραφα, τσιγγουνιές και μισά πράγματα δεν δέχομαι!!!

Σημείωση: Σας το βρήκα το καλό σενάριο. Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Soso

Σπόιλερ:

Σημείωση 2: Κάθε φορά που γράφω σχολιασμό εν ώρα προβολης αναρωτιέμαι πώς το κάνεις κάθε μέρα βρε Άρια.. απαπααα

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 11556 Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 11556 μερικά να σου βρίσκονται...!!!

Υ.γ. Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 103275

συμφωνώ!!!! oscar και από μένα!!!!!!!
milia
milia
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ασχολίες : ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΔΕΜ!!!!!!!!!!!

https://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από soso Σαβ Οκτ 02, 2010 2:58 pm

JESSIE έγραψε:Γιατί, Λουκίτσα, εσύ δεν έχεις τσακωθεί ποτέ με μιά φίλη σου, και να τα βρείτε μετά? Η η συμμετοχή στην παρέα απαγορεύει να κάνεις και μιά καινούργια φίλη παρά έξω? Η φιλία είναι ένα ωραίο συναίσθημα, έστω κι αν ωρισμένες φορές οι φίλες τα χαλάνε προς στιγμήν. Και μη συγκρίνεις το μπάτσελορ της Νόρας, με την κατάσταση της Μελίτας, που κόντεψε να χάσει τη ζωή της ..... Να είμαστε αυστηροί, αλλά όχι δημόσιοι κατήγοροι, ας αφήσουμε τις ίδιες να πάρουν τις αποφάσεις που θεωρούν σωστές...

Σας χαιρετώ όλους, και εύχομαι καλό απόγευμα...

Τα λεγόμενά σου εντυπωσιάζουν..λόγω των θέσεών τους..!
Το Οδυσσέας-Μελιτα και Ευα-Νικόλας,ας πουμε,που έχεις αναφέρει ως καλύτερη ή πιο ενδεδειγμένη λύση για τις δύο ηρωιδες είναι ..εντυπωσιακά προωτοφανές..και προσωπικά μου 'χει μείνει αξέχαστο έως και μ'εχει κάνει να συμπονέσω τη Μελίτα.. (με την Ευα δε μου βγαινει συμπονοια..)
Σε σχέση με το παραπανω,μια γυναικα οδηγήθηκε στην απόλυτη ματαίωση λόγω της ίδιας γυναικας δύο φορές..
Όταν στην περίπτωση του Στεφανου,γιατί στο Μανο ισοφάρισαν οι δυο τους, το μεν θύμα είναι η κολλητή σου,και ο δε συν-θύτης είναι μια φίλη που σε πρέτρεπε να πας να πνιγείς,δε θεωρώ άσχημο να αποκαταστησεις τις σχεσεις μαζί της,μεν,(ειδικά όταν μέσω της Νόρας η Μελιτα θα ξαναπερασει στο κοινό,που στο β' κυκλο στην πλειοψηφία του δεν την αναγνωριζε (με την κακή έννοια)),αλλά το θεωρώ όντως καπως παρατραβηγμένο να την παρηγορείς για τον απόλυτο έρωτά της που παραμενει και σύζυγος τυπικά της κολλητης σου,η οποια τυχαίνει να σε συντροφευει σε όλα ..τουλάχιστον τα μείζονα..
Να σημειωθεί ότι η Μελίτα δεν ζητησε καν ΜΙΑ συγγνωμη,κι ότι επίσης κανόνιζε μακρινά ταξίδια,όταν η εν λόγω κολλητή έπεφτε θύμα αποπειρας ανθρωποκτονίας..
Αυτό,όμως δε με αφορά τόσο,γιατί καταλαβαίνω ότι άλλος δρόμος να αποκατασταθεί στο κοινό η Μελιτα δεν υπάρχει,οπότε χρησιμοποιείται ο μπαλαντερ Νόρα!
Απλά,να το πάνε σταδιακά,και όχι λίγες μέρες μετά την επίκληση του Ρουσου να την επισκεφθούν,υστερα από τις διακοπές κατα τις οποίες οι δύο προσφατες επανα-φίλες δεν ανταλλαξαν καν ένα τηλέφωνο!
Όλο αυτο κανει την σεναριακή προσπαθεια να φαίνεται απεγνωσμενη,ενώ άν δινόταν βαθος χρόνου,θα φαινόταν έως και λογικοφανής!ή έστω αν δεν παρακολουθουσαμε καπάκι την παραμυθία για τον απολυτο έρωτα Μελίτας ν.2,τόσο νωρίς!
Σε ό,τι αφορά την ιστορία του Μπισμπικου και της Ευας,τον οποιόν έχω παρακολουθησει και στο θέατρο και νομίζω ότι αρχίζει να βρίσκει τα πατηματά του,και ως άντρας μ'αρεσει πολύ,μου φαίνεται και γοητευτικός και φρεσκος,δυστυχως κι εδώ υπεισήλθε σεναριακή δυστοκία και σεναριακή αν-έμπνευση!
Δεν μπορεί να πλασαριστεί ως ελκυστική μια ερωτική ιστορία με καποιον που βλέπει την Ευα και της λέει "Μια χαρα είσαι",με αστειακια δημοτικού του τύπου ¨δε θα σου μετραω τις μπουκιές",ειδικά όταν αυτός τυχαινει τα πρωινά να σκέφτεται το γέλιο του Μαη και της Δαφνης,και τα ζόρικα βραδια την τέφρα της αποτεφρωμένης..
Αν συνυπολογίσεις,πέραν του σεναριακού φετίχ του τριγώνου,ότι συνεξελίσσεται και το έτερο σεναριακό φετίχ της εκδίκησης,η ιστορία καταδικάζεται νωρίς!
Αν συν-συνυπολογίζεις και τις φήμες για ΤΡΙΤΟ αδειασμα της εν λόγω ηρωίδας από άντρα,πέραν του αμετάκλητου του πράγματος,καταληγεις και στο συμπερασμα- πέραν του γνωστού ότι,ουδείς τηλεθεατής είναι αντικειμενικός (γιατί προφανως κανείς δεν είναι,κι εσυ΄νομίζω ας πούμε θεωρείς πιο πετυχημενο απ΄όλους,τον συνδυασμό Εριεττας-Στεφανου),..-και στο απολύτως απογοητευτικό (συμπερασμα) ότι ουδεις σεναριογραφος είναι επίσης αντικειμενικός!..
Τουλαχιστον εκ των σεναριογραφων των Μυστικών,που διατηρούν σαφείς σεναριακές,τουλάχιστον,συμπαθειες..
Και ακόμη σαφέστερες,ελπιζω μόνο- σεναριακές αντιπάθειες..
Απογοητευτικο..
livani livani livani livani livani livani livani livani
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης