Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap13%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 13% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap21%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 21% 
[ 16 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap27%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 27% 
[ 21 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap17%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 17% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap9%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 9% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_lcap13%Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Vote_rcap 13% 
[ 11 ]

Σύνολο Ψήφων : 78

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 3:01 pm

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου αν και προτιμώ να μην κάνουμε πολλές παραθέσεις γιατί τα γραμματάκια μου στο άσπρο φόντο είναι αρκετά κουραστικά ))

Όσο για τα όσα είπα πιο πάνω να διευκρινήσω ότι δεν θέλω να παρεξηγηθούν. Εγω την ιστορία της παρέας της φεγγαρόπετρας τη λάτρεψα απο την πρώτη στιγμή και με έχει κερδίσει ολοκληρωτικά! Απλώς η αγανάκτηση που χάσαμε το κέντρο βαρους και τη μπάλα μαζί ίσως βγάζει κάπως αυστηρά ποστ. Αλλά είναι που ξέρω τι μπορούν να κάνουν οι σεναριογράφοι και ξέρω πως η σειρά εχει όλα τα φόντα να απογειωθεί και πεισμώνω όταν βλέπω προχειρότητες..

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 3:05 pm

Ελειψα για λίγο και έγινε πανικός απο σχόλια..
Να απαντησω στη Τζέσι λοιπόν σε σχέση με το πρώτο μου ποστ..
Δεν θέλω την Ευα μόνη θέλω την Ευα με το Στεφανο, με τον άνθρωπο που την έκανε να λάμπει πριν του τη βαρέσει να ζήσει την ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΩΔΙΑ..
Θεωρώ τραγικό η Ευα που δεν προχωρησε σε γαμο με ο Στεφανο που τον αγαπούσε λόγω των πληγών της να προχωρησει με το λευτερη και να τον χωσει στο κρεβάτι της..
Δεν είναι έτσι η Ευα, δημιουργημα των σεναριογαφων είναι δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου..
Παρ'ολα αυτά ενδιαφέρον έχουν όλες οι απόψεις απλά είμαι αμετακίνητη, μακριά η Ευα απο το Λευτέρη, ας της δώσουν την Εδέμ με τον άντρα της και τα παιδιά της!!!Το αξίζει στο κάτω κάτω..

Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από elenp Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 3:30 pm

Το επεισόδιο σε γενικές γραμμές δεν ήταν μέτριο. Αναφέρω αυτά που είτε μου άρεσαν είτε μου φάνηκαν κάπως.

Μου άρεσαν οι σκηνές Λουκά - Νόρας στον καναπέ. Μπορεί να ήταν κάπως στενάχωρη σκηνή παρόλα αυτά είχε ωραίο διάλογο και καλές ερμηνείες και από τους δύο.

Μου άρεσαν οι σκηνές του Νικόλα ειδικά. Είναι πολύ αναβασμένος ο ρόλος και πολύ χαίρομαι.

Μου άρεσε η Εύα που ήταν κούκλα στην φωτογράφιση.

Μου άρεσε η Δάφνη που νοιάζεται για τους φίλους της και πάλι.

Μου άρεσε που η Μελίτα επιτέλους αναγνώρισε έστω και στα λόγια ότι η Νόρα στάθηκε δίπλα της όπως και όλη η παρέα. Ελπίζω να φανεί και με πράξεις αυτό βέβαια.

Όσο για το τί μου φάνηκε λίγο κάπως ήταν αυτό με την παρεξήγηση που είπε ο Στέφανος. Μάλλον έχει μπερδέψει τις έννοιες παρεξήγηση και κέρατο.

Το επεισόδιο το ψηφίζω μέτριο.

elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 5:14 pm

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που συμβαίνει, να γράφω ένα πόστ σχολιασμού και από κεί κι έπειτα να πρέπει να απαντήσω σε τουλάχιστον 10 σχόλια επί των σχολίων μου! Και αν μου απαντούν, πρέπει να απαντήσω, εγω έτσι το βλέπω!
Δεν είναι επιδίωξή μου να πάω κόντρα σε κανένα, απλά σχολιάζω όπως όλοι, δεν φταίω αν τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά, και η συμμετοχή σ'ενα φόρουμ σ' αυτό σκοπεύει, να ακούγονται διαφορετικές απόψεις, αλλιώς θα έγραφε κάποιος ένα σχολιασμό, και οι υπόλοιποι θα έκαναν απλά παράθεση για να εκφράσουν την συμφωνία τους...
Δεν θυμάμαι τώρα τι ακριβώς διαφωνίες γράφτηκαν, αλλά διαβάζοντές τες νομίζω οτι έχω ήδη τοποθετηθεί στις περισσότερες απ'αυτές, οπότε ό,τι γράψω θα είναι επανάληψη.

Γενικά μιλώντας όμως, πώς είναι δυνατόν να βλέπουμε ένα σήριαλ και να θέλουμε να επιβάλλουμε εμείς την συνέχειά του στους σεναριογράφους? Πώς κρίνουμε ποιός είναι πιό σωστός για ποιόν και ποιά πράξη του είναι συνεπής με το χαρακτήρα του ? Από το 1,5 + εκατομμύριο ανθρώπους που παρακολουθούν τη σειρά θα υπάρχουν και άλλες τόσες γνώμες και προτιμήσεις, θα πρέπει οι συγγραφείς να κάνουν γκάλοπ για να μάθουν τι θέλει η πλειοψηφία να γίνει στο επόμενο επεισόδιο? Ο συγγραφέας είναι υπεύθυνος για το έργο του, επομένως αυτός έχει και την επιλογή των εξελίξεων και κριτική γίνεται αφού τελειώσει το έργο, όχι σε κάθε σελίδα του, γιατί αυτό κάνουμε όταν κρίνουμε ένα επεισόδιο, κρίνουμε μία σελίδα από τις 600+ σελίδες του έργου.
Αυτό που θέλω να πώ ξανά είναι ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, κανείς δεν έχει αδικηθεί σ'αυτό το έργο, η παρέα της φεγγαρόπετρας υπάρχει πάντα εκεί, στο κέντρο των γεγονότων, και στην πορεία της ζωής των μελών της μπήκαν νέα πρόσωπα, που έχουν άμεση ή έμμεση σχέση μ'αυτούς, όπως γίνεται και στις ζωές τις δικές μας, πόσο μάλλον σ'ένα σήριαλ που συνοψίζει πολλά γιά τους ήρωές του, πράγματα που δεν μπορεί να συμβούν σε έναν από μάς σε τόσο λίγο χρόνο, αλλά γίνονται σ'αυτούς και αυτό είναι αποδεκτό εκ των προτέρων.... Αν η ιστορία συνεχιζόταν μόνο με την παρέα, τότε ήταν που θα βλέπαμε τα αφύσικα και τα τερατώδη, δηλ. εξελίξεις ΜΕΤΑΞΥ τους που αναγκαστικά θα ήταν εντελώς εκτός πραγματικότητας, ή θα βλέπαμε ένα είδος ρεάλιτυ για έξη άτομα, στην καθημερινότητά τους για τρία χρόνια, που οπωσδήποτε δεν θα ήταν και η πιό ενδιαφέρουσα των εξελίξεων.
Η δική μου ιδέα είναι να βλέπω ένα σήριαλ καλογραμμένο, καλοπαιγμένο από αξιόλογους ηθοποιούς, που δεν έχει καμμία σχέση με σαπουνόπερα, γιατί σαπουνόπερα για μένα (παρόλο που δεν βλέπω τέτοιου είδους σειρές) είναι σειρές με στημένα πρόσωπα, με ξύλινους διαλόγους, με στόμφο και εκζήτηση, και απλουστευμένο σενάριο για να είναι εύκολα χωνευτό από την πλειοψηφία.
Και πραγματικά αν δεν έβλεπα τα μυστικά, δεν βλέπω τι καλύτερο θα μπορούσα να δώ 7-8 το απόγευμα...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ειρηνη7 Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 5:56 pm

Δεν νομιζω οτι ετσι εχουν τα πραγματα...Καταρχην νομιζω οτι κανεις δεν επιβαλλει κατι σε καποιον, απλα ειναι η αποψη μεγαλης μεριδας του κοινου που ενδιαφερεται για τη σειρα. Και επιπλεον προσωπικη μου αποψη παντα ειναι οτι θα επρεπε οι σεναριογραφοι να αφουγκραζονται τον παλμο του κοινου χωρις να αποπροσανατολιζονται απο τον αρχικο στοχο!Εξαλλου σε μια δημοκρατικη κοινωνια οπως η δικη μας ειναι θεμιτο να εκφραζονται ολες οι αποψεις οπως των τηλεθεατων γιατι εκεινοι μπορουν να κρινουν καλυτερα αν το εργο ειναι ποιοτικο η οχι οντας πιο αντικειμενικοι απο τους δημιουργους του!!!Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι επιβαλλεται να λαμβανουν υποψη τις προτιμησεις του κοινου χωρις ωστοσο να αλλοιωνεται ο χαρακτηρας του εργου , κατι που δυστυχως εδω γινεται παροτι οι συγγραφεις ακολουθουν τη δικη τους ροτα!! affraid
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Δημοσίευση από maria* Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 6:23 pm

jim7 έγραψε:Νομίζω ότι καλύτερα είναι να αλλάξουν το σενάριο παρά να αλλάξω εγώ την οπτική μου, ναι συμφωνώ ότι υπήρξαν και υπάρχουν και άλλες πολύ πετυχημένες σειρές στην Ελληνική τηλεόραση, όπως και ότι οι συγκεκριμμένοι σεναριογράφοι έχουν δείξει δείγμα της δουλειάς τους κλάσεις καλύτερο από το σημερινό συνοθύλευμα, και γι' αυτό το λόγο ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Πρωτότυπο έργο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ξέρεις υπάρχει και μια άλλη, πολύ πιο απλή και εύκολη λύση!
ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!
Αν δε σου αρέσει ΤΙΠΟΤΑ από τη σειρά, και τη βρίσκεις ένα "συνοθύλευμα" τότε τι την βλέπεις? Απαιτήσεις να έχεις από τον εαυτό σου, να σταματήσει ας πούμε να βλέπει κάτι που δεν του αρέσει, όχι από ανθρώπους που είχαν μια ιδέα (γιατί συγγνώμη αλλά ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ήταν η ιδέα για όλο αυτό το σενάριο όχι δική σου, άρα η γνώμη σου περισσεύει) να αλλάξουν αυτό που φαντάστηκαν επειδή δεν σου αρέσει η εξέλιξη στους χαρακτήρες που "υποστηρίζεις" ή επειδή απλώς είναι κάτω των προσδοκιών σου!

JESSIE έγραψε:Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που συμβαίνει, να γράφω ένα πόστ σχολιασμού και από κεί κι έπειτα να πρέπει να απαντήσω σε τουλάχιστον 10 σχόλια επί των σχολίων μου! Και αν μου απαντούν, πρέπει να απαντήσω, εγω έτσι το βλέπω!
Δεν είναι επιδίωξή μου να πάω κόντρα σε κανένα, απλά σχολιάζω όπως όλοι, δεν φταίω αν τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά, και η συμμετοχή σ'ενα φόρουμ σ' αυτό σκοπεύει, να ακούγονται διαφορετικές απόψεις, αλλιώς θα έγραφε κάποιος ένα σχολιασμό, και οι υπόλοιποι θα έκαναν απλά παράθεση για να εκφράσουν την συμφωνία τους...
Δεν θυμάμαι τώρα τι ακριβώς διαφωνίες γράφτηκαν, αλλά διαβάζοντές τες νομίζω οτι έχω ήδη τοποθετηθεί στις περισσότερες απ'αυτές, οπότε ό,τι γράψω θα είναι επανάληψη.

Γενικά μιλώντας όμως, πώς είναι δυνατόν να βλέπουμε ένα σήριαλ και να θέλουμε να επιβάλλουμε εμείς την συνέχειά του στους σεναριογράφους? Πώς κρίνουμε ποιός είναι πιό σωστός για ποιόν και ποιά πράξη του είναι συνεπής με το χαρακτήρα του ? Από το 1,5 + εκατομμύριο ανθρώπους που παρακολουθούν τη σειρά θα υπάρχουν και άλλες τόσες γνώμες και προτιμήσεις, θα πρέπει οι συγγραφείς να κάνουν γκάλοπ για να μάθουν τι θέλει η πλειοψηφία να γίνει στο επόμενο επεισόδιο? Ο συγγραφέας είναι υπεύθυνος για το έργο του, επομένως αυτός έχει και την επιλογή των εξελίξεων και κριτική γίνεται αφού τελειώσει το έργο, όχι σε κάθε σελίδα του, γιατί αυτό κάνουμε όταν κρίνουμε ένα επεισόδιο, κρίνουμε μία σελίδα από τις 600+ σελίδες του έργου.
Αυτό που θέλω να πώ ξανά είναι ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, κανείς δεν έχει αδικηθεί σ'αυτό το έργο, η παρέα της φεγγαρόπετρας υπάρχει πάντα εκεί, στο κέντρο των γεγονότων, και στην πορεία της ζωής των μελών της μπήκαν νέα πρόσωπα, που έχουν άμεση ή έμμεση σχέση μ'αυτούς, όπως γίνεται και στις ζωές τις δικές μας, πόσο μάλλον σ'ένα σήριαλ που συνοψίζει πολλά γιά τους ήρωές του, πράγματα που δεν μπορεί να συμβούν σε έναν από μάς σε τόσο λίγο χρόνο, αλλά γίνονται σ'αυτούς και αυτό είναι αποδεκτό εκ των προτέρων.... Αν η ιστορία συνεχιζόταν μόνο με την παρέα, τότε ήταν που θα βλέπαμε τα αφύσικα και τα τερατώδη, δηλ. εξελίξεις ΜΕΤΑΞΥ τους που αναγκαστικά θα ήταν εντελώς εκτός πραγματικότητας, ή θα βλέπαμε ένα είδος ρεάλιτυ για έξη άτομα, στην καθημερινότητά τους για τρία χρόνια, που οπωσδήποτε δεν θα ήταν και η πιό ενδιαφέρουσα των εξελίξεων.
Η δική μου ιδέα είναι να βλέπω ένα σήριαλ καλογραμμένο, καλοπαιγμένο από αξιόλογους ηθοποιούς, που δεν έχει καμμία σχέση με σαπουνόπερα, γιατί σαπουνόπερα για μένα (παρόλο που δεν βλέπω τέτοιου είδους σειρές) είναι σειρές με στημένα πρόσωπα, με ξύλινους διαλόγους, με στόμφο και εκζήτηση, και απλουστευμένο σενάριο για να είναι εύκολα χωνευτό από την πλειοψηφία.
Και πραγματικά αν δεν έβλεπα τα μυστικά, δεν βλέπω τι καλύτερο θα μπορούσα να δώ 7-8 το απόγευμα...

Jessie θα συμφωνήσω. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όλους αυτούς που ωρύονται πως η σειρά είναι η παρέα και όλα τα άλλα "απλά δε θα έπρεπε να υπάρχουν". Ο κάθε ένας από μας ταυτίζεται περισσότερο ή λιγότερο με έναν χαρακτήρα, συμφωνεί ή διαφωνεί, συμπαθεί ή απεχθάνεται. Γιατί πρέπει να γίνουμε αυταρχικοί και να πούμε ότι απαιτούμε να βλέπουμε μόνο αυτούς που μας αρέσουν? Και το χειρότερο είναι ότι αυτοί οι οποίοι τα λένε, δείχνουν ότι δεν ενδιαφέρονται για τις εξελίξεις ή για το σενάριο, αλλά μόνο για το αν αυτό που δείχνει το επεισόδιο ταιρίαζει με τις προτιμήσεις τους.
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από ειρηνη7 Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 6:46 pm

Συγγνωμη αλλα ποιος εδωσε τα νουμερα στη σειρα?Οι τηλεθεατες!Ετσι απλοχερα που τα εδωσαν ετσι ευκολα μπορουν να μην τα δωσουν.Και επιπλεον δικαιωμα του καθε τηλεθεατη ειναι να λεει την γνωμη του τι θελει να δει και αν του αρεσει!!!Και δοξα τω θεω εδω στο φορουμ μπορουμε ολοι να εκφραζομαστε ελευθερα ειτε μας αρεσει κατι ειτε οχι!Αυτη αλλωστε ειναι η πεμπτουσια της δημοκρατιας!! valen
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 6:50 pm

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με τη maria*! Είμαι η πρώτη που παραπονιέται και η πρώτη που λέει ότι δεν θέλω να βλέπω μόνο παρέα αλλα ότι πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία σε όλο αυτό που βλέπουμε! Ούτε να βλέπουμε όλη την ώρα μία ιστορία (έστω κι αν π.χ. είναι Νόρα-Λουκάς που είναι το πιο αγαπητό ζευγάρι) ούτε όμως να χάνουμε αυτούς που αγαπήσαμε και μας έκαναν να κολλήσουμε στη σειρά!

Και βεβαια έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη και προσδοκίες! Και δεν θα μας το στερήσει κανείς maria* !!!

Έχουμε πει επαννηλημένως ότι ο λόγος που αυτή η σειρά έχει τόση απήχηση αφορά στο ταλέντο και τη φήμη των σεναριογράφων και αυτό όσο να είναι δημιουργεί προσδοκίες. Επίσης όταν οι ίδιοι διαφημίζουν τη σειρά τους ως καθημερινό με προδιαγραφές εβδομαδιαίου αυτό δημιουργεί προσδοκίες. Αν λοιπόν δεν σε καλύπτουμε εμείς που έχουμε προσδοκίες μην μας απαντάς!

Άλλωστε και ο jim7 αυτό τόνισε, ότι έχει προσδοκίες όχι απο τη σειρά αλλά απο τους σεναριογράφους που έχουν αποδείξει την αξία τους στο παρελθόν.

Δεν θα πείς εσύ σε κανέναν ότι η γνώμη του περισσεύει γιατί αυτό είναι κάτι που μόνο οι σεναριογράφοι μπορούν να το πούν και ειδικά μέσα στο φόρουμ καμμία γνώμη δεν περισσεύει όταν προέρχεται απο τηλεθεατή που παρακολουθεί τη σειρά και έχει άποψη!

Άλλωστε και αυτό το τονίζω, δεν κόψαμε τη σειρά επειδή δεν μας αρέσουν οι εξελίξεις, την παρακολουθούμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ανελλιπώς και κρίνουμε τα καλά και τα άσχημα. Εχουμε το δικαίωμα της γνώμης μας και δεν πρόκειται να μας το στερήσει κανείς. Αν νομίζεις ότι δεν θέλεις να βλέπεις ανθρώπους να παραπονιούνται μην διαβάζεις τα ποστ!!!

Εδώ μέσα δεν πρόκειται να φιμωθεί κανείς. Από εσένα που θέλεις το Στέφανο με τη Μελίτα, την Τζέσυ που τον προτιμά με την Εριέττα ή εμένα που τον προτιμώ με την Εύα. Για αυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε. Αν κάποιες απόψεις δεν θέλεις να τις ακούς επειδή είναι αρνητικές καλύτερα μην τις διαβάζεις ή μην απαντάς σε αυτές.

Αυτό και το θέμα λήγει εδώ!!!

Αναφορικά με τα όσα είπε η Τζέσυ τώρα, συγνώμη αλλα εδώ μέσα κάνουμε διάλογο και μοιραζόμαστε τις απόψεις μας. Εφόσον η δική σου άποψη τυγχάνει να μη συνάδει με της πλειοψηφίας καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να πάρουν νούμερο 10 π.χ. άνθρωποι που κάθονται πίσω από τον υπολογιστή τους για να σου απαντήσουν, μια και δεν γνωριζόμαστε κιόλας οι περισσότεροι μεταξύ μας και ούτε και συνεννοούμαστε, τώρα μιλάω εγω, μετά εσύ κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να απαντάς μεμωνομένα για να μην νιώθεις ότι δεν απαντάς σε όλους μπορείς όπως να μιλάς γενικά όπως στο τελευταίο σου ποστ που είπες ότι το έχεις καλύψει το θέμα κατά τη γνώμη σου.

Όσο για τις εξελίξεις αν δεν κάνω λάθος οι ίδιοι οι σεναριογράφοι δήλωσαν ότι ακούνε τις απόψεις των τηλεθεατών τους οπότε έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε τη γνώμη μας και για τις εξελίξεις και για το σενάριο.

Αυτά απο μένα, ελπίζω το θέμα να μην επεκταθεί διότι προσωπικά με προσβάλλει.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από jim7 Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 7:17 pm

JESSIE έγραψε:Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που συμβαίνει, να γράφω ένα πόστ σχολιασμού και από κεί κι έπειτα να πρέπει να απαντήσω σε τουλάχιστον 10 σχόλια επί των σχολίων μου! Και αν μου απαντούν, πρέπει να απαντήσω, εγω έτσι το βλέπω!

Δεν είναι απαραίτητο να της θυμάσαι και να τοποθετηθείς, αυτοί που πρέπει να τις διαβάσουν ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ και εάν θέλουν ας τοποθετηθούν μέσω της σειράς.

Όπως ο συγγραφέας είναι υπεύθυνος για το έργο του έτσι και εγώ μπορώ να κρίνω το έργο του από την πρώτη σελίδα (επεισόδιο) και να μην περιμένω να το διαβάσω (δώ) όλο, και όπως μπορώ να κλείσω ένα βιβλίο άμα συνεχίσει να μην μου αρέσει έτσι το ίδιο μπορεί να γυρίσω το κανάλι όταν πλέον η σειρά θάχει ξεφύγει εντελώς. Όταν όμως γίνει αυτό δεν υπάρχει επιστροφή πλέον.

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά στην αρχή ήταν η παρέα ήταν το κέντρο βάρους της σειράς και συνέβαιναν διάφορα γεγονότα περιφερειακά που τους επηρέαζαν, τώρα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, το κέντρο βάρους είναι όλοι οι άλλοι και απλώς κάπου τα γεγονότα ΘΑ επηρεάζουν ΚΑΙ την παρέα.

Αφού δεν υπάρχει λοιπόν κάτι καλύτερο 7-8 για τον λόγο αυτό ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ η σειρά κάνει αυτά τα νούμερα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ.

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Jim7s03-1
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από jim7 Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 7:46 pm

maria* έγραψε:Ξέρεις υπάρχει και μια άλλη, πολύ πιο απλή και εύκολη λύση!
ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!
Αν δε σου αρέσει ΤΙΠΟΤΑ από τη σειρά, και τη βρίσκεις ένα "συνοθύλευμα" τότε τι την βλέπεις? Απαιτήσεις να έχεις από τον εαυτό σου, να σταματήσει ας πούμε να βλέπει κάτι που δεν του αρέσει, όχι από ανθρώπους που είχαν μια ιδέα (γιατί συγγνώμη αλλά ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ήταν η ιδέα για όλο αυτό το σενάριο όχι δική σου, άρα η γνώμη σου περισσεύει) να αλλάξουν αυτό που φαντάστηκαν επειδή δεν σου αρέσει η εξέλιξη στους χαρακτήρες που "υποστηρίζεις" ή επειδή απλώς είναι κάτω των προσδοκιών σου!

Το τι θα βλέπω και τι όχι είναι δικαίωμά μου, το πως κρίνω εγώ την σειρά είτε σαν σαπουνόπερα, είτα σαν μεξικάνικη τηλενουβέλα, είτε σαν συνοθύλευμα είναι επίσης δικαίωμά μου, όπως επίσης είναι δικαίωμά μου να κρίνω οποιοδήποτε ρόλο είτε θετικά είτε αρνητικά εφόσον παρακολουθώ τη σειρά. Τα δικαιώματα αυτά δεν τα εκχωρώ σε ΚΑΝΕΝΑ. Επομένως υποδείξεις να κάνεις μόνο στον εαυτό σου και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.

Άρα μπορώ να κρίνω την ιδέα τους και η γνώμη μου έχει την ίδια βαρύτητα με την δική σου, και αν περισσεύει η δική μου τότε άλλο τόσο περισσεύει και η δική σου.

Τέλος της συζήτησης και να μην επαναληφθεί.

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Jim7s03-1
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από maria* Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 8:36 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με τη maria*! Είμαι η πρώτη που παραπονιέται και η πρώτη που λέει ότι δεν θέλω να βλέπω μόνο παρέα αλλα ότι πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία σε όλο αυτό που βλέπουμε! Ούτε να βλέπουμε όλη την ώρα μία ιστορία (έστω κι αν π.χ. είναι Νόρα-Λουκάς που είναι το πιο αγαπητό ζευγάρι) ούτε όμως να χάνουμε αυτούς που αγαπήσαμε και μας έκαναν να κολλήσουμε στη σειρά!

Και βεβαια έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη και προσδοκίες! Και δεν θα μας το στερήσει κανείς maria* !!!

Έχουμε πει επαννηλημένως ότι ο λόγος που αυτή η σειρά έχει τόση απήχηση αφορά στο ταλέντο και τη φήμη των σεναριογράφων και αυτό όσο να είναι δημιουργεί προσδοκίες. Επίσης όταν οι ίδιοι διαφημίζουν τη σειρά τους ως καθημερινό με προδιαγραφές εβδομαδιαίου αυτό δημιουργεί προσδοκίες. Αν λοιπόν δεν σε καλύπτουμε εμείς που έχουμε προσδοκίες μην μας απαντάς!

Άλλωστε και ο jim7 αυτό τόνισε, ότι έχει προσδοκίες όχι απο τη σειρά αλλά απο τους σεναριογράφους που έχουν αποδείξει την αξία τους στο παρελθόν.

Δεν θα πείς εσύ σε κανέναν ότι η γνώμη του περισσεύει γιατί αυτό είναι κάτι που μόνο οι σεναριογράφοι μπορούν να το πούν και ειδικά μέσα στο φόρουμ καμμία γνώμη δεν περισσεύει όταν προέρχεται απο τηλεθεατή που παρακολουθεί τη σειρά και έχει άποψη!

Άλλωστε και αυτό το τονίζω, δεν κόψαμε τη σειρά επειδή δεν μας αρέσουν οι εξελίξεις, την παρακολουθούμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ανελλιπώς και κρίνουμε τα καλά και τα άσχημα. Εχουμε το δικαίωμα της γνώμης μας και δεν πρόκειται να μας το στερήσει κανείς. Αν νομίζεις ότι δεν θέλεις να βλέπεις ανθρώπους να παραπονιούνται μην διαβάζεις τα ποστ!!!

Εδώ μέσα δεν πρόκειται να φιμωθεί κανείς. Από εσένα που θέλεις το Στέφανο με τη Μελίτα, την Τζέσυ που τον προτιμά με την Εριέττα ή εμένα που τον προτιμώ με την Εύα. Για αυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε. Αν κάποιες απόψεις δεν θέλεις να τις ακούς επειδή είναι αρνητικές καλύτερα μην τις διαβάζεις ή μην απαντάς σε αυτές.

Αυτό και το θέμα λήγει εδώ!!!

Αναφορικά με τα όσα είπε η Τζέσυ τώρα, συγνώμη αλλα εδώ μέσα κάνουμε διάλογο και μοιραζόμαστε τις απόψεις μας. Εφόσον η δική σου άποψη τυγχάνει να μη συνάδει με της πλειοψηφίας καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να πάρουν νούμερο 10 π.χ. άνθρωποι που κάθονται πίσω από τον υπολογιστή τους για να σου απαντήσουν, μια και δεν γνωριζόμαστε κιόλας οι περισσότεροι μεταξύ μας και ούτε και συνεννοούμαστε, τώρα μιλάω εγω, μετά εσύ κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να απαντάς μεμωνομένα για να μην νιώθεις ότι δεν απαντάς σε όλους μπορείς όπως να μιλάς γενικά όπως στο τελευταίο σου ποστ που είπες ότι το έχεις καλύψει το θέμα κατά τη γνώμη σου.

Όσο για τις εξελίξεις αν δεν κάνω λάθος οι ίδιοι οι σεναριογράφοι δήλωσαν ότι ακούνε τις απόψεις των τηλεθεατών τους οπότε έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε τη γνώμη μας και για τις εξελίξεις και για το σενάριο.

Αυτά απο μένα, ελπίζω το θέμα να μην επεκταθεί διότι προσωπικά με προσβάλλει.

Δικαίωμα για άποψη και προσδοκίες έχουμε όλοι, και αυτό ακριβώς ήρθαμε να συζητήσουμε εδώ! Απαιτήσεις θεωρώ ότι δεν μπορούμε να έχουμε! Ποιοι είμαστε εμείς να απαιτήσουμε κάτι δηλαδή? Θα απαιτήσεις την αλλαγή της ιστορίας που κάποιος άλλος επινόησε???? Δεν νομίζω να υπονόησα πως δεν είναι σωστό να έχουμε προσδοκίες! Ο καθένας έχει τις δικές του και μπορεί να τις έχει και να τις εκφράζει! Εγώ φιμώνω?? Εγώ που είμαι στην μειοψηφία του κοινού (ως φαν Στέφανου-Μελίτας), έχω συνεχώς αντικρουόμενες απόψεις (κ δεν το λέω για κακό γιατί εδώ είμαι για να τις συζητάω), και που ποτέ δεν αντιμετώπισα κανέναν ούτε επιθετικά ούτε ειρωνικά επειδή έχει διαφορετική άποψη μαζί μου? Δηλαδή η έκφραση "καλύτερα να αλλάξουν σενάριο παρά εγώ την οπτική μου" δηλώνει προσδοκίες???
Δε σας διαβάζω γιατί έχετε προσδοκίες, σας διαβάζω για να δω και να συζητήσω τη διαφορετική γνώμη! Κι αυτό γιατί πολύ απλά, ως έξυπνο ον, θεωρώ ότι όποιος βλέπει μια σειρά, ή μια ταινία, ή τέλος πάντων παρακολουθεί κάτι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και έχει προσδοκίες όπως έχω και γω!
Όσο για την ισορροπία στη σειρά, προφανώς και πολλοί θέλουν να υπάρχει, αλλά είναι και επίσης πολλοί αυτοί που θέλουν περισσότερο μονοπώλειο! Και δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό, συμβαίνει!!

jim7 έγραψε:Το τι θα βλέπω και τι όχι είναι δικαίωμά μου, το πως κρίνω εγώ την σειρά είτε σαν σαπουνόπερα, είτα σαν μεξικάνικη τηλενουβέλα, είτε σαν συνοθύλευμα είναι επίσης δικαίωμά μου, όπως επίσης είναι δικαίωμά μου να κρίνω οποιοδήποτε ρόλο είτε θετικά είτε αρνητικά εφόσον παρακολουθώ τη σειρά. Τα δικαιώματα αυτά δεν τα εκχωρώ σε ΚΑΝΕΝΑ. Επομένως υποδείξεις να κάνεις μόνο στον εαυτό σου και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.

Άρα μπορώ να κρίνω την ιδέα τους και η γνώμη μου έχει την ίδια βαρύτητα με την δική σου, και αν περισσεύει η δική μου τότε άλλο τόσο περισσεύει και η δική σου.

Τέλος της συζήτησης και να μην επαναληφθεί.

Ναι, φυσικά και η γνώμη μου περισσεύει όσο και η δική σου και δεν έχω κανένα πρόβλημα να το δεχτώ! Ούτε η δική μου ούτε κανενός άλλου η γνώμη δεν είναι πιο σημαντική από αυτό που θέλουν και έχουν σκεφτεί οι ίδιοι! Αυτό είναι το μόνο βέβαιο, και δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα στο να το δεχτούμε!!!
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο μου αναφέρεις ότι μπορείς να κρίνεις όποιον και ότι θέλεις, γιατί νόμιζα ότι αυτό εννοείται! Όλοι εδώ μέσα αυτό κάνουμε, κρίνουμε τους χαρακτήρες που παρακολουθούμε. Αλλά ούτε εσύ, ούτε κανένας δεν μπορεί να απαιτήσει.
Όσο για τις υποδείξεις στον εαυτό μου, δεν χρειάζομαι κανέναν να μου πει να τις κάνω, καθώς από τη στιγμή που παρακολουθώ κάτι ξέρω ότι δεν μπορούν να είναι όλα όπως εγώ θα τα ήθελα, γιατί τότε θα ήταν δική μου η σειρά και όλα θα ήταν σύμφωνα με τα δικά μου γούστα!

Υ.Γ. Η συζήτηση είναι κάτι που γίνεται από 2 ή περισσότερα άτομα, άρα δεν μπορείς να πεις εσύ πότε θα τελειώσει. Μπορείς να αποχωρήσεις αν θέλεις, αλλά μέχρι εκεί. Και επειδή δεν θα ήταν σωστό να με φιμώσεις, όπως είπαμε παραπάνω, το να λέω την άποψή μου ναι, θα επαναληφθεί.
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 8:47 pm

Το τι απαιτεί ο καθένας είναι δικαίωμά του όπως και το να λέει την άποψή του και να θεωρεί ότι η γνώμη του μετράει και δεν περισσεύει. Αμα εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι η γνώμη σου περισσεύει δεν θα στο απαγορεύσει κανείς. Αλλα μίλα για τη δική σου γνώμη και άσε των υπολοίπων.

Η φράση "η γνώμη σου περισσεύει ήταν άκρως παρεξηγήσημη" και εννοείται ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.

Εν πάσει περιπτώσει, ο jim7 εχει κάθε δικαίωμα ως συντονιστής να ζητήσει να διακοπεί μια συζήτηση που είναι εντελώς εκτός θέματος και ότι προσωπικό έχετε να το λύσετε με πμ. Εδώ σχολιάζουμε τη σειρά και συγκεκριμένα το εκάστοτε επεισόδιο.

Δεν απαίτησε κανείς τίποτα, αν δείς είπε ότι νομίζει ότι είναι καλύτερο αντί να αλλάξει η οπτική του να αλλάξει το σενάριο πράγμα που είναι καθαρά δικαίωμα δικό του να το πιστεύει.

Κι εγώ θεωρώ ότι εφόσον η άποψή μου ταυτίζεται με τις πλειοψηφίας είναι λάθος να πρέπει να αλλάξω εγώ οπτική (γιατί μάλλον για να εχει αυτή την οπτική η πλειοψηφία δεν μπορεί όλοι να καταλάβαμε κάτι λάθος) και όχι να πάρει μια στροφή το σενάριο προς μια άλλη ίσως κατεύθυνση! Γνώμη μου και γνώμη σου.

Άλλωστε επαναλαμβάνω οι ίδιοι οι σεναριογράφοι είναι εκείνοι που θέλουν να ακούν και δηλώνουν ότι αφουγκράζονται τον παλμό των τηλεθεατών τους!

Όπως είπα και πριν το θέμα τελειώνει εδώ και παρακαλώ να το σεβαστείς τόσο εσύ όσο και όλα τα υπόλοιπα μέλη.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από annoula! Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 9:07 pm

Γεια σας παιδια,
Συμφωνω στο οτι ο καθενας εχει την γνωμη του και ειναι ελευθερος να την εκφρασει...δημοκρατια εχουμε...!!! ))
εμενα μου αρεσει η σειρα και δεν νομιζω πως την βλεπω απο συνηθεια αλλα γιατι οντως ειναι καλογραμμενη με παρα πολυ καλους ηθοποιους(με καποιες εξερεσεις)....αλλιως θα μπορουσα να εβλεπα κατι αλλο για αυτο υπαρχουν και τα υπολοιπα καναλια ή θα την εκλεινα βρε αδερφε... door
Εχω δει σε παλιοτερα σχολια που ελεγαν καποιοι οτι το τρεηλερ εδειχνε μονο την παρεα που αυτο ειναι λαθος γιατι απ οτι θυμαμαι τους εδειχνε ολους!!!!Δεν θα ηταν ωραιο κατα την γνωμη μου να εδειχναν μονο την παρεα γιατι οπως πολυ σωστα ειπε καποιο μελος(η Jesie αν δεν κανω λαθος)θα γινοντουσαν ακραια πραγματα και γενικα θα ηταν κουραστικο...Δεν νομιζω πως υπαρχει χαρακτηρας που δεν σχετιζεται με καποιο τροπο με την παρεα και δεν τους θεωρω δευτεραγωνιστες ο ενας συμπληρωνει τον αλλον, ειναι μια ομαδα και ολοι εχουν σημαντικο ρολο!!!!!Επισης σχεδον ολοι συμπαθουμε ή αντιπαθουμε καποιον χαρακτηρα περισσοτερο γιατι εχουμε διαφορετικα γουστα και νομιζω πως ειναι λογικο...!!!!Παντως ειναι μια σειρα που εγω προσωπικα αγαπω και ισως μερικες φορες να μην μου αρεσουν καποια πραγματα αλλα ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσουν γιατι δεν γραφουν ολοι στο foroum (που ειναι καταπληκτικο και ενα oscar σε ολους σας)και σιγουρα δεν εχω με ολους το ιδιο γουστο...!!!!αυτα ηθελα να πω...τα ξαναλεμε την Δευτερα μετα το επεισοδιο απο τα Μυστικουλια!!!!!! tzela
Flkia σε ολους!!!!!

annoula!
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Δημοσίευση από annoula! Την / Το Σαβ Οκτ 02, 2010 9:15 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Το τι απαιτεί ο καθένας είναι δικαίωμά του όπως και το να λέει την άποψή του και να θεωρεί ότι η γνώμη του μετράει και δεν περισσεύει. Αμα εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι η γνώμη σου περισσεύει δεν θα στο απαγορεύσει κανείς. Αλλα μίλα για τη δική σου γνώμη και άσε των υπολοίπων.

Η φράση "η γνώμη σου περισσεύει ήταν άκρως παρεξηγήσημη" και εννοείται ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.

Εν πάσει περιπτώσει, ο jim7 εχει κάθε δικαίωμα ως συντονιστής να ζητήσει να διακοπεί μια συζήτηση που είναι εντελώς εκτός θέματος και ότι προσωπικό έχετε να το λύσετε με πμ. Εδώ σχολιάζουμε τη σειρά και συγκεκριμένα το εκάστοτε επεισόδιο.

Δεν απαίτησε κανείς τίποτα, αν δείς είπε ότι νομίζει ότι είναι καλύτερο αντί να αλλάξει η οπτική του να αλλάξει το σενάριο πράγμα που είναι καθαρά δικαίωμα δικό του να το πιστεύει.

Κι εγώ θεωρώ ότι εφόσον η άποψή μου ταυτίζεται με τις πλειοψηφίας είναι λάθος να πρέπει να αλλάξω εγώ οπτική (γιατί μάλλον για να εχει αυτή την οπτική η πλειοψηφία δεν μπορεί όλοι να καταλάβαμε κάτι λάθος) και όχι να πάρει μια στροφή το σενάριο προς μια άλλη ίσως κατεύθυνση! Γνώμη μου και γνώμη σου.

Άλλωστε επαναλαμβάνω οι ίδιοι οι σεναριογράφοι είναι εκείνοι που θέλουν να ακούν και δηλώνουν ότι αφουγκράζονται τον παλμό των τηλεθεατών τους!

Όπως είπα και πριν το θέμα τελειώνει εδώ και παρακαλώ να το σεβαστείς τόσο εσύ όσο και όλα τα υπόλοιπα μέλη.
emmm χιλια συγνωμη που αφησα και εγω σχολιο δεν το ειχα δει slap και εχεις δικιο..... cake (αυτο παει σε εμενα) gelio
καληνυχτα!!!!! Flkia

annoula!
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Οκτ 03, 2010 12:10 am

Ελειψα κάποιες ώρες και διάβασα όλα όσα γράψατε. Πολύ κακό για το τίποτε, βρε παιδιά. Καθένας έχει τη γνώμη του και το δικαίωμα να την εκφράσει. Εγώ έκανα το σχολιασμό μου , στο οποίο είπα για ποιούς λόγους μου άρεσε το σημερινό έπεισόδιο και γενικά η σειρά, δεν πήρα σβάρνα τους σχολιασμούς των άλλων για να τους πώ οτι δεν έχουν δίκιο ή δεν έχουν δικαίωμα να γράψουν όσα έγραψαν. Οταν όμως με κριτικάρουν για όσα έγραψα, θα πρέπει να απαντήσω... Αν ο καθένας άφηνε τον άλλον να εκφράσει αυτό που επιθυμεί για τη σειρά, χωρις να προσπαθήσει να του βγάλει σκάρτη τη γνώμη του, δεν θα υπήρχαν τέτοιες επεκτάσεις και διαφωνίες σαν να έχουμε να λύσουμε το μεσανατολικό...
Να κάνω μόνο μιά μικρή διευκρίνηση, γιατί έχει σχηματιστεί λάθος εντύπωση: Εγώ δεν θέλω το Στέφανο με την Εριέττα, ούτε με τη Μελίτα, ούτε με την Εύα. Εγω θέλω το Στέφανο με όποιαν νομίζουν οι σεναριογράφοι οτι θα είναι ευτυχισμένος, και όποια κι αν είναι αυτή θα τη δεχτώ. Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω ότι απ'ό,τι φαίνεται ο Στεφανάκος είναι ο πιό περιζήτητος άνδρας της σειράς, αφού 3 κούκλες τον διεκδικούν η καθεμιά για πάρτη της, μέσω των αντίστοιχων υποστηρικτών τους φυσικά!
Καληνύχτα από μένα !
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Κυρ Οκτ 03, 2010 11:33 am

Jessie μου απλώς εγώ σου εξήγησα ότι όταν γράφεις έναν σχολιασμό είναι λογικό ένα άλλο μέλος να εκφράσει τη διαφωνία του ή τη συμφωνία του με τα όσα είπες. Αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό και δεν βρήκα για ποιο λόγο έκανες τύπου παραπονο, όλοι συζήτηση κάνουμε.

Για τα υπόλοιπα επειδή είμαστε και πάλι εκτός θέματος απαντώ εδώ http://tamystikathsedem.forumotion.com/forum-f3/topic-t313-570.htm#307696

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Κυρ Οκτ 03, 2010 8:56 pm

Ας σχολιάσω και εγω το επεισόδιο...

Και ξεκινάω με απορία..Ο Στέφανος που υποτιθεται έστειλε ανθρώπους να βγάλουν το Λευτέρη απο τη μέση δεντ ον γνώρισε απο το όνομα? Το άλλαξε????
Η Εριέτα προσπαθεί να πλησιάσει την Ευα και αυτό είναι το μόνο θετικό..
Και έγινε και φαν..καλή κοπέλα και κούκλα..Αντε βρε να στο δώσουμε τα κορίτσι
Δευτερη απορία..Απο πότε το κέρατο έγινε παρεξήγηση? Δηλαδή θα τραβήξω τις κοτσίδες που δεν έχω με αυτά που ακούω.. Οπως ακυρωσαμε το βιασμό της Ευας, έτσι θα ακυρωσουμε και το κέρατο και την προδοσία απο το ζευγαράκι της συμφοράς.. Μάλλον άλλη σειρά έβλεπα εγώ πέρσυ...
Και τελευταία απορία γιατί πολύ ασχολήθηκα μαζί τους.. Ο Στεφανάκος ειρωνεύεται την παρέα? Απο που και ως που και γιατί? Οταν τον κάλυπταν ο Λουκάς με τη Νόρα ήταν καλά, τότε δεν ειρωνευόταν.. Αι παράτα μας ανθρωπε μου, αποφάσισε πρώτα τι θέλεις εσυ στη ζωούλα σου και μετά μιλάς για παρέες και φιλίες..
Αν ο τρόπος που θα χωρίσουν η Νόρα με το Λουκά είναι αυτό το πέρα δωθε χωρίς να βρίσκονται μεταξύ τους να συζητήσουν σαν άνθρωποι τι να πώ.. Δεν με καλύπτει καθόλου όμως.. Εντάξει το πιάσαμε θέλετε να ξυπνήσετε το κοινό του ζευγαριού που αρχισατε ήδη να το χαντακώνετε, αλλον τρόπο δεν μπορείτε να βρείτε?
Η Δάφνη που προσπαθεί να προξενέψει το Λευτέρη στην Ευα,στο τέλος θα τον καπαρώσει? Πότε να βάλω τα γέλια??
Η Αννα συνεχίζει να είναι άχρωμη και μάλιστα ποσο πάει με εκνευρίζει η παρουσία της στην οθόνη μου..
Τη συζητηση Εριέτας Νόρας ούτε καν τη σχολιάζω δεν βίσκω νόημα, απλά σημειώνω το πόσο μ αρέσει το σπίτι της Εριέτας.
Ο Χρήστος που κρατάει χαρακτήρα μ'αρέσει όλο και περισσότερο.. Το να τον τρέχει η Νταίζη είναι ενάντια στον χαρακτηρα του,έχω εξηγήσει τους λόγους, βέβαια διανύουμε μια περοίδο στην οποία οι ηρωες κάνου στροφή 180 μοιρών οπότε λογικό θα έπρεπε να μου φάινεται..γιατί παραπονιέμαι η τρελή αραγε?
Μ'αρέσει η Αμαλία και ο Πέτρος αλλά δεν κατάλαβα το νόημα της σκηνής.. Τουλάχιστον σώθηκε απο τις ερμηνείες..

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα παρατράγουδα...
Λίγο πριν τελείωσει ο δευτερος κύκλος η Μελίτα αποφάσισε πως δεν έχει ανάγκη την παρέα, τους έστειλε να κόψουν το λαιμό της για να ζησει το μεγάλο της έρωτα.. Τωρα τι ακριβώς γινεται? Εμεινε χωρίς αγαπητικό και θυμήθηκε τη Νόρα?
Και άντε αυτό να το δεχτώ, που δεν πρόκειται αλλά λέμε τωρα, είναι δυνατόν να συζητάνε τα γκομενικά της Μελίτας τη στιγμή που η Μελίτα διέλυσε την κολλητή της φίλη δις με τόση άνεση? Αρνουμαι να το δεχτώ.. Με το δέσιμο που έχουν τα παιδιά της παρέας οποιον πειράξει έναν αυτόματα πειράζει και τους άλλυς.. Οι κολλητές φιλίες έτσι είναι.. Συζητάει η Νόρα για τον απόλυτο στο χαλαρό?
Ο τρόπος που πάνε να χωσουν τη Μελίτα στην παρέα είναι απλά εξωφρενικός.. Δεν μπορώ να μην κάνω τις συγκρίσεις.. Η Νόρα βρίσκεται σε μια πολύ δυσκολή στιγμή της ζωής της, χρειάσεται στήριξη και αντι αυτού μας τη δείχνουν πάλι να γιατροπορεύει και να συμπαραστεκεται στη Μελίτα..Απο που και ως που??? Πότε ηταν σωστή η Μελίτα για να το αξίζει όλο αυτό? Αξίζει να παραμερεί η Νόρα τα δικά της προβλήματα για να συμπαρασταθει σε μια "φίλη" που ποτέ δεν στάθηκε αντάξια της στηριξης που πήρε απο τη λεγόμενη συμμορία.. ?Η παρέα την αγκάλιασε και αυτή τους έφτυσε.. Δεν στάθηκε ποτέ δίπλα τους και πάντα τους κατηγορουσε.. Ας πάει τωρα λοιπόν αυτή να κοψει το λαιμό της και να μη μας ζαλίζει με τη ζωή που έζησε..

Εύα με ποκοπίκο και φρουτάκι..λατρεύω!
Η μουσική στις σκηνές Μπέλλου-Νταίζης θυμίζει οικογένεια Ανταμς οπως πολύ σωστα παρατηρησε η αδερφή μου, τωρα γιατί ενω τη σειρά αυτη την παρακολουθουσα με ενδιαφέρον ενω όταν βλέπω το πατσοζευγαρό θέλω να σπάσω οτι έχω μπροστά μου δεν ξέρω.. Κατι θα φταιέι.. Ο Μπέλλος σιγουρευτηκα θα βγεί τζιμάνι απο τα λίγα, μη σας πώ και αδερφός με το Λευτέρη, με πρώην γυναίκα του τη Βέρα που του την έκλεψε ο Λευτερης και χάθηκαν στα βουνά, εξου και το μίσος μεταξύ τους.. Για γυναίκα?? Πρωτότυπο.. Βαριέμαι θανάσιμα!
Στη σκηνή της παρέας μου έλειψε τρελά ο Μάνος οπότε δεν θέλω να σχολιάσω..
Ο Στέφανος κοιτάει την Εριέτα σαν ξερολούκουμο.. Φτάσαμε στο σημείο να συζητάνε και τα πιο προσωπικά.. Μήπως και η Εριέτα απο παρεξηγηση χωρισε?Δουλευόμαστε??
Η Αννα έγινε μέντιουμ, βάλτε τη να κάνει παρέα με τον Ηλία να μεγαλουργησουν..
Ο πόνος του Λευτέρη δεν με αγγίζει εγω φταίω?
Και συνεχίζουν τα παρατράγουδα..
Στον πρωτο κύκλο η Δάφνμη συγχωρεσε την προδοσία του Νικόλα και τον δεχτηκε πίσω..
Στο δευτερο κύκλό ο Νικόλας παράτησε το ονειρό του για να μείνει μεαζί με τη Δάφνη και το παιδί τους..
Στον τρίτο κύκλο και ενώ στην πρεμιέρα ο Νικόλας ευχηθηκε να μην αλλάξει τίποτα μεταξύ τους, συζητάει για χωρισμό σαν να είναι το πιο απλό πράγμα..
ΓΙΑΤΙ? Επειδή η Δάφνη βγήκε να δουλέψει και πήρε τη ζωη της στα χέρια της, που ακόμα και αυτό το έκανε για την οικογένεια τους και οχι για την πάρτη της.. ?Ενα ζευγάρι που έχει δοκιμαστεί ξανά και ξανά, το πάνε για χωρισμό και εγω πρέπει να χαρω? Δηλαδή ευτυχισμένοι γαμοι και οικογενεις δεν υπάρχουν? Σταθεροί άνθρωπου που δίνονται και αγαπάνε για όλη τους τη ζωη δεν υπάρχουν? Αδυνατον ο Νικόλας να μιλάει με αυτόν τον τρόπο στη Δάφνη και μάλιστα χωρίς αιτία.. Είναι οι μόνοι που πλησιάζουν την Εδέμ, ρίξτε τους πάλι στην κόλαση τρομερή ιδέα.. Απορώ ποιός τη σκεφτηκε για να τον συγχαρώ..

Και η κατρακύλα δεν έχει τέλος...
Η Νόρα περνάει το μαρτύριο μόνη της χωρίς τον ανθρωπό της την ιδια στιγμή που ο Λουκάς αμφιβάλλει για την αγάπη της.. Ο Λουκάς που ηξερα μέχρι πέρσι θα ανησυχουσε και θα προσπαθουσε να μάθει τι συμβαίνει στη Νόρα, δεν θα έλεγε αυτή την τερατωδη ατάκα.. Είμαι σίγουρη πως θα μετανιώσει απλά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να βλεπω στην οθόνη μου την πιο καθαρη αγαπη της σειράς να γίνεται ρεντίκολο, και μάλιστα τωρα που έχουν μια πολύ σοβαρή ιστορία πάνω τους..
Και απο την άλλη πλερά συνεχίζουν να μου πασσάρουν τον απόλυτο φάτσα φόρα οταν οι σταθερές καταρρέουν..
Οταν έρωτες σαν της Νόρας και του Λουκά περνάνε κρίση και γάμοι σαν του Νικόλα και της Δάφνης είναι έτοιμοι να διαλυθούν για το γόη το Λευτέρη...
Αυτή είναι η εξέλιξη των ηρώων? Ευχαριστώ δεν θα πάρω.. Υποτιθεται πως μεσα απο το χρόνο και στις καταστάσεις οι άνθρωποι ωριμάζουν, δεν αποβλακώνονται τελείως.. Υποτίθεται οτι κάποια στοιχεία του χαρακτηρα είναι σταθερά για κάθε άνθρωπο.. Υποτιθεται οτι ο έρωτας είναι ένα συναίσθημα που σε γεμίζει, δεν σου χαντακώνει τη ζωή..Και υποτίθεται πως είμαι άνθρωπος με νοημοσύνη και δεν καταπίνω αμάσητα αυτά που μου σερβίρουν.. Με κούρασε η προπαγάνδα λοιπόν, απίστευτα όμως..
Συγνώμη για το παραλλήρημα αλλά το επεισόδιο ήθελε οπωσδήποτε Emodium για να το παρακολουθησεις, έστω δραμαμίνη.. Τα μυνήματα που έλαβα ήταν εμετικά.. Κρίμα που μια σειρά με προδιαγραφές πάει απο το κακό στο χειρότερο..
Σαφώς άθλιο και πολύ του είναι...

Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από nikidanis Την / Το Δευ Οκτ 04, 2010 2:50 am

Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να σχολιασω με τετοιο επεισοδιο που ειδα και πηρα τρομερη απογοητευση για αλλη μια φορα.Θα σχολιασω γενικως.....και ας μου επιτραπει παραθετωντας καποιες σκηνες απο το επεισοδιο...

Βλεπουμε ανουσιες σκηνες μεταξυ προσωπων βλεπε Πετρος-Αμαλια που δεν καταλαβα για ποιο λογο υπηρχε αυτη η σκηνη..Για πιο λογο μαλωναν παλι αν καποιος/α επιασε το νοημα της κουβεντας ας ερθει να με πει.Παλι καλα ποι οι δυο ηθοποιοι ξερουν να παιζουν και ευτυχως δεν υπηρχε η υπερβολη στη σκηνη.

Βλεπουμε αγνωστα προσωπα και χωρις παρελθον ουτε σταθερο παρον να γνωριζονται "ΤΥΧΑΙΑ" δημιουργοντας μια ζεστη ατμοσφαιρα υποτιθετε στις σκηνες ,βλεπε Λευτερης-Ευα ,Λευτερης-Δαφνη,Εριεττα-Στεφανος ..
Επρεπε εδω και καιρο αυτοι οι χαρακτηρες, μιλωντας παντα για τους παλιους και οχι για τους καινουργιους, να εχουν ηδη κατασταλαξει και να οδευουν προς την Εδεμ τους.Μαλλον καπου χασαμε το δρομο ισως πρεπει να τον ξαναβρουμε πριν να ειναι αργα?
Οσο για τη σκηνη στο μαγαζι -εστιατοριο-καφετερια (δεν ξερω και πως να το χαρακτηρισω) τελειως ακαιρη ....Τι σκοπο ειχε να συναντηθει νεο τετραγωνο ή να εχω υποψην μου οτι ο γυμναστης της γειτονιας μου θα με καλεσει καποτε για φαι???
Θα δεχτω τη σκηνη μονο στην περιπτωση ζηλειας απο μεριας Στεφανου και Ευας!! Αυτοι οι δυο πρεπει να ειναι ΜΑΖΙ και με τον Αγγελο τους!!!!!!!!!

Βλεπουμε ζευγαρια ευτυχισμενα που εχουν τα καθημερινα προβληματα τους να χαλανε οι σχεσεις τους για ανουσιους λογους βλεπε Νορα-Λουκας και Νικολας-Δαφνη...
Δεν μπορω να πιστεψω οτι ο Λουκας που ξερει παρα πολυ καλα τη Νορα να ανησυχει τοσο και να πιστευει οτι του λεει ψεματα αντι να την πιασει και να της μιλησει ξεκαθαρα....
Ουτε να βλεπω ενα Νικολα που λατρευει οσο τιποτε αλλο στη ζωη του τη Δαφνη να εχει γινει τοσο ανασφαλης και να μην της εχει εμπιστοσυνη.Δεν ειναι αυτος ο Νικολας που ξερω....Αν μην τι αλλο καθε γυναικα που βγαινει στην αγορα για δουλεια πρεπει να εχει και στενη σχεση με το αφαντικο της??? lmao lmao

Το μονο καλο του τριτου κυκλου ειναι που ο Κασσανδρινος εχει κανει μεγαλη ανοδο στη σειρα και αυτο φαινεται!!!!!!!!!!!
Ολα τα λοιπα ειλικρινα με αφηνουν αδιαφορη περα του Χρηστου που θελω να ειναι ο ιδιος που θα τιμωρησει σκληρα τη Νταιζη.....
Οσο για τις ιστοριες με το μυστηριο-διαμαντια ας κινηθει η ιστορια πιο γρηγορα πριν ξενερωσουμε τελειως..

Υ.Γ. Μην ξαναακουσω απο το στομα του Ρουσσου οσες λεξεις εχουν να κανουν με σιωπη δεν θα το αντεξω...Μην εχετε ενα καταπληκτικο ηθοποιο να στεκεται για δυο λεπτα σε ολοκληρο επεισοδιο μονο με δυο ατακες!!!!!!!!
nikidanis
nikidanis
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Δημοσίευση από stabatmater Την / Το Δευ Οκτ 04, 2010 11:19 am

Καλημέρα σας!
Βασικά το επεισόδιο της Παρασκευής ήταν ένα γενικό αλαλούμ, παρά τις καλές ερμηνείες. Το έχετε υπεραναναλύσει το θέμα, οπότε δεν έχει νόημα να γράψω κάτι παραπάνω.
Στο μόνο που θέλω να σταθώ είναι στο γεγονός ότι η Εριέττα γνωρίζει πολύ καλά την όλη ιστορία με το Σταυρίδη. Οπότε, είτε είναι σεναριακό λάθος, είτε πρέπει να υποθέσουμε ότι όντως ο Στέφανος κάποια στιγμή της το είπε (ένα σωρό φορές έχουν συναντηθεί έτσι κι αλλιώς) κι εμείς δεν το είδαμε επειδή εννοείται, όπως μάλλον εννοείται ότι η Αμαλία είπε στον άντρα της ότι πήγε επίσκεψη στη Λαζαρίδαινα. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι δεν έχει φανεί αν ο Στέφανος πιστεύει την ιστορία της μάνας του (ενώ για το Χρήστο είδαμε ότι πάνω-κάτω την πιστεύει). Ένα τρίτο ενδεχόμενο είναι ότι έχει μελετήσει τη δικογραφία που κάπως έφτασε στα χέρια της (αν υποθέσουμε πάντα ότι η Αντιγόνη έχει στείλει υπόμνημα σχετικά) κ ένα τέταρτο είναι ότι έχει λερωμένη τη φωλιά της, πράγμα που καταλάβαμε (αν είναι όντως έτσι) μόνο εμείς οι τηλεθεατές, εφόσον η Νόρα πίστεψε ότι της το είπε ο Καρτάλης.
Κατά τα άλλα, άρχισα να νιώθω ότι η Νόρα κάνει το μεγαλύτερο λάθος όσον αφορά στην επαγγελματική και προσωπική της σχέση με το Λουκά, όσο κι αν ο Λουκάς λέει άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Εκείνος πηγαίνοντας την πρωτη φορα στο γυμναστήριο, μου έδωσε την εντύπωση ότι ήθελε να τα βρούνε κι όχι να την ελέγξει.
Α, επίσης είναι κακώς δοσμένο το γεγονός ότι όλοι κόφτονται που η Εριέττα συναντήθηκε με τον Καρτάλη. Οκ, για Νόρα-Λουκά, κ ας πούμε πως η Εύα ζήλεψε κάπως, όμως μέχρι εκεί. Όσο κι αν ο Στέφανος είπε ότι θα τον κουτσομπολέψει η "παρέα", Τρέχα-γὐρευε είναι αυτός το άνθρωπος.
Η "πρόταση που σοκάρει", όπως ειπώθηκε στο τρέιλερ, μου επιβεβαιώνει το παραπάνω. Ο άνθρωπος είναι γιούχου, δίπλη προσωπικότητα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Η Μελίτα -ω του θαύματος!- μου άρεσε αρκετά στη σκηνή της με τη Νόρα, η οποία σκηνή απλώς μας έδειξε ότι η Νόρα έχει μεγάλη ψυχή σε αντίθεση με την ανακομμένη. Άσχετο, ελπίζω να μη φάει ο Χρήστος τη δουλειά της Μελίτας!
Από τα προσεχώς κρατώ το τηλεφώνημα του Λουκά στο διαρρήκτη.

Πολλά έγραψα πάλι cake
Καλή συνέχεια να έχουμε!
stabatmater
stabatmater
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από loukitsa Την / Το Δευ Οκτ 04, 2010 5:15 pm

nikidanis συμφωνω απολυτως!

Επεισόδιο 409 - Ημερομηνία 01-10-2010 - Σελίδα 4 Bann5211

Λατρεύω την Παρέα Της Φεγγαρόπετρας,
την Αντιγόνη Λαζαρίδη και το Χρήστο Μάνεση!
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης