Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10

Πήγαινε κάτω

Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10 Empty Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10

Δημοσίευση από nikidanis Την / Το Τρι Οκτ 12, 2010 7:43 pm

by depi
nikidanis
nikidanis
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10 Empty Απ: Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10

Δημοσίευση από depi Την / Το Τρι Οκτ 12, 2010 7:44 pm

Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…»

«Το παιχνίδι της μοναξιάς με γοητεύει. Πρόκειται για ένα έργο σπουδαίο και διαχρονικό, σκληρό και τρυφερό ταυτόχρονα. Στο ρόλο που υποδύομαι, την Γκίτελ, με γοητεύει η διαδρομή που κάνει ως χαρακτήρας. Από το φως πηγαίνει στο σκοτάδι για να καταλήξει και πάλι στο φως. Γιατί αυτή είναι η βάση της προσωπικότητάς της. Πρόκειται για μια γυναίκα ιδιαίτερα εύθραυστη αλλά και δυνατή, ένα πολύ χαρούμενο αλλά και δοτικό πλάσμα, περήφανη, που αυτό που αναζητά στη ζωή της είναι η αγάπη. Γνωρίζει τον Τζέρι, τον ερωτεύεται, τον αγαπά, του προσφέρει τα πάντα απλόχερα, χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα. Την αγαπά κι εκείνος. Μέχρι που αντιλαμβάνονται ότι έχουν αγαπηθεί για διαφορετικούς λόγους και το χάσμα που τους χωρίζει είναι τεράστιο.

»Για μένα ο ρόλος αυτός είναι απλά ένας διαφορετικός ρόλος. Δεν εστιάζω κάπου συγκεκριμένα και δεν μου αρέσει να το κάνω. Είναι ένας άλλος χαρακτήρας. Η μόνη διαφορά που θα μπορούσα να επισημάνω σε σχέση με τις άλλες θεατρικές παραστάσεις που έχω συμμετάσχει είναι ότι εδώ πρόκειται για ένα έργο με δύο μόνο πρόσωπα. Και αυτή η συνθήκη το καθιστά εξαιρετικά απαιτητικό και ενίοτε δύσκολο. Νιώθω ιδιαίτερα χαρούμενη και ευλογημένη για τη συνεργασία μου με τον κύριο Κατρανίδη αυτή τη χρονική στιγμή, σε αυτό το θεατρικό έργο. Είναι σπουδαίο στοιχείο η χημεία στο θέατρο κι όταν τυχαίνει είναι δώρο Θεού!

»Με ρωτάτε για την οικονομική κρίση και κατά πόσο ο κόσμος διστάζει για περιττά έξοδα. Είναι γεγονός ότι η οικονομική κατάσταση που βιώνουμε, σε συνδυασμό με την τρομοκρατία που μας ασκούν, δείχνει ότι ο κόσμος είναι διστακτικός στα πάντα και φυσικά στο θέατρο. Παρ’ όλ’ αυτά, δεν επιτρέπω να μου στερήσουν την αισιοδοξία και την πίστη στη δύναμη του θεάτρου και στην ανάγκη του ανθρώπου για πολιτισμό. Την ψυχή μας δεν μπορεί να μας τη βιάσει κανείς. Δεν ξέρω αν με επηρεάζει η οικονομική κρίση ή η τρομοκρατία της οικονομικής κρίσης. Όποιο από τα δυο κι αν είναι, είναι κάτι που βιώνω καθημερινά σε πολλές και σκληρές μορφές. Προσπαθώ να αντισταθώ με χαμόγελο και αγάπη…»

«Το παιχνίδι της μοναξιάς» του Γουίλιαμ Γκίμπσον.
Από 1η Οκτωβρίου 2010
Απόδοση – σκηνοθεσία: Δάνης Κατρανίδης, σκηνικά – κοστούμια: Γιώργος Πάτσας, φωτισμοί: Μελίνα Μάσχα, μουσική επιμέλεια: Γιώργος Νανούρης.
Θέατρο «Ζίνα», Λεωφόρος Αλεξάνδρας 74, τηλ.: 210 6424414.

Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10 Rolos-1_opt
depi
depi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10 Empty Απ: Χρύσα Παππά: «Την ψυχή μας δεν μπορεί να τη βιάσει κανείς…» Eπίκαιρα 12-10-10

Δημοσίευση από Ntinaki Agapaei Petraki Την / Το Τρι Οκτ 12, 2010 8:03 pm

Ευχαριστουμε πολυ πολυ ωραια συνεντευξη
Ntinaki Agapaei Petraki
Ntinaki Agapaei Petraki
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στον δικο μου Πετρακικο κοσμο!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης<3 I love dreams,music,theatre,life,cinema and books<3

https://www.facebook.com/PanPetrakisFanClub

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης