Στέφανος-Εριέττα

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Εριέττα - Σελίδα 9 Empty Απ: Στέφανος-Εριέττα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 10:41 am

Ευτυχώς, ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι μονοδιάστατος σ'αυτή τη σειρά, κι αυτό το υποστήριζα πάντα, ακόμη κι όταν άκουγα οτι ο τάδε ή ο δείνα χαρακτήρας δεν είναι συνεπής στα όσα γνωρίσαμε, οτι έχει υποστεί μετάλαξη..... Μα ακριβώς αυτή η ασυνέπεια που δημιουργείται από τις συνθήκες κι εκδηλώνεται απ'τις περιστάσεις είναι που κάνουν τον κάθε χαρακτήρα πολυδιάστατο.... Το να συμπεριφέρεται με τον ίδιο πάντα τρόπο , με συνέπεια στα όσα ξέρουμε ή υποθέτουμε γι'αυτόν, αυτό κάνει ένα χαρακτήρα μονοδιάστατο..... Χάρηκα λοιπον πάρα πολύ όταν είδα την Εριέττα ν'απαντάει στη Μελίτα στη γλώσσα που καταλαβαίνει, γιατί μας έδειξε οτι κι αυτή έχει την ικανότητα να "πέφτει" σε επίπεδο, να θυμώνει, και να υπερασπίζεται τον εαυτό της από επιθέσεις.... Την είδα με χαρά να απειλεί το Ρούσσο, και να τον κυνηγάει δικαστικά, το ίδιο όπως ο Λουκάς, γιατί ξέρει ν'απαντάει στο άδικο με τρόπους που για κάποιους είναι ακραίοι, αλλά αυτό της επιβάλλει η πληγή που έκρυβε μέσα της για τη χαμένη της οικογένεια....
Την είδα να ειρωνεύεται τη Νταίζη, να την θεωρεί απόβρασμα, και να της φέρεται ανάλογα.... Μόνο μονοδιάστατη και βαρετή δεν την λές, και δεν έχουμε δεί ακόμη τα τελευταία απ'αυτήν......
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Ανυπέρ-Βλήτο Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 10:51 am

Δεν ήταν αδυναμία από μέρους της που ενώ τη χτυπούσε ο πρώην της εκείνη έμενε μαζί του;Δεν ήταν φόβος τύψεις και ενοχές ενώ δεν έπρεπε να τα νιώθει;Και αυτό επειδή του είχε αδυναμία και κακώς του ειχε υποχρέωση.Αυτό δε δείχνει οτι η Εριέττα πολλές φορές εις βάρος της παίρνει ευθύνες από αδυναμία και συμπόνια;Εμένα και πάλι μου φάινεται καλό μέχρι κάπου αλλά δείχνει ψεγάδι

Ψεγάδι είναι να μόνο να σέρνεσαι πίσω από έναν άντρα από τα 15 σου και μετά να καταλαβαίνεις οτι πρέπει να νοιαστείς για σενα;(προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η Εύα δεν της καταλογίζω αφού μετάνοιωσε αλλά παραμένει το γεγονός)ψεγάδι είναι μόνο να είσαι κολλημένη με τον πρώην άνδρα σου και να αποκτάς εμμονές για να μην μείνει έγγυος η νυν του;
Ψεγάδι είναι μόνονα ξεκατινιάζεσαι επί μήνες με ένα άτομο που θεωρεί κατώτερο επειδή καψουρεύτηκες το φίλο σου;
Ψεγάδι είναι μόνο να θυμάσαι οτι θέλεις τον πρώην σου μόνο όταν βρίσκει άλλη;
Ψεγάδι είναι μόνονα χρησιμοποιείς το κορμί σου για να πετύχεις τους στόχους σου;

Δε χρειάζεται να ξεπέφτεις και να έρπεσαι για να λες οτι δεν εισαι τέλειος
Ανυπέρ-Βλήτο
Ανυπέρ-Βλήτο
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Ζακυνθος
Ασχολίες : κοιμάμαι σαν το Νικόλα

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 10:56 am

Roria, JESSIE και Ανυπέρ - Βλήτο : respect :

Κι εγώ δεν θεωρώ ότι δίνεται αβάντα στην Εριέττα. Απλά κάποιοι χαρακτήρες γράφτηκαν για να είναι πιο συμπαθείς, κάποιοι πιο αντιπαθείς και κάποιοι αρχικά αδιάφοροι, και τους οδήγησαν οι ίδιοι οι χαρακτήρες στην πορεία. Και ο Λουκάς και κάποιοι άλλοι γράφτηκαν για να είναι συμπαθείς, αλλά κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι έχουν κάποια ελαττώματα, και δεν θεωρώ ότι και η Εριέττα είναι τέλεια. Απλά είναι διαφορετική από τις υπόλοιπες γυναίκες της σειράς, δεν είναι η γυναίκα της διπλανής πόρτας, και αυτό ίσως προκαλεί εντύπωση σε κάποιους, ειδικά αν τη συγκρίνουν με τη Μελίτα. Η Εριέττα είναι αξιοπρεπής, δεν είναι κατίνα, δεν είναι μικρόψυχη, δεν έκλεψε τον άντρα καμιάς, είναι γενναιόδωρη και είναι έτοιμη να κάνει τα πάντα για τους ανθρώπους που αγαπάει. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όλους μας, κάνουν σε κάποιους τόσο μεγάλη εντύπωση...

Ούτε το ότι είναι αδελφή του Λουκά το θεωρώ αβάντα. Ο Λουκάς σύμφωνα με το σενάριο έπρεπε να έχει μια αδελφή. Αν αυτή ήταν κάποια σαν τη Νταίζη, θα λέγαμε ότι ο πιο αγαπητός χαρακτήρας της σειράς δεν μπορεί να έχει τέτοιους συγγενείς. Και αφού είναι αδελφή του, δεν είναι λογικό να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά; Αυτό το παρατήρησε και η Εύα...

Και βέβαια, μεταξύ άλλων αυτή η τελειότητα ενέχει και τον κίνδυνο να πιστεύουν πολλοί ότι κάτι κρύβει. Αλλά έτσι όπως μας την έχουν παρουσιάσει μια ολόκληρη σεζόν, πιστεύω ότι η εικόνα που έχουμε για εκείνη είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει σε 40 επεισόδια, ενώ μέχρι τώρα δεν έχουν αφήσει καμία υπόνοια ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. Αν το επιδιώξουν, μια τέτοια εξέλιξη δεν θα είναι καθόλου αληθοφανής και θα συμβεί μόνο για να δικαιώσουν τη Μελίτα, η οποία έτσι όπως την έχουν παρουσιάσει δεν μπορεί να δικαιωθεί πια, ό,τι κι αν μας δείξουν για την Ειριέττα. Άλλωστε, κάποια βασικά στοιχεία του χαρακτήρα ενός ανθρώπου δεν αλλάζουν, και η Εριέττα έχει κάποια πολύ θετικά στοιχεία που δεν είναι δυνατόν να μας πείσουν ότι άλλαξαν από τη μια μέρα στην άλλη ούτε ότι δεν ήταν πραγματικά και τόσο καιρό υποκρινόταν, γιατί όλοι έχουμε δει σε άπειρες σκηνές ότι ήταν και αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Το ίδιο ισχύει και για πολλά αρνητικά χαρακτηριστικά της Μελίτας. Ούτε αυτά μπορούν να αλλάξουν μέσα σε τόσα λίγα επεισόδια και κάτι τέτοιο να γίνει αποδεκτό από το κοινό.

Η Εριέττα θα μπορούσε πολύ εύκολα να βγει βαρετή και αδιάφορη, και, όσο τέλεια κι αν ήταν, το ζευγάρι Στέφανος – Εριέττα θα μπορούσε να μην ενδιαφέρει κανέναν. Ούτε το ένα ούτε το άλλο συνέβη, και νομίζω ότι αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στις ερημηνείες και τη χημεία των ηθοποιών. Είναι αυτό που λένε μερικές φορές οι σεναριογράφοι, ότι τους οδηγεί η δυναμική των χαρακτήρων. Η δυναμική των χαρακτήρων όμως επηρεάζεται τόσο από τη δική τους έμπνευση όσο και από τους ηθοποιούς που τους υποδύονται. Ελπίζω λοιπόν αυτή τη φορά να οδηγηθούν προς τη σωστή κατεύθυνση σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο ζευγάρι.

Η Μελίτα πάλι, θεωρώ ότι είναι ένας από τους πιο συνεπείς χαρακτήρες της σειράς. Από την αρχή ήταν εγωκεντρική και κακομαθημένη και κάποτε προσπαθούσαν να το δικαιολογήσουν λέγοντας ότι μεγάλωσε σε ένα «χρυσό κλουβί» και δεν έμαθε ποτέ τη ζωή, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για ό,τι κάνεις στα 30 κάτι σου, ειδικά αφού έκανε την επανάστασή της, η οποία κράτησε δύο (; ) μήνες και μετά βαρέθηκε και ξαναγύρισε στην ασφάλεια της οικογένειάς της. Το κοινό αυτή τη δικαιολογία δεν τη δέχτηκε και ελπίζω πια να το κατάλαβαν και οι σεναριογράφοι. Ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο ο Στέφανος, και το Μάνο τον διεκδικούσε όταν ήταν με την Εύα, και στοιχεία κατινιάς και μικροπρέπειας έβγαζε ήδη από τον πρώτο καιρό που ήταν με το Στέφανο, μόνο που τότε δεν τους είχαμε δώσει τη σημασία που έπρεπε. Είναι χαρακτηριστικό επίσης, ότι ο μόνος άντρας που δεν ήθελε ήταν ο Οδυσσέας, μάλλον επειδή δεν ανήκε σε καμία άλλη. Όπως και με το Μάνο, έτσι και το Στέφανο τον διεκδικεί μόνο όταν ξέρει ότι είναι με μια άλλη γυναίκα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το ότι μεγάλωσε σε «χρυσό κλουβί». Όλοι οι άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει έτσι δεν είναι τόσο εγωκεντρικοί και ανασφαλείς ταυτόχρονα, ούτε αρνούνται πεισματικά να χάσουν ό,τι θεωρούν - λανθασμένα - ότι είναι κτήμα τους. Αυτά τα στοιχεία ή τα έχεις ή δεν τα έχεις, ανεξάρτητα από το πώς έχεις μεγαλώσει. Θεωρώ ότι αυτά που βλέπουμε και αυτά που μάθαμε ότι θα δούμε προσεχώς είναι η φυσική εξέλιξη του χαρακτήρα της Μελίτας, και ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ με ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσε να συνεχίσει να έχει ρόλο στη σειρά.

Amcy, σε ό,τι αφορά την επανασύνδεση Στέφανου – Εριέττας, απ’ ότι θυμάμαι την προηγούμενη μέρα δεν υπήρξε κανένας μεγάλος καβγάς με τη Μελίτα, τουλάχιστον όχι σε σύγκριση με άλλους που έχουμε δει. Απλά η Μελίτα πήγε στο γραφείο του Ρούσσου, βρήκε εκεί το Στέφανο, άρχισε την επίθεση κι εκείνος την αντιμετώπισε μάλλον με περιφρόνηση και έφυγε. Ίσα ίσα, ενώ είχαν προηγηθεί αρκετοί μεγάλοι καβγάδες, ο Στέφανος δεν έπαιρνε την απόφαση να είναι με την Εριέττα, επειδή ήθελε να του περάσει ο θυμός και να αποφασίσει συνειδητά τι θέλει, και επειδή δεν ήθελε να την πληγώσει. Και ελπίζω βέβαια να μην το κάνει... Νομίζω ότι η στάση του Στέφανου απέναντι στην Εριέττα άλλαξε το βράδυ που του είπε την ιστορία για τον πρώην άντρα της. Ουσιαστικά τότε αποφάσισε ότι θέλει να είναι μαζί. Βέβαια στα επόμενα επεισόδια οι σεναριογράφοι ξέχασαν να μας δείξουν τη συνέχεια αυτής της σκηνής και αυτή είναι μια ακόμα απόδειξη ότι δεν προσπαθούν να επιβάλουν το συγκεκριμένο ζευγάρι. Μετά τους είδαμε τη Δευτέρα του Πάσχα, όπου νομίζω ότι η αλλαγή του Στέφανου ήταν αρκετά εμφανής και μετά από 3 – 4 επεισόδια, με αφορμή κάτι που του είπε η Εριέττα, της ζήτησε να είναι ξανά μαζί. Οπότε δεν νομίζω ότι αυτή η απόφαση είχε κάποια σχέση με τη Μελίτα και σίγουρα δεν την πήρε πάνω στο θυμό του επειδή είχε μαλώσει με τη Μελίτα.

Clarabelle, εγώ την Εριέττα δεν τη θεωρώ ούτε μονοδιάστατη ούτε βαρετή. Σε ό,τι αφορά την κόρη του Λουκά, νομίζω ότι την έχει επηρεάσει πολύ το γεγονός ότι έχει επιτέλους τη δική της οικογένεια, ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν εντελώς μόνη της. Αυτό για έναν άνθρωπο που είναι υιοθετημένος και δεν είχε γνωρίσει ποτέ στη ζωή του τους βιολογικούς τους συγγενείς, φαντάζομαι ότι είναι πολύ σημαντικό. Δεν θυμάμαι να είπε ποτέ ότι ό,τι έχει είναι δικό της, αλλά όντως λέει ότι θα της προσφέρει ό,τι χρειάζεται. Νομίζω ότι έχει πάρα πολλά χρήματα για να προσφέρει τα πάντα εκτός από την ανιψιά της και στα δικά της παιδιά, όταν και αν αποκτήσει. Όσο για το Στέφανο, η εξήγηση είναι απλή. Τον αγαπάει και πέρασε πολλά μέχρι να είναι ξανά μαζί. Κι αυτό συνέβη πολύ πρόσφατα και μέχρι να συμβεί δεν ήξερε και η ίδια αν θα έπρεπε να συνεχίσει να ελπίζει. Οπότε προς το παρόν αρκείται σε αυτό. Δεν νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να αρχίσει να του μιλάει από τώρα για παιδιά και οικογένεια, αν και προσωπικά θα ήθελα να το δω κι αυτό μέχρι να τελειώσει η σειρά...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 11:27 am

Μπορεί κάποιοι να πιστεύουν οτι η Εριέττα δεν είναι μονοδιάστατη
Για μένα αυτό ακριβώς είναι και έγινε τέλεια απλά για να ξεκολήσουν τον Στέφανο απ τη Μελίτα επειδή το ζευγάρι υποκριτικά δεν ακουμπούσε πουθενά
Όλοι οι άλλοι ήρωες ήρθαν στη σειρά έκαναν τα λάθη τους πήγαν πιο κάτω και το κοινό είτε τους αποδέχτηκε είτε όχι
Η μόνη που διατηρήθηκε αλάνθαστη είναι η Εριέττα κι αν αυτό δεν είναι σεναριακή αβάντα δεν ξέρω τι είναι.
Τη θεωρώ κι εγώ τέλεια απλά πιστεύω οτι την έπλασαν έτσι για να τη δεχτεί το κοινό γιατί διαφορετικά αν είχε κάνει κι αυτή τις στραβές της δεν θα είχε στήριξη
Μου επιτρέπετε φαντάζομαι να έχω δική μου άποψη ή όχι;

Στέφανος-Εριέττα - Σελίδα 9 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από amcy Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 11:40 am

JESSIE πραγματι το να δειχνεις 1 χαρακτηρα τελειο εχει και καποιους κινδυνους,για παραδειγμα και εγω θεωρω βαρετη την Εριεττα ,αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο αρνητικο χαρακτηριστικο.Τωρα οτι ειναι υπουλη,και πως κρυβει κατι.αυτο νομιζω το πιστευουν κυριως οι φανς της Μελιτας,και το θεωρω και λιγο ευσεβοποθισμο,καθως το σεναριο δεν δινει τετοιες ενδειξεις.Η Μελιτα φυσικα και ειχε δειξει στοιχεια εγωκεντρισμου και μικροπρεπειας στο παρελθον.Τωρα ομως την παρουσιαζουν σαν 10 χρονο με διανοητικη καθυστερηση ,ενω παλια της απεδειδαν μια ωριμοτητα.Αυτο δεν ειναι μεταλαλλαξη?πως εγινε τοσο ηλιθια?της εμεινε μονιμη βλαβη στο κεφαλι απο το ατυχημα? sisi.Επισης τοσο κακιασμενη δεν ηταν ποτε,εδω παρακαλουσε το Στεφανο να πουν την αληθεια για να μην παει αδικα φυλακη ο Μανος παρολο που την ειχε ξυλοφορτωσει. Επισης διαφωνω πως αν δεν κατακρεουργουσαν τον χαρακτηρα της δεν θα ειχε ρολο στην σειρα,θα μπορουσαν να την δειξουν να διεκδικει τον Στεφανο ,με καποια στοιχειωδη αξιοπρεπεια ,η θα μπορουσαν να εφευρουν μια νεα ιστορια οπως εγινε με το Θανος-Μαριλια ,που προσωπικα πιστευω εγινε για να δοθει ρολος στην Ευα.

nefelik o Στεφανος εφυγε εντελως αηδιασμενος απο το γραφειο,μετα την νεα αδικη επιθεση,που δεχτηκε απο την Μελιτα,και μετα ζητησε απο την Εριεττα να ειναι μαζι.Εγω προσωπικα δεν το θεωρω τυχαιο,οπως δεν θεωρω τυχαιο που η επανασυνδεση δεν εγινε σε περιοδο που ειχε περασει πολυς χρονος,απο τον τελευτεο καυγα Στεφανου-Μελιτας.

amcy
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 11:55 am

Amcy, ναί η καημένη η Μελίτα, παρακαλούσε να βγούνε να πούνε οτι με το Στέφανο είναι ζευγάρι, για να ......προστατέψει το Μάνο! Και στην Εύα πήγε και τα είπε όλα, ακριβώς γιατί ήταν βαθειά ειλικρινής και ήθελε να βγεί η αλήθεια στο φώς! Πάντα έκανε το κακό, χωρις να υπολογίσει θύματα, για να κάνει το δικό της! Και πάντα έκανε η ίδια το θύμα.....
Δεν ξέρω τι ακριβώς λέτε για το πότε ξανασυνδέθηκε με την Εριέττα, εγώ πιστεύω οτι ήρθαν πιό κοντά οταν η Εριέττα του διηγήθηκε τα όσα πέρασε απ'τον άνδρα της. Λίγο μετά απ'αυτό, και άσχετα από καυγάδες με τη Μελίτα, άλλωστε δεν έχουν και τίποτε άλλο μεταξύ τους παρά καυγάδες τώρα πιά, ο Στέφανος "παρέδωσε" τον εαυτό του στην Εριέττα! Και πολύ καλά έκανε, σε καλύτερα χέρια δεν μπορούσε να τον παραδώσει!!!!!
Clarabelle, όλοι έχουμε τις απόψεις μας, που μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους, και πρέπει να γίνονται δεκτές από όλες τις πλευρές, αφού αυτές αντικατοπτρίζουν μόνο τις προσωπικές ιδέες του καθενός και δεν αποτελούν "επίσημες αναγνωρίσεις" ή "ντε φάκτο καταστάσεις".....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από AmaliaPetros_fan1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 11:59 am

Μμμ οντως η Εριέττα είναι τέλεια απλα.Καλή,γλυκιά αξιοπρεπης.Αλλα με τον Στεφανο δεν μου αρεσουν καθόλου.Δε μου βγαζουν πάθος και έρωτα.Η σχεση του είναι πολύ χλιαρη.Ασφηστε που και εμφανισιακα δεν μου κολλάνε.Η Μαντυ Λαμπου (θεα) ειναι αυτο που λενε "γυναικαρα".Τρομερα όμορφη και ψηλή με ωραίο κορμι.Θα την προτημουσα με καποιον στα "κιβικα" του Λευτερη.Που να μπορεί να τη στιριξει.Οχι πως δεν με τρελενει ο Αλεξανδρος Στευρου,το αντιθετο μαλιστα τον βρισκω πολύ γοητευτικό και sexy αλλα του ταιριάζουν πιο μικροκαμομενες γυναίκες οπως η Τουμασατου ή η Παππα αν και σαν Μελίτα μου έχει σπασει τα νευρα.Αν αλλαζει και δεχοταν τον Στεφανο πιστευω πως θα ηταν μαζι αλλα τι νοημα εχει τωρα το γυαλί εσπασε και δε ξανακολλάει.
AmaliaPetros_fan1
AmaliaPetros_fan1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Λονδινο...διαμερiσμα οικ.Ρουσσου!!!
Ασχολίες : Τραγούδι,λογοτεχνία,cinema και φυσικά Τα Μυστικά της Εδέμ!!!

http://<a href="https://s1088.photobucket.com/albums/i330

Δημοσίευση από amcy Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:07 pm

[quote="JESSIE"]
Amcy, ναί η καημένη η Μελίτα, παρακαλούσε να βγούνε να πούνε οτι με το Στέφανο είναι ζευγάρι, για να ......προστατέψει το Μάνο! Και στην Εύα πήγε και τα είπε όλα, ακριβώς γιατί ήταν βαθειά ειλικρινής και ήθελε να βγεί η αλήθεια στο φώς! Πάντα έκανε το κακό, χωρις να υπολογίσει θύματα, για να κάνει το δικό της! Και πάντα έκανε η ίδια το θύμα.....
Δεν ξέρω τι ακριβώς λέτε για το πότε ξανασυνδέθηκε με την Εριέττα, εγώ πιστεύω οτι ήρθαν πιό κοντά οταν η Εριέττα του διηγήθηκε τα όσα πέρασε απ'τον άνδρα της. Λίγο μετά απ'αυτό, και άσχετα από καυγάδες με τη Μελίτα, άλλωστε δεν έχουν και τίποτε άλλο μεταξύ τους παρά καυγάδες τώρα πιά, ο Στέφανος "παρέδωσε" τον εαυτό του στην Εριέττα! Και πολύ καλά έκανε, σε καλύτερα χέρια δεν μπορούσε να τον παραδώσει!!!!!
Clarabelle, όλοι έχουμε τις απόψεις μας, που μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους, και πρέπει να γίνονται δεκτές από όλες τις πλευρές, αφού αυτές αντικατοπτρίζουν μόνο τις προσωπικές ιδέες του καθενός και δεν αποτελούν "επίσημες αναγνωρίσεις" ή "ντε φάκτο καταστάσεις".....[/quote

JESSIE δηλαδη εσυ θεωρεις πως η Μελιτα υποκρινοταν,πως ενδιαφερθηκε μην παει φυλακη ο Μανος,και πως απλως ηθελε να βει αφορμη να ξεφουρνισει την ιστορια? Νομιζω πως υπουλη δεν την εχουν δειξει ποτε,ουτε ατομο το οποιο μπορει να παιξει θεατρο,αλλα αυθορμητη, εχει παρα πολλα ελαττωματα αλλα αυτα δεν μας χουν δειξει να τα χει.Και επετρεξε μου να παρατηρησω,απο οσα εχεις γραψει φενεται πως βλεπεις την Μελιτα σαν τον απολυτα κακο χαρακτηρα,οταν οι σεναριογραφοι ακομα και την Νταιζη ,την Αντιγονη ,και τον Μπελλο δεν τους εχουν παρουσιασει ετσι ,και εσυ η ιδια ειχες πει πως οι συγραφεις δεν παρουσιαζουν μονοδιαστατους χαρακτηρες,αυτο δεν το θεωρεις αντιφατικο?

amcy
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από amcy Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:12 pm

[quote="AmaliaPetros_fan1"]Μμμ οντως η Εριέττα είναι τέλεια απλα.Καλή,γλυκιά αξιοπρεπης.Αλλα με τον Στεφανο δεν μου αρεσουν καθόλου.Δε μου βγαζουν πάθος και έρωτα.Η σχεση του είναι πολύ χλιαρη.Ασφηστε που και εμφανισιακα δεν μου κολλάνε.Η Μαντυ Λαμπου (θεα) ειναι αυτο που λενε "γυναικαρα".Τρομερα όμορφη και ψηλή με ωραίο κορμι.Θα την προτημουσα με καποιον στα "κιβικα" του Λευτερη.Που να μπορεί να τη στιριξει.Οχι πως δεν με τρελενει ο Αλεξανδρος Στευρου,το αντιθετο μαλιστα τον βρισκω πολύ γοητευτικό και sexy αλλα του ταιριάζουν πιο μικροκαμομενες γυναίκες οπως η Τουμασατου ή η Παππα αν και σαν Μελίτα μου έχει σπασει τα νευρα.Αν αλλαζει και δεχοταν τον Στεφανο πιστευω πως θα ηταν μαζι αλλα τι νοημα εχει τωρα το γυαλί εσπασε και δε ξανακολλάει. [/quot]

Και εγω πιστευω πως μια τοσο ψηλη και επιβλητηκη γυναικα οπως η Λαμπου,εμφανισιακα θα ταιριαζε με αντρες οπως οι Μπισμπικης, Μπουγιουρης,Πετρακης, και ο Σταυρου με πιο μικροκαμωμενες ,αλλα οκ αυτα ειναι λεπτομερειες.

amcy
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:16 pm

Οχι, Amcy, δεν την βλέπω σαν τον "απόλυτα" κακό χαρακτήρα.... αλλά σαν ένα κακομαθημένο, που έχει συνηθίσει να της τα δίνουν όλα στο πιάτο, και δεν δέχεται να της πάρουν τα παιχνίδια της τα άλλα παιδάκια.... Εστω και αν η ίδια τα έχει πετάξει προηγουμένως....
Δεν είναι ύπουλη, γιατί οι πράξεις της δεν είναι συνέπεια σχεδίου. Απλα της έχει γίνει βίωμα οτι όταν θέλει κάτι, πρέπει να το αποκτήσει. Ετσι δουλεύει και ενεργεί "αυθόρμητα" για να πετύχει αυτό που θέλει. Είδαμε οτι κι όταν έπιασαν το Στέφανο, έτρεξε, χωρις να τον ρωτήσει, να πεί τα καθέστατα, να εκθέσει και να βάλει σε κίνδυνο το γάμο του, χωρις καν να περιμένει να δεί αν ο Στέφανος κινδύνευε.... Το ίδιο "αυθόρμητα" πάτησε πάνω στην αίσθηση καθήκοντος του Στέφανου, για να τον πείσει οτι πρέπει να πάνε να δικαιώσουν το άλλοθι του Μάνου, έστω κι αν μ'αυτό ο γάμος του με την Εύα θα διαλυόταν. Κι επειδή όλ'αυτά τελικά, δεν ήταν αρκετά για να διαλύσει το γάμο, έπεισε τον εαυτό της οτι το "σωστό" ήταν να πάει στην Εύα και να τις περιγράψει με κάθε λεπτομέρεια τι είχε μεσολαβήσει με τον άνδρα της, ώστε να σιγουρέψει το τέλος αυτού του γάμου. Μετά βέβαια μας την έδειχναν να "ανησυχεί" για τη μοίρα της Εύας, αλλά να επιμένει κιόλας οτι έκανε αυτό που θεώρησε σωστό.... Αβυσσος η ψυχή της γυναίκας αυτής, και απορίας άξιον πώς φτάνουν ωρισμένοι να την δικαιολογούν....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από amcy Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:24 pm

[quote="JESSIE"]Οχι, Amcy, δεν την βλέπω σαν τον "απόλυτα" κακό χαρακτήρα.... αλλά σαν ένα κακομαθημένο, που έχει συνηθίσει να της τα δίνουν όλα στο πιάτο, και δεν δέχεται να της πάρουν τα παιχνίδια της τα άλλα παιδάκια.... Εστω και αν η ίδια τα έχει πετάξει προηγουμένως....
Δεν είναι ύπουλη, γιατί οι πράξεις της δεν είναι συνέπεια σχεδίου. Απλα της έχει γίνει βίωμα οτι όταν θέλει κάτι, πρέπει να το αποκτήσει. Ετσι δουλεύει και ενεργεί "αυθόρμητα" για να πετύχει αυτό που θέλει. Είδαμε οτι κι όταν έπιασαν το Στέφανο, έτρεξε, χωρις να τον ρωτήσει, να πεί τα καθέστατα, να εκθέσει και να βάλει σε κίνδυνο το γάμο του, χωρις καν να περιμένει να δεί αν ο Στέφανος κινδύνευε.... Το ίδιο "αυθόρμητα" πάτησε πάνω στην αίσθηση καθήκοντος του Στέφανου, για να τον πείσει οτι πρέπει να πάνε να δικαιώσουν το άλλοθι του Μάνου, έστω κι αν μ'αυτό ο γάμος του με την Εύα θα διαλυόταν. Κι επειδή όλ'αυτά τελικά, δεν ήταν αρκετά για να διαλύσει το γάμο, έπεισε τον εαυτό της οτι το "σωστό" ήταν να πάει στην Εύα και να τις περιγράψει με κάθε λεπτομέρεια τι είχε μεσολαβήσει με τον άνδρα της, ώστε να σιγουρέψει το τέλος αυτού του γάμου. Μετά βέβαια μας την έδειχναν να "ανησυχεί" για τη μοίρα της Εύας, αλλά να επιμένει κιόλας οτι έκανε αυτό που θεώρησε σωστό.... Αβυσσος η ψυχή της γυναίκας αυτής, και απορίας άξιον πώς φτάνουν ωρισμένοι να την δικαιολογούν....[/quote

Αυτα που γραφεις τα ενστερνιζομαι και εγω σε 1 βαθμο αν και οχι απολυτα,αρα ελπιζω να μην με συμπεριλαμβανεις σε αυτους που την δικαιολογουν Cool

amcy
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:28 pm

Οχι, δεν σε συμπεριλαμβάνω, εννοείται αυτό, απλά, μιλώντας γενικά, θεωρητικά και αορίστως , δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται από συμπάθεια σε έναν ήρωα, να παραβλέπουμε αυτά που μας δείχνουν και να κάνουμε τα στραβά μάτια....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από amcy Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:33 pm

JESSIE έγραψε:
Οχι, δεν σε συμπεριλαμβάνω, εννοείται αυτό, απλά, μιλώντας γενικά, θεωρητικά και αορίστως , δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται από συμπάθεια σε έναν ήρωα, να παραβλέπουμε αυτά που μας δείχνουν και να κάνουμε τα στραβά μάτια....

Εδω συμφωνω απολυτα ,θεωρω τεραστιο λαθος,να υποστηριζουμε "οπαδικα" τους χαρακτηρες που συμπαθουμε σε οτι και να κανουν.

amcy
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:39 pm

Χαίρομαι που συμφωνούμε! Αλλωστε κι εγώ είχα πέσει στη λούμπα να μην διακρίνω τα χαρακτηριστικά της Μελίτας, γιατί ήταν πολύ έντεχνα δοσμένα απ'τους σεναριογράφους, και προσπαθούσα να της βρώ ελαφρυντικά, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα, άρχισα να προβληματίζομαι, και είδα τα γεγονότα, ακόμη κι αυτά που μας έδειξαν προηγουμένως, με τη σωστή προοπτική και την "ανάγνωσα" μέσα έξω, όπως ακριβώς έκανε κι ο Στέφανος.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:39 pm

Clarabelle, σαφέστατα, όπως και σ’ εμάς φαντάζομαι ότι επιτρέπεται να έχουμε τη δική μας. Συζήτηση κάνουμε και δεν νομίζω ότι κανείς θα αλλάξει γνώμη...

Απλά νομίζω ότι το αν κάποιος θα κάνει λάθη ή όχι είναι και θέμα συνθηκών. Και σίγουρα άλλο πράγμα είναι τα λάθη και άλλο τα έμφυτα ελαττώματα. Για παράδειγμα, η Εύα, αν και ως χαρακτήρας έχει πολλά θετικά στοιχεία, έκανε λάθη, τα οποία και πλήρωσε βέβαια, γιατί οι συνθήκες την οδήγησαν να τα κάνει, όχι γιατί ήταν «κακός άνθρωπος». Το ίδιο έχει συμβεί και με άλλους χαρακτήρες.

Για να αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, η Εύα κάνει τα πάντα γι’ αυτούς που αγαπάει, έχει πείσμα και επιμένει να κάνει αυτό που πιστεύει εκείνη, και φυσικά αναλαμβάνει την ευθύνη και δέχεται να πληρώσει και τις συνέπειες. Και η Εριέττα πιστεύω ότι το έχει αυτό. Παντρεύτηκε τον πρώην άντρα της, παρόλο που η οικογένειά της αντιδρούσε, το πλήρωσε (αν κι εμείς δεν το είδαμε) και το γεγονός ότι ανεχόταν αυτή την κατάσταση επειδή τον αγαπούσε δείχνει αδυναμία. Όταν ο Λουκάς της έλεγε να φύγει και να μην ελπίζει, επειδή ο Στέφανος ανήκει σε άλλη, και πάλι επέμενε και έκανε αυτό που ήθελε εκείνη, έμεινε και τον βοηθούσε με κάθε τρόπο, παρόλο που ήξερε ότι μπορεί και να μη γυρίσει σ’ εκείνη ποτέ. Απλά ήρθαν έτσι τα πράγματα και γύρισε. Άρα, κατά τη γνώμη μου, και η Εριέττα έχει κάνει λάθη, αλλά κυρίως έκανε κακό στον εαυτό της.

Επίσης, το ότι έδειξε ότι μπορεί να πέσει, όχι βέβαια στο επίπεδο της Μελίτας, αλλά σίγουρα πιο κάτω από το δικό της για να την αντιμετωπίσει, το γεγονός ότι ξέρει ότι έχει δύναμη και δεν θα διστάσει να την χρησιμοποιήσει για να προστατεύσει τους ανθρώπους που αγαπάει, όπως και το ότι ενδιαφέρεται για τα διαμάντια και έδωσε πλαστούς πίνακες στη Νταίζη, συνθέτουν έναν χαρακτήρα που δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί εξωπραγματικά τέλειος, αλλά πάρα πολύ ανθρώπινος. Ειδικά για τα δύο τελευταία γεγονότα, αν θυμάμαι καλά, είδα αρκετά μέλη του forum να την κρίνουν πιο αυστηρά απ’ ότι ίσως θα χρειαζόταν, ίσως ακριβώς επειδή θεωρούσαν δεδομένο ότι είναι τέλεια, ή επειδή στο πίσω μέρος του μυαλού τους υποψιάζονταν ότι ίσως κάτι κρύβει.

Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο θα έπρεπε να κάνει για να μην τη θεωρούμε τέλεια... Ούτε πιστεύω ότι ο στόχος των σεναριογράφων ήταν να την παρουσιάσουν ως τέλεια, για να τη δεχτεί το κοινό δίπλα στο Στέφανο, γιατί δεν πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Ο χαρακτήρας της Μελίτας από μόνος του είναι ικανός να κάνει το κοινό να δεχτεί οποιαδήποτε άλλη γυναίκα δίπλα στο Στέφανο. Και επιπλέον, αν ήταν αυτός ο μοναδικός τους στόχος, μάλλον το ζευγάρι Στέφανος – Εριέττα θα είχε πιο ευνοϊκή μεταχείριση, που δεν βλέπω να την έχει... Μάλλον αδικείται, ή τουλάχιστον αυτό συνέβαινε μέχρι πολύ πρόσφατα, από πλευράς χρόνου, σκηνών και κειμένου σε σύγκριση με τους τέως «απόλυτους»...

Amcy, ο Στέφανος αηδιασμένος είναι όλο το τελευταίο διάστημα με αυτά που κάνει η Μελίτα. Και αναρωτιέμαι γιατί η επανασύνδεση δεν έγινε μετά από κάποιον προηγούμενο γερό καβγά του με τη Μελίτα. Η γνώμη μου είναι ότι ήθελε η απόφασή του να είναι συνειδητή και άλλωστε ο ίδιος έχει τονίσει ότι δεν θέλει με τίποτα να πληγώσει την Εριέττα. Άρα δεν πιστεύω ότι το έκανε ούτε για να μπει στο μάτι της Μελίτας, γιατί η Μελίτα ήδη πίστευε ότι έχουν σχέση, ούτε για να έχει την Εριέττα να τον παρηγορεί, γιατί αυτό ήδη συνέβαινε. Πιστεύω ότι το έκανε επειδή ο ίδιος το αποφάσισε, και το πώς το αποφάσισε το εξήγησα παραπάνω.

Η επανασύνδεση Στέφανου – Εριέττας δεν θα μπορούσε να γίνει σε μια χρονική στιγμή που να έχει περάσει πολύς καιρός από τον τελευταίο καβγά του με τη Μελίτα. Η Μελίτα συνεχώς επιδιώκει να βρίσκεται μπροστά του και να δημιουργεί σκηνές. Και επιμένω ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να συνεχίσει να υπάρχει στη σειρά. Παρόμοια ιστορία με αυτή του Θάνου και της Μαρίλιας δεν θα μπορούσαμε να δούμε, γιατί η Μελίτα είναι κολλημένη με το Στέφανο από πείσμα και μόνο, και αυτό φαινόταν από την αρχή, οπότε δεν θα μπορούσε να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο... Όσο για τη λέξη αξιοπρέπεια, δεν υπήρχε ποτέ στο λεξιλόγιό της...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 12:49 pm

Οπως το αντιλήφθηκα εγώ, η απόφαση του Στέφανου να είναι με την Εριέττα
σχετίζεται με τη Μελίτα μόνο στο βαθμό που ο Στέφανος μέσα σε αρκετό βάθος χρόνου απο-γοητεύτηκε από αυτήν και την είδε όπως πραγματικά είναι. Από τη στιγμή εκείνη και μετά μπορούσε πλέον να προχωρήσει τη ζωή του. Το ότι όμως, όταν το αποφάσισε, επέλεξε να το κάνει με την Εριέττα άπτεται αποκλειστικά της δικής τους σχέσης.
Ουσιαστικά από τη στιγμή που η Μελίτα τήρησε τη γνωστή στάση όταν είδε τις φωτογραφίες, ο Στέφανος που είχε ήδη απηυδήσει από τις ζήλειες και τα καμώματά της αποστασιοποιήθηκε και δεν επιδίωξε ποτέ να είναι ξανά μαζί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στραφηκε στην Εριέττα. Αντίθετα πέρασε καιρός μέχρι να το αποφασίσει (το σχολιάζαμε αυτό, θυμάμαι) και μάλιστα δεν υπέκυπτε στον διάχυτο ερωτισμό που υπήρχε μεταξύ τους, ακριβώς επειδή δεν ήθελε να κάνει καμιά βιαστική κίνηση. Όπως και η nefelik, θεωρώ ότι η καταλυτική στιγμή ήταν η εξομολόγηση της Εριέττας στο Στέφανο. Από τότε και μετά ήταν θέμα χρόνου να είναι μαζί.
Όσο για το άλλο ζήτημα που τέθηκε, κατ' αρχάς αγάπη σαν αυτή που νιώθει η Εριέττα για το Στέφανο υπάρχει και στη ζωή. Αγάπη δηλαδή που κέντρο της είναι ο αγαπώμενος και όχι ο αγαπών. Και ευτυχώς, γιατί αν υπήρχε μόνο το παράφορο πάθος που αρέσκονται να μας δείχνουν κατά κόρον οι ταινίες και οι σειρές, όλες οι ερωτικές σχέσεις θα είχαν αναχθεί σε ένα αέναο σφουγγάρισμα. Αυτό όμως δεν ισχύει και το ξέρουμε. Όπως ξέρουμε επίσης ότι η Εριέττα έχει και ένα άλλο πρόσωπο, (το έχει πει και η ίδια), όπως έχει και ο Στέφανος. Αυτό το άλλο πρόσωπο όμως και οι δύο το επιστράτευσαν για να συνεχίσουν τη ζωή που τους είχαν ετοιμάσει οι γονείς τους. Μόλις μπόρεσαν να χαράξουν μόνοι τους τη δική τους πορεία, το απεκδύθηκαν γιατί τους έκανε δυστυχείς. Του Στέφανου την πορεία αυτή την έχουμε δει, αν και ακροθιγώς . Για την Εριέττα που εμφανίστηκε φέτος στη σειρά, περισσότερο τα ακούσαμε όλα αυτά, παρά τα είδαμε κι ως ένα βαθμό αυτό ήταν αναπόφευκτο.
Είναι επίσης αληθοφανές το ότι άνθρωποι ισχυροί αλλά ακέραιοι διστάζουν πολύ να χρησιμοποιήσουν τη δύναμή τους σε βάρος άλλων, ακριβώς γιατί ξέρουν ότι μπορούν να τους συνθλίψουν.
Είναι βέβαιο πάντως ότι η Εριέττα θα είχε αντιδράσει τελείως διαφορετικά όταν έμαθε την αλήθεια για το παρελθόν της. Τη σταμάτησε όμως αφενός ο έρωτάς της για το Στέφανο (πώς ήταν δυνατόν να βλάψει τη μητέρα του άντρα που αγαπούσε; ) και αφετέρου η αποκάλυψη της ταυτότητας του αδερφού της με τον οποίο ήθελε να χτίσει μια σχέση καθαρή. Τότε μάλιστα είχε εκφράσει την επιθυμία να αποχωρήσει από την υπόθεση των διαμαντιών, και την απέτρεψε ο Στέφανος.
Για ένα υιοθετημένο παιδί η ανακάλυψη της φυσικής του οικογένειας έχει συχνά τεράστια σημασία. Μπορεί να του αλλάξει ολόκληρη τη ζωή και το λέω μετά λόγου γνώσεως κι ας μην το καταλαβαίνω πλήρως.
Γι' αυτό και η Εριέττα τόνιζε τόσο πολύ ότι η ανιψιά της είναι αίμα της. Ακούγοντάς τη να μιλάει έτσι ο σύντροφός της δεν αποκλείεται να σκέφτηκε τι υπέροχη μητέρα θα μπορούσε να γίνει, αλλά κατι τέτοιο είναι ακόμα άγουρο να συζητηθεί μεταξύ τους.
Εξάλλου στο θέμα με το Ρούσσο η Εριέττα προχώρησε μαζί με το Λουκά, παρά τις ανησυχίες της για το Στέφανο.
Γενικά φαίνεται πως είναι ένας άνθρωπος που βάζει αυτούς που αγαπάει πάνω από όλα. Κι αυτό εμένα με γοητεύει πολύ.
Προσωπικά βρίσκω ολοκληρωμένο το χαρακτήρα της έτσι όπως παρουσιάζεται (όσο παρουσιάζεται, γιατί ο Στέφανος και η Εριέττα ανήκουν στα ζευγάρια στα οποία κατά τη γνώμη μου δεν έχει δοθεί επαρκής χρόνος ) και σεναριακά και ερμηνευτικά. Έχει κι αυτή τις αντιφάσεις της (με κορυφαία, θα συμφωνήσω, το ότι μια τόσο δυναμική γυναίκα καθόταν και τις έτρωγε από τον πρώην άντρα της), τα ελαττώματά της, όπως το ότι πολλές φορές ο θυμός θολώνει την κρίση της, διαθέτει όμως μεγάλη γενναιοδωρία και το σπάνιο χάρισμα να αγαπάει πραγματικά και απόλυτα.
Από εκεί και πέρα είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, οπότε είναι φυσικό ο καθένας μας να προσλαμβάνει και να αξιολογεί διαφορετικά αυτά που βλέπει και να διαμορφώνει ανάλογα τις έλξεις και τις απωθήσεις του με τον κάθε χαρακτήρα/ήρωα.
Υ.Γ. Α, και επί του πιο "τεχνικού" σκέλους, έχω τη γνώμη ότι αν δύο ηθοποιοί επικοινωνούν υποκριτικά και έχουν χημεία (για να μη μιλήσω και για την ομορφιά ) το ερμηνευτικό ανάστημα κάνει όλα τα άλλα να φαίνονται ταιριαστά και αισθαντικά. Επίσης ισχύει και το αντίθετο...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 3:28 pm

Συμφωνω οτι η Μελιτα ειναι ο πλεον στατικος χαρακτηρας της σειρας!
Μας την δειχνουν σαν μια γυναικα που απ τον πρωτο κυκλο,μεχρι τωρα κανει
λαθη,συνεχως τα ιδια και δεν διορθωνει απολυτως τιποτα.Αυτο ειναι το χαρα-
κτηριστικο της Μελιτας!Και η Ευα εκανε λαθη ,αλλα πληρωσε γι αυτα και εμα-
θε απο αυτα.Και ο Μανος το ιδιο και ο Στεφανος το ιδιο.Καλα για τον Μανο
δεν ξερουμε αν εμαθε απ αυτα,αλλα πληρωσε κατα καποιον τροπο!

Την Μελιτα μας την δειχνουν απ την αρχη του τριτου κυκλου,να εμμενει πει-
σματικα σ αυτα που η ιδια εφτιαξε στο μυαλο της και δεν ακουει ποτε κανεναν.
Ακουει μονον οταν καταλαβαινει οτι παει να χασει κατι,εδω τον Στεφανο!!
Δεν τον ακουσε ποτε ,τον εδιωχνε συνεχεια και αυτο ως ενα σημειο μπορω
να το δικαιολογησω,οταν ειμαστε εν βρασμω,δεν σκεφτομαστε καθαρα.Αλλα
οταν η εν βρασμω σταση ,γινεται τροπος ζωης,τοτε αυτο πως μπορει αν δι-
καιολογηθει;;;
Με το Στεφανο ηταν μαζι,ηταν ζευγαρι και κανονικα θα επρεπε να του εχει
απολυτη εμπιστοσυνη και να μην επηρεαζεται απ αυτα που ο καθενας θα της ελεγε.Δεν θα ξεχασω στο τελος του δευτερου κυκλου,οταν εγινε γνωστο αυτο
με την διαθηκη,που πηγε στην Ευα να την ρωτησει τι πιστευει αυτη για τον
Στεφανο.Αδιανοητο για μενα και απαραδεκτο!!Τι να πρωτοθυμηθω!
Οταν ας πουμε ειπε στον Στεφανο οτι δεν θελει αλλα προβληματα στη ζωη της και του ειπε να μην ειναι πια μαζι.Και μετα οταν ο Στεφ πηγε με την
Εριεττα αυτη τοτε αρχισε να τον διεκδικει.Γιατι;;;;; Ο ιδιςο Στεφ δεν ηταν
που της δημιουργουσε τα προβληματα;;ο ιδιος δεν ηταν που πιστεψε οτι εκανε
αποπειρα εναντιον του παιδιου του και την χρησιμοποιησε σαν εναλλακτικη
λυση για την διαθηκη;;;;;;;Ειναι τοσα τα φαουλ της Μελιτας,αλλα αυτη πι-
στευει οτι δεν ειναι μαζι με τον Στεφ εξαιτιας της Εριεττας!!Αυτο αν δεν ηταν
τραγικο ,θα ηταν αστειο.Και φυσικα το μεγαλυτερο φαουλ ειναι να πιστευεις
ολα αυτα για τον ανθρωπο που εισαι μαζι του.
Και τελικως ο Στεφ ξεροντας ολα αυτα,δινει την δευτερη ευκαιρια στη σχεση
τους και αφηνει την Εριεττα και παλι η Μελιτα τα κανει ολα μπαχαλο.
Ενταξει δεν ηταν οτι καλυτερο οι φωτο που πηρε,αλλα βρε κοπελα μου περασε
μια μερα,μια βδομαδα ,ενας μηνας και Στεφ και Εριεττα σου λενε οτι δεν τρε-
χει τιποτα κι εσυ εκει επιμενεις σαν την τρελη και μολις καταλαβαινεις οτι ειναι μαζι,τοτε αποφασιζεις να διεκδικησεις και παλι!Ουφ και μονο που τα
εγραψα κουραστηκα!!!

Για μενα οποιοσδηποτε χαρακτηρας γυναικειος και να εμπαινε απενατι σε
αυτην την Μελιτα θα κερδιζε πανηγυρικα ολες τις εντυπωσεις!!!Και οι σενα-
ριογραφοι τι βαζουν απεναντι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μια γυναικα με τα χαρακτηριστι-
κα που λειπουν απ την Μελιτα!Δηλ,πιστευει με την μια τον Στεφ,βαζει την
υπογραφη της σε λευκο χαρτι γι αυτον στην κυριολεξια και απ την αλλη μας
δειχνουν εναν Στεφανο να γοητευεται καθε μερα και πιο πολυ απ αυτην την γυναικα,ηρεμει και δεν ειναι καθολου αμελητεα η ηρεμια μεσα σε μια σχεση.
Νομιζω ειναι βασικο συστατικο μιας σχεσης!
Και μετα απ ολα αυτα πιστευει καποιος οτι θα ειναι μαζι Στεφανος Μελιτα;;;
Γιατι αραγε;;Οταν θα τελειωνει η χημεια που υποτιθεται οτι εχουν,τι θα κα-
νουν;;θατρωνε τις σαρκες τους;;
Οσο για το δημοσιευμα που θελει την Μελ να πηγαινει στην αστυνομια και να αναιρει την καταθεση της,εχω μεινει αλαλη.Μεχι εκει η αληθεια ειναι οτι δεν
εφτασε η νοσηρη μου φαντασια.Τα χειροτερα περιμενω απο Οκτωβρη παντως
γι αυτον τον ρολο!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 3:43 pm

Για μενα την Εριεττα δεν μας την δινουν σαν μια τελεια γυναικα,δηλ γυναικα
υποδειγμα.Απλα οποιδηποτε να βαλουμε απεναντι σ αυτην την Μελιτα ,θα
φανει υποδειγμα.
Οι σεναριογραφοι μας εδωσαν μια Εριεττα ,μια γυναικα δηλ που εχει ακριβως
αυτα που λειπουν απ την Μελιτα.Ισως γι αυτο φαινεται τοσο εντονα η διαφο-
ρα τους.Και το πιο ασχημο για την Μελ ειναι οτι αυτα ο Στεφανος τα βρηκε σε
μια αλλη γυναικα .Και μας τον δειχνει να τον γοητευουν σιγα σιγα ολα αυτα,γι
αυτο και ηταν συνεχεια με την Εριεττα οσο ειχε σχεση με την Μελ.Και γιατι
να μην ειναι αλλωστε,αφου εκει ο ανθρωπος μπορουσε να λεει οτι τον βασανι-
ζε και κυριως δεν ειχε την γκρινια της Μελιτας και την ανυπομονησια να τε-
λειωσουν ολα εδω και τωρα και ναπαρουμε το πρωτο αεροπλανο για Παρισι!

Αυτο βεβαια που ειναι ασυναγωνιστο,ειναι αυτο που εμαθε η Εριεττα για τον
Στεφ,οτι ο πατερας του σκοτωσε τον βιολογικο της πατερα.Δεν θελω να
σκεφτω τι θα εκανε η Μελ στη θεση της.Και φυσικα τον ερωτευτηκε ,ενω
ηξερε οτι η Αντιγονη ειχε σκοτωσει τον θετο της πατερα!
Και υστερα απ ολα αυτα μιλαμε για ματιες που ριχνει ο Στεφ στην Μελ.Ναι της
ριχνει ματιες,αλλα συγχρονως θα κανει και σκεψεις τυπου,τι ηλιθιος που
ημουν ,πως ειναι δυνατον να ημουν με αυτη την γυναικα!!!
Και λεμε οτι δεν ειπε στον Χρηστο αμεσως και με την μια,οτι η Εριεττα ειναι
η γυναικα της ζωης του.Μα πως να το κανει;;Ο Στεφ ειναι αντρας που εχει καει στον χυλο και τωρα φυσαει και το γιαουρτι.
Εγω πιστευω οτι θελει να ειναι τελειως σιγουρος πια και μετα θα τους καλε-
σει ολους και θα προβει σε ανακοινωσεις χαχαχαχχαχα Φυσικα και δεν θα
ανακοινωσει τιποτε,γιατι δεν ειναι του χαρακτηρα του!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 4:12 pm

roria έγραψε:Οπως το αντιλήφθηκα εγώ, η απόφαση του Στέφανου να είναι με την Εριέττα
σχετίζεται με τη Μελίτα μόνο στο βαθμό που ο Στέφανος μέσα σε αρκετό βάθος χρόνου απο-γοητεύτηκε από αυτήν και την είδε όπως πραγματικά είναι. Από τη στιγμή εκείνη και μετά μπορούσε πλέον να προχωρήσει τη ζωή του. Το ότι όμως, όταν το αποφάσισε, επέλεξε να το κάνει με την Εριέττα άπτεται αποκλειστικά της δικής τους σχέσης.
Ουσιαστικά από τη στιγμή που η Μελίτα τήρησε τη γνωστή στάση όταν είδε τις φωτογραφίες, ο Στέφανος που είχε ήδη απηυδήσει από τις ζήλειες και τα καμώματά της αποστασιοποιήθηκε και δεν επιδίωξε ποτέ να είναι ξανά μαζί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στραφηκε στην Εριέττα. Αντίθετα πέρασε καιρός μέχρι να το αποφασίσει (το σχολιάζαμε αυτό, θυμάμαι) και μάλιστα δεν υπέκυπτε στον διάχυτο ερωτισμό που υπήρχε μεταξύ τους, ακριβώς επειδή δεν ήθελε να κάνει καμιά βιαστική κίνηση. Όπως και η nefelik, θεωρώ ότι η καταλυτική στιγμή ήταν η εξομολόγηση της Εριέττας στο Στέφανο. Από τότε και μετά ήταν θέμα χρόνου να είναι μαζί.Όσο για το άλλο ζήτημα που τέθηκε, κατ' αρχάς αγάπη σαν αυτή που νιώθει η Εριέττα για το Στέφανο υπάρχει και στη ζωή. Αγάπη δηλαδή που κέντρο της είναι ο αγαπώμενος και όχι ο αγαπών. Και ευτυχώς, γιατί αν υπήρχε μόνο το παράφορο πάθος που αρέσκονται να μας δείχνουν κατά κόρον οι ταινίες και οι σειρές, όλες οι ερωτικές σχέσεις θα είχαν αναχθεί σε ένα αέναο σφουγγάρισμα. Αυτό όμως δεν ισχύει και το ξέρουμε. Όπως ξέρουμε επίσης ότι η Εριέττα έχει και ένα άλλο πρόσωπο, (το έχει πει και η ίδια), όπως έχει και ο Στέφανος. Αυτό το άλλο πρόσωπο όμως και οι δύο το επιστράτευσαν για να συνεχίσουν τη ζωή που τους είχαν ετοιμάσει οι γονείς τους. Μόλις μπόρεσαν να χαράξουν μόνοι τους τη δική τους πορεία, το απεκδύθηκαν γιατί τους έκανε δυστυχείς. Του Στέφανου την πορεία αυτή την έχουμε δει, αν και ακροθιγώς . Για την Εριέττα που εμφανίστηκε φέτος στη σειρά, περισσότερο τα ακούσαμε όλα αυτά, παρά τα είδαμε κι ως ένα βαθμό αυτό ήταν αναπόφευκτο.
Είναι επίσης αληθοφανές το ότι άνθρωποι ισχυροί αλλά ακέραιοι διστάζουν πολύ να χρησιμοποιήσουν τη δύναμή τους σε βάρος άλλων, ακριβώς γιατί ξέρουν ότι μπορούν να τους συνθλίψουν.
Είναι βέβαιο πάντως ότι η Εριέττα θα είχε αντιδράσει τελείως διαφορετικά όταν έμαθε την αλήθεια για το παρελθόν της. Τη σταμάτησε όμως αφενός ο έρωτάς της για το Στέφανο (πώς ήταν δυνατόν να βλάψει τη μητέρα του άντρα που αγαπούσε; ) και αφετέρου η αποκάλυψη της ταυτότητας του αδερφού της με τον οποίο ήθελε να χτίσει μια σχέση καθαρή. Τότε μάλιστα είχε εκφράσει την επιθυμία να αποχωρήσει από την υπόθεση των διαμαντιών, και την απέτρεψε ο Στέφανος.
Για ένα υιοθετημένο παιδί η ανακάλυψη της φυσικής του οικογένειας έχει συχνά τεράστια σημασία. Μπορεί να του αλλάξει ολόκληρη τη ζωή και το λέω μετά λόγου γνώσεως κι ας μην το καταλαβαίνω πλήρως.
Γι' αυτό και η Εριέττα τόνιζε τόσο πολύ ότι η ανιψιά της είναι αίμα της. Ακούγοντάς τη να μιλάει έτσι ο σύντροφός της δεν αποκλείεται να σκέφτηκε τι υπέροχη μητέρα θα μπορούσε να γίνει, αλλά κατι τέτοιο είναι ακόμα άγουρο να συζητηθεί μεταξύ τους.
Εξάλλου στο θέμα με το Ρούσσο η Εριέττα προχώρησε μαζί με το Λουκά, παρά τις ανησυχίες της για το Στέφανο.
Γενικά φαίνεται πως είναι ένας άνθρωπος που βάζει αυτούς που αγαπάει πάνω από όλα. Κι αυτό εμένα με γοητεύει πολύ.
Προσωπικά βρίσκω ολοκληρωμένο το χαρακτήρα της έτσι όπως παρουσιάζεται (όσο παρουσιάζεται, γιατί ο Στέφανος και η Εριέττα ανήκουν στα ζευγάρια στα οποία κατά τη γνώμη μου δεν έχει δοθεί επαρκής χρόνος ) και σεναριακά και ερμηνευτικά. Έχει κι αυτή τις αντιφάσεις της (με κορυφαία, θα συμφωνήσω, το ότι μια τόσο δυναμική γυναίκα καθόταν και τις έτρωγε από τον πρώην άντρα της), τα ελαττώματά της, όπως το ότι πολλές φορές ο θυμός θολώνει την κρίση της, διαθέτει όμως μεγάλη γενναιοδωρία και το σπάνιο χάρισμα να αγαπάει πραγματικά και απόλυτα.
Από εκεί και πέρα είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, οπότε είναι φυσικό ο καθένας μας να προσλαμβάνει και να αξιολογεί διαφορετικά αυτά που βλέπει και να διαμορφώνει ανάλογα τις έλξεις και τις απωθήσεις του με τον κάθε χαρακτήρα/ήρωα.
Υ.Γ. Α, και επί του πιο "τεχνικού" σκέλους, έχω τη γνώμη ότι αν δύο ηθοποιοί επικοινωνούν υποκριτικά και έχουν χημεία (για να μη μιλήσω και για την ομορφιά ) το ερμηνευτικό ανάστημα κάνει όλα τα άλλα να φαίνονται ταιριαστά και αισθαντικά. Επίσης ισχύει και το αντίθετο...

Συμφωνω roria κι εγω εχω την ιδια αντιληψη με σενα σε οτι αφορα στο σκεπτικο του Στεφανου,να ειναι με την
Εριεττα και φυσικα συμφωνω απολυτα σ αυτα που υπογραμισα!!!!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 9:49 pm

roria έγραψε:Οπως το αντιλήφθηκα εγώ, η απόφαση του Στέφανου να είναι με την Εριέττα
Ουσιαστικά από τη στιγμή που η Μελίτα τήρησε τη γνωστή στάση όταν είδε τις φωτογραφίες, ο Στέφανος που είχε ήδη απηυδήσει από τις ζήλειες και τα καμώματά της αποστασιοποιήθηκε και δεν επιδίωξε ποτέ να είναι ξανά μαζί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στραφηκε στην Εριέττα. Αντίθετα πέρασε καιρός μέχρι να το αποφασίσει (το σχολιάζαμε αυτό, θυμάμαι) και μάλιστα δεν υπέκυπτε στον διάχυτο ερωτισμό που υπήρχε μεταξύ τους, ακριβώς επειδή δεν ήθελε να κάνει καμιά βιαστική κίνηση. Όπως και η nefelik, θεωρώ ότι η καταλυτική στιγμή ήταν η εξομολόγηση της Εριέττας στο Στέφανο. Από τότε και μετά ήταν θέμα χρόνου να είναι μαζί.
Όσο για το άλλο ζήτημα που τέθηκε, κατ' αρχάς αγάπη σαν αυτή που νιώθει η Εριέττα για το Στέφανο υπάρχει και στη ζωή. Αγάπη δηλαδή που κέντρο της είναι ο αγαπώμενος και όχι ο αγαπών. Και ευτυχώς, γιατί αν υπήρχε μόνο το παράφορο πάθος που αρέσκονται να μας δείχνουν κατά κόρον οι ταινίες και οι σειρές, όλες οι ερωτικές σχέσεις θα είχαν αναχθεί σε ένα αέναο σφουγγάρισμα. Αυτό όμως δεν ισχύει και το ξέρουμε. Όπως ξέρουμε επίσης ότι η Εριέττα έχει και ένα άλλο πρόσωπο, (το έχει πει και η ίδια), όπως έχει και ο Στέφανος. Αυτό το άλλο πρόσωπο όμως και οι δύο το επιστράτευσαν για να συνεχίσουν τη ζωή που τους είχαν ετοιμάσει οι γονείς τους. Μόλις μπόρεσαν να χαράξουν μόνοι τους τη δική τους πορεία, το απεκδύθηκαν γιατί τους έκανε δυστυχείς. Του Στέφανου την πορεία αυτή την έχουμε δει, αν και ακροθιγώς . Για την Εριέττα που εμφανίστηκε φέτος στη σειρά, περισσότερο τα ακούσαμε όλα αυτά, παρά τα είδαμε κι ως ένα βαθμό αυτό ήταν αναπόφευκτο.

Υπέροχο post!!!!!! Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up

Για μένα ο χαρακτήρας της Εριέττας,δεν είναι ολοκληρωμένος!!!!!με την έννοια οτι περιμένω λίγο ακόμη να συμπεράνω
κάποια πραγματάκια!!!!αλλά είναι μια γυναίκα,που εγω θαυμάζω για την στάση της,σε πολλά δυσκολα,αλλά επίσης έχει δείξει μεγαλείο ψυχής!!!!!!
Όσο για τον Στεφ,τα αισθήματα της για εκείνον,έχει αποδείξει πόσο τον αγαπάει!!!Συνέχεια το κάνει.
Και πάνω απο όλα ξέρει ποιος είναι ο Στεφ!!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Παρ Ιουν 03, 2011 9:54 pm

ΣΨ1 έγραψε:Συμφωνω οτι η Μελιτα ειναι ο πλεον στατικος χαρακτηρας της σειρας!
Μας την δειχνουν σαν μια γυναικα που απ τον πρωτο κυκλο,μεχρι τωρα κανει
λαθη,συνεχως τα ιδια και δεν διορθωνει απολυτως τιποτα.Αυτο ειναι το χαρα-
κτηριστικο της Μελιτας!Και η Ευα εκανε λαθη ,αλλα πληρωσε γι αυτα και εμα-
θε απο αυτα.
Και ο Μανος το ιδιο και ο Στεφανος το ιδιο.Καλα για τον Μανο
δεν ξερουμε αν εμαθε απ αυτα,αλλα πληρωσε κατα καποιον τροπο!

Την Μελιτα μας την δειχνουν απ την αρχη του τριτου κυκλου,να εμμενει πει-
σματικα σ αυτα που η ιδια εφτιαξε στο μυαλο της και δεν ακουει ποτε κανεναν.
Ακουει μονον οταν καταλαβαινει οτι παει να χασει κατι,εδω τον Στεφανο!!
Δεν τον ακουσε ποτε ,τον εδιωχνε συνεχεια και αυτο ως ενα σημειο μπορω
να το δικαιολογησω,οταν ειμαστε εν βρασμω,δεν σκεφτομαστε καθαρα.Αλλα
οταν η εν βρασμω σταση ,γινεται τροπος ζωης,τοτε αυτο πως μπορει αν δι-
καιολογηθει;;;
Με το Στεφανο ηταν μαζι,ηταν ζευγαρι και κανονικα θα επρεπε να του εχει
απολυτη εμπιστοσυνη και να μην επηρεαζεται απ αυτα που ο καθενας θα της ελεγε.Δεν θα ξεχασω στο τελος του δευτερου κυκλου,οταν εγινε γνωστο αυτο
με την διαθηκη,που πηγε στην Ευα να την ρωτησει τι πιστευει αυτη για τον
Στεφανο.Αδιανοητο για μενα και απαραδεκτο!!Τι να πρωτοθυμηθω!
Οταν ας πουμε ειπε στον Στεφανο οτι δεν θελει αλλα προβληματα στη ζωη της και του ειπε να μην ειναι πια μαζι.Και μετα οταν ο Στεφ πηγε με την
Εριεττα αυτη τοτε αρχισε να τον διεκδικει.Γιατι;;;;; Ο ιδιςο Στεφ δεν ηταν
που της δημιουργουσε τα προβληματα;;ο ιδιος δεν ηταν που πιστεψε οτι εκανε
αποπειρα εναντιον του παιδιου του και την χρησιμοποιησε σαν εναλλακτικη
λυση για την διαθηκη;;;;;;;Ειναι τοσα τα φαουλ της Μελιτας,αλλα αυτη πι-
στευει οτι δεν ειναι μαζι με τον Στεφ εξαιτιας της Εριεττας!!Αυτο αν δεν ηταν
τραγικο ,θα ηταν αστειο.Και φυσικα το μεγαλυτερο φαουλ ειναι να πιστευεις
ολα αυτα για τον ανθρωπο που εισαι μαζι του.
Και τελικως ο Στεφ ξεροντας ολα αυτα,δινει την δευτερη ευκαιρια στη σχεση
τους και αφηνει την Εριεττα και παλι η Μελιτα τα κανει ολα μπαχαλο.

Ενταξει δεν ηταν οτι καλυτερο οι φωτο που πηρε,αλλα βρε κοπελα μου περασε
μια μερα,μια βδομαδα ,ενας μηνας και Στεφ και Εριεττα σου λενε οτι δεν τρε-
χει τιποτα κι εσυ εκει επιμενεις σαν την τρελη και μολις καταλαβαινεις οτι ειναι μαζι,τοτε αποφασιζεις να διεκδικησεις και παλι!Ουφ και μονο που τα
εγραψα κουραστηκα!!!

Για μενα οποιοσδηποτε χαρακτηρας γυναικειος και να εμπαινε απενατι σε
αυτην την Μελιτα θα κερδιζε πανηγυρικα ολες τις εντυπωσεις!!!Και οι σενα-
ριογραφοι τι βαζουν απεναντι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μια γυναικα με τα χαρακτηριστι-
κα που λειπουν απ την Μελιτα!Δηλ,πιστευει με την μια τον Στεφ,βαζει την
υπογραφη της σε λευκο χαρτι γι αυτον στην κυριολεξια και απ την αλλη μας
δειχνουν εναν Στεφανο να γοητευεται καθε μερα και πιο πολυ απ αυτην την γυναικα,ηρεμει και δεν ειναι καθολου αμελητεα η ηρεμια μεσα σε μια σχεση.
Νομιζω ειναι βασικο συστατικο μιας σχεσης!

Και μετα απ ολα αυτα πιστευει καποιος οτι θα ειναι μαζι Στεφανος Μελιτα;;;
Γιατι αραγε;;Οταν θα τελειωνει η χημεια που υποτιθεται οτι εχουν,τι θα κα-
νουν;;θατρωνε τις σαρκες τους;;
Οσο για το δημοσιευμα που θελει την Μελ να πηγαινει στην αστυνομια και να αναιρει την καταθεση της,εχω μεινει αλαλη.Μεχι εκει η αληθεια ειναι οτι δεν
εφτασε η νοσηρη μου φαντασια.Τα χειροτερα περιμενω απο Οκτωβρη παντως
γι αυτον τον ρολο!

Σοφάκι μου συμφωνώ απόλυτα Flkia

χαχαχαχααχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχα

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από roria Την / Το Σαβ Ιουν 04, 2011 12:51 am

Alex και ΣΨ, ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω! flower
Για μένα η Εριέττα ενσαρκώνει ακριβώς αυτόν τον άλλο έρωτα που δεν είναι κτητικός και κατακτητικός, αλλά που δίνει προτεραιότητα στην ευτυχία αυτού που αγαπάμε αφήνοντάς του χώρο να κινείται και να αποφασίζει ελεύθερα. Γι' αυτό και νομίζω ότι ο Στέφανος έχει βρει στο πρόσωπό της τον αληθινό έρωτα της ζωής του κι ότι αυτό θα το δούμε στα προσεχή επεισόδια.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Δευ Ιουν 06, 2011 12:15 am

roria έγραψε:Alex και ΣΨ, ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω! flower
Για μένα η Εριέττα ενσαρκώνει ακριβώς αυτόν τον άλλο έρωτα που δεν είναι κτητικός και κατακτητικός, αλλά που δίνει προτεραιότητα στην ευτυχία αυτού που αγαπάμε αφήνοντάς του χώρο να κινείται και να αποφασίζει ελεύθερα. Γι' αυτό και νομίζω ότι ο Στέφανος έχει βρει στο πρόσωπό της τον αληθινό έρωτα της ζωής του κι ότι αυτό θα το δούμε στα προσεχή επεισόδια.

Ακριβώς έτσι είναι!!!!

Πανω απο όλα αγάπη είναι να αφήνουμε τον άλλον ελεύθερο,γιατί θέλουμε την δική του ευτηχία!!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 3:54 pm

JESSIE, roria, maeveline, ΣΨ1, Clarabelle, διαβάζω τα σχόλιά σας στο topic «Στέφανος – Μελίτα», αλλά επειδή το δικό μου σχόλιο μάλλον έχει περισσότερη σχέση με το topic «Στέφανος – Εριέττα», σκέφτηκα να το γράψω εδώ.

Σε ό,τι αφορά το Στέφανο, νομίζω ότι είναι ένας χαρακτήρας που μπορεί κάποιος να τον κατηγορήσει για όλα ή να τον δικαιολογήσει για όλα. Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία βλέπει τα πράγματα. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, αλλά ούτε και ότι τον αντιπαθώ.

Τα περισσότερα απ’ όσα έχουν συμβεί τα έχετε αναλύσει ήδη διεξοδικά και δεν θέλω να τα αναλύσω κι εγώ, γι’ αυτό θα αναφέρω ως παράδειγμα δύο γεγονότα που έχουν αναφερθεί αρκετές φορές, αλλά τα θεωρώ κάπως πιο επουσιώδη. Το γεγονός ότι όταν η Μελίτα ήταν στο νοσοκομείο, ο Στέφανος έκανε διαπραγματεύσεις για τα διαμάντια και έτρωγε με την Εριέττα, ομολογώ ότι δεν το βρίσκω επιλήψιμο. Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι θα έπρεπε να ξημεροβραδιάζεται στο νοσοκομείο και να μη σκέφτεται τίποτα άλλο (κι εγώ μάλλον αυτό θα έκανα σε μια ανάλογη κατάσταση), αλλά κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά. Κάποιοι παραλύουν και δεν μπορούν να ασχοληθούν με τίποτα και κάποιοι άλλοι βλέπουν ότι με την απόλυτη αδράνεια σίγουρα δεν θα βοηθήσουν το αγαπημένο τους πρόσωπο που υποφέρει. Επιπλέον, ήταν προφανές ότι από την ιστορία με τα διαμάντια κινδύνευαν και άλλοι άνθρωποι και μάλλον αυτός που τους απειλούσε (που τότε δεν τον ήξεραν) δεν θα είχε την καλοσύνη να περιμένει να γίνει πρώτα καλά η Μελίτα, για να ασχοληθούν και μαζί του. Ήταν ένα θέμα με το οποίο έπρεπε να ασχοληθούν άμεσα και για να γίνει αυτό έπρεπε πρώτον να καταλήξουν σε μια συμφωνία για τα ποσοστά (γιατί δεν είχε νόημα πρώτα να συνεργαστούν για να τον βρουν και μετά να σκοτωθούν μεταξύ τους για το ποιος θα πάρει τα περισσότερα) και δεύτερον να γνωριστούν καλύτερα, γιατί μέχρι τότε ήταν αντίπαλοι και δεν εμπιστεύονταν ο ένας τον άλλον. Οπότε εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο σε αυτό. Και ο Ρούσσος απ’ ότι θυμάμαι, όταν η κόρη του ήταν στο νοσοκομείο πηγαινοερχόταν στο γραφείο του. Και οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος, ακόμα κι αν ένα αγαπημένο του πρόσωπο ήταν στο νοσοκομείο, κάποια στιγμή θα χρειαζόταν να πάει στη δουλειά του, όσο κι αν δεν είχε όρεξη. Και μπορεί αυτή η δουλειά να είναι παράνομη, αλλά για το Στέφανο είναι η δουλειά του...

Από την άλλη, το γεγονός ότι, ενώ η Εύα ήταν χάλια μετά τις απόπειρες και την αποκάλυψη για τη Μελίτα, ο Στέφανος ετοίμαζε ταξιδάκι, δεν μπορώ ούτε να το καταλάβω ούτε να το δικαιολογήσω. Η Εύα βέβαια είχε τους φίλους της και δεν τον είχε ανάγκη, αλλά θα περίμενα να μείνει εδώ, ακόμα κι αν δεν ήθελε να τον δει, έστω για να είναι κοντά, σε περίπτωση που συνέβαινε κάτι με το παιδί του (το οποίο η μάνα του και η Νταίζη είχαν αποπειραθεί να δολοφονήσουν) ή έστω μέχρι να μάθει την αλήθεια για το αν όντως είναι παιδί του (αφού κάποια στιγμή είχαν ισχυριστεί ότι ήταν του Μάνου). Πάντως το να σχεδιάζει ταξίδια μπορεί να μην ήταν εγκληματικό, αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν ό,τι πιο άκυρο θα μπορούσε να κάνει.

Ομολογώ επίσης ότι αυτό το «δεν είμαι Μάνος», που έχει πει αρκετές φορές ο Στέφανος, και μένα μου φαίνεται αστείο και ίσως και λίγο εκνευριστικό, και δυστυχώς μας έχει βάλει στο τριπάκι να συγκρίνουμε κι εμείς το Μάνο με το Στέφανο, για να δούμε ποιος είναι χειρότερος, αν και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να συμβαίνει αυτό. Χωρίς πάντως να μπω στη διαδικασία να θυμηθώ λεπτομέρειες και να αναλύσω συγκεκριμένα γεγονότα, η συνολική αίσθηση που μου έχουν αφήσει εμένα είναι ότι ο Μάνος ό,τι έκανε το έκανε για να περνάει ο ίδιος καλά και να προστατεύει τον εαυτό του, ενώ ο Στέφανος μπορεί να έκανε αρκετά λάθη, αλλά τα περισσότερα από αυτά τα έκανε έχοντας καλή πρόθεση. Λένε, βέβαια, ότι ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις, αλλά εγώ δεν μπορώ να τις αγνοήσω, όπως δεν μπορώ να αγνοήσω και τα αίτια που οδηγούν κάποιον να προβεί σε συγκεκριμένες πράξεις.

Όλα αυτά όμως, όπως και όλα τα άλλα που προηγήθηκαν, είμαι σίγουρη ότι οι σεναριογράφοι σχεδόν τα έχουν ξεχάσει και όσο και να τα αναλύουμε δεν θα αλλάξουν. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, αυτό που εγώ θέλω να δω από το Στέφανο στους δύο μήνες που απομένουν, είναι να συνειδητοποιήσει τα πραγματικά του αισθήματα για την Εριέττα και επιτέλους να τα δείξει και σ’ εκείνη. Ελπίζω αυτό να γίνει όταν η Εριέττα βρεθεί στο νοσοκομείο και να μην τον δω να αγωνιά περισσότερο για τη Μελίτα που τρελάθηκε και πυροβόλησε, γιατί τους σεναριογράφους για όλα τους έχω ικανούς. Αν ο Στέφανος δεν «ξυπνήσει» ούτε τότε, δε νομίζω ότι θα υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτή την ιστορία... Άλλωστε περισσότερο κι από το Στέφανο, και σίγουρα και από κάποιους άλλους στα «Μυστικά», η Εριέττα αξίζει να γίνει ευτυχισμένη και αφού το Στέφανο αγαπάει θέλω επιτέλους να τον δω να κάνει τα πάντα για εκείνη. Και πολύ άργησε...

Υ.Γ. Πάντως αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, αν κρίνω από τις καινούριες περιλήψεις, μάλλον θα κάνουμε καλή αρχή...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ProudMaslowqueen Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 6:37 pm

nefelik έγραψε:JESSIE, roria, maeveline, ΣΨ1, Clarabelle, διαβάζω τα σχόλιά σας στο topic «Στέφανος – Μελίτα», αλλά επειδή το δικό μου σχόλιο μάλλον έχει περισσότερη σχέση με το topic «Στέφανος – Εριέττα», σκέφτηκα να το γράψω εδώ.

Σε ό,τι αφορά το Στέφανο, νομίζω ότι είναι ένας χαρακτήρας που μπορεί κάποιος να τον κατηγορήσει για όλα ή να τον δικαιολογήσει για όλα. Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία βλέπει τα πράγματα. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, αλλά ούτε και ότι τον αντιπαθώ.

Τα περισσότερα απ’ όσα έχουν συμβεί τα έχετε αναλύσει ήδη διεξοδικά και δεν θέλω να τα αναλύσω κι εγώ, γι’ αυτό θα αναφέρω ως παράδειγμα δύο γεγονότα που έχουν αναφερθεί αρκετές φορές, αλλά τα θεωρώ κάπως πιο επουσιώδη. Το γεγονός ότι όταν η Μελίτα ήταν στο νοσοκομείο, ο Στέφανος έκανε διαπραγματεύσεις για τα διαμάντια και έτρωγε με την Εριέττα, ομολογώ ότι δεν το βρίσκω επιλήψιμο. Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι θα έπρεπε να ξημεροβραδιάζεται στο νοσοκομείο και να μη σκέφτεται τίποτα άλλο (κι εγώ μάλλον αυτό θα έκανα σε μια ανάλογη κατάσταση), αλλά κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά. Κάποιοι παραλύουν και δεν μπορούν να ασχοληθούν με τίποτα και κάποιοι άλλοι βλέπουν ότι με την απόλυτη αδράνεια σίγουρα δεν θα βοηθήσουν το αγαπημένο τους πρόσωπο που υποφέρει. Επιπλέον, ήταν προφανές ότι από την ιστορία με τα διαμάντια κινδύνευαν και άλλοι άνθρωποι και μάλλον αυτός που τους απειλούσε (που τότε δεν τον ήξεραν) δεν θα είχε την καλοσύνη να περιμένει να γίνει πρώτα καλά η Μελίτα, για να ασχοληθούν και μαζί του. Ήταν ένα θέμα με το οποίο έπρεπε να ασχοληθούν άμεσα και για να γίνει αυτό έπρεπε πρώτον να καταλήξουν σε μια συμφωνία για τα ποσοστά (γιατί δεν είχε νόημα πρώτα να συνεργαστούν για να τον βρουν και μετά να σκοτωθούν μεταξύ τους για το ποιος θα πάρει τα περισσότερα) και δεύτερον να γνωριστούν καλύτερα, γιατί μέχρι τότε ήταν αντίπαλοι και δεν εμπιστεύονταν ο ένας τον άλλον. Οπότε εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο σε αυτό. Και ο Ρούσσος απ’ ότι θυμάμαι, όταν η κόρη του ήταν στο νοσοκομείο πηγαινοερχόταν στο γραφείο του. Και οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος, ακόμα κι αν ένα αγαπημένο του πρόσωπο ήταν στο νοσοκομείο, κάποια στιγμή θα χρειαζόταν να πάει στη δουλειά του, όσο κι αν δεν είχε όρεξη. Και μπορεί αυτή η δουλειά να είναι παράνομη, αλλά για το Στέφανο είναι η δουλειά του...

Από την άλλη, το γεγονός ότι, ενώ η Εύα ήταν χάλια μετά τις απόπειρες και την αποκάλυψη για τη Μελίτα, ο Στέφανος ετοίμαζε ταξιδάκι, δεν μπορώ ούτε να το καταλάβω ούτε να το δικαιολογήσω. Η Εύα βέβαια είχε τους φίλους της και δεν τον είχε ανάγκη, αλλά θα περίμενα να μείνει εδώ, ακόμα κι αν δεν ήθελε να τον δει, έστω για να είναι κοντά, σε περίπτωση που συνέβαινε κάτι με το παιδί του (το οποίο η μάνα του και η Νταίζη είχαν αποπειραθεί να δολοφονήσουν) ή έστω μέχρι να μάθει την αλήθεια για το αν όντως είναι παιδί του (αφού κάποια στιγμή είχαν ισχυριστεί ότι ήταν του Μάνου). Πάντως το να σχεδιάζει ταξίδια μπορεί να μην ήταν εγκληματικό, αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν ό,τι πιο άκυρο θα μπορούσε να κάνει.

Ομολογώ επίσης ότι αυτό το «δεν είμαι Μάνος», που έχει πει αρκετές φορές ο Στέφανος, και μένα μου φαίνεται αστείο και ίσως και λίγο εκνευριστικό, και δυστυχώς μας έχει βάλει στο τριπάκι να συγκρίνουμε κι εμείς το Μάνο με το Στέφανο, για να δούμε ποιος είναι χειρότερος, αν και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να συμβαίνει αυτό. Χωρίς πάντως να μπω στη διαδικασία να θυμηθώ λεπτομέρειες και να αναλύσω συγκεκριμένα γεγονότα, η συνολική αίσθηση που μου έχουν αφήσει εμένα είναι ότι ο Μάνος ό,τι έκανε το έκανε για να περνάει ο ίδιος καλά και να προστατεύει τον εαυτό του, ενώ ο Στέφανος μπορεί να έκανε αρκετά λάθη, αλλά τα περισσότερα από αυτά τα έκανε έχοντας καλή πρόθεση. Λένε, βέβαια, ότι ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις, αλλά εγώ δεν μπορώ να τις αγνοήσω, όπως δεν μπορώ να αγνοήσω και τα αίτια που οδηγούν κάποιον να προβεί σε συγκεκριμένες πράξεις.

Όλα αυτά όμως, όπως και όλα τα άλλα που προηγήθηκαν, είμαι σίγουρη ότι οι σεναριογράφοι σχεδόν τα έχουν ξεχάσει και όσο και να τα αναλύουμε δεν θα αλλάξουν. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, αυτό που εγώ θέλω να δω από το Στέφανο στους δύο μήνες που απομένουν, είναι να συνειδητοποιήσει τα πραγματικά του αισθήματα για την Εριέττα και επιτέλους να τα δείξει και σ’ εκείνη. Ελπίζω αυτό να γίνει όταν η Εριέττα βρεθεί στο νοσοκομείο και να μην τον δω να αγωνιά περισσότερο για τη Μελίτα που τρελάθηκε και πυροβόλησε, γιατί τους σεναριογράφους για όλα τους έχω ικανούς. Αν ο Στέφανος δεν «ξυπνήσει» ούτε τότε, δε νομίζω ότι θα υπάρχει λόγος να συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτή την ιστορία... Άλλωστε περισσότερο κι από το Στέφανο, και σίγουρα και από κάποιους άλλους στα «Μυστικά», η Εριέττα αξίζει να γίνει ευτυχισμένη και αφού το Στέφανο αγαπάει θέλω επιτέλους να τον δω να κάνει τα πάντα για εκείνη. Και πολύ άργησε...

Υ.Γ. Πάντως αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, αν κρίνω από τις καινούριες περιλήψεις, μάλλον θα κάνουμε καλή αρχή...

Θα συμφωνησω με ολες σας!Η Εριεττα αξιζει να ειναι ευτυχισμενη και ετσι μπορει να την κανει μονο ο Στεφανος...Ελπιζουμε να μεινει μαζι της και να μην ξανατρεξει πισω απο την Μελιτα...
ProudMaslowqueen
ProudMaslowqueen
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Palm Woods!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης-Βig Time Rush (James Maslow!)!!!!!!!!!

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης