Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010 Empty Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010

Δημοσίευση από nikidanis Δευ Νοε 15, 2010 10:12 pm

by depi
nikidanis
nikidanis
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010 Empty Απ: Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010

Δημοσίευση από depi Δευ Νοε 15, 2010 10:19 pm

Βασίλης Μπισμπίκης
Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010 Mpismpikis0611
Της ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΑΜΟΥ

Υποδύεται με την ίδια πειστικότητα τον γκέι στο εξαιρετικό έργο του Mc Nally «The Lisbon Traviata» στη σκηνή του «Ακης Δαβής» και τον μάτσο γυμναστή στα «Μυστικά της Εδέμ». Σε μια εποχή που η εμφάνιση υποσκελίζει το ταλέντο, ο Βασίλης Μπισμπίκης είναι ταγμένος στην τέχνη του και βλέπει με συγκαταβατικότητα τις εκδηλώσεις θαυμασμού, χωρίς να νιώθει πως έχουν αλλάξει τη ζωή του.
Κι απ’ ό,τι φαίνεται, φέτος είναι -επαγγελματικά- η χρονιά του.

• Στα «Μυστικά» είστε ο γοητευτικός άντρας που έρχεται απ’ το εξωτερικό για να εκδικηθεί κάποιους που… του σκότωσαν το μισό του σόι.
«Πράγματι, κάποιος σκότωσε τον κολλητό μου φίλο, εγώ έμεινα με μια βαλίτσα διαμάντια στο χέρι και έρχομαι στην Ελλάδα για να εκδικηθώ. Με ανακαλύπτουν και σκοτώνουν τη γυναίκα μου».
• Δεν λέω ότι σας έχει συμβεί πραγματικά τέτοια δυστυχία, ωστόσο γίνεστε εκδικητικός με πιο απλά θέματα;
«Δεν είμαι εκδικητικός. Κακία κρατάω αλλά όχι πάνω από δέκα λεπτά. Βέβαια, μέσα σ’ αυτό το δεκάλεπτο, ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε. Μπορώ να πω τόσο χοντρές κουβέντες, που μετά ψάχνω τρόπο να τα μαζέψω».
• Ασχολείστε με την τηλεόραση μεσούσης της κρίσης. Τα χρήματα δεν είναι πολλά, ωστόσο κερδίσατε αναγνωρισιμότητα και σαφώς πιο πολλά απ’ ό,τι στο θέατρο.
«Είναι αλήθεια πως τα οικονομικά που αποφέρει η τηλεόραση σε σχέση με το θέατρο δεν συγκρίνονται. Οσο για την αναγνωρισιμότητα, θα έλεγα ότι ακόμη δεν πρόλαβα να τη γευτώ, διότι με το που φεύγω απ’ τα γυρίσματα τρέχω στο θέατρο».
• Ωστόσο, μαθαίνουμε ότι καθημερινά αυξάνονται οι εκδηλώσεις θαυμασμού.
«Οι κεραίες μου κάτι πιάνουν αλλά δεν έχω «ψωνιστεί». Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση πως «εγώ είμαι και κανένας άλλος». Δεν είμαι καβαλημένος. Αλλωστε, μια απλή δουλειά κάνουμε όπως όλος ο κόσμος».
• Μια… δουλειά μπροστά απ’ τα φώτα, που ενέχει πολλούς κινδύνους και δη για έναν άνθρωπο παντρεμένο, όπως εσείς.
«Η σύζυγος μου, πάντως, δεν ζηλεύει. Κι αν κάτι αντιληφθεί, θα το πάρει καλοπροαίρετα ίσως γιατί μου έχει εμπιστοσύνη και γνωρίζει ότι της έχω αδυναμία».
• Κι εκεί που σας βλέπουμε στην τηλεόραση σε έναν πολύ αρρενωπό χαρακτήρα, ερχόμαστε στο «Lisbon Traviata» σε σκηνοθεσία Λάζαρου Γεωργακόπουλου και παρακολουθούμε να υποδύεστε ένα γκέι. Εκ διαμέτρου αντίθετοι ρόλοι.
«Αυτή είναι η πρόκληση. Να έρχομαι αντιμέτωπος με διαφορετικά πράγματα. Επαιξα τον Στάνλεϊ στο «Λεωφορείον ο Πόθος», υποδύθηκα τον Λεονάρντο στο «Ματωμένο Γάμο», πραγματικά δεν θα ήθελα κάθε σεζόν να ταυτίζομαι με ανάλογους ήρωες. Στη δουλειά μου επιζητώ το τσαλάκωμα, το διαφορετικό, γι’ αυτό στο θέατρο υποδύομαι τον γκέι».
• Ο ρόλος του γκέι, όταν μάλιστα δεν «το ’χετε», θα έλεγα ότι προσεγγίζεται δύσκολα.
«Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλαμε προσεγγίσεις με τα εξωτερικά τερτίπια ενός γκέι αλλά να δώσουμε τις ανθρώπινες σχέσεις ενός ζευγαριού, που απλά τυγχάνει να είναι ομοφυλόφιλο».
• Παλικάρια σφάζονται στις ποδιές τους για την υλοποίηση της ιδέας του γάμου των ομοφυλοφίλων. Ποια η γνώμη σας;
«Δεν είμαι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων. Ομως, μπαίνοντας στο μυστήριο του γάμου, στη διαδικασία αυτή, νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι χάνουν το αίσθημα της επανάστασης που έχουν».
Εχετε την αίσθηση ότι με τη δουλειά σας επιτελείτε λειτούργημα ή αυτό το αγαθό μας έχει προ πολλού… αφήσει χρόνους;
«Μπορεί για δυο ώρες να ψυχαγωγήσουμε ή να κάνουμε τον κόσμο να διασκεδάσει, ωστόσο δεν πιστεύω ότι η τέχνη της Υποκριτικής αποτελεί πια λειτούργημα. Λειτούργημα είναι αυτό που κάνουν ορισμένοι γιατροί, ή εκείνοι που βοηθούν τους μετανάστες».
• «Ρατσιστής», με την έννοια του χρώματος ενός ανθρώπου, δεν φαίνεται να είστε. Υπάρχει όμως και η ευρεία ετυμολογία της λέξεως.
«Ρατσιστής είμαι μόνο με τους κουτοπόνηρους και τους βλάκες οι οποίοι εντέλει γίνονται κι επικίνδυνοι»!..
depi
depi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010 Empty Απ: Βασίλης Μπισμπίκης - Αδέσμευτος Τύπος 06/11/2010

Δημοσίευση από jim7 Τρι Νοε 16, 2010 8:08 pm

Ευχαριστούμε depi
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης