Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στέφανος-Μελίτα

+44
$ofi@ loukakos + nora
lizzie
ΣΨ1
roria
MARINAKI_AGAPI_97
Foulitsa
meroula
marakii
Dimitraaa
koalaki
Ανυπέρ-Βλήτο
fantina
Antigoni!
ntina fan
mrs shpoo
ilio
stefistaroy
Irida
alex1
jenoy
fay
Δ.Μπέλλος
Caroline
KatsaroYpotheto
pasxalitsa
Clarabelle
JELSOMINA
loukitsa
ntinafer
evanna
dwra
oriana
goldy24
verile_mistika
ebelina2007
EMMA1
Cancoon
anastasia20
Καρ-Mik
JESSIE
MARIANNALEX
nefelik
despinam
sarita
48 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Δεκ 04, 2010 6:14 pm

Despinam, αναφέρομαι στην απάντησή σου στην ΚΑΡ-ΜΙΚ. Δεν είπες μόνο οτι θέλεις Στεφ-Μελίτα, αν κατάλαβα καλά είπες οτι τους θέλεις μαζί γιατί η Εριέττα είναι σκάρτη, ή θα αποδειχτεί σκάρτη. Επίσης είπες οτι ο Στέφανος είναι κι αυτός σκάρτος, αν κατάλαβα καλά και πάλι, οπότε μου κάνει εντύπωση που θέλεις ένα σκάρτο για τη Μελίτα που είναι αγγελούδι... Εγω πάλι θέλω Στέφανο Εριέττα γιατί νομίζω οτι ταιριάζουν περισσότερο, και μαζί της έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνει ευτυχισμένος, γιατί μέχρι τώρα με τη Μελίτα μόνο ευτυχισμένος δεν ήταν. Μόνο που προσπαθούμε να προξενέψουμε το Στέφανο σ'αυτήν που προτιμάμε, χωρις νά λάβουμε υπ'όψιν τη γνώμη των σεναριογράφων, οπότε ας μείνουμε στην επανασύνδεση τώρα, και βλέπουμε γι'αργότερα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 6:15 pm

Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:Kar-Mik
Συγγνωμη απλα επειδη ειχα να απαντησω σε πολλα ειπα να παραθεσω το δικο σου και να συμπεριλαβω και απαντησεις σε αλλους ουτως ωστε να μην στειλω πολλα ποστ και να μην κανω πολλες παραθεσεις!
Αν με ρωτας,εγω και τα 2 τα θεωρω λαθος! και το να τρως και να εμπλεκεσαι.. Αλλα αντε τι να κανεις αν ειναι η οικογενεια σου και αν ειτε το θελεις ειτε οχι μερος των χρηματων αποκτηθηκε απο βρωμοδουλειες.. Απλα το θεωρω μκροτερης βαρυτητας απλα να τα αποδεχεσαι και αλλο να συνεχιζεις εσυ την παραδοση. Και εξαλλου ολα τα λεφτα του Ρουσου δεν ειναι αμιγως καθαρα και αμιγως βρωμικα! Ειναι σε μια ντεμι φαση! Οποτε θα πει και η Μελιτα εγω τρωω απο τα λεφτα της μαμας μου που τα πηρε σαν κληρονομια απο τον παππου μου-τον πατερα της! Καταλαβες ; Ενω η Εριεττα μ αυτο που κανει και συνεχιζει τις δουλειες αυτες δεν μπορει να το ισχυριστει! Κατινιες κανουν αρκετοι ηρωεες! Και η Μελιτα, η Νορα, η Δαφνη, Ο νικολας!!!!! Wink Αλλα το κανουν λογω της αγαπης τους και του οτι προσπαθουν να καταφερουν κατι! και αν κατι κακο γινεται ειναι να υποβιβαζουν την αξιοπρεπεια τους μη κανοντας κακο σε κανενα αλλο εκτος απο του εαυτου τους! το τελευταιο το ειχα αναφερει γιατι ακουσα και σε αλλα τοπικ να λενε για ευσεβεις ποθους και εγω ποτε δεν ειπα θελω να γινει αυτο , αυτο, αυτο, πχ να παθει κατι η εριεττα, να αποδειχθει οτι ειναι αυτο και αυτο. Το μονο που ειπα ειναι οτι θελω Στεφ-Μελιτα οπως Θελω Νορα-Λουκα!

Το οτι είναι μικρότερης βαρυτήτας, δεν σημαίνει οτι δεν είναι λάθος.
Υπάρχει μία τάση, κάτι που είναι μικρότερης βαρύτητας απο άλλα που έχουμε δει στην εδέμ, απλως να το προσπερνάμε, , και γω δεν μπορώ να το κάνω αυτό.
Ασχετα αν τρώει απο του παππού, μας έχουν δείξει οτι η Μελίτα ζητάει, αλλα και τρώει και απο τα λεφτά του μπαμπά της.
~
Η Εριέττα, προς το παρόν, να στο πω και έτσι, δεν μας δείχνουν οτι έχει κανει βρωμοδουλειές ( το οτι μπορεί να έχει κάνει , είναι άλλο θέμα).

Σαν επιχειρηματίας μας συστήθηκε. Μπορεί να είχε εταιρίες ή επιχειρήσεις , που αγορασε με τα λεφτά του μπαμπά, ποιος ξέρει?
Αυτό δεν είναι παράνομο!
Ακόμα και τώρα, το μόνο που κάνει με τον Στέφανο, είναι να ψάχνουν ποιος του κηνυγάει με το θέμα των διαμαντιών, ούτε λαθρεμπόριο έχει κάνει ούτε τίποτα. Αρα, ακόμα και έτσι δεν μπορείς να πεις - ακόμα, οτι συνεχίζει τις παρανομίες του πατέρα της Wink Wink
Ma δε διαφωνησα μαζι σου! και εγω τα 2 τα καταδικαζω..αυτο θα εκανα εγω.. αλλα δεν μπορω να κατηγορω τη Μελιτα και την εριεττα να τη δικαιολογω.. Και επισης οπως δεν αποδειχθηκε τπτ για την Εριεττα ουτε για το Ρουσο ακομα υποψιες και υποθεσεις κανουμε. Οποτε ας περιμενουμε τις εξελιξεις!

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 6:18 pm

JESSIE έγραψε:Despinam, αναφέρομαι στην απάντησή σου στην ΚΑΡ-ΜΙΚ. Δεν είπες μόνο οτι θέλεις Στεφ-Μελίτα, αν κατάλαβα καλά είπες οτι τους θέλεις μαζί γιατί η Εριέττα είναι σκάρτη, ή θα αποδειχτεί σκάρτη. Επίσης είπες οτι ο Στέφανος είναι κι αυτός σκάρτος, αν κατάλαβα καλά και πάλι, οπότε μου κάνει εντύπωση που θέλεις ένα σκάρτο για τη Μελίτα που είναι αγγελούδι... Εγω πάλι θέλω Στέφανο Εριέττα γιατί νομίζω οτι ταιριάζουν περισσότερο, και μαζί της έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνει ευτυχισμένος, γιατί μέχρι τώρα με τη Μελίτα μόνο ευτυχισμένος δεν ήταν. Μόνο που προσπαθούμε να προξενέψουμε το Στέφανο σ'αυτήν που προτιμάμε, χωρις νά λάβουμε υπ'όψιν τη γνώμη των σεναριογράφων, οπότε ας μείνουμε στην επανασύνδεση τώρα, και βλέπουμε γι'αργότερα....
ΕΙπα οτι θελω να μεινει Στεφ -Μελιτα γιατι μου αρεσουν σαν ζευγαρι! Ναι ειπα οτι δεν ειναι αγγελουδι ο Στεφανος αλλα σε προηγουμενο ποστ ειπα ελπιζω να αλλαξει και να παραμεινει καθαρος ! Και επισης δεν ειπα ποτε οτι η Μελιτα ειναι αγγελουδι! απλα οτι δεν εχει κανει κατι τοσο σοβαρο που να εμπλακει με δικαιοσυνη και μη νομιμες υποθεσεις!δεν μπορουμε να ξερουμε με ποια απο τις 2 θα ειναι ευτυχισμενος ο Στεφανος! Και εν τελει παρολο των προτιμησεων μας στον απολυτο αλεξανδρο του αξιζει και αυτου να εχει 2 γυναικες να σκοτωνονται για παρτυ του; Του αξιζει ΜΟΝΟ αν αλλαξει και μεινει καθαρος! και συμφωνω .. ας περιμενουμε!

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 6:21 pm

despinam έγραψε:
Ma δε διαφωνησα μαζι σου! και εγω τα 2 τα καταδικαζω..αυτο θα εκανα εγω.. αλλα δεν μπορω να κατηγορω τη Μελιτα και την εριεττα να τη δικαιολογω.. Και επισης οπως δεν αποδειχθηκε τπτ για την Εριεττα ουτε για το Ρουσο ακομα υποψιες και υποθεσεις κανουμε. Οποτε ας περιμενουμε τις εξελιξεις!

Συγνώμη ρε Δέσποινα, μου λες οτι δεν αποδείχτηκε τίποτα για την Εριέττα, αλλα στην προηγούμενη σελιδα λες...

Αυτο που εγω λεω ειναι να μην συνεχιζεις να κανεις εσυ βρωμικαπαιχνιδια. τωρα δεν λεω να βγουν στο δρομο να δινουν τις κληρονομιεςτους στους φτωχους.

Μα η Εριέττα, απο ότι μας δείχνουν, δεν κάνει βρώμικα παιχνίδια. Επειχηρηματίας είναι, που τώρα ψάχνει να βρει τι έγινε με τα διαμάντια, μιας και απειλείτε και η ίδια.
Δεν ήρθε ψάχνοντας για αυτά.
Αφού ήρθε, την ψάξανε.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από anastasia20 Σαβ Δεκ 04, 2010 6:24 pm

Καρ-Mik έγραψε:

Η σκληρή κριτική προς την Μελίτα - απο μένα τουλάχιστον - δεν είναι για να μην πηγαίνει μπροστά στην ζωή της, αλλα ούτε και για την δικαίωση της Ευας.

Πιστεύεις οτι με όλα αυτά που γίνονται τώρα η Μελίτα δικαιώνεται? Οταν ο Στέφανος γυρίσει σαυτήν, αυτή θα είναι η δικαίωση?

Οι κατινιέςπου κάνει για να γυρίσει ο Στέφανος είναι για να δικαιωθεί?Οταν εμείςκράζαμε την Νόρα για τις κατινιές της, δεν θέλαμε ναδικαιωθεί, ή τοκάναμε για να ευτυχίσει η Νταίζη??Τι λογική καισυμπεράσματα είναι αυτά?Δεν ξέρω αν εσυ βασίζεις την ευτυχία τηςηρωίδας σου. στην δυστυχίαάλλων χαρακτήρων, αλλα εγώ δεν το κάνω.
Ακόμα και στο τόπικ Ευα-Μελίτα, έγραψα πως θα έπρεπε να κινηθεί η Μελίτα, για να φτάσει στην ''δικαίωση''
Εσυγιαποιά δικαώση μιλάς ? Δικαίωση για την Μελίτα θα ήταν καταρχάςναηρεμήσει. Επειτα να βρεί ένα άντρα ολότελα δικό της. Να μην τηνπουλάειμε την κάθε ευκαιρία, να μην πηγαίνει με άλλες ενώ λέει οτιτηναγαπάει, να μην την κερατώνει,να της έχει πει τα πάντα, απο τηναρχήτης σχέσης τους και να είναι το νούμερο ενα στις προταιρεότητεςτου.Ούτε ο Μάνος, ούτε ο Στέφανος ήταν κάτι τέτοιο.

Ειλικρινά πιστεύεις, οτι μετά απο ότι της έκανε ο Μάνος, ο άντρας που της αξίζει είναι ο Στέφανος?
Αν ναι, τότε πάω πάσο, για την γνώμη που έχεις εσύ για την ηρωίδα σου.
Δενθεωρώπως με το να γυρίσει επιτέλους ο Στέφανος στην Μελίτα, μετα τηνΕύα, ήτην Εριέττα, δεν είναι δικαίωση. Μάλλον ταπείνωση και ξεφτύλα.Της γυναίκας, και της Μελίτας ιδιαίτερα.

ευτυχια για τη μελιτα ειναι να ειναι να ειναι με τον ανθρωπο που αγαπα και την αγαπα...με το στεφανο...
εγω δεν θεωρω οτι ο στεφανος "πουλησε" τη μελιτα...εκανε βλακειες πολλες τοτε με το γαμο του με την ευα εκανε...αλλα η αγαπη τους υπερνικησε τα παντα....

και ναι για την ηρωιδα μου...αυτη ειναι η ευτυχια της για μενα....οχι η δικαιωση της...αλλα η ευτυχια της...δεν βρισκομαστε σε δικαστηριο...και ποιος θα κρινει ποιο ειναι το δικαιο και ποιο ειναι το αδικο;;;
δικαιο για τον καθενα ειναι να βρει την ευτυχια...για μενα η ευτυχια της μελιτας ειναι ο στεφανος αφου αυτον αγαπα...

για παραδειγμα....εγω δεν θεωρω οτι η ευτυχια της ευας ηταν σε καμια περιπτωση ο μανος που της ειχε κανει ΤΑ τερατα...και ομως πολλοι θεωρουσαν οτι για να ευτυχισει η ευα πρεπει να ειναι με το μανο επειδη τον αγαπα παρα τα οσα της ειχε κανει....
αφου αυτο ηθελαν για την ηρωιδα τους οκ....εμενα δεν με ενδιαφερει η ευα...οποτε δεν ασχολουμαι και παραπανω....αν θελει να ειναι με το μανο ας ειναι με το μανο....
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 6:26 pm

Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:
Ma δε διαφωνησα μαζι σου! και εγω τα 2 τα καταδικαζω..αυτο θα εκανα εγω.. αλλα δεν μπορω να κατηγορω τη Μελιτα και την εριεττα να τη δικαιολογω.. Και επισης οπως δεν αποδειχθηκε τπτ για την Εριεττα ουτε για το Ρουσο ακομα υποψιες και υποθεσεις κανουμε. Οποτε ας περιμενουμε τις εξελιξεις!

Συγνώμη ρε Δέσποινα, μου λες οτι δεν αποδείχτηκε τίποτα για την Εριέττα, αλλα στην προηγούμενη σελιδα λες...

Αυτο που εγω λεω ειναι να μην συνεχιζεις να κανεις εσυ βρωμικαπαιχνιδια. τωρα δεν λεω να βγουν στο δρομο να δινουν τις κληρονομιεςτους στους φτωχους.

Μα η Εριέττα, απο ότι μας δείχνουν, δεν κάνει βρώμικα παιχνίδια. Επειχηρηματίας είναι, που τώρα ψάχνει να βρει τι έγινε με τα διαμάντια, μιας και απειλείτε και η ίδια.
Δεν ήρθε ψάχνοντας για αυτά.
Αφού ήρθε, την ψάξανε.
Αχ ! Ειπα οτι δεν αποδειχθηκε οτι εκανε το φονο της Βερας! Οι υποθεσεις με τους πινακες ομως συνηθως δεν ειναι καθαρεςδουλειες.. και αν δεν κανω λαθος τις συνεχισε.... Και τα διαμαντια ειναι μια υποθεση στην οποια περιμενω περισσοτερες εξελιξεις για την εμπλοκη της ή οχι

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από JESSIE Σαβ Δεκ 04, 2010 6:30 pm

Μπράβο Αναστασία, αυτό ακριβώς είναι. Ο Μάνος ήταν ό,τι χειρότερο για την Εύα, και μαζί δεν θα έβρισκαν την ευτυχία, τό ίδιο πιστεύω οτι είναι η Μελίτα για το Στέφανο, δεν πρόκειται να βρεί την ευτυχία μαζί της, γιατί η Μελίτα δεν τον αγαπάει πραγματικά, κι αυτό το απέδειξε οταν δεν τον πίστεψε και τον έδιωξε. Το να λέει εκ των υστέρων οτι τον αγαπάει και τον θέλει, όταν κινδυνεύει να τον χάσει για μιά άλλη γυναίκα, εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει για πραγματική αγάπη, αλλά για απλό εγωισμό. Τώρα θα κάνουν μιά προσπάθεια να ξεπεράσουν το παρελθόν, αλλά επειδή αυτό που ονομάζουν και οι δύο "αγάπη" δεν υπάρχει στην πραγματικότητα, κρατάω τις επιφυλάξεις μου.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 6:32 pm

anastasia20 έγραψε:
ευτυχια για τη μελιτα ειναι να ειναι να ειναι με τον ανθρωπο που αγαπα και την αγαπα...με το στεφανο...
εγω δεν θεωρω οτι ο στεφανος "πουλησε" τη μελιτα...εκανε βλακειες πολλες τοτε με το γαμο του με την ευα εκανε...αλλα η αγαπη τους υπερνικησε τα παντα....

και ναι για την ηρωιδα μου...αυτη ειναι η ευτυχια της για μενα....οχι η δικαιωση της...αλλα η ευτυχια της...δεν βρισκομαστε σε δικαστηριο...και ποιος θα κρινει ποιο ειναι το δικαιο και ποιο ειναι το αδικο;;;
δικαιο για τον καθενα ειναι να βρει την ευτυχια...για μενα η ευτυχια της μελιτας ειναι ο στεφανος αφου αυτον αγαπα...

για παραδειγμα....εγω δεν θεωρω οτι η ευτυχια της ευας ηταν σε καμια περιπτωση ο μανος που της ειχε κανει ΤΑ τερατα...και ομως πολλοι θεωρουσαν οτι για να ευτυχισει η ευα πρεπει να ειναι με το μανο επειδη τον αγαπα παρα τα οσα της ειχε κανει....
αφου αυτο ηθελαν για την ηρωιδα τους οκ....εμενα δεν με ενδιαφερει η ευα...οποτε δεν ασχολουμαι και παραπανω....αν θελει να ειναι με το μανο ας ειναι με το μανο....

Εδώ βλέπω αντίθετες απόψεις, για ίδια πράγματα. Ο Μάνος που είχε κάνει τέρατα στην Ευα, δεν ήταν η ευτυχίας της, και ας τον αγαπούσε, ενώ ο Στέφανος που έκανε - για μένα - τέρατα στην Μελίτα, είναι η ευτυχία της γιατι τον αγαπάει??

Και οι δύο ηρωίδες, άσχετα αν μου είναι ή οχι συμπαθείς, αξίζουν να έχουν έναν άντρα όλοτελα δικό τους, και να είναι η νούμερο ένα προταιρεότητα στην ζωή τους.
Κάτι που δεν ήταν ούτε η Ευα για τον Μάνο, ούτε η Μελίτα για τον Στεφανο.

Το θέμα της δικαίωσης, είχε τεθεί σε εκείνο το σχολιασμό επεισοδίου, γιαυτό και τον ανέφερα..

Τέλος, αν εσυ θεωρείς οτι είναι ότι καλύτερο για την αγαπημένη σου ηρωίδα, να είναι μαζί με τον Στέφανο, μόνο και μόνο επειδή τον αγαπάει, πάσο. Εγώ όμως που θεωρώ οτι ξεφτυλίζεται η Μελίτα σαν χαρακτήρας, και σαν γυναίκα με αυτό, μπορω να το λεω?
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από anastasia20 Σαβ Δεκ 04, 2010 6:36 pm

JESSIE έγραψε:Μπράβο Αναστασία, αυτό ακριβώς είναι. Ο Μάνος ήταν ό,τι χειρότερο για την Εύα, και μαζί δεν θα έβρισκαν την ευτυχία, τό ίδιο πιστεύω οτι είναι η Μελίτα για το Στέφανο, δεν πρόκειται να βρεί την ευτυχία μαζί της, γιατί η Μελίτα δεν τον αγαπάει πραγματικά, κι αυτό το απέδειξε οταν δεν τον πίστεψε και τον έδιωξε. Το να λέει εκ των υστέρων οτι τον αγαπάει και τον θέλει, όταν κινδυνεύει να τον χάσει για μιά άλλη γυναίκα, εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει για πραγματική αγάπη, αλλά για απλό εγωισμό. Τώρα θα κάνουν μιά προσπάθεια να ξεπεράσουν το παρελθόν, αλλά επειδή αυτό που ονομάζουν και οι δύο "αγάπη" δεν υπάρχει στην πραγματικότητα, κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

jessie η μελιτα την δεδομενη χρονικη στιγμη με το στεφανο ηταν φαουλ και το εχω πει....ναι δεν τον εμπιστευτηκε και τον κατηγορησε αδικα...δεν την δικαιολογω σε αυτο...
ομως δεν θεωρω οτι επεστρεψε στο στεφανο απο εγωισμο αλλα επειδη καταλαβε οτι τον αγαπαει...ειδε επιτελους καθαρα...πιστεψε στην αθωοτητα του...και συνειδητοποιησε οτι δεν μπορουσε μακρυα του...
εκανε λαθος τοτε με το στεφανο που τον εδιωχνε...αλλα δεν μπορεις να την κατηγορησεις οτι δεν τον αγαπησε και δεν τον αγαπαει...ας μην ξεχναμε οτι τα εβαλε περυσι με ολους και με ολα για να ειναι με το στεφανο....αυτο δεν ειναι αποδειξη αγαπης;;;;
δεν γινεται να αναιρουμε ολα οσα εκανε για το στεφανο επειδη φερθηκε λαθος μια δεδομενη χρονικη στιγμη...
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από anastasia20 Σαβ Δεκ 04, 2010 6:39 pm

Καρ-Mik έγραψε:
anastasia20 έγραψε:
ευτυχια για τη μελιτα ειναι να ειναι να ειναι με τον ανθρωπο που αγαπα και την αγαπα...με το στεφανο...
εγω δεν θεωρω οτι ο στεφανος "πουλησε" τη μελιτα...εκανε βλακειες πολλες τοτε με το γαμο του με την ευα εκανε...αλλα η αγαπη τους υπερνικησε τα παντα....

και ναι για την ηρωιδα μου...αυτη ειναι η ευτυχια της για μενα....οχι η δικαιωση της...αλλα η ευτυχια της...δεν βρισκομαστε σε δικαστηριο...και ποιος θα κρινει ποιο ειναι το δικαιο και ποιο ειναι το αδικο;;;
δικαιο για τον καθενα ειναι να βρει την ευτυχια...για μενα η ευτυχια της μελιτας ειναι ο στεφανος αφου αυτον αγαπα...

για παραδειγμα....εγω δεν θεωρω οτι η ευτυχια της ευας ηταν σε καμια περιπτωση ο μανος που της ειχε κανει ΤΑ τερατα...και ομως πολλοι θεωρουσαν οτι για να ευτυχισει η ευα πρεπει να ειναι με το μανο επειδη τον αγαπα παρα τα οσα της ειχε κανει....
αφου αυτο ηθελαν για την ηρωιδα τους οκ....εμενα δεν με ενδιαφερει η ευα...οποτε δεν ασχολουμαι και παραπανω....αν θελει να ειναι με το μανο ας ειναι με το μανο....

Εδώ βλέπω αντίθετες απόψεις, για ίδια πράγματα. Ο Μάνος που είχε κάνει τέρατα στην Ευα, δεν ήταν η ευτυχίας της, και ας τον αγαπούσε, ενώ ο Στέφανος που έκανε - για μένα - τέρατα στην Μελίτα, είναι η ευτυχία της γιατι τον αγαπάει??

Και οι δύο ηρωίδες, άσχετα αν μου είναι ή οχι συμπαθείς, αξίζουν να έχουν έναν άντρα όλοτελα δικό τους, και να είναι η νούμερο ένα προταιρεότητα στην ζωή τους.
Κάτι που δεν ήταν ούτε η Ευα για τον Μάνο, ούτε η Μελίτα για τον Στεφανο.

Το θέμα της δικαίωσης, είχε τεθεί σε εκείνο το σχολιασμό επεισοδίου, γιαυτό και τον ανέφερα..

Τέλος, αν εσυ θεωρείς οτι είναι ότι καλύτερο για την αγαπημένη σου ηρωίδα, να είναι μαζί με τον Στέφανο, μόνο και μόνο επειδή τον αγαπάει, πάσο. Εγώ όμως που θεωρώ οτι ξεφτυλίζεται η Μελίτα σαν χαρακτήρας, και σαν γυναίκα με αυτό, μπορω να το λεω?

σου ειπε κανεις να μην το λες;;;και εγω λεω τι κανω για μια ηρωιδα που δεν με αφορα...
τωρα οσα για ΤΑ τερατα...
δοξω τον θεο....ο στεφανος δεν βιασε...χτυπησε...εβρισε...κοροιδευε...εβγαζε τρελη....χρησιμοποιησε τη μελιτα...
ο μανος στην ευα τα ειχε κανει ολα αυτα...
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 6:43 pm

Βασει αυτου που ειπε η Καρ-Μικ εχει δικαιο! καθε μια αξιζει ενα αντρα ολοκληρωτικα δικο της. και ο στεφανος δεν αξιζει στην μελιτα αν συνεχιζει να βλεπει την εριεττα αλλα ουτε και στην εριεττα αν τρεχει τη μελιτα και θελει να τα ξαναβρουν! Οποτε αν δεν αλλαξει δεν αξιζει ! Απλα δικη μου προτιμηση να βλεπω Στεφ-Μελ μαζι γιατι και εκεινη εδειξε οτι τον αγαπαει και δεν πηγε με κανεναν αλλο εκτος απο αυτον ακομη και αν χωρισαν και εδειξε πως νοιαζεται και εκεινος λεει (και θελω να πιστευω οτι τα εννοει) οτι την αγαπα και για χαρη της σταματησε την εκδικηση

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 6:53 pm

anastasia20 έγραψε:
jessie η μελιτα την δεδομενη χρονικη στιγμη με το στεφανο ηταν φαουλ και το εχω πει....ναι δεν τον εμπιστευτηκε και τον κατηγορησε αδικα...δεν την δικαιολογω σε αυτο...
ομως δεν θεωρω οτι επεστρεψε στο στεφανο απο εγωισμο αλλα επειδη καταλαβε οτι τον αγαπαει...ειδε επιτελους καθαρα...πιστεψε στην αθωοτητα του...και συνειδητοποιησε οτι δεν μπορουσε μακρυα του...
εκανε λαθος τοτε με το στεφανο που τον εδιωχνε...αλλα δεν μπορεις να την κατηγορησεις οτι δεν τον αγαπησε και δεν τον αγαπαει...ας μην ξεχναμε οτι τα εβαλε περυσι με ολους και με ολα για να ειναι με το στεφανο....αυτο δεν ειναι αποδειξη αγαπης;;;;
δεν γινεται να αναιρουμε ολα οσα εκανε για το στεφανο επειδη φερθηκε λαθος μια δεδομενη χρονικη στιγμη...

Εδώ θέλω να μείνω σε δύο σημεία ..

Το ένα σχετικο-άσχετο με Στέφανο-Μελίτα
1) Ακόμα ''κατηγορούνται'' οι φεγγαροπετρίτες, που έκριναν την Μελίτα και τον Στεφανο, γιατί δεν κάθησαν να τους ακούσουν (αν και πάλι, εγώ ένοχους τους θεωρώ στο κέρατο προς την Ευα), αλλα η Μελίτα, απλώς ''είναι φάουλ''.

2) Εσυ δηλαδή, θεωρείς οτι τώρα το κατάλαβε που τον αγαπάει, έτσι τυχαία, και δεν έχει καμία σχέση που μπήκε η Εριέττα στο προσκύνιο?
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από anastasia20 Σαβ Δεκ 04, 2010 7:07 pm

Καρ-Mik έγραψε:
anastasia20 έγραψε:
jessie η μελιτα την δεδομενη χρονικη στιγμη με το στεφανο ηταν φαουλ και το εχω πει....ναι δεν τον εμπιστευτηκε και τον κατηγορησε αδικα...δεν την δικαιολογω σε αυτο...
ομως δεν θεωρω οτι επεστρεψε στο στεφανο απο εγωισμο αλλα επειδη καταλαβε οτι τον αγαπαει...ειδε επιτελους καθαρα...πιστεψε στην αθωοτητα του...και συνειδητοποιησε οτι δεν μπορουσε μακρυα του...
εκανε λαθος τοτε με το στεφανο που τον εδιωχνε...αλλα δεν μπορεις να την κατηγορησεις οτι δεν τον αγαπησε και δεν τον αγαπαει...ας μην ξεχναμε οτι τα εβαλε περυσι με ολους και με ολα για να ειναι με το στεφανο....αυτο δεν ειναι αποδειξη αγαπης;;;;
δεν γινεται να αναιρουμε ολα οσα εκανε για το στεφανο επειδη φερθηκε λαθος μια δεδομενη χρονικη στιγμη...

Εδώ θέλω να μείνω σε δύο σημεία ..

Το ένα σχετικο-άσχετο με Στέφανο-Μελίτα
1) Ακόμα ''κατηγορούνται'' οι φεγγαροπετρίτες, που έκριναν την Μελίτα και τον Στεφανο, γιατί δεν κάθησαν να τους ακούσουν (αν και πάλι, εγώ ένοχους τους θεωρώ στο κέρατο προς την Ευα), αλλα η Μελίτα, απλώς ''είναι φάουλ''.

2) Εσυ δηλαδή, θεωρείς οτι τώρα το κατάλαβε που τον αγαπάει, έτσι τυχαία, και δεν έχει καμία σχέση που μπήκε η Εριέττα στο προσκύνιο?

1)με βλεπεις να κατηγορω τους φεγγαροπετριτες;;;;ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα ΕΓΩ τους φεγγαροπετριτες δεν τους εχω κρινει ποτε...τωρα αν αναφερεσαι στην γενικη εικονα που εχω για τους φεγγαροπετριτες ειναι αλλο αυτο..η εικονα αυτη σχηματιστηκε απο αλλα γεγονοτα..και δεν εχει σχεση με αυτο που μιλαμε...

2)μπορει η εριεττα να ηταν το κινητρο...μπορει να συνειδητοποιησε οτι οντως χανει το στεφανο....και να συνειδητοποιησε οτι δεν μπορει μακρυα του...αλλα δε γυρισε στο στεφανο απο εγωισμο...απλως το νταραβερι με την εριεττα επιταχυνε την συνειδητοποιηση αυτη...
anastasia20
anastasia20
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 7:14 pm

anastasia20 έγραψε:

1)με βλεπεις να κατηγορω τους φεγγαροπετριτες;;;;ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα ΕΓΩ τους φεγγαροπετριτες δεν τους εχω κρινει ποτε...τωρα αν αναφερεσαι στην γενικη εικονα που εχω για τους φεγγαροπετριτες ειναι αλλο αυτο..η εικονα αυτη σχηματιστηκε απο αλλα γεγονοτα..και δεν εχει σχεση με αυτο που μιλαμε...

Θυμάμαι - και για να μην παρεξηγούμε, δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά - πολλους ΣτεφανοΜελιτικούς ή να γράφουν ή να συμφωνούν με αυτούς που γράφουν - για τους κακούς φεγγαροπετρίτες, και το πόσο άδικα φέρθηκαν στην Μελίτα, και ακόμα και τώρα να γράφεται αυτό κατα καιρούς, που ''την στήσανε στον τοίχο και δεν την άκουσαν''.

Ξαναλέω, οτι όπως και να έχει θεωρώ οτι με τον Στέφανο φταίνε σε αυτό το θέμα, αλλα το ανέφερα για συγκριση των ίδιων συμπεριφορών με διαφορετική αντιμετώπιση.

2)μπορει η εριεττα να ηταν το κινητρο...μπορει να συνειδητοποιησε οτι οντως χανει το στεφανο....και να συνειδητοποιησε οτι δεν μπορει μακρυα του...αλλα δε γυρισε στο στεφανο απο εγωισμο...απλως το νταραβερι με την εριεττα επιταχυνε την συνειδητοποιηση αυτη...
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Οτι με τις προσπάθειες του Στέφανου πριν την σχέση του με την Εριέττα, θα είχε κάθε λογική, να συνηδητοποιήσει την αγάπη της για αυτόν.

Αλλα το ''κατάλαβε'', όταν είδε οτι μπήκε μια άλλη στην ζωή του.
Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να τον αγαπάει, αλλα εμένα μου κάνει ως εγωισμός, και όχι σαν συνηδητοποίηση.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 7:26 pm

Καμια φορα ομως συνειδητοποιουμε ποσο πολυ αγαπαμε καποιον οταν τον χανουμε.. και οχι μονο συντροφο αλλα απο το καθετι μικρο! Πχ ενα ζευγαρι παπουτσια που πριν δεν τα θελαμε οταν τα αγορασει καποιος καταλαβαινουμε την αξια τους. οχι μονο σαν θεμα εγωισμου αλλα ισως αμα χασεις κατι καταλαβαινεις καλυτερα ποσο το ηθελες.. και συμβαινει...

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 7:33 pm

despinam έγραψε:Καμια φορα ομως συνειδητοποιουμε ποσο πολυ αγαπαμε καποιον οταν τον χανουμε.. και οχι μονο συντροφο αλλα απο το καθετι μικρο! Πχ ενα ζευγαρι παπουτσια που πριν δεν τα θελαμε οταν τα αγορασει καποιος καταλαβαινουμε την αξια τους. οχι μονο σαν θεμα εγωισμου αλλα ισως αμα χασεις κατι καταλαβαινεις καλυτερα ποσο το ηθελες.. και συμβαινει...

Εγω το εκλαμβάνο αλλιώς. Σαν τα παιδάκια που έχουν παρατημένο ενα παιχνίδι, και τελικά παίζουν μαζί του, μόνο οταν παέι να τους το πάρει το αδερφάκι τους...
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 7:39 pm

Ορισμενες φορες ειναι θεμα εγωισμου ορισμενες φορες ειναι θεμα συνειδητοποιησης.. εστω και αν το εχεις αντιληφθει αργα..ειναι στο χαρακτηρα του καθενος το πώς θα αντιδρασει. παντως, και στο Λουκα -Νορα ενω αγαπιονταν απο μικροι δεν το ελεγαν ο ενας στον αλλο και αυτο που τους εφερε κοντα ηταν οταν η νορα παντρευοταν τον μπελλο και ο λουκας τη νταιζη.. Σαφως δεν ηταν θεμα εγωισμου απλα εκεινη τη στιγμη αντιληφθηκανν περισσοτερο απο ποτε οτι ειναι το ταιρι ο ενας του αλλουνου και ειδικα οταν πιεζεσαι λιγακι και δεν εχεις την ανεση του χρονου ΄κανεις κινησεις !

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 7:41 pm

despinam έγραψε:Ορισμενες φορες ειναι θεμα εγωισμου ορισμενες φορες ειναι θεμα συνειδητοποιησης.. εστω και αν το εχεις αντιληφθει αργα..ειναι στο χαρακτηρα του καθενος το πώς θα αντιδρασει. παντως, και στο Λουκα -Νορα ενω αγαπιονταν απο μικροι δεν το ελεγαν ο ενας στον αλλο και αυτο που τους εφερε κοντα ηταν οταν η νορα παντρευοταν τον μπελλο και ο λουκας τη νταιζη.. Σαφως δεν ηταν θεμα εγωισμου απλα εκεινη τη στιγμη αντιληφθηκανν περισσοτερο απο ποτε οτι ειναι το ταιρι ο ενας του αλλουνου και ειδικα οταν πιεζεσαι λιγακι και δεν εχεις την ανεση του χρονου ΄κανεις κινησεις !

Δεν είναι το ίδιο. Ο Λουκάς δεν έλεγε στην Νόρα οτι νιώθει όπως νιώθει, ούτε το αντίθετο...
Εδώ μιλαμε οτι δεν αντιλαμβάνεται τα συναισθήματα του άλλου (πχ. οτι ο Στέφανος την αγαπάει) και όχι τα ίδια τα δικά της.
Γιατί αν θυμάμαι καλά, καθόλη την διάρκεια έλεγε οτι τον αγαπάει τον Στέφανο, απλώς δεν τον πίστευε.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 7:47 pm

Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:Ορισμενες φορες ειναι θεμα εγωισμου ορισμενες φορες ειναι θεμα συνειδητοποιησης.. εστω και αν το εχεις αντιληφθει αργα..ειναι στο χαρακτηρα του καθενος το πώς θα αντιδρασει. παντως, και στο Λουκα -Νορα ενω αγαπιονταν απο μικροι δεν το ελεγαν ο ενας στον αλλο και αυτο που τους εφερε κοντα ηταν οταν η νορα παντρευοταν τον μπελλο και ο λουκας τη νταιζη.. Σαφως δεν ηταν θεμα εγωισμου απλα εκεινη τη στιγμη αντιληφθηκανν περισσοτερο απο ποτε οτι ειναι το ταιρι ο ενας του αλλουνου και ειδικα οταν πιεζεσαι λιγακι και δεν εχεις την ανεση του χρονου ΄κανεις κινησεις !

Δεν είναι το ίδιο. Ο Λουκάς δεν έλεγε στην Νόρα οτι νιώθει όπως νιώθει, ούτε το αντίθετο...
Εδώ μιλαμε οτι δεν αντιλαμβάνεται τα συναισθήματα του άλλου (πχ. οτι ο Στέφανος την αγαπάει) και όχι τα ίδια τα δικά της.
Γιατί αν θυμάμαι καλά, καθόλη την διάρκεια έλεγε οτι τον αγαπάει τον Στέφανο, απλώς δεν τον πίστευε.
Ναι αλλα ο Λουκας και η Νορα δεν παραδεχονταν καν οτι αγαπιουνταν! Ελεγαν οτι δεν αγαπουν ο ενας τον αλλο.. και επρεπε να γινει οτι εγινε για να διεκδικησουν ο ενας τον αλλο.. αν δεν συνεβαινε αυτο ισως να αργουσαν ακομα περισσοτερο να το καταλαβαιναν.. Τον αγαπουσε το Στεφανο η Μελιτα ναι.. Καποιες στιγμες ομως ελεγε οτι τον ειχε ξεπερασει και δεν το παραδεχοταν στον εαυτο της. και του ειχε πει να συνεχισει και τη ζωη του.. Και δεν ειναι τα ιδια που ειχε πει ο Λουκας στη Νορα; Αλλα μολις ειδε οτι εδεσε το γλυκο με τον Μπελλο το μετανιωσε; και αυτη μολις ειδε την εριεττα και οτι συνεχιζε τη ζωη του ο στεφανος καταλαβε τι εχασε και τι ηθελε πισω..

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 7:55 pm

despinam έγραψε:
Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:Ορισμενες φορες ειναι θεμα εγωισμου ορισμενες φορες ειναι θεμα συνειδητοποιησης.. εστω και αν το εχεις αντιληφθει αργα..ειναι στο χαρακτηρα του καθενος το πώς θα αντιδρασει. παντως, και στο Λουκα -Νορα ενω αγαπιονταν απο μικροι δεν το ελεγαν ο ενας στον αλλο και αυτο που τους εφερε κοντα ηταν οταν η νορα παντρευοταν τον μπελλο και ο λουκας τη νταιζη.. Σαφως δεν ηταν θεμα εγωισμου απλα εκεινη τη στιγμη αντιληφθηκανν περισσοτερο απο ποτε οτι ειναι το ταιρι ο ενας του αλλουνου και ειδικα οταν πιεζεσαι λιγακι και δεν εχεις την ανεση του χρονου ΄κανεις κινησεις !

Δεν είναι το ίδιο. Ο Λουκάς δεν έλεγε στην Νόρα οτι νιώθει όπως νιώθει, ούτε το αντίθετο...
Εδώ μιλαμε οτι δεν αντιλαμβάνεται τα συναισθήματα του άλλου (πχ. οτι ο Στέφανος την αγαπάει) και όχι τα ίδια τα δικά της.
Γιατί αν θυμάμαι καλά, καθόλη την διάρκεια έλεγε οτι τον αγαπάει τον Στέφανο, απλώς δεν τον πίστευε.
Ναι αλλα ο Λουκας και η Νορα δεν παραδεχονταν καν οτι αγαπιουνταν! Ελεγαν οτι δεν αγαπουν ο ενας τον αλλο.. και επρεπε να γινει οτι εγινε για να διεκδικησουν ο ενας τον αλλο.. αν δεν συνεβαινε αυτο ισως να αργουσαν ακομα περισσοτερο να το καταλαβαιναν.. Τον αγαπουσε το Στεφανο η Μελιτα ναι.. Καποιες στιγμες ομως ελεγε οτι τον ειχε ξεπερασει και δεν το παραδεχοταν στον εαυτο της. και του ειχε πει να συνεχισει και τη ζωη του.. Και δεν ειναι τα ιδια που ειχε πει ο Λουκας στη Νορα; Αλλα μολις ειδε οτι εδεσε το γλυκο με τον Μπελλο το μετανιωσε; και αυτη μολις ειδε την εριεττα και οτι συνεχιζε τη ζωη του ο στεφανος καταλαβε τι εχασε και τι ηθελε πισω..

Απο το να είσαι φίλος 15 χρόνια και να παραδεχτείς οτι αγαπάς ερωτικα τον κολλητό σου, με κίνδυνο να χάσεις και την φιλία σου εαν ο άλλος δεν νιώθει το ίδιο , μέχρι την παραδοχή του Στέφανου και της Μελίτας, έχει μεγάλη διαφορά.
Και στο σκηνικό με τον Μπέλλο, είχαμε και μια Νταίζη με ένα επικείμενο γάμο μαζί, ας μην το ξεχνάμε.

Οπως και να εχει, δεν μπορούμε να εξισώνουμε διαφορετικές καταστάσεις, και διαφορετικά συναισθήματα. Είπα και πιο πάνω. Η Μελίτα δεν είπε ποτέ οτι έπαψε να αγαπάει τον Στέφανο. Απλως οτι δεν πίστευε στην δική του αγάπη, που όλος τυχαίως πίστεψε οταν εμφανίστηκε η Εριέττα. Wink
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 7:58 pm

Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:
Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:Ορισμενες φορες ειναι θεμα εγωισμου ορισμενες φορες ειναι θεμα συνειδητοποιησης.. εστω και αν το εχεις αντιληφθει αργα..ειναι στο χαρακτηρα του καθενος το πώς θα αντιδρασει. παντως, και στο Λουκα -Νορα ενω αγαπιονταν απο μικροι δεν το ελεγαν ο ενας στον αλλο και αυτο που τους εφερε κοντα ηταν οταν η νορα παντρευοταν τον μπελλο και ο λουκας τη νταιζη.. Σαφως δεν ηταν θεμα εγωισμου απλα εκεινη τη στιγμη αντιληφθηκανν περισσοτερο απο ποτε οτι ειναι το ταιρι ο ενας του αλλουνου και ειδικα οταν πιεζεσαι λιγακι και δεν εχεις την ανεση του χρονου ΄κανεις κινησεις !

Δεν είναι το ίδιο. Ο Λουκάς δεν έλεγε στην Νόρα οτι νιώθει όπως νιώθει, ούτε το αντίθετο...
Εδώ μιλαμε οτι δεν αντιλαμβάνεται τα συναισθήματα του άλλου (πχ. οτι ο Στέφανος την αγαπάει) και όχι τα ίδια τα δικά της.
Γιατί αν θυμάμαι καλά, καθόλη την διάρκεια έλεγε οτι τον αγαπάει τον Στέφανο, απλώς δεν τον πίστευε.
Ναι αλλα ο Λουκας και η Νορα δεν παραδεχονταν καν οτι αγαπιουνταν! Ελεγαν οτι δεν αγαπουν ο ενας τον αλλο.. και επρεπε να γινει οτι εγινε για να διεκδικησουν ο ενας τον αλλο.. αν δεν συνεβαινε αυτο ισως να αργουσαν ακομα περισσοτερο να το καταλαβαιναν.. Τον αγαπουσε το Στεφανο η Μελιτα ναι.. Καποιες στιγμες ομως ελεγε οτι τον ειχε ξεπερασει και δεν το παραδεχοταν στον εαυτο της. και του ειχε πει να συνεχισει και τη ζωη του.. Και δεν ειναι τα ιδια που ειχε πει ο Λουκας στη Νορα; Αλλα μολις ειδε οτι εδεσε το γλυκο με τον Μπελλο το μετανιωσε; και αυτη μολις ειδε την εριεττα και οτι συνεχιζε τη ζωη του ο στεφανος καταλαβε τι εχασε και τι ηθελε πισω..

Απο το να είσαι φίλος 15 χρόνια και να παραδεχτείς οτι αγαπάς ερωτικα τον κολλητό σου, με κίνδυνο να χάσεις και την φιλία σου εαν ο άλλος δεν νιώθει το ίδιο , μέχρι την παραδοχή του Στέφανου και της Μελίτας, έχει μεγάλη διαφορά.
Και στο σκηνικό με τον Μπέλλο, είχαμε και μια Νταίζη με ένα επικείμενο γάμο μαζί, ας μην το ξεχνάμε.

Οπως και να εχει, δεν μπορούμε να εξισώνουμε διαφορετικές καταστάσεις, και διαφορετικά συναισθήματα. Είπα και πιο πάνω. Η Μελίτα δεν είπε ποτέ οτι έπαψε να αγαπάει τον Στέφανο. Απλως οτι δεν πίστευε στην δική του αγάπη, που όλος τυχαίως πίστεψε οταν εμφανίστηκε η Εριέττα. Wink
Το ειπα οτι υπηρχε σκηνικο με Μπελλο και Νταιζη.. και μπορει γαμος να μην υπηρχε στην περιπτωση της Μελ-Στεφ αλλα οσο να ναι η Εριεττα μπηκε στη ζωη του. Μα δε θυμαμαι να ειπε η Μελιτα οτι πιστεψε στην αγαπη του τωρα! Απλα ειπε οτι τωρα καταλαβε οτι τον αγαπα περισσοτερο απο καθετι και τον πιστευει !!! οχι οτι πιστευει οτι την αγαπΑ!

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Cancoon Σαβ Δεκ 04, 2010 8:02 pm

despinam συμφωνώ με όσα γράφεις.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 8:04 pm

Cancoon έγραψε:despinam συμφωνώ με όσα γράφεις.
Ευχαριστω ..!! :)

despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Σαβ Δεκ 04, 2010 8:04 pm

despinam έγραψε:
Το ειπα οτι υπηρχε σκηνικο με Μπελλο και Νταιζη.. και μπορει γαμος να μην υπηρχε στην περιπτωση της Μελ-Στεφ αλλα οσο να ναι η Εριεττα μπηκε στη ζωη του. Μα δε θυμαμαι να ειπε η Μελιτα οτι πιστεψε στην αγαπη του τωρα! Απλα ειπε οτι τωρα καταλαβε οτι τον αγαπα περισσοτερο απο καθετι και τον πιστευει !!! οχι οτι πιστευει οτι την αγαπΑ!

Μα ρε Δέσποινα, δεν είναι το ίδιο Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 905116

Ο Στέφανος πήγε με την Ερι απο επιλογή. Ο Λουκάς έπρεπε να παντρευτεί την Νταίζη απο εκβιασμό. Και ακριβώς επειδή έπρεπε να παντρευτεί την Νταίζη, έσπρωχνε τον Μπέλλο στην Νόρα, και ας ζήλευε (αχ Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 681539 ).


Αρα, η Μελίτα αν δεν πιστεύει οτι την αγαπάει, γιατί τον δέχεται πίσω??
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από despinam Σαβ Δεκ 04, 2010 8:10 pm

Καρ-Mik έγραψε:
despinam έγραψε:
Το ειπα οτι υπηρχε σκηνικο με Μπελλο και Νταιζη.. και μπορει γαμος να μην υπηρχε στην περιπτωση της Μελ-Στεφ αλλα οσο να ναι η Εριεττα μπηκε στη ζωη του. Μα δε θυμαμαι να ειπε η Μελιτα οτι πιστεψε στην αγαπη του τωρα! Απλα ειπε οτι τωρα καταλαβε οτι τον αγαπα περισσοτερο απο καθετι και τον πιστευει !!! οχι οτι πιστευει οτι την αγαπΑ!

Μα ρε Δέσποινα, δεν είναι το ίδιο Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 905116

Ο Στέφανος πήγε με την Ερι απο επιλογή. Ο Λουκάς έπρεπε να παντρευτεί την Νταίζη απο εκβιασμό. Και ακριβώς επειδή έπρεπε να παντρευτεί την Νταίζη, έσπρωχνε τον Μπέλλο στην Νόρα, και ας ζήλευε (αχ Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 2 681539 ).
Αρα, η Μελίτα αν δεν πιστεύει οτι την αγαπάει, γιατί τον δέχεται πίσω??
Μα δε μιλησα για το Στεφανο εγω.... Εγω ειχα παραλληρισει το Λουκα με τη Μελιτα!! οχι το Λουκα με το Στεφανο! Και ειχα πει οτι μοιαζουν γιατι στο σημειο που ειχαν πει στους δυο που αγαπουσαν οτι ας συνεχισουν τη ζωη τους και οτι δεν θα τους πειραξει και αυτο πιστευαν οταν αυτο εγινε πραγματικοτητα δεν τους αρεσε καθολου.. και καταλαβαν οτι η αγαπη τους ηταν πανω απο ολους και ολα. (το θεμα μας ηταν αν ειναι εγωιστικη η σταση ή οχι της Μελιτας , οχι ο Στεφανος!) Όσο για το αλλο γιατι τον δεχεται πισω; Μα δεν τον δεχτηκε (ακομα) ! Απλα καταλαβε οτι τον αγαπαει και πηγε και του το ειπε.. Και θα ηθελε να ειναι μαζι του φτανει να την θελει και αυτος.. Αν την θελει θα μεινει μαζι της. αν δεν τη θελει με το ζορι δεν μπορει να το κανει.. όσο και αν θελει η Μελιτα να ειναι με τον Στεφανο αν αυτος δεν τη θελει, αυτη δεν θα τον αναγκασει.. μπορει να κλαψει να πληγωθει αλλα δεν θα τον αλυσοδεσει κιολα;ς!


despinam
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης