Στέφανος-Μελίτα

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Σεπ 20, 2011 1:12 pm

ΣΨ1 έγραψε:χαχαχαχχαχχαχαχαχαχχ ειδες τι σου ειπα;;Εσπευσε να συμφωνησει!!!

Ο Αλεξ φέρνει την "αντρική" ματιά στα γεγονότα, κι άρα η γνώμη του για την ψυχολογία του Στέφανου έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα. Το ότι και οι δύο υποστηρίζατε στην αρχή το ζευγάρι Στέφανος Μελίτα, κι αργότερα αναγνωρίσατε τα στοιχεία της αληθινής αγάπης στο ζευγάρι Στέφανος Εριέττα, δείχνει οτι μπορείτε να δείτε όλες τις πλευρές και να αναθεωρήσετε, όπου χρειάζεται. Κι αυτό από μόνο του είναι άξιο συγχαρητηρίων.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Τρι Σεπ 20, 2011 10:11 pm

απο οσα εχω δει απο τη σειρα ο στεφανος πρωτα και πανω απο ολα αγαπαει τον εαυτο του και την βολη του...καπου πριν καιρο ειχα διαβασει σε ενα σχολιο (της κλαραμπελ νομιζω) τον ορο φιλοτομαριστης....του ταιριαζει γαντι πιστευω...
ειναι και ηταν ξεκαθαρος κατα τους τυπους αλλα στην ουσια ο δεν ειμαι μανος τον ξεπερασε κατα ετη φωτος...

δεν μπορω να πιστεψω εναν αντρα που η εισοδος του στη σειρα ηταν κρατωντας την φωτογραφια μιας γυναικας και με το δακρυ στα ματια για τον ανεκπληρωτο ερωτα του για αυτη τη γυναικα για χρονια ολοκληρα και μετα απο μερικα κρεβατια με μια αλλη γυναικα ξεχασε και ερωτα και αγαπη και κατεληξε να λεει ψεμματα στην γυναικα που κουβαλουσε το παιδι του και την οδηγησε σε εναν σαθρο γαμο..με καλες προθεσεις υποτιθεται αλλα και ο δρομος για την κολαση στρωμενες με τις καλυτερες των προθεσεων ειναι..γιατι μπορει και η ευα να μην ηταν απολυτα σωστη απεναντι του εφοσον ηταν και παρεμενε ερωτευμενη με εναν αλλον αντρα αλλα τουλαχιστον εκεινη ηταν απο την πρωτη στιγμη απολυτα ξεκαθαρη μαζι του κατι που ο στεφανος βολικα παρελειψε να ειναι..

οσο αφορα την μελιτα οπου και αυτο ειναι και το συγκεκριμενο τοπικ μιλαμε για μια σχεση βασισμενη στο σεξ...οκ μεγαλη ελξη στο σεξουαλικο και μονο τομεα, αλλα η ελξη και τα μεγαλα λογια χωρις πραξεις ξεθωριαζουν...
εχω διαβασει πολλα σχολια για την συμπεριφορα της μελιτας ως προς τα συναισθηματα της προς τον στεφανο και συμφωνω με τα περισσοτερα...ενα κακομαθημενο ειναι που μπορει να νομιζει πως αγαπαει αλλα δεν ξερει να νοιαζεται και στο τελος καταληγει μια εμμονικη γυναικα που θεωρει πως ολος ο κοσμος περιστρεφεται γυρω της..
ομως ουτε ο στεφανος της συμπεριφερθηκε σωστα...οταν εκεινη χαροπαλευε εκεινος ετρωγε σαν να μην τρεχει τιποτα και κανονιζε τις δουλειες του σαν να μη τρεχει καστανο...οταν την ειδε χτυπημενη απο τον μανο ουτε που ασχοληθηκε...για το "ατυχημα" της αποβολης της ομοιως...

μετα αρχισε τα περι εμπιστοσυνης οταν οτι εκανε με την ευα και την μελιτα την προηγουμενη χρονια εκανε φετος με την μελιτα και την εριεττα αλλα αυτη τη φορα την μελιτα την ποναγε γιατι τα πισωγυρισματα και το κεντρο προσοχης δεν ηταν εκεινη αλλα η εριεττα και ψυλλοι στα αυτια της μπηκανε..οκ ροδα ειναι και γυριζει...

και μεσα σε ολο αυτο το μυλο ο στεφανος καταληγει παντα βολεμενος και παντα ο ηθικα αμεμπτος...
συγκριτικα με το ποσο μεμπτη κατεληξε η μελιτα ναι οντως ειναι σε καλυτερη θεση αλλα αντικειμενικα με την δικη μου ματια καθολου αξιοπιστος σε κανενα επιπεδο..
αν τα παρουμε καθαρα ψυχρα τα πραγματα απο τοτε που συσχετιστηκε με την μελιτα η μελιτα δεν πηγε ξανα με κανεναν ενω ο στεφανος πηγε και με την ευα και την μελιτα και τα καταφερε να μην θεωρειτε καν κερατο...οχι μπραβο του...
ο δε μανος οσο λαμογιο και αν ηταν..και ηταν αχαρακτηριστος!! αλλα οταν βεβαιωθηκε για τα συναισθηματα του για την ευα παρολο που δεν ηταν μαζι της, για ολο τον χρονο δεν πηγε ξανα με καμια, αν και "ηθικα" ποιος θα τον κατηγορουσε?
ο λουκας απο οταν βεβαιωθηκε για τα συναισθηματα του για τη νορα ομοιως ακομα και οταν δεν ηταν μαζι ακομα και οταν ηταν χωρισμενοι...
το θεμα δεν ειναι να δηλωνει καποιος αγαπη και ερωτα στα λογια αλλα να συναδουν και οι πραξεις του...
ομως και ο στεφανος δεν ειναι πως απατησε καποια...εκτος απο την ευα βεβαια με το φιλι του στη μελιτα αλλα και εκει λαδι βγηκε...
το θεμα ειναι ομως δεν ειναι αν ηταν χωρισμενος η ελευθερος...αν ηταν υπο πιεση η οχι..αν τον πιστευε το συμπαν η οχι..αλλα πως χειριζοταν τα συναισθηματα του και τελικα δεν αφησε θηλυκη γατα εκει μεσα...

η δεν μελιτα δεν ειναι γυναικα για ωριμη σχεση...ουτε καν για σχεση ...ο στεφανος ειναι αντρας για σχεση..αλλα με ορους...και οποια συμφωνει μαζι του εχει καλως..αλλιως ολο και καποιο θυμα θα βρει...

με την εριεττα γι παραδειγμα ενω ηταν ξεκαθαρος μαζι της πως αγαπαει την μελιτα οταν εμαθε πως η εριεττα τον θελει δεν αραιωσε τις επισκεψεις του για το καλο της εριεττας, εμενα αυτο που αφηνει την εντυπωση της καβατζας....αν δεν μας βγει με τη μελιτα ας εχουμε διπλα την εριεττα που θα εβρισκε καλυτερα...

ομολογουμενως βεβαια ξερει πως να ελισσεται...
η ρηση για τα σιγανα ποταμακια του ταιριαζει γαντι...
βεβαια ειναι και θεμα οπτικης γωνιας...αυτο που εμενα μου φαινεται ετσι σε αλλους φαινεται αλλιως...ομως σαν χαρακτηρα οι σεναριογραφοι μεσα στους 2 κυκλους που τον εχουν δειξει μεχρι στιγμης εχουν αφησει περιθωρια και για να τον συμπαθησει καποιος σαν ηρωα και για να τον αντιπαθησει...εγω ανηκω εμφανως στην δευτερη κατηγορια...

απο τις τρεις γυναικες που τον εδειξαν να συσχετιζεται, τα πιο γονιμα συναισθηματα και ειλικρινη αφορουν την εριεττα...
με την μελιτα η μια καταστροφη διαδεχοταν την αλλην, ουτε τα δικα της συναισθηματα γεμιζαν την ζυγαρια, αλλα ουτε και τα δικα του πιστευω...
ο στεφανος καλα θα κανει να καταληξει με την εριεττα...
κριμα στην εριεττα βεβαια...της αξιζουν πολυ καλυτερα αλλα αφου αυτον θελει τι να κανουμε τωρα...

ασχετο...

απο οτι ειδα στο τρειλερ ...η εριεττα θα καταληξει στην εντατικη...
θα ηταν μια καλη στιγμη (αν και ιδιαιτερα φωσκολικη ειδικα με το ενα νοσοκομειο μετα το αλλο και με ολο το πιστολιδι) ο στεφανος να συνειδητοποιησει τι ακριβως νιωθει για εκεινη και να εκφρασει το πολυποθητο σ'αγαπω για τους φαν του ζευγαριου...
οι πραξεις του δειχνουν πως την νοιαζεται αλλα μαλλον πρεπει να κινδυνεψει να την χασει για να καταλαβει ποσο πολυ...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Σεπ 20, 2011 11:29 pm

maeveline, όλοι βλέπουμε τα ίδια ακριβώς επεισόδια, η διαφορά είναι στα μάτια και τη ματιά του καθενός.... Απ'όσα έγραψες, φαίνεται, και το λές και η ίδια, οτι δεν τον συμπαθείς το Στέφανο, και εγώ προσθέτω οτι αυτό συμβαίνει γιατί δεν τον έχεις καταλάβει καθόλου αυτόν τον χαρακτήρα, παρόλο που μας τον παρουσιάζουν πολύ ρεαλιστικά. Αν ο Στέφανος ήταν φιλοτομαριστής, κατ'αρχήν δεν θα συγκινείτο καθόλου απ'την περιπέτεια της μητέρας του, και άρα δεν θα έκανε σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί όσους την φυλάκισαν άδικα. Θα αρκείτο στα --- πολλά -- χρήματα που έβγαζε, θα ζούσε τη ζωή του με όποια γυναίκα τού γούσταρε (δεν πιστεύω οτι θα είχε κάποιος αμφιβολία γι'αυτό ) και δεν θα έδινε δεκάρα τι έκανε η Εύα, η Μελίτα, ο Μάνος ή ο Ρούσσος εκεί κάτω στην Αθήνα.. Εν απουσία του Στέφανου, η ιστορία μεταξύ Εύας, Μελίτας και Μάνου θα διαιωνίζετο, ο Μάνος θα τα είχε και με τις δύο, συγχρόνως, ή πότε παντρεμμένος με την Εύα θα τα είχε με τη Μελίτα, ή το αντίστροφο....θα αλληλοτρώγονταν μεταξύ τους.... κι εν τω μεταξύ ο Στέφανος, στο Παρίσι, θα έκανε τη δική του dolce vita....
Εχω εντελώς άλλη αντίληψη των όσων έγιναν σχετικά με την Εύα και τη Μελίτα. Γιατί θα ήταν πιό απλό να μιλήσει ο Στέφανος στην Εύα, όταν έμαθε οτι ήταν έγγυος, λέγοντάς της οτι έχει μιά άλλη σχέση από τότε πού χώρισαν, και να την αφήσει να κάνει εκείνη τις επιλογές της και να πάρει εκείνη τις αποφάσεις της, μεταθέτοντας σ'εκείνη το πρόβλημα. Δεν το έκανε, γιατί το πήρε στην πλάτη του το πρόβλημα, και τράβηξε μόνος του το κουπί για όσο διάρκεσε ο γάμος του.
Για τη Μελίτα τώρα, όταν χαροπάλευε στο νοσοκομείο, πώς εγώ θυμάμαι οτι ήταν συνέχεια εκεί, και ο Ρούσσος και η Αμαλία τον έδιωξαν με τις κλωτσιές, πώς τον θυμάμαι να πήγε εκεί ακόμη και χτυπημένος απ'τους μπράβους της Νταίζης, για να της μιλήσει? Πώς θυμάμαι να της λέει να φύγουν μαζί και να παντρευτούν μόλις γίνει καλά και μόλις βγεί το διαζύγιό του, κι εκείνη, ακόμη και στην κατάσταση που ήταν, να του λέει οτι είναι πιά αργά γι'αυτούς? Αλλη σειρά έβλεπα εγώ τόσο καιρό?
Και νομίζω οτι είναι πραγματικά υπερβολικό να τον κατηγορούμε οτι "έτρωγε" με την Εριέττα σαν να μην τρέχει τίποτε, όταν η Μελίτα ήταν στο νοσοκομείο.... Με την Εριέττα μόλις είχαν γνωριστεί, κι όμως το θέμα των διαμαντιών και αυτού που ήταν στα ίχνη τους και απ'τον οποίον θεωρούσαν οτι κινδύνευαν, ήταν επείγον και σοβαρό, θα το άφηναν για όταν θα είχαν ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή τους?

Λές οτι ξέρει να ελίσσεται.... Εγώ λέω οτι είναι εντελώς ανίκανος να ελιχθεί, γιατί αν ήξερε, δεν θα έμπλεκε τόσο τα αισθηματικά του με τα επαγγελματικά του, ώστε να κάνει σχέδια εκδίκησης και μετά να τα παρατάει, γιατί ερωτεύτηκε τη μία και δεν ήθελε να ταράξει την άλλη και τα αθώα παιδιά τους. Αν ήξερε να ελιχθεί, δεν θα δεχόταν να δώσει τους δύο ανεκτίμητης αξίας πίνακές του για να μην κινδυνέψει η ηρεμία της Εύας στην εγκυμοσύνη της, μετά την σκευωρία του Μάνου. Αν ήξερε να ελιχθεί, δεν θα τον κατηγορούσαν σαν δολοφόνο του παιδιού του, σαν αυτόν που κρυβόταν πίσω από συνομωσίες για να πάρει με πλάγιο τρόπο την περιουσία του πατέρα του. Δεν θα έφτανε στο σημείο να μην μπορεί να είναι μπροστά όταν γεννιόταν το παιδί του. Δεν θα έμπαινε φυλακή σαν ο εγκέφαλος της απαγωγής του ίδιου του γιού. Δεν θα παραιτείτο εντελώς απ'τη διεκδίκηση της περιουσίας του πατέρα του, αφήνοντας την διαχείρισή της στην Εύα.

Η Εριέττα τον αγάπησε αφού τον γνώρισε καλά, τον έζησε από κοντά σε πολύ ιδιάζουσες συνθήκες, και δεν ήταν η άπειρη παιδούλα που έπεσε θύμα του "κυρίου σιγανό ποταμάκι". Είχε τις δικές της εμπειρίες από ανδρικές πρακτικές , και μπορούσε να κρίνει ποιός ήταν ο Στέφανος. Και γι'αυτό στάθηκε δίπλα του σε όλα, γιατί κατάλαβε τι άνθρωπος είναι. Οπότε θα είναι και οι δύο πολύ τυχεροί που θα έχουν ο ένας τον άλλον.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Τρι Σεπ 20, 2011 11:40 pm

JESSIE έγραψε:maeveline, όλοι βλέπουμε τα ίδια ακριβώς επεισόδια, η διαφορά είναι στα μάτια και τη ματιά του καθενός.... Απ'όσα έγραψες, φαίνεται, και το λές και η ίδια, οτι δεν τον συμπαθείς το Στέφανο, και εγώ προσθέτω οτι αυτό συμβαίνει γιατί δεν τον έχεις καταλάβει καθόλου αυτόν τον χαρακτήρα, παρόλο που μας τον παρουσιάζουν πολύ ρεαλιστικά.
Απο που και ως που η maeveline δεν τον κατάλαβε? Επειδή έχει αρνητική άποψη για αυτόν?
scratch

Αν ο Στέφανος ήταν φιλοτομαριστής, κατ'αρχήν δεν θα συγκινείτο καθόλου απ'την περιπέτεια της μητέρας του, και άρα δεν θα έκανε σκοπό της ζωής του να εκδικηθεί όσους την φυλάκισαν άδικα. Θα αρκείτο στα --- πολλά -- χρήματα που έβγαζε, θα ζούσε τη ζωή του με όποια γυναίκα τού γούσταρε (δεν πιστεύω οτι θα είχε κάποιος αμφιβολία γι'αυτό ) και δεν θα έδινε δεκάρα τι έκανε η Εύα, η Μελίτα, ο Μάνος ή ο Ρούσσος εκεί κάτω στην Αθήνα.. Εν απουσία του Στέφανου, η ιστορία μεταξύ Εύας, Μελίτας και Μάνου θα διαιωνίζετο, ο Μάνος θα τα είχε και με τις δύο, συγχρόνως, ή πότε παντρεμμένος με την Εύα θα τα είχε με τη Μελίτα, ή το αντίστροφο....θα αλληλοτρώγονταν μεταξύ τους.... κι εν τω μεταξύ ο Στέφανος, στο Παρίσι, θα έκανε τη δική του dolce vita....
Φιλοτομαριστής δεν σημαίνει απαραίτητα φιλοτομαριστής σε όλα.. Και δεν σημαίνει οτι εαν είναι φιλοτομαριστής ή ότιδήποτε άλλο στα ερωτικά, θα είναι και σε άλλους τομείς της ζωής του...
Επίσης, πότε έδωσε δεκάρα τι κάνει η Ευα ή η Μελίτα? Razz

Εχω εντελώς άλλη αντίληψη των όσων έγιναν σχετικά με την Εύα και τη Μελίτα. Γιατί θα ήταν πιό απλό να μιλήσει ο Στέφανος στην Εύα, όταν έμαθε οτι ήταν έγγυος, λέγοντάς της οτι έχει μιά άλλη σχέση από τότε πού χώρισαν, και να την αφήσει να κάνει εκείνη τις επιλογές της και να πάρει εκείνη τις αποφάσεις της, μεταθέτοντας σ'εκείνη το πρόβλημα. Δεν το έκανε, γιατί το πήρε στην πλάτη του το πρόβλημα, και τράβηξε μόνος του το κουπί για όσο διάρκεσε ο γάμος του.
Να το ξέρω δηλαδή, το ''ειμαι χέστ@ς και δεν αντιμετωπίζω τις ευθύνες μου'' σημαίνει οτι μεταφέρω το πρόβλημα σε μένα...
Ο Στέφανος με την απόφαση του, έκανε 3(ή 2) ανθρώπους δυστυχισμένους. Την Μελίτα, την Ευα, και τον ίδιο.
Εαν διάλεγε να πει την αλήθεια, θα έκανε 3 ανθρώπους - τουλάχιστον στο τέλος - ευτυχισμένους. Μονο που ο ένας δρόμος ήταν πιο δύσκολος, και ο άλλος όχι...

Για τη Μελίτα τώρα, όταν χαροπάλευε στο νοσοκομείο, πώς εγώ θυμάμαι οτι ήταν συνέχεια εκεί, και ο Ρούσσος και η Αμαλία τον έδιωξαν με τις κλωτσιές, πώς τον θυμάμαι να πήγε εκεί ακόμη και χτυπημένος απ'τους μπράβους της Νταίζης, για να της μιλήσει? Πώς θυμάμαι να της λέει να φύγουν μαζί και να παντρευτούν μόλις γίνει καλά και μόλις βγεί το διαζύγιό του, κι εκείνη, ακόμη και στην κατάσταση που ήταν, να του λέει οτι είναι πιά αργά γι'αυτούς? Αλλη σειρά έβλεπα εγώ τόσο καιρό?
Και νομίζω οτι είναι πραγματικά υπερβολικό να τον κατηγορούμε οτι "έτρωγε" με την Εριέττα σαν να μην τρέχει τίποτε, όταν η Μελίτα ήταν στο νοσοκομείο.... Με την Εριέττα μόλις είχαν γνωριστεί, κι όμως το θέμα των διαμαντιών και αυτού που ήταν στα ίχνη τους και απ'τον οποίον θεωρούσαν οτι κινδύνευαν, ήταν επείγον και σοβαρό, θα το άφηναν για όταν θα είχαν ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή τους?
Τις μέρες που ήταν στο νοσοκομείο και χαροπάλευε, ο Στέφανος ''εκλεινε'' ποσοστα, και έτρωγε μεζεδάκια με την Εριέττα. Οταν ο ''ανθρωπος της ζωής σου'', μόλις έχει χάσει το παιδί σας, και παρολίγο να χάσει την ζωή του, δεν παζαρεύεις ποσοστά με αγνώστους....

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Τρι Σεπ 20, 2011 11:53 pm

ισως να μην εχω καταλαβει καθολου τον χαρακτηρα του ...σε αυτο βεβαια μαλλον δεν φταιει ο πολυ ρεαλιστικος τροπος που τον παρουσιασαν οι σεναριογραφοι αλλα ο καθαρα σουρεαλιστικος...

ολα τα στοιχεια που δινεις ειναι πολυ ορθα τοποθετημενα αλλα σε καθε λογο υπαρχει και αντιλογος ...ειναι και παλι θεμα οπτικης γωνιας...αλλα και παλι για να σου απαντησω τεκμεριωμενα θα επρεπε να εβλεπα τη σειρα κατι που δεν συνεβη περα απο αποσπασματα και ισως η αποψη μου να ειναι στρεβλωμενη γιατι στηριζομαι στην εικονα του δευτερου κυκλου και οχι τοσο του τριτου περα απο τους πρωτους δυο μηνες σκαρτους...

οσο αφορα τον δευτερο κυκλο ειδα εναν χαρακτηρα με μεταβολες σημαδουρας αλλα απο κει και περα μονο λογια...

ομως θα σταθω σε κατι που θεωρω εγω πιο σημαντικο απο τις ερωτοδουλειες η τις σταυροφοριες του οποιου αυτοχριζομενου εκδικητη μιας και η αυτοδικια ποτε δεν ηταν κατι που μου αρεσε σαν ιδεα οποιες και αν ηταν οι συνθηκες ποσο μαλλον οταν και ο "αδικημενος" περα απο θυμα σε πολλες περιστασεις αναλογα των συνθηκων ηταν θυτης...

για μενα (και αυτο δεν ειναι θεμα συμπαθειας χαρακτηρα η αντιπαθειας αλλα καθαρα το πως αντιλαμβανομαι εγω αυτο το θεμα) ενας αντρας που οταν η εγκυος γυναικα του δεχεται επιθεσεις και εκεινος κανονιζει ταξιδακια με την βολικη δικαιολογια πως εκεινη δεν θελει την προστασια του γιατι εχει διαλεξει τους φιλους της και οταν ο ιδιος "πατερας" μαθαινει ποιος εκανε τις αποπειρες εναντια στο αγεννητο παιδι του και δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ γιατι ουσιαστικα δεν εκανε τιποτα περα απο στιγμες που συμμαχησε για τους οποιους λογους με την παρολιγο δολοφονο του παιδιου του, ειναι πολυ λιγος οχι απλα σαν αντρας αλλα και σαν ανθρωπος γενικοτερα...μου ειναι οχι δυσκολο απλα αδυνατο να φερω την οποιαδηποτε καλη γνωμη για το ατομο του.

και αυτη την εικονα μου την δημιουργησαν οι σεναριογραφοι προς χαρη και καλα ενος απολυτου ερωτα που αποδειχθηκε φουσκα σαν και τοσα αλλα τοσο στην σχεση μελιτας-στεφανου (που ποτε δεν μου αρεσε) οσο και στον χαρακτηρα του στεφανου (που καποτε μου αρεσε).

Η σειρα μπορει να ειναι πολυ μεγαλη και να εχουν κανει πολλους και καλα με μαεστρια ελιγμους σεναριακα οι υπευθυνοι, αλλα υπαρχει και η τηλεοπτικη μνημη και οι λεπτομερειες...και σε αυτα βρισκω τον χαρακτηρα οχι απλα ανεπαρκη αλλα μειον...

οσο αφορα την σχεση του με την εριεττα...σιγουρα ο στεφανος θα ειναι τυχερος που θα την εχει...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:02 am

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα
Ένας άνθρωπος που φτάνει να συνεργάζεται ή έστω να βλέπει με συμπάθεια και ενίοτε θαυμασμό τη γυναίκα που προσπάθησε να σκοτώσει το παιδί του δεν μπορεί να λέγεται όχι πατέρας αλλά ούτε καν άντρας
Για μένα όμως υπάρχει κάτι ακόμη που τον έριξε στα μάτια μου
Ενας άνθρωπος όταν κάποιος συνάνθρωπός του (πέρα απο φύλο ή ερωτική σχέση) ακουμπήσει στα χέρια του τα προβλήματα και τις πληγές του και του δείξει εμπιστοσύνη κι εκείνος επιλέξει να τον χρησιμοποιήσει ως μέσο εκδίκησης παύει να λέγεται καν άνθρωπος.

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:21 am

maeveline, αφού λές οτι δεν παρακολούθησες όλη τη σειρά, φυσικό είναι να μην έχεις ολοκληρωμένη εικόνα....
Εγώ θεωρώ οτι η παρουσίαση του χαρακτήρα του Στέφανου έγινε με ρεαλιστικό τρόπο, που έδωσε όλες τις πλευρές του, τα διλήματά του, τις αδυναμίες του ή τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, που τον έκαναν ανθρώπινο στα μάτια μου.
Η αυτοδικία μπορεί να μην μας αρέσει, αλλά αποτελεί τη βάση για πολλές τηλεοπτικές σειρές, δεν είναι αυτή η πρώτη. Και άλλωστε η αυτοδικία μπορεί να γίνει σε διάφορα μεγέθη, κι άλλοι ήρωες της σειράς έχουν κατά καιρούς "εκδικηθεί" άλλους που τους πείραξαν ή τους αδίκησαν, δεν έχει σημασία αν υπήρχε ή όχι σχέδιο.

Το ότι αποφάσισε ταξιδάκι αναψυχής, είναι ακριβώς αυτό που έλεγα πριν, οτι τον δείχνουν ανθρώπινο, με τις ανθρώπινες αδυναμίες του. Οταν όλοι τον αντιμετωπίζουν σα λεπρό που θα μολύνει την έγγυο, και δεν τον αφήνουν να την πλησιάσει ούτε στα δέκα μέτρα, χωρις κάν να προβάλουν κάποιο λόγο γι'αυτό, δεν είναι φυσικό να εξοργιστεί?
Και πώς γίνεται να λέμε οτι δεν έκανε τίποτε εναντίον της Νταίζης? Για να μάθει αν αυτή κρύβεται πίσω απ'τις απόπειρες δεν πήγε να την πνίξει στην πισίνα, ή ήταν απ'τα επεισόδια που δεν έχεις δεί? Επειδή ο Χρήστος δεν του έλεγε πού θα την εύρισκε, δεν τον πυροβόλησε στο πόδι? Βέβαια θα υπάρξει κι εδώ ο αντίλογος, οτι ναί μεν τα έκανε αυτά, αλλά κι αυτά είναι ασυγχώρητα, γιατί είναι και πάλι αυτοδικία, και η βία εναντίον άμαχου πληθυσμού είναι κατάπτιστη! Το συμπέρασμα είναι οτι ο Στέφανος δεν πρόκειται να βρεί ποτέ το δίκιο του στα μάτια κάποιων, χωρις αυτό να έχει και τόση σημασία...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:35 am

JESSIE έγραψε:
maeveline, αφού λές οτι δεν παρακολούθησες όλη τη σειρά, φυσικό είναι να μην έχεις ολοκληρωμένη εικόνα....
Εγώ θεωρώ οτι η παρουσίαση του χαρακτήρα του Στέφανου έγινε με ρεαλιστικό τρόπο, που έδωσε όλες τις πλευρές του, τα διλήματά του, τις αδυναμίες του ή τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, που τον έκαναν ανθρώπινο στα μάτια μου.
Η αυτοδικία μπορεί να μην μας αρέσει, αλλά αποτελεί τη βάση για πολλές τηλεοπτικές σειρές, δεν είναι αυτή η πρώτη. Και άλλωστε η αυτοδικία μπορεί να γίνει σε διάφορα μεγέθη, κι άλλοι ήρωες της σειράς έχουν κατά καιρούς "εκδικηθεί" άλλους που τους πείραξαν ή τους αδίκησαν, δεν έχει σημασία αν υπήρχε ή όχι σχέδιο.
Εγω που είδα όλα τα επεισόδια, μπορώ να πω οτι τον κατάλαβα, και απλώς έχω ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική άποψη απο σένα? Razz

Το ότι αποφάσισε ταξιδάκι αναψυχής, είναι ακριβώς αυτό που έλεγα πριν, οτι τον δείχνουν ανθρώπινο, με τις ανθρώπινες αδυναμίες του. Οταν όλοι τον αντιμετωπίζουν σα λεπρό που θα μολύνει την έγγυο, και δεν τον αφήνουν να την πλησιάσει ούτε στα δέκα μέτρα, χωρις κάν να προβάλουν κάποιο λόγο γι'αυτό, δεν είναι φυσικό να εξοργιστεί?
Σαν λεπρό?
Αν ο Στέφανος ήταν άγιος, αν ο Στέφανος είχε φερθεί σπαθί στην Ευα και σε όσους τον κρατούσαν μακριά της, και αν ο Στέφανος δεν είχε μυστικά απο αυτούς, τότε ο Στέφανος θα είχε κάθε δικαίωμα να εξοργιστεί, και τότε θα μπορούσαμε να πουμε οτι οι κακοί και άδικοι του φερόταν σαν να ήταν λεπρός. Ομως ο Στέφανος, και κακό της είχε κάνει, και μπλεγμένος ήταν, έτσι λογικό και επόμενο είναι, να ''μην έχουν την ανάγκη του'' και -προφανώς- να θεωρούν οτι να ναι δίπλα της, μονο καλό δεν κάνει..
Το οτι δεν τον θέλανε κοντά της, δεν αναιρεί την γαιδουροσύνη του, στο να ετοιμάζει ταξιδάκια αναψυχής, όταν βλέπει οτι η (χέσ@ την Ευα, που στο φινάλε τι τον νοιάζει) οταν κινδυνεύει ο γιος του...

Και πώς γίνεται να λέμε οτι δεν έκανε τίποτε εναντίον της Νταίζης? Για να μάθει αν αυτή κρύβεται πίσω απ'τις απόπειρες δεν πήγε να την πνίξει στην πισίνα, ή ήταν απ'τα επεισόδια που δεν έχεις δεί? Επειδή ο Χρήστος δεν του έλεγε πού θα την εύρισκε, δεν τον πυροβόλησε στο πόδι? Βέβαια θα υπάρξει κι εδώ ο αντίλογος, οτι ναί μεν τα έκανε αυτά, αλλά κι αυτά είναι ασυγχώρητα, γιατί είναι και πάλι αυτοδικία, και η βία εναντίον άμαχου πληθυσμού είναι κατάπτιστη! Το συμπέρασμα είναι οτι ο Στέφανος δεν πρόκειται να βρεί ποτέ το δίκιο του στα μάτια κάποιων, χωρις αυτό να έχει και τόση σημασία...
Ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα.
Δηλαδή υπάρχουν μόνο δυο άκρα? Η να την πνίξει με τα ίδια του τα χέρια, ή να είναι ο φιλικός και καλός αδερφούλης, που τακιμιάζει μαζί της ??
Η επειδή πήγε να την πνίξει , λύθηκε το θέμα, και τώρα μπορεί άνετα να το παίξει ο καλός αδερφούλης που θα την παραδώσει και στον γαμπρο?

Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:39 am

JESSIE έγραψε:

ισως να φταιει και αυτο...

ισως παλι ολος ο δευτερος κυκλος και η αρχη του τριτου να ηταν αρκετοι να καταληξω σε μια εικονα για τον χαρακτηρα του...δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια μιας και οντως δεν εχω δει τον υπολοιπο τριτο περα απο αραια αποσπασματα και αυτα δεν αφορουσαν τον στεφανο...

Η αυτοδικία μπορεί να μην μας αρέσει, αλλά αποτελεί τη βάση για πολλές τηλεοπτικές σειρές, δεν είναι αυτή η πρώτη.

αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι στοιχειο ενος χαρακτηρα ομως...

και αλλωστε σημασια εχει και πως θα χρησιμοποιηθει στην εκαστοτε σειρα,οχι απλα να ειναι κατι επαναλαμβανομενο για να δωσει "ψωμι" για εξελιξεις χωρις την καταλληλη ψυχογραφηση...βεβαια και αυτο ειναι θεμα οπτικης οποτε και παλι ειναι το πως αντιλαμβανεται κανεις αυτο που βλεπει...

εδω με βρισκεις απολυτα και καθετα αντιθετη...

θα συμφωνουσα στο να εξοργιστει αν οι αντιπαραθεσεις και τα προβληματα που ειχε με την ευα ξεκιναγαν και τελειωναν στον αν θα την πλησιασει, και αν της ηταν απιστος, και αν ειχαν σωστη επικοινωνια η οχι, και στους φιλους της κτλ κτλ...

στην συγκεκριμενη περιπτωση αναφερομαστε στο γεγονος πως καποιοι προσπαθουσαν να σκοτωσουν το αγεννητο παιδι του! εν γνωση του!

οποτε τα ταξιδακια αναψυχης δεν τον εδειχναν ανθρωπινο αλλα ακριβως το αντιθετο..τελειως απανθρωπο...

Και πώς γίνεται να λέμε οτι δεν έκανε τίποτε εναντίον της Νταίζης? Για να μάθει αν αυτή κρύβεται πίσω απ'τις απόπειρες δεν πήγε να την πνίξει στην πισίνα, ή ήταν απ'τα επεισόδια που δεν έχεις δεί? Επειδή ο Χρήστος δεν του έλεγε πού θα την εύρισκε, δεν τον πυροβόλησε στο πόδι? Βέβαια θα υπάρξει κι εδώ ο αντίλογος, οτι ναί μεν τα έκανε αυτά, αλλά κι αυτά είναι ασυγχώρητα, γιατί είναι και πάλι αυτοδικία, και η βία εναντίον άμαχου πληθυσμού είναι κατάπτιστη!

καταρχας υπαρχουν και τα νομιμα μεσα...

κατι που ο στεφανος οσο αφορα τον αγγελο και την προστασια του αλλα και την μετεπειτα δικαιωση μετα απο ολα οσα εγιναν δεν εκανε ποτε...

εδω να σου πω πως σαν πατερα και εν κινησεις εν θερμω μπορω να καταλαβω τετοιες αντιδρασεις...δεν τις επικροτω αλλα τις κατανοω...

ομως το αποτελεσμα ειναι ενα...ο αγγελος ζει απο μεγαλα ποσοστα τυχης και επειδη καποιοι ανθρωποι ρισκαραν τις ζωες τους για να τον προστατεψουν...μεσα σε αυτους δεν ηταν ομως ο πατερας του...

ο πατερας του εν αντιθεση σε πολλες περιστασεις αναλογα το συμφερον του συνεργαστηκε με τα ατομα που επιχειρησαν να σκοτωσουν το ενα του παιδι και για το αλλο που χαθηκε ποτε δεν ενδιαφερθηκε αρκετα ωστε να ψαξει να μαθει τελικα αν οντως ηταν ατυχημα και ποιοι ευθυνονται...

ουτε που μπηκε στο κοπο να ψαξει αυτον που βρισκοταν πισω απο το τιμονι και αφησε την μελιτα αβοηθητη και αιμοφυρτη....

η ευα ηταν τυχερη γιατι ειχε ανθρωπους που την αγαπαγαν αρκετα για να προστατεψουν και εκεινη και το παιδι της...

ατυχη ομως γιατι ο πατερας του παιδιου καρπωνεται μονο το τιτλο του πατερα οσο πολλες φορες θαυμαζει και επικροτει και στηριζει την παρολιγο δολοφονο του ιδιου του παιδιου...

αλλα αν πηγε μια φορα να την πνιξει στην πισινα τοτε μαλλον εξιλεωθηκε ....μονο που στα δικα μου ματια κατι τετοιο δεν υφισταται...

Το συμπέρασμα είναι οτι ο Στέφανος δεν πρόκειται να βρεί ποτέ το δίκιο του στα μάτια κάποιων, χωρις αυτό να έχει και τόση σημασία...

σιγουρα δεν εχει σημασια γιατι για μενα προσωπικα ειναι δυσκολο να δωσω σημασια σε εναν χαρακτηρα τοσο λιγο που αλλωστε το δικιο του χαθηκε για καποιους πολυ συγκεκριμενους λογους και σε καποια θεματα πολυ ευαισθητα...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:48 am

Ποιά είναι η ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική άποψη που έχεις από μένα στο θέμα αυτό, Καρμίκ? Μιλάς για την αυτοδικία ή γενικά?

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου, δεν είπα οτι οι υπόλοιποι ήταν κακοί και άδικοι, είπα πώς ένιωσε ο Στέφανος απ'τη στάση τους, η οποία ήταν βέβαια συνέπεια των οδηγιών του αστυνόμου, αλλά ο Στέφανος δεν το ήξερε αυτό.
Είπα οτι ο οποιοσδήποτε άνθρωπος αντιμετώπιζε μιά τέτοια συμπεριφορά, θα εξοργιζόταν. Αλλωστε μας έδωσαν να καταλάβουμε οτι ο Στέφανος δεν πίστευε , την εποχή εκείνη, οτι οι επιθέσεις ήταν κατά της Εύας, αλλά κατά του Μάνου, μόλις όμως έγινε η επίθεση που την έστειλε στο νοσοκομείο η στάση του άλλαξε εντελώς....

Τα πράγματα δεν μπερδεύονται, αμα τα δούμε στην πραγματική τους χρονική στιγμή. Κάτω απ'το σόκ της συνειδητοποίησης οτι οι απόπειρες έγιναν απ'την Νταίζη, ο Στέφανος έφτασε στα άκρα, γιατί ακριβώς ήταν τόσο φοβερό αυτό το πλήγμα. Δηλαδή αν απλά της κρατούσε "μούτρα" και δεν της ξαναμιλούσε ποτέ, και έλεγε στον αστυνόμο να την κλείσει φυλακή, (πράγμα που δεν θα μπορούσε να γίνει, λόγω έλλειψης αποδείξεων), θα τον κρίναμε πιό ευνοϊκά?

ΥΓ: maeveline, νομίζω οτι εξήγησα με σαφήνεια τους λόγους για τους οποίους έχω διαφορετική άποψη, οπότε ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του. Να πώ, έτσι σαν γενική εικόνα, οτι κανείς απ'τους ήρωες της σειράς δεν είναι απόλυτα "καθαρός", όλοι ανεξαιρέτως έχουν τις γκρίζες ζώνες τους, οπότε ας μην προχωρήσουμε να ψάχνουμε πόσο πιό σκούρο ή πιό ανοιχτό είναι το γκρί του καθενός, θα φάμε άδικα όλο το βράδυ μας....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 1:04 am

JESSIE έγραψε:Τα πράγματα δεν μπερδεύονται, αμα τα δούμε στην πραγματική τους χρονική στιγμή. Κάτω απ'το σόκ της συνειδητοποίησης οτι οι απόπειρες έγιναν απ'την Νταίζη, ο Στέφανος έφτασε στα άκρα, γιατί ακριβώς ήταν τόσο φοβερό αυτό το πλήγμα. Δηλαδή αν απλά της κρατούσε "μούτρα" και δεν της ξαναμιλούσε ποτέ, και έλεγε στον αστυνόμο να την κλείσει φυλακή, (πράγμα που δεν θα μπορούσε να γίνει, λόγω έλλειψης αποδείξεων), θα τον κρίναμε πιό ευνοϊκά?

μονο που γονιος δεν εισαι σε συγκεκριμενες χρονικες στιγμες...
εισαι συνεχεια...
και οταν καποιος κανει αποπειρες εναντια του παιδιου σου δεν του κρατας "μουτρα" απλα ουτε τον συγχωρεις, ουτε συμμαχεις μαζι του ποτε και για κανεναν λογο...ειναι ο ανθρωπος που πηγε να σκοτωσει το παιδι σου....το ενστικτο του γονεα δεν συγχωρει τετοιες πραξεις...ουτε υποκειται σε λογικη η στο περασμα του χρονου...δεν νοιαζεται για αποδειξεις και στοιχεια ουτε για το εφικτο και το ανεφικτο...

αλλα και εδω εχουμε αντικρουομενες αποψεις αλλωστε οπως και πολυ σωστα λες και εσυ...

ΥΓ: maeveline, νομίζω οτι εξήγησα με σαφήνεια τους λόγους για τους οποίους έχω διαφορετική άποψη, οπότε ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του.

συμφωνουμε απολυτα Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 12 99687

Να πώ, έτσι σαν γενική εικόνα, οτι κανείς απ'τους ήρωες της σειράς δεν είναι απόλυτα "καθαρός", όλοι ανεξαιρέτως έχουν τις γκρίζες ζώνες τους, οπότε ας μην προχωρήσουμε να ψάχνουμε πόσο πιό σκούρο ή πιό ανοιχτό είναι το γκρί του καθενός, θα φάμε άδικα όλο το βράδυ μας....

επισης συμφωνω αλλα προς το παρον σχολιαζαμε τον στεφανο...
ομοιως και αλλοι χαρακτηρες εχουν τα γκριζα σημεια τους δεν υπαρχει καποια διαφωνια σε αυτο...
αλλα στις αναλυσεις δεν νομιζω πως ο στεφανος δεν αρεσει σε πολλους σαν χαρακτηρας σε συγκριση με αλλους χαρακτηρες αλλα λογω καθαρα και μονο του δικου του γκριζου χαρακτηρα...
και οντως ο χρονος ειναι πολυτιμος για να σπαταλιεται αδικα ειδικα για σχολιασμους για τηλεοπτικους μη γονιμους χαρακτηρες...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 1:08 am

JESSIE έγραψε:Ποιά είναι η ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική άποψη που έχεις από μένα στο θέμα αυτό, Καρμίκ? Μιλάς για την αυτοδικία ή γενικά?
Γενικά μιλάω. Ο Στέφανος δεν είναι αγγελούδι, έχει ένα τεράστιο μερίδιο ευθύνης σε πολλά πράγματα. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και αναφερόμασταν στο Μελίτα-Στέφανος, έχει ΚΑΙ εκεί...

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου, δεν είπα οτι οι υπόλοιποι ήταν κακοί και άδικοι, είπα πώς ένιωσε ο Στέφανος απ'τη στάση τους, η οποία ήταν βέβαια συνέπεια των οδηγιών του αστυνόμου, αλλά ο Στέφανος δεν το ήξερε αυτό.
Είπα οτι ο οποιοσδήποτε άνθρωπος αντιμετώπιζε μιά τέτοια συμπεριφορά, θα εξοργιζόταν. Αλλωστε μας έδωσαν να καταλάβουμε οτι ο Στέφανος δεν πίστευε , την εποχή εκείνη, οτι οι επιθέσεις ήταν κατά της Εύας, αλλά κατά του Μάνου, μόλις όμως έγινε η επίθεση που την έστειλε στο νοσοκομείο η στάση του άλλαξε εντελώς....
Ακόμα και να ΜΗΝ ήταν οδηγίες του αστυνόμου, ο Στέφανος, ΔΕΝ θα έπρεπε να εξοργιστεί... Γιατί θα έπρεπε να εξοργιστεί?Επειδή δεν τον ήθελαν κοντά της? (δεν μιλάω για το θέμα που του παν οτι το παιδί δεν είναι δικό του, είναι τελείως διαφορετικό).
Είναι φυσικό και επόμενο να τον έχουν σε απόσταση, νομίζω..

Τα πράγματα δεν μπερδεύονται, αμα τα δούμε στην πραγματική τους χρονική στιγμή. Κάτω απ'το σόκ της συνειδητοποίησης οτι οι απόπειρες έγιναν απ'την Νταίζη, ο Στέφανος έφτασε στα άκρα, γιατί ακριβώς ήταν τόσο φοβερό αυτό το πλήγμα. Δηλαδή αν απλά της κρατούσε "μούτρα" και δεν της ξαναμιλούσε ποτέ, και έλεγε στον αστυνόμο να την κλείσει φυλακή, (πράγμα που δεν θα μπορούσε να γίνει, λόγω έλλειψης αποδείξεων), θα τον κρίναμε πιό ευνοϊκά?
Θα τον έκρινα πιο ευνοικά, εαν δεν τακίμιαζε με την Νταίζη. Ακόμαι και την αυτοδικία, την καταλαβαίνω.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως μπορεί να ξεχνάει τι έκανε αυτή η γυναίκα στο παιδί του, πριν ακόμα αυτό γεννηθεί, και να συμμαχούνε...

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 1:31 am

Κατ'αρχήν να πώ οτι κάθε χαρακτήρας είναι δημιούργημα των σεναριογράφων, που τον δίνουν όπως τον έχουν στο μυαλό τους, και όποιος κατάλαβε τι εννοούν, κατάλαβε, όπως λέει κι η Πασχαλίτσα!
Δεν είναι απαραίτητο ν'αρέσει σε όλους ο χαρακτήρας του Στέφανου, όπως δεν είναι απαραίτητο να αρέσουν σε άλλους, άλλοι χαρακτήρες. Αλλά θα ήταν καλό να αποδώσουμε όσα δεν μας αρέσουν, στην πέννα των σεναριογράφων, ή στην μερική ή ελλειπή επιτυχία τους να δώσουν με σαφήνεια τα κίνητρα των πράξεων του κάθε χαρακτήρα, ώστε να γίνεται πιό σαφές το τι θέλουν να πούν. Οπως αποδίδουμε σε λάθος των σεναριογράφων να παρουσιάζουν το Λουκά σαν κλόουν σε ωρισμένες σκηνές, το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τα όσα καταλογίζουμε σε άλλους χαρακτήρες. Για μένα πάντως ο χαρακτήρας του Στέφανου είναι ανοιχτό βιβλίο, και τον καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά δεν έχω ούτε την ικανότητα του λόγου, ούτε και την διάθεση να προσπαθήσω να τον αναλύσω περισσότερο, για τους σκοπούς αυτής της συζήτησης.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 2:01 am

JESSIE έγραψε:
Κατ'αρχήν να πώ οτι κάθε χαρακτήρας είναι δημιούργημα των σεναριογράφων, που τον δίνουν όπως τον έχουν στο μυαλό τους, και όποιος κατάλαβε τι εννοούν, κατάλαβε, όπως λέει κι η Πασχαλίτσα!
Δεν είναι απαραίτητο ν'αρέσει σε όλους ο χαρακτήρας του Στέφανου, όπως δεν είναι απαραίτητο να αρέσουν σε άλλους, άλλοι χαρακτήρες. Αλλά θα ήταν καλό να αποδώσουμε όσα δεν μας αρέσουν, στην πέννα των σεναριογράφων, ή στην μερική ή ελλειπή επιτυχία τους να δώσουν με σαφήνεια τα κίνητρα των πράξεων του κάθε χαρακτήρα, ώστε να γίνεται πιό σαφές το τι θέλουν να πούν. Οπως αποδίδουμε σε λάθος των σεναριογράφων να παρουσιάζουν το Λουκά σαν κλόουν σε ωρισμένες σκηνές, το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τα όσα καταλογίζουμε σε άλλους χαρακτήρες. Για μένα πάντως ο χαρακτήρας του Στέφανου είναι ανοιχτό βιβλίο, και τον καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά δεν έχω ούτε την ικανότητα του λόγου, ούτε και την διάθεση να προσπαθήσω να τον αναλύσω περισσότερο, για τους σκοπούς αυτής της συζήτησης.

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου, jessie. Διαφωνώ μονάχα με το πρώτο μισό της τελευταίας φράσης σου!
maevelin, αν και διαφωνούμε στην προσέγγιση και κυρίως στην αξιολόγηση του χαρακτήρα του Στέφανου, μιας και εγώ στέκομαι περισσότερο στα αίτια που κρύβονται πίσω από τα λάθη του και τα ελαττώματά του, οπότε ανήκω σε εκείνους που τον συμπαθούν ως χαρακτήρα, παρ' όλα αυτά προσυπογράφω πλήρως την εκτίμηση με την οποία κλείνεις το αρχικό σχόλιό σου σχετικά με το Στέφανο και την Εριέττα. Κι εγώ πιστεύω πως χρειάζεται ένα σοκ για να συνειδητοποιήσει ο Στέφανος τι πραγματικά είναι γι' αυτόν η Εριέττα. Δεν ξέρω αν αυτό το σοκ θα είναι η φυλάκιση ή ο τραυματισμός της ή και τα δύο, μιας και θα κινδυνέψει και στις δύο περιπτώσεις να τη χάσει. Τώρα ως προς το πώς θα δοθούν οι σχετικές σκηνές, εγώ τουλάχιστον, με βάση τα όσα θυμάμαι από κάποιες ανάλογες καταστάσεις στη Βέρα, αλλά και με δεδομένο το ποιοι είναι οι ηθοποιοί που θα τις ερμηνεύουν, ομολογώ ότι τις περιμένω ανυπόμονα.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 2:20 am

JESSIE έγραψε:

Eγω όπως έχω πει και αλλού, ή τα ρίχνω όλα στους χαρακτήρες, ή στους σεναριογράφους.

Επειδή όμως τώρα μιλάω για τους χαρακτήρες, και όχι για την (αν)ικανότητα των σεναριογράφων, έπιλέγω να κρίνω τους χαρακτήρες. Και όπως ΔΕΝ μου αρέσει ο Λουκάς που είδα στον τρίτο κύκλο, (με αποτέλεσμα να σταματήσω τα σενάρια - και πλέον και την σειρά- , να προσπερνώ σε ff τις σκηνές, και να κράζω σε κάθε ευκαιρία), το ίδιο κάνω και με τον Στέφανο.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 3:35 am

Καρ-Mik έγραψε:
Eγω όπως έχω πει και αλλού, ή τα ρίχνω όλα στους χαρακτήρες, ή στους σεναριογράφους.

Επειδή όμως τώρα μιλάω για τους χαρακτήρες, και όχι για την (αν)ικανότητα των σεναριογράφων, έπιλέγω να κρίνω τους χαρακτήρες. Και όπως ΔΕΝ μου αρέσει ο Λουκάς που είδα στον τρίτο κύκλο, (με αποτέλεσμα να σταματήσω τα σενάρια - και πλέον και την σειρά- , να προσπερνώ σε ff τις σκηνές, και να κράζω σε κάθε ευκαιρία), το ίδιο κάνω και με τον Στέφανο.

με εχεις καλυψει απολυτα!
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 10:35 am

roria έγραψε:
JESSIE έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου, jessie. Διαφωνώ μονάχα με το πρώτο μισό της τελευταίας φράσης σου!
maevelin, αν και διαφωνούμε στην προσέγγιση και κυρίως στην αξιολόγηση του χαρακτήρα του Στέφανου, μιας και εγώ στέκομαι περισσότερο στα αίτια που κρύβονται πίσω από τα λάθη του και τα ελαττώματά του, οπότε ανήκω σε εκείνους που τον συμπαθούν ως χαρακτήρα, παρ' όλα αυτά προσυπογράφω πλήρως την εκτίμηση με την οποία κλείνεις το αρχικό σχόλιό σου σχετικά με το Στέφανο και την Εριέττα. Κι εγώ πιστεύω πως χρειάζεται ένα σοκ για να συνειδητοποιήσει ο Στέφανος τι πραγματικά είναι γι' αυτόν η Εριέττα. Δεν ξέρω αν αυτό το σοκ θα είναι η φυλάκιση ή ο τραυματισμός της ή και τα δύο, μιας και θα κινδυνέψει και στις δύο περιπτώσεις να τη χάσει. Τώρα ως προς το πώς θα δοθούν οι σχετικές σκηνές, εγώ τουλάχιστον, με βάση τα όσα θυμάμαι από κάποιες ανάλογες καταστάσεις στη Βέρα, αλλά και με δεδομένο το ποιοι είναι οι ηθοποιοί που θα τις ερμηνεύουν, ομολογώ ότι τις περιμένω ανυπόμονα.

Roria, πρώτα πρώτα σ'ευχαριστώ για την διαφωνία σου στο συγκεκριμένο σημείο!!! δεν την αξίζω, αλλά τη δέχομαι με ευχαρίστηση! Και μετά, να πώ οτι συμφωνώ στο ότι η αξιολόγηση κάθε χαρακτήρα δεν πρέπει να περιορίζεται στην επιφάνεια, αλλά να συνυπολογίζει και τα αίτια που κρύβονται πίσω απ'αυτήν, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό κάποιες φορές.
Και τέλος, περιμένω κι εγώ πώς και πώς να δώ το Στέφανο να μας δείχνει το βάθος των αισθημάτων του για την Εριέττα, εν όψει του κινδύνου να τη χάσει, μπορώ να πώ ότι αυτό περιμένω περισσότερο απ'ότι οτιδήποτε άλλο στον 4ο και τελευταίο κύκλο.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 11:47 am

Συμφωνώ στο οτι κάποιοι βλέπουμε τα πράγματα με τελείως διαφορετική οπτική,αλλά μεγάλο ρόλο σε αυτό,είναι και πως έχεις βιώσει κάποιες καταστάσεις.
Εννοείται οτι και ο Στεφ έχει κάνει λάθη,δεν υπάρχει αμφιβολία γιατί κανείς δεν είναι τέλειος.
JESSIE συμφωνώ μαζί σου στο οτι πρέπει να συνυπολογίζει ο καθένας μας τα αίτια!!!!!!και οχι να περιοριζόμαστε στην επιφάνεια.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στον Στεφ αλλά και σε όλους τους χαρακτήρες,για να μην παρεξηγηθώ.
JESSIE για τον Στεφ με κάλυψες απόλυτα στο προηγούμενο post σου,λιγες σελίδες πριν,δεν θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:15 pm

Ολοι οι αντρες δεν μπορει να ειναι το ιδιο.Μαλλον ολοι οι ανθρωποι δεν μπο-
ρει να αντιδρουν το ιδιο.Ετσι και ο Στεφανος,ο οποιος εκανε πολλα λαθη,αλλα
αυτο που τον κανει να διαφερει με τον Μανο,αν και καποιο διαστημα κι εγω
τον ελεγα ο οχι Μανος,ειναι οτι δεν εχει κανει εγκληματα.Ο Μανος εχει κα-
νει και μαλιστα θα τα παρω ενα ενα χωρις να αναλυω τιποτα απ αυτα.Και οταν
λεω εγκληματα,ενοω οτι ηταν για την φυλακη και οχι απλα πραξεις που μπορει
ο καθενας μας να τις αναλυει με τον δικο του τροπο και να τις βγαζει εγκλη-
ματικες.
Λοιπον ,βιασε την Ευα,σκοτωσε καταλαθος ,αλλα σκοτωσε τον Φωτη και επισης λειουργουσε ενα εργοστασιο που ο ιδιος του ο αδελφος του εφερνε
αποδειξεις ,οτι απ αυτο πεθαινει κοσμος και αυτος κωφευε,γιατι δεν τον
συνεφερε να το δει αλλιως.Αυτα θα τον εβαζαν μεσα για παααααααρα πολλα
χρονια.Επισης παντρευτηκε την Μελιτα για να μπορεσει να αναριχηθει και
να φτασει ψηλα με την βοηθεια του Ρουσου,ενω ειχε συγχρονως και την Ευα
στο Παρισι και τοχε Παρισι -Αθηνα,σαν Πατησια -Παγκρατι ενα πραμα!
Εριχνε σφαλιαρες και μπουνιες και στις δυο με αποτελεσμα η Ευα να σπασει
τα πλευρα της.Αξεχαστη η σκηνη που εσερνε την Μελιτα σαν κουβαρι εξω
απ το σπιτι τους.Ποτε εταζε λαγους με πετραχειλια στην μια και ποτε στην
αλλη,ποτε κοιμοταν με την μια και ποτε με την αλλη,με αποκορυφωμα την
παραμονη του γαμου του με την Ευα,που πηγε με την Μελιτα.Αγοραζε δωρα
για την Ευα και επειδη μαλωνε μαζι της,τα εδινε ετσι αβασανιστα στην Μελιτα.
Αυτα δεν ειναι για φυλακη,αλλα ειναι για πολλες μπατσες!!!!
Και μετα απο τρια χρονια και ξεροντας ολα αυτα,ερχομαστε εδω και λεμε οτι
ο Στεφανος ειναι Μανος!Ε δεν ειναι πως να το κανουμε.
Πιστευω οτι ηταν απιστευτη επιλογη ο Μπουγιουρης για τον ρολο του Μανου!
Οποιοσδηποτε αλλος να ηταν ο ρολος αυτος θα ηταν για τα πανηγυρια.Εξαι-
τιας του Μπουγιουρη μπορεσε να σταθει.Ετσι πιστευω εγω!
Ο Στεφανος αν εξαιρεσουμε τους πινακες,δεν εχει εμπλακει σε φονους !
Ειναι απλα ενας πολυ χαμηλων τονων ανθρωπος και αυτο μπορειναμην αρεσει
σε πολλους.Δηλ ο Στεφανος δεν θα βαλει το πιστολι στον κροταφο,ετσι για
να καταπληξει τα πληθη!Δεν λειτουργει με το θυμικο,δηλ δεν αρπαζεται,
σκεφτεται πολυ και λειτουργει πολυ εγκεφαλικα,σε αντιθεση παντα με τον
Μανο.
Οταν λετε οτι δεν εκανε κατι για το παιδι του και για την Νταιζη,δεν καταλα-
βαινω γιατι το λετε αυτο.Παρα λιγο να την πνιξει και μια αλλη φορα σηκωσε οπλο εναντιον της.Αν παταγε την σκανδαλη δεν θα ηταν ο Στεφανος που ξε-
ρουμε,αλλα ο Γιαννης ο φονιας ,ο γιος μιας Πατρινιας κιενος Μεσολογγιτη.
Διαβασα επισης οτι θαπρεπε να παει να καταγγειλει την Αντιγονη και τη
Νταιζη για την αποπειρα.Να καταγγειλει δηλ την μανα και την αδελφη του!!
Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα παιδια,δεν γινονται ετσι με την μια αυτα.
Με την ιδια λογικη θαπρεπε η Μελιτα να παει να καταγγειλει Μανο και Ρουσο
γιατι η Νεφελη παραλιγο να δει τα ραδικια αναποδα.
Οταν σου τυχαινουν τετοιοι συγγενεις κανεις το σταυρο σου που δεν επαθες
κατι ,κοβεις σχεσεις και απλα προχωρας μονος.
Και για το τελος θα πω,οτι ολοι οι χαρακτηρες εχουν κατι γκριζο,για ολους
εχουμε κατι να πουμε!Για ολους;;;;;;;;;;;;Οοοοοοοχι λαθος!Ειναι και ο Λουκα-
κος μου το αστερι μου,η λατρεια μου!!!!!!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:22 pm

lmao lmao lmao lmao lmao ,ο γιος μιας Πατρινιας κιενος Μεσολογγιτη.Με τι να πρωτογελάσω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Σοφάκι μου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;αυτο με τον για της πατρινιας και του Μεσολογγιτη με τσακισε. lmao lmao θεοτρελη ε θεοτρελη.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:29 pm

Επισης θελω να στειλω τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους στις συντροφισες roria και
jessie και να τις βεβαιωσω οτι θα το δουμε αυτο,δηλ τον Στεφανο να λεει
σ αγαπω στην Εριεττα και να πεθαινει μηπως την χασει!
Εγω παιδια λατρευω τον χαρακτηρα της Εριεττας,οπως και του Λουκακου
μου του γουτσου μου.Και αυτοι οι δυο ειναι αδελφια,τυχαιο;;;;;δεν νομιζω!!

χαχαχχαχαχαχαχχαχ αλεξακη μου ετσι ειναι!Φανταζεσαι τον Στεφανο σαν τον
Γιαννη τον φονια;;;;;

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:37 pm

Ελπίζω να αγαπάτε τον αντίλογο
Ο Μάνος ήταν για μπάτσες στα ερωτικά του Ναι
Ο Μάνος ήταν συνυπεύθυνος για τους θανατους των παιδιών Ναι
Ο Μάνος έσυρε τη Μελίτα και έσπρωξε την Εύα απ τις σκάλες Ναι
Μόνο που δεν τον έχουμε δει να πυροβολεί κάποιον εν ψυχρώ

Ο Στέφανος είναι για μπάτσες στα ερωτικά του Ναι
Ο Στέφανος ήξερε οτι πήγαν άνθρωποι στο βουνό Ναι
Ο Στέφανος βούτηξε την Νταίζη στην πισίνα Ναι
Μόνο πού ο Στέφανος πυροβόλησε το Μάνο εν ψυχρώ και χάρις στο Χρήστο και τη Μελίτα ο Μάνος τη γλύτωσε και πυροβόλησε το φίλο του το Χρήστο στο ψαχνό και τον απαγωγέα επίσης

Συμπέρασμα δικό μου;

Ο ''εγώ δεν είμαι Μάνος'' είναι ίδιος και ίσως χειρότερος απ το Μάνο

Υγ Καλύτερα να μεταφερθεί η συζήτηση στις γενικές συζητήσεις γιατί έχει φύγει off topic

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 12:50 pm

Clarabelle έγραψε:
Ελπίζω να αγαπάτε τον αντίλογο
Ο Μάνος ήταν για μπάτσες στα ερωτικά του Ναι
Ο Μάνος ήταν συνυπεύθυνος για τους θανατους των παιδιών Ναι
Ο Μάνος έσυρε τη Μελίτα και έσπρωξε την Εύα απ τις σκάλες Ναι
Μόνο που δεν τον έχουμε δει να πυροβολεί κάποιον εν ψυχρώ

Ο Στέφανος είναι για μπάτσες στα ερωτικά του Ναι
Ο Στέφανος ήξερε οτι πήγαν άνθρωποι στο βουνό Ναι
Ο Στέφανος βούτηξε την Νταίζη στην πισίνα Ναι
Μόνο πού ο Στέφανος πυροβόλησε το Μάνο εν ψυχρώ και χάρις στο Χρήστο και τη Μελίτα ο Μάνος τη γλύτωσε και πυροβόλησε το φίλο του το Χρήστο στο ψαχνό και τον απαγωγέα επίσης

Συμπέρασμα δικό μου;

Ο ''εγώ δεν είμαι Μάνος'' είναι ίδιος και ίσως χειρότερος απ το Μάνο

Υγ Καλύτερα να μεταφερθεί η συζήτηση στις γενικές συζητήσεις γιατί έχει φύγει off topic

clarabelle θα πω για τον Στεφανο ,οποτε δεν ειμαι of και συνεχιζω εδω!
Να σου πω οτι τρελαινομαι για τον αντιλογο ,δεν εχω καλυτερο και γι αυτο
και πηρα σουτ χαχαχαχχαχαχαχαχααχ και το σταματαω εδω!!
Γιατι ειναι για μπατσες στα ερωτικα του ο Στεφανος;;;Αγαπησε την Ευα και
αυτη τον αδειασε λιγο πριν την εκκλησια και μετα την εφερε σ αυτον που του
την πηρε δηλ στον Μανο.Που το κακο;;καθημερινα πραγματα ειναι αυτα!
Μετα αγαπησε την Μελιτα ,αλλα υπηρχαν πολλα εμποδια ,τα ειδαμε και η Με-
λιτα αποδειχθηκε οτι δεν κανει για δρομο μετ εμποδιων και την εκανε με
ελαφρα πηδηματακια.Προσπαθησε ο δολιος ,προσπαθησε,αλλα στου κουφου την
πορτα οσο θελεις βροντα!
Και μετα τουρθε πραγματικα απ τουν ουρανο η Εριεττα,που πρεπει νασαι στοκος
αν δεν την ερωτευτεις.Στοκος δεν ειναι και την ερωτευτηκε.Οποτε μια χαρα ολα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 1:37 pm

Αιτιολογώ λοιπόν
Σ αγαπάω Εύα και θέλω να με παντρευτείς. Μόνο που μια μέρα πριν έστελνε ποιήματα στην Μελίτα
Σε ερωτεύτηκα Μελίτα γιατί έφαγα μπουνιά απο έναν Κινέζο αλλά πρέπει να μην αφήσω την Εύα γιατί τότε θα τη διπλαρώσει ο Μάνος και θα με κερδίσει οπότε θα κάνω πρόταση γάμου στο τρόπαιο
Σε ερωτεύτηκα Μελίτα αλλά δεν το λέω στην Εύα γιατί δεν έχω κότσια να της πω οτι της την έκανα με την ίδια γυναίκα που της έκανε τη λαδιά κι ο Μάνος οπότε θα την παραμυθιάσω οτι την αγαπάω και συ ξέχνα με δεν βαριέσαι νέα είσαι θα βρεις άλλον Άλλωστε αν της πω την αλήθεια θα βρεθεί ο Μάνος να μεγαλώνει το παιδί μου κι εγώ θέλω να μεγαλώνω εγώ το δικό του να του κάνω τη ζωή δύσκολη αλλά όχι να κάνει κι αυτός το ίδιο
Σ αγαπάω Εύα και θυσιάστηκα για το μωρό μας αλλά μιας και έχεις ανθρώπους να σε προσέχουν φεύγω με το αμόρε για Παρίσι. Αν ζεις μέχρι να γυρίσω τα ξαναλέμε
Σε αγαπάω Μελίτα και πονάω που έχασες το μωρό μας αλλά έχω να ψάξω και κάτι διαμάντια έχω και μια λιγούρα απ τη σύγχιση οπότε πάω να τσακίσω κανένα μεζεδάκι με την Εριέττα και μέχρι να χωνέψω ελπίζω να έχεις συνέλθει
Σε αγαπάω Μελίτα αλλά αφού δεν με πιστεύεις πάω να κάνω σεξάκι με την Εριέττα
Με αγαπάει η Εριέττα αλλά δεν βαριέσαι γιατί να απομακρυνθώ; Πρώτον εκκρεμούν κάτι διαμάντια και δεύτερον δεν είναι καθόλου κακή για καβάντζα μα καθόλου κακή
Θέλεις κι άλλα;
Τουλάχιστον ο Μάνος έπαιζε με δύο
Ο Στεφανος το πήγε κι ένα βήμα παραπάνω. Ότι κινείται είναι διαθέσιμο και φοράει φουστάνια lmao

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από fay Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 3:04 pm

Clarabelle έγραψε:
Σε αγαπάω Μελίτα αλλά αφού δεν με πιστεύεις πάω να κάνω σεξάκι με την Εριέττα

Clarabelle, ομολογώ ότι με πέθανες με τη λίστα των επιχειρημάτων σου. Όντως όλα όσα λες είναι ακριβή και τα είδαμε στην οθόνη μας. Πέρα από την πλάκα όμως η παραπάνω φράση κυρίως για μένα δείχνει πόσο λίγος είναι σαν άντρας ο Στέφανος. Αγαπάει τη Μελίτα και κοιμάται με την Εριέττα. Και μια που αυτό το τόπικ είναι για Στέφανο-Μελίτα να σημειώσω εδώ ότι σε καμιά γυναίκα δεν αξίζει μια τέτοια αντίδραση. Και μόνο αυτή η στάση του και χωρίς τις ανασφάλειες της Μελίτας έριξε στα βάραθρα αυτό το ζευγάρι και ο απόλυτος έρωτας ξεφούσκωσε σε μια νύχτα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης