Στέφανος-Μελίτα

Σελίδα 13 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Πήγαινε κάτω

Στέφανος-Μελίτα - Σελίδα 13 Empty Απ: Στέφανος-Μελίτα

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Σεπ 21, 2011 4:12 pm

Αγαπητή Clarabelle, κατ' αρχάς νομίζω ότι ο αντίλογος, όταν γίνεται με την τεκμηρίωση και την ευπρέπεια που χαρακτηρίζει τα σχόλιά σου, καθώς και τα σχόλια των περισσότερων εδώ μέσα, δεν είναι απλώς ευπρόσδεκτος, είναι, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, μια από τις βασικές αιτίες της ύπαρξης και της λειτουργίας αυτού του φόρουμ. Αλλίμονο, αν 4500 και πλέον χιλιάδες άνθρωποι συμφωνούσαμε σε όλα!
Θα προσπαθήσω να απαντήσω με βάση τη δική μου οπτική στα όσα έθεσες.
Πιστεύω ότι η εσωτερική σύγκρουση του Στέφανου ανάμεσα στην αγάπη του για την Εύα και στο πάθος του για τη Μελίτα αναπτύχθηκε επαρκώς σε μεγάλο μέρος του δεύτερου κύκλου. Πολύ συχνά τον είδαμε να παλινδρομεί υποκύπτοντας άλλοτε στη μία επιλογή και άλλοτε στην άλλη. Δεν έχω καμιά δυσκολία να δεχτώ ότι αυτή η διστακτικότητα, ίδιον των εγκεφαλικών χαρακτήρων που τα ζυγίζουν όλα, δεν συγκαταλέγεται στις αρετές του εν λόγω χαρακτήρα, αν και τέτοιες δύσκολες επιλογές και στην πραγματική ζωή δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά συχνά είναι χρονοβόρες και ψυχοφθόρες. Επίσης δεν έχω δυσκολία να δεχτώ ότι και η δίψα του Στέφανου να εκδικηθεί το Μάνο τον οποίο θεωρούσε υπεύθυνο για την τραγωδία της οικογένειάς του και για τα ζοφερά παιδικά του χρόνια μπορεί έπαιξε ρόλο στη σχέση του με την Εύα. Δεν το επικροτώ σε καμιά περίπτωση, αλλά το κατανοώ.
Την περίοδο που γέννησε η Εύα ομολογώ ότι δεν τη θυμάμαι πολύ καλά, νομίζω όμως πως η παρέα ήδη υποπτευόταν το Στέφανο και δεν ήθελαν να πλησιάζει την Εύα. Την ίδια στιγμή η Μελίτα βρισκόταν σε μια από τις συνηθισμένες της κρίσεις ανασφάλειας και μελαγχολίας και ο Στέφανος προσπαθούσε να σταθεί μέσα σε αυτή την αντιφατική και δυσάρεστη κατάσταση. Τότε σκέφτηκε το ταξίδι.
Τη συντριβή του όταν η Μελίτα έχασε το μωρό τους (το οποίο προηγουμένως τον απειλούσε διαρκώς ότι θα το ρίξει) μας την έδειξαν με το παραπάνω. Μας τον έδειξαν επίσης να πηγαίνει στο νοσοκομείο, ακόμα και μαύρος απ' το ξύλο και με σπασμένα πλευρά, για να δει τη Μελίτα, οπότε για ποιο πράγμα τον κατηγορούμε εδώ; Επειδή δεν έκανε απεργία πείνας; Εδώ υπάρχει συνήθεια να παρατίθεται γεύμα μετά από κηδείες και να τρώνε οι θλιμμένοι. Σημαίνει αυτό ότι δεν τους ένοιαξε η απώλεια του αγαπημένου τους προσώπου; Κάτω από το ίδιο πρίσμα δεν θεωρώ έγκλημα καθοσιώσεως και το ότι εξακολούθησε να "δουλεύει", την ώρα που στην προσωπική του ζωή περνούσε κάτι δραματικό. Οι πιο πολλοί το κάνουν. Τα διαμάντια "δουλειά" ήταν στην αρχή για το Στέφανο, βρωμοδουλειά ασφαλώς, αλλά δουλειά και ταυτόχρονα ένα πρόβλημα που όφειλε να επιλύσει γιατί είχε βάσιμους λόγους να πιστεύει ότι αν δεν το έκανε, θα κινδύνευε.
Το σεξάκι με την Εριέττα τη μέρα που είχε ανοίξει την καρδιά του στη Μελίτα και εκείνη τον είχε και πάλι διώξει, μια μέρα δηλαδή ιδιαίτερα φορτισμένη για εκείνον, είναι μια αντίδραση που πολύ συχνά τη βλέπουμε σε ταινίες και σειρές, τη διαβάζουμε σε βιβλία, ενδεχομένως τη συναντάμε και στην καθημερινή ζωή. Η έλξη με την Εριέττα προϋπήρχε, η συνεργασία και η επαφή επίσης, το ότι ένιωσε την ανάγκη να περάσει τη δύσκολη εκείνη νύχτα μαζί της, χωρισμένος ων από καιρό, προσωπικά δεν το βρίσκω και τόσο τρομερό.
Όσο για την τελευταία μομφή που του προσάπτεις, το είχα σκεφτεί κι εγώ πως το σωστό από τη στιγμή που έμαθε τα αισθήματα της Εριέττας για εκείνον ήταν να αραιώσει τουλάχιστον τις επισκέψεις. Εκείνος σχεδόν έκανε το αντίθετο. Πιστεύω όμως ότι είχε ήδη δεθεί με την Εριέττα, έτρεφε ήδη δυνατά συναισθήματα για εκείνη, συναισθήματα στα οποία δεν ήταν ακόμα έτοιμος να δώσει ένα όνομα, μιας και είχε συνδέσει το ερωτικό πάθος με το πρόσωπο της Μελίτας. Εδώ επανερχόμαστε στη διστακτικότητα που προανέφερα η οποία έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν φεύγει εύκολα από μία σχέση, πράγμα που εγώ εκτιμώ, αλλά που τον έχει βάλει ως τώρα σε αρκετούς μπελάδες. Συμφωνώ επίσης ότι τον είχε συγκινήσει η αγάπη της Εριέττας κι ότι δεν άντεξε να αποχωριστεί τον μοναδικό άνθρωπο με τον οποίο μπορούσε επιτέλους να είναι ο εαυτός του. Τον βόλευε αυτό; Θα έλεγα μάλλον τον απελευθέρωνε με ένα τρόπο πρωτόγνωρο για εκείνον. Σε καμιά στιγμή όμως δεν μας έχουν δείξει ότι την Εριέττα την έβλεπε συνειδητά σαν καβάντζα. Απόδειξη και η μετέπειτα πορεία της σχέσης τους.
Τώρα σε ό,τι αφορά το γεγονός ότι συνδέθηκε με τρεις γυναίκες, ενώ ο Μανος με δύο, αυτό μάλλον δεν λέει και πολλά, γιατί οι αριθμοί δίνουν συχνά μια πλασματική εικόνα. Η Εύα για παράδειγμα στους τρεις κύκλους της σειράς έχει συνδεθεί με το Μάνο, το Νικόλα, το Στέφανο και το Λευτέρη. Για όποιον όμως έχει δει την ιστορία της η εικόνα της είναι αρκετά διαφορετική από εκείνη που θα μπορούσε να σχηματίσει κανείς από την απλή απαρίθμηση των ερωτικών της συντρόφων.
Ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι και βάζω επιτέλους τελεία!
Υ.Γ. Λάθος! Άνω τελεία βάζω, γιατί θέλω να προσθέσω κάτι: ΣΨ : respect : , jessie Flkia Τέλειωσα (όντως)! lol!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 13 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης