Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap10%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 10% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap16%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 16% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap29%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 29% 
[ 20 ]
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap41%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 41% 
[ 29 ]
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap1%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 1% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap3%Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 70

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 4:46 pm

JESSIE έγραψε:Εν τάξει, Βάσω, λάθος μου, ο Αποστόλης δεν ήταν κάθαρμα, ήταν ένας τίμιος διαμεσολαβητής, αλλά τα υπόλοιπα ισχύουν, είχε μιά αποστολή, δεν την έφερε εις πέρας, χάθηκαν τα διαμάντια εξ αιτίας του, άρα ήταν ύποπτος προδοσίας, κι έτσι τον έφαγαν...

Δεν ξέρω αν ήταν τίμιος, αλλα δεν ήταν και απαραίτητα κάθαρμα.
Διότι εδώ προσπαθούμε να βγάλουμε λάδι τον Στέφανο, και ο Αποστόλης με την μία γίνεται κάθαρμα...

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 4:47 pm

JESSIE έγραψε:Τζίνα, τίποτε δεν ξέρουμε γενικώς, απλές εικασίες κάνουμε για όλα, και με μισές πληροφορίες, και με τεράστια κενά στην αφήγηση....
Ο Αποστόλης ήταν κάθαρμα, δεν έφερε εις πέρας την αποστολή του, δηλαδή την παράδοση των διαμαντιών, δεν είπε που βρίσκονται τώρα τα διαμάντια, και τον έφαγαν. Ποιός τον έφαγε, άγνωστο! Συμπληρώνουμε το όνομα που δεν χωνεύουμε στο έργο και καθαρίσαμε, προς το παρόν...
Αυτό που η Εριέττα είπε οτι περίμεναν έναν Λευτέρη Παπαπολίτη στο αεροδρόμιο δεν το θυμάμαι πότε το έδειξε, αλλά τότε τι αποκαλύψεις κλπ μας λένε οτι έκανε ο Χρήστος, αν το ήξεραν από την αρχή το όνομα αυτό? Και κανείς δεν το συνέδεσε μέχρι τώρα με το Λευτέρη Πολίτη που βρέθηκε εντελώς ξαφνικά στο δρόμο τους?
Ο Λευτέρης είναι σίγουρο οτι θα έφευγε με τα διαμάντια από τη Γερμανία? Γιατί τότε ο Μπέλλος είπε οτι ο (δήθεν) αδελφός του ζούσε κι είχε επιχειρήσεις στην Αμερική? (που είναι και η έδρα των επιχειρήσεων του Χατζηβασιλείου?) Γενικά μύλος η υπόθεση, και να δούμε πώς θα ξεμπερδέψουν το κουβάρι που έχουν κάνει.

Ο Αποστόλης ήταν κάθαρμα και έκανε κομπίνες με ξέπλυμα χρημάτων με κάποια άλλα καθάρματα που λέγονταν Χατζηβασιλείου Καρτάλης και ενδεχομένω και Ρούσσος και Λαζαρίδη. Άρα ανάμεσα σε καθάρματα έγινε ξεκαθάρισμα λογαριασμών και φάγανε αυτόν που πίστεψαν οτι τους έριξε. Αυτό αυτομάτως δείχνει οτι ο Στέφανος μόνο αθώα περιστερά δεν είναι. Ο φόνος δεν παύει να είναι έγκλημα αν γίνει ανάμεσα σε εγκληματίες.
Το όνομα Λευτέρης Παπαπολίτης το ήξεραν απ την αρχή. Η Εριέττα όταν το άκουσε το είπε στο Στέφανο και εκείνος συμφώνησε. Προφανώς όποιος θα περίμενε στο αεροδρόμιο να παραλάβει τη βαλίτσα θα έπρεπε να έχει ένα όνομα ποιός θα την παραδόσει οπότε τους είχε πει ο Αποστόλης στέλνω τη βαλίτσα με τον τάδε.
Ο Λευτέρης έφευγε απ τη Γερμανία που δούλευε να επιστκεφτεί την Ελλάδα γιατί η μάνα του ήταν στα τελευταία της και ο Αποστόλης του ζήτησε να παραδώσει μια βαλίτσα στο αεροδρόμιο. Θυμάμαι οτι τότε τον ρώτησε τι είναι κι αν υπήρχε κίνδυνος να μπλέξει κι ο Αποστόλης του απάντησε τελειώνω με τις κομπίνες. Αυτό για μένα σημαίνει οτι ο Λευτέρης δεν ήταν μπερδεμένος με όλα αυτά αλλά ήξερε οτι ο φίλος του δεν ήταν καθαρός κι ίσως έκανε και τα στραβά μάτια
Ο Αποστόλης ζούσε στη Γερμανία αυτό έχει ξεκαθαριστεί απ την αρχή της σεζόν απλά ο Μπέλλος είπε ενα ακόμη ψέμα στη Νταίζη. Μεταξύ τους δεν λένε ποτέ αλήθειες είναι μάλλον όρος στο συμβόλαιο του γάμου τους τι να πω.

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 4:57 pm

Συμφωνώ με όσα λές Μαρία, κανένας τους δεν είναι αθώα περιστερά, αφού ασχολήθηκαν και με ξέπλυμα χρημάτων. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι δεν έχουμε καμμία ένδειξη οτι την εντολή την έδωσε ο Στέφανος, όταν ο ίδιος ο Ρούσσος είπε οτι την έρευνα για τα χαμένα διαμάντια την είχε αναλάβει ο Χατζηβασιλείου. Μόνο αυτό, τίποτε περισσότερο.
Και αν λοιπον ήξεραν οτι θα τους έφερνε τα διαμάντια ένας Λευτέρης Παπαπολίτης, γιατί τώρα η Αννα λέει οτι είναι πολύ κοντά στα ίχνη του Λευτέρη, ενώ το όνομά του τους ήταν ήδη γνωστό από παλιά? Τι να πώ, άκρη δεν βγαίνει. Επίσης δεν μας είπαν σε ΠΟΙΟΝ θα τα παρέδιδε, ποιός δηλαδή ήταν ο κρίκος στην Αθήνα, και νομίζω αυτό δεν είναι κάτι μικρής σημασίας...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 5:04 pm

Και για να καταλάβω αυτό τους απενοχοποιεί; Γιατί αν έτσι συμβαίνει να ετοιμάσω ένα φωτοστέφανο να το στείλω στο Μάνο στη Βοστώνη. Διότι κι εκείνος ήξερε για τη μόλυνση αλλά δεν ήξερε οτι απο εκεί προέρχονταν οι θάνατοι των παιδιών διαφορετικά δεν θα τάιζε το δικό του με προιόντα της περιοχής.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν μπορούμε να κρίνουμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά. Έστειλαν άνθρωπο/ους σαν ομάδα να μάθει τι έγινε με τα διαμάντια και το αποτέλεσμα ήταν να σκοτωθεί ο Αποστόλης. Απ όσο βλέπω στα δελτία ειδήσεων κάπως έτσι λειτουργούν σ αυτές τις δουλειές μου τα δίνεις πίσω ή σε καθαρίζω. Τόση αφέλεια πια ο Στέφανος; Τελικά αν δεν είναι ''κακός'' είναι παντελώς ηλίθιος

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από pasxalitsa Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 5:21 pm

Γιάννα είσαι Θεά!!!!! : respect :

Κατά τα λοιπά, γιατί πριν λίγο γέμισε και μια τρύπα στο πρόγραμμα του Mega, έχω να πω ότι οι ερμηνείες το κρατάνε το έργο!!!!!

Τυράκι κανείς;
pasxalitsa
pasxalitsa
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΜΕ θέα το Πέλαγο
Ασχολίες : Θέατρο, Λογοτεχνία, Σινεμά, Τηλεόραση

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 5:38 pm

Clarabelle έγραψε:
Και για να καταλάβω αυτό τους απενοχοποιεί; Γιατί αν έτσι συμβαίνει να ετοιμάσω ένα φωτοστέφανο να το στείλω στο Μάνο στη Βοστώνη. Διότι κι εκείνος ήξερε για τη μόλυνση αλλά δεν ήξερε οτι απο εκεί προέρχονταν οι θάνατοι των παιδιών διαφορετικά δεν θα τάιζε το δικό του με προιόντα της περιοχής.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν μπορούμε να κρίνουμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά. Έστειλαν άνθρωπο/ους σαν ομάδα να μάθει τι έγινε με τα διαμάντια και το αποτέλεσμα ήταν να σκοτωθεί ο Αποστόλης. Απ όσο βλέπω στα δελτία ειδήσεων κάπως έτσι λειτουργούν σ αυτές τις δουλειές μου τα δίνεις πίσω ή σε καθαρίζω. Τόση αφέλεια πια ο Στέφανος; Τελικά αν δεν είναι ''κακός'' είναι παντελώς ηλίθιος

Εγω δεν βάζω φωτοστέφανο στο ....Στέφανο, κι άλλο τόσο ούτε στο Μάνο, ούτε σε κανέναν... Ο Στέφανος ανήκε στην ομάδα, αλλά αν δεν έδωσε αυτός την εντολή, και το θέμα το είχε αναλάβει ο Χατζηβασιλείου, και έμαθε τα καθέκαστα αργότερα, δεν μπορούσε πιά να κάνει τίποτε.... Αρα καθόλου αφελής δεν είναι, και συγχρόνως δεν είναι και ένοχος, αν πχ. είχε αναλάβει εκείνος την έρευνα, δεν θα σκότωνε τον Αποστόλη, θα ακολουθούσε την όποια ένδειξη του έδινε αυτός και θα φτανε στον Λευτέρη, χωρις να χρειαστεί να σκοτώσει κανένα. Οπως έχει πρόγραμμα να κάνει έστω και τώρα...
Ο Μάνος, από την άλλη, ήξερε το πόσο μολυσματικό ήταν το νερό που έπιναν, γιατί ο ίδιος άλλαξε τα αποτελέσματα των αναλύσεων, κι έστω οτι δεν το συνέδεσε με τους θανάτους παιδιών στην αρχή, (γι'αυτό έδωσε και στη Νεφέλη τα προϊόντα της περιοχής) , από ένα σημείο κι έπειτα αυτό του το έκανε ξεκάθαρο ο Νικόλας, χωρις όμως αυτό να τον ωθήσει να αλλάξει τα πράγματα. Γιατί αν δεν συνέδεσε το νερό με τους θανάτους των άλλων παιδιών, γιατί θα έπρεπε να το συνδέσει και με την αρρώστεια της Νεφέλης, θα μπορούσε να οφείλεται σε άλλα αίτια, αφού δεν ήταν ξεκάθαρη η αιτία των θανάτων. Συγχωροχάρτι δεν δίνω σε κανένα, αλλά και δεν κατηγορώ κανέναν όταν δεν έχει αποδειχτεί η ενοχή του.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 6:35 pm

Μόνο που δεν χρεώνεις στον Στέφανο καν το ότι στο θέμα της Εύας υπήρξε θύτης και μάλιστα εκτός που της στέρησε (εμμέσως) τη χαρά του ονείρου της, της διέλυσε δεύτερη φορά τη ζωή και την εγκυμοσύνη και την οικογένεια που είχε ονειρευτεί! Αυτό είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Επιπλέον ο Μάνος από όσο είδα όταν έμαθε για την κόρη του και συνέδεσε τα όσα είχε κάνει με τους θανάτους πήγε να αυτοκτονήσει, ο Στέφανος ξέρει ότι με τα διαμάντια συνδέονται ΤΕΣΣΕΡΙΣ θάνατοι και όχι μόνο δεν κοιτάει να απανγκιστρωθεί αλλα είπε ΞΕΚΑΘΑΡΑ στο Χρήστο ότι τα θέλει πίσω. Στο ποιλίκο λοιπόν ο Στέφανος και κάθαρμα είναι και δεν μετανοεί και για τίπτοα.

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 7:00 pm

JESSIE έγραψε:
Clarabelle έγραψε:

Εγω δεν βάζω φωτοστέφανο στο ....Στέφανο, κι άλλο τόσο ούτε στο Μάνο, ούτε σε κανέναν... Ο Στέφανος ανήκε στην ομάδα, αλλά αν δεν έδωσε αυτός την εντολή, και το θέμα το είχε αναλάβει ο Χατζηβασιλείου, και έμαθε τα καθέκαστα αργότερα, δεν μπορούσε πιά να κάνει τίποτε.... Αρα καθόλου αφελής δεν είναι, και συγχρόνως δεν είναι και ένοχος, αν πχ. είχε αναλάβει εκείνος την έρευνα, δεν θα σκότωνε τον Αποστόλη, θα ακολουθούσε την όποια ένδειξη του έδινε αυτός και θα φτανε στον Λευτέρη, χωρις να χρειαστεί να σκοτώσει κανένα. Οπως έχει πρόγραμμα να κάνει έστω και τώρα...
Ο Μάνος, από την άλλη, ήξερε το πόσο μολυσματικό ήταν το νερό που έπιναν, γιατί ο ίδιος άλλαξε τα αποτελέσματα των αναλύσεων, κι έστω οτι δεν το συνέδεσε με τους θανάτους παιδιών στην αρχή, (γι'αυτό έδωσε και στη Νεφέλη τα προϊόντα της περιοχής) , από ένα σημείο κι έπειτα αυτό του το έκανε ξεκάθαρο ο Νικόλας, χωρις όμως αυτό να τον ωθήσει να αλλάξει τα πράγματα. Γιατί αν δεν συνέδεσε το νερό με τους θανάτους των άλλων παιδιών, γιατί θα έπρεπε να το συνδέσει και με την αρρώστεια της Νεφέλης, θα μπορούσε να οφείλεται σε άλλα αίτια, αφού δεν ήταν ξεκάθαρη η αιτία των θανάτων. Συγχωροχάρτι δεν δίνω σε κανένα, αλλά και δεν κατηγορώ κανέναν όταν δεν έχει αποδειχτεί η ενοχή του.
Ναι, σιγά να μην τον πήγαινε να τον κεράσει σνίτσελ, λουκάνικα και μπύρες αφότου ο Αποστόλης θα του 'λεγε "δεν φταίω εγώ"!

JESSIE έγραψε:Ο Αποστόλης ήταν κάθαρμα, δεν έφερε εις πέρας την αποστολή του, δηλαδή την παράδοση των διαμαντιών, δεν είπε που βρίσκονται τώρα τα διαμάντια, και τον έφαγαν. Ποιός τον έφαγε, άγνωστο! Συμπληρώνουμε το όνομα που δεν χωνεύουμε στο έργο και καθαρίσαμε, προς το παρόν...
Δεν είναι πως δεν τον χωνεύουμε -ειδάλλως παίζει και να μην ασχολούμασταν- αλλά αυτό οφείλεται στον Σταύρου, όχι στον Καρτάλη... Απλώς, ισχύει αυτό που λέει η Μαρία πιο πάνω. Προτιμούμε να 'ναι "κακός" από αυτό το... το... το... αχαρακτήριστο πλάσμα που από υπερβολική καλοσύνη, άγνοια κι αφέλεια τα 'κανε όλα μπάχαλο στο διάβα του...
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Ιαν 09, 2011 7:33 pm

Αlmaresi, δεν είμαι σίγουρη οτι έχετε αποφασίσει πως τον προτιμάτε, "κακό", για να του ρίχνετε το ανάθεμα, ή "καλό", για να τον αποκαλείτε αφελή, to say the least.... Υπάρχει και μέσος όρος, κι αυτός μάλλον ισχύει στην περίπτωση αυτή, όπως ισχύει και για μεγάλο μέρος των ανθρώπων. Εγω κρίνω απ'όσα βλέπω, κι ο χαρακτήρας του Στέφανου μου αρέσει, όπως μου άρεσε και ο χαρακτήρας του Στράτου, όπως μου αρέσουν και πολλοί άλλοι χαρακτήρες στο έργο, αρκεί να μην είναι μονοδιάστατοι και προβλέψιμοι. Και τις περισσότερες φορές για ό,τι γίνεται δεν φταίει μόνο ένας, οπότε είναι τουλάχιστον προκατάληψη να λέμε οτι ένας χαρακτήρας μόνος του, τα έκανε όλα μπάχαλο στο διάβα του.
Και το αστείο είναι οτι αν οποιοσδήποτε άλλος ήρωας κάνει διάφορα, μας φταίει το σενάριο και η ανακολουθία του, όταν πρόκειται για το Στέφανο, τα ρίχνουμε απ'ευθείας στο Στέφανο.... Και πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε, χωρις να περιμένουμε τη συνέχεια, που συχνά μας κάνει ν'αλλάξουμε γνώμη, όπως έγινε πχ. με το Λευτέρη, εναντίον του οποίου γράφτηκαν πολλά στην αρχή, και τώρα η άποψη γι'αυτόν έχει αλλάξει.
Εγω δεν εμποδίζω κανέναν να έχει τις προτιμήσεις του , αλλά αφού καλούμαστε να σχολιάσουμε το κάθε επεισόδιο, θα σχολιάσω και θα αναφερθώ σε όσα αρέσουν και ενδιαφέρουν εμένα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 2:31 am

JESSIE έγραψε:Αlmaresi, δεν είμαι σίγουρη οτι έχετε αποφασίσει πως τον προτιμάτε, "κακό", για να του ρίχνετε το ανάθεμα, ή "καλό", για να τον αποκαλείτε αφελή, to say the least.... Υπάρχει και μέσος όρος, κι αυτός μάλλον ισχύει στην περίπτωση αυτή, όπως ισχύει και για μεγάλο μέρος των ανθρώπων. Εγω κρίνω απ'όσα βλέπω, κι ο χαρακτήρας του Στέφανου μου αρέσει, όπως μου άρεσε και ο χαρακτήρας του Στράτου, όπως μου αρέσουν και πολλοί άλλοι χαρακτήρες στο έργο, αρκεί να μην είναι μονοδιάστατοι και προβλέψιμοι. Και τις περισσότερες φορές για ό,τι γίνεται δεν φταίει μόνο ένας, οπότε είναι τουλάχιστον προκατάληψη να λέμε οτι ένας χαρακτήρας μόνος του, τα έκανε όλα μπάχαλο στο διάβα του.
Και το αστείο είναι οτι αν οποιοσδήποτε άλλος ήρωας κάνει διάφορα, μας φταίει το σενάριο και η ανακολουθία του, όταν πρόκειται για το Στέφανο, τα ρίχνουμε απ'ευθείας στο Στέφανο.... Και πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε, χωρις να περιμένουμε τη συνέχεια, που συχνά μας κάνει ν'αλλάξουμε γνώμη, όπως έγινε πχ. με το Λευτέρη, εναντίον του οποίου γράφτηκαν πολλά στην αρχή, και τώρα η άποψη γι'αυτόν έχει αλλάξει.
Εγω δεν εμποδίζω κανέναν να έχει τις προτιμήσεις του , αλλά αφού καλούμαστε να σχολιάσουμε το κάθε επεισόδιο, θα σχολιάσω και θα αναφερθώ σε όσα αρέσουν και ενδιαφέρουν εμένα....
Θα ξεκινήσω αντίστροφα - έτσι για ποικιλία

Κατ' αρχάς, εννοείται ότι μπορείς και θα πεις την άποψή σου, και εσύ και όλοι μας. Ελπίζω πως δεν έχω πει ποτέ το αντίθετο και αν το έχω κάνει ή υπαινιχθεί, δεν είχα την πρόθεση (όχι κακή πρόθεση, πρόθεση διόλου - έτσι είμαι εγώ) - το λέω αυτό γιατί μου απευθύνεσαι προσωπικά στην αρχή του ποστ σου.

Κι αυτό δεν σου προκαλεί καμιά εντύπωση? - δεν ισχύει απολύτως βέβαια, διότι πχ και τη Νταίζη κατηγορούμε άσχετα από το γεγονός ότι κι εκείνος ο χαρακτήρας "μπάζει" (άνθρωποι/γυναίκες με το δικό της παρελθόν κάποια πράγματα δεν τα κάνουν όσο και αν κυνηγούν το χρήμα - ή είμαι κι εγώ αφελής και δεν μου κάνει εντύπωση).
Τέλος πάντων, σε αυτό που λες το πιο απλό που μπορώ να πω είναι ότι αν πχ έκανε ο Μάνος (και σχεδόν οποιοσδήποτε άλλος ήρωας) κάτι εκτός χαρακτήρα θα το καταλαβαίναμε (όπως πχ να έμενε άπραγος αν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα ο Άγγελος να 'ναι δικό του παιδί *). Αν ο Στέφανος κάνει κάτι εκτός χαρακτήρα, πώς θα το καταλάβουμε??? Αγνοούμε ποιος είναι μιάμισι σεζόν μετά!!! Πώς θα μιλήσουμε για ανακολουθία στην περίπτωσή του? Και να σημειώσω ότι τον Μάνο δεν τον λες προβλέψιμο ή μονοδιάστατο - αλλά εκ των υστέρων συνειδητοποιείς ότι αυτό που έκανε (και ενίοτε δεν το περίμενες) συνάδει με τον χαρακτήρα του.
Επίσης, συνήθως αναφερόμαστε σε ανακολουθίες για πολύ χοντρά πράγματα... Υπάρχουν κι ανακολουθίες χαρακτήρα των ηρώων, αλλά οι πιο σημαντικές είναι οι λογικές ανακολουθίες. Είναι πολύ διαφορετικό το ψευδές - ή έστω αυτό που τέτοιο φαντάζει - από το λογικά ψευδές, το άτοπο δηλαδή.
Όσο για τον Λευτέρη - εκτός που προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αλλά ναι τον πάω κιόλας - τον γνωρίζουμε τώρα. Έχει τεράστια διαφορά. Και τον Στέφανο πέρυσι κάποιοι τον υποδεχτήκαμε πολύ θετικά.

"Τουλάχιστον προκατάληψη"? Αυτό πες το ξανά! Ξέρεις πόσο καιρό μου πήρε να σταματήσω να τον καταλαβαίνω και να τον δικαιολογώ???

Και τέλος, δεν μπορώ να μιλήσω για όλους, πάντως προσωπικά και εδώ που φτάσαμε τον προτιμώ "κακό" (σε εισαγωγικά - έχει πολύ μεγάλη σημασία). Δηλαδή, να μου πουν ότι τουλάχιστον ήξερε τι έκανε, είχε λόγους, κάτι. Αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω...

*: μια και είπα παιδί, γιατί επανήλθαμε πάλι στο θέμα αυτό? Ειλικρινά, γιατί??? Τι θέλετε δηλαδή εκεί απάνω? Ένα "απολυτάκι" να 'ρθει να αδελφοποιηθεί ετεροθαλώς με τα υπάρχοντα παιδάκια για να κλείσει ο κύκλος??? Γιατί ο κύκλος θα κλείσει κι ας τον ξεχνάτε τον Μάνο...
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 1:04 pm

Almaresi τι να σου πω? Δεν μπορώ να απαντήσω στους συλλογισμούς σου, γιατί ξεκινάμε από διαφορετική αιτίαση. Ο,τι εσένα δεν σου αρέσει, εμένα με γοητεύει. Εσύ προτιμάς ένα χαρακτήρα εύκολα κατανοητό και με σαφή πλαίσια, εγώ προτιμώ το ρευστό και το άπιαστο. Λές οτι όταν ήρθε πέρσυ τον υποδεχτήκατε πολύ θετικά... Γιατί? Αφού εκ των υστέρων τον κατηγορείτε για τις αρχικές του πράξεις, δηλ. τα μαύρα νυφικά κλπ. που έστειλε για να εμποδίσει το γάμο Εύας Μάνου, ανάμεσα σ'αλλα... Μήπως γιατί πιστεύατε οτι θα ήταν ο (δεύτερος) μεγάλος έρωτας της Εύας, που θα την γλύτωνε από το Μάνο για να την κάνει απόλυτα ευτυχισμένη (κάτι που ευελπιστείτε οτι θα κάνει τώρα ο Λευτέρης?) Μήπως δεν κρίνετε τον χαρακτήρα για τον εαυτό του αλλά σε συνάρτηση του πόσο θα συνεισφέρει ή όχι στην ευτυχία της Εύας???
Ομως εγώ βλέπω τον χαρακτήρα αυτούσιο, χωρις να τον συνδέω με ελπίδες ή απογοητεύσεις που αφορούν άλλους ήρωες. Κι αυτό που βλέπω μου αρέσει (λογοτεχνικά μιλώντας, όχι σαν έναν ήρωα που θα ήθελα να γνωρίσω για να τον παντρευτώ, ας πούμε). Είναι ένας σύνθετος ήρωας, παλεύουν μέσα του αντιφατικά στοιχεία, έχει μεταπτώσεις, κακίες, καλωσύνες, αδυναμίες, έχει κάνει πράγματα από αίσθηση καθήκοντος κι άλλα από οργή ή μίσος, έχει περάσει μοναξιά, οικογενειακά δράματα, που θα είχαν κάνει άλλους να λυγίσουν, αλλά κάνει αγώνα για να επιζήσει και να φτιάξει τη ζωή του... Το ότι ούτε κάν ο ίδιος ξέρει τι γίνεται μέσα στην ψυχή του τον κάνει ενδιαφέροντα σαν χαρακτήρα, γιατί δεν ξέρεις τι να περιμένεις απ'αυτόν, είναι ένας χαρακτήρας που εξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας. Ισως αυτό δεν είναι αρεστό σε όσους προτιμούν σταθερά και χειροπιαστά πράγματα, αλλά σε μένα είναι. Δεν με ενδιαφέρει αν δεν τον δικαιολογούν, αλλά που δεν μπαίνουν στη θέση του ώστε να δούν τα πράγματα απ'τη δική του σκοπιά, πριν τον κρίνουν. Οι ήρωες δεν αξιολογούνται βάσει του τι προσφέρουν στον περίγυρο μόνο... Νομίζω οτι οι σεναριογράφοι έχουν δημιουργήσει έναν ήρωα που ξεφεύγει απ'τα καλούπια, γιατί έτσι τον ήθελαν, κι εμένα μου αρέσει αυτό που έφτιαξαν.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 1:39 pm

JESSIE έγραψε:
Ομως εγώ βλέπω τον χαρακτήρα αυτούσιο, χωρις να τον συνδέω με ελπίδες ή απογοητεύσεις που αφορούν άλλους ήρωες.
To να στέλνει μαύρα νυφικά ή να κερατώνει την Ευα και κάθε Ευα, είναι μέρος του χαρακτήρα του. Δεν είναι θέμα ελπίδων ή απογοητεύσεων. Ενας άνθρωπος που κάνει κακό σε άλλους κατ'επανάληψη, είτε αυτή είναι η Ευα, είτε η Μελίτα, είτε ο οποιοσδήποτε, σίγουρα δεν είναι το καλό αγγελούδι που πας να παρουσιάσεις.
Το να σε γοητεύει αυτό είναι επιλογη σου, και πάω πάσο.

Δεν με ενδιαφέρει αν δεν τον δικαιολογούν, αλλά που δεν μπαίνουν στη θέση του ώστε να δούν τα πράγματα απ'τη δική του σκοπιά, πριν τον κρίνουν.
Αν μπορείς να δεις απο την σκοπιά του ''στέλνω μαυρα νυφικά μέχρι να αποτρελάνω την γυναίκα που λέω οτι αγαπάω'' τότε πάω πάσο πάλι ..

Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 2:17 pm

Βάσω, με έχεις παρεξηγήσει, γιατί δεν πάω να τον βγάλω αγγελούδι... Το αγγελούδι είναι μιά κατάσταση στάνταρ, κι εμένα τα στάνταρ δεν μ'αρέσουν.
Εσύ λοιπον τον βλέπεις "κακό". Πές το στην Αlmaresi ή τη Μαρία, που τον προτιμούν κακό, αλλά δεν το βλέπουν.... Και μόνο και που διχάζει αυτός ο χαρακτήρας για το αν είναι κακός ή όχι, εχει το ενδιαφέρον του.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 2:23 pm

JESSIE έγραψε:Βάσω, με έχεις παρεξηγήσει, γιατί δεν πάω να τον βγάλω αγγελούδι... Το αγγελούδι είναι μιά κατάσταση στάνταρ, κι εμένα τα στάνταρ δεν μ'αρέσουν.
Εσύ λοιπον τον βλέπεις "κακό". Πές το στην Αlmaresi ή τη Μαρία, που τον προτιμούν κακό, αλλά δεν το βλέπουν.... Και μόνο και που διχάζει αυτός ο χαρακτήρας για το αν είναι κακός ή όχι, εχει το ενδιαφέρον του.

Οταν κάθε λάθος πράξη του πάει να δικαιολογηθεί , ακόμα και η πιο τραγική, τότε εγώ αυτό βλέπω οτι προσπαθείς να κάνεις.

Εγω δεν τον έβγαλα ακόμη ''κακό'', αλλα ''λάθος''. Τώρα αν είναι πραγματι κακός, τότε είναι πολύ έξυπνος. Αν όχι, τότε είναι απλά ηλήθιος.

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 99687

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 2:31 pm

Εγω δεν βλέπω τόσο καθαρά τον διαχωρισμό, ή κακός και έξυπνος, ή όχι κακός και ηλίθιος.... Πάντως εσύ τον βλέπεις λάθος, άλλος κακό, άλλος ηλίθιο, το ότι τον εισπράττουν τόσο διαφορετικά καποιοι, επαναλαμβάνω είναι από μόνο του ενδιαφέρον.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:09 pm

JESSIE έγραψε: Εσύ προτιμάς ένα χαρακτήρα εύκολα κατανοητό και με σαφή πλαίσια, εγώ προτιμώ το ρευστό και το άπιαστο.
Ακριβώς γι αυτό επέλεξα να αναφέρω από όλους τον Μάνο, επειδή υπήρξε ακραίος ήρωας... ήθελα να μιλήσω για το "συνεπές" απρόβλεπτο. Πάντως, σίγουρα τα "ρευστά" δεν τα προτιμώ - εδώ έπεσες μέσα. Δεν έχουν ούτε την ικανότητα των στερεών να συνάπτουν δεσμούς, ούτε την "ελευθερία" των αερίων... Τα "άπιαστα" πάλι μου αρέσουν πολύ - ιδίως όταν τα πιάνω!

JESSIE έγραψε:Λές οτι όταν ήρθε πέρσυ τον υποδεχτήκατε πολύ θετικά... Γιατί? Αφού εκ των υστέρων τον κατηγορείτε για τις αρχικές του πράξεις, δηλ. τα μαύρα νυφικά κλπ. που έστειλε για να εμποδίσει το γάμο Εύας Μάνου, ανάμεσα σ'αλλα... Μήπως γιατί πιστεύατε οτι θα ήταν ο (δεύτερος) μεγάλος έρωτας της Εύας, που θα την γλύτωνε από το Μάνο για να την κάνει απόλυτα ευτυχισμένη (κάτι που ευελπιστείτε οτι θα κάνει τώρα ο Λευτέρης?) Μήπως δεν κρίνετε τον χαρακτήρα για τον εαυτό του αλλά σε συνάρτηση του πόσο θα συνεισφέρει ή όχι στην ευτυχία της Εύας???
Πρώτον, κι έτσι να είναι για κάποιους, δεν βρίσκω κακό σ' αυτό.
Δεύτερον, για λόγους αντικειμενικότητας, αν δεν επεδίωκε ή δεν επιτύχαινε να συνάψει κοινωνικές σχέσεις, πιθανώς να έλεγα "ωραίο παιδί, αλλά κρίμα δεν έχει κοινωνική ζωή". Εφόσον αυτό δεν ισχύει, φυσικά και με ενδιαφέρει η αλληλεπίδρασή του με άλλους ανθρώπους (και όχι μόνο με την Εύα. Το είπε κι η Βάσω καλύτερα, δεν μιλάμε μόνο για την Εύα, μιλάμε γενικά). Από αυτή την αλληλεπίδραση, από τη συμπεριφορά του, μαθαίνω πράγματα για εκείνον. Πώς αλλιώς?
Και τέλος, τον υποδέχτηκα θετικά -εγώ τουλάχιστον- γιατί στην απαρχή του ήταν ένας πραγματικά καλοφτιαγμένος και ενδιαφέρων ήρωας. Συνεισέφερε πάρα πολύ στη σειρά στο "σκοτεινό" κομμάτι μαζί με τον Πέτρο και τον Μάνο (μέχρι κάποια στιγμή, όχι όλη τη σεζόν), πέραν όλων των άλλων.

JESSIE έγραψε:Ομως εγώ βλέπω τον χαρακτήρα αυτούσιο, χωρις να τον συνδέω με ελπίδες ή απογοητεύσεις που αφορούν άλλους ήρωες. Κι αυτό που βλέπω μου αρέσει (λογοτεχνικά μιλώντας, όχι σαν έναν ήρωα που θα ήθελα να γνωρίσω για να τον παντρευτώ, ας πούμε).
Λογοτεχνικά κιόλας?
Τον Καρτάλη σίγουρα όχι, τον Σταύρου πολύ ευχαρίστως - αν και του πέφτω μεγάλη...

almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:17 pm

JESSIE έγραψε:Εγω δεν βλέπω τόσο καθαρά τον διαχωρισμό, ή κακός και έξυπνος, ή όχι κακός και ηλίθιος.... Πάντως εσύ τον βλέπεις λάθος, άλλος κακό, άλλος ηλίθιο, το ότι τον εισπράττουν τόσο διαφορετικά καποιοι, επαναλαμβάνω είναι από μόνο του ενδιαφέρον.

Ο Μακρόπουλος λέει ''Εχω μάτια και βλέπω όσα θέλω να δω...''

Δεν μπορω να εισπράξω διαφορετικά το γεγονός οτι έστελνε αγκάθινα στεφάνια σε μια γυναίκα που ''αγαπούσε''.
Δεν μπορώ να εισπράξω διαφορετικά το οτι η γυναίκα που ''αγαπουσε'' (πάλι) χαροπάλευε και μόλις είχε χάσει το παιδί τους και αυτός μασαμπουκιαζε με άλλη...
Δεν μπορώ να εισπράξω διαφορετικά το ''σοκ'' του Στέφανου για την δολοφόνο μάνα του - που ωωωω τι σοκ affraid είπε ψέματα - όταν είχε ήδη κάνει απόπειρες εναντίον της τότε γυναίκας του, και του παιδιού του...
Δεν μπορώ να εισπράξω διαφορετικά το οτι το παιδί του να κυνδινεύει και αυτός να ετοιμάζει ταξίδια.

Εσυ μπορεί - και απο ότι φαίνεται, μόνο εσυ - να θεωρείς οτι τέτοιες πράξεις μπορουν να δικαιλογηθούν και να εξηγηθούν διαφορετικά, εγώ οχι.Εσυ τον βλέπεις ενδιαφέρον. Εγω πάλι όχι.

Και ακόμα λιγότερο ενδιαφέρον έχει, όταν προσπαθούν να δικαιολογηθουν ΘΕΤΙΚΑ όλες οι πράξεις του.

Πχ. Ποτέ δεν ήμουν φαν του Μάνου. Γιατί είχε κάνει πολλά ''κακά'', και αδικαιολόγητα . Αλλα ήταν ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας της σειράς. Γιατί ακόμα και όταν ''περιμενες'' κάτι απο αυτόν στο ανέτρεπε.Κάτι που ο Στέφανος δεν έχει κάνει ποτέ.
Είναι βαρετός.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:41 pm

Λοιπον, Almaresi, νομίζω εσύ ήσουν που είχες πεί σε άλλο πόστ οτι νοσταλγείς τις συζητήσεις που είχατε άλλοτε - ορίστε που ξαναέχουμε συζητήσεις, άσχετο αν άκρη δεν βγάζουμε! Επί τη ευκαιρία, θυμάμαι πολύ καλά πόσο μου άρεσαν κάποια πόστς σου στο φόρουμ της Βέρας, στο οποίο όμως δεν είμουν γραμμένη...
Αρχίζω κι εγώ απ'το τέλος, όταν λέω λογοτεχνικά, εννοώ φυσικά σαν ανάπτυξη ρόλου, κι όχι το πρόσωπο του Στέφανου ή του Σταύρου, για τον οποίο συμφωνώ για το πολύ ευχαρίστως, αδιαφορώντας για το ότι μπορεί , αφού ούτε αυτόν ξέρουμε κατά βάθος, να μην ταιριάζουμε, κι αυτό ασχέτως ηλικίας...
Δεν είπα οτι είναι κακό να τον κρίνουμε σε συσχετισμό με την αλληλοεπίδρασή του με τους άλλους ήρωες. Είπα οτι αυτό δεν βοηθάει στο να καταλάβουμε καλλίτερα τα κίνητρα ή τα αίτια των πράξεών του, γιατί δεν είναι εύκολο να αποστασιοποιηθούμε, γιατί επιρρεαζόμαστε άθελά μας από συμπάθειες ή αντιπάθειες που μας έχουν ήδη δημιουργήσει κάποιοι ήρωες. Πχ., αν κάποιος τη "φέρει" στη Νταίζη, δεν θα τον κρίνουμε τόσο αυστηρά, όπως θα το κάναμε άν αυτός ο ίδιος κάποιος "στεναχωρήσει" την Εύα, ενδεικτικά μιλώντας... Θυμάμαι οτι όταν ο Μάνος είχε ξυλοφορτώσει τη Μελίτα, υπήρχαν αρκετά σχόλια (όχι εδώ μέσα, δεν σας διάβαζα τότε), που έλεγαν "καλά της έκανε, της χρειαζόταν", προερχόμενα φυσικά από φάνς του Μάνου...
Και τέλος, σχετικά με το Μάνο, αυτός ο ήρωας είναι ακραίος, αλλά όχι απρόβλεπτος. Είναι ένας σταθερά κακός, εγωκεντρικός, κτητικός και υποκριτικός χαρακτήρας, και οι στιγμές που φάνηκε σωστός, ήταν αυτό μόνο, στιγμές, που προήλθαν είτε από το εγωιστικό πάθος του για ό,τι θεωρούσε "δικό" του, "κτήμα" του, είτε σκόπιμες, για να "τουμπάρει" την αντίσταση κάποιων. Ακόμη και τότε που ήθελε να αυτοκτονήσει η εμφάνιση του Λουκά μας έβγαλε από την απορία, θα το έκανε τελικά ή όχι, γιατί εγώ είμαι μάλλον πεπεισμένη οτι δεν θα το έκανε....
Αυτά, τώρα ξέρεις πώς βλέπω τα πράγματα, κι έτσι ελπίζω να με καταλαβαίνεις καλύτερα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:48 pm

Βάσω, η φράση που έγραψες στην αρχή ισχύει για όλους, άρα εσύ καλώς βλέπεις αυτά που βλέπεις, και εγώ με τη σειρά μου καλά βλέπω αυτά που βλέπω. Δεν έχει καμμιά σημασία τελικά, το πώς εισπράττει ο καθένας το κάθε τι, γιατί αν συμφωνούσαν όλοι με όλους, τότε ο κόσμος θα ήταν ένας όμορφος κόσμος, αλλά δεν συμβαίνει αυτό...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:54 pm

JESSIE έγραψε:Βάσω, η φράση που έγραψες στην αρχή ισχύει για όλους, άρα εσύ καλώς βλέπεις αυτά που βλέπεις, και εγώ με τη σειρά μου καλά βλέπω αυτά που βλέπω. Δεν έχει καμμιά σημασία τελικά, το πώς εισπράττει ο καθένας το κάθε τι, γιατί αν συμφωνούσαν όλοι με όλους, τότε ο κόσμος θα ήταν ένας όμορφος κόσμος, αλλά δεν συμβαίνει αυτό...

Μπορεί. Προσωπικά, δεν μου είναι αγαπητός ούτε αντιπαθής ωστε να βλέπω ή να μην βλέπω πράγματα που κάνει, όπως ίσως κάνω με την Αμαλία ή τον Λουκά.

Απλώς στον συγκεκριμένο - και όχι μόνο - χαρακτήρα υπάρχουν πράγματα που δεν δικαιλογούνται, απο όποια σκοπιά και αν τα βλέπεις.

Εκτός αν μπορουν να δικαιολογηθούν τα παραπάνω.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:58 pm

Εδώ θα διαφωνήσω κι εγώ
Ο Μάνος επ ουδενί ήταν ένας ήρωας ''κακός''. Ήταν γκρίζος πολύπλευρος και αριστοτεχνικά δομημένος
Ο Στέφανος όταν μπήκε στη σειρά φαινόταν να έχει ένα προφίλ εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ήταν επικίνδυνος αλλά εκλεπτισμένος και ίσως γι αυτό περισσότερο σκοτεινός
Στη συνέχεια για να εξυπηρετηθεί ο απόλυτος που έχω την αίσθηση οτι δημιουργήθηκε για να μη λείψει ο καρμικός απ το κοινό επειδή ήδη δρομολογούσαν την έξοδο του Μάνου ο χαρακτήρας του διαφοροποιήθηκε. Θα δεχόμουν οτι ερωτεύτηκε κι έβαλε τη ζωή του σε άλλες βάσεις
Επειδή όμως ο απόλυτος απέτυχε παταγωδώς λόγο κακής χημείας και προχειρότητας ο ήρωάς τους πήρε κι άλλη στροφή και πια είναι τόσο παράδοξος ο τρόπος που λειτουργεί ώστε νομίζω οτι απλά είναι εξαιρετικά κακογραμμένος
Είμαι σίγουρη οτι αν στη θέση του κυρίου Σταύρου ήταν κάποιος ηθοποιός λιγότερο αγαπητός δεν θα ενδιέφερε κανέναν ο συγκεκριμένος χαρακτήρας.
Η σωτηρία πια γι αυτόν τον ήρωα είναι να εμφανιστεί κάποιο σκοτεινό σχέδιο που θα μπορεί να δικαιολογήσει - όσο κι αν γίνεται πια - τον τρόπο που λειτουργεί

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Clarabelle στις Δευ Ιαν 10, 2011 3:58 pm, 1 φορά

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 3:58 pm

Ναι μόνο που όταν ένας άνθρωπος προσπαθεί να δικαιολογήσει έναν άντρα που έχει φερθεί σκάρτα ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ σε όλες τις γυναίκες με τις οποίες συνδέθηκε σε λιγότερο απο δύο χρόνια, και δύο από τις οποίες τρείς υπήρξαν και καλά μεγάλες του αγάπες κιόλας, καλό δεν μπορείς να τον πείς. (Και είναι ένας άνθρωπος από τη μία, δεν ξέρω κι εγώ πόσοι από την άλλη, κι αυτό θεωρώ προσωπικά κάτι λέει) Επίσης όταν προσπαθεί σε όλα να δικαιολογηθεί με τις εξής ίδιες δικαιολογίες, δεν ήξερα, δεν περίμενα να γίνει έτσι, είχα καλή πρόθεση κλπ κλπ κακό δεν τον λές, ηλίθιο όμως τον λες. Όπως είπε και η almaresi ένας άνθρωπος μπορεί να πέσει από τα σύννεφα μία, δύο, τρείς, όταν βλέπεις ότι συνεχίζει ενά μιση χρόνο μετά να πέφτει, πώς θα τον χαρακτηρίσεις αν όχι τουλάχιστον αφελή?

Και πώς ένας ηλίθιος (και ένας δεύτερος με το Μπέλλο) κάναν τόσα, ακόμα δεν εχω καταλάβει. Και όχι δεν με ιντριγκάρει. Είναι νομίζω δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι ο Μάνος δεν θα αυτοκτονούσε αλλα δεν μπορείς να παραβλέψεις ότι μετάνιωσε.

Είδαμε καμμια μετάνοια του Στέφανου για τους 4 που έχουν πεθάνει? Όχι! Τα διαμαντάκια του θέλει. Και τα λεφτάκια του τα θέλει! Αφήστε που η σύγκριση Μάνου και Στέφανου δεν στέκει διότι ο Μάνος είχε και μια ιστορία με ροή ο Στέφανος είναι όπου φυσάει η πένα του εκάστοτε γράφοντα.. Αν δεν ήταν ο Σταύρου παίζει να ήταν πιο αποτυχία κι απο το Μπέλο ο ρόλος με τόσα σκαμπανεβάσματα.

Γιατί συγνώμη αλλα απρόβλεπτος ήρωας ήταν και ο Στράτος αλλα μετά από 2 χρόνια ήξερες τι δρόμο θα ακολουθήσει, ήξερε τι θα νιώσει, τα βιώματά του κλπ! Και έγινε αγαπητός ένας ανθρωπος που κυκλοφορούσε με το κουμπούρι στο χέρι σε αντίθεση με το Στέφανο που όπως προείπα προσπαθεί να δικαιολογηθεί με γελοιοδέστατο τρόπο για όλα όσα κάνει και τελικά το μόνο που δεν έχει καταφέρει είναι να έχει την αποδοχή του Στράτου!

Θα επιμείνω στο θέμα του Αποστόλη επίσης.

Επεισόδιο 478 - Ημερομηνία 07-01-2011 - Σελίδα 3 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 4:02 pm

Ναι εγώ ήμουν! Για τη συζήτηση και μόνο το κάνω -δεν περιμένω να αλλάξει καμιά μας άποψη- και εν προκειμένω δεν έχω παράπονο. Βέβαια, μείναμε μόνο στον Στέφανο, αλλά με αφορμή κάποια σκέψη για το επεισόδιο, οπότε οκ.
Από κει και πέρα, καλέ δεν ήμουν/είμαι ούτε εγώ στο φόρουμ της Βέρας!!! Ούτε και σε κανένα άλλο τόσο (ή απλώς) ευχάριστο. Οπότε με μπερδεύεις - και με ιντριγκάρεις κιόλας.
Όσο για τον Μάνο, διαφωνώ -πάλι- με την άποψή σου. Του τα 'χω ακόμη μαζεμένα, αλλά τα καλά του μπορώ να τα δω. Επίσης τον θεωρώ απρόβλεπτο. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι απρόβλεπτες οι πράξεις. Και μετα να μπορείς να πεις "ναι, όντως, αυτός είναι ο Μάνος (πχ)". Αυτό το "μέσο τίποτα" -σου ζητώ και συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό, τι άλλο να κάνω πια? Razz - δεν μου αρέσει...

Clarabelle έγραψε:
Είμαι σίγουρη οτι αν στη θέση του κυρίου Σταύρου ήταν κάποιος ηθοποιός λιγότερο αγαπητός δεν θα ενδιέφερε κανέναν ο συγκεκριμένος χαρακτήρας.
Αυτό το θεωρώ δεδομένο
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 4:04 pm

Φυσικά και μπορούν να δικαιολογηθούν τα παραπάνω, γιατί όλα έγιναν για κάποια αιτία, ή προκλήθηκαν από κάποια γεγονότα, έχω ήδη γράψει σε διάφορα σημεία γι'αυτά, οπότε δεν θα επαναλάβω τα ίδια...
Και βλέπεις οτι μόνη σου παραδέχεσαι οτι επιρρεάζεσαι στην κρίση σου για τα άτομα από το πόσο συμπαθή ή αντιπαθή σου είναι, γιά διάφορους λόγους....
Εγω προσπαθώ να είμαι επιεικής στην κρίση μου, να βάζω διάφορα στο "ζύγι" γιά όλους, όχι μόνο για το Στέφανο. Δεν αρνούμαι κάποια "σκοτεινά" πράγματα που έχει κάνει, αφού το ζητούμενο δεν είναι να τον βγάλω άσπιλο, αλλά να δώ πέρα απ'αυτά, τον άνθρωπο στο σύνολό του, κι όχι βάσει ωρισμένων επιλογών του....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Δευ Ιαν 10, 2011 4:08 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Αφήστε που η σύγκριση Μάνου και Στέφανου δεν στέκει διότι ο Μάνος είχε και μια ιστορία με ροή ο Στέφανος είναι όπου φυσάει η πένα
xoxo xoxo xoxo
Και "ΡΟΗ" είναι η λέξη κλειδί.-
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή