Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ευκλείδης Φωκάς

+23
almaresi
Mikaella
feggaropetra
anna-maria
Kornilia_Petrakitsa
annoula!
aglaitsa
zouz0unii
kikitsa
ntina fan
fay66
fay
st@cy
marakii
sofia
ειρηνη7
gxnel
Δ.Μπέλλος
Caroline
loukasnora
Ezantakou
taradoula
loukitsa
27 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από fay66 Κυρ Μαρ 06, 2011 5:35 pm

Ο Ευκλείδης έδεσε τέλεια με τη Νόρα. Αυτή η σχέση πατέρα - κόρης αποδώθηκε στο έπακρο. Και μπορώ να σας μιλήσω εκ πείρας , ως μαμά κοριτσιών , ότι οι πατεράδες είναι άρρωστοι με τις κόρες τους. και εδώ η Ακρίτα έγραψε πολύ καλούς διαλόγους και οι δυο ηθοποιοί ταίριαξαν απόλυτα.
Όσο για το αν θα ξαναέρθει. Πιστεύω απόλυτα , και ας μην το είχε γράψει το γνωστό περιοδικό. Θα πρέπει να είναι τρελοί εκεί μέσα να μην εκμεταλλευτούν τη χημεία που υπάρχει ανάμεσα στους δυο αυτούς ηθοποιούς. Όπως θα πρέπει να πούμε ότι ταίριαξε μαζί του απόλυτα και ο Πετράκης.
Για τα μυστικά που έλεγε στον Ηλία ότι θα αποκαλυφτούν γιατί υπάρχουν και άλλα. Είμαι σίγουρη ότι κάποια ιδέα έχει. Για αυτό και παρακαλά τον Ηλία να προσέχει τα παιδιά. Και θα πρέπει να έχει πολλή εμπιστοσύνη στον Ηλία , μιας και του αναθέτει την προσοχή του στην κόρη του.
Η γνωριμία του με το Λύτρα. Όλοι μεταξύ τους γνωρίζονταν αυτά τα χρόνια. Τα παιδιά και τα έξι κολλητοί φίλοι , λογικό να γνωρίζονται και οι γονείς. Εδώ όμως κρύβονται και άλλες σχέσεις που δεν μπορούμε καν να τις φανταστούμε. Ας μην ξεχνάμε ότι το έργο πήρε παράταση μέχρι τα Χριστούγεννα. Αυτό σημαίνει από σήμερα μια ολόκληρη τηλεοπτική σεζόν ακόμα. Οι συγγραφείς κάτι ακόμα πρέπει να σκαρφιστούν , οπότε θα έχουμε και την ανάμειξή του όλο και σε κάποιο.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από feggaropetra Δευ Μαρ 07, 2011 7:02 pm

Μ’αρέσει ο μπαμπάς Ευκλείδης. Είναι ο τέλειος πατέρας για τη Νόρα και πιστεύω είναι ο καλύτερος ηθοποιός που θα μπορούσε να επιλεγεί. Έτσι ακριβώς τον φανταζόμουν το μπαμπά της. Μ'αρέσει πολύ η σχέση που έχει με την κόρη του. Ο κύριος Τριανταφυλλόπουλος νομίζω είναι καταπληκτικός στο ρόλο του. Αγαπάει την κόρη του και λατρεύει ακόμα τη γυναίκα του, παρά τα… γυμνάσια που του κάνει… valen Και είναι καλό που είναι και τελείως διαφορετικός από τη Στέλλα… Γίνεται πιο ενδιαφέρον το πράγμα. Παρολαυτά ο χαρακτήρας της Στέλλας δε μου αρέσει. Θα μπορούσαν να είναι διαφορετικοί και να ήταν μαζί κι αγαπημένοι. Αλλά σταματάω εδώ, δε θα μιλήσω πάλι γι’αυτήν ακόμα και στο ξένο τόπικ, δεν της κάνω αυτή τη χάρη. Mmm valen Ελπίζω να τα ξαναβρούν άμεσα και η Στέλλα να συνέλθει, γιατί ο Ευκλείδης είναι γλυκύτατος άνθρωπος και την αγαπάει. Θέλω να ξανακατέβει Αθήνα σύντομα. Αν και θα προτιμούσα να μη φύγει καθόλου…

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από Mikaella Δευ Μαρ 07, 2011 9:39 pm

Μου αρέσει πάρα πολύ ο μπαμπάς Ευκλείδης! Πολύ περισσότερο από την μαμά Στέλλα! Ο τροπος του και το χιούμορ του! Επίσης η υπερβολική αγάπη του για το Νοράκι του την κορούλα του είναι υπέροχη! Σαν ηθοποιοί ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος και η Αντιγόνη Δρακουλάκη είχαν εκπληκτική χημεία!
Ελπίζω να τον ξαναδούμε πολύ συντομά! Λατρέυω την σχέση μπαμπά και κόρης! Love!
Mikaella
Mikaella
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : londino
Ασχολίες : xoros, ipnos...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από almaresi Σαβ Μαρ 12, 2011 4:50 am

Δεν κατάφερα να μιλήσω γι αυτόν όσο ήταν στη σειρά, οπότε θα πω λίγα πράγματα μαζεμένα.
Ας αρχίσω από τα μαθηματικά… εμ τι?
Παιδιά, (x+y)^2 δεν είναι απλώς εξίσωση, δεν είναι απλώς πρωτοβάθμια εξίσωση, αλλά είναι και πρωτοβάθμια εξίσωση… μιας μεταβλητής («με έναν άγνωστο»)… Είμαι της άποψης ότι είναι δυνατόν και πιθανόν ένας άνθρωπος να διδάσκεται 6-9-12 χρόνια μαθηματικά χωρίς ποτέ να αντιληφθεί την έννοια της εξίσωσης… και αυτό το βρίσκω απόλυτα οκ και καθόλου ενδιαφέρον. Επίσης, μπορεί να μην αντιληφθεί την έννοια του βαθμού (εδώ για… εξισώσεις), χρειάζονται κάποιες γνώσεις και κάποιοι συλλογισμοί… και αυτό είναι επίσης οκ… και καθόλου ενδιαφέρον. Αλλά, είναι αδιανόητο να μην θεωρηθεί ενδιαφέρουσα η απάντηση «1» στην ερώτηση «πόσους αγνώστους βλέπεις στην παραπάνω… πρωτοβάθμια… εξίσωση?»… Μέχρι πρότινος μπορούσα να διανοηθώ και να περιμένω… και να κατανοήσω τις απαντήσεις «δεν ξέρω», «δεν καταλαβαίνω», «0», «2», ακόμα και «3» ή «6»… Βέβαια, δεδομένου ότι ο κος Ευκλείδης είναι μαθηματικός, μπορεί μετά από τόσα χρόνια να μην νιώθει ξένος με το «x» επί παραδείγματι… (αν και κατά Λουκάν άγνωστος παραμένει ο x και y η Νταίζη - την άλλη περίπτωση που πιθανώς σκεφτείτε κάποιοι, νομίζω μπορούμε να την αποκλείσουμε από το λύκειο)… Τέλος πάντων, πέραν τούτου ανέμενα να υπάρξει ένας αχταρμάς εννοιών από τα μαθηματικά του λυκείου που –δεν- θυμόμαστε και φυσικά η επιμονή μαθηματικής προτυποποίησης και απόδειξης πάντων, οπότε οκ… για να ‘μαι ειλικρινής, αν κρίνω από την άποψη που έχουν για τους φιλολόγους, είμαι κάτι παραπάνω από οκ… νιώθω ευγνωμοσύνη.
Τι άλλο? Ο κος Ευκλείδης φάνηκε αρκούντως λογικός ώστε αντιλαμβάνεται κανείς πως δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του σοβαρά με τη Λογική, που βγάζει απευθείας στην «παράνοια», και τανάπαλιν (βλ. Russell, Gödel, Hilbert, Frege – γι αυτούς χωρίς εισαγωγικά, αλλά… συναρπαστικοί, παθιασμένοι, βασανισμένοι…), αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι δεν χρειάζεται να πάω με απαγωγή, είναι εύκολο να καταλάβει κανείς με ποιον κλάδο των μαθηματικών βασικά ασχολείται.
Επίσης, ως είπε κι η Αμαλία, κάποιοι άνθρωποι έχουν χόμπι εκτός από δουλειά – αν έχουν δουλειά – και να ένας από αυτούς. Σκιάχτηκα λιγουλάκι γιατί κι εμένα κάτι παρεμφερές μ’ αρέσει –εκτός άλλων, οκ- και αν του το πω, φοβούμαι πως θα προσπαθήσει να μου αποδείξει με μαθηματική ακρίβεια ότι δεν είναι τυχαίο… χεχε… Πάντως, για ποιον λόγο κανόνιζαν οι δυο τους να βρεθούν και να μιλήσουν για τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες, αφού θα έφευγε ο άνθρωπος την επόμενη μέρα… τι να πω? Ούτε κατάλαβα, ούτε έχει νόημα να ασχοληθώ φαντάζομαι. Μπορεί να επιστρέψει για τη γέννα, ναι, αλλά από κει και πέρα… φιλική συμμετοχή είχε ο άνθρωπος… δεν είναι γκεστ να πεις «ήρθε για να κατσικωθεί»…
Η συζήτηση με τον Ηλία εμένα μου φάνηκε επιεικώς ξεκάρφωτη –όπως και πολλές άλλες άλλωστε- και πιστεύω πως αν και τι γνωρίζει για το παρελθόν και τι σχέση είχε με τον Λύτρα θα εξαρτηθεί από την σημασία της «φιλικής συμμετοχής». Εις ώρας, ο μόνος λόγος ύπαρξης αυτής που βλέπω εγώ, γιατί δεν πιστεύω ότι έχουν αποφασίσει τίποτα συγκεκριμένο οι… δημιουργοί, είναι… χμ… πώς να το πω? Κάτι σαν προειδοποίηση, υπενθύμιση, «υπόσχεση» ίσως, ότι να… ξέρετε? μην νομίζετε πως τελειώσαμε με τα μυστικά, έρχονται κι άλλα… πώς αλλιώς θα βγει άλλος ένας χρόνος? Αναμένονται τρύπες και μπαλώματα… όπα
Τέλος, γενικά, ο ρόλος αυτός φτιάχτηκε προφανώς για να τον συμπαθήσεις, το λέω καλότροπα, και επιτέλους είδαμε και έναν «κλασικό» έλληνα μπαμπά, του οποίου τα όποια λάθη (θα) ήταν καθημερινά και φυσιολογικά. Ζευγάρι με τη Στέλλα –έτσι είμαστε κυρία μου, αφηρημένοι… αλλά τα σημαντικά πάντα τα θυμόμαστε- δεν μπορώ να τον φανταστώ η αλήθεια είναι (όπως επίσης δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτή είναι η γυναίκα με την οποία μιλούσε η Νόρα στο τηλέφωνο τόσα χρόνια, μα δεν είναι της παρούσης), αλλά φάνηκε να την αγαπά. Γι αυτό και δεν μ’ αρέσει καθόλου που έφυγε έτσι. Βέβαια, όταν κάποιον τον προσλαμβάνεις για 5 επεισόδια, τι να τον πρωτοβάλεις να κάνει??? Όπως και να ‘χει, μου άρεσε ο ηθοποιός στον ρόλο αυτό.
Αυτά από εμένα.

Υγ. «Αν κατανοήσεις τη μαθηματική φιλοσοφία μπορείς να κατανοήσεις το σύμπαν και το άπειρο»!!! Τι λένε οι άνθρωποι?... Αν δεν ξέρεις, είσαι αναγκασμένος να φαντάζεσαι τελικά.-
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από feggaropetra Πεμ Ιουν 02, 2011 8:29 pm

Μ’αρέσει ο Ευκλείδης. Πιο πολύ από τη Στέλλα… Βγάζει μια ηρεμία και μια σιγουριά… Κάνει πολύ για "μπαμπάς"… )) Θα ήθελα να τον δω και στον τέταρτο κύκλο… Από τη συνομιλία του με το Ρούσσο στο τελευταίο επεισόδιο, μου φάνηκε σα να ξέρει πολλά… Αν πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσει ένας από τους δύο στη Μονεμβασιά, θα προτιμούσα να είναι η Στέλλα…

feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από marakii Πεμ Ιουν 02, 2011 8:47 pm

Συμπαθώ πάρα πολύ τον Ευκλείδη είναι πολύ γλυκός και λατρεύει τη Νόρα !!!!......
Επίσης και κάτι άσχετο λογικά την Αντιγόνη θα την είχε γνωρίσει και στο <<Κανείς δε λέει σ'αγαπώ>> άρα δε θα ήταν η πρώτη φορά που γνωρίζονταν οι 2 τους Wink !....Δένουν υπέροχα !!!
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από ProudMaslowqueen Τρι Σεπ 27, 2011 5:07 pm

Τι καλος και χρυσος ανθρωπος!Μεγαλη συμπαθεια του τρεφω!Απορω πως αντεχει ακομα την Στελλα με τις κογξες που του κανει και δεν την εχει σουταρει ακομα...
Παντως τον λυπαμαι...Με αυτην που εχει για γυναικα...
ProudMaslowqueen
ProudMaslowqueen
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Palm Woods!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης-Βig Time Rush (James Maslow!)!!!!!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από alex1 Τρι Σεπ 27, 2011 7:17 pm

Συμπαθέστατος ο Ευκλείδης,και μου άρεσε που πήγε να βρει τον Ρούσσο,και του τα είπε έξω απο τα δόντια.Πιστεύω οτι γνωρίζει πολλά,απο το παρελθόν ο ίδιος,αλλά δεν νομίζω να είχε συμμετοχή!!!!!
Είναι άνθρωπος με λογική,στηρίζει την κόρη του,και πάνω απο όλα είναι άνθρωπος με ανοιχτό μυαλό!!!!!!και είναι φυσικό που έχει αδυναμία στην κόρη του.κόρη έχει δεν είναι λίγο!!!!!και η Νόρα του έχει επίσης,ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΕΣΗ.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τετ Σεπ 28, 2011 12:02 pm

alex1 έγραψε:Συμπαθέστατος ο Ευκλείδης,και μου άρεσε που πήγε να βρει τον Ρούσσο,και του τα είπε έξω απο τα δόντια.Πιστεύω οτι γνωρίζει πολλά,απο το παρελθόν ο ίδιος,αλλά δεν νομίζω να είχε συμμετοχή!!!!!
Είναι άνθρωπος με λογική,στηρίζει την κόρη του,και πάνω απο όλα είναι άνθρωπος με ανοιχτό μυαλό!!!!!!και είναι φυσικό που έχει αδυναμία στην κόρη του.κόρη έχει δεν είναι λίγο!!!!!και η Νόρα του έχει επίσης,ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Συμφωνω alex μου!!Ειναι ολα αυτα που λες ο Ευκλειδης και η τρελαρα η γυναικα του θα
τρεχει σε λιγο πισω του,οταν δει οτι δεν βγαζει κατι με την ενδοσκοπηση και τον επανα-
προσδιορισμο!
Κι εγω πιστευω οτι ξερει πολλα,αλλα δεν ειχε συμμετοχη σ αυτα που εγιναν.
Θα παιξει στα επεισοδια που θα αρχισουν την Δευτερα;Ξερουμε κατι;;

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από alex1 Τετ Σεπ 28, 2011 12:04 pm

Θα σε γελάσω Σοφία μου,αν θα συμμετέχει στον καινούργιο κύκλο επεισοδίων,πάντως απο τα όσα έχουν γραφτεί κατα καιρούς,ή και στις περιλήψεις,αλλά και στο τρέιλερ δεν τον ειδα.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευκλείδης Φωκάς - Σελίδα 2 Empty Απ: Ευκλείδης Φωκάς

Δημοσίευση από dm10811 Τετ Σεπ 28, 2011 2:41 pm

Τον συμπαθησα παρα πολυ και λατρεψα τη σχεση του με τη Νορα...Πραγματικα δοθηκε πολυ ομορφα η σχεση τους και οι ηθοποιοι ταιριαξαν απολυτα...Μακαρι να τον ξαναδουμε!!!!!!!!!!Τι ωραια που θα ηταν να εμενε ο Ευκλειδης και να εφευγε η Στελλα!!!!!! imarton Παρολα αυτα ηταν ενα απο τα πιο ωραια στοιχεια του τριτου κυκλου!!!!!!Αν υπηρχε και μια σκηνη που βριζει τη Νταιζη θα ηταν το αποκορυφωμα(τουλαχιστον ας ενδιαφερθει ο ενας απο τους δυο γονεις για ολα οσα εχει κανει η Νταιζη στη Νορα και τον Λουκα!!!!!!)...Επισης μου αρεσε που εβαλαν και μερικες ζηλειες τις Στελλας - λιγο εμμεσες βεβαια αλλα καθε φορα που εδειχνε μια αδιαφορια ο Ευκλειδης ετρεχε η Στελλιτσα...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης