Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap21%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% 
[ 16 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap32%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 32% 
[ 24 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap16%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 16% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap4%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 4% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap22%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 22% 
[ 17 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap5%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 5% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 76

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Δημοσίευση από alkisti Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 10:54 pm

Ο Λουκάς μασκοφόρος εκδικητής. Συγχωρέστε με αλλά δεν του πάει.
Είναι για πιο λάιτ εκδοχές και για αστειάκια με το Νικόλα. Οι βαρύγδουπες αποφάσεις δεν του ταιριάζουν. Εν πάσει περιπτώσει όμως, αν παρουσιάσουν το Ρούσο σαν δολοφόνο του Αραβαντινού, τότε θα δώσω στο Λουκά δίκιο.
Αν όμως όχι, όπως μέχρι στιγμής φαίνεται, δεν καταλαβαίνω το μένος της εκδίκησης. Το σοκ ναι. το θυμό ναι, την απόφαση όμως να τον καταστρέψει όχι.
Αυτή η ιστορία άρχισε με το μυστικό έξι ανθρώπων που θεωρούσαν τους εαυτούς τους ηθικούς αυτουργούς σε ένα θάνατο. Κράτησαν το μυστικό 15 χρόνια. Κι αν τότε που συνέβη ήταν τρομαγμένα παιδιά...αργότερα μεγάλωσαν.
Δεν είδα όμως κανέναν τους να θυσιάζει την καριέρα ή τη δουλειά του για να αποδοθεί δικαιοσύνη.
Όχι δυο μέτρα και σταθμά λοιπόν και αναμάρτητος εκεί μέσα δεν υπάρχει κανείς. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα για τα δυο αδέρφια. Θα μπορούσαν να έχουν καταλήξει σε ιδρύματα ή ποιος ξέρει που αλλού....Αυτό βέβαια δε δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση τη δολοφονία. Άλλο όμως η πράξη και άλλο το γεγονός ότι οι υπόλοιποι φοβήθηκαν και το απέκρυψαν. Αυτά βέβαια πάντα σε μια τηλεοπτική σειρά.
Η περίπτωση της Μαρίλιας ξαφνική και βεβιασμένη, αλλά πιθανόν να δώσει χώρο για σκηνές ανάμεσα στην Εύα και την κόρη της. Η Εύα θα έπρεπε να παρουσιάζεται σαν πιο ώριμη μητέρα πλέον, αντίθετα τη βλέπουμε να τρέχει συνεχώς για την παρέα. Καλοί οι φίλοι, αλλά να τη βλέπουμε να ασχολείται και με τα παιδιά της.
Ο Λευτέρης δε μπορεί να με γεμίσει , χωρίς να έχω συγκεκριμένο επιχείρημα εναντίον του.
Θέλει η ......Νταίζη να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει όπως λέει και η παροιμία.
Η Εριέτα είναι σαφώς πιο κλασάτη από τη Μελίτα. Δεν είναι όμως εντελώς όπως παρουσιάζεται. Από τη στιγμή που ελπίζει, η στάση της έχει και δεύτερες σκέψεις, με μαεστρία όμως και όχι άγαρμπες όπως της μιζερούλας.
alkisti
alkisti
Τουρίστας
Τουρίστας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Δημοσίευση από fay Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 10:58 pm

rafoni έγραψε:fay και Jessie (για άλλη μια φορά) συμφωνώ απόλυτα με τους σχολιασμούς σας!! Τα συγχαρητήρια μου!! Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 11556 Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 11556

Σ΄ευχαριστώ πολύ κι εγώ.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 10:59 pm

Δεν θέλω να σχολιάσω ολόκληρο το επεισόδιο. Θα σταθώ μόνο στο θέμα της εκδίκησης και ξέρω οτι θα ξεσηκώσω αντιδράσεις.

Ο Λουκάς μας είπε σήμερα οτι ο Ρούσσος πρέπει να τιμωρηθεί για το θάνατο του πατέρα του τον οποίο και συγκάλυψε. Αν δεν τον είχα παρακολουθήσει δύο χρόνια τώρα θα συμφωνούσα μαζί του και θα τον χειροκροτούσα γιατί πράγματι κάποτε οι κακοί πρέπει να τιμωρούνται και δεν γίνεται πάντα οι ισχυροί να μένουν στο απυρόβλητο.

ΑΛΛΑ

Ο Λουκάς ήξερε απ την αρχή απο τη στιγμή που τον πρωτογνωρίσαμε τι είδους συμβουλές έδινε στους πελάτες του ο Ρούσος. Συνήθως υπερασπιζόταν τους ισχυρούς άσχετα με το αν είχαν ή όχι δίκιο. Θυμάμαι τη δίκη που παρακολούθησα στο πρώτο επεισόδιο. Και εκείνος και η Νόρα ήξεραν οτι ο γιατρός που αθώωσαν ήταν ένοχος και είχε προκαλέσει το θάνατο μιας γυναίκας και του αγγέννητου μωρού της. Ηξεραν οτι ο Ρούσσος χρησιμοποίησε τη Νόρα επειδή ήταν γυναίκα και θα πειθόταν ευκολότερα το δικαστήριο. Όμως χάρηκαν που κέρδισαν τη δίκη θαύμασαν την τακτική του Ρούσσου και πανηγύρισαν την προαγωγή της Νόρας

Στην πορεία μαθαίνουν οτι ο Μάνος είναι υιοθετημένος και η ζωή του είναι ένα ψέμα και βλέπουμε το Λουκά να τον στηρίζει και να προσπαθεί να του εξηγήσει πως ότι έγινε έγινε βρήκε τον πατέρα και την αδελφή του κι αυτό θα πρέπει να του φτάνει. Ο Λουκάς επίσης βρήκε μια αδελφή αλλά δεν αρκείται σ αυτό.

Συνεχίζω θυμίζοντας το τέλος του πρώτου κύκλου της σειράς. Έμαθαν οτι ο Φώτης γκρεμίστηκε πάνω σε έναν καυγά που είχε με το Μάνο κι οτι ο Ρούσσος έδωσε στον πελάτη γέρο Λύτρα την οδηγία να μη μαθευτεί τίποτα και να πάρουν όρκο σιωπής τα παιδιά. Κατάλαβαν δηλαδή οτι ο Ρούσσος ήταν κατά ένα μεγάλο μέρος υπεύθυνος για τις τύψεις που κουβαλούσαν πέντε νεαρά παιδιά για δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια. Πυροβόλησαν το Μάνο και συνέχισαν να θαυμάζουν το Ρούσσσο.

Όταν έμαθαν για το κύκλωμα με τους πλαστούς πίνακες και την εμπλοκή του Ρούσσου σ αυτό κανένα πρόβλημα δεν είχαν. Συνέχισαν να τον θεωρούν έξυπνο και να θαυμάζουν την καπατσοσύνη του

Όταν όμως ο Λουκάς έμαθε οτι ο Ρούσσος είχε συγκαλύψει το φόνο του δικού του πατέρα εξεγείρεται και ζητάει εκδίκηση. Αν αυτό δεν είναι Φαρισαϊσμός δεν ξέρω πως θα πρέπει να το χαρακτηρίσω.

Ο Ρούσσος τι διαφορετικό έκανε όταν τακτοποίησε τις παράνομες υιοθεσίες των παιδιών απ τις άλλες φορές; Τις ίδιες τακτικές ακολούθησε. Αυτές που μέχρι πρότινος έβρισκαν ευφυείς. Έκανε κάτι παράνομο και ακούστηκε επίσης σήμερα οτι κάτω απ τις τότε συνθήκες έκανε αυτό που έκρινε σωστό για να μη βρεθούν τα δύο παιδιά στο δρόμο.

Αυτό όμως προκάλεσε αντίδραση και άρχισε βεντέτα. Η καλή πρόθεση λοιπόν γι αυτόν δεν μετράει. Πώς θα του φαινόταν του Λουκά αν η Εύα είχε αρχίσει μια βεντέτα μαζί τους τότε που έμαθε οτι ενώ ήξεραν πως ο Στέφανος ήταν ερωτευμένος με τη Μελίτα την είχαν φλομώσει στο ψέμα και με τον τρόπο τους τον βοήθησαν να της δώσει ένα χτύπημα τόσο ισχυρό ώστε την έστειλε στο γκρεμό;

Γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Σε όλο αυτό θα βάλω μία ακόμη παράμετρο.

Τον Λευτέρη. Αυτός ο άντρας είδε το φίλο του και τη γυναίκα που αγαπούσε να πεθαίνουν και θα είχε κάθε λόγο να ζητήσει δικαιοσύνη. Ομως ο ίδιος ο Λουκάς του ζήτησε κατ επανάληψιν να κάνει πίσω προκειμένου να μην πληγωθεί η Εύα και να μην μπλέξει η αδελφή του. Όταν δηλαδή πλήτεται και πονάει κάποιος άλλος δεν πειράζει όταν το θύμα είναι εκείνος πάμε για εκδίκηση.

Διαβάζω στους σχολιασμούς οτι σήμερα βρήκαν και πάλι το Λουκά που αγάπησαν. Εγώ θα με συγχωρήσετε αλλά σήμερα τον έχασα κι όχι μόνο με το θέμα της εκδίκησης. Είδα το Λουκά που τόσο καιρό έπρηζε το Νικόλα τον έβαζε να πληρώνει τις τρέλες του όταν αγόραζε ρουχαλάκια του μωρού χωρίς να εξετάσει αν είχε ή δεν είχε χρήματα να τον καλύψει, που τον ξυπνούσε για ψυλου πήδημα μες τη νύχτα και τόσα άλλα να δέχεται αφ υψηλού τη συγνώμη του Νικόλα. Νόμιζα οτι εκείνος ώφειλε μια συγνώμη κι οχι ο Νικόλας. Γιατί ηγέτης είναι εκείνος που μπορεί να λέει έκανα λάθος όχι ο αλάνθαστος.

Ο Λουκάς ήταν πάντοτε ο αγαπημένος μου αντρικός ρόλος. Ίσως όχι αυτός που μου προκαλούσε ενδιαφέρον αλλά σίγουρα ο φίλος που θα ήθελα να έχω Απο σήμερα επανεξετάζω. Καταλαβαίνω οτι δεν έχουν ιστορία και κάτι πρέπει να δείχνουν για να κυλάει ο καιρός αλλά όχι καταστρέφοντας τους ήρωες και ελπίζω να μην τον δω να κάνει κολεγιά με την Αντιγόνη ή να παζαρεύει βρώμικα διαμάντια για να πετύχει την τιμωρία αυτού που μέχρι χθες αποκαλούσε πατέρα

Νομίζω οτι στο μέτρο που του αναλογεί πρέπει να πληρώσει ο Ρούσσος αλλά όχι περισσότερο απο την Αντιγόνη που έχει η ίδια κάνει φόνο ή το Στέφανο που επίσης έκανε βρωμοδουλειές. Αυτά τα δύο δεν καταλογίζει στο Ρούσσο;

Ξέρω οτι πολλοί θα διαφωνήσετε αυτή είναι όμως η δική μου οπτική

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:06 pm

gxnel έγραψε:
JELSOMINA έγραψε: τη νόρα αν κι εκείνη με τη σειρά της δε μου άρεσε που έπιασε από τα μούτρα τη μελίτα και την αμαλία (ευκολα ξεχνάμε στη σειρά αυτή αλλά .... σεναριογράφοι είναι αυτοί)!!

γιατι ειχε αδικο που τις επιασε απο τα μουτρα???ειχε αδικο να απαιτησει να φερθουν πολιτισμενα μεσα στο γραφειο της???ειχε αδικο να της φωναξει οταν ειπε η Μελιτα "στα τσακιδια" στην Ερι???ειναι συμπεριφορα αυτη???και τι ακριβως ξεχναμε...το οτι η Μελιτα οταν οι αλλοι τρεχουν για παρτη της τους αντιμετωπιζει σαν φιλους και ολα καλα ενω οταν δεν συμφωνουν τους στελνει και αυτους στα τσακιδια????τωρα που η Νορα ειχε δραμα με την απαγωγη η Μελιτα ουτε εξω απο το σπιτι της δεν παιρναγε και στο γραφειο παλι για την παρτη της μιλουσε....και στην τελικη...ΕΠΡΕΠΕ να ζητησει τουλαχιστον μια συγνωμη για την αναστατωση που δημιουργησε και η μανουλα της αλλη μια τουλαχιστον για την ιστορια με τον Λουκα.....

Πες τα...πες τα!! Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:09 pm

Μα Αλκηστη, το παραδέχτηκε σήμερα ο Λουκάς, οτι μέχρι τώρα αποσιωπούσαν και συγχωρούσαν πράγματα, αλλά κάποια στιγμή αυτό έπρεπε να σταματήσει. Και η αρχή γίνεται τώρα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν λένε?
Μπορεί να μην έκανε τη δολοφονία του Αραβαντινού ο Ρούσσος, (άντε να αποδείξει την αθωότητά του, όμως, αν βρεθεί το πτώμα!) , δεν ξέρουμε όμως και τι ρόλο έπαιξε ο ίδιος, ώστε να φτάσει ο δολοφόνος να σηκώσει το όπλο του.... Οπως δεν μπορούμε και να ξεχάσουμε οτι βρίσκεται πίσω από τους θανάτους παιδιών, πάντα κουκουλώνοντας τα πράγματα και υποκινώντας άλλους , ενώ πάντα φρόντιζε αυτός να είναι στην απ'έξω.
Κάποτε πρέπει να γίνει η αρχή και να πληρώσει κι αυτός, έστω κι αν είναι απλώς να γίνει βούκινο και ρεζίλι της κοινωνίας, να στραπατσαριστεί η εικόνα του υπεράνω πάσης υποψίας που έχει μέχρι σήμερα.

ΥΓ: Μαρία, ακριβώς αυτά που εξηγείς έγιναν, αλλά (υποτίθεται) κάποτε ο κόμπος φτάνει στο χτένι, ή κάποτε πέφτει η τελευταία σταγόνα που ξεχυλίζει το ποτήρι.... Υποτίθεται λοιπον, σύμφωνα με τα λόγια του Λουκά στη Νόρα, οτι αναθεωρεί όλες τις προηγούμενες θεωρίες του, και θα πεί, έστω για πρώτη φορά, την πλήρη αλήθεια στον αστυνόμο, και θα θέσει το Ρούσσο προ των ευθυνών του. Πρέπει να υπάρξει κάθαρση πριν τελειώσει η σειρά, αυτό είναι φανερό, και ο μόνος που θα μπορούσε να κυλίσει την πρώτη πέτρα, είναι ο Λουκάς, ή ακόμη και η Εριέττα, που είδαμε σήμερα οτι θα κάνει έστω και μόνη της, αν ο Λουκάς αλλάξει γνώμη, καταγγελία εναντίον του Ρούσσου....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την JESSIE στις Παρ Απρ 08, 2011 11:17 pm, 1 φορά
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από DESPOINA Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:12 pm

Clarabelle έγραψε:

Δεν θέλω να σχολιάσω ολόκληρο το επεισόδιο. Θα σταθώ μόνο στο θέμα της εκδίκησης και ξέρω οτι θα ξεσηκώσω αντιδράσεις.

Ο Λουκάς μας είπε σήμερα οτι ο Ρούσσος πρέπει να τιμωρηθεί για το θάνατο του πατέρα του τον οποίο και συγκάλυψε. Αν δεν τον είχα παρακολουθήσει δύο χρόνια τώρα θα συμφωνούσα μαζί του και θα τον χειροκροτούσα γιατί πράγματι κάποτε οι κακοί πρέπει να τιμωρούνται και δεν γίνεται πάντα οι ισχυροί να μένουν στο απυρόβλητο.

ΑΛΛΑ

Ο Λουκάς ήξερε απ την αρχή απο τη στιγμή που τον πρωτογνωρίσαμε τι είδους συμβουλές έδινε στους πελάτες του ο Ρούσος. Συνήθως υπερασπιζόταν τους ισχυρούς άσχετα με το αν είχαν ή όχι δίκιο. Θυμάμαι τη δίκη που παρακολούθησα στο πρώτο επεισόδιο. Και εκείνος και η Νόρα ήξεραν οτι ο γιατρός που αθώωσαν ήταν ένοχος και είχε προκαλέσει το θάνατο μιας γυναίκας και του αγγέννητου μωρού της. Ηξεραν οτι ο Ρούσσος χρησιμοποίησε τη Νόρα επειδή ήταν γυναίκα και θα πειθόταν ευκολότερα το δικαστήριο. Όμως χάρηκαν που κέρδισαν τη δίκη θαύμασαν την τακτική του Ρούσσου και πανηγύρισαν την προαγωγή της Νόρας

Στην πορεία μαθαίνουν οτι ο Μάνος είναι υιοθετημένος και η ζωή του είναι ένα ψέμα και βλέπουμε το Λουκά να τον στηρίζει και να προσπαθεί να του εξηγήσει πως ότι έγινε έγινε βρήκε τον πατέρα και την αδελφή του κι αυτό θα πρέπει να του φτάνει. Ο Λουκάς επίσης βρήκε μια αδελφή αλλά δεν αρκείται σ αυτό.

Συνεχίζω θυμίζοντας το τέλος του πρώτου κύκλου της σειράς. Έμαθαν οτι ο Φώτης γκρεμίστηκε πάνω σε έναν καυγά που είχε με το Μάνο κι οτι ο Ρούσσος έδωσε στον πελάτη γέρο Λύτρα την οδηγία να μη μαθευτεί τίποτα και να πάρουν όρκο σιωπής τα παιδιά. Κατάλαβαν δηλαδή οτι ο Ρούσσος ήταν κατά ένα μεγάλο μέρος υπεύθυνος για τις τύψεις που κουβαλούσαν πέντε νεαρά παιδιά για δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια. Πυροβόλησαν το Μάνο και συνέχισαν να θαυμάζουν το Ρούσσσο.

Όταν έμαθαν για το κύκλωμα με τους πλαστούς πίνακες και την εμπλοκή του Ρούσσου σ αυτό κανένα πρόβλημα δεν είχαν. Συνέχισαν να τον θεωρούν έξυπνο και να θαυμάζουν την καπατσοσύνη του

Όταν όμως ο Λουκάς έμαθε οτι ο Ρούσσος είχε συγκαλύψει το φόνο του δικού του πατέρα εξεγείρεται και ζητάει εκδίκηση. Αν αυτό δεν είναι Φαρισαϊσμός δεν ξέρω πως θα πρέπει να το χαρακτηρίσω.

Ο Ρούσσος τι διαφορετικό έκανε όταν τακτοποίησε τις παράνομες υιοθεσίες των παιδιών απ τις άλλες φορές; Τις ίδιες τακτικές ακολούθησε. Αυτές που μέχρι πρότινος έβρισκαν ευφυείς. Έκανε κάτι παράνομο και ακούστηκε επίσης σήμερα οτι κάτω απ τις τότε συνθήκες έκανε αυτό που έκρινε σωστό για να μη βρεθούν τα δύο παιδιά στο δρόμο.

Αυτό όμως προκάλεσε αντίδραση και άρχισε βεντέτα. Η καλή πρόθεση λοιπόν γι αυτόν δεν μετράει. Πώς θα του φαινόταν του Λουκά αν η Εύα είχε αρχίσει μια βεντέτα μαζί τους τότε που έμαθε οτι ενώ ήξεραν πως ο Στέφανος ήταν ερωτευμένος με τη Μελίτα την είχαν φλομώσει στο ψέμα και με τον τρόπο τους τον βοήθησαν να της δώσει ένα χτύπημα τόσο ισχυρό ώστε την έστειλε στο γκρεμό;

Τον Λευτέρη. Αυτός ο άντρας είδε το φίλο του και τη γυναίκα που αγαπούσε να πεθαίνουν και θα είχε κάθε λόγο να ζητήσει δικαιοσύνη. Ομως ο ίδιος ο Λουκάς του ζήτησε κατ επανάληψιν να κάνει πίσω προκειμένου να μην πληγωθεί η Εύα και να μην μπλέξει η αδελφή του. Όταν δηλαδή πλήτεται και πονάει κάποιος άλλος δεν πειράζει όταν το θύμα είναι εκείνος πάμε για εκδίκηση.

Διαβάζω στους σχολιασμούς οτι σήμερα βρήκαν και πάλι το Λουκά που αγάπησαν. Εγώ θα με συγχωρήσετε αλλά σήμερα τον έχασα κι όχι μόνο με το θέμα της εκδίκησης. Είδα το Λουκά που τόσο καιρό έπρηζε το Νικόλα τον έβαζε να πληρώνει τις τρέλες του όταν αγόραζε ρουχαλάκια του μωρού χωρίς να εξετάσει αν είχε ή δεν είχε χρήματα να τον καλύψει, που τον ξυπνούσε για ψυλου πήδημα μες τη νύχτα και τόσα άλλα να δέχεται αφ υψηλού τη συγνώμη του Νικόλα. Νόμιζα οτι εκείνος ώφειλε μια συγνώμη κι οχι ο Νικόλας. Γιατί ηγέτης είναι εκείνος που μπορεί να λέει έκανα λάθος όχι ο αλάνθαστος.

Ο Λουκάς ήταν πάντοτε ο αγαπημένος μου αντρικός ρόλος. Ίσως όχι αυτός που μου προκαλούσε ενδιαφέρον αλλά σίγουρα ο φίλος που θα ήθελα να έχω Απο σήμερα επανεξετάζω. Καταλαβαίνω οτι δεν έχουν ιστορία και κάτι πρέπει να δείχνουν για να κυλάει ο καιρός αλλά όχι καταστρέφοντας τους ήρωες και ελπίζω να μην τον δω να κάνει κολεγιά με την Αντιγόνη ή να παζαρεύει βρώμικα διαμάντια για να πετύχει την τιμωρία αυτού που μέχρι χθες αποκαλούσε πατέρα

Νομίζω οτι στο μέτρο που του αναλογεί πρέπει να πληρώσει ο Ρούσσος αλλά όχι περισσότερο απο την Αντιγόνη που έχει η ίδια κάνει φόνο ή το Στέφανο που επίσης έκανε βρωμοδουλειές. Αυτά τα δύο δεν καταλογίζει στο Ρούσσο;

Δεν έχει σημασία αν διαφωνώ ή συμφωνώ, υποκλίνομαι όμως!
Ξέρω ότι παρακολουθείς μυστικά μόνο για την παρέα της φεγγαρόπετρας, όλοι οι άλλοι ήρωες σου είναι αδιάφοροι. Δεν κολλάς όμως πουθενά κ αν βρεις στραβό σε αγαπημένο ήρωα θα το γράψεις.

Πολύ χαίρομαι που δεν εγκαταλείπεις.
DESPOINA
DESPOINA
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:13 pm

Μου άρεσε πάρα πολύ η σκηνή Λουκά – Νόρας. Love! Ο Λουκάς θέλει να πολεμήσει, ακόμα κι αν χάσει. Θέλει να υπερασπιστεί τη δικαιοσύνη και την αλήθεια. Και η Νόρα είναι δίπλα του και τον στηρίζει. Επιτέλους ο Λουκάς και η Νόρα που αγαπήσαμε! Palamakia

Στη σκηνή Εριέττας – Αμαλίας – Μελίτας – Νόρας, η επικράτηση της Εριέττας ήταν ολοκληρωτική. Δέχτηκε μια εντελώς αδικαιολόγητη επίθεση από τις δύο κατίνες και αυτά που τους είπε μπροστά σε αυτά που άκουσε ήταν πάρα πολύ λίγα. : respect : Άλλωστε δεν είπε τίποτα παραπάνω από την αλήθεια. Σε αντίθεση με τη Μελίτα που εξαπέλυσε εντελώς άδικες και ανυπόστατες κατηγορίες εναντίον της. Φαίνεται ότι όταν η μανούλα της της μάθαινε τρόπους καλής συμπεριφοράς, της έμαθε και να προσβάλλει όποιον δεν της φταίει σε τίποτα. Fskl Γιατί αν θα έπρεπε να έχει με κάποιον πρόβλημα η Μελίτα, αυτός είναι ο Στέφανος. Το ότι εκείνη εξακολουθεί να κατηγορεί την Εριέττα για όλα, δείχνει ότι εκτός από αξιοπρέπεια δεν έχει ούτε μυαλό. Κανονικά στη Μελίτα αξίζουν όχι ένα, αλλά μερικά απανωτά χαστούκια μήπως και συνέλθει, και συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα η Εριέττα να την είχε χαστουκίσει, αλλά για μια ακόμα φορά φάνηκε ότι είναι κυρία και δεν το έκανε. Πάντως όσο κάτω κι αν πιστεύει ότι έπεσε, το επίπεδο της Μελίτας, που αυτή τη στιγμή είναι γύρω στο 10ο υπόγειο και ακόμα πέφτει, δεν πρόκειται να το φτάσει ποτέ.

Η δε Αμαλία, που ήταν κι αυτή που ξεκίνησε τον καβγά πριν πάρει τη σκυτάλη η κορούλα της, τώρα θυμήθηκε ότι δεν είχε τίποτα με τον Χατζηβασιλείου. Και γι’ αυτό το τίποτα έλεγε σε όλο τον κόσμο ότι ετοιμαζόταν να εγκαταλείψει το Ρούσσο και να φύγει μαζί του... sfyr

Το μόνο που κάπως έσωσε τη σκηνή ήταν το επίπεδο της Εριέττας, η οποία ήταν η μόνη που ζήτησε συγγνώμη από τη Νόρα, και μάλιστα για κάτι που δεν προκάλεσε η ίδια. : respect : Ο κατινόσπορος που λίγη ώρα πριν ανησυχούσε μήπως απολυθεί, μόλις πήρε τη διαβεβαίωση ότι αυτό δεν θα συμβεί, άφησε τον μικροπρεπή εαυτούλη της ελεύθερο και δεν μπήκε στον κόπο να ζητήσει ούτε ένα συγγνώμη από την έγκυο εργοδότριά της! Η οποία να σημειώσουμε ότι την πληρώνει για να κάθεται, να κάνει ψυχανάλυση και να ξεκατινιάζεται με τους δικούς της συγγενείς, πάντως όχι για να δουλεύει!!! Fskl Αναρωτιέμαι, αν ήταν ο Λουκάς μπροστά, θα τολμούσαν να μιλήσουν οι δύο κατίνες;

Αν η Μελίτα, μετά και από αυτό που είδαμε σήμερα, καταλήξει να ζει ευτυχισμένη στο τέλος, οι σεναριογράφοι θα μας επιβεβαιώσουν πέρα από κάθε αμφιβολία ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το σπρώξιμο!!! Το κοινό όμως δεν είναι τόσο αφελές όσο θέλουν να πιστεύουν, ο αγώνας είναι μαραθώνιος, και το αν οι ωθούμενοι θα καταφέρουν να τερματίσουν θα το δούμε σε βάθος χρόνου... sfyr

Στη σκηνή Εριέττας – Στέφανου, η Εριέττα είχε απόλυτο δίκιο να είναι εκνευρισμένη και έκανε πάρα πολύ καλά που ενημέρωσε το Στέφανο. Αρκετές φορές στο παρελθόν του είχε κρύψει τις κατινιές της Μελίτας. Τώρα που τα πράγματα ξέφυγαν από κάθε όριο, πρέπει να ξέρει κι εκείνος με ποια έχει να κάνει. Ο Στέφανος πάλι δεν έδειξε να εκπλήσσεται γιατί, όπως είπε και μόνος του, από τη Μελίτα τα περιμένει όλα πια. Όσο για την απορία της Εριέττας, που αναρωτιέται πώς μπορεί ένα άτομο όπως η Μελίτα να ισχυρίζεται ότι αγαπάει το Στέφανο, η απάντηση είναι απλή: ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ!!! Το παιχνιδάκι της έχασε και το θέλει πίσω. Ελπίζω όμως το παιχνιδάκι, ή σκυλάκι κατά τα δικά της λεγόμενα, να μην αποφασίσει να γυρίσει ΠΟΤΕ!!!

Επίσης, μου άρεσε πάρα πολύ που ο Στέφανος υποστηρίζει την απόφαση της Εριέττας και του Λουκά, παρόλο που τον ίδιο δεν τον συμφέρει ο πόλεμος με το Ρούσσο, και που της είπε να μην ανησυχεί για εκείνον και να συνεχίσουν με το Λουκά αυτό που ξεκίνησαν.

Ο Ρούσσος εκβιάζει την Αντιγόνη, το Στέφανο, και έφτασε μέχρι το Νικόλα για να απειλήσει να βάλει στη φυλακή τον πατέρα της εγγονής του. Και αυτός ο άνθρωπος που ενδιαφέρεται πιο πολύ για τον εαυτό του και τη φήμη του παρά για το εγγόνι του, πρέπει εμείς να πιστέψουμε ότι αγαπάει το Λουκά! wall Και φυσικά φροντίζει να απομακρυνθεί ο αστυνόμος από την υπόθεση, όχι για να σώσει το τομάρι του, αλλά για να δώσει ένα μάθημα στο Λουκά. Από την πολλή αγάπη που του έχει τα κάνει όλα! wall

Δεν ψηφίζω! Απεργώ! ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΜΕΛΙΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΝΟΡΑΣ ΤΩΡΑ!!!!!! ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Fay, JESSIE και Καρ – Mik oscar

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:18 pm

trelli petrakitsa έγραψε:
gxnel έγραψε:

γιατι ειχε αδικο που τις επιασε απο τα μουτρα???ειχε αδικο να απαιτησει να φερθουν πολιτισμενα μεσα στο γραφειο της???ειχε αδικο να της φωναξει οταν ειπε η Μελιτα "στα τσακιδια" στην Ερι???ειναι συμπεριφορα αυτη???και τι ακριβως ξεχναμε...το οτι η Μελιτα οταν οι αλλοι τρεχουν για παρτη της τους αντιμετωπιζει σαν φιλους και ολα καλα ενω οταν δεν συμφωνουν τους στελνει και αυτους στα τσακιδια????τωρα που η Νορα ειχε δραμα με την απαγωγη η Μελιτα ουτε εξω απο το σπιτι της δεν παιρναγε και στο γραφειο παλι για την παρτη της μιλουσε....και στην τελικη...ΕΠΡΕΠΕ να ζητησει τουλαχιστον μια συγνωμη για την αναστατωση που δημιουργησε και η μανουλα της αλλη μια τουλαχιστον για την ιστορια με τον Λουκα.....

Πες τα...πες τα!! Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

τα λεω τα λεω.....εχει παραγινει το κακο της.....

χαιρομαι που καποια συμφωνει μαζι μου
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 141519
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από rafoni Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:32 pm

Αγαπητή Clarabelle, να σου πω καταρχήν ότι μου αρέσουν οι σχολιασμοί σου και η οπτική που βλέπεις τα πράγματα άσχετα αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί σου!

Όσον αφορά αυτό που λες για το 1ο επεισόδιο, επέτρεψε μου να πω ότι συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις! Άλλο πράγμα είναι η στρατηγική και οι τακτικές που κάποιος δικηγόρος θα ακολουθήσει στο δικαστήριο κι άλλο να πράγμα να συγκαλύπτεις ένα φόνο στον οποίο ήσουνα και μάρτυρας!! Άλλωστε, ο δικηγόρος είναι υποχρεωμένος να υπερασπιστεί τον πελάτη του και να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να τον αθωώσει! Όντως γνώριζαν ότι ο γιατρός ήταν αθώος, όμως όχι από την αρχή, αλλά από κάποια στιγμή και έπειτα, και ως επαγγελματίες δικηγόροι δεν μπορούσαν να παραιτηθούν! Αυτό θα αντέβαινε στη δεοντολογία! Άλλωστε και ο χειρότερος εγκληματίας δικαιούται υπεράσπιση! Να πω επίσης ότι δεν ήτανε σε μεγάλα κέφια η Νόρα που αθώωσε ένα ένοχο, άσχετα αν μετά γιόρτασε την προαγωγή της!

Όσον αφορά αυτό που είπες για το Μάνο, εν μέρει έχεις δίκαιο, αλλά υπάρχει μια διαφορά! Ο Λουκάς σε αντίθεση με το Μάνο σεν γνώρισε τον πατέρα του γιατί τον δολοφονήσανε με ¨συνεργό¨ το ρούσσο!

Στο τρίτο που λες, για τον όρκο σιωπής, δεν είδαμε ποτέ να θαυμάζουν το ρούσσο, αντίθετα ο Λουκάς είχε υποβάλει παραίτηση γι'αυτό!
Επίσης δεν είδαμε ποτέ να εξυμνούν τον Πέτρο για την ευφία του στο θέμα με τους πλαστούς πίνακες! Επιπλέον, να σου θυμίσω ότι η Νόρα και ο Λουκάς έφυγαν από το γραφείο του Πέτρου ακριβώς γιατί είχαν καταλάβει τις βρωμιές του και δεν ήθελαν να γίνουν όπως αυτόν (υπόθεση με τα εργοστάσια που γνώριζε ότι το νερό ήτανε μολυσμένο)!!
Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις είναι ότι θαύμαζαν τον Πέτρο για την οξυδέρκεια του και όχι για τις βρωμιές τους, για αυτό άλλωστε έφυγαν από το γραφείο του!
Όσον αφορά την Εύα, δεν ήτανε δικό τους θέμα να της πουν για τη σχέση του στέφανου και της μελίτας!
Στο θέμα του Λευτέρη θα συμφωνήσω μαζί σου! Αυτά!! Εξαντλήθηκα!! sisi

Να σου πω για άλλη μια φορά ότι μου αρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αν και διαφωνώ μαζι σου!! Wink

rafoni
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:33 pm

Nefelik, έτσι, ξεσπάθωσε! Αρκετά πιά με τη Μελίτα, ας τη στείλουν στην Αμερική μαζί με τη Νεφέλη, για το καλό της το λέμε, σε λίγο θα βγεί στα πρωτοσέλιδα μαζί με την Αμαλία και τον καλό της τον μπαμπάκα, οπότε όσο συντομώτερα φύγει, τόσο το καλύτερα γι'αυτήν!

Και έχεις δίκιο για το Στέφανο, ώς συνήθως τίποτε δεν σου διαφεύγει, είναι προς τιμήν του που δεν προσπαθεί κάν να επιρρεάσει την Εριέττα να σταματήσει, αλλά αντίθετα την καθησυχάζει οτι δεν χρειάζεται να φοβάται γιά εκείνον, κι έχει τον τρόπο να αμυνθεί.... Είμαιι σίγουρη οτι τον έχει!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από rafoni Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:39 pm

Είναι συγκλονιστικό το πόσο συμφωνώ κάθε φορά με την JESSIE και τη nefelik! sisi Aν και στο τέλος ήσουν λίγο άδικη με το ρούσσο για το Λουκά! ;D

rafoni
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:42 pm

rafoni έγραψε:Αγαπητή Clarabelle, να σου πω καταρχήν ότι μου αρέσουν οι σχολιασμοί σου και η οπτική που βλέπεις τα πράγματα άσχετα αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί σου!

Όσον αφορά αυτό που λες για το 1ο επεισόδιο, επέτρεψε μου να πω ότι συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις! Άλλο πράγμα είναι η στρατηγική και οι τακτικές που κάποιος δικηγόρος θα ακολουθήσει στο δικαστήριο κι άλλο να πράγμα να συγκαλύπτεις ένα φόνο στον οποίο ήσουνα και μάρτυρας!! Άλλωστε, ο δικηγόρος είναι υποχρεωμένος να υπερασπιστεί τον πελάτη του και να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να τον αθωώσει! Όντως γνώριζαν ότι ο γιατρός ήταν αθώος, όμως όχι από την αρχή, αλλά από κάποια στιγμή και έπειτα, και ως επαγγελματίες δικηγόροι δεν μπορούσαν να παραιτηθούν! Αυτό θα αντέβαινε στη δεοντολογία! Άλλωστε και ο χειρότερος εγκληματίας δικαιούται υπεράσπιση! Να πω επίσης ότι δεν ήτανε σε μεγάλα κέφια η Νόρα που αθώωσε ένα ένοχο, άσχετα αν μετά γιόρτασε την προαγωγή της!

Όσον αφορά αυτό που είπες για το Μάνο, εν μέρει έχεις δίκαιο, αλλά υπάρχει μια διαφορά! Ο Λουκάς σε αντίθεση με το Μάνο σεν γνώρισε τον πατέρα του γιατί τον δολοφονήσανε με ¨συνεργό¨ το ρούσσο!

Στο τρίτο που λες, για τον όρκο σιωπής, δεν είδαμε ποτέ να θαυμάζουν το ρούσσο, αντίθετα ο Λουκάς είχε υποβάλει παραίτηση γι'αυτό!
Επίσης δεν είδαμε ποτέ να εξυμνούν τον Πέτρο για την ευφία του στο θέμα με τους πλαστούς πίνακες! Επιπλέον, να σου θυμίσω ότι η Νόρα και ο Λουκάς έφυγαν από το γραφείο του Πέτρου ακριβώς γιατί είχαν καταλάβει τις βρωμιές του και δεν ήθελαν να γίνουν όπως αυτόν (υπόθεση με τα εργοστάσια που γνώριζε ότι το νερό ήτανε μολυσμένο)!!
Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις είναι ότι θαύμαζαν τον Πέτρο για την οξυδέρκεια του και όχι για τις βρωμιές τους, για αυτό άλλωστε έφυγαν από το γραφείο του!
Όσον αφορά την Εύα, δεν ήτανε δικό τους θέμα να της πουν για τη σχέση του στέφανου και της μελίτας!

Να σου πω για άλλη μια φορά ότι μου αρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αν και διαφωνώ μαζι σου!! Wink

Nα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω οτι ο Λουκάς έφυγε απ το γραφείο του Ρούσσου προκειμένου να υπερασπιστεί το Νικόλα με σύμφωνη γνώμη του Ρούσσου και επανέκαμψε. Θυμάμαι οτι τότε ο Μάνος τους επεσήμανε ακριβώς αυτό που λέω εγώ. Τους ρώτησε ποιός έχει το δικιο εγώ ή ο Νικόλας; Ο Νικόλας. Εσείς όμως κάνετε ότι σας πει το αφεντικό και υπερασπίζεστε εμένα.

Στο θέμα του γάμου της Εύας έκαναν τραγικό σφάλμα και το παραδέχτηκαν κι οι ίδιοι δεν σηκώνει δικαιολογία απλά το ανέφερα για επισημάνω οτι έχουν δυό μέτρα και δύο σταθμά.

Περιμένω ειλικρινά να δω τι θα κάνουν αν ο Λευτέρης βρεθεί κατηγορούμενος. Μη ξεχνάμε οτι αυτός ο άνθρωπος ήθελε να μιλήσει και ο Λουκάς τον σταμάτησε στερώντας του το ελαφρυντικό οτι ομολόγησε ο ίδιος την αλήθεια.

Σίγουρα δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί οτι ο Λουκάς πριν μάθει για τον δικό του πατέρα έβλεπε το Ρούσσο και τον θαύμαζε

Η γιαγιά μου έλεγε σε ξένο κ@λο εκατό ξυλιές. Αυτό μου θύμισε ο Λουκάς

Όσο πονούσαν οι άλλοι ήταν διαλακτικός όταν έφαγε ο ίδιος την ξυλιά άλλαξε.

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:52 pm

Μια μικρή παρατήρηση απο μένα: Εκτός του ότι είναι ο μόνος τρόπος που βρήκαν οι σεναριογράφοι για ν'αρχίσει ο πόλεμος με το Ρούσσο, που ελπίζω οτι θα σημάνει το τέλος της αυτοκρατορίας του σαν μεγαλοδικηγόρος και πατρική φυσιογνωμία, που αρέσκεται να δίνει συμβουλές σε όλους, καταδικάζοντας άλλους, αλλά αποκρύπτοντας τις δικές του βρωμοδουλειές, είναι απόλυτα ανθρώπινο να δρά ο Λουκάς έτσι μέχρι τώρα, γιατί είναι πρωτίστως ΦΙΛΟΣ , κι έβαζε πάντα την ευτυχία των φίλων του πάνω απ'όλα. Ακόμα και για την Εύα έκαναν, αυτός και η Νόρα, αυτό που νόμιζαν οτι ήταν για το καλό της, άσχετα αν δεν γίνεται να επεμβαίνεις σε τόσο προσωπικά θέματα, γιατί δεν μπορείς να προβλέψεις τις εξελίξεις και γιατί δεν γίνεται να ελέγχεις τα πάντα, πόσο μάλλον ανθρώπινα αισθήματα.....
Τώρα λοιπον, είναι πάλι ανθρώπινο να τον πειράξει ιδιαίτερα αυτό που έγινε εις βάρος του, που έχασε τον αληθινό του πατέρα, που δεν έμαθε ποτέ τίποτε γι'αυτό, που του στέρησαν το παρελθόν του και την ομογάλακτη αδελφή του. Είναι φυσικό να τον σοκάρει κάτι τέτοιο πολύ περισσότερο από άλλα παραπτώματα που συνέβησαν, και αποσιωπήθηκαν ΚΑΙ απ'αυτόν, αλλά όχι ΜΟΝΟ απ'αυτόν, στο όνομα της ομαλής συνέχισης της ζωής της παρέας και των φίλων του.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Παρ Απρ 08, 2011 11:56 pm

Clarabelle έγραψε:
Έκανε κάτι παράνομο και ακούστηκε επίσης σήμερα οτι κάτω απ τις τότε συνθήκες έκανε αυτό που έκρινε σωστό για να μη βρεθούν τα δύο παιδιά στο δρόμο.

Αυτό όμως προκάλεσε αντίδραση και άρχισε βεντέτα. Η καλή πρόθεση λοιπόν γι αυτόν δεν μετράει.

Θεωρείς οτι αυτό το έκανε απο καλή πρόθεση και για χάρη των δύο αυτών παιδιών που θα βρισκόταν στο δρόμο?

Οι πράξεις του Ρούσσου γίνανε first and foremost (όπως λένε) για να την βγάλει καθαρή. Εαν τα παιδιά πήγαιναν ορφανοτροφείο, προφανώς και θα αναζητούσαν τους πραγματικούς τους γονείς.

Απο την στιγμή που συγκάλυψαν λοιπόν τον φόνο, έπρεπε κάπως να καλυφτεί και η τύχη αυτών των παιδιών.

Οι μισοί μπορεί να θεωρούν οτι αυτό έγινε για το καλό των παιδιών, αλλα εγώ θεωρώ οτι ήταν μια ευτυχής κατάληξη.

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από loukitsa Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:10 am

DESPOINA έγραψε:
Clarabelle έγραψε:

ΑΛΛΑ

Δεν έχει σημασία αν διαφωνώ ή συμφωνώ, υποκλίνομαι όμως!
Ξέρω ότι παρακολουθείς μυστικά μόνο για την παρέα της φεγγαρόπετρας, όλοι οι άλλοι ήρωες σου είναι αδιάφοροι. Δεν κολλάς όμως πουθενά κ αν βρεις στραβό σε αγαπημένο ήρωα θα το γράψεις.

Πολύ χαίρομαι που δεν εγκαταλείπεις.

Ηθελα να κανω ενα σχολιο
στο σχολιασμο σου και το έκανε η despoina
ήθελα να πω ακριβως το ίδιο και ότι συμφωνω με αυτα που λέει η JESSIE
στο θέμα Λουκά και Ρούσσου ))

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Bann5211

Λατρεύω την Παρέα Της Φεγγαρόπετρας,
την Αντιγόνη Λαζαρίδη και το Χρήστο Μάνεση!
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:10 am

JESSIE και rafoni σας ευχαριστώ πολύ!

JESSIE, μακάρι να εξαφανιστεί η Μελίτα για να ησυχάσουμε επιτέλους! Τους τρόπους που έχει ο Στέφανος τους φοβάμαι λίγο, αλλά χάρηκα που δεν προσπάθησε να τους αποτρέψει.

Rafoni, είχα κάθε διάθεση να δεχτώ ότι ο Ρούσσος αγαπάει το Λουκά και ότι, αν και έκανε τραγικά λάθη, ήθελε το καλό του. Αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τις παράνομες υιοθεσίες τις έκανε πρώτα για να τη γλιτώσει ο ίδιος και μετά για τα παιδιά. Και εξακολουθώ να θεωρώ αδικαιολόγητο το γεγονός ότι πίεσε το Λουκά να είναι αντίδικος της αδελφής του. Όταν όμως τον ακούω να λέει ότι θα βάλει στη φυλακή ακόμα και τον πατέρα της εγγονής του, αυτή είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται περισσότερο για τη φήμη του παρά για την εγγονή του, είναι δυνατόν να αγαπάει το Λουκά όσο λέει.

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:21 am

Φοβάμαι ότι ελλείψει άλλου κακού τώρα που η Νταίζη έγινε αγγελούδι ο Ρούσσος θα επωμιστεί αυτό το βαρύ φορτίο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ήταν ποτέ ο αυθεντικός ''κακός'' για να δικαιολογείται τώρα η στάση του, σε αντίθεση με την Αντιγόνη που παραμένει αυθεντική και περιέργως ακόμη και συμπαθής κάποιες φορές. Αλλά αφού ξαποστείλαμε το Μάνο, φορέσαμε φωτοστέφανο στη Νταίζη και στείλαμε το Μπέλλο στον άλλο κόσμο δεν έχουμε κανέναν άλλο πρόχειρο, οπότε ο κλήρος πέφτει στο Ρούσσο. Μια ελπίδα είχαμε για το Στέφανο που μας είπαν χίλιες φορές ότι δεν είναι αυτός που φαίνεται, αλλά τώρα πάει κι αυτό. Φορτώστε τα λοιπόν όλα στο Ρούσσο, εξάλλου οι άλλοι είναι μακαρίτες, μόνο αυτός έμεινε, ας πληρώσει αυτός για όλα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από rafoni Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:26 am

Clarabelle έγραψε:
rafoni έγραψε:Αγαπητή Clarabelle, να σου πω καταρχήν ότι μου αρέσουν οι σχολιασμοί σου και η οπτική που βλέπεις τα πράγματα άσχετα αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί σου!

Nα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω οτι ο Λουκάς έφυγε απ το γραφείο του Ρούσσου προκειμένου να υπερασπιστεί το Νικόλα με σύμφωνη γνώμη του Ρούσσου και επανέκαμψε. Θυμάμαι οτι τότε ο Μάνος τους επεσήμανε ακριβώς αυτό που λέω εγώ. Τους ρώτησε ποιός έχει το δικιο εγώ ή ο Νικόλας; Ο Νικόλας. Εσείς όμως κάνετε ότι σας πει το αφεντικό και υπερασπίζεστε εμένα.

Στο θέμα του γάμου της Εύας έκαναν τραγικό σφάλμα και το παραδέχτηκαν κι οι ίδιοι δεν σηκώνει δικαιολογία απλά το ανέφερα για επισημάνω οτι έχουν δυό μέτρα και δύο σταθμά.

Περιμένω ειλικρινά να δω τι θα κάνουν αν ο Λευτέρης βρεθεί κατηγορούμενος. Μη ξεχνάμε οτι αυτός ο άνθρωπος ήθελε να μιλήσει και ο Λουκάς τον σταμάτησε στερώντας του το ελαφρυντικό οτι ομολόγησε ο ίδιος την αλήθεια.

Σίγουρα δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί οτι ο Λουκάς πριν μάθει για τον δικό του πατέρα έβλεπε το Ρούσσο και τον θαύμαζε

Η γιαγιά μου έλεγε σε ξένο κ@λο εκατό ξυλιές. Αυτό μου θύμισε ο Λουκάς

Όσο πονούσαν οι άλλοι ήταν διαλακτικός όταν έφαγε ο ίδιος την ξυλιά άλλαξε.

Αυτό που λες με το Μάνο είναι στη δίκη ασφαλιστικών μέτρων. Εκεί δεν παραιτήθηκε ο Λουκάς αλλά προσπάθησαν με τη Νόρα να εξαιρεθούν από την υπόθεση . Κι αφού ο Πέτρος δεν το δέχτηκε, ο Λουκάς ήταν έτοιμος να δηλώσει παράιτηση αλλά η Νόρα ως πανέξυπνη δικηγόρος και καλή φίλη, κρυφά από τον Πέτρο (αν και το κατάλαβε κι έκανε τα κλειστά μάτια), προτίμησε να αναλάβουν, ουσιαστικά το Νικόλα, καθοδηγώντας το δικηγόρο του Νικόλα! Ο Μάνος δεν το ξερε για αυτό και τους την είπε. Ουσιαστικά ρίσκαραν τη θέση τους για το φίλο τους και το δίκαιο. Φαινομενικά μόνο ήταν αντίδικοι με το Νικόλα! Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το αναφέρεις αυτό??
Η παραίτηση του Λουκά και της Νόρας έγιναν αμέσως μετά τη δίκη της έφεσης που άσκησε ο εισαγγελέας κατά της πρωτόδικης απόφασης για τον εμπρησμό του εργοστασίου, όπου και αποκαλύφθηκε από το Στέφανο ότι ο όμιλος γνώριζε για τα μολυσμένα νερα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το αναφέρεις αυτό?

Και να πω ξανά ότι ο Λουκάς θαύμαζε όντως τον Πέτρο αλλά μόνο για την οξυδέρκεια του και εξακολουθεί να το θαυμάζει για αυτό!! Όχι όμως και για τις βρωμοδουλειές του!

Στα υπόλοιπα, ειδικά στο θέμα του Λευτέρη δεν φέρω αντίρρηση!

rafoni
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:30 am

Fay, ούτε η Αντιγόνη θα μείνει ατιμώρητη, (μην ξεχνάς όμως οτι πλήρωσε ΗΔΗ κάπως, αφού το sejour της στη φυλακή το έκανε, και άδικα μάλιστα), αλλά ούτε και ο Ρούσσος πρέπει να μείνει αρετσίνωτος.... Δεν τα φορτώνουν όλα σ'αυτόν, αυτός ήταν πάντα ΠΙΣΩ απ'όλα, απ'την αρχή του έργου μάλιστα, αλλά φρόντιζε πάντα να σβήνει τα ίχνη του.... Η καμπάνα πρέπει να χτυπήσει και γι'αυτόν, και γι'αυτό το λόγο δεν μ'ενδιαφέρει αν αυτό γίνεται μέσω του Λουκά, ή μέσω οποιουδήποτε άλλου.... Αρκεί που γίνεται!

ΥΓ: Rafoni, ακόμη και για το θέμα του Λευτέρη, η προτροπή του Λουκά να μην μιλήσει έγινε όταν με τη σιωπή του θα ήταν βέβαιοι οτι το θέμα με τα διαμάντια δεν θα έφτανε ποτέ στο στόχαστρο της αστυνομίας, οπότε άξιζε τον κόπο να ξεχάσει το παρελθόν, προκειμένου να φτιάξει μιά καινούργια ζωή με την Εύα.... Ομως μεσολάβησε ο φόνος της Αννας, ο φάκελλος του Χατζηβασιλείου με τα στοιχεία που βρήκε η αστυνομία σ'αυτόν, και η υπόθεση μπήκε στο μικροσκόπιο και αργά ή γρήγορα, θα έφταναν σ'όλους τους. Ο Λουκάς θεώρησε οτι καλύτερα να τα πεί ο ίδιος στον αστυνόμο, ώστε να μην χάσει τη στενή επαφή πού είχαν, και να μπορεί να ενημερώνεται απ'αυτόν για την πορεία της έρευνας....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την JESSIE στις Σαβ Απρ 09, 2011 12:43 am, 1 φορά
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από rafoni Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:40 am

nefelik έγραψε:JESSIE και rafoni σας ευχαριστώ πολύ!

JESSIE, μακάρι να εξαφανιστεί η Μελίτα για να ησυχάσουμε επιτέλους! Τους τρόπους που έχει ο Στέφανος τους φοβάμαι λίγο, αλλά χάρηκα που δεν προσπάθησε να τους αποτρέψει.

Rafoni, είχα κάθε διάθεση να δεχτώ ότι ο Ρούσσος αγαπάει το Λουκά και ότι, αν και έκανε τραγικά λάθη, ήθελε το καλό του. Αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τις παράνομες υιοθεσίες τις έκανε πρώτα για να τη γλιτώσει ο ίδιος και μετά για τα παιδιά. Και εξακολουθώ να θεωρώ αδικαιολόγητο το γεγονός ότι πίεσε το Λουκά να είναι αντίδικος της αδελφής του. Όταν όμως τον ακούω να λέει ότι θα βάλει στη φυλακή ακόμα και τον πατέρα της εγγονής του, αυτή είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται περισσότερο για τη φήμη του παρά για την εγγονή του, είναι δυνατόν να αγαπάει το Λουκά όσο λέει.

nefelik, Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Απλά παρακολουθώντας όλα τα επεισόδια από την αρχή από τον 1ο κύκλο, ο Πέτρος έκανε και κάποια καλά για τα παιδιά και ειδικά στο Λουκα έδειχνε να έχει μια αδυναμία. Βέβαια θα μου πεις όλα αυτά τελικά τα έκανε για να καλύψει τις βρωμοδουλειές του! Και καλά τους προστάτευε αλλά στην ουσία προστάτευε τον εαυτό του! Δεν ξερω.....απλά μου αφήνει μια πικρή γεύση όλο αυτό!!! Ίσως επειδή να συμπαθούσα τον Πέτρο και εξακολουθώ ακόμα να τον συμπαθώ σαν ρόλο, ίσως επειδή δεν πίστευα ότι τελικά θα τον κάνουνε κακό! Δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ξεχείλισε το ποτήρι! Τους εκβιάζει όλους ένα ένα!! Ελπίζω μόνο να μη χρησιμοποιήσει σαν όπλο την παγίδα-πλεκτάνη της Νόρας στο Στέλιο!! Εκεί θα τα πάρω άγρια!! maaaad

rafoni
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Ezantakou Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:43 am

Clarabelle έγραψε:
Πώς θα του φαινόταν του Λουκά αν η Εύα είχε αρχίσει μια βεντέτα μαζί τους τότε που έμαθε οτι ενώ ήξεραν πως ο Στέφανος ήταν ερωτευμένος με τη Μελίτα την είχαν φλομώσει στο ψέμα και με τον τρόπο τους τον βοήθησαν να της δώσει ένα χτύπημα τόσο ισχυρό ώστε την έστειλε στο γκρεμό;
Τότε διαφωνούσα και εγώ με την στάση που κρατούσαν η Νόρα και ο Λουκάς.... ήμουν αντίθετη με την τακτική τους μιας και τίποτα δεν μένει κρυφό και κάποια στιγμή θα μαθεύοταν η σχέση Μελίτας-Στέφανου και αυτό έπρεπε να το ξέρουν πρώτοι και καλύτεροι όντες δικηγόροι....
Αλλά νομίζω απο πλευρά τους δεν υπήρχε πρόθεση να καταστρέψουν την ζωή της Εύας, ίσα ίσα της έχουν σταθεί στο παρελθόν και μια "πατάτα" που έκαναν δεν αναιρεί την τεράστια αγάπη που έχουν για την φίλη τους....!!! Απλά νομίζω οτι στην ιστορία αυτή ΠΡΩΤΟΣ φταίει ο Στέφανος, η Μελίτα και μετά βεβαίως η Νόρα με τον Λουκά.....!!!!

Clarabelle έγραψε:Ο Λουκάς ήταν πάντοτε ο αγαπημένος μου αντρικός ρόλος. Ίσως όχι αυτός που μου προκαλούσε ενδιαφέρον αλλά σίγουρα ο φίλος που θα ήθελα να έχω Απο σήμερα επανεξετάζω. Καταλαβαίνω οτι δεν έχουν ιστορία και κάτι πρέπει να δείχνουν για να κυλάει ο καιρός αλλά όχι καταστρέφοντας τους ήρωες και ελπίζω να μην τον δω να κάνει κολεγιά με την Αντιγόνη ή να παζαρεύει βρώμικα διαμάντια για να πετύχει την τιμωρία αυτού που μέχρι χθες αποκαλούσε πατέρα...
Εδώ συμφωνώ και διαφωνώ.....
Και το λέω αυτό επειδή δεν ξέρω πώς θα ήθελα τον Λουκά..... τον χαζοχαρούμενο άνεργο που έκανε πλάκες δεξιά και αριστερά ζητιανεύοντας τους φίλους του ή τον Λουκά που δίκαια ή άδικα (κατά την γνώμη μου μέχρι κάποιο σημείο δίκαια) ζητάει να πληρώσουν αυτοί που σκότωσαν τον πατέρα του??? Ειλικρινά δεν ξέρω αλλά η ζυγαρία (για μένα) γέρνει πρός την δεύτερη εκδοχή.... (ίσως επειδή δεν μου αρέσει καθόλου η πρώτη εκδοχή....)
Όπως και να έχει ούτε εγώ θα ήθελα να δώ τον Λουκά να κάνει κολέγια (όπως λές) με την Αντιγόνη για να καταφέρει τον σκοπό του γιατί εκεί δεν θα μιλάμε απλώς για μετάλλαξη αλλά για ολική έκλειψη του χαρακτήρα του Λουκά valen αν και έτσι όπως τα έχουν κάνει όλα τα περιμένω πιά.....!!!!

Όσο για τα υπόλοιπα, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ ομολογώ οτι έχουν βάση.... τα επιχειρηματολογείς γι'αυτό και οι σχολιασμοί σου είναι πάντα ιδιαίτεροι και δεν περνάνε απαρατήρητοι.....!!!!!!
Ανεξάρτητα απο το ποιός ήρωας είναι ο αγαπημένος μας (αυτό είναι υποκειμενικό άλλωστε), κάποια πράγματα είναι προφανή και εκεί δεν χωράει καμία πράβλεψη και "δικαιολογία"............ και αναφέρομαι γενικά, όχι μόνο στο θέμα του Λουκά.....!!!!
Είναι μια σειρά εξάλλου γι'αυτό και δεν θα μπώ στην διαδικασία να πάρω το μέρος κάποιου....!!!!
Ezantakou
Ezantakou
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από soso Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:49 am

Clarabelle, προσωπικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τα σχόλιά σου σε σχέση με τη διαμάχη Ρούσσου-Λουκά. : respect :
Και όπως γνωρίζεις,ομοίως ο Λουκάς είναι αγαπημένος μου αντρικός χαρακτήρας,κυρίως ως προς την ιδιότητα καταρχήν του φίλου, αλλά και σε ένα αλλο επίπεδο του συντρόφου,ιδιότητες που σεναριακά έχουν γραφει κατά τη γνώμη μου,μ'εναν τρόπο που είναι (σχεδόν) αδύνατον να μην τον αγαπησεις.
Ωστόσο,όλο το θέμα με το Ρούσσο,το βρίσκω ελαφρώς όψιμο,(το timing είναι μεγάλη υπόθεση),..αλλά το βρίσκω ΚΑΙ υπερβολικό!
Ο Ρούσσος,που σαφέστατα δεν θα χρεωθεί την αντιπάθεια μου στα υπόλοιπα μέλη της οικογενειάς του - τα κατιόντα για την ακρίβεια, ούτε είναι ο ΜΟΝΟΣ που έκανε βαρύτατα λάθη,ούτε ΜΟΝΟ κακό έκανε στο Λουκά!
Απεναντίας,για όποιο λόγο κι αν συνεβη αυτό,σε σημαντικό βαθμό τον/τους ευεργέτησε,και μάλιστα ενώ ΟΥΔΕΙΣ τον ανάγκασε..όχι μόνο από τύψεις,αλλά έχω την εντύπωση (και),από καρδιάς -τουλάχιστον απο ενα σημείο και μετά.
Ο ίδιος ΕΠΕΛΕΞΕ να μην προδώσει καν στην κόρη του - ρεντίκολο γενική ρεντικώλου soutien - την αλήθεια για την πατρότητά του Άγγελου, ο ίδιος να ευχηθεί συγκινημένος την ώρα του γάμου του Λουκά και της Νόρας (έστω και φυσικά απών) δίνοντας την καλύτερη σκηνή του επεισοδίου σε 50 δευτερόλεπτα..,ο ίδιος να δηλώσει το αμίμητο (παλιά ατάκα φόρουμ) "τα αγαπώ αυτά τα παιδιά".
Όλα τα παραπάνω κατ'εμέ δείχνουν αληθινή αγάπη,και ειλικρινές νοιάξιμο,κι όχι απλώς διευθέτηση συνειδησιακού τύπου "χρεωστούμενων".
Και περαν των επιχειρημάτων σου,στα οποία προσωπικά δε βρίσκω αντιλογο,είναι κι αυτό το συναισθηματικό κομμάτι,που παρουσιάστηκε,και που επισης μετράει.
Απλά,το θέμα είναι ότι ο συλλογισμός σου,ως συνήθως, είναι μακράν ανώτερος του άρπα-κόλλα τρόπου γραφής και συγγραφής livani ,βάσει του οποίου ξεχνάμε ό,τι γινόταν πέρυσι,ενιότε δε, κι ό,τί έγινε προχθές!
Σεναριακά βεβαια,πολύ τη χαιρομαι την κινηση του Λουκά,γιατί επιτέλους θα πάρουμε μπρος,αλλά σε επίπεδο ανάλυσης,ενστάσεις φυσικά υπάρχουν.
Βεβαια,,πιθανολογώ,ότι όντως ο Ρούσσος,απο τούδε και στο εξής ,θα δείξει έναν ,ακόμη χειρότερο εως μονοσήμαντα κακό εαυτό.. γιατί κακό (που να το αντέχει) ψάχναμε/κακό (που να το αντέχει) βρηκαμε.
Η επιλεκτική δικαιοσύνη είναι έτι πιο ανωφελη απο τη μη δικαιοσύνη,και υπ'αυτήν τη λογική, τώρα που έγινε η αρχή,πρέπει να κληθεί ΟΛΟ το καστ να πληρώσει για τα λάθη του (φυσικά στο βαθμό,που αναλογεί στον καθένα).
Ε,αυτό δε θα γινει.Ούτε χρόνος υπάρχει,ούτε διάθεση! Ο Μάνος διακοπεύει στη Βοστώνη, ο Στεφανος τρώει στης Ερις, η Αντιγόνη παραδίδει μαθηματα στυλ,και η Νταίζη πάει για επικεφαλής της ΓΑΔΑ.
Υγ.Δεν είδα,δεν ψηφίζω,..το Κατιναριό αντεπιτίθεται-κλασική επιλογή. Fskl
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 12:57 am

soso έγραψε:
Όλα τα παραπάνω κατ'εμέ δείχνουν αληθινή αγάπη,και ειλικρινές νοιάξιμο,κι όχι απλώς διευθέτηση συνειδησιακού τύπου "χρεωστούμενων".
Και περαν των επιχειρημάτων σου,στα οποία προσωπικά δε βρίσκω αντιλογο,είναι κι αυτό το συναισθηματικό κομμάτι,που παρουσιάστηκε,και που επισης μετράει.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ λατρεμένη, απλώς υπάρχει μια διαφορά. Χρονολογική. Η κίνηση του Ρούσσου πραγματικά έγινε για να καλύψει τις βρωμοδουλειές του. Δεν είχε άλλη επιλογή, γιατί εαν έκανε οτιδήποτε άλλο, θα έβγαιναν στο φως οι πράξεις του. Αλλα στην πορεία αγάπησε τον Λουκά. Και αυτό δεν χωράει αμφισβήτηση.

Απο όλα όσα έχει κάνει ο Ρούσσος, μπορω να καταλάβω το να κρύψει τον φόνο του Αραβαντινού, μπορώ να καταλάβω τις υιοθεσίες, εκείνο που ποτέ δεν μπορεσα να καταλάβω και να δικαιολογήσω, είναι το γεγονός οτι έστρεψε τον Λουκά και τον έβαλε αντίδικο στην αδερφή του.
Ολα τα άλλα τα έκανε ΠΡΙΝ γνωρίσει και δεθεί, και αγαπήσει τον Λουκά. Αυτό όχι. Και είναι κάτι που θα μπορούσε να είχε αποφύγει.

Ο Μάνος διακοπεύει στη Βοστώνη, ο Στεφανος τρώει στης Ερις, η Αντιγόνη παραδίδει μαθηματα στυλ,και η Νταίζη πάει για επικεφαλής της ΓΑΔΑ.
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 382640 Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 382640 Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 382640
Υγ.Δεν είδα,δεν ψηφίζω,..το Κατιναριό αντεπιτίθεται-κλασική επιλογή. Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 951465

Το κατιναριο σε νέες περιπέτειες. Κάποτε είχαμε την σειρά βιβλιών με την Πολυάννα. Τώρα την σειρά επεισοδίων με την Κατινάρα !!! ( Το μόνο κοινό της με την Παξινού. Μόνο που η Παξινού είχε το όνομα, αυτή την χάρη Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 13379 )

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 2 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 1:00 am

Επιτέλους μπορούμε να πούμε ότι ανεβήκαμε μερικούς πόντους πάνω από τον πάτο του πηγαδιού.Θα μπορούσαμε περισσότερο , αλλά ας όψεται η σφουγγαρίστρα.
Πραγματικά από τη μια με εκνεύρισε αφάνταστα μάνα και κόρη που έκαναν κατινίστικη επίθεση εναντίον της Εριέττας και μάλιστα μπροστά στη Νόρα.Και καλά κάπως να καταπιώ την αντίδραση της Αμαλίας.Μάνα είναι και υπερασπίζεται το παιδί της. Αμαλία είναι αυτή.Όσο να πεις έχει και το ακαταλόγιστο ώρες ώρες.Η άλλη; Ως συνήθως σκιαγραφήθηκε και με παραπάνω ο χαρακτήρας της.Κακομαθημένο πλουσιοκόριτσο που τσακώνεται σαν νταλικιέρης επειδή της πήραν το παιχνίδι-με συγχωρείτε -το Στέφανο.Αν το αποψινό δεν βγήκε ακόμα παραπάνω από το πάτο του πηγαδιού οφείλεται καθαρά σε αυτήν.Τώρα το ότι δε σεβάστηκε τον εργασιακό της χώρο , τη Νόρα που την έχει προσλάβει , εντύπωση δε μου κάνει.Η Μελίτα έτσι και αλλιώς δεν μου κάνει και για κάτι καλύτερο.
Τώρα Νόρα-Αμαλία.Εδώ δύσκολη η εξήγηση της όλης σκηνής. Από τη μια δεν πρέπει να αμφισβητήσουμε την αγάπη που νιώθει απέναντι στα παιδιά.Το έχει δείξει άπειρες φορές η Αμαλία και στο Λουκά και στη Νόρα. Η Αμαλία δεν απάντησε στον απότομο τρόπο της Νόρας.Ίσως επειδή την καταλαβαίνει αρκετά ή μπορεί και να βρέθηκε και σε δύσκολη θέση.Αν και Αμαλία και δύσκολη θέση δε συνάδουν.Η Νόρα πολύ αυστηρή απέναντί της.Το γεγονός ότι είχε παρασύρει το Λουκά στην επιχείρηση προκαλέσματος ζήλειας του Ρούσσου , το γεγονός ότι μπορεί να αισθάνθηκε ότι αυτή δουλεύει ψιλό γαζί τη Στέλλα την οδήγησε στο σημείο να μιλήσει έτσι στην Αμαλία;Δεν ξέρω.Πάντως για να πω την αλήθεια δε μου άρεσε.Η Νόρα μπορεί να μιλούσε στο Λουκά απότομα-ειδικά όταν είχαν χωρίσει και τώρα στα τελευταία επεισόδια-αλλά απέναντι στην Αμαλία ποτέ.Ίσως βλέποντάς την φούντωσε ο θυμός της που εξαιτίας της-έστω και ως Τρελοκόριτσο-έφτασε σε σημείο να κάνει πράγματα αντίθετα του χαρακτήρα της π.χ. ξαχούλεμα μηνυμάτων.
Σπόιλερ:
Πάντως από το τρέιλερ της Δευτέρας κατάλαβα ότι η Αμαλίτσα επισκέπτεται τη θέα της και της δίνει συμβουλές.Το έχει αποδείξει και στη δίκη εναντίον της Λαζαρίδη.Υπέρ Νόρα , εναντίον Ρούσσου
Αυτές είμαι σίγουρη θα τα ξαναβρούν. Με τη σφουγγαρίστρα σκούρα τα πράγματα. Αν την ξεκουμπίδιαζε ακόμα καλύτερα.Γιατί αν περιμένει η Νόρα να καταλάβει η Μελίτα ότι πρέπει να φύγει , σώθηκε η κοπέλα.Τέλος πάντων .θα δείξει
Τώρα στην Εύα.Καταλαβαίνει ότι τα πράγματα με τη Μαρίλια απαιτούν πολλούς λεπτους χειρισμούς.Για αυτό και φοβάται την έκρηξη της Μαρίλιας από το πώς θα την αντιμετωπίσει η Αγγέλα.Λίγο αργά , αλλά έστω και τώρα ενδιαφέρεται για αυτήν.Μόνο αν σπάσει τα μούτρα της η Μαρίλια θα καταλάβει την Εύα και πιστεύω ότι όλη αυτή η ιστορία μπήκε για να τις φέρει κοντά.
Ο Νικολάκης σωστός φιλαράκος.Ζητάει συγνώμη από το φίλο του και ο Λουκάς για να μην τον φέρει το Νικολα σε δύσκολη θέση προσπαθεί να αλλάξει το θέμα της συζήτησης.
Ο Ρουσσάκος.Από τη μια τρέχει ως συνήθως στην Αμαλία τώρα που τα βρήκε μπαστούνια.Του τα λέει και αυτή ένα χεράκι. Πάει στο Νικολάκη , τάχα να πει του Λουκά να σταματήσει γιατί τον αγαπά και η όλη ιστορία δε θα είναι υπέρ του.Ρίχνει και την απειλή για το Μάνο ,όταν πέφτει πάνω σε τοίχο.Πάει στη Λαζαρίδη , σκούρα τα πράγματα και από εκεί.Πιάνει το Στέφανο.Μόλις βλέπει και από εκεί όχι συνεργασία ρίχνει και από μια απειλή.Αλλά ο Στέφανος μπορεί να ξαναθυμηθεί τον παλιό Στέφανο , οπότε Ρούσσο σκούρα τα πράγματα.Διώχνει και τον Παναγιώτη από την υπόθεση.Κατά τα άλλα το μανάρι μου είναι πολύ ψύχραιμος.Εμένα γιατί μου άρεσε που όλοι είναι εναντίον του; Ίσως επειδή σε αυτό το έργο δεν έχουμε ξακάθαρα τον κακό λύκο και ίσως τον έχουμε ανάγκη.Για παράδειγμα στη Βέρα ο Άγγελος ξεκαθαρίστηκε ότι ήταν ο πιο κακός και προχωρούσαμε.Ίσως λοιπόν το έχουμε ανάγκη από την πλευρά των τηλεθεατών να γίνει ο πιο κακός και να επικεντρωθούμε σε αυτόν.Όχι ότι δεν αγαπά το Λουκά.Δεν υπάρχει τηλεθεατής που να αμφιβάλλει για αυτό.Ούτε και το γεγονός ότι δεν του είπε τίποτα για την υιοθεσία τον κατηγορώ 100%.Αλλά είπαμε , έχουμε την ανάγκη ενός κακού , όπως σε κάθε παραμύθι.
Τελευταία άφησα Νόρα-Λουκά.Επιτέλους τους ξαναβρίσκουμε.Και δεν εννοώ αγκαλίτσες και φιλάκια-που εννοείται ευπρόσδεκτα και αυτά- αλλά ξαναβρήκαμε τους δυναμικούς χαρακτήρες τους.Κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό, το υπερασπίζονται με πάθος,άσχετα το αποτέλεσμα. Είναι τα δυο παιδιά που μεγαλώνουν σιγά σιγά και που τους είναι απόλυτη ανάγκη να ξεκαθαρίσουν με κάθε τι που τους απασχολεί για να προχωρήσουν στη ζωή τους χωρίς σκιές. Ο διωγμός-αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι-από την εδέμ είναι σίγουρο ότι θα ωφελήσει απόλυτα αυτούς τους δυο.
Όσο για το τι μέλλει γενέσθαι; Θα δείξει.Αυτό που πραγματικά ευχαριστήθηκα από τα προσεχώς είναι που και ο Ηλίας τα ρίχνει χύμα στο Ρούσσο, κυρίως για τις απειλές του που εκτοξεύει δεξιά και αριστερά.Βέβαια ο ίδιος δε θα τις αποκαλεί απειλές.Όχι βέβαια.Θα τις ονομάσει ιστορίες που θα βγουν στη φόρα. Θα δούμε.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Απρ 09, 2011 1:09 am

Soso, επειδή επικεντρώνεσαι στο χαρακτήρα του Ρούσσου και όχι στις εγκληματικές πράξεις του, να πω οτι στο παρελθόν έχουν δώσει τόσα δείγματα για τον ανάλγητο χαρακτήρα του Ρούσσου, όσα και για τον συμπαθητικό εαυτό του, που "αγαπάει αυτά τα παιδιά" (γιατί να μην τα αγαπήσει, πάντα ό,τι ήθελε τους έκανε)... Μιλώντας απλά για χαρακτήρα, ομως, άφησε το γιό του να φύγει, ούτε κάν προσπάθησε να τον αποτρέψει, στην Αμαλία φέρεται με μιά ειρωνική συγκατάβαση που κατ'εμέ είναι χειρότερη κι από απιστία, όταν η κόρη του έφυγε απ'το σπίτι, ήταν εντελώς αδιάφορος για το τι θα αντιμετώπιζε μαζί με την εγγονή του, έσπρωξε το Λουκά και τη Νόρα σε υποθέσεις κόντρα στις αρχές του δικαίου , διαβρώνοντας έτσι το δικό τους χαρακτήρα και φέροντάς τους ακόμη και σε αντιδικία μεταξύ τους, κάτι που κόντεψε να τους χαλάσει και τη σχέση τους, κι έκανε όλο αυτό τον πόλεμο κατά του Στέφανου, παρουσιάζοντάς τον σαν απόβρασμα, ενώ ήξερε πολύ καλά οτι το μόνο κακό που έκανε ο Στέφανος ήταν οτι εμπορευόταν πλαστούς πίνακες, κάτι που έκανε κι ο ίδιος.
Εγώ δεν ξεγελάστηκα ποτέ απ'τους μειλίχιους τρόπους του, που αποσκοπούσαν στο να έχει τους πάντες υπό έλεγχο, και τώρα που προσπαθούν να τον ξεσκεπάσουν, θα μας δείξει και το άλλο του πρόσωπο, που κρατούσε επιμελώς μέχρι τώρα κρυμμένο...

ΥΓ: Fay66, πολύ ωραίος σχολιασμός, και κυρίως, ακριβοδίκαιος!!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την JESSIE στις Σαβ Απρ 09, 2011 1:18 am, 1 φορά
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης