Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap21%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 21% 
[ 16 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap32%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 32% 
[ 24 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap16%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 16% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap4%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 4% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap22%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 22% 
[ 17 ]
Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap5%Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 5% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 76

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Δημοσίευση από ale3ia_eva&nora!!! Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 3:49 pm

Cancoon έγραψε:Χρησιμοποίησε το όνομα του Στέφανου και τους μεταξύ τους διαλόγους για να πληγώσει την Μελίτα, χρησιμοποίησε το ειδύλλιο της Αμαλίας με τον Περικλή, χρησιμοποίησε ακόμα και απειλές (!) απέναντι στη Μελίτα ότι θα την χαστουκίσει.

Για τις απειλες που ανεφερες θα συμφωνησω και εγω!!!
Αλλα με διαφορετικο τροπο
Αχ βρε Ερη μου!! Γιατι μενεις ΜΟΝΟ στις απειλες???
Καν'το και πραξη!!!!!!!!!!!!
Χωσ'της και το χαστουκι να το ευχαρηστηθουμε εμεις οι φαν σου???
Μια φιληκη συμβουλη προς την Ερη:
Την επομενη φορα που θα δεις την Μελιτα να εχεις και τον καταλληλο εξοπλισμο
Να πας καπως ετσι: Ksilo Ksilo Ksilo
Να την κανεις καπως ετσι: Tigania Tigania
Και ποτε μα ποτε μην γινει αυτο: Congrats Congrats Congrats
ale3ia_eva&nora!!!
ale3ia_eva&nora!!!
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ασχολίες : ΜΟΥΣΙΚΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011

Δημοσίευση από fantina Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 3:54 pm

μετα απο ενα κουραστικο και απελπιστικο Σαββατο ,σημερα μετα απο το μεσημεριανο και χωρις να εχω πλυνει τα πιατα σε απολυτη ηρεμια ειπα να γραψω κανα δυο σκεψεις μου για το επεισοδιο της Παρασκευης ...

αναζητωντας τους βαρβαρους και στην περιπτωση μας τον βαρβαρο ή εστω κακο της ιστοριας ...
αν ηταν μια συγκρουση που θα αφορουσε μονο το Ρουσσο και το Λουκα και μονο για το θεμα του φονου και την αποκρυψη στοιχειων ,οπως και το γεγονος των παρανομων υιοθεσιων ,θα ελεγα και γω μαζι τους, αλλα ...
εδω πανε να φορτωσουνε στο Ρουσσο τα παντα ,ενεκα ελλειψης κακου και κατα συνεπεια αποδιομπαιου τραγου και αυτο ειναι το πλεον αδικο .....
ομως οντως δεν εχουμε κακους στη σειρα?
και ομως για μενα υπαρχουν .......
η Αντιγονη που εχει κανει τα τερατα (με ποσο στυλ βεβαιως ),
και ο Στεφανος που κινηται με απιστευτη ευκολια μεταξυ σκιας και ηλιου ,θα μπορουσε να ειναι ο απολυτος εγκεφαλος ,
την Νταιζη δεν την βαζω στο τεαμ γιατι απλως την αφηνουν να αλωνιζει και να εκβιαζει χωρις να εχει το υποβαθρο να με πεισει (σαν καρικατουρα κακης ,καλη ειναι )
και ερχομαστε στην συγκρουση .
ο Ρουσσος ηθελημενα ή αθελητα ,προστατευοντας ή προστατευοντας τον εαυτο του ,αγαπωντας ή αγαπωντας τον εαυτο του ,πληγωσε τον Λουκα .
και για τον Λουκα ηταν η αποκαθηλωση ενος ιδαλματος.
οταν τα ιδαλματα καταρεουν ,καταρεουν με θορυβο ,πολυ θορυβο ..
ο μεντορας ,ο πνευματικος του πατερας ,ο ανθρωπος που εμπιστευοταν με κλειστα ματια ,τον προδωσε και τον προδωσε σε προσωπικο επιπεδο ,
λογικο να αντιδρασει ετσι ,
προσωπικη βεντετα
Δαυιδ εναντιον Γολιαθ
και αρχιζουμε να ψαχνουμε για οπαδους ,ποιος ειναι μαζι μας και ποιος οχι ,
κτιζουμε καστρα και κοιταμε για συμμαχιες
κανεις δεν επιτρεπεται να μεινει αμετοχος .....
και η αποδωση δικαιοσυνης και η ειλικρινεια ουσιαστικα πανε περιπατο και για καφε ...
γιατι παλι θα πουμε ψεματα ,παλι θα εχουμε μυστικα ,για να μην πληγωσουμε φιλους ,μην χαλασουμε σχεσεις ή για να προστατεψουμε ανθρωπους που πρεπει ή για να προστατεψουμε τον εαυτο μας
αρα σικε ο αγωνας και η συγκρουση για την συγκρουση ,χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα ,
αν προκειψουν καποια γεγονοτα και βγουν καποια στοιχεια στο φως θα ειναι απο αλλες πηγες και μετα απο ψαξιμο της αστυνομιας (κατι κανει και αυτο το ερμο σωμα ασφαλειας χωρις την Νταιζη ,ελπιζω )
οτι εχει ενδιαφερον το ολο θεμα ,πολυ περισοτερο απο την αυτογνωσια της αστερως ,δεν τιθεται θεμα ........
αυτα ως προς αυτο κομματι
το αλλο θεμα που μου προκαλεσε εντυπωση ειναι το ξεκατινιασμα στο γραφειο της Νορας
οι σεναριογραφοι πρεπει να <<αγαπουν >>πολυ τις γυναικες και <<χαιρομαι>>ιδιαιτερα για αυτο .
αφου ειδαμε την Νορα και την Δαφνη να εξασκουν το επαγγελμα κατινα τις προηγουμενες μερες ηρθε και ο καυγας και το αποσωσαμε ....
ειχα γραψει ποιο πανω :
οτι για να κερδισεις εναν βλακα πρεπει να κατεβεις στο επιπεδο του ,και εκει σε νικαει λογω μεγαλυτερης εμπειριας .
και λυπαμαι που το λεω αλλα η φιλτατη Ερη την πατησε ....
ολοι ξερουμε τι ρολο βαρανε η μητερα Αμαλια και η κορη Μελιτα αλλα οτι θα μπορουσε να βαρεσει τον ιδιο ρολο η Εριεττα ,δεν της το ειχα .
μια ρωγμη στον τελειο κατα τα αλλα χαρακτηρα που μας εχουν παρουσιασει .
θα μου πειτε δεν επρεπε να απαντηση ?βεβαιως αλλα για μενα ,οχι με αυτον τον τροπο και οχι στο γραφειο της Νορας .
η συγνωμη δεχτη και καλα εκανε και την ζητησε .
και το γραφω πριν μου το γραψετε ...απαραδεχτες μανα και κορη αλλα απο την αλλη πληρως προβλεψιμες και δεν περιμενα κατι αλλο .
επισης η συνεχεια στο σπιτι της Ερης δεν ηταν και η καλυτερη και σε πληρη αντιθεση με αυτα που ελεγε τοσο καιρο ,
θα μου πειτε παλι ,εφτασε ο κομπος στο χτενι .
ναι εφτασε και δεν μπορεις μικρο μου αναγκεφαλο (βλ.Μελιτα )να κατηγορεις βαση των σεναριων που κανεις
αλλα η αξιοπρεπεια σου Εριεττα και η λογικη σου δεν επιτρεπουν να αντιδρας με τον τροπο που αντιδρα η μικρη μας ανεγκεφαλη .....

και το ασχετο
μου εχει λειψει η σκηνη οπου ενα χερι πασπατευει τα διαμαντια ,
μπορω να την ξαναεχω ?
(ειδα τα προσεχως και την Νταιζη να ξαναμιλα για αυτα )

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 4:40 pm

Fantina εξαιρετικό ποστ που με βρίσκει σύμφωνη

Θα σταθώ σε κάποια σημεία

Συμφωνώ μαζί σου και ακριβώς αυτή είναι κι η δική μου θέση. Ο Ρούσσος σαφώς κι έχει κάνει λάθη που πρέπει να πληρώσει για να επέλθει η κάθαρση. Προς το παρόν όμως έχω την αίσθηση οτι του προσάπτουν τα πάντα και φοβάμαι οτι αυτό θα ενταθεί τις επόμενες μέρες και θα δούμε κινήσεις του που δεν συνάδουν με όσα μέχρι τώρα γνωρίζαμε γι αυτόν, προκειμένου να δικαιολογηθεί το μένος του Λουκά εναντίον του και να δρομολογηθούν κάποιες εξελίξεις σ αυτή την ιστορία που έχει βαλτώσει εδώ και καιρό.

Συμφωνώ επίσης στην άποψη που εξέφρασες οτι υπάρχουν κι άλλοι που άνετα θα μπορούσαν να επωμισθούν το ρόλο του κακού και μάλιστα ήρωες που την καλή τους πράξη δεν την έχουμε δει ακόμη και θα ήταν περισσότερο λογικό να τους βλέπαμε σ αυτό το ρόλο. Του κακού εννοώ.

Η Αντιγόνη ας πούμε μέχρι τώρα δεν έχει δείξει το παραμικρό δείγμα μεταμέλειας για όσα έχει κάνει. Ας μην ξεχνάμε οτι για να καρπωθεί μια περιουσία που δεν της ανήκε προσπάθησε να σκοτώσει το εγγόνι της.

Ο Στέφανος μέχρι τώρα έχει καταστρέψει ζωές κρατώντας πάντοτε το προφίλ του θύματος αλλά είναι έτσι; Προσωπικά κρίνω οτι έχει τα περισσότερα μελανά κρυφά σημεία η προσωπικότητά του. Διέλυσε τη ζωή της Εύας στη συνέχεια της Μελίτας (όσο αντιπαθής κι αν μου είναι την άδειασε πολλές φορές ) και αν θέλεις ακόμη και τώρα κρατάει σε μια ιδιότυπη συναισθηματική ομηρία την Εριέττα. Μοιάζει να χειραγώγησε με την ίδια μέθοδο και τις τρείς αυτές γυναίκες κατά περιόδους. Μοιάζει να ακολουθεί μια τακτική με το ένα χέρι σε κρατάω με το άλλο σε σπρώχνω.

Συμφωνώ κι εγώ για τη Νταίζη. Είναι πολύ λίγη Οση προσπάθεια κι αν έκαναν δεν πείθει οτι είναι η ραδιούργα που ήθελαν να περάσουν αρχικά Έχασε το ρόλο της και φαίνεται μάλλον μια σιχαμερά φιλοχρήματη μικροαπατεώνισα.

Συμφωνώ επίσης και για την Εριέττα. Ολίσθησε στην κατινιά Σίγουρα οι δύο Ρούσσαινες κρατάνε τα σκήπτρα αλλά παρασύρθηκε Ρωγμή στην πανοπλία της τέλειας γυναίκας. Όχι τόσο γιατί έριξε το επίπεδό της και καυγάδισε με τις δύο κατινίτσες της σειράς αλλά κυρίως για τη μετέπειτα συζήτησή της με το Στέφανο.

Επεισόδιο 543 - Ημερομηνία 08-04-2011 - Σελίδα 4 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 4:41 pm

fantina έγραψε:επισης η συνεχεια στο σπιτι της Ερης δεν ηταν και η καλυτερη και σε πληρη αντιθεση με αυτα που ελεγε τοσο καιρο ,
θα μου πειτε παλι ,εφτασε ο κομπος στο χτενι .
ναι εφτασε και δεν μπορεις μικρο μου αναγκεφαλο (βλ.Μελιτα )να κατηγορεις βαση των σεναριων που κανεις
αλλα η αξιοπρεπεια σου Εριεττα και η λογικη σου δεν επιτρεπουν να αντιδρας με τον τροπο που αντιδρα η μικρη μας ανεγκεφαλη .....
Αυτό είναι κάτι που νομίζω ότι ξέχασα να σχολιάσω. Σε ό,τι αφορά το Στέφανο, απλά του είπε την αλήθεια για ό,τι συνέβη με τη Μελίτα και την Αμαλία, και κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανε. Στο παρελθόν η Μελίτα είχε κάνει και είχε πει πολλά που η Εριέττα τα έκρυψε από το Στέφανο, αλλά το συγκεκριμένο συμβάν ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Επισήμανε δε, ότι της έβγαλαν έναν εαυτό που δεν ήξερε ότι είχε, κάτι που νομίζω ότι θα συνέβαινε στον καθένα από μας, αν άκουγε όλες αυτές τις προσβολές. Μπροστά σε αυτά που άκουσε, και μάλιστα χωρίς να τις προκαλέσει, το γεγονός ότι τους απάντησε, λέγοντας απλά την αλήθεια και τίποτα παραπάνω, δεν θεωρώ ότι τη ρίχνει στο επίπεδό τους. Σε ό,τι αφορά την άποψή της για τη Μελίτα, του την είπε ευθέως και ενώ ο Στέφανος γνωρίζει τα δικά της συναισθήματα, οπότε αν θέλει μπορεί να την αξιολογήσει ανάλογα. Δεν τον είδα να διαφωνεί πάντως...

Επίσης, θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη σκηνή υπήρξε μια εντελώς αποτυχημένη προσπάθεια των σεναριογράφων να συνδέσουν την απόφαση της Εριέττας να κάνει έστω και μόνη της καταγγελία, αν κάνει πίσω ο Λουκάς, με το συμβάν στο γραφείο της Νόρας. Αυτό πιστεύω ότι συνέβη για δύο λόγους. Πρώτον, για να δημιουργήσουν μια ρωγμή στο χαρακτήρα της και να μας πείσουν ότι δεν είναι μόνο η Μελίτα κατίνα. Δεύτερον, για να εμπλέξουν με κάποιον τρόπο τη Μελίτα και στη συγκεκριμένη υπόθεση (μετά την απαγωγή της Στέλλας, με την οποία δεν είχε καμμία σχέση). Ο μόνος άλλος τρόπος για να εμπλακεί θα ήταν να συγκρουστεί με το Λουκά και τη Νόρα και να φύγει από το γραφείο, αλλά αυτό προφανώς δεν τους βολεύει...

Όπως δεν δικαιολογήθηκε πλήρως η απόφαση του Λουκά, έτσι βρέθηκε και μια εντελώς γελοία δικαιολογία για την απόφαση της Εριέττας. Μόνο που προφανώς οι σεναριογράφοι όταν έγραφαν τη συγκεκριμένη σκηνή είχαν ξεχάσει ότι ο Ρούσσος συμμετείχε στη δολοφονία του πατέρα της, την οποία και απέκρυψε, αθώωσε τη δολοφόνο του θετού της πατέρα, οργάνωσε παράνομες υιοθεσίες, της απέκρυψε το γεγονός ότι είχε έναν αδελφό και την άφησε να μεγαλώσει μακριά του, όπως και ότι η Εριέττα ήταν από την αρχή σύμφωνη με την απόφαση του Λουκά. Προφανώς δεν πήρε την απόφαση να εκδικηθεί το Ρούσσο επειδή την προσέβαλαν η κατίνα γυναίκα του και η πιο κατίνα κόρη του. Ακόμα κι αν πάνω στα νεύρα της άφησε να εννοηθεί κάτι τέτοιο, τα αίτια είναι σαφώς βαθύτερα και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 4:45 pm

Φαντίνα, ελπίζω να είναι η πρώτη φορά που τα έγραψες, κι όχι η δεύτερη, γιατί μιά λιποθυμία στο τέλος την θεωρώ πιθανή!
Συμφωνώ οτι θα δούμε τον τρωικό πόλεμο από δώ και πέρα, --ίσως σε slow motion όμως, γιατί βλέπω οτι το προχωρούν αργά, ως συνήθως-- θα έχουμε τους θεούς από ψηλά (μέσα Ρούσσου, φιλία Παναγιώτη Λουκά) που θα βοηθάνε τους μέν και τους δέ, θα έχουμε συμμαχίες από τη μιά και την άλλη πλευρά (με το Ρούσσο θα πάνε Αμαλία, Στέλλα, και να δούμε ποιόν ακόμη θα δελεάσει στο δικό του στρατόπεδο, είτε με πονηριά, είτε με απειλές , το Λουκά θα τον στηρίξουν όλοι οι υπόλοιποι ) και γενικά κανείς δεν θα μείνει αμέτοχος.
Διαφωνώ για την Ερη, και πολύ κυρία φέρθηκε, για την περίσταση, αν δεν μίλαγε και λίγο να πεί τα σωστά θα μπορούσαμε άνετα να την κατατάξουμε στους βλάκες... και νομίζω οτι η αγανάκτησή της για το Ρούσσο κρυφόκαιγε μέσα της από καιρό, αυτή η σκηνή ήταν η σπίθα που την έκανε ν'αποφασίσει οτι μέχρι εδώ ήταν..... Στον κάθε άνθρωπο φέρεσαι όπως του αξίζει, και η πολλή κατανόηση , στο τέλος καταντάει και ανιαρή, και παρεξηγήσιμη απ'αυτόν που τη δέχεται....
'Ενσταση επίσης για το Στέφανο, θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να είναι ο εγκέφαλος, αλλά ΔΕΝ ήταν, κι αυτό έχει σημασία.... Δηλαδή αποδίδουμε ευθύνες για δυνητικές πιθανότητες και όχι για την ουσία?
Γιατί θα φορτώσουν στο Ρούσσο τα πάντα, μόνο ό,τι του αναλογεί θα πούν, αυτός είναι που θα υπερασπιστεί τον εαυτό του με όλα τα μέσα που διαθέτει, θεμιτά ή αθέμιτα, χωρίς καμμία αναστολή....
Για Αντιγόνη και Νταίζη, συμφωνώ!

ΥΓ: Νεφελίκ, συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου....

ΥΓ1: Μαρία, όσα λές εναντίον του Στέφανου, με τα οποία δεν συμφωνώ, αφορούν ώς επί το πλείστον το χαρακτήρα του, όχι κολάσιμες πράξεις, που μπορεί ν'απασχολήσουν ένα δικαστήριο....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από aglaitsa Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 6:18 pm

βρε κοριτσια εγω κολλησα σε κατι αλλο
ο νικολας γιατι ρωταγε τοσο επιμονα τον λουκα αν ο ρουσος θα μπορουσε να βρει κατι να ενοχοποιησει αυτον η τη νορα?
μου χτυπησε πολυ περιεργα και οταν το συνδιασα με αυτο που ειπε ο ρουσος στο λουκα οτι θα ειναι το τελευταιο μαθημα που θα του δωσει σκεφτηκα την υποθεση του στελιου
ο λουκας δεν εχει κανει κατι παρανομο αλλα ηνορα?
οταν ειχε απαγαγει ο στελιος τη νεφελη ειχαν γραψει σε ενα dvd την ομολογια της νορας πως παγιδευσε τον στελιο για την παιδικη πορνογραφια
μηπως ο ρουσος τους εκβιασει με αυτο?
και τοτε ο λουκας θα πρεπει να υποχωρησει για να σωσει την οικογενεια του
υπονοωντας πως και ο ρουσος τοσα χρονια αυτο εκανε:προσπαθουσε να προστατεψει αυτους που αγαπουσε(συμπεριλαμβανομενου και τυ λουκα)
παρατραβηγμενο?
κατα τα αλλα ο λουκας σε ρολο εκδικητη?δεν θα παρω....
εξαρταται πως θα το παρουσιασουν ομως
αν απλα το πλασαρουν σαν αυτον που υπερασπιζεται το δικαιο χωρις χτυπηματα κατω απο τη μεση οπως παντα πρεσβευε ο λουκας δεκτο.
κατα ταλλα λατρεψα λουκανορακια......
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 6:31 pm

Αglaitsa, ο Λουκάς δεν νομίζω οτι θα δώσει χτυπήματα κάτω απ'τη μέση, δεν είναι στο χαρακτήρα του... Ο Ρούσσος όμως, δεν έχω αμφιβολία οτι θα το κάνει....
Μου έκανε εντύπωση που σε μιά πρόσφατη συνέντευξή του, ο Κατρανίδης αναφέρθηκε στο θέμα του Στέλιου, και πως τον σκότωσε ο Λουκάς. Αρα κάτι θα παίξει σε σχέση με το Στέλιο, δεδομένου κιόλας οτι είναι ήδη πιό μπροστά στα επεισόδια ....
Από την άλλη, νομίζω οτι αυτή πού, όπως πάντα, θα δώσει χτυπήματα, και καίρια, θα είναι η Αντιγόνη, κι έτσι θα ισοφαρίσει κατά κάποιο τρόπο, για το Λουκά που θα πάει με το σταυρό στο χέρι.... (και θα περιμένει, ο καημένος, να βρεί το δίκιο του!)
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fantina Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 6:36 pm

Clarabelle εκει ακριβως εγκειται ,που το επισημανες και εσυ ,η διαφωνεια μου με τους σεναριογραφους και με το τι θελει να πει ο ποιητης ...
το να πληρωσει ο Ρουσσος για αυτα που αποδεδιγμενα εχει κανει
,κανενα προβλημα ,
το να φορτωθει και τα υπολοιπα για να δωθει ηθικη και νομικη δικαιωση και να μεινουμε και εμεις ικανοποιημενη και το φιλοθεαμον κοινο δεν μου λεει τιποτα ...
τα του καισαρι ,τω καισαρι
εκει θα συμφωνουσα και με τον ποιητη !

παμε παρακατω στο θεμα Εριεττα ...
οτι μπορει στο επομενο επεισοδιο να δω την Αμαλια και το μικρο ανεγκεφαλο παιδι της να σχολιαζουν την Εριεττα για τον τροπο που μιλησε με πιανει συγκρυο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι μια σκηνη 5λεπτων και ατελειωτης βαρεμαρας και εδω ερχομαι να συμφωνησω μαζι σου
nefelik ,οτι ηταν ο μοναδικος και λανθασμενος τροπος να εμπλεξουν και το μικρο ανεγκεφαλο ...
η Αμαλια εχει το τροπο της να μπλεχθει και απο μονη της .....
οσο δε για την Εριεττα η αντιδραση της δεν ταιριαζει με τον χαρακτηρα που μας εχουν δειξει μεχρι στιγμης ...για αυτο και ειπα οτι αν μη τι αλλο καταφεραν να την κατεβασουν στο επιπεδο τους
μια γυναικα που ξερει τα ορια της και τα θελω της ,που διοικει μια επιχειρηση ,αυτη που της αφησε ο θετος πατερας της ,που εχει δειξει ανωτεροτητα και ηθος αναμφισβητητο ,να ξεπεφτει στο επιπεδο της σεναριογραφου Μελιτας ,με ξενιζει .
οπως με ξενισε και η κουβεντα μετα με τον Στεφανο ,
το καλα εκανες και την χωρισες μια κυρια του επιπεδου της Εριεττας δεν το λεει ποτε
το να του πει οτι μαλωσα με την μικρη ηλιθια και την μανα της ,αποδεχτο ,
οι λεπτομεριες και τα καλα εκανες ας ελειπαν ..

Στεφανος ,μεγαλη ιστορια και σαφως μη σαφης ...
JESSIEτο παρελθον του Στεφανου και η ιστορια του απο το πως πλησιασε την Ευα και λογους που το εκανε μεχρι τον πολεμο με τον Μανο ή την θεση του στην ιστορια με τα διαμαντια ...
και αυτο το ηξης αφιξης που εχει και με την Μελιτα και με την Ερη και που το ειχε και με την Ευα ως ενα σημειο
μου δινει το δικαιωμα να τον τοποθετω στους εν δυναμη κακους .
περιμενω να δω κατι παραπανω απο αυτον ,εναν ποιο ουσιαστικο ρολο στα πραγματα (αυτην την τζαμαρια την σιχαθηκα )να κανει τα πραγματα να συμβουν και οχι να ειναι θεατης (γιατι το τελευταιο διαστημα απλως ακολουθει και παρακολουθει τα γεγονοτα .
δεν με ενδιαφερει αν εξελιχθει σε καλο ή κακο ,ο Σταυρου θα μπορουσε να τα υποστηριξει και τα δυο
να μου κεντρισει παραπανω το ενδιαφερον ως Στεφανος ,δεν το εχει κανει μεχρι σημερα με ελαχιστες φωτεινες εξαιρεσεις !
ειδομεν .........

υγ ζητω συγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα μια ζωη ημουν καλυτερη στα προφορικα ...
το γραψιμο δεν το εχω και κανω εγκληματα ,με θυματα την γλωσσα και την ορθογραφια !

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 6:48 pm

Fantina, για μια ακόμη φορά θα πώ οτι ο Στέφανος δεν ήθελε να βλάψει την Εύα, απεναντιας ήθελε να την προστατέψει απ'το Μάνο, τον οποίο μισούσε, για το ότι έβαλε τη μάνα του φυλακή άδικα... Μπορεί ο τρόπος που διάλεξε για να την αποτρέψει απ'το γάμο αυτόν, να μην ήταν και ο καλύτερος, αλλά μ'όσα έκανε, αυτό που εμπόδισε τελικά το γάμο ήταν η απιστία του ίδιου του Μάνου. Το να είναι κάποιος από χαρακτήρα διστακτικός στην κρίση του και τις αποφάσεις του, δεν μπορεί να τον κατατάξει στους κακούς, ούτε κάν στους εν δυνάμει. Δεν βλέπω κανένα ήξεις αφήξεις με τη Μελίτα και την Εριέττα, έχει εξηγηθεί καθαρά και με τις δύο.... Και αυτά που περιμένεις τα περιμένω κι εγώ, ειδικά για την τζαμαρία 1000%, περιμένουμε και ευελπιστούμε οτι θα δεήσουν οι σεναριογράφοι να κάνουν το σωστό....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 7:02 pm

fantina έγραψε: παμε παρακατω στο θεμα Εριεττα ...
οτι μπορει στο επομενο επεισοδιο να δω την Αμαλια και το μικρο ανεγκεφαλο παιδι της να σχολιαζουν την Εριεττα για τον τροπο που μιλησε με πιανει συγκρυο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι μια σκηνη 5λεπτων και ατελειωτης βαρεμαρας και εδω ερχομαι να συμφωνησω μαζι σου
nefelik ,οτι ηταν ο μοναδικος και λανθασμενος τροπος να εμπλεξουν και το μικρο ανεγκεφαλο ...
η Αμαλια εχει το τροπο της να μπλεχθει και απο μονη της .....
οσο δε για την Εριεττα η αντιδραση της δεν ταιριαζει με τον χαρακτηρα που μας εχουν δειξει μεχρι στιγμης ...για αυτο και ειπα οτι αν μη τι αλλο καταφεραν να την κατεβασουν στο επιπεδο τους
μια γυναικα που ξερει τα ορια της και τα θελω της ,που διοικει μια επιχειρηση ,αυτη που της αφησε ο θετος πατερας της ,που εχει δειξει ανωτεροτητα και ηθος αναμφισβητητο ,να ξεπεφτει στο επιπεδο της σεναριογραφου Μελιτας ,με ξενιζει .
οπως με ξενισε και η κουβεντα μετα με τον Στεφανο ,
το καλα εκανες και την χωρισες μια κυρια του επιπεδου της Εριεττας δεν το λεει ποτε
το να του πει οτι μαλωσα με την μικρη ηλιθια και την μανα της ,αποδεχτο ,
οι λεπτομεριες και τα καλα εκανες ας ελειπαν ..
Fantina, όσο και να κατέβει επίπεδο, στο επίπεδο της Αμαλίας και της Μελίτας δεν φτάνει. Όσο να ‘ναι, άλλο είναι να λες αλήθειες, έστω κι αν δεν τις λες την πιο κατάλληλη στιγμή και με το πιο κατάλληλο ύφος (αλλά αφού εκείνη τη στιγμή προκλήθηκε, και μάλιστα αδικαιολόγητα, πότε έπρεπε να περιμένει να τις πει; ) και άλλο να βγάζεις σενάρια από το μυαλό σου, να λες ψέματα και να προσβάλλεις ανθρώπους που δε σου έχουν φταίξει σε τίποτα...

Διαφωνώ στο ότι έπρεπε να πει στο Στέφανο απλά ότι μάλωσαν. Άλλο μάλωσαν, άλλο της επιτέθηκαν και την προσέβαλαν χωρίς λόγο και με τον τρόπο που το έκαναν... Συμφωνώ ότι η Εριέττα δεν θα τα έλεγε όλα αυτά, ΑΝ ήταν ψύχραιμη. Αλλά μετά από όσα είχε ακούσει, όπως ήταν φυσικό και όπως παραδέχτηκε και η ίδια, δεν ήταν. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμμία λογική συνέχεια ανάμεσα στη συγκεκριμένη σκηνή και σε όσα έχουμε δει και ξέρουμε για το χαρακτήρα της Εριέττας μέχρι τώρα, οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε τι θα έλεγε και τι δεν θα έλεγε. Είναι σαφές ότι πρόκειται για μια αφελέστατη προσπάθεια των σεναριογράφων να μας δείξουν ότι η Εριέττα δεν είναι τελικά και τόσο τέλεια, όσο οι ίδιοι μας την παρουσίασαν, για να μη θεωρούμε μόνο την αγαπημένη τους Μελίτα κατίνα. Μόνο που αυτή η προσπάθεια απέτυχε παταγωδώς.

Κατά τη γνώμη μου, κανένας άνθρωπος δεν είναι τέλειος και μπροστά σε όσα άλλα έχουμε δει σε αυτή τη σειρά, ακόμα και από πολύ συμπαθείς χαρακτήρες, αυτά που είπε η Εριέττα δεν θα τα θεωρώ ούτε καν πταίσμα. Αν ήθελαν όμως να δημιουργήσουν μια ρωγμή στην πανοπλία της, όπως λέει και η Clarabelle, θα μπορούσαν να βρουν έναν πιο ευφυή, πιο αληθοφανή και λιγότερο πρόχειρο τρόπο για να το κάνουν. Αν φυσικά τους έχει μείνει καθόλου μυαλό να σκεφτούν και κάτι άλλο εκτός από το σπρώξιμο της α-παπά-λευτης... Αν πάλι η ρωγμή που ήθελαν να δημιουργήσουν στον τέλειο χαρακτήρα της ήταν μόνο αυτό που είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο, εγώ προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nefelik στις Κυρ Απρ 10, 2011 7:04 pm, 1 φορά

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 7:03 pm

JESSIE έγραψε:Fantina, για μια ακόμη φορά θα πώ οτι ο Στέφανος δεν ήθελε να βλάψει την Εύα, απεναντιας ήθελε να την προστατέψει απ'το Μάνο, τον οποίο μισούσε, για το ότι έβαλε τη μάνα του φυλακή άδικα... Μπορεί ο τρόπος που διάλεξε για να την αποτρέψει απ'το γάμο αυτόν, να μην ήταν και ο καλύτερος, αλλά μ'όσα έκανε, αυτό που εμπόδισε τελικά το γάμο ήταν η απιστία του ίδιου του Μάνου. Το να είναι κάποιος από χαρακτήρα διστακτικός στην κρίση του και τις αποφάσεις του, δεν μπορεί να τον κατατάξει στους κακούς, ούτε κάν στους εν δυνάμει. Δεν βλέπω κανένα ήξεις αφήξεις με τη Μελίτα και την Εριέττα, έχει εξηγηθεί καθαρά και με τις δύο.... Και αυτά που περιμένεις τα περιμένω κι εγώ, ειδικά για την τζαμαρία 1000%, περιμένουμε και ευελπιστούμε οτι θα δεήσουν οι σεναριογράφοι να κάνουν το σωστό....

Σ αυτό το θέμα δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ
Ο Στέφανος υποτίθεται ήθελε να προστατέψει την Εύα από το Μάνο; Το συνεργάτη του; Που έκαναν τις ίδιες δουλειές; Τι διαφορά είχαν;
Και πως την προστάτεψε; Κάνοντάς της ακριβώς ότι της έκανε κι ο Μάνος και με την ίδια ακριβώς γυναίκα;
Και αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι στη Μελίτα τι πρόσφερε; Και άντε εκείνο το παντρεύομαι για το παιδί μου να το καταπιώ. Το σ αγαπάω και το ίδιο βράδυ στο κρεβάτι της Εριέττας το ξεχνάμε;
Και την Εριέττα πως τη σέβεται; Ξέρει πως αισθάνεται και την έχει στην αναμονή;

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 7:28 pm

Clarabelle έγραψε:
JESSIE έγραψε:Fantina, για μια ακόμη φορά θα πώ οτι ο Στέφανος δεν ήθελε να βλάψει την Εύα, απεναντιας ήθελε να την προστατέψει απ'το Μάνο, τον οποίο μισούσε, για το ότι έβαλε τη μάνα του φυλακή άδικα... Μπορεί ο τρόπος που διάλεξε για να την αποτρέψει απ'το γάμο αυτόν, να μην ήταν και ο καλύτερος, αλλά μ'όσα έκανε, αυτό που εμπόδισε τελικά το γάμο ήταν η απιστία του ίδιου του Μάνου. Το να είναι κάποιος από χαρακτήρα διστακτικός στην κρίση του και τις αποφάσεις του, δεν μπορεί να τον κατατάξει στους κακούς, ούτε κάν στους εν δυνάμει. Δεν βλέπω κανένα ήξεις αφήξεις με τη Μελίτα και την Εριέττα, έχει εξηγηθεί καθαρά και με τις δύο.... Και αυτά που περιμένεις τα περιμένω κι εγώ, ειδικά για την τζαμαρία 1000%, περιμένουμε και ευελπιστούμε οτι θα δεήσουν οι σεναριογράφοι να κάνουν το σωστό....

Σ αυτό το θέμα δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ
Ο Στέφανος υποτίθεται ήθελε να προστατέψει την Εύα από το Μάνο; Το συνεργάτη του; Που έκαναν τις ίδιες δουλειές; Τι διαφορά είχαν;
Και πως την προστάτεψε; Κάνοντάς της ακριβώς ότι της έκανε κι ο Μάνος και με την ίδια ακριβώς γυναίκα;
Και αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι στη Μελίτα τι πρόσφερε; Και άντε εκείνο το παντρεύομαι για το παιδί μου να το καταπιώ. Το σ αγαπάω και το ίδιο βράδυ στο κρεβάτι της Εριέττας το ξεχνάμε;
Και την Εριέττα πως τη σέβεται; Ξέρει πως αισθάνεται και την έχει στην αναμονή;

Το ξέρω οτι δεν θα συμφωνήσουμε, αλλά πρέπει να πώ την άποψή μου κι εγώ!!! Το Μάνο δεν τον μισούσε γιατί ήταν συνεργάτης του, ή γιατί έκαναν τις ίδιες δουλειές! Τον θεωρούσε κακό και αδίστακτο άνθρωπο γιατι με τη σκευωρία του, μπήκε η μητέρα του φυλακή άδικα, όπου έχασε και την υγεία της (όπως την έβλεπε φυτό με τα ίδια του τα μάτια τόσα χρόνια , άλλο αν αυτό ήθελε να του περάσει η μάνα του)....
Και δεν ήθελε να πέσει η Εύα στά χέρια του Μάνου, ενώ δεν μπορούσε (ακόμη) να της φανερώσει αυτά που ο ίδιος ήξερε για το Μάνο, γιατί έτσι θα κατέστρεφε το σχέδιο εκδίκησης. Κι έτσι κατέφυγε σε άστοχα μέτρα, που όμως δεν κατάφεραν να εμποδίσουν το γάμο, γιατί ο λόγος που σταμάτησε το γάμο η Εύα, ήταν η απιστία του Μάνου. Να πώ κάτι πρόσθετο, ότι κι αν ακόμη δεν είχε κανένα απ'τους πιό πάνω λόγους για να θέλει να αποτρέψει το γάμο Εύας Μάνου, για μένα θα ήταν αρκετός λόγος να θέλει να τον εμποδίσει σαν εκδίκηση στο ότι η Εύα τον είχε εγκαταλείψει στα σκαλιά της εκκλησίας για να φύγει με το Μάνο.
Ναί, την προστάτεψε, τη βοήθησε σ'εκείνη την κρίσιμη στιγμή, αλλά εκείνη δεν θέλησε να επισημοποιήσει τη σχέση μαζί του, γιατί δεν ήταν ούτε αυτή ερωτευμένη μαζί του, και κατάλαβε οτι ούτε αυτός πιά είχε ερωτικά αισθήματα απέναντί της. Οσο για το παιδί, έκανε το χρέος του, αλλά δεν μπορεί κανείς να ελέγξει τα πάντα, και κυρίως τα αισθήματά του, παρ'όλο που το προσπάθησε.... Συνέπεσε να είναι η ίδια γυναίκα, αλλά η διαφορά είναι οτι ο Μάνος δήλωνε φούλ ερωτευμένος με την Εύα όταν πήγε με τη Μελίτα, ενώ ο Στέφανος ήταν ερωτευμένος με τη Μελίτα και όχι με την Εύα, και τουλάχιστον το οτι δεν ήταν ερωτευμένος μαζί της το ήξερε η Εύα.
Το σ'αγαπώ που είπε της Μελίτας, ήταν μέρος όλης της συζήτησης που είχαν, όπου κατέληξαν να χωρίσουν οριστικά, αφού η Μελίτα, ό,τι και αν της είπε, δεν τον πίστεψε, και τον θεωρούσε δολοφόνο κλπ.... Δεν βλέπω κάτι το επιλήψιμο στο ότι το ίδιο βράδυ πήγε με μιά άλλη γυναίκα, (δεν την βίασε, πήγε με τη θέλησή της μαζί του), στην οποία το επόμενο πρωί εξηγήθηκε οτι δεν υπάρχει κάτι σοβαρό στη σχέση τους, γιατί είναι ακόμη ερωτευμένος με τη Μελίτα... Είχε ανάγκη από επιβεβαίωση εκείνη τη στιγμή, γι'αυτό προέκυψε αυτό που προέκυψε. Η Εριέττα σεβάστηκε την ειλικρίνειά του, και δεν του προσάπτει τίποτε, αλλωστε εκείνη επιδιώκει τη φιλία του και είναι ευτυχισμένη που είναι τόσο κοντά της, εκείνη διαλέγει να ελπίζει, δεν είδα (δυστυχώς) μέχρι στιγμής να της έχει φερθεί με τρόπο που να της δίνει ελπίδες.....

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 7:41 pm

Είμαστε εκτός θέματος οπότε αυτό και σταματάω
Ο Στέφανος κάποια στιγμή έμαθε οτι η μητέρα του δεν είχε πάθει τελικά τίποτα
Και τι έκανε;
Γύριζε γύρω γύρω και κατηγορούσε το Μάνο για τα βρώμικα λεφτά του;
Ποιός;
Αυτός που παραδέχεται στην Εριέττα ''Ξέρεις τι δουλειά κάνω''
Πέρσι δεν ήξερε τι δουλειά κάνει; Ήξερε
Όπως ήξερε οτι γι αυτά τα έρημα τα διαμάντια είχαν χαθεί άνθρωποι

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 7:51 pm

Μαρία μου, αυτό που έμαθε ο Στέφανος τότε που κατηγορούσε το Μάνο και το Ρούσσο για τα λεφτά, ήταν οτι η μητέρα του είχε γίνει ήδη καλά και του το έκρυβε. Δεν ήξερε τότε τίποτε περισσότερο, και εξακολουθούσε να πιστεύει οτι την περιουσία του πατέρα του την είχαν φάει αυτοί οι δύο, οπότε λογικό να πιστεύει οτι τα σπίτια τους τα είχαν αγοράσει με τα λεφτά του πατέρα του. Οταν λοιπον μιλούσε για "βρώμικα" λεφτά, δεν εννοούσε λεφτά που έχουν αποκτηθεί από την ίδια δουλειά που έκανε κι αυτός αλλά λεφτά κλεμμένα απ'τον πατέρα του. Μιλάμε για γεγονότα του δεύτερου κύκλου, όταν ακόμη η ιστορία με τα διαμάντια δεν είχε μπεί στο προσκήνιο, και στον τρίτο κύκλο έγινε μιά (αδέξια) προσπάθεια εκ μέρους των σεναριογράφων να κλείσουν τις τρύπες που οι ίδιοι άνοιξαν, παρουσιάζοντας όλους να συμμετέχουν στις δουλειές με τα διαμάντια....
Και φυσικά αφού είμαστε off topic, το σταματάω κι εγώ εδώ.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 8:08 pm

Δεν ξέρω αν ήταν μαζοχισμός από την πλευρά μου, αλλά έβαλα να δω ξανά την περιβόητη σκηνή του ξεκατινιάσματος, το highlight του επεισοδίου με την κακή έννοια και επιστράτευσα όλες τις αντοχές μου γι΄αυτό. Θα συμφωνήσω ότι η Εριέττα αναγκάστηκε να ρίξει το επίπεδο για να επικοινωνήσει με τις δυο κατίνες αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να κάνει. Την είδαμε να έρχεται σε έντονη αντιπαράθεση και με την Αντιγόνη αλλά το επίπεδο παρέμεινε υψηλό γιατί η Αντιγόνη μπορεί να είναι ό,τι είναι αλλά είναι αναμφισβήτητα αξιοπρεπής ακόμη κι όταν χύνει δηλητήριο. Επίσης ακόμη και με τη Νταίζη είδαμε την Εριέττα να παραμένει στο ύψος της και να την αντιμετωπίζει με λεπτή ειρωνεία και βιτριολικό χιούμορ. Στη σκηνή όμως στο γραφείο της Νόρας ήταν φανερό ότι δεν άντεξε τέτοια χυδαία επίθεση και αναγκάστηκε να απαντήσει κι εκείνη με το ίδιο ύφος. Ας βάλουμε ο καθένας τον εαυτό του στη θέση της κι ας φανταστούμε πώς θα αντιδρούσαμε αν μας προσέβαλλαν με τέτοιο τρόπο και χωρίς να έχουμε δώσει δικαιώματα. Κι έτσι όμως η διαφορά επιπέδου ήταν εμφανέστατη. Αναρωτιέται κανείς πώς είναι δυνατόν μια κόρη αρεοπαγίτη και γόνος καλής οικογενείας και μια κόρη ενός μεγαλοδικηγόρου μπορούν να μιλάνε σαν γυναικούλες χαμηλοτάτου επιπέδου. Μ' αυτή τη σκηνή κέρδισαν πλέον επάξια και οι δύο και μοιράζονται τον τίτλο της μεγαλύτερης κατίνας που έχουμε δει σ' αυτή τη σειρά. Τις είδαμε να τσακώνονται με την Εύα στο κομμωτήριο στον πρώτο κύκλο, είδαμε τη μία απ' αυτές να χαστουκίζει την Εύα μέσα στο δρόμο, είδαμε άπειρες φορές τη Νταίζη να δίνει παράσταση, ακόμη και τη Νόρα είδαμε να ξεκατινιάζεται για μια ανθοδέσμη, είδαμε να ψάχνουν κινητά, με δυο λόγια είδαμε πολλές σκηνές να εξυμνούν αυτή τη γυναικεία αρετή, αλλά αυτό που είδαμε σ' αυτό το επεισόδιο μπορεί να χαρακτηριστεί ως το απόλυτο ρεσιτάλ κατινιάς. Αν έβλεπα κάτι τέτοιο σε κωμική σειρά μάλλον θα γελούσα αλλά στη συγκεκριμένη μόνο αηδία και αγανάκτηση ένιωσα και φυσικά περιέργεια να καταλάβω τι σκέφτονται και γράφουν τέτοιες σκηνές και σε τι αποσκοπούν. Αν έχουν στόχο να γίνει συμπαθής η ευνοουμένη τους (γιατί θα συμφωνήσω με τη Jessie ότι ούτε το όνομά της δε μπορώ να πω κι εγώ), τότε απέτυχαν παταγωδώς. Και για να χρησιμοποιήσω μια παλιά έκφραση της επικεφαλής γράφουσας, ο συγκεκριμένος χαρακτήρας παρ' όλη την προώθηση είναι ο πιο αδύναμος κρίκος. Περιμένουμε να το καταλάβουν και οι από πάνω και να αποχωρήσει από το παιχνίδι μήπως και σωθεί εγκαίρως η αισθητική μας και γλυτώσουν και τα νεύρα μας. Είναι τραγικό να προωθείται και να υποστηρίζεται έτσι ένας χαρακτήρας που δεν προκαλεί πλέον ούτε συμπάθεια ούτε αδιαφορία αλλά μάλλον αποστροφή. Και είναι επίσης θλιβερό να τη βλέπουμε στο γραφείο που κάποτε ο Λουκάς έφτιαξε με τόση αγάπη για τη Νόρα, μοιάζει σαν ξένο σώμα εκεί μέσα, σαν παράσιτο, κι ελπίζω να την ξεφορτωθούν σύντομα.
Δεν ξέρω πια ποιο είναι το πιο εξοργιστικό, η αγιοποίηση της Νταίζης ή το σπρώξιμο της απάλευτης. Και η κατρακύλα συνεχίζεται...
Το πηγάδι που λέγεται Εδέμ δεν έχει πάτο.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 8:39 pm

fay συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το γεγονός ότι σπρώχνουν τόσο πολύ το ρόλο της Μελίτας είναι εξίσου εκνευριστικό με την αγιοποίηση της Νταίζης.
Όταν έχεις έναν τέτοιο χαρακτήρα , που είναι πάνω από τα 30 και το μυαλό της είναι πολύ πιο ανώριμο από το μυαλό της 5΄χρονης κόρης της , πόσο πια να το παλέψεις;Απλούστατα δεν παλεύεται.'Οπως δεν παλεύεται και το γεγονός ότι η Νεφέλη αντιμετώπιζε προβλήματα και δεν έχουμε δει μια ουσιαστική σκηνή όπου η απάλευτη να ασχολείται με το παιδί της.Δηλαδή η μικρή με το που γύρισε πίσω στο παλάτι της σταχτοπούτας λύθηκαν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματά της; Ωραία μηνύματα περνούν και πάλι. Γιατί μπορεί να έχουμε τις ανωριμότητες της Μελίτας , αλλά ως συνήθως , οι συγγραφείς ξέχασαν και πάλι την ύπαρξη της μικρής.Ξέχασαν και πάλι ότι η εθνική σφουγγαρίστρα εκτός από τις κατινιές της έχει και το ρόλο της μάνας.
Κάπου ο ρόλος της μάνας σε αυτό το έργο εξαναμίζεται πολύ εύκολα.Μια με τη Μελίτα , μια με την Εύα , ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.Και καλά με τη Μαρίλια βλέπουμε και την επανάστασή της , ΄βλέπουμε και την αντίδρασή της .Αυτό το Νεφελάκι; Δεν πρέπει , έστω και σε μια σκηνή να αποζητήσει τον πατέρα της; Να ζητήσει να έρθει να τον δει;
Τόσο πια έχει πέσει γραμμή να μην αναφέρεται το όνομα Μάνος , παρά μόνο όταν πρόκειται για κάτι που θα στραφεί εναντίον του-βλέπε απειλές Ρούσσο στο Νικολάκη ότι θα έρθει σούμπιτο από την Αμερική και θα βρεθεί στης φυλακής τα σίδερα; Ειλικρινά κάποια απάντηση θα ήθελα να πάρω , αλλά ξέρω ότι μάταια ελπίζω.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ebelina2007 Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 8:43 pm

Ειπα να σχολιασω και εγω μιας και μου αρεσε το επεισοδιο με τα απο αρκετα αθλια που ειδαμε...
Μου αρεσε που επιτελους βλεπω παλι τον Λουκα να ειναι δυνατος και να βαζει προτεραιοτητες
Μου αρεσε η Νορα που ειναι διπλα του και τον στηριζει ...και επιτελους ειδαμε αγκαλιτσες και φιλακια μετα απο πολυ καιρο!!!
Η Αμαλια Θεα : respect : επιτελους αρχιζει και βαζει στην θεση της την κατιναρα την κορη της που δεν σεβεται τιποτα...
Μου αρεσε η Ευα πολυ με την ανησυχια της για την Μαριλια αλλα με τον Λευτερη την ειδα για δυο λεπτα...και μεσα σε αυτα εγω πρεπει να δω εναν ερωτα δυνατο? Πως να τους αποδεχτω εγω σαν ζευγαρι οταν οπως φαινεται ουτε εσεις οι ιδιοι δεν το εχετε κανει?
Ρουσσος Αντιγονη πολυ ωραιοι μαζι Γραφουν τελεια!!!
Οπως και Πναγιωτης Λουκας πολυ ωραιες ερμεινιες...
Την Στελλα δεν την σχολιαζω ας μεινει αυτη στον κοσμο της και εγω στον δικο μου!!1
Πολυ καλο απο μενα για ΛΟΥΚΑ-ΝΟΡΑ!!!
ebelina2007
ebelina2007
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Ιωαννινα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 8:55 pm

fay66
'Οπως δεν παλεύεται και το γεγονός ότι η Νεφέλη αντιμετώπιζε προβλήματα και δεν έχουμε δει μια ουσιαστική σκηνή όπου η απάλευτη να ασχολείται με το παιδί της.Δηλαδή η μικρή με το που γύρισε πίσω στο παλάτι της σταχτοπούτας λύθηκαν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματά της; Ωραία μηνύματα περνούν και πάλι. Γιατί μπορεί να έχουμε τις ανωριμότητες της Μελίτας , αλλά ως συνήθως , οι συγγραφείς ξέχασαν και πάλι την ύπαρξη της μικρής.Ξέχασαν και πάλι ότι η εθνική σφουγγαρίστρα εκτός από τις κατινιές της έχει και το ρόλο της μάνας.
.Αυτό το Νεφελάκι; Δεν πρέπει , έστω και σε μια σκηνή να αποζητήσει τον πατέρα της; Να ζητήσει να έρθει να τον δει;
fay66, κάνω μιά σκέψη επ'αυτού: μήπως οι σεναριογράφοι κρατούν το θέμα με την προβληματική ψυχολογική κατάσταση της Νεφέλης σαν μυστικό όπλο, ώστε οταν τα πράγματα φτάσουν σε κάποιο όριο, το προβάλλουν σαν δικαιολογία για να φύγει η Μελίτα με τη Νεφέλη για Αμερική, να συναντήσουν το μπαμπά, για να βρεί την υγειά του το παιδάκι???? Λέω εγώ τώρα!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 8:58 pm

[quote="JESSIE[/quote]

fay66, κάνω μιά σκέψη επ'αυτού: μήπως οι σεναριογράφοι κρατούν το θέμα με την προβληματική ψυχολογική κατάσταση της Νεφέλης σαν μυστικό όπλο, ώστε οταν τα πράγματα φτάσουν σε κάποιο όριο, το προβάλλουν σαν δικαιολογία για να φύγει η Μελίτα με τη Νεφέλη για Αμερική, να συναντήσουν το μπαμπά, για να βρεί την υγειά του το παιδάκι???? Λέω εγώ τώρα!!![/quote]

Να σου πω , αυτή θα ήταν και η καλύτερη λύση!!!Θα έβρισκε το παιδί την υγειά του , και εμείς ακόμα καλύτερα!!!!!Αλλά πού τέτοια τύχη;

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 9:16 pm

Συμφωνώ κι εγώ με τα παραπάνω, μόνο που νομίζω ότι η Νεφελίτσα χρειάζεται μόνο τον πατέρα της στη συγκεκριμένη φάση. Να πάει η Μελίτα μαζί της δε θα την ωφελήσει. Τουλάχιστον ο Μάνος ό,τι και να έκανε το παιδί του ποτέ δεν το παραμέλησε ούτε το έβαλε σε δεύτερη μοίρα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από fantina Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 9:34 pm

ναι για το Μανο ηταν προτεραιοτητα και αναγκη του να εχει σχεση με το παιδι του αλλα για την Μελιτα .......
για ποια δευτερη μοιρα ,μιλαμε ?
τριτη και πεμπτη μην σας πω οτι δεν θυμαται κιολας οτι εχει κορη
το μονο που την νοιαζει την μικρη ανεγκεφαλη ειναι να μην της παρει η Ερη τον Στεφανο !!!!
ξεκιναει καυγα ,λεει τα απιστευτα ,φτιαχνει την Νορα μπαουλο και τελειωντας λεει:ακους τι λεει για το Στεφανο ,μα ο Στεφανος .....και εκει γινεται εξαλλη η Αμαλια και της λεει βουλωστο .....
οσο για το σπρωξιμο της Μελιτας .....
δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο με αυτα που την βαζουν να λεει και να κανει ,θαψιμο θα το ελεγα σπρωξιμο με τιποτα ......

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 9:55 pm

fantina έγραψε:ναι για το Μανο ηταν προτεραιοτητα και αναγκη του να εχει σχεση με το παιδι του αλλα για την Μελιτα .......
για ποια δευτερη μοιρα ,μιλαμε ?
τριτη και πεμπτη μην σας πω οτι δεν θυμαται κιολας οτι εχει κορη
το μονο που την νοιαζει την μικρη ανεγκεφαλη ειναι να μην της παρει η Ερη τον Στεφανο !!!!
ξεκιναει καυγα ,λεει τα απιστευτα ,φτιαχνει την Νορα μπαουλο και τελειωντας λεει:ακους τι λεει για το Στεφανο ,μα ο Στεφανος .....και εκει γινεται εξαλλη η Αμαλια και της λεει βουλωστο .....
οσο για το σπρωξιμο της Μελιτας .....
δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο με αυτα που την βαζουν να λεει και να κανει ,θαψιμο θα το ελεγα σπρωξιμο με τιποτα ......

Σπρώξιμο πες το , θάψιμο πές το μια φορά έχουμε τη Μελίτα να την "καμαρώνουμε"και να τη "θαυμάζουμε".Ξέρεις καμιά φορά και η αρνητική διαφήμιση είναι και η καλύτερη.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από sarita Την / Το Κυρ Απρ 10, 2011 11:37 pm

Γεια σας.

Ελάτε πείτε την αλήθεια σας έλειψα.

Λοιπόν έχω να δω μυστικά μια εβδομάδα.Αλλά δεν με ένοιαζε οπότε κάθισα και είδα της Παρασκευής.

Καταρχάς παρατήρησα ότι και να το χάσεις δεν χάνεις τίποτα. Μόλις το δεις μπαίνεις σε μια σειρά του τι γίνεται και όλα συνεχίζουν από εκεί που τα σταμάτησες. Λοιπόν της Παρασκευής το επεισόδιο μου έφερε τίτλους από σήριαλ .

Θα τα μοιραστώ μαζί σας:

"ΤΙ ΨΥΧΗ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ ΜΩΡΗ"

Η Νταίζη απ'ότι κατάλαβα δεν θα παραδώσει καμία γιατί δεν έχει.Αφού λοιπόν έφτασε μια ανάσα πριν από τον θάνατο
(Α ρε Μπελλο μισές δουλειές κάνεις) μας έδειξε ότι δεν ανήκει στην κατηγορία ανθρώπων που μετά από μια τέτοια τραυματική εμπειρία αλλάζουν προς το καλύτερο.Μάλλον προς το χειρότερο.Ανακάλυψε ψωμί (λάθος αν ήταν ψωμί δεν θα ασχολιόταν)Ανακάλυψε λοιπόν ότι η υπόθεση με την μάνα της και τον Ρούσσο καρποφορεί ευρώ πολλά ευρώ κι όσο να πεις μια τάση προς εκεί την έχει.Πως να αντισταθεί?Είναι σαν τα πατατάκια. Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα. Ηθικό δίδαγμα?Μάλλον θα βλέπουμε πολλή Νταίζη ακόμα.

"Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ"

Του Ρούσσου πάντως η ζωή πολλές βόλτες είχε. Πρώτη βόλτα με τον στέφανο.Του μίλησε, του ξεκαθάρισε, του πέταξε και απειλή.Συγνώμη στην γλώσσα του λέγεται απλά καταγραφή γεγονότων άντε και στην χειρότερη προειδοποίηση.

Επόμενη βόλτα ήταν η Αμαλία που εκεί μας έδειξε μια ευαίσθητη πλευρά.Ναι καλέ έχει και από αυτή τι νομίζατε.Ναι μεν δεν θέλει να έρθει σε αντιπαράθεση με τον Λουκά αλλά δεν σκοπεύει να αφήσει και τίποτα όρθιο όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Επόμενη βόλτα στον Νικόλα.Εκεί ακούσαμε για τον Μάνο.Ω Μοντιέ δεν θα το αντέξω αυτό που έλεγε και μια ψυχή σε ένα άλλο σήριαλ δεν είναι της παρούσης.Εκεί ο Ρούσσος μας απειλεί (συγνώμη μπερδεύτηκα πάλι) μας κάνει καταγραφή των γεγονότων ότι αν προχωρήσει ο Λουκάς θα πάρει και τον Μάνο στον λαιμό του.Χμ όχι δεν είναι συναισθηματικός εκβιασμός. Όχι δεν τον βάζει να διαλέξει ποιο από τα δυο αδέρφια του θα πρέπει να προστατέψει. Όχι την υπολογίζει την Νεφέλη και δεν θα της στερήσει τον μπαμπά της.Απλά ενημερώνει ο άνθρωπος.

Μετά η Στέλλα.Όχι λάθος αυτή πάει από μόνη της δεν χρειάζεται πρόσκληση.Εκεί ο κατατρεγμένος Ρούσσος πονάει τον Λουκά και δεν θέλει να έρθει σε αντιπαράθεση μαζί του.

Είχαμε βέβαια και μια στάση στην Αντιγόνη.Οπού και εκεί πήγε για προειδοποίηση αλλά εκεί μάλλον κάπου το έχασε στην στροφή γιατί η Αντιγόνη του την έκανε την αναστροφή και έσκασε το μυστήριο που να κείτεται το πτώμα.

"Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΒΛΑΠΤΕΙ"

Έ όσο να πεις την καταστροφή την έχουν στο αίμα τους ομαδικώς.Η Μελίτα κατέστρεψε την Εύα δύο φορές.Η Αμαλία πήγε να καταστρέψει τον γάμο του Λουκά και της Νόρας και ο Ρούσσος αφού συμμετείχε στη δολοφονία του Αραβαντινού, χώρισε τα δύο αδέρφια, έστρεψε εν γνώση του το ένα ενάντια στο άλλο και πάσαρε στην κόρη του το πιο λαμόγιο που κυκλοφορούσε στην περιοχή.Έρχεται λοιπόν αυτή η οικογένεια να κάνει κήρυγμα στην Εριέττα.Είπε για κάτι πρόστυχα κόλπα?Ε ναι σωστά η κοπέλα δεν χρησιμοποίησε ποίηση για να ρίξει τον καλό της.Απλά τον κατέκτησε με τον χαρακτήρα της και μάλιστα ενώ ήταν χωρισμένος και όχι παντρεμένος..Ούτε συντηρητική ήταν να τον ρίχνει στα πατώματα,σκάλες, τραπεζαρίες και νιπτήρες.Εκείνη χρησιμοποιούσε όπως κάθε πρόστυχη το κρεβάτι της.Καλά δεν θα σχολιάσω ότι δεν σκέφτηκαν καν την Νόρα.Επεισόδια τώρα μας έχουν δείξει ότι η Μελίτα δεν νοιάζεται για τίποτα άλλο πέρα από τον εαυτό της.Το μόνο που μπορώ να πω ότι χάρηκα είναι η αντίδραση της Αμαλίας προς την κόρη της.Επιτέλους μίλησε η φωνή του λαού.Αυτό το χαστούκι η Εριέττα αφού θα της ήταν ευχάριστο γιατί δεν το έριχνε να ευχαριστηθεί η υφήλιος.

"Η ΧΑΡΑ ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ"

Συγκεκριμένα η Εύα αγνοείται.Ναι ξέρω την έδειξε κάποια δευτερόλεπτα αλλά εμένα δεν μου φτάνουν.Ξέρω ότι θα φάω κόκκινο αλλά εγώ προσωπικά κουράστηκα πέρα από Νταίζη, Μελίτα να βλέπω και Λουκά με Νόρα.Κατά κάποιο τρόπο την δική τους την ιστορία την έχω δει. Έχει φτάσει σχεδόν στην ολοκλήρωση της.Την Εύα όμως δεν την έχω δει.Δεν έχω δει σκηνές της με τον Λευτέρη για το πως αναπτύσσεται αυτός ο έρωτας όπως με είχαν εγκώσει με ένα άλλο ζευγάρι πέρσι 40 λεπτά το επεισόδιο.Δεν μου έχουν δείξει την Εύα να κλείνει τους λογαριασμούς της με την Μαριλια.Πως θα πιστέψω ότι ο Λευτέρης την αγαπάει και την νοιάζεται αν δεν το δω να γίνεται κιόλας.Η ΕΥΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΑΝΤΑΚΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΘΑΒΕΤΕ. Δώστε της την ιστορία που της αξίζει και την ώρα που της αξίζει.Δηλαδή τι? όποιος είναι ανεξάρτητος και ταλαντούχος χαντακώνεται?Δεν μπορώ να καταλάβω πλέον.Όσο ζω ελπίζω αλλά εδώ βλέπω σύντομα να κάνω κηδεία την ελπίδα μου και δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Δεν νομίζω ότι μου έμεινε κάτι άλλο.Αν θυμηθώ θα επανέλθω.

Πάω να σας διαβάσω και δίνω προκαταβολικά.

Στις γνωστές μου λατρεμ
ένες από ένα

oscar
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Δευ Απρ 11, 2011 12:57 am

Έχω άδικο μετά να λέω ότι χάνω τα καλύτερα; Με 6 σελίδες το άφησα το topic και μπαίνω και το βρίσκω με 10, τις περισσότερες για Εριέττα και Στέφανο! nefelik, με έχεις καλύψει απόλυτα σε ό,τι αφορά την Εριέττα. Κι εγώ πιστεύω ότι ο σκοπός ήταν να μας δείξουν ότι η "εθνική σφουγγαρίστρα", όπως έξοχα την αποκάλεσε , αν δεν απατώμαι, η fay, δεν είναι η αδιαφιλονίκητη κατίνα της δεκαετίας, αλλά ότι ακόμα και η Εριέττα μπορεί να ξεπέσει στην κατινιά. Σε μένα πάντως δεν λειτούργησε έτσι. Δεν θεωρώ ότι η Εριέττα είχε σε τίποτα άδικο στο γραφείο της Νόρας, το αντίθετο. Όσο για αυτό που είπε στο Στέφανο, δόλος δεν μπορεί να της καταλογιστεί σε καμιά περίπτωση από τη στιγμή που εκείνος ξέρει ότι είναι ερωτευμένη μαζί του. Θυμός ναι, κι αυτό είναι απόλυτα ανθρώπινο. Επιπλέον νομίζω πως ήταν και ειλικρινής, απλώς του είπε τη γνώμη της αφιλτράριστη.Το ότι ήρθε απευθείας αντιμέτωπη με μια γυναίκα που ισχυρίζεται ότι αγαπάει το Στέφανο την ίδια ώρα που τον κατηγορεί, ούτε λίγο ούτε πολύ, για ζιγκολό, προφανώς τη σοκάρισε στ' αλήθεια την Εριέττα (μην κοιτάτε που εμείς από τις αμέτρητες σκηνές της Μελίτας έχουμε πια πάθει σχετική ανοσία).
jessie και τα δικά σου σχόλια για τις μέχρι τώρα ενέργειες και τα κίνητρα του Στέφανου με έχουν καλύψει πλήρως. Άν καταστράφηκε η ζωή της Εύας, πράγμα που θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει, κύριος υπαίτιος για μένα είναι ασυζητητί ο Μάνος και ευρύτερα η (αυτο)καταστροφική της σχέση μαζί του.
Σε ό,τι αφορά το Στέφανο, πολλές από τις επιφυλάξεις και τις παρεξηγήσεις που δημιουργούνται γύρω από το χαρακτήρα του, οφείλονται κατ' εμέ στο ότι αυτόν τον χαρακτήρα μας τον έχουν παρουσιάσει τηλεγραφικά. Ελάχιστα γνωρίζουμε για τις σκέψεις, τα αισθήματα, τα βάσανά του. Το είχε γράψει κι η jessie πριν λίγες μέρες. Ακόμα και πέρυσι, όταν αποκαλύφθηκε το πραγματικό πρόσωπο της Αντιγόνης, αποκάλυψη που για τον Στέφανο θα ήταν πραγματική τραγωδία, εμείς δεν είδαμε τίποτα απολύτως από την τραγωδία αυτή. Το μόνο που είδαμε ήταν τη σφουγγαρίστρα να κατεβάζει μπιρόνια και να πατάει ανυποψίαστους περαστικούς.
Αλλά και η περιβόητη αλλαγή του που δήθεν οφείλεται στη Μελίτα, ήταν επίσης ξεκάρφωτη. Δεν αρκούν δέκα κρεββάτια με κάποιον (στην προκειμένη δυο πάγκοι, τρεις σκάλες και καμιά εικοσαριά πατώματα) για να σου αλλάξουν τη ζωή.
Πολύ πιο φυσικό θα ήταν να γνωρίσουμε καλύτερα το Στέφανο, έστω και τώρα, μέσα από τη σχέση του με την Εριέττα και το αντίστροφο. Αλλά τα φυσιολογικά και τα αυτονόητα σπανίζουν στους καιρούς μας και στις οθόνες μας...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από elenp Την / Το Δευ Απρ 11, 2011 3:11 pm

Το επεισόδιο ήταν πολύ ωραίο. Όλες σχεδόν οι σκηνές ήταν πολύ καλές, αλλά θα αναφερθώ σε αυτές που μου άρεσαν λίγο περισσότερο από κάποιες. Μου άρεσε η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα στο σπίτι τους όταν αυτός γύρισε από το γραφείο, ο Λουκάς είπε στην Νόρα για το ότι θέλει να προσπαθήσει για να δικαιωθεί και η Νόρα του είπε πώς είναι μαζί του, πολύ ωραία αυτά που είπαν. Η σκηνή με τον Νικόλα και την Δάφνη ήταν πολύ ωραία, ο Νικόλας σκέφτεται πώς ο Λουκάς θα συγκρουστεί πολύ αλλά τον θαυμάζει γι' αυτό το ίδιο και η Δάφνη που φαίνεται πώς τον νοιάζονται, ωραίος διάλογος. Η σκηνή με την Εύα και τον Λευτέρη ήταν πολύ καλή, η Εύα ανησυχεί για την Μαρίλια και ο Λευτέρης επίσης φαίνεται ότι τον ενδιαφέρει πραγματικά και έτσι πήγαν να την ψάξουν, ωραία η συζήτηση που είχαν. Η σκηνή με την Νόρα, την Μελίτα, την Αμαλία και την Εριέττα ήταν πολύ ωραία, η Εριέττα πήγε να βρει τον Λουκά και όταν πήγε να φύγει η Μελίτα και η Αμαλία άρχισαν να την κατηγορούν και εκείνη να απαντάει σε αυτά και η Νόρα να προσπαθεί να τις σταματήσει, η Εριέττα αν και δεν ξεκίνησε το θέμα ζήτησε και συγγνώμη από την Νόρα που έγινε ο καυγάς αυτός, πολύ ωραία συζήτηση. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα που ο Λουκάς της είπε πώς βγάλαν τον αστυνόμο από την υπόθεση και ο Λουκάς φαινόταν πώς είχε στεναχωρηθεί γι' αυτό, ήταν πολύ καλή.

Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε πολύ και το ψηφίζω τέλειο.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης