Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap34%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 34% 
[ 23 ]
Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap25%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 25% 
[ 17 ]
Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap32%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 32% 
[ 22 ]
Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap6%Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 6% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 68

Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 8:34 am

Καλημέρα!
Soso, έχω πάψει να ασχολούμαι με το Μάνο, όπως βλέπεις ανέλαβε η ίδια η Εύα για μένα, και με καλύπτει απόλυτα!!!!
Μαρία (Clarabelle), έχεις δίκιο για την Αγγέλα σχετικά με τη Μαρίλια. Της αρκούσε να είναι αγαπημένη μαζί της, χωρις να φροντίσει να της εξηγήσει, να της δώσει να καταλάβει την πλευρά της Εύας, κι αυτό γιατί στο βάθος ήθελε πάσει θυσία να την κρατήσει ΔΙΚΟ της παιδί (ίσως όχι ηθελημένα, αλλά ενδόμυχα)... Πάντως επιμένω οτι ασχολούνται πολύ με τον έλεγχο της Μαρίλιας, το ερωτικό της μπέρδεμα είναι καλύτερα να το λύσει μόνη της, οι παρεμβάσεις τους απλά την πεισμώνουν περισσότερο. Δεν κινδυνεύει να μπλέξει με άλλο τρόπο (ναρκωτικά κλπ) γιατί τη θεωρώ θετικό πλάσμα, απλά ερωτεύτηκε και πρέπει, έστω σαν εμπειρία, να φάει τα μούτρα της για να βρεί τις ισορροπίες της. Αν πήγαινε να σπουδάσει στη Θεσ/κη, θα την παρακολουθούσαν από κοντά κι εκεί?
Almaresi, τι να κάνουμε , αφού τα επεισόδια είναι ολοένα και πιό σουρρεάλ, να μην το πούμε?
Roria, θέλεις κι από μένα επιβεβαίωση για το πόσο χάρηκα που μπήκες, έστω κι αργά, στο φόρουμ? Δεν είναι αυταπόδεικτο αυτό, όταν φτάνουμε να λέμε τα ίδια, σαν να διαβάζουμε τις σκέψεις μας?
Δυστυχώς τα επεισόδια με απογοητεύουν ολοένα και περισσότερο, και κυρίως δεν βλέπω φώς για τα προσεχώς, οπότε το οτι τα λέμε εδώ είναι μιά εκτόνωση, τι θα κάναμε χωρις αυτό?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 9:03 am

JESSIE έγραψε: Almaresi, τι να κάνουμε , αφού τα επεισόδια είναι ολοένα και πιό σουρρεάλ, να μην το πούμε?
Καλημέρα JESSIE!
Δεν είπα κάτι τέτοιο...
Μόνον ότι ο Μπουνιουέλ ήταν ιδιαίτερος τύπος... Ευχαριστιόταν μονάχα όταν ενοχλούσε, σε καμιά άλλη περίπτωση - κατά δική του δήλωση... Και, τουλάχιστον από τη μεριά μου δεν μίλησα για τον σουρεαλισμό του επεισοδίου...
Κατά τα άλλα, σχώρα με καθότι άυπνη... και η πιθανότητα να μην καταλαβαίνω τι εννοείς πάει στο 1 - ΟΛΕ!!!!!
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 9:49 am

Almaresi, συγχώρα με κι εμένα, γιατί εσύ μεν άυπνη, εγώ αγουροξυπνημένη!!!
Δεν εννοούσα τίποτε το ιδιαίτερο, συμπέρανα απ'ό,τι έγραψες οτι ο Λούις θα ενοχλούνταν να τον συνδέουμε με μιά καθημερινή σειρά, ή την κριτική επ'αυτής.... Εσύ δεν μίλησες για σουρρεαλισμό του επεισοδίου, αλλά εγώ έχω μιλήσει σε κάνα δυό περιπτώσεις, οπότε ..... άστα, μην τό ψάχνεις, άλλωστε δεν έχει και τόση σημασία!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 12:04 pm

fantina έγραψε:δεν ξερω γιατι ,πραγματικα, αλλα το σημερινο επεισοδιο μου θυμισε αυτο το ποιημα ,ειναι της δευτερας δημοτικου ......
Ο ΦΑΚΗΣ του Βασίλη Ρώτα

Εμπρός, ένα δυο, προσοχή!

Εμένα με λένε Φακή.

Κορμή κορδωμένο,

μουστάκι στριμμένο,

γαλόνια χρυσά και σπαθί.

Η σάλπιγγα τάρα τατά.

σπαθί και ντουφέκι χτυπά,

μπαμ μπουμ το κανόνι,

μπουμ μπαμ το τρομπόνι.

Ποιός βγαίνει σε μένα μπροστά;

Γυρεύω παντού τον εχτρό.

Κι ας είν' αντρειωμένοι σωρό,

γιγαντοι και δράκοι,

θεριάμ με φαρμάκι,

καπνός μόλις πρόλαβα εγώ.

Μονάχα ξαφνιάζομαι, οχού!

τρομάζω απ' τους ίσκιους, χουχού!

Ένα φύσημα αγέρα,

κι ας είναι και ημέρα,

μου παίρνει κι αντρεία και νου.....

Γενικά επεισόδιο δεν είδα -είχα σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ!- και σχολιασμό δεν ήμουν διατεθιμένη να γράψω, μπήκα όμως να δω τι εντύπωση άφησε στους υπόλοιπους κι έπεσα πάνω σε αυτό! Ενθουσιάστηκα! : respect : Εγώ λοιπόν σήμερα θα σχολιάσω αυτό! Το ξέρω απέξω, όχι δεν πρόκειται για διαστροφή, πρόκειται για αγαπημένο δάσκαλο που φρόντισε όχι μόνο να μας το παρουσιάσει μελωποιοημένο αλλά και να "αναπαραστήσει" τον Φακή στην τάξη, ακόμα θυμάμαι το "χορευτικό" που συνόδευε το συγκεκριμένο τραγούδι, το ότι το έχω σε κασέτα είναι μεγάλη ιστορία! Αγαπημένο επίσης είναι το "Τσιριτρό" του Παπαντωνίου, από την ίδια τάξη!
Για να μην βγω τελείως εκτός θέματος, λοιπόν, προσθέτω ότι κάποια πράγματα μένουν στη μνήμη όσα χρόνια κι αν περάσουν και φανερώνουν ότι όταν κάτι δίνεται, παρουσίαζεται με τον σωστό τρόπο, κάνει εντύπωση και χαράζεται στη μνήμη! Το χθεσινό επεισόδιο παρόλο που η τηλεόραση ήταν ανοιχτή στο mega, δεν με τράβηξε, είδα ελάχιστα και θυμάμαι ακόμα λιγότερα...

Υ.Γ. 1 Να είσαι σίγουρη ότι θα το τραγουδάω για το υπόλοιπο της μέρας! Άσχετο, αλλά είσαι εκπαιδευτικός ή έχω λάθος εντύπωση;
Υ.Γ. 2 Τα σέβη μου στις γνωστές κυρίες που αντέχουν ακόμα!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από roria Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 2:39 pm

Τελικά ο αδιάψευστος καθρέφτης για τις εντυπώσεις που μας άφησε το χθεσινό επεισόδιο είναι αυτές οι τρεις σελίδες, ένα μέρος των οποίων καλύπτεται από σχόλια πάνω στην πιθανή αντίδραση που θα είχε ο ...Μπουνιουέλ! αν έβλεπε το όνομά του σε ένα φόρουμ για καθημερινή σειρά, καθώς και από σχόλια πάνω σε ένα εξαιρετικό ποίημα του Βασίλη Ρώτα!
Jessie, εγώ να δεις πόσο χαίρομαι που σας βρήκα, έστω και τώρα. Εξάλλου, όσο πλησιάζουμε προς το τέλος και δεν αλλάζει τίποτα, τόσο το "λυσάρι" γίνεται πιο ενδιαφέρον από το καθαυτό εγχειρίδιο (επηρεάστηκα από της σχολικές αναμνήσεις των κοριτσιών κι εγώ ημεγαλοκοπέλα).
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από fantina Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 2:55 pm

γλυκεια μου edem4ever μου δεν ειμαι εκπαιδευτικος ,αν και θα το ηθελα πολυ ,αλλα την εποχη που επρεπε να διαβαζω εγω .............αγναντευα τα πελαγα ...
απλα εχω καλη οσο γινεται μνημη ,παρα την ηλικια μου !
ειχα και εγω εναν πολυ καλο δασκαλο ,που τον θυμαμαι, ακομη με αγαπη !
και αγαπω παρα πολυ τα παιδια ,ετσι οι μαναδες τους στην γειτονια ,επειδη εχω και υπομονη ,μου τα στελνουν για να τους τα διαβασω .
αυτα .....
και χαιρομαι πολυ που σας θυμησα κατι ομορφο και αθωο !!!!!!!!!!!!!!!!

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Δημοσίευση από elenp Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 3:22 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Μου άρεσε η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα στο γραφείο, ο Λουκάς θέλει να συνεχίσει και να κάνει καταγγελία και η Νόρα συμφωνεί και εκείνη. Η σκηνή με την Εύα, την Δάφνη και τον Λευτέρη ήταν πολύ ωραία, η Εύα τους είπε για τον καυγά και η Δάφνη και ο Λευτέρης προσπάθησαν να την βοηθήσουν, ο ένας ψάχνοντάς την και η άλλη με το να πει στον Νικόλα να της μιλήσει για να τα βρουν μαζί της. Η σκηνή με την Νόρα και τον Νικόλα στο γραφείο ήταν πολύ καλή, η Νόρα χάρηκε που ο Νικόλας της έφερε γλυκό και εκείνος της μίλησε για το ότι δεν ξέρει αν πρέπει ο Λουκάς να τα βάλει με τον Ρούσσο και μήπως θα ήταν καλύτερο να το σκεφτεί περισσότερο. Η σκηνή με τον Λουκά και τον Ηλία ήταν πολύ ωραία, ο Λουκάς του εξήγησε πώς δεν μπορεί να υποχωρήσει και ο Ηλίας τον συμβούλεψε πώς αυτός και η Νόρα θα ήταν καλυτερα να υποχωρήσουν γιατί πάνε να τα βάλουν με πιο ισχυρούς και μπορεί και να μην βγουν κερδισμένοι αν και του τόνισε πώς θα είναι μαζί τους. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα στο γραφείο που ο Λουκάς έμαθε από την Νόρα για την προσφορά που τους έγινε για να σταματήσουν την υπόθεση και να μην προχωρήσουν με αυτή, ήταν πολύ καλή.

Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από rachel Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 3:29 pm

Καποια σχολια και απο μενα για τα τελευταια επεισοδια, αποσπασματα των οποιων ειδα ετεροχρονισμενα.... Cool

Οσο κι αν με ιντριγκαρει η κοντρα Λουκα-Ρουσσου σαν εξελιξη, ομολογω οτι χαθηκα κατα την διαδρομη εως εδω...... scratch
Αρχικα θα εκτιμουσα να ξεκινουσε ολο το πανηγυρι, πριν φτασει η Αστυνομια στο κατωφλι τους.... Σιγουρα αυτες οι ενεργειες δεν γινονται εν θερμω, αλλα τωρα ο Λουκας ηταν κατα καποιο τροπο αναγκασμενος αργα ή γρηγορα να πει την αληθεια....
Το κατα Λουκα αφοριστικο λογυδριο περι Ρουσσου, το βρηκα αρκετα υποκριτικο..... Μας μπουμπουνιζει μεγαλοστομιες για αποκατασταση της αληθειας, για αποδοση δικαιοσυνης, για τερμα στις συγκαλυψεις εγκληματων..... ενω ξερουμε πολυ καλα οτι μελετημενα απεκρυψε την ιστορια των ματωμενων διαμαντιων απο την καταθεση του.... Λυπαμαι Λουκα μου αλλα ημιμετρα στην αληθεια δεν υπαρχουν.... rules
Περισσοτερο μ' ενοχλησε οτι ολη αυτη η ιστορια δωθηκε σαν πραξη ηρωισμου του Λουκα, πραγμα πολυ λανθασμενο για μενα.... Δεν αντιλεγω οτι ο Ρουσσος εχει κανει εγκληματικα λαθη σχετικα με τον Λουκα, με αποκορυφωμα οτι χωρισε τα δυο αδελφια και μαλιστα αργοτερα τα εβαλε σε αντιδικη κατασταση.... αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι η βοηθεια του στον Λουκα δεν ηταν μονο ιδιοτελης....
Ο Ρουσσος ειχε παντα μια συμπορευτικη και συναμα συμφεροντολογικη ιδιοτητα με την παρεα, αλλα στην περιπτωση του Λουκα εδειξε κυριως ανιδιοτελη κινητρα.... Με ξαφνιασε που ο Λουκας μιλησε καθολικα για ολες τις ενεργεις του Ρουσσου, ερμηνευοντας ΜΟΝΟ τον συμφεροντολογικο τους χαρακτηρα.... Ειδα μισος στο βλεμμα του Λουκα και αυτο δεν συναδει ουτε με τον χαρακτηρα του και ουτε με το κοινο παρελθον του με τον μεντορα του....
Χαιρομαι που ειδα παλι τον δυναμικο και δραστηριο Λουκα στην οθονη μου, αλλα σιγουρα δεν θα τον χαρακτηριζα ακριβοδικαιο γιατι απαιτει μεροληπτικη δικαιοσυνη.... emmm

Εννοειται οτι ο Ρουσσος πρεπει να πληρωσει για τα τερατα που εχει κανει.... αλλα οχι να πληρωσει μονο αυτος..... wall
Το ειπε και ο ιδιος αλλωστε στην συνομιλια του με τον Ηλια " Να πληρωσω αλλα οχι μονο εγω....' Σεναριακα τουλαχιστον μονο ο Ρουσσος εχει στριμωχτει στην γωνια...
Ενω πριν κανενα μηνα τρεχαν ολοι πανικοβλητοι και υποκλινονταν στους εκβιασμους του τσοκαρου για το βρωμικο παρελθον, τωρα ξαφνικα ολοι (Στεφανος, Εριεττα, Αντιγονη) μας προεκυψαν αγγελουδια και παροτρυνουν τον Λουκα να μιλησει... Τοτε τους θυμαμαι ολους φοβισμενους, τωρα τους βλεπω ν' αντιμετωπιζουν στωικα την ολη κατασταση...
Δεν εχει αδικο να προειδοποιει ο Ρουσσος οτι μαζι μ΄αυτον θα υπαρξουν και παραπλευρες απωλειες δες Στεφανος, Μανος, ισως Εριεττα.... Δεν γινεται να μιλαμε για την υποθεση Αραβαντινου με τους πλαστους πινακες, την διακινηση βρωμικου χρηματος και να μην εμπλακουν οι συνεχιστες Στεφανος-Μανος στις κατηγοριες.... Σχετικα με τις κυριες.... στο σκαμνι και η Εριεττα (αν εμπλεκεται), και η Αντιγονη να κατηγορηθει επιπλεον περα απο την δικη Χατζηβασιλειου, και το πονεμενο τσοκαρο που εχει προαγει τον εκβιασμο σε επαγγελμα αποκρυπτοντας επανειλημμενως στοιχεια για υποθεσεις της αστυνομιας.... cake
Βεβαια ομολογω οτι προτιμω να βλεπω σκηνες με τον αδιστακτο Ρουσσο απο την καρικατουρα Νταιζη, που υπαρχει χαωδης διαφορα και σε επιπεδα ρολου και σε επιπεδα ηθοποιου.....

Σχετικα με το ξεσπασμα της Μαριλιας, εγω ειμαι με το μερος της μικρης..... Ειναι ενα κοριτσι που αναγκαστηκε να ωριμασει προωρα, εχει περασει πολλα διπλα στην ιδιαζουσα "καθημερινοτητα" της παρεας (απαγωγες, δολοφονιες, νοσοκομεια) και κανει τωρα εστω και καθυστερημενα την επανασταση της.... Φυσικα και δεν εγκρινω την σχεση με παντρεμενο αλλα αυτο μαλλον μπηκε για να ερθει σε αντιπαραβολη με το παραλθον της Ευας, αλλα δεν τιθεται θεμα συγκρισης..... Μπορει να ειπωθηκαν σκληρα λογια απο την μικρη, αλλα γενικα οι σκηνες δωθηκαν ρεαλιστικα και μου αρεσε που ειδα εστω και μια μικρη σεναριακη προσεγγιση στην σχεση Ευας-Μαριλιας.... Thumbs up

Ξεχωριζω τις Λουκανορικες σκηνες που τελευταια βελτιωθηκαν πολυ....
Φανηκε ακομα μια φορα το ποσο μαγικο ειναι το δεσιμο αυτων των δυο ανθρωπων..... Ξεφυγαμε απο τις γελοιοτητες με τις ζηλιες και ειδαμε αγαπη, συμπαρασταση, τρυφεροτητα απο τους δυο συντροφους..... Προσωπικα σε τετοιες σκηνες μου αποδεικνυουν οτι τελικα υπαρχει αυτο που λεμε " το αλλο μου μισο"..... Love!

Οι υπολοιποι Δαφνη, Νικολας, Στελλα, Αμαλια, Μελιτα και (αλιμονο) Νταιζη.... γυρω γυρω απο την κοντρα Λουκα-Ρουσσου μονο και μονο για να υπαρχουν..... Sleep

Σχετικα με το σημερινο αναμενω την σκηνη Λουκα-Ρουσσου......

Υ.Γ. Αναρωτιεμαι αυτη η υπερβολικη κινηση των χεριων της κα Πολυχρονιδη εχει καποια σκηνοθετικη βαση??? Βλεπω πολλα αρνητικα σχολια πανω σ΄αυτο και φυσικα συμφωνω..... Για μενα τουλαχιστον ο χαρακτηρισμος της Νταιζης σαν καρικατουρα δεν εχει μονο σεναριακα αιτια, αλλα οφειλεται εξισου και στην τυποποιημενη πλεον κινηση των χεριων αλλα και στους επαναλαμβανομενους μορφασμους της ηθοποιου....

rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Chania

Δημοσίευση από evanna Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 3:50 pm

Λοιποοοοον................

Στο χτεσινο επεισοδιο ακουσαμε τοσες φορες το ονομα ''Μανος'' οσες δεν το εχουμε ακουσει εξι μηνες τωρα!Τι πρεμουρα τους επιασε?Απειλει,λεει,να τον βαλει φυλακη ο Ρουσσος.....λες και αν το κανει υπαρχει περιπτωση να το δουμε! imarton Πεταξαμε και τις κακιουλες μας φυσικα για να μην ξεχνιομαστε!

Κατα τ'αλλα η κοντρα Λουκα-Ρουσσου καλα κρατει και δεν νομιζω οτι προκειται να ληξει συντομα!Παντως οι συζητησεις Ηλια-Ρουσσου & Ηλια-Λουκα ηταν πολυ καλες! : respect :

Η Νταιζη τα ιδια παλι......Αρχισε να ριχνει διχτυα για να μπλεχτει ΚΑΙ σε αυτην την ιστορια!Θα μου πειτε,λειπει ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη....
Μου αρεσε πολυ ομως η ειρωνια της Εριεττας απεναντι της! Thumbs up

Στο μετωπο Μαριλια παλι,το δραμα συνεχιζεται....κατα της βιας μπορει να ειμαι αλλα εχει ξεπερασει τα ορια προ πολλου!Ποσο να αντεξει και η Αγγελα....Στο κατω-κατω η Μαριλια επρεπε να δειχνει εστω τον ελαχιστο σεβασμο αν οχι στην Ευα στην Αγγελα σιγουρα!

Ο Λευτερης ξεροσταλιαζε στο περιμενε....δεν ειδαμε και τιποτα ιδιαιτερο δηλαδη!Επισης και εμενα με ψιλοενοχλει το γεγονος οτι η Δαφνη ειναι παρουσα σε καθε συζητηση Ευας-Λευτερη αλλα μετα σκεφτομαι οτι και αυτη να ελειπε δεν θα μας δειχνανε και τιποτα της προκοπης....κανα λεπτο και αν...! pff

Οι Λουκονορικες σκηνες τελευταια ειναι αρκετα καλυτερες απ'οτι στο παρελθον αλλα ειναι λιγο επαναλαμβανομενες!

Ημουν αναμεσα στο μετριο και στο καλο αλλα επειδη εκνευριστηκα με καποια πραγματα που ακουσα καταληγω στο Μετριο!
Για να δουμε τι θα δουμε σημερα!
evanna
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 4:24 pm

Θέλω να ρωτήσω, από πού ξέρουμε οτι ο Λουκάς απέκρυψε την ιστορία με τα διαμάντια απ'την κατάθεσή του? Δεν μας έδειξαν τι ακριβώς είπε, και δεν μπορούμε να ξέρουμε... Αλλά κι αν ακόμη την απέκρυψε, αυτό δείχνει οτι δεν είναι για το εμπόριο με τα διαμάντια που κόπτεται ο Λουκάς, αλλά για τη δολοφονία του πατέρα του, την απόκρυψή της απ'το Ρούσσο, τις παράνομες υιοθεσίες και τα ψέμματα που του έλεγε όλα αυτά τα χρόνια ο Ρούσσος. Γιατί μετα από όλα αυτά τα ψέμματα, ο Λουκάς και με το δίκιο του, υποψιάζεται οτι μπορεί ο ίδιος ο Ρούσσος να έχει σκοτώσει τον πατέρα του, και τα φορτώνει όλα σ'ένα πεθαμένο.... Με την κίνησή του αυτή ο Λουκάς θέλει να βγεί στο φώς η αλήθεια σχετικά με το φόνο του πατέρα του και να πάψει να είναι ο Ρούσσος στο απυρόβλητο, ενώ όλα αυτά τα χρόνια τους είχε φλομώσει στο ψέμμα και όριζε τις ζωές τους σαν μαριονετίστας με τις μαριονέτες του. Τα διαμάντια αφορούν ένα παράνομο εμπόριο, το οποίο δεν αφορά τη ζωή του Λουκά, ενώ ο φόνος του πατέρα του και ο χωρισμός του απ'την αδελφή του τον αφορά άμεσα .
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alkisti Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 4:44 pm

Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου, όταν μια πολύ νεαρή γυναίκα ήταν μέσα στα νεύρα και την υστερία, έλεγε "άντρα θέλει". Και να που έρχεται η Μαρίλια για να διαψεύσει τη θεωρία της γιαγιάς μου. Δεν υποτίθεται ότι ο έρωτας σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα αισιόδοξα και γενικά να είσαι πιο επιεικής με τους άλλους; Τι σημασία έχει λοιπόν για εκείνην αν ο δεσμός της είναι μεγαλύτερος ή ματσωμένος; Η στάση της δε δικαιολογείται, γιατί κανείς δεν της έχει φέρει εμπόδια προς το παρόν. Εκτός κι αν δεν πρόκειται για έρωτα αλλά για κάτι άλλο.
Κατά τα άλλα ο ύπνος συνεχίζεται...... στη σταυροφορία εντιμότητας του Λουκά δεν μπορώ να πάρω μέρος, η Νόρα με το φανατισμό του νεοφώτιστου σηκώνει το λάβαρο της επανάστασης και όλοι μαζί έχουμε κάνει λοβοτομή ξεχνώντας το παρελθόν και την καμπούρα μας, την οποία ο Λουκάκος φρόντισε να φορτώσει κι αυτήν στις πλάτες του Πέτρου καταλογίζοντάς του ότι τους επέβαλε όρκο σιωπής.
Και αυτοί τον κράτησαν μέχρι που κόντεψαν να σαρανταρίσουν!
ainta
alkisti
alkisti
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από rachel Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 4:55 pm

JESSIE έγραψε:
Θέλω να ρωτήσω, από πού ξέρουμε οτι ο Λουκάς απέκρυψε την ιστορία με τα διαμάντια απ'την κατάθεσή του? Δεν μας έδειξαν τι ακριβώς είπε, και δεν μπορούμε να ξέρουμε... Αλλά κι αν ακόμη την απέκρυψε, αυτό δείχνει οτι δεν είναι για το εμπόριο με τα διαμάντια που κόπτεται ο Λουκάς, αλλά για τη δολοφονία του πατέρα του, την απόκρυψή της απ'το Ρούσσο, τις παράνομες υιοθεσίες και τα ψέμματα που του έλεγε όλα αυτά τα χρόνια ο Ρούσσος. Με την κίνησή του αυτή ο Λουκάς θέλει να βγεί στο φώς η αλήθεια σχετικά με το φόνο του πατέρα του και να πάψει να είναι ο Ρούσσος στο απυρόβλητο, ενώ όλα αυτά τα χρόνια τους είχε φλομώσει στο ψέμμα και όριζε τις ζωές τους σαν μαριονετίστας με τις μαριονέτες του. Τα διαμάντια αφορούν ένα παράνομο εμπόριο, το οποίο δεν αφορά τη ζωή του Λουκά, ενώ ο φόνος του πατέρα του και ο χωρισμός του απ'την αδελφή του τον αφορά άμεσα .

Μπορει να μην ειδαμε ακριβως τι κατεθεσε ο Λουκας αλλα εννοηθηκε οτι θα αφησει εκτος την ιστορια με τα διαμαντια.... Θυμαμαι συγκεκριμενα την Νορα να καθησυχαζει την Ευα λεγοντας της οτι δεν θα μιλησει για τα διαμαντια για να μην κινδυνεψει ο Λευτερης....
Αυτη ακριβως ειναι η αντιθεση μου οτι λεει μισες αληθειες..... Η ιστορια με τα διαμαντια ειναι αρηκτα συνδεδεμενη με την υποθεση Αραβαντινου..... Τα διαμαντια ηταν ενας ειδος ξεπλυματος βρωμικου χρηματος της αλυσιδας Αραβαντινος-πλαστοι πινακες-λαθρεμποριο-ξεπλυμα βρωμικου χρηματος....
Ξαναλεω να κατηγορηθει ο Ρουσσος αλλα και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι στο βαθμο που τους αναλογουν.....

rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 5:05 pm

rachel έγραψε:
JESSIE έγραψε:
Θέλω να ρωτήσω, από πού ξέρουμε οτι ο Λουκάς απέκρυψε την ιστορία με τα διαμάντια απ'την κατάθεσή του? Δεν μας έδειξαν τι ακριβώς είπε, και δεν μπορούμε να ξέρουμε... Αλλά κι αν ακόμη την απέκρυψε, αυτό δείχνει οτι δεν είναι για το εμπόριο με τα διαμάντια που κόπτεται ο Λουκάς, αλλά για τη δολοφονία του πατέρα του, την απόκρυψή της απ'το Ρούσσο, τις παράνομες υιοθεσίες και τα ψέμματα που του έλεγε όλα αυτά τα χρόνια ο Ρούσσος. Με την κίνησή του αυτή ο Λουκάς θέλει να βγεί στο φώς η αλήθεια σχετικά με το φόνο του πατέρα του και να πάψει να είναι ο Ρούσσος στο απυρόβλητο, ενώ όλα αυτά τα χρόνια τους είχε φλομώσει στο ψέμμα και όριζε τις ζωές τους σαν μαριονετίστας με τις μαριονέτες του. Τα διαμάντια αφορούν ένα παράνομο εμπόριο, το οποίο δεν αφορά τη ζωή του Λουκά, ενώ ο φόνος του πατέρα του και ο χωρισμός του απ'την αδελφή του τον αφορά άμεσα .

Μπορει να μην ειδαμε ακριβως τι κατεθεσε ο Λουκας αλλα εννοηθηκε οτι θα αφησει εκτος την ιστορια με τα διαμαντια.... Θυμαμαι συγκεκριμενα την Νορα να καθησυχαζει την Ευα λεγοντας της οτι δεν θα μιλησει για τα διαμαντια για να μην κινδυνεψει ο Λευτερης....
Αυτη ακριβως ειναι η αντιθεση μου οτι λεει μισες αληθειες..... Η ιστορια με τα διαμαντια ειναι αρηκτα συνδεδεμενη με την υποθεση Αραβαντινου..... Τα διαμαντια ηταν ενας ειδος ξεπλυματος βρωμικου χρηματος της αλυσιδας Αραβαντινος-πλαστοι πινακες-λαθρεμποριο-ξεπλυμα βρωμικου χρηματος....
Ξαναλεω να κατηγορηθει ο Ρουσσος αλλα και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι στο βαθμο που τους αναλογουν.....

Αυτή η σταυροφορία κατά της ατιμίας μου μοιάζει με μεγάλη υποκρισία ακριβώς επειδή είπαν μισές αλήθειες αλλά κι επειδή ούτε οι ίδιοι είναι άσπιλοι
Να θυμίσω οτι ο Ρούσσος αν θέλει μπορεί να στείλει και το Λουκά με τη Νόρα στον εισαγγελέα
Ας μην ξεχνάμε οτι η Νόρα έστειλε το Στέλιο στη φυλακή με πλαστά στοιχεία για παιδική πορνογραφεία τα οποία για να δημιουργήσει έκανε συνένοχό της το Λουκά
Εκείνο το βίντεο που ζητούσε ο Στέλιος με την ομολογία Ρούσσου Νόρας άραγε υπάρχει ακόμη;
Επίσης να θυμίσω οτι ο Λουκάς όταν ο Στέλιος ζητούσε την ομολογία έτρεχε και δεν έφτανε προσπαθώντας να βρει μια λύση για να μη δοθεί στη δημοσιότητα
Αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που μου μοιάζει υποκριτικό όλο αυτό όπως το δίνουν
Αναρωτιέμαι αν θα θελήσει ο Ρούσσος να φτάσει στα άκρα
Αναρωτιέμαι γιατί ο Λουκάς γίνεται επιλεκτικά αυτή τη φορά αμνησιακός
Να πληρώσει ο Ρούσσος δεν αντιλέγω αλλά βεντέτα απ το Λουκά;
Κάτι πιο πιστευτό δεν βρήκαν;

Επεισόδιο 544 - Ημερομηνία 11-04-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 5:14 pm

Η ιστορία με τα διαμάντια δεν έχει καμμία σχέση με την υπόθεση που καταγγέλει ο Λουκάς. Μάθαμε ποτέ οτι τον σκότωσαν εξ αιτίας των πινάκων? Αντίθετα, οι πίνακες ήταν η αιτία που πλούτιζαν όλοι, θα σκότωναν την κότα που τους έκανε τα χρυσά αυγά? Ο Λουκάς δεν αγανάκτησε για τον πλουτισμό της παλιάς παρέας, και της συνέχειάς της από κάποιους μέχρι σήμερα, δεν παριστάνει τον ηθικολόγο που θα διορθώσει τα κακά αυτού του κόσμου.... Αυτό που του προκάλεσε σόκ ήταν όταν έμαθε οτι είχε έναν πατέρα, τον οποίο σκότωσαν, και μιά αδελφή που δεν ήξερε οτι είχε μέχρι τώρα. Γι'αυτό και όταν το έμαθε, άφησε σύξυλη και τη δίκη κι έφυγε προς άγνωστη κατεύθυνση, κι αν δεν μάθαινε για το παιδί, δεν θα γύριζε. Από τότε το κρατάει στο Ρούσσο, και όχι απ'όταν έμαθε για τα διαμάντια, που το είχε μάθει πολύ νωρίτερα. Ο Λουκάς λοιπον καταγγέλει το φόνο και τις παράνομες υιοθεσίες, γιατί ακριβώς γι'αυτά πρέπει να λογοδοτήσει ο Ρούσσος, ενώ ο Ρούσσος προσπαθεί να τους βάλει όλους στο ίδιο σακκί μ'αυτόν, χωρις να έχουν καμμία συμμετοχή στην υπόθεση του φόνου του Αραβαντινού ή τις παράνομες υιοθεσίες, με μοναδικό σκοπό να τους τρομοκρατήσει και να υποχρεώσει το Λουκά να κάνει πίσω.

ΥΓ: Αν έχει τέτοια στοιχεία εναντίον του Λουκά ο Ρούσσος, και τα βγάλει στη φόρα, θα δείξει απλώς οτι είναι στρεψόδικος και εκβιαστής, και τίποτε περισσότερο. Ο Λουκάς έκανε την καταγγελία, και είναι στο χέρι της αστυνομίας να βρεί τα στοιχεία που ενοχοποιούν ή όχι κάποιον.

ΥΓ1: Να πώ και κάτι άλλο? Ο Λουκάς και η Νόρα υπάκουαν εντολές τότε που υπερασπίστηκαν το Στέλιο, κι αυτός ήθελε να τους εκδικηθεί. Ομως θυμάμαι το Λουκά και τη Νόρα να τρέχουν μέσ'στη νύχτα να απενεργοποιήσουν τη βόμβα που είχε βάλει ο Στέλιος για να σκοτώσει το Ρούσσο, άρα του έσωσαν τη ζωή, παρ'όλο που αυτός τους έμπλεξε σε βρώμικες υποθέσεις... Αλλά τίποτε δεν μετράει για το Ρούσσο, φαίνεται.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από rachel Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 5:31 pm

Jessie, κανενας δεν μιλησε για ηθικολογια αλλα για αποδοση δικαιοσυνης....
Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι η υποθεση των διαμαντιων εχει σχεση με το βρωμικο αυτο παρελθον που προσαπτει ο Λουκας στον Ρουσσο..... Για αυτο αλλωστε ειδαμε και συγκεκριμενες σκηνες μεταξυ Λουκα-Εριεττας-Στεφανου και Νορας-Ευας που ειπωθηκε οτι θα αφησουν εκτος καταθεσης τα διαμαντια....

Η ενσταση μου ειναι οτι ο Λουκας εμφανιστηκε θεωρητικα καθολικος στο θεμα αληθεια, μη συγκαλυψη φονων και αποδοση δικαιοσυνης.... ενω πρακτικα εμφανιστηκε μεροληπτικος σ΄ολα αυτα....

rachel
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 5:35 pm

Εγω απλά είπα οτι ο Λουκάς κατήγγειλε αυτό που τον καίει.... Και στην υπόθεση των διαμαντιών μπλέκονται αθώοι, που δεν μπορούν να καθαρίσουν τη θέση τους, έστω κι αν δεν φταίνε σε τίποτε, όπως πχ. ο Λευτέρης και η Εριέττα.... Για χάρη τους λοιπον, ο Λουκάς δεν ανέφερε τίποτε για τα διαμάντια, που δεν τον αφορούσε και προσωπικά.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης