Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap4%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 4% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap38%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 38% 
[ 21 ]
Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap24%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 24% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap7%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap22%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 22% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap5%Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 5% 
[ 3 ]

Σύνολο Ψήφων : 55

Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011

Δημοσίευση από fanlouknor Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 10:52 pm

Καλό από μένα το σημερινό:
--> για το χώσιμο του Χρήστου στη Νταίζη,
φώναζα "Επιτέλους ξύπνησες, πες της κι άλλα" sisi
--> για τις Λουκανορικές σκηνές Efxi Love!
(αχ από την κοιλιά ζηλεύουν οι κόρες, ξέρω εγώ)
-->για την ήρεμη συζήτηση του Νικόλα με τη Μαρίλια
-->για το βλέμμα του Λουκά στην Εδέμ προς τον Ρούσσο
fanlouknor
fanlouknor
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011

Δημοσίευση από Vasouli Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 11:26 pm

Έμπαινε Χρηστο! Επιτελους ξυπνησε απο τη χειμερια ναρκη και πολυ το χαρηκα που μιλησε ετσι και στις δυο τους...
Vasouli
Vasouli
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 12:28 am

Η μόνη μου διαφοροποίηση από τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω είναι ότι εμένα με χάλασε λίγο η επίθεση του Χρήστου στην Αντιγόνη. Μάλλον με είχε ενθουσιάσει το "σκάσε" στη Νταίζη και προσγειώθηκα. Ξέρω ότι θεωρητικά έχει δίκιο και ότι η συμπεριφορά της Αντιγόνης στην κόρη της δημιούργησε ως ένα (μεγάλο) βαθμό αυτό που είναι η Νταίζη, αλλά σε πολύ λίγο διάστημα το έχω ακούσει τόσο πολύ και από τόσους πολλούς που έγκωσα πια.
Όπως και χθες, αισθάνθηκα ότι όσο πιο διεξοδική είναι η ανάλυση για τους λόγους που καθιστούν αναπόφευκτη τη σύγκρουση, τόσο λιγότερο πειστικοί γίνονται οι λόγοι αυτοί. Το όλο πράγμα, θεωρητικά δεν "κουμπώνει" καλά, αλλά μέσα σε ένα καταιγισμό εξελίξεων αυτό θα μπορούσε να ξεχαστεί ή τουλάχιστον να παραβλεφθεί. Επίσης θα ήταν όλα πιο φυσιολογικά αν βλέπαμε μια τέτοια αντίδραση από το Λουκά όταν πρωτοέμαθε την αλήθεια. Συμφωνώ απόλυτα και με την προσέγγιση της Jessie σχετικά με το ότι δεν θα πρέπει να κληθεί ο Λουκάς να παίξει ένα ρόλο που δεν του ταιριάζει. Είναι πολύ ταλαντούχος, δεν είναι όμως δραματικός ηθοποιός, κατά τη γνώμη μου. Ήδη ο ρόλος του έχει "βαρύνει" και βρίσκεται στο όριο. Παραπάνω δράμα δεν σηκώνει.
Εξαιρετική η σκηνή Στέφανου-Αντιγόνης. Η δική της αδυναμία είνα ο γιος της, αλλά και εκείνος δεν μπορεί να πάψει να τρέφει αισθήματα για τη μητέρα του, όσο πληγωμένος και απογοητευμένος κι αν είναι. Κι όλη αυτή η φορτισμένη ατμόσφαιρα μεταξύ τους αποδίδεται και από τους δυο με λόγια, με σιωπές, με βλέμματα, χάρμα ιδέσθαι.
Μου αρέσει επίσης πολύ που ο Νικόλας αρχίζει να θυμίζει λίγο το Νικόλα του πρώτου κύκλου και πάψαμε να τον βλέπουμε συνέχεια με το θλιβερό πιτζαμικό του μικροαστού κυριούλη. Η σκηνή του με τη Μαρίλια πολύ καλή και ωραία παιγμένη.
Άφησα τελευταία την προσφιλή μου σκηνή Στέφανου- Εριέττας. Στα γνωστά κινήθηκε, αλλά αυτά τα γνωστά είναι καλοδεχούμενα, ιδιαίτερα αν αποτελούν ένα πρελούδιο (το πιο αργόσυρτο ever) για άλλα γνωστά-άγνωστα που ελπίζουμε να ακολουθήσουν. Μια παρατήρηση μόνο: ανησυχώ ότι όταν και αν τα φτιάξουν θα πρέπει να πιαστούν αγκαζέ και να τρέξουν καρφί στους Ανώνυμους Αλκοολικούς για αποτοξίνωση! Όλο με ένα ποτήρι στο χέρι τους βλέπω!
Αυτά. Μέτριο προς καλό, ή καλό προς μέτριο, ή μάλλον μέτριο σκέτο (πώς φαίνεται ότι αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Στέφανος!).
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Aria Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 1:15 am

ΧΡΗΣΤΟ ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ Palamakia Palamakia Palamakia

ΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ!! : respect :

ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΤΗΣ ΕΙΠΕΣ! ΦΤΥΣΕ ΤΗΝ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ! : respect : : respect :

Επιτέλους είδαμε και λίγο αρσενικό Χρήστο, όπως τον γνωρίσαμε...Αργησαν αλλα το θυμήθηκαν οι συγγραφείς οτι ο Χρήστος πρέπει που και που να λέει και μια γνωμη..... ainta ας μην επεκταθω.... τέλος πάντων κι αυτό κάτι είναι..

ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ, ΚΟΥΚΛΟΣ, ΗΘΟΠΟΙΑΡΑ !! : respect : : respect : : respect :

ΜΑΣ ΚΑΘΗΛΩΣΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!: respect : : respect : : respect :

ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΕΝΤΑΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ!!

Γιατί σε αφήνουν έτσι ανεκμετάλευτο εσένα αγόρι μου ακόμα να καταλάβω... imarton

oscar oscar oscar

Aria

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 8:28 am

Με καλύψατε με τα σχόλιά σας.

Loukitsa, JESSIE, tsourdalitsa και roria oscar

Για μένα το καλύτερο σημείο του επεισοδίου ήταν η σκηνή Νταίζης – Χρήστου. Επιτέλους ο Χρήστος ξύπνησε και της είπε όλα αυτά που έπρεπε να της είχε πει εδώ και πολύ καιρό. Και σε αυτά που είπε στην Αντιγόνη βέβαια, δεν είχε άδικο...

Το θέμα που έχει προκύψει με τη Μαρίλια είναι σοβαρό και περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί και πώς θα το χειριστούν η Εύα και η Αγγέλα. Μου άρεσε πολύ η συζήτηση της Μαρίλιας με το Νικόλα. Πάντως όσο το σκέφτομαι, μου φαίνεται τραβηγμένο ο παντρεμένος που τα έχει με τη Μαρίλια να είναι κάποιος γνωστός από το παρελθόν... Νομίζω ότι μάλλον ο στόχος είναι να περάσει και η Μαρίλια μια κατάσταση παρόμοια με αυτή που πέρασε η Εύα και μέσα από αυτή να ωριμάσει και να την καταλάβει. Αλλά με αυτούς τους σεναριογράφους ποτέ δεν ξέρεις...

Από τις υπόλοιπες σκηνές, μου άρεσαν πολύ οι σκηνές Λουκά – Νόρας, Λουκά – Εριέττας και η μικρή σκηνούλα Εριέττας – Στέφανου.

Υ.Γ. Roria, τόσο αργά πρελούδια δεν έχει γράψει ούτε ο Μπαχ, αλλά τι να κάνουμε... Υπομονή...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 9:50 am

Ας πω και γω δυό λόγια

Παρατηρώ οτι δεν υπάρχει συνέπεια και συνέχεια. Μια σειρά σπονδυλωτή παρακολουθούμε. Τελειώνει ένα θέμα και πιάνουμε ένα άλλο χωρίς να υπάρχει μια ροή σ αυτά που βλέπουμε Ίσως γι αυτό δεν υπάρχει πια προσδοκία. Δεν τρέχουν ιστορίες που να μας κάνουν να ανυπομονούμε για τη συνέχεια.

Η σκηνή της Μαρίλιας με το Νικόλα ήταν η μόνη σκηνή του επεισοδίου που συνδεόταν με όσα έχουμε δει στο παρελθόν. Έχουμε παρακολουθήσει τη σχέση της με το Νικόλα να αναπτύσεται και ήταν φυσικό να είναι εκείνος που θα αναλάμβανε να της μιλήσει τώρα που δυσκόλεψαν τα πράγματα

Πέρα απ αυτό ήταν καλογυρισμένη ο Γιαννακόπουλος πολύ καλός ο διάλογος προσεγμένος και όσα είπαν συνεπή στους χαρακτήρες των ηρώων.

Απο εκεί και πέρα όλα τα άλλα σκηνούλες για να δικαιολογηθεί η καινούρια ιστορία που στήνουν.

Ενα χρόνο τώρα δεν είδαμε ούτε μια σκηνή της Εύας με τη Μαρίλια και ξαφνικά η κόρη που την είχαμε χάσει έγινε μείζον θέμα ενώ το μωρό που στο πρώτο μισό της σεζόν είχε γίνει προέκταση του χεριού της Εύας εξαφανίστηκε μέχρι να έρθει κάποια στιγμή που θα το χρειάζονται και θα το δούμε πάλι στις οθόνες μας.

Πιστεύω οτι όλο αυτό γίνεται για να έρθει η μικρή στη θέση της Εύας και να κατανοήσει τη μητέρα της αλλά γίνεται τόσο χοντροκομένα που μου προκαλεί γέλιο. Ξεπετούλα για να προχειροκλείσουν το θέμα της Μαρίλιας.

Σήμερα ακούσαμε οτι ο εραστής θέλει να απομακρύνει τη Μαρίλια στη Θεσσαλονίκη για να τη συναντά χωρίς πρόβλημα και ακούσαμε την Εύα να λέει οτι ο Μάνος αυτό έκανε σ εκείνη.

Δεν είμαι αμνήμων για να μου πουλάνε τέτοιες χοντράδες Η Εύα δεν πήγε στο Παρίσι για να συναντάει τον παντρεμένο εραστή της. Την πήγε σηκωτή η Αγγέλα για να γεννήσει και να μη μαθευτεί οτι έχει παιδί την παράτησε εκεί σε ένα ίδρυμα δύο ολόκληρα χρόνια κι ακόμη κι όταν συναντήθηκε με το Μάνο και άρχισαν και πάλι να έχουν σχέση εκείνος ήταν ελεύθερος. Ακόμη κι όταν τον χώρισε παρέμεινε εκεί Αυτό σημαίνει οτι εκεί ήταν η όποια ζωή είχε δεν πήγε για να συναντάει το γκόμενο.

Κι επειδή οι χοντροκομένες δικαιολογίες έχουν γίνει κατεστημένο στα μυστικά ακούσαμε τη Νταίζη να λέει οτι πήρε περιουσίες και δάγκωσε κόσμο επειδή της το χρωστούσαν και μάλιστα το Χρήστο να συμφωνεί οτι μέχρι εκεί πράγματι ειχε δίκιο. Να ρωτήσω η αφελής απο που της χρωστούσαν ο Λευτέρης η Εύα ο Άγγελος κι η Εριέττα; Αν δεν κάνω λάθος τους δάγκωσε κι αυτούς

Ο καυγάς Νταίζης Χρήστου καλός αλλά επειδή στην Εδέμ κάθε θαύμα τρείς ημέρες περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας να είναι πάλι μαζί αφού πρώτα μας πρήξουν με τον καημό της πονεμένης

Ο Χρήστος μετά το βαρύ χωρισμό που έστειλε τους τηλεθεατές των μυστικών για χαρτομάντηλα πηγαίνει να πάρει τα πράγματά του απ το σπίτι και κατηγορεί την Αντιγόνη για το ποιόν της αγαπημένης του. Άντε και μέχρι ένα σημείο είχε δίκιο Αρχίζει όμως να πετάει βαρύγδουπα στην Αντιγόνη οτι έβαλε να καθαρίσουν τον εγγονό της. Χρήστο κι εσύ στο γιατρό αγόρι μου. Κάπου χάνεις κι εσύ παλικάρι μου. Εκείνο το σάπιο κοριτσάκι που μοιράζεται το κρεβάτι σου δεν έχει ευθύνη; Μόνο η Αντιγόνη είναι επίδοξη φόνισα;

Κερασάκι στην τούρτα ο Λουκάς Την είδε Ζορό ο εκδικητής και ομολογώ οτι η εικόνα τους να αλληλοσυγχαίρονται με την Εριέττα για τη νίκη τους με άφησε με την εικόνα ενός χαιρέκακου ανθρώπου. Ίσως δεν ήταν η πρόθεσή τους να βγει έτσι η σκηνή αυτό όμως φάνηκε. Ίσως επειδή ο Πετράκης δεν είναι ακριβώς δραματικός ηθοποιός και έχει φτάσει να ερμηνεύει ένα ρόλο που δεν του ταιριάζει Δεν το γνωρίζω αλλά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό και σκηνές που θα έπρεπε να έχουν δύναμη για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον για τον επερχόμενο πόλεμο βγαίνουν διαδικαστικές

Ο Στέφανος πέρασε απ τη μάνα του κι άρχισε κι εκείνος ο άσπιλος να εκτοξεύει κατηγορίες. Δεν σας φάνηκε αχάριστος; Η Αντιγόνη έχει κάνει πολλά και άσχημα αλλά τον αγαπάει και το απέδειξε υποκύπτοντας στον εκβιασμό της Νταίζης για να τον σώσει. Δεν της έγραψε σχεδόν όσα είχε επειδή το ήθελε. Για να τον σώσει το έκανε. Ας της αναγνωρίσει αυτό τουλάχιστον.

Καθώς βαδίζουμε προς το τέλος της σεζόν έχω την αίσθηση οτι κλείνουν ιστορίες και μικραίνουν το καστ της σειράς εν όψει της επόμενης σεζόν και έχω και μια μεγάλη απορία.

Τούτη τη χρονιά η σειρά δεν είχε κεντρικό θέμα. Δεν πραγματεύτηκε κάτι συγκεκριμένο να φτάσει σε μια κορύφωση. Δεν είχε ερωτική ιστορία δεν είχε κάποιο μυστήριο πέρα απ τα διαμάντια που τα ξεπέταξαν και μονο η Νταίζη τα θυμάται που και που όταν σκέπτεται τι άλλο υπάρχει να το καρπωθεί, οπότε ειλικρινά αναρωτιέμαι πως θα κάνει φινάλε

Επεισόδιο 545 - Ημερομηνία 12-04-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 10:25 am

Δεν θέλω να παραστήσω το δικηγόρο της Νταίζης, αλλά βρίσκω ένα δίκιο σ'όσα είπε ο Χρήστος της Αντιγόνης.... Ο μόνος λόγος που πήρε κοντά της τη Νταίζη , μετά από τόσα χρόνια, ήταν για να της αναθέσει μιά "δουλειά", να κάνει τις απόπειρες κατά της νύφης της και μέλλουσας μητέρας του εγγονού της! Η Νταίζη, τριτοδεύτερη τραγουδίστρια της επαρχίας, έμαθε οτι αυτή η μεγαλοκυρία ήταν η μάνα της, είδε οτι πρόκειται για "περίπτωση μπουμπούκι" κι επωφελήθηκε. Κατηγορώντας τη Νταίζη, είναι σαν να κατηγορούμε τον μπράβο κι όχι αυτόν που του έδωσε την εντολή.... Πιστεύω οτι αν η Αντιγόνη έπαιρνε κοντά της τη Νταίζη, της φερόταν σαν μάνα, ζητούσε συγγνώμη, (και να την εννοεί) απ'αυτήν γιά όσα πέρασε εξ αιτίας της, και έκανε κινήσεις για να της δείξει οτι τη βλέπει σαν πραγματική της κόρη και μέλος της οικογένειας, η Νταίζη θα μαλάκωνε και θα έκανε μιά νέα αρχή στη ζωή της.
Οχι οτι θα ήταν και ο καλύτερος χαρακτήρας, γιατί έχει και το σχετικό dna από μαμά και μπαμπά, αλλά τουλάχιστον δεν θα έκανε όσα έκανε! Της φέρθηκαν σαν σκουπίδι, εκεί που την "εμπιστεύτηκε" η μάνα της, έγινε κι αυτή σκουπίδι. Ενα σκουπίδι λερώνει όπου και να το ρίξεις, γι'αυτό κι εκείνη λέρωσε όπου βρέθηκε, αδιακρίτως...
Η Αντιγόνη έχει αδυναμία στο Στέφανο, θα έκανε τα πάντα γι'αυτόν, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να τον χρησιμοποιήσει για τα σχέδιά της, και να τον μπλέξει σε κυκλώματα, από μικρό παιδί. Είναι ασυγχώρητη και γι'αυτό.... Παρ'όλ'αυτά, ο Στέφανος την αγαπάει ακόμα, κι ας την κατηγορεί , και θα ήθελε να την δεί να αλλάζει. Τον ακούσαμε πριν καιρό να λέει στο Χρήστο "μάνα μου είναι, τι να κάνω?" Τέλος πάντων, απ'τη στιγμή που η Αντιγόνη έχει κάνει φόνο, η τιμωρία της είναι σίγουρη, όποιος κι αν την υπερασπιστεί στη νέα δίκη, δεν είναι δυνατόν να μείνει ατιμωρητη μιά τέτοια πράξη.... Εκτός αν πάθει τέτοιο σόκ, αν καταδικαστεί σε φυλάκιση, που μείνει ξανά φυτό, μόνιμα αυτή τη φορά! Δυστυχώς, αφού της χρέωσαν φόνο, δεν υπάρχει επιστροφή γι'αυτήν....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 10:40 am

JESSIE δεν διαφωνώ οτι η Νταίζη κάτω απο άλλες συνθήκες ίσως είχε εξελιχθεί σε έναν διαφορετικό άνθρωπο γιατί είμαι της θεωρίας οτι οι άνθρωποι είναι προιόν της ανατροφής τους κι όχι του dna τους
Όμως είναι λίγο αστείο ο Χρήστος που δικαιολόγησε τη Νταίζη να βρίζει για το ίδιο πράγμα την Αντιγόνη
Δύο μέτρα και δύο σταθμά για άλλη μια φορά

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 11:12 am

Μπά, ο Χρήστος τά' ψαλε της Νταίζης όπως της αξίζει, χωρις να της δώσει ελαφρυντικά, αλλά τά'ψαλε και στην Αντιγόνη, για το δικό της μερίδιο ευθύνης. Ετσι είναι μέσα και στις δύο περιπτώσεις ! Το κακό είναι οτι θα τον τουμπάρουν πάλι εντός ολίγου! Με τη μία αγαπιώνται , βλέπεις, κι η άλλη τον έχει ευεργετήσει σχετικά με τον αδελφό του...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ioanna T Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 12:38 pm

Το επεισόδιο δεν μπορώ να το σχολιάσω πλήρως γιατί πλέον είναι λίθοι,πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως εριμμένα...Χώρια που το βλέπω εκ των υστέρων και παραπάνω από τις μισές σκηνές περνούν στο fast forward...Το μόνο που έχω να πω είναι ότι λυπάμαι ορισμένους ήρωες.
Λυπάμαι το Λευτέρη για τις ελάχιστες σκηνές που παρουσιάζεται,για το ότι σε αυτές κάνει το Sherlock Holmes με το αζημίωτο και για το ότι μάλλον νομίζει ότι τα έχει ακόμα με την Εύα.
Λυπάμαι την Εύα,που είναι παγιδευμένη ανάμεσα σε μια μάνα ανίκανη να χειριστεί τα δύσκολα και σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για την παθογένεια της οικογένειάς της και μια κόρη που έχει αναγάγει τη σπόντα σε επάγγελμα.Η συζήτηση της Μαρίλιας με το Νικόλα καλή σκηνή,αλλά ανακριβέστατη.Για να καταλάβω,κατηγορεί την Αγγέλα για μεροληψία υπέρ της Εύας?
Μπορεί να φανεί περίεργο,αλλά λυπάμαι την Αντιγόνη.Σατανική δε λέω,αλλά δεν είναι αυτή που παζαρεύει πτώματα.Μέχρι και ο Στέφανος την κατηγορεί για τον τρόπο που έχει φερθεί στη Νταίζη τη στιγμή που όλοι βρίσκουν ελαφρυντικά για την,με συγχωρείτε,εμετική συμπεριφορά της κόρης της.Είναι από τους λίγους χαρακτήρες που,μέσα στη μοναξιά και τις σκοτεινές τους σκέψεις,μου εμπνέουν σεβασμό,γεγονός που οφείλεται κατά πολύ σε μια εκπληκτική ερμηνεία.God save the queen...
Λυπάμαι το Λουκά και τη Νόρα,όταν στον πρώτο κύκλο τους έβλεπα μαχητικούς δικηγόρους,άψογα δομημένους χαρακτήρες με τα καλά και τα κακά τους και τώρα τους βλέπω θύματα μιας Σταυροφορίας όπου,ελέω κακού,στο ρόλο των απίστων πρωταγωνιστεί ένας χαρακτήρας ναι μεν αμφιλεγόμενος,όπως του Ρούσσου,επ'ουδενί όμως ο ορισμός του κακού.Τι να γίνει όμως,δε γίνεται σε όλους να ανάβουμε κεριά...
Πάντως δεν μπορώ να πω ότι το επεισόδιο μου ήταν αδιάφορο,γιατί το θέμα της Μαρίλιας έχει,αν παρουσιαστεί προσεκτικά,ενδιαφέρον και έχει κάτι από πρώτο κύκλο... )) ,γιατί μου αρέσουν,έστω και με το σταγονόμετρο,Στέφανος και Εριέττα Opados και γιατί όταν άκουσα αυτό το ''Σκάσε''του Χρήστου.......... ^^ ^^ ^^ ....

Ta σέβη μου σε όλους τους γράφοντες για την διαύγεια και το κέφι τους!Keep commenting,είστε το τελευταίο προπύργιο!
Υ.Γ.Πείτε μου ότι η μπλούζα της Μελίτας σήμαινε ότι παραιτήθηκε από το γραφείο και άρχισε να δουλεύει σε κατάστημα οπτικών... pleeease
Ioanna T
Ioanna T
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Σ'αεροπλάνα και βαπόρια...
Ασχολίες : Χορός,σινεμά,φίλοι,ταξίδια,Μυστικά

Δημοσίευση από marakii Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 1:57 pm

Eγώ θα πω όσα μου άρεσαν....

• ΛουκαΝοράκια ..... υπέροχος και ο αρχικός τους διάλογος και η σκηνή στο σπίτι με τα φιλάκια και τη μπέμπα που ήθελε φιλί

• Πέτρος-Λουκάς στην Εδέμ

• Το ξέσπασμα του Χρήστου

• Ο διάλογος ανάμεσα σε Μαρίλια-Νικόλα

• Η Αμαλία που για ακόμη μια φορά μίλησε αληθινά αλλά και με χιούορ στη Μελίτα

• Παναγιώτης-Πέτρος

• Στέφανος-Έρη
marakii
marakii
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 2:04 pm

Ioanna T. , μου άρεσε πολύ το σχόλιό σου. Ειδικά η άποψή σου για την Αντιγόνη (και σε αντιδιαστολή με τη Νταίζη) νομίζω τοποθετεί το θέμα στη σωστή του διάσταση. Μόνο που σε βρίσκω ίσως λίγο αυστηρή με τη Μαρίλια. Τα παιδιά στην εφηβεία, έστω και την όψιμη, έχουν συχνά την τάση να γίνονται εριστικά και να "εξυπνακίζουν" (εδώ το κάνουμε πολλές φορές και οι μεγαλύτεροι)! Πόσο μάλλον που η Μαρίλια έχει μεγαλώσει σε μια πολύ ιδιάζουσα και κάθε άλλο παρά ήρεμη και ανέφελη οικογενειακή ατμόσφαιρα.
nefelik, σωστά το λές. Από πρελούδια χορτάσαμε. Καμιά φούγκα δε βλέπουμε μέχρι στιγμής...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από zwi Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 2:27 pm

Clarabelle έγραψε:

Ας πω και γω δυό λόγια

Παρατηρώ οτι δεν υπάρχει συνέπεια και συνέχεια. Μια σειρά σπονδυλωτή παρακολουθούμε. Τελειώνει ένα θέμα και πιάνουμε ένα άλλο χωρίς να υπάρχει μια ροή σ αυτά που βλέπουμε Ίσως γι αυτό δεν υπάρχει πια προσδοκία. Δεν τρέχουν ιστορίες που να μας κάνουν να ανυπομονούμε για τη συνέχεια.

Η σκηνή της Μαρίλιας με το Νικόλα ήταν η μόνη σκηνή του επεισοδίου που συνδεόταν με όσα έχουμε δει στο παρελθόν. Έχουμε παρακολουθήσει τη σχέση της με το Νικόλα να αναπτύσεται και ήταν φυσικό να είναι εκείνος που θα αναλάμβανε να της μιλήσει τώρα που δυσκόλεψαν τα πράγματα

Πέρα απ αυτό ήταν καλογυρισμένη ο Γιαννακόπουλος πολύ καλός ο διάλογος προσεγμένος και όσα είπαν συνεπή στους χαρακτήρες των ηρώων.

Απο εκεί και πέρα όλα τα άλλα σκηνούλες για να δικαιολογηθεί η καινούρια ιστορία που στήνουν.

Ενα χρόνο τώρα δεν είδαμε ούτε μια σκηνή της Εύας με τη Μαρίλια και ξαφνικά η κόρη που την είχαμε χάσει έγινε μείζον θέμα ενώ το μωρό που στο πρώτο μισό της σεζόν είχε γίνει προέκταση του χεριού της Εύας εξαφανίστηκε μέχρι να έρθει κάποια στιγμή που θα το χρειάζονται και θα το δούμε πάλι στις οθόνες μας.

Πιστεύω οτι όλο αυτό γίνεται για να έρθει η μικρή στη θέση της Εύας και να κατανοήσει τη μητέρα της αλλά γίνεται τόσο χοντροκομένα που μου προκαλεί γέλιο. Ξεπετούλα για να προχειροκλείσουν το θέμα της Μαρίλιας.

Σήμερα ακούσαμε οτι ο εραστής θέλει να απομακρύνει τη Μαρίλια στη Θεσσαλονίκη για να τη συναντά χωρίς πρόβλημα και ακούσαμε την Εύα να λέει οτι ο Μάνος αυτό έκανε σ εκείνη.

Δεν είμαι αμνήμων για να μου πουλάνε τέτοιες χοντράδες Η Εύα δεν πήγε στο Παρίσι για να συναντάει τον παντρεμένο εραστή της. Την πήγε σηκωτή η Αγγέλα για να γεννήσει και να μη μαθευτεί οτι έχει παιδί την παράτησε εκεί σε ένα ίδρυμα δύο ολόκληρα χρόνια κι ακόμη κι όταν συναντήθηκε με το Μάνο και άρχισαν και πάλι να έχουν σχέση εκείνος ήταν ελεύθερος. Ακόμη κι όταν τον χώρισε παρέμεινε εκεί Αυτό σημαίνει οτι εκεί ήταν η όποια ζωή είχε δεν πήγε για να συναντάει το γκόμενο.

Κι επειδή οι χοντροκομένες δικαιολογίες έχουν γίνει κατεστημένο στα μυστικά ακούσαμε τη Νταίζη να λέει οτι πήρε περιουσίες και δάγκωσε κόσμο επειδή της το χρωστούσαν και μάλιστα το Χρήστο να συμφωνεί οτι μέχρι εκεί πράγματι ειχε δίκιο. Να ρωτήσω η αφελής απο που της χρωστούσαν ο Λευτέρης η Εύα ο Άγγελος κι η Εριέττα; Αν δεν κάνω λάθος τους δάγκωσε κι αυτούς

Ο καυγάς Νταίζης Χρήστου καλός αλλά επειδή στην Εδέμ κάθε θαύμα τρείς ημέρες περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας να είναι πάλι μαζί αφού πρώτα μας πρήξουν με τον καημό της πονεμένης

Ο Χρήστος μετά το βαρύ χωρισμό που έστειλε τους τηλεθεατές των μυστικών για χαρτομάντηλα πηγαίνει να πάρει τα πράγματά του απ το σπίτι και κατηγορεί την Αντιγόνη για το ποιόν της αγαπημένης του. Άντε και μέχρι ένα σημείο είχε δίκιο Αρχίζει όμως να πετάει βαρύγδουπα στην Αντιγόνη οτι έβαλε να καθαρίσουν τον εγγονό της. Χρήστο κι εσύ στο γιατρό αγόρι μου. Κάπου χάνεις κι εσύ παλικάρι μου. Εκείνο το σάπιο κοριτσάκι που μοιράζεται το κρεβάτι σου δεν έχει ευθύνη; Μόνο η Αντιγόνη είναι επίδοξη φόνισα;

Κερασάκι στην τούρτα ο Λουκάς Την είδε Ζορό ο εκδικητής και ομολογώ οτι η εικόνα τους να αλληλοσυγχαίρονται με την Εριέττα για τη νίκη τους με άφησε με την εικόνα ενός χαιρέκακου ανθρώπου. Ίσως δεν ήταν η πρόθεσή τους να βγει έτσι η σκηνή αυτό όμως φάνηκε. Ίσως επειδή ο Πετράκης δεν είναι ακριβώς δραματικός ηθοποιός και έχει φτάσει να ερμηνεύει ένα ρόλο που δεν του ταιριάζει Δεν το γνωρίζω αλλά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό και σκηνές που θα έπρεπε να έχουν δύναμη για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον για τον επερχόμενο πόλεμο βγαίνουν διαδικαστικές

Ο Στέφανος πέρασε απ τη μάνα του κι άρχισε κι εκείνος ο άσπιλος να εκτοξεύει κατηγορίες. Δεν σας φάνηκε αχάριστος; Η Αντιγόνη έχει κάνει πολλά και άσχημα αλλά τον αγαπάει και το απέδειξε υποκύπτοντας στον εκβιασμό της Νταίζης για να τον σώσει. Δεν της έγραψε σχεδόν όσα είχε επειδή το ήθελε. Για να τον σώσει το έκανε. Ας της αναγνωρίσει αυτό τουλάχιστον.

Καθώς βαδίζουμε προς το τέλος της σεζόν έχω την αίσθηση οτι κλείνουν ιστορίες και μικραίνουν το καστ της σειράς εν όψει της επόμενης σεζόν και έχω και μια μεγάλη απορία.

Τούτη τη χρονιά η σειρά δεν είχε κεντρικό θέμα. Δεν πραγματεύτηκε κάτι συγκεκριμένο να φτάσει σε μια κορύφωση. Δεν είχε ερωτική ιστορία δεν είχε κάποιο μυστήριο πέρα απ τα διαμάντια που τα ξεπέταξαν και μονο η Νταίζη τα θυμάται που και που όταν σκέπτεται τι άλλο υπάρχει να το καρπωθεί, οπότε ειλικρινά αναρωτιέμαι πως θα κάνει φινάλε
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...υπέροχος σχολιασμός : respect :
zwi
zwi
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Σ'ένα σπίτι μαζί με τον Κωνσταντίνο Γιαννακόπουλο,τον Γιώργο Νανούρη,τον William Levy,τον Jensen Ackles,τον Ian Somerhalder και Rick Malambri μου!
Ασχολίες : Ποδήλατο,Skateboard,Κολύμβηση και πάνω από όλα πρώτος κύκλος των Μυστικά της Εδέμ!

Δημοσίευση από Ioanna T Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 2:33 pm

roria έγραψε:Ioanna T. , μου άρεσε πολύ το σχόλιό σου. Ειδικά η άποψή σου για την Αντιγόνη (και σε αντιδιαστολή με τη Νταίζη) νομίζω τοποθετεί το θέμα στη σωστή του διάσταση. Μόνο που σε βρίσκω ίσως λίγο αυστηρή με τη Μαρίλια. Τα παιδιά στην εφηβεία, έστω και την όψιμη, έχουν συχνά την τάση να γίνονται εριστικά και να "εξυπνακίζουν" (εδώ το κάνουμε πολλές φορές και οι μεγαλύτεροι)! Πόσο μάλλον που η Μαρίλια έχει μεγαλώσει σε μια πολύ ιδιάζουσα και κάθε άλλο παρά ήρεμη και ανέφελη οικογενειακή ατμόσφαιρα.
nefelik, σωστά το λές. Από πρελούδια χορτάσαμε. Καμιά φούγκα δε βλέπουμε μέχρι στιγμής...

Σ'ευχαριστώ πολύ Roria μου,οι σχολιασμοί σου είναι πάντα απολαυστικοί!Όσον αφορά τη Μαρίλια,η αντίρρησή μου δεν αφορά σε καμία περίπτωση την πίεση που νιώθει και την επιθυμία της να φύγει από το σπίτι,ούτε περιμένω ένα παιδί τόσο επιβαρυμένο να είναι σε θέση πάντα να κρίνει λογικά,παρότι έχει κάθε ικανότητα να το κάνει.Απλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να διαχωρίζει λίγο περισσότερο τη στάση της Αγγέλας από εκείνη της Εύας.Πιστεύω ότι όσον αφορά την απόδοση ευθυνών η Αγγέλα την έχει βγάλει σχετικώς καθαρή,όχι μόνο για το παρελθόν αλλά και για τη δεδομένη στιγμή,αφού κυρίως εκείνη,με τις υστερίες και τις κατασκοπίες,την ώθησε να φύγει.Αν μη τι άλλο η Εύα έδειξε καθαρά αγάπη και ανησυχία,και γι΄αυτό πιστεύω ότι θα μπορούσε να να συζητήσει έστω και λίγο μαζί της,όχι σε μορφή απολογίας αλλά διαλόγου,έστω και έντονου.Και οι δύο έχουν κατά τη γνώμη μου νιώσει την έμμεση καταπίεση της Αγγέλας,η Εύα μάλιστα περισσότερο,γι'αυτό θα ήθελα αν όχι να τις δω να συζητούν κάτι που έχουν και οι δύο βιώσει,τουλάχιστον να ακούσω περισσότερη κριτική πάνω σε αυτό και λιγότερο γενικά και αόριστα για την ανωριμότητα κλπ.της Εύας,για την οποία τόσες φορές έχουμε ακούσει.
Όσο για το πρελούδιο,η ελπίδα μπροστά στη τζαμαρία πεθαίνει πάντα τελευταία!Κι εγώ μαζί σας! Cheer
Ioanna T
Ioanna T
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Σ'αεροπλάνα και βαπόρια...
Ασχολίες : Χορός,σινεμά,φίλοι,ταξίδια,Μυστικά

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 3:14 pm

Για να πω την αλήθεια τη στάση της Αγγέλας δεν την είχα ποτέ σκεφτεί ιδιαίτερα και την αποτιμούσα μάλλον θετικά, μέχρι που έγινα μέλος του φόρουμ και διάβασα τα σχετικά σχόλια της Clarabelle. Τότε προβληματίστηκα. Δεν μπορώ βέβαια να ξεχάσω ότι η Αγγέλα μεγάλωσε τη Μαρίλια και ότι η Εύα για πολλά χρόνια δεν ασχολήθηκε καθόλου με την κόρη της, ακόμα κι όταν γύρισε από το Παρίσι. Ούτε μπορώ να αγνοήσω το πολύ βασικό οικονομικό θέμα, δηλαδή ότι η Αγγέλα συντηρούσε τόσα χρόνια το σπίτι. Όμως από την άλλη, νομίζω ότι χωρίς να το καταλάβει, γαντζώθηκε από τη Μαρίλια κι αυτό είναι εξαιρετικά βαρύ για ένα παιδί (και για οποιονδήποτε άλλωστε) και σαφώς έκανε ό,τι μπορούσε για να μην αφήσει το περιθώριο στην Εύα να φανεί μητέρα για τη Μαρίλια, όταν πλέον είχε την ωριμότητα και τη διάθεση να το κάνει. Από την άλλη η Εύα έχει προφανώς ενοχές για την παραμέληση τόσα χρόνια του παιδιού και δεν μπορεί να βάλει στη θέση της την Αγγέλα τώρα που εξώφθαλμα πια παρεκτρέπεται και κάνει τα πράγματα χειρότερα. Πιστεύω ότι σ' αυτό θα βοηθούσε κάτι που έγραψε η Clarabelle. Να εγκατασταθεί η Εύα με τα παιδιά της σε δικό της σπίτι. Όμως κάτι τέτοιο αφενός θα ήταν πολύ σκληρό για την Αγγέλα και αφετέρου θα σήμαινε καινούργιο σκηνικό και άνοδο του budget της σειράς, οπότε μάλλον πρέπει να το ξεχάσουμε.
Καλώς ήρθες κι εσύ στο κλαμπ της τζαμαρίας! lol!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από elenp Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 3:26 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Μου άρεσε η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα στο γραφείο, ο Λουκάς δεν δέχτηκε την συμφωνία και η Νόρα αν και ήταν διστακτική είπε ότι θα είναι μαζί του. Η σκηνή με την Δάφνη, τον Νικόλα και τον Ηλία ήταν πολύ ωραία, ο Νικόλας μίλησε με την Μαρίλια και αμέσως πήγε για να συζητήσει μαζί της, ο Ηλίας ήθελε να πάει μαζί του αλλά η Δάφνη του είπε πώς καλυτερα θα είναι να συζητήσουν μόνοι τους. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα στο σπίτι που συζητούσαν για την Μαρίλια ήταν πολύ καλή, φαίνεται ότι νοιάζονται και αυτοί και ότι δεν ασχολούνται μόνο με το αν θα δεχτούν ή όχι την πρόταση. Η σκηνή με την Εύα, την Δάφνη, τον Νικόλα και την Αγγέλα ήταν πολύ ωραία, ο Νικόλας τους είπε για την Μαρίλια, η Δάφνη τον ρωτούσε αν την ρώτησε για να μάθει περισσότερα ενώ η Εύα και η Αγγέλα ανησυχούν με ποιόν έκανε σχέση και θέλουν να τον βρουν πράγματα γι' αυτόν. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα που συζητούσαν για την συνάντηση με τον Ρούσσο στην κατασκήνωση, ήταν πολύ καλή.

Γενικά το επεισόδιο ήταν ωραίο και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 4:29 pm

roria έγραψε:Για να πω την αλήθεια τη στάση της Αγγέλας δεν την είχα ποτέ σκεφτεί ιδιαίτερα και την αποτιμούσα μάλλον θετικά, μέχρι που έγινα μέλος του φόρουμ και διάβασα τα σχετικά σχόλια της Clarabelle. Τότε προβληματίστηκα. Δεν μπορώ βέβαια να ξεχάσω ότι η Αγγέλα μεγάλωσε τη Μαρίλια και ότι η Εύα για πολλά χρόνια δεν ασχολήθηκε καθόλου με την κόρη της, ακόμα κι όταν γύρισε από το Παρίσι. Ούτε μπορώ να αγνοήσω το πολύ βασικό οικονομικό θέμα, δηλαδή ότι η Αγγέλα συντηρούσε τόσα χρόνια το σπίτι. Όμως από την άλλη, νομίζω ότι χωρίς να το καταλάβει, γαντζώθηκε από τη Μαρίλια κι αυτό είναι εξαιρετικά βαρύ για ένα παιδί (και για οποιονδήποτε άλλωστε) και σαφώς έκανε ό,τι μπορούσε για να μην αφήσει το περιθώριο στην Εύα να φανεί μητέρα για τη Μαρίλια, όταν πλέον είχε την ωριμότητα και τη διάθεση να το κάνει. Από την άλλη η Εύα έχει προφανώς ενοχές για την παραμέληση τόσα χρόνια του παιδιού και δεν μπορεί να βάλει στη θέση της την Αγγέλα τώρα που εξώφθαλμα πια παρεκτρέπεται και κάνει τα πράγματα χειρότερα. Πιστεύω ότι σ' αυτό θα βοηθούσε κάτι που έγραψε η Clarabelle. Να εγκατασταθεί η Εύα με τα παιδιά της σε δικό της σπίτι. Όμως κάτι τέτοιο αφενός θα ήταν πολύ σκληρό για την Αγγέλα και αφετέρου θα σήμαινε καινούργιο σκηνικό και άνοδο του budget της σειράς, οπότε μάλλον πρέπει να το ξεχάσουμε.
Καλώς ήρθες κι εσύ στο κλαμπ της τζαμαρίας! lol!

Βλέπω το θεματάκι απ την πλευρά της μητέρας
Το γεγονός και μόνο οτι η Αγγέλα όταν η Εύα της είπε οτι είναι έγκυος έκρυψε το παιδί της ήταν εγκληματικό
Ακούσαμε το Νικόλα να εξιστορεί οτι πήγαινε στο σπίτι της Εύας και η Αγγέλα του έλεγε συνεχώς οτι λείπει οπότε δεν την συνάντησε ποτέ.
Αυτό μαζί με το νεαρό της ηλικίας της Εύας ήταν αρκετό για να οδηγήσει ένα ευαίσθητο παιδί στην κατάθλιψη
Νομίζω οτι με τη συμπεριφορά της γέμισε την κόρη της ενοχές και την έκανε να νοιώσει ντροπιασμένη και μάλιστα για κάτι για το οποίο δεν ευθυνόταν
Όταν στη συνέχεια η Εύα γέννησε και μπήκε στο ίδρυμα έφερε τη Μαρίλια στην Ελλάδα και τη δήλωσε ως παιδί δικό της και του Κυριάκου
Όταν πάλι το παιδί της βγήκε απ το ίδρυμα όπου νοσηλεύτηκε δύο χρόνια ήταν ακόμη πιο εγκληματικό το ότι το άφησε μακριά και δεν το έφερε πίσω να το στηρίξει και να του δώσει μια ευκαιρία να γνωριστεί με το μωρό
Έκανε μεγάλες θυσίες για να μεγαλώσει τη Μαρίλια και το αναγνωρίζω κι έχω πει πολλές φορές οτι υπήρξε καλή μητέρα για τη Μαρίλια και άθλια μητέρα για την Εύα
Το γεγονός οτι μάθαμε απ το Στέφανο ότι όταν επρόκειτο να παντρευτούν του είχε μιλήσει για την ύπαρξη του παιδιού της και ετοιμαζόταν να το πάρει μετά το γάμο μαζί τους στο Παρίσι σημαίνει οτι απο κάποια στιγμή και μετά είχε αρχίσει να σκέπτεται οτι έχει ένα παιδί που όμως δεν γνώριζε και δεν είχε τον παραμικρό δεσμό μαζί του.
Άλλωστε όταν γύρισε να διεκδικήσει όσα της έταξε ο Μάνος απο μικρές λεπτομέρειες φαινόταν οτι ήθελε να κυνηγήσει εκείνο το όνειρο του γυάλινου πύργου που δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ένα σπίτι όπου όλος ο κόσμος θα έβλεπε την ευτυχία και οτι μέσα σ αυτό κάπου υπήρχε και η σκέψη της μικρής
Νομίζω οτι συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι είχε πίσω της μια μακροχρόνια νοσηλεία για κατάθλιψη βρίσκω λογικό που άργησε να βάλει τα πράγματα σε μια τάξη
Ηταν επίσης ολοφάνερο οτι άρχισε να αγαπάει τη Μαρίλια όχι απ την αρχή αλλά σταδιακά όταν πήρε το χρόνο της και άρχισε να τη γνωρίζει
Η Αγγέλα δυστυχώς ούτε σ αυτό δεν βοήθησε Τη μια μέρα της έλεγε να μάθει το παιδί την αλήθεια και την επομένη να μη μάθει το παιδί τίποτα πριν πεθάνω
Άλλωστε καποια στιγμή ομολόγησε στην Εύα οτι με τη Μαρίλια πήρε μια δεύτερη ευκαιρία να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί (ας μην ξεχνάμε πως μεγάλωσε η Εύα μέσα στο ξύλο) στερώντας αυτή την ευκαιρία απ την Εύα
Νομίζω οτι αν η Εύα χειριζόταν μόνη το θέμα που προέκυψε τώρα θα μπορούσε να βρει τη χρυσή τομή αλλά η υστερία της Αγγέλας δεν βοηθάει.
Είναι γεγονός οτι δεν μπορεί να πάρει τα παιδιά της και να φύγει γιατί θα ήταν αχαριστία αλλά σίγουρα πρέπει κάποια στιγμή να ζήσει μόνη και να είναι εκείνη που θα παίρνει τις αποφάσεις
Νομίζω οτι μόνο αν η ίδια η Αγγέλα το καταλάβει θα έχει η Εύα αυτή την ευκαιρία διαφορετικά θα υπάρξει μακροπρόθεσμα πρόβλημα και με τον Άγγελο.
Αυτό που ζούν είναι το δικό της σπίτι και την έχω δει πολλές φορές να θέλει να επιβάλει τη γνώμη της με αυτόν τον πλάγιο τρόπο που χρησιμοποιούν κάποιες γυναίκες κάνοντας πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους. Θυμίζω τον τρόπο που προσπαθούσε να πείσει την Εύα να μην αφήσει το Στέφανο μόνο του με το παιδί αφήνοντας ξεκάθαρα να φανεί οτι διαφωνούσε που του επέτρεπε να το δει
Δεν ελπίζω σε πολλά αλλά ο τρόπος που θα το χειριστούν είναι ένα απ τα ελάχιστα πράγματα που περιμένω πια να δω

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από fay Την / Το Τετ Απρ 13, 2011 5:03 pm

Συμφωνώ με την Clarabelle σε όσα είπε για την Αγγέλα. Ήταν πραγματικά άθλια μάνα για την Εύα και δυστυχώς όσα έκανε για τη Μαρίλια δεν αναιρούν το γεγονός ότι στέρησε από την κόρη της το παιδί της και δεν της έδωσε ποτέ την ευκαιρία να το γνωρίσει και να δεθεί μαζί του. Όταν η Μαρίλια έμαθε την αλήθεια για την Εύα όλοι έσπευσαν να της επισημάνουν ότι η Αγγέλα έκανε τα πάντα γι΄αυτήν, ότι τη μεγάλωσε σωστά και με θυσίες, κανείς όμως δε φρόντισε να της δώσει να καταλάβει το τραγικό λάθος που έκανε αυτή η γυναίκα να μην αφήσει την Εύα να αναλάβει τις ευθύνες της μητρότητας όταν βγήκε από το ίδρυμα. Μπορεί η Εύα να έκανε λάθη πολλά αλλά μεγάλο μέρος της ευθύνης όσο αφορά τη Μαρίλια έχει η Αγγέλα. Αυτό που έκανε, να δηλώσει το παιδί δικό της, ομολογώ ότι μου θύμισε το έργο της Λιλής Ζωγράφου ''Η αγάπη άργησε μια μέρα'', όπου η μητέρα της ηρωίδας κάνει ακριβώς το ίδιο. Όταν η κόρη της μένει έγκυος κρύβει την εγκυμοσύνη από τον πατέρα της και όταν γεννιέται το παιδί προσποιείται ότι το γέννησε εκείνη για να προστατεύσει την κόρη της από την κοινωνική κατακραυγή γιατί το παιδί ήταν νόθο. Θεωρώ όμως απαράδεκτο και οπισθοδρομικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο στην εποχή μας και στην προκειμένη περίπτωση η Αγγέλα δεν το έκανε από πουριτανισμό αλλά μάλλον το είδε εγωιστικά σαν δεύτερη ευκαιρία να μεγαλώσει ένα παιδί καλύτερα από ό,τι είχε μεγαλώσει την Εύα η οποία πλήρωσε και το μεγαλύτερο τίμημα.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης