Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

+32
Foulitsa
pasxalitsa
sarita
aglaitsa
JESSIE
ntinafer
evanna
nadiap
fay66
Cancoon
edem4ever
lizzie
katie007
doctor
alkisti
evaki16
soso
kapetanissa
roria
sifantid
space
nefelik
dm10811
gxnel
afroditi_norakii
DESPOINA
fantina
panpetrakatsi
taradoula
trelli petrakitsa
loukitsa
Clarabelle
36 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap15%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 15% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap21%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap21%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap15%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 15% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap10%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 10% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap18%Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 18% 
[ 12 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 67
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από edem4ever Σαβ Απρ 30, 2011 1:32 pm

"Στέφανα-Στεφάνια"


"Του γάμου"

Συμβολίζουν λέει την επιβράβευση για την αρετή και την αγνότητα του ζευγαριού... Ναι, ντάξει...! Δεν ξέρω αν θα τους στεφανώσουμε, αλλά κάτι για μέλλον άκουσα και θέλω να ελπίζω...! Μέτα τα κουτάκια βέβαια στην καρδιά, έχουμε τα κομμάτια μου μοιράζονται από δω κι από κει και το κατώ με την καρδιά είναι ότι δεν είναι σαν το συκώτι, δεν αναπλήρώνεται... Τέλος πάντων θα δείξει, αν θα το δω δεν ξέρω... Κατά την ερωτική σκήνη δεν ήθελα να αλλάξω κανάλιούτε να βγάλω τη σοκολ'ατα που έτρωγα άρα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ ωραία, ήταν έρωτας, όχι σεξ!


"Της κηδείας..."

Ναι το ξέρω είμαι μακάβρια, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι τα θέλουν τα στεφάνια, τέλος πάντων... Κάτι μου λέει λοιπόν ότι ο άγνωστος χ, ψ και ω που στέλνει λουλουδάκια, όχι άκυρο, διαμαντάκια, ντιβιντιά και επιστρέφει λίτρα είναι.... τα-ρα-τα-ταν! ο Λαζαρίδης!!! Ναι, ναι ακούστε που σας λέω! Επέστρεψε τα λίτρα, γιατί ήθελε να πάνω στον εγγονό του, αυτό το ξέραμε από την αρχή... Κρατάει τα διαμάντια γιατί πιστεύει ότι τα δικαιούται, ίσως έχει κι αυτός μερίδιο... Παρακολουθεί τη γυναίκα του και της κόρης γιατ'ι προφανώς δεν έχει σε καμία από τις δύο ούτε εμπιστοσύνη ούτε εκτίμηση... Δεν θέλει να αποκαλυφθεί το πτώμα του Αραβαντινού γιατί αυτός τον σκότωσε... Το ακράδαντο βέβαια επειχήρημά μου που θα σας πείσει με τη μία είναι ότι οι κινήσεις του μοιάζουν με αυτές του Στέφανου στον πρώτο κύκλο, η κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο!!! Τσάμπα τα στεφάνια στην κηδεία του μακαρίτη, αναστήθηκε ο Λάζαρος-ίδης!!!


"Τον Ολυμπιακών αγώνων"

Η ευγενης άμιλλα, ο συναγωγισμός, το γκρέμισμα των τειχών... Κι όλα για ένα στεφάνι...Ελπίζω ο Ρούσσος να μην περιμένει να τον δαφνοστεφανώσουμε για τον αγώνα του έτσι... Για μένα μιλάω δηλαδή, για από τη Στέλλα όλα τα περιμένω πια... Σε λίγο θα τις μαζέψει τις δάφνες... Νόμιζω ότι βλέπω άλλη σειρά ώρες ώρες... Τέεοιο μένος και από το Λουκά και από το Ρούσσο ο ένας για τον άλλο, για να μην πω για τον κύριο "τα αγαπώ αυτά τα παιδιά" που σε λίγο θα αρχίσω να πιστεύω ότι εννοούσε τα Ζουζούνια...! imarton


"Της εργατικής Πρωτομαγιάς"

Ψάχνω να βρω που θα βγω αύριο για να πιάσω το Μάη, άκου έκφραση, μα ποιος την σκέφτηκε; Άλλος ένας άνεργος προστέθηκε στις τάξεις του ΟΑΕΔ και να πω ότι στεναχωρήθηκα θα είναι ψέμα... Καίρο τώρα ήλπιζα να ξεκουμπιστεί! Ναι δεν είμαι στο πνεύμα το παραδέχομαι, αλλά περισσότερα ήταν τα προβλήματα που δημιουργούσε η Μελίτα παρά η βοήθεια που πρόσφερε! Στο καλό λοπόν...!


"Το αγκάθινο"

Ο Ηλίας τελευταία μου δίνει την αίσθηση ότι το χάνει και η Δάφνη αρνείται να δεχτεί ότι ο πατέρας της χρειάζεται βοήθεια, παρά τις συγκλονιστικές σκήνες που μας δίνει ο κ. Αρζόγλου, κάπου έχει αρχίσει να με κουράζει η απραξία της Δάφνης και αυτό το πέρα-δώθε στην Εδέμ. Δεν πιστεύω ότι η λύση σε αυτό το πρόβλημα θα είναι η τυχόν επιστροφή του Ηλία στην Εδέμ...


"Τα υπόλοιπα δεν λέγονται από το τηλέφωνο...!"

Τα Λουκονοράκια ψώνισαν για τη μπέμπα, στη γέννα θα ξανασχοληθούμε πάλι... Η Εύα και ο Λευτέρης κάτι κάνουν ανάθεμα κι έχω καταλάβει τι... Η Νταίζη με το Χρήστο πιάσαν τα υψώματα και προς στιγμήν νόμιζα ότι ο Χρήστος καρτούσε χάρτη για να βρουν προς τα που θα το σκάσουν... Το επεισόδιο, ναι.... Δεν μου έκανε και ιδιαίτερη εντύπωση και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν πρόκειται να μου κάνει και τίποτα εντύπωση πια... Όχι ψέματ, μου κάνει το γεγονός ότι εξακολουθώ να βλέπω τηλεόραση 7-8! Τα υπόλοιπα που θα ήθελα να γράψω, πραγματικά δεν λέγονται!!!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από Cancoon Σαβ Απρ 30, 2011 1:41 pm

Η σκηνή Μελίτας Νόρας ήταν εξαιρετική. Αυτή είναι η αληθινή Μελίτα. Αυτή που αναγνωρίζει μόνο το καλό στους άλλους.

Ως προς το Στέφανος Εριέττα αυτό που φάνηκε καθαρά ήταν πως ξενέρωτο ξεκίνησε, ξενέρωτο θα συνεχίσει.
Παραβλέπω το γεγονός ότι η Εριέττα έκανε για 1.000.000ή φορά ερωτική εξομόλογηση στον Στέφανο και περνάω σε αυτά που της είπε αυτός. "Θα σε στηρίξω, θα είμαι δίπλα σου, κάποια κομμάτια μας τα αφήνουμε στο παρελθόν".
Αυτό το πράμα ανάμεσα στον Στέφανο και την Εριέττα είναι η επιτομή του συμβιβασμού, της μετριότητας, των εκλογικευμένων ανθρωπίνων σχέσεων όπου απουσιάζει κάθε όμορφο ερωτικό συναίσθημα.
Ο Στέφανος είναι ένας δειλός, που συνειδητοποιημένα θα αρκεστεί στα λίγα: στην στήριξη και στην εκτίμηση προς μια γυναίκα στην οποία δεν μπορεί καν να πει ένα "σ'αγαπω" ένα "είμαι ερωτευμένος μαζί σου".
Και η Εριέττα συνειδητοποιημένα μπαίνει σε μια εξαρχής ανάπηρη συναισθηματικά σχέση, διότι γνωρίζει ότι τον έρωτα και την αγάπη που ο Στέφανος δεν της δίνει μόλις πριν λίγο καιρό να έδινε αφειδώς στην Μελίτα Ρούσσου.
Για την Εριέττα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Είναι έμπειρη, είναι ξύπνια, ξέρει πού μπλέκει και τι μπορεί να πάθει.
Για τον Στέφανο όμως λυπάμαι πραγματικά που κατάντησε να μικρύνει ο ίδιος τα πιο σημαντικά μεγέθη της ζωής ενός ανθρώπου: τον έρωτα και την αγάπη.

Η ερωτική σκηνή ήταν πάρα πολύ κακή. Ειδικά το ότι η Εριέττα δαγκωνόταν ήταν σκέτη χοντροκοπιά για να μην πω τίποτε άλλο.

Ούτε από άποψη ιστορίας ούτε από άποψη εικόνας συγκρίνεται αυτό το πράμα με το Στέφανος -Μελίτα το οποίο και περιμένω πώς και πώς να ξαναδώ, να λάμψει η οθόνη.
Cancoon
Cancoon
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από katie007 Σαβ Απρ 30, 2011 2:04 pm

<Πλουσια >μου φαινονται τα <ελεη>και του ερωτα και της αγαπης σε αυτην την μοναδικη σχεση Στεφ Εριετ...Οσον αφορα στην εικονα....,αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της ..κοκουβαγιας...μην μιλησω για ιστορια.Μελ.Στεφ.και ποια ιστορια.....? μαλλον στα <επιγραμματα>την κατατασσω....και .<ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ>που ειδαμε χθες στην οθονη μας,μονο με καφαλαια γραμματα μην πω και ΧΡΥΣΑτου αξιζει να γραφθει

katie007
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από nefelik Σαβ Απρ 30, 2011 2:15 pm

Cancoon έγραψε: Ούτε από άποψη ιστορίας ούτε από άποψη εικόνας συγκρίνεται αυτό το πράμα με το Στέφανος -Μελίτα το οποίο και περιμένω πώς και πώς να ξαναδώ, να λάμψει η οθόνη.
Φυσικά και δεν συγκρίνονται. Όπως πολύ σωστά γράφτηκε και πιο πάνω, αυτό που είδαμε χθες ήταν έρωτας με τρυφερότητα, ζεστασιά και διάχυτο ερωτισμό, ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που επιλέγουν συνειδητά να είναι μαζί. Η χημεία και το ταλέντο μίλησαν...

Το Στέφανος – Μελίτα δεν μας είχε προσφέρει τίποτα άλλο πέρα από σκηνές ακαλαίσθητου σεξ σε πατώματα, σε μια προσπάθεια να φανεί ότι πρόκειται για μεγάλο πάθος και να αντισταθμιστεί η ανύπαρκτη χημεία, και όλα αυτά με μια ηρωίδα που αρχίζει να αναστενάζει πριν καν δει το έτερον ήμισυ, μόλις ακούσει το κουδούνι της πόρτας...

Όσο για την ιστορία, όποιος έχει παρακολουθήσει τη σειρά, έχει δει όλα αυτά που δένουν το Στέφανο με την Εριέττα και όλα τα αληθινά και βαθιά συναισθήματα που υπάρχουν μεταξύ τους, σε αντίθεση με το Στέφανο και τη Μελίτα που το μόνο που τους ένωνε ήταν μερικά κρεβάτια (συγγνώμη, πατώματα) και μεταξύ τους δεν υπήρχε ούτε αγάπη, ούτε εμπιστοσύνη (τουλάχιστον από την πλευρά της Μελίτας), ούτε καν μια στοιχειώδης επικοινωνία.

Υ.Γ. Loukitsa, kapetanissa, roria, gxnel, fantina, soso και edem4ever : respect :

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από kapetanissa Σαβ Απρ 30, 2011 2:19 pm

Cancoon έγραψε: Αυτό το πράμα ανάμεσα στον Στέφανο και την Εριέττα είναι η επιτομή του συμβιβασμού, της μετριότητας, των εκλογικευμένων ανθρωπίνων σχέσεων .....
Ο Στέφανος είναι ένας δειλός, που συνειδητοποιημένα θα αρκεστεί στα λίγα: στην στήριξη και στην εκτίμηση...

Δηλώνω περήφανα, συνειδητοποιημένα δειλή και συμβιβασμένη, εκλογικευμένη και μέτρια, και θα αρκεστώ σε αυτά ακριβώς τα "ολίγα".... sisi

Cancoon έγραψε:....το Στέφανος -Μελίτα το οποίο και περιμένω πώς και πώς να ξαναδώ, να λάμψει η οθόνη.

Άσε, οφθαλμική ευαισθησία, στραβώθηκα απ'τη λάμψη και με εντολή γιατρού θα πάω πάσο.... Cool



ΥΓ katie007 και nefelik Wink Thumbs up

kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από fay66 Σαβ Απρ 30, 2011 2:33 pm

Λοιπόν ας ρίξουμε και εμείς μια κριτική του χθεσινού.

Ο Στέφανος και η Εριέττα τα βρίσκουν. Μόνιμα; Θα δείξει. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και μια καρακατίνα και παραφυλάει στη γωνιά. Και μιας και έχουμε δει πολλά παράλογα , ας κρατήσουμε μικρό καλαθάκι.Πάντως τον προτιμώ με την Εριέττα , παρά με το ανώριμο , κακομαθημένο πλουσιοκόριτσο.

Ο Ρούσσος τώρα. Δεν αμφιβάλλω ότι πραγματικά αγαπάει το Λουκά. Μπορεί να τον πήρε κοντά του για να τον προσέχει λόγω της παράνομης υιοθεσίας και από τύψεις στην αρχή , αλλά είναι σίγουρο ότι στη πορεία τον αγάπησε σαν παιδί του.
Μπορεί και ο Λουκάς να τραβάει τα άκρα με τη συμπεριφορά του. Έχει δίκιο για αυτά που σκέφτεται . Όμως φοβάμαι ότι κάπου αρχίζει και χάνεται ο έλεγχος. Θα το φτάσει προς το τέλος. Αυτό είναι βέβαιο. Αποτέλεσμα να δούμε το χειρότερο πρόσωπο του Ρούσσου.
Είπαμε ότι είναι μεγαλοδικηγόρος με τις σκοτεινές του πλευρές. Με τις κουβέντες του όμως προς την Αμαλία μου θύμησε λιγουλάκι τον Αντύπα. Φοβάμαι ότι θα αρχίζει και να συμπεριφέρεται και έτσι. Καλό θα είναι να το προσέξουν αυτό οι συγγραφείς .Άλλο Βέρα , άλλο Μυστικά. Στο σημείο που δείχνουν ότι φτάνει ο Ρούσσος δε διαφέρει και πολύ από τον Άγγελο.
Να θέλει να παρουσιάει την Εύα ότι κυνηγά περιουσίες και διαθήκες(για το ότι ήταν το τρίτο πρόσωπο στο γάμο της κόρης του άδικο δεν είχε εδώ που τα λέμε)Να θέλει να παρουσιάσει ανίκανους και εκβιαστές το Λουκά και τη Νόρα. Να θέλει να παρουσιάσει το Νικόλα ως εκδικητή του αδερφού και ανίκανο,επικίνδυνο στη δουλειά του , όταν ο Νικόλας ήταν αυτός που του έσωσε την εγγονή του. Να θέλει να βγάλει σκάρτη τη Δάφνη μιας και ο Ηλίας καθάρισε τη γυναίκα του , ενώ ήταν ατύχημα πάει πολύ , πάρα πολύ. Αν αυτά δε θυμίσουν Άγγελο , τότε πια θυμίζουν;
Και να ήθελε κάποιος να τον δικαιολογήσει με αυτές του τις τυχόν ενέργειες και καταγγελίες εκ μέρους του και το λίγο δίκιο που είχε , το έχασε.
Και αυτό γιατί δεν βλέπω προς το παρόν το Λουκά με τη Νόρα να αμύνονται κατά αυτόν τον τρόπο, ύπουλα δηλαδή. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα κάνουν όταν τα πράγματα στριμωχτούν .
Σπόιλερ:

Όσο για την παραίτηση Μελίτας. Αναμενόμενη και πολύ πολύ καθυστερημένη.

Η Δάφνη με την υπόθεση του πατέρα της έχει αρχίσει και κουράζει.Τι άλλο πλέον περιμένει για να ζητήσει ιατρική βοήθεια. Το γιο της το Μάριο να ρωτήσει θα της πει ότι ο παππούς δεν είναι καλά.

Ο Αρζόγλου παίζει καταπληκτικά , αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα τον καταντήσουν γερομπαμπαλή .Και ο Αρζόγλου ,ως Ηλίας, μπορεί να παίξει πιο ουσιαστικό ρόλο τώρα που ο "φίλος" του έχει σκοπό να χτυπήσει τους πάντες και τα πάντα , μεταξύ αυτών και τον ίδιο. Τα παιδιά έχουν ανάγκη να ακούσουν και την πείρα , τη φωνή της λογικής. Και αντί αυτού έχουμε τον Ηλία φευγάτο και τη Στέλλα να εκπροσωπεί τη λογική; Καλά μην τρελαθούμε κιόλας..

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από taradoula Σαβ Απρ 30, 2011 2:59 pm

fay66 έγραψε:Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Confused? Με έστειλες αδιάβαστη, ομολογώ ότι έχω νοσηρή φαντασία και έχω σκεφτεί πολλούς υποψήφιους γι' αυτή τη θέση, αλλά ως εκεί δεν έφτασα. Δεν το αποκλείω βέβαια γιατί με την κα Ακρίτα όλα τα περιμένω, παρόλα αυτά το θεωρώ λίγο τραβηγμένο.
Όσον αφορά τη νέα άφιξη, σε ένα περιοδικό (συγχωρείστε με δε θυμάμαι σε ποιο) είχα διαβάσει ότι οι σενριογράφοι ψάχνουνε να βρούνε το νέο πρόσωπο που θα ενσωματωθεί στη σειρά με τα "νέα" επεισόδια και την ιστορία που θα το περιβάλλει. ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από kapetanissa Σαβ Απρ 30, 2011 3:06 pm

fay66 έγραψε:
Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! Πολύ! Thumbs up
Καλά, μ' έστειλες, αλλά ενθουσιάστηκα κιόλας..... Yess
kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από edem4ever Σαβ Απρ 30, 2011 3:17 pm

fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από taradoula Σαβ Απρ 30, 2011 3:21 pm

edem4ever έγραψε:
fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!

Αλήθεια λες πώς το σκέφτηκες; Σαν ιδέα είναι πραγματικά πολύ καλή και σίγουρα θα φέρει μεγάλες ανατροπές.
Τον Ηλία τον έχει σκεφτεί κανείς; Είμαστε σίγουρη ότι πηγαίνει από το άγριο χάραμα στην Εδέμ;

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από nadiap Σαβ Απρ 30, 2011 3:28 pm

taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!

Αλήθεια λες πώς το σκέφτηκες; Σαν ιδέα είναι πραγματικά πολύ καλή και σίγουρα θα φέρει μεγάλες ανατροπές.
Τον Ηλία τον έχει σκεφτεί κανείς; Είμαστε σίγουρη ότι πηγαίνει από το άγριο χάραμα στην Εδέμ;

Ευκλείδης και Ηλίας; Καλά τώτα με στείλατε κανονικά. Δεν κάθομαι να συζητήσω αδυναμίες του καθενός γιατί και όλα τα άλλα σενάρια που έχουν συζητηθεί έχουν μικρά ή μεγαλύτερα κενά. Αυτά πάντως κι αν θα ήταν ανατρεπτικά σενάρια.
nadiap
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από taradoula Σαβ Απρ 30, 2011 3:30 pm

nadiap έγραψε:
taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!

Αλήθεια λες πώς το σκέφτηκες; Σαν ιδέα είναι πραγματικά πολύ καλή και σίγουρα θα φέρει μεγάλες ανατροπές.
Τον Ηλία τον έχει σκεφτεί κανείς; Είμαστε σίγουρη ότι πηγαίνει από το άγριο χάραμα στην Εδέμ;

Ευκλείδης και Ηλίας; Καλά τώτα με στείλατε κανονικά. Δεν κάθομαι να συζητήσω αδυναμίες του καθενός γιατί και όλα τα άλλα σενάρια που έχουν συζητηθεί έχουν μικρά ή μεγαλύτερα κενά. Αυτά πάντως κι αν θα ήταν ανατρεπτικά σενάρια.

Άσχετο μήπως είμαστε σε λάθος τόπικ και φάμε καμιά καμπάνα;

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από edem4ever Σαβ Απρ 30, 2011 3:31 pm

taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!

Αλήθεια λες πώς το σκέφτηκες; Σαν ιδέα είναι πραγματικά πολύ καλή και σίγουρα θα φέρει μεγάλες ανατροπές.
Τον Ηλία τον έχει σκεφτεί κανείς; Είμαστε σίγουρη ότι πηγαίνει από το άγριο χάραμα στην Εδέμ;

Φυσικά... Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τέτοιο, αν δεν ίσχυε! ))
Δεν ξέρω για τον Ηλία, δεν το έχω σκεφτεί και πολύ, απλά δεν τον έχω ικανό να εκβιάζει ή να αποδίδει δικαιοσύνη στέλνοντας διαμάντια... Η φαντασία μου σταμάτησε στον Ευκλείδη, βασικά στο Μάνο...
Και ναι είμαστε off topic!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από taradoula Σαβ Απρ 30, 2011 3:37 pm

edem4ever έγραψε:
taradoula έγραψε:
edem4ever έγραψε:
fay66 έγραψε:

Για την εξέλιξη του έργου. Το ποιος είναι ο επισκέπτης της ομίχλης και τους στέλνει τα ωραιότατα ραβασάκια, μηνυματάκια και επιστρέφει λύτρα.
Μήπως ο νους μας πρέπει να πάει και στον Ευκλείδη; Δεν το γράφω επειδή είμαι ξενύχτισσα και η νύστα βαράει κόκκινο-που λιγουλάκι είναι και αλήθεια.Το λέω σκεπτόμενη-λέμε τώρα για το σκεπτόμενη- τη σκηνή που πήγε ο Ευκλείδης και μίλησε με τον Ηλία στην Εδέμ λίγο πριν φύγει για Μονεμβασιά. Προσωπικά μου άφησε την εντύπωση ότι αυτός ξέρει πολύ πολύ περισσότερα από ότι γνωρίζουμε και υποψιαζόμαστε. Παρατραβηγμένη σκέψη , αλλά ....
Είναι στη Μονεμβασιά; Μπορεί να μιλά μαζί του η Νόρα στο κινητό άρα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι αυτός όντως είναι εκεί. Στη Στέλλα έλεγε ότι πήγαινε σε συνέδρια που στην αρχή πήγαινε και αυτή κοντά , μετά όμως; Από την άλλη δεν έχει γραφτεί πουθενά για την άφιξη νέου ηθοποιού. Άρα μήπως ο μαθηματικός με την τετράγωνη λογική ξέρει πράγματα και θάματα από τα παλιά τα οποία συνδέονται με τα τωρινά μυστήρια; Τι λέτε;

Ννννναι... Το έχω σκεφτεί και εγώ... Είναι ολίγον τρομακτικό βέβαια γιατί αρχικά απέρριψα την ιδέα, θεωρώντας ότι το παρατραβάω, -ναι η νεκρανάστση του Λαζαρίδη μου φαίνεται πιο φυσιολογική!- αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που το σκέφτηκε, νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!

Αλήθεια λες πώς το σκέφτηκες; Σαν ιδέα είναι πραγματικά πολύ καλή και σίγουρα θα φέρει μεγάλες ανατροπές.
Τον Ηλία τον έχει σκεφτεί κανείς; Είμαστε σίγουρη ότι πηγαίνει από το άγριο χάραμα στην Εδέμ;

Φυσικά... Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι τέτοιο, αν δεν ίσχυε! ))
Δεν ξέρω για τον Ηλία, δεν το έχω σκεφτεί και πολύ, απλά δεν τον έχω ικανό να εκβιάζει ή να αποδίδει δικαιοσύνη στέλνοντας διαμάντια... Η φαντασία μου σταμάτησε στον Ευκλείδη, βασικά στο Μάνο...
Και ναι είμαστε off topic!

Επειδή αυτή συζήτηση έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον και μου αρέσουνε οι απόψεις σας μήπως να πηγαίναμε στο σωστό τόπικ...είχα κάνει μια αντίστοιχη ερώτηση στο τόπικ: "ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ" θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε εκεί; ))

taradoula
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Ιωάννινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από gxnel Σαβ Απρ 30, 2011 3:52 pm

Cancoon έγραψε:Η σκηνή Μελίτας Νόρας ήταν εξαιρετική. Αυτή είναι η αληθινή Μελίτα. Αυτή που αναγνωρίζει μόνο το καλό στους άλλους.


Ο Στέφανος είναι ένας δειλός, που συνειδητοποιημένα θα αρκεστεί στα λίγα: στην στήριξη και στην εκτίμηση προς μια γυναίκα στην οποία δεν μπορεί καν να πει ένα "σ'αγαπω" ένα "είμαι ερωτευμένος μαζί σου".


Ούτε από άποψη ιστορίας ούτε από άποψη εικόνας συγκρίνεται αυτό το πράμα με το Στέφανος -Μελίτα το οποίο και περιμένω πώς και πώς να ξαναδώ, να λάμψει η οθόνη.

που αναγνωρισε καλε το καλο στους αλλους και εγω δεν το ειδα?μηπως εφτιαχνα τον καφε μου εκεινη την ωρα?εγω παντως θυμαμαι την Μελιτα να λεει στη μαμα της οτι τα παιδια το παρακαναν(αρα ειχε ηδη προδικασει οτι η ιστορια βγηκε στις εφημεριδες απο τα παιδια)..μηπως αυτο ειναι το καλο που εκαναν?που θα γινουν ολοι famous?και επισης θυμαμαι μπροστα στη Νορα και στο Λουκα να τους γλειφεται...... Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 571703

καλα ας αρκεστει σε αυτα τα "ολιγα" που μονο "ολιγα" δεν ειναι μεσα σε μια σχεση.....δεν θα τον χαλασει κιολας!!!!και μετα θα ερθουν και τα σ'αγαπω Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 759401


εμενα χθες ελαμψε η οθονη....να πανικοβληθω????
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από roria Σαβ Απρ 30, 2011 3:53 pm

[quote]
από edem4ever

.+
-"Στέφανα-Στεφάνια"


"Του γάμου"

Συμβολίζουν λέει την επιβράβευση για την αρετή και την αγνότητα του ζευγαριού... Ναι, ντάξει...! Δεν ξέρω αν θα τους στεφανώσουμε, αλλά κάτι για μέλλον άκουσα και θέλω να ελπίζω...! Μέτα τα κουτάκια βέβαια στην καρδιά, έχουμε τα κομμάτια μου μοιράζονται από δω κι από κει και το κατώ με την καρδιά είναι ότι δεν είναι σαν το συκώτι, δεν αναπλήρώνεται... Τέλος πάντων θα δείξει, αν θα το δω δεν ξέρω... Κατά την ερωτική σκήνη δεν ήθελα να αλλάξω κανάλιούτε να βγάλω τη σοκολ'ατα που έτρωγα άρα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ ωραία, ήταν έρωτας, όχι σεξ!


Ναι, με τα κομμάτια αγριεύτηκα κι εγώ λιγάκι. Εκεί που είχα ετοιμαστεί για ερωτισμούς και τρυφερότητες και αγάπες και γλύκες μου ήρθε ξάφνου στο μυαλό το νομοσχέδιο για τις μεταμοσχεύσεις!
Αφού στη σύγχυσή μου πάνω χρειάστηκε να ξαναδώ όλη τη σκηνή για να την απολαύσω όπως της άξιζε (και μου άξιζε επίσης μετά από τόσους μήνες αναμονή!) και για να εκτιμήσω το κοψοφλεβικό "την ένιωθα την αγάπη σου, Έρη" (την είπε Έρη) και όλα τα άλλα.
Και, για να επιστρέψω στην κάπως τρανσυλβάνια essence του καρδιακού τεμαχισμού, φαίνεται πως είμαι από χωριό και αυτά δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ ξέρω πως όπου είναι ένας άνθρωπος, είναι ολόκληρος. Κι άμα φύγει από εκεί που ήταν, ολόκληρος φεύγει, όπως ολόκληρος είχε πάει και ολόκληρος πηγαίνει κάπου αλλού.Αυτό το "κομματιαστό", λυπάμαι αλλά δεν το έχω καθόλου.
Κι επειδή δεν ξέρω να κάνω πολλαπλά quote, kapetanissa, μαζί σου! Δηλώνω κι εγώ βουτηγμένη μέχρι τα μπούνια στο συμβιβασμό και τη μετριότητα των οποίων δηλώνω αθεράπευτα φαν, τη δε εκτίμηση την παίρνω με ολίγη, άνευ βογκητών και αναστεναγμών (nefelik... : respect : ).
katie μου, υπομονή κι όλα θα φτιάξουν. Κι ελπίζω τώρα που γλυκαθήκαμε να μας μείνει η γεύση αυτής της γλύκας και να μην μας βρουν ανυποψίαστους κι έρθουν να μας ταϊσουν με το ζόρι κανένα σκορδοστούμπι!
Υ.Γ. Ο Ευκλείδης, ε; Respect για το σπινθηροβόλο σας μυαλό, κορίτσια! Το δικό μου ασθμαίνοντας μέχρι την Κατερινα του Ρούσσου έφτασε, αλλά του κόντυνα το λουρί κι έτσι άρχισε να ξανακάνει κύκλους γύρω από την παρέα των συγχωρεμένων.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από evanna Σαβ Απρ 30, 2011 4:49 pm

Ας πω και εγω δυο λογια μετα απο πολυ καιρο.......

Στεφανος-Εριεττα: Μου αρεσαν πολυ!Ο Στεφανος ισως να μην ειναι αυτο που λεμε καψουρης αλλα αυτο που ειδα στην οθονη μου με ικανοποιησε!Ομορφα πλανα,τελειες ερμηνειες και φυσικα ταλεντο και χημεια!Ειδικα η δευτερη τους συζητηση ηταν μοναδικη! Love!

Ρουσσος & Λουκας: Πολυ καλη σκηνη!Παντοτε εδεναν καλα μεταξυ τους αυτοι οι δυο και το απεδειξαν ακομη μια φορα! Thumbs up

Ευα-Λευτερης: Μα τι ερωτας!!!Μη μου πειτε οτι δεν συγκλονιστηκατε απο τον τροπο που τους παρουσιαζουν!Σχεση ζωης λεμε! livani Παντως η Ευα που ξερω εγω δυομιση χρονια τωρα δεν θα γυριζε να πει στον ανθρωπο που ειναι ερωτευμενη...''Εχω σοβαροτερα προβληματα τωρα,δεν μπορω να ασχολουμαι με σενα''(γιατι εμμεσως πλην σαφως αυτο του ειπε!)Τι να πω,καταστραφηκε και αυτη! imarton

Μελιτα-Αμαλια: Αμαν πια με αυτες τις επαναλαμβανομενες συζητησεις!Βεβαια συμφωνησα και σε κατι που ειπε η κατινα(και ομως μου συνεβη και αυτο Razz )''Ελεος με τη Στελλιτσα,ελεος!''Να πω οτι δεν εχει δικιο,ψεμα θα'ναι
Το ποσο χαραμιζεται η Πεφανη σ'αυτο το ''ερωτικο τριγωνο'' ας μην το σχολιασω καλυτερα...!

Ομορφες και οι σκηνες με τα Λουκονορακια,που παντα οταν μιλουν λιγο πιο ''σοβαρα'' μου αρεσουν περισσοτερο!

Καταπληκτικος για αλλη μια φορα ο Κος Αρζογλου! : respect : Βεβαια σαν να το παρατραβανε λιγο το θεματακι και θα καει και αυτο και ειναι κριμα!

Νορα-Μελιτα: Και παμε ολοι μαζι..... yey Ξεκουμπιστηκε,ξεκουμπιστηκε,ξεκουμπιστηκε! yey
Καιρος ηταν εδω που τα λεμε!Τους δακρυβρεχτους εναγκαλισμους με τη Νορα δεν θελω να τους σχολιασω γιατι θα γινω κακια! zip

Καλο λοιπον απο εμενα το επεισοδιο κυριως για Λαμπου-Σταυρου & Αρζογλου!
evanna
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από ntinafer Κυρ Μάης 01, 2011 12:23 am

ολο το επεισοδιο δεν το δα μεμονωμενες σκηνες....

συγκεκριμενα λουκανορικες το βραδυ. το τηλεφωνημα ωραιο και συμπαθητικη η σκηνη μετα αλλα θα ηθελα κατι πιο ουσιαστικο γι'αυτους τους δυο... κατι γισ την μπεμπα, κατι τελος παντων....

ειδα απο περιεργεια και την ερωτικη σκηνη στεφανου-εριεττας. ο φωτισμος ως συνηθως στη σειρα δεν ηταν και ο καλυτερος.... σιγουρα η σκηνη δεν εβγαζε και το υπερβολικο με τη μελιτα αλλα και παλι δεν μου ειπε κατι.... προσωπικα(γνωμη μου παντα) ο σταυρου δε μου καθεται γενικως σε ερωτικες σκηνες..... ετσι κι αλλιως ψιλοαδιαφοροι μου ειναι σαν ζευγαροι και δεν διακρινω καποια ιδιαιτερη χημεια.... αλλα και χημεια να μου εβγαζαν πως ειναι δυνατον να ειμαι φαν ενος ζευγαριου του οποιου ο αντρας ειναι τοσο αναποφασιστος στα ερωτικα του και δεν ξερει τι θελει? τη μια τη μια την αλλα την αλλη.... τι να πω.... δε με πολυενδιαφερι απλως ηθελα ν το θιξω...

αυτα απο μενα...

ntinafer
ntinafer
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από JESSIE Κυρ Μάης 01, 2011 8:55 am


Καλημέρα και καλό μήνα!
Το επεισόδιο μου φάνηκε καλό, στο σύνολό του, η ψήφος μου όμως θα πάει στο "τέλειο", γιατί περιείχε τη σκηνή πού, για όσους αγαπούν την Εριέττα και το Στέφανο, αποτελεί πια ένα ορόσημο για τη σχέση τους, όπως έγραψε και η Roria. Σ'αυτήν, το μικρό ανάχωμα που είχαν κτίσει μεταξύ τους, αυτό που χωρίζει τη φιλία απ'τον έρωτα, έπεσε, και οι δυό τους είναι πια κι επίσημα ζευγάρι. Η σκηνή δόθηκε πολύ όμορφα, κατά τη γνώμη μου, γιατί τους έδειξε όπως πραγματικά είναι: Η Εριέττα, μια γυναίκα δυναμική και αυτάρκης, που ξέρει να βάζει τον καθένα στη θέση του με δυό κουβέντες, είναι ευάλωτη κι αδύναμη σε σχέση με το Στέφανο κι εκείνος, που δείχνει δυνατός και ανεπηρέαστος σε κάθε περίσταση, γίνεται ταπεινός, μπροστά στο μεγαλείο της αγάπης που δέχεται από κείνη.... Της μίλησε απλά, δεν είπε βαρύγδουπα λόγια, αλλά έθεσε τον εαυτό του στη διάθεσή της, της έδωσε τη σκυτάλη για ν'αποφασίσει εκείνη τι θέλει να κάνει μ'αυτόν, στο παρόν και στο μέλλον...
Ο Σταύρου αφοπλιστικός στον τρόπο που απέδωσε αυτήν την "παράδοση" του ήρωα στα χέρια μιας γυναίκας, που ενώ ξέρει οτι έχει ήδη κερδίσει την καρδιά της, δεν φέρεται σαν κατακτητής, αλλά σαν κατακτημένος.... Και η χαρά της Εριέττας ακούγοντάς τον, ήταν κάτι πού άξιζε την αναμονή της. Ελαμψε ολόκληρη, το πρόσωπό της κοκκίνησε από ευτυχία, μοναδικό θέαμα, συγχαρητήρια στην Λάμπου για την αλήθεια πού έβγαλε!
Το ότι το παρελθόν κρατάει μιά θέση στην καρδιά του είναι κάτι που συμβαίνει σ'όλους, δεν πατάμε delete και ξεχνάμε όσα ζήσαμε, σημασία όμως έχει, και το κατάλαβε πολύ καλά η Εριέττα, οτι τα εντάσσει όλα αυτά στο ΠΑΡΕΛΘΟΝ! Κι αυτό της είναι αρκετό.
Ο,τι ακολούθησε ήταν έρωτας, όχι σέξ, όπως γράφτηκε ήδη, όπου τον κυρίαρχο ρόλο παίζει η ένωση των ψυχών, όχι μόνο του σώματος, και αυτό κάνει τη διαφορά. Και φάνηκε ακόμη μια φορά το δέσιμο και η επικοινωνία μεταξύ τους... Θα προτιμούσα, βέβαια, η σκηνή να μας παρουσιαζόταν αυτούσια, χωρις παρεμβολές άλλων σκηνών, αλλά κι έτσι ακόμη, παραμένει μοναδική....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από roria Κυρ Μάης 01, 2011 11:18 am

Jessie, καλό μήνα και από μένα!
Το σχόλιό σου ανέδειξε μια πτυχή που δεν την είχαμε, νομίζω, αναπτύξει μέχρι τώρα στο σχολιασμό. Ειδικά το ότι ο Στέφανος "... γίνεται ταπεινός μπροστά στο μεγαλείο της αγάπης που δέχεται από κείνη..." με άγγιξε ιδιαίτερα ως διατύπωση (και ως γεγονός βεβαίως).
Όσον αφορά τα κομμάτια που αφήνουμε στο παρελθόν, είναι μια μεγάλη συζήτηση. Προσωπικά πιστεύω πως αν αρχίσουμε να αφήνουμε κομμάτια στο παρελθόν, συνεχίζουμε στο παρόν ακρωτηριααμένοι. Το παρελθόν καλύτερα είναι να το αναλαμβάνει η μνήμη, που είναι κάτι διαφορετικό από τα κομμάτια της ψυχής. Αυτή φυσικά είναι μια θεωρητική κουβέντα που δεν θα την άνοιγα ποτέ, αν δεν ανησυχούσα μήπως η συγκεκριμένη αναφορά του Στέφανου δεν αποτελεί απλώς μια οριοθέτηση και μια αφετηρία για την παραπέρα εξέλιξη της σχέσης του με την Εριέττα, αλλά μια προοικονομία για καμιά απευκταία "ανατροπή" που, αν συμβεί, δεν θα είναι ολέθρια μόνο για το ζευγάρι που αγαπάμε, αλλά και για το χαρακτηρα του Στέφανου συνολικά. Μακάρι να είναι υπερβολική και αβάσιμη η ανησυχία μου. Άλλον ενδοιασμό δεν έχω κανένα, Αν έλειπε αυτό, θα το χαρακτήριζα ασυζητητί τέλειο το επεισόδιο κι εγώ.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Κυρ Μάης 01, 2011 11:41 am


Νομίζω οτι όπως έκαναν τη σειρά το άθλιο είναι τιμητικό. Μέτριο λοιπόν όπως μέτριοι και μίζεροι έγιναν κι οι ήρωές τους και ας τους πάρω με τη σειρά.

Ο Στέφανος.
Μετά την Εύα και τη Μελίτα σειρά στην αγάπη του πήρε η Εριέττα. Με την Εύα έβγαζε το ανεκπλήρωτο, με τη Μελίτα πάθος με την Εριέττα συμβιβασμό. Η ερωτική σκηνή αδιάφορη. Σίγουρα δεν έβγαζε το πρόστυχο που έβγαζαν οι σκηνές του με τη Μελίτα και σίγουρα η συζήτηση ήταν ερμηνευτικά καλή αλλά επίσης δεν ντύθηκε με το δυνατό συναίσθημα που θα περίμενα. Με άφησε με την αίσθηση οτι όταν και όποτε βρεθεί μια καινούρια που θα του προσφέρει κάτι παραπάνω απ την Εριέττα με μεγάλη ευκολία θα περάσει στην επόμενη. Όπως κάποτε διατυμπάνιζε οτι αγαπάει την Εύα και έμενε μαζί της μέχρι να βεβαιωθεί οτι δεν θα την κερδίσει ο Μάνος για να την αδειάσει αμέσως μετά, όπως έμενε με τη Μελίτα όσο του έλεγε ναι σε όλα χωρίς όμως ποτέ να την βάλλει σε πρώτη προτεραιότητα ενώ ούρλιαζε οτι είναι ο μεγάλος έρωτας της ζωής του έτσι κάποια στιγμή θα περάσει στην επόμενη όταν η Εριέττα θα πάψει να του είναι χρήσιμη ή να του ικανοποιεί το εγώ του ή όταν με τη σειρά της του φέρει αντιρρήσεις και βρεθεί κάποια άλλη που θα του γεμίζει κάποιο του κενό. Ο χρόνος που απομένει είναι ελάχιστος και δεν φτάνει για να ξεριζωθεί απ το μυαλό μου αυτή η σκέψη. Όσο κι αν φωνάξει την αγαπώ (που προς το παρόν δεν το έκανε) δεν πείθει γιατί απλά μήνες ολόκληρους έκανε το ίδιο και για τις άλλες δύο.

Η Εύα.
Αλήθεια αυτή η κυρούλα που προσπαθεί να βολέψει στην καθημερινότητα τη μίζερη ζωούλα της είναι η Εύα; Σ αγαπάω Λευτέρη μου κι εσένα και τους φίλους μου αλλά πρέπει να φροντίσω πρώτα το παιδί μου και αν μείνει χρόνος θα σταθώ δίπλα σου και θα συμπορευτούμε μέχρι την επόμενη φορά που θα έχει προτεραιότητα κάποιος άλλος και θα σε ξανα αδειάσω. Τι μιζέρια είναι τούτη; Με το Μάνο ήταν μόνο γυναίκα και με το Λευτέρη μόνο μάνα; Απο πότε οι μανάδες δεν είναι και γυναίκες; Τελικά η ηρωίδα τους τσακίστηκε και διαλύθηκε. Κρίμα που ο Λουκάς την σταμάτησε όταν προσπάθησε να πέσει στο γκρεμό. Θα ήταν καλύτερο να έχει ένα δραματικό τέλος παρά να τη βλέπω όπως τώρα. Έναν τελειωμένο άνθρωπο που φοβάται να ζήσει και να προσφέρει για να μην κάνει λάθη. Προτιμώ έναν άνθρωπο που δίνει και δίνεται κι ας κάνει χίλια λάθη απο μια στουρθοκάμηλο που κρύβει το κεφάλι της επειδή φοβάται. Αυτή την τσακισμένη γυναίκα δεν την αναγνωρίζω και δεν την θέλω.

Ο Λευτέρης.
Κάποτε τον είχα ακούσει να λέει στο Λουκά εμένα όπως πάντοτε δεν με περιμένει κανένας. Τότε είχα αισθανθεί γι αυτόν λύπη αλλά όχι λύπηση. Ήταν ένας άντρας που κουβαλούσε μια τραγωδία κι όμως βρήκε τη δύναμη να ερωτευτεί ξανά και να διεκδικήσει απ τη ζωή. Χθες τον βρήκα αξιολύπητο. Και δυστυχώς ο αξιολύπητος δεν είναι ερωτεύσιμος. Η γυναίκα για την οποία έκανε την υπέρβαση να αφήσει πίσω του το παρελθόν και να αρνηθεί τη Βέρα που έδωσε τη ζωή της γι αυτόν τον άδειασε, κι εκείνος το μόνο που έκανε ήταν να συμβιβαστεί με τα ψίχουλα που του πετάει όταν και αν και όποτε. Εξομοιώθηκε με όλους τους μίζερους άντρες της σειράς λες και το κάνουν επίτηδες για να μη σβήσει απ τη μνήμη μας ποτέ ο Μάνος.

Ο Λουκάς.
Ανάμεσα στα διαμάντια την εκδίκηση και το παρελθόν (που έχει επι του παρόντος μεγαλύτερη αξία απ το παρόν) χάθηκε ο Λουκάς που ήξερα και αγαπούσα. Μπαίνει σε μια κόντρα που μπορεί να του κοστίσει το μέλλον του και το μέλλον της γυναίκας του και του παιδιού που περιμένουν για θέμα αρχών υποτίθεται αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα προβλήματα των ανθρώπων που αγαπάει και ετοιμάζεται να συνεργαστει κόντρα με τις όποιες αρχές είχε κάποτε και για τις οποίες υποτίθεται παλεύει με την φόνισα-Αντιγόνη. Ο Ρούσσος προκειμένου να μην αμαυρωθεί το όνομά του, θα χτυπήσει τους φίλους του εκείνος το ξέρει (όσα επικαλέστηκε ο Ρούσσος τα είχε πει πρώτος αυτός) κι όμως ρισκάρει τη ζωή τους για να πάρει προσωπική εκδίκηση. Χάθηκε δηλαδή ο τέλειος φίλος. Αναρωτιέμαι χωρίς τη φιλοδοξία του Μάνου που δεν είνια πια στην παρέα χωρίς το πάθος της Εύας που τσακίστηκε κι έγινε γυναικούλα και χωρίς τον τέλειο φίλο η παρέα της φεγγαρόπετρας τι είναι; Γιατί η ομάδα που όλη μαζί έκανε τον τέλειο άνθρωπο δεν είναι πια.

Ο Ρούσσος
Πόση σεναριακή μετριότητα δείχνει το γεγονός οτι τον ήρωα που ήταν εξ αρχής γκρίζος τον βάφουν κατάμαυρο για να έχουν εξελίξεις; Ο Ρούσσος μας είπε οτι για το καλό του όνομα θα χτυπήσει κάτω απ τη μέση. Ποιούς; Το Νικόλα που κάποτε πάλεψε λυσασμένα να τον απαλλάξει απ τις κατηγορίες για το κάψιμο του εργοστασίου διορθώνοντας το γεγονός οτι ήθελε κάποτε να τον βγάλει τρελό. Την Δάφνη που πάντα τη θεωρούσε ότι καλύτερο έτυχε στην κόρη του. Τον Ηλία που όταν κινδύνευε απ τις καταγγελίες του Κυριάκου μηχανεύτηκε χίλιους τρόπους προκειμένου να τον βοηθήσει. Αυτόν που τον έχουμε δει άπειρες φορές να αποκαλεί μοναδικό του φίλο. Την Εύα που ενώ αρχικά την απειλούσε με θάνατο στη συνέχεια προσπάθησε να τη βοηθήσει με κάθε δυνατό τρόπο αλλά κυρίως την παραδέχτηκε και τη θαύμασε.

Τους λοιπούς ούτε καν τους σχολιάζω. Έγκωσα με την κατινιά

Ωδή στη μιζέρια το επεισόδιο. Τελικά δικαιώνονται τα μικρά και διαλύονται τα μεγάλα για να μη φανεί η ανεπάρκεια. Μέτριο λοιπόν γιατί δεν του αξίζει τίποτα περισσότερο
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από aglaitsa Κυρ Μάης 01, 2011 11:56 am

καλημερα και καλο μηνα
το επεισοδιο απο μενα ηταν καλο
μου αρεσε πολυ η σκηνη ρουσου λουκα και θα συμφωνησω με οσους εγραψαν πως ο ρουσος εχει αρχισει να θυμιζει αγγελο αντυπα
χανει το δικιο του σιγα σιγα (αν υποθεσουμε πως ειχε) με τη συμπεριφορα του και δικαιολογει απολυτα την αντιδραση του λουκα
ο πετρακης εξαιρετικος στις εκφρασεις του
ο ηλιας συνεχιζει να ειναι χαμενος αλλα αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι το οτι η δαφνη δεν παιρνει την αποφαση να τον παει σε ενα γιατρο
βεβαια καταλαβαινω πως δεν ειναι ευκολο για ενα παιδι να παραδεχτει πως ο γονιος -στηριγμα χριζει ψυχιατρικης περιθαλψης αλλα ελπιζω να μην το τραβηξουν πολυ ακομη
και τωρα συνεχιζω ξεροντας πως θα δυσαρεστησω καποιους απο εσας
η σκηνη στεφανου εριετας εμενα δεν μου εβγαλε αυτο το συναισθημα που λετε
τα κοματια που εχει αφησει στο παρελθον ο στεφανος εκαναν αισθητη την "απουσια"τους
οκ η εριετα ειναι ερωτευμενη μαζι του και το δειχνει με καθε τροπο με το βλεμματης με τις πραξεις της με τα λογια της....
ο στεφανος μου βγαζει λιγο απο τον στεφανο που ηταν με την ευα "ναι μεν σε αγαπαω και σε νοιαζομαι αλλα... ο πατερας μου πεθανε απο τον ερωτα του και εγω δεν θα επαναλαβω το λαθος του...."
οσο και αν δεν συμφωνειτε μαζι μου οι μονες στιγμες που ο στεφανος αφησε τον εαυτο του ελευθερο ηταν με την μελιτα
οσο για την μελιτα ναι ειναι ενα κακομαθημενο παιδι που ομως το μονο που κερδισε με την συμπεριφορα της ειναι να μεινει και παλι μονη της και αυτη ειναι η "τιμωρια "της
η ευα τωρα οσο και αν το προσπαθουν οι σεναριγραφοι δεν πειθει με τιποτα για ερωτευμενη γυναικα
τελος τεινω και εγω πλεον πως μαλλον θα εχουμε νεκρανασταση οσο και αν μου αρεσε το σεναριο λουκας λευτερης
και επειδη ειμαι λουκανορικια θελω περισοτερες και πιο ουσιαστικες σκηνες ε και κανενα φιλακι καλο θα ηταν.....
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από katie007 Κυρ Μάης 01, 2011 12:58 pm

Καλο μηνα κοριτσια ..με <ανθιστα>χαμογελα και πολλη αγαπη....

katie007
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από evaki16 Κυρ Μάης 01, 2011 1:31 pm

Clarabelle έγραψε:
Νομίζω οτι όπως έκαναν τη σειρά το άθλιο είναι τιμητικό. Μέτριο λοιπόν όπως μέτριοι και μίζεροι έγιναν κι οι ήρωές τους και ας τους πάρω με τη σειρά.

Ο Στέφανος.
Μετά την Εύα και τη Μελίτα σειρά στην αγάπη του πήρε η Εριέττα. Με την Εύα έβγαζε το ανεκπλήρωτο, με τη Μελίτα πάθος με την Εριέττα συμβιβασμό. Η ερωτική σκηνή αδιάφορη. Σίγουρα δεν έβγαζε το πρόστυχο που έβγαζαν οι σκηνές του με τη Μελίτα και σίγουρα η συζήτηση ήταν ερμηνευτικά καλή αλλά επίσης δεν ντύθηκε με το δυνατό συναίσθημα που θα περίμενα. Με άφησε με την αίσθηση οτι όταν και όποτε βρεθεί μια καινούρια που θα του προσφέρει κάτι παραπάνω απ την Εριέττα με μεγάλη ευκολία θα περάσει στην επόμενη. Όπως κάποτε διατυμπάνιζε οτι αγαπάει την Εύα και έμενε μαζί της μέχρι να βεβαιωθεί οτι δεν θα την κερδίσει ο Μάνος για να την αδειάσει αμέσως μετά, όπως έμενε με τη Μελίτα όσο του έλεγε ναι σε όλα χωρίς όμως ποτέ να την βάλλει σε πρώτη προτεραιότητα ενώ ούρλιαζε οτι είναι ο μεγάλος έρωτας της ζωής του έτσι κάποια στιγμή θα περάσει στην επόμενη όταν η Εριέττα θα πάψει να του είναι χρήσιμη ή να του ικανοποιεί το εγώ του ή όταν με τη σειρά της του φέρει αντιρρήσεις και βρεθεί κάποια άλλη που θα του γεμίζει κάποιο του κενό. Ο χρόνος που απομένει είναι ελάχιστος και δεν φτάνει για να ξεριζωθεί απ το μυαλό μου αυτή η σκέψη. Όσο κι αν φωνάξει την αγαπώ (που προς το παρόν δεν το έκανε) δεν πείθει γιατί απλά μήνες ολόκληρους έκανε το ίδιο και για τις άλλες δύο.

Η Εύα.
Αλήθεια αυτή η κυρούλα που προσπαθεί να βολέψει στην καθημερινότητα τη μίζερη ζωούλα της είναι η Εύα; Σ αγαπάω Λευτέρη μου κι εσένα και τους φίλους μου αλλά πρέπει να φροντίσω πρώτα το παιδί μου και αν μείνει χρόνος θα σταθώ δίπλα σου και θα συμπορευτούμε μέχρι την επόμενη φορά που θα έχει προτεραιότητα κάποιος άλλος και θα σε ξανα αδειάσω. Τι μιζέρια είναι τούτη; Με το Μάνο ήταν μόνο γυναίκα και με το Λευτέρη μόνο μάνα; Απο πότε οι μανάδες δεν είναι και γυναίκες; Τελικά η ηρωίδα τους τσακίστηκε και διαλύθηκε. Κρίμα που ο Λουκάς την σταμάτησε όταν προσπάθησε να πέσει στο γκρεμό. Θα ήταν καλύτερο να έχει ένα δραματικό τέλος παρά να τη βλέπω όπως τώρα. Έναν τελειωμένο άνθρωπο που φοβάται να ζήσει και να προσφέρει για να μην κάνει λάθη. Προτιμώ έναν άνθρωπο που δίνει και δίνεται κι ας κάνει χίλια λάθη απο μια στουρθοκάμηλο που κρύβει το κεφάλι της επειδή φοβάται. Αυτή την τσακισμένη γυναίκα δεν την αναγνωρίζω και δεν την θέλω.

Ο Λευτέρης.
Κάποτε τον είχα ακούσει να λέει στο Λουκά εμένα όπως πάντοτε δεν με περιμένει κανένας. Τότε είχα αισθανθεί γι αυτόν λύπη αλλά όχι λύπηση. Ήταν ένας άντρας που κουβαλούσε μια τραγωδία κι όμως βρήκε τη δύναμη να ερωτευτεί ξανά και να διεκδικήσει απ τη ζωή. Χθες τον βρήκα αξιολύπητο. Και δυστυχώς ο αξιολύπητος δεν είναι ερωτεύσιμος. Η γυναίκα για την οποία έκανε την υπέρβαση να αφήσει πίσω του το παρελθόν και να αρνηθεί τη Βέρα που έδωσε τη ζωή της γι αυτόν τον άδειασε, κι εκείνος το μόνο που έκανε ήταν να συμβιβαστεί με τα ψίχουλα που του πετάει όταν και αν και όποτε. Εξομοιώθηκε με όλους τους μίζερους άντρες της σειράς λες και το κάνουν επίτηδες για να μη σβήσει απ τη μνήμη μας ποτέ ο Μάνος.

Ο Λουκάς.
Ανάμεσα στα διαμάντια την εκδίκηση και το παρελθόν (που έχει επι του παρόντος μεγαλύτερη αξία απ το παρόν) χάθηκε ο Λουκάς που ήξερα και αγαπούσα. Μπαίνει σε μια κόντρα που μπορεί να του κοστίσει το μέλλον του και το μέλλον της γυναίκας του και του παιδιού που περιμένουν για θέμα αρχών υποτίθεται αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα προβλήματα των ανθρώπων που αγαπάει και ετοιμάζεται να συνεργαστει κόντρα με τις όποιες αρχές είχε κάποτε και για τις οποίες υποτίθεται παλεύει με την φόνισα-Αντιγόνη. Ο Ρούσσος προκειμένου να μην αμαυρωθεί το όνομά του, θα χτυπήσει τους φίλους του εκείνος το ξέρει (όσα επικαλέστηκε ο Ρούσσος τα είχε πει πρώτος αυτός) κι όμως ρισκάρει τη ζωή τους για να πάρει προσωπική εκδίκηση. Χάθηκε δηλαδή ο τέλειος φίλος. Αναρωτιέμαι χωρίς τη φιλοδοξία του Μάνου που δεν είνια πια στην παρέα χωρίς το πάθος της Εύας που τσακίστηκε κι έγινε γυναικούλα και χωρίς τον τέλειο φίλο η παρέα της φεγγαρόπετρας τι είναι; Γιατί η ομάδα που όλη μαζί έκανε τον τέλειο άνθρωπο δεν είναι πια.

Ο Ρούσσος
Πόση σεναριακή μετριότητα δείχνει το γεγονός οτι τον ήρωα που ήταν εξ αρχής γκρίζος τον βάφουν κατάμαυρο για να έχουν εξελίξεις; Ο Ρούσσος μας είπε οτι για το καλό του όνομα θα χτυπήσει κάτω απ τη μέση. Ποιούς; Το Νικόλα που κάποτε πάλεψε λυσασμένα να τον απαλλάξει απ τις κατηγορίες για το κάψιμο του εργοστασίου διορθώνοντας το γεγονός οτι ήθελε κάποτε να τον βγάλει τρελό. Την Δάφνη που πάντα τη θεωρούσε ότι καλύτερο έτυχε στην κόρη του. Τον Ηλία που όταν κινδύνευε απ τις καταγγελίες του Κυριάκου μηχανεύτηκε χίλιους τρόπους προκειμένου να τον βοηθήσει. Αυτόν που τον έχουμε δει άπειρες φορές να αποκαλεί μοναδικό του φίλο. Την Εύα που ενώ αρχικά την απειλούσε με θάνατο στη συνέχεια προσπάθησε να τη βοηθήσει με κάθε δυνατό τρόπο αλλά κυρίως την παραδέχτηκε και τη θαύμασε.

Τους λοιπούς ούτε καν τους σχολιάζω. Έγκωσα με την κατινιά

Ωδή στη μιζέρια το επεισόδιο. Τελικά δικαιώνονται τα μικρά και διαλύονται τα μεγάλα για να μη φανεί η ανεπάρκεια. Μέτριο λοιπόν γιατί δεν του αξίζει τίποτα περισσότερο

Οπως εχω ξανα πει, καθε φορα που διαβαζω το σχολιο σου αντιλαμβανομαι το καθε επεισοδιο διαφορετικα απ'οτι το ειχα αντιληφθει ενω το παρακολουθουσα στην τηλεοραση!!! Εχεις για αλλη μια φορα απολυτο δικιο!! Οι ηρωες που αγαπησαμε καποτε δεν υπαρχουν πλεον!!! Η σειρα εχει αλλαξει παρα πολυ!!! Και εμεις εχουμε ακομα τη δυναμη να την παρακολουθουμε!!! Για ποσο ακομα ομως???
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 556 - Ημερομηνία 29-04-2011

Δημοσίευση από roria Κυρ Μάης 01, 2011 1:45 pm

Clarabelle, έχουμε διαφορετική άποψη για το Στέφανο ως χαρακτήρα, αλλά: στο θέμα της σχέσης με την Εύα επιμένω ότι εκείνη τον χρησιμοποίησε σαν αποκούμπι και εκείνος σαν μέσο εκδίκησης, οπότε η σχέση τους ήταν εξαρχής καταδικασμένη. Τώρα, από τις ελάχιστες σκηνές όπου τους βλέπουμε μαζί νομίζω πως η σχέση τους διανύει την καλύτερή της περίοδο όπου οι παλιές πικρίες φαίνεται να έχουν διαλυθεί, τα πράγματα μεταξύ τους είναι ξεκάθαρα και, υποτίθεται, γιατί ξαναλέω τους βλέπουμε ελάχιστα μαζί, ότι είναι δυο γονείς με καλή επικοινωνία που τους δένει και θα τους δένει πάντα το παιδί τους. Δέχομαι πάντως ότι ο Στέφανος είναι εν μέρει οφειλέτης στην Εύα και, όπως έχω ξαναγράψει, μια σκηνή όπου θα ξεκαθάριζαν όλα τα παλιά και θα της ζητούσε μια ειλικρινή συγγνώμη θα τη θεωρούσα ευπρόσδεκτη.
Δεν συμφωνώ όμως καθόλου με τα όσα γράφεις για τη σχέση του Στέφανου με τη Μελίτα. Το γεγονός ότι πολύ πριν μάθει τι πραγματικά ήταν η μητέρα του, σταμάτησε την εκδίκηση για την οποία εκείνη τον προετοίμαζε από τα παιδικά του χρόνια και για χάρη της Μελίτας άφησε πλέον ανενόχλητους το Μάνο και το Ρούσσο, ήταν αναμφίβολα μια μεγάλη προσωπική υπέρβαση. Σε αυτή τη σχέση οφειλέτης είναι σαφώς η Μελίτα που εκτός από κάμποσο φλογερό, έστω, σεξ, δεν εισέφερε απολύτως τίποτα, δεν του συμπαραστάθηκε σε τίποτα κι όχι μόνο τον άφησε ολομόναχο όταν την είχε πιο πολύ ανάγκη, αλλά του έριξε πρώτη το ανάθεμα, θεωρώντας τον δολοφόνο του παιδιού του!
Στη σχέση του με την Εριέττα μέχρι τώρα είναι ο Στέφανος οφειλέτης, ευγνώμων μεν αλλά οφειλέτης. Μόνο που με πρωτοβουλία της ίδιας της Εριέττας, η σχέση αυτή δεν είναι ανταλλακτική, όπως οι δύο προηγούμενες και αυτό (για να απαντήσω και στο σχετικό σχόλιο της aglaitsas), διαφοροποιεί ριζικά τη σχέση Στέφανου-Εριέττας από τη σχέση Στέφανου-Εύας. Ακόμα κι εδώ όμως ο Στέφανος δείχνει πρόθυμος να ρισκάρει την ασφάλειά του και να κινδυνέψει να ξαναβρεθεί στη φυλακή, προκειμένου να στηρίξει την Εριέττα. Κι αν ξεγελάστηκε από τη δήθεν "παιδικότητα" της Μελίτας, τώρα για πρώτη φορά στη ζωή του συναντά την "άνευ όρων αγάπη", όπως είχε πει κάποια στιγμή, στο πρόσωπο της Εριέττας. Στην ερωτική τους σκηνή και στη σχεση τους που ξεκινάει, προσωπικά δεν έίδα κανένα συμβιβασμό, είδα την φυσική προέκταση των δυνατών συναισθημάτων δύο ανθρώπων στο σωματικό επίπεδο, είδα και τους δύο εξίσου παρόντες και δοσμένους σε αυτό που ζούσαν. Η αγάπη δεν μπαίνει στο ζύγι. Κι η αίσθησή μου είναι ότι όσο κι αν εκείνη που πρώτη δόθηκε και πρόσφερε σε αυτή τη σχέση είναι η Εριέττα, εκείνος από τους δύο που πιο δύσκολα θα μπορούσε να ζήσει χωρίς τον άλλο, είναι ο Στέφανος.
Όσο για την Εύα, μου φαίνεται λίγο σκληρό να αναμένεται συνεχώς από αυτή να βιώνει τα μεγάλα πάθη. Και ίσως λίγο άδικο μια τσακισμένη έστω γυναίκα να τη χαρακτηρίζουμε αφοριστικά "γυναικούλα". Δεν παύει να είναι μια νέα γυναίκα λεηλατημένη από μια καταστροφική και αυτοκαταστροφική σχέση με το Μάνο και με μια αποτυχημένη προσπάθεια να βρει αποκούμπι στην πλάτη της, που ταυτόχρονα σε τόσο νέα ηλικία έχει δύο παιδιά από δύο διαφορετικούς άντρες και πνίγεται στις ενοχές για τον τρόπο που (δεν) μεγάλωσε το ένα της παιδί. Νομίζω πως όλα αυτά φτάνουν και περισσεύουν για να τηρεί αυτή τη στάση απέναντι στο Λευτέρη που, όσο κι αν θέλει, αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να της προσφέρει την ηρεμία που αποζητά. Βέβαια αν είναι όντως ερωτευμένη μαζί του, όπως μας το παρουσίασαν στην αρχή, κάποια στιγμή περιμένω να δω αυτόν τον έρωτα να υπερνικά τους απόλυτα θεμιτούς κατ' εμέ ενδοιασμούς της.
Εκεί που θα συμφωνήσω περισσότερο είναι η ανάλυση της Clarabelle για το Λευτέρη. Ναι ο αξιολύπητος δεν είναι ερωτεύσιμος (αν και σε αυτά τα θέματα δε χωράνε απολυτότητες). Ωστόσο ένας άνθρωπος που νιώθει την ανάσα της αστυνομίας στο σβέρκο του έχει επίσης ελαφρυντικά όταν δείχνει μια παραίτηση στις αντιδράσεις του.
Συμπερασματικά, πολλά για μένα θα εξαρτηθούν από τον τρόπο πραγμάτευσης των ιστοριών και των ηρώων από δω και πέρα. Κι εγώ πιστεύω ότι έχει χαθεί τσάμπα πολυτιμος χρόνος, αλλά σε πολλά θέματα (και κυρίως, ομολογώ, σε εκείνα που κατ' εξοχήν με ενδιαφέρουν) αυτό είναι ακόμα αναστρέψιμο. Ίσως γι' αυτό να είμαι λίγο πιο αισιόδοξη και λίγο πιο επιεικής με τους ήρωες που έχουν δείξει ότι, αν μη τι άλλο, έχουν και τσίπα και φιλότιμο.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης