Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap2%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap28%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 28% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap26%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 26% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap26%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 26% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap14%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 14% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_lcap4%Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Vote_rcap 4% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 43

Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Empty Απ: Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Τετ Μάης 25, 2011 4:04 pm

Καρ-Mik έγραψε:
zeta88 έγραψε:
Κι η Αγγέλα πιστεύω ότι πάντα ήθελε και πάντα προσπαθούσε για το καλό και των δυο τους..Εμένα τουλάχιστον με πείθει γι αυτό..Το να πάρει την Εύα στο εξωτερικό να γεννήσει, να τη στηρίξει όσο ήταν άρρωστη από κατάθλιψη και να αναλάβει η ίδια τη Μαρίλια ώστε η Εύα να έχει μία όσο γίνεται φυσιολογική ζωή για την ηλικία της δεν είναι και λίγο..Κι αν δεν ήταν και το σοφότερο να μη μεγαλώσει η Εύα την κόρη της, πριν σχεδόν 20 χρόνια που έγινε μπορεί να έμοιαζε η καλύτερη λύση..
Σε αυτό διαφωνώ κάθετα,οριζόντια και διαγωνίως.
Μια κοπέλα στα 15 της, αυτό που χρειάζεται είναι κάποιον δίπλα της, να της στέκεται. Η Αγγέλα μόνο αυτό δεν έκανε. Η Αγγέλα την έστειλε στο εξωτερικό, και την άφησε εκεί.
Πόσο σωστό για μια μάνα είναι να παρατάει το ανήλικο κορίτσι της σε μία ξένη χώρα, ένα κορίτσια με πνευματική και ψυχολογική αστάθεια, χωρίς μόρφωση, και με πληγές του παρελθόντος?
Αν η Ευα χρειαζόταν ίδρυμα, τότε αυτό θα έπρεπε να ήταν στην Ελλάδα. Να πήγαινε η Αγγέλα να την βλέπει συχνά, και μόλις έβγαινε, να την είχε κοντά της .

Η Ευα τι φυσιολογική ζωή να έχει σε μια ξένη χώρα? Ηταν 17-18, χωρίς μόρφωση, και μόλις είχε βγει απο ίδρυμα. Τι φυσιολογική ζωή μπορείς να έχεις σε μια χώρα που δεν ξέρεις κανέναν, σε μια χώρα που δεν έχεις κανέναν, σε μια χώρα που δεν ξέρεις καν την γλωσσα. Και με τι εφόδια να ξεκινήσεις εκεί την ζωή σου? (Οικονομικά, πνευματικά, συναισθηματικά)?

Δεν ξέρω, ίσως, να 'χεις δίκιο..Αλλά αυτό που είπα και πριν είναι ότι ακόμα και λάθος να ήταν οι επιλογές της, το έκανε από αγάπη, αυτό πίστευε ότι ήταν το καλύτερο..Και δεν μπορώ να την κατηγορήσω ότι δεν αγαπούσε την Εύα, ή ότι αυτή φταίει για ό,τι τράβηξε η Εύα ή ότι αγαπάει τη Μαρίλια περισσότερο..
Η Αγγέλα θεώρησε ότι εκεί μακριά απ'όλους κι από όλα θα τη βοηθούσε να ξεχάσει πιο εύκολα τι είχε συμβεί και να κάνει μια νέα αρχή..Πίστεψε ότι είναι το καλύτερο για την Εύα και γι αυτό το έκανε..Φαντάζομαι δε θα ήταν και για την ίδια εύκολο να αφήσει το παιδί της μόνο του στην ξενιτιά..Γενικά όταν πρέπει να αποφασίσεις εσύ για τη ζωή του άλλου δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ότι κάνεις τη σωστή επιλογή..
zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 Empty Απ: Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Μάης 25, 2011 4:13 pm

zeta88 έγραψε:

Δεν ξέρω, ίσως, να 'χεις δίκιο..Αλλά αυτό που είπα και πριν είναι ότι ακόμα και λάθος να ήταν οι επιλογές της, το έκανε από αγάπη, αυτό πίστευε ότι ήταν το καλύτερο..Και δεν μπορώ να την κατηγορήσω ότι δεν αγαπούσε την Εύα, ή ότι αυτή φταίει για ό,τι τράβηξε η Εύα ή ότι αγαπάει τη Μαρίλια περισσότερο..
Η Αγγέλα θεώρησε ότι εκεί μακριά απ'όλους κι από όλα θα τη βοηθούσε να ξεχάσει πιο εύκολα τι είχε συμβεί και να κάνει μια νέα αρχή..Πίστεψε ότι είναι το καλύτερο για την Εύα και γι αυτό το έκανε..Φαντάζομαι δε θα ήταν και για την ίδια εύκολο να αφήσει το παιδί της μόνο του στην ξενιτιά..Γενικά όταν πρέπει να αποφασίσεις εσύ για τη ζωή του άλλου δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ότι κάνεις τη σωστή επιλογή..

Εγώ δεν πιστεύω οτι το κίνητρό της ήταν αποκλειστικά η αγάπη
Έκρυψε ένα παιδί στην εφηβεία απ τον κόσμο επειδή έμεινε έγκυος. Ακούσαμε το Νικόλα να λέει πήγαινα να τη δω και όλο μου έλεγε λείπει. Αυτό σίγουρα επιβάρυνε τον ψυχισμό του παιδιού και συνέβαλε σ εκείνη την κατάθλιψη που την έστειλε στο ίδρυμα. Το γεγονός οτι την πήγε στο Παρίσι να γεννήσει δείχνει οτι πιθανόν ακόμη κι αν η Εύα δεν πάθαινε κατάθλιψη εκείνη και πάλι θα την έπειθε να δηλώσει το παιδί στο δικό της όνομα για να μη προκαλέσει σκάνδαλο.
Κι αφού το παιδί της νοσηλεύτηκε δύο χρόνια το παράτησε μόνο του σ έναν ξένο τόπο χωρίς ψυχολογική στήριξη.
Τι είδους μάνα ήταν αυτή; Έβαλε το τι θα πει ο κόσμος πάνω απ το παιδί της
Αλλά κι όταν η Εύα γύρισε απ το Παρίσι της έλεγε τη μια το παιδί πρέπει να μάθει και μόλις εκείνη το αποφάσιζε της έλεγε το παιδί να μη μάθει αν δεν πεθάνω εγώ πρώτα
Ακόμη κι όταν η Μαρίλια έμαθε, έκανε λάθη.
Σωστά όταν το παιδί ξέσπασε σε θυμό του έκανε όλα τα χατήρια για να το μαζέψει στο σπίτι, όταν όμως ηρέμησε έπρεπε εκείνη που το μεγάλωσε να του δώσει να καταλάβει το γιατί έκανε η Εύα το λάθος να μην είναι δίπλα του.
Δεν ήταν δουλειά ούτε της Εύας που μέσα στις τύψεις της είπε μόνο τα γεγονότα χωρίς να δικαιολογηθεί στο ελάχιστο ούτε κάποιου άλλου. Ήταν δικό της καθήκον να προσπαθήσει να κάνει το παιδί να καταλάβει.
Εκείνη όμως δεν το έκανε ποτέ με αποτέλεσμα η μικρή να μην έχει ακούσει και τα άλλα τα δύσκολα και να βλέπει μόνο την εγκατάλλειψη.
Μεγάλο θέμα αλλά απ την αρχή της σειράς αντιδρούσα στο γεγονός οτι προσπαθούσαν να περάσουν την Αγγέλα ως πρότυπο μητέρας.

Επεισόδιο 573 - Ημερομηνία 24-05-2011 - Σελίδα 6 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Τετ Μάης 25, 2011 4:20 pm

affraid affraid affraid Καλά είστε μουρλές, 13 σελίδες γράψατε, θέλετε να με ξεκάνετε δηλαδή;

Προς στιγμή νόμιζα ότι δεν είδα επεισόδιο -ναι τέτοια εντύπωση μου έκανε- και αρχισα να απορώ τι συγκλονιστικό έγινε και το έχασα!!! Διαβάζοντας θυμήθηκα τα φλέγοντα ζητήματα της επικαιρότητας!

Ο Λευτέρης είναι μέλος της παρέας! Ναι, δεν χρειαζόταν η πλάκα για να το καταλάβουμε, ο Λευτέρης έδεσε με την παρέα πολύ νωρίτερα από το βάψιμο στο σπίτι της Δάφνης! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η παρέα πρέπει να έχι ταβάνι τα έξι άτομα; Δεν είναι ομάδα βόλεϊ να βγει ο ένας και να μπει ο αναπληρωματικός, οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν όρια!

Η Μαρίλια παιρνάει καλά! Θα συμφωνήσω με την Μαρία -νομίζω δηλαδή, τόσο που διάβασα!- το θέμα δεν είναι ότι η Μαρίλια έχει βάλει τον εαυτό της σε μία κατάσταση και όταν η Εύα ήταν σε παρόμοια φάση -επουδενί ίδια- την κατηγορούσε, το πρόβλημα είναι ότι τώρα που θα έπρεπε να κατανοήσει τη μητέρα της, εξακολουθεί να την αντιμετωπίζει σαν την πηγή όλων των κακών... Και αυτό είναι εκνευριστικό!

Ο Χρήστος θέλει να κάνει την Νταίζη, Μαίρη Παναγιωταρά αλλά δεν είναι σίγουρος ότι δεν θα ανατυνάξει το σπίτι στην προσπάθεια της να μαγειρέψει!

Ροζ, μπλε, κίτρινο και κόκκινο, πάλι καλά που δεν τους είπε ότι έβαψε την τζαμαρία!!!

Γλυτώσαμε τις αρκούδες, θα μας φάνε οι λύκοι όμως, ναι το ξέρω είμαι αισιόδοξος άνθρωπος!

Δολοφονημένος έκτος από τον Περικλή δεν υπάρχει στον τάφο των χατζηβασιλείου και λίγο πριν το τέλος το μόνο που έχω να περιμένω είναι η εξεταστική του Ιουνίου!

Αυτά, γιατί σε 13 σελίδες δεν μπορούσα να μην βάλω κι εγώ μια τζίφρα!

Υ.Γ. Για να τονίσουμε το κείμενο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έντονη, πλάγια ή υπογραμμισμένη γραφή, τα κεφαλαία σε εκτενές κείμενο είναι κουραστικά, παρακαλώ πολύ!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Τετ Μάης 25, 2011 4:28 pm

Clarabelle έγραψε:
zeta88 έγραψε:

Εγώ δεν πιστεύω οτι το κίνητρό της ήταν αποκλειστικά η αγάπη
Έκρυψε ένα παιδί στην εφηβεία απ τον κόσμο επειδή έμεινε έγκυος. Ακούσαμε το Νικόλα να λέει πήγαινα να τη δω και όλο μου έλεγε λείπει. Αυτό σίγουρα επιβάρυνε τον ψυχισμό του παιδιού και συνέβαλε σ εκείνη την κατάθλιψη που την έστειλε στο ίδρυμα. Το γεγονός οτι την πήγε στο Παρίσι να γεννήσει δείχνει οτι πιθανόν ακόμη κι αν η Εύα δεν πάθαινε κατάθλιψη εκείνη και πάλι θα την έπειθε να δηλώσει το παιδί στο δικό της όνομα για να μη προκαλέσει σκάνδαλο.
Κι αφού το παιδί της νοσηλεύτηκε δύο χρόνια το παράτησε μόνο του σ έναν ξένο τόπο χωρίς ψυχολογική στήριξη.
Τι είδους μάνα ήταν αυτή; Έβαλε το τι θα πει ο κόσμος πάνω απ το παιδί της
Αλλά κι όταν η Εύα γύρισε απ το Παρίσι της έλεγε τη μια το παιδί πρέπει να μάθει και μόλις εκείνη το αποφάσιζε της έλεγε το παιδί να μη μάθει αν δεν πεθάνω εγώ πρώτα
Ακόμη κι όταν η Μαρίλια έμαθε, έκανε λάθη.
Σωστά όταν το παιδί ξέσπασε σε θυμό του έκανε όλα τα χατήρια για να το μαζέψει στο σπίτι, όταν όμως ηρέμησε έπρεπε εκείνη που το μεγάλωσε να του δώσει να καταλάβει το γιατί έκανε η Εύα το λάθος να μην είναι δίπλα του.
Δεν ήταν δουλειά ούτε της Εύας που μέσα στις τύψεις της είπε μόνο τα γεγονότα χωρίς να δικαιολογηθεί στο ελάχιστο ούτε κάποιου άλλου. Ήταν δικό της καθήκον να προσπαθήσει να κάνει το παιδί να καταλάβει.
Εκείνη όμως δεν το έκανε ποτέ με αποτέλεσμα η μικρή να μην έχει ακούσει και τα άλλα τα δύσκολα και να βλέπει μόνο την εγκατάλλειψη.
Μεγάλο θέμα αλλά απ την αρχή της σειράς αντιδρούσα στο γεγονός οτι προσπαθούσαν να περάσουν την Αγγέλα ως πρότυπο μητέρας.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί το θέμα της Αγγέλας όπως το θέτετε..Αυτό που είχα σκεφτεί απ'την αρχή είναι ότι αν δεν είχε πάρει μια τέτοια απόφαση τότε, δε θα είχανε μπλεχτεί τόσο τα πράγματα και δε θα υπήρχαν μετά από τόσα χρόνια ακόμα τέτοια μυστικά που θα επηρρέαζαν τόσο τη ζωή της Εύας, του Μάνου, πολύ περισσότερο της Μαρίλιας αλλά και λίγο πολύ όλων..Θα 'χανε γλιτώσει από πολλά δηλαδή αν είχανε πει την αλήθεια από την αρχή..Αλλά η Αγγέλα δε μου βγαλε ποτέ κάτι αρνητικό..Όπως παρουσιάζονταν πάντα ο χαρακτήρας της και οι περιστάσεις, τη δικαιολογούσα..
zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης