Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

+20
roria
ProudMaslowqueen
aglaitsa
zeta88
Ioanna T
sarita
Δ.Μπέλλος
Καρ-Mik
nefelik
dm10811
κικκο
ΣΨ1
JESSIE
alex1
fay66
gxnel
evanna
Dimitraaa
evaki16
Clarabelle
24 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap8%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 8% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap43%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 43% 
[ 16 ]
Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap22%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 22% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap27%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 27% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 37
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από sarita Τρι Οκτ 11, 2011 12:47 am

ΝΟΣΟΣ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ

Λίγα λόγια:

"Η σοβαρή απώλεια της μνήμης μπορεί να είναι σημείο Άνοιας. Η άνοια είναι σοβαρή εκφυλιστική νόσος του εγκέφαλου που εμφανίζεται πάνω από το 65ο έτος της ηλικίας και έχει ως συνέπεια την αποδιοργάνωση της συμπεριφοράς του ατόμου."


Κάπου εδώ θέλω να δηλώσω οτι μπορει να χτυπησει και πιο μικρη ηλικια π.χ. τη δικη μου που ειμαι 25 ετων.



Τι ακριβώς συμβαίνει με αυτη τη νοσο:

"Συνήθως ένα άτομο με άνοια γίνεται σταδιακά περισσότερο ξεχασιάρης."
[/b]

Ναι ξεχναω.Προσπαθω και σπαω το κεφαλι μου για πολλα πραγματα σε αυτη τη σειρα.

Η νταιζη ποτε ηταν θηριο ανημερο και την ηρεμησε ο χρηστος?

Γιατι εχω θυμαμαι αποπειρες δολοφονιες εναντιον ευας και αγγενητου?

Τον εξοστρακισμο του αδελφου της απο την εδεμ?

Την αποπειρα δολοφονιας εναντιον του μπελλου?

Τις απειλες σε ρουσσο,λουκα νορα και οπου της βαραγε καθε πρωι?

Η μελιτα τι ξερει απο ηρεμια?

Που καθε φορα ειναι μεσα στην υστερια?

Ποτε ηταν γλυκια η μελιτα και καλη?

Οταν πηγαινε με τον μανο καταστρεφοντας τον γαμο της ευας?

Οταν φλερταρε τον στελιο ενω ηταν με τη νορα?

Οταν πολιορκουσε τον στεφανο ενω ηταν με την ευα?

Οταν αποκαλυπτε την προσωπικη της βιντεοκασετα στην ευα ενω ηταν εγκυος?

Ο χρηστος ποτε εγινε καλη και αθωα ψυχη?

"επηρεάζεται η προσωπικότητα του/της καθώς και η ικανότητα του/της για λογική σκέψη. "

Δεν μου φανηκε καθολου λογικο το σχεδιο κοτετσι.Και καθολου λογικο ηθοποιο σαν τον αρζογλου να τον αναλωνουν σε τετοιες σκηνες χωρις ουσια.Εκτος κι αν το κοτετσι ειναι συμβολικο Angel
κι οποιος καταλαβε καταλαβε.

"Αρχικά, το άτομο ξεχνά ή παρουσιάζει δυσκολίες στην ρέουσα σκέψη και το λόγο (πχ δυσκολεύεται να βρει την κατάλληλη λέξη)."

Προσπαθω να βρω την καταλληλη λεξη για το πως εννοει η νταιζη την εννοια πεισε με.

Πεισε με να μην κανω τον γαμο με τον λουκα

Πεισε με να μην κανω τον γαμο με τον μπελλο

Πεισε με να μη σκοτωσω τον μπελλο.

Πεισε με να μην ζητησω αλλα χρηματα.

Πεισε με να μην εκβιασω τον λουκα.

Επισης προσπαθω να βρω λεξη να χαρακτηρισω τη μελιτα.Ζηνα δεν την λες.Η ζηνα υποστηριζε αθωους και καταδικαζε ενοχους.Η μελιτα τι κανει?καμμια σχεση.Οποτε ζηνα οχι.Τι θα λεγαμε για για για Ηρα?Ε νομιζω καπως ταιριαζει.

Επισης ψαχνω να βρω πως λεγεται η κοπελα που ακουει να απειλουνται φιλοι της που της εδωσαν δουλεια και γκομενο και να καθεται απαθεστατη σαν να μην συμβαινει τιποτα?Φιλη?Οχι μπα.Μηπως την λεμε ε... ε.... ε...ε... συμφεροντολογα και παρτακια?Ε ε ε το βρηκα?

"Ενδέχεται να χάνει την αίσθηση του χρόνου (δεν μπορεί να θυμηθεί την ημερομηνία ή το έτος που διανύουμε κλπ."

Δεν μπορω να θυμηθω ποσο χρονων ειναι η μαριλια και με μπερδευει και το εργο.

Εφηβη?Δηλαδη 18 και ανω?

Σχεδον εφηβη?Δηλαδη κατω των 18?

Δεν μπορω να βρω,

" Άλλες φορές ίσως χάνει τον δρόμο προς το σπίτι του. "

Θεωρω οτι ισως αυτο επαθε η ευα και εφυγε οταν γεννησε την μαριλια.Γιατι αν δεχτω την σημερινη κουβεντα τοτε στην επιλοχεια καταθλιψη εισαι απολυτα συγκεντρωμενη στο να παιρνεις αποφασεις και επειδη εισαι και μαζοχα αποφασιζεις να κλειστεις σε ψυχιατρικη κλινικη ετσι για να περναει η ωρα.Αλλα επειδη εισαι και ανθρωπος της περιπετειας πηγαινεις στο παρισι για εγκλεισμο για να γνωρισεις καινουριους ανθρωπους και χωρα.Οταν ομως συνερχεσαι δεν γυριζεις στο σπιτι και στο παιδι σου γιατι.... γιατι..... γιατι εχασες τον δρομο.

" Στη συνέχεια, τα παραπάνω συμπτώματα χειροτερεύουν και επί πλέον το άτομο εμφανίζει δυσκολία στο να πάρει κάποια απόφαση ή να χειριστεί χρήματα."

Δεν μπορω να παρω αποφαση.Να τα σταματησω τα μυστικα η οχι?Εχω κι ενα φορουμ που αγαπω αλλα κι ενα μυαλο που το χανω.Να ειδατε δεν μπορω να παρω αποφαση.

"Συχνά παρατηρείται, σε επίπεδο λόγου, το άτομο να ξεκινά μια πρόταση και να τη σταματά στη μέση ή να χρησιμοποιεί περιγραφές λέξεων αντί για τη λέξη που θέλει να χρησιμοποιήσει."

Η αμαλια ηταν σημερα,οχι η αμαλια εκανε σημερα λαθος η πεφανη ηταν,παμε παλι η πεφανη σημερα οχι απο την αρχη πως λες εναν ανθρωπο απιστευτα ταλαντουχο και εκπληκτικο? : respect :

"Σε επίπεδο συμπεριφοράς, το άτομο μπορεί να γίνει επιθετικό, ή να εμφανίσει κατάθλιψη ή και καχυποψία (πχ. Να ζηλεύει τον/την σύζυγο του/της ενώ δεν ήταν ζηλότυπο]. "

Ηθελα να σπασω τον υπολογιστη μου γιατι εκει ειδα το επεισοδιο αλλα μια δυναμη με κρατησε.Ζηλεψα αφανταστα την σχεση ευας λευτερη.Τοσο αγαπημενη,δεμενη,στα δυσκολα και στα ευκολα.Συζητανε τις ανησυχιες τους προβληματισμους.Ναι θελω κι εγω μια τετοια σχεση.

"Καθώς η ασθένεια εξελίσσεται, τα άτομα δεν αναγνωρίζουν κανέναν από το περιβάλλον τους ούτε και τον εαυτό τους στον καθρέπτη."

Και καπου εδω εγω δεν αναγνωριζω εμενα που εχω ορεξη και σχολιαζω το επεισοδιο.

Τι μπορεί να γίνει για την άνοια.

Να διαβαζω μετα απο επεισοδιο τους σχολιασμους να συνερχομαι λιγακι καινα περιορισω τα μυστικα σε λιγες σκηνες εως και απαραιτητες.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας oscar στις γνωστες.



sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Ioanna T Τρι Οκτ 11, 2011 1:02 am

Μόλις πέρασα στα γρήγορα το επεισόδιο και θυμάμαι μόνο...α ναι,ότι ο Χρήστος είναι θηριοδαμαστής αλλά η Νταίζη του ξέφυγε γιατί ξανα( ;; )αγρίεψε...ότι η Μελίτα ήθελε να πάρει τον πατέρα της σπίτι της(εδώ δεν προσέχεις το παιδί σου χρυσή μου,τι τον θες τον καρδιακό; )....ότι μου άρεσαν Στέφανος-'Ερι και ακόμα περισσότερο τα μαλλιά της Έρις(γιατί αυτά τα είδαμε άλλωστε περισσότερο... BadMood )...ότι απολαμβάνω ακόμα Αμαλία, : respect : ....,ότι δεν καταλαβαίνω γιατί η Εύα δεν απομακρύνεται από μια κρυφοκαταπιεστική μάνα που πάντα καταφέρνει να είναι υπεράνω,και κάτι να δεις....δεν καλοκατάλαβα...για μια υπέρτατη ύπαρξη που δε χρειάζεται συμμάχους αλλά καλό θα ήταν να τους έχει γιατί την εξυμνούν κιόλας;Για μια κοπέλα θύμα των προκαταλήψεων για τα εξώγαμα που διεκδικεί νομικά και ηθικά την περιουσία της;Για μια πληγωμένη γυναίκα που ο άκαρδος που της ράγισε την καρδιά μοιράζεται τα κέρδη από τα γυαλάκια με γκόμενες;Κάτι τέτοιο,πάντως το πλέξαμε το εγκώμιο και σήμερα...
Και μια παροιμία(άσχετη;σχετική; ),όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες...

Δεν ψηφίζω γιατί δεν το είδα όλο.Πολύ θα ήθελα να γράψω κάτι ευχάριστο αλλά το μόνο που θυμάμαι είναι το μπεμπάκι )) .Επίσης θα ήθελα να μάθω πού μπορώ να βρω τον Αραβαντινό και αν δίνει τίποτα σε αυτούς που του κάνουν τα delivery γιατί λόγω κατάληψης δεν μπορώ να πάρω πτυχίο και νιώθω το ύπουλο άγγιγμα της ανεργίας.

Υ.Γ.Ο Μπέλλος ζει!Θέλουμε έστω μια μεταθανάτια δικαίωση για την Ιωάννα!
oscar στους συνήθεις υπόπτους!

GN1 !
Ioanna T
Ioanna T
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Σ'αεροπλάνα και βαπόρια...
Ασχολίες : Χορός,σινεμά,φίλοι,ταξίδια,Μυστικά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από zeta88 Τρι Οκτ 11, 2011 1:50 am

ΣΨ1 έγραψε:Λεω για τον πινακα με την μητερα του Λουκα και της Εριεττας!Γιατι ειχε αυτον τον πινακα ο γεροΧατζηβασιλειου στο γραφειο του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μεχρι που σκεφτηκα μηπως ηταν κορη του Χατζηβασιλειου.Παντως το σιγουρο ειναι οτι μπορει να εχουμε πολυ πληροφορηση για τα επεισοδια,αλλα το ζουμι οπως παντα το κρατανε σαν εφτασφραγιστο μυστικο.Σιγουρα θα εκπλαγουμε με τις εξελιξεις.Παντα μεντευαμε πραγματα,αλλα το κυριως θεμα μας ηταν αγνωστο!
λογο θα του πει να χωρισουν!
Εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να μπλέκονται τόσο τα πράγματα! Αν τελικά στον πίνακα που είχε ο παππούς της Εριέττας στο γραφείο του είναι η μητέρα της, λογικά θα την είχε ζωγραφίσει ο Αραβαντινός, αφού αυτός έφτιαχνε τους πίνακες, και μπορεί απλά να του έδωσε τον πίνακα. Γιατί αλλιώς πού αλλού θα μπορούσε να τον δώσει;; Εκεί θα τον έβλεπε και η Εριέττα και λογικά μετά θα πέρναγε και στα χέρια της και καλύτερα να τον είχε αυτή απ'το να τον έχει κάποιος άσχετος.. Ο Βενέτης που είχε το Λουκά, όπως και οι υπόλοιποι απ΄την τότε παρέα δεν ήξεραν ότι ο Αραβαντινός ζει άρα δεν μπορούσαν να είχαν κάποια σχέση μαζί του και τον ίδιο τον Αραβαντινό τον κυνηγούσαν.. Άρα αν υπήρχε τέτοιος πίνακας μου φαίνεται λογικό να τον είχε ο ΓεροΧατζηβασιλείου..

Κατά τ'άλλα..
Η Εριέττα έχει χάσει πια τις ελπίδες της αφού ξέρει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να γλιτώσει τη φυλακή. Μόνη παρηγοριά ότι την πιστεύει ο αστυνόμος και η συμπαράσταση του Στέφανου.
Η Νταίζη επιμένει τόσο με τις εικασίες για το Χρήστο που τον εχει φέρει στο αμήν! Επιμένει, όμως,να συνανταέι κάθε μέρα και τη Στέλλα να της λέει τον πόνο της! Αφού ζούμε το δράμα της Νταίζης live κάθε μέρα γιατί πρέπει να τη βλέπουμε να το διηγείται κιόλας;;
Λουκάς-Νόρα και λίγο οι δυο τους!!
Ο Λουκάκος απογοητευμένος, με τόσα προβλήματα πάλι δεν ξέρει πού να πρωτοτρέξει και ξεσπά στις φαεινές του ιδέες!! Μόνο που τον Ηλία, είναι δεν είναι τρελός, θα τον αποτρελάνουν!!
Η Μελίτα πάλι που έχει σίγουρα αποτρελαθεί, έχει πάρει και πολύ αέρα!! Της έκανε και παρατηρήσεις κιόλας της Αμαλίας!! Τη σιγοντάρει κι ο Ρούσσος και ποιος την πιάνει!! Τραγικό πάντως άμα κάνει ο Ρούσσος τη δουλειά του, εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της όπως τον βολεύει και μετά πάψει να ασχολείται μαζί της! Αλλά σάμπως θα ΄χει μυαλό να το καταλάβει.. Rolling Eyes
Η Αμαλία όλα καλά τα λέει (εκτός από ένα! Ζήνα τη Μελίτα;;; Όχι και Ζήνα!!) αλλά ποιος την ακούει..
Ο Λευτέρης κι ο Στέφανος έφτασαν κοντά στην αλήθεια για το φόνο της Άννας.. Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο η Νταίζη είναι σαΐνι και λύνει μυστήρια!Η οποία δεν εμπιστεύεται τη Νόρα σα δικηγόρο;; Γιατί πήγε και στο Λουκά να τον ρωτήσει για τα γράμματα;; scratch
Η Μαρίλια φάνηκε ότι έχει μάθει να ακούει την Αγγέλα σα μητέρα της και να την υπολογίζει. Κι ότι η Αγγέλα έχει μάθει, μεγαλώνοντάς την, πώς να την πλησιάζει και να της μιλάει. Μόλις μίλησε η Αγγέλα, άρχισε να προβληματίζεται. Αν και επιμένω ότι παρουσιάζουν λίγο υπερβολικά την κατάσταση!
Είδαμε και τα αδερφάκια!!Ό,τι να 'ναι ακούς σε κάτι τέτοιες συναντήσεις αλλά μ'άρεσε η σκηνή!! Κι οι τρεις τους σε κάτι τέτοιες σκηνές με ειρωνίες και ατάκες μ'αρέσουν πολύ!!
Ο Λουκάς, εκτός από τις φαεινές του ιδέες, έχει τις γυναίκες του να παίρνει δύναμη!! Το μπεμπάκι Love! το ξεμάτιαζε κιόλας να μην του το ματιάσουμε!! Love!
Ελπίζω να μην βάλουν το Λουκά να πλένει τα ρουχαλάκια της μικρής!! Σε κάτι τέτοια ας δείξει ασυνέπεια!!
Η Νόρα τον κατάλαβε, όμως, ότι κάτι έχει!! Ευτυχώς μας δείχνουν ακόμα τι ιδιαίτερη σχέση έχουνε και πόσο καλά ξέρει και καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον!!
Η Αντιγόνη ανησυχεί μην μπλέξει με το φόνο της Άννας, αλλά η Νταίζη ψάχνει ακόμα τα διαμάντια!! Έτσι όπως παρακάλαγε την Αντιγόνη να της πει ότι τα 'χει αυτή, μου φαίνεται βαρέθηκε κι η ίδια να τα ψάχνει αυτά τα διαμάντια!! sisi
Κι έφτασε και το περιδέραιο "για την πιο όμορφη"...







zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από aglaitsa Τρι Οκτ 11, 2011 9:13 am

νομιζω πως χασαμε λιγο το νοημα του σημερινου επεισοδιου
λοιπον ...μη σοκαριστειτε....
Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΗΚΕ.....
ναι...πλεον μπορει και περνει αποφασεις μονος του...
βεβαια η Νταιζη δεν μπορει να το πιστεψει γιατι ο Χρηστος ειναι καλοψυχος καιδεν μπορει να πειραξει ανθρωπο.....
μηπως εχω χαζεψει που θυμαμαι ενα Χρηστο τσιρακι του Μανου που τον πουλησε για τον Στεφανο που τον πουλησε για την Αντιγονη που την πουλησε για την Νταιζη....
επισης εναν Χρηστο που αγαπαει την παρεα αλλα καποτε συνομωτουσε με την μητερα του συγχωρεμενου του Φωτη και εκβιαζε τον Λουκα....
εναν Χρηστο που χρησιμοποιησε την μοναδικη του αγαπη (ναι την Νταιζη εννοω)για να παγιδευσει τον Ρουσο και παραλληλα κοιμοταν με την Κατεριναγια να κατασκοπευει το Μανο....
εναν Χρηστο που συνεργαστηκε με Αμαλια και Κυριακο για να βλαψει τον Μανο που τον ειχε παρει κοντα του και του ειχε πρσφερει δουλεια....
Οχι αυτος ο Χρηστος δεν θα μπορουσε ποτε να κανει φονο....
Γιατι δεν με πιστευετε ?
Ειναι καλοψυχος.....

υγ πειραζει που εγω εξακολουθω να πιστευω πως ο Ηλιας δεν τα εχει χαμενα?
υγ 2 γελασα πολυ με τα 3 αδελφακια...το θεατρο του παραλογου...
υγ3 αμαλια : respect :
aglaitsa
aglaitsa
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : σπιτι μου
Ασχολίες : μυστικα-μυστικα-και...μυστικα.......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από ProudMaslowqueen Τρι Οκτ 11, 2011 10:35 am

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ξενερωσα! Συνηθισμενα πραγματα...Νταιζη-Στελλα κλασσικα...

Η Μελιτα στην παρανοια...
Ο Ρουσος πηγε και γυρισε και μυαλο δεν εβαλε...
Τα διαμαντια πρωτιστο θεμα συζητησης και η Μαριλια παντα στην επικαιροτητα...

Αυτο που μου την εδωσε ειναι που υποτιμησαν την νοημοσυνη του ΘΕΟΥ ΠΕΤΡΑΚΗ ακομα μια φορα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ειναι δυνατον δυο μετρα αντρας και να συζηταει για κοτες και κοτετσοδανεια λες και ειναι αγροτης?

Τι να πω!

Please save my God!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ProudMaslowqueen
ProudMaslowqueen
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Palm Woods!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης-Βig Time Rush (James Maslow!)!!!!!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από ProudMaslowqueen Τρι Οκτ 11, 2011 10:38 am

Δ.Μπέλλος έγραψε:
evaki16 έγραψε:
evanna έγραψε:

Υ.Γ1 Ιωαννα μου,Ιωαννα μου δεν πιστευω να εχεις παραπονο σημερα.....δυο φορες ακουσαμε το ονομα του Μπελλου,ποιος τη χαρη σου! Razz Οχι,σαν μια αλλη ψυχη στην Αμερικη που αν,λεω ΑΝ αναφερθει ποτε,αναφερεται αοριστα τυπου ''ο πατερας σου,αδελφος μου'' κλπ. Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 89794
Τι παραπονο να χει!!! Όλα μια χαρά!!! Σε αντιθεση με εμας!!! Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 593737

Τώρα είδα το επεισόδιο και ναι!! Σήμερα δεν έχω παράπονο!!! lmao Ένα oscar για την αναφορά στον Μπέλλο κι αν προλάβω θα επανέλθω αναλυτικά!!!

Και κατι αλλο!Ιωαννα τωρα δικαιωνεσαι κοριτσι μου!Και ναι ο Μπελλος ζει και αυτος μας οδηγει!!!!!!!!!!!!!!!!! oscar
ProudMaslowqueen
ProudMaslowqueen
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Palm Woods!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης-Βig Time Rush (James Maslow!)!!!!!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από roria Τρι Οκτ 11, 2011 11:34 am

Καθυστερημένο το σχόλιο ένεκα η ίωση και η συνακόλουθη θολούρα.
Δεν ξέρω πώς να χαρακτηρίσω το επεισόδιο γιατί περιείχε σκηνές που μου άρεσαν ή έστω που μου εντυπώθηκαν και κάποιες άλλες που τις έχω ξεχάσει τελείως (μπορεί να φταίει και η θολούρα που λεγαμε).

Ωραία και καλοπαιγμένη η εναρκτήρια σκηνή Έρης-Παναγιώτη.
Γενικά η στάση της Έρης όπως φάνηκε και από τη συνομιλία της με τον αστυνόμο και από την πρόθεσή της να μεταβιβάσει γρήγορα, πριν συλληφθεί, το σπίτι της στη μπέμπα, μου επιβεβαιώνουν ότι είναι ένας από τους πιο συμπαθείς και ακέραιους γυναικείους χαρκατήρες που έχω δει σε τηλεοπτική σειρά.

Σε αντίθεση με τους περισσότερους που, από ό,τι διάβασα, συγκινηθήκατε με την Αγγέλα, εμένα μου ερχόταν να φωνάξω όσο την έβλεπα: "επιτέλους, ας τη μαζέψει καποιος". Αυτό το ρεπερτόριο της πολυβασανισμένης μάνας που δεν θέλει (τάχα μου) τίποτα για τον εαυτό της παρά μόνο να αναγνωρίζουν όλοι πόσο βασανισμένη και ηρωίδα είναι μου ήταν ανέκαθεν απεχθές.

Τη γνωμη μου για τον απαράδεκτο τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεται και σε αυτή τη σειρά το εξαιρετικά σοβαρό θέμα της άμβλωσης, την έχω ξαναγράψει και δεν θέλω να σας κουράζω με τα ίδια και τα ίδια. Αναρωτιέμαι όμως γιατί η Αγγέλα μιλούσε στη Μαρίλια σαν να επρόκειτο να άρχιζαν όλες να σφουγγαρίζουν σκάλες σε περίπτωση που θα κρατουσε το μωρό, τη στιγμή που ξέρουμε ότι η Εύα είναι παμπλούτου λόγω της κληρονομιάς του Λαζαρίδη, άρα και τα χρήματα υπήρχαν και βοήθεια μπορούσαν να έχουν...

Το ρουσσέικο, παρά την απόλυτα απολαυστική Αμαλία, έχει αρχίσει να με κουράζει. Μπορεί να φταίει και το προηγηθέν, αλλά και το επαπειλούμενο overdose Μελίτας.

Στον αντίποδα του overdose πολύ όμορφη (και ως συνήθως πολύ σύντομη) η σκηνή Στεφανου-Έρης που επιτέλους είχε και μια αγκαλιά δευτερολέπτων. wall Ας όψεται ο φόβος για τους κορέους ο οποίος ευελπιστώ ότι θα υποχωρήσει στα επεισόδια που έρχονται με την κορύφωση των γεγονότων.

Στο μεταξύ όμως έχουμε άλλη καυτή ερωτική ιστορία να μας γεμίζει το κενό, εκείνη της Εύας και του Λευτέρη lmao

Γλυκιές οι σκηνές με τα Λουκονοράκια και δεδομένων των συνθηκών εγώ δεν θα ήμουνα τόσο αυστηρή με το Λουκά και την ιδέα του για το κοτέτσι. Καθόλου αυστηρή δεν θα ήμουνα για την ακρίβεια.

Ερμηνευτικά ξεχώρισα στο χθεσινό επεισόδιο τις σκηνές του Αλέξανδρου Σταύρου. Όλες τις σκηνές. Τρυφερότητα με την Εριέττα, στρατηγική, ειρωνία αλλά και υποβόσκουσα οργή με την Αντιγόνη (οι αντίστοιχες εναλλαγές στο πρόσωπό του ήταν πιο εύγλωττες κι απ τα λόγια), ειρωνία και χιούμορ στη σκηνή με το Νικόλα και τη Νταίζη, ανησυχία και εναγώνια αναζήτηση λύσης στη σκηνή με τα αγόρια. Να συμπληρώσω ότι με τον Κωνσταντίνο Γιαννακόπουλο φαίνεται να έχουν πολύ καλή χημεία και μακάρι να δούμε κι άλλες σκηνές τους κι επίσης ότι η "σύσκεψη" των τεσσάρων αγοριών μου άρεσε πολύ αλλά κι αυτή ήταν εξαιρετικά σύντομη.
Και τώρα, θα το ρίξω το επίπεδο: το σκούρο πουκάμισο (κυπαρισσί ήταν ή έβλεπα ό,τι ήθελα από τον πυρετό; ) πολύ του πήγαινε του Στέφανου ^^
Κατά τα λοιπά too much Νταίζη και έγκωσα...

roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από sarita Τρι Οκτ 11, 2011 11:41 am

ρορια μου καπου εδω ηρθε η σειρα μου αν σου ευχηθω εγω περαστικα.Γρηγορη αναρρωση ευχομαι γιατι η δικη μου καλα κρατει ))
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Ioanna T Τρι Οκτ 11, 2011 11:53 am

roria έγραψε:Καθυστερημένο το σχόλιο ένεκα η ίωση και η συνακόλουθη θολούρα.
Δεν ξέρω πώς να χαρακτηρίσω το επεισόδιο γιατί περιείχε σκηνές που μου άρεσαν ή έστω που μου εντυπώθηκαν και κάποιες άλλες που τις έχω ξεχάσει τελείως (μπορεί να φταίει και η θολούρα που λεγαμε).

Ωραία και καλοπαιγμένη η εναρκτήρια σκηνή Έρης-Παναγιώτη.
Γενικά η στάση της Έρης όπως φάνηκε και από τη συνομιλία της με τον αστυνόμο και από την πρόθεσή της να μεταβιβάσει γρήγορα, πριν συλληφθεί, το σπίτι της στη μπέμπα, μου επιβεβαιώνουν ότι είναι ένας από τους πιο συμπαθείς και ακέραιους γυναικείους χαρκατήρες που έχω δει σε τηλεοπτική σειρά.

Σε αντίθεση με τους περισσότερους που, από ό,τι διάβασα, συγκινηθήκατε με την Αγγέλα, εμένα μου ερχόταν να φωνάξω όσο την έβλεπα: "επιτέλους, ας τη μαζέψει καποιος". Αυτό το ρεπερτόριο της πολυβασανισμένης μάνας που δεν θέλει (τάχα μου) τίποτα για τον εαυτό της παρά μόνο να αναγνωρίζουν όλοι πόσο βασανισμένη και ηρωίδα είναι μου ήταν ανέκαθεν απεχθές.

Τη γνωμη μου για τον απαράδεκτο τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεται και σε αυτή τη σειρά το εξαιρετικά σοβαρό θέμα της άμβλωσης, την έχω ξαναγράψει και δεν θέλω να σας κουράζω με τα ίδια και τα ίδια. Αναρωτιέμαι όμως γιατί η Αγγέλα μιλούσε στη Μαρίλια σαν να επρόκειτο να άρχιζαν όλες να σφουγγαρίζουν σκάλες σε περίπτωση που θα κρατουσε το μωρό, τη στιγμή που ξέρουμε ότι η Εύα είναι παμπλούτου λόγω της κληρονομιάς του Λαζαρίδη, άρα και τα χρήματα υπήρχαν και βοήθεια μπορούσαν να έχουν...

Το ρουσσέικο, παρά την απόλυτα απολαυστική Αμαλία, έχει αρχίσει να με κουράζει. Μπορεί να φταίει και το προηγηθέν, αλλά και το επαπειλούμενο overdose Μελίτας.

Στον αντίποδα του overdose πολύ όμορφη (και ως συνήθως πολύ σύντομη) η σκηνή Στεφανου-Έρης που επιτέλους είχε και μια αγκαλιά δευτερολέπτων. wall Ας όψεται ο φόβος για τους κορέους ο οποίος ευελπιστώ ότι θα υποχωρήσει στα επεισόδια που έρχονται με την κορύφωση των γεγονότων.

Στο μεταξύ όμως έχουμε άλλη καυτή ερωτική ιστορία να μας γεμίζει το κενό, εκείνη της Εύας και του Λευτέρη lmao

Γλυκιές οι σκηνές με τα Λουκονοράκια και δεδομένων των συνθηκών εγώ δεν θα ήμουνα τόσο αυστηρή με το Λουκά και την ιδέα του για το κοτέτσι. Καθόλου αυστηρή δεν θα ήμουνα για την ακρίβεια.

Ερμηνευτικά ξεχώρισα στο χθεσινό επεισόδιο τις σκηνές του Αλέξανδρου Σταύρου. Όλες τις σκηνές. Τρυφερότητα με την Εριέττα, στρατηγική, ειρωνία αλλά και υποβόσκουσα οργή με την Αντιγόνη (οι αντίστοιχες εναλλαγές στο πρόσωπό του ήταν πιο εύγλωττες κι απ τα λόγια), ειρωνία και χιούμορ στη σκηνή με το Νικόλα και τη Νταίζη, ανησυχία και εναγώνια αναζήτηση λύσης στη σκηνή με τα αγόρια. Να συμπληρώσω ότι με τον Κωνσταντίνο Γιαννακόπουλο φαίνεται να έχουν πολύ καλή χημεία και μακάρι να δούμε κι άλλες σκηνές τους κι επίσης ότι η "σύσκεψη" των τεσσάρων αγοριών μου άρεσε πολύ αλλά κι αυτή ήταν εξαιρετικά σύντομη.
Και τώρα, θα το ρίξω το επίπεδο: το σκούρο πουκάμισο (κυπαρισσί ήταν ή έβλεπα ό,τι ήθελα από τον πυρετό; ) πολύ του πήγαινε του Στέφανου ^^
Κατά τα λοιπά too much Νταίζη και έγκωσα...


: respect : Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο,δεν ξέρω όμως για τι περισσότερο;Για το Στέφανο και την Εριέττα,για την Αγγέλα που το παίζει αιώνιο θύμα;Μάλλον θα καταλήξω στο πουκάμισο... ^^

Περαστικά κορίτσια!Ο καιρός βλέπετε ακολουθεί την ψυχοσύνθεση της Μελίτας,=δεν ξέρει τι του γίνεται.
Ioanna T
Ioanna T
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Σ'αεροπλάνα και βαπόρια...
Ασχολίες : Χορός,σινεμά,φίλοι,ταξίδια,Μυστικά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από roria Τρι Οκτ 11, 2011 12:22 pm

Sarita μου, καλό μας κουράγιο και καλή υπομονή flower !
Ioanna μου ευχαριστώ για τα περαστικά. Όσο για τη συμφωνία, αφού συμπίπτουμε στο μείζον ^^ (πολύ φρύδι έπεσε!) τα άλλα είναι δευτερεύοντα!!!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Τρι Οκτ 11, 2011 12:25 pm


roria περαστικούλια ))
Πάντως να μη νοιώθεις μοναξιά τόσο εγώ όσο κι η ΙoannaT με την Αγγέλα έχουμε ενα θεματάκι στο στομάχι μας έχει κάτσει βαριά οπότε καλώς ήλθες στο κλάμπ
Όσο για τη Νταίζη νομίζω είσαι η μόνη που δυσανασχετείς καθώς όπως βλέπεις είναι αδυναμία όλων lmao
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από roria Τρι Οκτ 11, 2011 12:44 pm

Ευχαριστώ πολύ Clarabelle μου flower .
Όλο λέω να χρονομετρήσω τις Νταιζομελίτες σε σχέση με το χρόνο που αφιερώνεται σε άλλες ιστορίες κι όλο το ξεχνάω ή βαριέμαι και το αμελώ. Σκέφτομαι μήπως είναι η ιδέα μου που, για παράδειγμα ,έχω την αίσθηση ότι τουλάχιστον το μισό από το χθεσινό ήταν Νταίζη σε ποικίλες παραλλαγές.
Όσο για την Αγγέλα, τελικά έχω καταλήξει ότι είναι από αυτές τις μανάδες που εξωτερικά όλοι τις θεωρούν υποδειγματικές και γεμάτες αυτοθυσία, μόνο όμως μακριά τους μπορούν να ανασανουν τα παιδιά τους και να ξεδιπλώσουν την προσωπικότητά τους, σε όποια ηλικία κι αν βρίσκονται.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Τρι Οκτ 11, 2011 1:01 pm

Εγώ επεισόδιο ΔΕΝ είδα λόγω χρόνου, αλλά από ό,τι διάβασα λίγες σκηνέ πάλι άξιζαν! Δεν πειράζει μωρέ! Υγεία πάνω απ' όλα!!! Razz Τελικά είμαι τυχερή!
Σήμερα αν τον δω θα επανέλθω για σχολιασμό, αν όχικαλό κουράγιο!!!

Υ.γ.Από ότι διάβασα η Ιωάννα μας, χθες ήταν τυχερή! Ήταν η τυχερή της μέρα!!! Αλίμονο σε εμάς!!! Aww Efxi
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Kitty Τρι Οκτ 11, 2011 1:33 pm

Καθόλου τυχαίο δεν είναι που η Μαρίλια ακούει μόνο την Αγγέλα και όχι την Εύα. Η Αγγέλα ήταν αυτή που έκανε τη θυσία και τη μεγάλωσε αφήνοντας την Εύα ελεύθερη να κυνηγά το Μάνο και να γυρίζει αισθησιακές ταινίες. Ούτε στα μάτια δεν έπρεπε να την κοιτά καν η Εύα την Αγγέλα...οι περισσότερες μάνες θα της είχαν διώξει από το σπίτι και θα την άφηναν στη μοίρα της ή θα φρόντιζαν να την παντρέψουν όπως όπως με τον πρώτο τυχόνται. Κουτί της ήρθε που η Αγγέλα επωμίστηκε όλα τα βάρη για να κάνει η Εύα τη ζωή της ελεύθερα. Ας μη γελιόμαστε. Δεν ήταν ποτέ σε θέση η Εύα να μεγαλώσει παιδί. Ούτε και τώρα είναι. Ακόμα με τη μαμά της μένει και η μαμά της στην ουσία μεγαλώνει και τον Άγγελο. Επειδή η Εύα θυμάται να το παίξει μητέρα στον ελεύθερο χρόνο της (όταν δεν τρέχει για τους φίλους της ή το Λευτέρη) αυτό δεν κάνει τη Μαρίλια να την παίρνει στα σοβαρά.-και εύλογα. Εδώ δυο απόπειρες αυτοκτονίας έκανε ελαφρά την καρδία η Εύα για τα ερωτικά της...ούτε τότε σκέφτηκε τα παιδιά της.

Χαίρομαι πάντως που για πρώτη φορά...πρώτη αληθινή φορά, η Εύα αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών της χωρίς να ρίχνει ευθύνες στον οποιοδήποτε άλλο, στη κακούργα την κοινωνία, στην κακή της τύχη ή στον Ερμή που είναι ανάδρομος. Πραγματικά για πρώτη φορά μπορώ να πω ότι μου έγινε συμπαθής. Να δούμε αν θα κρατήσει.

Ο Ρούσσος συνεχίζει την εκδίκηση γιατί πιστεύει ότι ο Λουκάς και η Εριέττα ήξεραν για τον Αραβαντινό και του είχαν στήσει παγίδα..

Μιλώντας για το Λουκά και την Ερίεττα να πω ότι το μίσος τους για τον Ρούσσο αγγίζει τα όρια της γελοιότητας...σαφώς και ο Ρούσσος τους κράτησε χώρια και αυτό είναι κάτι βαρύ που δεν μπορέι να συγχωρεθεί εύκολα...το έκανε όμως για να μη μαθευτεί ποτέ η αλήθεια. Ήθελε να ζήσουν ευτυχισμένα και χωρίς πικρίες ο Λουκάς και η Εριέττα...και το κατάφερε. Μεγάλωσαν και οι δύο καλά με γονείς που τους αγαπούσαν και τους φέρθηκαν καλά....η μεν Εριέττα δεν χρειάστηκε ποτέ να ανησυχήσει για χρήματα, ο δε Λουκάς είχε πάντα έτοιμη δουλειά να τον περιμένει και φύλακα-σύμβουλο για να ξελασπώνει αυτόν και την παρέα του άπειρες φορές...πράγματα που ξεχάστηκαν και ακόμα διαστρεβλώθηκαν και από τους δύο.

Η Νταίζη....η Νταίζη είναι η γνωστή Νταίζη. Επειδή όμως μεγάλωσε πολύ δύσκολα χωρίς να φταίει....δεν θεωρώ καθόλου δίκαιο να πληρώσει και πάλι. Τουλάχιστον όχι με την έννοια της φυλάκισης ή του φόνου. Θα καταλάβει ότι τα χρήματα δεν είναι το παν και αυτή θα είναι η τιμωρία της. ...θα καταλάβει ότι την ασφάλεις που νομίζει ότι θα έχει όντας πλούσια δεν θα την έχει ποτέ στην ουσία. Και αρκετά πιά με την καραμέλα ότι πήγε να σκοτώσει την Εύα. Αν ήθελε πραγματικά να σκοτώσει την Εύα θα το είχε κάνει. Να την τρομάξει ήθελε και να την κάνει να αποβάλλει.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Kitty Τρι Οκτ 11, 2011 1:42 pm

roria έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Clarabelle μου flower .
Όλο λέω να χρονομετρήσω τις Νταιζομελίτες σε σχέση με το χρόνο που αφιερώνεται σε άλλες ιστορίες κι όλο το ξεχνάω ή βαριέμαι και το αμελώ. Σκέφτομαι μήπως είναι η ιδέα μου που, για παράδειγμα ,έχω την αίσθηση ότι τουλάχιστον το μισό από το χθεσινό ήταν Νταίζη σε ποικίλες παραλλαγές.
Όσο για την Αγγέλα, τελικά έχω καταλήξει ότι είναι από αυτές τις μανάδες που εξωτερικά όλοι τις θεωρούν υποδειγματικές και γεμάτες αυτοθυσία, μόνο όμως μακριά τους μπορούν να ανασανουν τα παιδιά τους και να ξεδιπλώσουν την προσωπικότητά τους, σε όποια ηλικία κι αν βρίσκονται.

Συγνώμη τώρα..τα πιστεύεις πραγματικά αυτά που λες;

Θα τολμήσει ποτέ η Εύα να κάνει παράπονα στην Αγγέλα; Στην Αγγέλα που της μεγάλωσε το παιδί για να μπορεί αυτή να κυνηγά ελεύθερα το Μάνο; Η Εύα νοιαζόταν μόνο για τον εαυτό της και τους έρωτες της επί σειρά ετών. Αν δεν ήταν η Αγγέλα να της μεγαλώσει την Μαρίλλια ποιος ξέρει τι θα είχε απογίνει η Μαρίλλια τώρα.

Το μόνο που καταλογίζω στην Αγγέλα είναι ότι ποτέ δεν άφησε την Εύα να αναλάβει τις ευθύνες της. Πάντα την κανάκευε και της έλυνε όλα της τα προβλήματα για να μπορεί η Εύα να το παίζει θύμα και να κλαίγεται. Και η παρέα της τα ίδια. Να μιλήσουμε στην Εύα να βοηθήσουμε την Εύα...να μην το μάθει η Εύα...πώς να ωριμάσει η Εύα. Όχι ότι προσπάθησε και ποτέ να ανεξαρτητοποιηθεί και μόνη της βέβαια. Μια χάρα τη βόλευε η κατάσταση.

Σε ότι αφορά το θέμα Μελίτας-Εύας...που ξέρω ότι έχει συζητηθεί από άλλους....ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι καταλογίζουν στη Μελίτα το ότι το έκανε με το Μάνο πριν το γάμο του με την Εύα. Από που και ως πού η Μελίτα όφειλε να σεβαστεί την Εύα που κοιμόταν με τον άντρα της 6 χρόνια;

Η Μελίτα μπορεί να έχει ξεφύγει τελείως πλέον....στον πρώτο κύκλο όμως φέρθηκε παραπάνω από κυρία στην Εύα. Χωρίς να της εχει την παραμικρή υποχρέωση.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από aggeliki Τρι Οκτ 11, 2011 2:32 pm

Τα επεισόδια το ένα πιο βαρετό απ το άλλο.
Ίσως γιατί η Νταίζη δεν είναι κι ότι καλύτερο μπορεί να μείνει να παρακολουθεί κανείς τι να πω.
Βάλτε κι εμένα στο κλάμπ αυτών που θεωρούν την Αγγέλα άθλια μάνα.
Χθες έλεγε στη Μαρίλια ξέρω οτι θέλεις να εκδικηθείς την Εύα. Με αυτές τις λέξεις αυτόματα διατύπωνε την πεποίθηση οτι για όλα φταίει η Εύα κι εκείνη που πήρε όλες τις αποφάσεις έβγαζε με τον τρόπο της την ουρά της απέξω.
Μπορεί η Μαρίλια να θέλει πράγματι να εκδικηθεί την Εύα, η Αγγέλα όμως με τον τρόπο της αποποιείται των ευθυνών της.
Απ την καλή μάνα θα περίμενε κανείς τύψεις απ την Αγγέλα απλά αναισθησία.
Στα άλλα μέτωπα
Η Μελίτα, ξέρετε αυτο το γλυκό πλάσμα που αγαπάει την παρέα άκουγε το Ρούσσο να λέει οτι θα τον εκδικηθεί και μούγκα.
Η Νταίζη θέλει να διεκδικήσει ότι της ανήκει νόμιμα λες και αν ήταν παράνομα θα κόλλαγε.
Ο Νικόλας έχει την αδελφή να τον ζαλίζει πρέπει να αρχίσει να μελετάει και το τοπογραφικό του κοτετσιού.
Ο Λευτέρης τελικά είναι ο ξύπνιος γιατί έπιασε με τη μία οτι ο Χρήστος μάλλον απο τύψεις έστειλε τα διαμάντια για την Αννα και κατέληξε οτι είχε σχέση με το θάνατό της.
Ο Στέφανος ειρωνευόταν την αδελφούλα αλλά μου φαίνεται θα πιάσει η ευχή του και τον βλέπω συνεργάτη της Μάτα Χάρι που προσπάθησε να σκοτώσει το παιδί του.
Η Εριέττα τραβιέται και ο Στέφανος πιστεύει οτι το καλό φαγητό λύνει όλα τα προβλήματα οπότε μαγείρευε Πώς ο Άγγλοι πιστεύουν οτι το τσάι λείνει όλα τα προβλήματα;

Μέτριο απο μένα και πια δεν ελπίζω οτι τα καλύτερα θα έρθουν ποτέ



aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Οκτ 11, 2011 2:57 pm


Κitty, καλώς όρισες έστω και λίγο πριν το τέλος.... Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την Αγγέλα. Το βλέπω εντελώς παράλογο να την θεωρούν κάποιοι άθλια μάνα, για όλους τους λόγους που ανέφερες και που είναι προφανείς. Αφιέρωσε τη ζωή της σ'αυτά τα παιδιά, και την Εύα και τη Μαρίλια, και η Εύα ξέρει πολύ καλά τι της χρωστάει, και οτι το ομολογεί τώρα, είναι προς τιμήν της. Ας μην πυροβολούμε τη μοναδική μάνα της σειράς που με τη δουλειά της και μόνο, χωρις σύζυγο για προστασία, προσπάθησε να κάνει το καλύτερο για την κόρη της, αφήνοντας τον εαυτό της και τις δικές της ανάγκες στην άκρη για χάρη της. Δεν είχε η Αγγέλα ανάγκη από "επαναπροσδιορισμούς και ενδοσκόπιση" ? Δεν μπορούσε κι αυτή να βρεί κάποιον να ξαναφτιάξει τη ζωή της? Οχι, η Εύα, το "κοριτσάκι" της, ήταν πάντα πρώτη της προτεραιότητα, για χάρη της επωμίστηκε τον άχαρο ρόλο να μεγαλώσει το παιδί του παιδιού της, πάλι με τα μίζερα μέσα που διέθετε, για να μπορέσει η Εύα να κάνει καρριέρα και να πετύχει στη ζωή της.
Θεωρώ την Αγγέλα ηρωίδα και αυτά που έκανε για την οικογένειά της είναι μακράν πέρα απ'τα αναμενόμενα από μία "σύγχρονη" μάνα. Αλλωστε ποτέ δεν ζήτησε αναγνώριση για τις θυσίες της, οπότε γιατί να την κατηγορήσουμε και γι'αυτό? Οταν θα φτάσουμε στην ηλικία της Αγγέλας, με μεγάλα παιδιά, δεν μπορεί παρά να νοιώσουμε πικρία αν τα παιδιά μας θεωρήσουν αυτονόητα όσα κάναμε γι'αυτά και δείξουν αχαριστία, όπως συχνά γίνεται. Ευτυχώς η Εύα, εχει εκτιμήσει το ρόλο της Αγγέλας , μέσα στο γενικό πλαίσιο της αναγνώρισης των λαθών της, πράγμα που δείχνει ότι έστω και τώρα, απέκτησε την ωριμότητα που της έλειπε....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Τρι Οκτ 11, 2011 3:20 pm

Kitty έγραψε:
Θα τολμήσει ποτέ η Εύα να κάνει παράπονα στην Αγγέλα; Στην Αγγέλα που της μεγάλωσε το παιδί για να μπορεί αυτή να κυνηγά ελεύθερα το Μάνο; Η Εύα νοιαζόταν μόνο για τον εαυτό της και τους έρωτες της επί σειρά ετών. Αν δεν ήταν η Αγγέλα να της μεγαλώσει την Μαρίλλια ποιος ξέρει τι θα είχε απογίνει η Μαρίλλια τώρα.

Το μόνο που καταλογίζω στην Αγγέλα είναι ότι ποτέ δεν άφησε την Εύα να αναλάβει τις ευθύνες της. Πάντα την κανάκευε και της έλυνε όλα της τα προβλήματα για να μπορεί η Εύα να το παίζει θύμα και να κλαίγεται. Και η παρέα της τα ίδια. Να μιλήσουμε στην Εύα να βοηθήσουμε την Εύα...να μην το μάθει η Εύα...πώς να ωριμάσει η Εύα. Όχι ότι προσπάθησε και ποτέ να ανεξαρτητοποιηθεί και μόνη της βέβαια. Μια χάρα τη βόλευε η κατάσταση.

Καταρχας καλως ήρθες στο φόρουμ Cheer
Mπορεί να μην βλέπω πλεόν την σειρά, αλλα το θέμα της Αγγέλας δεν είναι καινούριο...

Και έρχομαι και ερωτώ:
Η Εύα ήταν σε ψυχειατρίο ή ίδρυμα (όπως θες πες το) μετά την γέννα. Ηταν 16. Αρα...
- Η απόφαση να δηλωθεί το παιδί ως της Αγγέλας ήταν κάτι που πήρε η Αγγέλα σωστα?(και ανήλικη, και με προβλήματα η Ευα)
- Αφού η Ευα έχριζε ψυχειατρικής βοήθειας, το σωστό δεν θα ήταν να την βάλει σε κάποιο ιδιωτικό ''ίδρυμα'' στην Ελλάδα (γιατί μην μου πεις οτι στην Γαλλια, ήταν σε δημόσιο..) , να την βλέπει συχνά, και να την έχει απο κοντά?
Γιατί την πήγε στην Γαλλία? Μήπως επειδή η κόρη της την ''ντρόπιασε?''
- Ποια μάνα, ποια ''σωστή'' μάνα, αφήνει το παιδί της, που στα 15 έχει βιαστεί, και έχει περάσει απο κατάθλιψη σε μια ξένη χώρα στα 17-18 της?????
- Αν σκεφτούμε οτι η Ευα πήγε στο Παρίσι στα 15-16 της, αυτό σημαίνει οτι δεν πήγε Λύκειο, και δεν ξέρει και καλά την Γαλλική γλώσσα.
Αρα η Αγγέλα άφησε ένα κορίτσι μόλις ενήλικο, με βεβαρημένο παρελθόν σε μια ξένη χώρα, χωρίς να έχει τα κατάλληλα εφόδια ούτε να σπουδάσει, ούτε να δουλέψει σωστα..ή εγω κάνω λάθος?

Οταν μιλάμε για την Ευα, που ''δεν έκανε τίποτα σωστό, παράτησε την Μαρίλια, έτρεχε πίσω απο τον Μάνο'' μπλα, μπλα, μπλα, ξεχνάμε κάποια πολύ βασικά πράγματα....και θα τα ξαναπώ...

Η Ευα μεγάλωσε σε ένα αρρωστημένο περιβάλλον. Η φυσιολογική οικογένεια για αυτήν είναι η μανα να δουλεύει όλη μέρα και να λείπει απο το σπίτι, και όταν γυρνάει ο μπαμπάς της να την σαπίζει στο ξύλο...Αυτό ξέρει σαν οικογένεια.
Βιάστηκε σε τρυφερή ηλικία, έπαθε κατάθλιψη, και την στείλανε στο εξωτερικό...ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!!
Εχει, μια νέα κοπέλα όπως ήταν τότε η Ευα, τα σωστά εφόδια για να βγεί στην κοινωνία? Εχει τις σωστές βάσεις? Ξέρει τι είναι οικογένεια? Ξέρει τι είναι σταθερότητα ή αγάπη? Ολες οι ''αγαπες'' που είχε, την πρόδωσαν. Ο ''δεσμός'' της την βίασε, η μάνα της την παράτησε, και ο πατέρας της... είναι ο Κυριάκος... Με τέτοια πρότυπα ''αγάπης'' το πρόβλημα μας είναι η Ευα?
Παρόλα αυτά, η Ευα ''αγκιστρώθηκε'' σε όλους αυτούς, γιατί ήταν οι μόνοι που είχε κοντά της.

Στην θέση της Ευας, φυσικά και θα ''σήκωνα'' τα μάτια να κοιτάξω την Αγγέλα... Η Αγγέλα ήταν τελικά πολύ λίγη ως μάνα .
Η Ευα χρωστάει στην Μαρίλια, όχι στην Αγγέλα....


Σε ότι αφορά το θέμα Μελίτας-Εύας...που ξέρω ότι έχει συζητηθεί από άλλους....ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι καταλογίζουν στη Μελίτα το ότι το έκανε με το Μάνο πριν το γάμο του με την Εύα. Από που και ως πού η Μελίτα όφειλε να σεβαστεί την Εύα που κοιμόταν με τον άντρα της 6 χρόνια;

Η Μελίτα μπορεί να έχει ξεφύγει τελείως πλέον....στον πρώτο κύκλο όμως φέρθηκε παραπάνω από κυρία στην Εύα. Χωρίς να της εχει την παραμικρή υποχρέωση.
Προσωπικά, δεν της το καταλογίζω, μιας και για μένα ήταν το απόλυτο Pay-back. Βέβαια, φέρσιμο κυρίας δεν το λες, αλλα δεν της χρώσταγε κιόλας. Της χάλασε την ζωή, της χαλάει την ζωή. Fair enough θα έλεγα...
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από elenp Τρι Οκτ 11, 2011 4:15 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Είχε πολλές σκηνές με τους πρωταγωνιστές και αυτό μου άρεσε. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς σκέφτεται το ότι ενώ έχουν το μωρό δεν μπορούν να το χαρούν και ασχολούνται με υποθέσεις άλλων και η Νόρα τον ακούει και τον στηρίζει και αυτή. Η σκηνή με την Εύα, την Αγγέλα και την Μαρίλια ήταν πολύ όμορφη, η Εύα και η Αγγέλα μίλησαν στην Μαρίλια όπως έπρεπε επιτέλους λέγοντας της κάποια πράγματα και την άφησαν να κάνει αυτή την επιλογή της. Η σκηνή με τον Νικόλα, τον Στέφανο και την Νταίζη ήταν πολύ καλή, μου άρεσε που τους είδαμε να συζητάνε και να αποφασίζουν τόσο ο Στέφανος όσο και ο Νικόλας για τους δικούς του λόγους να βοηθήσουν την Νταίζη να πάρει αυτά που της ανήκουν. Η σκηνή με την Δάφνη και το Λευτέρη ήταν ωραία, ο Λευτέρης έμαθε από την Δάφνη για την υπόθεση και θέλει να μάθει περισσότερα.
Γενικά το επεισόδιο ήταν ωραίο και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Οκτ 11, 2011 4:36 pm

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια εδω μεσα που συμπαθει την Νταιζη!Για του λογου του αληθες ,ας κανουμε ενα δημοψηφισμα βρε αδερφε!! lmao
Εγω για παραδειγμα ποτε δεν υποστηριξα την Νταιζη και ποτε δεν ειπα οτι την συμπαθω,αν καποιος καταλαβε κατι τετοιο απ τα γραφομενα μου τοτε μαλλον θ αρχισω να ψαχνομαι!
Εγινα μια συγκριση αν θυμαμαι καλα αναμεσα σε Αντιγονη και Νταιζη και ειπα με επιχειρηματα γιατι εγω πιστευω οτι η Αντιγονη ειναι μακραν η χειροτερη μανα,αθλια θα την ελεγα,εδω παει το αθλια και οχι στην Αγγελα.Και επισης θα ξαναπω με κινδυνο να πει καποιος οτι επαναλαμβανομαι,οτι οι ιδιοι οι σεναριογραφοι μας εχουν δωσει πατηματα για να εξηγησουμε τις πραξεις της Νταιζης,ενω για την Αντιγονη δεν μας εχουν δωσει κανενα πατημα,Αν καποιος πιστευει οτι υπαρχει κατι για την Αντιγονη,ας μου το πει!
Οσο για την Αγγελα και για χθες που πολλες ενοχληθηκαν,αν δεν βαλει τις φωνες η Αγγελα στην Μαριλια,τοτε ποιος;;;;;;;;;;;;;;;;Η Ευα;;;;;;
roria μου περαστικα σου!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 584 - Ημερομηνία 10-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τρι Οκτ 11, 2011 4:44 pm

JESSIE έγραψε:
Κitty, καλώς όρισες έστω και λίγο πριν το τέλος.... Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την Αγγέλα. Το βλέπω εντελώς παράλογο να την θεωρούν κάποιοι άθλια μάνα, για όλους τους λόγους που ανέφερες και που είναι προφανείς. Αφιέρωσε τη ζωή της σ'αυτά τα παιδιά, και την Εύα και τη Μαρίλια, και η Εύα ξέρει πολύ καλά τι της χρωστάει, και οτι το ομολογεί τώρα, είναι προς τιμήν της. Ας μην πυροβολούμε τη μοναδική μάνα της σειράς που με τη δουλειά της και μόνο, χωρις σύζυγο για προστασία, προσπάθησε να κάνει το καλύτερο για την κόρη της, αφήνοντας τον εαυτό της και τις δικές της ανάγκες στην άκρη για χάρη της. Δεν είχε η Αγγέλα ανάγκη από "επαναπροσδιορισμούς και ενδοσκόπιση" ? Δεν μπορούσε κι αυτή να βρεί κάποιον να ξαναφτιάξει τη ζωή της? Οχι, η Εύα, το "κοριτσάκι" της, ήταν πάντα πρώτη της προτεραιότητα, για χάρη της επωμίστηκε τον άχαρο ρόλο να μεγαλώσει το παιδί του παιδιού της, πάλι με τα μίζερα μέσα που διέθετε, για να μπορέσει η Εύα να κάνει καρριέρα και να πετύχει στη ζωή της.
Θεωρώ την Αγγέλα ηρωίδα και αυτά που έκανε για την οικογένειά της είναι μακράν πέρα απ'τα αναμενόμενα από μία "σύγχρονη" μάνα. Αλλωστε ποτέ δεν ζήτησε αναγνώριση για τις θυσίες της, οπότε γιατί να την κατηγορήσουμε και γι'αυτό? Οταν θα φτάσουμε στην ηλικία της Αγγέλας, με μεγάλα παιδιά, δεν μπορεί παρά να νοιώσουμε πικρία αν τα παιδιά μας θεωρήσουν αυτονόητα όσα κάναμε γι'αυτά και δείξουν αχαριστία, όπως συχνά γίνεται. Ευτυχώς η Εύα, εχει εκτιμήσει το ρόλο της Αγγέλας , μέσα στο γενικό πλαίσιο της αναγνώρισης των λαθών της, πράγμα που δείχνει ότι έστω και τώρα, απέκτησε την ωριμότητα που της έλειπε....

jessie ακριβως αυτο!Συμφωνω απολυτα!
Ας σκεφτυμαι λιγακι που θα ηταν τωρα η Ευα και καθε Ευα ,χωρις μια τετοια
"αθλια"μανα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης