Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap25%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 25% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap40%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 40% 
[ 19 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap17%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 17% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap15%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 15% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 48

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 2:47 am

nefelik,αναρωτιεσαι πως μια εξυπνη γυναικα σαν την Αμαλια δεν καταλαβε οτι ταχει χαμενα η κορη της ,οτι ηταν αλλου!
Θελει να πιστευει οτι παει προς το καλυτερο το παιδι της,καθε μανα αυτο θα σκεφτοταν ,ετσι και η Αμαλια κι ας ηξερε οτι μολις ειχε βγει η Εριεττα απ την φυλακη.Ισως σκεφτηκε, οτι αφου βγηκε απ την φυλακη το πηρε αποφαση η Μελιτα.Εξαλλου τι αλλο θα μπορουσε να κανει η Μελιτα.Που να παει ο νους της λοιπον!
Παντως η Πεφανη καθε φορα ειναι καταπληκτικη.Σημερα την ωρα που πετυχε την Μελιτα στην πορτα,τα συναισθηματα στο προσωπο της εναλασονταν.Στην αρχη ανησυχια,μετα χαρα και μετα παλι η σκοτεινια στο βλεμμα γιατι πολυ μεσα της καταλαβαινει οτι η κατασταση εχει ξεφυγει και δεν μπορει να κανει κατι.

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 9:06 am

Δεν πίστευα οτι θα γράφατε τόσα πολλά, εν όψει και του τριήμερου, αλλά χαίρομαι που έπεσα έξω!
Αυτό που ξέχασα εντελώς ν'αναφέρω, είναι η σκηνή Ρούσσου Λουκά, όπου οι ατάκες και το ύφος του Λουκά ήταν ό,τι ακριβώς έπρεπε. Ο Ρούσσος, εμ έκανε την τεράστια λαδιά, έμ ζητάει και τα ρέστα, "καταστράφηκα εγώ", λέει ο άνθρωπος, και ποιός σου φταίει δηλαδή, που καταχράστηκες ξένα λεφτά, και τώρα υποχρεώνεσαι να τα δώσεις πίσω, γιατί από μόνος σου ποτε δεν θα το έκανες? Το ότι καταστρέφεται όμως, είναι το ευχάριστο της υπόθεσης....
Μήπως γι'αυτό δεν πήγε σε γιατρό την κόρη του? Που να του μείνουν λεφτά, τώρα, μετά την αφαίμαξη των 2 εκατομμυρίων δολλαρίων? Σαν κι εμάς τους υπόλοιπους ένα πράγμα, Ρούσσο μου, που ούτε ασφάλιση έχουμε πιά, ούτε λεφτά περισσεύουν για να πάμε σε γιατρό!
Και το θράσος του φτάνει μέχρι του σημείου να ζητάει κατανόηση για τις πράξεις της Μελίτας! Μεταβολή και δρόμο, Ρούσσο, αρκετά σε ανεχτήκαμε!

Τώρα για το ότι η Εριέττα αντέδρασε σαν να έβλεπε μιά κατσαρίδα, πολύ λογικό και ταιριαστό το βρίσκω κι εγώ!!!! Η σκηνή ολόκληρη, επασχε από σκηνοθετική προχειρότητα, εκτός της αλλοπρόσαλλης ερμηνείας της Μελίτας, που πολύ εύστοχα εξήγησε η Kapetanissa... Δεν υπήρχε το παραμικρό ίχνος σασπένς, για όσους πές οτι δεν ήξεραν τι θα συμβεί... Πώς ήξερε η Μελίτα οτι η Εριέττα θα ήταν μόνη της? Πώς μπούκαρε μέσα ανενόχλητη, κρατώντας το όπλο στο χέρι, χωρις την παραμικρή προφύλαξη, σαν να πήγαινε να ζητήσει λίγη ζάχαρη? Πολύ γρήγορο και εύκολο ήταν όλο, ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Γι'αυτό και φεύγει τόσο εύκολα απ'τη μνήμη μας!

Flkia στη Roria , τη ΣΨ, τη Νefelik και την Kapetanissa
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 1:51 pm

loukasnora έγραψε:Θα κάνω μόνο δύο πολύ γρήγορα σχόλια προς το παρόν κι αύριο αν βρω χρόνο και διάθεση θα σχολιάσω και πιό αναλυτικά!

Σχόλιο 1ο:Όποιος είπε στην Χρύσα Παπά ότι έτσι...

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Unledigt

...θα πείσει για τρελή τότε την κορόιδεψε άγρια!Αν πάλι δεν την συμβούλεψε κανένας τότε τι να πω κι εγώ; Angel zip

Μάλλον η Εριέττα θα χ@στηκε απο τον φόβο της όταν την είδε με το όπλο, και γιαυτό πήρε αυτή τη φάτσα η Παπά xoxo xoxo Μιλάμε για εξαιρετικό παίξιμο, όχι αστεία..!!! Οσκαρ τώρα soutien

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 2:33 pm

Τα σκεφτηκα αυτα που γραψατε για την σκηνη του εγκληματος,η οποια εμενα μου αρεσε.Εκανα διαφορες σκεψεις ,γιατι δηλ δεν πηγε η Μελιτα βραδυ,δηλ μετα που πηρε το οπλο θα μπορουσε να πεταχτει μεχρι το σπιτι της Εριεττας και να την καθαρισει.Κι εχω απαντηση γιατι δεν την εβαλαν να το κανει βραδυ.Γιατι κατ αρχην θα καθυστερουσε αρκετα και μπορει η Αμαλια ή και ο Ρουσος να επαιρναν τηλ και η Ρενα,εχουμε και την Ρενα μεσα σε ολα χαχαχχαχαχα,να τους ελεγε οτι βγηκε και αργησε να γυρισει.
Επισης ηταν σιγουρη οτι το βραδυ δεν θα ηταν μονη η Εριεττα,ή ο Στεφανος θα ηταν μαζι της,αλλα και ο Λουκας θα μπορουσε να ειναι εκει.
Μην ξεχναμε οτι η Μελιτα παρακολουθουσε το σπιτι της Εριεττας και ηξερε ποιες ωρες ηταν εκει ο Στεφανος και ποιες ελειπε.Μην ξεχναμε οτι καιρο τωρα ειχε στρατοπεδευσει εξω απ το σπιτι της Εριεττας.
Για το αφυλαχτο του σπιτιου εχω να πως το εξης.Ας σκεφτουμε το σπιτι της Αντιγονης,της Αμαλιας,ακομα και της Μελιτας ,που πανω κατω ειναι σπιτια σαν αυτο της Εριεττας.Ποσο ευκολα λοιπον ειχε μπει η Μελιτα στον χωρο του σπιτιου περσι και κοιταζε απ το παραθυρο την Ευα και τον Στεφανο,να τρωνε οικογενειακα.Τον Μανο να μπουκαρει στο σπιτι της Αντιγονης,την μερα του γαμου Στεφ Ευας.Τον Μανο να παριστανει τον Κοπολα,οταν βιντεοσκοπουσε Στεφ μελιτα.Με τον ιδιο τροπο λοιπον η μελιτα περασε απ την αυλη και μπηκε στο σπιτι ,αν ηταν βραδυ πιθανον να ηταν κλειστη η μπαλκονοπορτα,ή η πορτα της αυλης.Συνηθως την μερα ολο και καποια μπαλκονοπορτα αφηνεται ανοιχτη!
Βεβαια ολα αυτα,οπως τα εστησε η μελιτα ,δυστυχως δειχνουν ανθρωπο που οχι μονο δεν ειναι τρελος,αλλα ταχει τετρακοσια.Ειναι πολυ απλο πηγε για να σκοτωσει,ηξερε τι θα κανει και ηταν ετοιμη και για την χαριστικη βολη.
Την οποια δεν την εδωσε γιατι πιστεψε οτι εχει πεθανει η Εριεττα.
Και πραγματικα σοκαριστικα μ αυτο το γελιο,γιατι περιμενα οτι οταν δει το θυμα της μεσα στα αιματα,θα μετανιωσει,θα δει τι εκανε ,θ ανοιξουν τα ματια της δηλ και εστω την υστατη στιγμη θα πει,τι εκανα!Αλλα οχι,ουτε καν αυτο.Και τα παρακατω που θα γινουν με κανουν να πιστευω οτι η μελιτα ουτε τρελη ειναι ,ουτε τιποτε αλλο.Μια χαρα γνωστικη ειναι και ξερει ακριβως τι κανει.Και το θεμα της δεν ειναι αν θα ειναι με τον Στεφανο,αλλα πως θα κανει κακο στην Εριεττα,πως θα την εξαφανισει!Δηλ μας την παρουσιαζουν κακια,κακιασμενη .
Οσο για τις ερμηνειες της Λαμπου και της Παπα,νομιζω και οι δυο ηταν αρκετα καλες.Φαινηκε καθαρα ποσο αιφνιδιαστηκε απ την Μελιτα,γιατι ενω θα μπορουσε να τρεξει και να φυγει,εχει κοκακλωσει σαν να μην πιστευει στα ματια της.Η Παπα αν σκεφουμε οτι η Μελιτα δεν ειναι τελικα τρελη ,μια χαρα τον επαιξε τον ρολο της,δηλ μου περασε αυτην την αποφασιστηκοτητα,δεν εκανε πισω ουτε στιγμη,δεν ειπε κουβεντα και δεν ηθελε ν ακουσει κουβεντα.Και ακριβως εγινε αυτο που ειπατε παραπανω:ψεκαστε ,σκουπιστε,τελειωσατε!Μηπως δηλ αυτο ηθελαν να μας δειξουν οι σκηνοθετες εδω;;Την ωμοτητα της Μελιτας;Εγω παντως αυτο ειδα και εχω να πω,πως δεν ειδαμε τιποτε ακομα σε οτι αφορα στον ρολο της Μελιτας.Πιο χαμηλα ,ακομα πιο χαμηλα!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 3:04 pm

ΣΨ1 έγραψε:Τα σκεφτηκα αυτα που γραψατε για την σκηνη του εγκληματος,η οποια εμενα μου αρεσε.Εκανα διαφορες σκεψεις ,γιατι δηλ δεν πηγε η Μελιτα βραδυ,δηλ μετα που πηρε το οπλο θα μπορουσε να πεταχτει μεχρι το σπιτι της Εριεττας και να την καθαρισει.Κι εχω απαντηση γιατι δεν την εβαλαν να το κανει βραδυ.Γιατι κατ αρχην θα καθυστερουσε αρκετα και μπορει η Αμαλια ή και ο Ρουσος να επαιρναν τηλ και η Ρενα,εχουμε και την Ρενα μεσα σε ολα χαχαχχαχαχα,να τους ελεγε οτι βγηκε και αργησε να γυρισει.
Επισης ηταν σιγουρη οτι το βραδυ δεν θα ηταν μονη η Εριεττα,ή ο Στεφανος θα ηταν μαζι της,αλλα και ο Λουκας θα μπορουσε να ειναι εκει.
Μην ξεχναμε οτι η Μελιτα παρακολουθουσε το σπιτι της Εριεττας και ηξερε ποιες ωρες ηταν εκει ο Στεφανος και ποιες ελειπε.Μην ξεχναμε οτι καιρο τωρα ειχε στρατοπεδευσει εξω απ το σπιτι της Εριεττας.
Για το αφυλαχτο του σπιτιου εχω να πως το εξης.Ας σκεφτουμε το σπιτι της Αντιγονης,της Αμαλιας,ακομα και της Μελιτας ,που πανω κατω ειναι σπιτια σαν αυτο της Εριεττας.Ποσο ευκολα λοιπον ειχε μπει η Μελιτα στον χωρο του σπιτιου περσι και κοιταζε απ το παραθυρο την Ευα και τον Στεφανο,να τρωνε οικογενειακα.Τον Μανο να μπουκαρει στο σπιτι της Αντιγονης,την μερα του γαμου Στεφ Ευας.Τον Μανο να παριστανει τον Κοπολα,οταν βιντεοσκοπουσε Στεφ μελιτα.Με τον ιδιο τροπο λοιπον η μελιτα περασε απ την αυλη και μπηκε στο σπιτι ,αν ηταν βραδυ πιθανον να ηταν κλειστη η μπαλκονοπορτα,ή η πορτα της αυλης.Συνηθως την μερα ολο και καποια μπαλκονοπορτα αφηνεται ανοιχτη!
Βεβαια ολα αυτα,οπως τα εστησε η μελιτα ,δυστυχως δειχνουν ανθρωπο που οχι μονο δεν ειναι τρελος,αλλα ταχει τετρακοσια.Ειναι πολυ απλο πηγε για να σκοτωσει,ηξερε τι θα κανει και ηταν ετοιμη και για την χαριστικη βολη.
Την οποια δεν την εδωσε γιατι πιστεψε οτι εχει πεθανει η Εριεττα.
Και πραγματικα σοκαριστικα μ αυτο το γελιο,γιατι περιμενα οτι οταν δει το θυμα της μεσα στα αιματα,θα μετανιωσει,θα δει τι εκανε ,θ ανοιξουν τα ματια της δηλ και εστω την υστατη στιγμη θα πει,τι εκανα!Αλλα οχι,ουτε καν αυτο.Και τα παρακατω που θα γινουν με κανουν να πιστευω οτι η μελιτα ουτε τρελη ειναι ,ουτε τιποτε αλλο.Μια χαρα γνωστικη ειναι και ξερει ακριβως τι κανει.Και το θεμα της δεν ειναι αν θα ειναι με τον Στεφανο,αλλα πως θα κανει κακο στην Εριεττα,πως θα την εξαφανισει!Δηλ μας την παρουσιαζουν κακια,κακιασμενη .
Οσο για τις ερμηνειες της Λαμπου και της Παπα,νομιζω και οι δυο ηταν αρκετα καλες.Φαινηκε καθαρα ποσο αιφνιδιαστηκε απ την Μελιτα,γιατι ενω θα μπορουσε να τρεξει και να φυγει,εχει κοκακλωσει σαν να μην πιστευει στα ματια της.Η Παπα αν σκεφουμε οτι η Μελιτα δεν ειναι τελικα τρελη ,μια χαρα τον επαιξε τον ρολο της,δηλ μου περασε αυτην την αποφασιστηκοτητα,δεν εκανε πισω ουτε στιγμη,δεν ειπε κουβεντα και δεν ηθελε ν ακουσει κουβεντα.Και ακριβως εγινε αυτο που ειπατε παραπανω:ψεκαστε ,σκουπιστε,τελειωσατε!Μηπως δηλ αυτο ηθελαν να μας δειξουν οι σκηνοθετες εδω;;Την ωμοτητα της Μελιτας;Εγω παντως αυτο ειδα και εχω να πω,πως δεν ειδαμε τιποτε ακομα σε οτι αφορα στον ρολο της Μελιτας.Πιο χαμηλα ,ακομα πιο χαμηλα!!

Συμφωνώ απόλυτα Σοφία,μου,ακριβώς έτσι ήθελαν να μας τα παρουσιάσουν!!!!!!!

Η Μελ δεν είναι τρελή,εμμονή έχει.Έχει χάσει την αίσθηση της πραγματικότητας σε ότι αφορά την Εριέττα και τον Στεφ.

Αυτο δεν την εμποδίζει να σκεφτεί,να οργανώσει και να εκτελέσει!!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 3:24 pm

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σας οτι έτσι όπως το έδειξαν, δεν βγαίνει οτι η Μελίτα σκότωσε επειδή είναι τρελλή. Υπάρχει προετοιμασία, αγορά του όπλου, οργάνωση άλλοθι, αφού δήλωσε οτι πάει για ψώνια και γυρίζει φορτωμένη, όπως και οι κατοπινές πράξεις κάλυψης των νώτων της που θα δούμε, όλα συνηγορούν σ'αυτό... Αντίθετα, το ότι δεν σοκαρίστηκε απ'την πράξη της, και η θέα της Εριέττας γεμάτη αίματα στο πάτωμα μόνο μιά ελαφριά αηδία της έφερε, όπως φαίνεται κι απ'την φωτογραφία (είναι λεπτεπίλεπτη κοπέλλα και απεχθάνεται τα αίματα, βλέπετε!) απ'την άλλη, μπορει να ΕΙΝΑΙ σημάδι τρέλλας, γιατί ως γνωστόν οι τρελλοί δεν έχουν συναίσθηση του τι έχουν κάνει.... Ακόμα κι εδώ λοιπόν, υπάρχει ασάφεια απ'τους συγγραφείς, και παίζουν και τα δύο ενδεχόμενα, να την κλείσουν στο Δαφνί σαν τρελλή, ή στα σίδερα, σαν δολοφόνο εκ προμελέτης.... Προτιμώ το δεύτερο, αλλά μάλλον δεν θα γίνει έτσι, ο Ρούσσος και οι γνωριμίες του σίγουρα θα παίξουν ένα ρόλο εδώ....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 5:44 pm

Πάντως ένα είναι σίγουρο.Όταν θα αποκαλυφτεί ότι η Μελίτα το έχει κάνει το έγκλημα ο Ρούσσος έχει να δώσει τη μάχη της ζωής του στο δικαστήριο για να αθωώσει την κόρη του.Από την άλλη ας μην είμαστε και σίγουροι ότι θα φτάσει η απόπειρα στα δικαστήρια. Ο Ρούσσος μπορεί να τιμωρηθεί για όλα του τα εγκλήματα
Σπόιλερ:
ας μην ξεχνάμε ότι σκοτώνει τον εκβιαστή της κόρης του
δια μέσω της κόρης του.Αν θελήσουν οι συγγραφείς μπορεί να βάλουν να παθαίνει έντονο ψυχολογικό πρόβλημα-πόσο θα μου πείτε παραπάνω από όσο έχει-και να μείνει χρόνια σε ψυχιατρική ιδιωτική κλινική.
Τα πάντα αφήνω πλέον ανοιχτά , και εδώ που τα λέμε την δείχνουν από τη μια να φέρεται τρελά και από την άλλη να παίρνει όλα τα μέτρα ώστε να έχει άλλοθι.Έτσι δεν δείχνουν ξεκάθαρα πια θα είναι η τελική έκβαση.Οι ίδιοι έχουν αποφασίσει αλλά θέλουν να αφήσουν να πλανάται ένα μυστήριο.Τώρα το αν μας απασχολεί και τόσο πολύ ποια θα είναι η κατάληξη της Μελίτας είναι άλλο θέμα.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Οκτ 29, 2011 6:11 pm

Ενταξει μας απασχολει,εμενα τουλαχιστον,οσο και των υπολοιπων ηρωων.
Ναι ο Ρουσος θα σκοτωσει για την κορη του και σιγουρα αυτη θα ειναι και η πληρωμη του!
Δεν νομιζω οτι θα προλαβουμε να δουμε δικαστηριο,αλλα οτι και να κανει ο Ρουσος,οσους γνωστους και να εχει και ουτε μια μερα στην φυλακη να μην κανει η κορη του,αυτο που θα της πει καποια στιγμη η Εριεττα,οταν θα βγει απ το νοσοκομειο,ειναι ολη η ουσια ,ολο το ζουμι.Της λεει λοιπον , οτι και να κανει ο πατερας της και αυτη,αυτες οι δυο ξερουν τι εχει γινει και πως.
Η Εριεττα φυσικα και θυμαται πως ακριβως εγιναν ολα,την σκληροτητα και την ωμοτητα που εδειξε η μελιτα και οτι στο τελος δεν θα γλυτωσει ,γιατι ολα εδω πληρωνονται και ολα καποια στιγμη γυριζουν μπουμεραγκ!!
Ε αυτο δεν ειναι απο μονο του προικονομια για το τι θα συμβει;;;Εννοω οτι θα συμβει το χειροτερο και που εμεις δεν μπορουμε ακομα να φανταστουμε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 12:01 am

Παιδια να σας πω την αληθεια προσωπικα πιστευω οτι η Μελιτα οντως δεν ειναι καλα στο μυαλο...Δεν νομιζω οτι εχει τοση σημασια το οτι εκανε μεθοδευμενες κινησεις...Αλλωστε ετσι δεν ειχαν παρουσιασει και τον Στελιο;;;;Παρανοϊκο και μεθοδικο μαζι και μαλιστα αυτος ο συνδυασμος ειναι παραπανω απο επικινδυνος...Θεωρω ομως οτι η Μελιτα σε αντιθεση με τον Στελιο μπλεκει λιγο παραπανω το συναισθημα...Μπορει ολα να ηταν προσχεδιασμενα και η εκτελεση ψυχρη αλλα ολα τα κανει γιατι νιωθει οτι απειλειται και οχι για εκδικηση...Αυτη ειναι η ειδοποιος διαφορα...Θεωρει οτι προστατευει οτι κανει κατι καλο...Πλεον το βλεπει σαν αγωνα επιβιωσεις ή θα σκοτωσει ή θα τη σκοτωσουν...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από alkisti Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 12:08 am

Αισθάνομαι λίγο παράξενα να σχολιάζω μια καθημερινή σειρά που ήδη έχει τελειώσει, ίσως γιατί ό,τι και να πούμε δεν επηρεάζει σε τίποτα την εξέλιξη,
αλλά θα το κάνω για την παρέα και για την πλάκα μας όπως κάνουν όλοι άλλωστε πιστεύω.
Η ιστορία της Νταίζης και του Χρήστου, το δράμα της ερωτευμένης, το κολλητηλίκι με το αστέρι, τα διαμάντια κτλ με αφήνουν εντελώς αδιάφορη.
Εριέτα Στέφανος: ο Στέφανος χαϊδεύει και λέει στην Εριέτα ότι την αγαπά
λες και τα λέει στο ζωάκι του. Με μια αποστασιοποιημένη στοργή.
Δεν είναι αυτός ερωτευμένος άντρας αγαπητοί μου. Και δεν ταιριάζουν κατά τη γνώμη μου. Ο σωματότυπος της Εριέτας δε βοηθάει σ' αυτό, συγχωρέστε μου την ιδιοτροπία, αλλά όταν βλέπω δυο κεφάλια στο ίδιο ύψος και περίπου την ίδια διάσταση στις πλάτες δεν μπορώ να φαντασιωθώ.
Μελίτα: Θα διαφωνήσω με την πλειοψηφία και θα πω ότι ανταποκρίνεται αρκετά καλά στο ρόλο της που τον κατάντησαν από μετριοτατο ,εντελώς ξεφτιλισμένο.
Την προτιμώ από τις σκηνές με το επίπλαστο πάθος και τη δύσπνοια, νομίζω ότι υποδύεται τη διαταραγμένη κοπέλα με αρκετή πειστικότητα και αξιοπρέπεια στην ερμηνεία.
Εύα Λευτέρης: Θα συμφωνήσω με την Εύα. Είναι πραγματικά ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δείχνει ερωτευμένος μαζί της αλλά λίγος...λίγος
-Εύα να τον δείρω; Αει χάσου Λευτεράκη! Τώρα πως θεωρούμε ότι η Εύα βρήκε τον εαυτό της με έναν άντρα που τον έχει σήκω σήκω, κάτσε κάτσε....
Νόρα Λουκάς: Σταθερό ζευγάρι, αγαπητό στο κοινό του.
Δάφνη Νικόλας: Αδικημένοι πολύ φέτος. Δυο παραδόπιστοι που τους έτυχε μια αναπάντεχη κληρονομιά, ο δε Νικόλας δε βλέπεται πλέον.
Πέτρος, Αμαλία, Αντιγόνη και λοιποί συγγενείς: μου αρέσει να βλέπω τις σκηνές τους , κυρίως για τις πάντα καλές ερμηνείες.
Θάνος: μου αρέσει ο ηθοποιός στο συγκεκριμένο ρόλο, του ταιριάζει και πείθει σαν παθιασμένος με την Εύα (γιατί ερωτευμένος είναι κάτι διαφορετικό). Η σκηνή που την περίμενε έξω από το σπίτι είχε ενδιαφέρον.
Όχι βέβαια ότι θα ήθελα ποτέ μια τέτοια απαράδεκτη σχέση για την ηρωίδα, αλλά βρε παιδί μου βλέπω σ' αυτόν κάτι εκτός ορίων που με ιντριγκάρει, προς το παρόν τουλάχιστον.
alkisti
alkisti
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 9:27 am

Καλημέρα! Λόγω αυπνίας, διάβασα πρώτη το πόστ της Αlkisti, και ενώ παραδέχομαι οτι η οπτική της έχει βάση, ωστόσο εγώ διαφοροποιούμαι...

Το ύψος των δύο παρτεναίρ δεν έχει για μένα καμμια σχέση με το ερωτικό στοιχείο. Αλλωστε αν τους πάρουμε και τους δύο σε πραγματικό ύψος, δηλαδή την Εριέττα με φλάτ παπούτσια, έχουν τη σωστή διαφορά ύψους, οπότε ο σωματότυπός τους είναι εντελώς ταιριαστός. Η φαντασίωση μπορεί επίσης να χαλάσει κι από δύο παρτεναίρ που ο ένας είναι ψηλός και η άλλη πολύ κοντή, τόσο που να χρειάζεται να διπλωθεί ο άντρας για να μπορέσει να τη φιλήσει....
Σημασία για μένα έχει οτι και οι δύο είναι πανέμορφοι, γλυκύτατοι, και κυρίως οι ερμηνείες τους είναι αυθεντικές, ειλικρινείς και πειστικές. Είναι αλήθεια οτι η σχέση τους δεν βασίζεται στο έντονο πάθος, -- το έχουν ήδη ζήσει και οι δύο αυτό, με τραγικά αποτελέσματα -- αλλά στην αγάπη, την αμοιβαία κατανόηση, την ειλικρίνεια, την έννοια τους για τον άλλον, την ευχαρίστηση που νιώθουν να είναι μαζί και να μοιράζονται τα πάντα. Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτε μεταξύ τους, δεν υπάρχει η αιώνια διαμάχη των φύλων μεταξύ τους, και από αυτήν την άποψη, μπορεί να μη νιώθουμε ανατριχίλες βλέποντάς τους, αλλά είναι το ζευγάρι πρότυπο της σωστής, ισότιμης σχέσης ανάμεσα σ'έναν άνδρα και μία γυναίκα, χωρίς τσαλίμια και θεατρινισμούς.

Για την Εύα και το Λευτέρη θα συμφωνήσω, η Εύα φαίνεται να τον έχει βάλει σε πολύ υποδεέστερη μοίρα απ'ό,τι του αξίζει, και είναι σίγουρο οτι την αγαπάει τόσο, ώστε να το παραβλέπει αυτό. Μπορεί κι εδώ να μην μας ιντριγκάρει το θέμα, αλλά ποιός μπορεί να πεί τι είναι το καταλληλότερο για ένα ζευγάρι και τι όχι? Η Εύα ήταν πάντα δυναμικός χαρακτήρας, ακόμη κι όταν ήταν με το Μάνο, και είδαμε οτι όσο κι αν ήταν ερωτευμένη μαζί του, την ευτυχία δεν την βρήκε κοντά του. Το ιδιο ισχύει και με το Στέφανο, η Εύα ήταν γεμάτη απαιτήσεις απ'αυτόν, τον ήθελε ψυχή τε και σώματι αφοσιωμένο σ'αυτήν. Στον πρακτικό τομέα ο Στέφανος ανταποκρίθηκε, της έκανε όλα τα χατήρια, αλλά δεν μπορούσε να ανταποκριθεί και στόν ερωτικό ή συγκινησιακό, γιατί δεν μπορούσε να την αφήσει να τον σέρνει απ'τη μύτη.... Ο Λευτέρης είναι ο άνδρας που ταιριαζει στην Εύα, αφού την αγαπάει πάνω απ'τη δική του "ανδρική" υπερηφάνεια.... Εφόσον το ποιός έχει τα ηνία μιας σχέσης είναι κοινή αποδοχή των δύο, κι εφόσον αυτό τους κάνει ευτυχισμένους, οι γνώμες των απ'έξω είναι εκ περισσού....

Συμφωνώ οτι η Μελίτα σαν εμμονική και διαταραγμένη είναι καλύτερη απ'ότι ήταν σαν δήθεν παθιασμένη ερωτευμένη, αλλά δεν παύει να ισχύει οτι αν ήταν μιά άλλη ηθοποιός, θα απέδιδε πολύ περισσοτερα και στη φάση αυτή και θα μας είχε προκαλέσει δέος, πράγμα που δεν συμβαίνει στην παρούσα περίπτωση ...

Για το Λουκά και τη Νόρα, συμφωνώ....

Για το Νικόλα και τη Δάφνη, γιατί τόση αυστηρότητα? Ηταν πάντα το ζευγάρι της διπλανής πόρτας, με τα δικά του ιδανικά και την πίστη στην οικογένεια....
Το να επιδιώκει ο Νικόλας να πάρει κάτι απ'την περιουσία του πατέρα του, που του ανήκει έτσι κι αλλιώς, το βρίσκω πολύ ανθρώπινο. Κάθε άνθρωπος δικαιούται να κάνει κάποια όνειρα, δεν ακυρώνεται γι'αυτό το λόγο....

Για τους υπόλοιπους, συμφωνώ επίσης, εκτός του Θάνου, που μου προκαλεί αηδία, είναι το χειρότερο είδος ανδρός, που μόνο στους εφιάλτες της μπορεί να τον απαντήσει κάθε γυναίκα .....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 1:24 pm

Κι εγω διαφωνω με το κειμενο της αλκηστηςκαι συμφωνω με την jessie,κυριως στο κομματι που αφορα στο ζευγαρι Στεφανο Εριεττα!
Δεν ταιριαζουν;;;;εχει πλατες η Λαμπου;;;Η Λαμπου ηταν μοντελο,εχει προδιαγραφες μοντελου,πως ειναι δυνατον να λεμε οτι εχει πλατες ή οτι ειναι χοντρη και αλλα τετοια.Ειναι πιο ψηλη απ ολες τις πρωταγωνιστριες ενταξει,αλλα απο ποτε αυτο το προσον θεωρειται μειονεκτημα;;;
Κι εγω θα πω οτι ταιριαζουν και οτι εχουν την σωστη διαφορα υψους.Οταν η Λαμπου ειναι ξυπολητη,ειναι πολυ κοντιτερη απ τον Σταυρου,αφου κι αυτος ειναι ιδιαιτερα ψηλος για αντρας!Εμφανισιακα εμενα με χαλαει μονον οταν η γυναικα ειναι ψηλοτερη απ τον αντρα,βλεπε Τομ Κρουζ-Νικολ Κιντμαν,αλλα κι εδω ακομα ισχυσει το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Εννοειτα οτι θα διαφωνησω και στο οτι ο Στεφ δεν ειναι ερωτευμενος με την Εριεττα!Απ την στιγμη που ειναι με την Εριεττα ,ενω θα μπορουσε να ειναι με την Μελ,τον υποτιθεμενο ερωτα του,οταν μαλιστα αυτη του δινεται στο πιατο στην κυριολεξια,αυτο τι σημαινει;;;Οτι ειναι μαζοχας και μενει με αυτην που δεν ειναι ερωτευμενος;;;;Οχι βεβαια ,σημαινει οτι ξεπερασε την Μελιτα και ειχε την τυχη,γιατι σπανια συμβαινει αυτο ,να βρει στο προσωπο μιας αλλης γυναικας κατι πολυ δυνατο,πιο δυνατο σιγουρα απ το προηγουμενο,στο καπακι σχεδον.Τι να κανουμε συμβαινουν αυτα στην ζωη!
Ψαχνοντας βρηκα μια ρηση που πραγματικα μου θυμισε πολυ την σχεση του Στεφανου και της Μελιτας κι εγω πιστευω οτι αυτο ηταν η σχεση που ειδαμε και τον οποιο πολυ ελεγαν απολυτο.Σας την γραφω λοιπον :

"Συχνα ο αισθησιασμος κανει τον ερωτα να μεγαλωνει γρηγορα!
Ετσι η ριζα μενει αδυνατη και ειναι πολυ ευκολο να ξεριζωθει!!!!"Νιτσε!!

Καπως ετσι λοιπον ηταν και αυτος ο ερωτας και οσο και να θελουμε να του προσδωσουμε στοιχεια απολυτου,δυστυχως ηταν αυτο που λεει ο Νιτσε παραπανω!
Οσο για τον Νικολα,ελεος πια,επειδη θα διεκδικησει την περιουσια του πατερα του εγινε ξαφνικα λαμογιο;;;;Δηλ επρεπε να μην κανει τιποτα ,γιατι αυτα ειναι βρωμικα χρηματα.Εγω διαφωνω,ο Νικολας ειναι ο Νικολας που παντα ξεραμε και αυτο δεν τον μειωνει στο τοσο.Ποιος θα αρνιοταν να παρει τα μισα απ τον Ρουσο ;;Το εκανε για να μην ριξει την Νταιζη!!Ποια;; την Νταιζη!
Αυτος ειναι ο Νικολας που ολοι ξερουμε!Στα πλαισια της εξελιξης των ηρωων μας το δειχνουν αυτο.Εχουν μεγαλωσει ,εκαναν οικογενεια,ναι ωριμασαν,αλλα στο βαθος δεν αλλαξαν.Εχουν κρατησει ο καθενας αυτο για το οποιο τους αγαπησαμε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 1:37 pm

JESSIE και ΣΨ1, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. : respect : : respect : : respect : Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Διαφωνώ κάθετα με την alkisti, ειδικά σε ό,τι αφορά στο Στέφανο και την Εριέττα.

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 2:19 pm

Προσωπικά εάν άκουγα έναν άνθρωπο να λέει στο ζωάκι του αυτά που λέει ο Στέφανος στην Εριέττα και με τον τρόπο που της τα λέει, θα ανησυχούσα πολύ σοβαρά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο (και ακόμα περισσότερο για το ζωάκι του)!
Αν είναι κάτι που έχει αλλάξει ριζικά στα επεισόδια που άρχισαν να προβάλλονται από τις αρχές του μηνός (και που είχε σαφώς αρχίσει να διαφαίνεται και από τα τελευταία του τρίτου κύκλου) είναι ακριβώς ότι έσπασε αυτή η αποστασιοποιημένη στοργή του Στέφανου κι απέκτησε πρόσωπο και σώμα, το πρόσωπο και το σώμα της Εριέττας. Ο σεβασμος, η αλληλοκατανόηση, η ισοτιμία, ακόμα και η αγάπη υπήρχε από καιρό στη σχέση τους. Αυτό που βλέπουμε τώρα, έστω και με το σταγονόμετρο, έστω και σε πείσμα της σκηνοθεσίας μερικές φορές, είναι έρωτας pure and simple. Και στην ερωτική τους σκηνή έγινε ολοφάνερο αυτό, άσχετα αν για να γίνει ολοφάνερο χρειάστηκε να στραβωθούμε λόγω της γνωστής "εικαστικής παρέμβασης" που την καυτηρίασαν σχεδόν όλοι. Ο Στέφανος ήταν ακριβώς ένας ερωτευμένος άντρας. Αυτή είναι και η εξέλιξη που σημειώθηκε στη συγκεκριμένη ιστορία.
Για τους σωματότυπους η πιο διαδεδομένη άποψη είναι ότι ένα ζευγάρι θα πρέπει να ταιριάζει στοιχειωδώς στο υψος. Και πάλι όμως, όπως και στη ζωή, έτσι και στην εικονική πραγματικότητα, κάθε ζευγάρι είναι μοναδική περίπτωση. Το παν είναι αν ταιριάζουν ή όχι. Στο virtual πεδίο, αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το κατά πόσο εναρμονίζονται οι υποκριτικοί κώδικες των ηθοποιών. Αν για παράδειγμα ο ένας παίζει τελείως εξωτερικά και ο άλλος εσωτερικά , είναι αδυνατον να "συναντηθούν".
Προσωπικά βρίσκω πολύ ξεχωριστή τη χημεία Στέφανου-Εριέττας και υποκριτικά αλλά και εμφανισιακά, λόγω και της ιδιαίτερης ομορφιάς και των δύο (ιδιαίτερης και ποσοτικά, αλλά και ποιοτικά, δηλαδή ασυνήθιστης και ευγενικής). Τώρα, στις φαντασιώσεις των ανθρώπων υπάρχει μια ατέλειωτη ποικιλία. Κάτι που ενοχλεί τον έναν, μπορεί να απογειώνει τον άλλον. Είναι θέμα καθαρά προσωπικό.
Η Εύα όντως έστω και ασύνειδα μοιάζει να "τιμωρεί" το Λευτέρη για τα όσα έχει περάσει.Δεν μας έχουν δείξει όμως ότι δεν τον αγαπάει. Και από την άλλη, το γεγονός ότι ο Λευτέρης το δέχεται αυτό από την Εύα και μόνο, χωρίς να είναι ο τύπος του υποταγμένου αρσενικού, κατά τη γνώμη μου δεν τον καθιστά λίγο για την Εύα, αλλά το ακριβώς αντίθετο. Εκείνον που πραγματικά αξίζει να είναι δίπλα της. Οι μαγκιές είναι εύκολες. Το να υποχωρεί όμως ένας δυνατός άντρας σε δεύτερο πλάνο για χάρη της γυναίκας που αγαπάει είναι το αληθινό extreme sport.
Τη φράση ότι ο Νικόλας φέτος δεν βλέπεται ειλικρινά δεν την κατάλαβα. Οι αντιδράσεις του πάντως μου φαίνονται ανθρώπινες και δεν μου "κλωτσάνε".
Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε για το θέμα η ΣΨ.
Κι εμένα και νομίζω σχεδόν τους πάντες με πείθει σαφώς περισσότερο η Μελίτα -λαλημένη από όσο με έπειθε η Μελίτα -ερωτευμένη. Επ' αυτού όμως με κάλυψε απόλυτα η jessie.
Τέλος για το Θανο το καλύτερο νομίζω ότι το έγραψε πέρσι η kapetanissa που τον είχε χαρακτηρίσει γλίτσουλα. Δυστυχώς αυτό δεν είναι κάτι ακραίο, αλλά κάτι θλιβερά συχνό.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 2:21 pm

alkisti έγραψε:
Η ιστορία της Νταίζης και του Χρήστου, το δράμα της ερωτευμένης, το κολλητηλίκι με το αστέρι, τα διαμάντια κτλ με αφήνουν εντελώς αδιάφορη.

Είναι κωμικοτραγικό το γεγονός οτι η καινούρια τους πρωταγωνίστρια έχει καταφέρει να είναι παντελώς αδιάφορη στο μεγαλύτερο μέρος των τηλεθεατών. Στήριξαν το κεντρικό τους στόρυ και την κεντρική τους ερωτική ιστορία πάνω σε μια ηρωίδα που δεν έχει καταφέρει να πείσει στο ελάχιστο και που απλά εγώ τουλάχιστον την ανέχομαι για τα δίλεπτα των ηρώων που με ενδιαφέρει να δω την κατάληξή τους όσο κι αν τους κατακρεούργησαν

alkisti έγραψε:
Εριέτα Στέφανος: ο Στέφανος χαϊδεύει και λέει στην Εριέτα ότι την αγαπά
λες και τα λέει στο ζωάκι του. Με μια αποστασιοποιημένη στοργή.
Δεν είναι αυτός ερωτευμένος άντρας αγαπητοί μου. Και δεν ταιριάζουν κατά τη γνώμη μου. Ο σωματότυπος της Εριέτας δε βοηθάει σ' αυτό, συγχωρέστε μου την ιδιοτροπία, αλλά όταν βλέπω δυο κεφάλια στο ίδιο ύψος και περίπου την ίδια διάσταση στις πλάτες δεν μπορώ να φαντασιωθώ.

Πέρα απ την αισθητική του ζευγαριού η οποία δεν με ενοχλεί στέκομαι στον τρόπο συμπεριφοράς του Στέφανου. Αντιμετωπίζει τη σχέση του με την Εριέττα με μια συγκαταβατικότητα εκνευριστική. Αυτό δεν είναι έρωτας είναι απλά ανθρώπινο ενδιαφέρον. Ο έρωτας έχει ανασφάλειες και παρορμητικές συμπεριφορές και δεν τις έχω δει πουθενά. Ακόμη όμως κι αν παραβλέψει κανείς αυτό, παραμένει (για μένα τουλάχιστον) ένα μεγάλο ερωτηματικό. Τι θα γίνει όταν κάποια στιγμή προκύψει ανάμεσά τους μια διαφωνία. Μέχρι τώρα ο Στέφανος δεν δέχτηκε ποτέ και σε τίποτα αντίλογο. Τον είδαμε να παρατάει τη Μελίτα μόλις του έφερε αντιρρήσεις παρόλο που εκείνη μόλις είχε βγει απ το νοσοκομείο όπου είχε χάσει το παιδί τους. Η Εριέττα αντίθετα δειχνει ερωτευμένη μαζί του.Τι θα γίνει όμως όταν του πει το πρώτο όχι; Τώρα είναι στα μέλια και απαντάει πετάει ο γάιδαρος σε όλες του τις ερωτήσεις. Δεν παύει όμως να είναι μια κοσμοπολίτισα με άποψη και κάποια στιγμή θα υπάρξει και αντίλογος. Τότε λυπάμαι αλλά δεν έχω το παραμικρό δείγμα οτι αυτή η σχέση μπορεί να επιβιώσει. Χρόνος δεν υπάρχει οπότε αυτό δεν θα το δούμε απλά ο καθένας απο μας θα το φανταστεί όπως θέλει. Με λιγα λόγια δεν έδωσαν χώρο και χρόνο και απλά ξεπέταξαν μια ιστορία για να βολέψουν τον ήρωα που τους ξέμεινε απ το ναυάγιο του απόλυτου

alkisti έγραψε:
Εύα Λευτέρης: Θα συμφωνήσω με την Εύα. Είναι πραγματικά ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δείχνει ερωτευμένος μαζί της αλλά λίγος...λίγος
-Εύα να τον δείρω; Αει χάσου Λευτεράκη! Τώρα πως θεωρούμε ότι η Εύα βρήκε τον εαυτό της με έναν άντρα που τον έχει σήκω σήκω, κάτσε κάτσε....

Εδώ έχουμε επίσης μια ιστοριούλα ξεπέτα στην οποία δεν δόθηκε χώρος και χρόνος. Σε αντίθεση με το Στέφανο ο Λευτέρης πείθει οτι είναι ερωτευμένος και το εκδηλώνει με πράξεις και ανασφάλειες. Η Εύα όμως επίσης σε αντίθεση με την Εριέττα δείχνει να συμβιβάζεται κι όχι να βρίσκει την ευτυχία. Ισορροπίες πάντως δεν έχει βρει ή τουλάχιστον εγώ δεν τις βλέπω. Πέρασαν την ηρωίδα τους απ το ένα άκρο (στο οποίο όμως υπήρχε αιτιολογία για το πως είχε βρεθεί εκεί) στο άλλο. Έδωσαν στην Εύα μια δυνατή ερωτική ιστορία με το Μάνο και δεν τόλμησαν να δώσουν μια δεύτερη με το Λευτέρη οπότε απλά την κατήντησαν μίζερη και θεωρούν οτι την οδήγησαν στην Εδέμ. Έχουν μια περίεργη αντίλληψη για τον έρωτα και την ευχυχία που αρμόζει σε πενηντα σάμθινγκ αλλά όχι σε νέους ανθρώπους. Ο έρωτας έχει και αυθορμητισμό και τρέλα και κάπου θα έπρεπε να τα δούμε και αυτά.

Εγώ λέω ναι στο συναίσθημα ναι στη λογική αλλά επίσης ναι στον παρορμητισμό και στο πάθος. Προφανώς όμως δεν μπορούν να διαχειριστούν και τα δύο οπότε επιλέγουν να δείχνουν μισές σχέσεις και επιμένουν να τις σερβίρουν για ολόκληρες

alkisti έγραψε:
Θάνος: μου αρέσει ο ηθοποιός στο συγκεκριμένο ρόλο, του ταιριάζει και πείθει σαν παθιασμένος με την Εύα (γιατί ερωτευμένος είναι κάτι διαφορετικό). Η σκηνή που την περίμενε έξω από το σπίτι είχε ενδιαφέρον.
Όχι βέβαια ότι θα ήθελα ποτέ μια τέτοια απαράδεκτη σχέση για την ηρωίδα, αλλά βρε παιδί μου βλέπω σ' αυτόν κάτι εκτός ορίων που με ιντριγκάρει, προς το παρόν τουλάχιστον.

Για να είμαι ειλικρινής ο Θάνος μου είναι απωθητικός και δεν με ιντριγγάρει. Θα προτιμούσα να είχαν δώσει το χρόνο σε μια ιστορία με το Λευτέρη τον οποίο καλούμαι να δεχτώ στο πλάι της Εύας Άλλωστε σε τούτη τη σειρά έχουμε τρελαθεί με τους ψυχωτικούς Θα ήταν για μένα πιο ενδιαφέρον να δω έναν φυσιολογικό άντρα παρά έναν ακόμη ψυχάκια. Αυτό βέβαια προυποθετει οτι θα μπορούσαν να μου ζωγραφίσουν ένα ενδιφέρον αρσενικό κι όχι ένα λαπά

Υγ. Χαίρομαι όταν που και που βλέπω να επανέρχονται στους σχολιασμούς μέλη που ελάχιστα πια γράφουν ίσως γιατί ελάχιστα πια ενδιαφέρει αυτό που βλέπουν

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 3:01 pm

Clarabelle, θα σταθώ σ'ενα μόνο σημείο σχετικά με όσα λές για Στέφανο και Εριέττα. Οτι δεν έχουμε δεί μέχρι τώρα μεταξύ τους μιά διαφωνία, και φοβάσαι οτι ο Στέφανος, σε μια τέτοια περίπτωση, θ'αντιδράσει άσχημα, γιατί τον έχει μάθει να συμφωνεί μαζί του σε όλα.... Οπως έκανε , λές, όταν η Μελίτα "του έφερε αντίρρηση" , οπότε και την παράτησε!!!!
Μα ακριβώς αυτό που μας έχουν δώσει με χίλιους τρόπους να το καταλάβουμε, είναι οτι αυτοί οι δύο, ο Στέφανος και η Εριέττα, ακόμη κι αν διαφωνήσουν, σε κάποιο θέμα, θα το συζητήσουν, και θα βρούν λύση κοινά αποδεκτή, γιατί έτσι έχουν μάθει να συμβιώνουν και να σέβονται ο ένας τον άλλον. Δεν πρόκειται για ξετρέλλαμα της Εριέττας, πρόκειται για βαθύ έρωτα, κι ο Στέφανος το εκτιμάει τόσο αυτό, που κάθε διαφωνία μεταξύ τους έχει τον τρόπο να λυθεί χωρις ν'αφήσει σημάδια. Εχουμε ήδη δεί, και θα δούμε ακόμη, οτι ο Στέφανος δεν μπορεί να ζήσει χωρις την Εριέττα....

Τώρα για τη Μελίτα, δεν θέλω να τα ξαναλέω, αλλά μιλάμε η γυναίκα τον πρόδωσε με τον ελεεινότερο τρόπο, τον έδιωξε με συνοπτικές διαδικασίες και όταν τον είδε να προσπαθεί να ξαναβρεί τον εαυτό του κοντά σε μιά άλλη γυναίκα, τότε της έγινε εμμονή οτι τον αγαπάει και τον θέλει πίσω.... Μπορεί κανείς να δώσει σε μιά τέτοια συμπεριφορά τον τίτλο "του έφερε αντίρρηση" ??
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 3:04 pm

Clarabelle έγραψε:
Πέρα απ την αισθητική του ζευγαριού η οποία δεν με ενοχλεί στέκομαι στον τρόπο συμπεριφοράς του Στέφανου. Αντιμετωπίζει τη σχέση του με την Εριέττα με μια συγκαταβατικότητα εκνευριστική. Αυτό δεν είναι έρωτας είναι απλά ανθρώπινο ενδιαφέρον. Ο έρωτας έχει ανασφάλειες και παρορμητικές συμπεριφορές και δεν τις έχω δει πουθενά. Ακόμη όμως κι αν παραβλέψει κανείς αυτό, παραμένει (για μένα τουλάχιστον) ένα μεγάλο ερωτηματικό. Τι θα γίνει όταν κάποια στιγμή προκύψει ανάμεσά τους μια διαφωνία. Μέχρι τώρα ο Στέφανος δεν δέχτηκε ποτέ και σε τίποτα αντίλογο. Τον είδαμε να παρατάει τη Μελίτα μόλις του έφερε αντιρρήσεις παρόλο που εκείνη μόλις είχε βγει απ το νοσοκομείο όπου είχε χάσει το παιδί τους. Η Εριέττα αντίθετα δειχνει ερωτευμένη μαζί του.Τι θα γίνει όμως όταν του πει το πρώτο όχι; Τώρα είναι στα μέλια και απαντάει πετάει ο γάιδαρος σε όλες του τις ερωτήσεις. Δεν παύει όμως να είναι μια κοσμοπολίτισα με άποψη και κάποια στιγμή θα υπάρξει και αντίλογος. Τότε λυπάμαι αλλά δεν έχω το παραμικρό δείγμα οτι αυτή η σχέση μπορεί να επιβιώσει. Χρόνος δεν υπάρχει οπότε αυτό δεν θα το δούμε απλά ο καθένας απο μας θα το φανταστεί όπως θέλει. Με λιγα λόγια δεν έδωσαν χώρο και χρόνο και απλά ξεπέταξαν μια ιστορία για να βολέψουν τον ήρωα που τους ξέμεινε απ το ναυάγιο του απόλυτου
Εγώ δεν βλέπω καμία συγκαταβατικότητα στη συμπεριφορά του Στέφανου, ειδικά από τη στιγμή που κατάλαβε και παραδέχτηκε ότι αγαπάει την Εριέττα. Συγκαταβατικότητα, αν μπορούμε να το ονομάσουμε έτσι, είδα μόνο όταν η Εριέττα του ζήτησε να μη φύγει και εκείνος, όπως ήταν πολύ λογικό, βρήκε την ανησυχία της υπερβολική. Βλέποντας όμως αυτές τις σκηνές με την Εριέττα, σκεφτόμουν ότι αν ο Στέφανος ήταν ακόμα με τη Μελίτα, ήθελε να πάει κάπου και εκείνη είχε την απαίτηση να την παίρνει συνέχεια τηλέφωνο, το λιγότερο που θα έκανε θα ήταν να τη βρίσει και να σηκωθεί να φύγει. Αλλά αυτό θα συνέβαινε με τη Μελίτα που ήξερε ότι η ζήλεια της ξεπερνούσε τα όρια. Την Εριέττα επειδή την ξέρει κατάλαβε ότι αντέδρασε έτσι επειδή πραγματικά ανησυχούσε, και όσο κι αν εκείνος το έβρισκε υπερβολικό, έκανε αυτό που του ζήτησε και δεν έδειχνε να τον ενοχλεί και καθόλου.

Όταν και αν προκύψει κάποια διαφωνία, εμένα τουλάχιστον με έχουν πείσει ότι ως πολιτισμένοι άνθρωποι που είναι, θα τη συζητήσουν και θα την ξεπεράσουν. Κι αυτό γιατί η Εριέττα μπορεί να έχει άποψη, αλλά ξέρει και πότε και μέχρι ποιο σημείο να υποχωρεί, και δεν θα είχε ποτέ παράλογες απαιτήσεις, ειδικά από κάποιον που αγαπάει τόσο πολύ, αλλά και ο Στέφανος νομίζω ότι όταν έχει απέναντί του ένα λογικό άνθρωπο με τον οποίο να μπορεί να συζητήσει, κάθεται και συζητάει μέχρι να βρεθεί μια λύση. Μου έκανε εντύπωση αυτό που της είπε ο Στέφανος στο επεισόδιο της Παρασκευής: «Μόλις τελειώσει όλο αυτό, μετά μπορούμε να ζήσουμε όπως θέλεις, όπως το έχεις ονειρευτεί». Το γεγονός ότι αφενός τόσο καιρό λέει ότι θα τελειώσει με αυτές τις δουλειές, αλλά προέκυψε (; ) να το κάνει τώρα που είναι με την Εριέττα και αφετέρου βάζει σε πρώτη προτεραιότητα τα δικά της όνειρα, και της λέει ότι θα ζήσουν όπως θέλει εκείνη, για μένα λέει πολλά...

Όσο για τις ανασφάλειες και τα υπόλοιπα, ο Στέφανος με την Εριέττα μπορεί να έχουν σχέση εδώ και αρκετό καιρό, αλλά ο Στέφανος μόλις τώρα συνειδητοποίησε ότι την αγαπάει (και ακόμα νομίζω ότι δεν το έχει συνειδητοποιήσει πλήρως) και όταν συνέβη αυτό η Εριέττα ήταν στη φυλακή. Ουσιαστικά δεν έχουμε προλάβει να τους δούμε ως πραγματικά ερωτευμένο ζευγάρι, για να δούμε και όλα αυτά που αναφέρεις. Άλλωστε γενικότερα ο Στέφανος είναι εσωστρεφής, και ανασφάλειες γιατί να έχει κάποιος αν δεν υπάρχει λόγος; Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει μια εντυπωσιακή αλλαγή στη συμπεριφορά του στα τελευταία επεισόδια και νομίζω ότι θα συνεχίσουμε να την παρατηρούμε και στα επόμενα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 3:37 pm

Είναι θέμα οπτικής πάντοτε

Εγώ το Στέφανο τον βλέπω απόλυτα συγκαταβατικό και το χειρότερο να την έχει βάλει στο σωρό και αν την αποκαλεί ΚΑΙ αυτή κοριτσάκι μου
Ούτε καν στον κόπο να βρει μια προσφώνηση μόνο για εκείνη δεν έχει μπει

Προσωπικά προτιμώ να εισπράτω την αγάπη με πράξεις κι όχι με λόγια κι ο Στέφανος μέχρι τώρα τρείς γυναίκες και τις τρείς μόνο με λόγια τις αγάπησε ποτέ με πράξεις

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει ζευγάρι που κάποια στιγμή δεν κοντράρεται και δεν διαφωνεί. Ο Στέφανος μέχρι τώρα κάθε φορά που διαφωνούσε έπαιρνε το καπελάκι του κι έφευγε. Σε είκοσι επεισόδια που απομένουν δεν μπορεί να δει κανείς διαδρομή ζευγαριού κι αυτός ειναι ο λόγος που λέω οτι ο καθένας θα το δει όπως θέλει χωρίς να είναι τίποτα ξεκάθαρο

Καταλαβαίνω οτι λόγω αδυναμίας προς τον ηθοποιό δικαιολογείτε τα πάντα στον ήρωα. Απλά λέω τη γνώμη μου. Για μένα έπρεπε να τον τακτοποιήσουν κάπου μετά την παταγώδη αποτυχία του απόλυτου και απλά έδωσαν μια πρόχειρη ιστορία με την Εριέττα κι ως εκεί. Δεν εμβάθυναν και δεν το ζόρισαν και πολύ.

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 3:53 pm

Με κάλυψατε σε όλα JESSIE και Σοφία!!δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 4:02 pm

Ισως θαπρεπε να διαφωνου ν και να κοντραρονται οπως Μελιτα Στεφανος!Μα αυτο δεν ηταν ουτε διαφωνια ,ουτε τσακωμος.Απ την μερια της Μελιτας ηταν ακυρωση του ανθρωπου που υποτιθεται αγαπαει!
Δηλ αν ο αλλος τσατιζεται και ο αλλος τον αρπαζεικαι η του ριχνει φιλι ή χαστουκι και μετα του κλεινει την πορτα ταχαμου στην μουρη και αλλα τετοιου ειδους καμωματα,δειχνουν μεγαλο ερωτα,τεραστιο,κοτζαμαν χαχαχααχ!Ναι ισως στα ματια κοριτσιων 16 αντε μεχρι 22 χρονων μπορει και ναναι ετσι,αλλα για ανθρωπους απο 30 και πανω που ειναι οι συγκεκριμενοι χαρακτηρες,αυτα δειχνουν αλλα πραγματα και στο τελος καταντανε τουλαχιστον γελοια.
Αμαν mωρε clarabelle,πως να την πει δηλ αγορακι μου;;χαχχχχα αυτα που λεμε καθε φορα στον εκαστοτε αγαπημενο μας ειναιπανω κατω τα ιδια,εκτος αν καποιον τον λεμε ζουζουνακι μου lmao και πουμε και τον επομενο ζουζουνακι!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 4:11 pm

Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία ιδιαίτερη αδυναμία στον ηθοποιό. Άλλωστε και αυτό να συνέβαινε, νομίζω ότι είμαστε αρκετά ώριμοι άνθρωποι για να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους ηθοποιούς από τους ήρωες που υποδύονται. Εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω για τον εαυτό μου. Βέβαια με κάποιους ίσως να συμβαίνει επειδή έχουν αδυναμία σε συγεκριμένους ηθοποιούς να δικαιολογούν τα πάντα στους ήρωες που υποδύονται και να μη δικαιολογούν τίποτα σε άλλους ήρωες, αλλά εγώ αυτό θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανα ποτέ. Επίσης, δεν δικαιολογώ τα πάντα στο Στέφανο, ούτε λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Αντίθετα, πολλές φορές έχω επισημάνει ότι έχει κάνει σοβαρά λάθη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, γράφω αυτά που βλέπω από τη δική μου οπτική γωνία. Όσο για την Εριέττα, δεν θεωρώ ότι είναι τυχαίο ότι τόσο καιρό μας έδειχναν το Στέφανο να λέει ότι δεν θέλει με τίποτα να την πληγώσει και ότι δεν της είχε πει καν ότι την αγαπάει. Δεν ξέρω τι έκανε μέχρι τώρα, αλλά νομίζω ότι αν ήθελαν να τον βάλουν να λέει μόνο μεγάλα λόγια χωρίς κανένα αντίκρυσμα, θα το είχαν κάνει εδώ και μήνες. Και μόνο το γεγονός ότι το καθυστέρησαν τόσο πολύ, εμένα τουλάχιστον μου δείχνει ότι δεν το είπε απλά για να το πει, αλλά ότι το εννοεί.

Υ.Γ. Προσπαθώ να θυμηθώ με ποιο ιδιαίτερο υποκοριστικό αποκαλεί ο Λουκάς τη Νόρα, ο Νικόλας τη Δάφνη, ο Λευτέρης την Εύα, ο Χρήστος τη Νταίζη, αλλά δεν μπορώ... Επίσης, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς πέρα από τα γνωστά θα μπορούσε να αποκαλέσει ένας άντρας μια γυναίκα, ειδικά όταν αυτός ο άντρας είναι πάνω από 15 ετών και δεν συνηθίζει να χρησιμοποιεί διάφορα αστεία υποκοριστικά που ακούμε κατά καιρούς... Ο Στέφανος την Εριέττα στο ίδιο επεισόδιο την είπε και «αγάπη μου» και «μωρό μου» και «ματάκια μου». Επειδή αυτά μπορεί να τα έχει πει και σε άλλες, όπως και σχεδόν όλοι οι άντρες στην Ελλάδα, πρέπει να τα αποκλείσουμε από τη λίστα με τα διαθέσιμα υποκοριστικά;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nefelik στις Κυρ Οκτ 30, 2011 4:17 pm, 1 φορά

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 4:15 pm

Έγω δεν έβλεπα τηλεόραση πριν τα μυστικά,εννοώ σειρές!!!!!!

Καμμια αδυναμία δεν είχα στον συγκεκριμένο,δεν ήξερα καν ποιος είναι.

Και φυσικά,βλέπουμε μια σειρά γιατί μας τράβηξε μια ιστορία,και όχι γιατί μπορεί να παίζει κάποιος η κάποια που να θαυμάζουμε.Ίσως αρχικά,αλλά είναι ανώριμο πιστεύω να κρίνουμε φανταστικούς χαρατκτήρες μόνο και μόνο απο τους ηθοποιούς που τους υποδύονται!!!!!!

Και ο Στεφ δεν είναι ο τέλειος!!!!!!!!!!κανένας δεν είναι τελειος!!!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 4:15 pm

ΣΨ1 έγραψε:Ισως θαπρεπε να διαφωνου ν και να κοντραρονται οπως Μελιτα Στεφανος!Μα αυτο δεν ηταν ουτε διαφωνια ,ουτε τσακωμος.Απ την μερια της Μελιτας ηταν ακυρωση του ανθρωπου που υποτιθεται αγαπαει!
Δηλ αν ο αλλος τσατιζεται και ο αλλος τον αρπαζεικαι η του ριχνει φιλι ή χαστουκι και μετα του κλεινει την πορτα ταχαμου στην μουρη και αλλα τετοιου ειδους καμωματα,δειχνουν μεγαλο ερωτα,τεραστιο,κοτζαμαν χαχαχααχ!Ναι ισως στα ματια κοριτσιων 16 αντε μεχρι 22 χρονων μπορει και ναναι ετσι,αλλα για ανθρωπους απο 30 και πανω που ειναι οι συγκεκριμενοι χαρακτηρες,αυτα δειχνουν αλλα πραγματα και στο τελος καταντανε τουλαχιστον γελοια.
Αμαν mωρε clarabelle,πως να την πει δηλ αγορακι μου;;χαχχχχα αυτα που λεμε καθε φορα στον εκαστοτε αγαπημενο μας ειναιπανω κατω τα ιδια,εκτος αν καποιον τον λεμε ζουζουνακι μου lmao και πουμε και τον επομενο ζουζουνακι!

Eγώ μιλάω για το Στέφανο κι εσύ απαντάς για τη Μελίτα
Η Μελίτα ήταν αυτή που ήταν και ξέρεις καλά οτι δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα στις συμπάθειές μου

Ο Στέφανος τι έκανε αυτό ρωτάω.

Πότε έκανε κάτι για κάποια απ όλες αυτές που έλεγε οτι αγαπούσε με πράξεις όχι λόγια και πράσινα άλογα
Για έναν άνθρωπο που λέμε οτι αγαπάμε κάνουμε πράξεις
Ο Στέφανος έλεγε οτι η Μελίτα του άλλαξε τη ζωή και του έμαθε τι είναι αγάπη. Κι όταν εκείνη ήταν διαλυμένη απ την απώλεια του μωρού με το πρώτο φύγε πριν περάσει καν μια μέρα ξενοκοιμήθηκε
Εγώ δέχομαι οτι δεν είναι άξια λόγου εκείνος όμως την επέλεξε της είπε παχιά λόγια και πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρις την ξεπούλησε. Άξια της τυχης της ίσως αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας

Το πάθος δεν είναι μονο χαστούκια και καυγάδες. Είναι και λαχτάρα να δεις τον άνθρωπό σου είναι και προσπάθεια να προλάβεις τις επιθυμίες του.

Ο Στέφανος πότε έβαλε κάποια επιθυμία της Μελίτας πάνω απ όλα; Πότε έκανε κάτι για την Εριέττα που επιμένεις οτι την αγαπάει διαφορετικά; Πριν κάτι μήνες έλεγε στη Μελίτα το ίδιο ποίημα που είπε χτες στην Εριέττα. Μια δουλειά ακόμη και θα σταματήσω. Το θυμάσαι;

Υγ. Για την προσφώνηση δίκιο έχεις θα μπορούσε να ήταν και χειρότερο. Να λέει.
Εύα μοναδική μου αγάπη.
Μελίτα μοναδική μου αγάπη
Εριέττα μοναδική μου αγάπη. lmao

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 4:16 pm

nefelik έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία ιδιαίτερη αδυναμία στον ηθοποιό. Άλλωστε και αυτό να συνέβαινε, νομίζω ότι είμαστε αρκετά ώριμοι άνθρωποι για να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους ηθοποιούς από τους ήρωες που υποδύονται. Εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω για τον εαυτό μου. Βέβαια με κάποιους ίσως να συμβαίνει επειδή έχουν αδυναμία σε συγεκριμένους ηθοποιούς να δικαιολογούν τα πάντα στους ήρωες που υποδύονται και να μη δικαιολογούν τίποτα σε άλλους ήρωες, αλλά εγώ αυτό θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανα ποτέ. Επίσης, δεν δικαιολογώ τα πάντα στο Στέφανο, ούτε λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Αντίθετα, πολλές φορές έχω επισημάνει ότι έχει κάνει σοβαρά λάθη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, γράφω αυτά που βλέπω από τη δική μου οπτική γωνία. Όσο για την Εριέττα, δεν θεωρώ ότι είναι τυχαίο ότι τόσο καιρό μας έδειχναν το Στέφανο να λέει ότι δεν θέλει με τίποτα να την πληγώσει και ότι δεν της είχε πει καν ότι την αγαπάει. Δεν ξέρω τι έκανε μέχρι τώρα, αλλά νομίζω ότι αν ήθελαν να τον βάλουν να λέει μόνο μεγάλα λόγια χωρίς κανένα αντίκρυσμα, θα το είχαν κάνει εδώ και μήνες. Και μόνο το γεγονός ότι το καθυστέρησαν τόσο πολύ, εμένα τουλάχιστον μου δείχνει ότι δεν το είπε απλά για να το πει, αλλά ότι το εννοεί.

Υ.Γ. Προσπαθώ να θυμηθώ με ποιο ιδιαίτερο υποκοριστικό αποκαλεί ο Λουκάς τη Νόρα, ο Νικόλας τη Δάφνη, ο Λευτέρης την Εύα, ο Χρήστος τη Νταίζη, αλλά δεν μπορώ... Επίσης, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς πέρα από τα γνωστά θα μπορούσε να αποκαλέσει ένας άντρας μια γυναίκα, ειδικά όταν αυτός ο άντρας είναι πάνω από 15 ετών και δεν συνηθίζει να χρησιμοποιεί διάφορα αστεία υποκοριστικά που ακούμε κατά καιρούς...

Thumbs up Thumbs up Thumbs up
: respect : : respect : : respect :
Flkia

Edit by Clarabelle
Παρακαλώ διάβασε τους κανόνες του φόρουμ. Όχι ποστ με λιγότερες απο τρεις λέξεις

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:14 pm

Clarabelle, αυτό που λές οτι λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό δικαιολογούμε τα πάντα στον ήρωα δεν ισχύει και το ξέρεις. Γιατί ξέρω οτι και σύ συγκαταλέγεσαι σ'αυτούς που θαυμάζουν τον Σταύρου σαν ηθοποιό, κι εδώ τα έχεις βάλει συστηματικά με τον ήρωα που υποδύεται, από τότε που πρωτομπήκα στο φόρουμ. Μπορεί κανεις να θαυμαζει έναν ηθοποιό και μια χαρά να βρίσκει ελαττώματα στον χαρακτήρα που ερμηνεύει. Και τον Κατρανίδη τον θαυμάζω σαν ηθοποιό, αλλά ο Ρούσσος είναι αντιπαθέστατος, ενώ εσύ του δίνεις πατήματα και τον δικαιολογείς πολλές φορές.
Λοιπόν, τον Στέφανο τον κρίνω σύμφωνα με όσα βλέπω, κι όχι με όσα φαντάζομαι. Δεν είναι ο σούπερ ήρωας, ο υπεράγιος, ο υπερασπιστής των θεσμών και τών αξιών. Είναι άραγε κανείς ? Εκανε όμως πράξεις και για την Εύα, και για τη Μελίτα και για την Εριέττα... Η Εύα δεν πέρασε ποτέ καλύτερα δίπλα σ'έναν άνδρα, έστω κι αν ποτέ δεν του έδειξε αληθινό έρωτα, μόνο θλιβερά υποκατάστατα. Για τη Μελίτα πήγε κόντρα στη μάνα του, έχασε τη διαχείριση της περιουσίας του, και σαν αντάλλαγμα, εισέπραξε την προδοσία και την απόρριψη. Κι ακόμη κι όταν, γονατιστός, της εξηγούσε πόσο την είχε αγαπήσει , πήρε πάλι την ξεκάθαρη άρνησή της για απάντηση . Οχι, δεν του προσάπτω που πήγε με μιά άλλη γυναίκα περιστασιακά, για να προσπαθήσει να γυρίσει σελίδα στη ζωή του. Ούτε το επεδίωξε, ούτε το σχεδίασε. Ετυχε! Και η σχέση αυτή ξεκίνησε με μιά καθαρή εξήγηση, οτι θα είναι μιά ελεύθερη σχέση, χωρις δεσμεύσεις και για τις δύο πλευρές. Και η τελευταία "πράξη" (του δράματος) προς τη Μελίτα είναι ότι, όταν είδε εκ μέρους της μιά υποψία ωριμότητας, να φεύγει δηλαδή απ'την κηδεμονία του μπαμπά, αποφάσισε να δώσει μιάν ακόμη ευκαιρία στη σχέση αυτή, την οποία ευκαιρία την υπερεκμεταλλεύτηκε και την ακύρωσε καθ'όλα η Μελίτα με τη κατοπινή στάση της....
Η σχέση με την Εριέττα, ξεκίνησε με εντελώς αδιάφορους , για να μην πώ αντίξοους, οιωνούς, γιατί ένας άνδρας που έχει προδωθεί από μιά γυναίκα δεν είναι και στην καλύτερη φάση για ν'αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο σε μιά νέα σχέση... Πολύ γρήγορα όμως ξεπέρασε την απλή επιδερμική σχέση, δυνάμωνε όσο περνούσε ο καιρός , ανακάλυπταν σιγά σιγά τις καλές πλευρές ο ένας του άλλου, ένιωσαν όλα όσα τους ενώνουν, είδαν οτι μαζί ήταν εύτυχισμένοι και ήρεμοι, και η ερωτική έλξη ήρθε ξανά, αλλά σε πολύ ανώτερο επίπεδο από πριν. Ο Στέφανος ήταν πάντα έντιμος απέναντι στην Εριέττα, της επέστρεψε τον πίνακα που έδωσε, στάθηκε δίπλα της εξίσου όσο στάθηκε κι εκείνη σ'αυτόν, και τώρα είναι φανερό οτι δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρις αυτήν. Αυτά μας δείχνουν κι αυτά βλέπουμε.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης