Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap25%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 25% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap40%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 40% 
[ 19 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap17%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 17% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap15%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 15% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap0%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap3%Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 48

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:31 pm

Clarabelle έγραψε:

Πέρα απ την αισθητική του ζευγαριού η οποία δεν με ενοχλεί στέκομαι στον τρόπο συμπεριφοράς του Στέφανου. Αντιμετωπίζει τη σχέση του με την Εριέττα με μια συγκαταβατικότητα εκνευριστική. Αυτό δεν είναι έρωτας είναι απλά ανθρώπινο ενδιαφέρον. Ο έρωτας έχει ανασφάλειες και παρορμητικές συμπεριφορές και δεν τις έχω δει πουθενά. Ακόμη όμως κι αν παραβλέψει κανείς αυτό, παραμένει (για μένα τουλάχιστον) ένα μεγάλο ερωτηματικό. Τι θα γίνει όταν κάποια στιγμή προκύψει ανάμεσά τους μια διαφωνία. Μέχρι τώρα ο Στέφανος δεν δέχτηκε ποτέ και σε τίποτα αντίλογο. Τον είδαμε να παρατάει τη Μελίτα μόλις του έφερε αντιρρήσεις παρόλο που εκείνη μόλις είχε βγει απ το νοσοκομείο όπου είχε χάσει το παιδί τους. Η Εριέττα αντίθετα δειχνει ερωτευμένη μαζί του.Τι θα γίνει όμως όταν του πει το πρώτο όχι; Τώρα είναι στα μέλια και απαντάει πετάει ο γάιδαρος σε όλες του τις ερωτήσεις. Δεν παύει όμως να είναι μια κοσμοπολίτισα με άποψη και κάποια στιγμή θα υπάρξει και αντίλογος. Τότε λυπάμαι αλλά δεν έχω το παραμικρό δείγμα οτι αυτή η σχέση μπορεί να επιβιώσει. Χρόνος δεν υπάρχει οπότε αυτό δεν θα το δούμε απλά ο καθένας απο μας θα το φανταστεί όπως θέλει. Με λιγα λόγια δεν έδωσαν χώρο και χρόνο και απλά ξεπέταξαν μια ιστορία για να βολέψουν τον ήρωα που τους ξέμεινε απ το ναυάγιο του απόλυτου

[/color][/size][/font][/b]

Σίγουρα δεν υπάρχει χρόνος αλλά δυστυχώς θα μας πάνε δεκαπέντε χρόνια μπροστά στο φινάλε οπότε και να θέλει κάποιος να φανταστεί τι έγινε μέχρι τότε δε θα μπορεί, θα μας το σερβίρουν στο πιάτο, είτε μας αρέσει είτε όχι. Επίσης συμφωνώ ότι δεν έδωσαν περισσότερο χρόνο στο ζευγάρι κι αυτό είναι το μεγάλο μείον και ο λόγος που πολλοί από μας δε μπορούν να πειστούν ότι πρόκειται για ένα μεγάλο έρωτα γιατί ακριβώς δε μας άφησαν να το διαπιστώσουμε. Πιστεύω ότι αν δεν είχε υπάρξει ποτέ ο απόλυτος και απλά εμφανιζόταν η Εριέττα κάποια στιγμή στο προσκήνιο θα δινόταν ο απαιτούμενος χρόνος και χώρος και οι ιδανικές συνθήκες για να δούμε να ευδοκιμεί αυτός ο έρωτας. Όμως μέσα από την ατυχή σχέση με τη Μελίτα ακυρώθηκε και ο χαρακτήρας του Στέφανου όπως τον γνωρίσαμε στην αρχή. Θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον να τον δούμε να χωρίζει με την Εύα (σίγουρα θα μπορούσαν να επινοήσουν άλλο τρόπο από τη Μελίτα) και να στρέφεται στην Εριέττα χωρίς να παρεμβάλλεται η θλιβερή περίοδος του πάθους με τη Μελίτα η οποία εξακολουθεί να στοιχειώνει το σενάριο. Πέρα από το ότι θα σωζόταν η αισθητική μας από αλήστου μνήμης σκηνές σε πατώματα, σκάλες και κουφώματα θα είχαμε έναν ήρωα κατασταλαγμένο που μετά από μια σχέση χωρίς έρωτα αλλά τουλάχιστον με αγάπη και εκτίμηση θα έβρισκε το ιδανικό του ταίρι στην Εριέττα με την οποία θα μοιραζόταν και τον έρωτα που δεν είχε με την Εύα. Το συνεχές πήγαινε έλα από τη μία στην άλλη μέσα σε τρία χρόνια κούρασε και απογοήτευσε και γι΄αυτό μετά από όλα αυτά ο ήρωας δεν πείθει ακόμα και τώρα ότι έχει δοθεί ολόκληρος σ' αυτή τη σχέση. Προσωπικά εξακολουθώ να βλέπω την Εριέττα να δίνει περισσότερα από το Στέφανο και για μένα αυτό δεν είναι πλήρης ισοτιμία στη σχέση τους.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:32 pm

Xαίρομαι που το διαχωρίζουμε
Σαφώς αγαπώ τον ηθοποιό ασχετα αν θέλω να ρίξω κουτουλιές στο Στέφανο
Δεν θέλω να υπάρχει παρανόηση πάνω σ αυτό
Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ πάνω στον ήρωα
Η Εύα κάθε στιγμή που πέρασε δίπλα στο Στέφανο την πλήρωσε πολύ ακριβά αλλά το θέμα μου δεν είναι καν αυτό
Τον κατηγορώ οτι ποτέ δεν ζήτησε μια συγνώμη για όσα της έκανε. Και της έκανε παρα πολλά Την τρομοκράτησε τη χειραγώγησε την μπούκωσε ψέματα και την άδειασε και δεν υπήρχε και λόγος. Δεν απαίτησε ποτέ τίποτα απ αυτόν.
Τη Μελίτα πάλι εκείνος την επέλεξε και για το χατήρι της δεν άκουσε ποτέ το κλάμα του παιδιού του. Κι όμως διάλεξε την χειρότερη στιγμή για μια γυναίκα για να την αδειάσει. Αυτός που επιλέγει να κοιμηθεί με μια άγνωστη την ώρα που αυτή που υποτίθεται οτι αγαπάει είναι κομάτια απ την απώλεια του δικού του παιδιού είναι αδικαιολόγητος.
Ακόμη και στην Εριέττα έχει φερθεί άσχημα. Ήξερε οτι τον αγαπάει ήξερε οτι εκείνος είναι αλλού και δεν απομακρυνόταν
Προσωπικά τη χτεσινή αντιμετώπιση δεν την κατάλαβα. Της φέρθηκε όπως σε πεντάχρονο. Μη σκας χαζούλα θα κάνω τώρα τις δουλειές μου και μετά θα ασχοληθώ με τις ανησυχίες σου Κι όμως ήξερε απο προσωπική πείρα όπως λέει οτι όταν κάποιος βγαίνει απ τη φυλακή χρειάζεται χρόνο προσαρμογής.

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:34 pm

Χιλια συγνωμη για το ποστ μου χωρις λογια!!
Συμφωνησα τοσο πολυ με το post της nefelik που ταχασα
κι εμεινα χωρις λογια.Τα ιδια ακριβως ηθελα να γραψω κι εγω,
λες και μπηκε στο μυαλο μου και μου τα πηρε!
Δεν θα ξαναγινει!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από aggeliki Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:49 pm

fay έγραψε:

Το συνεχές πήγαινε έλα από τη μία στην άλλη μέσα σε τρία χρόνια κούρασε και απογοήτευσε και γι΄αυτό μετά από όλα αυτά ο ήρωας δεν πείθει ακόμα και τώρα ότι έχει δοθεί ολόκληρος σ' αυτή τη σχέση. Προσωπικά εξακολουθώ να βλέπω την Εριέττα να δίνει περισσότερα από το Στέφανο και για μένα αυτό δεν είναι πλήρης ισοτιμία στη σχέση τους.

Δυτστυχώς περιέφεραν τον Στέφανο απ τη μια αγκαλιά στην άλλη και σε όλες είπε παχιά λόγια τόσο που τώρα πια δεν γίνεται πιστευτός.
Νομίζω κι εγώ οτι εκείνο το τετράγωνο ακύρωσε εντελώς τον ήρωα Θα τον έβλεπα εντελώς διαφορετικά αν δεν μεσολαβούσαν όλες εκείνες οι ομορφιές και τα μεγάλα λόγια του απόλυτου

Και για μένα η Εριέττα δίνει πολύ περισσότερα απ όσα παίρνει
Όπως κι ο Λευτέρης δίνει περισσότερα απ όσα παίρνει απ την Εύα μόνο που εκεί υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Μπορεί να μη βλέπω την Εύα να δίνεται σ αυτόν όπως του αξίζει κι όπως δόθηκε στο Μάνο αλλά δεν αμφισβητώ οτι τον αγαπάει. Δυσκολεύτηκε να πει σ αγαπώ σε άλλον οπότε τώρα που το είπε γίνεται πιστευτό κι ας μην το δίνει στο μέτρο που θα ήθελα εγώ να το δω
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 5:56 pm

Παιδιά, πάλι αρχίζουμε τις συγκρίσεις, η Εύα, παρά τα πάντα, τον αγαπάει το Λευτέρη, ο Στέφανος, παρά τα πάντα, δεν την αγαπάει την Εριέττα..... Διαλέγετε και παίρνετε έχουμε γίνει!
Εγώ λοιπόν πιστεύω οτι μιά χαρά πιστευτοί γίνονται και οι δύο έρωτες....
Ούτε ο ένας έρωτας, ούτε ο άλλος, αποφασίστηκε στα γρήγορα, αντίθετα και ο Στέφανος και η Εύα πήραν πολύ χρόνο για να ξεκαθαρίσουν τα αισθήματά τους και να δείξουν την αγάπη τους.
Και αν το σκεφτούμε καλύτερα, δεν είναι ο χρόνος έκθεσης που κάνει μιάν αγάπη μεγάλη, αλλά η ωριμότητα στην οποία έχουν φτάσει οι ήρωες που τη νιώθουν, ώστε και να την αναγνωρίσουν και να την αποδεχτούν.

Και από αυτήν την οπτική, ο έρωτας Στέφανου Εριέττας είναι ώριμος, κατασταλαγμένος και βαθύς, όσο αληθινός είναι και ο έρωτας Εύας Λευτέρη, κι ας τους είδαμε και τους δύο μόνο για λίγο παραπάνω από μία σαιζόν. Δεν είδα που κατέληξαν οι άλλοι (Μάνος Εύα και Στέφανος Μελίτα) που μας ταλαιπώρησαν τόσο πολύ πριν έχουν το άδοξο τέλος που είχαν.

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 6:10 pm

JESSIE έγραψε:
Clarabelle, αυτό που λές οτι λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό δικαιολογούμε τα πάντα στον ήρωα δεν ισχύει και το ξέρεις. Γιατί ξέρω οτι και σύ συγκαταλέγεσαι σ'αυτούς που θαυμάζουν τον Σταύρου σαν ηθοποιό, κι εδώ τα έχεις βάλει συστηματικά με τον ήρωα που υποδύεται, από τότε που πρωτομπήκα στο φόρουμ. Μπορεί κανεις να θαυμαζει έναν ηθοποιό και μια χαρά να βρίσκει ελαττώματα στον χαρακτήρα που ερμηνεύει. Και τον Κατρανίδη τον θαυμάζω σαν ηθοποιό, αλλά ο Ρούσσος είναι αντιπαθέστατος, ενώ εσύ του δίνεις πατήματα και τον δικαιολογείς πολλές φορές.
Λοιπόν, τον Στέφανο τον κρίνω σύμφωνα με όσα βλέπω, κι όχι με όσα φαντάζομαι. Δεν είναι ο σούπερ ήρωας, ο υπεράγιος, ο υπερασπιστής των θεσμών και τών αξιών. Είναι άραγε κανείς ? Εκανε όμως πράξεις και για την Εύα, και για τη Μελίτα και για την Εριέττα... Η Εύα δεν πέρασε ποτέ καλύτερα δίπλα σ'έναν άνδρα, έστω κι αν ποτέ δεν του έδειξε αληθινό έρωτα, μόνο θλιβερά υποκατάστατα. Για τη Μελίτα πήγε κόντρα στη μάνα του, έχασε τη διαχείριση της περιουσίας του, και σαν αντάλλαγμα, εισέπραξε την προδοσία και την απόρριψη. Κι ακόμη κι όταν, γονατιστός, της εξηγούσε πόσο την είχε αγαπήσει , πήρε πάλι την ξεκάθαρη άρνησή της για απάντηση . Οχι, δεν του προσάπτω που πήγε με μιά άλλη γυναίκα περιστασιακά, για να προσπαθήσει να γυρίσει σελίδα στη ζωή του. Ούτε το επεδίωξε, ούτε το σχεδίασε. Ετυχε! Και η σχέση αυτή ξεκίνησε με μιά καθαρή εξήγηση, οτι θα είναι μιά ελεύθερη σχέση, χωρις δεσμεύσεις και για τις δύο πλευρές. Και η τελευταία "πράξη" (του δράματος) προς τη Μελίτα είναι ότι, όταν είδε εκ μέρους της μιά υποψία ωριμότητας, να φεύγει δηλαδή απ'την κηδεμονία του μπαμπά, αποφάσισε να δώσει μιάν ακόμη ευκαιρία στη σχέση αυτή, την οποία ευκαιρία την υπερεκμεταλλεύτηκε και την ακύρωσε καθ'όλα η Μελίτα με τη κατοπινή στάση της....
Η σχέση με την Εριέττα, ξεκίνησε με εντελώς αδιάφορους , για να μην πώ αντίξοους, οιωνούς, γιατί ένας άνδρας που έχει προδωθεί από μιά γυναίκα δεν είναι και στην καλύτερη φάση για ν'αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο σε μιά νέα σχέση... Πολύ γρήγορα όμως ξεπέρασε την απλή επιδερμική σχέση, δυνάμωνε όσο περνούσε ο καιρός , ανακάλυπταν σιγά σιγά τις καλές πλευρές ο ένας του άλλου, ένιωσαν όλα όσα τους ενώνουν, είδαν οτι μαζί ήταν εύτυχισμένοι και ήρεμοι, και η ερωτική έλξη ήρθε ξανά, αλλά σε πολύ ανώτερο επίπεδο από πριν. Ο Στέφανος ήταν πάντα έντιμος απέναντι στην Εριέττα, της επέστρεψε τον πίνακα που έδωσε, στάθηκε δίπλα της εξίσου όσο στάθηκε κι εκείνη σ'αυτόν, και τώρα είναι φανερό οτι δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρις αυτήν. Αυτά μας δείχνουν κι αυτά βλέπουμε.

Exω ακριβως την ιδια αποψη jessie!
Πολυ ομορφη η αναλυση σου !! Thumbs up

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 6:19 pm

Γνωστό το οτι έχω σταματήσει να βλέπω επεισόδια, έτυχε απλά για κακή μου τύχη να δω τη σκηνή του πυροβολισμού...
Ατυχη στιγμή για μένα και για τις δύο ηθοποιούς, κυρίως βέβαια για την κυρία Παπά.. Νομίζω ξεπέρασε και την καντίνα όσο αυτό είναι δυαντόν βέβαια...
Στα της εξέλιξης, δεν γνωριζω το υποβαθρο καθότι δεν με ενδιαφέρει καμία απο τις δυο τους αλλά θέλω απλά να πω οτι είναι τραγικό να εμφανίζουν μια γυνίκα, μια μάνα, να παίρνει έτσι απλά ένα όπλο προμελετημένα και να πυροβολεί εν ψυρώ μια γυναίκα η οποία της πήρε τον άντρα..
Πριν δύο χρόνια της πήραν το παιδί, αντί να δούμε την απόγνωση εκεί την είδαμε τώρα για τον μεγάλο έρωτα νούμερο δύο...
Δεν ξέρω αν μιλάμε για εμμονή η τρέλα ή απόγνωση, σίγουρα μιλάμε για ένα άτομο ακαταλληλο να συναναστρεφεται πλέον με άλλους ανθρωπους και ανίκανο να μεγαλώσει ένα παιδί.. που δεν έχει και τον πατερα του κοντά..δεν ξέρω που το πάνε με αυτή την ιστορία αλλά συνεχίζω να απογοητευομαι απο αυτό που κάποτε αγάπησα...
κρίμα πραγματικά..
Επίσης κρίμα να δίνουν μια τέτοια σκηνή σε μια ηθοποιό δεν μπορεί να το εκφράσει.. η στάση ατυχης, το βλέμμα για γέλια, και το συνεχόμενο περα δωθε εμετικό.. και παθαίνω και ιλίγγους...
Αυτά το ολίγα.. καλή συνέχεια σε όσες αντέοχουν ακόμα και βλέπω πως είστε πολλές..! ))

Υγ. Αλκηστη χαίρομαι πολύ να διαβάζω σχολιασμούς σου,πάλι..!
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 8:43 pm

Ωραίο το τραπέζι στης Εριέττας!! Μ'άρεσε ο Νικόλας με τα αστεία του για το σπίτι!! sisi Δε μου φάνηκε τόσο ότι κράτησε πολύ λίγο (βέβαια καλό θα ήταν να μας τους έδειχναν λίγο παραπάνω μιας και σπάνια μαζεύονται όλοι μαζί τώρα τελευταία) αλλά όπως έκοψαν τη σκηνή την ώρα που πήγαινε η Νόρα, περίμενα ότι θα έχει και συνέχεια, ότι θα μας τους ξαναδείξει να τρώνε! Πάντως, τα γυάλισαν τα πιάτα! Μετά που έδειξε την Εριέττα και το Στέφανο στο τραπέζι τα πιάτα ήταν πεντακάθαρα!! Η οποία παρεμπιπτόντως ωραία σκηνή!! Α, και χωρίς τζάμι!! Razz
Νόρα-Λουκάς από τις καλύτερες και πιο χορταστικές σκηνές νομίζω των φετινών επεισοδίων μέχρι τώρα!! Και με το Ρεγγινάκι φυσικά! Love!
Ωραία η καληνύχτα Εύας-Λευτέρη έξω απ'το σπίτι της!
Εμφανίστηκε ξανά ο Θάνος!! Με τέτοια γυναίκα θεά δεν τον αδικώ που κόλλησε έτσι!! sisi Αλλά κι αυτός τους παρακολουθούσε!! Όλοι έχουν από κάποιον να τους παρακολουθεί! Τελικά τίποτα δε μένει μυστικό!! xixixi
Αλλά πολλή συζήτηση για το αν θα τον πλακώσουν στο ξύλο ή όχι! Πολύ αρνητική είναι η Εύα αλλά μου φαίνεται κάτι να τολμήσει να κάνει ο Θάνος που να μπορεί να βλάψει τη Μαρίλια θα τον πλακώσει η ίδια!!
Ο μπαμπάς Ευκλείδης πήρε να μάθει τι κάνει η Νόρα, ο Λουκάς, η μπέμπα και όλη η παρέα, άκουσε για το Χρήστο, την Εριέττα και τη Μελίτα και το 'κλεισε! Κάπως σαν τους τηλεθεατές.. Ανοίγουν την τηλεόραση να δούνε τι κάνει η Νόρα, ο Λουκάς, η μπέμπα και φυσικά όλη η παρέα, βλέπουν για το Χρήστο, την Εριέττα και τη Μελίτα και κάποιοι τελικά την κλείνουν..
Ρούσσος-Λουκάς ωραία σκηνή!! Πολύ ειρωνικός για ακόμα μια φορά ο Ρούσσος απέναντι στο Λουκά! Και για ακόμα μια φορά ζητάει να δείξουν κατανόηση για τη Μελίτα! Σωστά του απάντησε ο Λουκάς!
Από την αρχή ο Ρούσσος ή η Αμαλία ζητούσαν από την παρέα ή να σταθούν στη Μελίτα, ή να τη βοηθήσουν ή να τη συγχωρήσουν ή να δείξουν κατανόηση! Και πάντα το έκαναν! Και ένας λόγος πιστεύω που έφερε την Αμαλία κοντά στην παρέα είναι ότι εκτιμούσε τη συμπαράστασή τους προς τη Μελίτα!! Σε αντίθεση με την ίδια!
Ο καημένος ο Ηλίας φαίνεται ότι χειροτερεύει..Μου άρεσε πολύ η σκηνή με τη Δάφνη όταν γύρισε!! Γενικά μου αρέσουν οι δυο τους μαζί, ειδικά από τότε που άρχισε να μην είναι καλά! Μου φαίνονται πολύ φυσικές οι σκηνές τους και η ανησυχία και η συμπεριφορά της Δάφνης!
Η σκηνή του πυροβολισμού ήτανε λίγο κάπως.. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι μου έφταιγε. Το ότι έγινε πολύ απότομα, έτσι τσακ μπαμ, το πώς έγινε γενικότερα, το πώς τέλειωσε, δεν ξέρω και πώς θα ήτανε καλύτερο! Αλλά μου ΄κανε λίγο σαν να παίζουμε μεταξύ μας, τύπου "έλα να κάνουμε πως σε σκοτώνω". Μόνο που δε ρώτησε η Μελίτα στο τέλος τώρα τι να κάνω και να σηκώσει το κεφάλι η Εριέττα να της απαντήσει και να ξαναπέσει!
Πάντως καθόλου ασφάλεια το σπίτι της Εριέττας. Ούτε μια κλειδαριά, ένας συναγερμός, ένας σκύλος, κάτι..
zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 8:50 pm

nefelik έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία ιδιαίτερη αδυναμία στον ηθοποιό. Άλλωστε και αυτό να συνέβαινε, νομίζω ότι είμαστε αρκετά ώριμοι άνθρωποι για να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους ηθοποιούς από τους ήρωες που υποδύονται. Εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω για τον εαυτό μου. Βέβαια με κάποιους ίσως να συμβαίνει επειδή έχουν αδυναμία σε συγεκριμένους ηθοποιούς να δικαιολογούν τα πάντα στους ήρωες που υποδύονται και να μη δικαιολογούν τίποτα σε άλλους ήρωες, αλλά εγώ αυτό θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανα ποτέ. Επίσης, δεν δικαιολογώ τα πάντα στο Στέφανο, ούτε λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Αντίθετα, πολλές φορές έχω επισημάνει ότι έχει κάνει σοβαρά λάθη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, γράφω αυτά που βλέπω από τη δική μου οπτική γωνία. Όσο για την Εριέττα, δεν θεωρώ ότι είναι τυχαίο ότι τόσο καιρό μας έδειχναν το Στέφανο να λέει ότι δεν θέλει με τίποτα να την πληγώσει και ότι δεν της είχε πει καν ότι την αγαπάει. Δεν ξέρω τι έκανε μέχρι τώρα, αλλά νομίζω ότι αν ήθελαν να τον βάλουν να λέει μόνο μεγάλα λόγια χωρίς κανένα αντίκρυσμα, θα το είχαν κάνει εδώ και μήνες. Και μόνο το γεγονός ότι το καθυστέρησαν τόσο πολύ, εμένα τουλάχιστον μου δείχνει ότι δεν το είπε απλά για να το πει, αλλά ότι το εννοεί.

Υ.Γ. Προσπαθώ να θυμηθώ με ποιο ιδιαίτερο υποκοριστικό αποκαλεί ο Λουκάς τη Νόρα, ο Νικόλας τη Δάφνη, ο Λευτέρης την Εύα, ο Χρήστος τη Νταίζη, αλλά δεν μπορώ... Επίσης, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς πέρα από τα γνωστά θα μπορούσε να αποκαλέσει ένας άντρας μια γυναίκα, ειδικά όταν αυτός ο άντρας είναι πάνω από 15 ετών και δεν συνηθίζει να χρησιμοποιεί διάφορα αστεία υποκοριστικά που ακούμε κατά καιρούς... Ο Στέφανος την Εριέττα στο ίδιο επεισόδιο την είπε και «αγάπη μου» και «μωρό μου» και «ματάκια μου». Επειδή αυτά μπορεί να τα έχει πει και σε άλλες, όπως και σχεδόν όλοι οι άντρες στην Ελλάδα, πρέπει να τα αποκλείσουμε από τη λίστα με τα διαθέσιμα υποκοριστικά;

Συμφωνω απολυτα με οσα εφραψες!!!!!!!

zeta88 πολυ ωραιος ο σχολιασμος σου!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από roria Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 10:48 pm

Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ δεν θυμάμαι να έχει δικαιολογήσει κανείς τα πάντα στο Στέφανο, ούτε και σε κάποιον άλλο ήρωα, λόγω μεγαλύτερης συμπάθειας σε συγκεκριμένους ηθοποιούς, πλην μιας εξαίρεσης στην οποία δεν θα υπεισέλθω τώρα. Θεωρω μάλιστα ότι αυτό είναι και δείγμα του υψηλού επιπέδου των αναλύσεων που συνήθως γίνονται εδώ. Κι αυτοί που ξεχωρίζουν ιδιαίτερα τον κύριο Σταύρου έχουν συχνά επισημάνει τα σοβαρά λάθη του Στέφανου κι όσοι αγαπούν προπάντων την κυρία Ξυλά δεν αρνήθηκαν ποτέ τα λάθη της Εύας, ακόμα και οι φαν των λουκονορακίων που είναι μακράν οι πιο "θετικοί" ήρωες της σειράς αναγνωρίζουν τις περιπτώσεις στις οποίες ο Λουκάς και η Νόρα έχουν σφάλει.
Στο θέμα του τι έχει κάνει ο Στέφανος για την Εύα και για τη Μελίτα με κάλυψε απολύτως η jessie. Θέλω μόνο να τονίσω λίγο παραπάνω το θέμα της κληρονομιάς Λαζαρίδη την οποία δεν διεκδίκησε ο Στέφανος, μολονότι είναι αρκούντως περίεργο να μην κληρονομεί την περιουσία του πατέρα ο γιος του, αλλά η νύφη του, έστω και μέχρι να ενηλικιωθεί ο εγγονός του.
Για την Εριέττα είδαμε το Στέφανο να ρισκάρει την ελευθερία του, όταν τον εκβίαζαν ο Ρούσσος και η Μελίτα και αυτό μόνο και μόνο για να την υποστηρίξει, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να μείνει αμέτοχος στη διένεξη.
Και δεν πάνε δέκα μέρες που βλέπαμε το Στέφανο έτοιμο να πάει να μιλήσει στην αστυνομία για τα διαμάντια, προκειμένου να αποφυλακιστεί η αγαπημένη του, έστω κι αν αυτό θα σήμαινε ότι ο ίδιος θα ξανακλεινόταν στη φυλακή. Από ό,τι μας έδειξαν τον σταμάτησε μόνο το επιχείρημα του Λουκά και της Νόρας ότι μια τέτοια κατάθεση σε εκείνη τη χρονική στιγμή θα σπίλωνε το καθαρό προφίλ της Εριέττας.
Κανείς δεν αμφισβητεί ότι η Εριέττα για πολύν καιρό αγαπούσε το Στέφανο χωρίς να βρίσκει την ανάλογη ανταπόκριση. Νομίζω όμως ότι αυτό που ακριβώς μας δείχνουν τώρα είναι το πώς αυτή η απόλυτα ανιδιοτελής και χωρίς όρια αγάπη τελικά τον κέρδισε το Στέφανο, σε σημείο μάλιστα να δοθεί στην Εριέττα με τρόπο που δεν έχει δοθεί σε άλλη γυναίκα. Θυμάμαι στο σημείο αυτό και σχετική δήλωση του ίδιου του ηθοποιού. Συμφωνώ όμως ότι θα ήταν πολύ προτιμότερο να είχε δοθεί περισσότερος χρόνος στην εξέλιξη αυτής της σχέσης και σε μεγάλο βαθμό προσυπογράφω το σχόλιο της fay ότι η ενδιάμεση φάση του "απόλυτου" δεν ήταν διόλου ευτυχής επιλογή. Προσωπικά θα προτιμούσα η κυρία Λάμπου να είχε ενταχθεί στο καστ της σειράς από το δεύτερο κύκλο. Ωστόσο με δεδομένες τις ανακατατάξεις που έγιναν στη διάρκεια εκείνου του κύκλου εξηγούνται νομίζω και αρκετά από τα ζητήματα που συζητάμε τώρα.
nefelik και jessie : respect :
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από filizza Την / Το Κυρ Οκτ 30, 2011 10:55 pm

JESSIE έγραψε:
Clarabelle, αυτό που λές οτι λόγω αδυναμίας στον ηθοποιό δικαιολογούμε τα πάντα στον ήρωα δεν ισχύει και το ξέρεις. Γιατί ξέρω οτι και σύ συγκαταλέγεσαι σ'αυτούς που θαυμάζουν τον Σταύρου σαν ηθοποιό, κι εδώ τα έχεις βάλει συστηματικά με τον ήρωα που υποδύεται, από τότε που πρωτομπήκα στο φόρουμ. Μπορεί κανεις να θαυμαζει έναν ηθοποιό και μια χαρά να βρίσκει ελαττώματα στον χαρακτήρα που ερμηνεύει. Και τον Κατρανίδη τον θαυμάζω σαν ηθοποιό, αλλά ο Ρούσσος είναι αντιπαθέστατος, ενώ εσύ του δίνεις πατήματα και τον δικαιολογείς πολλές φορές.
Λοιπόν, τον Στέφανο τον κρίνω σύμφωνα με όσα βλέπω, κι όχι με όσα φαντάζομαι. Δεν είναι ο σούπερ ήρωας, ο υπεράγιος, ο υπερασπιστής των θεσμών και τών αξιών. Είναι άραγε κανείς ? Εκανε όμως πράξεις και για την Εύα, και για τη Μελίτα και για την Εριέττα... Η Εύα δεν πέρασε ποτέ καλύτερα δίπλα σ'έναν άνδρα, έστω κι αν ποτέ δεν του έδειξε αληθινό έρωτα, μόνο θλιβερά υποκατάστατα. Για τη Μελίτα πήγε κόντρα στη μάνα του, έχασε τη διαχείριση της περιουσίας του, και σαν αντάλλαγμα, εισέπραξε την προδοσία και την απόρριψη. Κι ακόμη κι όταν, γονατιστός, της εξηγούσε πόσο την είχε αγαπήσει , πήρε πάλι την ξεκάθαρη άρνησή της για απάντηση . Οχι, δεν του προσάπτω που πήγε με μιά άλλη γυναίκα περιστασιακά, για να προσπαθήσει να γυρίσει σελίδα στη ζωή του. Ούτε το επεδίωξε, ούτε το σχεδίασε. Ετυχε! Και η σχέση αυτή ξεκίνησε με μιά καθαρή εξήγηση, οτι θα είναι μιά ελεύθερη σχέση, χωρις δεσμεύσεις και για τις δύο πλευρές. Και η τελευταία "πράξη" (του δράματος) προς τη Μελίτα είναι ότι, όταν είδε εκ μέρους της μιά υποψία ωριμότητας, να φεύγει δηλαδή απ'την κηδεμονία του μπαμπά, αποφάσισε να δώσει μιάν ακόμη ευκαιρία στη σχέση αυτή, την οποία ευκαιρία την υπερεκμεταλλεύτηκε και την ακύρωσε καθ'όλα η Μελίτα με τη κατοπινή στάση της....
Η σχέση με την Εριέττα, ξεκίνησε με εντελώς αδιάφορους , για να μην πώ αντίξοους, οιωνούς, γιατί ένας άνδρας που έχει προδωθεί από μιά γυναίκα δεν είναι και στην καλύτερη φάση για ν'αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο σε μιά νέα σχέση... Πολύ γρήγορα όμως ξεπέρασε την απλή επιδερμική σχέση, δυνάμωνε όσο περνούσε ο καιρός , ανακάλυπταν σιγά σιγά τις καλές πλευρές ο ένας του άλλου, ένιωσαν όλα όσα τους ενώνουν, είδαν οτι μαζί ήταν εύτυχισμένοι και ήρεμοι, και η ερωτική έλξη ήρθε ξανά, αλλά σε πολύ ανώτερο επίπεδο από πριν. Ο Στέφανος ήταν πάντα έντιμος απέναντι στην Εριέττα, της επέστρεψε τον πίνακα που έδωσε, στάθηκε δίπλα της εξίσου όσο στάθηκε κι εκείνη σ'αυτόν, και τώρα είναι φανερό οτι δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρις αυτήν. Αυτά μας δείχνουν κι αυτά βλέπουμε.

Δε συνηθίζω να γράφω, ωστόσο σε απάντηση των τόσο αυστηρών σχολιασμών για τον χαρακτήρα του Στέφανου, θέλω να εκφράσω και εγώ την απόψη μου λέγοντας ότι συμφωνώ απόλυτα με τα ανωτέρω αγαπητή jessie, όπως συμφωνώ και με τη δική σου υπέροχη (όπως πάντα) ανάλυση roria.

Με την ευκαιρία να σας ευχαριστήσω όλες (και όλους) για την όμορφη παρεούλα που μου κάνετε σε καθημερινή βάση. Περιμένω κάθε βράδυ να διαβάσω τα σχόλια σας. Να είστε καλά και να έχετε πάντα διάθεση.
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από zeta88 Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 12:39 am

dm10811 ευχαριστώ πολύ!! ))

Εμένα ο Στέφανος, πέρα από τα καλά και τα κακά που έχει κάνει για τις γυναίκες του και τα ΄χετε αναλύσει όλα πολύ καλά, γενικά μου έχει αφήσει μια αίσθηση ότι "σε θέλω, σ'αγαπάω, συγχώρα με, έλα να ζήσουμε μαζί" αλλά άμα πάρει αρνητική απάντηση δεν κάθεται να σκάσει κιόλας, πάει στην επόμενη, την οποία την έχει κι έτοιμη! Κάπως έτσι έκανε με την Εύα, όταν την παρακάλαγε να είναι ξανά μαζί όταν έμαθε για τη Μελίτα κι αφού εκείνη δεν ήθελε, αποφάσισε να μείνει με τη Μελίτα και το ίδιο έκανε όταν τσακωνόταν με τη Μελίτα, την άφηνε και πήγαινε στη φίλη του την Εριέττα που τον καταλαβαίνει! Και δε θεωρώ δικαιολογία ότι "εγώ σε ρώτησα και αρνήθηκες ή ότι εγώ ήρθα και μ'έδιωξες"! Εμένα αυτό μου δείχνει, τουλάχιστον για τη στιγμή που συμπεριφερόταν έτσι, ότι δεν ένιωθε κάτι ουσιαστικό ή έντονο γι αυτές τις γυναίκες! Έχω ξαναγράψει ότι τώρα τελευταία αρχίζει να με πείθει ότι αγαπάει την Εριέττα κι ελπίζω να παραμείνει έτσι. Κι αν είναι να μείνουν μαζί στο τέλος θα ήθελα να κάνει κάτι παραπάνω, κάτι να φανεί ότι είναι διαφορετικός από ότι στις άλλες σχέσεις του! Αυτή την τελευταία δουλειά που είχε, για παράδειγμα, ας μην την έκανε για χάρη της! Ή αν τσακωθούν, ή σε μια οποιαδήποτε ιδιαίτερη στιγμή τελος πάντων, ας κάνει κάτι που δε θα έκανε πριν, μη φερθεί το ίδιο αδιάφορα!
zeta88
zeta88
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 9:47 am

Roria, Nefelik, Filizza, ΣΨ, να σας ευχαριστήσω όλες για τα καλά σας λόγια και να ανταποδώσω, για την σταθερότητα και τη γλαφυρότητα με την οποία προβάλλετε τα επιχειρήματά σας....
Ενα μήνα πριν τελειώσει η σειρά, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν έχει γίνει κατανοητός σε όλους, αφού κάποιοι επιμένουν να τον "στιγματίζουν" για όσα έκανε όταν πρωτόρθε, ποτισμένος απ'το φαρμάκι της Αντιγόνης μέχρι το μεδούλι, και δεν του αναγνωρίζουν ούτε κάν το ελαφρυντικό οτι πέρασε τόσα, που ένας άλλος στη θέση του θα είχε λυγίσει.... οτι έζησε πολύ καιρό τελείως στο περιθώριο, αποξενωμένος απ'όλους, κατηγορούμενος για πράγματα που ούτε έκανε, ούτε ήξερε, οτι έκανε φυλακή άδικα, ότι είδε την ίδια του τη μάνα, όχι μόνο να πέφτει απ'το βωμό που την είχε στήσει, αλλά να αποδεικνύεται και αδίστακτη δολοφονος , εκτός των άλλων, οτι είδε τη γυναίκα που πίστευε οτι αυτή τουλάχιστον θα στεκόταν δίπλα του σ'όλ'αυτά, να του γυρίζει τη πλάτη και να τον διώχνει χωρις κάν να τον ακούσει. Ο κόσμος του ολόκληρος διαλύθηκε γύρω του, κι αυτός έπρεπε να ξαναστήσει τα κομμάτια του, να φανεί δυνατός, χωρις να έχει συμπαράσταση από κανέναν. Κι εδώ ακούω να λένε οτι δεν ζήτησε ένα συγγνώμη για όσα έκανε στην Εύα και την παρέα οταν η εκδίκηση κατά του Μάνου και του Ρούσσου ήταν η μοναδική ιδέα που κυριαρχούσε στο μυαλό του, εδώ και δυόμιση κύκλους πίσω δηλαδή.... Τι νόημα έχει να ζητήσει κανείς συγγνώμη, για πράγματα που έκανε όταν ήταν "υπό την επίρρεια" του δηλητηρίου της Αντιγόνης, όταν όλοι πλέον, έχουν καταλάβει τι γινόταν στην ψυχή του, και τον έχουν δεχτεί ανάμεσά τους, παραμερίζοντας τα σφάλματα εκείνης της εποχής, αφού ξέρουν ποιός ήταν ο ηθικός αυτουργός, ο εγκέφαλος πίσω απ'αυτά??? Προσπαθώ να φανταστώ μιά τέτοια σκηνή, ο Στέφανος, σε μιά απ'τις επισκέψεις του στο σπίτι της Εύας για να δεί το γιό του (ναι, απ'αυτές που δεν μας δείχνουν, ούτε αναφέρονται ποτέ, αλλά παρ'ολ'αυτά γίνονται), αποφασίζει να κάνει μιά κουβέντα με την Εύα, και να της ζητήσει συγγνώμη για το αγκάθινο στεφάνι, το μαύρο νυφικό, τις εγγραφές στο απουσιολόγιο σχετικά με το θάνατο του Φώτη, κι επίσης για το ότι δεν της ανέφερε οτι είχε δεσμό με τη Μελίτα στο διάστημα που είχε χωρίσει από κείνη, για το ότι δεν μπορούσε να βγάλει τη Μελίτα απ'το μυαλό του, όταν ήταν παντρεμμένος μαζί της, για το ότι , παρόλο που προσπάθησε να την προστατεύσει από κάθε αναστάτωση στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, τελικά δεν τα κατάφερε ..... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ οτι μπορεί να συμβεί σε μιά τέτοια περίπτωση είναι να μείνει η Εύα να τον κοιτάει με ορθάνοιχτα μάτια για κάμποση ώρα, και μετά ....να βάλει τα γέλια, λέγοντάς του "ποιά μύγα σε τσίμπισε παιδάκι μου, και θυμάσαι παλιές ιστορίες για αγρίους? Αυτά τα έχω ξεχάσει προ πολλού, κι εγώ και όλοι μας, δεν πάς λέω γώ καλύτερα να ταίσεις τον Αγγελο, που μόνο από σένα δέχεται να φάει όλο του το φαί?".....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 3:58 pm

JESSIE έγραψε:
Roria, Nefelik, Filizza, ΣΨ, να σας ευχαριστήσω όλες για τα καλά σας λόγια και να ανταποδώσω, για την σταθερότητα και τη γλαφυρότητα με την οποία προβάλλετε τα επιχειρήματά σας....

καλησπερα σε ολες σας...! jessie και γενικοτερα οσες κυριες αναφερονται στην παραθεση αλλα και πολλα περισσοτερα ατομα τα οποια ακομα μενουν και επιμενουν στους σχολιασμους εχω να σας δωσω τα συγχαρητηρια μου...

ασχετα αν συμφωνω με πολλα απο αυτα που γραφετε η οχι (στο θεμα του στεφανου για παραδειγμα τεινω να ειμαι της αποψης της μαριας [clarabelle] κατα 99,999999999%) ομολογω πως μου αρεσει να διαβαζω σχολια σας γιατι ειναι παντα δοσμενα σε σωστη δομηση του γραπτου λογου και ενδιαφερουσα επιχειρηματολογια και τις περισσοτερες φορες με ενα χιουμορ που μου προκαλει χαμογελα και ευφορια! ..μπορει να μην βλεπω πλεον τη σειρα αλλα τους σχολιασμους σας τους διαβαζω παντα!

@ αλκηστη καθε φορα ειναι απολαυση να διαβαζω σχολια σου καθως συνηθως με εκφραζουν σχεδον απολυτα! Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 99687 (τουλαχιστον μεχρι το σημειο που παρακολουθουσα τη σειρα)

Ενα μήνα πριν τελειώσει η σειρά, ο χαρακτήρας του Στέφανου δεν έχει γίνει κατανοητός σε όλους,

διαβαζοντας ολο σου το κειμενο JESSIE μπορω να πω πως σε μερικα συμφωνω (αν και τα κρινω υπο αλλη οπτικη γωνια) σε αλλα δεν συμφωνω (αλλωστε σε γενικες συζητησεις μας ανα καιρους πανω κατω γνωριζεις την εικονα που εχω σχηματισει για τον χαρακτηρα του στεφανου) αλλα αυτη σου η φραση με βρισκει απολυτα αντιθετη...

το να μην αρεσει σε καποιον ενας χαρακτηρας για τον α η ψ λογο (που φυσικα προκυπτει απο το πως καποιος αξιολογει αυτα που εχει δει σε μια σειρα γιατι για παραδειγμα ενα γεγονος εσυ θα το κρινεις αλλιως υπο την δικη σου οπτικη γωνια ενω ενας αλλος τηλεθεατης διαφορετικα) δεν σημαινει πως ο χαρακτηρας δεν εχει γινει κατανοητος σε καποιον που εχει απλα διαφορετικη απο εσενα αποψη ....εχει γινει κατανοητος μεν αλλα με αλλον τροπο αξιολογησης δε...και μετα τα συμπερασματα που βγαζει ο καθενας μπορει να ειναι ακρα αντιθετα, διαφορετικα κυμαινομενα, ειτε σε θετικες κλιμακες ειτε σε αρνητικες...ειδικα για ανθρωπους που εβλεπαν την σειρα απο την αρχη εως το τελος της δεν ειναι θεμα κατανοησης πλεον ενος χαρακτηρα αλλα αξιολογησης του..

ο Στεφανος σαν χαρακτηρας εχει ενα μεγαλο ατου...τον υποδυεται ο Σταυρου (ο οποιος ειναι ιδιαιτερα αγαπητος σε ενα μεγαλο κομματι του κοινου σαφως και σε μενα οπωσδηποτε) αν ομως τον υποδυοταν καποιος αλλος ειναι αμφιβολο αν θα ειχε μεγαλη κινηση σαν χαρακτηρας αλλα αυτο ειναι θεμα κυριως σεναριακο... περα απο αυτο ομως (που ειναι μια καθαρα δικη μου εντυπωση) να πω πως απο τα σχολια σε ενα φορουμ σαν και αυτο που εχει μεγαλη κινητικοτητα στατιστικα μπορει καποιος να καταλαβει απο σχολια, ψηφοφοριες κτλ πως ο στεφανος ειναι σε μερικους (αρκετους δεν αντιλεγω) αγαπητος σαν χαρακτηρας αλλα και σε μια αλλη μεριδα κοινου και μαλιστα οχι μικρη οχι και τοσο αγαπητος...αυτο σημαινει επισης πολλα ..γιατι δεν γινεται η μια μεριδα κοινου να τον κατανοει και η αλλη οχι...μαλλον καποιο προβλημα γινεται στην μεταφραση...και επαναλαμβανω οχι κατανοησης αλλα αξιολογησης των πραξεων και οσων εχουν ειπωθει για αυτον τον χαρακτηρα και απο αυτον τον χαρακτηρα απο την εναρξη του στη σειρα...

αν δεχτουμε πως καποιοι δεν εχουν κατανοησει λοιπον τον χαρακτηρα του στεφανου γιατι αυτοι οι καποιοι να ειναι αυτοι που εχουν αρνητικη γνωμη και να μην ειναι (βαση επιχειρηματων παντα που εχουν παρατεθει ανα καιρους ξανα και ξανα και ξανα και δεν υπαρχει νοημα επαναληψης και παλι) αυτοι που εχουν την θετικη? ...η απαντηση για μενα ειναι πολυ απλη..γιατι σε μια σειρα 600 + επεισοδιων πλεον ναι μεν υπαρχουν αντικειμενικα γεγονοτα αλλα υπαρχουν και αντικειμενικα αντικρουομενα γεγονοτα (για ενα θετικο μπορει να αντιπαρατεθει και ενα αρνητικο στοιχειο τοσο για τον στεφανο οσο και για τους υπολοιπους χαρακτηρες περα ελαχιστων εξαιρεσεων) οποτε πλεον θα επικρατησει και η υποκειμενικη αποψη που ειναι θεμα οπτικης γωνιας...

και τονιζω δεν ειναι θεμα κατανοησης λοιπον αλλα θεμα του πως καποιος σαν δεκτης φιλτραρει αυτα που καταληγει να βλεπει...και το πως θυμαται επισης ολα οσα εχει δει μεχρι στιγμης και τι εχει αξιολογησει απο το συνολο...

αφού κάποιοι επιμένουν να τον "στιγματίζουν" για όσα έκανε όταν πρωτόρθε, ποτισμένος απ'το φαρμάκι της Αντιγόνης μέχρι το μεδούλι, και δεν του αναγνωρίζουν ούτε κάν το ελαφρυντικό οτι πέρασε τόσα, που ένας άλλος στη θέση του θα είχε λυγίσει.... οτι έζησε πολύ καιρό τελείως στο περιθώριο, αποξενωμένος απ'όλους, κατηγορούμενος για πράγματα που ούτε έκανε, ούτε ήξερε, οτι έκανε φυλακή άδικα, ότι είδε την ίδια του τη μάνα, όχι μόνο να πέφτει απ'το βωμό που την είχε στήσει, αλλά να αποδεικνύεται και αδίστακτη δολοφονος , εκτός των άλλων, οτι είδε τη γυναίκα που πίστευε οτι αυτή τουλάχιστον θα στεκόταν δίπλα του σ'όλ'αυτά, να του γυρίζει τη πλάτη και να τον διώχνει χωρις κάν να τον ακούσει. Ο κόσμος του ολόκληρος διαλύθηκε γύρω του, κι αυτός έπρεπε να ξαναστήσει τα κομμάτια του, να φανεί δυνατός, χωρις να έχει συμπαράσταση από κανέναν.

δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα γραφεις αλλα υπαρχει και μια αλλη οπτικη επι του θεματος...η οποια για μενα λεει πως ο στεφανος οντως βιωσε αυτες τις τραυματικες καταστασεις και αυτο επηρρεασε την ψυχοσυνθεση του αλλα μιλαγαμε επισης για εναν αντρα απο 40 ετων και ανω...που (για μενα παντα) σημαινει πως περα απο ολα οσα βιωνει απο το εξωτερικο περιβαλλον υπαρχει και ο δικος του πλεον χαρακτηρας...αν ο δικος του χαρακτηρας λοιπον δεδομενων ολων οσων του εχουν συμβει δεν ζηταει μια συγνωμη για ολα οσα αυτος εχει κανει (και εχει κανει αρκετα, ανεξαρτητα των λογων που συμφωνω πως υπηρχαν, αλλα στο τελος και ο στεφανος εβλαψε καποιους ανθρωπους και δεν αναφερομαι σε ρουσσο και μανο αλλα στην ευα κυριοτερως αλλα και ακομα και την παρεα [με μηνηματα τρομοκρατιας στο απουσιολογιο η με το να κανει ο χρηστος συνωμοσιες με τον κυριακο εκ μερους του στεφανου οταν ο κυριακος ειχε πρωτοεμφανιστει] αλλα την θεωρει δεδομενη λογω οσων σε αυτον εχουν συμβει αυτο εμενα θα μου βγαλει μια αρνητικοτητα...γιατι μπορω να κατανοησω και να συμπασχω με το δραμα του αλλα αυτο δεν τον κανει αμοιρο ευθυνων...δεν με ενδιαφερει να ακουω συνεχεια εγω εκανα αυτο και αυτο...με χειραγωγησε αυτος και αυτος...ειχα σκληρη παιδικη ηλικια...κοκ...το δεχομαι ναι...αλλα και αυτος με την σειρα του στο τελος κατεληξε να πραξει αναλογα...αυτο το αναλογο λοιπον θα επρεπε να του χρεωθει και εκεινου...με τα ελαφρυντικα στην χρεωση αλλα οταν πληγωνουμε εναν ανθρωπο (για οποιον λογο και η εκδικηση για μενα ειναι απο τους χειριστους λογους) πρεπει αν αναγνωρισουμε πως καναμε λαθος να προσπαθησουμε να πουμε εστω και μια συγνωμη (φυσικα και με εργα οχι μονο με λογια αλλα και στα εργα οσο εβλεπα εγω τη σειρα στον συγκεκριμενο χαρακτηρα ειχα καποιες ενστανσεις αλλα επισης αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα)...

Κι εδώ ακούω να λένε οτι δεν ζήτησε ένα συγγνώμη για όσα έκανε στην Εύα και την παρέα οταν η εκδίκηση κατά του Μάνου και του Ρούσσου ήταν η μοναδική ιδέα που κυριαρχούσε στο μυαλό του, εδώ και δυόμιση κύκλους πίσω δηλαδή.... Τι νόημα έχει να ζητήσει κανείς συγγνώμη, για πράγματα που έκανε όταν ήταν "υπό την επίρρεια" του δηλητηρίου της Αντιγόνης, όταν όλοι πλέον, έχουν καταλάβει τι γινόταν στην ψυχή του, και τον έχουν δεχτεί ανάμεσά τους, παραμερίζοντας τα σφάλματα εκείνης της εποχής, αφού ξέρουν ποιός ήταν ο ηθικός αυτουργός, ο εγκέφαλος πίσω απ'αυτά??? Προσπαθώ να φανταστώ μιά τέτοια σκηνή, ο Στέφανος, σε μιά απ'τις επισκέψεις του στο σπίτι της Εύας για να δεί το γιό του (ναι, απ'αυτές που δεν μας δείχνουν, ούτε αναφέρονται ποτέ, αλλά παρ'ολ'αυτά γίνονται), αποφασίζει να κάνει μιά κουβέντα με την Εύα, και να της ζητήσει συγγνώμη για το αγκάθινο στεφάνι, το μαύρο νυφικό, τις εγγραφές στο απουσιολόγιο σχετικά με το θάνατο του Φώτη, κι επίσης για το ότι δεν της ανέφερε οτι είχε δεσμό με τη Μελίτα στο διάστημα που είχε χωρίσει από κείνη, για το ότι δεν μπορούσε να βγάλει τη Μελίτα απ'το μυαλό του, όταν ήταν παντρεμμένος μαζί της, για το ότι , παρόλο που προσπάθησε να την προστατεύσει από κάθε αναστάτωση στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, τελικά δεν τα κατάφερε ..... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ οτι μπορεί να συμβεί σε μιά τέτοια περίπτωση είναι να μείνει η Εύα να τον κοιτάει με ορθάνοιχτα μάτια για κάμποση ώρα, και μετά ....να βάλει τα γέλια, λέγοντάς του "ποιά μύγα σε τσίμπισε παιδάκι μου, και θυμάσαι παλιές ιστορίες για αγρίους? Αυτά τα έχω ξεχάσει προ πολλού, κι εγώ και όλοι μας, δεν πάς λέω γώ καλύτερα να ταίσεις τον Αγγελο, που μόνο από σένα δέχεται να φάει όλο του το φαί?".....

για μενα καταρχας η συγνωμη δεν εχει χρονο...δεν ειναι γελοια, δεν ειναι ετεροχρονισμενη (ακομα και στις χειροτερες περιπτωσεις αρκει αυτος που την λεει να την εννοει) και δεν ειναι ποτε ακαιρη...αν το ελεγε στην ευα ακομα και τωρα η ευα μπορει να εκανε αυτα που λες αλλα σιγουρα αυτο θα εγραφε μεσα της αλλιως για εναν ανθρωπο που την εβλαψε και συγνωμη δεν ζητησε...καλλιο αργα παρα ποτε λενε...

βεβαια αναγνωριζω και αυτο που λες...και μπορω να πω πως ενα δικιο το εχεις...ποιο το νοημα να πει την συγνωμη τωρα οταν δεν την ειπε οταν επρεπε να την πει...?...για εναν ανθρωπο βεβαια (και παλι για μενα και μονο ειναι αυτη η αποψη) ειναι πολυ ασχημο στοιχειο του χαρακτηρα του να μην ξερει ποτε και πως να πει μια συγνωμη ειδικα οταν τα λαθη του εβλαψαν ανθρωπους,προκαλεσαν πονο και μαλιστα σε ανθρωπους που δεν του εφταιγαν σε τιποτα...
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από elenp Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 4:47 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Η σκηνή με την Εύα, την Νόρα, την Δάφνη, τον Λουκά, τον Νικόλα, τον Λευτέρη τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ καλή, μαζεύτηκαν όλοι για την αθώωση βέβαια η Νόρα δεν κάθισε και πολύ γιατί η μαμά της την έπαιρνε τηλ. για να μάθει διάφορα, ο Λουκάς με τον Νικόλα κάνανε χιούμορ και πέρασαν πολύ όμορφα όλοι τους. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και την Στέλλα ήταν πολύ ωραία, ο Λουκάς και η Νόρα γύρισαν και η Στέλλα τους περίμενε για να μιλήσουν αλλά αυτοί δεν ήθελαν έτσι έφυγε και αυτοί έμειναν μόνοι τους γιατί ήθελαν να βρεθούν και λίγο σαν ζευγάρι. Η σκηνή με την Εύα και τον Λευτέρη ήταν πολύ καλή, η Εύα χάρηκε που της είπε ο Λευτέρης ότι πέρασε ωραία και το ίδιο είπε και εκείνη. Η σκηνή με τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ ωραία, ο Στέφανος είχε μια συζήτηση με την Εριέττα για διάφορα και είπαν και πάλι πόσο αγαπάει ο ένας τον άλλον. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και το μωρό τους ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς είχε όρεξη μιας και έμειναν λίγο μόνοι τους με την Νόρα αλλά δεν τα κατάφεραν γιατί δεν τους άφησε το μωρό να βρεθούν μόνοι τους σαν ζευγάρι και έτσι κοιμήθηκαν όλοι τους.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε πολύ και το ψηφίζω πολύ καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 5:24 pm

Φένια , (αν θυμάμαι καλά), δεν μπορώ να αντιπαραθέσω κάτι άλλο στα όσα έγραψες, γιατί απλά και μόνο αναφέρεσαι στη ΔΙΚΗ σου οπτική γωνία για να αξιολογήσεις, και γώ στη ΔΙΚΗ μου. Αν η κάθε μία οπτική έχει επιλεγεί εδώ και καιρό, και δεν έχει υπάρξει , από τα γεγονότα που βλέπουμε στη σειρά, μία αναθεώρησή της, φυσικά όσα επιχειρήματα κι αν γράψει η κάθε μία θα είναι νερό που θα γλυστρήσει στην καπαρντίνα....
Εγραψα το μικρό σκετσάκι περί συγγνώμης, για να δείξω οτι πολλές φορές πράγματα που φαντάζουν τεράστιας σημασίας την ώρα που συμβαίνουν, με την πάροδο του χρόνου μπαίνουν στις σωστές τους διαστάσεις και αντιμετωπίζονται με την ψυχραιμία που έχει αποκτηθεί απ'την χρονική απόσταση απ'αυτά. Ούτε η Εύα του σήμερα είναι ίδια με την Εύα του πρώτου κύκλου, ούτε η παρέα μένει ανεπιρρέαστη απ'όσα έχουν μεσολαβήσει από τότε.... Και μπορουν να "κατανοήσουν" το γιατί των πράξεων του Στέφανου, και να το κατατάξουν στην κλίμακα των αξιών τους στη σωστή του θέση.
Αυτό που συμβαίνει τώρα, είναι οτι έχουν δεχτεί το Στέφανο σαν σύμμαχο και μέλος της ευρύτερης ομάδας τους, (γιατί στην καθαρή παρέα των 5 δεν ενδιαφέρεται ούτε ο Στέφανος να μπεί), για ν'αμυνθούν από κοινού στις επιθέσεις των πραγματικών "κακών" που τους ταλανίζουν, και τους απειλούν όλους, μπροστά στις οποίες τα όποια σφάλματα του Στέφανου στο απώτερο παρελθόν, είναι ακριβώς αυτό, σφάλματα, κι όχι εγκλήματα, όπως είναι των άλλων.... Let bygones be bygones, λένε οι Εγγλέζοι, και αυτό εφαρμόζει η παρέα, γιατί όχι κι εμείς?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 5:35 pm

Maeveline, σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! : thanks :

Σε αρκετά απ’ όσα γράφεις συμφωνώ. Θα ήθελα όμως να εκφράσω δύο απορίες, που δεν απευθύνονται ειδικά σε σένα, αλλά παίρνω αφορμή από το κείμενο σου για να τις γράψω.

Πρώτον, έχει γίνει πολύς λόγος για το αν ο Στέφανος έχει ζητήσει συγγνώμη για όσα έχει κάνει ή όχι. Αναρωτιέμαι αν αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να πει κάποιος τη λέξη «συγγνώμη», απλά για να καταγραφεί ότι την είπε, ακόμα κι αν δεν την εννοεί, ή να μετανιώσει πραγματικά για τα λάθη του και να το δείξει έμπρακτα. Το αν ο Στέφανος το έχει κάνει αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τηλεθεατή να το κρίνει. Προφανώς άλλοι θα πουν ναι και άλλοι θα πουν όχι... Νομίζω όμως ότι κολλάμε σε μια λέξη, όταν αυτό που θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να μας απασχολεί κυρίως είναι το κατά πόσο έχει μετανιώσει και έχει αλλάξει πραγματικά...

Δεύτερον, λέμε ότι ο Στέφανος τρομοκράτησε την Εύα και την παρέα με στεφάνια, μαύρα νυφικά και απειλητικά μηνύματα στο απουσιολόγιο. Ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους το έκανε, συμφωνώ απόλυτα ότι ήταν λάθος. Αν θυμάμαι καλά όμως, και ο Λευτέρης όταν πρωτοήρθε στη σειρά είχε τρομοκρατήσει κάποιους ανθρώπους στέλνοντάς τους διαμάντια. Κι αυτός είχε σοβαρούς λόγους και μάλιστα τους θεωρούσε υπεύθυνους για το θάνατο της Βέρας, όμως το γεγονός ότι τους τρομοκράτησε δεν αλλάζει. Και μπορεί την Αντιγόνη, το Ρούσσο και το Στέφανο να τους θεωρούσε υπεύθυνους, αλλά για την Εριέττα είχε πει και ο ίδιος στον Μπέλλο ότι δεν φταίει σε τίποτα, και αυτό ήταν κάτι που το γνώριζε από την αρχή, αφού συνεργαζόταν με την Άννα. Άρα την τρομοκράτησε, πριν καν εκείνη ασχοληθεί με τα διαμάντια, μόνο επειδή είχε την ατυχία να είναι κληρονόμος του πατέρα της. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά συγγνώμη δεν θυμάμαι να ζήτησε ποτέ... Αφού επιμένουμε τόσο πολύ στο θέμα της συγγνώμης, δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο για όλους τους ήρωες;

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 5:49 pm

nefelik έγραψε:Maeveline, σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! : thanks :

Σε αρκετά απ’ όσα γράφεις συμφωνώ. Θα ήθελα όμως να εκφράσω δύο απορίες, που δεν απευθύνονται ειδικά σε σένα, αλλά παίρνω αφορμή από το κείμενο σου για να τις γράψω.

Πρώτον, έχει γίνει πολύς λόγος για το αν ο Στέφανος έχει ζητήσει συγγνώμη για όσα έχει κάνει ή όχι. Αναρωτιέμαι αν αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να πει κάποιος τη λέξη «συγγνώμη», απλά για να καταγραφεί ότι την είπε, ακόμα κι αν δεν την εννοεί, ή να μετανιώσει πραγματικά για τα λάθη του και να το δείξει έμπρακτα. Το αν ο Στέφανος το έχει κάνει αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τηλεθεατή να το κρίνει. Προφανώς άλλοι θα πουν ναι και άλλοι θα πουν όχι... Νομίζω όμως ότι κολλάμε σε μια λέξη, όταν αυτό που θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να μας απασχολεί κυρίως είναι το κατά πόσο έχει μετανιώσει και έχει αλλάξει πραγματικά...

Δεύτερον, λέμε ότι ο Στέφανος τρομοκράτησε την Εύα και την παρέα με στεφάνια, μαύρα νυφικά και απειλητικά μηνύματα στο απουσιολόγιο. Ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους το έκανε, συμφωνώ απόλυτα ότι ήταν λάθος. Αν θυμάμαι καλά όμως, και ο Λευτέρης όταν πρωτοήρθε στη σειρά είχε τρομοκρατήσει κάποιους ανθρώπους στέλνοντάς τους διαμάντια. Κι αυτός είχε σοβαρούς λόγους και μάλιστα τους θεωρούσε υπεύθυνους για το θάνατο της Βέρας, όμως το γεγονός ότι τους τρομοκράτησε δεν αλλάζει. Και μπορεί την Αντιγόνη, το Ρούσσο και το Στέφανο να τους θεωρούσε υπεύθυνους, αλλά για την Εριέττα είχε πει και ο ίδιος στον Μπέλλο ότι δεν φταίει σε τίποτα, και αυτό ήταν κάτι που το γνώριζε από την αρχή, αφού συνεργαζόταν με την Άννα. Άρα την τρομοκράτησε, πριν καν εκείνη ασχοληθεί με τα διαμάντια, μόνο επειδή είχε την ατυχία να είναι κληρονόμος του πατέρα της. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά συγγνώμη δεν θυμάμαι να ζήτησε ποτέ... Αφού επιμένουμε τόσο πολύ στο θέμα της συγγνώμης, δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο για όλους τους ήρωες;

Νομίζω ότι ο Λευτέρης δεν ήξερε στην αρχή ότι η Εριέττα ήταν εντελώς αμέτοχη στην υπόθεση με τα διαμάντια και άρα αθώα, στην πορεία και μετά από κάποια γεγονότα το αντιλήφθηκε. Από την αρχή έψαχνε τους υπεύθυνους για το θάνατο της Βέρας και γνώριζε δύο ονόματα, Καρτάλης και Χατζηβασιλείου. Επόμενο να υποψιάζεται και την Εριέττα. Και μπορεί να συνεργαζόταν με την Άννα αλλά μην ξεχνάμε ότι κι εκείνη έπαιζε διπλό παιχνίδι και αυτό ο Λευτέρης το έμαθε πολύ αργότερα. Άλλωστε την Άννα την ήξερε από χρόνια και πάλι ξεγελάστηκε από έναν άνθρωπο που νόμιζε ότι ήξερε καλά, πώς μπορούσε να ξέρει αν η κόρη του Χατζηβασιλείου δεν είχε καμιά συμμετοχή σ' όλο αυτό; Και επιπλέον αν θυμάμαι καλά είχε πει στο Μπέλλο ότι δεν ήθελε να εκδικηθεί επί δικαίων και αδίκων. Αυτό σημαίνει ότι δεν είχε καμία πρόθεση να τα βάλει με αθώους. Αντίθετα ο Στέφανος άφηνε μηνύματα του τύπου ''ποιος από όλους θα πληρώσει'' και τον ακούσαμε να λέει ότι είχε σχέδια για την παρέα αν και ο μόνος αντίπαλός του ήταν ο Μάνος και το γνώριζε πολύ καλά.
Και κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω. Άλλο είναι να στέλνεις μαύρα νυφικά και απειλητικά μηνύματα σε μια γυναίκα που ετοιμάζεται να παντρευτεί αλλά και σε μια ομάδα ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει και άλλο να λαμβάνεις διαμάντια σ' ένα φάκελο. Το πρώτο είναι σαφώς τρομοκρατία, το δεύτερο περισσότερο προειδοποίηση.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fay στις Δευ Οκτ 31, 2011 5:55 pm, 1 φορά
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 5:51 pm

nefelik έγραψε:Maeveline, σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! : thanks :

Το γεγονός οτι ο Λευτέρης δεν ζήτησε συγνώμη απαλλάσσει το Στέφανο; Μοιάζει λίγο με τις δικαιολογίες της Μελίτας αυτό. Ναι μεν έκανε αυτό ή εκείνο αλλά το έχει κάνει κι η Εύα
Άλλωστε έχω δει το Λευτέρη να παραδέχεται οτι τρομοκράτησε την Εριέττα (γιατί σε αντίθεση με το Στέφανο εκείνος δεν της έκανε και κάποιο άλλο κακό) ενώ το Στέφανο ουδέποτε τον είδα έστω να παραδέχεται τα πάμπολα χτυπήματα που έδωσε στην παρέα γενικότερα και στην Εύα ειδικότερα
Εδώ που τα λέμε ποτέ δεν έχει παραδεχτεί τα λάθη του και επέλεξε να μιλήσει για τη λάθος αντιμετώπιση όχι σε όλους αυτούς που τρομοκράτησε και έβλαψε αλλά αν είναι δυνατόν στη Νταίζη lmao

Επεισόδιο 598 - Ημερομηνία 28-10-2011 - Σελίδα 3 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Δευ Οκτ 31, 2011 6:05 pm

Fay, δεν προσπαθώ να συγκρίνω το Στέφανο με το Λευτέρη. Όμως, γράφεις κι εσύ ότι ο Λευτέρης το διπλό παιχνίδι της Άννας το έμαθε πολύ αργότερα. Άρα μέχρι εκείνη τη στιγμή την εμπιστευόταν. Κι εγώ τον θυμάμαι πριν μάθει για το διπλό παιχνίδι της Άννας να λέει στον Μπέλλο ότι δεν θα πληρώσει η Εριέττα που δεν φταίει σε τίποτα. Η Άννα δούλευε χρόνια για την Εριέττα, και ο Λευτέρης ήξερε χρόνια την Άννα και συνεργαζόταν μαζί της. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην ήξερε όταν έστελνε τα διαμάντια ότι η Εριέττα δεν φταίει και να το έμαθε λίγο αργότερα. Αν το έμαθε από την Άννα, προφανώς το είχε μάθει από την αρχή. Εκτός κι αν άλλαξε γνώμη όταν γνώρισε την Εριέττα και έβγαλε μόνος του το συμπέρασμα ότι δεν φταίει. Σε κάθε περίπτωση όμως (ακόμα κι αν δεν ήταν σίγουρος στην αρχή, που δεν μου φαίνεται και τόσο πιθανό), αν δεν ήταν σίγουρος, γιατί τρομοκρατούσε ακόμα και ανθρώπους που ήξερε ότι είναι πολύ πιθανό να μη φταίνε; Και όταν σιγουρεύτηκε, δεν έπρεπε να ζητήσει μια συγγνώμη;

Clarabelle, δεν προσπαθώ να απαλλάξω το Στέφανο για τίποτα. Το μόνο που λέω είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει η ίδια αντιμετώπιση σε όλους τους ήρωες. Από το Στέφανο απαιτούμε να ζητήσει συγγνώμη για τα λάθη του ή για τα εγκλήματά του, όπως θες πες τα. Γιατί να μην απαιτούμε το ίδιο και από όλους τους υπόλοιπους; Το Λευτέρη τον ανέφερα ως παράδειγμα, γιατί κι αυτός τρομοκράτησε την Εριέττα που ήταν αθώα. Αν ψάξουμε, ίσως βρούμε κι άλλους ήρωες που δεν έχουν ζητήσει συγγνώμη για δικά τους λάθη...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης