Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Σελίδα 5 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap17%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 17% 
[ 9 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap41%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 41% 
[ 22 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap26%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 26% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap9%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 9% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap0%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap7%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 54

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 4:58 pm

Ναί, γιατί τώρα είναι μόνο μία η εκκρεμότητα, πριν ένα χρόνο ήταν σίγουρα περισσότερες.... Λογικό δεν είναι?

Ολοι για το "τομάρι" μας δεν ζούμε σ'αυτή τη ζωή? Ξέρεις κανέναν που να βάζει το τομάρι κάποιου άλλου πάνω απ'το δικό του?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 5:05 pm

Δεν είμαι φαν της Νταίζης ούτε κανενός άλλου. Κάποιοι χαρακτήρες μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντες και άλλοι λιγότερο. Ως εκεί όμως. Κόλλημα δεν έχω με κανέναν για αυτό και θεωρώ ότι μπορώ να είμαι αρκετά αντικειμενική.

Είμαι φαν του να κρίνονται οι άνθρωποι με βάση τις πράξεις τους και όχι με βάση προσωπικής συμπάθειας η αντιπάθειας προς το πρόσωπό τους.

Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι αφιερωμένο στην παρέα και η οποιαδήποτε αρνητική κριτική απέναντι στην παρέα πολύ απλά δεν γίνεται δεκτή. Με ενοχλεί τρομερά η ανοχή απέναντι σε οτιδήποτε κάνει η παρέα και ο αυτόματος κανιονιβολισμός απέναντι σε όποιον τολμήσει να τους εναντιωθεί.

Την ίδια ακριβώς αντίδραση θα είχα όμως και σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στους εκτός παρέας οι οποίοι θα δικαιολογούνταν μέχρι τελικής πτώσεως κάθε φορά που τα μέλη της παρέας θα τους έκαναν κάτι.

Αν η Νταίζη, Αντιγόνη, Χρήστος, Στέφανος κτλ δικαιολογούνταν no matter what...ακριβώς το ίδιο ενοχλημένη θα ήμουν.

Η λογική του στυλ '' αυτός είναι ο κακός και εκείνος ο καλός '' είναι που δεν μου ταιριάζει με τίποτα.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 5:11 pm

Kitty έγραψε:
Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι αφιερωμένο στην παρέα και η οποιαδήποτε αρνητική κριτική απέναντι στην παρέα πολύ απλά δεν γίνεται δεκτή. Με ενοχλεί τρομερά η ανοχή απέναντι σε οτιδήποτε κάνει η παρέα και ο αυτόματος κανιονιβολισμός απέναντι σε όποιον τολμήσει να τους εναντιωθεί.

Ολες οι γνώμες γίνονται δεκτές. Κανείς δεν σου απαγόρευσε να γράψεις την δική σου.
Το οτι υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις απο την δική σου δεν σημαίνει οτι η γνωμη σου δεν γίνεται δεκτή.
Τι να κάνουμε δηλαδή, να διώξουμε τους φαν της παρέας, για να μην έχεις τόσες πολλές αντιδράσεις στα λεγόμενα σου ή να αφήνουμε να γράφονται 1 Λουκανορικός 1 ΣτεφανοΜελιτικός 1 Νταζικός 1 Μανοευικός ώστε να είναι χωρισμένοι?

Εχω την γνώμη μου και έχεις την δική σου. Εδώ είμαστε όλοι για να μοιρασουμε τις απόψεις μας, ή να κάνουμε διάλογο πάνω σε αυτές.

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από roria Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 5:42 pm

Η Εριέττα ζήτησε από το Στέφανο να σταματησει τη δουλειά αυτή επειδή φοβόταν για τον ίδιο, δεν συνάρτησε ποτέ την παράκλησή της από τη σχέση τους, δεν τον εκβίασε συναισθηματικά και ούτε σκέφτηκε τον εαυτό της. Η Μελίτα για να μην μακρηγορώ έκανε τα αντίθετα ακριβώς. Και επειδή δεν την ένοιαξε ποτέ τίποτα πέρα από τον εαυτό της, δεν είχε και καμιά επαφή με την πραγματικότητα (από τότε ακόμα!) που διέπει αυτού του είδους τις συναλλαγές, γι' αυτό και ο Στέφανος αφού προσπάθησε ματαίως να της εξηγήσει, το άφησε το θέμα και συνέχισε να ενεργεί σαν να μην είχε σύντροφο, γιατί στην πραγματικότητα δεν είχε.
Από τη στιγμή όμως που δεν μιλάμε πια για ένα προαίσθημα της Εριέττας ή για μια γενικής φύσεως παραίνεση, αλλά για έναν άνθρωπο που προφανώς ξέρει περισσότερα και του λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το κόλπο είναι στημένο και η δουλειά θα πάει καρφωτή, θα ήταν αυτοκτονία να συνεχίσει ο Στέφανος και βέβαια κάτι τέτοιο θα συνέτριβε και την Εριέττα.
Όσο για κάποια πράγματα που ειπώθηκαν πιο πανω, έχω την άισθηση ότι οι απόπειρες που σχεδίασε η Αντιγόνη και εκτέλεσε η κατατρεγμένη της μοίρας Νταίζη είχαν ως στόχο να πεθάνει το μωρό που κυοφορούσε η Εύα, ο κληρονόμος, όχι η ίδια η Εύα, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να περιέπλεκε τα πράγματα με ανακρίσεις, αστυνομίες κ.λπ. Ενώ αν υπήρχε αποβολή συνεπεία "ατυχήματος" δεν θα μπορούσαν να απευθυνθούν στην αστυνομία, ακόμα κι αν υποπτέυονταν ότι δεν ηταν ατύχημα, εξ ού και τα τούβλα ή τα αυτοκίνητα. Η Νταίζη έκανε εν προκειμένω τη δουλειά που της είχε ανατεθεί, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Το αν ήταν ή όχι ικανή να φτάσει στο έγκλημα το είδαμε με τον Μπέλλο, όπως και τον τρόπο που επέλεξε για το έγκλημα και τη στάση της στη διάρκεια τέλεσής του.
Αιτίες για τη συμπεριφορά της υπάρχουν. Κι αν παρακολουθήσει κανείς την ιστορία και των πιο αποκρουστικών δολοφόνων, των σήριαλ-κίλλερ ή ακόμα και των βιαστών βρεφων θα βρει πολλές αιτίες για τις πράξεις τους, αλλά καμιά δικαιολογία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι και ο χειρότετος άνθρωπος έχει δικαίωμα σε μια δεύτερη ευκαιρία, αρκεί να μετανιώσει αληθινά, να συναισθανθεί τα λάθη του και να προσπαθήσει να επανορθώσει. Κι αν είχα δει τη Νταίζη να αφήνει τις κλάψες για τα βάσανα που έχει περάσει και να αποκαθιστά όσο μπορούσε τις αδικίες που έχει διαπράξει σε βάρος ανθρώπων που δεν της είχαν φταίξει σε τίποτα, δεν θα δίσταζα καθόλου να την αποδεχτώ, ακόμα και να νιώσω γι' αυτήν κάποια συμπάθεια. Δεν έχω δει όμως τίποτα τέτοιο και η καψούρα για κάποιον καμιά σχέση δεν έχει με μεταμέλεια και υπαρξιακή αλλαγή.
Όσο για το Ρούσσο, το θέμα έχει καλυφθεί. Αλλά έτσι κι αλλιώς το να βαζεις τις ζωές άλλων ανθρώπων σε κουτάκια που εσύ τα θεωρείς υπέροχα, για το καλό τους, χωρίς να τους ρωτήσεις, είναι ο ορισμός όλων των ολοκληρωτισμών, από την αρχή της ιστορίας. Και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου να ήταν (που πόρρω απέχει) από τη στιγμή που δεν ενημέρωσε το Λουκά και την Εριέττα, έστω όταν μεγάλωσαν, για την αληθινη τους ταυτότητα και τη συγγένειά τους, ό,τι καλό τους έκανε πριν (στο μέτρο που τους έκανε) ακυρώθηκε. Χώρια που 'οταν ισχυρίζεσαι ότι αγαπάς κάποιον σαν γιο σου, ακόμα και να στραφεί εναντίον σου, ακόμα και τελείως άδικο να έχει (που ο Λουκάς δεν είχε) δεν του ανταποδίδεις τα ίσα, δεν τον εκδικείσαι, εκτός εάν μια τέτοια στάση θα κρατούσες και απέναντι στον πραγματικό σου γιο, οπότε πλέον είσαι ένας άνθρωπος με στοιχεία τέρατος, όπως η Αντιγόνη.
Α και επειδή είμαι κάμποσο καιρό στο φόρουμ, όντως υπάρχουν εδώ αρκετοί φαν της παρέας, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που δεν παρακολουθούν τη σειρά για την παρέα και δεν έχουν κανενα λόγο να πορώνονται μαζί της. Τυχαίνει να είμαι κι εγώ ένας από αυτούς και σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Από την πρώτη μέρα πάντως γράφω ό,τι θέλω, δεν με φίμωσε κανείς, αλλά και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί μαζί μου ή να συμφωνεί σε όλα μαζί μου. Δεν θα είχε και νόημα τότε...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 5:45 pm

Kitty έγραψε:Δεν είμαι φαν της Νταίζης ούτε κανενός άλλου. Κάποιοι χαρακτήρες μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντες και άλλοι λιγότερο. Ως εκεί όμως. Κόλλημα δεν έχω με κανέναν για αυτό και θεωρώ ότι μπορώ να είμαι αρκετά αντικειμενική.

Είμαι φαν του να κρίνονται οι άνθρωποι με βάση τις πράξεις τους και όχι με βάση προσωπικής συμπάθειας η αντιπάθειας προς το πρόσωπό τους.

Την ίδια ακριβώς αντίδραση θα είχα όμως και σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στους εκτός παρέας οι οποίοι θα δικαιολογούνταν μέχρι τελικής πτώσεως κάθε φορά που τα μέλη της παρέας θα τους έκαναν κάτι.

Αν η Νταίζη, Αντιγόνη, Χρήστος, Στέφανος κτλ δικαιολογούνταν no matter what...ακριβώς το ίδιο ενοχλημένη θα ήμουν.

Η λογική του στυλ '' αυτός είναι ο κακός και εκείνος ο καλός '' είναι που δεν μου ταιριάζει με τίποτα.

Εδώ μέσα αγαπητή μου kitty ο καθένας εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του και όλοι είναι αποδεκτοί.
Και εγώ πριν από καιρό είχα εκφράσει τις αντιρήσεις μου και δεν συμφωνούσα. Όμως και εδώ είμαι και γράφω και σχολιάζω.Αλίμονο !! Κανείς δεν έχει πεταχτεί έξω από το φόρουμ αυτό επειδή εξέφρασε διαφορετικές απόψεις.
Τώρα όσο σχέση με την Νταίζη άλλοι τη συμπαθούν , άλλοι όχι. Προσωπικά ως Νταίζη δεν την πάω και πολύ. Τώρα το γεγονός ότι είναι σε δύσκολη θέση και πονάει , κανείς δεν λέει το αντίθετο. Αλλά δε θα έπρεπε και αυτή κάποια στιγμή να πληρώσει για αυτά που έχει κάνει; Μια λαχτάρα , μπορεί και να τη συνεφέρει κιόλας.Ποιος ξέρει.Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι ο Χρήστος ζει , λογικά θα το μάθει αυτό. Μια αυτοκριτική , μια ενδοσκόπηση και ένας επαναπροσδιορισμός στη ζωή της καλό θα της κάνει.
Εξάλλου και στην πραγματική ζωή το ίδιο ισχύει;;Αυτό πιστεύω , ίσως επειδή η φράση που κυρίως με αντιπροσωπεύει είναι "Ό,τι δε σε σκοτώνει , σε κάνει πιο δυνατό"

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 5:49 pm

Υπάρχουν πολλά ερωτήματα για τον Αραβαντινό!!!!

Γιατί ο γερο-Χατζηβασιλείου,έγινε σκηνοθέτης,και απέκρυψε οτι ζει απο τους άλλους.Εκτός και αν το γνώριζε και κάποιος απο την παρέα που δεν ζει πια.Ξέρουμε οτι ο Λαζαρίδης τον πυροβόλησε,αλλά μπορεί να ήταν και αυτό στημένο.Δλδ να υπήρχαν άσφαιρα,να τον ώθησαν επίτηδες για να πυροβολήσει.Χίλια δυο ερωτηματικά για την συγκεκριμένη νύχτα.

Φυσικά ακόμη ένα ερώτημα είναι γιατί άφησε τα παιδιά του μόνα τους.Ναι τον κυνηγούσε η interpol αλλά θα μπορούσε να βρει έναν τρόπο,ώστε να μεγαλώσουν μαζί και εκείνος να είναι δίπλα τους.Βέβαια ακόμη και σε αυτή την περίπτωση μόνο εικασίες μπορώ να κάνω αφού δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες.

Και το πιο σημαντικό.Πώς βρέθηκε στα χέρια του η κληρονομιά της Νταίζης;;;;;;;;Αλλά και γιατί μισεί τόσο πολύ τον Ρούσσο.
Το μόνο που γνωρίζουμε είναι οτι ο Λαζαρίδης πυροβόλησε τον Αραβαντινό,γιατί του αποκάλυψε την απιστία της Αντιγόνης,και εκείνος εν θερμώ πάτησε την σκανδάλη αν θυμάμαι καλά.
Η σπείρα συναντήθηκε ένα βράδυ,για να κάνουν το τελευταίο συμβούλιο,για τις παράνομες δραστηριότητες τους!!!!!

Είμαστε στα μαύρα σκοτάδια,σε ότι αφορά εκείνη την νύχτα!!!!!!και στα όσα επακολούθησαν.

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 6:06 pm

roria έγραψε:
Πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι και ο χειρότετος άνθρωπος έχει δικαίωμα σε μια δεύτερη ευκαιρία, αρκεί να μετανιώσει αληθινά, να συναισθανθεί τα λάθη του και να προσπαθήσει να επανορθώσει. Κι αν είχα δει τη Νταίζη να αφήνει τις κλάψες για τα βάσανα που έχει περάσει και να αποκαθιστά όσο μπορούσε τις αδικίες που έχει διαπράξει σε βάρος ανθρώπων που δεν της είχαν φταίξει σε τίποτα, δεν θα δίσταζα καθόλου να την αποδεχτώ, ακόμα και να νιώσω γι' αυτήν κάποια συμπάθεια. Δεν έχω δει όμως τίποτα τέτοιο και η καψούρα για κάποιον καμιά σχέση δεν έχει με μεταμέλεια και υπαρξιακή αλλαγή.

Συμφωνώ μέχρι τελείας.
Αυτό ακριβως αισθάνομαι κι εγώ. Δεν έχω δει απ αυτήν την παραμικρή μεταμέλεια. Και ας πρωτοτυπισω και ας μη μιλήσω για την Εύα ή την Αντιγόνη ή τους εκβιασμούς. Προχθές ακόμη όταν μιλούσε με το Λουκά αναφέρθηκε στον Οδυσσέα χρησιμοποιώντας τον χαρακτηρισμό άχρηστος.
Καμία μετάνοια γι αυτό που έκανε σ αυτό το παλικάρι
Που το δέσμευσε με ένα ξένο παιδί
Που προσπάθησε να του το πάρει όταν πια το είχε αγαπήσει
Που σε τελική ανάλυση πρόσφερε στο παιδί που εκείνη δεν αγάπησε όσα του στέρησε αυτή
Όχι μόνο δεν είδα μετάνοια αλλά ούτε καν ευγνωμοσύνη και σεβασμό.

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 6:14 pm

Μα ακριβώς αυτό πρέπει να συνειδητοποιήσουμε.... Οτι δηλαδή δεν είδαμε καμμία στιγμή μετάνοια της Νταίζης, καμμία αναγνώριση των όσων έκανε, πέραν αυτών που αφορούν την "καψούρα" της, το Χρήστο... Κι αυτό έγινε γιατί έτσι το διάλεξαν οι σεναριογράφοι.... Κι εκεί είναι η αντίρρησή μου στη σχετική "φιλολογία" περι αγιοποίησης της Νταίζης. Δεν υπάρχει αγιοποίηση, τη Νταίζη μας την παρουσιάζουν σαν ένα αγρίμι, και δεν ζητούν να την συμπαθήσουμε, να τη συγχωρήσουμε ή να τη δεχτούμε οπουδήποτε.... Κάνει ένα μικρό πέρασμα απ'αυτή τη ζωή, χτυπάει δεξιά κι αριστερά, όποιον βλέπει μπροστά της, και όταν έρθει η ώρα της πληρωμής, δεν αντέχει και την κάνει μ'ελαφρά!!!! Αυτή είναι η ιστορία της, κι είναι καλά δοσμένη, κατά τη γνώμη μου, και η Πολυχρονίδη, μπορεί να έχει μιά ερμηνεία κάπως άνιση, αλλά υπάρχουν στιγμές που βγήκε πολύ αληθινή.... Ηταν μιά εμπειρία γι'αυτήν αυτός ο υπερβολικός, για να πούμε την αλήθεια, ρόλος..... Πέραν αυτού, δεν νομίζω οτι αξίζει το θέμα τόσες αναλύσεις και σχολιασμούς που γίνονται.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από filizza Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 6:22 pm

Clarabelle έγραψε:
JESSIE έγραψε:
Αυτό που διαπιστώνεις δεν είναι η αλήθεια. Διότι είναι οξύμωρο να κάνει πίσω επειδή κινδυνεύει ο ίδιος, ενώ συνέχιζε οταν κινδύνευαν μόνο οι σχέσεις του. Δηλαδή αν έκανε πίσω προηγουμένως, σε μιά κομπίνα, έστω, δεν έγκειται εκεί η κουβέντα μας, για χάρη της σχέσης του, και τον έβρισκαν σε ένα χαντάκι, θα ήταν αυτό η σωτηρία της σχέσης του? Πάσχιζε να κλείσει με τις εκκρεμότητες για να μπορέσει ν'αφοσιωθεί στη σχέση του. Γιατί κατά το ποσοστό που κινδύνευε ο ίδιος, κινδύνευε και το μέλλον της σχέσης του, η οποία, όταν θα είχε αποδημήσει ο ίδιος εις Κύριον, δεν θα υπήρχε πιά και σχέση!

Πάσχιζε πριν ένα χρόνο δεν τα κατάφερε μια ολόκληρη χρονιά αλλά θα τα καταφέρει σε μια μέρα μέσα.
Είδες τι κάνει ο άνθρωπος όταν κινδυνεύει το τομάρι του; lmao

Δεν νομίζω ότι μπορούμε πραγματικά να συγκρίνουμε τις δύο καταστάσεις.
Όταν η απειλή δεν είναι μια υποψία , δεν αιωρείται απλά , αλλά την βλέπεις μπροστά σου να έρχεται μέσα από μια προειδοποίηση, είναι φυσιολογικό να «κάνεις πίσω».
Σαφώς και δεν επικροτώ μια τέτοια δραστηριότητα, ωστόσο οι αγαπημένες του Στέφανου , τι να κάνουμε έτσι τον γνώρισαν και έτσι τον αγάπησαν (τουλάχιστον η Εριέττα γιατί για τη μουρλή δε μπορώ να θυμηθώ πότε το ΄μαθε … και αν το κατάλαβε βέβαια)..

filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από filizza Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 6:36 pm

[quote="Clarabelle"]
roria έγραψε:

Συμφωνώ μέχρι τελείας.
Αυτό ακριβως αισθάνομαι κι εγώ. Δεν έχω δει απ αυτήν την παραμικρή μεταμέλεια. Και ας πρωτοτυπισω και ας μη μιλήσω για την Εύα ή την Αντιγόνη ή τους εκβιασμούς. Προχθές ακόμη όταν μιλούσε με το Λουκά αναφέρθηκε στον Οδυσσέα χρησιμοποιώντας τον χαρακτηρισμό άχρηστος.
Καμία μετάνοια γι αυτό που έκανε σ αυτό το παλικάρι
Που το δέσμευσε με ένα ξένο παιδί
Που προσπάθησε να του το πάρει όταν πια το είχε αγαπήσει
Που σε τελική ανάλυση πρόσφερε στο παιδί που εκείνη δεν αγάπησε όσα του στέρησε αυτή
Όχι μόνο δεν είδα μετάνοια αλλά ούτε καν ευγνωμοσύνη και σεβασμό.

[/quo

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα...Δεν υπάρχει ίχνος μεταμέλειας και για το λόγο αυτό εμείς δε μπορούμε να το αποδεχτούμε.
Γράφει η αγαπητή Jessie ότι έτσι θέλουν να την παρουσιάσουν, σαν ένα αγρίμι που περνάει, χτυπάει και φεύγει και ότι δε μας ζητούν να τη συμπαθήσουμε.. Διαφωνώ πιστεύω ότι προσπαθούν και μάλιστα πολύ για το αντίθετο.. τον λόγο δε καταλαβαίνω.

...συγνώμη έγραψα δύο σχόλια στη σειρά και νομίζω αυτό δεν κάνει ε;
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Dimitraaa Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 7:02 pm

Διαβάζω με ενδιαφέρον πάντα τα σχόλιά των περισσότερων από εσάς, παρ'όλο που συνήθως δεν μπαίνω στον κόπο να σχολιάσω, οπότε ας το κάνω τώρα.

Απ'όσα θυμάμαι (με αποτέλειωσε το ξενύχτι στο Βοτανικό μιας και είδα....αδυναμίες και....καταλαβαίνετε) ξεχώρισα την κραυγή της Νταίζης πρώτα απ'όλα. Πάρα πολύ καλή ερμηνεία (Μαριάννα Πολυχρονίδη, υποκλίνομαι...) ενώ γενικότερα ήταν ένα επεισόδιο με αξιόλογες σκηνές, γεμάτες αγωνία, θλίψη, φόβο. Μπορεί να μη την συμπαθούσα κάποτε (σα ρόλο πάντα) και να έχει κάνει πολλά, αλλά δε μπορούσα να μη συγκινηθώ με την ερμηνεία της και τα συναισθήματα που μου πέρασε, όπως αυτό του να χάνεις έναν τόσο δικό σου άνθρωπο -ισως και τον μοναδικό μια για πάντα...

Μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και την προσοχή και η κάθε σκηνή Λουκά-Ρούσσου πλέον. Τελικά δεν είμαι σίγουρη αν θέλω ή όχι να τα βρουν. Το μόνο σίγουρο είναι πως ανυπομονώ για τη μεγάλη συνάντηση πατέρα-γιου (βλέπε Αραβαντινός)! Ο Πέτρος δεν έπρεπε να αργήσει, σε τέτοιο βαθμό, να αποκαλύψει όλα τα γεγονότα που συνέβησαν πραγματικά, στο Λουκά Siga...

Για το αγαπημένο και λατρεμένο μου ζευγάρι της σειράς, Λουκά-Νόρα, απλά ως συνήθως θέλω ουσιαστικές σκηνές στα επεισόδια, είτε είναι απλές συζητήσεις είτε τρυφερές (ειδικά αυτό)... Με ικανοποιούν βέβαια οι τωρινές σκηνές, απλά πάντα σαν φανατική αναζητώ το κάτι παραπάνω... Rolling Eyes

Αρκετά συγκινητική και η αγκαλιά Στέφανου-Νταίζης παρά τα όσα έχουν προηγηθεί αλλά και η σκηνή με την μάνα της, την Αντιγόνη. Η αλήθεια είναι πως είχε πολλή Νταιζο-δοση το επεισόδιο ευτυχώς ή δυστυχώς, ανάλογα τα γούστα του καθενός Cool
Σπόιλερ:
αλλά ήταν λογικό λόγω του υποτιθένου θανάτου του Χρήστου!

oscar στην Πολυχρονίδη (έχω και σε εκείνη μια ιδιαίτερη συμπάθεια, αλλά αντικειμενικά χθες ήταν άψογη)

Υ.Γ 1 ΌΧΙ δεν είμαι φανατική της Νταίζης και ξέρω πως θα βαρεθήκατε να διαβάζετε το όνομά της, απλά ήταν το κυρίως....κείμενο του χθεσινού επεισοδίου (606).

Υ.Γ 2 Θα έλεγα και άλλα για Νόρα-Λουκά, αλλά για να μη σας κουράσω θα πω απλά πως αγαπώ πέρα από τους ρόλους, Δρακουλάκη-Πετράκη και θέλω όσο το δυνατόν περισσότερες σκηνές

Υ.Γ 3 Η Μελίτα όντως δεν είναι τρελή, αν κρινουμε από τη στάση της π.χ απέναντι στην Αμαλία
Dimitraaa
Dimitraaa
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Athens city
Ασχολίες : https://www.youtube.com/watch?v=36kTFh60iyc <3 Levyrroni 4ever <3

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 7:05 pm

JESSIE έγραψε:
Μα ακριβώς αυτό πρέπει να συνειδητοποιήσουμε.... Οτι δηλαδή δεν είδαμε καμμία στιγμή μετάνοια της Νταίζης, καμμία αναγνώριση των όσων έκανε, πέραν αυτών που αφορούν την "καψούρα" της, το Χρήστο... Κι αυτό έγινε γιατί έτσι το διάλεξαν οι σεναριογράφοι.... Κι εκεί είναι η αντίρρησή μου στη σχετική "φιλολογία" περι αγιοποίησης της Νταίζης. Δεν υπάρχει αγιοποίηση, τη Νταίζη μας την παρουσιάζουν σαν ένα αγρίμι, και δεν ζητούν να την συμπαθήσουμε, να τη συγχωρήσουμε ή να τη δεχτούμε οπουδήποτε.... Κάνει ένα μικρό πέρασμα απ'αυτή τη ζωή, χτυπάει δεξιά κι αριστερά, όποιον βλέπει μπροστά της, και όταν έρθει η ώρα της πληρωμής, δεν αντέχει και την κάνει μ'ελαφρά!!!! Αυτή είναι η ιστορία της, κι είναι καλά δοσμένη, κατά τη γνώμη μου, και η Πολυχρονίδη, μπορεί να έχει μιά ερμηνεία κάπως άνιση, αλλά υπάρχουν στιγμές που βγήκε πολύ αληθινή.... Ηταν μιά εμπειρία γι'αυτήν αυτός ο υπερβολικός, για να πούμε την αλήθεια, ρόλος..... Πέραν αυτού, δεν νομίζω οτι αξίζει το θέμα τόσες αναλύσεις και σχολιασμούς που γίνονται.....

Δεν θα μπορουσες να τα πεις καλυτερα jessie μου!Εχω ακριβως την ιδια αποψη για την Νταιζη!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από xalkate Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 7:19 pm

Kitty έγραψε:
.....το ότι κάποιοι πιπιλάνε σαν καραμέλα τις ψευτοαπόπειρες κατά της Εύας που ούτε νύχι δεν της έσπασαν....
μονο σε αυτο το κομματι θα ηθελα να προσθεσω κατι που απο οτι ειδα δεν σχολιαστικε/αναφερθηκε...
η ευα οντωσ ηταν σε κινδυνο και μαλιστα σοβαρο! νομιζω ολοι (?) θυμομαστε την επιθεση που δεχτηκε οταν ηταν μαζι με τον Λουκα! ειχε αιμοραγια κτλ κτλ και ηταν τυχερη που δεν εχασε το παιδι! Δεν πηγε στο νοσοκομειο γιατι κανουν καλο καφε!
κατα τα αλλα λιγο ή πολυ +φωνω με καποιουσ σχολιασμουσ!
(υγ. μπραβο σε οσουσ/οσεσ σχολιαζουν καθε φορα και με τετοια συχνοτητα ή εκταση! ισωσ επειδη εγω βαριεμαι να γραφω σασ χαιρομαι πολυ!
))

xalkate
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Δημοσίευση από sarita Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 8:25 pm

Η νταιζη εβρεξε φωτια και μαζι με τη στρατα και τα υπαρχοντα της εκαψε και τον υποτιθεμενο χρηστο και η επιχειρηση "ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΝΤΑΙΖΗ" ξεκιναει.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Το νταιζουλιινι δεν αντεξε αλλο και πυρπολησε το μαγαζι δινοντας μας και ενα μαθημα οτι τα ποτα κανουν κακο στην υγεια μιας και ειναι ευφλεκτα υλικα.

Γυρισε περιχαρης και μεθυσμενη στο σπιτι ανακοινωσε οτι του εβαλε μπουρλοτο του μαγαζιου και με ησυχη συνειδηση και αγνοια τι θα της ξημερωσει η μερα πηγε για υπνο.

Την επομενη μερα η μανα ακουει το δυσαρεστο και παει να το ανακοινωσει στη κορη της.Ωραιο ξυπνημα ομως δεν μπορειτε να πειτε.

Η μαριαννα μπορω να πω οτι ηταν συγκλονιστικη.Μου αρεσε η κραυγη της και μου αρεσε και η σκηνη με την κυρια Παπαδημητριου.Αν εξαιρεσω το γεγονος οτι η σχεση τους ειναι στα μαχαιρια οποτε τετοια αποτομη τρυφερη σκηνη μητρικου περιεχομενου μου ηρθε καπως δεν μπορω να μην σχολιασω οτι υποκριτικα ηταν υπεροχη η σκηνη.

Ξεχωριζω την υποκριτικη λοιπον απο την ηρωιδα και εχω να πω οτι διολου δεν με συγκινει το δραμα της νταιζης.Η ηρωιδα με ολα αυτα που εχει κανει δεν μου προκαλει λυπηση καμμια.Και ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως λεμε οτι αυτη η γυναικα αγαπαει οταν εγω προσωπικα βλεπω οτι πηγαινε σε αυτον κατα ποσο την συνεφερε.

Δεν θα ξεχασω οτι τον ειχε στο περιμενε για να παντρευτει τον λουκα.Μετα τον ειχε στο περιμενε να παντρευτει τον μπελλο.

Και στον μπελλο ειχε στο μυαλο της να τον σκοτωσει.Στον λουκα τι θα εκανε?Θα τον σκοτωνε για να ειναι με τον χρηστο η απλα απο δω ο αντρας μου και απο εδω το συναισθημα μου?

Επιπλεον θυμαμαι να παιζει με την ελευθερια του χρηστου οταν διαπραγματευοταν την παραμονη του στην φυλακη εκβιαζοντας για χρηματα και διαμαντια.Και απορω τοτε αντεχε να τον βλεπει στη φυλακη?

Αποπειραθηκε να σκοτωσει τον μπελλο συνεχιζοντας αταραχη να τρωει το φαγητο της.

Πηγε να ξεκανει την ευα και το παιδι της.Η νταιζη και η αντιγονη φυσικα δεν μπορουσαν να την σκοτωσουν απευθειας γιατι λογω κληρονομιας η υποψια θα πηγαινε κατευθειαν σε αυτες.Οποτε το καλυτερο σεναριο ειναι το ατυχημα.

Απο τα τουβλα την γλυτωσαν οι φιλεναδες της.

Και απο το αμαξι δεν νομιζω οτι το αυτοκινητο κατω που την περιμενε ηξερε οτι θα κατεβει και ο μανος μαζι της.Ηταν κατω με σκοπο να την επιτεθει ειτε μονη της ειτε οχι.

Ακομα και να δεχτω οτι ηθελαν να την τρομαξουν για να αποβαλλει τοτε αυτο θα σημαινει κινδυνος ζωης και για εκεινης και για το παιδι,Αυτο δηλαδη δεν θα ηταν δολοφονια?Τι θα ηταν?Ηθελημενη θεληση την ευας να χασει τη ζωη της και τη ζωη του παιδιου της?

Για αυτο αηδιασα με την αγκαλια του στεφανου στη νταιζη και την ξαφνικη αδελφικη στοργη.Ο νικολας εμεινε να παει να την παρει αγκαλια να συμπληρωσει το καρνε.

Περναμε στον ρουσσο και τον λουκα.

Ο ρουσσος μεχρι ενος σημειου εχει δικιο.Ναι οντως φερθηκε σαν πατερας ακομα και στη νορα και τον λουκα δινοντας τους μεγαλες ευκαιριες.Και τους εδωσε σε σπιτια ανθρωπων που τους μεγαλωσαν την μια μεσα στα πουπουλα και τον αλλο μεσα στην ηθικες αξιες και αρχες.Χωρις βεβαια να συμφωνω για αυτο που εγινε η που εκανε αλλα τουλαχιστον δεν τους εδωσε φυλλο στο βορια.Οταν ομως βαζει τον λουκα και την εριεττα αντιπαλους στο δικαστηριο ενω ξερει την αληθεια για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο και οπως εχω βρει και μια φραση :"1 κακο μπορει να αναιρεσει 10 καλα".Και εδω νομιζω οτι ταιριαζει απολυτα.

Ο λουκας στην ερωτηση του ρουσσου τι θα κανει με τον πατερα του δεν απαντησε.Λογικο.Νομιζω οτι ο λουκας που ξερω και ξερουμε ολοι θα δωσει μια ευκαιρια στον πατερα του να απολογηθει και μετα θα κρινει αν θα τον περασει απο κοσκινο και αυτον.

Ειχαμε μεσα σε ολα και την τρελλη την οποια απαξιω να την σχολιασω σημερα.Απο οτι ειδα θα εχω καλο λογο την δευτερα να την σχολιασω.

Σχετικα με αυτα που εχω διαβασει δεν μπορω να πω πολλα γιατι πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως και με τι σκεφτεται ενας ανθρωπος.Δεν ειμαι εγω αυτη που θα κρινει.Και πραγματικα θα το θεωρησω και χασιμο χρονου.Ενα μονο εχω να πω:

"Το δένδρο που' χει τον καρπό όλο πετροβολιέται."

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

Αυτα για την ωρα αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω.

ΥΓ:Ας μου θυμισει καποιος γιατι ειπαμε ειναι ο κυριακος φυλακη?FREE KIRIAKOS............

ΥΓ2:Ο μουρλοθανος εστειλε δωρο στον αγγελο?Αντε βρε και εις ανωτερα.Ευτυχως που εχει μεγαλωσει αλλιως θα σου ευχομουν αντε και εις ανωτερα να το βυζαξεις.

Και ξαναλεω 2 τρελλοι στην ιδια σειρα κουραζουν.Διαλεξτε ποιον θα αφησετε και ποιον θα παρετε.

sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:01 pm

Kitty έγραψε:Nαι και εγω δεν πιστεύω κάποια πράγματα από αυτά που διαβάζω εδώ πέρα....ειλικρινά...

διαφορετικες αποψεις ειναι...μην τρελαινεσαι....

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι ας πούμε θεωρούν ότι ο κάθε άνθρωπος στη θέση του Πέτρου θα είχε φροντίσει τόσο καλά δυο παιδιά που δεν ήταν δικά του...τη στιγμή που οι περισσότεροι στη θέση του θα τα είχαν παρατήσει στην τύχη τους...όπως για παράδειγμα έκανε η Αντιγόνη με την ίδια την κόρη της την Νταίζη...

οπως λες και συ καποιοι το θεωρουν αυτο...οι περισσοτεροι αναγνωριζουν οτι ο Ρουσσος τα βοηθησε τα παιδια...αλλα ενω γνωριζε δεν τους ειπε τιποτα...και ας μην ελεγε για τον πατερα τους..στον Λουκα δεν επρεπε να πει οτι εχει μια αδερφη??αδερφη ειναι οχι σκυλακι....

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι θεωρούν ότι ο Λουκάς είχε κάθε δικαίωμα να στραφεί εναντίον του ευεργέτη του...που επειδή ΗΘΕΛΕ και ΜΟΝΟ, τους βοήθησε τόσο πολύ.

τους βοηθησε...αλλα τους απεκρυψε σημαντικοτατα στοιχεια για την ζωη τους...

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι πιπιλάνε σαν καραμέλα τις ψευτοαπόπειρες κατά της Εύας που ούτε νύχι δεν της έσπασαν (αλήθεια οι αληθινές απόπειρες του Στέφανου κατά της Νταίζης ούτε που σχολιάζονται....γιατί βέβαια το θέμα δεν είναι η απόπειρα...αλλά σε ποιόν γίνεται. Αν γίνεται σε κάποιο μέλος της παρέας κάποιοι εξανίστανται...αν γίνεται στον οποιοδήποτε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει).

δηλαδη επρεπε να παθει κατι η Ευα η να χασει το παιδι για να θεωρηθουν αποπειρες?το ψευτοαποπειρες δεν υπαρχει ειναι σαν να μου λες "λιγο εγκυος"...και απο την αλλη δεν θυμαμαι κανεναν να πει στον Στεφ καλα της εκανες και τη βουτηξες στη πισινα την Νταιζη...

Kitty έγραψε:Το ότι κάποιοι θεωρούν ότι η κίνηση της Εύας να βάλει χέρι στα λεφτά του γιου της για προσωπικό της όφελος....για να αγοράσει την εδέμ που ηταν ΔΙΚΟ της όνειρο....δεν ήταν κατάχρηση και δεν ήταν κατακριτέα είναι τουλάχιστον αστείο. Αν η Νταίζη η η Αντιγόνη, η ο Χρήστος η ο οποιοσδήποτε άλλος βάζει χέρι στα λεφτά άλλων για προσωπικό του όφελος φυσικά και πέφτουμε να του φάμε, γιατί το θέμα μας δεν είναι η κατάχρηση, αλλά ποιός την κάνει....αν την κάνει κάποιος από την παρέα δεν πειράζει....αν την κάνει οποιοσδήποτε άλλος φυσικα και πειράζει

η Ευα αγορασε την Εδεμ και την εχει γραμμενη στο ονομα του Αγγελου αν δεν κανω λαθος...παλι περιουσια του ειναι...ασε που η γη δεν χανει και ποτε την αξια του....δεν πηρε τα λεφτα να φυγει με τον Λευτερη οπως υπολογιζε να κανει η Νταιζη με τον Χρηστο...

Kitty έγραψε:Για να συνοψίσουμε:
'Όταν η παρέα κάνει κάτι κακό το κάνει για καλό σκοπό ή αναγκάστηκε να το κάνει ή οι άλλοι έχουν κάνει χειρότερα.
Όταν κάποιος βοηθά την παρέα είναι καλός.
Όταν κάποιος στρέφεται κατά της παρέας είναι κακός.

τουλαχιστον εγω δεν το εχω κανει αυτο και απο τους σχολιασμους που διαβαζω υπαρχουν πολλοι που κανουν το ιδιο...δεν κρινω με βαση ποιος κανει κακο στη παρεα αλλα τη συνολικη συμπεριφορα του...π.χ εγω υποστηριζα τον Ρουσσο σε πολλα αλλα πλεον τον βρισκω παραλογο σε αλλα τοσα,οταν η Νταιζη βοηθησε π.χ με την απαγωγη της Στελλας ξαφνιαστηκα αλλα ημουν οκ απεναντι της αλλα οταν εκανε τις τρελες τοτε με τον Λουκα και τη Νορα ημουν εναντιον της...αντιστοιχα εχω αντιδρασει και σε πραξεις της παρεας...χαρακτηρες και πραξεις κρινω(ουμε) συνηθως!
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:18 pm

Καρ-Mik έγραψε:
Kitty έγραψε:

Ολες οι γνώμες γίνονται δεκτές. Κανείς δεν σου απαγόρευσε να γράψεις την δική σου.
Το οτι υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις απο την δική σου δεν σημαίνει οτι η γνωμη σου δεν γίνεται δεκτή.
Τι να κάνουμε δηλαδή, να διώξουμε τους φαν της παρέας, για να μην έχεις τόσες πολλές αντιδράσεις στα λεγόμενα σου ή να αφήνουμε να γράφονται 1 Λουκανορικός 1 ΣτεφανοΜελιτικός 1 Νταζικός 1 Μανοευικός ώστε να είναι χωρισμένοι?

Εχω την γνώμη μου και έχεις την δική σου. Εδώ είμαστε όλοι για να μοιρασουμε τις απόψεις μας, ή να κάνουμε διάλογο πάνω σε αυτές.

Απλά θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση εάν κρίνονταν τα πράγματα λίγο πιο αντικειμενικά και όχι τόσο υποκειμενικά.
Το να έχει προεξοφλήσει κάποιος ότι κάποιοι χαρακτήρες είναι εξ αρχής καμένοι ό,τι και να πουν και να κάνουν δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό, οδηγεί σε επαναληψιμότητα.

Ας πούμε για εμένα, στην περίπτωση της Νταίζης πολύ πιο σοβαρό θεώρησα εγώ το ότι είναι τόσο μακριά από το γιο της και προσπάθησε να σκοτώσει τη μάνα της με δηλητήριο (αληθινή απόπειρα που απλά δεν πέτυχε γιατί η Αντιγόνη το προέβλεψε) από τις ελεεινές μεν ψεύτικες απόπειρες εκφοβισμού όμως δεν (κατ εμέ) κατά της Εύας που βλέπω να αναφέρονται συνεχώς.

Η για το Χρήστο που πολλοί δεν καταλαβαίνουν γιατί θεωρείται καλό παιδί αφού είχε τελέσει χρέη μπράβου και το έπαιζε σε διπλό ταμπλώ....εγώ έχω να πω ότι παρόλα αυτά ακόμα και τότε έδειχνε ότι προσπαθούσε να αποφύγει τις εντάσεις, να συμβιβάσει τα πράγματα, να ρίξει νερό στη φωτιά και να αποτρέψει τα χειρότερα....οπότε από τότε είχε μια καλή πλευρά. Την καλή αυτή πλευρά την τόνισαν στην πορεία (υπερβάλλοντας σίγουρα) για να φανούν πιο ξεκάθαρα οι διαφορές του με τη Νταίζη και να εξηγηθεί η μεγάλη αγάπη που του έχει.

Η για τη Μελίτα που κάποιοι θεωρούν ότι δεν αγάπησε ποτέ στο Στέφανο....εγώ έχω να πω ότι αν και σίγουρα ανώριμος ο έρωτάς της προς αυτόν, ήταν ωστόσο υπαρκτός. Κάθε άνθρωπος αγαπά και εκφράζει αυτή την αγάπη με όποιο τρόπο έχει μάθει και αντέχει. Επειδή δεν συμφωνεί με τον δικό μας, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καθόλου. Το γεγονός ότι η Μελίτα έχει πάθει εμμονή πλέον με τον Στέφανο δεν σημαίνει ότι δεν τον αγάπησε ποτέ. Σημαίνει ότι δεν μπόρεσε να διαχειριστεί όλα αυτά τα συναισθήματα και την απόρριψη που δέχτηκε σωστά.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:34 pm

Kitty έγραψε:
Απλά θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση εάν κρίνονταν τα πράγματα λίγο πιο αντικειμενικά και όχι τόσο υποκειμενικά.
Το να έχει προεξοφλήσει κάποιος ότι κάποιοι χαρακτήρες είναι εξ αρχής καμένοι ό,τι και να πουν και να κάνουν δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό, οδηγεί σε επαναληψιμότητα.
Ποτέ δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον αντικειμενικά. Μιλάμε για γνώμες, και πάντα οι γνώμες είναι υποκειμενικές.
Δεν έχουμε όλοι ούτε τα ίδια βιώματα, ούτε τις ίδιες αρχές, ούτε τον ίδιο τρόπο σκέψεις γιαυτό και οι απόψεις διαφέρουν.
Ούτε και γω αλλα ούτε και εσυ ούτε και κανένας άλλος μπορεί να μιλήσει για ''αντικειμενικότητα''.

Ας πούμε για εμένα, στην περίπτωση της Νταίζης πολύ πιο σοβαρό θεώρησα εγώ το ότι είναι τόσο μακριά από το γιο της και προσπάθησε να σκοτώσει τη μάνα της με δηλητήριο (αληθινή απόπειρα που απλά δεν πέτυχε γιατί η Αντιγόνη το προέβλεψε) από τις ελεεινές μεν ψεύτικες απόπειρες εκφοβισμού όμως δεν (κατ εμέ) κατά της Εύας που βλέπω να αναφέρονται συνεχώς.

Αραγε υπάρχει σοβαρή απόπειρα και μη σοβαρή? scratch

Ολες οι περιπτώσεις που προσπάθησε να σκοτώσει η Νταίζη, σοβαρές ήταν.Σε όλες προσπάθησε να αφαιρέσει μια (ή και δύο σε μία) ζωή. Απλώς , στην περίπτωση της Ευας και του Μπέλλου, οι συγκεκριμένοι 2 , δεν της είχαν φταίξει σε τίποτα.

Ελπίζω ποτέ να μην σου τύχει στην ζωή σου, ούτε να σε δηλητηριάσει ο σύζυγος για τα λεφτά σου, αλλα ούτε να οργανώνει η θεία και γιαγιά του αγέννητου παιδιού σου απόπειρες εναντίον σου με αμάξια, τούβλα,ξύλο και πληρωμένους τύπους να σε κηνυγούν στο νοσοκομείο.

Εσυ μπορεί να θεωρείς ''ψεύτικες'' αυτές τις απόπειρες, αλλα εντελώς τυχαία παρολίγο να κοστίσουν δύο ζωές....

Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 5 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:48 pm

Καρ-Mik έγραψε:Αραγε υπάρχει σοβαρή απόπειρα και μη σοβαρή? scratch

Ολες οι περιπτώσεις που προσπάθησε να σκοτώσει η Νταίζη, σοβαρές ήταν.Σε όλες προσπάθησε να αφαιρέσει μια (ή και δύο σε μία) ζωή. Απλώς , στην περίπτωση της Ευας και του Μπέλλου, οι συγκεκριμένοι 2 , δεν της είχαν φταίξει σε τίποτα.

Ελπίζω ποτέ να μην σου τύχει στην ζωή σου, ούτε να σε δηλητηριάσει ο σύζυγος για τα λεφτά σου, αλλα ούτε να οργανώνει η θεία και γιαγιά του αγέννητου παιδιού σου απόπειρες εναντίον σου με αμάξια, τούβλα,ξύλο και πληρωμένους τύπους να σε κηνυγούν στο νοσοκομείο.

Εσυ μπορεί να θεωρείς ''ψεύτικες'' αυτές τις απόπειρες, αλλα εντελώς τυχαία παρολίγο να κοστίσουν δύο ζωές....

Συμφωνώ απολύτως και αν είναι να χωρίσουμε τις απόπειρες σε κατηγορίες (στις σοβαρες και στις μη) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ οι απόπειρες κατά της Εύας είναι οι πρώτες στη λίστα των σοβαρών... για τους λόγους που ανέφερες και εσύ.. επρόκειτο για τον χαμό δύο ζωών και πόσο μάλλον ενός αγέννητου και μιας εγγύου που δεν της είχε κάνει τίποτα... μόνο για τα λεφτά... και σήμερα προσπαθουν να μας πείσουν ότι η Νταίζη άλλαξε και το μόνο που την ενδιαφερει είναι ο Χρήστος!!! Εμένα προσωπικά δεν με πείθει και η ιστορία της δεν με ενδιαφέρει καθόλου... ποτε δεν ημουν φαν της Νταίζης και δεν θα γίνω τώρα!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:48 pm

gxnel έγραψε:
Kitty έγραψε:Nαι και εγω δεν πιστεύω κάποια πράγματα από αυτά που διαβάζω εδώ πέρα....ειλικρινά...

διαφορετικες αποψεις ειναι...μην τρελαινεσαι....

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι ας πούμε θεωρούν ότι ο κάθε άνθρωπος στη θέση του Πέτρου θα είχε φροντίσει τόσο καλά δυο παιδιά που δεν ήταν δικά του...τη στιγμή που οι περισσότεροι στη θέση του θα τα είχαν παρατήσει στην τύχη τους...όπως για παράδειγμα έκανε η Αντιγόνη με την ίδια την κόρη της την Νταίζη...

οπως λες και συ καποιοι το θεωρουν αυτο...οι περισσοτεροι αναγνωριζουν οτι ο Ρουσσος τα βοηθησε τα παιδια...αλλα ενω γνωριζε δεν τους ειπε τιποτα...και ας μην ελεγε για τον πατερα τους..στον Λουκα δεν επρεπε να πει οτι εχει μια αδερφη??αδερφη ειναι οχι σκυλακι....

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι θεωρούν ότι ο Λουκάς είχε κάθε δικαίωμα να στραφεί εναντίον του ευεργέτη του...που επειδή ΗΘΕΛΕ και ΜΟΝΟ, τους βοήθησε τόσο πολύ.

τους βοηθησε...αλλα τους απεκρυψε σημαντικοτατα στοιχεια για την ζωη τους...

Kitty έγραψε:το ότι κάποιοι πιπιλάνε σαν καραμέλα τις ψευτοαπόπειρες κατά της Εύας που ούτε νύχι δεν της έσπασαν (αλήθεια οι αληθινές απόπειρες του Στέφανου κατά της Νταίζης ούτε που σχολιάζονται....γιατί βέβαια το θέμα δεν είναι η απόπειρα...αλλά σε ποιόν γίνεται. Αν γίνεται σε κάποιο μέλος της παρέας κάποιοι εξανίστανται...αν γίνεται στον οποιοδήποτε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει).

δηλαδη επρεπε να παθει κατι η Ευα η να χασει το παιδι για να θεωρηθουν αποπειρες?το ψευτοαποπειρες δεν υπαρχει ειναι σαν να μου λες "λιγο εγκυος"...και απο την αλλη δεν θυμαμαι κανεναν να πει στον Στεφ καλα της εκανες και τη βουτηξες στη πισινα την Νταιζη...

Kitty έγραψε:Το ότι κάποιοι θεωρούν ότι η κίνηση της Εύας να βάλει χέρι στα λεφτά του γιου της για προσωπικό της όφελος....για να αγοράσει την εδέμ που ηταν ΔΙΚΟ της όνειρο....δεν ήταν κατάχρηση και δεν ήταν κατακριτέα είναι τουλάχιστον αστείο. Αν η Νταίζη η η Αντιγόνη, η ο Χρήστος η ο οποιοσδήποτε άλλος βάζει χέρι στα λεφτά άλλων για προσωπικό του όφελος φυσικά και πέφτουμε να του φάμε, γιατί το θέμα μας δεν είναι η κατάχρηση, αλλά ποιός την κάνει....αν την κάνει κάποιος από την παρέα δεν πειράζει....αν την κάνει οποιοσδήποτε άλλος φυσικα και πειράζει

η Ευα αγορασε την Εδεμ και την εχει γραμμενη στο ονομα του Αγγελου αν δεν κανω λαθος...παλι περιουσια του ειναι...ασε που η γη δεν χανει και ποτε την αξια του....δεν πηρε τα λεφτα να φυγει με τον Λευτερη οπως υπολογιζε να κανει η Νταιζη με τον Χρηστο...

Kitty έγραψε:Για να συνοψίσουμε:
'Όταν η παρέα κάνει κάτι κακό το κάνει για καλό σκοπό ή αναγκάστηκε να το κάνει ή οι άλλοι έχουν κάνει χειρότερα.
Όταν κάποιος βοηθά την παρέα είναι καλός.
Όταν κάποιος στρέφεται κατά της παρέας είναι κακός.

τουλαχιστον εγω δεν το εχω κανει αυτο και απο τους σχολιασμους που διαβαζω υπαρχουν πολλοι που κανουν το ιδιο...δεν κρινω με βαση ποιος κανει κακο στη παρεα αλλα τη συνολικη συμπεριφορα του...π.χ εγω υποστηριζα τον Ρουσσο σε πολλα αλλα πλεον τον βρισκω παραλογο σε αλλα τοσα,οταν η Νταιζη βοηθησε π.χ με την απαγωγη της Στελλας ξαφνιαστηκα αλλα ημουν οκ απεναντι της αλλα οταν εκανε τις τρελες τοτε με τον Λουκα και τη Νορα ημουν εναντιον της...αντιστοιχα εχω αντιδρασει και σε πραξεις της παρεας...χαρακτηρες και πραξεις κρινω(ουμε) συνηθως!

Σε ό,τι αφορά το Ρούσσο συμφωνώ ότι έπρεπε να είχε φέρει σε επαφή τα δυο αδέλφια κάποια στιγμή και σίγουρα ήταν λάθος που δεν το έκανε. Όπως είπε και ο ίδιος όμως, ο λόγος που δεν το έκανε ήταν γιατί έτσι θα μάθαιναν και οι δυο πως πέθανε ο πατέρας τους και αυτό θα τους πλήγωνε. Δεν ήταν γιατί φοβόταν για τον εαυτό του όπως τον κατηγόρησαν, αφού είχε φροντίσει να καλύψει τα νώτα του.

Η συγκάλυψη του φόνου του Αραβαντινού όμως που έπρεπε να γίνει για να μην πάρει η μπάλα και τους υπόλοιπους...συμπεριλμβανομένων και των Λουκά-Εριέττας...και οι παράνομες υιοθεσίες που έπρεπε να γίνουν έτσι γιατί δια της νομίμης οδού θα έπαιρναν χρόνια...δεν ήταν αρκετές για να δικαιολογήσουν τόσο μένος εναντίον του Ρούσσου. Βασικά τίποτα δεν είναι αρκετό για να δικαιολογήσει τέτοιο μένος εναντίον του Ρούσσου από τη στιγμή που φρόντισε να τους εξασφαλίσει και ψυχικά και πνευματικά και οικονομικά. Θα το δεχόμουν να μην ήταν πλέον κολλητοί και να του κρατούσαν μια πικρία για το γεγονός ότι τους κράτησε μακριά ως αδέρφια...αλλά ως εκει.

Ότα μαθεύτηκε ότι ο Ηλίας είχε κατά λάθος σκοτώσει τη γυναίκα του και την έθαψε στον κήπο στο οποίο έπαιζαν τα παιδιά του...γιατί κανείς δεν τον κατηγόρησε για συγκάλλυψη φόνου; Γιατί εκεί μέτρησε το ότι είχε σταθεί στα παιδιά του σωστά και όλα τα άλλα ξεχάστηκαν; Εντάξει, αυτός δεν χώρισε αδέλφια...χώρισε όμως τη μάνα από την κόρη....έστω και άθελά του.

Δεν είπα ποτέ ότι οι απόπειρες κατά της Εύας ήταν δικαιολογημένες ή σωστές. Ήθελα απλά να δείξω ότι υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα σε απόπειρες που γίνονται για εκφοβισμό και σε απόπειρες που απλά δεν πετυχαίνουν. Με αυτή τη λογική, πολύ πιο σοβαρή θεωρώ την απόπειρα της Νταίζης κατά της μάνας της που απλά δεν πέτυχε γιατί η Αντιγόνη την είχε προβλέψει και είχε πάρει τα μέτρα της.

Η Εύα ως διαχειρίστρια της κληρονομιάς του Άγγελου δεν έχει δικαίωμα να ακουμπήσει ούτε ευρώ για προσωπική της χρήση. Κάτι τέτοιο αποτελεί λόγο αυτόματης ακύρωσης του ρόλου της ως διαχειρίστριας. Δεν έχει καμιά σημασία αν θα τα επέστρεφε αργότερα, εν μέρει ή στο ακέραιο. Δεν έχει δικαίωμα να τα ακούμπησει για προσωπική της χρήση, τελεία και παύλα. Και όχι μόνο από νομικής αλλά και από ηθικής πλευράς. Χρησιμοποίησε μέρος της κληρονομιάς του Άγγελου για να αγοράσει την Εδέμ, που ήταν το δικό της όνειρο. Προσφέρθηκε να δώσει μέρος από την κληρονομιά του γιού της στους Δάφνη και Νικόλα. Για μέρες αφου πήρε την κληρονομιά του Άγγελου, κάθε φορά που άκουγε ότι κάποιος χρειαζόταν λεφτά πεταγόταν πάνω 'Εγώ, έχω λεφτά, εγώ θα δώσω!'' Για το γάμος τη Νόρας και του Λουκά διαλαλούσε ότι θα τους πάρει ένα ακριβό δώρο...με τα λεφτά της κληρονομιάς, βεβαίως, βεβαίως. Και για το ιστορικό του πράγματος, δεν έχει καν επιστρέψει αυτά που πήρε.
Όχι, δεν ήταν και ούτε είναι δικά της λεφτά.Είναι του Άγγελου να τα κάνει ό,τι αυτός θέλει όταν θα ενηλικιωθεί.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:50 pm

evaki16 έγραψε:
Συμφωνώ απολύτως και αν είναι να χωρίσουμε τις απόπειρες σε κατηγορίες (στις σοβαρες και στις μη) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ οι απόπειρες κατά της Εύας είναι οι πρώτες στη λίστα των σοβαρών... για τους λόγους που ανέφερες και εσύ.. επρόκειτο για τον χαμό δύο ζωών και πόσο μάλλον ενός αγέννητου και μιας εγγύου που δεν της είχε κάνει τίποτα... μόνο για τα λεφτά... και σήμερα προσπαθουν να μας πείσουν ότι η Νταίζη άλλαξε και το μόνο που την ενδιαφερει είναι ο Χρήστος!!! Εμένα προσωπικά δεν με πείθει και η ιστορία της δεν με ενδιαφέρει καθόλου... ποτε δεν ημουν φαν της Νταίζης και δεν θα γίνω τώρα!!!
Δεν υπάρχει σοβαρή και μη σοβαρή απόπειρα.
Ολες είναι εξίσου σοβαρές απο την στιγμή που πηγε να αφαιρεθεί μία ζωή .
Αυτό που διαφέρει στην κάθεμια είναι το κίνητρο.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 9:52 pm

Καρ-Mik έγραψε:
evaki16 έγραψε:
Δεν υπάρχει σοβαρή και μη σοβαρή απόπειρα.
Ολες είναι εξίσου σοβαρές απο την στιγμή που πηγε να αφαιρεθεί μία ζωή .
Αυτό που διαφέρει στην κάθεμια είναι το κίνητρο.

Και στην περιπτωση της Νταίζης όλες ήταν για τα λεφτά!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 10:02 pm

Καρ-Mik έγραψε:
Kitty έγραψε:
Ποτέ δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον αντικειμενικά. Μιλάμε για γνώμες, και πάντα οι γνώμες είναι υποκειμενικές.
Δεν έχουμε όλοι ούτε τα ίδια βιώματα, ούτε τις ίδιες αρχές, ούτε τον ίδιο τρόπο σκέψεις γιαυτό και οι απόψεις διαφέρουν.
Ούτε και γω αλλα ούτε και εσυ ούτε και κανένας άλλος μπορεί να μιλήσει για ''αντικειμενικότητα''.

Αραγε υπάρχει σοβαρή απόπειρα και μη σοβαρή? scratch

Η υποκειμενικότητα υπάρχει στον καθένα, αλλά όταν βλέπεις σχόλια του τύπου '' μα γιατί της έδωσε νερό να πιει, αυτής που πήγε να σκοτώσει την Εύα'' ''μα πως είναι δυνατόν να αγαπά άνθρωπο αυτή που πήγε να σκοτώσεΙ την Εύα'' '' μα να καεί στην πυρά αυτή αφού πήγε να σκοτώσει την Εύα''συνέχεια, μα συνέχεια, μα συνέχεια, όμως....ε τότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ίχνος αντικειμενικότητας και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις τη συζήτηση. Ο λόγος που αναφέρθηκα τόσο πολύ στις απόπειρες κατά της Εύας είναι γιατί είναι το μόνο επιχείρημα που βλέπω να επαναμβάνεται 257545794 φορές. Από τα τόσα πράγματα που έχει κάνει η Νταίζη και θα μπορούσαν να αναφερθούν, κάποιοι έχουν κολλήσει σε αυτό το συγκεκριμένο και μου κάνει εντύπωση.

Εξήγησα αρκετές φορές και πολύ καλά τι εννοούσα μιλώντας για ψεύτικη και αληθινή απόπειρα. Δεν είπα ότι οι μεν είναι οκ και οι δεν όχι. Όποιος ήθελε να καταλάβει, καταλάβε. Όποιος δεν θέλει να καταλάβει και προτιμά να βάζει λόγια στο στόμα μου που δεν είπα ας το κάνει. Απλά αδιαφορώ.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από fay Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 10:03 pm

Ο χαρακτήρας της Νταίζης δεν ήταν καμμένος από την αρχή. Αλλιώς τον ξεκίνησαν, σαν την πρώην του Λουκά και το τρίτο πρόσωπο στη σχέση του με τη Νόρα κι αλλιώς εξελίχθηκε στην πορεία. Από τότε που αποκαλύφθηκε ότι είναι κόρη της Αντιγόνης βρέθηκε να εμπλέκεται στις ζωές όλων και να αναστατώνει τις ζωές όλων. Το να είναι μακριά από το γιο της εκείνη το επέλεξε όταν τον άφησε να τον μεγαλώνει ο Οδυσσέας για να κάνει εκείνη καριέρα στα σκυλάδικα. Κι όταν ξαναγύρισε είχε την ευκαιρία να δεθεί με το παιδί της και να το ζήσει από κοντά αλλά δεν το έκανε. Μέχρι που δέχτηκε να το αφήσει πάλι στον Οδυσσέα με τον όρο να την παντρευτεί ο Λουκάς. Αφού υποτίθεται ότι αγαπούσε το Χρήστο, τι τον ήθελε το Λουκά; Όταν μάλιστα έβλεπε ότι εκείνος αγαπούσε τη Νόρα; Πώς γίνεται να τη βλέπουμε από τη μία να κάνει σαν τρελή να παντρευτεί το Λουκά και τώρα να χτυπιέται για το Χρήστο;
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι σεναριογράφοι δε μεταχειρίστηκαν καθόλου καλά αυτή την ηρωίδα τους. Αφού την παρουσιάζουν σαν μια γυναίκα της νύχτας με προσβάσεις και στον υπόκοσμο την εξελίσσουν σε γνώστη των πάντων, από πίνακες μέχρι διαμάντια, σε συνεργάτη της αστυνομίας, και παράλληλα εκβιάστρια και επίδοξη δολοφόνο. Και εδώ θα αναγκαστώ να επανέλθω στις απόπειρες που έκανε. Το ότι καμία δεν πέτυχε δε σημαίνει ότι δεν είναι αδικήματα. Και η Μελίτα πυροβόλησε την Εριέττα αλλά δεν κατάφερε να τη σκοτώσει. Το ότι η Εριέττα επέζησε σημαίνει ότι η Μελίτα δεν πρέπει να διωχθεί ποινικά; Και η απόπειρα δολοφονίας είναι εξίσου εγκληματική ενέργεια και διώκεται. Η Νταίζη όμως δε συνελήφθη ποτέ αν και η αστυνομία είχε αποδείξεις για την ενοχή της. Το γιατί το ξέρουν οι σεναριογράφοι. Εδώ αρχίζει το κάψιμο του χαρακτήρα της Νταίζης με το να παραμένει στο απυρόβλητο. Από ένα σημείο και μετά αποφασίζουν να τη λυπηθεί το κοινό γιατί δήθεν την ηθοποιό την αντιπαθούσε ο κόσμος λόγω του ρόλου. Αυτό τουλάχιστον δήλωσαν οι ίδιοι. Διαστρεβλώνουν λοιπόν την εικόνα της παραγράφοντας όσα είχε κάνει και προσπαθούν να τα δικαιολογήσουν όπως μπορούν με αποτέλεσμα να ακυρώσουν πολλά από αυτά που είδαμε. Όπως όμως αναφέρθηκε παραπάνω το πιο σημαντικό για να αποδεχτεί και να συμπαθήσει το κοινό τη Νταίζη δεν το έχουμε δει, κι αυτό είναι η μετάνοια και η έμπρακτη μεταστροφή της προς το καλύτερο. Της δόθηκαν οι ευκαιρίες, ακόμη κι όταν ο Χρήστος την παρακαλούσε να φύγουν για το εξωτερικό. Είχε χρήματα, είχε ξεφύγει από το νόμο, είχε το Χρήστο, τι άλλο ήθελε; Μπορούσε να αρχίσει μια καινούργια ζωή και να αφήσει πίσω της όλα τα άσχημα και να κλείσει όλους τους παλιούς λογαριασμούς. Δεν το έκανε όμως. Η απληστία της την οδήγησε εδώ που τη βλέπουμε τώρα. Και όπως τη βλέπω τώρα, με την αποτυχημένη προσπάθεια των σεναριογράφων να πείσουν ότι αξίζει λύπηση και συμπάθεια, τη θεωρώ πραγματικά καμμένο χαρακτήρα. Μετάνοια δεν είδα για τίποτα από όσα έχει κάνει, πώς να τη λυπηθώ και να την δω διαφορετικά;
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 10:17 pm

Kitty έγραψε:
Η υποκειμενικότητα υπάρχει στον καθένα, αλλά όταν βλέπεις σχόλια του τύπου '' μα γιατί της έδωσε νερό να πιει, αυτής που πήγε να σκοτώσει την Εύα'' ''μα πως είναι δυνατόν να αγαπά άνθρωπο αυτή που πήγε να σκοτώσεΙ την Εύα'' '' μα να καεί στην πυρά αυτή αφού πήγε να σκοτώσει την Εύα''συνέχεια, μα συνέχεια, μα συνέχεια, όμως....ε τότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ίχνος αντικειμενικότητας και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις τη συζήτηση. Ο λόγος που αναφέρθηκα τόσο πολύ στις απόπειρες κατά της Εύας είναι γιατί είναι το μόνο επιχείρημα που βλέπω να επαναμβάνεται 257545794 φορές. Από τα τόσα πράγματα που έχει κάνει η Νταίζη και θα μπορούσαν να αναφερθούν, κάποιοι έχουν κολλήσει σε αυτό το συγκεκριμένο και μου κάνει εντύπωση.
Η Νταίζη έχει κάνει πάρα πολλά, και αν έβλεπες και παλιότερες συζητήσεις θα έβλεπες οτι κατα καιρούς όλα αναφέρονται.
Το πως φέρθηκε στον Οδυσσέα, στον γιό της, στον Λουκά, ακόμα και στον Χρήστο, αλλα και οι απόπειρες κατά του Μπέλλου και της Αντιγόνης.
Απλώς προφανώς και οι απόπειρες δολοφονίας είναι πολύ πιο ''βαριές'' απο το να γυρνάει απο γραφείο σε γραφείο και να εκβιάζει για διαμαντικά που δεν της ανήκουν.

Οι απόπειρες κατα τις Αντιγόνης , η αλήθεια είναι, δεν έχουν αναφερθεί τόσο όσο οι άλλες, μάλλον (τουλάχιστον απο την δική μου πλευρά), γιατί μαζί με το ''πήγε να την σκοτώσει'' κόλλαγε το ''αλλα της άξιζε τέτοια μάνα που ήταν''.

Για σεένα δεν είναι ''αντικειμενικό'' κριτήριο δηλαδή το γεγονός οτι αποπειράθηκε να σκοτώσει μια γυναίκα , μαζί με το μωρό στην κοιλιά της , για τα χρήματα.? Μια γυναίκα που δεν της έχει φταίξει σε τίποτα?
Τι κακό της είχε κάνει η Ευα και ο Αγγελος για να αξίζει κάτι τέτοιο? Τι κακό της είχε κάνει (μέχρι τότε) ο Μπέλλος για να αξίζει κάτι τέτοιο, επίσης?

Εξήγησα αρκετές φορές και πολύ καλά τι εννοούσα μιλώντας για ψεύτικη και αληθινή απόπειρα. Δεν είπα ότι οι μεν είναι οκ και οι δεν όχι. Όποιος ήθελε να καταλάβει, καταλάβε. Όποιος δεν θέλει να καταλάβει και προτιμά να βάζει λόγια στο στόμα μου που δεν είπα ας το κάνει. Απλά αδιαφορώ.
Aυτό που πήγες να κάνεις αρκετές φορές είναι να υποτιμήσεις την σοβαρότητα που είχαν οι απόπειρες εναντίον της Ευας, λέγοντας οτι αν ήθελε να την σκοτώσει θα την σκότωνε.

Οταν ρίχνεις ένα βαρύ αντικείμενο απο ύψος (2 ή 4 ορόφων ήταν), φυσικά και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν του χτυπήσει το κεφάλι, να μείνει στον τόπο, και αν χτυπήσει την κοιλιά να χαθεί το παιδί αλλα να παιθάνει και ο γονιός.
Επίσης, με την ίδια πάλι λογική, λίγο να ακουμπούσε και να χτύπαγε το αυτοκίνητο την Ευα, πάλι υπήρχε περιπτωση να χάσει το παιδί.
Το ίδιο και τότε που δείρανε αυτήν και τον Λουκά, γιαυτό άλλωστε πήγε στο νοσοκομείο με αιμοραγία .
(Μην ξεχνάμε οτι είχαν πάει και στο νοσοκομείο να την σκοτώσουν).

Η Νταίζη δεν είχε τις ίδιες σχέσεις που είχε με τον... σύζυγο της ή την μητέρα της ώστε να βάλει δηλητήριο όπως έκανε σε αυτούς, και προφανώς δοκίμασε άλλους τρόπους, που θα μπορούσαν να θεωρηθούν ατύχημα και να μην κινήσουν υποψίες.
Για κακή της τύχη, και η Αντιγόνη, και ο Μπέλλος αλλα και η Ευα ήταν κομμάτι κωλ@φαρδοι.
Προφανώς ο λόγος που ''κολλάει'' ο κόσμος στην απόπειρα κατα της Ευας είναι οτι η Ευα δεν ήταν ''μόνη'' της, αλλα κουβαλούσε και ένα παιδί στην κοιλιά της..

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 10:26 pm

Η Μελίτα πυροβόλησε εν ψυχρώ.
Όπως εν ψυχρώ θα πυροβολούσε και ο Αραβαντινός.
Όπως εν ψυχρώ πήγε να δολοφονήσει η Νταίζη την μάνα της και τον Μπέλλο.
Όπως εν ψυχρώ πήγε να σκοτώσει ο Στέφανος την Νταίζη.

Συμφωνώ ότι ο χαρακτήρας της Νταίζης αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε...παρουσιάστηκε αρχικά ως μια λαική γυναίκα της νύχτας, παλιός έρωτας του Λουκά και εν συνεχεία πικραμένη κατίνα που κοιτούσε να αποσπάσει όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από τον Λουκά με πρόσχημα του παιδί της, αλλά με πραγματικό κίνητρο να τον εκδικηθεί που την παράτησε για τη Νόρα. Ως εκεί ήταν απλά ενοχλητική.
Και ναι, δεν σεβάστηκε τη σχέση του Λουκά με τη Νόρα, ούτε όμως η Νόρα μπορώ να πω ότι σεβάστηκε τη σχέση του Λουκά με την Νταίζη όσο ήταν μαζί της.
Το μεγαλύτερο φάουλ ήταν για μένα ότι δεν έδειξαν περισσότερο τη σχέση του Οδυσσέα με την Νταίζη. Την πέρασαν στα ψιλά που λέμε και δε φάνηκε γιατί δεν μπόρεσε ποτέ να δεθεί μαζί του αλλά παρόλα αυτά τον θεωρούσε καλό για το παιδί της.

Μπήκε για τα καλά στο σκοτεινό μονοπάτι όταν αποφάσισαν να την κάνουν κόρη της Αντιγόνης. Και εκεί προσπάθησαν να δείξουν ότι δεν αγάπησε τον Λουκά όπως αγάπησε τον Χρήστο, γιατί ο Λουκάς δεν περίμενε να ακούσει την δική της εκδοχή και την παράτησε.

Νομίζω ότι αν δεν υπήρχε το συνεχές μοιρολόι της Νταίζης και η συνεχής της ανάγκη να αποδεικνύει σε όλους πόσο έξυπνη είναι (για να αισθάνεται έτσι σημαντική και να δείχνει δυνατή μπροστά σους άλλους) θα μπορούσαν κάποιοι να την βρούν ενδιαφέρουσα ως κακιά στο σίριαλ....οι σκοτεινοί ρόλοι έχουν ενδιαφέρον όταν παρουσιάζονται σωστά. Στην περίπτωση της Νταίζης ενω γίνεται προσπάθεια να ειπωθούν κάποια σημαντικά πράγματα, είναι τόσο έντονο το μοιρολόι και η αλαζονεία που χαρακτηρίζουν την Νταίζη, που καταντά κουραστική.

Στο απυρόβλητο δεν νομίζω ότι είναι αφού ουσιαστικά δεν μπορεί να χαρεί τίποτα.

Νομίζω ότι αν ο Μάνος ήταν ακόμα στο σίριαλ θα μπορούσαν να δώσουν βάση στη σχέση του με τη Νταίζη...είχαν αρκετά κοινά νομίζω και θα μπορούσαν ίσως να αλληλοβοηθηθούν.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Σελίδα 5 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης