Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Σελίδα 7 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap17%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 17% 
[ 9 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap41%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 41% 
[ 22 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap26%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 26% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap9%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 9% 
[ 5 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap0%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_lcap7%Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 54

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:37 pm

Kitty έγραψε:
Ποσώς με ενδιαφέρει αν θεωρείς την άποψή μου σωστή ή λάθος.
Συνεχίζεις να αναφέρεσαι στο θέμα αν και σου είπα τόσες φορές ότι δεν θέλω να το συζητήσω άλλο. Επειδή βλέπω ότι ξύνεσαι για καβγά, βρες κάποιον που να ενδιαφέρεται να καβγαδίσει μαζί σου.

Απο την στιγμή που έγραψα ''end of story'' προφανώς και δεν το συνεχίζω.Ούτε για καβγά, ούτε για κουβέντα, ούτε τίποτα ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ που αφορά Νταίζη, Ευα και τα συναφή.

Αυτό που έκανα, ήταν όχι να συνεχίσω το θέμα, αλλα να απαντήσω με έναν πλάγιο τρόπο στα περι ''παρερμήνειας'' των λεγόμενων σου....

Αλλο η αποψη μου (και μας) περι Νταίζης-Ευας, και το να ανταπαντώ στις ''κατηγορίες'' και στην κριτική περι της αντίληψης μου...

Και για να τελειώνουμε, η συζήτηση λήγη εδώ μιας και είμαστε off topic.

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Mik2S03
Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 13379
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 Empty Απ: Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:42 pm

nefelik έγραψε:Όντως, ο Αραβαντινός ζωγράφιζε πλαστά έργα τέχνης, τα οποία πουλούσε η υπόλοιπη συμμορία που είχε αναλάβει την επιχείρηση, μεταξύ των οποίων και ο Ρούσσος. Το γιατί τον αναζητούσε η Interpol, ενώ αυτός ήταν το μικρότερο ψάρι που απλά ζωγράφιζε πίνακες, και δεν αναζητούσε τους υπόλοιπους που έτρεχαν την επιχείρηση, μου φαίνεται αρκετά προφανές. Γιατί από τη στιγμή που είχαν πρόσβαση στους πλαστούς πίνακες ήταν πιο εύκολο με τη βοήθεια ειδικών να βρουν ποιο πρόσωπο τους είχε ζωγραφίσει. Τι έκανε ο Αραβαντινός γι’ αυτό και τι έκαναν οι υπόλοιποι της παρέας, θα το μάθουμε προσεχώς...

Το γιατί δεν είχε επαφή με τα παιδιά του δεν το ξέρουμε, περιμένουμε να το μάθουμε και υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. Αυτό που ξέρουμε όμως είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια φρόντιζε να μαθαίνει νέα τους. Πιθανολογώ ότι ίσως να μην ήθελε να εμφανιστεί για να μην αναστατώσει τη ζωή τους, ενώ έβλεπε ότι και τα δύο ήταν μια χαρά. Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, πάντως ένας πατέρας ίσως να μπορούσε να σκεφτεί κι έτσι. Για μένα το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι χώρισαν τα παιδιά και μεγάλωσαν χωρίς να γνωρίζουν το ένα την ύπαρξη του άλλου (και μάλιστα ότι ο Λουκάς δεν ήξερε καν ότι είναι υιοθετημένος), όχι το αν είχαν επαφή με έναν πατέρα που δεν μπορούσε να τους προσφέρει και τίποτα. Πάντως όταν είδε ότι έμπλεξαν τα πράγματα, ανέλαβε δράση και προσπαθεί να τα βοηθήσει...

Πώς γίνεται να ξέρουμε ότι θα πυροβολούσε την Αντιγόνη και όχι ότι ήθελε να την εκφοβίσει, ενώ για τη Νταίζη ξέρουμε ότι ήθελε μόνο να εκφοβίσει την Εύα και όχι να τη σκοτώσει; Εγώ είδα ότι ο Αραβαντινός ήθελε απλά να τρομοκρατήσει την Αντιγόνη για να πουλήσει την Εδέμ. Και με την ίδια λογική που χρησιμοποιούμε στην περίπτωση της Νταίζης και της Εύας, αν ο Αραβαντινός ήθελε να σκοτώσει την Αντιγόνη πριν ή μετά την πώληση της Εδέμ, πολύ απλά, θα το είχε κάνει. Όπως κι αν ήθελε να σκοτώσει το Ρούσσο θα το είχε κάνει. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι τον άφησε να πεθάνει, αν ο Ρούσσος πέθαινε θα πέθαινε από έμφραγμα, όχι επειδή θα είχε προκαλέσει το θάνατό του ο Αραβαντινός. Εκτός κι αν το γεγονός ότι εμφανίστηκε μπροστά του θεωρείται απόπειρα δολοφονίας... Πάντως το γεγονός ότι ο Ρούσσος μόλις τον είδε έπαθε έμφραγμα μάλλον σημαίνει ότι κρύβει πολλά ακόμα...

Επίσης, το γεγονός ότι ο Αραβαντινός συνεργάζεται με τον Παναγιώτη, τον οποίο διεφθαρμένο αστυνομικό δεν τον λες σε καμία περίπτωση, μου δείχνει ότι πρέπει να περιμένουμε γιατί υπάρχουν πολλά ακόμα δεν γνωρίζουμε...

Thumbs up συμφωνω nefelik!!To οτι συνεργαζεται με τον Παναγιωτη ειναι και το
κλειδι πιστευω!!Τον βοηθαει να ξετυλιξει σιγα σιγα την ιστορια του ,που αυτος φαινεται
να ξερει ηδη και αφου την ξερει εμενα με κανει να σκεφτω,οτι δεν ειναι το λαμογιο που
πολυ φανταζονται.Αλλιως τι λογο θα ειχε να τον βοηθαει ο Παναγιωτης και να μην τον
ειχε ηδη μπουζουριασει !Απλες σκεψεις μου ειναι βεβαια και μπορει να ειναι και τελειως λαθος!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:45 pm

ΣΨ1 έγραψε:Ειναι πολυ βασικο να μαθουμε γιατι αφησε τα παιδια του στα χερια καποιων αλλων.Γιατι πια ειναι σιγουρο οτι αυτος που αποφασισε τα παιδια του να τα μεγαλωσει το ενα ο Χατζηβασιλειου και το αλλο ο Βενετης,δεν ειναι ο Ρουσος ,αλλα ο ιδιος ο Αραβαντινος.
Θα μπορουσε να τον ειχαν πυροβολησει ,απλα να τον τραυματισαν,αλλα δεν μου κολαει το παρακατω.Πιστευω πως υπαρχει λογος και δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα.
Το οτι αφησε τον Ρουσο στην τυχη του και δεν τον βοηθησε ,οταν επαθε εμφραγμα ,σημαινει οτι τον μισει θανασιμα!Γιατι ομως;;;;;

Δεν ξέρω τι ανάμειξη είχε και αν είχε καν ο Αραβαντινός με τις υιοθεσίες, το σίγουρο είναι όμως ότι ο Πέτρος ανέλαβε και διεκπαιρέωσε τα πάντα, τη στιγμή που θα μπορούσε να είχε νίψει τας χείρας του και να τα είχε πετάξει τελικά σε ένα ίδρυμα.

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι ο Χατζηβασιλείου ήταν αυτός που ήξερε ότι ο Αραβαντινός ήταν ζωντανός αφού αυτός είχε αναλάβει να τον θάψει....και όχι μόνο αυτό, αλλά συνέχισαν να συνεργάζονται για αυτό και η Εριέττα τον είχε δει και τον αναγνώρισε!
Και επίσης σίγουρο είναι ότι και οι δυο είχαν κρατήσει τον Πέτρο στο σκοτάδι αφήνοντάς τον να πιστεύει ότι ήταν νεκρός και αφήνοντάς τον να πιστεύει ότι έγινε μάρτυρας ενός φόνου!
Για αυτό και έπαθε έμφραγμα ο Πέτρος μόλις είδε το νεκραστημένο Λάζαρο μπροστά του...
Όσο γιατί ''μισούσε΄΄ ο Αραβαντινός τον Πέτρο...ίσως γιατί εκείνη την περίοδο ο Λουκάς και ο Ρούσσος ήταν στα μαχαίρια. Δεν θεωρώ τυχαίο ότι τόσα χρόνια δεν εμφανίστηκε και ξαφνικά έκανε το μεγάλο ντου.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kitty στις Σαβ Νοε 12, 2011 11:46 pm, 1 φορά

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:46 pm

ΣΨ1 έγραψε:Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 145879 συμφωνω nefelik!!To οτι συνεργαζεται με τον Παναγιωτη ειναι και το
κλειδι πιστευω!!Τον βοηθαει να ξετυλιξει σιγα σιγα την ιστορια του ,που αυτος φαινεται
να ξερει ηδη και αφου την ξερει εμενα με κανει να σκεφτω,οτι δεν ειναι το λαμογιο που
πολυ φανταζονται.Αλλιως τι λογο θα ειχε να τον βοηθαει ο Παναγιωτης και να μην τον
ειχε ηδη μπουζουριασει !Απλες σκεψεις μου ειναι βεβαια και μπορει να ειναι και τελειως λαθος!

Ως συνειρμός είναι απόλυτα σωστός!!! Αλλά μην ξεχνάς πως στα "Μυστικά" όλα ανατρέπονται Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 692872
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:50 pm

ΣΨ1 έγραψε:
evaki16 έγραψε:
Kitty έγραψε:Για τον Αραβαντινό ξέρουμε με σιγουριά ότι δεν ενδιαφέρθηκε αρκετά για τα παιδιά του για να έχει μια στοιχειώδη έστω επαφή μαζί τους για δεκαετίες...

Η Έρη όταν είδε τον Αραβαντινό είχε πει πως κάτι της θύμιζε και μετά θυμήθηκε πως τον είχε δει κάποιες φορές στην Αμερική... άρα ενδιαφέρθηκε για την Εριέττα και ηταν σίγουρος πως την είχε αφήσει σε καλά χέρια... όσο για τον Λουκά ο Λουκάς δεν τον έχει δει ακόμα... ίσως αν τον δει κάτι να του θυμίσει... πολύ πιθανόν να περνούσε συχνά απ΄το σπίτι του Βενέτη για να βλέπει το παιδί του... Οπότε ας περιμένουμε να δούμε γιατί σε αυτη τη σειρά όλο εκπλήξεις είμαστε!!

Οπα!!Βρε λες να τον εχει δει ο Λουκας;;Γι αυτο δεν εμφανιστηκε μεχρι τωρα
σ αυτον;;;Δηλ να τον ξερει σαν γνωστο του πατερα του!!Γιατι τι;επιλεκτικα
πηγαινε να δει την Εριεττα;θα μπορουσε να εχει παει καποιες φορες να δει και
τον Λουκα!

Παιδια ξερετε τι εχω σκεφτει;;;;Μηπως ο Αραβαντινος ειχε επαφες με τον πατερα της Νορας;;;;Μεσω της Νορας ο Ευκλειδης παντα ηξερε τα νεα του Λουκα και μια φορα ειχε πει κατι περιεργα στον Ηλια οτι θα βγουν κι αλλα στη φορα και τα συναφη...Επισης αρχισε παλι να αναφερεται σιγα-σιγα με τα τηλεφωνα του Λουκα...Ισως παλι να ειναι ευσεβεις ποθοι επειδη θελω να δω ξανα τον Ευκλειδη στη σειρα!!!!!

Υ.Γ Πω πω κοριτσια φωτια ειστε δεν σας προλαβαινω!!!!! sm
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:52 pm

Kitty έγραψε:Δεν ξέρω τι ανάμειξη είχε και αν είχε καν ο Αραβαντινός με τις υιοθεσίες, το σίγουρο είναι όμως ότι ο Πέτρος ανέλαβε και διεκπαιρέωσε τα πάντα, τη στιγμή που θα μπορούσε να είχε νίψει τας χείρας του και να τα είχε πετάξει τελικά σε ένα ίδρυμα

Ο Πέτρος πιστεύω πως την ΚΡΥΦΗ υιοθεσία των παιδιών την ανέλαβε ναι μεν από τύψεις αλλά κυριως επειδή δεν τον συνέφερε να βγει η όλη ιστορία στο φως! Αν τα παιδιά τα "πεταγε" σε ίδρυμα προφανώς θα ηταν αναγκασμενος να αποκάλυψει την αλήθεια....
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:52 pm

evaki16 έγραψε:
Kitty έγραψε:Για τον Αραβαντινό ξέρουμε με σιγουριά ότι δεν ενδιαφέρθηκε αρκετά για τα παιδιά του για να έχει μια στοιχειώδη έστω επαφή μαζί τους για δεκαετίες...

Η Έρη όταν είδε τον Αραβαντινό είχε πει πως κάτι της θύμιζε και μετά θυμήθηκε πως τον είχε δει κάποιες φορές στην Αμερική... άρα ενδιαφέρθηκε για την Εριέττα και ηταν σίγουρος πως την είχε αφήσει σε καλά χέρια... όσο για τον Λουκά ο Λουκάς δεν τον έχει δει ακόμα... ίσως αν τον δει κάτι να του θυμίσει... πολύ πιθανόν να περνούσε συχνά απ΄το σπίτι του Βενέτη για να βλέπει το παιδί του... Οπότε ας περιμένουμε να δούμε γιατί σε αυτη τη σειρά όλο εκπλήξεις είμαστε!!

Σαφώς και ήξερε ο Αραβαντινός ότι τα παιδιά του ήταν σε καλά χέρια και σαφώς δεν θα μπορούσαν να ζήσουν σαν κανονική οικογένεια από τη στιγμή που θα τον συνελάμβανε η Ιντερπολ. Σαφώς και θα εξακολουθούσαν να μένουν με τους θετούς τους γονείς για χρόνια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είχε δικαίωμα να αφήσει τα παιδιά του να πιστεύουν ότι ήταν νεκρός και να μην τα αφήνει να έχουν καμιά επαφή μαζί του. Σίγουρα τα παιδιά του θα ήθελαν να έχουν μια κάποια σχέση μαζί του, όπως όλα τα υιοθετημένα παιδιά θέλουν να έχουν με του βιολογικούς τους γονείς.
Και σίγουρα δεν είχε κανένα δικαίωμα να αφήσει τον Πέτρο να πιστεύει ότι ήταν νεκρός...και να κουβαλά άδικα το φορτίο ότι έγινε μάρτυρας φόνου.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:54 pm

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα τα ποστ, συμφωνώ με κάποια διαφωνώ με κάποια άλλα... Μου έκανε εντύπωση όμως ένα συγκεκριμένο σχόλιο...

Kitty έγραψε:
το ότι κάποιοι πιπιλάνε σαν καραμέλα τις ψευτοαπόπειρες κατά της Εύας που ούτε νύχι δεν της έσπασαν (αλήθεια οι αληθινές απόπειρες του Στέφανου κατά της Νταίζης ούτε που σχολιάζονται....γιατί βέβαια το θέμα δεν είναι η απόπειρα...αλλά σε ποιόν γίνεται. Αν γίνεται σε κάποιο μέλος της παρέας κάποιοι εξανίστανται...αν γίνεται στον οποιοδήποτε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει).

Γιατί οι απόπειρες κατά της Νταίζης είναι πιο αληθινές από αυτές κατά τις Εύας, ούτε σε εκείνη έσπασε νύχι!!! Razz
Σε κάποιο ποστ σου μίλησες για δύο μέτρα και δυο στάθμα, πιο μετά μίλησες για αντικειμενικότητα, πιο είναι λοιπόν το αντικειμενικό κριτήριο με το οποίο χωρίζεις σε δύο είδη τις απόπειρες;

Στο θέμα του Αραβαντινού δεν έχω διατυπώσει ακόμη ξεκάθαρη άποψη, ας μου πουν πρώτα που ήταν και τι έκανε όλα αυτά τα χρόνια, γιατί αποφάσισε να φύγει και μετά θα σας πω... Πρέπει να βρει πολύ καλή εξήγηση πάντως για το τι τον οδήγησε να εγκαταλείψει τα παιδιά του...
Ο Ρούσσος έκανε τις υιοθεσίες παράνομα γιατί δια της νομίμου οδού χρειάζεται χρόνο, αυτό διάβασα σε κάποιο ποστ, γέγονος... Αλλά γιατί βιαζόταν; Ήθελε να μην αποκαλυφθεί ο φόνος; Ήθελε να γλυτώσει ο ίδιος και η παρέα του; Καμία ανιδιοτέλεια δεν έκρυβε η πράξη τότε... Ίσως αργότερα γνωρίζοντας το Λουκά να μην ήθελε να τον πληγώσει και πάλι όμως αυτό τον δικαιολογεί, δεν τον απαλάσσει από τις ευθύνες του ή από το τίμημα που πρέπει να πληρώσει...

Υ.Γ. Καλέ δεν σας προλαβαίνω!
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν είμαι off topic!!! emmm
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:55 pm

dm10811 έγραψε:Παιδια ξερετε τι εχω σκεφτει;;;;Μηπως ο Αραβαντινος ειχε επαφες με τον πατερα της Νορας;;;;Μεσω της Νορας ο Ευκλειδης παντα ηξερε τα νεα του Λουκα και μια φορα ειχε πει κατι περιεργα στον Ηλια οτι θα βγουν κι αλλα στη φορα και τα συναφη...Επισης αρχισε παλι να αναφερεται σιγα-σιγα με τα τηλεφωνα του Λουκα...Ισως παλι να ειναι ευσεβεις ποθοι επειδη θελω να δω ξανα τον Ευκλειδη στη σειρα!!!!!

Υ.Γ Πω πω κοριτσια φωτια ειστε δεν σας προλαβαινω!!!!! Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 40334

Που το σκέφτηκες αυτό καλε? Ειλικρινά ούτε που μου ΄χε περάσει απ΄το μυαλό!!! όπως είπα όλα είναι πιθανά!!! Για να δούμε τι θα δούμε Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 40499
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:55 pm

dm10811 έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:
evaki16 έγραψε:

Οπα!!Βρε λες να τον εχει δει ο Λουκας;;Γι αυτο δεν εμφανιστηκε μεχρι τωρα
σ αυτον;;;Δηλ να τον ξερει σαν γνωστο του πατερα του!!Γιατι τι;επιλεκτικα
πηγαινε να δει την Εριεττα;θα μπορουσε να εχει παει καποιες φορες να δει και
τον Λουκα!

Παιδια ξερετε τι εχω σκεφτει;;;;Μηπως ο Αραβαντινος ειχε επαφες με τον πατερα της Νορας;;;;Μεσω της Νορας ο Ευκλειδης παντα ηξερε τα νεα του Λουκα και μια φορα ειχε πει κατι περιεργα στον Ηλια οτι θα βγουν κι αλλα στη φορα και τα συναφη...Επισης αρχισε παλι να αναφερεται σιγα-σιγα με τα τηλεφωνα του Λουκα...Ισως παλι να ειναι ευσεβεις ποθοι επειδη θελω να δω ξανα τον Ευκλειδη στη σειρα!!!!!

Υ.Γ Πω πω κοριτσια φωτια ειστε δεν σας προλαβαινω!!!!! sm

Thumbs up πολυ ωραια η σκεψη σου Δημητρα!!Θα μπορουσε να ειναι ετσι!Θυμασαι
καποια στιγμη που ο Ευκλειδης ειχε πει στην Στελλα,οτι αυτη νομιζε οτι τα ταξιδια
που εκανε στην Αθηνα ηταν για δουλειες;;;;Βρε λες να ειναι ανακατεμενος και ο
κυριος εξισωση;;;;;

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:56 pm

ΣΨ1 έγραψε:Ειναι πολυ βασικο να μαθουμε γιατι αφησε τα παιδια του στα χερια καποιων αλλων.Γιατι πια ειναι σιγουρο οτι αυτος που αποφασισε τα παιδια του να τα μεγαλωσει το ενα ο Χατζηβασιλειου και το αλλο ο Βενετης,δεν ειναι ο Ρουσος ,αλλα ο ιδιος ο Αραβαντινος.
Θα μπορουσε να τον ειχαν πυροβολησει ,απλα να τον τραυματισαν,αλλα δεν μου κολαει το παρακατω.Πιστευω πως υπαρχει λογος και δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα.
Το οτι αφησε τον Ρουσο στην τυχη του και δεν τον βοηθησε ,οταν επαθε εμφραγμα ,σημαινει οτι τον μισει θανασιμα!Γιατι ομως;;;;;
Γιατί τα άφησε στα χέρια κάποιων άλλων, νομίζω ότι είναι προφανές. Επειδή τον κυνηγούσε η Interpol. Ακόμα κι αν προσπαθούσε να εξαφανιστεί μαζί με τα παιδιά, απλά θα έκανε τη ζωή τους δύσκολη, και σίγουρα αργά ή γρήγορα θα τον έπιαναν και τα παιδιά θα κατέληγαν σε ίδρυμα. Τουλάχιστον έτσι ήξερε ότι θα ήταν με ανθρώπους που μπορούσαν να τους προσφέρουν πολλά.

Δεν είμαι σίγουρη ότι ο Αραβαντινός ήταν αυτός που επέλεξε να πάνε τα παιδιά το ένα στον Χατζηβασιλείου και το άλλο στον Βενέτη. Αν είχε τραυματιστεί σοβαρά, μέχρι να συνέλθει και να μάθει τι είχε γίνει, το πιο πιθανό είναι ότι οι υπόλοιποι, που τον θεωρούσαν νεκρό, είχαν τακτοποιήσει ήδη το θέμα των υιοθεσιών. Αν όντως το γνώριζε και επέλεξε μόνος του να χωριστούν, σίγουρα ήταν μεγάλο λάθος. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι γιατί ο Χατζηβασιλείου, που ήξερε την αλήθεια και είχε και την οικονομική δυνατότητα, δεν πήρε και τα δύο παιδιά για να μεγαλώσουν μαζί... Βέβαια μάλλον δεν κρύβεται τίποτα σε αυτό και η απάντηση είναι απλή: γιατί δεν το σκέφτηκαν οι σεναριογράφοι, αφού αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε και η ιστορία...

Δεν νομίζω ότι μισεί μόνο το Ρούσσο, μάλλον μισούσε και τους υπόλοιπους, μόνο που πια έχουν πεθάνει. Υποθέτω ότι τους θεωρεί υπεύθυνους για όσα του συνέβησαν... Γιατί μπορεί κι εκείνος να ήταν πλαστογράφος και να ήταν στη συμμορία, αλλά από ένα σημείο και μετά για αυτά που έγιναν, και οδήγησαν τον ίδιο να κρύβεται από την Interpol και τα παιδιά σε διαφορετικές οικογένειες, μάλλον οι άλλοι ευθύνονται περισσότερο...

Edit: Βέβαια είναι γεγονός ότι τόσα χρόνια δεν είχε εμφανιστεί, ούτε για να εκδικηθεί, ίσως γιατί έβλεπε ότι τα παιδιά του ήταν καλά και ότι ο Ρούσσος βοηθούσε το Λουκά. Όταν όμως ο Ρούσσος στράφηκε εναντίον τους και ο Αραβαντινός κατάλαβε ότι θα αποκαλύπτονταν όλα, εμφανίστηκε για να τα βοηθήσει.

Υ.Γ. Συγγνώμη για το off topic.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nefelik στις Κυρ Νοε 13, 2011 12:09 am, 1 φορά

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 11:58 pm

ΣΨ1 έγραψε:
nefelik έγραψε:Όντως, ο Αραβαντινός ζωγράφιζε πλαστά έργα τέχνης, τα οποία πουλούσε η υπόλοιπη συμμορία που είχε αναλάβει την επιχείρηση, μεταξύ των οποίων και ο Ρούσσος. Το γιατί τον αναζητούσε η Interpol, ενώ αυτός ήταν το μικρότερο ψάρι που απλά ζωγράφιζε πίνακες, και δεν αναζητούσε τους υπόλοιπους που έτρεχαν την επιχείρηση, μου φαίνεται αρκετά προφανές. Γιατί από τη στιγμή που είχαν πρόσβαση στους πλαστούς πίνακες ήταν πιο εύκολο με τη βοήθεια ειδικών να βρουν ποιο πρόσωπο τους είχε ζωγραφίσει. Τι έκανε ο Αραβαντινός γι’ αυτό και τι έκαναν οι υπόλοιποι της παρέας, θα το μάθουμε προσεχώς...

Το γιατί δεν είχε επαφή με τα παιδιά του δεν το ξέρουμε, περιμένουμε να το μάθουμε και υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. Αυτό που ξέρουμε όμως είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια φρόντιζε να μαθαίνει νέα τους. Πιθανολογώ ότι ίσως να μην ήθελε να εμφανιστεί για να μην αναστατώσει τη ζωή τους, ενώ έβλεπε ότι και τα δύο ήταν μια χαρά. Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, πάντως ένας πατέρας ίσως να μπορούσε να σκεφτεί κι έτσι. Για μένα το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι χώρισαν τα παιδιά και μεγάλωσαν χωρίς να γνωρίζουν το ένα την ύπαρξη του άλλου (και μάλιστα ότι ο Λουκάς δεν ήξερε καν ότι είναι υιοθετημένος), όχι το αν είχαν επαφή με έναν πατέρα που δεν μπορούσε να τους προσφέρει και τίποτα. Πάντως όταν είδε ότι έμπλεξαν τα πράγματα, ανέλαβε δράση και προσπαθεί να τα βοηθήσει...

Πώς γίνεται να ξέρουμε ότι θα πυροβολούσε την Αντιγόνη και όχι ότι ήθελε να την εκφοβίσει, ενώ για τη Νταίζη ξέρουμε ότι ήθελε μόνο να εκφοβίσει την Εύα και όχι να τη σκοτώσει; Εγώ είδα ότι ο Αραβαντινός ήθελε απλά να τρομοκρατήσει την Αντιγόνη για να πουλήσει την Εδέμ. Και με την ίδια λογική που χρησιμοποιούμε στην περίπτωση της Νταίζης και της Εύας, αν ο Αραβαντινός ήθελε να σκοτώσει την Αντιγόνη πριν ή μετά την πώληση της Εδέμ, πολύ απλά, θα το είχε κάνει. Όπως κι αν ήθελε να σκοτώσει το Ρούσσο θα το είχε κάνει. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι τον άφησε να πεθάνει, αν ο Ρούσσος πέθαινε θα πέθαινε από έμφραγμα, όχι επειδή θα είχε προκαλέσει το θάνατό του ο Αραβαντινός. Εκτός κι αν το γεγονός ότι εμφανίστηκε μπροστά του θεωρείται απόπειρα δολοφονίας... Πάντως το γεγονός ότι ο Ρούσσος μόλις τον είδε έπαθε έμφραγμα μάλλον σημαίνει ότι κρύβει πολλά ακόμα...

Επίσης, το γεγονός ότι ο Αραβαντινός συνεργάζεται με τον Παναγιώτη, τον οποίο διεφθαρμένο αστυνομικό δεν τον λες σε καμία περίπτωση, μου δείχνει ότι πρέπει να περιμένουμε γιατί υπάρχουν πολλά ακόμα δεν γνωρίζουμε...

Thumbs up συμφωνω nefelik!!To οτι συνεργαζεται με τον Παναγιωτη ειναι και το
Κι εγώ συμφωνώ και με τις δυο σας. Nefelik, έχεις πάντα έναν πολύ μεθοδικό τρόπο σκέψης και διάρθρωσης των επιχειρημάτων σου! Πάντως όταν ένας αστυνομικός συνεργάζεται με έναν παράνομο, σχεδόν πάντα το κάνει γιατί θεωρεί ότι πίσω από αυτόν κρύβονται κάποιοι άλλοι που έχουν κάνει πολύ χειρότερα και θέλει να τους ξεσκεπάσει...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:04 am

ΣΨ1 έγραψε: Thumbs up πολυ ωραια η σκεψη σου Δημητρα!!Θα μπορουσε να ειναι ετσι!Θυμασαι
καποια στιγμη που ο Ευκλειδης ειχε πει στην Στελλα,οτι αυτη νομιζε οτι τα ταξιδια
που εκανε στην Αθηνα ηταν για δουλειες;;;;Βρε λες να ειναι ανακατεμενος και ο
κυριος εξισωση;;;;;

Ωχ σωστα αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!!!Ισως οταν ερχοταν Αθηνα να συναντουσε τον Αραβαντινο και να του ελεγε τα παντα σχετικα με τη ζωη του Λουκα και τα νεα του!!!!!!
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:09 am

roria έγραψε:
fay έγραψε:roria, από όσο θυμάμαι ο Στέφανος αρχικά απείλησε τη Νταίζη με όπλο μέσα στο σπίτι της (δηλαδή του Λουκά το σπίτι) όταν έμαθε για τις απόπειρες κατά της Εύας και του παιδιού του. Να την πνίξει στην πισίνα πήγε όταν τη θεωρούσε υπεύθυνη για την απαγωγή και ενώ είχε μάθει πλέον ότι είναι αδελφή του.
Σε ευχαριστώ πολύ, καλή μου.Άρα την απόπειρά του αυτή κατακριτέα μπορεί να τη χαρακτηρίσει κανείς, εν ψυχρώ όμως δεν έγινε και δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τις δολοφονικές απόπειρες της Νταίζης (εξαιρώ εκείνη εναντίον της Αντιγόνης, γιατί υπό μία έννοια με την Αντιγόνη η Νταίζη πάντα θα βρίσκεται εν θερμώ) ούτε φυσικά με τη δολοφονική απόπειρα της Μελίτας εναντίον της Εριέττας. Αυτές έγιναν όντως εν ψυχρω.
Για τον Αραβαντινό νομίζω πως η επιφυλακτικότητα που υπάρχει είναι όχι επειδή κάποιος θέλει να τον δικαιολογήσει (γιατί άλλωστε; ), αλλά επειδή δεν έχουμε ακόμα στη διάθεσή μας επαρκή δεδομένα για να τον κρίνουμε. Δεν ξέρουμε όχι απλώς τις ψυχικές καταστάσεις και τα διλήμματα, αλλά ούτε καν τα γεγονότα εκείνης της νύχτας ή τα κατοπινά. Μπορεί να είναι ίδιος και χειρότερος με το Ρούσσο, μπορεί όχι. Από εδώ και μπρος νομιζω ότι θα φωτιστεί η ιστορία του και θα μάθουμε.

Συμφωνώ ότι ο Στέφανος αντέδρασε και στις δύο περιπτώσεις εν θερμώ, όπως και στην περίπτωση του απαγωγέα που τον πυροβόλησε και μετά τον άφησε να φύγει χωρίς να σκεφτεί τις συνέπειες και όπως είδαμε έμπλεξε και ο ίδιος μετά. Όσο για τον Αραβαντινό νομίζω ότι σύντομα θα μάθουμε τι μέρος του λόγου είναι. Κάποια συμφορουμίτισσα, η nefelik νομίζω, ανέφερε ότι δύο επεισόδια αργότερα όπως είδαν στο Μέγκα Κύπρου θα αποκαλυφθεί ο λόγος που άφησε τα παιδιά του κι εξαφανίστηκε. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι κάτι εξαιρετικά σοβαρό γιατί δε μπορώ ακόμη να του δώσω ελαφρυντικά. Η εγκατάλειψη είναι εγκατάλειψη και δυο αδέλφια μεγάλωσαν χωριστά, οπότε οφείλουν να δώσουν μια πολύ πειστική εξήγηση.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:10 am

evaki16 έγραψε:
Kitty έγραψε:Δεν ξέρω τι ανάμειξη είχε και αν είχε καν ο Αραβαντινός με τις υιοθεσίες, το σίγουρο είναι όμως ότι ο Πέτρος ανέλαβε και διεκπαιρέωσε τα πάντα, τη στιγμή που θα μπορούσε να είχε νίψει τας χείρας του και να τα είχε πετάξει τελικά σε ένα ίδρυμα

Ο Πέτρος πιστεύω πως την ΚΡΥΦΗ υιοθεσία των παιδιών την ανέλαβε ναι μεν από τύψεις αλλά κυριως επειδή δεν τον συνέφερε να βγει η όλη ιστορία στο φως! Αν τα παιδιά τα "πεταγε" σε ίδρυμα προφανώς θα ηταν αναγκασμενος να αποκάλυψει την αλήθεια....

Κάνεις λάθος. Τη δολοφονία του Αραβαντινού την ήξεραν μόνο τα μέλη της παρέας και κανείς από αυτούς δεν θα μιλούσε για το τι πραγματικά έγινε. Το υποτιθέμενο πτώμα του Αραβαντινού ''θάφτηκε'' κρυφά και κανείς δεν το έψαξε. Δεν υπήρχε τρόπος να βρει η αστυνομία την αλήθεια από τη στιγμή που κανείς από την παρέα δεν θα μιλούσε για αυτό οπότε δεν είχε κάτι να φοβηθεί ο Πέτρος. Ούτε και καμιά υποχρέωση είχε να φροντίσει για τα παιδιά-δεν ήταν συγγενής και κανείς δεν θα του ζητούσε ευθύνες. Ασφαλώς και θα μπορούσε να τα είχε παραδώσει και σε ίδρυμα, φτιάχνοντας πλαστά στοιχεία , η απλά δηλώνοντας πλήρη άγνοια για την ταυτότητά τους και ασφαλώς θα μπορούσαν να είχαν υιοθετηθεί από ρεμάλια σαν και αυτά που πήραν την Νταίζη. Ασφαλώς και θα μπορούσε να τα είχε αφήσει και στο δρόμο ακόμα να ζητιανεύουν για να ζήσουν.

Το γεγονός ότι ο Πέτρος ένιωθε τύψεις για κάτι που δεν έκανε ο ίδιος, αλλά ο Λαζαρίδης, είναι προς τιμή του και δείχνει ευαισθησίες. Το γεγονός ότι φρόντισε τα παιδιά και ειδικά το Λουκά που τον είχε και από κοντά να μεγαλώσουν σωστά, είναι ακόμα περισσότερο προς τιμή του. Έκανε ό,τι θα έπρεπε να είχε κάνει ο Αραβαντινός.

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:17 am

Νομίζω οτι η Εριέττα ηταν σε μια ηλικία που ήξερε το όνομα της . Δηλαδή, αν κρίνουμε απο τον Λουκά που πρέπει να ήταν γύρω στα 2 (σύμφωνα με το βιντεο του εφιάλτη), αρα η Εριέττα πρέπει να ήταν γύρω στα 4.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλα εγώ στα 4 μου ήξερα απέξω το ονοματεπώνυμο μου.

Αν λοιπόν βρισκόταν ξαφνικά δύο παιδάκια χωρίς γονείς, δεν θα έψαχνε η αστυνομία ποια είναι ή ποιοι είναι και που οι γονείς τους, πριν δοθούν στο ορφανοτροφείο? Αν γινόταν αυτό, το λιγότερο που θα έκαναν ήταν μια ερευνα για τους γονείς τους, σωστά?..

Αρα, η παρέα για αρχή έπρεπε να το αποφύγει αυτό. Εκ των πραγμάτων λοιπόν, ο Ρούσσος, ως δικηγόρος, έπρεπε να φροντίσει να υιοθετηθούν,ώστε να μην ψάξει η αστυνομία για αυτά...

Εγώ δεν αμφισβητώ οτι τον Λουκά τον αγάπησε στην πορεία, αλλα δεν μπορώ επίσης να κλείσω τα μάτια μου, στο κίνητρο της αρχικής του πράξης. Δεν έγινε για να σώσει (μόνο) τα παιδιά, αλλα και το ίδιο του το τομάρι.

Σε αυτό θα συμφωνήσω με την Clarabelle. Και ο Λουκάς αλλα και ο Ρούσσος απο την πλευρά τους έχουν τα δίκια τους, αλλα και οι δύο φέρονται εγωιστικά.

Αγάπησε τρείς, γ...αργάλησε τρείς, μαγείρεψε για τρεις, και να γκαστρώσει μόνο δύο??
Επεισόδιο 606 - Ημερομηνία 11-11-2011 - Σελίδα 7 13379 Στεφανε βάλε μπρος μην μείνει παραπονεμένη καμία!
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:23 am

Καρ-Mik έγραψε:Νομίζω οτι η Εριέττα ηταν σε μια ηλικία που ήξερε το όνομα της . Δηλαδή, αν κρίνουμε απο τον Λουκά που πρέπει να ήταν γύρω στα 2 (σύμφωνα με το βιντεο του εφιάλτη), αρα η Εριέττα πρέπει να ήταν γύρω στα 4.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλα εγώ στα 4 μου ήξερα απέξω το ονοματεπώνυμο μου.
Για τα δικά μου δε θυμάμαι αλλά αν κρίνω από τις ξαδέρφες μου έχεις δίκιο!!!
Καρ-Mik έγραψε:Αν λοιπόν βρισκόταν ξαφνικά δύο παιδάκια χωρίς γονείς, δεν θα έψαχνε η αστυνομία ποια είναι ή ποιοι είναι και που οι γονείς τους, πριν δοθούν στο ορφανοτροφείο? Αν γινόταν αυτό, το λιγότερο που θα έκαναν ήταν μια ερευνα για τους γονείς τους, σωστά?..
Λογικά ναι! Εξαρτάται βέβαια από το πως θα παρέδιδαν τα παιδιά στο ορφανοτροφείο, θα ήταν λίγο δύσκολο να τα αφήσουν στα σκαλιά...
Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να δηλώσει συγγενής και πως δεν μπορεί να τα φροντίσει κι έτσι να τα αφήσει στο ίδυμα και πάλι όμως υπήρχε η πιθανότητα να κινήσει υποψίες!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την edem4ever στις Κυρ Νοε 13, 2011 12:25 am, 1 φορά
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:25 am

fay έγραψε:Όσο για τον Αραβαντινό νομίζω ότι σύντομα θα μάθουμε τι μέρος του λόγου είναι. Κάποια συμφορουμίτισσα, η nefelik νομίζω, ανέφερε ότι δύο επεισόδια αργότερα όπως είδαν στο Μέγκα Κύπρου θα αποκαλυφθεί ο λόγος που άφησε τα παιδιά του κι εξαφανίστηκε. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι κάτι εξαιρετικά σοβαρό γιατί δε μπορώ ακόμη να του δώσω ελαφρυντικά. Η εγκατάλειψη είναι εγκατάλειψη και δυο αδέλφια μεγάλωσαν χωριστά, οπότε οφείλουν να δώσουν μια πολύ πειστική εξήγηση.
Δεν θα αποκαλυφθεί ο λόγος που τα άφησε, αλλά μια λεπτομέρεια που εγώ δεν τη θεωρώ ασήμαντη. Σίγουρα όμως υπάρχουν και πολλά ακόμα που θα αποκαλυφθούν αργότερα και ίσως κάποια μυστικά να μην αποκαλυφθούν και ποτέ...

Σπόιλερ:
Συγκεκριμένα ο Αραβαντινός λέει ότι όταν έμαθε ότι τον κυνηγούσε η Interpol παρακαλούσε τους υπόλοιπους να σταματήσουν, αλλά αυτοί ήθελαν να συνεχίσουν γιατί έβγαζαν πάρα πολλά χρήματα. Και προφανώς, υποθέτω εγώ, μια και ο Αραβαντινός ήταν αυτός που πλαστογραφούσε τους πίνακες και χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε η επιχείρηση, δεν θα τον άφηναν να σταματήσει έτσι απλά (υπήρχαν και δύο παιδιά, οπότε δεν θα τους ήταν και δύσκολο να βρουν... πειστικά επιχειρήματα). Σίγουρα και ο Αραβαντινός ήταν λαμόγιο, αλλά όταν αυτό το λαμόγιο αποφασίζει να αλλάξει ζωή και οι άλλοι δεν τον αφήνουν, τότε ποιος είναι μεγαλύτερο λαμόγιο; Απ’ ότι κατάλαβα δεν συναντήθηκαν εκείνο το βράδυ μόνο για να τους πει ότι τον είχαν ρίξει, αλλά κυρίως για να τους ζητήσει να σταματήσουν. Έγινε η ιστορία με τον πυροβολισμό και από εκεί άρχισαν όλα... Πάντως σχετικά με τον πυροβολισμό και το λόγο που πυροβόλησε ο Λαζαρίδης, επειδή αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε κι αυτό, νομίζω ότι ο Ρούσσος τους είχε πει την αλήθεια...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:27 am

edem4ever έγραψε:
Λογικά ναι! Εξαρτάται βέβαια από το πως θα παρέδιδαν τα παιδιά στο ορφανοτροφείο, θα ήταν λίγο δύσκολο να τα αφήσουν στα σκαλιά...
Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να δηλώσει συγγενείς και πως δεν μπορεί να τα φροντίσει κι έτσι να τα αφήσει στο ίδυμα και πάλι όμως υπήρχε η πιθανότητα να κινήσει υποψίες!
Aκόμα και στα σκαλιά να τα παρέδιδαν, το πρώτο πράγμα που θα έκανε το ορφανοτροφείο είναι να καλέσει την αστυνομία.
Αν κάποιος δήλωνε συγγενής ποιος θα ήταν? Ο Ρούσσος?Ποιος? Και ως τι θα άφηνε τα παιδιά στο ορφανοτροφείο.?

Το θέμα ήταν τα παιδιά να μην περάσουν μέσω ορφανοτροφείου, γιατί τότε θα έψαχνε η αστυνομία τους γονείς τους, και μπορεί να φθάνανε και στην παλιά παρέα.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από Kitty Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:27 am

nefelik έγραψε:
Γιατί τα άφησε στα χέρια κάποιων άλλων, νομίζω ότι είναι προφανές. Επειδή τον κυνηγούσε η Interpol. Ακόμα κι αν προσπαθούσε να εξαφανιστεί μαζί με τα παιδιά, απλά θα έκανε τη ζωή τους δύσκολη, και σίγουρα αργά ή γρήγορα θα τον έπιαναν και τα παιδιά θα κατέληγαν σε ίδρυμα. Τουλάχιστον έτσι ήξερε ότι θα ήταν με ανθρώπους που μπορούσαν να τους προσφέρουν πολλά.

Δεν είμαι σίγουρη ότι ο Αραβαντινός ήταν αυτός που επέλεξε να πάνε τα παιδιά το ένα στον Χατζηβασιλείου και το άλλο στον Βενέτη. Αν είχε τραυματιστεί σοβαρά, μέχρι να συνέλθει και να μάθει τι είχε γίνει, το πιο πιθανό είναι ότι οι υπόλοιποι, που τον θεωρούσαν νεκρό, είχαν τακτοποιήσει ήδη το θέμα των υιοθεσιών. Αν όντως το γνώριζε και επέλεξε μόνος του να χωριστούν, σίγουρα ήταν μεγάλο λάθος. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι γιατί ο Χατζηβασιλείου, που ήξερε την αλήθεια και είχε και την οικονομική δυνατότητα, δεν πήρε και τα δύο παιδιά για να μεγαλώσουν μαζί... Βέβαια μάλλον δεν κρύβεται τίποτα σε αυτό και η απάντηση είναι απλή: γιατί δεν το σκέφτηκαν οι σεναριογράφοι, αφού αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε και η ιστορία...

Δεν νομίζω ότι μισεί μόνο το Ρούσσο, μάλλον μισούσε και τους υπόλοιπους, μόνο που πια έχουν πεθάνει. Υποθέτω ότι τους θεωρεί υπεύθυνους για όσα του συνέβησαν... Γιατί μπορεί κι εκείνος να ήταν πλαστογράφος και να ήταν στη συμμορία, αλλά από ένα σημείο και μετά για αυτά που έγιναν, και οδήγησαν τον ίδιο να κρύβεται από την Interpol και τα παιδιά σε διαφορετικές οικογένειες, μάλλον οι άλλοι ευθύνονται περισσότερο...

Edit: Βέβαια είναι γεγονός ότι τόσα χρόνια δεν είχε εμφανιστεί, ούτε για να εκδικηθεί, ίσως γιατί έβλεπε ότι τα παιδιά του ήταν καλά και ότι ο Ρούσσος βοηθούσε το Λουκά. Όταν όμως ο Ρούσσος στράφηκε εναντίον τους και ο Αραβαντινός κατάλαβε ότι θα αποκαλύπτονταν όλα, εμφανίστηκε για να τα βοηθήσει.

Υ.Γ. Συγγνώμη για το off topic.

Ας μην ξεχνάμε ότι η παρέα του τότε δεν ήταν και ακριβώς κολλητοί.....είχε πάει ο ένας με τη γυναίκα του άλλου.... Ο Λύτρας χρησιμοποίησε την Αντιγόνη για να πάρει την περιουσία του Λαζαρίδη....Ο Ρούσσος μαζί με το Λύτρα (νομίζω ήταν και ο Μάνος μπλεγμένος στην υπόθεση) φόρτωσαν ένα πλαστό πίνακα στην Αντιγόνη και την έκλεισαν φυλακή.....συνεργάτες ήταν απλά και είχε ανάγκη ο ένας τον άλλο για κάποιο διάστημα και σε κάποιο βαθμό.

Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.

Παρά τις διαφορές τους, οι Βενέτης-Χατζηβασιλείου ήθελαν να μεγαλώσουν τα παιδιά και προφανώς έκαναν καλή δουλειά...πάντα με την επίβλεψη και τη βοήθεια του Ρούσσου.

Αυτό που ίσως έχει ξεχαστεί είναι ότι ο Βενέτης ζήτησε από τον Ρούσσο να μην πει ποτέ την αλήθεια στο Λουκά.
Κάτι που δεν έδειξε να έχει καμιά σημασία για το Λουκά. Άραγε αν ζούσε ακόμα ο Βενέτης, θα είχε κάνει και σε αυτόν μήνυση ο Λουκάς; scratch

Kitty
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:30 am

Να κάνω μια παρατήρηση που είναι λίγο off topic; Πρώτη φορά σ΄αυτή τη σεζόν γεμίζουν τόσες σελίδες στο σχολιασμό επεισοδίου. Κι έχουμε και την Κυριακή μπροστά μας και τη μισή Δευτέρα. Τελικά μάλλον ήταν πολύ καλό το επεισόδιο.
Τέλος off topic, στο θέμα μας τώρα. ))
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:32 am

fay έγραψε:Να κάνω μια παρατήρηση που είναι λίγο off topic; Πρώτη φορά σ΄αυτή τη σεζόν γεμίζουν τόσες σελίδες στο σχολιασμό επεισοδίου. Κι έχουμε και την Κυριακή μπροστά μας και τη μισή Δευτέρα. Τελικά μάλλον ήταν πολύ καλό το επεισόδιο.
Τέλος off topic, στο θέμα μας τώρα. ))
Eγω δεν το είδα sisi sisi sisi

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:32 am

Kitty έγραψε:

Ότι τα παιδιά θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει σε ίδρυμα/ορφανοτροφείο ήταν σίγουρο. Ένα καλαθάκι θα άφηνε ο Πέτρος απεξω και τελείωσε....άντε να έδινε και πλαστά στοιχεία για να τηρήσει τους τύπους.
Εδώ το έκανε με μεγάλη ευκολία η Αντιγόνη στην Νταίζη που ήταν και μάνα της.
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τετράχρονο σε καλαθάκι; Την Νταίζη την εγκατέλειψαν βρέφος!
Kitty έγραψε:Παρά τις διαφορές τους, οι Βενέτης-Χατζηβασιλείου ήθελαν να μεγαλώσουν τα παιδιά και προφανώς έκαναν καλή δουλειά...πάντα με την επίβλεψη και τη βοήθεια του Ρούσσου.
Πως επέβλεπε ο Ρούσσος τον Χατζηβασιλείου στην Αμερική και το Βενέτη στην επαρχία;

Βάσω, αλήθεια θα καλούσαν την αστυνομία; Έχω μείνει στις ταινίες εγώ!!! sisi Συμφωνώ πάντως, οι υιοθεσίες "έπρεπε" να γίνουν παράνομα, δεν γινόταν αλλιώς!
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:34 am

Kitty έγραψε:Η Μελίτα πυροβόλησε εν ψυχρώ.
Όπως εν ψυχρώ θα πυροβολούσε και ο Αραβαντινός.
Όπως εν ψυχρώ πήγε να δολοφονήσει η Νταίζη την μάνα της και τον Μπέλλο.
Όπως εν ψυχρώ πήγε να σκοτώσει ο Στέφανος την Νταίζη.

Αλλο πυροβολησε αλλο θα πυροβολουσε!!!!!!Εχει τεραστια διαφορα!!!!!!!Επισης ο Στεφανος δεν πηγε εν ψυχρω αλλα εν θερμω!!!!Μη σου πω πιο θερμω δεν ειχε!!!!!!Στο σπιτι του Λουκα ηταν πεπεισμενος οτι εκανε αποπειρες εναντια στο αγεννητο παιδι του!!!Και ειχε και δικιο!!!!Και στο σπιτι της μανας του πιστευε οτι για δευτερη φορα εκανε αποπειρα εναντιον του αγεννητου παιδιου του και οτι μαλιστα τα καταφερε!!!!Εκει βεβαια μαλλον ειχε αδικο αλλα η Νταιζη ειχε πολλους λογους να φαινεται υποπτη!!!!!!!

Συμφωνώ ότι ο χαρακτήρας της Νταίζης αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε...παρουσιάστηκε αρχικά ως μια λαική γυναίκα της νύχτας, παλιός έρωτας του Λουκά και εν συνεχεία πικραμένη κατίνα που κοιτούσε να αποσπάσει όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από τον Λουκά με πρόσχημα του παιδί της, αλλά με πραγματικό κίνητρο να τον εκδικηθεί που την παράτησε για τη Νόρα. Ως εκεί ήταν απλά ενοχλητική.

Συμφωνω οτι τοτε η Νταιζη ηταν ενοχλητικοτατη!!!Μου την εσπαγε απιστευτα!!!Αλλα να σου πω κατι...Και σου το λεω εγω που πρωτιστως συμπαθω Νορα και Λουκα και μετα τη παρεα γενικα...Αν ειχε κανει μονο αυτο δεν θα ειχα προβλημα να δω μια μεταστροφη της ειλικρινα!!!!Αν γινοταν σωστα ισως να ειχε και ενδιαφερον!!!!Αλλα οι αποπειρες κατα της Ευας για μενα ηταν η σταγονα που ξεχιλεισε το ποτηρι...Ισως να φταιει που ηταν η πρωτη φορα που βλεπαμε τη Νταιζη να κανει κατι τοσο αποτροπαιο...Οκ γυναικουλα ειναι εκμεταλλευτηκε το παιδι της με οσους τροπους υπαρχουν,εκανε μηχανορραφιες για να παντρευτει εναν αντρα που δεν αγαπουσε και ηξερε οτι ειναι ερωτευμενος με αλλη αλλα τιποτα απο αυτα δεν ηταν αποπειρα δολοφονιας κατα εγκυου!!!!!Για αυτο ισως να επιμενουμε γιατι εκει μπαινει η διαχωρηστικη γραμμη...

Και ναι, δεν σεβάστηκε τη σχέση του Λουκά με τη Νόρα, ούτε όμως η Νόρα μπορώ να πω ότι σεβάστηκε τη σχέση του Λουκά με την Νταίζη όσο ήταν μαζί της.

Μα τι λεμε;;;;;Αν μιλας για πριν φυγει η Νταιζη οταν ηταν να παντρευτουν και η Νορα ηταν αντιθετη...Δεν πηγανε τη Νταιζη και πιστευε οτι ηταν ακαταλληλη για τον Λουκα...Δεν εκανε κατι παραλογο παρα ειπε τη γνωμη της στον κολλητο της στον οποιο οφειλει να λεει παντα την αληθεια ακομα κι αν τον πληγωνει ή τον ενοχλει για να του δειξει το σωστο...Ετσι κανουν οι πραγματικοι φιλοι!!!!Περα ομως απο το να πει τη γνωμη της δεν εκανε τιποτα αλλο για να τους χωρισει ή για να μπει αναμεσα τους!!!Αν μιλας για τη περιοδο αφου επεστρεψε η Νταιζη ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ και με το παραπανω οχι μονο να πει τη γνωμη της αλλα να κανει τα αδυνατα δυνατα για να τον προστατευσει!!!!!Να κανει ο,τι περναει απο το χερι της για να μην ξαναπληγωθει ο φιλος της!!!!Μετα μπηκε στη μεση και το ερωτικο βεβαια αλλα οι προθεσεις ηταν παντα οι ιδιες...Να προστατευσει τον Λουκα...Οποτε καλα εκανε και δεν σεβαστηκε μια σχεση απο την αρχη ηταν προβληματικη γεματη μυστικα και χωρις αγαπη...Η Νταιζη ποτε δεν αγαπησε τον Λουκα και πιστευω οτι και ο Λουκας περισσοτερο ενθουσιασμενος ηταν μαζι της παρα ερωτευμενος...Και μετα μιλησαν τα απωθημενα του και μονο...

Το μεγαλύτερο φάουλ ήταν για μένα ότι δεν έδειξαν περισσότερο τη σχέση του Οδυσσέα με την Νταίζη. Την πέρασαν στα ψιλά που λέμε και δε φάνηκε γιατί δεν μπόρεσε ποτέ να δεθεί μαζί του αλλά παρόλα αυτά τον θεωρούσε καλό για το παιδί της.

Τιποτα δεν τον θεωρουσε...Ουτε εκει υπηρχε ουσιαστικη σχεση γιατι δεν υπηρχε αγαπη!!!!Ουτε την ενοιαζε αν ειναι καταλληλος πολυ απλα γιατι δεν ειχε χρονο να το σκεφτει!!!Για να καταφερει να περασει το παιδι για δικο του επρεπε να τα κανει ολα πολυ γρηγορα και να τον παγιδευσει οτι και καλα ειναι εγκυος στο παιδι του και να τον παντρευτει...Και μετα που ο Οδυσσεας σκοτωνοταν στη δουλεια για να τους φροντισει αυτη λεει εβλεπε τις πορτες και σκεφτοταν τη μεγαλη καριερα που της στερουσε το εμποδιο(οπου εμποδιο βλεπε Αρης)...Και εφυγε και τη βρηκε τη μεγαλη καριερα...Δε δεθηκε μαζι του γιατι δεν την ενοιαζε ουτε η αγαπη του ουτε η φροντιδα του...

Μπήκε για τα καλά στο σκοτεινό μονοπάτι όταν αποφάσισαν να την κάνουν κόρη της Αντιγόνης. Και εκεί προσπάθησαν να δείξουν ότι δεν αγάπησε τον Λουκά όπως αγάπησε τον Χρήστο, γιατί ο Λουκάς δεν περίμενε να ακούσει την δική της εκδοχή και την παράτησε.

Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν αγαπησε κανεναν διοτι ειναι συναισθηματικα αναπηρη...Δε νομιζω οτι προσπαθησαν να δειξουν οτι δεν αγαπησε τον Λουκα οπως τον Χρηστο επειδη δεν περιμενε να ακουσει την εκδοχη της και αν το εκαναν ειναι τελειως αβασιμο...Λογικο ηταν να αντιδρασει ετσι!!!Για χαρη του παιδιου ομως η Νταιζη επρεπε να επιμεινει...Οταν την εβλεπε εγκυο θα καθοταν να του μιλησει οπωσδηποτε!!!!!!Και τοτε θα τη παντρευοταν οπωσδηποτε!!!!

Νομίζω ότι αν δεν υπήρχε το συνεχές μοιρολόι της Νταίζης και η συνεχής της ανάγκη να αποδεικνύει σε όλους πόσο έξυπνη είναι (για να αισθάνεται έτσι σημαντική και να δείχνει δυνατή μπροστά σους άλλους) θα μπορούσαν κάποιοι να την βρούν ενδιαφέρουσα ως κακιά στο σίριαλ....οι σκοτεινοί ρόλοι έχουν ενδιαφέρον όταν παρουσιάζονται σωστά. Στην περίπτωση της Νταίζης ενω γίνεται προσπάθεια να ειπωθούν κάποια σημαντικά πράγματα, είναι τόσο έντονο το μοιρολόι και η αλαζονεία που χαρακτηρίζουν την Νταίζη, που καταντά κουραστική.

Σε αυτο συμφωνω...Ειναι πολυ κουραστικη!!!Επισης δεν πειθει κανεναν οταν και καλα μετανιωνει και καπακι απειλει...Θυμαμαι μια σκηνη που πηγαινει στο γραφειο της Νορας και πετυχαινει εκει και τη Μελιτα...Αφου τις βριζει και τις δυο και τις απειλει κατεβαινει κατω και πεφτει πανω στη Στελλα η οποια αγνοωντας την σκηνη που εχει εκτυλιχθει νωριτερα(βεβαια και να της το ελεγαν δεν θα το πιστευε) τη χαϊδευει στα μαλλια και η Νταιζη συγκινειται απυθμενα(απο τις γελοιοδεστερες σκηνες που εχω δει)...Εγω λοιπον δεν μπορω να τη δω με καλο ματι...Με την Αντιγονη ομως εχουν καταφερει να εχουν μια ενδιαφερουσα κακια!!!!

Καρ-Μικ ασχετο αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση!!!Ανεφερες κατι για πολλαπλες παραθεσεις πριν...Εννοεις οταν απαντας σε πολλα σχολια μαζι και γραφει το ονομα του καθε ενα στο quote;;;;Αν εννοεις αυτο μπορεις σε παρακαλω αν σου ειναι ευκολο να μου πεις πως γινεται;;;;;;
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα

Δημοσίευση από Καρ-Mik Την / Το Κυρ Νοε 13, 2011 12:39 am

edem4ever έγραψε:
Βάσω, αλήθεια θα καλούσαν την αστυνομία; Έχω μείνει στις ταινίες εγώ!!! sisi
Τα ορφανοτροφεία δεν είναι δωρεές στην εκκλησία που αφήνεις μια σακούλα και φεύγεις.
Κυρίως όταν έχουμε αρκετά μεγάλα παιδάκια ώστε να μπορούν να μιλάνε και να δώσουν πληροφορίες.

Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα

Σελίδα 7 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης