Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

+16
fanlouknor
dm10811
roria
filizza
alex1
ΣΨ1
kapetanissa
fantina
gxnel
JESSIE
κικκο
Britneakifan
evaki16
evanna
fay66
Clarabelle
20 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap23%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 23% 
[ 9 ]
Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap26%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 26% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap28%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 28% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap15%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 15% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap5%Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 5% 
[ 2 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 39
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από fanlouknor Τρι Νοε 22, 2011 12:46 am

@Clarabelle
Συμφωνώ μέχρι τελείας με το σχολιασμό σου!

Και επειδή τα πιο ουσιώδη τα έχετε ήδη σχολιάσει όλοι πριν από μένα,
έχω να ρωτήσω κάτι:

Άλλος φοράει καλοκαιρινά -βλέπε Αμαλία και Στέλλα- και άλλοι χειμωνιάτικα;;; sisi

Και συνεχίζω:
Στην εκπληκτική ερμηνευτικά σκηνή Ρούσσου - Αμαλίας άκουγα τα τζιτζίκια ή παρακούν τα αυτιά μου με όλα τα κουλά που ακούω στα επεισόδια;;; lmao

Όταν οι ατυνομικοί μάζευαν τους κάλυκες του φόνου
-καλά οκτώ ήταν, εμείς γιατί ακούσαμε τρεις;-
μας τρέλαναν τα τζιτζίκια που έσκαγαν και δεν ακουγόταν καθαρά τι έλεγε ο αστυνόμος Παναγιώτης ή πάλι μου φάνηκε;;; lmao
Κατα τα άλλα το μπουφάν που φορούσαν πολύ πειστικό! livani

Ο συγχωρεμένος - δολοφονημένος από τον Ρούσσο έμενε σε υπόγειο γκαράζ σε μια ερημιά και όταν έπεσαν οι πυροβολισμοί δεν τον άκουσε κανεις;;;
Κατα τα άλλα νύχτα- τσακάλι ήταν, αλλά είδηση δεν πήρε τον άλλο από πίσω που τον παρακολουθούσε!

Η Ρεγγίνα είναι κουφή; Γιατί πώς κοιμάται με τόσες φωνές σε μόνιμη βάση στο σπίτι της;;;;;;;

Και τέλος, μόνο εγώ φοράω παντόφλες σπίτι μου ;;; imarton
Γιατί η Νόρα περίμενε τον Λουκά φορώντας εκπληκτικές ασπρομπλε γόβες!!!
Αχ έτσι κρατάνε τις σχέσεις .... lmao
fanlouknor
fanlouknor
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από fay Τρι Νοε 22, 2011 12:55 am

Κάποιες αντιδράσεις μου στο σημερινό επεισόδιο ήταν οι εξής.
Συγκινήθηκα με το ξέσπασμα του Ρούσσου και τη συμπαράσταση της Αμαλίας στον άντρα της ακόμη και στα πιο δύσκολα. Οι ερμηνείες και των δύο ηθοποιών εξαιρετικές και σε διαφορετικές συνθήκες θα ήταν συγκλονιστικοί και οι χαρακτήρες.
Διαφώνησα καθέτως με την κοινή τους απόφαση να αποκρύψουν ένα φόνο και μια απόπειρα για να προστατέψουν το παιδί τους χωρίς να λογαριάσουν τις συνέπειες που θα έχει αυτό σε κάποιους άλλους. Ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα και εδώ δε μιλάμε για ''προληπτική'' σύλληψη ενός διαταραγμένου και πιθανόν επικίνδυνου αλλά για απόκρυψη φόνου και απόπειρας φόνου. Μια διαφορά την έχει όσο να πεις.
Αρχικά μου φάνηκε υπερβολικό να συλλάβουν το Θάνο για κάτι που δεν έχει διαπράξει αλλά ακούγοντας τη Στέλλα να διαφωνεί με αυτό το σχέδιο σκέφτομαι να αναθεωρήσω. Είναι απίστευτο πόσο μου δίνει στα νεύρα αυτή η γυναίκα. Τουλάχιστον τώρα δεν κινδυνεύει κανείς από αυτόν και επιπλέον μπορεί να του δοθεί και η κατάλληλη ψυχιατρική βοήθεια.
Θύμωσα με την αντιμετώπιση του θέματος του Νικόλα από το Λουκά. Το χιούμορ του που με κέρδισε από την αρχή έχει αρχίσει να με κουράζει και περίμενα σε μια τόσο σοβαρή υπόθεση να φερθεί όπως ο Λουκάς του πρώτου κύκλου όπως επισήμανε πολύ σωστά και η fantina. Όλες οι ώρες δεν είναι ίδιες και θα ήθελα να ξαναδώ τον παλιό Λουκά με το χιούμορ του, τη σοβαρότητά του, την αγάπη για τους φίλους του και την επαγγελματική του ευσυνειδησία, όλα στη σωστή δόση και όταν πρέπει.
Αηδίασα να βλέπω την τραγουδιάρα να μπαινοβγαίνει στο γραφείο του Λουκά και της Νόρας ακόμη και τώρα λίγο πριν το τέλος και αγανάκτησα κυριολεκτικά όταν άκουσα να απαξιώνει άλλη μια φορά αυτή, η απόφοιτος του πεζοδρομίου, έναν αριστούχο και έντιμο δικηγόρο. Σιχάθηκα να τη βλέπω πανταχού παρούσα και κυρίως ανάμεσα σε ανθρώπους που έβλαψε. Μέχρι και ο Αραβαντινός θέλει να την προστατέψει. Αλλά αυτό ας μην το σχολιάσω τώρα γιατί θα βγω οφ τόπικ. Θα έρθει η ώρα που θα το δούμε και σίγουρα δε θα μείνει ασχολίαστο.
Λυπήθηκα πραγματικά το Ρούσσο και την Αμαλία που είναι γονείς ενός πλάσματος σαν τη Μελίτα. Ενώ ο πατέρας της λύγισε κάτω από το βάρος της πράξης του και της πράξης της κόρης του εκείνη ακόμη και τώρα δεν εκδηλώνει ούτε ίχνος τύψης για ό,τι έκανε και αγωνιά μόνο για μια πιθανή αποκάλυψη και τις κυρώσεις που συνεπάγεται. Με προβλημάτισε πώς κατάφεραν να ψυχογραφήσουν ένα άτομο τόσο άβουλο και εξαρτημένο χωρίς πρωτοβουλίες και δυναμικότητα να εξελίσσεται σε επίδοξη δολοφόνο χωρίς ενοχές, χωρίς δεύτερες σκέψεις. Και αναρωτήθηκα, αν ο Θάνος θεωρήθηκε επικίνδυνος και τον απομάκρυναν από τα παιδιά του, γιατί η Νεφέλη μένει ακόμη στο ίδιο σπίτι με τη μητέρα της;
Και μια που μιλάω για ακατάλληλους γονείς, συμφωνώ ότι ο Αραβαντινός στα παιδιά του θα έπρεπε να εμφανιστεί και όχι στην κατατρεγμένη τραγουδιάρα που πιστεύει ότι τη συμπαθεί κιόλας και την ευεργετεί.
Το sneak preview το είδα κι εγώ, αλλά μπροστά στα προσεχώς δεν ήταν τίποτα. Να ακούω το Λουκά να εκφράζει αμφιβολίες για την κατάθεση της Εριέττας και στο καπάκι τη Νταίζη να την υποστηρίζει ήταν σα να πέρασα ξαφνικά στη ζώνη του λυκόφωτος. Δεν υπάρχει αυτό.
Αμφιταλαντεύομαι αν θα το ψηφίσω καλό λόγω ερμηνειών ή άσχημο λόγω συνθηκών και μάλλον θα καταλήξω στην αποχή. Άλλωστε η γενική αίσθηση που έχω είναι απογοήτευση.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Τρι Νοε 22, 2011 1:13 am

roria έγραψε:jessie, fantina, kapetanissa : respect και κυρίως : thanks : γιατί κι εγω ενιωθα μια αλλόκοτη γεύση.
Ίσως φταίω εγώ που η όντως άρτια ερμηνεία Κατρανίδη-Πεφάνη δεν κατάφερε να με κάνει να την αποσυνδεσω από το περιεχόμενο των λεγομένων. Γιατί εκείνο που είδα ήταν δύο ανθρώπους τη στιγμή της έσχατης κρίσης για τη ζωή τους να παραμένουν στην κοσμάρα τους ακριβώς όπως και πριν. Επομένως το κουτάβι εξελίσσει απλώς την οικογενειακή νόσο της μεγαλομανίας και του φιλοτομαρισμού. Πολύ λυπάμαι που αδυνατώ εντελώς να συμμετάσχω στο δράμα της εν λογω οικογενείας.
Ίσως φταίω εγώ που με το ζόρι κρατιόμουν να μη διατυπώσω σχόλια σε άπταιστον ...γαλλικήν βλέποντας πόσο λαλίστατοι ήταν όλοι μιλώντας για τον βδελυρό ψυχάκια Θάνο που ΘΑ έκανε το ένα και ΘΑ έκανε το άλλο,ενώ τον ψυχάκια που ΕΚΑΝΕ και το ένα και το άλλο τον λυπούνται εκ βάθους καρδίας και τον αφήνουν στην ησυχία του να αναρρώσει
Σπόιλερ:
Ίσως φταίω εγώ που τραβούσα τις νοερές κοτσίδες μου με την υποτίθεται αστεία σκηνή του Λουκά και του Νικόλα , του Νικόλα που πριν ένα ή δύο επεισόδια υποστήριζε ότι δεν θα προσπαθούσε καν να δικαιολογηθεί στο δικαστήριο και με τη μία το έριξε στα παζάρια.
Ίσως φταίω εγώ που έφτασα σε αυτή την ηλικία και δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω αυτούς που είναι τόσο πιο ίσοι από τους άλλους και ετοιμάζουν ταξίδι μοναχά για πάρτη τους πάνω στα αποκαϊδια και τα λείψανα των υπολοίπων.
Ώρα καλή στην πρύμη τους λοιπόν και μακριά από μας.
Άντε και του χρόνου σπίτια μας.
Υ.Γ. 1 Αγαπητή Clarabelle, αναφερόμουν στο αυριανό επεισόδιο. Εκεί, τουλάχιστον σε μια σκηνή, δεν θα υπάρχει ...μεσάζων!
sisi
Υ.Γ. 2 Για τις πολύ καλές ερμηνείες, θα το ψηφίσω άσχημο. Γιατί χωρίς αυτές μάλλον δεν θα το ψήφιζα καθόλου ελλείψει κατάλληλης διαβάθμισης.
Υ.Γ.3 Υπάρχει ανθρωποκτονία στο λεκανοπέδιο που την εξιχνίασή της να ΜΗΝ αναλαμβάνει ο Παναγιώτης;
Roria, κι εγώ αναρωτιόμουν μήπως φταίω εγώ που έχω τις ίδιες ακριβώς απόψεις με σένα, αλλά τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν φταίμε εμείς, άλλοι φταίνε!

Υ.Γ.1 Καταπληκτική υπογραφή! Thumbs up

Υ.Γ.2 Jessie, fantina, kapetanissa, ΣΨ, Clarabelle, fay : respect :

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από JESSIE Τρι Νοε 22, 2011 1:01 pm


Roria, χαίρομαι όταν συμφωνουμε, όπως στην παρούσα περίπτωση, χαίρομαι όμως κι όταν διαφωνούμε, γιατί ακόμη κι όταν βλέπουμε διαφορετικά ένα θέμα, τα επιχειρήματά σου είναι τόσο ισχυρά που μ'επηρεάζουν.... Μόνο επειδή έχω εδραιώσει μιά οπτική για κάποια θέματα εδώ και πολλά χρόνια, δεν .... υποκύπτω στον πειρασμό να την αναθεωρήσω , βάσει των επιχειρημάτων σου!
Αυτή η συνέντευξη του Κατρανίδη μου είχε χαλάσει τη διάθεση, και έβλεπα μάλλον απαισιόδοξα την απονομή δικαιοσύνης στο έργο, έβαλα όμως μπροστά τον ..... Αριστοτέλη sisi και κατέληξα οτι είναι αδύνατον να δοθεί ένα τέλος τόσο έξω από κάθε λογική , όπου δολοφόνοι δικαιώνονται και δεν τιμωρούνται.... Κάτι η ΣΨ, που πιστεύει οτι η Μελίτα δεν θα τη γλυτώσει έτσι εύκολα, αφού υπάρχει σίγουρα κι άλλη φωτογραφία όπως κι άλλος εκβιαστής, κάτι αυτό που διαβάσαμε οτι καθε ηθοποιός ξέρει μόνο το φινάλε που τον αφορά, και του είναι άγνωστες οι τελευταίες σκηνές των υπολοίπων, νομίζω οτι μάλλον μας δουλεύουν , οδηγώντας μας να πιστέψουμε άλλα απ'αυτά που θα γίνουν. Π.χ. ο Ρούσσος μπορεί να φύγει με το σκάφος του, νομίζοντας οτι ξέφυγε απ'όλα και αρχίζει μιά νέα ζωή, χωρις να ξέρει κάτι που βλέπουμε εμείς, δηλαδή την αστυνομία να τον κυνηγάει και να τον φτάνει σχεδόν, μετά από στοιχεία που ήρθαν στα χέρια της για την δολοφονία που έκανε.....
Κι ελπίζω να ισχύει και αυτό, και κάτι ανάλογο για τη Μελίτα, αλλιώς πραγματικά τη χάσαμε τη σειρά, κι άδικα τη βλέπαμε τόσο καιρό....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Τρι Νοε 22, 2011 1:40 pm

JESSIE έγραψε:Αυτή η συνέντευξη του Κατρανίδη μου είχε χαλάσει τη διάθεση, και έβλεπα μάλλον απαισιόδοξα την απονομή δικαιοσύνης στο έργο, έβαλα όμως μπροστά τον ..... Αριστοτέλη sisi και κατέληξα οτι είναι αδύνατον να δοθεί ένα τέλος τόσο έξω από κάθε λογική , όπου δολοφόνοι δικαιώνονται και δεν τιμωρούνται.... Κάτι η ΣΨ, που πιστεύει οτι η Μελίτα δεν θα τη γλυτώσει έτσι εύκολα, αφού υπάρχει σίγουρα κι άλλη φωτογραφία όπως κι άλλος εκβιαστής, κάτι αυτό που διαβάσαμε οτι καθε ηθοποιός ξέρει μόνο το φινάλε που τον αφορά, και του είναι άγνωστες οι τελευταίες σκηνές των υπολοίπων, νομίζω οτι μάλλον μας δουλεύουν , οδηγώντας μας να πιστέψουμε άλλα απ'αυτά που θα γίνουν. Π.χ. ο Ρούσσος μπορεί να φύγει με το σκάφος του, νομίζοντας οτι ξέφυγε απ'όλα και αρχίζει μιά νέα ζωή, χωρις να ξέρει κάτι που βλέπουμε εμείς, δηλαδή την αστυνομία να τον κυνηγάει και να τον φτάνει σχεδόν, μετά από στοιχεία που ήρθαν στα χέρια της για την δολοφονία που έκανε.....
Κι ελπίζω να ισχύει και αυτό, και κάτι ανάλογο για τη Μελίτα, αλλιώς πραγματικά τη χάσαμε τη σειρά, κι άδικα τη βλέπαμε τόσο καιρό....
Για το Ρούσσο και τη Μελίτα νομίζω ότι οι προθέσεις των σεναριογράφων έχουν φανεί. Δεν νομίζω ότι θα έβαζαν όλους τους ήρωες να λυπούνται τη Μελίτα, και κανείς να μη σκέφτεται ότι έκανε ένα έγκλημα, ούτε ότι θα έδιναν τόση έμφαση στις τύψεις του Ρούσσου, που ό,τι έκανε το έκανε για να προστατεύσει την... πριγκίπισσά του (χωρίς όμως να σκέφτεται ούτε στιγμή τις δικές του ευθύνες για την κατάστασή της), αν ήθελαν να μας τους δείξουν να τιμωρούνται...

Αυτό που έγραψε η ΣΨ για τον εκβιαστή και ότι πιθανότατα υπάρχει κι άλλη φωτογραφία, είναι πολύ σωστό. Κι άλλη φωτογραφία υπάρχει σίγουρα, και ή την έχει ο συνεργός του που μιλούσαν στο τηλέφωνο, ή βρίσκεται σε κάποια φωτογραφική μηχανή ή σε κάποιον υπολογιστή στο σπίτι του εκβιαστή, οπότε αν η αστυνομία έκανε τον κόπο να ψάξει το σπίτι και τους συνεργάτες του για στοιχεία, στην προσπάθειά της ίσως να εξιχνιάσει το έγκλημα, θα την έβρισκε. Όσο για τον συνομιλητή του εκβιαστή, μόλις μάθει τι του συνέβη δεν νομίζω ότι θα τολμήσει να συνεχίσει να εκβιάζει... Άλλωστε, τη συγκεκριμένη συνομιλία δεν νομίζω ότι μας την έδειξαν για να υπονοήσουν ότι με κάποιον τρόπο θα βρεθούν στοιχεία για την απόπειρα της Μελίτας, αλλά για να ακούσει ο Ρούσσος τι σκόπευε να κάνει ο εκβιαστής και στη συνέχεια να τον σκοτώσει. Η ΣΨ πολύ σωστά το σκέφτηκε, απλά δεν νομίζω οι σεναριογράφοι να ασχοληθούν με τίποτα από όλα αυτά...

Μακάρι να έχετε δίκιο, γιατί κι εγώ αυτό θέλω, αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξη...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από Dorina <3 Πέτρος Τρι Νοε 22, 2011 3:16 pm

Κατρανίδης-Πεφάνη σημερα για μια ακόμη φορά δίδαξαν...!
Απο τις καλύτερες σκηνες καθ' όλη τη διάρκεια της σειράς!
Ερμηνείες! Παραδείγματα προς μίμηση για τους νεότερους ηθοποιούς!
Κατα τα αλλά τα μυστικά που όλοι σιχαθήκαμε πια...
Dorina <3 Πέτρος
Dorina <3 Πέτρος
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Οικία Ρούσου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από elenp Τρι Νοε 22, 2011 4:51 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και την Στέλλα ήταν πολύ καλή, η Νόρα περίμεναν τον Λουκά με την Στέλλα και εκείνος τους είπε για τα νέα και η Νόρα και ο ίδιος ησύχασαν ενώ στην Στέλλα δεν άρεσε αυτό που έκαναν. Η σκηνή με την Εύα, την Δάφνη και τον Λευτέρη ήταν πολύ ωραία, η Εύα είπε στην Δάφνη και στον Λευτέρη ότι αν και ηρέμησε που δεν την κυνηγάει πια εκείνος ο τύπος δεν ήταν σωστό που στήσανε απαγωγή αλλά η Δάφνη και ο Λευτέρης της υπενθύμισαν ότι ο Λευτέρης χτυπήκε από κάποιους άνδρες που έβαλε. Η σκηνή με τον Λουκά και τον Νικόλα ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς είπε στον Νικόλα ότι με έναν διακανονισμό μπορούν να πείσουν αυτούς που του έκαναν την μήνυση και του έκανε και χιούμορ για το ποσό. Η σκηνή με τον Λουκά, τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ ωραία, ο Λουκάς ενημέρωσε τον Στέφανο και την Εριέττα για τα νέα σχετικά με τον άντρα που φαίνεται ότι είναι ο πατέρας τους. Η σκηνή με την Νόρα, την Δάφνη, τον Λουκά και τον Νικόλα ήταν πολύ καλή, η Νόρα, η Δάφνη και ο Νικόλας περίμεναν τον Λουκά για να δουν αν κατάφερε να πείσει εκείνους που μήνυσαν τον Νικόλα να αποσύρουν την μήνυση και ο Λουκάς όταν ήρθε τους έκανε χιούμορ αλλά μετά τους είπε ότι τελικά κατάφερε να τους κάνει να αποσύρουν την μήνυση γιατί πείστηκαν από αυτά που τους είπε.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από roria Τρι Νοε 22, 2011 4:53 pm

nefelik έγραψε:
JESSIE έγραψε:Αυτή η συνέντευξη του Κατρανίδη μου είχε χαλάσει τη διάθεση, και έβλεπα μάλλον απαισιόδοξα την απονομή δικαιοσύνης στο έργο, έβαλα όμως μπροστά τον ..... Αριστοτέλη sisi και κατέληξα οτι είναι αδύνατον να δοθεί ένα τέλος τόσο έξω από κάθε λογική , όπου δολοφόνοι δικαιώνονται και δεν τιμωρούνται.... Κάτι η ΣΨ, που πιστεύει οτι η Μελίτα δεν θα τη γλυτώσει έτσι εύκολα, αφού υπάρχει σίγουρα κι άλλη φωτογραφία όπως κι άλλος εκβιαστής, κάτι αυτό που διαβάσαμε οτι καθε ηθοποιός ξέρει μόνο το φινάλε που τον αφορά, και του είναι άγνωστες οι τελευταίες σκηνές των υπολοίπων, νομίζω οτι μάλλον μας δουλεύουν , οδηγώντας μας να πιστέψουμε άλλα απ'αυτά που θα γίνουν. Π.χ. ο Ρούσσος μπορεί να φύγει με το σκάφος του, νομίζοντας οτι ξέφυγε απ'όλα και αρχίζει μιά νέα ζωή, χωρις να ξέρει κάτι που βλέπουμε εμείς, δηλαδή την αστυνομία να τον κυνηγάει και να τον φτάνει σχεδόν, μετά από στοιχεία που ήρθαν στα χέρια της για την δολοφονία που έκανε.....
Κι ελπίζω να ισχύει και αυτό, και κάτι ανάλογο για τη Μελίτα, αλλιώς πραγματικά τη χάσαμε τη σειρά, κι άδικα τη βλέπαμε τόσο καιρό....
Για το Ρούσσο και τη Μελίτα νομίζω ότι οι προθέσεις των σεναριογράφων έχουν φανεί. Δεν νομίζω ότι θα έβαζαν όλους τους ήρωες να λυπούνται τη Μελίτα, και κανείς να μη σκέφτεται ότι έκανε ένα έγκλημα, ούτε ότι θα έδιναν τόση έμφαση στις τύψεις του Ρούσσου, που ό,τι έκανε το έκανε για να προστατεύσει την... πριγκίπισσά του (χωρίς όμως να σκέφτεται ούτε στιγμή τις δικές του ευθύνες για την κατάστασή της), αν ήθελαν να μας τους δείξουν να τιμωρούνται...

Αυτό που έγραψε η ΣΨ για τον εκβιαστή και ότι πιθανότατα υπάρχει κι άλλη φωτογραφία, είναι πολύ σωστό. Κι άλλη φωτογραφία υπάρχει σίγουρα, και ή την έχει ο συνεργός του που μιλούσαν στο τηλέφωνο, ή βρίσκεται σε κάποια φωτογραφική μηχανή ή σε κάποιον υπολογιστή στο σπίτι του εκβιαστή, οπότε αν η αστυνομία έκανε τον κόπο να ψάξει το σπίτι και τους συνεργάτες του για στοιχεία, στην προσπάθειά της ίσως να εξιχνιάσει το έγκλημα, θα την έβρισκε. Όσο για τον συνομιλητή του εκβιαστή, μόλις μάθει τι του συνέβη δεν νομίζω ότι θα τολμήσει να συνεχίσει να εκβιάζει... Άλλωστε, τη συγκεκριμένη συνομιλία δεν νομίζω ότι μας την έδειξαν για να υπονοήσουν ότι με κάποιον τρόπο θα βρεθούν στοιχεία για την απόπειρα της Μελίτας, αλλά για να ακούσει ο Ρούσσος τι σκόπευε να κάνει ο εκβιαστής και στη συνέχεια να τον σκοτώσει. Η ΣΨ πολύ σωστά το σκέφτηκε, απλά δεν νομίζω οι σεναριογράφοι να ασχοληθούν με τίποτα από όλα αυτά...

Μακάρι να έχετε δίκιο, γιατί κι εγώ αυτό θέλω, αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξη...
Ένα περίεργο πράγμα, ενώ λέτε τα αντίθετα στο συγκεκριμένο θέμα,εγώ βρίσκω πως έχετε και οι δύο δίκιο! Λοιπόν για αλλαγή, θα δοκιμάσω την αισιόδοξη version, τουλάχιστον για να δω αν "το έχω".
Συμφωνώ κι εγώ ότι θα πρέπει να υπάρχουν τεκμήρια για τη δολοφονική απόπειρα, φωτογραφίες, αρνητικά φωτογραφιών, ίσως κάποιο βιντεάκι από κινητό, και βέβαια ο συνεργάτης του τύπου που ο Ρούσσος έστειλε στα θυμαράκια... Κανονικά η αστυνομία θα έπρεπε να έχει κάνει φύλλο και φτερό το σπίτι του δολοφονημένου και όλα του τα πράγματα και βεβαίως να έχει ανακτήσει τις συνομιλίες που έκανε στο κινητό του, ιδιαίτερα την τελευταία, δευτερόλεπτα πριν τον εκτελέσουν. Το ότι αποδίδει το φόνο σε ξεκαθάρισμα λογαριασμών δεν μου λέει τίποτα, καθότι το ξεκαθάρισμα δεν είναι άνθρωπος και τους φόνους τους διαπράττουν συνήθως άνθρωποι.
Ακόμα όμως κι αν παρακάμψουμε την αστυνομία (που γιατί να την παρακάμψουμε) είναι αδιανόητο ένας άνθρωπος με την οικονομική επιφάνεια της Εριέττας να βρίσκεται συνεχώς στο έλεος μιας ψυχοπαθούς και του μπαμπά της, όσο δικτυωμένος και αν είναι αυτός. Κανονικά ούτε η απόπειρα θα έπρεπε να έχει γίνει, αν όμως τη δεχτούμε ποιητική αδεία, ήδη η Εριέττα θα έπρεπε να φρουρείται και συμπούρδουλο το ρουσσέικο να παρακολουθείται από ιδιωτική αστυνομία. Κι αν η Εριέττα δεν είναι ακόμα σε θέση να ασχοληθεί με αυτά, αυτονοήτως θα έπρεπε να το έχει πράξει για λογαριασμό της ο Στέφανος. Για αισιοδοξία το ξεκίνησα, αλλά μάλλον αντίθετα με πάει! lmao
Η αισιοδοξία μου έγκειται στα εξής: πρώτον είναι τόσο κατάπτυστη και εμετικη η συμπεριφορά της Μελίτας, τόσο αβυσσαλέα η διαφορά της από την Εριέττα, τόσο μεγάλη η αδικία που νομίζω δύσκολα θα την αφήσουν χωρίς κάθαρση (μπορεί βέβαια αυτή η κάθαρση να είναι τόσο ήπια που να μη θεωρείται καν κάθαρση, αλλά το αφήνω γιατί είπα μια φορά να είμαι αισιόδοξη!).
Από την άλλη πολλές φορές μας είπαν όλοι πόσο λυπούνται τη Μελίτα,αλλά άλλες τόσες μας έδειξαν το Λουκά και ιδίως το Στέφανο να δηλώνουν σε όλους τους τόνους ότι αυτό δεν θα το αφήσουν έτσι. Χώρια που θα είναι το άκρον άωτον της ηλιθιότητας αν ο Αραβαντινός βάλει μέσα το Ρούσσο για κάτι που δεν έκανε, ενώ μπορεί κάλλιστα να τον βάλει και μάλιστα ισόβια, για κάτι που έκανε και που έβλαψε και την Εριέττα.
Επίσης μου περνάει από το μυαλό μήπως η ανατροπή στο ρόλο του Στέφανου έχει να κάνει με το θέμα αυτό.
Θα βάλω όμως τελεία, πρώτον γιατί μακρηγόρησα και δεύτερον γιατί για κάθε αισιόδοξη φράση που έχω γράψει έχω ήδη έτοιμους και τους ...αστερίσκους, τους οποίους για μια φορά έστω λέω να αφήσω έξω από το σχόλιό μου!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 612 - Ημερομηνία 21-11-2011

Δημοσίευση από nefelik Τρι Νοε 22, 2011 5:48 pm

roria έγραψε:Ένα περίεργο πράγμα, ενώ λέτε τα αντίθετα στο συγκεκριμένο θέμα,εγώ βρίσκω πως έχετε και οι δύο δίκιο! Λοιπόν για αλλαγή, θα δοκιμάσω την αισιόδοξη version, τουλάχιστον για να δω αν "το έχω".
Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε και τόσο... Συμφωνούμε ως προς το τι θεωρούμε λογικό και τι πιστεύουμε ότι θα έπρεπε να γίνει, απλά εγώ, ίσως και λόγω της έμφυτης απαισιοδοξίας που με διακρίνει, αλλά και λόγω κάποιων ενδείξεων που έχουμε, έχω σοβαρές αμφιβολίες για το αν θα γίνει τελικά...

roria έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ ότι θα πρέπει να υπάρχουν τεκμήρια για τη δολοφονική απόπειρα, φωτογραφίες, αρνητικά φωτογραφιών, ίσως κάποιο βιντεάκι από κινητό, και βέβαια ο συνεργάτης του τύπου που ο Ρούσσος έστειλε στα θυμαράκια... Κανονικά η αστυνομία θα έπρεπε να έχει κάνει φύλλο και φτερό το σπίτι του δολοφονημένου και όλα του τα πράγματα και βεβαίως να έχει ανακτήσει τις συνομιλίες που έκανε στο κινητό του, ιδιαίτερα την τελευταία, δευτερόλεπτα πριν τον εκτελέσουν. Το ότι αποδίδει το φόνο σε ξεκαθάρισμα λογαριασμών δεν μου λέει τίποτα, καθότι το ξεκαθάρισμα δεν είναι άνθρωπος και τους φόνους τους διαπράττουν συνήθως άνθρωποι.
Το περιεχόμενο των συνομιλιών δεν νομίζω ότι γίνεται να το ανακτήσουν... Πάντως σιγά μην ασχοληθεί η αστυνομία με ένα λαμόγιο. Το ζητούμενο ήταν να αθωωθεί η κόρη Ρούσσου...

roria έγραψε:Ακόμα όμως κι αν παρακάμψουμε την αστυνομία (που γιατί να την παρακάμψουμε) είναι αδιανόητο ένας άνθρωπος με την οικονομική επιφάνεια της Εριέττας να βρίσκεται συνεχώς στο έλεος μιας ψυχοπαθούς και του μπαμπά της, όσο δικτυωμένος και αν είναι αυτός. Κανονικά ούτε η απόπειρα θα έπρεπε να έχει γίνει, αν όμως τη δεχτούμε ποιητική αδεία, ήδη η Εριέττα θα έπρεπε να φρουρείται και συμπούρδουλο το ρουσσέικο να παρακολουθείται από ιδιωτική αστυνομία. Κι αν η Εριέττα δεν είναι ακόμα σε θέση να ασχοληθεί με αυτά, αυτονοήτως θα έπρεπε να το έχει πράξει για λογαριασμό της ο Στέφανος. Για αισιοδοξία το ξεκίνησα, αλλά μάλλον αντίθετα με πάει! lmao
Το αν θα έπρεπε να φρουρείται ας μην το συζητήσουμε καλύτερα... Επίσης, το σπίτι θα έπρεπε να έχει υπηρετικό προσωπικό, το οποίο υπήρχε στην αρχή του τρίτου κύκλου αλλά μετά εξαφανίστηκε μάλλον λόγω περικοπών στο budget, και θα έπρεπε να την είχαν βρει πολύ νωρίτερα από την ώρα που γύρισε σπίτι ο Στέφανος, για να μην πω ότι θα έπρεπε κάποιος να είχε δει και τη Μελίτα...

roria έγραψε:Η αισιοδοξία μου έγκειται στα εξής: πρώτον είναι τόσο κατάπτυστη και εμετικη η συμπεριφορά της Μελίτας, τόσο αβυσσαλέα η διαφορά της από την Εριέττα, τόσο μεγάλη η αδικία που νομίζω δύσκολα θα την αφήσουν χωρίς κάθαρση (μπορεί βέβαια αυτή η κάθαρση να είναι τόσο ήπια που να μη θεωρείται καν κάθαρση, αλλά το αφήνω γιατί είπα μια φορά να είμαι αισιόδοξη!).
Οι διακοπές στο εξωτερικό σε ξενοδοχείο 5 αστέρων (συγγνώμη, σε ίδρυμα ήθελα να γράψω) θεωρούνται κάθαρση;

roria έγραψε:Από την άλλη πολλές φορές μας είπαν όλοι πόσο λυπούνται τη Μελίτα,αλλά άλλες τόσες μας έδειξαν το Λουκά και ιδίως το Στέφανο να δηλώνουν σε όλους τους τόνους ότι αυτό δεν θα το αφήσουν έτσι.
Ο Λουκάς και ο Στέφανος αυτά τα δήλωναν πριν μάθουν ότι πυροβόλησε η Μελίτα. Από όταν το έμαθαν και μετά, μάλλον άρχισαν να γράφουν άλλοι σεναριογράφοι...

roria έγραψε:Χώρια που θα είναι το άκρον άωτον της ηλιθιότητας αν ο Αραβαντινός βάλει μέσα το Ρούσσο για κάτι που δεν έκανε, ενώ μπορεί κάλλιστα να τον βάλει και μάλιστα ισόβια, για κάτι που έκανε και που έβλαψε και την Εριέττα.
Για το θέμα που θα τον βάλει μέσα μάλλον του είναι αρκετά εύκολο να κατασκευάσει στοιχεία. Στο θέμα της απόπειρας όμως ούτε να βρει στοιχεία μπορεί, ούτε να κατασκευάσει, ούτε μπορεί να ξέρει τι έκανε ο Ρούσσος. Εκτός κι αν δώσει καμιά ιδέα στον Παναγιώτη προς τα πού να ψάξει, αφού από μόνος του δεν βλέπω να το σκεφτεί, ή εκτός κι αν μάθει τι έγινε με τον εκβιαστή και με κάποιον τρόπο καταφέρει να ψάξει και να ανακαλύψει αυτά που δεν θα έχει ψάξει η αστυνομία. Χλωμό το βλέπω όμως...

roria έγραψε:Επίσης μου περνάει από το μυαλό μήπως η ανατροπή στο ρόλο του Στέφανου έχει να κάνει με το θέμα αυτό.
Θα βάλω όμως τελεία, πρώτον γιατί μακρηγόρησα και δεύτερον γιατί για κάθε αισιόδοξη φράση που έχω γράψει έχω ήδη έτοιμους και τους ...αστερίσκους, τους οποίους για μια φορά έστω λέω να αφήσω έξω από το σχόλιό μου!
Για πες, για πες... Μάλλον όμως στις γενικές συζητήσεις, γιατί εδώ θα είμαστε off-topic…

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης