Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap21%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 21% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap38%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 38% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap28%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 28% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap3%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap3%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_lcap7%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Vote_rcap 7% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 29

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Empty Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 6:35 pm

Πώς σας φάνηκε το σημερινό επεισόδιο;

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Empty Απ: Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 8:47 pm

Τι σχολιάζουμε τώρα;

Τι να πούμε για εξελίξεις;

Έναν καβγά ανούσιο ανάμεσα σε Νικόλα και Λουκά , όπου πήγαινε για αστεία σκηνή και βγήκε γελοίο , και λίγα λέω. Οι ατάκες που δόθηκαν ήταν απαράδεκτες.Όσες προσπάθειες και να κατέβαλαν Γιαννακόπουλος και Πετράκης δεν γινόταν τίποτα. Μάχη ανάμεσα σε ιατρική και δικηγορία. Ανούσια , άνοστη , άγευστη , άοσμη και άχρηστη αναμέτρηση.

Η σκηνή ανάμεσα στο Στέφανο και Εριέττα καλή. Πάλι καλά , κάτι είδαμε από εκεί.

Τελικά ο Αραβαντινός ήταν κλεισμένος από τον Χ΄βασιλείου μέσα σε 4 τοίχους και ζωγράφιζε ασταμάτητα , μιας και τον εκβίαζε. Αυτό κάπως εξηγεί την απουσία του , αλλά όχι για όλα τα χρόνια.Ο παππούς πέθανε πριν από πολλά χρόνια , ζούσε θα μου πείτε ο μικρότερος οπότε μπορεί να συνεχιζόταν ο εκβιασμός. Τέλος πάντων ακούσαμε και τη δική του πλευρά . Τα συμπεράσματα δικά μας.

Καλά για την εξέλιξη της ιστορίας της εθνικής σφουγγαρίστρας ασχολίαστη.

Προσπαθώ να βρω να σχολιάσω κάποια άλλη σκηνή , αλλά δεν μου έρχεται τίποτα. Λέτε να επιρρεάστηκα από τον Ηλία;

Επιλογή χάλια και απαράδεκτο στις επιλογές της ψηφοφορίας υπάρχουν;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fay66 στις Πεμ Νοε 24, 2011 8:49 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : διορθωση)

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 Empty Απ: Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 8:50 pm

Σήμερα μάθαμε τα μεγάλα μυστικά που έκρυβε ο Αραβαντινός! Κάποια απ'αυτά τα ξέραμε ήδη, αλλά τώρα ακούσαμε την ιστορία μέσα απ'τα μάτια του κατ'εξοχήν παθόντος.... Δηλαδή οτι ο Αραβαντινός δεν είχε κανένα κέρδος απ'την αντιγραφή των πινάκων, αφού τον εκβίαζαν να συνεχίσει να το κάνει.... Για να έχουν εκείνοι τα τεράστια κέρδη, να θησαυρίζουν απ'αυτόν, τον είχαν κλειδώσει σ'ενα δωμάτιο και τον υποχρέωναν να κάνει τις παράνομες αντιγραφές, αν το πιστέψουμε αυτό, που εγώ δεν έχω πρόβλημα να το πιστέψω, η απληστία μερικών ανθρώπων φαίνεται οτι δεν έχει όρια..... Και όταν η Ιντερπόλ τον κυνήγησε, αποφάσισαν να τον βγάλουν απ'τη μέση, και τον πυροβόλησαν, άσχετο αν δεν πέθανε, ασχετο αν ο ένας απ'τους διώκτες του, ο Χατζηβασιλείου σήνιορ, τον φρόντισε, όχι από καλωσύνη, αλλά για να έχει την αποκλειστικότητα στα πολύτιμα έργα των χεριών του..... Εχει δίκιο, αν συνέβησαν έτσι τα πράγματα, να θέλει να τους εκδικηθεί, γιατί και η Αντιγόνη , οταν πήγε να την παρακαλέσει, ελπίζοντας οτι σαν μάνα που ήταν θα τον καταλάβαινε , τον πρόδωσε στους υπόλοιπους, και ο Ρούσσος, ενώ ήταν εν γνώσει του τι θα επακολουθούσε, δεν το εμπόδισε. Ελπίζω να μας πούν κι άλλες λεπτομέρειες, για να έχουμε πιό ολοκληρωμένη εικόνα.... Πάντως η πρόσκληση και η συνομιλία, σκοπό είχε να τους απομακρύνει απ'τους χώρους τους, για να μπορέσουν να βάλουν τους κλεμμένους πίνακες εκεί, και να τους ενοχοποιήσουν. Επανάληψη του τρόπου που ο Ρούσσος και ο Μάνος είχαν χρησιμοποιήσει για να παγιδέψουν την Αντιγόνη και να τη βάλουν φυλακή, και του αντίστοιχου σχεδίου της Αντιγόνης και του Στέφανου για να παγιδέψουν με τη σειρά τους το Μάνο και το Ρούσσο.... Τρίτωσε τώρα και ταιριάζει αυτό που λένε, μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρείς και την κακή του μέρα!!!!! Περιμένω να δώ γιατί η Αντιγόνη θα μείνει μέσα, ενώ ο Ρούσσος θα κυκλοφορεί πάλι ελεύθερος εντός ολίγου --δεν διαβάζω και περιλήψεις πολύ προσεκτικά, οπότε .....
Για την αμνησία της Μελίτας τι να σχολιάσω? Πρόβλημα των γονιών της είναι, και χαίρομαι που έχουν έστω κι αυτό το πρόβλημα, γιατί κατά τα άλλα τα έχουν ρυθμίσει όλα τόσο καλά, που κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτε, κι ας ξέρουν όλοι πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα.
Για τα καυγαδάκια για το ποιός θα γίνει κουμπάρος, ε , δεν μ'απασχολεί και πολύ, γιατί δεν γίνονται όλοι μαζί, όπως έγινε και με τη βάφτιση του Αγγελου, εκεί κολλάνε, δεν καταλαβαίνω....
Για την άποψη της Εριέττας περι γάμου, στην πολύ όμορφη σκηνή με το Στέφανο, έχω να πώ οτι πρέπει να έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, μεγάλη αυτοπεποίθηση, για να μην χρειάζεσαι την τυπική επιβεβαίωση του γάμου για να ξέρεις οτι ο άνθρωπός σου θα μείνει δίπλα σου. Και η Εριέττα την έχει αυτή την αυτοπεποίθηση, ή έχει τεράστια εμπιστοσύνη στο Στέφανο, πάντως δεν έχει ανάγκη τους γαμήλιους όρκους για να αισθάνεται σίγουρη και να είναι ευτυχισμένη μαζί του.... Ο Στέφανος ίσως δεν το καταλαβαίνει τη στιγμή αυτή, αλλά φαντάζομαι οτι όταν το καταλάβει, θα τη θαυμάσει ακόμη περισσότερο....
Πολύ καλό το ψηφίζω, λόγω της παραπάνω σκηνούλας.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από fantina Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 8:59 pm

καταλαβα ......
αφωνοι για μια ακομη φορα !!!!!

παντως δεν ηταν και τοσο χαλια ....
ειχε το κατιτι του !!!!
ειδαμε και τα αδελφια να μην βγαζουν ακρη με την συμπεριφορα του πατερα τους .....μεταζυ μας δικιο εχουν !!!!!!!!
ειδαμε και τα ζευγαρια μοναχα τους .....να λενε τα δικα τους !!!!!
πολυ ολιγη Νταιζη .....
το πεκινουα ολιγον .....(Χρηστος )
το τεριε ,κανις ,διαλεξτε ρατσα (πολυ σκυλολοϊ)με αμνησια ,να τρωει παπουτσακια .......
παπουτσακια .....τι μου θυμισανε παλι ........
την Αμαλια στα γκαγκελα ...
και το βαρυ πυροβολικο της σειρας μαζεμενο .......
τον Ηλια να ακουει παιδικες φωνες .....και να φυτευει μυρωδικα !!!!!γλυκεια σκηνη και η Δαφνη να προσπαθει να κρατησει την κουβεντα σε λογικα επιπεδα ...
δυσκολο ,πολυ δυσκολο !!
τον Αραβαντινο να ζηταει εκδικηση .....
και τον Ρουσσο με την Αντιγονη να βρισκονται σε θεση κατηγορουμενου ......
τις πταει τελικα ?
αναθεμα και αν καταλαβα ..........φταιω εγω ?φταει που μου τα μπερδεψανε ?
φταει ο Χατζημπουκλας ?(αναθεμα την ωρα και την στιγμη που μου τον φερανε στη σειρα .....και ειναι η πρωτη φορα που ενας ρολος κομπαρσου με πολυ λιγο χρονο στην σειρα ,μας εχει ταλαιπωρησει τοσο πολυ και χωρις να παιζει κιολας )
παντως ......ωραιοι εστω και αν δεν καταλαβα τα παντα !
μου αρεσαν βρε παιδι ........

διεκπερωτικο το επεισοδιο(δεν μου εχετε επιλογη,να το ψηφισω ) ......μπας και παμε παρακατω ........
εντεκα επεισοδια πριν το τελος ,αντε δεκατρεια μαζι με την τηλεταινια και ακομη διεκπερεωνουμε ..............τι να πω ....τα λεει ολα η σιωπη του φορουμ !!!!

υγ ευχαριστω jessie για την επεξηγηση για το τι κανανε στο Αραβαντινο .....γιατι εγω πραγματικα ,μπερδευτικα !

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fantina στις Πεμ Νοε 24, 2011 9:02 pm, 1 φορά

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Δημοσίευση από aggeliki Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:01 pm

Τι να σχολιάσω τώρα εγώ απ αυτό το επεισόδιο; Μας περνούν για εντελώς ηλίθιους; Τον είχε κλείσει λέει σε ένα δωμάτιο και τον υποχρέωνε να ζωγραφίζει. Επιλογές υπάρχουν πάντα ας έφευγε κι ας παραδινόταν στην αστυνομία
Επίσης ήρθε να εκδικηθεί ο τύπος για τη ζωή που δεν έζησε χωρίς να ξέρει τι του γίνεται εκτός κι αν δεν ξέρουν οι σεναριογράφοι γιατί εμείς έχουμε δει σκηνή που ο Ρούσσος χτυπιόταν όταν κατάλαβε οτι είχαν σκοτώσει τον Αραβαντινό
Πλησιάζουμε στο τέλος και μας δείχνουν μια ακόμη εκδίκηση κάποιου που παίρνει κεφάλια χωρίς να το έχει ψάξει
Υπάρχει επιλογή απαράδεκτο να την ψηφίσω;
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:06 pm

Η Μελίτα έπαθε μερική αμνησία... Αλήθεια, ψέματα, δεν ξέρω, μάλλον αλήθεια, αλλά κρατάω και μια μικρή επιφύλαξη μήπως το κάνει στα ψέματα. Πάντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ταράχτηκε επειδή ο πατέρας της έκανε φόνο και δεν είχε ταραχτεί όταν πήγε να τον κάνει η ίδια... Οι γονείς της αντί να νοιάζονται για την υγεία του παιδιού τους, ουσιαστικά νοιάζονται περισσότερο για το πώς θα καλύψουν τα δικά τους... Γιατί και να αποκαλυφθούν όσα έγιναν, που αυτό πρέπει να γίνει για να βοηθηθεί η Μελίτα, φυλακή δεν πρόκειται να πάει, αφού θα θεωρηθεί άρρωστη... Ο Ρούσσος όμως θα πάει φυλακή... Αναρωτιέμαι αν για τους ψυχιάτρους στο ιατρικό απόρρητο περιλαμβάνεται και το να μην αποκαλύπτουν όσα τους αναφέρουν οι ασθενείς τους, ακόμα κι αν πρόκειται για αξιόποινες πράξεις... Η Αμαλία λέει ότι μια ζωή ήξερε ότι ο πατέρας της και ο άντρας της υπερασπίζονται τη δικαιοσύνη... Ee? Σε ποιον πλανήτη ζούσε; Πάντως συμφωνώ μαζί της για τη Μελίτα... Άργησαν πάρα πολύ...

Πολύ όμορφες οι σκηνές με την Εύα και το Λευτέρη που προσπαθούσαν να οργανώσουν το γάμο τους, τη Δάφνη και το Νικόλα, και τη Νόρα και το Λουκά που συζητούσαν για τους κουμπάρους και με την παρέα στο σπίτι του Λευτέρη. Ευτυχώς που ανέλαβαν δράση οι γυναίκες, γιατί θα βλέπαμε τον Άγγελο να τελειώνει το πανεπιστήμιο, και ο Νικόλας και ο Λουκάς θα τσακώνονταν ακόμα για το ποιος θα γίνει κουμπάρος... sisi Για την ακρίβεια μάρτυρας...

Μου άρεσε πολύ και η συζήτηση της Εριέττας και του Λουκά για τον πατέρα τους. Πολύ σωστή η παρατήρηση της Εριέττας ότι πρέπει να έχουν άλλοθι τις επόμενες μέρες... Έχει καεί και είναι προνοητική...

Εξαιρετικός όπως πάντα ο κ. Αρζόγλου στη σκηνή με τη Δάφνη... : respect :

Ο Αραβαντινός και ο Παναγιώτης δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζουν... Ο Παναγιώτης ήξερε ότι η ιστορία με τους πλαστούς πίνακες θα είναι στημένη από τον Αραβαντινό; Και αν το ήξερε, τότε γιατί δέχτηκε να συμμετάσχει; Για να βοηθήσει τον Αραβαντινό στην εκδίκησή του; Και γιατί να θέλει να τον βοηθήσει; ;/

Πολύ καλή και η σκηνή Αραβαντινού – Ρούσσου – Αντιγόνης... Μας λύθηκαν πολλές απορίες... Η συμμορία είχε αποφασίσει να σκοτώσει τον Αραβαντινό, αν δεν δεχόταν να συνεχίσει να δουλεύει γι΄αυτούς, και γι’ αυτό θεωρεί υπεύθυνη και την Αντιγόνη που τον πρόδωσε στους υπόλοιπους. Άργησε πολύ να συνέλθει και μπορεί ο Χατζηβασιλείου να τον έσωσε, αλλά πέρασε την υπόλοιπη ζωή του ζωγραφίζοντας πλαστούς πίνακες για λογαριασμό του... Δεν ξέρω αν πριν ή μετά τον πυροβολισμό θα μπορούσε να κάνει κάτι για να ξεφύγει από όλα αυτά και για να κρατήσει τα παιδιά του κοντά του, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν του έκαναν και λίγα...

Χθες είχαμε μια πρόταση γάμου, σήμερα είχαμε την επιβεβαίωση ότι ένας γάμος που θα ήθελαν αρκετοί, δεν θα γίνει... Θα προσπαθήσω να δω τη συγκεκριμένη σκηνή αυτόνομα, αν και νομίζω ότι τόσο αυτή όσο και οι σκηνές και οι εξελίξεις που θα ακολουθήσουν προσεχώς θα είναι προοικονομίες για τις ανατροπές στην τηλεταινία... sfyr

Καταρχήν, οφείλω να καταγγείλω την Εριέττα που ενώ εξέθεσε ανεπανόρθωτα το Στέφανο, δεν θέλει να τον παντρευτεί. sisi Πέρα από την πλάκα, όταν είχα διαβάσει ότι ο Στέφανος και η Εριέττα δεν θα παντρευτούν δεν μου άρεσε και πολύ ως εξέλιξη, αλλά η σκηνή που είδαμε σήμερα μου άρεσε πάρα πολύ και νομίζω ότι όπως μας τους έχουν παρουσιάσει αυτό ήταν και το αναμενόμενο... Η άποψη της Εριέττας για το γάμο ήταν γνωστή από την αρχή... Μάλιστα αυτό το κομμάτι του διαλόγου ήταν σχεδόν αντιγραφή από μια αντίστοιχη συζήτηση στο 443... Λες και βαριούνται να γράψουν διαλόγους για αυτό το ζευγάρι... Αν την έβλεπα μετά από όσα έχει πει κατά καιρούς να θέλει να παντρευτεί, έστω και το Στέφανο που είναι ο έρωτας της ζωής της, ίσως και να σκεφτόμουν ότι ακυρώνουν το χαρακτήρα της (αν κι εδώ θα ακυρώσουν τόσα άλλα, αυτό μας πείραξε τώρα)... Άλλωστε, ο Στέφανος και η Εριέττα έχουν δοκιμάσει και οι δύο το... άθλημα και δεν είχαν και τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Επιπλέον εδώ και αρκετό καιρό τους βλέπουμε (όταν και αν τους βλέπουμε) να ζουν και να συμπεριφέρονται ήδη σαν παντρεμένοι, οπότε σε αυτό που μας έχουν παρουσιάσει ένας πολιτικός γάμος - ή ακόμα και θρησκευτικός – κατά τη γνώμη μου δεν θα προσέθετε τίποτα...

Ο Στέφανος πάλι μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν έτοιμος να πάει να διαλέξει μονόπετρο, αλλά κατάλαβε ότι δεν χρειάζεται να το κάνει... Πάντως δεν έδειξε να τον πείραξε και ιδιαίτερα, και μόλις η Εριέττα του είπε ότι αν αποφασίσουν ότι θα περάσουν όλη τους τη ζωή μαζί υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να το επιβεβαιώσουν, βρήκε αμέσως άλλο τρόπο... ^^ Τόσο καιρό βλέπαμε το Στέφανο να θεωρεί την Εριέττα δεδομένη και περιμέναμε να κινδυνεύσει να τη χάσει, για να καταλάβει πόσο την αγαπάει. Το να έχει μια σχετική ανασφάλεια και να μην τη θεωρεί δεδομένη, νομίζω ότι θα κάνει καλό και στη σχέση τους... Efxi

Επίσης, στην ίδια σκηνή μου άρεσε πολύ που ο Στέφανος παραδέχτηκε ότι για αρκετά από αυτά που έχει περάσει η Εύα ευθύνεται κι εκείνος, όπως και το γεγονός ότι αναφέρθηκε ο Άγγελος και ότι η Εριέττα τον αντιμετωπίζει τόσο θετικά... inlove

Πολύ καλό από μένα, για όλα τα παραπάνω πλην της Μελίτας...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:13 pm

Nefelik, σπεύδω να σε συγχαρώ, για τον τέλειο σχολιασμό σου, με τον οποίο εννοείται οτι συμφωνώ εντελώς, και περιμένω και τις απόψεις της φίλης μας της roria, η οποία μου φαίνεται είναι υπέρ του γάμου, νυφικών κλπ. και ίσως έχει άλλη γνώμη....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:16 pm

JESSIE έγραψε:
Nefelik, σπεύδω να σε συγχαρώ, για τον τέλειο σχολιασμό σου, με τον οποίο εννοείται οτι συμφωνώ εντελώς, και περιμένω και τις απόψεις της φίλης μας της roria, η οποία μου φαίνεται είναι υπέρ του γάμου, νυφικών κλπ. και ίσως έχει άλλη γνώμη....
JESSIE, σ’ ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω! Ναι, το ξέρω και περιμένω κι εγώ να διαβάσω τις απόψεις της... Πάντως εγώ σήμερα έχω μια θετική διάθεση και σχεδόν ό,τι και να ακούσω μου αρέσει, όσο κλισέ ή άκυρο κι αν φαίνεται... Δεν ξέρω αν θα χαλάσει λίγο η διάθεσή μου τις επόμενες μέρες, αλλά δεν πειράζει, θα είναι προσωρινό...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:23 pm

Σε καταλαβαίνω, Νefelik, κρατούσες τόσο μικρό καλάθι σχετικά με το τέλος, ή μάλλον είχες τόσες ανησυχίες, που επόμενο είναι να σε ικανοποιήσουν τα όσα μάθαμε.... Εγώ πάλι περίμενα κάτι παραπάνω, οπότε μου χάλασε λίγο η διάθεση, αλλά το βλέπω οτι όσο πάει θα το συνηθίσω και θα το δέχομαι όλο αυτό πιό εύκολα.
Sorry για το off topic....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:31 pm

JESSIE έγραψε:
Σε καταλαβαίνω, Νefelik, κρατούσες τόσο μικρό καλάθι σχετικά με το τέλος, ή μάλλον είχες τόσες ανησυχίες, που επόμενο είναι να σε ικανοποιήσουν τα όσα μάθαμε.... Εγώ πάλι περίμενα κάτι παραπάνω, οπότε μου χάλασε λίγο η διάθεση, αλλά το βλέπω οτι όσο πάει θα το συνηθίσω και θα το δέχομαι όλο αυτό πιό εύκολα.
Sorry για το off topic....
Κι εγώ, εφόσον οι εξελίξεις ήταν θετικές, περίμενα και κάτι παραπάνω που τελικά δεν θα γίνει, και η αλήθεια είναι ότι με αυτό εκνευρίστηκα. Αλλά και γι’ αυτά που θα γίνουν πάλι καλά να λέμε...

Κι εγώ sorry για το off topic…

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από polykarpos Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 9:39 pm

Για μένα είναι ολίγον γελοίο ο Λουκάς να χτυπιέται επειδή ο πατέρας του τον εγκατέλειψε και δεν μπήκε στον κόπο να του μιλήσει θεωρώντας τον ανεκδιήγητο (μεταξύ μας ο Αραβαντινός είναι ανεκδιήγητος) ο Άρης τι πρέπει να πει που ο Λούκας δεν του χει αποκαλύψει την αλήθεια που ο Άρης ακόμα και στην ηλικία που βρίσκεται ξέρει ότι είναι υιοθετημένος απ τον Οδυσσέα ,παμέ στους κουμπάρους εγώ ψηφίζω Λουκά και Νόρα για κουμπάρους 1ον) είναι πολύ Σουηδία να την παντρέψει την Εύα ο πρώην σύζυγος με την νυν σύζυγο του που τους είχε χωρίσει την ημέρα του γάμου τους η νύφη 2ον) έπειτα ο Λουκάς με την Έυα έχουν μια ιδιαίτερη σχέση μια τρυφερή σχέση η Εύα του είχε εμπιστευτεί το μυστικό της Μαρίλιας την είχε προλάβει προτού γίνει χαλκομανία στα βράχια της Εδέμ και για αυτούς τους λόγους δίνω ψύφο εμπιστοσύνης στο ζεύγος Βενέτη
Πάμε στο ζεύγος Ρούσου και στο "παιδί" το ότι "το παιδί" είναι 30 something μουλάρα και μεγαλώνει ένα παιδί δεν τους λέει κάτι; η Μελίτα πρέπει να δει γιατρό δεν σκότωσε ευτυχώς την Ερριέτα και αφού η ίδια δεν επιθυμεί την καταδίκη της θα περνούσε κάποια χρόνια στο ψυχιατρείο όπου στην ουσία θα αποθεραπευόταν η κοπέλα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτείς τα λάθη σου και τα εγκλήματα σου προκειμένω να βοηθήσεις το ίδιο σου το παιδί; θα έπρεπε να είναι ποίο εύκολο γιατί γονιός σημαίνει θυσία για το παιδί σου
τώρα το Νταιζουλίνι και ο Χρηστάκης εμένα αυτό το ζεύγος δεν με εξίταρε ποτέ για εγκλήματα είχαν μια κακομοιριά πάνω τους άλλο το πράγμα για την αθλία ζωή που τους πέταξε στου δρόμου την άκρη θα μπορούσαν σε αυτό το ζευγάρι και γενικά σε αυτές της δύο προσωπικότητες να μας δείξουν πως οι άνθρωποι όταν το θέλουν μπορούν να αλλάξουν την ζωή τους και για αυτό δεν χρειάζονται ούτε λούσα ούτε χρήματα αλλά μόνο η αγάπη και η σκληρή δουλεία αρκούν
polykarpos
polykarpos
Τουρίστας
Τουρίστας

Άντρας

Δημοσίευση από roria Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 10:30 pm

Κατ' αρχάς ζητώ συγγνώμη για το υπέρδιπλο σεντόνι. Όπως το κόβω πάντως, δεν θα επαναληφθεί.
Θεωρητικά το αποψινό επεισόδιο είναι εκείνο στο οποίο λύθηκε το περιβόητο μυστήριο του Αραβαντινού και πολλοί ίσως να το θυμούνται γι’ αυτό. Για να πω την αλήθεια η λύση δεν με συγκλόνισε. Φταίω κι εγώ γιατί φαντάστηκα το Ρούσσο με ξυρισμένο κεφάλι σε γαλέρα να κρατάει το ρυθμό με το τύμπανο και να φωνάζει του Αραβαντινού: «ζωγράφισε!».
Εγώ το επεισόδιο αυτό θα το θυμάμαι ως επεισόδιο-χρονομηχανή με το οποίο πήγαμε μπρος-πίσω στο παρελθόν και στο μέλλον. Μόνο στο παρόν δεν κατσικωθήκαμε καθόλου γι’ αυτό και έγινε του …σουρρεαλισμού.
Πήραμε κατ’ αρχάς μια εικόνα για το πώς θα πατάσσεται η εγκληματικότητα στο μέλλον. Αδιάφθοροι αστυνομικοί θα μελετούν το CV σου, θα περιεργάζονται το …τούτο σου, θα εξετάζουν ίσως και το γενετικό υλικό σου και θα σε συλλαμβάνουν για όλα τα κακουργήματα που θα μπορούσες να έχεις κάνει. Δε λένε καλύτερα να προλαμβάνεις, παρά να θεραπεύεις; Ε, αυτό. Χώρια που αν δεν μπορούν να σε συλλάβουν για κάτι που έκανες, θα κατασκευάζουν στοιχεία για κάτι που δεν έκανες και θα σε τσουβαλιάζουν. Να πώς νοικοκυρεύεται η κοινωνία και επέρχεται η τάξη.
Την ίδια ώρα που η αστυνομία σαλπάρει για το μέλλον, άλλοι ήρωες γυρνούν ολοταχώς στο παρελθόν.
Η Μελίτα π.χ. βρίσκεται ακόμα έξω από τον Κορυδαλλό και βλέπει το Στέφανο να περιμένει την Εριέττα. Στη συνέχεια τη συγκλονίζουν οι τύψεις που για πρώτη φορά δεν βρέθηκε κοντά στη Νεφέλη που φοβάται τα αστραπόβροντα. Πάνω από όλα είναι μάνα. Καλοί και οι έρωτες, αλλά το παιδί είναι η προτεραιότητά της. Εξάλλου τι άλλο της μένει να κάνει παρά να περιμένει τον έρωτά της να γυρίσει κοντά της; Μία η Πηνελόπη του Οδυσσέα και μία η Μελίτα του Στέφανου. Τάκου-τάκου ο αργαλειός μου, τάκου κι έρχεται ο καλός μου, θα τραγουδά με ξέπλεκα μαλλιά. Τώρα πέστε μου, σας πάει η καρδιά να τιμωρήσετε αυτό το πλάσμα; Είναι τόσο ευαίσθητη, που ξέχασε τι έχει κάνει. Κι αν της πείτε ότι ο στιχουργός του «ο χάρος βγήκε παγανιά» εμπνεύστηκε το άσμα από την οικογένειά της, θα σας κοιτάξει με τα μεγάλα, αθώα της μάτια γεμάτα έκπληξη. Όχι, όλοι πλέον πρέπει να τη λυπηθούν. Τι γλυκό!
Η μοίρα όμως παίζει στους φτωχούς θνητούς παράξενα παιχνίδια. Εκτός από τη Μελίτα μερική αμνησία έπαθε και η Εριέττα. Την έπαθε και γύρισε στο επεισόδιο 428. Μόλις έχει γνωρίσει έναν γοητευτικό άντρα, πρώην συνεργάτη του Χατζημπούκλα, το Στέφανο Καρτάλη. Θέλει να έχει μια free σχέση μαζί του, να περνάνε καλά, να είναι χαρούμενοι και δημιουργικοί, όπως θα γράφουμε όλοι σε λίγες βδομάδες στις ευχετήριες κάρτες για την Πρωτοχρονιά, αλλά δεν θέλει δεσμεύσεις, καθότι είναι μια χειραφετημένη σουφραζέτα. Και αν ποτέ θελήσει να μοιραστεί μαζί του τη ζωή της(!!!), έχει βρει άλλο τρόπο να επισφραγίσει αυτή την απόφαση (ποιον; ).
Είναι αυτή η ίδια γυναίκα που πρόσφερε τον εαυτό της στο Στέφανο χωρίς να κρατήσει καμιά πισινή, πράγμα το οποίο της χρέωναν όλοι με πρώτο τον αδερφό της; Είναι η ίδια γυναίκα που όταν η λογική και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης της υπαγόρευαν να γυρίσει στην Αμερική, εκείνη έμεινε μόνο και μόνο για να βλέπει το Στέφανο, έστω σαν φίλο; Είναι η ίδια γυναίκα που έβαλε την ευτυχία του πάνω από τη δική της κι όταν θεώρησε ότι εκείνος θα ήταν καλύτερα σε μια άλλη σχέση όχι μόνο τον άφησε ελεύθερο, αλλά τον ενθάρρυνε κιόλας; Είναι η ίδια γυναίκα που βρισκόταν πάντα δίπλα του και δε λογάριαζε ούτε καθωσπρεπισμούς, ούτε χρήματα, ούτε τίποτα; Είναι η ίδια γυναίκα που τη μέρα του πυροβολισμού της είχε κακό προαίσθημα για εκείνον και του ζητούσε να της τηλεφωνεί κάθε τρεις και λίγο για να βεβαιώνεται ότι είναι καλά; Είναι η ίδια γυναίκα που κέρδισε τον άντρα της ζωής της ακριβώς με το μεγαλείο και την ανιδιοτέλεια της αγάπης της; Αυτό το πράγμα που εγώ είδα απόψε είναι η Εριέττα;;;
Να βάζουμε ένα καρτελάκι, για να ξέρουμε τι μας γίνεται παιδιά. Αυτό λοιπόν είναι το αντισυμβατικό ζευγάρι. Γιατί όμως; Επειδή δεν παντρεύονται; Πολύ αντισυμβατικό, σοκαρίστηκα. Μετάλλαξη να μην πάθαιναν δέκα μέρες πριν το τέλος και μέχρι το τέλος κι ο γάμος είναι άλλο (υπαρκτό πάντως )θέμα.
Με κίνδυνο λοιπόν να δυσαρεστήσω κάποιες αγαπημένες μου ή ακόμα και όλες, θα δανειστώ για την περίσταση μια φράση της Clarabelle: έχω αποφοιτήσει από το νηπιαγωγείο. Όταν έγραφα και ξαναέγραφα πόσο ήθελα μαζί το Στέφανο και την Εριέττα εννοούσα ΑΥΤΟ το Στέφανο και κυρίως ΑΥΤΗ την Εριέττα. Αν γίνουν δυο άλλοι, ποσώς με ενδιαφέρει αν θα καταλήξουν ή όχι μαζί. Και με το δεδομένο ότι σύντομα τη σκυτάλη της γελοιότητας θα την πάρει (και θα τη σηκώσει) ο Στέφανος, ο ίδιος που σήμερα έμοιαζε ελαφρώς σοκαρισμένος και απογοητευμένος από τη στάση της Εριέττας, συνεχίζω να βλέπω το αγαπημένο μου ζευγάρι που αποδομήθηκε με τέτοια προχειρότητα πριν καλά-καλά …δομηθεί, αποκλειστικά και μόνο για το ταλέντο και τη χημεία των δύο ηθοποιών. Αυτά και τέλος.
Υ.Γ. Το επεισόδιο το ψηφίζω τέλειο με την υποσημείωση ότι το εντάσσω στην κατηγορία του Ανδαλουσιανού σκύλου.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από filizza Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 10:50 pm

..α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ ά και χωρίς ίχνος προσωπικών προτιμήσεων… σήμερα ήταν το καλύτερο επεισόδιο ever…!!!!!..και μη διανοηθεί να σκεφτεί καμιά σας ότι είμαι επηρεασμένη από την τελευταία σκηνή του ζευγαριού! Είμαι σίγουρη ότι και εσείς φίλες μου το ίδιο πιστεύετε (και φίλοι μου .. για να μη γράφω μόνο σε γυναίκες)..το σημερινό επεισόδιο ψηφίζετε πανηγυρικά τ έ λ ε ι ο.... Yess

Ανεξάρτητα πάντως από πλάκα η σκηνή μου φάνηκε υπέροχη (το είδα εκ των υστέρων στον υπολογιστή..φορούσα τα ακουστικά και είχα ένα ηλίθιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου… μέχρι που με κορόιδευαν μικροί μεγάλοι μέσα στο σπίτι..).
Μου άρεσε πολύ η χαλαρότητα της στιγμής αλλά μου άρεσε και το περιεχόμενο της συζήτησης..Ουσιαστικά συζητούν για το κοινό τους μέλλον (για μένα άλλωστε σημασία έχει τι πραγματικά νιώθω για το σύντροφό μου και το αν θέλω να μοιράζομαι τη ζωή μου μαζί του) ….πάντως αν το αγόρι μου θέλει να αποκατασταθεί και μου στεναχωριέται, θα τη μαλώσω την Εριεττούλα μας….
Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Nefelik μας η οποία πολύ ορθά σημειώνει ότι για πρώτη φορά ο Στέφανος παραδέχεται ότι έσφαλε απέναντι στην Εύα. Βέβαια η σχετική συζήτηση με την Εριέττα άφηνε να εννοηθεί ότι είχε ξαναειπωθεί κάτι τέτοιο (λες και τα ξανάκουσε ένα πράμα.. εμείς πάντως δεν τα ξανακούσαμε .. όπως δεν ακούσαμε και τη συζήτηση του με την Εύα για τον επικείμενο γάμο της με τον Λευτέρη)..Κρίμα γιατί για όλα τα παραπάνω θα μπορούσαν να είχαν γράψει υπέροχους διαλόγους και να είχαν παιχτεί ακόμα πιο υπέροχες σκηνές (clarabelle διάβασα αυτά που έγραψες στη χθεσινή ενότητα ..και δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια καλή μου).

Στη λοιπά τώρα του επεισοδίου, η μουρλή σκυλίτσα ξεχνά..μα δε μας λησμονά..Πάλι κωλόφαρδη είναι ..ξέχασε τα φονικά λέει..επιλεκτική αμνήσια… πως και δε ξέχασε και την ίδια την Εριέττα να πάει χαρωπή να μπαστακωθεί στον Στέφανο…. Εμείς βέβαια ως πιστοί άρρωστοι τηλεθεατές τη δόση μας την πήραμε και σήμερα..δε γλυτώνουμε από δαύτη ..
Μου άρεσαν και οι σκηνές της Εύας με τον Λευτέρη (σε συνέχεια του χθεσινού επεισοδίου και στα πλαίσια των ετοιμασιών του γάμου)..Σήμερα δε αυτό σκεφτόμουνα ..και τα δύο ζευγάρια μας σε ένα επεισόδιο;

Η Αμαλία ήταν και σήμερα εκπληκτική… δείχνει την κλάση της καθημερινά..

Δε σχολιάζω άλλο.. έγραψα πολλά (να πω ένα τελευταίο σοβαρό.. δεν ήταν κούκλος με τα σταράκια και το μακό μπλουζάκιWink;;;;!!!!
Να είμαστε καλά .. ..
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 10:52 pm

Roria, χαχαχά, ειλικρινά δεν περίμενα να το πάρεις μ'αυτόν τον τρόπο!

Γιατί δηλαδή θεωρείς οτι η Εριέττα, με το να μη θέλει την τυπικότητα του γάμου, γυρνάει πίσω στην ελεύθερη σχέση που είχαν αποφασίσει να έχουν στην αρχή? Αλλιώς ήταν τότε, και για άλλους λόγους το είχαν έτσι συμφωνήσει, κι αλλιώς είναι τώρα, και επίσης για άλλους λόγους το επιθυμεί έτσι η Εριέττα κυρίως, γιατί ο Στέφανος δεν έδειξε να χαλιέται απ'το θέμα του γάμου. Ποιός απ'τους δύο παίρνει το θέμα πιό σοβαρά, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το ψάξουμε. Και οι δύο παίρνουν σοβαρά όχι το θέμα του γάμου ή του μη γάμου, αλλά τη σχέση που τους ενώνει.... Και με δεδομένη την στενή αυτή σχέση, δεν χρειάζονται αποδεικτικά δέσμευσης, πιστοποιητικά γάμου δηλαδή, για να νοιώσουν ....δεσμευμένοι! Είναι και αισθάνονται τόσο δεσμευμένοι ο ένας για τον άλλον, που τα τυπικά περισσεύουν!
Οσο για την μίνι κρίση που θα έχουν αργότερα, περιμένω να τη δώ πριν κρίνω, αλλά έχω την αίσθηση οτι ο Στέφανος θα αισθάνεται υπεύθυνος, κατά κάποιο τρόπο, για την κατάντια της μάνας του, ακόμη και για το χαμό της Νταίζης και του Χρήστου, με δυό λόγια θα περάσει ένα ψυχολογικό σόκ, όπου θα νομίζει οτι δεν δικαιούται να ευτυχήσει ο ίδιος, με πίσω του ένα τέτοιο δραματικό τέλος στην υπόλοιπη οικογένειά του.... Τελικά είναι ένα τελευταίο εμπόδιο, που όχι μόνο θα το ξεπεράσουν εγκαίρως, αλλά θα τους βοηθήσει να καταλάβουν πόσο απαραίτητοι είναι ο ένας για τον άλλον..... Κι αυτό νομίζω είναι το ζητούμενο.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:03 pm

Ψήφισα καλό!!!

Μελ-Ρούσσος-Αμαλία:Και ήρθε η κατάρρευση!αυτό όμως δεν την εμπόδισε να πει για μια ακόμη φορά οτι ευθύνεται για όλα η Εριέττα!!!!!
Μερική αμνησία,και απο την στιγμή που ξύπνησε έφαγε με όρεξη και το μυαλό της σταμάτησε στην ημέρα της αποφυλάκισης της Εριέττας!!!!Σίγουρα θέλει γιατρό,και όπως ορθώς είπαν οι γονείς της άργησαν!!!!!έπρεπε να είχε συμβεί νωρίτερα.
Αλλά είναι αρκετά δύσκολο ένας γονιός να παραδεχτεί,οτι το παιδί τους δεν είναι καλά!!!!!!
Απο το σημερινό,άρχισε ο δεύτερος γύρος,σε οτι αφορά την Μελ,και γνωρίζοντας τι θα γίνει στο φινάλε,χαίρομαι που έστω και απο αρκετά χρόνια,θα σταθεί στα πόδια της,γιατί περίμενα τα χειρότερα.

Εριέττα-Λουκάς:Με έχει κουράσει όσες φορές αναφέρονται στον πατέρα τους.Τα ίδια και τα ίδια.Ναι είναι φυσικό να αισθάνονται έτσι,αλλά ακούμε τα ίδια και τα ίδια.Και όποιος έχει καεί απο το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.Και αναφέρομαι στην περίπτωση της Εριέττας,που προνόησε για το άλλοθι όλλων!!!

Ηλίας-Δάφνη:Πολύ ιδιαίτερη σκηνή!!
Ο Αρζογλου εκπληκτικός.
Δεν έχω να πω και πολλά,μόνο οτι οι άνθρωποι με την πάθηση του,θυμούνται πιο εύκολα,γεγονότα που συνέβησαν πολλά χρονια πριν με λεπτομέρεις,παρα χθεσινά!!!!!

Στέλλα-Λουκάς-Νόρα:Εδω θα συμφωνήσω με την Στέλλα.Ναι μπορεί ο Λουκάς να είναι θυμωμένος και με το δίκιο του,αλλά πρέπει να τον ακούσει πριν επιτεθεί,ακόμα και αν περιμένει οτι όσα του πει δεν θα τον πείσουν!!!!!!

Παναγιώτης-Αραβαντινός:Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί ο Παναγιώτης τον βοηθάει τόσο πολύ.
Όταν τον ενημέρωσε ο Αραβαντινός,ότι θα γίνει απόψε,εννοούσε οτι θα τους συναντήσει για ποιο λόγο;;;;;;;;;;;;;;δεν το κατάλαβα αυτό το σημείο.Ήταν ενήμερος ο αστυνόμος,οτι θα κρύψουν τους πίνακες οι άνθρωποι του Αραβαντινού;;;γιατί αν ισχύει ο Παναγιώτης δεν είναι αστυνόμος,αλλά μάλλον το έχει δει σαν δικαστής.

Ρούσσος-Αραβαντινός-Αντιγόνη:Και να που ήρθε η συνάντηση!!!!!πολλά ερωτήματα λύθηκαν,αλλά γεννήθηκαν και άλλα.
Με τα λεγόμενα του Αραβαντινού,μάθαμε οτι το σκηνικό που στήθηκε εκείνο το βράδυ ήταν στημένο απο όλους.Με τα λεγόμενα του γερο-Χατζηβασιλείου πάντα.
Και επίσης,οτι τον εκμεταλλευόταν για να πλουτίζει μόνο αυτός.
Τον βοήθησε να αναρρώσει,έκανε πολύ καιρό για να σταθεί στα πόδια του και έζησε σαν φυλακισμένος.
Γιατί μετα το θανατο του γερο-Χατζηβασιλείου δεν γύρισε στην Ελλάδα,και γιατί το έκανε τώρα;;;;;;;;
Περιμενε να τα τινάξει και ο Περικλης,που παρεπιμπτόντως είχε τα μισά του χρόνια;;;;;;;;;;;
Μπορεί βέβαια ο γερο-Χατζηβασιλείου να του είπε ψέμματα για τι πραγματικά συνέβη εκείνη την νύχτα.
Πάντως ένας άνθρωπος φυλακισμένος,και σε χειρότερη φυλακή απο την πρώτη,έχει κάθε λόγο να νοιώθει έτσι.

Στεφ-Εριέττα:Πολύ ωραία σκηνή,τρυφερή!!!!
Απο ένα σημείο και μετά περίμενα τον Στεφ να πει "και εγω;;;;;;;δεν θα με αποκαταστήσεις;;;;;" lmao λιγο αντιστράφηκαν οι ρόλοι σήμερα.
Αλλά σωστός ο Στεφ,οταν της είπε"εγώ πάντως δεν θέλω να στερώ το νυφικό απο τις γυναίκες".
Και ολόσωστο αυτό που είπε η Εριέττα,"αρκεί που τα βρήκατε με την Εύα,αυτό εχει σημασία".

Παρέα:Δυο γάιδαροι τσακώνονται σε ξένο αχυρώνα. lmao Αλλά η ατάκα ανήκει στον Λουκά.
"Μια φυλακή δεν θα πάτε,ποιος θα σας γλυτώσει;;;;" lmao
Απλά καθημερινά πράγματα.

Καλό το σημερινό,και στο αυριανό,θα είμαστε στο αστυνομικό τμήμα και θα βλέπουμε να ανακρίνουν τους συνήθεις υπόπτους!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:03 pm

Roria, να σου απαντήσω τι πιστεύω εγώ. Ναι, είναι ακριβώς η ίδια Εριέττα. Και η «σχέση» που είχαν στο 428 ήταν τελείως διαφορετική από τη σχέση που έχουν σήμερα. Στο δικό μου μυαλό η ελεύθερη σχέση που είχαν τότε είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το να είναι μαζί, να ισχύουν όλα αυτά που γράφεις ότι ίσχυαν μέχρι σήμερα και κατά τη γνώμη μου εξακολουθούν να ισχύουν, αλλά απλά να μην πιστεύουν ότι ένα χαρτί θα προσθέσει κάτι στη μοναδική σχέση που έχουν έτσι κι αλλιώς...

Τα σχόλια περί ελευθερίας τα εκλαμβάνω ως το αποτέλεσμα των εξαιρετικά προχειρογραμμένων διαλόγων. Για κάποιους ανθρώπους βέβαια αυτό το θέμα είναι σημαντικό, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό στην περίπτωση του Στέφανου και της Εριέττας, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που φάνηκε... Πάντως όσο άκυρο θεωρώ το να ακούω την Εριέττα να μιλάει για ελευθερία, άλλο τόσο άκυρο θεωρώ το να ακούω το Στέφανο να επαναλαμβάνει για δεύτερη φορά, σε ένα διάλογο που ήταν σχεδόν αντιγραφή ενός προηγούμενου, ότι σ’ εκείνον αρέσει η ιδέα του γάμου, επειδή δεν θέλει να στερεί στις γυναίκες το νυφικό... Αν αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έκανε ένα γάμο, πολύ σωστά του απάντησε η Εριέττα: «όταν το θέλουν»...

Από τη στιγμή που οι σεναριογράφοι είχαν αποφασίσει να μην τους παντρέψουν, και αυτό είναι κάτι που το ξέραμε εδώ και καιρό, δεν ήταν έκπληξη, για να μην γίνει γάμος κάποιος από τους δύο θα έπρεπε να μην το θέλει... Και το λογικό ήταν αυτή να είναι η Εριέττα, που είχε εκφράσει τις ίδιες απόψεις και στο παρελθόν... Αν ήταν ο Στέφανος, που πρόσφατα κόντεψε να τη χάσει και που καλά καλά δεν έχει προλάβει ακόμα να συνειδητοποιήσει ότι την αγαπάει, και με μια Μελίτα να κυκλοφορεί εκεί έξω, μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα...

Για μένα το τι ακριβώς ειπώθηκε και το πώς ειπώθηκε είναι λεπτομέρεια. Σκέφτομαι ότι πέρυσι τέτοια εποχή ο Στέφανος τη χώρισε για να γυρίσει στη Μελίτα, και συνειδητοποιώ πόσο δρόμο έχουμε διανύσει από τότε... Σίγουρα θα ήθελα να είχε δοθεί περισσότερος χρόνος σε αυτό το ζευγάρι, όπως και σε άλλα, αλλά τώρα πια που φτάσαμε στο τέλος νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι να μείνουν μαζί και να είναι ευτυχισμένοι... Κι αν βλέπαμε και κανένα παιδάκι στην τηλεταινία, γιατί για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό από το γάμο, δεν θα με πείραζε, αλλά αυτό έχω πειστεί πια ότι δεν θα το δω...

Όσο για αυτό που θα κάνει ο Στέφανος προσεχώς, μπορεί ως εξέλιξη να μας φαίνεται εντελώς άκυρη τώρα που δεν ξέρουμε λεπτομέρειες, αλλά, ακόμα και αν δεν υπάρχουν επαρκείς δικαιολογίες, στη χειρότερη περίπτωση γίνεται για να δούμε κάποιες συγκεκριμένες σκηνές, τις οποίες εγώ τουλάχιστον έστω και μόνο για τις ερμηνείες θέλω πολύ να τις δω...

Υ.Γ. JESSIE και filizza : respect :

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από filizza Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:11 pm

Roria μόλις διάβασα το κείμενό σου και πολύ στενοχωρήθηκα καλή μου….γιατί σε χάλασε τόσο; Εμένα μου άρεσε απίστευτα… Ο Στέφανος ήταν τόσο γλυκός και τρυφερός απέναντι της και η Εριέττα τόσο ήρεμη. Απολάμβαναν τη στιγμή με μοναδική οικειότητα μεταξύ τους…. Οι απόψεις περί μη δέσμευσης δεν μου λένε τίποτα όταν ξέρω ότι ένα ζευγάρι είναι αγαπημένο.. αν και απ΄ ότι κατάλαβα αυτό που σε ενόχλησε δεν είναι ουσιαστικά οι δηλώσεις περί γάμου αλλά το όλο στυλάκι. Κρίμα και πίστευα ότι θα χαιρόσουν σήμερα όπως και εγώ.. Aww

Πάντως απόλαυσα τον υπόλοιπο σχολιασμό σου όσο τίποτα.. να σαι καλά..
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:23 pm

Θα κάνω μια προσπάθεια να σχολιάσω αυτό που είδα

Κεντρικό θέμα της ημέρας η ιστορία του Αραβαντινού.Εγώ μάλλον δεν έβγαλα άκρη απ αυτήν την δακρύβρεχτη ιστορία.

Ο Αραβαντινός ζωγράφιζε τα αντίγραφα και οι άλλοι τα πουλούσαν. Κάποια στιγμή τους ανακάλυψαν και εκείνος ζήτησε να σταματήσουν αλλά οι άλλοι δεν ήθελαν οπότε συναποφάσισαν να τον σκοτώσουν.

Ερώτημα πρώτο λοιπόν. Τί λόγο θα είχαν να σκοτώσουν την κότα που γεννούσε το χρυσό αβγό; Δεν θα ήταν πιο απλό να τον εκβιάσουν με τα παιδιά ας πούμε ή με την απειλή οτι θα τον κατέδιδαν; Κι αφού έτσι κι αλλιώς ήταν καταζητούμενος ακόμη και αν σταματούσε να ζωγραφίζει σε τι θα τον βοηθούσε αυτό; Ήδη υπήρχε ένταλμα σύλληψής του

Ερώτημα δεύτερο. Αφού όπως ισχυρίζεται ήταν κοινή απόφαση όλων να τον σκοτώσουν (κι αφού η Αντιγόνη τότε δεν ήταν μέλος της συμμορίας απ ότι μας έχουν πει ήξερε τι γινόταν ως γυναίκα του Λαζαρίδη και φιλενάδα του Λύτρα αλλά μέλος δεν ήταν γι αυτό άλλωστε δεν ήταν και στη φωτογραφία) γιατί ο Αραβαντινός θέλει να την καθαρίσει; Θα το καταλάβαινα αν ο πυροβολισμός είχε πέσει επειδή την μαρτύρησε στο Λαζαρίδη και αυτός τον πυροβόλησε. Αλλά άν έγινε απο προμελέτη των συμμοριτών η Αντιγόνη σε τι του φταίει;

Απ τη μια έλεγαν με το Ρούσσο οτι εκείνος μαρτύρησε την Αντιγόνη στο Λαζαρίδη εκείνο το βράδυ αρα ήταν κάτι που πράγματι είχε συμβεί και απ την άλλη οτι την παρακάλεσε και εκείνη αν και μάνα δεν τον βοήθησε επειδή ήταν άπληστη. Αρα κι εκείνος εκείνο το βράδυ εκδικητικά τη μαρτύρησε

Μιλάμε δηλαδή για το απόλυτο ξεκαθάρισμα λογαριασμών κι όχι για απόδοση δικαιοσύνης.

Επιπλέον ερωτώ. Έρχεται να πάρει κεφάλια χωρίς να έχει ψάξει καθόλου τι είχε συμβεί βασισμένος στα λόγια του Χατζηπαππού; Τόσο αξιόπιστο άτομο τον θεωρεί; Αν δεν κάνω λάθος έχουμε δεί σκηνές όπου ο Ρούσσος φώναζε γιατί το κάνατε αυτό και τι θα κάνουμε με τα παιδιά. Άρα η εικόνα που έχει ο Αραβαντινός είναι πλασματική και δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότη παρ όλα αυτά εκείνος ήρθε για εκδίκηση.

Και τέλος ρωτάω η αφελής. Ένας άνθρωπος που έχει τέτοιο μένος επειδή τον εκμεταλεύτηκαν παίρνει κεφάλια απ αυτούς που κέρδισαν χρόνια πριν και αφήνει απέξω αυτόν που κέρδιζε απ τον κόπο του μέχρι σήμερα; Γιατί; Για να κερδίσει την συμπάθεια των παιδιών που εγκατέλειψε; Και πριν μου πείτε οτι δεν ήταν εγκατάλειψη θα πω οτι συμφωνώ με την Αγγελική οτι πάντα υπάρχουν επιλογές. Θα μπορούσε να παραδοθεί να εκτίσει την ποινή του και στη συνέχεια να πάει να συναντήσει τα παιδιά του καθαρός. Ήμήπως μέτρησε οτι τα παιδιά του καλοπερνούσαν δίπλα στους ανθρώπους που τα μεγάλωναν και δεν ήθελε να τα ξεβολέψει; Κι αν ναι αυτό δεν μετράει σαν ελαφρυντικό της συμμορίας; Οτι δηλαδή τα παιδιά του τα φρόντισαν;

Επιπλέον έχω μια τεράστια απορία σε μπουντρούμι με νερό και ψωμί τον είχαν κλεισμένο; Κι η Εριέττα πως τον είχε δει στο γραφείο του παππού να συνομιλούν; Του είχε δώσει διήμερη όπως δίνουν στους βαρυποινίτες αν δείξουν καλή διαγωγή;

Υπάρχει πάντως κάτι σε όλα αυτά τα ακατανόητα που επιτέλους το κατάλαβα. Ο Αραβαντινός τη Νταίζη δεν την ειδοποίησε επειδή τον έπιασε ο πόνος να βοηθήσει την κορη του Λύτρα και της Αντιγόνης αλλά για να του αδειάσει τη γωνιά να μπορεί να φυτέψει τους πίνακες. Αλλά να ειδοποιήσει τον Παναγιώτη που τον έχει κολητάρι οτι ο Χρήστος είναι ζωντανός ούτε που το σκέφτηκε. Είπαμε επιλεκτική δικαιοσύνη

Σαν να μην έφτανε το δράμα του Αραβαντινού έχουμε και το δράμα της αμνησιακής. Το όλον είναι τόσο παράλογο που φέρνει γέλιο. Να καταλάβω δυό γονείς που δεν θέλουν να καταδώσουν το παιδί τους στις αρχές. Άντε να πω ο πατέρας έφτασε στο έγκλημα για να μη πάει φυλακή η πριγκηπέσα του. Δεν μπορώ όμως να τους βλέπω να σκούζουν επειδή το παιδί έμαθε τι έκαναν και έπαθε την κρισάρα του χάνω το παιδί μου και να τραβούν τα μαλλιοκέφαλά τους. Πάρτε το και βάλτε το σε ένα ίδρυμα να το συνεφέρουν. Δεν σκέφτεστε οτι μπορεί να πάρει ο χάρος και κανένα άλλο ανθρωπάκι αν ξαφνικά ξαναπάθει σοκ;

Μέσα σε όλο αυτό το τουρλουμπούκι ετοιμάζεται κι ένας γάμος.

Οι μελόνυμφοι κάνουν λίστα προσκεκλημένων αλλά να κάνουν μια βόλτα προς το σπίτι της Αγγέλας που μένουν εκείνα τα παιδιά που ο γαμπρός μόλις χτες μας έλεγε οτι είναι και δικά του ούτε λόγος δεν έχουμε χρόνο.

Η οικογένεια Λύτρα και η οικογένεια Βενέτη άρχισαν ανένδοτο για την κουμπαριά. Βοήθειά μας και περαστικά μας αν και μεταξύ μας απ τα ξεκαθαρίσματα λογαριασμών προτιμώ τη σουργελιαση

Ο Στέφανος πήρε χαρά μεγάλη που επιτέλους θα παντρευτεί η πρώην και θα γλυτώσει τη διατροφή οπότε σκέφτηκε έξοδα δεν θάχω δεν παντρεύομαι; Η Εριέττα όμως βράχος. Δεν θέλει γάμο λέει. Οι γάμοι είναι για τους μικροαστούς. Θέλει όμως παιδιά. Τι πειράζει που θα έχουν την ταμπελίτσα του εκτός γάμου παιδιού; Εριέττα κορίτσι μου αγαπάς και το δείχνεις. Δεν νομίζεις οτι όταν αγαπάμε παύουμε να τραβάμε το δρόμο μας και αρχίζουμε να βαδίζουμε στο ίδιο μονοπάτι με τον άνθρωπο που αγαπάμε ή νομίζεις οτι ο γάμος είναι κάτι άλλο απ αυτό;

Απο ολόκληρο επεισόδιο κρατώ σκάρτα πέντε δέκα λεπτάκια.

Τον Ηλία με τα αρωματικά φυτά του που μου προκάλεσε θλίψη

Την γλύκα που έβγαζαν Εύα Λευτέρης και την παλιομοδίτικη έκφραση του Λευτέρη για άνθη λεμονιάς.

Την ζευγαρίστικη σκηνή Στέφανου Εριέττας όπου ανάμεσα στα μελλοντικά σχέδια και τις αντισυμβατικές ιδέες της Εριέττας ακούστηκε για πρώτη φορά η παραδοχή του Στέφανου οτι για κάποια απ αυτά που υπέφερε η Εύα φταίει κι αυτός.

Κυρίως όμως κρατώ την ειρωνία του πράγματος. Ο Αραβαντινός χτυπάει τη μάνα του Στέφανου με το ίδιο σχέδιο που κάποτε εκείνος χτύπησε το Μάνο και το Ρούσσο και ειλικρινά θέλω να δω πόσο θα τρέξει εκείνος μιας κι έχω δει την Αντιγόνη να δίνει στην Νταίζη ότι έχει και δεν έχει για να τον σώσει.

Ειλικρινά θα ήθελα να ψηφίσω τα τελευταία επεισόδια αλλά δεν ξέρω τι. Έχουν μερικές καλές σκηνές που όμως κινούνται στα όρια του παραλόγου και με αφήνουν απογοητευμένη

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:28 pm

filizza έγραψε:Δε σχολιάζω άλλο.. έγραψα πολλά (να πω ένα τελευταίο σοβαρό.. δεν ήταν κούκλος με τα σταράκια και το μακό μπλουζάκιWink;;;;!!!!

Hθελα να ξεκινησω με παραθεση σημερα και εψαχνα να βρω κατι.Ειπα να ξεκινησω με κατι που εγραψε η nefelik,αλλα ειλικρινα filizza με το που ειδα αυτο με τα σταρακια,μουρθε κατευθειαν η σκηνη και πως ενοιωσα οταν την ειδα και ειπα οπα εδω ειμαστε!Και εννοειται οτι ειναι σοβαροτατο!Τελειος ηταν ο Σταυρου,μου αρεσει παντα οταν ειναι σπορ ντυμενος,απ οτι με κοστουμι ή πιο καλα!
Βεβαια αυτη ηταν και η αγαπημενη μου σκηνη σ αυτο το επεισοδιο.Χαλαρη συζητηση γι αυτους και για τους φιλους τους,για τον γαμο της Ευας και ποσο θελει ο Στεφ να κανει ταξιδια με τον γιο του και την Εριεττα μαζι!Ειπε μαλιστα,οτι φερει κι αυτος ευθυνη για καποια απ αυτα που τραβηξε η Ευα,αλλα σημασια εχει συμπληρωσε η Εριεττα οτι τωρα τα εχουν βρει και εχουν μια πολυ καλη σχεση!Αυτο ειναι που εχει σημασια τελικα!
Εγω παιδια το ελεγα απ το καλοκαιρι ,οτι Εριεττα και Στεφανο,τους φανταζομαι μαζι,με παιδια ,να γυρνανε τον κοσμο,να μενουν ποτε Ν Υορκη,ποτε Παρισι και εννοειται Αθηνα,αλλα δεν τους θελω παντρεμενους.Δεν ξερω γιατι το ειπα τοτε,αλλα παντα κατι τετοιο μου εβγαζαν αυτοι οι δυο.Εξαλλου τι σημασια εχει ενα χαρτι;;Και εδω θα τους δουμε μετα απο 15 χρονια να ειναι μαζι,πιθανον με παιδια και δεν θα εινα παντρεμενοι.Μια χαρα μου φαινεται.Οταν θελεις να εισαι με καποιον ,αρκει αυτο και δεν χρειαζεται τιποτε αλλο.Εμενα αυτο το ζευγαρι με εχει πεισει οτι ειναι γεννημενος ο ενας για τον αλλο και δεν χρειαζομαι εκκλησια και μπομπονιερες !!!Ειναι αστερια και οι δυο και αυτα που λενε και πως τα λενε!!

Η αληθεια ειναι οτι περιμενα κατι παραπανω στην υποθεση Αραβαντινου.Περιμενω να δω την συναντηση του με τα παιδια του και τι θα τους πει,πως θα δικαιολογηθει.Παντως αν εφευγε,αυτο θα σημαινε οτι αυτοματα θα εθετε τον εαυτο του σε κινδυνο,αφου η Ιντερπολ τον κυνηγουσε.Ομως γιατι μονο εναντιον του Ρουσου και της Αντιγονης και οχι εναντιον και των Χατζηβασιλειου.Θα μου πειτε αυτοι απεβιωσαν.Ε οταν ηταν ζωντανοι λεω!Τελος παντων,μπερδεμενο μου κανει ακομα!

Η Μελιτα επαθε μερικη αμνησια!χαχαχαχαχχχχαχχ nefelik κι εγω σκεφτηκα οτι μπορει να το κανει ψεμματα!Αλλα δεν νομιζω,τοπαθε το μπλακ αουτ!Οταν ξυπνησε και κατεβηκε στην κουζινα,ειπε στη μαμα της:βρεχει εξω χαχαχχαχα πως δεν ειπε :μηπως εχουμε απλωμενα εξω;;;Το δε υφος της Αμαλιας καποια στιγμη ηταν ολα τα λεφτα
lmao την κοιταζε και δεν πλησιαζε!Παντως η εμμονη με τον Στεφανο καλα κρατει!Ειπε οτι αν θελει μπορει να ειναι με την Εριεττα,αλλα αυτη θα τον περιμενει εσαει να γυρισει σ αυτην imarton και τι να πει κανεις για την εμμονη της αλληνης!

Μια σκηνη που μου αρεσε σημερα,ηταν Δαφνη και Ηλιας.Πολυ καλος ο Αρζογλου,μου εβγαλε αυτο το χαμενο.Πωωωωωω τον λυπηθηκα και σε λιγο η Δαφνη θα πρεπει να σκεφτει το ιδρυμα ,γιατι δυστυχως ειναι πολυ επικινδυνο να ζει οπως και πριν ενας ανθρωπος που ξεχναει!

Αυτααααααα!!Το ψηφισα πολυ καλο!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:28 pm

Βρηκα χρονο να σχολιασω κι εγω...Ενα ασχετο πρωτα...Σημερα μας λεει ενας καθηγητης''και εδω εχουμε εναν κηπο Ζεν''... xoxo Φταιω εγω που θυμηθηκα τον Λουκα;;;;;;Ουτε εγω ξερω πως κρατηθηκα και δεν πεθανα στο γελιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτελους σημερα μαθαμε τι εγινε με τον Αραβαντινο...Πολλα ειχαμε ακουσει και ειχαν προδωθει ακομα περισσοτερα αλλα το ζουμι σημερα το μαθαμε!!τετοια εξελιξη δεν περιμενα!!!!Τελικα και ο παππους Χατζηβασιλειου πολυ μεγαλο λαμογιο!!!Και καταλαβαμε γιατι ζητησε συγγνωμη απο την Ερη πριν πεθανει...Γιατι κραταγε τον πατερα της ομηρο επι της ουσιας...Τωρα αν ηταν ευκολο να κανει κατι ο Αραβαντινος αμφιβολο...Δεν ειναι καθολου ευκολο να πας φυλακη για να γλιτωσεις μια αλλη φυλακη...Επισης μπορει να μην ειχε πληρη εικονα εξ αρχης για το τι συνεβαινε με τα παιδια του και να ειχε παντα μια ελπιδα οτι μπορει να το σκασει και να τα βρει ή οτι αν εξαφανιστει ή παραδοθει τοτε η αποφαση δολοφονιας του θα μετατεθει για τα παιδια του...Εμενα με καλυψε σε αρκετα σημεια αυτη η εξηγηση...Αλλα ελπιζω ο Παναγιωτης να μην ξερει οτι ο Αραβαντινος σκοπευει να τη στησει στον Ρουσσο και την Αντι...Με τον Θανο το καταλαβα τωρα οχι!!!!Ελπιζω απλα να τον πλησιασε με το προσχημα οτι θα μετεχουν σε αυτη τη δουλεια και θα του πει απλα το ποτε να τους πιασει...

Απο την αλλη καταλαβαινω απολυτα τον Λουκα και την αντιδραση του!!!Εχει μεσανυχτα σχετικα με το τι συνεβη και προφανως τον πληγωνει που ακομα και τωρα ο πατερας του αντι να ζητησει να γνωρισει τα παιδια του παιζει παιχνιδια...Σωστη και η Στελλα δε λεω αλλα πρεπει να λαβει υποψη της τη συναισθηματικη κατασταση του Λουκα αυτη τη στιγμη(ειναι και μεγαλη ψυχολογα τρομαρα της το συγχισε το παιδι nteni )...Αλλα η Νορα μου αρεσε και σημερα που την εμπαινε στη μανα της και της ειπε να μην τον πιεζει!!!!Και του εδωσε και ενα γλυκο χαδι για να ξερει οτι οσοι τον γνωριζουν τον αγαπανε και ειναι διπλα του Love! Love!

Η Μελιτα επαθε και αμνησια!!!! lmao Αν εξαιρεσει κανεις τον τυφλοσουρτη-ο Στεφανος μ'αγαπει θα τον περιμενω μπλα μπλα μπλα- σαν να ισιωσε η κοπελια ή μου φανηκε;;;;Nefelik σε αυτο που ρωτησες αν ο ψυχιαοτρος ή ο γιατρος δεσμευεται απο το απορρητο για αξιοποινες πραξεις...Αν καποιος ασθενεις παει και πει στον ψυχολογο ή στον δικηγορο οτι σκοτωσε για παραδειγμα τοτε δεσμευεται απο το απορρητο και δεν μπορει να τον καταγγελει...Αν ομως του πει οτι σκοπευει να σκοτωσει ή να κανει καποια αξιοποινη πραξη τοτε νομιζω μπορει να μιλησει και να αποτρεψει το κακο...

Με τη Νταιζη δεν ασχολουμαι καν...Η σκηνη της ηταν πολυ μικρη με τον Χρηστο...Βεβαια με εκνευριζει που συνεχιζει να συμπεριφερεται στον Λουκα λες και ειναι η σκονη απο τα παππουτσια της!!!Α,και κοπελια!!εκτος παππους του γιου σας ειναι και πατερας του ξυπνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου αρεσαν οι σκηνες των ζευγαριων παρα πολυ σημερα!!!!!!!!!Στεφανος και Ερη Love! Εμενα μου αρεσαν τα παντα οπως τα ειπαν,αυτα που ειπαν!!!!!!!Προσωπικα ουτε ο γαμος με χαλαει ουτε η απλη συμβιωση...Συμφωνω με τη JESSIE οτι θελει κοτσια και αυτογνωσια για να ζησεις μια ζωη χωρις να δεσμευεσαι με τον αλλον!!!Δε ξερω μου αρεσει αυτη η εξελιξη αλλωστε η Ερη ειναι μια γυναικα πολυ αμεση και ουσιαστικη και μιλησε για παιδια και οχι για τυπικα θεματα...Βεβαια ο καθενας το βλεπει αλλιως και το καταλαβαινω απολυτα!!!!!

Και η Ευα με τον Λευτερη οπου ετοιμαζαν τα του γαμου μου αρεσαν και το διλλημα των κουμπαρων!!!!!!! lmao Απο βραδις ξεκινησε ο πολεμος!!!!Γυαλισε τα οπλα Νορα!!!!! xoxo Που θα πεις πιο χρησιμο τον γιατρο...Εχω μια εντυπωση οτι επιτηδες τα λεει... ^^

Καλα μετα ο,τι να'ναι!!!!!!!!Αλλα ελεγε ο ενας αλλα ο αλλος!!!μεχρι και φυλακη τους εκλεισε ο Λουκας για να παρει τη κουμπαρια!!!Αλλα δυναμικες οι γυναικες!!!Ετσι σας θελω κοριτσια πανωωωωωωω τους!!!!!!!! lmao

Έχει επεξεργασθεί από τον/την dm10811 στις Πεμ Νοε 24, 2011 11:40 pm, 1 φορά
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:30 pm

Κάτι τελευταίο για το θέμα του γάμου : Μπορεί κανείς να μη θέλει το γάμο για να είναι ελεύθερος να φύγει εύκολα και γρήγορα απ'τη σχέση, όταν βαρεθεί για οποιοδήποτε λόγο, αλλά μπορεί επίσης να μη θέλει το γάμο για να μην θεωρηθεί οτι προσπαθεί να "κουκουλώσει" το σύντροφό του σε μιά δέσμευση απ'την οποία δεν θα μπορεί να ξεφύγει εύκολα, ακόμη κι όταν αλλάξουν τα αισθήματά του. Μην ξεχνάμε οτι για αιώνες οι γυναίκες σκοπό της ζωής τους είχαν να βρούν κάποιον που θα "στραβωθεί" και θα τις παντρευτεί, οπότε είχαν λύσει το πρόβλημά τους. Η Εριέττα λοιπόν, θέλει να δείξει στο Στέφανο οτι τα αισθήματά του προς αυτήν είναι η μόνη δέσμευση που θα έχει απέναντί της, κι όχι το χαρτί ενός γάμου. Για μένα είναι ένα ακόμη σημάδι του πόσο ανώτερη είναι η Εριέττα, πόση εμπιστοσύνη έχει στο Στέφανο, και πόσο σίγουρη είναι και για τα δικά της αισθήματα. Αυτό και τίποτε περισσότερο ή λιγώτερο....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:39 pm

JESSIE έγραψε:Κάτι τελευταίο για το θέμα του γάμου : Μπορεί κανείς να μη θέλει το γάμο για να είναι ελεύθερος να φύγει εύκολα και γρήγορα απ'τη σχέση, όταν βαρεθεί για οποιοδήποτε λόγο, αλλά μπορεί επίσης να μη θέλει το γάμο για να μην θεωρηθεί οτι προσπαθεί να "κουκουλώσει" το σύντροφό του σε μιά δέσμευση απ'την οποία δεν θα μπορεί να ξεφύγει εύκολα, ακόμη κι όταν αλλάξουν τα αισθήματά του. Μην ξεχνάμε οτι για αιώνες οι γυναίκες σκοπό της ζωής τους είχαν να βρούν κάποιον που θα "στραβωθεί" και θα τις παντρευτεί, οπότε είχαν λύσει το πρόβλημά τους. Η Εριέττα λοιπόν, θέλει να δείξει στο Στέφανο οτι τα αισθήματά του προς αυτήν είναι η μόνη δέσμευση που θα έχει απέναντί της, κι όχι το χαρτί ενός γάμου. Για μένα είναι ένα ακόμη σημάδι του πόσο ανώτερη είναι η Εριέττα, πόση εμπιστοσύνη έχει στο Στέφανο, και πόσο σίγουρη είναι και για τα δικά της αισθήματα. Αυτό και τίποτε περισσότερο ή λιγώτερο....

Δεν νομίζω οτι η Εριέττα ή κάθε Εριέττα χειραφετημένη και ανεξάρτητη έχει ανάγκη να βρει κάποιον που θα στραβωθεί και να τον κουκουλώσει
Όμως ο γάμος όπως τον βλέπω εγώ είναι δέσμευση και υπόσχεση ζωής και θέλει κότσια.
Θέλει προσπάθεια και υπομονή για να ευδοκιμήσει και να ριζώσει για να γίνει κοινή ζωή κι όχι πόλεμος επικράτησης του ενός πάνω στον άλλον
Πέρα απ αυτό όμως δεν θα τον θεωρούσα απαραίτητο αν δεν είχε γίνει κουβέντα για παιδιά. Εδώ όμως ακούστηκε αυτή η μαγική λεξούλα που τα αλλάζει όλα. Όταν αποκτάει κανείς παιδιά πρέπει να τους δώσει κοινωνική αποδοχή και σταθερότητα και ο γάμος είναι το πλαίσιο που προσφέρει και τα δύο ιδιαίτερα όταν τα παιδιά είναι μικρά και θέλουν να ξέρουν που ανήκουν.

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:48 pm

Clarabelle, ακόμη και για το θέμα των παιδιών ο γάμος έχει πάψει να έχει τη σημασία που είχε κάποτε..... Ιδίως σε τέτοιους κύκλους που κινούνται υποτίθεται η Εριέττα και ο Στέφανος..... Τα παιδιά αναγνωρίζονται και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και καμμία σκιά πάνω τους, είτε νομικής είτε κοινωνικής φύσεως.....

Και φυσικά η Εριέττα δεν έχει ανάγκη (οικονομική) να βρεί κάποιον να τον κουκουλώσει.... Σαν γυναίκα όμως, έχει ανάγκη να έχει δίπλα της ένα σύντροφο, να μην είναι μόνη της, να έχει κάποιον να την αγαπάει..... Και η Εριέττα δίνει και αυτήν την αβάντα στο Στέφανο, του δίνει το δικαίωμα της επιλογής να είναι δίπλα της επειδή την αγαπάει, και για κανένα άλλο λόγο.
Δηλαδή η δέσμευση και η υπόσχεση ζωής να υπάρχει ακόμη κι όταν δεν έχει υπογραφεί κανένα χαρτί, γιατί τότε έχει και τη μεγαλύτερη αξία.....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Πεμ Νοε 24, 2011 11:54 pm

Clarabelle έγραψε:
JESSIE έγραψε:Κάτι τελευταίο για το θέμα του γάμου : Μπορεί κανείς να μη θέλει το γάμο για να είναι ελεύθερος να φύγει εύκολα και γρήγορα απ'τη σχέση, όταν βαρεθεί για οποιοδήποτε λόγο, αλλά μπορεί επίσης να μη θέλει το γάμο για να μην θεωρηθεί οτι προσπαθεί να "κουκουλώσει" το σύντροφό του σε μιά δέσμευση απ'την οποία δεν θα μπορεί να ξεφύγει εύκολα, ακόμη κι όταν αλλάξουν τα αισθήματά του. Μην ξεχνάμε οτι για αιώνες οι γυναίκες σκοπό της ζωής τους είχαν να βρούν κάποιον που θα "στραβωθεί" και θα τις παντρευτεί, οπότε είχαν λύσει το πρόβλημά τους. Η Εριέττα λοιπόν, θέλει να δείξει στο Στέφανο οτι τα αισθήματά του προς αυτήν είναι η μόνη δέσμευση που θα έχει απέναντί της, κι όχι το χαρτί ενός γάμου. Για μένα είναι ένα ακόμη σημάδι του πόσο ανώτερη είναι η Εριέττα, πόση εμπιστοσύνη έχει στο Στέφανο, και πόσο σίγουρη είναι και για τα δικά της αισθήματα. Αυτό και τίποτε περισσότερο ή λιγώτερο....

Δεν νομίζω οτι η Εριέττα ή κάθε Εριέττα χειραφετημένη και ανεξάρτητη έχει ανάγκη να βρει κάποιον που θα στραβωθεί και να τον κουκουλώσει
Όμως ο γάμος όπως τον βλέπω εγώ είναι δέσμευση και υπόσχεση ζωής και θέλει κότσια.
Θέλει προσπάθεια και υπομονή για να ευδοκιμήσει και να ριζώσει για να γίνει κοινή ζωή κι όχι πόλεμος επικράτησης του ενός πάνω στον άλλον
Πέρα απ αυτό όμως δεν θα τον θεωρούσα απαραίτητο αν δεν είχε γίνει κουβέντα για παιδιά. Εδώ όμως ακούστηκε αυτή η μαγική λεξούλα που τα αλλάζει όλα. Όταν αποκτάει κανείς παιδιά πρέπει να τους δώσει κοινωνική αποδοχή και σταθερότητα και ο γάμος είναι το πλαίσιο που προσφέρει και τα δύο ιδιαίτερα όταν τα παιδιά είναι μικρά και θέλουν να ξέρουν που ανήκουν.

Σε σχεση με τον γαμο νομιζω οτι κατα περιπτωση εχετε και οι δυο δικιο...Υπηρξαν και οι περιπτωσεις ''κουκουλωματος'' και γενικα αυτη η νοοτροπια αλλα στην ουσια του ο γαμος ειναι κατι που απαιτει μεγαλη προσπαθεια και αφοσιωση...

Απο την αλλη δεν ειναι μονοδρομος...Σιγουρα καταλαβαινουμε τις υπολοιπες επιλογες για ανθρωπους που απλα θελουν να περασουν μαζι τη ζωη τους χωρις επισημοτητες και τυπικα θεματα αλλα η clarabelle βαζει ενα μεγαλο θεμα που ειναι τα παιδια εκτος γαμου...Δυστυχως η κοινωνια μας ακομα κρινει και κατακρινει αυτες τις περιπτωσεις(σε μικροτερη ενταση απο παλια αλλα και παλι ειναι ενα φαινομενο που υπαρχει)...Οποτε το να υποβαλει καποιος τα παιδια του στη δοκιμασια να πρεπει να εχουν τον χαρακτηρισμος ''παιδια εκτος γαμου'' ισως να μην ειναι και το καλυτερο...Αλλα αυτες οι παγιωμενες αντιληψεις οι οποιες, κατα τη γνωμη μου πρεπει να αλλαξουν,δεν μπορουν να εκλειψουν ετσι απλα...Η Ερη νομιζω οτι ειναι ενας ανθρωπος απελευθερωμενος απο στερεοτυπα που ποτε δεν θα κατεκρινε καποιον επειδη οι γονεις του δεν παντρευτηκαν ποτε...Οποτε κανοντας ενα παιδι εκτος γαμου θα φροντισει μεγαλωνοντας να του δειξει οτι αυτο δεν ειναι ουτε κακο ουτε κατι για το οποιο θα πρεπει να ντρεπεται το παιδι...Επειδη εχω εμπιστοσυνη στον χαρακτηρα της Ερης νομιζω οτι θα του δωσει την αγαπη και τη καλλιεργεια που χρειαζεται για να φιλτραρει και να κρινει τα οσα ακουει και να μην δινει σημασια σε κακεντρεχη σχολια...Ετσι θα εχει καταφερει να ενταξει στην κοινωνια εναν ανθρωπο ανοιχτομυαλο με φρεσκιες ιδεες και αντιληψεις και νομιζω αυτο ακριβως ειναι που χρειαζεται η κοινωνια...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:05 am

Clarabelle έγραψε:

Μπορεί η Εριέττα και η κάθε Εριέττα να μην έχει ανάγκη να βρει κάποιον για να τον κουκουλώσει, αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άντρες που έχουν αυτή την εντύπωση για τις γυναίκες, όσο χειραφετημένες κι αν είναι, ακόμα και σήμερα...

Όσο για τα παιδιά, όταν μεγαλώνουν και με τους δύο γονείς τους σε μια κανονική οικογένεια, αλλά απλά οι γονείς τους δεν έχουν παντρευτεί, νομίζω ότι δεν έχουν πρόβλημα να καταλάβουν που ανήκουν ούτε αισθάνονται ότι δεν μεγαλώνουν σε ένα σταθερό περιβάλλον... Μάλλον ανάμεσα σε ένα παιδί που οι γονείς του είναι μαζί, αλλά δεν έχουν παντρευτεί, και σε ένα παιδί που οι γονείς του έχουν χωρίσει, όπως συμβαίνει με τα περισσότερα ζευγάρια σήμερα, αλλά υπήρξαν κάποτε παντρεμένοι, το πρώτο είναι πιο εύκολο να καταλάβει πού ανήκει...

Όσο για την κοινωνική αποδοχή, αυτό μπορεί να ισχύει ακόμα για τη μεσαία τάξη στην Ελλάδα, αλλά πρώτον, στην υποθετική περίπτωση που ο Στέφανος και η Εριέττα αποκτήσουν παιδιά, δεν είμαστε καθόλου σίγουροι ότι θα τα μεγαλώσουν στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό τα πράγματα απ’ όσο ξέρω είναι αρκετά διαφορετικά... Δεύτερον, ακόμα και στην Ελλάδα δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Παίζει μεγάλο ρόλο και το γενικότερο περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένα παιδί, και νομίζω ότι άλλα είναι τα δεδομένα για την μικροαστική τάξη και άλλα για την «ανώτερη». Ένα παιδί που θα είχε γονείς με την οικονομική επιφάνεια της Εριέττας και του Στέφανου μάλλον θα ανήκε στη δεύτερη κατηγορία, και πιθανόν να είχε και φίλους που αντιμετωπίζουν μια ανάλογη κατάσταση, οπότε δεν θα είχε πρόβλημα αποδοχής... Άλλωστε νομίζω ότι όλοι μπορούμε να σκεφτούμε αρκετά τέτοια παραδείγματα...

Πάντως μακάρι να βλέπαμε την Εριέττα και το Στέφανο να έχουν αποκτήσει παιδιά στο μέλλον και μετά ας αναλύαμε και το θέμα του γάμου... Γιατί μπορεί να έγινε μια αόριστη αναφορά από την Εριέττα, αλλά κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα το δούμε...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης