Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιo

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap21%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap38%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 38% 
[ 11 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap28%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 28% 
[ 8 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap7%Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 7% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 29

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:08 am

Ρε παιδια γιατι θα πρεπει ολοι να παντρευονται;;;Εδω εχουμε ενα ζευγαρι που δεν τραβαει κανενα ζορι να περασει απο καμια εκκλησια ή δημαρχειο.Που το κακο;;Στο 2011 ειμαστε.Αν σε καποιους αρεσει αυτο μεγεια τους με χαρα τους.Η Εριεττα και ο Στεφανος εχουν κατι απ αυτο το μη συμβατικο,θα το πω ,αν και εχει χρησιμοποιηθει αυτη η λεξη για να χλευασουν αυτο το ζευγαρι,αλλα οτι και να λενε σημασια εχει οτι αυτοι οι δυο ειναι ο ενας για τον αλλο,ειτε παντρεμενοι ,ειτε οχι! inlove Μου εδιναν παντα την εντυπωση οτι ειναι ενα ζευγαρι λιγο μποεμ,λιγο καπως,δεν μπορω να βρω τη λεξη,αλλα ειναι απειρα γοητευτικο αυτο ,ετσι οπως μας το εδωσαν!Ειναι πολυπολιτισμικο ζευγαρι χαχααχαχχαχχαχαχ μπορει να φαινεται αστεια σαν εκφραση,αλλα εγω το πιστευω!!
Και φυσικα σ αυτο συμφωνω με την jessie!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 615 - Ημερομηνία 24-11-2011

Δημοσίευση από roria Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:09 am

Θα προσπαθήσω με πιο λίγα λόγια να εξηγήσω τι εννοούσα με το σεντόνι. Για μένα η σχέση Στέφανου και Εριέττας
είναι αντισυμβατική από μόνη της ακριβώς γιατί βασίστηκε στην ολοκληρωτική προσφορά ενός ανθρώπου που δε λογάριασε τον εαυτό του μπροστά στον αγαπημένο του. Αυτό αποτελεί μια από τις πιο αντισυμβατικές συμπεριφορές που υπάρχουν. Και ήταν ο πιο βασικός ίσως λόγος που εμένα με κέρδισε αυτό το ζευγάρι. Όταν ακούω λοιπόν την ίδια γυναίκα που έχει συμπεριφερθεί έτσι να μου λεει ότι δεν παντρεύεται για να μη δεσμεύσει την ...ελευθερία της (αν μπορούσε να επικαλεστεί έναν σοβαρό λόγο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα) και να μιλάει για χαρές και δημιουργικότητες σαν πολυεθνική που εύχεται στους υπαλλήλους της για τη Μέρα των Ευχαριστιών, λυπάμαι αλλά έχω πρόβλημα.
Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τα βιώματά του σε σχέση με το γάμο. Για μένα όμως εδώ δεν πρόκειται περί αυτού. Θεωρώ ότι με βάση τα όσα έχω δει μέχρι σήμερα στη συγκεκριμένη ιστορία και από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, αυτά που άκουσα απόψε ήταν παντελώς άκυρα. Εκεί έγκειται και η βασική ένστασή μου. Είναι σαν να έχει φτάσει ένα παιδί στο Πανεπιστήμιο, να έχει μια γενειάδα σαν του Άρη Βελουχιώτη και να μου το στελνουν πάλι στο νηπιαγωγείο!
Και επίσης με ξενίζει πολύ να μου το πασάρουν όλο αυτό και καλά ως αντισυμβατικότητα. Για παράδειγμα η Εύα είναι αδιαμφισβήτητα ένας από τους πιο αντισυμβατικούς χαρακτήρες της σειράς κι ας επέλεξε να ζήσει όλες τις σχέσεις της εντός γάμου. Κι αν στην πιο θυελλώδη δεν τα κατάφερε, ευθύνονταν άλλοι παράγοντες.... Δεν ζούμε στην Ελλάδα του '60. Στην Ελλάδα του 2011 το τι είναι αντισυμβατικό και τι όχι εξαρτάται από πολλά και είναι πολύ πιο πολύπλοκο.
Αυτά και συγγνώμη για την αποψινή φλυαρία και αμπελοφιλοσοφία...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την roria στις Παρ Νοε 25, 2011 12:24 am, 1 φορά
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:22 am

roria έγραψε:Θα προσπαθήσω με πιο λίγα λόγια να εξηγήσω τι εννοούσα με το σεντόνι. Για μένα η σχέση Στέφανου και Εριέττας
είναι αντισυμβατική από μόνη της ακριβώς γιατί βασίστηκε στην ολοκληρωτική προσφορά ενός ανθρώπου που δε λογάριασε τον εαυτό του μπροστά στον αγαπημένο του. Αυτό αποτελεί μια από τις πιο αντισυμβατικές συμπεριφορές που υπάρχουν. Και ήταν ο πιο βασικός ίσως λόγος που εμένα με κέρδισε αυτό το ζευγάρι. Όταν ακούω λοιπόν την ίδια γυναίκα που έχει συμπεριφερθεί έτσι να μου λεει ότι δεν παντρεύεται για να μη δεσμεύσει την ...ελευθερία της (αν μπορούσε να επικαλεστεί έναν σοβαρό λόγο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα) και να μιλάει για χαρές και δημιουργικότητες σαν πολυεθνική που εύχεται στους υπαλλήλους της για τη Μέρα των Ευχαριστιών, λυπάμαι αλλά έχω πρόβλημα.
Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τα βιώματά του σε σχέση με το γάμο. Για μένα όμως εδώ δεν πρόκειται περί αυτού. Θεωρώ ότι με βάση τα όσα έχω δει μέχρι σήμερα στη συγκεκριμένη ιστορία και από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, αυτά που άκουσα απόψε ήταν παντελώς άκυρα. Εκεί έγκειται και η βασική ένστασή μου. Είναι σαν να έχει φτάσει ένα παιδί στο Πανεπιστήμιο, να έχει μια γενειάδα σαν του Άρη Βελουχιώτη και να μου το στελνουν πάλι στο νηπιαγωγείο!
Αυτό για την ελευθερία έγραψα και πιο πάνω ότι το θεωρώ μια ατυχή έκφραση, όπως και άλλες που ακούστηκαν στη συγκεκριμένη σκηνή. Άλλωστε η Εριέττα έχει ήδη δεσμεύσει την ελευθερία της και δεν θα συνέβαινε αυτό με το γάμο... Προφανώς είχαν αποφασίσει ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν θα παντρευτεί και βαρέθηκαν να γράψουν ένα σοβαρό διάλογο... Όπως όμως κάποιοι θα ήθελαν να ακούσουν ένα σοβαρό λόγο που πιθανόν έχει η Εριέττα για να μην παντρευτεί, έτσι κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο απαραίτητο να παντρεύονται όλα τα ζευγάρια και να πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να μην το κάνουν... Και αντιστρέφοντας την ερώτηση, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιον σοβαρό λόγο θα είχε το συγκεκριμένο ζευγάρι, έτσι όπως μας το έχουν παρουσιάσει, να παντρευτεί... Έτσι κι αλλιώς όμως για μένα αυτό είναι λεπτομέρεια. Άλλα είναι τα σημαντικά και τα έγραψα και πιο πάνω...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:38 am

nefelik έγραψε:Όπως όμως κάποιοι θα ήθελαν να ακούσουν ένα σοβαρό λόγο που πιθανόν έχει η Εριέττα για να μην παντρευτεί, έτσι κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο απαραίτητο να παντρεύονται όλα τα ζευγάρια και να πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να μην το κάνουν... Και αντιστρέφοντας την ερώτηση, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιον σοβαρό λόγο θα είχε το συγκεκριμένο ζευγάρι, έτσι όπως μας το έχουν παρουσιάσει, να παντρευτεί... Έτσι κι αλλιώς όμως για μένα αυτό είναι λεπτομέρεια. Άλλα είναι τα σημαντικά και τα έγραψα και πιο πάνω

Συμφωνω nefelik,αλλα ειναι τα σημαντικα γι αυτο το ζευγαρι.Το θεμα ειναι οτι
εχουν πειστει και οι πιο κακοπιστοι οτι αυτοι οι δυο ειναι ο ενας για τον αλλο.Και
ειναι αρκετο αυτο.Και πολυ πιθανον να δουμε ή να ακουσουμε οτι εκαναν και παιδια
στην τηλεταινια!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:48 am

ΣΨ1 έγραψε:
nefelik έγραψε:Όπως όμως κάποιοι θα ήθελαν να ακούσουν ένα σοβαρό λόγο που πιθανόν έχει η Εριέττα για να μην παντρευτεί, έτσι κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο απαραίτητο να παντρεύονται όλα τα ζευγάρια και να πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να μην το κάνουν... Και αντιστρέφοντας την ερώτηση, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιον σοβαρό λόγο θα είχε το συγκεκριμένο ζευγάρι, έτσι όπως μας το έχουν παρουσιάσει, να παντρευτεί... Έτσι κι αλλιώς όμως για μένα αυτό είναι λεπτομέρεια. Άλλα είναι τα σημαντικά και τα έγραψα και πιο πάνω

Συμφωνω nefelik,αλλα ειναι τα σημαντικα γι αυτο το ζευγαρι.Το θεμα ειναι οτι
εχουν πειστει και οι πιο κακοπιστοι οτι αυτοι οι δυο ειναι ο ενας για τον αλλο.Και
ειναι αρκετο αυτο.Και πολυ πιθανον να δουμε ή να ακουσουμε οτι εκαναν και παιδια
στην τηλεταινια!
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, μάλλον θα αναφερόταν στο αναλυτικό δημοσίευμα που νομίζω ότι διαβάσαμε οι περισσότεροι σήμερα, αφού αναφέρονταν λεπτομέρειες για όλα τα παιδιά, τουλάχιστον της παρέας. Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω... Και αν δεν το δω ούτε τότε, θα τοποθετηθώ αναλόγως...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:49 am

Παρόλο που είμαι υπέρ του γάμου και των παιδιών ο Στέφανος και η Εριέττα έτσι όπως μου έχουν παρουσιαστεί δεν θα τους έβαζα σε τέτοιο πλαίσιο.Δεν ξέρω αν παίζει η οικονομική και κοινωνική τους επιφάνεια αλλά να τους δω αυτό γαμπρό και την Εριέττα νύφη δεν μου ταιριάζει με τίποτα(καλά ο Σταύρου ως γαμπρός μου αρέσει , αλλά δίπλα στη Λάμπου με τίποτα)
Ούτε θα τους δούμε με παιδιά. Η Εριέττα είμαι σίγουρη ότι όλη της την αγάπη για τα παιδιά θα την δείξει στις ανιψιές της και στον Άγγελο. Ίσως η αποτυχία του προηγούμενου γάμου , ίσως ότι με τα παιδιά δεν την βλέπω , δεν μπορώ να την φανταστώ ότι το έχει. Δεν ξέρω , μπορεί και να κάνω λάθος.
Αυτούς τους δυο τους φαντάζομαι να διευθύνει η Εριέττα τις επιχειρήσεις της και ο Στέφανος να ασχολείται με γκαλερί. Μετά από 15 χρόνια τους φαντάζομαι να μένουν μισό χρόνο Ελλάδα και τον υπόλοιπο Αμερική με διαλείμματα σε ταξίδια .

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:54 am

fay66 έγραψε:Παρόλο που είμαι υπέρ του γάμου και των παιδιών ο Στέφανος και η Εριέττα έτσι όπως μου έχουν παρουσιαστεί δεν θα τους έβαζα σε τέτοιο πλαίσιο.Δεν ξέρω αν παίζει η οικονομική και κοινωνική τους επιφάνεια αλλά να τους δω αυτό γαμπρό και την Εριέττα νύφη δεν μου ταιριάζει με τίποτα(καλά ο Σταύρου ως γαμπρός μου αρέσει , αλλά δίπλα στη Λάμπου με τίποτα)
Ούτε θα τους δούμε με παιδιά. Η Εριέττα είμαι σίγουρη ότι όλη της την αγάπη για τα παιδιά θα την δείξει στις ανιψιές της και στον Άγγελο. Ίσως η αποτυχία του προηγούμενου γάμου , ίσως ότι με τα παιδιά δεν την βλέπω , δεν μπορώ να την φανταστώ ότι το έχει. Δεν ξέρω , μπορεί και να κάνω λάθος.
Αυτούς τους δυο τους φαντάζομαι να διευθύνει η Εριέττα τις επιχειρήσεις της και ο Στέφανος να ασχολείται με γκαλερί. Μετά από 15 χρόνια τους φαντάζομαι να μένουν μισό χρόνο Ελλάδα και τον υπόλοιπο Αμερική με διαλείμματα σε ταξίδια .
Εγώ πάλι άνετα θα τους φανταζόμουν με παιδιά... Άλλωστε και η ίδια η Εριέττα το ανέφερε σήμερα, δεν έχει πει ποτέ ότι δεν θα ήθελε παιδιά... Πάντως κι εγώ αυτό που γράφεις πιστεύω ότι θα γίνει... Μόνο που και οι ανιψιές της και ο Άγγελος είναι παιδιά της παρέας... Και αυτό για μένα λέει πολλά, ως προς τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι σεναριογράφοι τους ήρωές τους...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 12:56 am

Μπορει να κανουν παιδια ,αλλα μετα 10 χρονια απο σημερα,οποτε αυτα τα παιδια θα ειναι μικρα και ισως γι αυτο δεν ανεφεραν κατι.
Ανεφεραν για τα υπολοιπα που θα ειναι μεγαλυτερα και θα παιξουν και εναν ρολο στην τηλεταινια!
Και μια χαρα θα ειναι διπλα στον Σταυρου η Λαμπου νυφη.Κουκλια ειναι και οι δυο.Δεν τιθεται τετοιο θεμα!Αλλο ειναι το θεμα που δεν παντρευονται και αναπτυχθηκε νομιζω αρκετα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 1:08 am

ΣΨ1 έγραψε:Μπορει να κανουν παιδια ,αλλα μετα 10 χρονια απο σημερα,οποτε αυτα τα παιδια θα ειναι μικρα και ισως γι αυτο δεν ανεφεραν κατι.
Ανεφεραν για τα υπολοιπα που θα ειναι μεγαλυτερα και θα παιξουν και εναν ρολο στην τηλεταινια!
Και μια χαρα θα ειναι διπλα στον Σταυρου η Λαμπου νυφη.Κουκλια ειναι και οι δυο.Δεν τιθεται τετοιο θεμα!Αλλο ειναι το θεμα που δεν παντρευονται και αναπτυχθηκε νομιζω αρκετα!

Δεν αμφιβάλλω ότι και οι δυο είναι κουκλιά. Όμως προσωπικά έτσι όπως έχει δοθεί αυτό το ζευγάρι δεν μπορώ να τους φανταστώ σε τελετή γάμου ή να έχουν δικά τους παιδιά. Μακάρι να τους δούμε με κάποιο πιτσιρίκι , αλλά κρατώ τις επιφυλάξεις μου.
Ισως αν είχε δοθεί αλλιώς το όλο σκηνικό μεταξύ τους , αβίαστα , χωρίς όλες αυτές τις ανατροπές -ο ένας φυλακή , η άλλη φυλακή , μετά απόπειρα δολοφονίας-κάπου δεν εξελίχθηκε με φυσιολογική ροή αυτή η σχέση. Προσωπική αίσθηση.
Σπόιλερ:
Ίσως και για αυτό ο προσωρινός χωρισμός τους να μην είναι και εντελώς άκαιρος

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fay66 στις Παρ Νοε 25, 2011 1:11 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : διόρθωση)

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από elenp Την / Το Παρ Νοε 25, 2011 5:04 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Η σκηνή με την Νόρα, τον Λουκά και την Στέλλα ήταν πολύ καλή, η Νόρα και ο Λουκάς συμφωνούσαν στο ότι ο πατέρας του θα έπρεπε να είχε εμφανιστεί και να τους είχε εξηγήσει κάποια πράγματα ενώ η Στέλλα τον δικαιολόγησε και τους είπε πώς καλύτερα είναι να τον αφήσουν να τους εξηγήσει. Η σκηνή με την Δάφνη και τον Νικόλα ήταν πολύ ωραία, η Δάφνη συζήτησε με τον Νικόλα για τον γάμο και για το ποιοί πρόκειται να είναι οι κουμπάροι και ο Νικόλας της είπε ότι εκείνοι πρέπει να είναι και η Δάφνη του είπε να μην μαλώσουν. Η σκηνή με την Νόρα και τον Λουκά ήταν πολύ καλή, η Νόρα με τον Λουκά συζήτησαν και εκείνοι για το θέμα του γάμου και για την κουμπαριά και ο Λουκάς επέμεινε να θέλει αυτοί να τους παντρέψουν και η Νόρα του εξήγησε πώς δεν χρειάζεται να τσακωθούν. Η σκηνή με τον Στέφανο και την Εριέττα ήταν πολύ ωραία, ο Στέφανος συζήτησε με την Εριέττα για τον γάμο και η Εριέττα του είπε ότι εκείνη δεν θέλει να παντρευτεί απλά να είναι καλά μαζί και να κάνουν αυτά που θέλουν. Η σκηνή με την Εύα, την Νόρα, την Δάφνη, τον Λουκά, τον Νικόλα και το Λευτέρη ήταν πολύ καλή, η Εύα, η Νόρα, η Δάφνη, ο Λουκάς, ο Νικόλας και ο Λευτέρης συζήτησαν για το θέμα του γάμου και για την κουμπαριά και ο Λουκάς και ο Νικόλας τσακώθηκαν γι΄αυτό, ο Λευτέρης πρότεινε να τον αναβάλλουν και η Εύα συμφώνησε ενώ η Νόρα και η Δάφνη έδιωξαν τους άντρες τους για να συζητήσουν αυτές με την ησυχία τους ωραία.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω πολύ καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης