Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap32%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 32% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap35%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 35% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap16%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 16% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap11%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 11% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap5%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 5% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 37

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 12:39 am

ΣΨ1 έγραψε:Ειπα να κανω παραθεση Δημητρα εκεινο το σημειο που λες για την Νορα και ποσο θεα ηταν χθες στον γαμο με το φορεμα χαχχαχχααχα σαν καραμελα ηταν,σαν ζαχαρωτο,αλλα αργω πολυ,επειδη δεν εχω ποντικι!
Επισης και σημερα ηταν Θεα με το μαυρο ταγερ ,το ασπρο πουκαμισο ,την μαυρη κορδελα και τα 12ποντα!!!
Πολυ ωραιος και ο δικος σου σχολιασμος!!!!

Δεν εχω ποντικι το λεμε τωρα Nyxia ;D

Βασικα το Θεα πηγαινε μονο για το σημερινο ντυσιμο... sisi Το χθεσινο νομιζω οτι ηταν σκοπιμα αστειο απλα η Αντιγονη ειναι μια πολυ ομορφη κοπελα και δεν τη χαλανε τετοιες παρεμβασεις...Αλλα εξυπηρετησε τον σκοπο του το χθεσινο και προσωπικα γελασα απιστευτα!!!Σημερα ομως της το χρωσταγαν και εγραψε η ενδυματολος με την εμφανιση αυτη!!!!!!!!!!! : respect : Και το ολο ντυσιμο και στυλ ταιριαζε με τη φιγουρα της ηθοποιου...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Δημοσίευση από tzibirdika Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 12:49 am

Δε σχολιαζω πια και τοσο συχνα γιατι δεν εχω και κατι αξιολογο να σχολιασω...Ολο τα ιδια και τα ιδια βλεπουμε. Σημερα ομως θα κανω μια εξαιρεση γιατι τοσο καιρο περιμεναμε να δουμε μια τοσο ομορφη σκηνη αναμεσα σε Αμαλια και Πετρο. Πολυ ωραιο το φιλι και καποιες ψυχες πρεπει να χαρηκαν δεοντως! sfyr Γι'αυτο το λογο λοιπον χαρηκα και εγω διπλα.. ))
Πεφανη-Κατρανιδης : respect : : respect : : respect :

Και κατι τελειως ασχετο... ζηλεψα το φορεμα της Πολυχρονιδη...

Επισης το πουκαμισακι της Δρακουλακη ηταν ολα τα ευρω...Βγηκαν παλι οι καταθεσεις οψεως φορα παρτιδα... lmao

Το ψηφισα καλο μονο και μονο για το φιλι! Love!

Καλο σας βραδυ!
tzibirdika
tzibirdika
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : οδος ονειρων 15

Δημοσίευση από LaurelRose Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 3:52 am

Πολλοί από σας με καλύψατε με τους σχολιασμούς σας,αλλά θέλω κι εγώ να σχολιάσω την υπέροχη σκηνή Πέτρου-Αμαλίας...
Δεν περίμενα ποτέ ότι οι σεναριογράφοι θα ασχολούνταν και θα έγραφαν γι'αυτούς μια τέτοια σκηνή!...Τόσο καιρό ήλπιζα για έστω ένα φιλί τους,αλλά δεν πίστευα σε καμία περίπτωση ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο...
H σκηνή τους ήταν καταπληκτική,με όλη τη σημασία της λέξης!Αμαλία και Πέτρος εξέφρασαν τα συναισθήματα τους τόσο ωραία... Love! Ειδικά για τον Πέτρο ήταν κάτι πρωτοφανές...Είπαν και οι δύο πολύ όμορφα λόγια κι ας μη μίλησαν πολύ!Το φιλί τους είχε τόσο πάθος...Σαν να φιλήθηκαν για πρώτη φορά! inlove
Το "Αμαλία μου" που είπε ο Πέτρος με πέθανε... inlove
Ο Κατρανίδης και η Πεφάνη εκπληκτικοί! : respect : ..Απίστευτοι ηθοποιοί! : respect :
Από όλο το επεισόδιο μόνο η σκηνή τους μου αποτυπώθηκε στο μυαλό..ήταν πολύ συγκινητική Love! ...τα υπόλοιπα δε είχαν καμία αξία...
Έβαλα τα κλάμματα που ο Πέτρος θέλει να φύγει και να αφήσει την Αμαλία,ενώ έχουν τόσο έντονα και βαθιά συναισθήματα ο ένας για τον άλλο... Aww

Υ.Γ.Μ'άρεσε πολύ το βλέμμα της Αμαλίας και το ότι δάκρυσε στο τέλος...
LaurelRose
LaurelRose
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : λογοτεχνικά βιβλία-μουσική-σινεμά-θέατρο-forum

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 12:11 pm

Το επεισόδιο σήμερα είχε τρεις σκηνές που ειλικρινά λάτρεψα....
Αρχικα ήταν η σκηνή Λουκά-Νικόλα!!! Επιτέλους μίλησαν σοβαρά και αυτό ήταν που μου άρεσε... το να κάνουν σαν παιδάκια του νηπιαγωγίου δεν προκαλέι πλέον γέλιο... έχει κουράσει και αδικεί και τους δύο αυτούς ρόλους!!!! (που έχω αγαπήσει)

Η άλλη σκηνή ήταν η τελευταία σκηνή Λουκά-Έρης!!! Είχε τόση τρυφερότητα τόση αγάπη!!! Ειδικά όταν ο Λουκάς την πήρε αγκαλιά έλιωσα... Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 681539

Και την καλύτερη την αφήνω για το τέλος!!! Η σκηνή Πέτρου-Αμαλίας φυσικά!!! Η καλύτερη του επεισοδίου και ισως και η καλυτερη του ζευγαριού αυτού στα 3something χρόνια τώρα!!! Αυτό περίμενα να δω... να την αρπάξει και να την φιλήσει!!! Επίσης και όλος ο διάλογος πριν ήταν συγκλονιστικός αλλά το φιλί ΚΟΡΥΦΗ!!!

Όσο για το άλλο επεισόδιο μου άρεσε πολύ η συζήτηση των κοριτσιών στο γραφείο και θα μου άρεσε περισσότερο αν δεν πέταγε την κοτσάνα η Εύα... "Είδατε? Ο αντρούλης μου έφερε γούρι σε όλους" Εντάξει ρε Ευάκι είπαμε...

Και αυτη η Δαφνη πια... πρωι-πρωι στους νιόπαντρους πάει?? Ασ΄τους βρε κορίτσι μου ήσυχους!!! Τα λέτε στο γυμναστήριο!!!

Αχ τον κακομοίρη τον Χρήστο τι τραβάει....

Ο δρόμος για την Αντιγόνη είναι μονόδρομος... δεν νομίζω να γίνει καλύτερα... πάει αυτό ήταν... πλήρωσε για όσα έκανε... Σειρά έχουν Νταίζη και Μελίτα!!!!!!!
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 12:36 pm

Αφού είναι το τελευταίο Παρασκευιάτικο, ας προσπαθήσω κι εγώ να βάλω κάτω δυο λόγια... αν και αφενός δεν έχω και πολύ διάθεση, αφετέρου, με έχετε καλύψει...
Αλλά ας είναι.

Ρούσσος Αμαλία λοιπόν. Ναι, πολύ καλοπαιγμένη σκηνή και επιφανειακά συγκινητική. Και λέω επιφανειακά, γιατί επί της ουσίας συντάσσομαι πλήρως με την ανάλυσης της αγαπητής Jessie. Αυτά ακριβώς σκεφτόμουν και ένιωσα κι εγώ. Δηλαδή, να καταλάβω... ο κύριος, έτσι και "ξεμπερδέψει" με τη Δικαιοσύνη, με την οποία εν γένει δικαίως τραβιέται καθώς έχει διαπράξει εγκλήματα με πλέον πρόσφατο μια στυγνή δολοφονία, παρατάει και γυναίκα και "άρρωστο" (ως θεωρούν, προβληματικό οπωσδήποτε πάντως), παιδί και την κάνει για θάλασσες μακρινές να εκπληρώσει τα νεανικά του όνειρα... αποσείοντας από πάνω του κάθε ευθύνη και υποχρέωση. Πέταξε και στα "μικρά" καροτάκι τη φίρμα του, και έτσι θεωρεί ότι καθάρισε και ηθικώς για όλα τα "θα τους τσακίσω" που τους εξαπέλυε, και μην τον είδατε τον Παναή...
Ε, όχι!
Και η κα(η)μένη Αμαλία, να τον αγαπάει (είμαστε ηλίθιες, τέλος), και να κλαίει... Να μένει πίσω να τα βγάλει πέρα με το ζαβό και το εγγόνι και να περιμένει... (πολύ ηλίθιες).
Ένα διαολάκι μες το κεφάλι μου λέει ότι, ναι φεύγει, αλλά η οικογένεια (που παρατάει) θα πορεύεται με τα μπικικίνια που τους αφήνει. Το ίδιο κάνει και με Λουκά και Νόρα. Φεύγει, και αφήνει "αποζημιώσεις".
Χρήμα παντού, άνθρωπος πουθενά.
Αυτό είναι. Κάνεις τέρατα, διαλύεις ζωές, και μετά πλερώνεις, μπουκώνεις στόματα και συναισθήματα με χαρτάκια και πετρούλες και κύριος, αντιός αμίγκος και άστα λα βίστα μπέιμπι...
Το δε ζαβό λέει αμάν και θα θυμηθεί. Ε, ας θυμηθεί μπας και ισιώσει καμιά δόση και γίνει άνθρωπος, γιατί ως τώρα δεν το 'χε...

Ότι οι νεόνυμφοι πέρασαν τη γαμήλια νύχτα τους στην εργένικη γκαρσονιέρα, άντε να το καταπιώ με την ημισυναισθηματική γαρνιτούρα που το σέρβιραν... Το ότι μπουκάρισε πουρνό πουρνό η Δάφνη και σχολίαζε ότι τους πέτυχε στο κρεββάτι, δεν μπορώ να φανταστώ από ποιόν πλανήτη προσγειώθηκε... (σημείωσις: το επεισόδιο του γάμου δεν μπόρεσα να το σχολιάσω καθότι με είχε πάρει η πολλή συγκίνησις...). Έτσι, πάλι δακρύζω που ψάχνουν σπίτι τα παιδιά τα παντρεμένα, για να μην κοιμούνται χώρια... imarton (Τα Μυστικά της Ουψάλα έχουνε γίνει εδώ και καιρό, απ' την πολλή Σουηδικήν γυμναστική...)

Μικρή όαση η μη γελοία σκηνή Λουκά Νικόλα και ας ήταν (πάλι, όπως όλα...) κουλό το περιεχόμενο. Τουλάχιστον ένας χριστιανός είπε στον καλό του φίλο, σοβαρά, κάτι για το, θεωρούμενο, καλό του.

Η... Μπουζουκιέτα (Clarabelle, ακόμα γελάω, η δε μάνα μου έφυγε από τον καναπέ! lmao ) μες στην κατάθλιψη, τη σκέψη (...) το ξώβυζο, το σκουλαρίκι χαρταετό και το δωδεκάποντο (μα, τι κουράγιο...) περιέφερε τη μιζέρια της σε νοσοκομεία και μοίραζε ειλικρινείς και από καρδιάς συγγνώμες... ο δε Μπραβαίος ( lmao ) μπαστακωμένος στην Α' Τζαμαρία, και σφήνα στο ευειδές ζεύγος, κατέληξε περιττή αποσκευή... εδώ και καιρό δηλαδή, που είχε γίνει το συρόμενο βαλιτσάκι της αλληνής, αλλά το τώρα το είδαμε και κυριολεκτικώς...
Έλιωσα απ' τη συγκίνηση, σας το 'πα?!

Ως προς Στέφανο και Εριέττα συμφωνώ με την ανάλυση της αγαπητής nefelik. Δυο μέτρα δυο σταθμά παντού έχει γίνει, γενικώς το μέτρο έχει πάει περίπατο, και μόνο νέα μέτρα μας κυνηγούν αδιαλείπτως, τα οποία και αυτά εντάσσονται στο «δυο μέτρα» και… (πάει, το χάνω, με χάνετε!)

Και, ένα περίεργο πράμα που είναι το ανθρώπινο μυαλό, είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες με τη roria… σε αυτήν που αφορά το ζεύγος, κι εγώ εξήγηση δεν βρήκα, κι ας με πέθαναν τα μπιρόνια στο κψμ!!! sisi Για τις άλλες όμως, για Εύα και Δάφνη, στο ‘χω αγαπημένη… μα, δεν το βλέπεις κι εσύ? Είναι απλό… Το λένε ζωή. Τα μικρά ονειροπόλα που έκαναν ευχές στα άστρα μεγάλωσαν, πέρασαν δια πυρός και σιδήρου, εκβιασμών και διαμαντιών, αποκαλύψεων και φυλακών, αμαρτίες γονέων και δικές των και εν τέλει ενηλικιώθηκαν και ωρίμασαν στο πλαίσιο της σύγχρονης Ελλάδας (και όχι μόνο...), με προφανή συμπεράσματα: καταπατήστε και καμιά αρχή, μόνο τα γκαφρά μετράνε, και πάνω απ’ όλα, θεία μάφια και ομερτά, οι δικοί μας να ‘ν’ καλά, κι ας ψοφήσουν χίλια αρνιά…

Τρε ρεαλιστίκ.
Μπορεί από διαλόγους, σκηνικά και σκηνοθεσία να χωλαίνουμε λίγο ως προς αυτό, αλλά του-λάστιχον (!) τα μηνύματα και τα συμπεράσματα της σειράς το πίτυχαν και είναι σαφή. Καταπατήστε και καμιά αρχή…
(Λες κι έχει κι έχει καμιά άθικτη δω χάμου που να πάρει…)

Ειδική μνεία στην τελευταία βουβή σκηνή, η οποία παραδόξως, πέτυχε. Δυνατή και επιβλητική.
(Μάλλον λόγω συντελεστών και βουβαμάρας!)

Αυτά λοιπόν. και συγχωρήστε με που δεν πολυακολούθησα την Πολυάννα, αλλά... δεν είναι στη φύση μου. Cool

ΥΓ ναι, διαθέτω μπόλικο φαρμάκι, και εφόσον μου δίνουν πατήματα θα εκτοξεύεται... μέχρι τώρα ήλπιζα. τώρα δεν έχει ούτε απ' αυτό. οπότε, στο σταυρό...

kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Σαβ Δεκ 03, 2011 2:03 pm

Kapetanissa, : respect :

Φαντάσου να είχες και διάθεση !!!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από roria Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 12:47 am

JESSIE έγραψε:

Kapetanissa, : respect :

Φαντάσου να είχες και διάθεση !!!!!
Πες το ψέμματα, καλή μου. Αγαπημένη Kapetanissa, ενώνω κι εγώ τα : respect : μου με εκείνα της εκλεκτής συναδέρφου, δηλώνω ανερυθριάστως ότι το τουλάστιχον lmao μαζί με το Μπραβαίο και τη Μπουζουκιέτα της φίλτατης Clarabelle θα τα υιοθετήσω, ομολογώ ανενδοιάστως ότι με κάλυψες ασυζητητί και πλέρια στις απορίες μου όσον αφορά την Εύα και τη Δάφνη και θεωρώ την εξήγηση που έδωσες ως προς την υποβλητικότητα της τελευταίας σκηνής, χωρίς υπερβολή μνημειώδη!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 5:30 pm

δεν ειδα ολο το επεισοδιο τελικα αλλα μονο την σκηνη Ρουσσου και Αμαλιας (βαριομουν να ανοιξω την τηλεοραση και ξεχασα να βαλω το dvd να γραψει, οποτε μετα ειδα την σκηνη στο youtube Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 558573 ) ...

απιστευτη σκηνη....Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 απιστευτο παθος...Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 πανω και περα απο ολα απιστευτες ερμηνειες! Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 συγχαρητηρια και στου δυο ηθοποιους που μπορουν και υποστηριζουν καθε ειδους σκηνες με αξιοπρεπεια και επιπεδο... Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890

τωρα βεβαια οσο αφορα την ουσια της σκηνης...

μαλλον καποιοι αγαπουν με την ψυχη τους οπως η Αμαλια και καποιοι με τα λογια οπως ο Ρουσσος...χρυσωθηκε και το χαπι...επεσε και η αυλαια και μπορει να φυγει ηρεμος θεωρωντας πως εκλεισε τους λογιαριασμους του, αφηνοντας πισω την πιστη Πηνελοπη να τραβαει το κουπι με μια ψυχικα διαταραγμενη κορη (την οποια και εγκαταλειπει στην χειροτερη δυνατη κατασταση και κατα τα αλλα σαν γονιος αγαπαει το παιδι του πανω απο ολα...), με ενα μικρο εγγονι που ουσιαστικα δεν εχει πλεον γονεις (ο ενας το εγκατελειψε ριχνοντας μαυρη πετρα πισω του και η μητερα του ειναι η χαρα του σαικο λωλοστεφανη ) το οποιο παιδακι ειχε και ψυχολογικα προβληματα(και δεδομενων των συνθηκων μπορει να αποκτησει κι αλλα) και εναν γιο χαμενο καπου στον κοσμο (οπου για την φυγη του γιου του ειχε και αυτος ευθυνες)...

μου αρεσε το φιλι αλλα δεν μου αρεσε ο συναισθηματικος εκβιασμος που ενω θελει εκεινος να φυγει δεν θελει διαζυγιο και πεταει και ενα σ'αγαπω για περιτυλιγμα...καθαρα συναισθηματικος εκβιασμος για να εχει και την καβατζα απο πισω να τον περιμενει μολις τελειωσει την εκδρομη του...κριμα στην διαδρομη του συγκεκριμενου ηρωα γιατι ενω απο το πρωτο επεισοδιο ειχε παρουσιαστει ως γκριζος ηρωας σε μετεπειτα επεισοδια ειχε δειξει πως υπαρχαν περιθωρια ειλικρινης μεταμελειας...

μπορει να μην βλεπω τα επεισοδια αλλα η σκηνη οπως δοθηκε ηταν απογοητευτικη για την καταληξη αυτου του ζευγαριου...κριμα...

και τελος κατεληξε απο ολους τους ηρωες η αμαλια να ειναι απο τους πιο τραγικους.... Neutral (κριμα ρε παιδι μου η προσπαθεια και οι φανφαρες για την νταιζη Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 699144 ..οχι τιποτα αλλο αλλα τιμης ενεκεν διαβασα τα τελευταια δημοσιευματα ...τι γελιο και αυτο! Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 397896 )

Βεβαια το φιλι αυτο, τα δυομιση χρονια που παρακολουθουσα τη σειρα ειχε γινει μεγαλο κολλημα Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 621900 καιρος τους ηταν!! Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 141519

και να πω πως απο ολα τα ζευγαρια που εχουν δειξει σιγουρα (ανεξαρτητα ηλικιας των ηθοποιων, η σεναριακου background) αυτο ειναι σιγουρα απο αυτα με την πιο πολυ ενταση τελικα... Wink

Έχει επεξεργασθεί από τον/την maeveline στις Κυρ Δεκ 04, 2011 5:33 pm, 1 φορά
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από fay Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 5:32 pm

Clarabelle, roria, kapetanissa, : respect : : respect : : respect : από ένα στην καθεμιά. Με καλύψατε απόλυτα. Clarabelle, όντως το παιχνίδι της χαράς της πιο αγαπημένης ηρωίδας των παιδικών μου χρόνων (και όχι μόνο) θα βοηθούσε πάρα πολύ αν το εφαρμόζαμε πολύ καιρό πριν. Το μόνο που μπορώ να βρω για να είμαι ευχαριστημένη είναι που σε λίγο τελειώνει γιατί ποιος ξέρει τι άλλο θα βλέπαμε ακόμη. Συμφωνώ με την kapetanissa ότι τώρα είναι αργά για να ελπίσουμε για ο,τιδήποτε, δε μας άφησαν περιθώρια οπότε δικαίωμά μας η αρνητική κριτική. Μόλις μια ανάσα πριν το φινάλε και καμία σχέση δεν έχουν τα επεισόδια με τα τελευταία του πρώτου κύκλου όπου στο καθένα κορυφωνόταν η αγωνία και το ενδιαφέρον. Κανένα ενδιαφέρον και καμία αγωνία δεν έχουμε τώρα, όλα τα επτασφράγιστα τα μάθαμε σταδιακά από τα δημοσιεύματα, τίποτα συγκλονιστικό δεν έχουμε να περιμένουμε.
Οι μόνες σκηνές που με άγγιξαν ήταν 1)Ρούσσος και Αμαλία κυρίως για τις ερμηνείες αλλά και για την ιστορία πίσω απ΄αυτό το ζευγάρι που δεν το άφησαν να την ξεδιπλώσει στο επίπεδο των ηθοποιών, θαύματα θα είχαν κάνει.
2)Λουκάς και Νικόλας σε μια σπανιότατη πλέον σκηνή σοβαρότητας και ειλικρινούς φιλίας που μου θύμισε πολλές αντίστοιχες του πρώτου κύκλου.
3)Η τελευταία σκηνή με Λουκά και Εριέττα και ειδικά το φινάλε με τον Αραβαντινό και τα παιδιά του ταυτόχρονα στο ίδιο πλάνο που τουλάχιστον αφήνει ελπίδες για μια ενδιαφέρουσα σκηνή στο επόμενο.
Μια που είπαμε να παίξουμε το παιχνίδι της χαράς αναφέρω μόνο τα σημεία που μου άρεσαν γιατί αν μιλήσω για τα υπόλοιπα σεντόνι θα απλώσω.
Κλασικά κι εγώ δεν ψηφίζω.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από filizza Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 8:28 pm

Κάτι ζόρια (όχι τίποτα σοβαρό, της απλής καθημερινότητας υποχρεώσεις) με κράτησαν δυο μέρες μακριά από το forum. O νους μου ήταν εδώ σε εσάς κορίτσια. Πράγματι αγαπητές fay 66 και roria αυτό που θα λείψει είναι αυτό που ζούμε εμείς εδώ. Γνωρίζω ότι έχω μπει πολύ καθυστερημένα στην παρέα σας, ωστόσο δε νοιώθω καθόλου έτσι, γιατί καθημερινά με συντροφεύατε (σχεδόν εξ αρχής ) με τους υπέροχους σχολιασμούς σας.

Μόλις κατάφερα λοιπόν να δω το επεισόδιο της Παρασκευής και αφού έχω μελετήσει τις εμπεριστατωμένες αναλύσεις σας έρχομαι και εγώ με τη σειρά μου να πω μοναχά δύο λόγια.

Θα ξεκινήσω και σήμερα από τα καλά .
Μου άρεσε πολύ η τελευταία σκηνή με τα δύο αδέρφια στην αρχή και στη συνέχεια με τον πατέρα στο τζάμι. Αισθητικά, ως εικόνα και μόνο, η σκηνή ήταν πολύ όμορφη ωστόσο αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το συναίσθημα που έβγαζαν οι ηθοποιοί και ειδικότερα η αγωνία που ζωγραφιζόταν στο πρόσωπο της Εριέττας. Παρεμπιπτόντως θεωρώ ότι υποκριτικά η Λάμπου είναι άρτια (την παρακολουθώ συνεχώς και νομίζω ότι ελάχιστες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να μην ικανοποιείται από το αποτέλεσμα) . Για την ουσία της υπόθεσης δε θα σχολιάσω, γιατί νομίζω ότι οτιδήποτε και αν μας δώσουν δε θα μας καλύψουν. Η υπόθεση Αραβαντινού έμπασε νερά πολλά, μπατάρισε.
Για τον Στέφανο επίσης δε θα σχολιάσω, γιατί Δόξα τω Θεώ που συνειδητοποίησε τον έρωτα του για την Εριέττα και τον εκδηλώνει σε κάθε στιγμή σε κάθε ευκαιρία (τα έγραψες τέλεια καλή μου roria τι θα μπορούσα να προσθέσωWink Οι καλοί μας σεναριογράφοι ούτε πεταχτό φιλί αποχαιρετισμού δεν μας κάνουν το χατίρι να δούμε..Πιο πιθανό είναι το γλωσσόφιλο να το δώσει στον Χρήστο παρά στην Εριέττα (μήπως και αυτοί θέλουν να βγάλουν σεντόνι;.. αλλά τι λέω αφού αυτοί είναι «προχώ» τέτοια δεν έχουνε)..

Μού άρεσε η σκηνή που η Νόρα έντυνε και συμβούλευε τον Λουκά πριν την κορυφαία συνάντηση με τον «πατέρα»..Ένα υγιές ζευγάρι (το μοναδικό τελικά γιατί όλα τα άλλα τα ξέσκισε το σενάριο).

Δε θα σχολιάσω επίσης την κατινάρα Δάφνη, την καταπάτηση της προσωπικής ζωής της Εύας , το φιλί του Ιούδα, το τσόκαρο με την κουρτίνα το 12ποντο και τη σκουλαρίκα μέχρι τον αφαλό και δε θα σχολιάσω γιατί αγαπημένες τα είπατε όλα και υποκλίνομαι (Jessie, roria, Clarabelle, kapetanissa για μια ακόμα φορά απόλαυση οι σχολιασμοί σας oscar ).

Και με αυτά τα ελάχιστα τελείωσαν και όλα τα ωραία. Γιατί κατά τα άλλα οι γράφοντες μιμούνται τον Ευγένιο Ιονέσκο. Γιατί μας κάνανε να πιστέψουμε ότι … «τα πάντα είναι κωμικά, τίποτα δεν είναι τραγικό, όλα είναι πραγματικά και μη, δυνατά και αδύνατα, σοβαρά και γελοία»… γιατί « λογική είναι η τρέλα των δυνατών».

Και θα κλείσω όχι με τον αείμνηστο Ιονέσκο, αλλά με άλλη φράση πιο δυνατή και πιο σώφρων που μας έστειλε αδιάβαστους «ΚΑΤΑΠΑΤΕΙΣΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΤΕ».......Ε ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ !!

ΥΓ.clarabelle, roria, ΣΨ1 και kapetanissa στο χιούμορ « δε παλεύεστε» και οι 4 σας.. να είστε καλά. flower
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 8:33 pm

kapetanissa έγραψε:

ΥΓ ναι, διαθέτω μπόλικο φαρμάκι, και εφόσον μου δίνουν πατήματα θα εκτοξεύεται... μέχρι τώρα ήλπιζα. τώρα δεν έχει ούτε απ' αυτό. οπότε, στο σταυρό...

Στο σταυρό λοιπόν

Συμφωνώ απολύτως με όσες πιστεύουν οτι η μεν σκηνή Πέτρου Αμαλίας ήταν εξαιρετική το δε περιεχόμενό της δεν ήταν παρά χειραγώγηση του Πέτρου στην Αμαλία.

Έξω απ τα δόντια λοιπόν

Οταν ξεκίνησε η σειρά μας σύστησαν ένα Ρούσσο που ήταν ένας ανάλγητος μεγαλοδικηγόρος και κυνηγούσε το χρήμα και την επιτυχία με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Στο πρώτο πρώτο επεισόδιο ας πούμε όρισε συνήγορο του γιατρού-χασάπη τη Νόρα για να πατήσει στο κοινό αίσθημα οτι μια γυναίκα δεν θα υπερασπιζόταν έναν γυναικολόγο φονιά. Τον είδαμε να αποτρέπει το Μάνο όταν ζητούσε να γίνουν επισκευές στο εργοστάσιο και να τον χειραγωγεί. Τον ακούσαμε να απειλεί με εντολή θανάτου την Εύα που χάλαγε τη ζαχαρένια της πριγκηπέσας του με την ύπαρξή της και με εγκλεισμό του Νικόλα σε ψυχιατρείο προκειμένου να αποδυναμώσει τις καταγγελίες του

Και ξαφνικά αρρωσταίνει η Νεφέλη και έρχεται προ των ευθυνών του. Κι εκεί παίρνει στροφή. Τον είδαμε τις άπειρες φορές σε συζητήσεις με τον Ηλία να παραδέχεται οτι πρόδωσε για το χρήμα τα πιστεύω του κι οτι η ζωή του πήρε το λάθος δρόμο και τον παρακολουθήσαμε να προσπαθεί να επανορθώσει. Όχι με παχιά λόγια. Με πράξεις. Με την παρουσία του δίπλα σ αυτούς που αδίκησε στην κάθε δυσκολία. Νομίζω οτι για δύο χρόνια ήταν δίπλα σε όποιον είχε πρόβλημα αρωγός και συμπαραστάτης. Αυτομάτως ο Ρούσσος πέρασε στη συνείδηση του κοινού ως σύμμαχος της παρέας

Κι εκεί που όλα έχουν δρομολογηθεί τσακώνονται και διώχνουν τον πρωταγωνιστή τους. Το Στέφανο που θα μπορούσε να κρατήσει το ρόλο του λαμόγιου που χρειάζεται για να προχωρήσουν οι εξελίξεις τον έχουν βάλει να κάψει όλα τα κεράκια της μονής Πεντέλης και να τα κλάψει ένα ένα. Το Λευτέρη που θα μπορούσε να τραβήξει πάνω του την εξέλιξη τον δυσφήμισαν πριν καν τον ρίξουν στην αρένα με εκείνο το αλησμόνητο ο Μάνος φεύγει ο Λευτέρης έρχεται και με το αμίμητο η Εύα δεν ξέρει να διαλέγει άντρες οπότε το κοινό που ήθελε επιτέλους να δει την πρωταγωνίστρια που ακολουθούσε δυό χρόνια ευτυχισμένη δεν τον θέλει λαμόγιο.Ποιός μένει; Ο Ρούσσος!

Την τρίτη σεζόν λοιπόν κι ενώ για διόμυσι χρόνια βλέπαμε το Ρούσσο σε μια σχέση πατέρα γιού με το Λουκά και σύμμαχο της παρέας βρίσκεται απέναντι. Φταίει για όλα. Ήξερε τον Αραβαντινό ήταν στη συμμορία (μη ρωτάτε γιατί αρχικά δεν ήξερε την Αντιγόνη και το Στέφανο και έψαχνε να μάθει ποιοί είναι) βρέθηκε να υπερασπίζεται την Αντιγόνη να σφάζεται με το Λουκά και άλλα κομψά που τους έδωσα τόση σημασία ώστε αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν. Κι όμως παρά τα αμαρτήματά του μας τον έδειξαν να μην καίει το φάκελο της υιοθεσίας του Λουκά για να μη του στερήσει την ευκαιρία να μάθει κάποτε την αλήθεια και να εύχεται στο γάμο του. Η αγάπη λοιπόν ήταν παρούσα με έναν ιδιότυπο τρόπο.

Μέχρι αυτό το σημείο ίσως το να φύγει ταξίδι ήταν κάθαρση. Είχε μετανοήσει υποτίθεται και θα πλήρωνε με αυτοεξορία. Θα άφηνε την κόρη του να τραβήξει τη ζωή της και να ενηλικιωθεί επιτέλους και υποθέτω θα χώριζε την Αμαλία ή θα την έπαιρνε μαζί. Η παράταση της σειράς ήταν το θέατρο του παραλόγου. Ο Ρούσσος που ότι έκανε ήταν πάντα παρασκηνιακό και παρά τα εγκλήματά του δεν είχε ποτέ τραβήξει όπλο πυροβολεί εν ψυχρώ. Το μαλλιαρό κατινάκι του γίνεται ο σχιζοφρενής δολοφόνος με τη μπερέτα και η Αμαλία απο κυρία του κόσμου ελαφρώς σνομπ πολύ τρελούτσικη και αρκετά παρτάκι γίνεται ογκόλιθος ηθικής λογικής και μητρικής και συζυγικής στοργής.

Κι εκεί ακριβώς επειδή πολλές φορές είχε ακουστεί οτι είναι κρίμα να μην έχουμε δει έστω ένα φιλί και μια εξομολόγηση αγάπης απ ένα ζευγάρι γονιών που κοντραριζόταν για τα πάντα αλλά η αγάπη του φαινόταν αποφάσισαν να δώσουν μια ξεπετούλα για όποιον δαγκώσει το τυράκι Η συγκεκριμένη σκηνή λοιπόν ήταν αυτό που ζητούσαν οι τηλεθεατές δοσμένο τη στιγμή που πια δεν είχε καμιά αξία γιατί το νήμα της κοινής ζωής τους κόβεται και δοσμένο μίζερα όπως σχεδόν όλα σ αυτή τη σειρά. Αυτό που το κοινό ζητούσε αντί να φανεί σαν επιβεβαίωση οτι και τα μεγάλα σε ηλικία ζευγάρια μπορούν να αγαπιούνται φάνηκε χειραγώγιση και εγκατάλειψη

Όλο αυτό είναι προσωπική εκτίμηση αλλά ίσως βέβαια τα πράγματα να είναι πιο απλά. Ίσως γράφουν το σενάριο με νέους συνεργάτες που δεν έχουν εικόνα τι έβλεπε το κοινό τις προηγούμενες χρονιές και δεν γνωρίζουν το προφίλ των ηρώων. Τα έχω δει και τα έχω ακούσει όλα

Η Εύα ας πούμε που δεν είχε και δεν έχει κανένα περιουσιακό στοιχείο (ας μην ξεχνάμε ό,τι έχει είναι του Άγγελου και η ίδια δεν έχει ούτε γκαρσονιέρα) αυτή που το πρώτο πράγμα που απόκτησε ποτέ το πούλησε και επέστρεψε τα χρήματα στο Μάνο αυτή που δεν έδωσε ποτέ σημασία στο χρήμα έφτασε να λέει στη Νόρα οτι προκειμένου να βγάλουν φράγκα καλό θα ήταν να καταπατήσουν και καμιά αρχή. Στην Ελλάδα της κρίσης που οι γονείς κάνουν θυσίες για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους η ατάκα ήταν επιεικώς απαράδεκτη και απ την πλέον ακατάλληλη ηρωίδα. Θα ταίριαζε μια χαρά στη Νταίζη στην Εύα με τίποτα.

Να λέω πάλι καλά Ο χαρακτήρας της Εύας αντέχει κάπως ακόμη. Θα μπορούσαν να μας πούν οτι της δίνει λεφτά η Νταίζη κι η Εύα τα παίρνει γιατί έχει να σκεφτεί τα παιδιά της. Εδώ έστησαν ανένδοτο και τώρα τα Λουκανοράκια θα πάρουν το γραφείο του Ρούσσου. Πως το είπε ο Λουκάς στα προσεχώς; Μυρίζει παρανομίλα; Τόσα χρόνια που καμάρωνε μέσα εκεί ήταν κλειστή η μύτη του;

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από maeveline Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 8:54 pm

Clarabelle έγραψε:
kapetanissa έγραψε:

Στο σταυρό λοιπόν

Συμφωνώ απολύτως με όσες πιστεύουν οτι η μεν σκηνή Πέτρου Αμαλίας ήταν εξαιρετική το δε περιεχόμενό της δεν ήταν παρά χειραγώγηση του Πέτρου στην Αμαλία.

Έξω απ τα δόντια λοιπόν

Οταν ξεκίνησε η σειρά μας σύστησαν ένα Ρούσσο που ήταν ένας ανάλγητος μεγαλοδικηγόρος και κυνηγούσε το χρήμα και την επιτυχία με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Στο πρώτο πρώτο επεισόδιο ας πούμε όρισε συνήγορο του γιατρού-χασάπη τη Νόρα για να πατήσει στο κοινό αίσθημα οτι μια γυναίκα δεν θα υπερασπιζόταν έναν γυναικολόγο φονιά. Τον είδαμε να αποτρέπει το Μάνο όταν ζητούσε να γίνουν επισκευές στο εργοστάσιο και να τον χειραγωγεί. Τον ακούσαμε να απειλεί με εντολή θανάτου την Εύα που χάλαγε τη ζαχαρένια της πριγκηπέσας του με την ύπαρξή της και με εγκλεισμό του Νικόλα σε ψυχιατρείο προκειμένου να αποδυναμώσει τις καταγγελίες του

Και ξαφνικά αρρωσταίνει η Νεφέλη και έρχεται προ των ευθυνών του. Κι εκεί παίρνει στροφή. Τον είδαμε τις άπειρες φορές σε συζητήσεις με τον Ηλία να παραδέχεται οτι πρόδωσε για το χρήμα τα πιστεύω του κι οτι η ζωή του πήρε το λάθος δρόμο και τον παρακολουθήσαμε να προσπαθεί να επανορθώσει. Όχι με παχιά λόγια. Με πράξεις. Με την παρουσία του δίπλα σ αυτούς που αδίκησε στην κάθε δυσκολία. Νομίζω οτι για δύο χρόνια ήταν δίπλα σε όποιον είχε πρόβλημα αρωγός και συμπαραστάτης. Αυτομάτως ο Ρούσσος πέρασε στη συνείδηση του κοινού ως σύμμαχος της παρέας

Κι εκεί που όλα έχουν δρομολογηθεί τσακώνονται και διώχνουν τον πρωταγωνιστή τους. Το Στέφανο που θα μπορούσε να κρατήσει το ρόλο του λαμόγιου που χρειάζεται για να προχωρήσουν οι εξελίξεις τον έχουν βάλει να κάψει όλα τα κεράκια της μονής Πεντέλης και να τα κλάψει ένα ένα. Το Λευτέρη που θα μπορούσε να τραβήξει πάνω του την εξέλιξη τον δυσφήμισαν πριν καν τον ρίξουν στην αρένα με εκείνο το αλησμόνητο ο Μάνος φεύγει ο Λευτέρης έρχεται και με το αμίμητο η Εύα δεν ξέρει να διαλέγει άντρες οπότε το κοινό που ήθελε επιτέλους να δει την πρωταγωνίστρια που ακολουθούσε δυό χρόνια ευτυχισμένη δεν τον θέλει λαμόγιο.Ποιός μένει; Ο Ρούσσος!

Την τρίτη σεζόν λοιπόν κι ενώ για διόμυσι χρόνια βλέπαμε το Ρούσσο σε μια σχέση πατέρα γιού με το Λουκά και σύμμαχο της παρέας βρίσκεται απέναντι. Φταίει για όλα. Ήξερε τον Αραβαντινό ήταν στη συμμορία (μη ρωτάτε γιατί αρχικά δεν ήξερε την Αντιγόνη και το Στέφανο και έψαχνε να μάθει ποιοί είναι) βρέθηκε να υπερασπίζεται την Αντιγόνη να σφάζεται με το Λουκά και άλλα κομψά που τους έδωσα τόση σημασία ώστε αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν. Κι όμως παρά τα αμαρτήματά του μας τον έδειξαν να μην καίει το φάκελο της υιοθεσίας του Λουκά για να μη του στερήσει την ευκαιρία να μάθει κάποτε την αλήθεια και να εύχεται στο γάμο του. Η αγάπη λοιπόν ήταν παρούσα με έναν ιδιότυπο τρόπο.

Μέχρι αυτό το σημείο ίσως το να φύγει ταξίδι ήταν κάθαρση. Είχε μετανοήσει υποτίθεται και θα πλήρωνε με αυτοεξορία. Θα άφηνε την κόρη του να τραβήξει τη ζωή της και να ενηλικιωθεί επιτέλους και υποθέτω θα χώριζε την Αμαλία ή θα την έπαιρνε μαζί. Η παράταση της σειράς ήταν το θέατρο του παραλόγου. Ο Ρούσσος που ότι έκανε ήταν πάντα παρασκηνιακό και παρά τα εγκλήματά του δεν είχε ποτέ τραβήξει όπλο πυροβολεί εν ψυχρώ. Το μαλλιαρό κατινάκι του γίνεται ο σχιζοφρενής δολοφόνος με τη μπερέτα και η Αμαλία απο κυρία του κόσμου ελαφρώς σνομπ πολύ τρελούτσικη και αρκετά παρτάκι γίνεται ογκόλιθος ηθικής λογικής και μητρικής και συζυγικής στοργής.

Κι εκεί ακριβώς επειδή πολλές φορές είχε ακουστεί οτι είναι κρίμα να μην έχουμε δει έστω ένα φιλί και μια εξομολόγηση αγάπης απ ένα ζευγάρι γονιών που κοντραριζόταν για τα πάντα αλλά η αγάπη του φαινόταν αποφάσισαν να δώσουν μια ξεπετούλα για όποιον δαγκώσει το τυράκι Η συγκεκριμένη σκηνή λοιπόν ήταν αυτό που ζητούσαν οι τηλεθεατές δοσμένο τη στιγμή που πια δεν είχε καμιά αξία γιατί το νήμα της κοινής ζωής τους κόβεται και δοσμένο μίζερα όπως σχεδόν όλα σ αυτή τη σειρά. Αυτό που το κοινό ζητούσε αντί να φανεί σαν επιβεβαίωση οτι και τα μεγάλα σε ηλικία ζευγάρια μπορούν να αγαπιούνται φάνηκε χειραγώγιση και εγκατάλειψη

Όλο αυτό είναι προσωπική εκτίμηση αλλά ίσως βέβαια τα πράγματα να είναι πιο απλά. Ίσως γράφουν το σενάριο με νέους συνεργάτες που δεν έχουν εικόνα τι έβλεπε το κοινό τις προηγούμενες χρονιές και δεν γνωρίζουν το προφίλ των ηρώων. Τα έχω δει και τα έχω ακούσει όλα

Η Εύα ας πούμε που δεν είχε και δεν έχει κανένα περιουσιακό στοιχείο (ας μην ξεχνάμε ό,τι έχει είναι του Άγγελου και η ίδια δεν έχει ούτε γκαρσονιέρα) αυτή που το πρώτο πράγμα που απόκτησε ποτέ το πούλησε και επέστρεψε τα χρήματα στο Μάνο αυτή που δεν έδωσε ποτέ σημασία στο χρήμα έφτασε να λέει στη Νόρα οτι προκειμένου να βγάλουν φράγκα καλό θα ήταν να καταπατήσουν και καμιά αρχή. Στην Ελλάδα της κρίσης που οι γονείς κάνουν θυσίες για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους η ατάκα ήταν επιεικώς απαράδεκτη και απ την πλέον ακατάλληλη ηρωίδα. Θα ταίριαζε μια χαρά στη Νταίζη στην Εύα με τίποτα.

Να λέω πάλι καλά Ο χαρακτήρας της Εύας αντέχει κάπως ακόμη. Θα μπορούσαν να μας πούν οτι της δίνει λεφτά η Νταίζη κι η Εύα τα παίρνει γιατί έχει να σκεφτεί τα παιδιά της. Εδώ έστησαν ανένδοτο και τώρα τα Λουκανοράκια θα πάρουν το γραφείο του Ρούσσου. Πως το είπε ο Λουκάς στα προσεχώς; Μυρίζει παρανομίλα; Τόσα χρόνια που καμάρωνε μέσα εκεί ήταν κλειστή η μύτη του;

Clarabelle δεν εχω να πω πολλα....περα απο το αφησω τα εμοτικον να εκφραστουν για ολο σου το κειμενο χωρις να αφηνω εξω ουτε τονο, ουτε τελεια!

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890 Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 2 195890
maeveline
maeveline
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από filizza Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 9:03 pm

Κάπως έτσι έφτασα και εγώ αγαπητή Clarabelle να τραβώ τα μαλλιά μου..Ξεφτίλισαν όλους τους ήρωες, δεν κράτησαν ακέραιο κανένα χαρακτήρα, έφτασαν να περνούν μηνύματα επικίνδυνα και να παίζουν με τις βασικές αρχές του μέσου έντιμου Έλληνα . Δε περίμενα να βγούν από το στόμα της Εύας αυτά τα λόγια , σαν μια καιροσκόπος και αυτή . Τελειώνει το έργο και εγώ ακόμα δε ξέρω ποιός είναι τι ..

Εκνευρίζομαι γιατί τελικά δεν ξέρω σε ποιούς απευθύνονται…

.. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να μας χαρίσουν κάποιες στιγμές τρυφερές με τα ζευγάρια, αλλά ούτε αυτό δε μπήκαν στον κόπο να κάνουνε.. (φυσικά δεν εννοώ την τρυφερή σκηνή Πέτρου Αμαλίας , γιατί αυτό ήταν σκηνή ύψιστης προδοσίας..)

Δε ξέρω γιατί αυτό που αγάπησαν οι ίδιοι και αυτό που αγαπήσαμε εμείς, το πούλησαν έτσι φτηνά..δεν άξιζαν τα μυστικά αυτό το φινάλε , αδίκησαν του εαυτούς τους, τους ήρωες, τις ιστορίες των ηρώων τους και το κοινό τους…
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 11:20 pm

Jessie, roria, fay, Clarabelle, filizza, большое спасибо για την μνεία και τα καλά σας λόγια... hihi και συμφωνώ φυσικά με όσα αναλύσατε στη συνέχεια. Διότι είναι ΛΟΓΙΚΑ.

Τα Μυστικά δεν νομίζω ότι θα μου λείψουν εδώ που έχουμε φτάσει πια. Το παρεάκι όμως θα μου λείψει πολύ και δεν θέλω... Ας κάνουμε κάτι... δεν ξέρω τι!

kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Κυρ Δεκ 04, 2011 11:56 pm

Καιροσκοπο λεμε καποιον που περιμενει,περιμενει και την καταλληλη στιγμη χτυπαει και εκμεταλευεται μια ευκαιρια ,συνηθως με δολιο τροπο και παντα ο καιροσκοπος οτι κανει το κανει για τον εαυτο του!
Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι η Ευα ειναι καιροσκοπος επειδη ειπε σε Λουκα και Νορα ,να μην ειναι τοσο απολυτοι και να δεχτουν την προταση του Ρουσου!Νομιζω οτι το επιθετο ειναι υπερβολικο.
Τελικα πρεπει να αποφασισουμε καποια στιγμη .Η σειρα οταν μιμειται την πραγματικοτητα οπως εδω με την Ευα ,μια μας αρεσει και αλλοτε οχι!Οταν γινεται κατι που στην πραγματικοτητα συμβαινει σπανια ,οπως οταν η Εριεττα,ειπε οτι λυπαται την Μελιτα και τωρα εχει τον Χρηστο στο σπιτι της,τον Χρηστο που εξαιτιας του πηγε στην φυλακη,λεμε οτι αυτο ειναι εξωπραγματικο και δεν μας αρεσει!
Την σειρα την γραφουν καποιοι ανθρωποι που εχουν τον δικο τους κωδικα ηθικης,την δικη τους αισθηση δικαιου,την δικη τους ματια στα πραγματα.Αλλοτε συμφωνουμε με αυτα και αλλοτε οχι,επισης λογικο.Δεν ειναι δυνατον να ικανοποιηθουν οι παντες.
Το θεμα για μενα ειναι ενα και μοναδικο!Οτι η σειρα αυτη,την οποια εγω παρακολουθησα ανελλιπως τριαμιση χρονια,εκανε ολα αυτα τα χρονια τηλεθεαση απιστευτη και προχθες στον γαμο της Ευας εκανε 49,9,αυτο για μενα σημαινει οτι ο κοσμος συνεχιζει και την αγαπαει.Αυτη η σειρα επισης δημιουργησε στρατοπεδα,διχασε και αυτο ειναι σπανιο φαινομενο,εγω δεν θυμαμαι κατι αναλογο και επισης αυτη η σειρα δημιουργησε αυτο το φορουμ και οχι μονο!
Εγω ειλικρινα λυπαμαι που θα χαθουν χαρακτηρες σαν του Λουκα και της Νορας,σαν του Νικολα και της Δαφνης,σαν της Ευας,σαν της Εριεττας και του Στεφανου!Και εδω ειναι πιστευω το μυστικο,στους χαρακτηρες.Αυτοι ειναι που μας κρατησαν.Ταυτιστηκαμε απολυτα μαζι τους ,ειδικα με καποιους απ αυτους.Και δεν ειναι καθολου ευκολο η δημιουργια δυνατων χαρακτηρων στην tv.Εμενα αυτο που με γοητευσε ,ειναι οτι κανεις δεν ηταν το απολυτο καλο ή το απολυτο κακο.Για υτο και τους αγαπησα ολους.
Για τον Ρουσο να πω ,οτι εμενα δεν μου εβγαλε καμια χειραγωγηση προς την Αμαλια.Χειραγωγειτε εξαλλου η Αμαλια;;αστειο μου ακουγεται!Κι εγω πιστευω οτι κανονικα θαπρεπε να μεινει και να φυγει αργοτερα!
Απλα σ αυτην την σκηνη αναγνωριζει πολλα στην Αμαλια,οτι εχει πολυ περισσοτερη δυναμη,περισσοτερη και απο τον ιδιο.Οτι ξερει πως θα τα καταφερει και γι αυτο παιρνει αυτην την αποφαση τωρα.Εξαλλου παντα αυτη φροντιζε για την οικογενεια της,αυτος ηταν συνηθως απων!Μου αρεσε πολυ αυτη η σκηνη.Μου εδειξε την αδυναμια του Ρουσσου.Η φυγη ειναι αδυναμια,δεν μπορει να συνεχισει μετα απ αυτο που ο ιδιος εκανε ,για να σωσει το παιδι του.Μας τον παρουσιαζουν πεσμενο κατω.Εφτασε να ζητησει συγγνωμη απ τον λουκα και να του πει ο ιδιος οτι η μελιτα εκανε την αποπειρα.Νομιζω οτι αυτην ηταν η τιμωρια του,για να δει τα πραγματα αλλιως.Επεσε απ τον θρονο του ο Ρουσσος ,νικηθηκε!
Αυτη ειναι η δικη μου ματια!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:04 am

ΣΨ1 έγραψε:Καιροσκοπο λεμε καποιον που περιμενει,περιμενει και την καταλληλη στιγμη χτυπαει και εκμεταλευεται μια ευκαιρια ,συνηθως με δολιο τροπο και παντα ο καιροσκοπος οτι κανει το κανει για τον εαυτο του!
Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι η Ευα ειναι καιροσκοπος επειδη ειπε σε Λουκα και Νορα ,να μην ειναι τοσο απολυτοι και να δεχτουν την προταση του Ρουσου!Νομιζω οτι το επιθετο ειναι υπερβολικο.
Τελικα πρεπει να αποφασισουμε καποια στιγμη .Η σειρα οταν μιμειται την πραγματικοτητα οπως εδω με την Ευα ,μια μας αρεσει και αλλοτε οχι!Οταν γινεται κατι που στην πραγματικοτητα συμβαινει σπανια ,οπως οταν η Εριεττα,ειπε οτι λυπαται την Μελιτα και τωρα εχει τον Χρηστο στο σπιτι της,τον Χρηστο που εξαιτιας του πηγε στην φυλακη,λεμε οτι αυτο ειναι εξωπραγματικο και δεν μας αρεσει!
Την σειρα την γραφουν καποιοι ανθρωποι που εχουν τον δικο τους κωδικα ηθικης,την δικη τους αισθηση δικαιου,την δικη τους ματια στα πραγματα.Αλλοτε συμφωνουμε με αυτα και αλλοτε οχι,επισης λογικο.Δεν ειναι δυνατον να ικανοποιηθουν οι παντες.
Το θεμα για μενα ειναι ενα και μοναδικο!Οτι η σειρα αυτη,την οποια εγω παρακολουθησα ανελλιπως τριαμιση χρονια,εκανε ολα αυτα τα χρονια τηλεθεαση απιστευτη και προχθες στον γαμο της Ευας εκανε 49,9,αυτο για μενα σημαινει οτι ο κοσμος συνεχιζει και την αγαπαει.Αυτη η σειρα επισης δημιουργησε στρατοπεδα,διχασε και αυτο ειναι σπανιο φαινομενο,εγω δεν θυμαμαι κατι αναλογο και επισης αυτη η σειρα δημιουργησε αυτο το φορουμ και οχι μονο!
Εγω ειλικρινα λυπαμαι που θα χαθουν χαρακτηρες σαν του Λουκα και της Νορας,σαν του Νικολα και της Δαφνης,σαν της Ευας,σαν της Εριεττας και του Στεφανου!Και εδω ειναι πιστευω το μυστικο,στους χαρακτηρες.Αυτοι ειναι που μας κρατησαν.Ταυτιστηκαμε απολυτα μαζι τους ,ειδικα με καποιους απ αυτους.Και δεν ειναι καθολου ευκολο η δημιουργια δυνατων χαρακτηρων στην tv.Εμενα αυτο που με γοητευσε ,ειναι οτι κανεις δεν ηταν το απολυτο καλο ή το απολυτο κακο.Για υτο και τους αγαπησα ολους.
Για τον Ρουσο να πω ,οτι εμενα δεν μου εβγαλε καμια χειραγωγηση προς την Αμαλια.Χειραγωγειτε εξαλλου η Αμαλια;;αστειο μου ακουγεται!Κι εγω πιστευω οτι κανονικα θαπρεπε να μεινει και να φυγει αργοτερα!
Απλα σ αυτην την σκηνη αναγνωριζει πολλα στην Αμαλια,οτι εχει πολυ περισσοτερη δυναμη,περισσοτερη και απο τον ιδιο.Οτι ξερει πως θα τα καταφερει και γι αυτο παιρνει αυτην την αποφαση τωρα.Εξαλλου παντα αυτη φροντιζε για την οικογενεια της,αυτος ηταν συνηθως απων!Μου αρεσε πολυ αυτη η σκηνη.Μου εδειξε την αδυναμια του Ρουσσου.Η φυγη ειναι αδυναμια,δεν μπορει να συνεχισει μετα απ αυτο που ο ιδιος εκανε ,για να σωσει το παιδι του.Μας τον παρουσιαζουν πεσμενο κατω.Εφτασε να ζητησει συγγνωμη απ τον λουκα και να του πει ο ιδιος οτι η μελιτα εκανε την αποπειρα.Νομιζω οτι αυτην ηταν η τιμωρια του,για να δει τα πραγματα αλλιως.Επεσε απ τον θρονο του ο Ρουσσος ,νικηθηκε!

Τι να πω Σοφια;;;;;Απλα : respect : : respect :

Κι εγω δεν καταλαβαινω τι κακο εκανε η Ευα...Αφου η συμφωνια ετσι κι αλλιως οριζει ρητα οτι ο Λουκας και η Νορα εχουν το ελευθερο να αλλαξουν αρδην τη φυσιογνωμια του γραφειου...Αυτο σημαινει ενα γραφειο που θα λειτουργει με τον ηθικο κωδικα της Νορας και του Λουκα και αυτο ξερουμε ολοι οτι ειναι κατι σπανιο...Οποτε γιατι να μην εχουν αυτα τα παιδια μια αφετηρια,ενα σπρωξιμο ωστε να εγκαθιδρυθουν και να καταφερουν να συνδεσουν μια αλλη καλυτερη δικηγορια με μια μεγαλη φιρμα;;;;Αυτα δεν θα ειναι κατι θετικο;;;;;Που ειναι δηλαδη το κακο;;;;Ειδικα αφου σε τιποτα δεν κανουν τα στραβα ματια σε σχεση με τον Ρουσσο αφου απο πριν ειχαν αποφασισει να τα σταματησουν ολα και ηξερα οτι δεν μπορουν να βρουν στοιχεια για να κατηγορησουν τη Μελιτα...Ουτε η Ευα ηταν κακο που τους παροτρυνε να κοιταξουν την οικογενεια τους κανοντας κατι μαλιστα που δεν ειναι κακο...Εχω ακουσει αρκετους ανθρωπους να κανουν τετοιες δηλωσεις και καθε αλλο παρα καιροσκοπους τους θεωρω...

Και βεβαια συμφωνω σε ολα τα υπολοιπα!!!!Οι χαρακτηρες ηταν και ειναι το μεγαλο ατου της σειρας!!!!!!!Και παντα θα την αγαπαω αυτη τη σειρα και κατα τη γνωμη μου παντα σταθηκε αξιοπρεπεστατα...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:07 am

ΣΨ1 έγραψε:Καιροσκοπο λεμε καποιον που περιμενει,περιμενει και την καταλληλη στιγμη χτυπαει και εκμεταλευεται μια ευκαιρια ,συνηθως με δολιο τροπο και παντα ο καιροσκοπος οτι κανει το κανει για τον εαυτο του!

Σοφία μου,με κάλυψες απόλυτα,τόσο που δεν έχω τπτ να προσθέσω,ή να διαφωνήσω μαζί σου!!!!!!

Συμφωνώ απόλυτα,πιο απόλυτα δεν γίνεται!!!!!!!

: respect : : respect : : respect : : respect : : respect : : respect :

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:25 am

Υποθετω Δημητρα,οτι η ενσταση ηταν περισσοτερο για τα Λουκονορακια που σκεφτηκαν εστω να δεχτουν την προταση του Ρουσου!Μπορει αυτο να φαινεται ανακολουθο με αυτα που ως τωρα εκανε ο Λουκας.Δηλ δεν μπορει καποιος να κανει πολεμο με καποιον αλλο και ξαφνικα οταν αυτος του προτεινει να αναλαβει τη συνεχιση της δουλειας του,να το κανει!
Φυσικα ο Λουκας και η Νορα για μενα δεν ειναι καθολου ανακολουθοι.Ανακολουθοι θα ηταν ,αν ξαναπηγαιναν να δουλεψουν εχοντας εναν Ρουσσο πανω απ το κεφαλι τους,εναν Ρουσσο να τους οδηγει.Δεν θα γινει ομως κατι τετοιο.Θα χαραξουν μια νεα πορεια.Μια πορεια ολοδικια τους.
Ο πολεμος μεταξυ τους δημιουργηθηκε οταν ο Λουκας πιστεψε οτι ο Ρουσος ηταν μπροστα στην δολοφονια του πατερα του.Πριν απ αυτο οι σχεσεις τους ηταν ποτε ετσι και ποτε αλλιως και παντα διαφωνουσε μαζι του για τις περιεργες μεθοδους που ακολουθουσε.Ξαφνικα με την εμφανιση του Αραβαντινου,αλλαξαν ολα αυτα,ειδε οτι και ο πατερας του δεν ηταν αμετοχος σε ολο αυτο,οτι ο Ρουσσος δεν ηταν αυτος που του εκανε το κακο που πιστευε και τον βοηθησε οταν πιστεψε στην αθωοτητα του γαι τους πινακες!
Νομιζω οτι μας δοθηκε σωστα ολο αυτο!Εγω τουλαχιστον πανω σ αυτο δεν εχω κενα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:32 am

Αγαπητή ΣΨ1 νομίζω οτι μάλλον ήταν ο γάμος της Εύας που έκανε το πενηντάρι κι όχι η σειρά γενικώς
Άλλωστε και όταν γεννούσε έκανε τη μεγαλύτερη τηλεθέαση στα μεγάλα νούμερα και στο γάμο έκανε καμιά εκατοστή τηλεθεατές λιγότερους απ το γάμο Λουκα και Νόρας και με δύο μεγάλες διαφορές
Τότε γενικά τα νούμερα ήταν πιο ψηλά και παντρευόταν η Νόρα της Εδέμ το Λουκα της Εδέμ
Πιστεύεις ειλικρινά οτι αν παντρευόταν ο Λουκάς τη Μαριγώ ή η Νόρα το Βαγγέλη θα έκαναν τα ίδια νούμερα;
Τότε διαφημίστηκε αυτός ο γάμος όσο δεν παίρνει. Βγήκαν προσκλητήρια και δεν υπήρχε πρωινάδικο που να μην πήγαν καλεσμένοι οι δύο ηθοποιοί
Νομίζω οτι απλά οι τηλεθεατές που εγκατέλειψαν τη σειρά γύρισαν να δουν το τέλος της πρωταγωνίστριας που αγάπησαν
Διαφορετικά δεν μπορώ να εξηγήσω την εκτόξευση κατά δέκα μονάδες γιατί μέχρι τότε πάλευε να φτάσει το σαραντάρι

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:44 am

Τα νουμερα clarabelle της Εδεμ,παντα ηταν υψηλα.Μεχρι και τελος Μαιου που ειδαμε και το τελευταιο επ ,ηταν υψηλα.Η πτωση,αν πτωση λεμε το 40%,
εγινε τωρα ,σ αυτα τα 45 επεισοδια.Και υπαρχουν διαφοροι λογοι γι αυτο.Ισως να κουρασε ,ειναι 3,5 χρονια αυτα,ουτε 1,ουτε 2.
Παντως σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω οτι επειδη οι φανς του ταδε ζευγαριου ή του δεινα θυμωσαν, οτι αυτοι κατεβασαν τα νουμερα.
Οι σεναριογραφοι αποφασισαν να τελειωσουν την σειρα στα 3 χρονια και το καναλι επεμενε σε εναν μικρο κυκλο ακομα.Ε εκει χασανε για λιγο την μπαλα.Παρ ολα αυτα για μενα και σ αυτα τα 45 ,σταθηκαν αξιοπρεπεστατα!
Εγω ειμαι φαν ολων των κυκλων παντως και των τελευταιων 45 επεισοδιων.
Επισης να πω οτι πολυ δυσκολα θα ξαναδουμε σειρα που θα ταυτιστουμε με τετοιον τροπο.Δεν γινονται ευκολα αυτα !

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 12:55 am

Δεν έχει να κάνει με τα ζευγάρια τουλάχιστον όχι μονο με αυτό
Έχει να κάνει με πολλά
Ο Ρούσσος ας πούμε που τόση συζήτηση έγινε πιο πάνω γι αυτόν είναι ένα παράδειγμα
Η Εύα ένα ακόμη
Ακόμη κι ο τρόπος που αλλοίωσαν τους ήρωες είναι για μένα ένα θέμα και όπως φάνηκε όχι μόνο για μένα
Η σειρά ξεκίνησε και μέχρι το τέλος της α σεζόν διπλασίασε τα νούμερά της
Στη δεύτερη σεζόν απογειώθηκε και μετά άρχισε η πτώση
Δεν το συνεχίζω αλλά υπάρχουν τα πάντα στο ανάλογο τοπικ και οι αριθμοί δεν λένε ψέματα.

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από roria Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 1:21 am

Εκ των πραγμάτων, μπήκαμε νομίζω στη φάση των απολογισμών.
Όλοι λίγο-πολύ μετην ευκαιρία του σχολιασμού ανοιχτήκαμε και σε γενικότερα θέματα και η Clarabelle με την διαυγή και σφαιρική ματιά που έχει στη διαχρονική εξέλιξη της σειράς (δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι η σεναριακή ομάδα στο σύνολό της διαθέτει στον ίδιο βαθμό αυτό το προσόν) μας έδωσε μια συνθετική προσέγγιση, με αφορμή το χαρακτήρα του Ρούσσου και τα σκαμπανεβάσματά του.
Θα διαφοροποιηθώ από την αγαπητή ΣΨ. Η δική μου αίσθηση είναι ότι οι χαρακτήρες είτε έμειναν μισοί, είτε μεταλλάχτηκαν, είτε σακατεύτηκαν. Θα αναφερθώ ενδεικτικά σε μερικούς γιατί αλλιώς θα τελειώσω μεθαύριο.
-Η Εύα είναι το κατ' εξοχήν πρόσωπο που δεν θα μπορούσε ποτέ να πει την περιβόητη φράση περί καταπάτησης των αρχών για να βγάλουμε τα φραγκάκια μας και να ζήσουμε ασφαλείς στο σπιτάκι μας, με τα παιδάκια μας και τον εαυτούλη μας, αφήνοντας τους άλλους να κουρεύονται. Το ότι δεν θέλει να ζει πλέον τον ερωτα ως μια διαρκή πιθανότητα απόπειρας αυτοκτονίας δεν σημαίνει ότι μετατράπηκε στη μουσα των απανταχού petits bourgeois. Αυτά δεν γίνονται. Ό λόγος που πάντα αδιαφορούσε για τα λεφτά δεν ηταν καν ηθικός, όπως μπορεί να ήταν για το Νικόλα ας πούμε. Ήταν καθαρά υπαρξιακός. Έτσι είναι ο χαρακτήρας της. Δεν τα λογαριάζει, δεν μπαίνουν καν στο οπτικό της πεδίο, δεν είναι υπέρ ή κατά. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι έτσι, αλλά ποτέ δεν μας παρουσίασαν την Εύα ως το κορίτσι της διπλανής πόρτας, για να θυμηθώ τη φράση κάποιου μέλους που δυστυχώς δεν γράφει πια.
-Η Εριέττα πάλι που μπήκε στη σειρά με τον κοσμοπολίτικο αέρα της, την πείρα της, την εξοικείωση της και με τις λιγότερο καθαρές δουλειές από τις οποίες συνειδητά απείχε, αλλά τις γνώριζε και που στην πορεία μας αποκαλυψε όσο της επέτρεψε το σενάριο (και αρκετά περισσότερο, ευτυχώς, χάρη στην ερμηνεία της ηθοποιού) την ευαισθησία της, τα τραύματά της από το παρελθόν και πάνω από όλα τη δοτικότητά της στον έρωτα, αλλά και γενικότερα στις σχέσεις της με τα αγαπημένα της πρόσωπα, δεν παύει να είναι μια γυναίκα που διαχειρίζεται μια μεγάλη περιουσία και διευθύνει επιχειρήσεις. Τι σχέση έχει με αυτή τη χαζοβιόλα που παρακολουθούμε στα τελευταία επεισόδια να συγκινείται και να πλέκει κάθε τρεις και λίγο το εγκώμιο του έρωτα του Μπραβαίου και της Μπουζουκιέτας (Clarabelle...),ενός ζευγους από το οποίο η ίδια έχει να θυμάται μόνο μια σειρά εκβιασμούς και δυο σειρές σιδερένια κάγκελα, ή να τρέχει, στην ανάρρωση ακόμα και χωρίς την παραμικρή προστασία, στο σπίτι της παρ' ολίγο δολοφόνας της (που έμεινε στο παρ' ολίγο γιατί ήταν αχρηστη ακόμα και σ' αυτό) για να την ...κοιτάξει στα μάτια imarton ;;;Η μεταμέλεια και η συγχώρεση είναι από τις πιο βαθιές και συγκλονιστικές διεργασίες της ανθρώπινης ψυχής και, όταν η διαφήμιση μιας σκυλοτροφής απαιτεί τουλάχιστον ένα τρίλεπτο τηλεοπτικού χρόνου, δεν είναι δυνατόν να ξεπετάγονται με δυο ξεκούδουνα μονόλεπτα και να μη γελοιοποιούνται. Αν δεν υπάρχει ο χρόνος ή η έμπνευση είναι πολύ προτιμότερο να μην παρουσιαστούν καθόλου.
-Η Νταίζη πάλι... Όταν ο Στράτος στη Βέρα αγαπήθηκε από το κοινό, παρά τα όσα είχε διαπράξει, υπήρξε ευτυχής συνέργεια πολλών παραγόντων. Ήταν από τους πληρέστερους χαρακτήρες που έχω δει σε τηλεοπτική σειρά (εξαιρουμένων όσων έχουν βασιστεί σε λογοτεχνικά έργα), ενσαρκώθηκε υποδειγματικά από τον κύριο Σταύρου σε σημείο που κανείς νομίζω δεν θα μπορούσε να τον φανταστεί ερμηνευμένο από άλλον ηθοποιό, είχε τραυματικό παρελθόν αλλά, προπάντων, στράφηκε εναντίον ανθρώπων που τον έβλαψαν ή που εκείνος πίστευε ότι τον είχαν βλάψει.
Το τραυματικό παρελθόν από μόνο του είναι προφανές ότι δεν αρκεί για να δικαιολογήσει τα πάντα. Η Νταίζη είτε τη βίασε μόνο ο πατριός της, είτε τον συνέδραμαν και τρεις ομάδες μπέιζ-μπολ, δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που επιχείρησε κατ' επανάληψη να σκοτώσει μια έγκυο γυναίκα την οποία δεν είχε δει ούτε ζωγραφιστή και το αγέννητο παιδί της και να δηλητηριάσει τον άντρα της, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν της είχε κάνει τίποτα, απολαμβάνοντας ταυτοχρόνως το δείπνο της και περιμένοντας να τον δει να ξεψυχάει. Πώς είναι δυνατόν το κοινό να δει ποτέ με συμπάθεια έναν τέτοιο χαρακτήρα; Δεν πρόκειται να το κάνει ακόμα κι αν του σαπουνίζεις τον εγκέφαλο επί μιάμιση σεζόν με μπλε και πράσινους κόκκους. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να το εκνευρίσεις ή να το κάνεις στις δραματικές στιγμές της πονεμένης ηρωίδας να πιάνει την κοιλιά του από τα γέλια. Είναι προφανές ότι αν ήθελαν να την κάνουν συμπαθή δεν θα έπρεπε να της έχουν φορτώσει εξαρχής τέτοιες ειδεχθείς πράξεις.
Την περίπτωση της Αμαλίας την έχει καλύψει εξαιρετικά η Clarabelle. Και άλλα παραδείγματα υπάρχουν, αλλά αν έχει απομείνει κάποιο χαλκέντερο μέλος που να διάβασε μέχρι τέλους το υπέρδιπλο σεντόνι μου, δεν θέλω να το εξοντώσω κι αυτό, οπότε σταματάω...
Κάποια στιγμή θα επανέλθω πάντως (καλυφθείτε!) με τις ερωτικές ιστορίες που για μένα είναι ακόμα μεγαλύτερη πίκρα από τους χαρακτήρες...
filizza και fay πολύ σας ευχαριστώ... flower
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 1:33 am

roria έγραψε:Εκ των πραγμάτων, μπήκαμε νομίζω στη φάση των απολογισμών.
Όλοι λίγο-πολύ μετην ευκαιρία του σχολιασμού ανοιχτήκαμε και σε γενικότερα θέματα και η Clarabelle με την διαυγή και σφαιρική ματιά που έχει στη διαχρονική εξέλιξη της σειράς (δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι η σεναριακή ομάδα στο σύνολό της διαθέτει στον ίδιο βαθμό αυτό το προσόν) μας έδωσε μια συνθετική προσέγγιση, με αφορμή το χαρακτήρα του Ρούσσου και τα σκαμπανεβάσματά του.
Θα διαφοροποιηθώ από την αγαπητή ΣΨ. Η δική μου αίσθηση είναι ότι οι χαρακτήρες είτε έμειναν μισοί, είτε μεταλλάχτηκαν, είτε σακατεύτηκαν. Θα αναφερθώ ενδεικτικά σε μερικούς γιατί αλλιώς θα τελειώσω μεθαύριο.
-Η Εύα είναι το κατ' εξοχήν πρόσωπο που δεν θα μπορούσε ποτέ να πει την περιβόητη φράση περί καταπάτησης των αρχών για να βγάλουμε τα φραγκάκια μας και να ζήσουμε ασφαλείς στο σπιτάκι μας, με τα παιδάκια μας και τον εαυτούλη μας, αφήνοντας τους άλλους να κουρεύονται. Το ότι δεν θέλει να ζει πλέον τον ερωτα ως μια διαρκή πιθανότητα απόπειρας αυτοκτονίας δεν σημαίνει ότι μετατράπηκε στη μουσα των απανταχού petits bourgeois. Αυτά δεν γίνονται. Ό λόγος που πάντα αδιαφορούσε για τα λεφτά δεν ηταν καν ηθικός, όπως μπορεί να ήταν για το Νικόλα ας πούμε. Ήταν καθαρά υπαρξιακός. Έτσι είναι ο χαρακτήρας της. Δεν τα λογαριάζει, δεν μπαίνουν καν στο οπτικό της πεδίο, δεν είναι υπέρ ή κατά. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι έτσι, αλλά ποτέ δεν μας παρουσίασαν την Εύα ως το κορίτσι της διπλανής πόρτας, για να θυμηθώ τη φράση κάποιου μέλους που δυστυχώς δεν γράφει πια.
-Η Εριέττα πάλι που μπήκε στη σειρά με τον κοσμοπολίτικο αέρα της, την πείρα της, την εξοικείωση της και με τις λιγότερο καθαρές δουλειές από τις οποίες συνειδητά απείχε, αλλά τις γνώριζε και που στην πορεία μας αποκαλυψε όσο της επέτρεψε το σενάριο (και αρκετά περισσότερο, ευτυχώς, χάρη στην ερμηνεία της ηθοποιού) την ευαισθησία της, τα τραύματά της από το παρελθόν και πάνω από όλα τη δοτικότητά της στον έρωτα, αλλά και γενικότερα στις σχέσεις της με τα αγαπημένα της πρόσωπα, δεν παύει να είναι μια γυναίκα που διαχειρίζεται μια μεγάλη περιουσία και διευθύνει επιχειρήσεις. Τι σχέση έχει με αυτή τη χαζοβιόλα που παρακολουθούμε στα τελευταία επεισόδια να συγκινείται και να πλέκει κάθε τρεις και λίγο το εγκώμιο του έρωτα του Μπραβαίου και της Μπουζουκιέτας (Clarabelle...),ενός ζευγους από το οποίο η ίδια έχει να θυμάται μόνο μια σειρά εκβιασμούς και δυο σειρές σιδερένια κάγκελα, ή να τρέχει, στην ανάρρωση ακόμα και χωρίς την παραμικρή προστασία, στο σπίτι της παρ' ολίγο δολοφόνας της (που έμεινε στο παρ' ολίγο γιατί ήταν αχρηστη ακόμα και σ' αυτό) για να την ...κοιτάξει στα μάτια imarton ;;;Η μεταμέλεια και η συγχώρεση είναι από τις πιο βαθιές και συγκλονιστικές διεργασίες της ανθρώπινης ψυχής και, όταν η διαφήμιση μιας σκυλοτροφής απαιτεί τουλάχιστον ένα τρίλεπτο τηλεοπτικού χρόνου, δεν είναι δυνατόν να ξεπετάγονται με δυο ξεκούδουνα μονόλεπτα και να μη γελοιοποιούνται. Αν δεν υπάρχει ο χρόνος ή η έμπνευση είναι πολύ προτιμότερο να μην παρουσιαστούν καθόλου.
-Η Νταίζη πάλι... Όταν ο Στράτος στη Βέρα αγαπήθηκε από το κοινό, παρά τα όσα είχε διαπράξει, υπήρξε ευτυχής συνέργεια πολλών παραγόντων. Ήταν από τους πληρέστερους χαρακτήρες που έχω δει σε τηλεοπτική σειρά (εξαιρουμένων όσων έχουν βασιστεί σε λογοτεχνικά έργα), ενσαρκώθηκε υποδειγματικά από τον κύριο Σταύρου σε σημείο που κανείς νομίζω δεν θα μπορούσε να τον φανταστεί ερμηνευμένο από άλλον ηθοποιό, είχε τραυματικό παρελθόν αλλά, προπάντων, στράφηκε εναντίον ανθρώπων που τον έβλαψαν ή που εκείνος πίστευε ότι τον είχαν βλάψει.
Το τραυματικό παρελθόν από μόνο του είναι προφανές ότι δεν αρκεί για να δικαιολογήσει τα πάντα. Η Νταίζη είτε τη βίασε μόνο ο πατριός της, είτε τον συνέδραμαν και τρεις ομάδες μπέιζ-μπολ, δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που επιχείρησε κατ' επανάληψη να σκοτώσει μια έγκυο γυναίκα την οποία δεν είχε δει ούτε ζωγραφιστή και το αγέννητο παιδί της και να δηλητηριάσει τον άντρα της, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν της είχε κάνει τίποτα, απολαμβάνοντας ταυτοχρόνως το δείπνο της και περιμένοντας να τον δει να ξεψυχάει. Πώς είναι δυνατόν το κοινό να δει ποτέ με συμπάθεια έναν τέτοιο χαρακτήρα; Δεν πρόκειται να το κάνει ακόμα κι αν του σαπουνίζεις τον εγκέφαλο επί μιάμιση σεζόν με μπλε και πράσινους κόκκους. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να το εκνευρίσεις ή να το κάνεις στις δραματικές στιγμές της πονεμένης ηρωίδας να πιάνει την κοιλιά του από τα γέλια. Είναι προφανές ότι αν ήθελαν να την κάνουν συμπαθή δεν θα έπρεπε να της έχουν φορτώσει εξαρχής τέτοιες ειδεχθείς πράξεις.
Την περίπτωση της Αμαλίας την έχει καλύψει εξαιρετικά η Clarabelle. Και άλλα παραδείγματα υπάρχουν, αλλά αν έχει απομείνει κάποιο χαλκέντερο μέλος που να διάβασε μέχρι τέλους το υπέρδιπλο σεντόνι μου, δεν θέλω να το εξοντώσω κι αυτό, οπότε σταματάω...
Κάποια στιγμή θα επανέλθω πάντως (καλυφθείτε!) με τις ερωτικές ιστορίες που για μένα είναι ακόμα μεγαλύτερη πίκρα από τους χαρακτήρες...
filizza και fay πολύ σας ευχαριστώ... flower

Δεν έχω να αφαιρέσω τίποτα και προσθέτω τη χαρά μου, που διάβασα το ανωτέρω, διαπνεόμενο, ως συνήθως, από βάσιμα επιχειρήματα και μοναδικό ύφος. sisi Η μνήμη και η ικανότητα αναγνώρισης λογικής συνέχειας (και συνέπειας) ή μη, είναι αξιόλογα προτερήματα. Και χαίρομαι που με αφετηρία τη σειρά, τα έχω βρει (και) σε αυτό εδώ το φόρουμ, σ' αυτή την ωραία παρέα. flower
Και πάλι καλά που είχες το κουράγιο και τα ξεδίπλωσες αγαπητή roria Thumbs up
kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 1:49 am

Εσυ roria μου το λες μεταλλαξη,εγω παλι δεν βλεπω καμια μεταλλαξη,παρα μονο εξελιξη των χαρακτηρων!
Ειδικα για την Ευα πιστευω οτι ως χαρακτηρας ειχε αρχη ,μεση και τελος!!Θα κανω αναλυση επι του θεματος ,αλλα αφου ολοκληρωθει η σειρα.
Επισης προσεχθηκαν ιδιαιτερα οι της παρεας,ολοι!
Για μενα η Νταιζη ειναι απ τους πιο καλα δομημενους χαρακτηρες της σειρας!Ενας πολυ δυσκολος χαρακτηρας και ρολος που σχεδον ακροβατει!
Φυσικα και υπαρχουν χαρακτηρες που δεν τους δοθηκε χρονος για να ξεδιπλωθουν,οπως της Εριεττας και πραγματικα αυτο με αφηνει ανικανοποιητη,αλλα τι να κανουμε....
Θα επεκταθω σε ολους,αλλα οχι τωρα,ειναι και αργα!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 2:27 am

Μόλις τώρα ανακάλυψα οτι η κουβέντα συνεχίζεται ακάθεκτη!
Είναι πράγματι αργά, οπότε θα εκφράσω μιά σύντομη γνώμη:
Διάβασα τις διάφορες απόψεις, και βρίσκω πολύ σωστά όσα ανέλυσε η roria.... Κατά ένα περίεργο τρόπο, βρίσκω επίσης σωστά και κάποια απ'όσα ανέφερε η ΣΨ.....
Πιστεύω οτι η σειρά γενικά πήγε καλά, με σκαμπανεβάσματα που για μένα είναι φυσικό να υπάρξουν, αφού η πλοκή της σειράς "πήγε κόντρα" σε πολλές επιθυμίες διαφόρων μερίδων τηλεθεατών, ωστόσο οι απώλειες ήταν σχετικά μικρές.... Με αυτό το κριτήριο σαν βάση, θα πώ οτι μπορεί μέσα σ'αυτό το φόρουμ να προσέχουμε λεπτομέρειες, να αναλύουμε συμπεριφορές, να διυλίζουμε τον κώνωπα, κατά κάποιο τρόπο, αλλά νομίζω οτι είμαστε η μειοψηφία, μέσα στον μεγάλο όγκο του κοινού της σειράς.... Γιατί το μεγαλύτερο μέρος των τηλεθεατών της, αρκείται στο να παρακολουθεί την ιστορία των ηρώων που ΣΥΝΗΘΙΣΕ πιά, για τους οποίους έχουν αποκτήσει μιά θετική ή αρνητική εικόνα μέσα στο μυαλό τους, που τους έχουν συμπαθήσει ή αντιπαθήσει και είναι αδύνατο ή απίθανο να αλλάξουν γνώμη τώρα στο τέλος.... Αυτό το "κλίκ" συμπάθειας ή αντιπάθειεας μπορεί να έγινε στην αρχή, ή στην πορεία της σειράς, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα δεν επιρρεάζεται από τη λογική του κρίνω ό,τι βλέπω, αλλά από την οπτική του φάν, που δικαιολογεί τα πάντα στον αγαπημένο του ήρωα και δεν δέχεται τίποτε απ'τον ήρωα που αντιπαθεί....

Ξέροντας τη ψυχολογία του μεγάλου κοινού λοιπόν, οι σεναριογράφοι δεν έρριξαν τόσο την προσοχή τους στην εξέλιξη των χαρακτήρων, αλλά προτίμησαν να προχωρήσουν την πλοκή με τρόπο που είτε θα εντυπωσίαζε, είτε θα προκαλούσε αγαπησιάρικα συναισθήματα είτε αγανάκτηση για τη συμπεριφορά κάποιων, και γενικά το είδαν το θέμα και επιφανειακά και επικοινωνιακά, υπολογίζοντας πολύ στα ταλέντα των ηθοποιών, που κλήθηκαν να υποστηρίξουν τα αντιφατικά με πειστικότητα, και καταφεύγοντας στις λύσεις εντυπωσιασμού, που κατά τη γνώμη τους είναι προτιμώτερες απ'την πληκτική ίσως εξιστόρηση της αλήθειας με συνέπεια....

Εμένα δεν με εξοργίζουν τόσο οι μικρές παρεκκλίσεις στους διάφορους χαρακτήρες, τους δίνω την δικαιολογία οτι μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, και δεν κάθομαι να εντρυφήσω σ'αυτές..... Αυτό που με κάνει έξαλλη, είναι να μην δώσουν την τιμωρία που πρέπει σ'αυτούς που βλέπουμε, και ξέρουμε, σαν ενόχους.... Και δεν το λέω επειδή δίνουν άσχημα μηνύματα, αλλά επειδή αυτή η ατιμωρησία εμένα με χτυπάει κατ'ευθείαν στο νευρικό μου σύστημα, ούτε δέχομαι οτι το να φύγεις μακρυά, αντιμέτωπος με τις τύψεις σου, είναι αρκετή τιμωρία για εγκλήματα όπως φόνοι , είτε έμμεσοι, είτε άμεσοι.... Κι αυτό πάει τόσο στο Ρούσσο, όσο και στο Μάνο, θα περίμενα ν'ακούσω οτι υπήρξε θεία δίκη γι'αυτούς, αλλά φυσικά δεν πρόκειται να το δούμε....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης