Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap32%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 32% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap35%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 35% 
[ 13 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap16%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 16% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap11%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 11% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap0%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap5%Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 5% 
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 37

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Δημοσίευση από roria Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 2:56 am

jessie, kapetanissa, ΣΨ, σας ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό.
kapetanissa, ολόψυχα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Flkia .
Λίγο πριν το τέλος πάντως, τα παιδία παίζει. Δεν μπορώ να κατσικωθώ σε μια υπογραφή! sisi
Τέλος off-topic.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 621 - Ημερομηνία 02-12-2011

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 3:04 am

roria έγραψε:jessie, kapetanissa, ΣΨ, σας ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό.
kapetanissa, ολόψυχα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Flkia .
Λίγο πριν το τέλος πάντως, τα παιδία παίζει. Δεν μπορώ να κατσικωθώ σε μια υπογραφή! sisi
Τέλος off-topic.

Τα παιδία; ποιά παιδία;
Κουκουβάου! sisi
Φτερά έχουμε βγάλει...
Ωραίες υπογραφές πάντως! ^^
Εμείς σ' ευχαριστούμε που γράφεις... Wink
Άντε, νανάκια τώρα! Ypnos
(...και γίγαντες...)
kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Δημοσίευση από filizza Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 7:52 am

Δυστυχώς εμένα με πήρε ο ύπνος και έχασα τη συνέχεια της κουβέντας μας.
Η ανάλυση ωστόσο της Roria και της Jessie (όπως και της Clarabelle νωρίτερα) με κάλυψε απόλυτα. Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου εκεί μέσα, μέσα σε αυτά τα λόγια. Συνειδητά ή όχι , οι σεναριογράφοι «τα χάσανε» κάπου .. Δεν έμειναν πιστοί στους ήρωες τους και αυτό είναι κάτι που θα μπορούσαμε ενδεχομένως να το αποδεχτούμε αν το στοιχειοθετούσαν αν το υποστήριζαν καταλλήλως.. δεν νομίζω ότι το έκαναν.
Ίσως καλή μου ΣΨ1 η λέξη καιροσκόπος που χρησιμοποίησα σε προηγούμενο σχολιασμό να είναι λίγο βαριά, όμως σίγουρα δεν ήταν αυτή η αντίδραση που περιμέναμε από την Εύα. Όχι από τη δική μας Εύα, έναν ήρωα που πάλεψε τόσα χρόνια, που περίμενε αν θες τόσα χρόνια για να ζήσει το όνειρο. Το γεγονός ότι αντιδρώ σε αυτή τη μετάλλαξη των χαρακτήρων δε σημαίνει ότι δεν αγαπώ τα μυστικά και όλα αυτά που μας χάρισαν τόσα χρόνια. Σε καμία περίπτωση δε σβήνω όλα τα προηγούμενα, απλά αντιδρώ σε αυτό το φινάλε.
Σας φιλώ γλυκά και σας καλημερίζω.. πρέπει να πάω γραφείο..(τώρα πόσο καλά είμαι γιατρέ μου που κάθομαι και γράφω τέτοια ώρα, τι να σας πω , δε ξέρω)..
Καλά roria θα με σκάσεις με τις υπογραφές σου,.. ζηλεύω..(μα να είμαι τόσο άχρηστη και να μη μπορώ μια υπογραφή να βάλωWink
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από fay Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:44 am

roria έγραψε:Εκ των πραγμάτων, μπήκαμε νομίζω στη φάση των απολογισμών.
Όλοι λίγο-πολύ μετην ευκαιρία του σχολιασμού ανοιχτήκαμε και σε γενικότερα θέματα και η Clarabelle με την διαυγή και σφαιρική ματιά που έχει στη διαχρονική εξέλιξη της σειράς (δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι η σεναριακή ομάδα στο σύνολό της διαθέτει στον ίδιο βαθμό αυτό το προσόν) μας έδωσε μια συνθετική προσέγγιση, με αφορμή το χαρακτήρα του Ρούσσου και τα σκαμπανεβάσματά του.
Θα διαφοροποιηθώ από την αγαπητή ΣΨ. Η δική μου αίσθηση είναι ότι οι χαρακτήρες είτε έμειναν μισοί, είτε μεταλλάχτηκαν, είτε σακατεύτηκαν. Θα αναφερθώ ενδεικτικά σε μερικούς γιατί αλλιώς θα τελειώσω μεθαύριο.
-Η Εύα είναι το κατ' εξοχήν πρόσωπο που δεν θα μπορούσε ποτέ να πει την περιβόητη φράση περί καταπάτησης των αρχών για να βγάλουμε τα φραγκάκια μας και να ζήσουμε ασφαλείς στο σπιτάκι μας, με τα παιδάκια μας και τον εαυτούλη μας, αφήνοντας τους άλλους να κουρεύονται. Το ότι δεν θέλει να ζει πλέον τον ερωτα ως μια διαρκή πιθανότητα απόπειρας αυτοκτονίας δεν σημαίνει ότι μετατράπηκε στη μουσα των απανταχού petits bourgeois. Αυτά δεν γίνονται. Ό λόγος που πάντα αδιαφορούσε για τα λεφτά δεν ηταν καν ηθικός, όπως μπορεί να ήταν για το Νικόλα ας πούμε. Ήταν καθαρά υπαρξιακός. Έτσι είναι ο χαρακτήρας της. Δεν τα λογαριάζει, δεν μπαίνουν καν στο οπτικό της πεδίο, δεν είναι υπέρ ή κατά. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι έτσι, αλλά ποτέ δεν μας παρουσίασαν την Εύα ως το κορίτσι της διπλανής πόρτας, για να θυμηθώ τη φράση κάποιου μέλους που δυστυχώς δεν γράφει πια.
-Η Εριέττα πάλι που μπήκε στη σειρά με τον κοσμοπολίτικο αέρα της, την πείρα της, την εξοικείωση της και με τις λιγότερο καθαρές δουλειές από τις οποίες συνειδητά απείχε, αλλά τις γνώριζε και που στην πορεία μας αποκαλυψε όσο της επέτρεψε το σενάριο (και αρκετά περισσότερο, ευτυχώς, χάρη στην ερμηνεία της ηθοποιού) την ευαισθησία της, τα τραύματά της από το παρελθόν και πάνω από όλα τη δοτικότητά της στον έρωτα, αλλά και γενικότερα στις σχέσεις της με τα αγαπημένα της πρόσωπα, δεν παύει να είναι μια γυναίκα που διαχειρίζεται μια μεγάλη περιουσία και διευθύνει επιχειρήσεις. Τι σχέση έχει με αυτή τη χαζοβιόλα που παρακολουθούμε στα τελευταία επεισόδια να συγκινείται και να πλέκει κάθε τρεις και λίγο το εγκώμιο του έρωτα του Μπραβαίου και της Μπουζουκιέτας (Clarabelle...),ενός ζευγους από το οποίο η ίδια έχει να θυμάται μόνο μια σειρά εκβιασμούς και δυο σειρές σιδερένια κάγκελα, ή να τρέχει, στην ανάρρωση ακόμα και χωρίς την παραμικρή προστασία, στο σπίτι της παρ' ολίγο δολοφόνας της (που έμεινε στο παρ' ολίγο γιατί ήταν αχρηστη ακόμα και σ' αυτό) για να την ...κοιτάξει στα μάτια imarton ;;;Η μεταμέλεια και η συγχώρεση είναι από τις πιο βαθιές και συγκλονιστικές διεργασίες της ανθρώπινης ψυχής και, όταν η διαφήμιση μιας σκυλοτροφής απαιτεί τουλάχιστον ένα τρίλεπτο τηλεοπτικού χρόνου, δεν είναι δυνατόν να ξεπετάγονται με δυο ξεκούδουνα μονόλεπτα και να μη γελοιοποιούνται. Αν δεν υπάρχει ο χρόνος ή η έμπνευση είναι πολύ προτιμότερο να μην παρουσιαστούν καθόλου.
-Η Νταίζη πάλι... Όταν ο Στράτος στη Βέρα αγαπήθηκε από το κοινό, παρά τα όσα είχε διαπράξει, υπήρξε ευτυχής συνέργεια πολλών παραγόντων. Ήταν από τους πληρέστερους χαρακτήρες που έχω δει σε τηλεοπτική σειρά (εξαιρουμένων όσων έχουν βασιστεί σε λογοτεχνικά έργα), ενσαρκώθηκε υποδειγματικά από τον κύριο Σταύρου σε σημείο που κανείς νομίζω δεν θα μπορούσε να τον φανταστεί ερμηνευμένο από άλλον ηθοποιό, είχε τραυματικό παρελθόν αλλά, προπάντων, στράφηκε εναντίον ανθρώπων που τον έβλαψαν ή που εκείνος πίστευε ότι τον είχαν βλάψει.
Το τραυματικό παρελθόν από μόνο του είναι προφανές ότι δεν αρκεί για να δικαιολογήσει τα πάντα. Η Νταίζη είτε τη βίασε μόνο ο πατριός της, είτε τον συνέδραμαν και τρεις ομάδες μπέιζ-μπολ, δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που επιχείρησε κατ' επανάληψη να σκοτώσει μια έγκυο γυναίκα την οποία δεν είχε δει ούτε ζωγραφιστή και το αγέννητο παιδί της και να δηλητηριάσει τον άντρα της, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν της είχε κάνει τίποτα, απολαμβάνοντας ταυτοχρόνως το δείπνο της και περιμένοντας να τον δει να ξεψυχάει. Πώς είναι δυνατόν το κοινό να δει ποτέ με συμπάθεια έναν τέτοιο χαρακτήρα; Δεν πρόκειται να το κάνει ακόμα κι αν του σαπουνίζεις τον εγκέφαλο επί μιάμιση σεζόν με μπλε και πράσινους κόκκους. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να το εκνευρίσεις ή να το κάνεις στις δραματικές στιγμές της πονεμένης ηρωίδας να πιάνει την κοιλιά του από τα γέλια. Είναι προφανές ότι αν ήθελαν να την κάνουν συμπαθή δεν θα έπρεπε να της έχουν φορτώσει εξαρχής τέτοιες ειδεχθείς πράξεις.
Την περίπτωση της Αμαλίας την έχει καλύψει εξαιρετικά η Clarabelle. Και άλλα παραδείγματα υπάρχουν, αλλά αν έχει απομείνει κάποιο χαλκέντερο μέλος που να διάβασε μέχρι τέλους το υπέρδιπλο σεντόνι μου, δεν θέλω να το εξοντώσω κι αυτό, οπότε σταματάω...
Κάποια στιγμή θα επανέλθω πάντως (καλυφθείτε!) με τις ερωτικές ιστορίες που για μένα είναι ακόμα μεγαλύτερη πίκρα από τους χαρακτήρες...
filizza και fay πολύ σας ευχαριστώ... flower

Χαλκέντερη δεν με λες με τίποτα αλλά όχι μόνο διάβασα το άνωθι σεντόνι αλλά και το προσυπογράφω ενθέρμως. Ειδικά όσο αφορά τη Νταίζη έχω καλυφθεί από πάνω ως κάτω και πολύ θα ήθελα να δω τι θα απαντούσε ο Κυρίτσης σε τέτοια επιχειρήματα. Όλο δικό σου, αγαπητή roria. oscar
Την καλημέρα μου στο φόρουμ.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από amaliaaaaaaaa Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:19 am

πιστεύω πως ήταν καλό και αποκαλυπτικό. προσωπικά ψήφισα τέλειο.
amaliaaaaaaaa
amaliaaaaaaaa
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : το σπίτι μου
Ασχολίες : τα μυστικά της εδέμ

Δημοσίευση από elenp Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 4:49 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Η σκηνή με την Νόρα και τον Λουκά ήταν πολύ καλή, η Νόρα πήγε στον Λουκά για να μιλήσουν και εκείνος της είπε για την πρόταση που δέχτηκαν και για να αποφασίσουν αν την δεχτούν. Η σκηνή με την Εύα, την Νόρα και την Δάφνη ήταν πολύ ωραία, η Εύα μαζί με την Νόρα και την Δάφνη συζήτησαν γι' αυτά που τους απασχολούν και η Νόρα τους ανέφερε την πρόταση που είχαν και εκείνες ενθουσιάστηκαν και της είπαν να την δεχτούν. Η σκηνή με την Δάφνη και τον Νικόλα ήταν πολύ καλή, η Δάφνη είπε στον Νικόλα για την πρόταση και του ζήτησε σαν καλός φίλος που είναι να μιλήσει και αυτός έτσι ώστε αυτή να γίνει δεκτή. Η σκηνή με τον Λουκά και τον Νικόλα ήταν πολύ ωραία, ο Λουκάς μίλησε με τον Νικόλα για την πρόταση και ο Νικόλας τον παρότρυνε, κάνοντας και λίγο χιούμορ να την δεχτεί γιατί πιστεύει στις δυνατότητες του. Η σκηνή με τον Πέτρο και την Αμαλία ήταν πολύ καλή, ο Πέτρος μίλησε στην Αμαλία για την πρόταση που έκανε και της είπε και ότι θέλει να κάνει ταξίδια στην θάλασσα όπως ήθελε από παλιά και δεν το είχε κάνει.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω πολύ καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης