Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap18%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 18% 
[ 7 ]
Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap50%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 50% 
[ 19 ]
Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap5%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 5% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap11%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 11% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap5%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 5% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_lcap11%Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Vote_rcap 11% 
[ 4 ]

Σύνολο Ψήφων : 38

Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Empty Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 6:40 pm

Πώς σας φάνηκε το σημερινό επεισόδιο;

Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Empty Απ: Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011

Δημοσίευση από evaki16 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:11 pm

Aυτα που λένε τα θέλουν ή τους ξεφεύγουν? Δεν παίζει να τα εννούσε αυτά που είπε ο Στέφανος περί Νταίζης... Αυτή πήγε να σκοτώσει το παιδί του και αυτός λέει πως μόνο η Νταίζη τιμωρείται άδικα??? Πάμε καλά? Έλεος!! Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 763297 Επίσης πολλάκης άκουσα και σήμερα πως η Νταίζη άξιζε να ζήσει ευτυχισμένη... πως πρέπει να της σταθούν στις δύσκολες ώρες που περνάει... πως πρέπει να τη βοηθήσουν στα του γάμου και άλλες τέτοιες μπαρούφες... Είναι δυνατόν να τα πιστεύουν όλα αυτά έστω στο ελάγχιστο? Την Εύα τρεις φορές πήγε να τη σκοτώσει και αυτή βοηθάει για τον "γάμο της χρονιάς"... Όχι βέβαια ειπε πως πολλά έχει κάνει αλλά δεν είναι της παρούσης... και πότε είναι της παρούσης Ευάκι μου? Τέλος πάντων... το άλλο πάλι που το πάτε??? Να είναι και η αστυνομία μες το κόλπο για να παντρευτει η Νταιζάρα... με την παρουσία της παρέας κιόλας... μην το ξεχνάμε αυτό.... Εντάξει... ξεπερνάει τα όρια του γελίου... Πολύ υπεράνω μου φαίνεται μας βγήκαν όλοι... Επίσης σε κάθε σκηνή που η Στέλλα προσπαθούσε να τους πείσει να βρεθούν στον γάμο της Νταίζης (όχι ότι ήθελαν και πολύ) η Δαφνούλα μέσα ήταν... Δεν βαρέθηκε να ακούει τα ίδια και τα ίδια?
evaki16
evaki16
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Καλαμάτα
Ασχολίες : ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ♥ ♥ ♥

Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 Empty Απ: Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011

Δημοσίευση από evanna Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:27 pm

Καλο απο μενα το σημερινο επεισοδιο κυριως λογω των ερμηνειων των ηθοποιων.....

-Παρακολουθησα με ενδιαφερον τη σκηνη του Αραβαντινου με το Λουκα & την Εριεττα αλλα δεν μπορω να πω οτι με καλυψαν οι εξηγησεις του πρωτου.Απο τη μια καταλαβαινω σε ποσο δυσκολη θεση ειχε βρεθει τοτε,απο την αλλη ομως δεν μπορει να ειναι ουσιαστικα απων απο τη ζωη των παιδιων του τοοοοσα χρονια,να εμφανιζεται ξαφνικα και να τους φερνει τα πανω-κατω και μετα να ξαναεξαφανιζεται σαν να μη συνεβη τιποτα!
Οι ερμηνειες και των τριων πολυ καλες......ειδικα η Λαμπου ηταν απο τις λιγες φορες που ηταν τοσο εκφραστικη! Klap
Βtw,εγω σαν θυμαμαι οτι οταν ειχα διαβασει την περιληψη αυτου του επεισοδιου ελεγε οτι ο Αραβαντινος τους λεει για το Χρηστο,να τον βοηθησουν και κατι τετοια αλλα αυτο δεν το ειδαμε;Εγω δεν θυμαμαι καλα ή αφαιρεσαν κατι; scratch

-Το αλλο θεμα που μονοπωλησε το επεισοδιο ηταν φυσικα ο περιβοητος γαμος.Κινητοποιηθηκαν ολοι βλεπετε,ακομα και η Ευα.....ναι,καλε αυτη που παραλιγο να πεσει θυμα των δολοφονικων τασεων της Νταιζης ενω ηταν και εγκυος.Σουρεαλ,ε;;;Δε βαριεστε,το πρωτο ειναι.....!;
Κατα τ'αλλα η Στελλα πρωτη μουρη κλασσικα....
Απορω παντως πως θα προλαβουν....και αντε νυφικα,κοστουμια,μπομπονιερες βρισκουν.....οι αδειες προλαβαινουν να βγουν σε μια μερα;;; scratch

-Εν τω μεταξυ τη νυφουλα,θα την παραδωσουν τα αδερφακια της......τι γλυκο! imarton Πηγαν και απο το Χρηστο να του παρουν μετρα για κοστουμι.
Σπόιλερ:
Βεβαια εγω οταν τους ειδα νομιζα πως ειναι για την κασα! sisi

-Γελασα πολυ με το Παναγιωτη και το υφος του οταν ακουγε το Λουκα να του διηγειται τις επιθυμιες της Νταιζης σχετικα με το γαμο! lmao Κορυφαιος ο Ζαφειρης.

-Ποσο τελειο το βλεμμα της Κας Παπαδημητριου και στη σκηνη με το Στεφανο και σε αυτη με τον Αραβαντινο! : respect :

-Η σκηνη του Λουκα & του Ρουσσου μου αρεσε.....Παντα οταν τους βλεπω αυτους τους δυο διακρινω το ιδιαιτερο δεσιμο που εχουν παρα τα οσα εχουν μεσολαβησει. ;/
Δεν ξερω κατα ποσο κανουν καλα που δεχονται τη προταση του αλλα δεν στεκομαι σ'αυτο!

-Και στο τελος συναντηθηκε και το ζευγος και εγω αρχισα να τραγουδαω Πλουταρχο....
https://www.youtube.com/watch?v=2V5j61mPu-Y
Δωσ'μου 24 ωρες
παρ'τη ζωη μου και δωσε μου ωρες.......
κλπ. κλπ. κλπ. valen

Αντε να δουμε τι θα δουμε στο αυριανο προτελευταιο............
evanna
evanna
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:41 pm

Δεν ξέρω τι να γράψω για το σημερινό, προ-προτελευταίο επεισοδιο....
Να παίξω το παιχνίδι της χαράς? Θα προσπαθήσω:
Λοιπόν :
-- Θεώρησα πολύ ευχάριστο που ο Στέφανος κι ο Χρήστος πήγαν βόλτα με τη Βόλβο του Στέφανου, που έχει τόσο άνετο πόρτ μπαγκάζ κι έτσι η βαλίτσα.... sorry ο Χρηστάκης, δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου περιμένοντας να τελειώσει το interview Αραβαντινού.....

--- Μου άρεσε πολύ που τα παιδια βρήκαν τον πατέρα τους έστω και για λίγα λεπτά, γιατί έτσι τους λύθηκαν όλες οι απορίες, οπότε δεν θα αναρρωτιούνται πιά ποιός απ'τους δύο του μοιάζει περισσότερο, αφού είδαν οτι ο Λουκάς πήρε το χιούμορ του, ενώ η Εριέττα μάλλον πήρε απ'τη μάνα τους....

--- Μου άρεσε που όλη η παρέα ασχολήθηκε με την προετοιμασία του γάμου της Νταίζης και του Χρήστου, κι έτσι κατάφεραν να είναι έτοιμα όλα σε μιά μέρα, ενώ κανονικά θα χρειαζόντουσαν τουλάχιστον δυό μήνες.....

--- Μου άρεσε πολύ που ο Ρούσσος και η Αμαλία θα μπορούν πλέον να περπατούν με ψηλά το κεφάλι τους, αφου ο Λουκάς θα τους ξελασπώσει, και θα αθωώσει πανηγυρικά τον Πετράν... Ακόμα πιό ευχάριστο είναι οτι ο Λουκάς θα έχει σαν αντάλλαγμα το δικαίωμα να καθήσει στην πολυθρόνα του Πετράν, η οποία όμως, όπως διαπίστωσε δοκιμάζοντάς την, έχει παληώσει πιά, αλλά ευτυχώς θα την αλλάξει με καινούργια, οπότε κανένα πρόβλημα....
Και το πιό σημαντικό είναι οτι η δικαιοσύνη εξυπηρετήθηκε στο έπακρο, εξ ού και η ουράνια μουσική υπόκρουση που συνόδευε τη σκηνή, που μου θύμισε τις ταινίες με τα ανώτατα θρησκευτικά ιδεώδη που βλέπουμε στη διάρκεια της μεγάλης εβδομάδας, αναφορικά με τις θυσίες των πρώτων μαρτύρων της πίστεώς μας....

--- Τι ευχάριστο που η Μελίτα είναι τόσο ήσυχη πλέον για την τύχη του μπαμπά της, ώστε μιά γλυκειά χαλάρωση την συνεπήρε και αποφάσισε να πάει..... να ξαπλώσει!!!

-- Ακόμα πιό ευχάριστο που η Εύα κι ο Λευτέρης δεν έχουν αρχίσει να ψάχνουν για να βρούν το σπίτι που θα μείνουν, κι έτσι όταν το βρούν, θα διαλέξουν μαζί καινούργια έπιπλα, απ'την αρχή, οπότε θα τα πάρουν όλα ασσορτί!!!

--- Μπορεί να στεναχωρήθηκα λίγο για το Νικόλα που δεν θα φάει τίποτε μετά το γάμο Νταίζης Χρήστου, αλλά τελικά είμαι ευχαριστημένη που δεν θα έχει ούτε δεξίωση ούτε τραπέζι, γιατί έτσι δεν θα δούμε άλλους χορούς κι άλλα ζειμπέκικα, όπως στο γάμο Εύας Λευτέρη.....

Πωπώ, ..... εξαντλήθηκα απ'το παιχνίδι, λέω να παραδώσω τη σκυτάλη σε κάποιον άλλον, γιατί η χαρά πρέπει να μοιράζεται, κατά τα λεγόμενα της αγαπημένης roria!!!
Oποιος βρίσκει κι άλλα ευχάριστα λοιπόν, ας συνεχίσει!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kmar Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:51 pm

Περίμενα το σημερινό επεισόδιο με ανυπομονησία και τελικά το βρήκα απογοητευτικό.

Δεν με έπεισε ο Αραβαντινός για την ιστορία του. Τώρα θα μου πείτε σαν τί περίμενες να δεις έτσι όπως κατάντησε η σειρά...Τέλος πάντων, στις σκηνές τέκνων και "πατέρα" με συγκίνησε η στάση της Εριέττας. Ειδικά εκεί που τον πλησίασε για να έχει μία κοντινή του εικόνα, νόμισα ότι θα τον αγκάλιαζε. Φάνηκε σαν να ήθελε να τον έχει στη ζωή της από εδώ και στο εξής, παρά την χρόνια απουσία του. Ίσως επειδή ήταν εξοικειωμένη με την μορφή του από μικρή, εφόσον "έμενε" μαζί με τους Χατζηβασίληδες τρόπο τινά...

Ο Λουκάκος από την άλλη έβγαλε δικαιολογημένα την πικρία του. Και, αν και μπορεί να το προσπάθησε, δεν πείστηκε ούτε αυτός.

Α! Να μην ξεχάσω! Σήμερα μάθαμε ότι η Αντιγόνη ήταν η αρχηγός της πάλαι ποτέ μαφιόζικης παρέας, διέταξε την δολοφονία του, κινούσε τα νήματα λέμε η σιδηρά κυρία! Δηλαδή, όλοι οι άντρες της παρέας ήταν γκριφόν σκυλάκια, όπως καλή ώρα ο Χρήστος τώρα imarton Οπότε, η τωρινή παγίδα του φαντομά και η επιστροφή στην σιωπή της, πρέπει να θεωρηθούν από τους τηλεθεατές η απόλυτη απόδοση δικαιοσύνης...Πειράζει που θεωρώ ότι θα έπρεπε να τιμωρηθεί για αυτά που έκανε και είχαν στοιχεία εναντίον της???Να φυλακιζόταν κανονικότατα και να την βλέπαμε 15 χρόνια μετά να έχει μετανοήσει για τον ανέντιμο βίο της και να ζητούσε συγγνώμη από αυτούς που έβλαψε?

Τέλος πάντων, συνεχίζω. Οι σκηνές με την Νταίζη και όλο σχεδόν το επιτελείο με ξενέρωσαν απίστευτα. Όπως είπε και ο Νικόλας, θα το φάμε το πικρό κουφέτο. Αμ, η mammy oh mammy Στέλλα, η οποία προσπαθούσε μανιωδώς να τους πείσει όλους να πάνε στον μαύρο γάμο (πείτε το και προοικονομία).... imarton Για να ζήσει, λέει η αγία Νταίζη, μία μέρα σαν άνθρωπος και να δει πώς θα ήταν τα πράγματα, αν η μπίλια είχε κάτσει αλλιώς! Ε η μπίλια αλλιώς ήταν καλή μου, απλά μετά για να αγιοποιηθείς άλλαξε θέση, και δεν μας πείθεις λέμε pff

Η σκηνή με Πεφάνη-Πετράκη-Δρακουλάκη ήταν αρκετά καλή, όπως και η σκηνή Κατρανίδη-Πετράκη.

Αυτά τα ολίγα...Καλό βραδάκι!

Υ.Γ1: Δεν ψηφίζω.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kmar στις Δευ Δεκ 05, 2011 8:56 pm, 1 φορά

kmar

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 8:53 pm

Σήμερα είχα φάει πολύ ψαρόσουπα και έχω ακόμη στομαχικές διαταραχές μ αυτά που είδα οπότε είμαι πολύ χαρούμενη που αύριο θα είμαι στο γήπεδο και δεν θα δω τα μυστικά της Μπουζουκιέτας να κάνουν φινάλε
Ξέχασαν να μας δείξουν σε τι κατάσταση είναι ο Ηλίας αυτές τις μέρες. Είμαι πάντως χαρούμενη γιατί αυτός έχει πάθει άννοια αλλά έχει την κόρη να τον φροντίζει ενώ οι γράφοντες που μάλλον πάσχουν απ την ίδια ασθένεια δεν ξέρω έχουν κανέναν να τους προσέχει;
Κάποιος άλλος να πάρει τη σκυτάλη;

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:06 pm

δεν ξερω για σας αλλα εγω δεν προλαβαινω να ετοιμαστω μεχρι αυριο για το γαμο....εκτος αν το πω στη Στελλα και μου τα κανονισει ολα....τοσος καημος να γινει κουμπαρα της τραγουδιαρας Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 103275...αν κρινουμε και την καταληξη του ζευγους μετα τον γαμο...να σε παρουμε και για ποδαρικο Στελλα μου... Επεισόδιο 622 - Ημερομηνία 05-12-2011 191984

ειχαμε και τη συναντηση Αραβαντινου με τα παιδια του....τις ερμηνειες κραταω γιατι δεν ακουσαμε και τιποτα πολυ διαφορετικο....πολυ καλη η Λαμπου....εγω περιμενα εκει που τον πλησιασε να τον αγκαλιασει κιολας...αλλα δικες μου ιδεες ειναι αυτες....και συ ρε Αραβαντινε ασε τουλαχιστον ενα τηλεφωνο να σε παρουν τη πρωτοχρονια να σου ευχηθουν...ηρθες εκανες τη μινι συζητηση και αντε γεια (δεν) τα ξαναλεμε????...τσαμπα η παρακολουθηση τοσο καιρο....

συγκινηση στο Ρουσσεικο για την ηρωικη πραξη του Λουκα να αναλαβει τον αθωο και αγιο Πετρο...Αμαλια και Πετρος μπορουν να κυκλοφορουν με ψηλα το κεφαλι γιατι ειναι μια οικογενεια υποδειγμα με κανενα μυστικο και κανενα....φονο!!!Απο την αλλη η Μελιτα....αφου ακουσε οτι ο μπαμπας της θα ειναι εξω απο τη φυλακη και θα μπορει να της παιρνει γλειφιτζουρι πηγε να παρει εναν υπνακο...γιατι εξαντληθηκε απο τη συγκινηση....

τα λογια της Νταιζης οτι τους θελει ολους στο γαμο της(για να τους καμαρωσει?) μου φανηκαν σαν λογια ετοιμοθανατου που μαζευει τους συγγενεις του....και ας βγαλει τα μαυρα καλε....ΖΕΙ μανα μου ο αλλος τι το παιζεις χηρα ακομα?

της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες και τα μεγαλα πορτ μπαγκαζ για τα αγια τα παιδια.....

Γελασα με τον αστυνομο στη συζητηση με τον Λουκα.........

Υ.Γ1...παρακαλειται η κοπελα που καθαριζει τη βιλα της Ερις...να μην κανει μισες δουλειες....ολη την τζαμαρια την καθαριζουμε εεε?οχι μονο αυτη που βγαινει πλανο το αφεντικο σου.....

Υ.Γ2...παρακαλειται επισης η Ερι να βαλει ταμπελα στην μπαλκονοπορτα που να λεει εισοδος απο τη πορτα.....μονο ο Αγιος Βασιλης δεν εχει μπει απο εκει πια!!!!

τεσπα...εμενα μου αρεσε το επεισοδιο....
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Lisa Nova Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:16 pm

Να ρωτήσω κάτι (λίγο ασχετο αλλα... Rolling Eyes ) ?

Από την αρχή της 4ης σεζον όλοι οι ηθοποιοί και συντελεστές λέγαν για ενα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ finale....
Βρισκόμαστε στο προ-προτελευταίο επεισόδιο και εγώ προσωπικά δεν έχω δει/ακούσει κάτι το συγκλονιστικό ή κάτι που να μην ήξερα ήδη. Neutral pff Αν τώρα ο γάμος της Νταιζάρας και το άδοξο τέλος της θεωρήται ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ γεγονός τότε τι να πω? Neutral Αποτύχαν κατά πολύ στο να με καταπλήξουν! Aww
Δεν πιστεύω ότι στο τελευταίο επεισόδια θα γίνει κάτι μην αναμενόμενο... Η κυρία Ακρίτα είχε γράψει στους συντελεστες της σειράς στο σενάριο του τελευταίου επεισοδίου να "μη παίζουμε με το ψωμάκι μας" ....
Και τώρα εγώ ερωτώ...

"Υπάρχει κάτι που να μη ξέρουμε ήδη για το τελευταίο επεισόδιο???" -.- -_-

Lisa Nova
Lisa Nova
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Limassol

Δημοσίευση από aggeliki Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:25 pm

Το χειρότερο επεισόδιο των τριάμισι χρόνων της σειράς. Χειρότερο που βάζουν ατάκες σε αγαπημένους ήρωες για να δεχτούμε τη στροφή που έκαναν στη Νταίζη. Ακόμη χειρότερο που εδώ κι ενάμισι χρόνο προσπαθούν να μου πουν οτι η Εύα έβαλε σε πρώτη προτεραιότητα τα παιδιά της και σήμερα το γκρέμισαν κι αυτό.
Μια μάνα που βάζει πάνω απ όλα τα παιδιά της δεν ετοιμάζει το γάμο αυτής που πήγε να σκοτώσει το παιδί της
Κι ούτε αφήνει το δρόμο για τη δική της ευτυχία που τόσο πάλεψε να τη φτάσει για να τρέξει για τη φόνισα.
Τι ήταν αυτό; Ακου θα αφήσουμε το γάμο να πάμε για πουρνάρια.
Τι να θυμηθώ ότι έβαλαν το Λουκά να κάνει το κοκόρι στο Ρούσσο και μετά να προβάρει την καρέκλα του; Κάνε το κοκοράκι αγόρι μου αλλά μετά φτύσε τη φίρμα Ρούσσου και πήγαινε στο γραφείο σου όχι έμεσο εκβιασμό και μετά εγώ είμαι δίκαιος αλλά θα πάρω το γραφείο σου και μη φοβάσαι θα το κάνω τίμιο.
Με μπουκώνουν τόσο καιρό με χαρακτηριστικά ηρώων που τα ακυρώνουν για να σπρώξουν την Νταιζάρα.
Ισοπεδώνουν τα πάντα για να μη φαίνεται η σαπίλα της.
Ε λοιπόν έχουμε μνημονικό δεν τα έχουμε χάσει ακόμη
Καλή καρδιά τελικά τα μυστικά τέλειωσαν στο φινάλε του β κύκλου και πήρε τη θέση τους τούτο το καραγκιοζιλίκι.
Αθλιο και ξανά άθλιο.
aggeliki
aggeliki
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Δημοσίευση από nefelik Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:42 pm

Πολύ καλή ερμηνευτικά η σκηνή Αραβαντινού – Λουκά – Εριέττας. Ειδικά η Εριέττα με συγκίνησε... Κι εγώ περίμενα όταν πλησίασε τον πατέρα της να τον αγκαλιάσει...Ο Αραβαντινός εμένα με έπεισε ότι ενδιαφερόταν για τα παιδιά του και ότι τα αγαπούσε έστω κι αν δεν ήταν κοντά τους, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως να μπορούσε να είχε χειριστεί αυτό το θέμα διαφορετικά. Μπορεί ο Λουκάς και η Εριέττα να ήταν ευτυχισμένοι και να μην ήθελε να τους αναστατώσει, αλλά δεν σκέφτηκε κανείς ότι αν δεν συνέβαιναν όλα αυτά δεν θα μάθαιναν ποτέ ότι είναι αδέλφια; Ανεξάρτητα από το τι μπορούσε να τους προσφέρει ο πατέρας τους, αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το μάθουν, όσο νωρίτερα γινόταν... Η σκηνή περίμενα να τελειώσει κάπως αλλιώς, αλλά ίσως και να μην ταίριαζε διαφορετικό τέλος, δεν ξέρω...

Επί της ουσίας όμως ο Αραβαντινός δεν μας είπε τίποτα καινούριο, εκτός ίσως από το γεγονός ότι η Αντιγόνη δεν τον πρόδωσε μόνο στη συμμορία, αλλά ήταν και ο εγκέφαλος της σπείρας. Δηλαδή για να καταλάβω, πέντε έξυπνοι και ισχυροί άντρες που είχαν φάει με το κουτάλι τις κομπίνες, έκαναν ό,τι τους έλεγε μια γυναίκα; Ωραίες δικαιολογίες χρησιμοποιούν για να εξηγήσουν γιατί η Αντιγόνη θα πληρώσει, ενώ ο Ρούσσος όχι, αλλά δεν πείθουν... sfyr

Ο Ρούσσος τελικά δεν θα πληρώσει, επειδή φρόντισε το Λουκά και την Εριέττα. Η Αντιγόνη πάλι, δεν με νοιάζει αν ήταν και ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι, πλήρωσε για κάτι που ΔΕΝ έκανε, και με τον χειρότερο τρόπο. Και ο Λουκάς που πριν λίγο καιρό βοήθησε να κλειστεί μέσα κάποιος για κάτι που ΘΑ έκανε, επαναλαμβάνει για εκατομμυριοστή φορά μέσα σε μια εβδομάδα ότι δεν θα έκλεινε έναν αθώο στη φυλακή. Και αυτό το λέμε δικαιοσύνη... sfyr

Τα σχετικά με το γραφείο του Ρούσσου δεν τα σχολιάζω... Διαφωνώ κάθετα με την προοπτική να δεχτούν η Νόρα και ο Λουκάς να αναλάβουν το γραφείο, αλλά και που διαφωνώ αλλάζει κάτι; Αφού έτσι κι αλλιώς θα το δεχτούν. Δύο απορίες έχω μόνο: Η Δάφνη γιατί δεν μπορεί να συνεχίσει τη ζωή της αν ο Λουκάς και η Νόρα δεν δεχτούν το γραφείο; Ο Λουκάς τόσα χρόνια που δούλευε στο γραφείο του Ρούσσου δεν είχε ενοχληθεί από τη μυρωδιά και αν είχε ενοχληθεί γιατί δεν έφυγε νωρίτερα; Από όλη αυτή την ιστορία η μόνη που με συγκίνησε ήταν η Αμαλία που πήγε να ευχαριστήσει το Λουκά. Ο Ρούσσος πάλι όσες κινήσεις εντυπωσιασμού και να κάνει, δεν με συγκινεί καθόλου...

Το Λουκά τον είδαμε σε δύο σκηνές να συζητάει με τη Νόρα μετά τη συνάντηση με τον Αραβαντινό. Πολύ καλές και οι δύο... Τις αντιδράσεις της Εριέττας πάλι μετά τη συνάντηση με τον πατέρα της, δεν υπήρχε λόγος να τις δούμε... sfyr Άλλωστε δεν έχουμε χρόνο, τώρα έχουμε να ασχοληθούμε με τον έρωτα του Μπραβαίου και της Μπουζουκιέτας (Clarabelle : respect : )

Έχω κι άλλες απορίες: Η Εύα και ο Λευτέρης προσωρινά μέχρι να βρουν σπίτι, δεν μπορούν να μείνουν για λίγο με τον Άγγελο στο σπίτι του Λευτέρη; Δεν μπορούσε έστω ο Λευτέρης να πάει να μείνει για λίγες μέρες στο σπίτι της Αγγέλας; Προτιμότερο θα ήταν από το να μένουν χωριστά... Και γιατί δεν βρήκαν σπίτι πριν παντρευτούν και ψάχνουν μετά το γάμο; Κι αυτό ανάποδα έπρεπε να γίνει; Αφήστε, το ‘χω... Γιατί πού να ψάχνουν τώρα για καινούριο σπίτι για γυρίσματα και πού να φτιάχνουν καινούρια σκηνικά για 3-4 επεισόδια... Την Εύα όμως βιάζονταν να την αποκαταστήσουν και να δείξουν αυτόν τον (ο Θεός να τον κάνει) γάμο πριν τελειώσει η σειρά...

Τα σχετικά με το γάμο του Μπραβαίου και της Μπουζουκιέτας, η οποία μας προέκυψε θρησκευόμενο άτομο και θέλει να παντρευτεί σε εκκλησία, και την προθυμία όλων να βοηθήσουν, επίσης αρνούμαι να τα σχολιάσω...

Το ότι η Εύα δεν ασχολήθηκε με το στολισμό στο δικό της γάμο, αλλά βοηθάει στο γάμο της Νταίζης, θα το σχολιάσω με emoticons... vomit wall Ee? Kotsides

Πολύ καλές οι σκηνές της Αντιγόνης με τον Αραβαντινό και το Στέφανο... : respect :

Ο Στέφανος θυμήθηκε να φιλήσει την Εριέττα και στις δύο σκηνές πριν φύγει... Love! Love! Κάτι είναι κι αυτό... Το ότι οι σκηνές κράτησαν μερικά δευτερόλεπτα η κάθε μια και είχαν ως θέμα και οι δύο το προαναφερθέν αριστούργημα, που αν το έβλεπε ο Σαίξπηρ θα ζήλευε που δεν το έγραψε αυτός, αναμενόμενο ήταν, δεν περίμενα να αλλάξει κάτι στα τρία τελευταία επεισόδια...

Υ.Γ.1 Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα παιδιά που πάντα χαίρονταν με τα απλά πράγματα πρέπει να βρεθούν όλα με μεγάλα γραφεία και εκατομμύρια... Λες και θέλουν να μας περάσουν ότι ένας σημαντικός παράγοντας για να είναι κάποιος ευτυχισμένος είναι να έχει λεφτά...

Υ.Γ.2 Η Νταίζη το σκουλαρίκι – χαρταετό θα το φοράει και στο γάμο;

Υ.Γ.3 Αύριο είναι το τελευταίο επεισόδιο που θα παρακολουθήσουμε στις 19:00... Καλό, κακό, δεν ξέρω... ;/

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από fay Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:55 pm

Θυμάμαι το επεισόδιο με το ρεβεγιόν στο σπίτι της Μελίτας και πόσο μας ξένισε η συνύπαρξή της με την Εύα μετά από όσα είχαν συμβεί μεταξύ τους. Τελικά αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά σ΄αυτό που παρακολουθήσαμε σήμερα. Την Εύα να συμμετέχει στην προετοιμασία του γάμου της γυναίκας που πήγε τρεις φορές να την ξεκάνει και το αποκορύφωμα της αγανάκτησης ήρθε με την ατάκα στα προσεχώς θα αφήσουμε το γάμο να πάμε για πουρνάρια. Τα πουρνάρια φυσικά ήταν να βρει σπίτι για να ζήσει με τον άντρα της, νιόπαντρη γαρ. Αλλά ποιος θυμάται τώρα ότι η Εύα παντρεύτηκε. Τώρα έχουμε να ασχοληθούμε με το γάμο του τσόκαρου που έχει κάνει μπάχαλο τη ζωή τους και τώρα τρέχουν όλοι να της ικανοποιήσουν τις επιθυμίες της. Κρύβουν το δραπέτη (Μόντε)Χρήστο που πήγε άδικα φυλακή βάζοντας σε κίνδυνο πολλούς και άλλη μια φορά παραβιάζουν το νόμο για χάρη δυο ανθρώπων του υποκόσμου που στην τελική δεν τους χρωστάνε απολύτως τίποτα. Αηδίασα με τις προετοιμασίες για το γάμο της συμφοράς στις οποίες η παρέα πρωτοστατεί. Απόλυτα σουρεαλιστική η σκηνή στο σπίτι της Νόρας με τις φίλες της και το παράσιτο από τη Μονεμβασιά να κανονίζουν να παντρευτεί και να ζήσει το παραμύθι η σιχαμένη τραγουδιάρα και εξωφρενικό πώς για άλλη μια φορά ο Παναγιώτης υποχωρεί στις βλακείες τους και παρεκκλίνει έστω και προσωρινά από το καθήκον του. Όλοι και πάλι χορεύουν στο ρυθμό που τους χτυπάει το ντέφι η Νταίζη μόνο που τώρα δεν τους εκβιάζει αλλά τη συμπονούν. Τι είπε ο Στέφανος; Ότι μόνο η Νταίζη τιμωρείται άδικα; Ότι της αξίζει να είναι για λίγο ευτυχισμένη; Το πηγάδι τελικά δεν έχει πάτο. Ή μάλλον έχει και θα τον φτάσουμε σε τρεις μέρες. Όταν βλέπω τέτοιες τραγελαφικές σκηνές λυπάμαι όλο και περισσότερο την Αντιγόνη. Μόνο η δική της τιμωρία ήταν ξεκάθαρη, ωστόσο όμως πλήρωσε για πράγματα που δεν έκανε αν και μπορεί να θεωρηθεί ότι έστω και αναδρομικά πλήρωσε και για τα εγκλήματά της. Μια έρημη τιμωρία περίμενα να δω και για τη Νταίζη για τα εξίσου πολλά εγκλήματά της για να νιώσω μια κάποια δικαίωση, μια ικανοποίηση που βασάνισε και ταλαιπώρησε τους ήρωες που αγάπησα, και δεν την είδα. Η Αντιγόνη έχει καταδικαστεί από όλους σαν το απόλυτο έγκλημα και υπεύθυνη ακόμη και για το προπατορικό οπότε ρίχνουμε όλο το ανάθεμα πάνω της και ξεμπερδεύουμε. Το ίδιο έγινε και με το Μπέλλο που για να φορέσει το φωτοστέφανο η Νταιζάρα τον βγάλαμε εγκληματία και τον στείλαμε στον άλλο κόσμο. Ακόμη και στο Ρούσσο ακυρώνουμε πολλά με τα οποία τον γνωρίσαμε για να λυπηθούμε το αδικημένο κοριτσάκι και να τους κάνουμε όλους συμμάχους της. Μόνο που ο Ρούσσος τελικά τη βγάζει καθαρή κατά κάποιο τρόπο χάρη στο Λουκά. Βέβαια παραμένει το έγκλημα που διέπραξε εν ψυχρώ για την κορούλα του. Άλλη μια αδέξια εξέλιξη του σεναρίου για να απαλλαγεί και η Μελίτα από τη θέση του κατηγορουμένου. Η αμνησία της ήταν ο ιδανικός τρόπος να τακτοποιήσουν κι αυτή την εκκρεμότητα. Απαλλάσσεται και η ίδια και ο πατέρας της ταυτόχρονα. Αυτή είναι η δικαιοσύνη στην εδεμική πραγματικότητα. Τα πάντα μεταλλάσσονται και ακυρώνονται. Ο Ρούσσος από απλός γκρίζος χαρακτήρας με πολλές ενδιαφέρουσες πτυχές γίνεται ψυχρός εκτελεστής, αδυσώπητος αντίπαλος ενός ανθρώπου που τον είχε κοντά του χρόνια, τον δίδαξε και τον αγάπησε σαν παιδί του, σφετεριστής ξένης περιουσίας. Η εξέλιξη όσο αφορά το Ρούσσο ήταν εξαιρετικά άγαρμπη μπορώ να πω. Μέσα σε λίγα επεισόδια μας ακύρωσαν όσα μας έδειχναν για δύο σεζόν. Ακόμη και τη σχέση πατέρα-γιου που είχε με το Λουκά τη χάλασαν για να σπρώξουν τη Νταίζη. Τώρα προσπαθούν να τα μπαλώσουν όπως όπως με την αθώωση του Ρούσσου και με την παραχώρηση του γραφείου του στο Λουκά. Αν το έβλεπα αυτό πριν μας πουν ότι ο Ρούσσος καταχράστηκε την περιουσία της Νταίζης, ότι σκότωσε άνθρωπο, θα το χαιρόμουν κυρίως για την αποκατάσταση των σχέσεών τους. Ωστόσο η σκηνή τους στο γραφείο μου άρεσε γιατί μου θύμισε παλιές κοινές σκηνές τους και πόσο έδεναν μεταξύ τους. Έσβησα κι εγώ από τη μνήμη μου κάποια γεγονότα για να χαρώ αυτή τη σκηνή τους. Επιλεκτική αμνησία κι εγώ όπως και οι γράφοντες. Πάντως ο Ρούσσος με συγκίνησε όταν έβγαινε από το γραφείο. Δε μπόρεσα να μη θυμηθώ παρόμοια σκηνή στο δεύτερο κύκλο που ανακοίνωνε στο Λουκά ότι έγινε αντιπρόεδρος και μετά αποχώρησε. Κουτσά στραβά έγινε η συμφιλίωση ανάμεσά τους αλλά τουλάχιστον το είδαμε κι αυτό. Άλλωστε το προτιμώ από τις αγάπες όλων με τη Νταίζη.
Εκτός από τη σκηνή Λουκά και Ρούσσου ξεχώρισα τη σκηνή του Αραβαντινού με τα κατ' ευφημισμόν παιδιά του. Ακόμη και τώρα δε μπορώ να τον δικαιολογήσω για το ότι έμεινε μακριά από τη ζωή τους τόσα χρόνια και κυρίως γιατί έρχεται τώρα απλώς για να πάρει την εκδίκησή του και να τους πει δυο λέξεις πριν χαθεί πάλι στο σκοτάδι. Εκείνος επέλεξε να ζήσει έτσι επομένως το τίμημα είναι αναπόφευκτο. Δυο παιδιά μαγκωμένα και μουδιασμένα απέναντί του, να μη μπορούν να τον αγκαλιάσουν και να τον αποκαλέσουν πατέρα, να μη μπορούν να νιώσουν τίποτα γι' αυτόν. Αν και φάνηκε ότι κάτι παραπάνω περίμεναν και οι δύο, ίσως να μείνει και να το παλέψει να κερδίσει μια θέση στη ζωή τους έστω και τώρα. Η εκφραστικότητα της Εριέττας όταν τον κοιτούσε και ο Λουκάς που προσπαθούσε να κρύψει τα δάκρυά του συγκινητικές και τρυφερές αντιδράσεις. Όταν έφυγε ο Αραβαντινός περίμενα κι εγώ ότι ίσως να του φώναζαν να ξαναγυρίσει, έτσι φάνηκε τουλάχιστον από τη στάση τους. Οι ερμηνείες πάντως και των τριών άψογες.
Το ίδιο άψογη υποκριτικά και η σκηνή Στέφανου και Αντιγόνης. Η κυρία Παπαδημητρίου και πάλι έδειξε την κλάση της να μεταφέρει συναισθήματα χωρίς να πει λέξη όπως και στην αρχή του ρόλου της. Σύντομη η σκηνή αλλά εξαιρετική.
Αυτά ξεχώρισα. Τι άλλο να μου αρέσει. Οι σκηνές με την παρέα να στολίζουν τη Νταίζη (πάλι) νύφη και το Μόντε-Χρήστο γαμπρό μου έκατσαν βαριές στο στομάχι και δυστυχώς έχει και συνέχεια αύριο.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από sarita Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:58 pm

στα γρηγορα μιας και ο πονος του στομαχιου μου φτανει ταβανι.

Εξαιρετικη σκηνη η συναντηση του αραβαντινου με τα παιδια του.Βεβαια το ειδα λιγακι σαν "ηρθα να καθαρισω το ονομα μου και φευγω."
Ο αραβαντινος εδωσε εξηγησεις αλλα την ιδια ωρα ετοιμαστηκε να φυγει χωρις να ακουσει τα συναισθηματα των παιδιων του.
Ειδα την εριεττα να κανει κινηση και μου φανηκε σαν να ηθελε να τον αγκαλιασει αλλα με τον τροπο του ο αραβαντινος κρατησε αποστασεις.
Θα μπορουσε να μεινει λιγο παραπανω.Ειχε οτι ειχε να πει να εξωτερικευσει τα συναισθηματα του αλλα στην εριεττα και στον λουκα δεν αφησε αυτο το δικαιωμα.Η εγω το εχω δει μαλλον απο λαθος σκοπια.

Επομενη σκηνη που μου αρεσε ερμηνευτικα ηταν λουκας-ρουσσος.

"Μυριζει παρανομιλα".Ερωτω η χαζη τοσο καιρο που δουλευε εκει δεν του μυριζε?Η απλα εβαζε otrivin στη μυτη γιατι ετσι τον συνεφερε τον λουκα?

Αλλη σκηνη αλλη σκηνη.

Α ναι εξαιρετικος ο παναγιωτης με τον λουκα.

Ο καθε πικραμενος θα γελουσε με το "δως μου ενα δανειο παναγη μια νυχτα ευτυχιας και βαλε επιτοκιο αιωνια κατοικια".

Ολοι λυπομαστε την νταιζη.Ολοι να τρεξουμε για την νταιζη.

Και καλα η στελλα ειναι λαλημενη.

Οι αλλοι?

Και η νταιζη που απαιτησε να ειναι η παρεα εκει για να νιωσει πως θα ηταν μια φορα αν γυριζε η μπιλια αλλιως?

Κοριτσακι μου την φιλια και την συμμετοχη στη χαρα σου δεν την απαιτεις,την κερδιζεις.

Αλλα τετοια χαιβανια που ειναι τα παιδια και τα κανεις οτι θελεις μπραβο σου.

Εχει καταντησει εμετικο πια αυτο το αλλοθι της "απονης ζωης με πεταξες στου δρομου την ακρη με αδικησες."

Καλως η κακως η νταιζη μπορει να μην μεγαλωσε καλα αλλα ελεος πια την προσωπικοτητα σου απο ενα σημειο και μετα μπορεις να την διαμορφωσεις μονη σου.

Ξερω καποια παιδια που μεγαλωσαν μεσα στην κακοποιηση κι ομως εγιναν μορφωμενοι και πανω απο ολα καλα παιδια.

Η νταιζη για μενα ηταν σαπια απο καλουπι.Απο τοτε που γεννηθηκε.

Πατησε τους παντες προκειμενου να πραγματοποιησει τις φιλοδοξιες της.

Και καποιοι απο αυτοι θα της σταθουν στη χαρα της.

Η ευα που πηγε τρεις φορες να χασει τη ζωη της και τη ζωη του παιδιου της.

Η δαφνη με τον νικολα που τους εξορισε απο το σπιτι περιπαιζοντας τους για αρκετο καιρο σαν κυρια μπελλου.

Τον στεφανο που πηγε να τον αφησει χωρις παιδι και τον αφησε και χωρις περιουσια.

Τον λευτερη που τον απειλουσε για το dvd οτι θα το βγαλει στη φορα.

Γιατι ρε παιδια δεν φωναξαμε και τον οδυσσεα στη χαρα της?Κριμα ειναι να λειπει κι αυτος τοσα καλα του εχει κανει κι εκεινου.

Κι ομως ολα ξεχνιουνται στον βωμο της αγαπης και του ερωτα.

Αν ειναι ετσι ρε παιδια και η αντιγονη απο ερωτα εκανε οτι εκανε.

Και η ευα που την σταυρωναν απο ερωτα εκανε οτι εκανε.

Γιατι δηλαδη μονο η νταιζη πρεπει να δικαιολογειται?

Και συγνωμη κιολας ποιος ερωτας εδω που τα λεμε?

Ο ερωτας που απαρνηθηκε για να παντρευτει τον λουκα?

Ο ερωτας που απαρνηθηκε για να παντρευτει τον μπελλο?

Ο ερωτας που απαρνηθηκε οταν ηταν στην φυλακη και παζαρευε την ελευθερια του προκειμενου να κερδισει περισσοτερα χρηματα?

Ο ερωτας που σημαδευε με οπλο μονο και μονο επειδη της στερησε τα διαμαντια και τα χρηματα?

Αυτο ειναι ερωτας?Αυτο?Ετσι μια χαρα ξερω να αγαπαω κι εγω.Τετοιοι ερωτες να μου λειπουν δεν τους χρειαζομαι.

Κριμα μια σειρα με προοπτικες να καταληγει ετσι.

Θυμαμαι πρωτο κυκλο και δεν ηθελα να περασει η μερα που θα φτασει το τελευταιο επεισοδιο και τωρα προτελευταιο και εγω αυριο προτιμησα να παω για καφε γιατι δυστυχως αλλες γελοιοτητες δεν σηκωνει το στομαχι μου.

Δεν ειναι τυχαιο που ενω ημουνα μια χαρα προς το τελος με το εγκωμιο που πλεξαμε για την νταιζη διπλωθηκε το στομαχι μου.Ακομα κι αυτο παραπονεθηκε και δεν αντεξε.

Παντως για ενα πραγμα θελω να τους πω μπραβο.Για αυτο:

Καταφεραν το τραγουδι τους να ειναι οιωνος της εξελιξης της σειρας.

Κριμα ειλικρινα γιατι θα μπορουσαν να κλεισουν τον κυκλο τους με μια σειρα που πιθανον να γινοταν καλυτερη και απο τη βερα.Αν και δυσκολο αλλα τουλαχιστον θα μπορουσε να την πολεμησει ισαξια και να πω "ναι η τελευταια τους σειρα ηταν συγκλονιστικη κριμα που δεν θα γραψουν αλλη."

Και τωρα λεω "ευτυχως που αποσυρονται να γλυτωσουν τα ματια και τα αυτια μου"

Και αλλο ενα ταλεντο ειχαν:

καταφεραν τον θαυμασμο μου για αυτη τη σειρα να τον μετατρεψουν σε αηδια και ντροπη.

Συγνωμη για το ξεσπασμα αλλα ποσα να αντεξω κι εγω με αυτα που βλεπω?

Φιλια σε ολες.

ΑΑΑΑΑ

ΥΓ1:Για αλλη μια φορα εξαιρετικη η κυρια παπαδημητριου δεν εχω λογια πια για αυτη τη γυναικα.Γιατι αμα εχεις ταλεντο εχεις και το δειχνεις μονο με το βλεμμα.

ΥΓ2:Τελικα τη δικαιοσυνη αυτης της σειρας μονο με μια φραση μπορω να την χαρακτηρισω:

"Τα δικα μας δικα σας και τα δικα σας δικα σας"

Κι οποιος καταλαβε καταλαβε.
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από filizza Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 9:58 pm

Είμαι πολύ χαρούμενη που τα δυο ορφανά κατάλαβαν επιτέλους τον λόγο που ανάγκασε τον δύστυχο πατέρα να τα αφήσει ορφανά…. Χάρηκα γιατί λύθηκαν και σε μένα την ξανθή παιδίσκη οι απορίες .. (..μη το λέτε στο τέλος της περιβόητης συνάντησης, το έκλεισα το στόμα … κάτι σαν τη Μελίτα ένα πράγμα, όταν έχασκε με τη χαζομάρα στο βλέμμα και ρωτούσε «τι θα κάνουμε τώρα μπαμπά»);

Είμαι σχεδόν ευτυχισμένη που η Νταίζη ζήτησε συγνώμη για πολλά και μετάνιωσε για ακόμα περισσότερα.. Το είπε άλλωστε το κορίτσι… «έκανα πολλά».. ..

Ικανοποιήθηκα απίστευτα που η Εύα κάπου εκεί την ώρα του βουβού κινηματογράφου πήρε τις απαντήσεις που όλη θέλαμε….. «τουτέστιν γιατί βρε κακούργα πήγες να με φας μπαμπέσικα και εμένα και το αγέννητο πλάσμα»; .. «δε φταίω εγώ η μπίλια που δεν κάθισε αλλού φταίει και αναγκάστηκα εγώ να γίνω τσόλι και δολοφόνος»

Σε συνέχεια των παραπάνω χαίρομαι διπλά γιατί αφού πήρε αυτές τις απαντήσεις, η Εύα πήρε και το σφουγγάρι το μεγάλο και τα έσβησε όλα.. «ας μη τα λέμε τώρα αυτά βρε , έχουμε και χαρές…» .. και κάπως έτσι τελείωσε το «στόρι» το δικό τους!!!

Επιβεβαιώνομαι ( το έχω γράψει και σε άλλο σχολιασμό) γιατί η ελληνική αστυνομία έχει πάνω απ΄ όλα αισθήματα (εμ να μη χαρώ και με τούτο;Wink.

Ριγώ από συγκίνηση γιατί ο Στέφανος επιτέλους απεφάνθη .. «η Νταίζη μόνο πληρώνει άδικα..»… άντε γιατί..

Ευτυχώς που τον έναν και μοναδικό πλέον λογικό άνθρωπο του έργου δεν του έδωσαν ατάκες πολλές να λέει γιατί αλλιώς θα βαριόμασταν αφόρητα (για τον Λευτέρη ο λόγος, γιατί ο άλλος λογικός ο Ηλίας, δυστυχώς λογικός πλέον δεν είναι)!

Έχω ησυχάσει γιατί ξέρω ότι ο Ρούσσος θα τακτοποιήσει όλες τις εκκρεμότητές του και μετά θα φύγει! Τζάμπα είχα ανησυχήσει καλέ για την Αμαλία, τίποτα δε θα έχει να κάνει μετά , το κέντημα θα πιάσει..

Και πάνω απ όλα είμαι απεριόριστα χαρούμενη που ολάκερη η παρέα έχει τις ίδιες απόψεις για την «καρέκλα» (έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει στον Λουκά «μη κάτσεις ρε , μη κάτσεις».. αλλά που «είναι πολλά τα λεφτά Άρη»)..

Θα σοβαρευτώ λίγο αργότερα, φιλάκια.... Ας πάρει άλλος τη σκaνδάλη.. εε σκυτάλη .. Ee?

filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από doctor Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:00 pm

Αποριες γενικοτερου ενδιαφεροντος:
1) Γιατι ο εξαιρετος κος Ζαφειρης εδω και δυο χρονια απουσιαζει απο τους τιτλους αρχης; Τοσο δυσκολο ηταν; Προσωπικα πιστευω οτι απεδωσε τοσο επιτυχημενα το ρολο του, ωστε δυσκολα μπορω να τον φανταστω να ερμηνευει κατι αλλο.
2) Αυτα τα διαμαντια ξερουμε τελικα ποιος τα εχει;

Και κατι τελευταιο: Ας εξηγησει καποιος στον κο Πετρακη, τον κο Κυριτση και την κα Ακριτα, οτι ο... πετεινος (αλεκτωρ) δε λαλησε "τρις", λαλησε μια φορα και μεχρι τοτε ο Πετρος (ο Αποστολος, οχι ο Ρουσσος) ειχε απαρνηθει ΤΡΙΣ τον Κυριο του. ("Πριν αλεκτωρ λαλησαι, τρις θα μ' αρνηθεις" και οχι "πριν αλεκτωρ λαλησαι τρις, θα μ' αρνηθεις"). Βλεπουν και μικρα παιδια...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την doctor στις Δευ Δεκ 05, 2011 10:03 pm, 1 φορά

doctor

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:03 pm

Nefelik, πολύ ωραίος σχολιασμός, τα είπες όλα όπως έπρεπε, δεν ξέχασες τίποτε, και συμφωνώ σε όλα....

Ο,τι και να λέμε όμως, δεν αλλάζει τίποτε πιά, κι έτσι ας επικεντρωθουμε στα όσα ευχάριστα υπάρχουν για μάς στο τέλος, και να λέμε ...."και μη χειρότερα"!!! filizza βλέπω έπιασες κι εσύ το νόημα, και παίζεις το παιχνίδι..... Τελικά θα κλείσουμε τη σειρά μ'ένα τεράστιο, ...... νευρικό γέλιο!!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από roria Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:20 pm

jessie μου, ειλικρινά : respect :
Τελικά είστε αρκετές που ζωγραφίζετε στο παιχνίδι της χαράς.
Εγώ πάλι μια δυστοκία την έχω .
Όμως ουδέν κακόν αμιγές καλού, πόσω μάλλον εδω που τα κακά είναι σαφώς περισσότερα.
Πρώτα από όλα είμαι χαρούμενη γιατί το δικό μας evaki και η αγαπητή filizza έγραψαν σήμερα σχολιασμό και, να είναι καλά, με καθησύχασαν. Βλέπετε είχα πάλι φοβηθεί ότι αγγελοκρούστηκα καθως μου φάνηκε ότι άκουσα το Στέφανο να προφέρει τη φράση "μόνο η Νταίζη πληρώνει άδικα"! Λοιπόν, δεν αγγελοκρούστηκα, όντως το είπε, άρα άλλοι θα πρέπει να ανησυχούν για την υγεία τους και όχι εγώ.
Είμαι επίσης χαρούμενη γιατί η Αντιγόνη αφενός πήρε τώρα στο τέλος προαγωγή και ανακηρύχθηκε αρχηγός της παλιάς σπείρας (έστω και
αν για τεχνικούς λόγους η ίδια δεν θα το πληροφορηθεί ποτέ) και αφετέρου γλίτωσε την ταλαιπωρία του styling τώρα που μπήκε στην κλινική.
Είμαι χαρούμενη που οι αλκυονίδες μέρες μας ήρθαν ενάμιση μήνα νωρίτερα φέτος και συνέπεσαν με το τέλος των Μυστικών, γιατί απ' την πολλή θέρμη και τον ...ηλεκτρισμό στην περιβόητη συνάντηση του Αραβαντινού με τα παιδιά του είχε αρχίσει να κροταλίζει η μασέλα μου.
Είμαι χαρούμενη ακόμα που έχουν μείνει μόνο τρία επεισόδια για το τέλος (άν είναι σαν το σημερινό μου φαίνονται πάααρα πολλά, μα το αντιπαρέρχομαι γιατί παραβιάζει τους κανόνες του παιχνιδιού), γιατί αλλιώς υπήρχε ορατός κίνδυνος τα ζευγάρια να επαναπροσδιοριστούν σε λίγο δυσοίωνη βάση, αν κρίνω από τις σκηνές Στέφανου- ...Χρήστου wall στις οποίες ο μπάστακας φαίνεται πλέον να είναι η ...Εριέττα! Κάτι είχε υπαινιχθεί σχετικά η αγαπητή filizza στο χθεσινό της σχόλιο... Αν μάλιστα σε αυτό προσθέσουμε και τα προτάγματα της ...αντισυμβατικότητας, μάλλον ίσα που προκάναμε και γλιτώσαμε τα χειρότερα!
Είμαι και για έναν επιπλέον λόγο χαρούμενη. Η αγαπητή Clarabelle έχει την ψυχική ανωτερότητα να μη θίξει σήμερα το ακανθώδες θέμα Στέφανος, γιατί αν το έθιγε τι θα μπορούσα μετά τα όσα το σενάριο τον έβαλε να εκστομίζει να της αντιτάξω; Τίποτα απολύτως.
Είμαι εξίσου χαρούμενη που παρέμειναν στο χωρο του αινίγματος, του μυστηρίου και της μεταφυσικής τα περιβόητα "στοιχεία" χάρη στα οποία ο Λουκάς κέρδισε μια νέα εργονομική πολυθρόνα και απεριόριστες γαβάθες με πατάτες τηγανητές (απ' τα χεράκια της Αμαλίας για να θυμούνται τις παλιές καλές μέρες που η Μελίτα τη μπουμπουνισε στην Εριέττα κι ο Ρούσσος έκανε γαρδούμπα τα σωθικά του μοναδικού μάρτυρα ... emmm πάλι ξέφυγα από τους κανόνες). Είναι κάτι στοιχεία τέλος πάντων. Όλα πια θέλω να τα μαθαίνω. Τι διαστροφη κι αυτή!
Πάνω από όλα όμως είμαι χαρούμενη γιατι μια φίλη μου που με περνάει και κάποια χρόνια παρακολουθεί ανελλιπώς την Πάττυ. Από αύριο λοιπόν θα μπορώ να της λέω ότι ούτε εγώ έχω χάσει την παιδικότητά μου, αφού κι εγώ βλέπω μια άλλη παιδική σειρά...
Ελπίζω να μην έχει την ετοιμότητα να μου απαντήσει ότι άλλο παιδικός και άλλο παιδαριώδης...
Υ.Γ. Ευτυχώς οι σχολιασμοί εδώ στο φόρουμ εξακολουθούν και απευθύνονται σε ενηλίκους. Αγαπητή μου fay, πολλά : respect : για τον δικό σου. Με κάλυψες απόλυτα και στο θέμα της Εύας και της Νταίζης!!! Nefelik και aggeliki ομοίως : respect : για τους σχολιασμούς σας. Nefelik μου, δε ρώτησε ο Στέφανος στο τηλέφωνο την Εριέττα: "όλα καλά;" κι εκείνη του απάντησε "θα τα πούμε σπίτι;"; Τι παραπάνω ήθελες να μάθεις για την ψυχική της κατάσταση μετά τη συνάντηση της με τον πατέρα της; Το λέω, γιατί, χωρίς παρεξήγηση καλή μου, η αχαριστία ειναι κακό πράγμα...
Και δυο λογια για το Μικρό σπίτι στο λιβάδι με ολίγη από Βιριδιάνα : η Εύα συμμετέχει στη διοργάνωση του γάμου (εδώ συμμετέχει η ΓΑΔΑ, θα μου πείτε!), ενώ από την πλευρά της η Νταίζη θέλει να τους δει όλους χαμογελαστούς στην τελετή, να βεβαιωθεί ότι είναι όλοι τους καλά για να φύγει ήσυχη.
Τόση καλοσύνη γύρω μου και φως
από του παντός τη μεγαλοσύνη...
αλλά και
Τα χριστιανόπουλα θα πάνε σινεμά...και (επιπροσθέτως και ανυπερθέτως)
Λόλα, να ένα μήλο...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την roria στις Δευ Δεκ 05, 2011 10:36 pm, 1 φορά
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:21 pm

να κανω μια ερωτηση?

(παιζει να ειμαι και offtopic αλλα το ειδα που το γραψατε καποιες )

γτ ειναι αυριο το τελευταιο επεισοδιο πριν την τηλεταινια?κοιταξα στις περιληψεις και οντως ειναι μεχρι αυριο αλλα το κειμενο που αντιστοιχει στο αυριανο επεισοδιο ειναι αυτο της περιληψης 2/12...αρα μηπως τελειωνει πεμπτη μαζι με τη τηλεταινια? scratch
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από filizza Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:22 pm

JESSIE έγραψε:Nefelik, πολύ ωραίος σχολιασμός, τα είπες όλα όπως έπρεπε, δεν ξέχασες τίποτε, και συμφωνώ σε όλα....

Ο,τι και να λέμε όμως, δεν αλλάζει τίποτε πιά, κι έτσι ας επικεντρωθουμε στα όσα ευχάριστα υπάρχουν για μάς στο τέλος, και να λέμε ...."και μη χειρότερα"!!! filizza βλέπω έπιασες κι εσύ το νόημα, και παίζεις το παιχνίδι..... Τελικά θα κλείσουμε τη σειρά μ'ένα τεράστιο, ...... νευρικό γέλιο!!!!

Eίπαμε καλή μου Jessie χαιρόμαστε με ότι έχουμε.. sisi

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου με τα σχόλια της nefelik και της fay που με κάλυψαν πλήρως. Ομοίως sarita συμφωνώ και μαζί σου (και ειδικότερα στο θέμα Αραβαντινού .. και μένα αυτή την αίσθηση μου άφησε).

Ερμηνευτικά το επεισόδιο εξαιρετικό (δεν είχε και πολύ Μελίτα)!!!
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:28 pm

roria, δεν μπορώ , τρέχουν τα μάτια μου απ'τα γέλια!!!!

Είσαι η πρωταθλήτρια , σου αξίζει το κύπελλο "Πολυάννα" μετ'επαίνων!

Και εις άλλα με υγεία!!!!! Καλά, μου φαίνεται θα γελάω μέχρι το επόμενο επεισόδιο!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από filizza Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:36 pm

roria έγραψε:jessie μου, ειλικρινά : respect :
Τελικά είστε αρκετές που ζωγραφίζετε στο παιχνίδι της χαράς.
Εγώ πάλι μια δυστοκία την έχω .
Όμως ουδέν κακόν αμιγές καλού, πόσω μάλλον εδω που τα κακά είναι σαφώς περισσότερα.
Πρώτα από όλα είμαι χαρούμενη γιατί το δικό μας evaki και η αγαπητή filizza έγραψαν σήμερα σχολιασμό και, να είναι καλά, με καθησύχασαν. Βλέπετε είχα πάλι φοβηθεί ότι αγγελοκρούστηκα καθως μου φάνηκε ότι άκουσα το Στέφανο να προφέρει τη φράση "μόνο η Νταίζη πληρώνει άδικα"! Λοιπόν, δεν αγγελοκρούστηκα, όντως το είπε, άρα άλλοι θα πρέπει να ανησυχούν για την υγεία τους και όχι εγώ.
Είμαι επίσης χαρούμενη γιατί η Αντιγόνη αφενός πήρε τώρα στο τέλος προαγωγή και ανακηρύχθηκε αρχηγός της παλιάς σπείρας (έστω και
αν για τεχνικούς λόγους η ίδια δεν θα το πληροφορηθεί ποτέ) και αφετέρου γλίτωσε την ταλαιπωρία του styling τώρα που μπήκε στην κλινική.
Είμαι χαρούμενη που οι αλκυονίδες μέρες μας ήρθαν ενάμιση μήνα νωρίτερα φέτος και συνέπεσαν με το τέλος των Μυστικών, γιατί απ' την πολλή θέρμη και τον ...ηλεκτρισμό στην περιβόητη συνάντηση του Αραβαντινού με τα παιδιά του είχε αρχίσει να κροταλίζει η μασέλα μου.
Είμαι χαρούμενη ακόμα που έχουν μείνει μόνο τρία επεισόδια για το τέλος (άν είναι σαν το σημερινό μου φαίνονται πάααρα πολλά, μα το αντιπαρέρχομαι γιατί παραβιάζει τους κανόνες του παιχνιδιού), γιατί αλλιώς υπήρχε ορατός κίνδυνος τα ζευγάρια να επαναπροσδιοριστούν σε λίγο δυσοίωνη βάση, αν κρίνω από τις σκηνές Στέφανου- ...Χρήστου wall στις οποίες ο μπάστακας φαίνεται πλέον να είναι η ...Εριέττα! Κάτι είχε υπαινιχθεί σχετικά η αγαπητή filizza στο χθεσινό της σχόλιο... Αν μάλιστα σε αυτό προσθέσουμε και τα προτάγματα της ...αντισυμβατικότητας, μάλλον ίσα που προκάναμε και γλιτώσαμε τα χειρότερα!
Είμαι και για έναν επιπλέον λόγο χαρούμενη. Η αγαπητή Clarabelle έχει την ψυχική ανωτερότητα να μη θίξει σήμερα το ακανθώδες θέμα Στέφανος, γιατί αν το έθιγε τι θα μπορούσα μετά τα όσα το σενάριο τον έβαλε να εκστομίζει να της αντιτάξω; Τίποτα απολύτως.
Είμαι εξίσου χαρούμενη που παρέμειναν στο χωρο του αινίγματος, του μυστηρίου και της μεταφυσικής τα περιβόητα "στοιχεία" χάρη στα οποία ο Λουκάς κέρδισε μια νέα εργονομική πολυθρόνα και απεριόριστες γαβάθες με πατάτες τηγανητές (απ' τα χεράκια της Αμαλίας για να θυμούνται τις παλιές καλές μέρες που η Μελίτα τη μπουμπουνισε στην Εριέττα κι ο Ρούσσος έκανε γαρδούμπα τα σωθικά του μοναδικού μάρτυρα ... emmm πάλι ξέφυγα από τους κανόνες). Είναι κάτι στοιχεία τέλος πάντων. Όλα πια θέλω να τα μαθαίνω. Τι διαστροφη κι αυτή!
Πάνω από όλα όμως είμαι χαρούμενη γιατι μια φίλη μου που με περνάει και κάποια χρόνια παρακολουθεί ανελλιπώς την Πάττυ. Από αύριο λοιπόν θα μπορώ να της λέω ότι ούτε εγώ έχω χάσει την παιδικότητά μου, αφού κι εγώ βλέπω μια άλλη παιδική σειρά...
Ελπίζω να μην έχει την ετοιμότητα να μου απαντήσει ότι άλλο παιδικός και άλλο παιδαριώδης...
Υ.Γ. Ευτυχώς οι σχολιασμοί εδώ στο φόρουμ εξακολουθούν και απευθύνονται σε ενηλίκους. Αγαπητή μου fay, πολλά : respect : για τον δικό σου. Με κάλυψες απόλυτα και στο θέμα της Εύας και της Νταίζης!!!
Η Εύα συμμετέχει στη διοργάνωση του γάμου (εδώ συμμετέχει η ΓΑΔΑ, θα μου πείτε!), ενώ από την πλευρά της η Νταίζη θέλει να τους δει όλους χαμογελαστούς στην τελετή, να βεβαιωθεί ότι είναι όλοι τους καλά για να φύγει ήσυχη.
Τόση καλοσύνη γύρω μου και φως
από του παντός τη μεγαλοσύνη...
αλλά και
Τα χριστιανόπουλα θα πάνε σινεμά...και (επιπροσθέτως και ανυπερθέτως)
Λόλα, να ένα μήλο...

Δεν έχω λόγια καλή μου roria, γελώ ακόμα.. αχ πόσο θα μου λείψουν αυτοί οι σχολιασμοί!! Aww
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:37 pm

doctor έγραψε:Αποριες γενικοτερου ενδιαφεροντος:
1) Γιατι ο εξαιρετος κος Ζαφειρης εδω και δυο χρονια απουσιαζει απο τους τιτλους αρχης; Τοσο δυσκολο ηταν; Προσωπικα πιστευω οτι απεδωσε τοσο επιτυχημενα το ρολο του, ωστε δυσκολα μπορω να τον φανταστω να ερμηνευει κατι αλλο.
2) Αυτα τα διαμαντια ξερουμε τελικα ποιος τα εχει;

Και κατι τελευταιο: Ας εξηγησει καποιος στον κο Πετρακη, τον κο Κυριτση και την κα Ακριτα, οτι ο... πετεινος (αλεκτωρ) δε λαλησε "τρις", λαλησε μια φορα και μεχρι τοτε ο Πετρος (ο Αποστολος, οχι ο Ρουσσος) ειχε απαρνηθει ΤΡΙΣ τον Κυριο του. ("Πριν αλεκτωρ λαλησαι, τρις θα μ' αρνηθεις" και οχι "πριν αλεκτωρ λαλησαι τρις, θα μ' αρνηθεις"). Βλεπουν και μικρα παιδια...

doctor μας μια χαρά τα λες. Όσο για τις απορίες , ε να μην μείνουμε και με καμιά απορία;
Αν και νομίζω ότι στους αρχικούς τίτλους πέφτει και το όνομα του Ζαφείρη. Δεν έχουμε πρόσωπο και είναι κρίμα.Γιατί; Άντε βρες το.
Λογικά τα διαμάντια τα έχει το δίμετρο φαντασματάκι. Δεν έμεινε και κανένας άλλος.
Σπόιλερ:
Και γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτά στο τέλος θα βρεθούν στα χέρια της Μαρίλιας , δεν μπορώ να καταλάβω. Ίσως γιατί είναι η μόνη που δεν βρίσκεται εκεί μέσα με εκατομμύρια , όλοι λίγο πολύ ζάμπλουτοι βγήκαν από εκεί ,κάτι σαν τα ραπανάκι ένα πράγμα.Φύτεψαν ένα στην Εδέμ , παρήγαν εκατομμύρια μετά. Είναι μια ηθική δικαίωση για την Αγγέλα.Όλο έδινε , ποτέ δεν ζητούσε. Μπορεί να φταίει και το τρέιλερ που έτσι όπως τοποθετήθηκαν οι σκηνές προς Μαρίλια-Αγγέλα τα βλέπω να πηγαίνουν. Ε , μπορεί να πάρει και κανένα ο Παναγιώτης έτσι για δώρο από τον Αραβαντινό.
Τι μου είπαν σήμερα.Γάμος έκπληξη Παναγιώτης-Στέλλα.Το φαντάζεστε;Αν και πιστεύω ότι η ενδοσκοπημένη θα παραμείνει εις τας Αθήνας και μπορεί να ανέβει ο Ευκλείδης , μπας και τα βρουν. Εξάλλου στο σπίτι της Εριέττας θα μείνουν οπότε δεν θα πέφτουν και πολύ συχνά ο ένας πάνω στον άλλον.

Από το σημερινό μου άρεσαν -λέμε και καμιά σαχλαμάρα τώρα-αρκετές σκηνές , μόνο και μόνο σκεφτόμενη-καλά μην το δένετε κιόλας- ότι οι περισσότεροι ηθοποιοί γύριζαν την τελευταία σκηνή στο συγκεκριμένο πλάνο.Ας πούμε η Αμαλία δεν νομίζω να ξαναβρεθεί στο σπίτι της Νόρας , ο Χρήστος στο σπίτι της Εριέττας και πάει λέγοντας.

Αλλά για την ουσία ξεχωρίζω μόνο τη σκηνή Λουκά-Ρούσσο. Σήμερα σπάει ο πάγος οριστικά και αύριο θα είναι σχετικά καλά μαζί. Βιαστική επανασύνδεση, άχαρη.Και φυσικά δικαιολογία δεν υπάρχει για έλλειψη χρόνου. Το σίριαλ τραβήχτηκε 40 τόσα επεισόδια παραπάνω, τουλάχιστον αυτό ας το πρόσεχαν λιγουλάκι.Παρά μας ζάλισαν με τον έρωτα της Νταίζης , την αγιοποίησή της .Κοιτάξανε ένα μικρό θαμνάκι, μπορεί και τσουκνίδα-δέντρο δεν το λες-και χάθηκε ολάκερο δάσος.

Όσο για όλες που μαζεύτηκαν στο σπίτι της Νόρας , ας το αφήσω ασχολίαστο καλύτερα.Μας διαβάζουν και μικρά παιδιά , δεν κάνει!!

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:46 pm

Παράπονο δεν έχω. Όλα μας τα ξεκαθάρισε ο Αραβαντινός. Το Ρούσσο δεν ήθελε να τον τιμωρήσει μόνο να τον ταρακουνήσει. Άλλωστε ο Ρούσσος μόνο το τέμπο έδινε στη γαλέρα φωνάζοντας ζωγράφιζε ζωγράφιζε. Αντίθετα την Αντιγόνη ήθελε να τη σακατέψει διότι εκείνη ήταν ο καπετάνιος και κρατούσε το μαστίγιο. Έκανα την εικόνα μάλλον δίπλα στον Αραβαντινό καθόταν ο Λύτρας και στον πίσω πάγκο ο Λαζαρίδης με το Χατζηβασιλείου. Το μόνο που δεν έχω ξεκάθαρο είναι ποιοί ήταν στα δεξιά κουπιά και ποιοί στα αριστερά αλλά μικρό το κακό. Όπως καταλάβατε η roria με κατέστρεψε.

Πως να μιλήσω λοιπόν για το Στέφανο και να τη συγχίσω; Ντροπή θα ήταν. Το μόνο που μπορώ να του καταλογίσω είναι τσιγκουνιά. Δεν βρέθηκε ένα σακουλάκι φουντούκια να τα προσφέρει στο μελλοντα γαμπρό; Που τον στέλνεις χωρίς πολεμοφόδια στη νυφική παστάδα βρε αγόρι μου;

Βεβαίως η αγαπητή απέφυγε επιμελώς να αναφερθεί στην Εύα και την ευχαριστώ γιατί και το δικό μου κορίτσι σήμερα τα πέταξε τα μαργαριτάρια του. Κοίτα πως τα φέρνει η ζωή. Αυτή έχει άντρα έχει την ελευθερία της αλλά δεν έχει που να στεγάσει τον έρωτά της σε αντίθεση με τη Νταίζη που έχει για πάρτι της όλα τα σκηνικά της σειράς Είναι όμως μεγάλη καρδιά. Θα σημαιοστολίσει την εκκλησία. Μεγάλη καρδιά σας λέω δεν έβαλε καν βετο να γίνει ο Άγγελος παράγαμπρος Έτσι μούρχεται να παρεξηγηθώ που δώσανε την ατάκα στην Εριέττα. Δεν έχει η Εύα καρδιά μαρουλιού;

Κι επειδή σήμερα ανταλλάσουμε αβρότητες και ξέρω την αγωνία της για τους λόγους του μινι χωρισμού Στέφανου Εριέττας νομίζω βρήκα την απάντηση και θα της την δώσω για να μην αγωνιά. Μάλλον τον χτύπησε το μοκασίνι στον κάλο. Μια βδομάδα τώρα τρέχει απο γάμο σε γάμο είδε κι αποείδε και σου λέει τέρμα με τις γυναίκες παντούφλα και μόνος μου. Δεν βλέπω να προλαβαίνει να αιτιολογηθεί διαφορετικά δεν βλέπω προβληματισμό άλλου είδους οπότε κατέληξα σ αυτό. Είπαμε έχουμε κι ένα γάμο να τρέξουμε

Υγ. Θαυμάζω όσες άντεξαν να σχολιάσουν σοβαρά αυτό που παρακολουθήσαμε απόψε και πιστέψτε με αυτή τη φορά δεν αστειεύομαι

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:52 pm

Συγκινητικο το σημερινο επεισοδιο το οποιο ψηφισα πολυ καλο! Αλλωστε κανουμε ταμειο,οπως ειπε ο Στεφανος στον Χρηστο!

Σκηνη Αραβαντινου και των παιδιων του!Ο Αραβαντινος μετα απ αυτο που του συνεβει,που του εκαναν οι συνεργατες του,εγινε ενας φοβισμενος και σκοτεινος ανθρωπος.Του ειπε ο Χατζηβασιλειου,οτι τον κυνηγαει ολη η αστυνομια σε ολον τον κοσμο,τον φοβισε ακομα περισσοτερο,ενω απ την αλλη του ειπε οτι τα παιδια του,το ενα θα το μεγαλωσει εκεινος και το αλλο ο Βενετης,τον ησυχασε και κατα καποιον (περιεργο) τροπο βολευτηκε σε αυτη την κατασταση.Μην ξεχναμε και ποσο παραξενη ιδιοσυγκρασια εχουν οι καλιτεχνες χαχχαχαχααχαχαχ τι ειπα τωρα κι εγω,τι να κανω προσπαθω να εξηγησω λιγο την συμπεριφορα του.Ας πουμε η Αντιγονη που δεν ηταν καλλιτεχνης και ο Λυτρας επισης,ειδαμε κι αυτοι ποσο καλιτεχνικα φερθηκαν στα παιδια τους!Να αυτο ενωνει την παλια παρεα και οχι τα διαμαντια!!
Ειχε λοιπον,του παρειχε δηλ ο Χατζηβασιλειου αυτα που του ηταν απαραιτητα,καμβαδες και λαδια ,του ηταν αρκετα για να ζησει.Εβλεπε και την κορη του,ηξερε τα παντα για την ζωη της,μεχρι και στην εξαφανιση του συζυγου της Εριεττας συμμετειχε.Ευτυχως παναγιτσα μου,δεν μας ειπε τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες!!δεν θα το αντεχα!Μαθαινε και τα νεα του Λουκα και αυτο ηταν συμβιβαστηκε στην νεα κατασταση.
Ενας περιεργος ανθρωπος,δειλος ,σκοτεινος.Αυτος ειναι ο πατερας του Λουκακου μας!Αυτος ειναι ο πατερας του Λουκακου μας;;;;;;;;;;Αλλα αυτο που με τσακισε,ηταν οτι το καμαρι μου ο Λουκας πηρε αυτο το λατρεμενο χιουμορ απο εκεινον!!Ααααααααααααιιιιι στο καλο κυριε Πικασο μας,που αυτο το φωτεινο παιδι ,εχει εστω και ενα κοινο σημειο με σενα τον βασιλια του σκοτους!Θα σου αρεσε ε;;;;Αμ δε!Ο Λουκακος μοιαζει στον Λουκακο και σε κανεναν αλλο!!
Η Λαμπου να πω επισης οτι μου αρεσε πολυ οταν τον πλησιασε για να δει το προσωπο του,να το κρατησει στη μνημη της.Πολυ καλη ερμηνευτικα!
Επισης κατι αλλο που μου αρεσε στην σκηνη ειναι οτι δεν ειχε κανενα αγκαλιασμα,ουτε καν αγγιγμα.Μια αγκαλια οσο ναναι δενει και προφανως δεν ηθελε αυτο το δεσιμο ο Αραβαντινος,αλλα ουτε και τα παιδια ιδιαιτερα.Μονο η Εριεττα εκανε ενα μισο βημα που δεν βρηκε καμμια ανταποκριση!

Και ξαναγυριζω στο αγαπημενο μου θεμα ,τον Λουκα!!Το ειπε και η Αμαλια στον Ρουσο: τον θαυμαζω και τον καμαρωνω καθε μερα και περισσοτερο,πως το αφησες να φυγει αυτο το παιδι;; Και ο Ρουσος ,ο νικημενος Ρουσος ειπε: τυφλωθηκα και στραφηκα εναντιον του,εδωσε ομως ενα μαθημα στον δασκαλο του!! Ναι ,ο Ρουσος εκανε πολλα ασχημα και καλα.Φυσικα θαπρεπε να τιμωρηθει.Αν αυτο ομως δεν ειναι τιμωρια,τι ειναι;;;;Οταν ενας ανθρωπος που ζει και αναπνεει για την εξουσια,ενας ανθρωπος φιλοχρηματος,ενας ανθρωπος που εχτιζε ολα αυτα τα χρονια το ονομα του και ξαφνικα τα χανει ολα ,καταρρεουν ολα,χανει επισης το παιδι του,δεν ειναι αυτο τιμωρια;;;;;;Γιατι ειναι χειροτερη τιμωρια η φυλακη;;Ισως ειναι πιο απτη σαν τιμωρια,αλλα χειροτερη δεν ειναι σιγουρα!Εμενα με ικανοποιει πληρως η τιμωρια του Ρουσου οπως μας την δινουν,αλλα πανω απ ολα χαιρομαι που στην ιστοια με τον Λουκα ο ιδιος ειπε,οτι αυτος εφταιγε ,τυφλωθηκε και στραφηκε εναντιον του!Υποστηριζα παντα τον Λουκα σ αυτο το θεμα και οσο να πεις ειναι μια δικαιωση!
Καλα στη σκηνη του με τον Λουκα,πολυ καλος ερμηνευτικα ο Κατρανιδης!Με ξανασυγκινησε για 2 συνεχομενα επεισοδια.Δακρυσα!!
Και διαφωνω καθετα,με οποιον πει οτι φανηκε σαν ανταλλαγη.Δηλ σου δινω το γραφειο,μου χαριζεις την ελευθερια μου.Και διαφωνω γιατι(χαχαχαχαχα καλε διαφωνω πριν γραψει κατι καποιος) απλουστατα,οταν ο Λουκας του ειπε,οτι εγω δεν στρεφω τα οπλα μου σε αθωους,ο Ρουσος δακρυσε σηκωθηκε και του ειπε: ελα Λουκα σου ανηκει,δειχνοντας την καρεκλα.Αυτο ειναι δικαιοσυνη ,συνεχισε ο Ρουσος! Και φυσικα το αγορι μου,δεν αφησε δακρυ να κυλισει και ειπε το αμιμητο: χαλια αυτη η καρεκλα!!θα τα αλλαξω ΟΛΑ εδω μεσα!! Flkia Λουκακο μου !!!!

Και ναρθω και στον γαμο της Νταιζηηηηηηηηης!!Αφου ηθελαν να την παντρεψουν ντε και καλα,τι να πω.Το βρισκω τελειως περιττο,αφου αμεσως μετα εχουμε την αυτοκτονια.Δηλ τι,ο Αγ Πετρος ζηταει χαρτι γαμου ,οταν βλεπει δυο να φτανουν μαζι;;;Αν δεν υπαρχει χαρτι γαμου τους βαζει χωριστα;; lmao Εβαλαν και την Ευα να γελαει συγκαταβατικα,να της λεει:αστο τωρα το τι εκανες ,θα μας παρει ωρα......στο σημειο που η Νταιζη εδεησε να πει οτι τους εκανε τοσα και τοσα!Θα μπορουσε να το παραλειψει ,αλλα της αρεσει της Ακριτα,τοχει ξανακανει!
Οπως εβαλε τον Στρατο να σκοτωσει εναν ανθρωπο( του υποκοσμου,αλλα ανθρωπο παντως ,δεν ηταν ποντικι) το σκηνοθετησε ετσι ωστε να στραφουν ολοι εναντιον της Ελσας,η οποια Ελσα πηγαινει με το νυφικο στην φυλακη,γενναει εκει,τελικα μπορεσε να αποδρασει,χαλασε ο γαμος της,για αρκετο καιρο δεν την πιστευε κανεις,της παιρνει το παιδι ,το δινει σε μια αλλη και της φερνει ενα ξενο για να το μεγαλωσει σαν δικο της και ισως εκανε κι αλλα που τωρα δεν θυμαμαι!Τελικα μετα απ ολα αυτα ,βλεπουμε στον 3ο κυκλο,η Ελσα να τα εχει ξεχασει ολα και τα 2 ζευγαρια να συγκατοικουν,Στρατος Ρεγγινα και Ελσα Αντρεας.Φυσικα ειχαν γινει αυτοκολλητακια αυτος και η Ελσα απ τον 2ο κυκλο ακομα! Σουρεαλ ε;;;;Αλλα εγω θυμαμαι οτι ολο αυτο μου αρεσε!Τον συγχωρησε λοιπον η Ελσα και ας της διελυσε την ζωη!
Βλεπουμε κι εδω λοιπον μια παρομοια κατασταση,η Ευα θα συμμετεχει στα του γαμου της Νταιζης.Με ολο αυτο που εγραψα ηθελα να τονισω,οτι αυτα τα συνηθιζει η Ακριτα.Καπως μου εκανε και μενα,αλλα τι να κανουμε ,δικο της το μολυβι,δικο της και το χαρτι!!

Και ειστε τυχεροι ,γιατι δεν θυμαμαι τιποτε αλλο και ετσι δεν θα συνεχισω να σας ζαλιζω αλλο για σημερα!!
Πολλα φιλια σε ολες και ολους!!!!!!!!!!!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Nora&Loukas Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:55 pm

Ψήφισα μέτριο

Μου άρεσε πολύ η σκηνή του Αραβάντινού, του Λουκά και της Ερριέτας.
Και η σκηνή της Αμαλίας-Λουκά-Νόρας
Αμαλίας-Πέτρου

Και η σκηνή Λουκά-Πέτρου μου άρεσε απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως από την μια μέρα στην αλλή διαγράφηκάν οι διαφωνίες αναμεσά τους και ο Λουκάς πηγαίνει στο γραφείο του σχεδόν τόσο χαλαρά όπως πήγαινε και πριν όλο αυτόν τον πολεμο.

Ο Ρούσσος είναι αθωος για αυτήν την υπόθεση. Για άλλες υποθέσεις όμως δεν είναι αθώος, και οπως κατάλαβα θα ξεχαστούν ειδικα το τελευταίο που σκότωσε τον εκβιαστή. Καλά δεν είναι ηθικό να βάζουμε κάποιον φυλακή όταν είναι αθώος, αν όμως κάποιος έχει σκοτώσει έναν άνθρωπό για τον όποιο λόγο και να το έκανε δεν πρέπει να βρεθεί απέναντι στον νόμο ή κάνουμε ότι μας συμφέρει.

Τώρα με την ιστορία της Νταίζης όσο και να προσπαθήσω να συγκινηθώ με το δράμα της δεν μου βγαίνει. Έχει κάνει τόσα πολλά που και το μόνο που ακούγεται για εκείνη είναι η καημένη Νταίζη δεν μπορεί να ζήσει την ευτυχία, συγγνώμη αλλά πόσους ανθρώπους έκανε να δυστυχήσουν, εντάξει μπορεί να μην τους βλέπουμε στη σειρά αλλα και η Άννα είχε οικογένεια, και αυτός που κάηκε είχε οικογένεια (μπορεί να μην ήταν και οι καλύτεροι ανθρωποι στον κόσμο αλλά αυτό δεν έχει συμμασία), έκανε την Εύα να είναι δυστηχισμένη, έκρυψε το παιδί της με τον Λουκά που ίσως αν του το έλεγε γρηγορότερα τώρα ο Άρης να ήξερε την αλήθεια, άφησε τον Οδυσσέα τόσα χρόνια να μεγαλώνει μονος του ένα παιδί που δεν ήξερε ότι δεν είναι δικό του και κάποια στιγμή αποφάσισε να το παίξει καλή μάνα και τον τραβούσε στα δικαστήρια για να του το πάρει και άλλα τόσα. Με όλα αυτά που έχει κανεί εχει προκάλεσει δυστηχια ακόμα και σε ανθρώπους που γένικά δεν έχουν κάνει κάτι.
Αυτό που πραγματικά δεν πιστεύω είναι το ότι όλη η παρέα και ειδικά η Εύα θα την βοηθήσουν με τον γάμο. Κατα την γνώμη μου η Εύα ούτε έξω από την εκκλησία δεν θα έπρεπε να περάσει.

Έλπίζω το όνομα που έλεγαν ότι θα γραφτεί στο απουσιολόγιο να μην είναι της Νταίζης.

Nora&Loukas
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Κύπρος

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Δευ Δεκ 05, 2011 10:59 pm

Nora&Loukas έγραψε:

Έλπίζω το όνομα που έλεγαν ότι θα γραφτεί στο απουσιολόγιο να μην είναι της Νταίζης.

Αυτό μου ακούγεται εφιαλτικό αλλά έτσι όπως πάει η σειρά όλα τα περιμένω

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης