Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap40%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 40% 
[ 29 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap25%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 25% 
[ 18 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap14%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 14% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap8%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 8% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap3%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_lcap10%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Vote_rcap 10% 
[ 7 ]

Σύνολο Ψήφων : 72

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από fay Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 9:39 pm

Όταν η Βέρα έγινε αφορμή να σβήσει η Λάμψη από τις οθόνες μας πίστεψα ότι επιτέλους ο Φώσκολος νικήθηκε από την Ακρίτα και τον Κυρίτση. Αλλά τελικά τα γεγονότα με διέψευσαν. Τελικά νίκησε ο Φώσκολος. Η σαπουνόπερα σε όλο της το μεγαλείο. Φυσικά από καιρό το ξέρουμε αυτό, απλά σήμερα ήταν το αποκορύφωμα. Όλο το επεισόδιο να περιστρέφεται γύρω από το γάμο της συμφοράς. Οι ήρωες που αγαπήσαμε από τον πρώτο κύκλο, οι πάλαι ποτέ πρωταγωνιστές δορυφόροι στην ιστορία της σιχαμένης. Ακούσαμε την Εύα να λέει το αμίμητο θα αφήσουμε το γάμο να πάμε για πουρνάρια, ακούσαμε τη Νόρα να λέει ότι έχει ένα κόμπο στο στομάχι της για τη Νταίζη, ακούσαμε το Λουκά να λέει ότι ΝΟΜΙΖΕ ως τώρα ότι ο δικός τους έρωτας ήταν ο πιο δυνατός. Αγαπούσα το Λουκανορικό ζεύγος αλλά σήμερα μου πέταξαν στα μούτρα ότι η αγάπη αυτών των δύο που έζησαν όλη τους τη ζωή μαζί και ο ένας είναι το μισό του άλλου, αυτή η καθαρή και αναμφισβήτητη αγάπη δεν είναι τόσο δυνατή όσο το αρρωστημένο πάθος ενός ζευγαριού του υποκόσμου που έχει κάνει τέρατα. Ένα ζευγάρι που αγαπήθηκε από το κοινό και εκτόξευσε και την τηλεθέαση στα ύψη, που ακολουθήσαμε τη διαδρομή του, γελάσαμε, κλάψαμε και νιώσαμε μαζί του, κάθεται τώρα και εξυμνεί τον έρωτα εκείνης που πήγε να καταστρέψει τη δική τους αγάπη. Βλέπω τη Νόρα να δακρύζει για τη γυναίκα που πήγε να της αρπάξει τον άντρα που αγαπούσε και για μήνες έκανε τη ζωή δύσκολη και στους δυο. Βλέπω την Εύα να στολίζει την εκκλησία για να παντρευτεί η επίδοξη φόνισσα του παιδιού της. Βλέπω τη Δάφνη να πηγαίνει για νυφικό με αυτήν που την πέταξε έξω από το σπίτι της. Βλέπω και την Εριέττα να προσφέρει το σπίτι της για να στολίσουν νύφη τη γυναίκα που την άφησε να πάει άδικα φυλακή. Το Στέφανο να συνοδεύει στην εκκλησία αυτήν που δεν κατάφερε να ξεκάνει το παιδί του και μην ξεχάσουμε και το Νικόλα που στο γάμο της με το Μπέλλο ούτε τη μπομπονιέρα δεν ήθελε να πάρει και τώρα τη συνόδεψε περιχαρής. Ξέχασα κανέναν; Μόνο ο Ρούσσος και η Μελίτα δεν συμμετείχαν καθόλου σ΄αυτή την ξεφτίλα και γι' αυτό όσο περίεργο κι αν φανεί οι σκηνές τους ήταν οι μόνες που δε μου γύρισε το στομάχι τούμπες. Ευτυχώς που η Αγγέλα είχε να προσέχει τον Άγγελο και τη μπέμπα και μαζί με τη Μαρίλια δεν πήγαν στο γάμο. Όλοι οι άλλοι θυσία στο βωμό λατρείας του τσόκαρου. Χωρίς να το θέλω νοστάλγησα το επεισόδιο που η Νόρα ξεκατινιαζόταν για την ανθοδέσμη. Ναι, εκείνη τη Νόρα την προτιμώ από τη Νόρα που είδα σήμερα. Θυμήθηκα και το επεισόδιο που η Εύα και η Δάφνη πήγαν για νυφικό με τη Νταίζη και το έκαναν με πόνο ψυχής όπως και την απόφασή τους να γίνουν κουμπάρες για να σταθούν στο Λουκά. Θυμάμαι τα περίφημα χαστούκια δια χειρός Δάφνης. Θυμάμαι τους ατέλειωτους εκβιασμούς, τις εγκληματικές απόπειρες, το σπίτι του Λουκά που άρπαξε με δόλωμα το παιδί της, τα πάρε δώσε με τον υπόκοσμο. Όλα αυτά οι ήρωες τα έχουν ξεχάσει. Κανονίζουν το γάμο της, παρίστανται χαμογελαστοί και συγκινούνται από το δράμα της. Αυτοί οι λοβοτομημένοι ήρωες δεν έχουν καμιά σχέση με αυτούς που ήξεραν να συνασπίζονται για να πολεμήσουν τη Νταίζη και τις βρώμικες μεθόδους της. Πιο πολύ απογοητεύομαι από τη δική τους μετάλλαξη παρά από την και καλά μεταμόρφωση της γυναίκας αράχνης σε μια τραγική και πονεμένη ηρωίδα. Αυτό το αρπακτικό έχει και αισθήματα, είπε η Νόρα. Να υποθέσω ότι είχε αισθήματα κι όταν έριχνε τούβλα, κι όταν έβαζε δηλητήριο στο κρασί ενός ανθρώπου;
Η σκηνή της με την Αντιγόνη αντιφατική. Την είπε και μαμά και έδειξε να θέλει την ευχή της για το γάμο της. Το αν τα εννοούσε ή όχι το ξέρουν μόνο οι γράφοντες, εγώ δε μπορώ να καταλάβω. Επίσης το δάκρυ της Αντιγόνης με προβλημάτισε. Μήπως κλεισμένη στη σιωπή της με κάποιο τρόπο αντιλαμβάνεται τα εξωτερικά ερεθίσματα χωρίς να μπορεί να αντιδράσει; Μόνο η δική της αντίδραση μου άρεσε από τη σκηνή γιατί κατά τα άλλα το δράμα της πονεμένης δε με άγγιξε στο ελάχιστο. Επίσης δε με συγκίνησε καθόλου η σκηνή της με το Λουκά που του είπε ότι η ζωή της ήταν ''μια θέα στο τίποτα''. Δε με πείθει το δράμα της λέμε.
Να ενημερώσω την Clarabelle ότι τελικά δεν απολαύσαμε το μοιρολόι της κουμπάρας, ίσως όμως να έχουμε την ευκαιρία στο επόμενο και τελευταίο (και φαρμακερό) επεισόδιο.
Και έτσι τελειώνουν τα Μυστικά της Νταίζης, η σειρά που μας κράτησε συντροφιά ενάμιση χρόνο περίπου με τις περιπέτειες ενός πονεμένου και βασανισμένου κοριτσιού που το μόνο που ήθελε στη ζωή του ήταν μια αγκαλιά και αγάπη. Τουλάχιστον την τελευταία μέρα της ζωής της βρήκε για λίγο την ευτυχία στο πλευρό του ανθρώπου που αγάπησε. Στο επόμενο τελευταίο επεισόδιο αυτής της δραματικής σειράς θα έχουμε την αυκαιρία να παρακολουθήσουμε το θλιβερό επίλογο του δράματος και το στερνό αντίο από όλους τους ανθρώπους που την αγάπησαν και που τώρα αφήνει ένα τέτοιο κενό στις ζωές τους.
Νταίζη τέλος.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από μπουγιουριτσα Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 9:47 pm

το σημερινο επεισοδιο με 3 λεξεις!!!
εριξα το κλαμα!!!!!!!!!!!!
μπουγιουριτσα
μπουγιουριτσα
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : στον δικο μου τον πλανητη με τον Μπουγιουρη
Ασχολίες : Τα μυστικα της ΕΔΕΜ,Παναγιωτης Μπουγιουρης,Τραγουδι πολυ τραγουδι,χορος χιπ χοπ.ΙΝΤΕΡΝΕΤ,κοσμημα

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:00 pm

περιεργεια ή μαζοχισμός... είπα να τη δω την τελευταία σκηνή...
Η Στέλλα έκλαψε όντας ράκος, η Νόρα τραβούσε βίντεο, ο Λουκάς έδειχνε συγκινημένος.. το θέατρο του παραλόγου για ακόμα μια φορά..
Η τουαλέτα της Ευας έκλεψε την παράσταση...!!!!

Η Νταίζη έδωσε την ανθοδέσμη στην Εριέττα ως μόνη ελέυθερη ή απο την έννοια της να αποκαταστησει τον αδεφούλη?

Πολλά τα γλυκανάλατα, ευχαριστίες και περίεργο κλίμα για το γάμο του Καραγκιόζη... Ελεος απλά.. vomit

Οσον αφορά το θάνατο του Ρωμαίου και της Ιουλιέττας, μπορώ να πω οτι μεμονωμένα είχε ένα ενδιαφέρον.. η μουσική, τα χαμένα βλέμματα, τα κοντινά.. και γιατί δεν ακούστηκε έστω ένα μπαμ? λίγο εφε παραπάνω...
ΑΝ το απομονώσεις ήταν καλό..
Αν λάβω στα υπ όψιν οτι αυτό το τέλος το είχε το τέρας Νταίζη θα αυτοπυρποληθώ..απλά..

Μια ηρωίδα που έχει διαλύσει ζωές για το χρήμα, που δεν δίστασε να φτάσει να σκοτωνει κόσμο για το χρημα επισης, δεν ξέρω τι προσπάθειες έκαναν για να την αποκαταστήσουν στα ματια των τηλεθεατων, μιας και δεν έβλεπα αλλά θεωρώ τραγικό απλά να πεθάνει αγκαλιά με τον άνθρωπο που αγαπάει.. καθαρά επειδή το επέλεξε.. ας πέθαινε, αλλά όχι απο δική της επιλογή.. ας τιμωρούνταν νιώθοντας όλα αυτά που έχει δώσει δύο χρόνια τώρα... αλλάααααα.... οι γράφοντες είχαν άλλες βλέψεις...

Λυπάμαι πολύ πραγματικά κυρίως απο όσα διαβάζω που αυτη η σειρά έχει αυτη την καταληξη... λυπάμαι που η δικαίωση δεν υπάρχει καν στο λεξιλογιό τους ή έστω και αν υπάρχει μάλλον έχουν χάσει κάπου την εννοια της..
Ελεγα να δω το τελευταίο σε fast forward αλλά δεν το εχω αποφασίσει.. θέλω να θυμάμαι ως φινάλε, αυτό του 2010... για διάφορους λόγους.. ))

Ας πιάσουμε το μοιρολόι λοιπόν, μιας και χάσαμε το καλό μας το κορίτσι..
Κρίμα για το Χρηστο που έφυγε απο το καπρίτσιο της αδικημένης...

Υγ. Ωραίο το ηχητικό εφέ όταν τους έβγαζαν απο το αμάξι... αλλά η σκηνή μέσα στο αμάξι πολύ μακάβρια για τις 7 το απόγευμα.. λίγο έλεος..

Κρίνοντας μόνο απο αυτό θα ψήφιζα κατι ανάμεσα σε άσχημο και τραβηγμένο απο τα μαλλιά..
Αλλά επειδή δεν είδα το υπόλοιπο θα αρκεστώ στα άνωθεν...

Αντε και καλά σαράντα... livani
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από loukitsa Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:27 pm

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ!
Σας ειπα τι θα επανελθω οταν πεθανει η Οχια
και το τηρησα, αντε τωρα και στην Τηλεταινια
θα απλωσω σεντονακι και τελος!
Ευτυχως δεν βλέπω αλλοιωσεις σε σχολιασμους
στην αρχη σκιαχτηκα και νομιζα οτι θα ημουν η μονη κακιά για καποιους..
ρεαλιστικη ματια για αλλους.

Πανω κατω συμφωνω με καποιους σχολιασμους οχι με όλους
Τα φιλια μου!

Χρηστο πενθω και γω για σενα αγορι μου!
Μου κανες το καλυτερο δωρο τα τελευταία σου

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 Bann5211

Λατρεύω την Παρέα Της Φεγγαρόπετρας,
την Αντιγόνη Λαζαρίδη και το Χρήστο Μάνεση!
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:36 pm

Fulitsa έγραψε:Υγ.Ματωμένος γάμος? Ee?
[/quote]

lmao Mε το που αρχισα να διαβαζω,ωωωωωπ πεφτω πανω σ αυτο!!!Ναι ηταν
απλα ενας ματωμενος γαμος,αλλα καμμια σχεση με τον αλλο,απλα περασε και δεν
ακουμπησε!Λεω να το παρουμε αλλιως και να το δουμε σαν αυτο που πραγματικα
ειναι!Ενας αδιεξοδος γαμος,αδιεξοδος για την Νταιζη παντα,αυτη αποφασισε και
ο Χρηστος παραδωμενος στο φιλι της,ουτε καν αντεδρασε,ουτε κιχ δεν εβγαλε.Οπως
εκανε παντα δηλ!!Και ουτε με Ρωμαιο και Ιουλιετα εχει σχεση αυτο που ειδαμε !!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Foulitsa Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:47 pm

ΣΨ1, η συγκριση μου με Ρωμάιο και Ιουλιέτα ήταν ειρωνική φυσικά.. ))
Οσον αφορά τον άλλον ματωμένο γάμο, καμία σύγκριση...
Εκεί συγκινηθήκαμε.. τώρα πραγματικά ούτε που με άγγιξε όλο αυτό...
Πέρασε και δεν ακούμπησε, έτσι ακριβώς..
Κρίμα και πάλι κρίμα..

Αριάδνη τώρα,πραγματικά ανυπομονώ για την τηλεταινία .. για το σχολιασμό σου και κάποιους άλλους που πάντα με βρίσκουν σύμφωνη.. ))
Foulitsa
Foulitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:50 pm

Paparazzi έγραψε:Ο Πέτρος για μένα απαράδεχτος. Έχει μια κόρη (και τι κόρη... μάλαμα :Ρ), η οποία είναι θέμα χρόνου να θυμηθεί τα γεγονότα και εκείνος κουνάει μαντίλι... Σαν να σου λέει Αμαλία {απαλάσσομαι από τα προβλήματα της κόρης μας, φορτώσου τα εσύ}... Πάντως την αγαπάει...

Oταν λες μαλαμα;;;;;το εννοεις φανταζομαι,δεν μου φανηκε ειρωνικο ετσι οπως το εγραψες!
Ε κοιτα τωρα για μαλαμωκαπνισμενη μου κανει εμενα τωρα πια lmao Πυροβολησε εναν ανθρωπο
παντως αυτο το μαλαμα,να μην ξεχνιομαστε κιολας ε;;δεν κλωτσησε κανα γατι ή κανα σκυλι για
να το περναμε ετσι στο ντουκου!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από pasxalitsa Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:53 pm

ΌΤαν τον Σεπτέμβριο του 2008, τα Μυστικά έκαναν πρεμιέρα στο Μega, ακόμα και οι πιο σκληροπυρηνικοί θεατές της Βέρας, μιλήσαν για μια νέα σειρά που θα την ξεπερνούσε και θα πήγαινε το τηλεοπτικό κοινό ένα βήμα πιο μπροστά.
Νέα, άκαυτα πρόσωπα, μαζί με παλιούς δοκιμασμένους συνεργάτες ήρθαν για να φέρουν νέο τηλεοπτικό αέρα.

Και ναι ο πρώτος κύκλος τα κατάφερε, με δυνατές σκηνές και ερμηνείες, με το κοινό να παρακολουθεί φανατικά και να περιμένει εναγωνίως της εξελίξεις.

Και κάπου εκεί, άρχισαν τα παρατράγουδα. Ο επαγγελματισμός έδωσε τη θέση του στον εγωισμό και άρχισαν οι κόντρες, οι απειλές, τα στοχευμένα δημοσιεύματα και τα ψέματα.

Και η ιστορία άρχισε να μπατάρει. Οι ιστορίες γράφονταν στο πόδι, ήταν ανακόλουθες, ηθοποιοί που είχαν μπει ως guest έμειναν ως μόνιμοι γιατί κάπως έπρεπε να τραβήξει η υπόθεση και το όλο θέμα ξεχείλωνε.

Νέες ιστορίες, νέοι ηθοποιοί, άλλοι πρωταγωνιστές, νέα δημοσιεύματα, νέα status στο facebook, ψέματα και γονατογραφημένα επεισόδια γιατί έτσι έπρεπε να γίνει.

Πρώτη φορά σε τηλεοπτική σειρά, δεν υπάρχει αγωνία για την εξέλιξη. (γιατί έχει ξεπουληθεί στα τηλεοπτικά περιοδικά, από τους εντεταλμένους-τσάτους δημοσιογράφους)
Πρώτη φορά στα τηλεοπτικά χρονικά αποχωρεί ο Βασικός Πρωταγωνιστής και για λόγους εμπάθειας απαξιώνεται και ο ρόλος, από τους συγγραφείς.

ΠΡώτη φορά σε τηλεοπτική σειρά, οι guest γίνονται πρωταγωνιστές και καπελώνουν τους πρωταγωνιστές.

Πρώτη φορά σε τηλεοπτική σειρά, οι ήρωες γίνονται ΥΠεράνω και Σουηδοί.

Πρώτη φορά σε τηλεοπτική σειρά, οι δημιουργοί κατακρεουργούν το έργο τους- το τελευταίο όπως δήλωσαν- και δεν έχουν το παραμικρό ίχνος ντροπής. ΆΝθρωποι που έχουν γευτεί την αγάπη και το σεβασμό του κοινού, του γυρνούν την πλάτη και τον περιπαίζουν.

Τα μυστικά της Εδέμ, τελείωσαν με μια Βέρα στο Δεξί. Κρίμα και Άδικο....

Τα σέβη μου, την αγάπη μου σε όλες. Το μόνο θετικό από αυτή τη σειρά, η δική μας όμορφη παρέα

Καληνύχτα Love!

pasxalitsa
pasxalitsa
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΜΕ θέα το Πέλαγο
Ασχολίες : Θέατρο, Λογοτεχνία, Σινεμά, Τηλεόραση

Δημοσίευση από roria Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 10:58 pm

Ανοίξτε τις ομπρέλλες, θα απαγγείλω!
(Απαραίτητη η γονική συναίνεση)

Πού είσαι, Clarabelle, να δεις μια νύφη ζηλεμένη
κι ένα γαμπρό λεβεντονιό να τηνε περιμένει.

Της νύφης τα παινέματα τα είπαν φιλενάδες
τι εκβιασμοί, τι απόπειρες, τι φόνοι, τι καβγάδες!

Είχε και τρυφερή σκηνή, την είδα ευχαρίστως
κι ήταν οι πρωταγωνιστές ο Στέφανος ...κι ο Χρήστος!

Μετά, με το θανατικό μας κόπηκε η ανάσα
το νυφικό εθύμιζε Υπολοχαγό Νατάσα.

Όλοι οι άλλοι έρωτες αξίζουν μια ξεπέτα
κι είναι όλοι για τον κάλαθο μπροστά στη Μπουζουκιέτα.

Το δράμα της εκόντεψε ποιήτρια να με κάνει
μα αυτό την τρομοκράτησε και είπε να πεθάνει.

Γι' αυτό σου λέω, Clarabelle, πήγες εσύ στους γάβρους
κι άφησες μες στον κοπετό όλους εμάς του μαύρους...

Εύκολο απόψε το παιχνίδι της Πολυάννας. Είμαι χαρούμενη που η σειρά τελειώνει, γιατί, όπως διαπιστώσατε, με οδήγησε ένα τσαφ πριν αφιερωθώ στην τέχνη της Ερατώς και καταλήξω στο διπλανό θάλαμο της Μελίτας.
Επιπροσθέτως είμαι χαρούμενη που ΔΕΝ είχαμε σκηνή Στέφανου-Εριέττας στην οποία έτσι κι αλλιώς θα συζητούσαν πόσο μοναδικός στην ιστορία του μικρού μας πλανήτη υπηρξε ο έρωτας Μπραβαίου-Μπουζουκιέτας.
Τελος είμαι χαρούμενη που ο Στέφανος μπορεί να είπε στο Χρήστο ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λόγια που είχε πει και στην Εριέττα έξω από το γραφείο του ανακριτή, αλλά τουλάχιστον ο Χρήστος δεν έσπευσε να κουρνιάσει στην αγκαλιά του, όπως είχε κάνει η Εριέττα. Πάλι καλά, Παναγία μου!
Τι σοβαρό μπορεί κανείς να πει για το αποψινό που να μην έχει επισημανθεί ήδη;
Ακολουθούν λίθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένοι:
-Για να είμαι δίκαιη (σε μια σειρά-ύμνο στη δικαιοσύνη, αυτό επιβάλλεται ): σήμερα μας εξήγησαν ποια ήταν τα αθωωτικά στοιχεία για το Ρούσσο και αρκετά πειστικά μάλιστα.
-Όταν κάποιος έχει πάθει εγκεφαλικό και αντιδρά δακρύζοντας σε κάποιο ερέθισμα, σε μια συγκινησιακή φόρτιση ας πούμε, είθισται η προσοχή μας να επικεντρώνεται ακριβώς στο γεγονός αυτό και όχι να σηκωνόμαστε να φεύγουμε σαν να μην έτρεξε τίποτα.
-Κατά τα λοιπά είδαμε σε φυσικό σχεδόν χρόνο τις προετοιμασίες του γάμου και τη μεταφορά των φορείων του μετα-σαιξπηρικού (πολύ μετά όμως ) ζεύγους...
-Πολύ αισιόδοξους σας βρίσκω για την τηλεταινία: θα έχουμε την κηδεία, τους ολοφυρμούς, τις νεκρολογίες,τους βαρυπενθούντες συγγενείς που είναι και το χειρότερο (μακάρι να έφταιγε το μοκασίνι, αγαπητή μου Clarabelle, αλλά πού τέτοια τύχη...) και μετά θα προχωρήσουμε δεκαπέντε χρόνια.
- Συγκλονιστική η κυρία Παπαδημητρίου, αλλά ηρωικές και όλες σχεδόν οι ερμηνείες για λόγους που πολύ γλαφυρά αναφέρονται στο χθεσινό σχόλιο της kapetanissas.
-Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός απόψε είναι κατ' εμέ η επιστροφή της Καρ-μικ, της pasxalitsas και της loukitsas καθώς και οι εξαιρετικοί σχολιασμοί που διάβασα εδώ, μεταξύ των οποίων ιδιαίτερα μου εντυπώθηκαν εκείνοι της fay, της jessie και της nefelik.
- Την ώρα της ερωτικής σκηνής ΤΟΥ ζεύγους, ενθυμούμενη την αλήστου μνήμης ερωτική σκηνή της Εριέττας με το Στέφανο μετά την αποφυλάκισή της, φανταζόμουν πάνω ακριβώς στα κεφάλια της Νταίζης και του Χρήστου, το πρόσωπο του Μπέλλου. Ή κάνουμε προχώ σκηνοθεσία παντού ή βήχουμε!
-Να ομολογήσω επίσης με συντριβή καρδίας ότι το άλλο πρωί που ΤΟ ζεύγος μάς κατέκλυσε με τους ποταμούς και τους χειμάρρους της λατρεμένης του λατρείας, εγώ, η αναίσθητη μουλάρα, διάβαζα το κρόουλ που περνούσε από πάνω για τις προσαυξήσεις στους λογαριασμούς όσων δεν πληρώνουν το χαράτσι της ΔΕΗ.
-Καλή μου edem4ever, σε ευχαριστώ πολύ που με παρέπεμψες στο σχετικό τόπικ. Μακάρι να το είχα ανακαλύψει λίγο νωρίτερα!
Την αγάπη σας στον ποιητή.
Και
με φειδώ τις λεμονόκουπες, παρακαλώ!
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:09 pm

Sur-real news

Σήμερα γάμος γίνεται...
Και γιατί να μην γίνει άλλωστε;
Οι μελλόνυμφοι πέραν την προηγούμενη
του γάμου τους μαζί... (και μετά λένε
να μην πιστεύεις στις προλήψεις!) Δεν
άκουσα τι είπαν αλλά από εικόνα μια
χαρά τους βρήκα! Για τις άδειες πήγε
εκείνη που παραλίγο να θυσιάσει την
ευτυχία της για τα καπρίτσια της νύφης.
Για νυφικό η νυφούλα μας πήγε με την
γυναίκα που έστειλε -θέλοντας ή μη-
στη φυλακή και με αυτή που ξεσπίτωσε.
Τον στολισμό ανέλαβε εκείνη που παραλίγο
να χάσει το παιδί και της ζωή της με την
συνδρομή της νύφης. Στη χαρά της ήταν
όλοι... Συγκινημένοι, της πέταξαν και ρύζι,
ίσως δεν είχαν τούβλα... Και πάλι όμως...
Στα πάραδοξα εντάσσεται και το "σκηνικό"
του γάμου. Πάλι καλά που η Νόρα δεν φορούσε
κόκκινα... (απλά χτυπιόμουν και περίμενα να
διαβάσω σχόλιο της Ευάννας!!)
Όλοι προσπαθούσαν να φτιάξουν το κλίμα
με πρώτο το Λουκά αλλά και πάλι ήταν ήδη
στραβό τώρα απλά το έφαγε κι ο γάιδαρος...

Τραγικό δυστύχημα (?)

Το αν το ερωτηματικό πάει στο τραγικό ή
στο δυστύχημα το αφήνω στην κρίση των
αναγνωστών! Αφού παρέδωσε την ανθοδέσμη
στην επόμενη (ελπίζω η κίνηση αυτή να έλυσε
τις απορίες περι χωρισμού!) μπήκε στο αυτοκίνητο,
αντάλλαξε μελοδραματικά λόγια με τον σύζυγό
της και μαζί πήραν την κάτω βόλτα... Ο Χρήστος
το κατάλαβε, τι του είπε και συμφώνησε
(εντυπωσιακή η εναλλαγή στην έκφραση του
Κασσανδρινού)Κάπου γύρισε το τιμόνι και γω νόμιζα
πως κόπηκε το ρεύμα... Το κομβόι των αυτοκινήτων
που δεν συνόδευε τη νύφη αλλά ήταν κομβόι σταμάτησε
στον τόπο του δυστυχήματος -είμαστε άνθρωποι πάνω
από όλα- και το έζησε και αυτό. Το Νικόλα να διαπιστώνει
το θάνατο της Νταίζης και τους υπολοιπους να γίνονται
μάρτυρες των νεκρών, τους οποίους οι καλοί νοσοκόμοι
ξέχασαν να σκεπάσουν imarton

Λοιπές ειδήσεις

Η οικογένεια Ρούσσου είναι και τα μόνα άτομα
που δεν έξάντλησαν το θέμα του γάμου... Και
πάλι οι σκηνές της Αμαλίας με τον Πέτρο θα
έπρεπε να είχαν δωθεί νωρίτερα και όχι με
αφορμή ένα φόνο... Πριγκίπισσα και πατέρα θα
τους προσπεράσω με τσαχπινιά!
Μοναδική η "Αντιγόνη" με την κόρη της : respect :
Τελικά ίσως να είναι και η μόνη που πληρώνει
αυτά που χρωστάει, μαζί με τους τόκους!
Μια χαρά είναι τα πουρνάρια Ευάκι, αυθεντικά!
Για τα Λουκονοράκια έχω να πω πως η σκηνή
ήταν πολύ ωραία, την είδα χωρίς ήχο!!! sisi
Του εκδότη

Προτελευταίο επεισόδιο, το είδα... Μου άρεσε;
Περίερη η απάντηση σε αυτή την ερώτηση.. Μου άρεσαν
οι ηθοποιοί (κούκλος ο γαμπρός!!), μου άρεσαν οι ερμηνίες
(εντάξει όχι όλες) αλλά το υπόλοιπο μου φάνηκε ξένο...
Η Νόρα είπε πως χρωστάνε στην Νταίζη, τι ακριβώς;
Για την Μιχαλού το ήξερα, για τη Μέρκελ επίσης αλλά
για την Νταίζη μάλλον δεν πήρα το μέμο (όχι τον Μπεγνή)
Η Εύα της χρωστάει κανένα τούβλο, για τους υπόλοιπους
τι ακριβώς έχεις υπόψη; Γιατί έπρεπε να το ακούσω και
αυτό; Δεν έφταναν όοοολα τα υπόλοιπα; Στον επόμενο
τόνο ο λαός συγκινείται με τον μεγάλο έρωτα, τον τραγικό
τον μεγαλειώδη και τελικά ο νεκρός δικαιώνεται... Το
ζητούμενο όμως δεν ήταν να δικαιωθεί η Νταίζη... Εγώ έκανα
λάθος; Φτάσαμε στην κάθαρση και δεν το κατάλαβα; Μήπως
δεν άκουσα την ανακοίνωση και έχασα την στάση μου;
Συντάσσομαι με εκείνους που δεν βλέπουν στον θάνατο της
Νταίζης τιμωρία αλλά διαφυγή... Δεν τιμωρήθηκε, έβαλε
για άλλοι μια φορά τους όρους της από πριν και οι υπόλοιποι
απλά ακολούθησαν εκούσια ή ακούσια... Λυπάμαι δεν βλέπω
δικαίωση εδώ, ίσως να φταίει που η Νταίζη τα έκανε όλα
παραλίγο.. τότε μπορεί κάποιοι να την θεωρούσαν εγκληματία
τώρα απλά πρέπει να την δούμε σαν τραγική ηρωίδα σε
ένα ερωτικό δράμα... Δεν μπορώ... Με συγχωρείτε...

Μπορεί το επεισόδιο να ήταν αυτό που ήταν αλλά έφερε
τους σχολιασμούς που προηγούνται του δικού μου και φυσικά
αυτούς που έπονται... : respect : Τα κόκκινα της Αριάδνης
μου έλειψαν πολύ, όπως και τα καυστικά της Μάγδας!

Δημιουργήσατε πάλι όλες, με τις περισσότερες συντάσσομαι,
συμφωνώ και φυσικά προσυπογράφω!!!

Υ.Γ. Ο Μπέλλος περιμένει στην άλλη μεριά μην τον στήσετε!!!

edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:09 pm

Ψηφίζω καλό!!!!

Νταίζη-Χρήστος:Τα έκαναν λίγο αναποδα αλλά σιγά,αυτα ειναι λεπτομέρειες.Πέρασαν την παραμονή μαζί,συγκεκριμένα την νυχτα.Δεν θα αναφερθω σε αυτή την σκηνή,γιατί δεν είχε κάτι.Την ξεπέταξαν και πολύ καλά έκαναν!!!!
Όλοι τρέξαν κατοστάρι για να προλάβουν την τελευταία πράξη του έργου.Η Εύα η Δάφνη η Νόρα,η Εριέττα και οι άλλοι είχαν δουλειές με φούντες.Και τελικά ο γάμος έγινε.Τι χαρά ειναι αυτή;;;;;;; lmao
Θα μείνω όμως σε κάποια σημεία.Στο σημείο που η Νταίζη ήθελε να μείνει μόνη κοιτώντας τον καθρεφτη,ντυμένη νύφη,νύφη όμως με τον άνδρα που αγαπούσε.Μου αρεσε σε αυτό το σημείο η κ.Πολυχρονίδη,γιατί την απόφαση την είχε πάρει.Και είναι λίγο εως πολύ ανατριχιαστικό όλο αυτό.Ακόμα ένα σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι στην παρουσία του Παναγιώτη πριν το γάμο.Τους είχε συνεπάρει όλους το κλίμα του γάμου,έντυσαν τον γαμπρό,ήρθε και ο "ήλιος κρύψου βγαίνω εγω lmao "και απόγινε το κλιμα.Και η παρουσία του αστυνόμου ήταν η επαναφορά στην πραγματικότητα.
Τις είχε πιάσει όλες κρύος ιδρώτας όσο δεν εμφανιζόταν η Νταίζη στο σπίτι της Εριέττας για να ντυθεί,μήπως είχε σχέδιο απόδρασης lmao
Μου άρεσε επίσης η σκηνη της με τον Λουκά,και η κίνηση που έκανε να του δέσει την γραβάτα,το πλησιασμα δλδ(ο συγκεκριμένος χαρακτήρας,χωρίς πολλές πολλές εκδηλωτικές κινήσεις)και φυσικά για να του υπενθιμήσει τα του Άρη.
Αλλά για μένα η σκηνή του επεισοδίου ήταν η επίσκεψη της Νταίζης στην μάνα της,και το δάκρυ της Αντιγόνης.Ήξερε ,είχε αποφασίσει η Νταίζη το τέλος που θα δώσει,και πήγε να την δει.Ακόμα και αν ένα παιδί έχει περάσει τόσο άσχημα παιδικα χρόνια,πάντα έχει μέσα του την ελπίδα ότι θα ακούσει απο τον γονιό του μια λέξη που περιμενε πάντα.Ακόμη και ένα δάκρυ,και το πήρε σήμερα η Νταίζη.Και δεν είναι καθήκον ενος παιδιού,ή ακόμη ενός ενήλικα να καταλάβει τον γονιό του,και να αναρωτιέται!!!
Έβγαλε για μια ακόμη φορά παράπονο,και φυσικά δεν πήγε να την κατηγορήσει,πήγε να την δει για τελευταία φορά.Στο τέλος την χαιρέτησε της είπε"γεια σου ΜΑΜΑ".Και όχι μάνα,όπως πάντα!!!!!!!Πολύ ιδιαίτερη σκηνή,κρίμα πολύ κρίμα που η Αντιγόνη δεν μπορούσε να συμμετέχει.Δεν περίμενα απο εκείνη να της δώσει αυτό που της έδωσε η Στέλλα μια αγκαλιά,αλλά είμαι πολύ περίεργος για το τι θα της έλεγε.
Ο Λουκάς για μια ακόμη φορά ξεκίνησε το derby με τον Νικόλα και βρήκε να του τη πει για το κουστούμι,και δεν του την είπε απλά,αλλά έκανε και κινήσεις lmao για να δείξει που ακριβώς στενεύεται ο γαμπρος.Τρελος για δέσιμο ο Λουκάς!!!
Συνόδευσαν την Νταίζη τα αδέρφια της,πιάστηκαν κιόλας,και περίμεναν να έρθει ο γαμπρός,δεν έκαναν ούτε βήμα lmao lmao δεν μπορώ!!!!!Τέλειο.
Η Νταίζη σαν νυφη ήταν μια κούκλα!!!!μόνο που η κοπέλα βουτήχτηκε στο αίμα.Για την σκηνή του "ατυχήματος"δεν θα πω πολλά.Να ζήσουν και να ευτηχίσουν τα παιδιά!!! lmao Και στα δικά σας κυριές μου,οι ανύπανδρες!!!!!!

Ρούσσος-Λουκάς:Ο Λουκάς υπερασπίστηκε τον Ρούσσο!!!!!
Και είδαμε μια σκηνή αλά παλιά.Χαίρομαι για αυτή την σκηνή και την ηρεμία που έβγαζαν οι δυο τους,και μιλησαν όπως έκαναν παλιά.
Ο Ρούσσος φεύγει,και χαίρομαι που υπήρξε αυτή η σκηνή.Παραδέχτηκε τα λάθη του,και ο Λουκάς με την κίνηση που έκανε πλησίασε ένα βήμα μπροστα.

Νόρα-Λουκάς:Επίσης μια υπέροχη σκηνή!!!!!και η Νόρα σήμερα είπε την φράση του επεισοδίου"Μπορείς αν θες να συγχωρέσεις,αν θές να προχωρήσεις την ζωή σου,μεσα σου δεν το φωνάζεις,απλώς το δείχνεις με τις πράξεις"είναι βέβαια δύσκολο να συγχωρείς,αν κάποιος σου έχει κάνει κακό,αλλά ειναι ο μόνος τρόπος για να πας μπροστα!!!!

Αυτά για σήμερα,τελευταιο επεισόδιο την συνηθισμένη ώρα μας,την Πέμπτη πέφτουν οι τίτλοι τέλους.Πρωτελευταίος σχολιασμός και χαίρομαι που γράφω στην τρίτη σελίδα,και ας μην άρεσε στις περισσότερες!!!!! lmao Εξάλλου οι σχολιασμοί πια μπαινουν στο τέλος τους,είτε συμφωνούμε είτε όχι.Καλό είναι όσοι βλέπουν την σειρά να γράφουν τις εντυπώσεις τους.1 επεισόδιο έμεινε και το σημερινό!!!!!!
Χαιρετώ!!!!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από finder3 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:11 pm

Καλησπέρα....πρόσφατα γράφτηκα στην σελιδά σας (προς το τέλος της σειράς σας ανακάλυψα...χεχε).... έχω μια απορία....το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί τόσο μίσος με την Νταίζη, ρε παιδιά? Μόνο γι αύτην έβλεπα την σειρά και αυτή πέθανε.....Βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ δεν την πάτε.....σεβαστό φυσικά, μην παρεξηγηθώ....εγώ προσωπικά δεν χωνεύω την Εύα, και πιστεύω θα ήταν πιο ωραίο να πέθαινε αυτή στα τελευταιά.....έτσι και αλλιώς δεν έχει ρόλο, δεν έχει τον Μάνο.......και αυτή δεν έχει κάνει λίγα.....κάτι άσχετο.....τον Θάνο θα τον ξαναδούμε, ή τελείωσε ο ρόλος του???

finder3

Δημοσίευση από fay Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:24 pm

roria έγραψε:Ανοίξτε τις ομπρέλλες, θα απαγγείλω!
(Απαραίτητη η γονική συναίνεση)

Πού είσαι, Clarabelle, να δεις μια νύφη ζηλεμένη
κι ένα γαμπρό λεβεντονιό να τηνε περιμένει.

Της νύφης τα παινέματα τα είπαν φιλενάδες
τι εκβιασμοί, τι απόπειρες, τι φόνοι, τι καβγάδες!

Είχε και τρυφερή σκηνή, την είδα ευχαρίστως
κι ήταν οι πρωταγωνιστές ο Στέφανος ...κι ο Χρήστος!

Μετά, με το θανατικό μας κόπηκε η ανάσα
το νυφικό εθύμιζε Υπολοχαγό Νατάσα.

Όλοι οι άλλοι έρωτες αξίζουν μια ξεπέτα
κι είναι όλοι για τον κάλαθο μπροστά στη Μπουζουκιέτα.

Το δράμα της εκόντεψε ποιήτρια να με κάνει
μα αυτό την τρομοκράτησε και είπε να πεθάνει.

Γι' αυτό σου λέω, Clarabelle, πήγες εσύ στους γάβρους
κι άφησες μες στον κοπετό όλους εμάς του μαύρους...

Εύκολο απόψε το παιχνίδι της Πολυάννας. Είμαι χαρούμενη που η σειρά τελειώνει, γιατί, όπως διαπιστώσατε, με οδήγησε ένα τσαφ πριν αφιερωθώ στην τέχνη της Ερατώς και καταλήξω στο διπλανό θάλαμο της Μελίτας.
Επιπροσθέτως είμαι χαρούμενη που ΔΕΝ είχαμε σκηνή Στέφανου-Εριέττας στην οποία έτσι κι αλλιώς θα συζητούσαν πόσο μοναδικός στην ιστορία του μικρού μας πλανήτη υπηρξε ο έρωτας Μπραβαίου-Μπουζουκιέτας.
Τελος είμαι χαρούμενη που ο Στέφανος μπορεί να είπε στο Χρήστο ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λόγια που είχε πει και στην Εριέττα έξω από το γραφείο του ανακριτή, αλλά τουλάχιστον ο Χρήστος δεν έσπευσε να κουρνιάσει στην αγκαλιά του, όπως είχε κάνει η Εριέττα. Πάλι καλά, Παναγία μου!
Τι σοβαρό μπορεί κανείς να πει για το αποψινό που να μην έχει επισημανθεί ήδη;
Ακολουθούν λίθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένοι:
-Για να είμαι δίκαιη (σε μια σειρά-ύμνο στη δικαιοσύνη, αυτό επιβάλλεται ): σήμερα μας εξήγησαν ποια ήταν τα αθωωτικά στοιχεία για το Ρούσσο και αρκετά πειστικά μάλιστα.
-Όταν κάποιος έχει πάθει εγκεφαλικό και αντιδρά δακρύζοντας σε κάποιο ερέθισμα, σε μια συγκινησιακή φόρτιση ας πούμε, είθισται η προσοχή μας να επικεντρώνεται ακριβώς στο γεγονός αυτό και όχι να σηκωνόμαστε να φεύγουμε σαν να μην έτρεξε τίποτα.
-Κατά τα λοιπά είδαμε σε φυσικό σχεδόν χρόνο τις προετοιμασίες του γάμου και τη μεταφορά των φορείων του μετα-σαιξπηρικού (πολύ μετά όμως ) ζεύγους...
-Πολύ αισιόδοξους σας βρίσκω για την τηλεταινία: θα έχουμε την κηδεία, τους ολοφυρμούς, τις νεκρολογίες,τους βαρυπενθούντες συγγενείς που είναι και το χειρότερο (μακάρι να έφταιγε το μοκασίνι, αγαπητή μου Clarabelle, αλλά πού τέτοια τύχη...) και μετά θα προχωρήσουμε δεκαπέντε χρόνια.
- Συγκλονιστική η κυρία Παπαδημητρίου, αλλά ηρωικές και όλες σχεδόν οι ερμηνείες για λόγους που πολύ γλαφυρά αναφέρονται στο χθεσινό σχόλιο της kapetanissas.
-Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός απόψε είναι κατ' εμέ η επιστροφή της Καρ-μικ, της pasxalitsas και της loukitsas καθώς και οι εξαιρετικοί σχολιασμοί που διάβασα εδώ, μεταξύ των οποίων ιδιαίτερα μου εντυπώθηκαν εκείνοι της fay, της jessie και της nefelik.
- Την ώρα της ερωτικής σκηνής ΤΟΥ ζεύγους, ενθυμούμενη την αλήστου μνήμης ερωτική σκηνή της Εριέττας με το Στέφανο μετά την αποφυλάκισή της, φανταζόμουν πάνω ακριβώς στα κεφάλια της Νταίζης και του Χρήστου, το πρόσωπο του Μπέλλου. Ή κάνουμε προχώ σκηνοθεσία παντού ή βήχουμε!
-Να ομολογήσω επίσης με συντριβή καρδίας ότι το άλλο πρωί που ΤΟ ζεύγος μάς κατέκλυσε με τους ποταμούς και τους χειμάρρους της λατρεμένης του λατρείας, εγώ, η αναίσθητη μουλάρα, διάβαζα το κρόουλ που περνούσε από πάνω για τις προσαυξήσεις στους λογαριασμούς όσων δεν πληρώνουν το χαράτσι της ΔΕΗ.
-Καλή μου edem4ever, σε ευχαριστώ πολύ που με παρέπεμψες στο σχετικό τόπικ. Μακάρι να το είχα ανακαλύψει λίγο νωρίτερα!
Την αγάπη σας στον ποιητή.
Και
με φειδώ τις λεμονόκουπες, παρακαλώ!

Καλή μου roria, απόλαυση ο σχολιασμός σου μια που τον διάνθισες και με στίχους που όντως ήταν πολύ πετυχημένοι. Αλλά και με την πρόζα σου έρχομαι να συμφωνήσω. Να προσθέσω ότι εγώ σαν Λουκανορική δεν ήμουνα και τόσο τυχερή, το δικό μου ζευγάρι τις πέταξε τις πατάτες του περί έρωτα της Μπουζουκιέτας και ήθελα να σπάσω την τηλεόραση, μόνο που αν το έκανα πώς θα έβλεπα την τηλεταινία μεθαύριο και έχω και αγωνία πόση ώρα θα διαθέσουν για τον επιτάφιο θρήνο για το πιο τραγικό ζευγάρι της ελληνικής τηλεόρασης. Για το δάκρυ της Αντιγόνης δεν είμαι σίγουρη αν το είδε η Νταίζη πριν φύγει αλλά κι αν το είδε δε μου κάνει εντύπωση που έφυγε. Άλλωστε ό,τι ήθελε να πει αυτή το είπε. Και μέχρι το τέλος αυτό που ήθελε το έκανε. Εγώ πάντως το Χρήστο κλαίω που από σκληροτράχηλος μπράβος αλλά γνήσιο αρσενικό κατάντησε σκυλάκι πειθήνιο που ακολουθεί την κυρά του πιστό μέχρι το θάνατο. Άλλη μια τραγική μετάλλαξη για χάρη της τραγικής ηρωίδας.
Τελικά η Clarabelle ήταν πολύ τυχερή που δεν το είδε το επεισόδιο live. Εμείς όμως που ένα μαζοχισμό τον κουβαλάμε το λουστήκαμε. Ας προσέχαμε.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:27 pm

Δηλαδή για να καταλάβω καθόμαστε επί 3΄μιση χρόνια επί μια ώρα την ημέρα για να καταλήξουμε να δούμε αυτό που είδαμε απόψε; wall
Από την προηγούμενη εβδομάδα είχα κάτι ελπίδες η έρμη ότι θα έβλεπα κάτι καλό στα τελευταία επεισόδια.Πού να ήξερα ότι το ρημάδι το πηγάδι είναι άπατο τελικά; Kotsides
Πίστευα ότι η τηλεταινία θα μπορέσει κάπως να με αποζημιώσει. Μετά το αποψινό δεν ελπίζω και σε πολλά, για να μην πω σε τίποτα.
Πάντως σε ένα σημείο είχαν δίκιο οι σεναριογράφοι που έλεγαν ότι θα έχουμε ανατροπές. Ανατράπηκε όλο το προηγούμενο σενάριο . Όλα όσα είχαν γίνει , όλα όσα καταγράφτηκαν πήγαν στον κάλαθο των αχρήστων.
Δε θα καθίσω να αναλύσω το αποψινό. Ήταν το μεγαλείο της γελοιότητας και καμιά ένδειξη σεβασμού σε αυτό το κοινό που σπατάλησε τόσες ώρες μπροστά σε ένα χαζοκούτι. Λέγαμε να ξεχαστούμε από τα καθημερινά δικά μας προβλήματα και μόλις έπεφταν οι τίτλοι ένιωθα ότι η πίεση είχε πάει στα ύψη.
Από μια συγγραφική ομάδα που είχε γράψει μεγάλες επιτυχίες , δεν περίμενα τέτοια κατάληξη. Περίμενα περισσότερη ωριμότητα , περισσότερο σεβασμό στον τηλεθεατή που χάρις σε αυτόν υπάρχουν , περισσότερο επαγγελματισμό.
Πίστευα ότι θα σεβαστούν τους ήρωές τους , τα ίδια τους τα δημιουργήματα. Αλλά πού τέτοια αντιμετώπιση.
Όταν διώχνεις το βασικό σου πρωταγωνιστή , όταν τα πρώτα πρόσωπα γίνονται δεύτερα , τα τριτοτέταρτα γίνονται βασικοί πρωταγωνιστές τι περιμένεις μετά.Και μάλιστα με τρόπο επιπόλαιο , βιαστικό , χωρίς κανέναν ειρμό και συνέχεια.
Το μόνο πλέον που περιμένω από την τηλεταινία είναι να δω πόσο θα έχουν αλλάξει τους ηθοποιούς εμφανισιακά μετά από την υποτιθέμενη πάροδο των 15 ετών . Βέβαια το γεγονός ότι πρέπει να δω και τη κηδεία και όλους να σπαράζουν δεν με ενθουσιάζει καθόλου.
Αλλά είπαμε , ενδυματολογική και εμφανισιακή παρακολούθηση την Πέμπτη. Τίποτα άλλο παραπέρα. Δίωρο είναι θα περάσει. Φάγαμε το γάιδαρο , στην ουρά θα κολλήσουμε τώρα;

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από roria Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:42 pm

Fay μου, πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ flower .
Δεν είμαι σίγουρη τι είναι χειρότερο: να έχει σκηνές το ζευγάρι που προτιμάς, αλλά για να τους δεις σε δυο τρυφερές στιγμές να πρέπει να υποστείς έναν καταιγισμό τούβλων μεγαλύτερων κι από εκείνα που πετούσε η κατατρεγμένη της ζωής στην έγκυο ή να μην έχει καθόλου σκηνές εδώ και δυο βδομάδες και να του ετοιμάζουν έναν χωρισμό και μια επανασύνδεση σε μια τηλεταινία όπου θα δούμε επίσηςτην κηδεία, την ταφή, τους επικήδειους, τα παξιμάδια, τις επιπτώσεις, τους λοιπούς συγγενείς, τον Αραβαντινό, τα διαμάντια, το φορείο με τη Μελίτα, το Ρούσσο θαλασσόλυκο κι όλους τους ήρωες τώρα αλλά και μετά από δεκαπέντε χρόνια,μαζί με τα παιδιά τους;
Πώς τα έχουν καταφέρει έτσι που να μην είναι ευχαριστημένοι οι φαν κανενός ήρωα και κανενός ζευγαριού; Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι δραματικά με την τηλεταινία, δεν το πολυπιστεύω για να είμαι ειλικρινής, εξάλλου ξέρουμε τα πάντα ήδη, όπως εύστοχα επισήμανε και η pasxalitsa, αλλά νομιζω ότι από τώρα μπορώ να το πω: άδοξο τέλος. Πολύ άδοξο...
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:48 pm

alex1 έγραψε:Ψηφίζω καλό!!!!

Νταίζη-Χρήστος:Τα έκαναν λίγο αναποδα αλλά σιγά,αυτα ειναι λεπτομέρειες.Πέρασαν την παραμονή μαζί,συγκεκριμένα την νυχτα.Δεν θα αναφερθω σε αυτή την σκηνή,γιατί δεν είχε κάτι.Την ξεπέταξαν και πολύ καλά έκαναν!!!!
Όλοι τρέξαν κατοστάρι για να προλάβουν την τελευταία πράξη του έργου.Η Εύα η Δάφνη η Νόρα,η Εριέττα και οι άλλοι είχαν δουλειές με φούντες.Και τελικά ο γάμος έγινε.Τι χαρά ειναι αυτή;;;;;;; Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984
Θα μείνω όμως σε κάποια σημεία.Στο σημείο που η Νταίζη ήθελε να μείνει μόνη κοιτώντας τον καθρεφτη,ντυμένη νύφη,νύφη όμως με τον άνδρα που αγαπούσε.Μου αρεσε σε αυτό το σημείο η κ.Πολυχρονίδη,γιατί την απόφαση την είχε πάρει.Και είναι λίγο εως πολύ ανατριχιαστικό όλο αυτό.Ακόμα ένα σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι στην παρουσία του Παναγιώτη πριν το γάμο.Τους είχε συνεπάρει όλους το κλίμα του γάμου,έντυσαν τον γαμπρό,ήρθε και ο "ήλιος κρύψου βγαίνω εγω Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 "και απόγινε το κλιμα.Και η παρουσία του αστυνόμου ήταν η επαναφορά στην πραγματικότητα.
Τις είχε πιάσει όλες κρύος ιδρώτας όσο δεν εμφανιζόταν η Νταίζη στο σπίτι της Εριέττας για να ντυθεί,μήπως είχε σχέδιο απόδρασης Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984
Μου άρεσε επίσης η σκηνη της με τον Λουκά,και η κίνηση που έκανε να του δέσει την γραβάτα,το πλησιασμα δλδ(ο συγκεκριμένος χαρακτήρας,χωρίς πολλές πολλές εκδηλωτικές κινήσεις)και φυσικά για να του υπενθιμήσει τα του Άρη.
Αλλά για μένα η σκηνή του επεισοδίου ήταν η επίσκεψη της Νταίζης στην μάνα της,και το δάκρυ της Αντιγόνης.Ήξερε ,είχε αποφασίσει η Νταίζη το τέλος που θα δώσει,και πήγε να την δει.Ακόμα και αν ένα παιδί έχει περάσει τόσο άσχημα παιδικα χρόνια,πάντα έχει μέσα του την ελπίδα ότι θα ακούσει απο τον γονιό του μια λέξη που περιμενε πάντα.Ακόμη και ένα δάκρυ,και το πήρε σήμερα η Νταίζη.Και δεν είναι καθήκον ενος παιδιού,ή ακόμη ενός ενήλικα να καταλάβει τον γονιό του,και να αναρωτιέται!!!
Έβγαλε για μια ακόμη φορά παράπονο,και φυσικά δεν πήγε να την κατηγορήσει,πήγε να την δει για τελευταία φορά.Στο τέλος την χαιρέτησε της είπε"γεια σου ΜΑΜΑ".Και όχι μάνα,όπως πάντα!!!!!!!Πολύ ιδιαίτερη σκηνή,κρίμα πολύ κρίμα που η Αντιγόνη δεν μπορούσε να συμμετέχει.Δεν περίμενα απο εκείνη να της δώσει αυτό που της έδωσε η Στέλλα μια αγκαλιά,αλλά είμαι πολύ περίεργος για το τι θα της έλεγε.
Ο Λουκάς για μια ακόμη φορά ξεκίνησε το derby με τον Νικόλα και βρήκε να του τη πει για το κουστούμι,και δεν του την είπε απλά,αλλά έκανε και κινήσεις Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 για να δείξει που ακριβώς στενεύεται ο γαμπρος.Τρελος για δέσιμο ο Λουκάς!!!
Συνόδευσαν την Νταίζη τα αδέρφια της,πιάστηκαν κιόλας,και περίμεναν να έρθει ο γαμπρός,δεν έκαναν ούτε βήμα Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 δεν μπορώ!!!!!Τέλειο.
Η Νταίζη σαν νυφη ήταν μια κούκλα!!!!μόνο που η κοπέλα βουτήχτηκε στο αίμα.Για την σκηνή του "ατυχήματος"δεν θα πω πολλά.Να ζήσουν και να ευτηχίσουν τα παιδιά!!! Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 Και στα δικά σας κυριές μου,οι ανύπανδρες!!!!!!

Ρούσσος-Λουκάς:Ο Λουκάς υπερασπίστηκε τον Ρούσσο!!!!!
Και είδαμε μια σκηνή αλά παλιά.Χαίρομαι για αυτή την σκηνή και την ηρεμία που έβγαζαν οι δυο τους,και μιλησαν όπως έκαναν παλιά.
Ο Ρούσσος φεύγει,και χαίρομαι που υπήρξε αυτή η σκηνή.Παραδέχτηκε τα λάθη του,και ο Λουκάς με την κίνηση που έκανε πλησίασε ένα βήμα μπροστα.

Νόρα-Λουκάς:Επίσης μια υπέροχη σκηνή!!!!!και η Νόρα σήμερα είπε την φράση του επεισοδίου"Μπορείς αν θες να συγχωρέσεις,αν θές να προχωρήσεις την ζωή σου,μεσα σου δεν το φωνάζεις,απλώς το δείχνεις με τις πράξεις"είναι βέβαια δύσκολο να συγχωρείς,αν κάποιος σου έχει κάνει κακό,αλλά ειναι ο μόνος τρόπος για να πας μπροστα!!!!

Αυτά για σήμερα,τελευταιο επεισόδιο την συνηθισμένη ώρα μας,την Πέμπτη πέφτουν οι τίτλοι τέλους.Πρωτελευταίος σχολιασμός και χαίρομαι που γράφω στην τρίτη σελίδα,και ας μην άρεσε στις περισσότερες!!!!! Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 191984 Εξάλλου οι σχολιασμοί πια μπαινουν στο τέλος τους,είτε συμφωνούμε είτε όχι.Καλό είναι όσοι βλέπουν την σειρά να γράφουν τις εντυπώσεις τους.1 επεισόδιο έμεινε και το σημερινό!!!!!!
Χαιρετώ!!!!!

alex συμφωνω απολυτα μαζι σου...οπως επισης συμφωνω που το ψηφισες καλο το επεισοδιο....

εγω τωρα το ειδα και μου αρεσε αρκετα...ειχε πολλες καλες και δυνατες σκηνες....οκ και γω δεν θα ηθελα να ειναι η Ευα στο γαμο αλλα οκ εγινε.....

δεν ξερω ποια αν ειμαι η μονη που τα βλεπω καπως αισιοδοξα τα πραγματα και γενικα θα μου λειψει η σειρα οταν τελειωσει.....γιατι απο τους σχολιασμους που διαβαζω τις τελευταιες μερες αλλα καταλαβαινω οτι βγαζει στους περισσοτερους.....τι να πω μαλλον δεν τα πολυαναλυω τα πραγματα γιαυτο και δεν χαλιεμαι....
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 621900

οπως και να εχει τα παραπανω δεν τα εγραψα για να θιξω καμια αποψη...απλα ετσι μου βγηκε... Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 621900
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:50 pm

"Αμφισημη προσωπικοτητα η Νταιζη"
"Τελικα τα ασχημα παιδικα χρονια σε καταστρεφουν"Αυτες οι δυο προτασεις χαρακτηριζουν απολυτα το τι ηταν η Νταιζη,πως εζησε και πως πεθανε,τι εκανε!Και τις ειπε ο Λουκακος!!Δεν θα σταθω στο γιατι αποφασισαν οι σεναριογραφοι να δωσουν εκταση σ αυτο τον γαμο.Η αληθεια ειναι οτι το σημερινο επ μου αρεσε και σχεδον τιποτα δεν με πειραξε.Οτι εγινε σημερα ,εμενα μου ανεβασε κι αλλο την φεγγαροπετρα.Μου εδειξε τι παιδια την αποτελουσαν για μια ακομα φορα ,οχι οτι ειχα καμια αμφιβολια!
Και φυσικα δινεται η εξηγηση,πως ολοι τρεχουν ξαφνικα για τον γαμο της και ειδικα η Ευα ,που της εκανε το μεγαλυτερο κακο!Ο χρονος οπως ειπε η Νορα,απαλυνει τα παντα,αφου δεν εγινε το χειροτερο κακο.Συμφωνω και με τα υπολοιπα που ειπε η νορα: αλλωστε ολοι εχουν αρχισει να φτιαχνουν τις ζωες τους,γι αυτο και υπαρχει αυτη η μεγαλοψυχια απ την μερια τους!Οταν ολα αρχιζουν και σου πανε καλα,ξεχνας ,αν δεν το κανεις δεν προχωρας!
"Και φυσικα αν θελεις να προχωρησεις τη ζωη σου,μπορεις να συγχωρησεις και το κανεις μεσα σου,δεν το φωναζεις!Το δειχνεις με πραξεις!"Οπως εδω η Ευα!Οπως τοτε η Δαφνη που συγχωρησε την Ευα!
Πολυ ωραιο μηνυμα αυτο!!Και αυτη η υπεροχη σκηνη με τα Λουκονορακια μου εκλεισε ετσι:
"Σ αγαπαω μισο μου.....
Κι εγω σ αγαπαω μισο μου......." inlove

Μεχρι και ο Ρουσος επηρεαστηκε απο την απιστευτη συμπεριφορα του Λουκα!Θελει λεει να παραδοθει,ε καλα τωρα ,στα λογια ολα ειναι ευκολα!Θελει αρετη και τολμη Πετρο μου και απ αυτα τα δυο εχει μπολικα ο Λουκακος!με αυτην την σκηνη μας εδειξαν εντονα την διαφορα των δυο αντρων.Οχι απλως τον ξεπερασε ο Λουκας στα νομικα ,αλλα ο Ρουσος ποτε δεν υπηρξε ανθρωπος σαν τον Λουκα.Μην πω ,οτι ο δασκαλος πηρε το πιο ουσιαστικο μαθημα απ τον μαθητη του.Γιατι να μην το πω;;φυσικα και το λεω!
Η Αμαλια αγαπαει δυνατα και πραγματικα τον Ρουσο,αφου αγαπη σημαινει οτι στεκομαστε στα δυσκολα.Και τα δυσκολα ηρθαν γι αυτους!Δεν ειναι εγωιστικη η αγαπη της,καταλαβαινει την αναγκη του να φυγει,οτι δεν αντεχει πλεον εκει και τον αφηνει ,δεν τον κραταει πισω!
"Εγω θελω να κανεις,οτι εχεις αναγκη να κανεις!!!Εγω θα ειμαι εδω,θα σε περιμενω.Για οσο......." Κριμα ρε παιδι μου που η Μελιτα δεν πηρε ουτε τοσο ,απ την Αμαλια!!!

Δακρυσε και η Αντιγονη,ισως και να μετανιωσε,αλλα τι τα θες ,τι τα γυρευεις!Μια γυναικα ,μια μανα,που κατεστρεψε την ιδια της τη ζωη,αλλα και την ζωη της κορης της.Δεν της εδωσε εστω και τελευταια που την γνωρισε την ευκαιρια να ξεφυγει,ενω μπορουσε να το κανει!

Μου αρεσε η σκηνη που διαλεγαν νυφικο !!Καποια στιγμη μου φανηκε οτι η Νταιζη ενοιωσε τι εχανε ολον αυτον τον καιρο,μια πικρα ,μια θλιψη που δεν καταφερε τελικα να ξεπερασει τα ασχημα και να κανει μια νεα αρχη.Η αληθεια ειναι οτι της δοθηκε πολλες φορες η ευκαιρια,αλλα δυστυχως δεν ειναι ευκολο να σβησεις τους δαιμονες που σε κυνηγανε.Πιστευω οτι σε εναν ανθρωπο δεν υπαρχει χειροτερο,απ την απορριψη του γονιου του.Ειναι κατι που θα σε κανει να γινεις ή το απολυτο καλο ή το απολυτο κακο,δεν υπαρχει μεση οδος.Και η Νταιζη εγινε το δευτερο,χωρις επιστροφη!
Το ειπε και στο Λουκα: VISTA DE NADA=ΘΕΑ ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!Αυτη η φραση ηταν ολη της η ζωη!!

Νικολας -Νταιζη- Στεφανος ενα εχω να πω,οτι Λυτρεικο και Λαζαριδεικο ειναι ομορφοσογα!!Πολυ ωραια εικονα οι τρεις τους!!
Επισης η Νταιζη δεν ξερει να δενει γραβατα και δυστυχως δεν θαχει την ευκαιρια να μαθει τωρα πια !!
Μου αρεσε που η Νορα στο ξαφνιασμα του Λουκα που τρεχουν ολοι σαν τα αλογα για τον γαμο της Νταιζης ειπε:"Ο ερωτας κινει τα παντα και για παντα"
και συμπληρωσε ο Λουκας:"Ερως ανικατε μαχαν....."
Ηταν ενας διαφορετικος ερωτας!!οπως και παλι ειπε η Νορα!!

Και σημερα παει τελειωσε το 7 με 8 Snif Τα φιλια μου !!!!!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από dm10811 Την / Το Τρι Δεκ 06, 2011 11:57 pm

Προτελευταιο επεισοδιο το σημερινο -κι ας με λενε τρελη- ηλπιζα να εχει και αυριο... Aww Προταλευταιο λοιπον και η γευση γλυκοπικρη...Δεν ειμαι σιγουρη τι θα ψηφισω(και ποτε θα ψηφισω γιατι πολλες φορες ενω θελω το ξεχναω Razz )...Κλινω αναμεσα σε πολυ καλο και τελειο αλλα μαλλον θα προτιμησω το τελευταιο -κι ας με ξαναλενε τρελη..

Οχι για τη Νταιζη βεβαια η οποια ποσως με συγκινησε αλλα γιατι το σημερινο ηταν επεισοδιο γεματο αντιφατικα συναισθηματα και για μενα αυτο ειναι ενα στοιχειο πολυ θετικο...

Θα ξεκινησω απο την ερωτικη σκηνη Νταιζης και Χρηστου η οποια δεν μου αρεσε αλλα ετσι κι αλλιως οι περισσοτερες ερωτικες σκηνες τους δεν μου αρεσαν...Δεν αμφιβαλλω οτι εχουν χημεια...Απλα εγω δεν τη βλεπω...

Και μετα ακουω τον Λουκα να λεει οτι μεχρι τωρα πιστευε οτι ο ερωτας του με τη Νορα ηταν ο μεγαλυτερος...Βεβαια η Νορα ειπε σωστα οτι ειναι διαφορετικος ο ερωτας της Νταιζης και του Χρηστου απο τον δικο τους και θα συμφωνησω...Η συγκριση φυσικα δεν χρειαζοταν γιατι οπως και να το δουμε η Νταιζη ειναι πολυυυυυυ μειον...Κι ενω σε αυτο το σημειο τα παιρνω μετα συνεχιζεται η κουβεντα και ακουγονται μεγαλες και δυσκολες αληθειες...Η Ευα μπορει να βοηθαει στον γαμο της Νταιζης που της εκανε το μεγαλυτερο κακο;;;;;Απο αυτο καταλαβαινω οτι οι σεναριογραφοι δεν επαθαν αμνησια αλλα εχουν διαφορετικη οπτικη σε καποια θεματα απο καποιους αλλους ανθρωπους...Αυτο ειναι σιγουρα θεμιτο μιας και δεν μπορουμε να ειμαστε ιδιοι και μιας και κανεις δεν αναγκαζει κανεναν να κανει τιποτα...Ειναι γεγονος οτι το παρελθον φευγει και ο χρονος αμβλυνει τις γωνιες...Και η συγχωρεση δεν ειναι χρυσοσκονη να τη πασπαλιζεις σε ο,τι σ'αρεσει να ειναι περισσοτερο αστραφτερο...Οταν ενας ανθρωπος εχει την αρετη της συγχωρεσης την εχει γενικα και οχι κατα παραγγελια...Βεβαια καθε περιπτωση εχει ειδικα χαρακτηριστικα και οι λεπτες αποχρωσεις μπορουν να αφηνουν περιθωρια για πολλαπλες επιλογες...Αυτο που εξελαβα εγω ειναι οτι απλα μερικοι ανθρωποι αποδεικνυονται μεγαλυτεροι των καταστασεων...Σε αυτη τη κατηγορια κατατασσω ολη τη παρεα...Και αυτους που υπεφεραν τα πανδεινα απο τη Νταιζη οπως η Ευα κυριως,ο Λουκας,η Νορα(ναι και σε αυτη εκανε κακο γιατι δεν ''διεκδικησε'' απλα τον Λουκα προσπαθησε με εκβιασμους να παγιδευσει εναν αντρα που δεν ηθελε και που ηξερε οτι δεν την ηθελε και οτι ηταν ερωτευμενος με αλλη ωστε να τη παντρευτει απο πεισμα και μονο)...Αλλα και τους υπολοιπους που δεν υπεφεραν τοσο οπως ο Νικολας και η Δαφνη(τον Μανο δεν τον βαζω επειδη ουιαστικα δεν ειχε καμια επαφη με τη Νταιζη οσο ηταν εδω)...

''Μπορεις ομως να συγχωρεσεις;;;''

''Ναι μπορεις...Μπορεις αν θελεις να προχωρησεις τη ζωη σου το κανεις...Μεσα σου δεν το φωναζεις...Απλως το δειχνεις με τις πραξεις...''

Δεν εχω πολλα να πω απλα : respect : Και ενα oscar στη Δρακουλακη η οποια και παλι ηταν εξαιρετικη!!!!!!!!

Οποτε μου αρεσαν ολες οι σκηνες με τα μελη της παρεας ακομα κι αν ασχολουνταν με τον γαμο της Νταιζης...Η Στελλα κλασσικα με χαλασε απιστευτα διοτι το μονο που ξερει να κανει πολυ καλα ειναι να απαξιωνει τη Νορα χωρις λογο...

Εδω να ξαναπω οτι η Νταιζη δεν με συγκινησε...Αναγνωριζω ποσο ανατριχιατικη ηταν η ολη σταση της Νταιζης βεβαια...Ετοιμαζε γαμο και αυτοκτονια μαζι...Αλλα...Παντα υπαρχει ενα αλλα με αυτη τη κοπελα...Γενικα ο ρολος της Νταιζης ποτε δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει υποστει μεταλλαξη...Δε ξερω αν οι σεναριογραφοι θελησαν να ''αγιοποιησουν'' τη Νταιζη για να μην κλαιει η Πολυχρονιδη οπως ειχα διαβασει καπου αλλα ξερω οτι ακομα κι αυτο να ηθελαν δεν το πετυχαν γιατι ποτε δεν μας εδειξαν ουσιαστικη μεταστροφη της ή να κανει κατι χωρις η ιδια να εχει οφελος...Νομιζω οτι αυτο που ηθελαν ηταν να διχασουν το κοινο και αυτο το καταφεραν...Μερικες φορες οι προσπαθειες τους ηταν λιγο χοντροκομμενες οπως τοτε που μαθαμε οτι δεν τη βιαζε μονο ο πατριος αλλα και οι φιλοι του...Αυτο πραγματι δεν ειχε σχεση με τον χαρακτηρα ή με το τι θα εκανε ο χαρακτηρας...Και για να επανελθω η Νταιζη δεν με συγκινησε επειδη τα πραγματα τα εφερε μονη της ως εδω...Ευκαιριες για αγαπη και οικογενεια ειχε απειρες...Τις αφησε ολες να φυγουν....Και ακομη μια φορα ολα τα σχεδια της κρυφα...Λες και ο Χρηστος δεν αξιζε να ξερει τον θανατο που τον περιμενε τον αφησε στη πλανη του...Στην ουσια για μενα τον σκοτωσε...Αυτη ειναι η Νταιζη λοιπον...Σκοτωσε αυτον για τον οποιο ενιωθε κατ'εμε κατι που εμοιαζε με αγαπη...Οχι ο θανατος της δεν ηταν ηρωικος αλλα εδειχνε με αναγλυφο τροπο τον χαρακτηρα της...Μια ζωη χαμενη στα σχεδια της...Και οχι δεν επελεξε αυτη το τελος της...Το τελος της της το υπαγορευσε ο χαρακτηρας της και η ακαταπαυστη μανια της να δινει εκεινη επιλογο...Χωρις να ενδιαφερεται για τις συνεπειες και χωρις να το σκεφτεται σοβαρα...Γι'αυτο οδηγηθηκε στη καταστροφη της...

Μου αρεσε πολυ η αντιστιξη μεταξυ των καλεσμενων που πηγαιναν στης Ερης για να φανε κατι που ειπε και ο Νικολας( : respect : ) μες στα γελια και στο ζευγαρι που πηγαινε στον θανατο...Με υποψια χαρας και αποσπασματικα χαμογελα...Η Νταιζη για μενα πηρε το τελος που της αξιζε...Ενα υποκριτικο τελος...Γιατι οσο δειλους κι αν τους περναγα απλα θα ειχε μια καποια μικρη αξια αν το αποφασιζαν μαζι...

Και για να το ελαφρυνουμε σημερα καλο το νυφικο αλλα τα φορεματα εσκισαν...Ειδικα Ευας και Νορας...Αν και στην αρχη νομιζα οτι η Νορα θα πηγαινε με εκεινο το ροζ που της πηγαινε πολυ και ηταν Θεα αλλα εβαλε αυτο το πρασινο-σμαραγδι να το πω και εγινε Θεαρα!!!!!!!!Και η Αντιγονη με τη φωτογραφικη ολα τα λεφτα!!! sisi Γιατι εκει δεν ηταν η Νορα αλλα η Αντιγονη που ηθελε τις φωτογραφιες για το αλμουμ της!!!!! Razz

Η σκηνη του Ρουσσου και της Αμαλιας μου αρεσε και εδω ακουστηκαν σωστα πραγματα...Ανθρωποι τιμιοι σαν τον Λουκα τελικα με τον εναν ή τον αλλον τροπο βρισκονται με το πανω χερι...Μπορει στη ζωη να μην συμβαινει παντα αλλα εδω μου αρεσε!!!!!!

Αν δεν ειχαμε διαβασει τα δημοσιευματα μεχρι τελευταια στιγμη θα ειχαμε αγωνια για το φιναλε της Νταιζης!!!Στο χερι μας ηταν...Προσωπικα το ηξερα για αυτο η σκηνη της Νταιζης στη θαλασσα δεν μου ειπε κατι αλλα ετσι κι αλλιως νομιζω δεν θα μου ελεγε...Με τον Λουκα η σκηνη δεν μου αρεσε...Του εδεσε και χαλια τη γραβατα... Mmm

Λατρεψα τις σκηνες Νορας και Λουκα ειδικα οι αναφορες στα μισα Love! αλλα και η αγκαλια που της εκανε στο τελος...Μου θυμισε τη σκηνη αυτοκτονιας του Σταυριδη(που αυτο το τελος ηταν πραγματικα ηρωικο οπως και η ολη πορεια) αυτη η αγκαλια...Επισης πεθανα με Λουκα και Νικολα!!!!!! lmao

Για ολα αυτα τα συναισθηματα που μου προκαλεσε σημερα η Εδεμ,ομορφα,ασχημα,γλυκα και μη θα το ψηφισω τελειο...Αυτα τα συναισθηματα μου προκαλει η Εδεμ γενικα για αυτο την αγαπαω...Δε ξερω αν τα επιχειρηματα μου ειναι αρκετα ή αρκετα καθαρα ή αν η σκεψη μου ειναι διαυγης αλλα ξερω οτι ολα οσα ειδα στην Εδεμ θα μου μεινουν αξεχαστα και αυτο το λεω με την καλη την πολη καλη εννοια!!!!!!!!Και θεωρω τον εαυτο μου εναν απο τους τυχερους...Νελη μου κι εμενα θα μου λειψει η σειρα...Καλα κανεις και δεν χαλιεσαι απο τους εδω σχολιασμους γιατι ειμαστε ενα πολυ μικρο δειγμα...Πολυς κοσμος απλα δεν ασχολειται με φορα ή με αυτο το φορουμ...Ή και να ασχολειται δεν γραφει...Γιατι απο 4 αντε στο τσακιρ κεφι 9-10 σελιδες σχολια δεν μπορουν να εκφραστουν ουτε ολα τα μελη ουτε ολοι οι τηλεθεατες...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από doctor Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:17 am

Ψηφισα για πρωτη φορα και ψηφισα "μετριο" (αν δεν υπηρχαν τα τελευταια 5 λεπτα θα ψηφιζα "αθλιο"). Ενα επεισοδιο γεματο βιαστικες εξηγησεις, δικαιολογιες και συγχωροχαρτια για ολους, η παρεα για την Νταιζη, η Αμαλια και η Μελιτα για το Ρουσσο κλπ. Η σειρα τελειωνει οριστικα και μαλλον δε θα μου λειψει τοσο οσο τα καλοκαιρια (παροτι ηξερα οτι επεται συνεχεια). Σπαστηκα με την ξαφνικη αγιοποιηση της Νταιζης, αν ειχανε τετοιο σκοπο ας μην την εβαζαν να κανει ΤΑ τερατα στις προηγουμενες σαιζον. Ακομα και ο,τι εγινε φετος απο αυτην ξεκινησε. Αυτη παρεσυρε το Χρηστο να μην ομολογησει εξαρχης το ατυχημα της Αννας, αυτη εγινε αιτια να φυλακιστει η Εριεττα και να (απο)τρελαθει η Μελιτα, αυτη εκανε το Χρηστο να αποδρασει με τις γνωστες συνεπειες και στο τελος τον εκανε να πληρωσει με τη ζωη του για καθαρα δικα της λαθη!
Σπαστηκα επισης με τη δαιμονοποιηση της Μελιτας, ενος ρολου που εξαρχης ζουσε στη σκια της παρεας και ηταν καταδικασμενος (ο ρολος) να μην πρωταγωνιστει ποτε. Αντιθετως γινοταν το εξιλαστηριο θυμα για να βγαινουν παντα λαδι οι "κυριοι" Μανος και Ευα. Αδικο για την προσωπικοτητα της Μελιτας, αδικο και για την ερμηνευτικη ικανοτητα (για οποιον την εχει δει στο θεατρο) της κας Παππα, που επιτρεψτε μου να πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον δυο κλασεις ανωτερη και απο την υποκριτικη δυνατοτητα αλλων, πιο "τυχερων" ρολων... Σιγουρα αξιζε μεγαλυτερη προσοχη και καλυτερη τυχη αυτος ο ρολος, αλλα ηταν καταδικασμενος απο την αρχη να ερχεται δευτερος.
Ο Ρουσσος σημερα αδιαφορος, την ειδε ξαφνικα Καββαδιας, ο Ηλιας αφαντος και ολοι οι υπολοιποι ρολοι διακοσμητικοι για το χρονικο ενος προαναγγελθεντος θανατου (ή μαλλον δυο)
Δυστυχως η εντυπωση που μου αφηνει η εδεμ φευγοντας ειναι, οπως ειπε και μια ψυχη, vista de nada...

doctor

Δημοσίευση από Paparazzi Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:30 am

ΣΨ1 έγραψε:
Paparazzi έγραψε:Ο Πέτρος για μένα απαράδεχτος. Έχει μια κόρη (και τι κόρη... μάλαμα :Ρ), η οποία είναι θέμα χρόνου να θυμηθεί τα γεγονότα και εκείνος κουνάει μαντίλι... Σαν να σου λέει Αμαλία {απαλάσσομαι από τα προβλήματα της κόρης μας, φορτώσου τα εσύ}... Πάντως την αγαπάει...

Oταν λες μαλαμα;;;;;το εννοεις φανταζομαι,δεν μου φανηκε ειρωνικο ετσι οπως το εγραψες!
Ε κοιτα τωρα για μαλαμωκαπνισμενη μου κανει εμενα τωρα πια lmao Πυροβολησε εναν ανθρωπο
παντως αυτο το μαλαμα,να μην ξεχνιομαστε κιολας ε;;δεν κλωτσησε κανα γατι ή κανα σκυλι για
να το περναμε ετσι στο ντουκου!

Παρεξήγηση... ειρωνικά το είπα το μάλαμα... αλλά τι να περιμένεις από τον άτιμο γραπτό λόγο; Ίσως να φταίει και ότι δεν έβαλα κανά εμότικον... valen

Τέλος πάντων, απ ότι κατάλαβα από άλλους σχολιασμούς δεν θα υπάρχει αυριανό επεισόδιο... οπότε έμεινε μόνο η τηλεταινία...

Χμμμ... η οποία τηλεταινία θα είναι βάση της κηδείας λογικά...

Κρίμα πάντως να μας έχουν τέτοιο φινάλε... θα προτιμούσα ένα τραπεζάκι των 6 ή των 8 μαζί με την Έρι και τον Στεφ στην Εδέμ, παρά να τους βλέπω να φοράνε μαύρα και να μοιρολογούν την Νταίζη... (την οποία παραδόξος συμπαθώ... μάλλον φταίει η Μαριάννα Πολυχρονίδη :Ρ)

ΥΓ. Κάτι μου λέει, ότι την Πέμπτη θα σχολιάζουμε περισσότερο τα παραπονά μας, παρά το επεισόδιο valen
Paparazzi
Paparazzi
Τουρίστας
Τουρίστας

Άντρας Τόπος : ΕΔΕΜ
Ασχολίες : Μυστηκά της Εδέμ

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:35 am

doctor έγραψε:Σπαστηκα με την ξαφνικη αγιοποιηση της Νταιζης, αν ειχανε τετοιο σκοπο ας μην την εβαζαν να κανει ΤΑ τερατα στις προηγουμενες σαιζον. Ακομα και ο,τι εγινε φετος απο αυτην ξεκινησε. Αυτη παρεσυρε το Χρηστο να μην ομολογησει εξαρχης το ατυχημα της Αννας, αυτη εγινε αιτια να φυλακιστει η Εριεττα και να (απο)τρελαθει η Μελιτα, αυτη εκανε το Χρηστο να αποδρασει με τις γνωστες συνεπειες και στο τελος τον εκανε να πληρωσει με τη ζωη του για καθαρα δικα της λαθη!

Συμφωνω γι αυτα που λες και σ αυτα που φταιει η Νταιζη ,για την Εριεττα και τον Χρηστο,αλλα καπου σ εχασα οταν ειπες οτι αυτη φταιει που αποτρελαθηκε η Μελιτα!!Ειλικρινα αυτο δεν το καταλαβα,πως φταιει η Νταιζη για την εμμονη της Μελιτας να πιστευει σωνει και καλα οτι ο Στεφανος την αγαπαει ,δεν την ξεπερασε και οτι με χρονους ,με καιρους παλι δικος της θαναι;;;

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από alex1 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:38 am

ΣΨ1 έγραψε:
doctor έγραψε:Σπαστηκα με την ξαφνικη αγιοποιηση της Νταιζης, αν ειχανε τετοιο σκοπο ας μην την εβαζαν να κανει ΤΑ τερατα στις προηγουμενες σαιζον. Ακομα και ο,τι εγινε φετος απο αυτην ξεκινησε. Αυτη παρεσυρε το Χρηστο να μην ομολογησει εξαρχης το ατυχημα της Αννας, αυτη εγινε αιτια να φυλακιστει η Εριεττα και να (απο)τρελαθει η Μελιτα, αυτη εκανε το Χρηστο να αποδρασει με τις γνωστες συνεπειες και στο τελος τον εκανε να πληρωσει με τη ζωη του για καθαρα δικα της λαθη!

Συμφωνω γι αυτα που λες και σ αυτα που φταιει η Νταιζη ,για την Εριεττα και τον Χρηστο,αλλα καπου σ εχασα οταν ειπες οτι αυτη φταιει που αποτρελαθηκε η Μελιτα!!Ειλικρινα αυτο δεν το καταλαβα,πως φταιει η Νταιζη για την εμμονη της Μελιτας να πιστευει σωνει και καλα οτι ο Στεφανος την αγαπαει ,δεν την ξεπερασε και οτι με χρονους ,με καιρους παλι δικος της θαναι;;;

lmao lmao βρε Σοφία!!!!!!

ναι και εγω εχω αυτή την απορία!!

alex1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kapetanissa Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:48 am

Μόλις το είδα κι εγώ.

Δεν έχω όρεξη να γελάσω. Ούτε και καμιά άλλη.
Μου έχει γυρίσει το στομάχι ανάποδα. Από την αρρώστια.
Αυτό που είδα έπασχε.
Κι έμπαζε απ' ούλες τσι μπάντες.

Αλλά ας αρχίσω με ό,τι μου άρεσε.
Λουκάς και Νόρα φυσικά. Γλυκύτατοι. Ένα. Αυτό είναι και έρωτας και αγάπη.
Και Ρούσσος Αμαλία. Είπε και κανα δυο σωστά...
Γενικότερα, μου άρεσε πολύ ο Λουκάς σήμερα...
Τέλος αρέσκειας.

Το επεισόδιο βέβαια αφιερωμένο στη Νταίζη, γεγονός που αφεαυτό δεν μου κολλάει και δεν μου αρέσει.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γάμος της Εύας ήταν μια αηδία (και μην πει κανείς ο τρίτος, γιατί και η Νταίζη το τρίτο νυφιάτικο φόρεσε...) και των Λουκανορακίων γελοίος, ενώ εδώ βγάλαμε μπροστά όλο το συναίσθημα και το δράμα.
Όλοι δεν είπαμε δικαίωμα στο όνειρο? (και των αλλωνών δεν ήταν και σικέ...)

Ναι, υπέροχα τα φορέματα των γυναικών και κούκλα η νύφη.
Αλλά η Νταίζη είναι σάπια. Έχω κι εγώ την ίδια οπτική με την αγαπητή dm10811, ας το αποφάσιζαν μαζί, ουσιαστικά τον σκότωσε τον Χρήστο.
Την έβλεπα (συνέχεια, αναπόφευκτο... Rolling Eyes ) και ειδικά στη θάλασσα(-μαρίνα, να μονολογεί) και προσπαθούσα να κατανοήσω, να μπω, να ταυτιστώ, πώς πάει ένας νέος, υγιής (και ζάμπλουτος) άνθρωπος στο θάνατό του και σκοτώνει και τον "έρωτά του", από γινάτι...
Δεν το 'χω. Και δεν δικαιολογείται και από την πορεία του χαρακτήρα όπως παρουσιάστηκε, διότι μιλάμε για ένα τρελό αρπακτικό με υπερενισχυμένα ένστικτα επιβίωσης. Δεν στέκει. Ευκαιρίες για όλα όσα υποτίθεται ονειρευόταν είχε ουκ ολίγες. Τις στραγγάλισε με τα κομψά χεράκια της, για τα φράγκα και την εξουσία.
Εγωισμός και γινάτι, δεν βρίσκω κάτι άλλο. Και αυτό εξωτερικά το θεωρώ, δεν το νιώθω.
Από (αμπελο)φιλοσοφία και ουσία αυτά.

Αν πάω στο τι ακούστηκε, απορώ που έχω ακόμα μαλλιά.
Αν εξετάσω το δραματικόν της σκηνοθεσίας, ειδικά στο ατύχημα, θα σπαράξω στο γέλιο αφενός lmao και θα κουνήσω το δάχτυλο αφετέρου TutTut
Πολύ ορθώς ανεφέρθη ότι τους νεκρούς τους σκεπάζουμε. Στοιχειώδες!!! Σεβασμός, αν μη τι άλλο... Angel
Νισάφι με το κοντινό στις ματωμένες βέρες,
ναι, παραήταν για απόγευμα
και ουφ, που σταμάτησε και το κομβόι για να δούμε όλα τα μάτια δακρυσμένα.
(...και για ποιό ντέρτι!)

Άντε, θεός σχωρέσ' τους και καλή κόλαση... livani

Χάρηκα που ξαναείδα οικεία και αγαπημένα ονόματα στον σχολιασμό flower
Και τα σέβη μου στις συνήθεις αγαπημένες συνοδοιπόρους Thumbs up

Και επιτέλους, μια που είμαστε μια ανάσα πριν το τέλος, να πω στις διαχειρίστριες το εξής που πάντα ξεχνάω: πόσο τρελά γουστάρω το λουκετάκι που χορεύει!!!! sisi
kapetanissa
kapetanissa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Fata Morgana
Ασχολίες : ατέρμονη πεζοπορία στον θαλασσινό φεγγαρόδρομο

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:59 am

Καλημέρα στην όμορφη παρέα
Το επεισοδιάκι το έτρεξα αλλά μην περιμένετε σήμερα σχολιασμό
Σας έχω όμως συνθηματάκι προσαρμοσμένο στα μυστικούλια

Εεεεεκεί στο mega το πηγάδι είναι βαθύ
Ξύλο κι ένα φτύσιμο σε κάθε θεατή
Τον στείλατε στη θάλασσα να πάει να πνιγεί Opados1

Είμαι χαρούμενη που βρήκα σχολιασμούς φίλων απ τα παλιά και ευχαριστώ όσες με σκέφτηκαν και μου περιέγραψαν το ομολογουμένως απερίγραπτο επεισόδιο

Ιδιαίτερο ευχαριστώ στη roria για το στίχο που μου αφιέρωσε

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 2 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από filizza Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 2:13 am

Rοria τι πολυτάλαντο παιδί είσαι εσύ καλή μου!!! εκπληκτικό το ποίημα (και να σημειώσω ότι είναι ξεκάθαρο πλέον το ποιος είναι ζευγάρι με ποιόν..) sisi

Είναι πολύ αργά για μένα , για εκτενείς σχολιασμούς, θα υιοθετήσω τους δικούς σας αγαπητές Jessie, nefelik, roria!!!, fay , pasxalitsa, Κapetanissa οι οποίοι με καλύπτουν πλήρως .

Σας φιλώ γλυκά. Εύχομαι να τα πούμε και αύριο .. (και πολλά ακόμα βράδια .. δε μπορεί πρέπει να βρούμε μια λύση) . Hug

Χάρηκα πολύ που έγραψε η loukitsa ξανά (όταν δεν προλάβαινα να παρακολουθήσω επεισόδιο στην ώρα προβολής του , πρώτα διάβαζα τα σχόλια σου και μετά το έβλεπα στο web)…
filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης