Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap40%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 40% 
[ 29 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap25%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 25% 
[ 18 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap14%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 14% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap8%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 8% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap3%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_lcap10%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Vote_rcap 10% 
[ 7 ]

Σύνολο Ψήφων : 72

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από kalex Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 2:26 am

Λαμβάνω το θάρρος να σχολιάσω, ενώ δε το συνηθίζω. Βέβαια συχνά πυκνά διαβάζω πολλά από τα σχόλια κι έχω μια απορία! Δε θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω ή να προσβάλλω κάποιον, αλλά νιώθω την ανάγκη να πω την άποψη μου.
Απορώ γιατί τόσο άσχημα σχόλια από κάποιους για μια εξαιρετική σειρά που μας κρατάει παρέα 3,5 χρόνια τώρα, με διάφορες ιστορίες, εξελίξεις, θαυμάσιους και ταλαντούχους ηθοποιούς, με πλοκή... Παρουσιάζονται πολλοί διαφορετικοί τύποι ανθρώπων καθώς και οι αντιδράσεις τους απέναντι σε κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν... Τονίζεται ότι ένας άνθρωπος διαμορφώνει το χαρακτήρα του σύμφωνα μ' αυτά που ζει στην παιδική του ηλικία και δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Μπορεί ένας άνθρωπος με κακό παρελθόν να αλλάξει, να συμβεί κάτι και να αναθεωρήσει, γιατί δηλαδή πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτοι;; Η εξέλιξη είναι στη φύση του ανθρώπου!!! Υπογραμμίζονται η αξία του δικαίου και ότι το "κακό" και η αλαζονεία τιμωρούνται (δες Αντιγόνη και Ρούσο). Επίσης, γίνεται σαφές ότι οι άνθρωποι με καλοσύνη και ισχυρή προσωπικότητα μπορούν να μετρούν τις καταστάσεις και να συγχωρούν! Που είναι το περίεργο;
Όπως και να έχει μια σειρά είναι, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι! Απλά απορώ γιατί τόση χολή...και γιατί πρέπει να εκφραστεί. Απλά μην παρακολουθείτε, τι πιο λογικό;
Όσο για το σημερινό επεισόδιο, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και με άγγιξε πολύ. Παρουσιάστηκε η δύναμη αυτής της "παράξενης" (για κάποιους) αγάπης, την οποία όμως οι ήρωες δεν μπόρεσαν να ζήσουν γιατί τους κυνηγούν τα λάθη και οι πράξεις του παρελθόντος. Κι εδώ κράτησαν ισορροπίες οι σεναριογράφοι και προβάλλουν και πάλι το δίκαιο!!!
Αυτά από εμένα... Καλό ξημέρωμα!!!

ΥΓ : Νόμιζα ότι το φόρουμ υπάρχει για τους θαυμαστές των Μυστικών της Εδέμ και για όσους δηλαδή περνούν καλά βλέποντας τη σειρά! Μάλλον ισχύει το αντίθετο... Κρίμα!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kalex στις Τετ Δεκ 07, 2011 2:43 am, 1 φορά

kalex

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από gxnel Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 2:36 am

kalex έγραψε: Λαμβάνω το θάρρος να σχολιάσω, ενώ δε το συνηθίζω. Βέβαια συχνά πυκνά διαβάζω πολλά από τα σχόλια κι έχω μια απορία! Δε θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω ή να προσβάλλω κάποιον, αλλά νιώθω την ανάγκη να πω την άποψη μου.
Απορώ γιατί τόσο άσχημα σχόλια από κάποιους για μια εξαιρετική σειρά που μας κρατάει παρέα 3,5 χρόνια τώρα, με διάφορες ιστορίες, εξελίξεις, θαυμάσιους και ταλαντούχους ηθοποιούς, με πλοκή... Παρουσιάζονται πολλοί διαφορετικοί τύποι ανθρώπων καθώς και οι αντιδράσεις τους απέναντι σε κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν... Τονίζεται ότι ένας άνθρωπος διαμορφώνει το χαρακτήρα του σύμφωνα μ' αυτά που ζει στην παιδική του ηλικία και δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Μπορεί ένας άνθρωπος με κακό παρελθόν να αλλάξει, να συμβεί κάτι και να αναθεωρήσει, γιατί δηλαδή πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτοι;; Η εξέλιξη είναι στη φύση του ανθρώπου!!! Υπογραμμίζονται η αξία του δικαίου και ότι το "κακό" και η αλαζονεία τιμωρούνται (δες Αντιγόνη και Ρούσο). Επίσης, γίνεται σαφές ότι οι άνθρωποι με καλοσύνη και ισχυρή προσωπικότητα μπορούν να μετρούν τις καταστάσεις και να συγχωρούν! Που είναι το περίεργο;
Όπως και να έχει μια σειρά είναι, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι! Απλά απορώ γιατί τόση χολή...και γιατί πρέπει να εκφραστεί. Απλά μην παρακολουθείτε, τι πιο λογικό;
Όσο για το σημερινό επεισόδιο, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και με άγγιξε πολύ. Παρουσιάστηκε η δύναμη αυτής της "παράξενης" (για κάποιους) αγάπης, την οποία όμως οι ήρωες δεν μπόρεσαν να ζήσουν γιατί τους κυνηγούν τα λάθη και οι πράξεις του παρελθόντος. Κι εδώ κράτησαν ισορροπίες οι σεναριογράφοι και προβάλλουν και πάλι το δίκαιο!!!
Αυτά από εμένα... Καλό ξημέρωμα!!!

και γω αυτη την απορια εχω εδω και αρκετο καιρο...δεν μπορω να την εξηγησω αλλα οπως ειπα και παραπανω μαλλον φταιει που δεν αναλυω και πολυ τα πραγματα...

συμφωνω απολυτα μαζι σου...
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 195890

επρεπε να ειχες αρχισει τους σχολιασμους νωριτερα! Wink
gxnel
gxnel
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από Ezantakou Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 3:18 am

Σήμερα είπα να δώ το επεισόδιο στο site και οφείλω να παραδεχτώ οτι γέλασα τόσο πολυ που βρήκα την όρεξη να κάνω μέχρι και σχολιασμό (λέμε τώρα valen )

Τεστ προσωπικότητας….!!!!

1) Θεωρείς πετυχημένο το σχέδιο της Νταίζης να πεθάνει με τον έρωτα της ζωής της??

Α) Φυσικά… τέτοιος έρωτας πρέπει να δικαιώνεται είτε στην ζωή είτε στον θάνατο….!!!
Β) Έτσι και έτσι… θα μπορούσε σκεφτεί και άλλους τρόπους μιας και μιλάμε για τον πιο έξυπνο και πολυμήχανο χαρακτήρα της Εδέμ….!!!
Γ) Καθόλου… γενικά στις φαρσοκωμωδίες δεν μου πολυαρέσει το θανατικό…. Nyxia

2) Πιστεύεις πως ο Μπέλλος θα χαρεί μόλις δει την Νταίζη στην απέναντι όχθη??

Α) Φυσικά.. Θα την αγκαλιάσει και θα της ευχηθεί για τον γάμο…
Β) Έτσι και έτσι… θα πούν τυπικές κουβέντες και θα πάει ο καθένας στο καζάνι του…
Γ ) Καθόλου… μόλις την δει θα ζητήσει την μεταφορά του σε άλλη πτέρυγα…!! valen

3) Σου άρεσε που η Νταίζη έδενε τη γραβάτα του Λουκά??

Α) Φυσικά… μη σας πώ ότι έπρεπε να τον φιλήσει κιόλας…. Πατέρας του παιδιού της είναι άλλωστε….
Β) Έτσι και έτσι… αν δεν ερχόταν δηλαδή η Νταίζη, ο Λουκάς θα πήγαινε στο γάμο με λυμένη γραβάτα?? scratch
Γ) Καθόλου… Το μπιλιάρδο έλειπε και έτοιμο ήταν το σκηνικό για παλιές καλές τους στιγμές…. sfyr

4) Συμφωνείς με την άποψη του Λουκά ότι ο Χρήστος και η Νταίζη ζούν τον μεγαλύτερο έρωτα στην ιστορία της εδέμ???

Α) Φυσικά… λιώνω… σβήνω…. Χάνομαι…. Heart1
Β) Έτσι και έτσι…. Για όλους το ίδιο λένε… μια ο απόλυτος, μια ο καρμικός… ε ας αποφασίσουν να ξέρω και εγώ…
Γ) Καθόλου…. Μάλλον ληγμένα παίρνουν η Νόρα με τον Λουκά, μη σας πώ ότι τρώνε την κρέμα της Ρεγγίνας γιαυτό και ξεμωραίνονται…

5) Πιστεύεις όντως πώς όλοι κάτι χρωστάνε στην Νταίζη???

Α) Φυσικά… 2,5 χρόνια τρέχει για όλους, καιρός είναι να τρέξουν οι άλλοι τώρα.. (αν και οι σκοποί διαφέρουν αλλά λεπτομέρειες)
Β) Έτσι και έτσι… έσωσε την Στέλλα, κάτι είναι και αυτό.. ας μην είμαστε πλεονέκτες….
Γ- Καθόλου…. Η μάλλον της χρωστάνε από μια μούντζα τουλάχιστον…!! Έτσι για το αντίο..!!!

6) Συγκινήθηκες με την αγκαλιά της Στέλλας στην Νταίζη??

Α) Φυσικά… ούτε μάνα της να ήταν… τι γλυκόοο…. Snif
Β) Έτσι και έτσι… εντάξει την έσωσε αλλά και αυτή η Στέλλα ούτε την κόρη της δεν αγαπάει τόσο…
Γ) Καθόλου… εκείνη την στιγμή έβριζα το τηλεκοντρόλ που δεν δούλευε (πρέπει να πάρω μπαταρίες btw, θα μου χρειαστούν για την Πέμπτη)

7) Σου άρεσε το νυφικό της νεόνυμφης…???

Α) Φυσικά… την καμάρωνα και δάκρυζα…
Β) Έτσι και έτσι… προτιμώ τα τζιν νυφικά σαν την Ζαρείφη… Nyxia
Γ) Καθόλου…. Για να είμαι ειλικρινείς βέβαια καλό ήταν αλλά έχει φορέσει και 3 νυφικά, είμαι επηρεασμένη η τηλεθεάτρια…!!

8 ) Έκλαψες και εσύ με τους πρωταγωνιστές για τον άδικο χαμό των ερωτευμένων???

Α) Φυσικά…. Ήταν τόσο συγκινητικό…. Τέτοιο κλάμα έχω να ρίξω από την 2α λυκείου με την Αντιγόνη του Σοφοκλή… Snif
Β) Έτσι και έτσι… ένα δάκρυ μου κύλισε αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν λόγω Νταίζης ή λόγω αλλεργίας….
Γ) Καθόλου…. Συνηθίζω να κλαίω για σοβαρά πράγματα όχι με παρωδίες…!!!

Περισσότερα Α…
Φυσικά και συμπαθείτε την Νταίζη…. Την έχετε κατανοήσει σαν ηρωϊδα και την ακολουθείτε πιστά….!!! Να είστε προετοιμασμένοι για την Πέμπτη, πρέπει να αντέξετε τον χαμό της… Συλλυπητήρια και κουράγιο….!!!

Περισσότερα Β….
Έτσι και έτσι…. Δε σας πολυαρέσει η Νταίζη αλλά ούτε και σας χαλάει…!!! Έχετε σημαντικότερα προβλήματα… Την Πέμπτη ούτε που θα προσέξετε την απουσία της…. Αδιαφορία for ever…

Περισσότερα Γ….
Καθόλου δε την συμπαθείτε την Νταίζη…. Σας εκνευρίζει πολύ και κάθε φορά που εμφανίζεται στην οθόνη ψάχνετε το τηλεκοντρόλ είτε για να πατήσετε το “mute” είτε για να το πετάξετε στην τηλεόραση…. Cool guys, don’t panic…

-----------------------------

Υ.Γ.1--> Το “vista de nada” τη τους έφταιγε και έπρεπε να το ακούσω δια στόματος Νταίζης???

Υ.Γ.2--> Επειδή έχω χάσει επεισόδια, μπορεί κάποιος να μου πεί αν ο Χρήστος ήξερε για το στρατηγικό σχέδιο της Νταίζης να αυτοκτονήσουν?? Γιατί αν δεν το ήξερε σημαίνει ότι τον σκότωσε… αλλά τι ψάχνω και εγώ…!!!

Υ.Γ.3--> Μην με παρεξηγείτε, σημερα μετά από χρόνια ήπια καφέ και οι παρενέργειες δεν άργησαν να εμφανιστούν…!!! valen

Παρεπιπτόντως, υπέροχοι οι σχολιασμοί σας, πάντα απολαμβάνω να σας διαβάζω ακόμα και όταν δεν βλέπω την σειρά... Congrats

Καλό ξημέρωμα…!!! flower
Ezantakou
Ezantakou
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από doctor Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 8:35 am

ΣΨ1 έγραψε:Ειλικρινα αυτο δεν το καταλαβα,πως φταιει η Νταιζη για την εμμονη της Μελιτας να πιστευει σωνει και καλα οτι ο Στεφανος την αγαπαει ,δεν την ξεπερασε και οτι με χρονους ,με καιρους παλι δικος της θαναι;;;
Εμμεσως, η Μελιτα λαλησε οταν πιστεψε οτι με τη φυλακιση της Εριεττας εφευγε πλεον το σημαντικοτερο εμποδιο απο τη μεση και ο δρομος ηταν ανοιχτος για να επιστρεψει σε αυτην ο ερωτας της. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι η φυλακιση της Εριεττας δεν ηταν αποτελεσμα μονο του σχεδιου της Νταιζης, αλλα και της καταθεσης της Μελιτας.

doctor

Δημοσίευση από sarita Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 9:55 am

επεισοδιο δεν ειδα αλλα μια απορια εχω θα την πω.

Απο οτι καταλαβα η νταιζη μαλλον ειπε τα βαρυγδουπα μαζι στη ζωη μαζι στο θανατο μαζι στην αλλη ζωη.

Κι απορω.

Που το ξερει οτι θα ειναι μαζι και μετα θανατον?

Πρωτον εκεινη μπορει να παει στην κολαση και ο χρηστος στον παραδεισο.

Και δευτερον αντε και να το δεχτω οτι θα πανε μαζι ολοι στην κολαση.

Με τον μπελλο να την περιμενει δεν νομιζω οτι θα χαρει και πολυ τον ερωτα της με τον χρηστο εκτος κι αν δελεασει με κατι τον διαβολο και στειλουν τον μπελλο αλλου.δηλαδη διαπλεκομενα συμφεροντα ακομα και στην κολαση.

Αυτο ειχα να ρωτησω υποκλινομαι σε οσες αποφασισατε να το δειτε : respect :
sarita
sarita
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από pruedens Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 11:07 am

Ποτε δεν την συμπαθησα την Νταιζη. Για να ειμαι δικαιη και να πω την γνωμη ναι την Στελλα την εσωσε. Ναι μια και δυο ειπε και μια καλη κουβεντα. Αλλα οτι την συμφερε. Η Στελλα της φερθηκε σωστα και την εσωσε και την ειχε λες και ηταν μανα της. ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ> Θα ειμουνα ενταξει με την Νταιζη αν και εφοσον ζητουσε συγνώμη απο εκει που επρεπε. Τον Στεφανο την Ευα και οσους εκανε μαυρη την ζωη ακομα για πολυ ελαχιστο.

- Ο ερωτας της ηταν εγωιστικος . Και αλλοι αγάπησαν δεν εκαναν ετσι.
- Το ολο αφου θα πας φυλακη και εγω δεν εχω αλλα διαμαντια και λεφτα να παρω ή να βασανισω την Αντιγονη ας πεθανουμε μου φαινεται πολυ δραμα για το τιποτα. Αχρειαστο. Και δεν εδωσε στην Νταιζη ουτε τιμωρια αλλα ουτε και λυτρωση. Ας καθοταν να τον περιμενει , να παλεψει για την αθωοτητα του , να καθεται για χρονια να βοηθαει την Αντιγονη. Ναι μπορει να της εκανε τα μυρια η μανα της αλλα και αυτη λιγα δεν εκανε. Αρα?? Η Νταιζη ηρθε και απηλθε .

- Το ολο σκηνικο με ολους τους να της δινουν αφεση αμαρτιων και να ειναι στο γαμο της ετσι απλα επειδη ο Χρηστος θα πηγαινε φυλακη και αυτη δεν θα το αντεχε με ξινισε.
- Η εμφαση στο τελος με τους δυο τους νεκρους και το ζοομαρισμα στο αιμα και τις βερες . ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.Η ωρα ητανε κοντα στις 8 και γιναμε θριλερ.

οι σεναριογραφοι ειχανε πει οι κακοι θα τιμωρηθουν σορρυ κιολας αλλα επειδη η Νταιζη αγαπησε και πονεσε δεν την κανει εναν απο τους καλους . Ο θανατος της δεν εμπνεει ουτε τιμωρια ούτε λυτρωση ουτε ΓΙΑΤΙ.
Ο θανατος του Χρηστου? Με την Νταιζη που μπλεξε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα στην κυριολεξια. Ο μονος που θες να πεις ΓΙΑΤΙ. Αλλα απαντας αφου αγαπησε την Νταιζη τι περιμενες.

Γενικα τα ΜΥΣΤΙΚΑ εγιναν αγνωριστα. Μια μερα εμεινε. Τον αστυνομο παντως τι τον θελανε? Κανεις φυλακη δεν πηγε. Κανεις δεν τιμωρηθηκε. Αλλα ναι φυσικα η τιμωρια ειναι ψυχικη. Η Αντιγονη στην σιωπη της μονη. Ο Ρουσσος να αρμενιζει σε λιμανια μοναχος καταρακωμενος επειδη σκοτωσε. Η Μελιτα? Μαλλον στο τρελαδικο ειδαλλως θα σπασω την TV .
Η Αμαλια τι εκανε να τα τραβαει ολα?

pruedens

Δημοσίευση από fantina Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 11:21 am

τα υπαρξιακα ερωτημα ,ολα τα λεφτα ....
υπαρχει ζωη μετα τον θανατο ,αν θα συναντηθουν Νταιζη με τον Μπελλο τριτο καζανι δεξια μετα την λιμνη με το υγρο πυρ και ποια θα ειναι η αντιδραση του Χρηστου ,ο πρωην και ο επομενος μαζι ,
ποια ειμαι, που παω και γιατι γυριζω στον τοπο του εγκληματος ,θα καταστραφουμε το 2012 κατα τους μαγια ,αν θα ψηφιστει ο προϋπολογισμος,αν θα εχουμε νεα μετρα .....
δεν μπορω, κουραστικα ,μπαϊλτισα ,μπουχτισα ...........
τα ειπατε ολα και τα καλα και τα ασχημα και το ομορφα και τα απιστευτα ..
θα σταθω σε δυο ...
χρωσταμε πολλα στην Νταιζη ,δια στοματος Λουκα .......

θα το δεχθω μονο αν θεωρησω οτι οι κινησεις της Νταιζης ηταν η κινητηριος δυναμη για να γινουν ολα αυτα που εγιναν στα τελευταια δυο χρονια ........που για μενα δεν ειναι ετσι !
και ολοι λιγο πολυ ξερουμε για ποια πραγματα λεμε !
θα το δεχομουνα αμα ο χαρακτηρας της Νταιζης μου ειχε αποδοθει ποιο δομημενος ,αν ειχα δει και τρωτες πλευρες ,αν ειχα δει σημεια ευαλωτα ,αν μου προκαλουσε την συμπαθεια ,κατι που εγινε με τον ρολο της Αντιγονης ,
η απολυτη κακια ,που ομως συμπαθησα καποιες φορες ......
αντιθετα η Νταιζη μου αποδοθηκε ως ο πλεον οπορτιουνιστης ανθρωπος ,με μονο σκοπο το κερδος ,ειτε εγωισμου ,ειτε χρηματικο ,τιποτα παραπανω ,τιποτα παρακατω .....
και οταν ερχονται σημερα και μου λενε οτι ολα αυτα που εκανε ,σκεπαζονται κατω απο τον ερωτα της για τον Χρηστο ......λυπαμαι ποσως ,εως καθολου !!!!!
θα μπορουσα να πω τι θα ηθελα να δω ,αλλα δεν θα το κανω γιατι πολυ απλα ,αλλος ειχε και το μαχαιρι και το καρπουζι αλλα για μενα ,δεν δικαιωθηκε ή τιμωρηθηκε κανενας οπως του αξιζε .......

δεν ξερω αν ηταν κοινη συνενεση η αυτοκτονια αλλα εαν δεν ηταν (το δικο της το χερακι γυρισε το τιμονι )το να αποφασιζω εγω για εναν αλλον ανθρωπο αν θα ζησει ή οχι ,ειναι τουλαχιστον εγωιστικο μην πω αισχρο ,σε περιοδους ειρηνης και ηρεμιας και εδω ερχεται και ολο αυτο που λεγαμε ολον αυτον τον καιρο,οτι ο Χρηστος την ακουγε σαν υπακουο σκυλακι και πιονι στα καπριτσα και τις αποφασεις της ......αν τωρα ολα αυτα τα εκανε γιατι την αγαπουσε .....αυτο απο την πλευρα του Χρηστου ,μπορω να το δεχθω γιατι εχουμε δει δειγματα τετοια που να δικαιολογουν αυτην την συμπεριφορα του !

και τωρα στο δευτερο
ο καιρο απαλυνει και καποια στιγμη ,ειναι ευκολο να συνχωρησεις για να πας παρακατω .....
αν καποιος προσπαθουσε να με σκοτωσει ............συγχωρηση δεν θα επερνε απο μενα ,που να σερνοτανε στα γονατα !
δεν ξερω αν υπαρχει διαβαθμηση στην συγνωμη συμφωνα με το εγκλημα αλλα καρδια αγγιναρα δεν εχω .....
ναι ο καιρος απαλυνει τον πονο ή την προδοσια ,αλλα παντα μενουν μικρα καταλοιπα να θυμασε και να σε πικραινουν ,εστω και λιγο ,εστω και φευγαλεα ,
συγκαταλεγονται και αυτα στις εμπειριες της ζωης και ειναι αυτα που διαμορφωνουν το χαρακτηρα μας !
ετσι για μενα ολο αυτο ,το να δειξουν οτι ολοι τρεχουν γιατι ειναι μεγαλοθυμοι και μεγαλοκαρδοι (προτερηματα που ζηλευω )να βοηθησουν την Νταιζη στην τελευταια της επιθυμια ,μου φανηκε τοσο υπερβολικο ,τοσο αφελες που πραγματικα αναρωτιεμαι τι ηθελαν να μας πουν .........
θα μου πειτε ιστορια μυθοπλασιας ,ναι αλλα
μην μου λετε κιολας οτι μιμηται την πραγματικοτητα !
τοσο large ,ουτε το νουμερο παντελονιου που φοραω .......

κατα τα αλλα .....
ενα πλανο με τον Χρηστο και τον Λουκα διπλα διπλα στο σπιτι της Αντιγονης ,ντυμενοι και οι δυο με τα κουστουμια τους ......ονειρο για καθε γυναικα !
roria ,αγαπαω τον σχολιασμος σου ,και κριμα που δεν αφεθηκες στην τεχνη της ποιησης
kapetanissa ,τα σεβη μου .......
clarabelle νικησαμε αλλα η παραγκα της Ευρωπης μας εστειλε αλλου ....δεν πειραζει θα τα καταφερουμε και εκει !!!!!

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 11:59 am

Ζητώ συγνώμη από τα μέλη για την παρέμβαση.

kalex έγραψε: Απλά μην παρακολουθείτε, τι πιο λογικό;

Απλά μην μας διαβάζεις! Τι πιο λογικό; king

kalex έγραψε: ΥΓ : Νόμιζα ότι το φόρουμ υπάρχει για τους θαυμαστές των Μυστικών της Εδέμ και για όσους δηλαδή περνούν καλά βλέποντας τη σειρά! Μάλλον ισχύει το αντίθετο... Κρίμα!

ΥΓ. Όχι, δεν ισχύει το αντίθετο, απλά εσύ έχεις καταλάβει λάθος.

Το φόρουμ δεν είναι η αποθήκη που προσφέρει πετσετούλες σε όσους θέλουν να γλύψουν τους δημιουργούς της σειράς, και δεν θέλουν να λεκιαστούν με σάλια! Για αυτό υπάρχει "Ο ΤΟΙΧΟΣ" Wink

Εδώ είναι ένας χώρος έκφρασης για όλους όσους παρακολουθούν τη σειρά και έχουν να πουν κάτι, οτιδήποτε, θετικό ή αρνητικό και θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις. Όλες οι γνώμες λοιπόν είναι δεκτές αρκεί να μην ξεφεύγουμε. Το ότι τα αρνητικά σχόλια υπερταιρούν των θετικών είναι ανησυχητικό από πολλές απόψεις, δεν είναι όμως λόγος να σταματήσουν τα μέλη να γράφουν!

ΥΓ. 2 Keep posting!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την KatsaroYpotheto στις Τετ Δεκ 07, 2011 2:34 pm, 1 φορά

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από tinaki18 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:55 pm

TO ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΜΟΥ ΦΑΝΙΚΕ ΓΕΛΙΟ...!!!!
εκτος απο μια σκηνη,,,την μαμα νορα να αφηνει την μικρη της στην αγγελα και να ανυσιχει απο πανω...!τι γλυκια και τελια σκηνη!το τελος του επισοδιου επισης νομιζω ηταν μια δικαιωση για το ζευγαρι!αυτα!περιμενω με αγωνια το τελος..αν και με ξενερωνει που δεν υπαρχει μανος!!!!!!!
tinaki18
tinaki18
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ Μ !:)
Ασχολίες : -μουσικη -βολτεσ με φιλουσ- υπολογιστη- και φυσικα να βλεπω οποτε προλαβενω μυστικα της εδεμ

Δημοσίευση από Nora&Loukas Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 1:56 pm

ψήφισα καλο!!!!

Μου άρεσουν παρα πολύ οι σκηνές του Λουκά και της Νόρας αν εξαιρέσεις το θέμα της συζητησής τους που κατέληξαν στο ότι ο έρωτας της Νταίζης και του Χρίστου ήταν μεγαλύτερος από τον δικό τους (κατα την γνώμη μου αν ήταν μεγαλύτερος, η Νταίζη από την πρώτη φορά που θα της ζητούσε ο Χρίστος να ζήσουν μαζί θα το έκανε, δεν θα παντεύόταν ποτέ άλλον άντρα και δεν θα σκεφτόταν ποτέ να τον συμαδέψει με όπλο ακόμα και αν την είχε προδόσει!!!!)

Για εμένα ένα πραγμα θα με έκανε να νιώσω ότι τιμωρήθηκε και αυτή αλλα και η Αντιγόνη να νιώσουν έστω και για μια στιγμή πραγματικές τύψεις και να παραδέχτουν με συνείδηση τα εγκλήματα που έχουν κάνει.

Nora&Loukas
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Κύπρος

Δημοσίευση από edem4ever Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 3:48 pm

Ezantakou έγραψε:

Τεστ προσωπικότητας….!!!!
Δεν μπαίνω σε καλούπια Razz αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ....

Ezantakou έγραψε:1) Θεωρείς πετυχημένο το σχέδιο της Νταίζης να πεθάνει με τον έρωτα της ζωής της??

Α) Φυσικά… τέτοιος έρωτας πρέπει να δικαιώνεται είτε στην ζωή είτε στον θάνατο….!!!
Β) Έτσι και έτσι… θα μπορούσε σκεφτεί και άλλους τρόπους μιας και μιλάμε για τον πιο έξυπνο και πολυμήχανο χαρακτήρα της Εδέμ….!!!
Γ) Καθόλου… γενικά στις φαρσοκωμωδίες δεν μου πολυαρέσει το θανατικό…. Nyxia
Αν η Νταίζη ήθελε να αυτοκτονήσει θα προτιμούσα να το είχε κάνει τότε που νόμιζε πως έκαψε το Χρήστο, τώρα δεν μου είπε απολύτως τίποτα! Nyxia

Ezantakou έγραψε:2) Πιστεύεις πως ο Μπέλλος θα χαρεί μόλις δει την Νταίζη στην απέναντι όχθη??

Α) Φυσικά.. Θα την αγκαλιάσει και θα της ευχηθεί για τον γάμο…
Β) Έτσι και έτσι… θα πούν τυπικές κουβέντες και θα πάει ο καθένας στο καζάνι του…
Γ ) Καθόλου… μόλις την δει θα ζητήσει την μεταφορά του σε άλλη πτέρυγα…!! valen
Στοίχημα ο Μπέλλος έχει βάλει ήδη μέσον να στείλουν την Νταίζη δεκατρία υπόγεια κάτω...

Ezantakou έγραψε:3) Σου άρεσε που η Νταίζη έδενε τη γραβάτα του Λουκά??

Α) Φυσικά… μη σας πώ ότι έπρεπε να τον φιλήσει κιόλας…. Πατέρας του παιδιού της είναι άλλωστε….
Β) Έτσι και έτσι… αν δεν ερχόταν δηλαδή η Νταίζη, ο Λουκάς θα πήγαινε στο γάμο με λυμένη γραβάτα?? scratch
Γ) Καθόλου… Το μπιλιάρδο έλειπε και έτοιμο ήταν το σκηνικό για παλιές καλές τους στιγμές…. sfyr
Μια αναγούλα είναι η αλήθεια μου ήρθε...

Ezantakou έγραψε:4) Συμφωνείς με την άποψη του Λουκά ότι ο Χρήστος και η Νταίζη ζούν τον μεγαλύτερο έρωτα στην ιστορία της εδέμ???

Α) Φυσικά… λιώνω… σβήνω…. Χάνομαι…. Heart1
Β) Έτσι και έτσι…. Για όλους το ίδιο λένε… μια ο απόλυτος, μια ο καρμικός… ε ας αποφασίσουν να ξέρω και εγώ…
Γ) Καθόλου…. Μάλλον ληγμένα παίρνουν η Νόρα με τον Λουκά, μη σας πώ ότι τρώνε την κρέμα της Ρεγγίνας γιαυτό και ξεμωραίνονται…
Εδώ κλίνω μάλλον προς το Β, πια...

Ezantakou έγραψε:5) Πιστεύεις όντως πώς όλοι κάτι χρωστάνε στην Νταίζη???

Α) Φυσικά… 2,5 χρόνια τρέχει για όλους, καιρός είναι να τρέξουν οι άλλοι τώρα.. (αν και οι σκοποί διαφέρουν αλλά λεπτομέρειες)
Β) Έτσι και έτσι… έσωσε την Στέλλα, κάτι είναι και αυτό.. ας μην είμαστε πλεονέκτες….
Γ- Καθόλου…. Η μάλλον της χρωστάνε από μια μούντζα τουλάχιστον…!! Έτσι για το αντίο..!!!
Φυσικά και της χρωστάνε... Είναι ακόμη όλοι ζωντανοί και με σώας τας φρένας... Θα μπορούσε να τους είχε αποτελειώσει... Ee?

Ezantakou έγραψε:6) Συγκινήθηκες με την αγκαλιά της Στέλλας στην Νταίζη??

Α) Φυσικά… ούτε μάνα της να ήταν… τι γλυκόοο…. Snif
Β) Έτσι και έτσι… εντάξει την έσωσε αλλά και αυτή η Στέλλα ούτε την κόρη της δεν αγαπάει τόσο…
Γ) Καθόλου… εκείνη την στιγμή έβριζα το τηλεκοντρόλ που δεν δούλευε (πρέπει να πάρω μπαταρίες btw, θα μου χρειαστούν για την Πέμπτη)
Κάπου αλλού πρέπει να κοιτούσα εκείνη την ώρα... Δεν το θυμάμαι αυτό... ΑΜΑΝ λες να με κόλλησε η Μελίτα; affraid

Ezantakou έγραψε:7) Σου άρεσε το νυφικό της νεόνυμφης…???

Α) Φυσικά… την καμάρωνα και δάκρυζα…
Β) Έτσι και έτσι… προτιμώ τα τζιν νυφικά σαν την Ζαρείφη… Nyxia
Γ) Καθόλου…. Για να είμαι ειλικρινείς βέβαια καλό ήταν αλλά έχει φορέσει και 3 νυφικά, είμαι επηρεασμένη η τηλεθεάτρια…!!
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο μια κούκλα ήταν η Μαριάννα!!!

Ezantakou έγραψε:8 ) Έκλαψες και εσύ με τους πρωταγωνιστές για τον άδικο χαμό των ερωτευμένων???

Α) Φυσικά…. Ήταν τόσο συγκινητικό…. Τέτοιο κλάμα έχω να ρίξω από την 2α λυκείου με την Αντιγόνη του Σοφοκλή… Snif
Β) Έτσι και έτσι… ένα δάκρυ μου κύλισε αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν λόγω Νταίζης ή λόγω αλλεργίας….
Γ) Καθόλου…. Συνηθίζω να κλαίω για σοβαρά πράγματα όχι με παρωδίες…!!!
Δεν πρόλαβα... Με πήρε τηλέφωνο η κολλήτη μου και μαντεύοντας πριν σηκώσω το τηλέφωνο τι θα μου έλεγε, έβαλα τα γέλια.... sisi
edem4ever
edem4ever
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Μετέωρη σε φάση διακτινισμού!

Δημοσίευση από fantina Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 4:02 pm

Ezantakou έγραψε:
4) Συμφωνείς με την άποψη του Λουκά ότι ο Χρήστος και η Νταίζη ζούν τον μεγαλύτερο έρωτα στην ιστορία της εδέμ???

Α) Φυσικά… λιώνω… σβήνω…. Χάνομαι….
Εδώ κλίνω μάλλον προς το Β, πια...

υπαρχει ονομα για αυτον το ερωτα ..........ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 4:31 pm

doctor έγραψε:
ΣΨ1 έγραψε:Ειλικρινα αυτο δεν το καταλαβα,πως φταιει η Νταιζη για την εμμονη της Μελιτας να πιστευει σωνει και καλα οτι ο Στεφανος την αγαπαει ,δεν την ξεπερασε και οτι με χρονους ,με καιρους παλι δικος της θαναι;;;
Εμμεσως, η Μελιτα λαλησε οταν πιστεψε οτι με τη φυλακιση της Εριεττας εφευγε πλεον το σημαντικοτερο εμποδιο απο τη μεση και ο δρομος ηταν ανοιχτος για να επιστρεψει σε αυτην ο ερωτας της. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι η φυλακιση της Εριεττας δεν ηταν αποτελεσμα μονο του σχεδιου της Νταιζης, αλλα και της καταθεσης της Μελιτας.

Ουτε εμμεσως ,ουτε αμεσως,συγγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα!Καταλαβαινω ακριβως την σκεψη σου,αλλα το οποιο σχεδιο της Νταιζης,για μενα δεν υπηρχε σχεδιο και η αποφαση της Μελιτας να πει ψεματα για να μπει η Εριεττα στη φυλακη ειναι δυο τελειως ασχετα πραγματα.Γιατι αν υποθεσουμε οτι η Νταιζη και ο Χρηστος επαιρναν το βαρος του εγκληματος απ την αρχη πανω τους ,εσυ νομιζεις οτι η Μελιτα δεν θαβρισκε τροπο να επιτεθει στην Εριεττα;;Μα αυτο που μας εδειχναν τοσο καιρο οι σεναριογραφοι ειναι οτι η Μελιτα πιστευε οτι υπευθυνη για τον χωρισμο της ηταν η Εριεττα ,οτι αυτη της καταστρεφει την ζωη της με τον Στεφανο και γι αυτο πρεπει να την εξαφανισει.Καταλαβες εσυ κατι αλλο;;;Μεχρι και την τελευταια στιγμη που λιποθυμαει αυτο ελεγε,οτι αυτη φταιει για ολα,οτι αν δεν ηταν αυτη τιποτα απ ολα αυτα που εγιναν δεν θα γινοταν.Σου λεω απλα οτι η μελιτα θα εβρισκε αλλον τροπο,πιθανοτατα να επαιρνε κατευθειαν το οπλο και να πυροβολουσε!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από ΣΨ1 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 5:21 pm

fantina έγραψε:θα το δεχομουνα αμα ο χαρακτηρας της Νταιζης μου ειχε αποδοθει ποιο δομημενος ,αν ειχα δει και τρωτες πλευρες ,αν ειχα δει σημεια ευαλωτα ,αν μου προκαλουσε την συμπαθεια ,κατι που εγινε με τον ρολο της Αντιγονης

η απολυτη κακια ,που ομως συμπαθησα καποιες φορες ......

Φυσικα και μας εδωσαν ευαλωτα σημεια της Νταιζης,η αγαπη της για το παιδι της ας πουμε,τονιστηκε οταν ο Αρης εφυγε απ το σπιτι,πριν φυγει με τον Οδυσσεα.Επισης οταν πηρε το σπιτι του Λουκα και το εγραψε καυευθειαν στο παιδι της και τωρα παλι με την επιμονη της να λεει και να ξαναλεει στον Λουκα τα ιδια και τα ιδια για τον Αρη!Απολυτα δομημενος ο χαρακτηρας αυτος κατα την γνωμη μου!!
Πως θα ηταν δυνατον να μας προκαλεσει συμπαθεια η Νταιζη;;;Θα ηταν αδυνατον ,γιατι δεν φτιαχτηκε για να την συμπαθησουμε,αλλα απλα για να την καταλαβουμε,ο καθενας οσο μπορει!Ναι εκανε τα παντα για τα λεφτα,γιατι πιστευε οτι εχοντας αυτα και μονο ειναι υπερακαλυμενη ,δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα,ποσες φορες της δοθηκε η ευκαρια ,πριν τον ατυχημα με την Αννα ,να φυγει να παρει τον Χρηστο της και να την κανει.Δεν το εκανε ομως,αυτο μου λεει εμενα οτι η πορεια και η καταληξη ενος τετοιου ανθρωπου ειναι προδιαδεγραμμενη και δεν επιδεχεται καμια αλλαγη ή συμβουλη.Πηγαινε κατευθειαν στην καταστροφη της,με καμια σταση ενδιαμεσα!
Αληθεια συμπαθησες καποιες φορες την Αντιγονη;;;Δεν ηταν οπορτουνιστρια η Αντιγονη και ηταν η Νταιζη;;;;Ενα πραγμα που ειχε η Νταιζη και δεν ειχε η Αντιγονη,ηταν η αγαπη της πρωτης για το παιδι της!Μπορει να το αγαπησε με λαθος τροπο για πολλες απο εμας,αλλα το αγαπησε.Δυστυχως δεν μπορω να πω το ιδιο για την Αντιγονη!Για μενα δεν υπηρξε ουτε μιση φορα που να μπορεσα να δικαιολογησω και να καταλαβω την Αντιγονη,αντιθετα με την Νταιζη.Και αυτο επισης οι ιδιοι οι σεναριογραφοι μας το εδωσαν ετσι.

fantina έγραψε:και οταν ερχονται σημερα και μου λενε οτι ολα αυτα που εκανε ,σκεπαζονται κατω απο τον ερωτα της για τον Χρηστο ......λυπαμαι ποσως ,εως καθολου !!!!!
θα μπορουσα να πω τι θα ηθελα να δω ,αλλα δεν θα το κανω γιατι πολυ απλα ,αλλος ειχε και το μαχαιρι και το καρπουζι αλλα για μενα ,δεν δικαιωθηκε ή τιμωρηθηκε κανενας οπως του αξιζε .......

Δεν ειπαν καθολου αυτο.Ετσι οπως μας εδωσαν τον γαμο και την αυτοκτονια τους δεν μας ειπαν καθολου αυτο!Κατ αρχην δεν ειπε απολυτως τιποτα στον Χρηστο,τυχαιο κι αυτο;;Οχι βεβαια,πολυ ωραια το αναλυει και η Δημητρα (dm) στον σχολιασμο της.Τον Χρηστο τον πηρε στο λαιμο της απειρες φορες,με αποκορυφωμα την αποφαση της να μην πουνε για το ατυχημα που ειχε σαν αποτελεσμα την δολοφονια της Αννας!Ηταν υπευθυνη για ολα οσα εγιναν μετα και φυσικα τωρα πηρε και παλι ολομοναχη την αποφαση να αυτοκτονησουν ,χωρις να δωσει στον αλλο την ευκαιρια να πει την γνωμη του.Δηλ στη ουσια μας εδωσαν εναν ερωτα που σταθηκε οχι απλα κατωτερος των περιστασεων ,αλλα υπογειος,αν θα υπηρχε αυτη η εκφραση.Με αυτον τον γαμο ,το εγραψα στον σχολιασμο μου και την συμμετοχη ολων,απλα ανεβηκε στην εκτιμηση μας η παρεα !!!
Παντως θα ηθελα να γραψεις πως εσυ θα τιμωρουσες τον Ρουσο ,την Μελιτα,την Νταιζη και την Αντιγονη!!

fantina έγραψε:ο καιρο απαλυνει και καποια στιγμη ,ειναι ευκολο να συνχωρησεις για να πας παρακατω .....
αν καποιος προσπαθουσε να με σκοτωσει ............συγχωρηση δεν θα επερνε απο μενα ,που να σερνοτανε στα γονατα !
δεν ξερω αν υπαρχει διαβαθμηση στην συγνωμη συμφωνα με το εγκλημα αλλα καρδια αγγιναρα δεν εχω .....
ναι ο καιρος απαλυνει τον πονο ή την προδοσια ,αλλα παντα μενουν μικρα καταλοιπα να θυμασε και να σε πικραινουν ,εστω και λιγο ,εστω και φευγαλεα ,

Naι ο καιρος απαλυνει τα παντα και αυτος που μπορει να συγχωρησει ,ακομα και το πιο βαρυ κακο που του εχουν κανει,ειναι τυχερος ,εχει καθαρη ψυχη και καρδια και μπορει να συνεχισει να παει παρακατω!Πολυ ομορφα το ειπε ο kalex σε ενα κειμενο παραπανω.
Νομιζω οτι δεν υπαρχει ωραιοτερο μηνυμα απ αυτο!Φυσικα και η Ευα ακομα κατι μπορει να κρατουσε μεσα της,αλλα ειχε το σθενος να παραμερισει τα οποια μικρα αισθηματα και αυτο δεν την κανει καθολου χαζη,ισα ισα την κανει εναν γενναιοδωρο και μεγαλοψυχο ανθρωπο.Την ιδια γενναιοδωρια εδειξε καποτε και στην ιδια η Δαφνη.Γι αυτο και τους κοιταζε η Νταιζη και δεν πιστευε στα ματια της.Και ναι αυτο ειναι πολυ σπανιο και δεν μπορουμε ολοι να το κανουμε,εγω ας πουμε νομιζω δεν θα μπορουσα,αλλα οταν βλεπω καποιον να το κανει ,δεν μπορω παρα να το θαυμασω!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 5:53 pm

Η αλήθεια είναι οτι ψιλοβαριόμουν να σχολιάσω το επεισοδιάκι όμως πάμε για φινάλε και σχολιάζω απ την πρώτη μέρα που δημιουργήθηκε το φόρουμ ανελλιπώς οπότε κομάτια να γίνει

Το επεισόδιο ήταν επι της ουσίας φινάλε της τρίτης σεζόν. Ήταν αναμενόμενο να είναι αφιερωμένο στη Νταίζη. Άλλωστε όταν ο πρωταγωνιστής της σειράς έφυγε χάθηκε η σεναριακή συνοχή και τα μυστικά έγιναν σπονδή στο βωμό της τραγουδιάρας.

Τώρα που το σκέπτομαι δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα αν όλο αυτό δεν αλλοίωνε τη δομή των χαρακτήρων που παρακολούθησα δύο χρόνια και αν γινόταν με τρόπο που να μην προσβάλει τη λογική μου. Δεν θα με ενοχλούσε αν η ιστορία της ήταν παράλληλη με τις ιστορίες των ηρώων που αγάπησα. Αυτό που παρακολούθησα όμως ήταν η ιστορία της Νταίζης και τίποτε άλλο. Ακόμη κι ο Αραβαντινός μοιάζει να ήρθε στη σειρά όχι για να πει πράγματα που δεν γνωρίζαμε αλλά για να δοθούν νόμιμα τα διαμάντια στη Νταίζη και να δικαιολογηθεί για τους εκβιασμούς και τα εγκλήματα που έκανε για δαύτα.

Εδώ όμως βρέθηκα να ακούω το Λουκά του οποίου τη ζωή μπαχάλιασε η Νταίζη να λέει οτι η παρέα της χρωστάει κι αν αυτό δεν είναι χλευασμός του κοινού που παρακολούθησε τη σειρά ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι

Μισό να κάνω ταμείο

Η Εύα χρωστούσε στη Νταίζη για τις τρείς δολοφονικές απόπειρες

Ο Λευτέρης χρωστούσε στη Νταίζη για δυο τρείς εκβιασμούς και το θάνατο της Άννας ότι κι αν ήταν αυτή

Ο Λουκάς χρωστούσε στη Νταίζη που του έκρυψε το παιδί του μπόλικους εκβιασμούς και το γεγονός οτι τον άφησε άστεγο κλέβοντας το πατρικό του.

Η Νόρα χρωστούσε στη Νταίζη για τη μεγαλοψυχία που έδειξε όταν εκείνη ήταν στα πατώματα και έβλεπε να χάνει το Λουκά Να μην ανταποδώσει;

Η Δάφνη χρωστούσε στη Νταίζη τα νούμερα που της έκανε με την Εδέμ Την ξεσπίτωσε άρον άρον και ίσως ήταν η αρχή της θλιβερής κατάστασης του Ηλία

Ο Νικόλας παρόλο που εισέπραξε κάποιους συναισθηματικούς εκβιασμούς και έτρεξε να στεγάσει την οικογένειά του είναι ο μόνος που είχε κάποιο όφελος απ τη Νταίζη (για την κληρονομιά μιλάω) αλλά αυτό έγινε επειδή απλά η Νταίζη δεν είχε άλλο τρόπο και δεν είχε το χρόνο να κυνηγήσει να την πάρει όλη η ίδια

Ο Στέφανος χρωστάει στη Νταίζη την αφραγκία του και το γεγονός οτι προσπάθησε να τον αφήσει άκληρο

Η Εριέττα χρωστάει στη Νταίζη μια φυλάκιση και μπόλικους εκβιασμούς

Είναι καλά μέχρι εδώ; Αν ζοριστώ θα θυμηθώ κι άλλα. Θα θυμηθώ τον τρόπο που τους υποτιμούσε και τους χλεύαζε θεωρώντας τον εαυτό της πιο έξυπνο απ όλους.

Η μόνη που είχε λόγους να χρωστάει στην Νταίζη ήταν η Στέλλα. Όμως αμνήμων δεν είμαι και θυμάμαι οτι αρχικά απλά ήθελε να προσφέρει κι εκείνη χρήματα για τα λύτρα. Μπήκε μπροστά κι έστησε την μηχανή για να ξεφορτωθεί το Μπέλλο κι όχι για να σώσει τη Στέλλα. Ήξερε βλέπετε οτι αν τη γλύτωνε κάποια στιγμή θα την κυνηγούσε. Της χρωστάει ναι γιατί την έσωσε κι αυτό δεν αλλάζει αλλά τα κίνητρα της πράξης της δεν έχουν καμιά σημασία;

Δια στόματος Λουκά ακούσαμε οτι έρωτας της Νταίζης ήταν μεγαλύτερος απ τον δικό τους. Τώρα βέβαια είναι απορίας άξιον πως αυτός ο έρωτας χαρακτηρίστηκε μεγάλος. Μάλλον για να δοθεί άφεση στη Νταίζη.

Κι όμως στα μυστικά υπήρξαν μεγάλοι έρωτες και κάθε μια απ τις κοπέλες τον έρωτά της τον απέδειξε με πράξεις.

Μεγάλος και ακραίος έρωτας ήταν αυτός της Εύας για το Μάνο. Του πρόσφερε δεκαπέντε χρόνια απ τη ζωή της κι έδωσε την ίδια της τη ζωή για χάρη του. Κυρίως όμως φρόντιζε να τον αφήνει να πετάει και δεν τον έδενε με τις ανάγκες της επειδή ήξερε οτι αυτό ήταν το όνειρό του.

Μεγάλος και πιστός ήταν ο έρωτας της Δάφνης για το Νικόλα. Τον συγχώρεσε για την εγκατάλλειψη την ώρα του γάμου και του συγχώρεσε οτι τόσα χρόνια την χρησιμοποιούσε σαν δεκανίκι για να ξεπεράσει το πάθος του για την Εύα. Κι όμως του έβγαλε η ίδια εισιτήριο για την Αμερική για να τον βοηθήσει να πραγματοποιήσει το όνειρό του

Μεγάλος και τρυφερός ήταν ο έρωτας της Νόρας για το Λουκά. Έφτασε να δεχτεί την πρόταση γάμου του Μπέλλου που μέχρι τότε δεν τον είχε αφήσει να της πιάσει ούτε το χέρι για να νοιώθει ο Λουκάς οτι δεν έχει αφήσει εκκρεμότητες και να κάνει τη θυσία να παντρευτεί τη Νταίζη για το παιδί του.

Μεγάλος και αφοπλιστικός έστω και αν τον είδαμε ελάχιστα ήταν κι ο έρωτας της Εριέττας για το Στέφανο Δεν ξεχνάω οτι η οικογένειά του ξεκλήρισε τη δική της και τη φυσική και τη θετή. Κι όμως έμεινε εκεί γι αυτόν κι ας της έλεγε οτι αγαπάει κάποια άλλη

Και μετά απ αυτό ο μεγάλος έρωτας ήταν της Νταίζης; Για ποιό έρωτα μιλάμε; Είχε χίλιες ευκαιρίες να τον ζήσει και τις πέταξε για να σκοτώσει να εκβιάσει και να κλέψει. Γιατί να λυπηθώ που δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει το σχέδιο; Σε τι κοινό έχουν την εντύπωση οτι απευθύνονται σε αμνήμονες ή ανεγκέφαλους;

Κι όμως το κοινό έχει και μνήμη και κρίση. Το απέδειξε άλλωστε με αριθμούς. Άν έμαθα ένα πράγμα στο σχολειό είναι οτι οι αριθμοί δεν λένε ψέματα. Αυτά τα πρόσθετα 45 επεισόδια αφιερωμένα σχεδόν αποκλειστικά στη Νταίζη έκαναν την χαμηλότερη τηλεθέαση της σειράς. Αν δεν κάνω λάθος στον αδέσμευτο τύπο είχαν μια στατιστική για τη σειρά και ανέφεραν οτι φέτος τα νούμερα τηλεθέασης είχαν μέσο όρο το 40,9. Το ξενερωμένο κοινό των μυστικών επέστρεψε για ένα και μοναδικό επεισόδιο να δει το γάμο της δικής του πρωταγωνίστριας και έδωσε στη σειρά ένα πενηντάρι έτσι για να υπενθυμίσει τι άρεσε στο κοινό την ώρα που ο θάνατος του Χρήστου και το κάψιμο του μπαρ που ήταν η κορύφωση του ερωτικού δράματος έφτασε μετα βίας το 37,8 και το χθεσινό έκανε 39,9.Κι όμως το χθεσινό ήταν φροντισμένο και καλογυρισμένο αντίθετα με το γάμο της Εύας που στο τραπέζι του γάμου οι ηθοποιοί πήγαν με αθλητικά.

Ιδιαίτερη μνεία και δέκα πόντοι για το Λευτέρη που ξύπνησε ορεξάτος και καθυστέρησε την ξανθιά με αποτέλεσμα να μην παραστεί στη σεμνή τελετή του ντυσίματος της νύφης γιατί το στομάχι μου ειλικρινά δεν θα άντεχε το θέαμα. Έφτασε που είδα την ίδια εκκλησία που ήταν στολισμένη με τον ίδιο ακριβώς διάκοσμο όπως τότε που η Εύα θα παντρευόταν το Μάνο. Τελικά ο Λευτέρης μαζί με το Λουκά είναι οι μόνοι άντρες σ αυτή τη σειρά που τα έδωσαν όλα γιατί οι υπόλοιποι άστα να πάνε. Κρίμα που δεν υπήρξε χρόνος να τον δούμε να παίρνει πίσω απ την Εύα όσα προσφέρει.

Ψάχνω να βρω κάτι θετικό να σχολιάσω και δεν βρίσκω παρόλο που προσπαθώ.

Τι να θυμηθώ τα λόγια του Στέφανου στο Χρήστο; Ψάχνω να βρω κάτι παρηγορητικό για τη roria και δυσκολεύομαι. Το μόνο που σκέπτομαι είναι οτι ίσως μπερδεύτηκαν οι σελίδες του σεναρίου. Μπορώ βεβαίως να της δώσω μια αγκαλίτσα παρηγοριάς κι ας μην είναι τόσο μητρική και θερμή σαν αυτή που έδωσε η Στελλίτσα στην Νταίζη.

Τι να θυμηθώ τον όρο που έθεσε ο Λουκάς για να δεχτεί το γραφείο του Ρούσσου; Περίμενα κι εγώ κάποιο όρο ώστε να εξασφαλιστεί η πλήρης δικαιοδοσία στη λειτουργία του γραφείου και άκουσα για το ντεκόρ.

Τι να θυμηθώ οτι η Νταίζη είχε μοναδικό όνειρο να έχει μια οικογένεια; Ας τους πει κάποιος οτι η Νταίζη είχε οικογένεια με τον Οδυσσέα και την πέταξε γιατί όπως μόνη της είπε κάποτε στο Ρούσσο ήθελε να κυνηγήσει το όνειρό της και να γίνει πρώτο όνομα στην πίστα.

Τι να θυμηθώ τη Νταίζη να μιλάει στην Αντιγόνη; Μια στο εκατομμύριο να καταλάβαινε η γυναίκα τι άκουγε ήθελε να σιγουρευτεί οτι θα την στείλει, πριν πάρει το δρόμο τον αγύριστο μαζί με το Χρήστο. Το έχω πει και το ξαναλέω. Όπως εξελίχτηκε η ιστορία θεωρώ την Αντιγόνη αδικημένη. Ίσως φταίει το γεγονός οτι η κυρία Παπαδημητρίου μπόρεσε να με πείσει πως την ξεπούλησαν πριν γίνει η σκύλα που γνωρίσαμε κι έχει πίσω της βαθειές πληγές. Κι ας μου πέταξαν στα πίσω πίσω οτι εκείνη ήταν ο αρχηγός της σπείρας για να δικαιολογήσουν το γεγονός οτι κανένας άλλος δεν τιμωρήθηκε.

Ο μεγάλος έρωτας τελείωσε και στο φινάλε θα έχουμε ολίγον απο θρήνο κι όσους απόμειναν να τους ξεπετάξουμε

Περιμένω με ανυπομονησία το τέλος του Ηλία γιατι είμαι βέβαιη οτι ο κύριος Αρζόγλου θα δώσει μια σκηνή αξιομνημόνευτη και μάλιστα χωρίς αίματα και γραν γκινιόλ και χωρίς χέρια με ματωμένες βέρες. Όλα τα άλλα μοιάζουν να γυρίστηκαν για να μας πουν οτι η σειρά εξακολουθεί να είναι τα μυστικά της Εδέμ.

Είδα στο πριβιού οτι ο Αραβαντινός παραμύθιασε τα παιδιά του οτι δεν έχει τα διαμάντια αλλά σε κάποιον τα έδωσε. Πείτε μου μόνο οτι δεν τα δίνει στο Στέφανο που θέλει να την κάνει και δεν θα χρειαστεί να στείλουμε την άμεση δράση στο σπίτι της roria να την προλάβει πριν φαρμακωθεί.

Υγ1. Σκεφτείτε να μην βαριόμουν τι κατεβατό θα αράδιαζα

Υγ2. Αγαπητή fantina παίξαμε καταπληκτικό ποδόσφαιρο και η ομάδα μας έκανε ένα ωραίο ταξίδι. Μας περιμένει ένα ακόμη την άνοιξη να τους χαρούμε και να χαρούμε.

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 3 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 6:36 pm

Με αφορμή το σχετικό σχόλιο της ΣΨ, το βρίσκω ενδιαφέρον να γράψουμε πώς θα ήθελε, καθένας από μάς, να υπάρξει η τιμωρία για Ρούσσο, Μελίτα, Νταίζη και Αντιγόνη.

Ρούσσος: Απαράδεκτη η απαλλαγή του απ'το σενάριο, όχι μόνο για το φόνο του εκβιαστή, αλλά για όλα όσα έκανε στη ζωή του, απ'την αρχή ..... Βρισκόταν πάντα σ'ένα συνεχές αλισβερίσι με το σατανά, για να πετύχει την ισχύ που του έδινε το χρήμα και το όνομα, και πάτησε κυριολεκτικά επί πτωμάτων για να το πετύχει. Η εξιλέωσή του θα ερχόταν μόνο αν, όταν ο Λουκάς του έδωσε τα στοιχεία που τον αθωώνουν για την κλοπή των πινάκων, αρνιόταν να τα χρησιμοποιήσει, προτιμώντας να δικαστεί για ό,τι δεν έκανε, και να καταδικαστεί, ξέροντας μέσα του οτι πληρώνει για όσα έκανε.... Κι όταν έβγαινε απ'τη φυλακή, θα μπορούσε να πάει το ταξίδι που ονειρεύτηκε, παρέα με την Αμαλία, έχοντας πληρώσει για το χρέος του....

Νταίζη: Ηταν η γυναίκα αράχνη, η γυναίκα τέρας.... Χρησιμοποιήθηκε από κάποιους, αλλά κι εκείνη με τη σειρά της χρησιμοποίησε τους πάντες για να ικανοποιήσει το μίσος, τη ζήλεια και την απληστία της.... Ισως αγάπησε το παιδί της, αλλά ήταν ανίκανη να ζήσει τη ζωή της μαζί του. Ισως αγάπησε το Χρήστο, αλλά τον έβλεπε σαν το τελευταίο αξεσσουάρ στη συλλογή της από σπίτια, διαμάντια και χρήματα, έναν αφωσιωμένο σκλάβο να την θαυμάζει, να την λιβανίζει και να την προσκυνάει.... Επειδή κανέναν άλλον δεν υπολόγιζε, η τιμωρία της θα έπρεπε να έρθει απ'τον ίδιο το Χρήστο.... Να της δηλώσει καθαρά και ξάστερα οτι θέλει να πληρώσει για ό,τι έκανε, κι αν τον αγαπάει, όπως λέει, πολύ απλά, ας τον περιμένει να βγεί απ'τη φυλακή, αλλιως ας τον αφήσει ήσυχο.... Μετα απ'αυτό, της έδινα ευχαρίστως την άδεια ν'αυτοκτονήσει, μ'όποιον τρόπο θέλει, κι όσο σπαραξικάρδια κι αν μας το σερβίριζαν, δεν θα είχα καμμία αντίρρηση....

Για τη Μελίτα και την Αντιγόνη, νομίζω οτι δόθηκαν τιμωρίες που τους άξιζαν, η μεν Μελίτα να κλειστεί για χρόνια στο ψυχιατρείο, ενώ η Αντιγόνη θα ζεί στη σιωπή της ώσπου να τη λυτρώσει ο θάνατος..... Εχω ένσταση για τη μοίρα της Αντιγόνης. Θα μπορούσε το εγκεφαλικό να την στείλει μιά κι έξω, θα ήταν πάντα τιμωρία, αλλά οχι τόσο φοβερή, όσο αυτή που της επέβαλλαν, να καταλαβαίνει τα πάντα (όπως φάνηκε απ'το δάκρυ της μετά τα λόγια της Νταίζης), αλλά να μην μπορεί ν'αντιδράσει....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από fantina Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 7:00 pm

και ερχομαστε στο δια ταυτα αγαπητη ΣΨ 1

Η Νταιζη αγαπησε το παιδι της ...........που ?ποτε ?λογια και πισω απο αυτα πραξεις εκβιασμου και λογια υποβιβασμου για ολους .....
πηρε το σπιτι και το εγραψε στον Αρη,και τον πατερα του παιδιου της (που θυμοταν οτι ηταν πατερας του παιδιου της ,μονο οταν ηθελε κατι )τον πεταξε στο δρομο .....
τον αφησε στον Οδυσσεα γιατι η ιδια θεωρουσε οτι δεν θα ηταν καλη μανα .....μα δεν εκανε και καμμια προσπαθεια να γινει καλη μανα .
ηθελε να κυνηγησει το ονειρο της ,το οποιο ονειρο ειχε και σιγουρα δεν ειχε θεση ενα παιδι σε αυτο .
απλα για μενα ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα και δεν ειναι δικαιολογια ο Αρης για ολες της πραξεις της ........
τωρα στο αν συμπαθησα μερικες φορες την Αντιγονη ,ναι την συμπαθησα .......
δεν ξερω αν ηταν ο ιθυνων νους ολου αυτου του μπαχαλου με τους πινακες και τα διαμαντια αλλα οταν προσπαθουσε να παρηγορησει την Νταιζη μετα τον υποτιθεμενο θανατο του Χρηστου και εκεινη την εδιωχνε ,ναι τοτε την συμπαθησα .
οταν η Νταιζη της ελεγε να παρει την ευθυνη του φονου της Αννας ,χωρις να λογαριαζει την υγεια της και το βεβαρημενο παρελθον της και η Αντιγονη για μια ακομη φορα ηταν στην γωνια γιατι δεν εκανε το χατηρι της Νταιζης ,ναι την συμπαθησα .
για μενα η Αντιγονη ,ισως και ο Αραβαντινος ειναι τραγικα προσωπα ,κλεισμενα μεσα στην εκδικηση ,μεσα σε ενα κυνηγι μαγισσων χωρις ορια και μερικες φορες χωρις λογο .....
και μην ξεχνας οτι το ονομα μου προερχεται απο τους Αθλιους του Ουγκο και ενα απο τα πλεον τραγικα προσωπα για μενα ,με τραγικο τελος ειναι ο Ιαβερης ,ενας απο τους πλεον κακους στην παγκοσμια λογοτεχνια !

παμε παρακατω .......
ηθελαν μεσα απο τον θανατηφορο ερωτα της Νταιζης και του Χρηστου ,τουλαχιστον ετσι εμενα μου φανηκε ,να δωσουν μια αφεση αμαρτιων στον λερωμενο παρελθον της Νταιζης ,να της δωσουν μια τραγικη οψη και ισως οπως λες και εσυ να εξιψωσουν την παρεα ........
πρωτον ,
εγω την παρεα εβλεπα ,με τα ελατωματα τους ,τις υπερβολες τους ,τις μικρες ανοητες και μη πραξεις τους ,
τα μυστικα της εδεμ αρχισα να τα βλεπω εξαιτιας της παρεας και οχι εξαιτιας της Νταιζης ,
αν αυτο το επεισοδιο εγινε για να μου δειξουν το ηθος και το μεγαλειο αυτων των ατομων ,συγνωμη αλλα μου τα εχουν δειξει με αλλους τροπους και σε αλλες στιγμες ........
δεν εβλεπα την Νταιζη ,δεν με ενοιαζε η Νταιζη ,δεν ειναι τραγικο προσωπο η Νταιζη ,οπως εγραψα ,μια οπορτουνιαστρια ηταν .
και αν το θανατο του Χρηστου τον αποφασισε μονη της ,αν χωρις να του το πει αποφασισε να αυτοκτονησουν ακομη και εδω ηταν εγωιστρια ,γιατι δεν μπορεις να αποφασιζεις εσυ για την ζωη ενος αλλου ανθρωπου .....
τωρα σε οτι αφορα τις τιμωριες και το πως θα ηθελα εγω να τιμωρηθει ο καθενας .......
χωρις να ειμαι δικηγορος και να ξερω τα νομικα και τα παραδικαστικα ...
η Αντιγονη χανει επαφη με τα παιδια της και δη με τον Στεφανο και μενει μονη ,παρεα με ολα οσα εχει κανει .....ισως ειναι η μοναδικη δικαιη τιμωρια για αυτην η σιωπη ....
ο Ρουσσος κανει φυλακη για τον φονο που διεπραξε για χαρη της κορης του και παυει να ειναι διαπρεπης δικηγορος .......γιατι μην ξεχναμε οτι εκρεμει και μια κατηγορια για κλοπη πινακων ....αλλα που χρονος ,ειχαμε να ασχοληθουμε με αλλα .........
η Μελιτα ,δεν εχει την κατανοηση της παρεας και καθεται στο διπλανο κελι ,διπλα στο μπαμπα της ,με την Αμαλια να τους πηγαινει ταπερακια με σπιτικες πατατουλες και τσιγαρα ..........και οχι μονο αυτο αλλα να μαθαινει και το γαμο της Ερης με τον Στεφανο !!!
οσο δεν για την Νταιζη ,μονη στο σπιτι να πλεκει την φανελα του φυλακισμενου και να αναπολει το κορμι του ,
την ηθελα μονη της εντελως ,χωρις στηριγμα ,χωρις ελπιδα ,να καταλαβει οτι το χρημα δεν προσφερει τα παντα .........και οτι η πλεονεξια βλαπτει .
να νιωσει τον πονο ,που εχει προσφερει απλοχερα ολο αυτο το διαστημα !

οσο δε για το τελευταιο ,
οπως εγραψα ζηλευω τους ανθρωπους που εχουν το προτερημα της μεγαλοψυχιας.....
αλλα εδω ,μιλαμε για ομαδικη παρακρουση ,ημαρτον !!!!!
θα ηταν πιο ειλικρινες και ισως πιο πιστευτο αν ειχαμε και καμμια αντιδραση ,αν ελεγε και κανενας .....
οτι ρε παιδια να βοηθησουμε την ερμη νεα να παντρευτει αλλα ας πει και καμμια συγνωμη !
και οχι να λεμε οτι δεν υπαρχει αλλος ερωτας σαν και αυτον ....
λες και τοσα χρονια βλεπαμε μπουρμπουτσαλα και επιφανιακες σχεσεις ....

μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου ,και συμφωνω μερικως οτι δεν προσπαθησαν να αγιοποιησουν την Νταιζη και να μας την κανουν αρεστη ,αλλα στα τελευταια επεισοδια ηταν τοσο εμφανες οτι προσπαθουσαν να της δωσουν μια τραγικη χροια ,μια εικονα οτι φτανω σε αδιεξοδο και ενεργω υπο πιεση .
προσπαθησαν τοσο πολυ να μου δειξουν οτι ναι ειναι ενας σκαρτος χαρακτηρας αλλα ειναι και αυτη ανθρωπος με τρωτα σημεια και επειδη τωρα ειναι τρωτη θελει την βοηθεια τους .........πολυ προσπαθεια ομως ,πολυ τραβηγμα απο τα μαλλια ,
και καπου ολα αυτο ξεφυγε και εκει αρχισαν οι υπερβολες και τα ακυρα .....

πρωτη φορα γραφω τετοιο σεντονι μαζι με το παπλωμα !!!!!!!!!!!!!!συγνωμη ((

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 7:17 pm

Υπάρχουν ιστορίες που μιλούν για δικαιοσύνη ιδανικά και μεγάλους έρωτες και ιστορίες που μιλούν για το άδικο το νόμο της ζούγκλας και ξεπουλήματα
Για μένα εφ όσον δοθούν με το σωστό τρόπο έχουν όλες να πουν κάτι
Εκείνο που με χαλάει αφάνταστα είναι να μου πλασάρουν μια ξεπουλημένη για το χρήμα γυναίκα και να την εμφανίζουν θύμα και τραγική ηρωίδα
Να μου μιλούν για δικαιοσύνη και να μου δείχνουν κατάφορη αδικία
Σ αυτό κλώτσησα

fantina σεντόνι αλλά τι σεντόνι Klap

και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από nadiap Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 7:27 pm

[quote="ΣΨ1"]
fantina έγραψε:

fantina έγραψε:ο καιρο απαλυνει και καποια στιγμη ,ειναι ευκολο να συνχωρησεις για να πας παρακατω .....

Naι ο καιρος απαλυνει τα παντα και αυτος που μπορει να συγχωρησει ,ακομα και το πιο βαρυ κακο που του εχουν κανει,ειναι τυχερος ,εχει καθαρη ψυχη και καρδια και μπορει να συνεχισει να παει παρακατω!Πολυ ομορφα το ειπε ο kalex σε ενα κειμενο παραπανω.
Νομιζω οτι δεν υπαρχει ωραιοτερο μηνυμα απ αυτο!Φυσικα και η Ευα ακομα κατι μπορει να κρατουσε μεσα της,αλλα ειχε το σθενος να παραμερισει τα οποια μικρα αισθηματα και αυτο δεν την κανει καθολου χαζη,ισα ισα την κανει εναν γενναιοδωρο και μεγαλοψυχο ανθρωπο.Την ιδια γενναιοδωρια εδειξε καποτε και στην ιδια η Δαφνη.Γι αυτο και τους κοιταζε η Νταιζη και δεν πιστευε στα ματια της.Και ναι αυτο ειναι πολυ σπανιο και δεν μπορουμε ολοι να το κανουμε,εγω ας πουμε νομιζω δεν θα μπορουσα,αλλα οταν βλεπω καποιον να το κανει ,δεν μπορω παρα να το θαυμασω!

Σίγουρα το να συγχωρείς κάποιον δείχνει μεγαλείο ψυχής αλλά θα ήθελα να δω την Νταίζη να ζητάει ένα ρημαδοσυγνώμη τουλάχιστον από την Εύα και τον Στέφανο για όσα έκανε.
nadiap
nadiap
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 7:33 pm

Clarabelle έγραψε:

Η αλήθεια είναι οτι ψιλοβαριόμουν να σχολιάσω το επεισοδιάκι όμως πάμε για φινάλε και σχολιάζω απ την πρώτη μέρα που δημιουργήθηκε το φόρουμ ανελλιπώς οπότε κομάτια να γίνει

Το επεισόδιο ήταν επι της ουσίας φινάλε της τρίτης σεζόν. Ήταν αναμενόμενο να είναι αφιερωμένο στη Νταίζη. Άλλωστε όταν ο πρωταγωνιστής της σειράς έφυγε χάθηκε η σεναριακή συνοχή και τα μυστικά έγιναν σπονδή στο βωμό της τραγουδιάρας.

Τώρα που το σκέπτομαι δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα αν όλο αυτό δεν αλλοίωνε τη δομή των χαρακτήρων που παρακολούθησα δύο χρόνια και αν γινόταν με τρόπο που να μην προσβάλει τη λογική μου. Δεν θα με ενοχλούσε αν η ιστορία της ήταν παράλληλη με τις ιστορίες των ηρώων που αγάπησα. Αυτό που παρακολούθησα όμως ήταν η ιστορία της Νταίζης και τίποτε άλλο. Ακόμη κι ο Αραβαντινός μοιάζει να ήρθε στη σειρά όχι για να πει πράγματα που δεν γνωρίζαμε αλλά για να δοθούν νόμιμα τα διαμάντια στη Νταίζη και να δικαιολογηθεί για τους εκβιασμούς και τα εγκλήματα που έκανε για δαύτα.

Εδώ όμως βρέθηκα να ακούω το Λουκά του οποίου τη ζωή μπαχάλιασε η Νταίζη να λέει οτι η παρέα της χρωστάει κι αν αυτό δεν είναι χλευασμός του κοινού που παρακολούθησε τη σειρά ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι

Μισό να κάνω ταμείο

Η Εύα χρωστούσε στη Νταίζη για τις τρείς δολοφονικές απόπειρες

Ο Λευτέρης χρωστούσε στη Νταίζη για δυο τρείς εκβιασμούς και το θάνατο της Άννας ότι κι αν ήταν αυτή

Ο Λουκάς χρωστούσε στη Νταίζη που του έκρυψε το παιδί του μπόλικους εκβιασμούς και το γεγονός οτι τον άφησε άστεγο κλέβοντας το πατρικό του.

Η Νόρα χρωστούσε στη Νταίζη για τη μεγαλοψυχία που έδειξε όταν εκείνη ήταν στα πατώματα και έβλεπε να χάνει το Λουκά Να μην ανταποδώσει;

Η Δάφνη χρωστούσε στη Νταίζη τα νούμερα που της έκανε με την Εδέμ Την ξεσπίτωσε άρον άρον και ίσως ήταν η αρχή της θλιβερής κατάστασης του Ηλία

Ο Νικόλας παρόλο που εισέπραξε κάποιους συναισθηματικούς εκβιασμούς και έτρεξε να στεγάσει την οικογένειά του είναι ο μόνος που είχε κάποιο όφελος απ τη Νταίζη (για την κληρονομιά μιλάω) αλλά αυτό έγινε επειδή απλά η Νταίζη δεν είχε άλλο τρόπο και δεν είχε το χρόνο να κυνηγήσει να την πάρει όλη η ίδια

Ο Στέφανος χρωστάει στη Νταίζη την αφραγκία του και το γεγονός οτι προσπάθησε να τον αφήσει άκληρο

Η Εριέττα χρωστάει στη Νταίζη μια φυλάκιση και μπόλικους εκβιασμούς

Είναι καλά μέχρι εδώ; Αν ζοριστώ θα θυμηθώ κι άλλα. Θα θυμηθώ τον τρόπο που τους υποτιμούσε και τους χλεύαζε θεωρώντας τον εαυτό της πιο έξυπνο απ όλους.

Η μόνη που είχε λόγους να χρωστάει στην Νταίζη ήταν η Στέλλα. Όμως αμνήμων δεν είμαι και θυμάμαι οτι αρχικά απλά ήθελε να προσφέρει κι εκείνη χρήματα για τα λύτρα. Μπήκε μπροστά κι έστησε την μηχανή για να ξεφορτωθεί το Μπέλλο κι όχι για να σώσει τη Στέλλα. Ήξερε βλέπετε οτι αν τη γλύτωνε κάποια στιγμή θα την κυνηγούσε. Της χρωστάει ναι γιατί την έσωσε κι αυτό δεν αλλάζει αλλά τα κίνητρα της πράξης της δεν έχουν καμιά σημασία;

Δια στόματος Λουκά ακούσαμε οτι έρωτας της Νταίζης ήταν μεγαλύτερος απ τον δικό τους. Τώρα βέβαια είναι απορίας άξιον πως αυτός ο έρωτας χαρακτηρίστηκε μεγάλος. Μάλλον για να δοθεί άφεση στη Νταίζη.

Κι όμως στα μυστικά υπήρξαν μεγάλοι έρωτες και κάθε μια απ τις κοπέλες τον έρωτά της τον απέδειξε με πράξεις.

Μεγάλος και ακραίος έρωτας ήταν αυτός της Εύας για το Μάνο. Του πρόσφερε δεκαπέντε χρόνια απ τη ζωή της κι έδωσε την ίδια της τη ζωή για χάρη του. Κυρίως όμως φρόντιζε να τον αφήνει να πετάει και δεν τον έδενε με τις ανάγκες της επειδή ήξερε οτι αυτό ήταν το όνειρό του.

Μεγάλος και πιστός ήταν ο έρωτας της Δάφνης για το Νικόλα. Τον συγχώρεσε για την εγκατάλλειψη την ώρα του γάμου και του συγχώρεσε οτι τόσα χρόνια την χρησιμοποιούσε σαν δεκανίκι για να ξεπεράσει το πάθος του για την Εύα. Κι όμως του έβγαλε η ίδια εισιτήριο για την Αμερική για να τον βοηθήσει να πραγματοποιήσει το όνειρό του

Μεγάλος και τρυφερός ήταν ο έρωτας της Νόρας για το Λουκά. Έφτασε να δεχτεί την πρόταση γάμου του Μπέλλου που μέχρι τότε δεν τον είχε αφήσει να της πιάσει ούτε το χέρι για να νοιώθει ο Λουκάς οτι δεν έχει αφήσει εκκρεμότητες και να κάνει τη θυσία να παντρευτεί τη Νταίζη για το παιδί του.

Μεγάλος και αφοπλιστικός έστω και αν τον είδαμε ελάχιστα ήταν κι ο έρωτας της Εριέττας για το Στέφανο Δεν ξεχνάω οτι η οικογένειά του ξεκλήρισε τη δική της και τη φυσική και τη θετή. Κι όμως έμεινε εκεί γι αυτόν κι ας της έλεγε οτι αγαπάει κάποια άλλη

Και μετά απ αυτό ο μεγάλος έρωτας ήταν της Νταίζης; Για ποιό έρωτα μιλάμε; Είχε χίλιες ευκαιρίες να τον ζήσει και τις πέταξε για να σκοτώσει να εκβιάσει και να κλέψει. Γιατί να λυπηθώ που δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει το σχέδιο; Σε τι κοινό έχουν την εντύπωση οτι απευθύνονται σε αμνήμονες ή ανεγκέφαλους;

Κι όμως το κοινό έχει και μνήμη και κρίση. Το απέδειξε άλλωστε με αριθμούς. Άν έμαθα ένα πράγμα στο σχολειό είναι οτι οι αριθμοί δεν λένε ψέματα. Αυτά τα πρόσθετα 45 επεισόδια αφιερωμένα σχεδόν αποκλειστικά στη Νταίζη έκαναν την χαμηλότερη τηλεθέαση της σειράς. Αν δεν κάνω λάθος στον αδέσμευτο τύπο είχαν μια στατιστική για τη σειρά και ανέφεραν οτι φέτος τα νούμερα τηλεθέασης είχαν μέσο όρο το 40,9. Το ξενερωμένο κοινό των μυστικών επέστρεψε για ένα και μοναδικό επεισόδιο να δει το γάμο της δικής του πρωταγωνίστριας και έδωσε στη σειρά ένα πενηντάρι έτσι για να υπενθυμίσει τι άρεσε στο κοινό την ώρα που ο θάνατος του Χρήστου και το κάψιμο του μπαρ που ήταν η κορύφωση του ερωτικού δράματος έφτασε μετα βίας το 37,8 και το χθεσινό έκανε 39,9.Κι όμως το χθεσινό ήταν φροντισμένο και καλογυρισμένο αντίθετα με το γάμο της Εύας που στο τραπέζι του γάμου οι ηθοποιοί πήγαν με αθλητικά.

Ιδιαίτερη μνεία και δέκα πόντοι για το Λευτέρη που ξύπνησε ορεξάτος και καθυστέρησε την ξανθιά με αποτέλεσμα να μην παραστεί στη σεμνή τελετή του ντυσίματος της νύφης γιατί το στομάχι μου ειλικρινά δεν θα άντεχε το θέαμα. Έφτασε που είδα την ίδια εκκλησία που ήταν στολισμένη με τον ίδιο ακριβώς διάκοσμο όπως τότε που η Εύα θα παντρευόταν το Μάνο. Τελικά ο Λευτέρης μαζί με το Λουκά είναι οι μόνοι άντρες σ αυτή τη σειρά που τα έδωσαν όλα γιατί οι υπόλοιποι άστα να πάνε. Κρίμα που δεν υπήρξε χρόνος να τον δούμε να παίρνει πίσω απ την Εύα όσα προσφέρει.

Ψάχνω να βρω κάτι θετικό να σχολιάσω και δεν βρίσκω παρόλο που προσπαθώ.

Τι να θυμηθώ τα λόγια του Στέφανου στο Χρήστο; Ψάχνω να βρω κάτι παρηγορητικό για τη roria και δυσκολεύομαι. Το μόνο που σκέπτομαι είναι οτι ίσως μπερδεύτηκαν οι σελίδες του σεναρίου. Μπορώ βεβαίως να της δώσω μια αγκαλίτσα παρηγοριάς κι ας μην είναι τόσο μητρική και θερμή σαν αυτή που έδωσε η Στελλίτσα στην Νταίζη.

Τι να θυμηθώ τον όρο που έθεσε ο Λουκάς για να δεχτεί το γραφείο του Ρούσσου; Περίμενα κι εγώ κάποιο όρο ώστε να εξασφαλιστεί η πλήρης δικαιοδοσία στη λειτουργία του γραφείου και άκουσα για το ντεκόρ.

Τι να θυμηθώ οτι η Νταίζη είχε μοναδικό όνειρο να έχει μια οικογένεια; Ας τους πει κάποιος οτι η Νταίζη είχε οικογένεια με τον Οδυσσέα και την πέταξε γιατί όπως μόνη της είπε κάποτε στο Ρούσσο ήθελε να κυνηγήσει το όνειρό της και να γίνει πρώτο όνομα στην πίστα.

Τι να θυμηθώ τη Νταίζη να μιλάει στην Αντιγόνη; Μια στο εκατομμύριο να καταλάβαινε η γυναίκα τι άκουγε ήθελε να σιγουρευτεί οτι θα την στείλει, πριν πάρει το δρόμο τον αγύριστο μαζί με το Χρήστο. Το έχω πει και το ξαναλέω. Όπως εξελίχτηκε η ιστορία θεωρώ την Αντιγόνη αδικημένη. Ίσως φταίει το γεγονός οτι η κυρία Παπαδημητρίου μπόρεσε να με πείσει πως την ξεπούλησαν πριν γίνει η σκύλα που γνωρίσαμε κι έχει πίσω της βαθειές πληγές. Κι ας μου πέταξαν στα πίσω πίσω οτι εκείνη ήταν ο αρχηγός της σπείρας για να δικαιολογήσουν το γεγονός οτι κανένας άλλος δεν τιμωρήθηκε.

Ο μεγάλος έρωτας τελείωσε και στο φινάλε θα έχουμε ολίγον απο θρήνο κι όσους απόμειναν να τους ξεπετάξουμε

Περιμένω με ανυπομονησία το τέλος του Ηλία γιατι είμαι βέβαιη οτι ο κύριος Αρζόγλου θα δώσει μια σκηνή αξιομνημόνευτη και μάλιστα χωρίς αίματα και γραν γκινιόλ και χωρίς χέρια με ματωμένες βέρες. Όλα τα άλλα μοιάζουν να γυρίστηκαν για να μας πουν οτι η σειρά εξακολουθεί να είναι τα μυστικά της Εδέμ.

Είδα στο πριβιού οτι ο Αραβαντινός παραμύθιασε τα παιδιά του οτι δεν έχει τα διαμάντια αλλά σε κάποιον τα έδωσε. Πείτε μου μόνο οτι δεν τα δίνει στο Στέφανο που θέλει να την κάνει και δεν θα χρειαστεί να στείλουμε την άμεση δράση στο σπίτι της roria να την προλάβει πριν φαρμακωθεί.

Υγ1. Σκεφτείτε να μην βαριόμουν τι κατεβατό θα αράδιαζα

Υγ2. Αγαπητή fantina παίξαμε καταπληκτικό ποδόσφαιρο και η ομάδα μας έκανε ένα ωραίο ταξίδι. Μας περιμένει ένα ακόμη την άνοιξη να τους χαρούμε και να χαρούμε.
Παραθέτω αυτούσιο το σχόλιό σου, αγαπητή μου Clarabelle, για την πυκνότητα και την πληρότητά του, καθως και για το γεγονός ότι χάρη σε αυτό, δεν θα χρειαστεί να γράψω κάτι για τους ερωτες σε αυτή τη σειρά. Τα είπες όλα. Πραγματικά : respect :
Ερμηνευτικά από την τηλεταινία, εκτός από το τέλος του Ηλία που προανέφερες, περιμένω και τη σκηνή του Στέφανου με την Αντιγόνη, εκτός αν μέχρι την προβολή της με έχει αφήσει φυτό η σκηνή του χωρισμού που μάλλον θα προηγηθεί και τα όσα θα ειπωθούν για να τον αιτιολογήσουν.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συγκινητική σου προσπάθεια να με παρηγορήσεις για τα βατράχια που εκστομίζει στα τελευταία κυρίως επεισόδια ο Στέφανος. Προσωπικά για να τα χειριστώ ανάγομαι στο σενάριο. Αρνούμαι να τα δεχτώ ως μέρος της ιστορίας που παρακολουθούσα ως τώρα και προτιμώ να τα εκλάβω ως σεναριακή ιδιοτροπία ή προχειρότητα ή να τα εντάξω στην όλη προσπάθεια αγιοποίησης της Νταίζης (επειδή, και καλά πολυ αγάπησε-εξοργιστικός ο κατεξευτελισμός της έννοιας έρωτας ) σε πείσμα του κοινού που, με τον τρόπο του, δίνει εύγλωττα τις απαντήσεις του.
Για τα διαμάντια (συγκινητική η ειλικρίνεια του Αραβαντινού στην τελευταία του συνάντηση με τα παιδιά του) είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα τα δώσει για κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό (μήπως στη ...Μελίτα που θα ειδικευθεί, όπως διάβασα στις αγαθοεργίες; Faint ). Αν είναι να τα πάρει ο Στέφανος πάντως, σωστά το σκέφτηκες, στείλτε τον Παναγιώτη με το περιπολικό να με σώσει, να του φύγει κι η κατάθλιψη για το τραγικό τέλος των ερωτευμένων πιγκουίνων.
Μόνο πεστε του να μη με παντρέψει, πρόκαμε άλλος.
Υ.Γ. fay 66 ομοίως : respect : για το σχολιασμό, filizza μου, Flkia
fantina oscar για το σεντόνι σου που το απόλαυσα δεόντως και που το ενστερνίζομαι πλήρως και εντελώς. Ειδικά το κομμάτι με τις τιμωρίες, ανυπέρβλητο. Ακριβώς έτσι αντιλαμβάνομαι κι εγώ ( και δεν είμαστε οι μόνες) τη δικαιοσύνη. Αν το συγκρίνει λοιπόν κανείς με τις πραγματικές εξελίξεις της σειράς, βγάζει τα συμπεράσματά του για το αν τελικά ο θεατής θα μείνει με την αίσθηση της κάθαρσης ή της επιλεκτικής δικαιοσύνης που, στην τελική, είναι και η μεγαλύτερη αδικία.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 7:56 pm

roria έγραψε:

Για τα διαμάντια (συγκινητική η ειλικρίνεια του Αραβαντινού στην τελευταία του συνάντηση με τα παιδιά του) είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα τα δώσει για κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό (μήπως στη ...Μελίτα που θα ειδικευθεί, όπως διάβασα στις αγαθοεργίες; Faint ). Αν είναι να τα πάρει ο Στέφανος πάντως, σωστά το σκέφτηκες, στείλτε τον Παναγιώτη με το περιπολικό να με σώσει, να του φύγει κι η κατάθλιψη για το τραγικό τέλος των ερωτευμένων πιγκουίνων.
Μόνο πεστε του να μη με παντρέψει, πρόκαμε άλλος.

Το φανταζόμουν οτι θα συγκινηθείς απ την ειλικρίνεια του μπαμπά Αραβαντινού sisi
Νομίζω οτι μάλλον το Λευτέρη θα δούμε να παίρνει τα διαμάντια. Στα δικά του χέρια τα πρωτοείδαμε και εκεί θα επιστρέψουν για να μοιραστούν όπου υπάρχει ανάγκη εκτός κι αν βρεθούν στα χέρια του Παναγιώτη αλλά τότε άντε να με πεισεις οτι δεν θα γλύψει το όργανο το μέλι lmao
Ίσως γι αυτό έχει τονιστεί πολλές φορές οτι ο Λευτέρης τα διαμάντια δεν τα άγγιξε
Πέρασε όμως απ το πονηρό μου το μυαλό κι η σκέψη του Στέφανου Razz Είναι που ψάχνουμε την αιτία του χωρισμού . Έχει και βεβαρυμμένο παρελθόν δεν είναι κι ερωτευμένος παράφορα να έχει άσυλο για κάθε έγκλημα σαν την Νταίζη. Πολύ θέλει ο άνθρωπος να το πάει στο πονηρό;
Ομολογώ βέβαια οτι τη Μελίτα δεν τη σκέφτηκα. Είναι που μόλις τη βλέπω άλλα έρχονται στο νου μου κι όχι οι αγαθοεργίες. Δεν φταίω πίστεψέ με Angel

Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Δημοσίευση από fay66 Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 8:39 pm

Μπορεί και να τα δούμε και στα χέρια της Μαρίλιας. Είναι τόσα που μπορεί να τα μοιράσει κιόλας.Η Μαρίλια έδωσε ό,τι είχε στον μπαμπά-λαμόγιο , η Αγγέλα ποτέ δεν ζήτησε και δεν είχε βοήθεια από κανέναν .
Εκτός αν τα δώσει στο Κυριάκο!!(πλάκα κάνω)
Αλήθεια θα μάθουμε τίποτα για αυτόν ή θα τον ξεχάσουν σε κανένα κελί.Ποιος ξέρει , μπορεί να τον αφήσουν εκεί μέσα και να πέταξαν το κλειδί στη θάλασσα της Εδέμ.

fay66
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 8:46 pm

fantina έγραψε:και μην ξεχνας οτι το ονομα μου προερχεται απο τους Αθλιους του Ουγκο και ενα απο τα πλεον τραγικα προσωπα για μενα ,με τραγικο τελος ειναι ο Ιαβερης ,ενας απο τους πλεον κακους στην παγκοσμια λογοτεχνια !

παμε παρακατω .......
τωρα σε οτι αφορα τις τιμωριες και το πως θα ηθελα εγω να τιμωρηθει ο καθενας .......
χωρις να ειμαι δικηγορος και να ξερω τα νομικα και τα παραδικαστικα ...
η Αντιγονη χανει επαφη με τα παιδια της και δη με τον Στεφανο και μενει μονη ,παρεα με ολα οσα εχει κανει .....ισως ειναι η μοναδικη δικαιη τιμωρια για αυτην η σιωπη ....
ο Ρουσσος κανει φυλακη για τον φονο που διεπραξε για χαρη της κορης του και παυει να ειναι διαπρεπης δικηγορος .......γιατι μην ξεχναμε οτι εκρεμει και μια κατηγορια για κλοπη πινακων ....αλλα που χρονος ,ειχαμε να ασχοληθουμε με αλλα .........
η Μελιτα ,δεν εχει την κατανοηση της παρεας και καθεται στο διπλανο κελι ,διπλα στο μπαμπα της ,με την Αμαλια να τους πηγαινει ταπερακια με σπιτικες πατατουλες και τσιγαρα ..........και οχι μονο αυτο αλλα να μαθαινει και το γαμο της Ερης με τον Στεφανο !!!
οσο δεν για την Νταιζη ,μονη στο σπιτι να πλεκει την φανελα του φυλακισμενου και να αναπολει το κορμι του ,
την ηθελα μονη της εντελως ,χωρις στηριγμα ,χωρις ελπιδα ,να καταλαβει οτι το χρημα δεν προσφερει τα παντα .........και οτι η πλεονεξια βλαπτει .
να νιωσει τον πονο ,που εχει προσφερει απλοχερα ολο αυτο το διαστημα !

Αγαπητή fantina, μήπως πρέπει να παραδειγματισμούμε απ'τον Ιαβέρη, και να νερώσουμε λίγο το κρασί μας, σχετικά με τις τιμωρίες? Ποιό ήταν το έγκλημα του Ιαβέρη? Οτι εφάρμοζε αυστηρά το νόμο, με παρωπίδες, χωρις την παραμικρή ανθρωπιά.... Αν εμείς κάνουμε το ίδιο, δεν γινόμαστε λίγο σαν αυτόν?
Κι εγώ ζήτησα να τιμωρηθούν οι ένοχοι, αλλά μέσα σε πλαίσια ανθρωπισμού. Η Αντιγόνη δεν ήταν ανάγκη να περάσει χρόνια μαρτυρικά, ώσπου να πεθάνει, ας έφευγε απ'τη ζωή, χωρις να υποφέρει άλλο, έτσι κι αλλιώς όλοι την είχαν ήδη ξεγράψει απ'τις ζωές τους, ποιός ο λόγος για τόση σκληρότητα, στο όνομα της κάθαρσης?
Δεν μπορούμε να απαιτήσουμε απ'το Ρούσσο να ομολογήσει το φόνο του εκβιαστή, αφού έτσι θα αποκάλυπτε και την απόπειρα φόνου που έκανε η κόρη του. Να μπλέξει ο ίδιος την κόρη του σαν δολοφόνο, αυτό είναι πάρα πολύ να το ζητήσεις από έναν πατέρα... Ομως όπως έγραψα, θα μπορούσε να δεχτεί την τιμωρία του για την παγίδα που τού έστησε ο Αραβαντινός, που ενήργησε εδώ σαν το μακρύ χέρι του Νόμου, έστω και για λάθος αιτία, και μάλιστα έτσι η ζυγαριά θα έγερνε ευνοϊκά γι'αυτόν, αφού άλλη είναι η τιμωρία για κλοπή πινάκων κι άλλη για φόνο/φόνους.....
Για τη Μελίτα πάλι, για μένα τουλάχιστον είναι εξ ίσου αυστηρή τιμωρία να κλειστεί σε ψυχιατρείο, όσο και να κλειστεί στη φυλακή. Και στις δύο περιπτώσεις στερείσαι την ελευθερία σου, και πολλές φορές οι συνθήκες των ψυχιατρείων είναι πολύ πιό σκληρές απ'ότι στις φυλακές. Η περίπτωση της ηθοποιού Frances Farmer, που την είχαν κλείσει οι γονείς της στο ψυχιατρείο, όπου η ταινία "Frances" με την Τζέσσικα Λάνγκ αφηγείται τη ζωή της, είναι αρκετή απόδειξη γι'αυτό....
Και φυσικά το να μάθει οτι παντρεύτηκαν Στέφανος και Ερη είναι άσκοπη σκληρότητα.... Μήπως να της έδειχναν καθημερινά και από ένα βίντεο με ..... ακατάλληλες σκηνές τους, έτσι για εμπέδωση της πραγματικότητας, σαν μέρος της θεραπείας της?
Οσο για τη Νταίζη, συμφωνώ, της αξίζει να μείνει μόνη, αλλά με τόσα εκατομμύρια που έχει, θα εύρισκε τρόπους να μην παραμείνει μόνη για πολύ... Θα ήθελα να της πετάξει στα μούτρα ο Χρήστος όλη της την "φιλολογία" περί έρωτα και να της ζητήσει να τον περιμένει να βγεί απ'τη φυλακή, αν πράγματι τον αγαπάει... Οπότε, νικημένη απ'την αίσθηση οτι τον έχασε, και ανίκανη για εγκράτεια και υπομονή, να κάνει το απονενοημένο διάβημα, αφαιρώντας όμως μόνο τη δική της ζωή, όχι παίρνοντας στο λαιμό της κι έναν ακόμη, όπως έκανε τώρα....

JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Δημοσίευση από roria Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 9:05 pm

jessie μου, θα επικεντρωθώ στο θέμα της Μελίτας. Έχω μια μικρή ένσταση: δεν καταλαβαίνω γιατί θα ήταν τόσο σκληρό να μάθαινε η Μελίτα ότι ο Στέφανος και η Εριέττα παντρευτηκαν. Δεν θα παντρεύονταν για να εκδικηθούν τη Μελίτα, αλλά επειδή αγαπιούνται. Καλό θα της έκανε να το συνειδητοποιήσει αυτό. Τις περισσότερες φορές το να νταντεύεις ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές τους κάνει πολύ κακό. Και δεν θα της έδειχνε κανείς βίντεο με τις ακατάλληλες σκηνές τους, παρόλο που, από ό,τι θυμάμαι, η ίδια είχε γλαφυρά περιγράψει τις δικές της ακατάλληλες σκηνές με το Στέφανο στην έγκυο (και παντρεμένη με το Στέφανο) Εύα.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Δημοσίευση από JESSIE Την / Το Τετ Δεκ 07, 2011 9:14 pm

Ακριβώς, roria, αυτό είχε κάνει η Μελίτα στην Εύα, κι επειδή το κατακρίναμε εμείς αυτό, νομίζω οτι δεν θα έπρεπε να ευχηθούμε την επανάληψη μιάς τόσο αποτρόπαιας μεθόδου συνειδητοποίησης της ..... αλήθειας.

Νομίζω γενικά οτι ακόμη και στην τιμωρία των ενόχων, ο σκοπός είναι η απόδοση δικαιοσύνης, όχι το να βγεί στην επιφάνεια οποιοδήποτε σαδιστικό στοιχείο της ανθρώπινης φύσης.... Δεν λέω να τη .... συγχωρήσουμε, όπως συγχώρησαν όλοι τη Νταίζη , αλλά ας την αφήσουμε να παλαίψει μόνη της με τα δαιμόνιά της, κι ας δείξουμε λίγη ανεξικακία....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης