Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr Empty Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr

Δημοσίευση από Ntinaki Agapaei Petraki Παρ Σεπ 07, 2012 9:28 am

Ο Jean Genet ήταν ο κατ΄ εξοχήν "άτακτος" Γάλλος συγγραφέας, μπήκε στη φυλακή πολλές φορές, μάλιστα θα έμενε ισόβια εαν δεν τον έσωνε ο Cocteau...μπορείτε να μας περιγράψετε τις πρώτες σας σκέψεις και συναισθήματα όταν (πότε) "συναντήσατε" τον Genet?

Με τον Genet «συναντήθηκα» για πρώτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι όταν με αφορμή τον ξεκίνημα των προβών για την παράσταση «Ένας κάποιος παράδεισος» διάβασα το μυθιστόρημά του «Querelle de Brest». Εκεί ήρθα αντιμέτωπος με έναν κόσμο, σχεδόν ονειρικό/εφιαλτικό όπου το έγκλημα έχει τη δική του ομορφιά και εξυμνείται, ο αισθησιασμός είναι διάχυτος, η ηθική (στα στενά πλαίσια μέσα στα οποία την αντιλαμβανόμαστε) είναι ανύπαρκτη... Σ’ αυτόν τον κόσμο είδα πόσο ελκυστική μπορεί να είναι η σκοτεινή πλευρά της ανθρώπινης φύσης.

Ο ρόλος σας στον "παράδεισο" του Genet?

Στην παράσταση παίζω τον Querelle, «...ένα άτομο μοναχικό που μπορεί να συγκριθεί με τον άγγελο της Αποκάλυψης με τα πόδια του να στέκουν πάνω στη θάλασσα», όπως τον περιγράφει ο ίδιος ο Genet. Πρόκειται για έναν συναισθηματικά ανάπηρο άνθρωπο, ο οποίος δεν μπορεί να αισθανθεί κανένα συναίσθημα για άλλον άνθρωπο πέραν του αδελφού του με τον οποίο είναι υποσυνείδητα ερωτευμένος. Σκοτώνει χωρίς ενδοιασμό, χωρίς πάθος, κλέβει, εμπορεύεται ναρκωτικά, βιάζει, προδίδει. Όλα αυτά στην προσπάθειά του να αισθανθεί κάτι, να γνωρίσει τον εαυτό του...

Το θέατρο είναι μία "σανίδα σωτηρίας" για την έκφραση και την ελευθερία του πνεύματος. Ειδικά σήμερα. Η εμπειρία σας στο θέατρο?

Με το θέατρο έχω μια σχέση αγάπης – μίσους. Με συναρπάζει το να αγγίσω τις ζωές άλλων χαρακτήρων (ειδικά αυτών που είναι πιο μακρυά από τον δικό μου), τις διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες, τις διαφορετικές ποιότητές τους. Η διαδικασία όμως της ανεύρεσης ενός ρόλου και των επί μέρους στοιχείων που τον συνιστούν μου είναι σχεδόν πάντα επίπονη. Σπάνια μένω ικανοποιημένος με το αποτέλεσμά μου και διαρκώς προσπαθώ να βελτιώσω τον εκάστοτε ρόλο μέχρι και την τελευταία παράσταση.
Πιστεύω ότι κάθε μορφή τέχνης είναι «σανίδα σωτηρίας» και για το πνεύμα και για την ψυχή και για την ανάγκη έκφρασης που υποκινεί τους καλλιτέχνες.

Ειστε ένας πολυτάλαντος καλλιτέχνης, ηθοποιός, ερμηνευτής, πάντα με το χαμόγελο και πάντα αγαπητός σε όλους. Η Γαλλία είναι ένας προορισμός σας?

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Τη Γαλλία ή μάλλον το Παρίσι, το γνώρισα πολύ πρόσφατα. Πρέπει να πω ότι δεν συγκαταλεγόταν στους προορισμούς που σκόπευα να επισκεφθώ. Με το που βρέθηκα εκεί όμως το λάτρεψα. Αισθάνθηκα πολύ οικεία και σύντομα θα ξαναπάω.
Λίγα λόγια για την χρονιά που έρχεται? Θέατρο, συναυλίες? Κάτι άλλο? Κάποιος δίσκος, (η cd πια όπως λέμε)

Ο χειμώνας που έρχεται θα περιλαμβάνει απ’ όλα (Θεού θέλοντος), θέατρο, μουσικές παραστάσεις, συναυλίες και μια συνεργασία δισκογραφική για την οποία είμαι πολύ ενθουσιασμένος με τον εξαιρετικό μουσικοσυνθέτη Στέφανο Κορκολή.

Θα τα ξαναπούμε πολύ σύντομα. Οι ευχές σας?

Η ευχή μου είναι πολύ απλή: Να έχουμε την υγεία μας και να προσπαθούμε να κρατάμε το ηθικό μας ψηλά σε πείσμα των καιρών και τον αντιξοοτήτων που αντιμετωπίζουμε.

Πηγή: http://www.tricolore.gr/2012/09/theatre-panagiotis-petrakis.html
Ntinaki Agapaei Petraki
Ntinaki Agapaei Petraki
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στον δικο μου Πετρακικο κοσμο!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης<3 I love dreams,music,theatre,life,cinema and books<3

https://www.facebook.com/PanPetrakisFanClub

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr Empty Απ: Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Παρ Σεπ 07, 2012 4:28 pm

: thanks :
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr Empty Απ: Παναγιώτης Πετράκης~tricolore.gr

Δημοσίευση από Ntinaki Agapaei Petraki Σαβ Σεπ 08, 2012 2:30 pm

Π.Πετράκης: «Στη σκηνή του Κακογιάννη βγάζω άγρια ένστικτά»
Ο Παναγιώτης Πετράκης πρωταγωνιστεί σε ακατάλληλο για ανηλίκους έργο στο Ίδρυμα Κακογιάννη (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ)

Είναι ένας καταξιωμένος καλλιτέχνης με σπουδές στο μιούζικαλ, το τραγούδι και το θέατρο και ύστερα από τη συμμετοχή του στο σίριαλ του MEGA «Τα μυστικά της Εδέμ», το φαν κλαμπ του γιγαντώθηκε από θαυμάστριες που το ακολουθούν παντού!
Ο Παναγιώτης Πετράκης φέτος τολμά να παίξει τον κακό στο πολύ σκληρό έργο της Βάνας Πεφάνη «Ένα κάποιος παράδεισος 2» που ξεκινάει στο Ίδρυμα Κακογιάννη τη Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου και αφορά τη ζωή και το έργο του Ζαν Ζενέ. Ο γνωστός ηθοποιός μιλώντας στη w, εξήγησε γιατί η παράσταση είναι ακατάλληλη για ανηλίκους….

Συνέντευξη στη Μαριάνθη Κουνιά/ mfkounia@hotmail.com


"Ένας κάποιος παράδεισος 2": Ένα σκληρό έργο, ακατάλληλο για ανηλίκους. Τι θα δούμε στη σκηνή του Κακογιάννη;

Είναι μια ενδοσκόπηση στον κόσμο του Ζαν Ζενέ, ένα κόσμο σκοτεινό, που μας φέρνει σε επαφή με τη σκοτεινή πλευρά της ανθρώπινης φύσης. Με ένστικτα που βγαίνουν στην επιφάνεια και λίγο πολύ κουβαλάμε όλοι μέσα μας, αλλά επιλέγουμε να μη δείχνουμε. Οι ήρωες του Ζενέ όμως τα κάνουν πράξη σε αυτό το έργο, το οποίο έχει δημιουργήσει η Βάνα Πεφάνη, βασισμένη στη νουβέλα του Ζενέ «Ο καβγατζής της Βρέστης», προσθέτωντας κείμενα και από άλλα έργα του. Και ο ρόλος του ίδιου του Ζενέ στη σκηνή κινεί τα νήματα των ηρώων του…

Ποιο είναι το ακατάλληλο του έργου;

Είναι οι σκηνές βίας, βιασμού, ομοφυλλοφιλίας και ναρκωτικών, που είναι πολύ έντονες. Όλοι οι συντελεστές της παράστασης θεωρήσαμε ότι δεν χρειάζεται να κεντρίσουμε τα μυαλά ανηλίκων με τέτοιες εικόνες. Εγώ συμμετέχω με το ρόλο του καβγατζή, που είναι η πηγή του κακού… Το έργο έχει μια μορφή επικίνδυνη…

Είστε ένας νέος ηθοποιός που έχετε κερδίσει μεγάλη αναγνωρισιμότητα. Το απολαμβάνετε ή σας κουράζει;

Σαν άνθρωπος έχω ένα ελλάτωμα, που μικρός το είχα ακόμα περισσότερο, αλλά όσο περνάει ο καιρός το διορθώνω. Έχω ανάγκη να με αγαπούν όλοι, κάτι που είναι ουτοπικό βέβαια. Άρα η αναγνωρισιμότητα και η αγάπη του κόσμου μου καλύπτει την ανάγκη αυτή. Το απολαμβάνω πολύ. Χαίρομαι που λέω πολλές καλημέρες στο δρόμο και δεν έχω ακόμα δει την αρνητική πλευρά της δημοσιότητας.

Οι γυναίκες σας φλερτάρουν στο δρόμο;

Ναι, υπάρχει ένα φλερτ κάποιες φορές, αλλά εγώ φροντίζω να θέτω όρια. Ποτέ όμως δε τις στεναχωρώ, πάντα ευγενικά τις αντιμετωπίζω, γιατί τους οφείλω πολλά.


Σπουδάσατε στη Ν.Υόρκη την τέχνη του μιούζικαλ. Όταν ήρθατε στην Ελλάδα τι σκέψεις και όνειρα κάνατε σχετικά με αυτό;

Ονειρεύομαι να ξεκινήσουν να γίνονται ελληνικά μιούζικαλ. Αυτό το είδος δεν έχει αναπτυχθεί πολύ στη χώρα μας. Τα μιούζικαλ που ανεβαίνουν είναι ξένες ιστορίες, με μουσική που ο έλληνας δεν μπορεί να ταυτιστεί εύκολα. Και επανδρώνονται συνήθως με ηθοποιούς που ελάχιστη σχέση έχουν με το μιούζικαλ, που είναι πολύ απαιτητικό είδος θεάτρου. Ευχή μου είναι να επικεντρωθούμε σε ελληνικά μιούζικαλ, καθώς έχουμε πολλούς ικανούς δημιουργούς, στη μουσική, στη στιχουργική και στη συγγραφή.

Είστε τραγουδιστής και ηθοποιός. Η ενέργεια που παίρνετε από τον κόσμο πότε είναι πιο δυνατή;

Με το τραγούδι είναι πιο δυνατή. Η μουσική έχει μια πιο άμεση επίδραση στο θυμικό του ανθρώπου από ότι το θέατρο. Χτυπάει κατευθείαν στην καρδιά… Οπότε το ενεργειακό είναι πολύ πιο έντονο, όταν εμπλέκεται η μουσική. Μου βγαίνει πολύ πιο αβίαστα το τραγούδι. Το θέατρο χρειάζεται πολύ σκέψη και δουλειά.

Ο Λουκάς που υποδυόσασταν στα «Μυστικά της Εδέμ» ήταν το καλό παιδί που πιστεύει στον έρωτα… Εσείς είστε καλό παιδί στον έρωτα;

Χαχα… Δεν νομίζω ότι υπάρχουν καλά παιδιά στον έρωτα! Ο έρωτας είναι συχνά κάτι πολύ σκληρό και ωμό. Ενέχει πολύ εγωϊσμό και έχει πολύ το στοιχείο της επικράτησης, του κυρίαρχου και του υποταγμένου. Οπότε το «καλό παιδί» δεν κολλάει εδώ νομίζω… Με το ρόλο του Λουκά ταυτίζομαι στο ότι πιστεύω κι εγώ πολύ στο θεσμό της φιλίας και στο αίσθημα της δικαιοσύνης που κι εμένα με χαρακτηρίζει πολύ.

Κάνετε τα χατίρια μιας γυναίκας;

Βέβαια! Κάνω πολλά χατήρια στις γυναίκες….

Στα καμαρίνια τι σας λένε οι θαυμάστριές σας;

Με πολλά κορίτσια του φαν κλαμπ μου έχουμε δημιουργήσει ένα ωραίο παρεάκι. Κάποια από αυτά, έρχονται κάθε μέρα να με δουν! Και εγώ ακούω τα σχολιά και τις σκέψεις τους γιατί χαίρομαι που με εκτιμούν.

Στα «Μυστικά της Εδέμ» ήσασταν μια μεγάλη ομάδα νέων ηθοποιών. Κάνεις παρέα με κάποιους από αυτούς;

Ναι βέβαια. Μου έχουν μείνει πολύ δυνατές φιλιες από το σίριαλ αυτό. Η κυριότερη είναι η Αντιγόνη Δρακουλάκη, την οποία πάντρεψα κιόλας πέρυσι. Γίναμε κουμπάροι.

INFO:

ΕΝΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ 2
Ακατάλληλη κάτω των 18 ετών

ΚΕΙΜΕΝΟ- ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Β.Πεφάνη
ΣΚΗΝΙΚΑ: Γ.Λυντζέρης
ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ: Ι.Ζαφειροπούλου
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΩΝ: Κ.Μαραγκουδάκη
ΜΟΥΣΙΚΗ: Π.Καλατζόπουλος
ΣΤΙΧΟΙ: Ά.Δαβαράκης

ΠΑΙΖΟΥΝ:
Π.Πετράκης, Κ.Κοσμίδης, Β.Πεφάνη, Ν.Μουαΐμη, Δ.Κατσής, κ.α

Δευτέρα 10 έως Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου, στις 21:30

Τιμή εισιτηρίων: 12€, Κανονικό, 9€, Φοιτητικό

Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Πειραιώς 206, Αθήνα. 210 3418 550
Προπώληση: Καταστήματα PUBLIC

Πηγή: http://www.metrogreece.gr/ArticleDetails/tabid/82/ArticleID/201915/Default.aspx
Ntinaki Agapaei Petraki
Ntinaki Agapaei Petraki
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στον δικο μου Πετρακικο κοσμο!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης<3 I love dreams,music,theatre,life,cinema and books<3

https://www.facebook.com/PanPetrakisFanClub

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης