Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap12%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 12% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap46%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 46% 
[ 12 ]
Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap15%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 15% 
[ 4 ]
Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap23%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 23% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap4%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 4% 
[ 1 ]
Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_lcap0%Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]

Σύνολο Ψήφων : 26

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 4:17 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:
Η συζήτηση Στέφανου – Εύας με άφησε άναυδη, είναι αυτός ο άνθρωπος τώρα που βλέπω ερωτευμένος με άλλη? Και αν ναι γιατι δεν την αφήνει ήσυχη? Δεν το καταλαβαίνω...

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό...

Θα ξεκινήσω με το τραγούδι. Αν θυμάμαι καλά, μας δείχνουν τις Εύα και Μελίτα στους στίχους "in my life, there's been heartache and pain, I don't know if I can face it again" και τον Στέφανο στους "I can't stop now, I 've traveled so far to change this lonely life".

Ίσως αυτό από μόνο του είναι μια καλή απάντηση για τα αισθήματά του προς την Εύα. Δεν είναι ερωτευμένος μαζί της, το έχει ομολογήσει και στην ίδια, αλλά την αγαπά - αγαπώ σημαίνει πολλά πράγματα. Νομίζω ότι το γεγονός ότι την ξέρει τον κάνει να νιώθει ασφαλής και για να φτάσει να της κάνει πρόταση γάμου τότε στο Παρίσι μπορώ να υποθέσω ότι τον έκανε ευτυχισμένο, τον έκανε να νιώθει όμορφα και τρυφερά. Για να την ξανακερδίσει - και να μην είναι πια μόνος/μοναχικός όπως λέει και το τραγούδι - έκανε πολύ υπομονή μέχρις ότου έρθει η στιγμή που θα της έδειχνε ότι δεν της αξίζει ο Μάνος. Πολύ υπομονή. Και γι αυτό δεν μπορεί να την αφήσει. Της δίνει περιθώρια ξανά να έρθει σε αυτόν αν το θελήσει, είναι πρόθυμος να κάνει κι άλλη υπομονή, αλλά να την βγάλει εντελώς έξω από τη ζωή του δεν μπορεί να το διανοηθεί. Είναι σαν να πετά πολλά χρόνια από τη ζωή του ετσι, όλες του οι σκέψεις κι οι ενέργειες και τα όνειρα τόσων χρόνων χάνουν το νόημά τους έτσι, και το ξέρει.

Τώρα, όσον αφορά στη Μελίτα, πρόκειται για μια απρόβλεπτη εξέλιξη. Για ένα καρδιοχτύπι που πρέπει να καταπνίξει ή τουλάχιστον να ελέγξει. Δεν γνωρίζει αυτό το συναίσθημα - το έχει παραδεχτεί - και δεν γνωρίζει την Μελίτα. Αυτό του προκαλεί φόβο. Πάντως, νομίζω ότι προς το παρόν δεν είναι απόλυτα ερωτευμένος με την Μελίτα, είναι πολύ εγκεφαλικός και προσπαθεί να ελέγξει τον εαυτό του. Και σε έναν βαθμό νομίζω το έχει πετύχει - σε αντίθεση με εκείνη. Τώρα πως θα το φέρουν οι συνθήκες ώστε να παραδοθεί τελειωτικά(?), αναμένουμε να το δούμε. Οπωσδήποτε κι η απόριψη από την Εύα δεν τον βοηθά καθόλου.

Ελπίζω να σε κάλυψα... τουλάχιστον προσπάθησα
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 4:47 pm

Κατανοώ αυτά που λές, αν και διαφωνώ στο ότι η Εύα τον κάνει να νιώθει ασφαλής, σε όλα τα άλλα πιστεύω είσαι μέσα ή τουλάχιστον κοντά..

Όμως αυτό που εσύ το λές εσωτερική πάλη "είναι πολύ εγκεφαλικός και προσπαθεί να ελέγξει τον εαυτό του" εγώ το λέω προδοσία! Δεν του βγήκε σε μια στιγμή αδυναμίας (όπως το πρώτο φιλί ας πούμε) να στείλει ποιήματα και να κάνει μεταμεσονύκτιες επισκέψεις για πολλαπλά ξεκαθαρίσματα!

Προσωπικά πιστεύω ότι επειδή δεν έχουν κατασταλάξει οι σεναριογράφοι για αυτό το λόγο δεν μας επιτρέπεται και εμάς να κατασταλάξουμε και κάπου εκεί κάποιους τηλεθεατές τους μπερδεύει και κάποιους τους χάνει δυστυχώς..

Εκεί που βλέπεις ένα Στέφανος-Εύα να το χαίρεσαι, εκεί σου πετάει ένα Στέφανος-Μελίτα να ξενερώσεις για τη μία και να σπαστείς με την άλλη, εκεί που λές θα γίνει κάτι με Νόρα και Λουκά, εμφανίζεται κι ένα παιδάκι μες τη μέση.. δηλαδή όσο και να αναλύουμε εμείς για εσωτερικές πάλες, καταπιεσμένα αισθήματα και λοιπά, το βασικό που προέχει είναι να αποφασίσουν για την ιστορία εκείνοι που κρατούν το στυλό! (οι οποίοι από όσο ξέρω το έχουν δηλώσει ότι δεν υπάρχει ξακαθαρισμένη πορεία, ειδικά για το παιδί)

Εγώ βέβαια, όσο τουλάχιστον η σειρά συνεχίζει να μου προσφέρει όμορφα απογεύματα, θα συνεχίσω να την βλέπω περιμένοντας να δω που θα μας βγάλει... Αν μη τι άλλο η σειρά ειλικρινά δεν με έχει απογοητεύσει, τα δημοσιεύματα με έχουν απογοητεύσει τα οποία, διαβάζω-διαβάζω και δεν έχω δει τίποτα ακόμα από αυτά που λένε...

Πάντως σε ευχαριστώ που κάνεις τον κόπο και με διαβάζεις και βέβαια μου απαντάς κιόλας :D

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από Mafalda Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 4:58 pm

almaresi έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:
Η συζήτηση Στέφανου – Εύας με άφησε άναυδη, είναι αυτός ο άνθρωπος τώρα που βλέπω ερωτευμένος με άλλη? Και αν ναι γιατι δεν την αφήνει ήσυχη? Δεν το καταλαβαίνω...

Θα ξεκινήσω με το τραγούδι. Αν θυμάμαι καλά, μας δείχνουν τις Εύα και Μελίτα στους στίχους "in my life, there's been heartache and pain, I don't know if I can face it again" και τον Στέφανο στους "I can't stop now, I 've traveled so far to change this lonely life".

Ίσως αυτό από μόνο του είναι μια καλή απάντηση για τα αισθήματά του προς την Εύα. Δεν είναι ερωτευμένος μαζί της, το έχει ομολογήσει και στην ίδια, αλλά την αγαπά - αγαπώ σημαίνει πολλά πράγματα. Νομίζω ότι το γεγονός ότι την ξέρει τον κάνει να νιώθει ασφαλής και για να φτάσει να της κάνει πρόταση γάμου τότε στο Παρίσι μπορώ να υποθέσω ότι τον έκανε ευτυχισμένο, τον έκανε να νιώθει όμορφα και τρυφερά. Για να την ξανακερδίσει - και να μην είναι πια μόνος/μοναχικός όπως λέει και το τραγούδι - έκανε πολύ υπομονή μέχρις ότου έρθει η στιγμή που θα της έδειχνε ότι δεν της αξίζει ο Μάνος. Πολύ υπομονή. Και γι αυτό δεν μπορεί να την αφήσει. Της δίνει περιθώρια ξανά να έρθει σε αυτόν αν το θελήσει, είναι πρόθυμος να κάνει κι άλλη υπομονή, αλλά να την βγάλει εντελώς έξω από τη ζωή του δεν μπορεί να το διανοηθεί. Είναι σαν να πετά πολλά χρόνια από τη ζωή του ετσι, όλες του οι σκέψεις κι οι ενέργειες και τα όνειρα τόσων χρόνων χάνουν το νόημά τους έτσι, και το ξέρει.

Τώρα, όσον αφορά στη Μελίτα, πρόκειται για μια απρόβλεπτη εξέλιξη. Για ένα καρδιοχτύπι που πρέπει να καταπνίξει ή τουλάχιστον να ελέγξει. Δεν γνωρίζει αυτό το συναίσθημα - το έχει παραδεχτεί - και δεν γνωρίζει την Μελίτα. Αυτό του προκαλεί φόβο. Πάντως, νομίζω ότι προς το παρόν δεν είναι απόλυτα ερωτευμένος με την Μελίτα, είναι πολύ εγκεφαλικός και προσπαθεί να ελέγξει τον εαυτό του. Και σε έναν βαθμό νομίζω το έχει πετύχει - σε αντίθεση με εκείνη. Τώρα πως θα το φέρουν οι συνθήκες ώστε να παραδοθεί τελειωτικά(?), αναμένουμε να το δούμε. Οπωσδήποτε κι η απόριψη από την Εύα δεν τον βοηθά καθόλου.

Synfono mazi soy Thumbs up
sorry gia ta greeklish - kollise o ypologistis wall
Mafalda
Mafalda
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό

Δημοσίευση από Artemis Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 5:45 pm

almaresi έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:

Συμφωνώ .
Ως προς τη Μελίτα,νομίζω, ότι ο φόβος του είναι και καθαρά συναισθηματικός αλλά και "εγκεφαλικός" .
Συναισθηματικός επειδή ο ίδιος είπε ότι είχε ερωτευτεί κάποτε με καθόλου καλή εξέλιξη άρα σίγουρα φοβάται να το επαναλάβει ειδικά με έναν άνθρωπο που μόλις γνώρισε από κοντά.Η Εύα με την οποία δεν είναι ερωτευμένος του προσφέρει ηρεμία άρα κατ' επέκταση ασφάλεια.
"Εγκεφαλικός" γιατί ξέρει πως θα κάνει κακό στον πατέρα της και τον πατερα του παιδιού της άρα ,όσο και να μην το θέλει, θα πληγώσει και την ίδια.
Artemis
Artemis
Τουρίστας
Τουρίστας

Δημοσίευση από almaresi Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 5:48 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:
Κατανοώ αυτά που λές, αν και διαφωνώ στο ότι η Εύα τον κάνει να νιώθει ασφαλής, σε όλα τα άλλα πιστεύω είσαι μέσα ή τουλάχιστον κοντά..

Όμως αυτό που εσύ το λές εσωτερική πάλη "είναι πολύ εγκεφαλικός και προσπαθεί να ελέγξει τον εαυτό του" εγώ το λέω προδοσία! Δεν του βγήκε σε μια στιγμή αδυναμίας (όπως το πρώτο φιλί ας πούμε) να στείλει ποιήματα και να κάνει μεταμεσονύκτιες επισκέψεις για πολλαπλά ξεκαθαρίσματα!

Νομίζω πως ως εγκεφαλικός, είναι και πολύ ενοχικός. Νομίζω πως εκείνο το φιλί τον γέμισε πολλές τύψεις. Ταυτόχρονα όμως δεν θέλει να αφήσει και την Μελίτα εκτεθειμένη. Μετά το φιλί της είπε πως ήταν λάθος, ας το ξεχάσουμε. Δεν ήταν όμως δικό σου λάθος, ήταν και δικό μου. Θέλω όμως και να ξέρεις πως δεν το συνηθίζω. Θέλω να ξέρεις πως υπήρχες στο μυαλό μου και πριν από αυτό. Και θέλω να ξέρεις πως δεν δυσκολεύεσαι μόνο εσύ, δυσκολεύομαι κι εγώ. Και υπάρχουν πολλοί λόγοι που εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να υπάρξουμε... Εξ ου και τα ποιήματα, εξ ου και τα ξεκαθαρίσματα.
(τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ τον χαρακτήρα του Στέφανου απέναντι στις γυναίκες... δεν θέλει καμιά τους να νιώθει άσχημα)

Τώρα, για την Εύα, όταν λέω ότι νιώθει ασφάλεια, εννοώ ότι την ξέρει καλά και ξέρει ότι μόνο ο Μάνος θα μπορούσε να τους "διαλύσει". Στο μυαλό του όμως, τον Μάνο τον έχει κάνει ένα τίποτα μπρος στα μάτια της Εύας - στο μυαλό του, το τονίζω. Πίστευε πως αυτό θα ήταν αρκετό ώστε το εμπόδιο Μάνος να εξαφανιστεί, κι οι δυο τους να είναι μαζί. Κατά τα άλλα δεν τον φοβίζει σε τίποτα η Εύα. Γνωρίζει όλη της τη ζωή...
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 5:56 pm

Ααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς ασφάλεια, ναι από αυτή την άποψη έχεις δίκιο, απλώς εγώ σκεφτόμουν ότι όλα όσα δεν πανε όπως τα θέλει, βλ. πρόταση γάμου, τ αναγάγει στο Μάνο και αυτό είναι ανασφάλεια αλλά όπως το εξηγείς συμφωνώ.

Όσο για τα παραπάνω περί Εύας-Στέφανου-Μελίτας πιστεύω ότι αυτό που λές είναι ένα απο τα σενάρια που παίζουν, απλώς επειδή παίζουν πολλά και όλα είναι ανοιχτά, όλοι μας βλέπουμε και κάτι διαφορετικό.

ΠΟυ θα πάει θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.. :)

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 DITWcopy
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Δημοσίευση από Clarabelle Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 6:03 pm

Δεν πιστεύω οτι ο Στέφανος νοιώθει στο ελάχιστο ασφάλεια με την Εύα. Δεν του το έχουν επιτρέψει οι συνθήκες. Αν πάλι μιλάτε για συναισθηματική ασφάλεια, δεν νομίζω οτι κάποιος μπορεί να τη νοιώσει με έναν άνθρωπο που ΄ήδη μια φορά τον έχει απορρίψει και τον έχει κάνει να πονέσει.
Αν ένοιωθε σίγουρος για τα αισθήματά της δεν θα κατεύφευγε σε τόσο πολύπλοκες μεθόδους προκειμένου να την κερδίσει. Ας μην ξεχνάμε οτι έβαλε να τον πυροβολήσουν προκειμένου να την πείσει, και είδαμε όλοι οτι δεν του ήταν εύκολο. Το φοβόταν και παρόλα αυτά το έκανε.

Θα συμφωνούσα οτι αιφνιδιάστηκε απ το φιλί που αντάλλαξε με τη Μελίτα, αν το όλον είχε ξεκινήσει απ το φιλί. Όμως είδαμε οτι πρώτος αυτός της έκανε λεκτικές επιθέσεις και την πλησίαζε. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω κάποια πράγματα αλλά απλά υποθέτω οτι συνέβησαν επειδή οι σεναριογράφοι δεν είχαν ακόμη αποφασίσει για την τροπή της ιστορίας, διαφορετικά είναι παράλογο να κάνει σαν τρελός όταν είχαν απαχθεί τα κορίτσια και αμέσως μετά την απελευθέρωσή τους να αφήνει την Εύα για να χορέψει με την αντίζηλο.

Επεισόδιο 251 - Ημερομηνία 03-12-2009 - Σελίδα 4 ClarabelleFinale

Μας είπαν η Εύα είναι θάλασσα
και η θάλασσα μπορεί να είναι φουρτουνιασμένη και μπορεί να είναι γαλήνια, αλλά ακίνητη ποτέ!
Στα "Μυστικά" το κατάφεραν και αυτό!
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από konstantina Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 6:22 pm

Εκεί που βλέπεις ένα Στέφανος-Εύα να το χαίρεσαι, εκεί σου πετάει ένα Στέφανος-Μελίτα να ξενερώσεις για τη μία και να σπαστείς με την άλλη
αχ δεν ξερεις ποσο μου αρεσαν οι σκηνες στεφανου-ευας ακομα και τωρα που ειναι χωρισμενοι μαρεσουν!

konstantina
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Δημοσίευση από stefanos-melita Την / Το Παρ Δεκ 04, 2009 8:21 pm

almaresi έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:

Νομίζω πως ως εγκεφαλικός, είναι και πολύ ενοχικός. Νομίζω πως εκείνο το φιλί τον γέμισε πολλές τύψεις. Ταυτόχρονα όμως δεν θέλει να αφήσει και την Μελίτα εκτεθειμένη. Μετά το φιλί της είπε πως ήταν λάθος, ας το ξεχάσουμε. Δεν ήταν όμως δικό σου λάθος, ήταν και δικό μου. Θέλω όμως και να ξέρεις πως δεν το συνηθίζω. Θέλω να ξέρεις πως υπήρχες στο μυαλό μου και πριν από αυτό. Και θέλω να ξέρεις πως δεν δυσκολεύεσαι μόνο εσύ, δυσκολεύομαι κι εγώ. Και υπάρχουν πολλοί λόγοι που εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να υπάρξουμε... Εξ ου και τα ποιήματα, εξ ου και τα ξεκαθαρίσματα.
(τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ τον χαρακτήρα του Στέφανου απέναντι στις γυναίκες... δεν θέλει καμιά τους να νιώθει άσχημα)

Τώρα, για την Εύα, όταν λέω ότι νιώθει ασφάλεια, εννοώ ότι την ξέρει καλά και ξέρει ότι μόνο ο Μάνος θα μπορούσε να τους "διαλύσει". Στο μυαλό του όμως, τον Μάνο τον έχει κάνει ένα τίποτα μπρος στα μάτια της Εύας - στο μυαλό του, το τονίζω. Πίστευε πως αυτό θα ήταν αρκετό ώστε το εμπόδιο Μάνος να εξαφανιστεί, κι οι δυο τους να είναι μαζί. Κατά τα άλλα δεν τον φοβίζει σε τίποτα η Εύα. Γνωρίζει όλη της τη ζωή...

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΑΣ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. : respect : : respect :
stefanos-melita
stefanos-melita
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης