Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

+38
tinaki18
KatsaroYpotheto
fantina
pruedens
sarita
Ezantakou
kalex
filizza
kapetanissa
doctor
dm10811
fay66
finder3
alex1
pasxalitsa
ΣΨ1
μπουγιουριτσα
Dimitraaa
Καρ-Mik
gxnel
ouki_loukanorikhgiamiazwh
tzibirdika
JESSIE
marakii
edem4ever
roria
trelli petrakitsa
evanna
aglaitsa
nefelik
Paparazzi
fay
κικκο
Foulitsa
Antigoni!
ILISAM
loukitsa
Clarabelle
42 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογείστε το σημερινό επεισόδιο

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap40%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 40% 
[ 29 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap25%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 25% 
[ 18 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap14%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 14% 
[ 10 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap8%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 8% 
[ 6 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap3%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 3% 
[ 2 ]
Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_lcap10%Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Vote_rcap 10% 
[ 7 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 72
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από dm10811 Τετ Δεκ 07, 2011 9:42 pm

Βασικα νομιζω οτι πηρε το ματι μου σε καποια σχολια(με συγχωρειτε δε θυμαμαι ακριβως σε ποια) σχετικα με τη τιμωρια της Νταιζης...Οτι δηλαδη θα ηταν περισσοτερο τιμωρια να ζητουσε συγγνωμη και να καταλαβαινε τα λαθη της και να παραδινοταν(ή κατι τετοιο)...

Βασικα αυτο δεν θα ηταν τιμωρια αλλα λυτρωση...Οταν καποιος μετανιωνει και ζηταει συγχωρεση και του δινεται και θελει να πληρωσει για τα λαθη του τοτε λυτρωνεται φευγει το βαρος απο πανω του...Τοτε δεν του αξιζει τιμωρια γιατι εχει καταλαβει το λαθος του και θελει να επανορθωσει ακομα και στη φυλακη...Αλλα τοτε βιωνεται πολυ πιο γαληνια...Λογικα η Νταιζη αν γινοταν αυτο θα σκεφτοταν οτι το αξιζει και απλα θα εκανε το χρεος της...Θα εβγαινε και θα ζουσε ηρεμη ζωη χωρις τυψεις...Αυτο επουδενι δεν ειναι τιμωρια...

Αν γινοταν κατι τετοιο λογικα θα τη βλεπαμε με αλλο ματι...Η λογικη μου τουλαχιστον αυτο μου λεει οτι τουλαχιστον θα της αναγνωριζαμε οτι εχει κοτσια να παραδεχτει τα λαθη της και να επανορθωσει...Και βεβαια η μετανοια θα ηταν στα συν της...Αλλα τωρα αυτο δεν εγινε...Καμια γαληνη για τη Νταιζη...Μια ζωη απο την αρχη ως το τελος ταραγμενη μες την ιντριγκα και τη μαχανορραφια...Ακομα και στον θανατο της και εις βαρος του ερωτα της...Αν θελαν να τη συμπαθησουμε θα κανανε αυτο...Δεν το εκαναν λμως γιατι δεν ηθελαν αυτο...Ηθελαν να διχασουν και τα καταφεραν!!!!!!Αμφιλεγομενος χαρακτηρας με ακομα πιο αμφιλεγομενο τελος!!!!!!Ισως τελικα εμεις να θελαμε να συμπαθησουμε τη Νταιζη...
dm10811
dm10811
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τετ Δεκ 07, 2011 11:08 pm

fantina έγραψε:Η Νταιζη αγαπησε το παιδι της ...........που ?ποτε ?λογια και πισω απο αυτα πραξεις εκβιασμου και λογια υποβιβασμου για ολους .....
πηρε το σπιτι και το εγραψε στον Αρη,και τον πατερα του παιδιου της (που θυμοταν οτι ηταν πατερας του παιδιου της ,μονο οταν ηθελε κατι )τον πεταξε στο δρομο .....
τον αφησε στον Οδυσσεα γιατι η ιδια θεωρουσε οτι δεν θα ηταν καλη μανα .....μα δεν εκανε και καμμια προσπαθεια να γινει καλη μανα .

Παντα αγαπουσε η Νταιζη τον Αρη!Ενα πραγμα που μας το εδωσαν αδιαμφισβητητα ειναι η αγαπη της για το παιδι της.Δεν ειναι σαν την δικη σου αγαπη προς το παιδι σου,ουτε σαν την δικη μου προς το δικο μου παιδι,αλλα ηταν αγαπη.Οπως ερωτας ηταν κι αυτο που ενοιωθε για τον Χρηστο,διαφορετικος οπως ειπε η Νορα,αλλα ερωτας!Και φυσικα μπορουμε να εχουμε τις ενστασεις μας.
Το ξερω οτι τον πεταξε στο δρομο τον Λουκα και φυσικα δεν εγκρινω την πραξη της και ειναι καταδικαστεα επισης.Ομως το σπιτι αυτο δεν το εγραψε στο ονομα της αλλα στο ονομα του γιου της,επισης και αυτο ειπωθηκε πολλες φορες.Τυχαια;;
Ναι ηξερε οτι δεν ειναι καλη μανα και αφησε τον γιο της στον Οδυσσεα.Δεν τον πεταξε ομως οπουδηπουτε,οπως εκανε το αλλο υποδειγμα μανας και φυσικα ειχε παντα τον ελεγχο,απο μακρια ,αλλα τον ειχε.
Δεν θα μπορουσε να γινει καλη μανα.Οπως εχω πει πολλες φορες η Νταιζη ειχε μια σταδιακη πορεια προς την καταστροφη.Στην ουσια ηταν ενας αδυναμος ανθρωπος ,που δεν κοιταχτηκε ποτε στο καθρεφτη και που ποτε δεν μπορεσε να κανει τον απολογισμο της.Εμενα τετοια ατομα μου δημιουργουν λυπη.

fantina έγραψε:τωρα στο αν συμπαθησα μερικες φορες την Αντιγονη ,ναι την συμπαθησα .......
δεν ξερω αν ηταν ο ιθυνων νους ολου αυτου του μπαχαλου με τους πινακες και τα διαμαντια αλλα οταν προσπαθουσε να παρηγορησει την Νταιζη μετα τον υποτιθεμενο θανατο του Χρηστου και εκεινη την εδιωχνε ,ναι τοτε την συμπαθησα .
οταν η Νταιζη της ελεγε να παρει την ευθυνη του φονου της Αννας ,χωρις να λογαριαζει την υγεια της και το βεβαρημενο παρελθον της και η Αντιγονη για μια ακομη φορα ηταν στην γωνια γιατι δεν εκανε το χατηρι της Νταιζης ,ναι την συμπαθησα .
για μενα η Αντιγονη ,ισως και ο Αραβαντινος ειναι τραγικα προσωπα ,κλεισμενα μεσα στην εκδικηση ,μεσα σε ενα κυνηγι μαγισσων χωρις ορια και μερικες φορες χωρις λογο .....

Δεν με νοιαζει αν η Αντιγονη ηταν ο ιθυνων νους στην υποθεση με τα διαμαντια και τους πινακες,με νοιαζει και με καιει ομως και δεν μπορω να το χωνεψω,οτι ηταν ο ιθυνων νους στην αποπειρα κατα της Ευας.Δηλ μια φορα καταπτυστη η Νταιζη;;Δεκα φορες καταπτυστη η Αντιγονη!
Εγραψα κι εγω στον σχολιασμο του τοτε επεισοδιου,οτι η κινηση της Νταιζης να ζητησει απ την Αντιγονη να παρει επανω της το ατυχημα της Αννας και να απαλλαξει τον Χρηστο,ηταν παραλογη και περιττη.Με τελειως αλλο σκεπτικο ομως απο το δικο σου.Δηλ,που πας κοπελα μου;;;Εδω δεν εκανε για τα παιδια της το παραμικρο,θακανε για τον ξενο;;Παντως ουτε εδω μας δειχνουν την Αντιγονη να κανει κατι για τα παιδια της,παρα μονο να ζηταει,ειμαι η μανα σας και τα ρεστα!
Το ιδιο τραγικο προσωπο ηταν και η Νταιζη,οσο ηταν Αντιγονη και Αραβαντινος,μη σου πω και παραπανω.
Σ αυτο που θα συμφωνησω ειναι οτι σ αυτα τα 45 επεισοδια ειχαμε παραπανω Νταιζη απ οση αντεχαμε.Αλλα και τι να εκαναν;πως να ξεκινουσαν κατι καιν,αφου δεν ειχαν τον χρονο να το τελειωσουν;;;μαλλον δεν ηθελαν παραπανω χρονο!
Για τις τιμωριες θα πω μονο για τον Ρουσο,οτι με ικανοποιει απολυτα,που ενας αλαζονας,οπως αυτος,του τα εφερε ετσι η ζωη και οχι μονο,που τα εχασε ολα.Το χειροτερο για εναν πατερα ή για μια μητερα ειναι να βλεπουν το παιδι τους στο τελευταιο σκαλοπατι,εκει που εφτασε η μελιτα.Και το χειροτερο για ενα παιδι,ειναι να βλεπει την μητερα ή τον πατερα του,να πεφτει απο το βαθρο του.Για την Μελιτα ο Ρουσος επεσε απ το βαθρο του.Οι ανθρωποι αυτοι που βιωνουν τετοιες καταστασεις εχουν την δικη τους φυλακη,που ειναι χειροτερη απο οποιαδηποτε αλλη!!
Θα εγραφα οτι παρ ολο που υπογραφεις με το ονομα της συγκεκριμενης ηρωιδας,το σκεπτικο σου ως προς τη τιμωρα ειναι Ιαβερικο,αλλα με προλαβε η jessie!!

jessie,συμφωνω με την οπτικη σου στην τιμωρια.Θα σου ελεγα μονο,οτι βαζοντας τον Ρουσο να διαλεξει και διαλεγει να μην παει φυλακη,αμεσως αμεσως μας τον μειωνουν στα ματια μας,μας δειχνουν οτι κι αυτος ειναι ενας δειλος.Τον κλονισε η συμπεριφορα του λουκα ,αλλα οχι τοσο ωστε να παρει μια γενναια αποφαση!

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από fantina Τετ Δεκ 07, 2011 11:21 pm

jessie dear που λενε και στο χωριο μου ......
μικρες ενστασεις ....
η Αντιγονη ειναι ενας ανθρωπος που στα πλαισια του κερδους και της προσωπικης αντεκδικησης εκανε τα τερατα και με κυριο οπλο στα χερια της τον Στεφανο ......εχω την μικρη εντυπωση πως ποτε δεν καταλαβε πραγματικα τι εκανε στο γιο της ,καλα για την κορη δεν τιθεται θεμα ,μονο αν απομακρινοταν ουσιαστικα ο Στεφανος κατ εμε θα καταλαβαινε ,ισως θα εψαχνε λιγο πιο βαθια τι λαθη εχει ,ειχε κανει ........

ο Ρουσσος κατα κοσμο Κατρανιδης σε συνεντευξη του ειχε πει οτι ο Ρουσσος ειναι ενας παρεξηγημενος ανθρωπος και ουσιαστικα δεν ευθυνεται για τιποτα . τα γεγονοτα φταινε (σαν να λεμε οτι το μαχαιρι φταιει για το φονικο και οχι ο ανθρωπος που το κραταει ),ειναι ετσι ?και υποψην δεν συμφωνουσα καθολου στο γεγονος οτι ηθελαν να μου παρουσιασουν το Ρουσσο ως τον απολυτο κακο
δεν εχει μεριδιο ευθυνης για την κορη του οταν την εσπρωχνε να καταθεσει εναντιον της Ερης ?τι διαφορα εχει με την Αντιγονη ......και ο ενας χρησιμοποιησε το παιδι του ως οπλο και ο αλλος ....
ομως η σιωπη για τον Ρουσσο θα ηταν ευλογια ,πραγμα που κανει ,φευγει μονος του στην θαλασσα ,αυτος και οι σκεψεις του χωρις να εχει αλλιωθει η φημη του ,με καθαρο προσωπο και αναπαυμενη καρδια οτι εκανε το σωστο .....
προστατεψε την ψυχη της κορης ..........την προστατεψε αραγε ?
αρα για μενα η ηθικη τιμωρια θα ηταν να μπει φυλακη για τον φονο που εκανε ,να κηλιδωθει το ονομα του ,να αναλογιστει κλεισμενος σε κελι και οχι στην ελευθερια της θαλασσας τι εκανε και που φταιει .

η Μελιτα απο την αλλη ,πολλες φορες εχει δειξει μικροψυχια ,ειτε εξ'επιτηδες ,ειτε καταλαθος
η εμμονη της με το προσωπο της Ερριετας ,η ευκολια με την οποια ξεχασε το ολο σκηνικο και για μενα ειναι θεμα χαρακτηρα ,γιατι παρα πολυ απλα δεν μπορουσε ποτε να ανταπεξελθει στα δυσκολα ,να ζορισει τον εαυτο της ,να κατανοησει τα λαθη της ,ελπιζω οτι στο ψυχιατριο να μπει σε μια τετοια διαδικασια αλλα εδω μου ερχεται και η ερωτηση ,με ποια δικαιολογια θα την βαλουν στο ψυχιατριο .........ψυχολογικο break down
με ποια δικαιολογια το επαθε ?
και εκει ακομη υποψιαζομαι οτι δεν θα ειπωθει η αληθεια .......και οταν καποια στιγμη μετα απο συνεδριες και ενδοσκοπησεις μαθευτει η αληθεια τι θα γινει ?
θα πληρωσει για την αποπειρα φονου ?
αρα μισα παλι θα μεινουν τα πραγματα απ οτι φαινεται .
οσο δε για την ταινια "Frances"υπαρχουν δυο διαφορες ....η πρωτη ειναι οτι η ηρωιδα δεν ηταν τρελη ......και η δευτερη ειναι ......οτι οι συνθηκες του 1950 και κατι που αναφερονται στην ταινια δεν εχουν καμμια σχεση με το ιδιωτικο ιδρυμα που θα μπει η κορη του Ρουσσου .

οσο δε για την Νταιζη
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η αυτοκτονια ειναι ενας ευκολος τροπος διαφυγεις ,αλλωστε ειναι κατι που εκανε ,με τις συνθηκες που αυτη ηθελε .
δηλαδη διαφωνουμε στο τροπο ή στο χρονο με αυτο που εγινε ?
οχι την ηθελα να μην εχει στηριγμα ,να μην μπορει να απευθυνθει πουθενα ,ουτε για εκβιασμο ,να μην εχει στηριγμα ουτε τα λεφτα που με τοσο κοπο μαζεψε ,με εναν Χρηστο που να χρειαζεται εμψυχωση και φροντιδα .
να παλευει με τα προσωπικα της δαιμονια και τον αμφισημο χαρακτηρα(που πολυ φορεθηκε ο ορος τις τελευταιες μερες ) της ,χωρις ομως να μπορει να εμπλεξει κανεναν αλλον σε αυτο .......

και στην τελευταια ενα εχω να πω ...οτι στην πραγματικη ζωη ,τιποτα δεν μας χαριστικε και για ολα μα ολα παλεψαμε για αυτα ,ας παλευαν και αυτοι ,οι ηρωες της παραδιπλανης πορτας της εδεμ !!!!

σημερα το εχω με τα σεντονια .....τι εχω παθει θεε μου !!!!!!!!!!!!!!

υγ ο Ιαβερης μετανιωσε με τον πιο συγκλονηστικο τροπο ,εδωσε την ζωη του για τον ανθρωπο που κυνηγησε ασταματητα για πολλα χρονια ,μετανιωσε και ζητησε με τον ποιο απιστευτο τροπο συγνωμη απο τον Γιαννη -Αγιαννη .....
και για μενα ειναι τραγικος γιατι στο τελος ζητησε συγνωμη !!!!!!!

fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από fay Τετ Δεκ 07, 2011 11:28 pm

Τελικά η συμμετοχή της Μαριάννας Πολυχρονίδη στο Just the Two of Us τον κατέστρεψε το χαρακτήρα της Νταίζης. Από εκεί ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία με την ηθοποιό που ένιωθε ότι την αντιπαθούν λόγω του ρόλου της και οδήγησε την Ακρίτα (σύμφωνα με δικές της δηλώσεις) να αρχίσει να μεταλλάσσει τη Νταίζη για να γίνει πιο συμπαθής στο κοινό. Όπως ακριβώς απαξιώθηκε ο ρόλος του Μάνου από τότε που αποχώρησε ο Μπουγιούρης γιατί οι σεναριογράφοι έβαλαν μπροστά τις προσωπικές τους αντιπαραθέσεις και όχι τη συγγραφική τους δημιουργικότητα, έτσι ακριβώς αλλοιώθηκε ο ρόλος της Νταίζης. Με τη σημαντική διαφορά ότι εδώ απαξιώθηκε και το κοινό που αγάπησε αυτή τη σειρά, θεωρήθηκε ηλίθιο και απόλυτα χειραγωγούμενο. Λες και οι τηλεθεατές δεν ήξεραν να διαχωρίσουν την ηθοποιό από το ρόλο και η αντιπάθειά τους προς τη Νταίζη είχε αντίκτυπο και στην Πολυχρονίδη. Προσωπικά πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε μια τηλεοπτική σειρά και μάλιστα με την υπογραφή του συγκεκριμένου διδύμου. Σα να μη μπορούν και οι ίδιοι να βάλουν μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στη δική τους μυθοπλασία και την πραγματικότητα. Αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μια καρικατούρα ανθρώπου, ένα σεναριακό εξάμβλωμα αν μπορώ να το πω έτσι, που υφίσταται από την αρχή τόσες μεταστροφές για να βολέψει το σενάριο ώστε καταντάει να μην πείσει κανέναν. Δε σκιαγραφήθηκε σωστά ούτε ο ψυχισμός της ούτε τα βιώματά της (ποτέ δε μας ξεκαθάρισαν αν όντως είχε βιαστεί ), ούτε οι συνθήκες ζωής της πριν εμφανιστεί στην πλοκή (επίσης ποτέ δε μάθαμε σίγουρα αν η μητριά της έπαθε εγκεφαλικό ή ήξερε για τους βιασμούς της ), ούτε τι ακριβώς ήθελε από τη ζωή της τελικά, μια αγκαλιά, μια οικογένεια, μια χούφτα διαμάντια, να γίνει πρώτη φίρμα στα σκυλάδικα, να αποκτήσει περιουσίες και ακίνητα, ή να ζήσει με το Χρήστο. Τίποτα δε μάθαμε με βεβαιότητα αφού κάθε δέκα ή είκοσι επεισόδια μας έδειχναν κάτι άλλο που ακύρωνε το προηγούμενο. Πώς να πάρουμε στα σοβαρά ένα τέτοιο χαρακτήρα; Πραγματικά την έκαναν αμφιλεγόμενη, όχι γιατί ήθελαν να πλάσουν ένα ρόλο διαφορετικό αλλά γιατί θέλησαν να προστατέψουν την ηθοποιό από την καταστρεπτική επίδραση της Νταίζης. Ανόητο κατά τη γνώμη μου. Ο καλός ηθοποιός μπορεί να ερμηνεύσει και τον πιο αντιπαθητικό και απεχθή ρόλο και ταυτόχρονα να διατηρήσει τη δική του δημόσια εικόνα τελείως ανέγγιχτη από την ερμηνεία του. Αλίμονο αν αγαπούσαμε μόνο τους ηθοποιούς που παίζουν τους ''καλούς'' και αντιπαθούσαμε αυτούς που παίζουν τους ''κακούς''. Στην προσπάθειά τους λοιπόν να προστατέψουν την Πολυχρονίδη κατακρεούργησαν το ρόλο της παλεύοντας να τον κάνουν αποδεκτό από το κοινό αλλά αυτό έφερε τα αντίθετα αποτελέσματα. Κατάντησαν αυτό το ρόλο εξωπραγματικό και επιπλέον εξαιτίας αυτού του χαρακτήρα αλλοίωσαν και άλλους γύρω από αυτόν καταλήγοντας στην ασυνέπεια και την υπερβολή. Για να μην αναφέρω πόσο παραμερίστηκαν πιο κεντρικοί χαρακτήρες για να προωθηθεί ο συγκεκριμένος. Για όλα τα παραπάνω ο ρόλος της Νταίζης δεν έπεισε. Κατά τη γνώμη μου ήταν μια μεγάλη αποτυχία στο σενάριο της Εδέμ και ίσως ο βασικός λόγος ή έστω ένας από τους βασικούς που ξενέρωσε και απογοήτευσε τόσο κόσμο.
fay
fay
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : Σε μια δική μου ουτοπία.
Ασχολίες : Διάβασμα, Μουσική, Κλασσικό σινεμά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από filizza Τετ Δεκ 07, 2011 11:37 pm

roria έγραψε:jessie μου, θα επικεντρωθώ στο θέμα της Μελίτας. Έχω μια μικρή ένσταση: δεν καταλαβαίνω γιατί θα ήταν τόσο σκληρό να μάθαινε η Μελίτα ότι ο Στέφανος και η Εριέττα παντρευτηκαν. Δεν θα παντρεύονταν για να εκδικηθούν τη Μελίτα, αλλά επειδή αγαπιούνται. Καλό θα της έκανε να το συνειδητοποιήσει αυτό. Τις περισσότερες φορές το να νταντεύεις ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές τους κάνει πολύ κακό. Και δεν θα της έδειχνε κανείς βίντεο με τις ακατάλληλες σκηνές τους, παρόλο που, από ό,τι θυμάμαι, η ίδια είχε γλαφυρά περιγράψει τις δικές της ακατάλληλες σκηνές με το Στέφανο στην έγκυο (και παντρεμένη με το Στέφανο) Εύα.
Λίγο που καθυστέρησα να γυρίσω σπίτι σήμερα , λίγο το νοικοκύρεμα του τρελού χαμού εδώ μέσα, κάτι τα παιδιά, πάλι άργησα στο σχολιασμό..
Θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ στο θέμα της τιμωρίας. Μου άρεσε και μένα το σεντόνι σου faninta αν και περισσότερο τείνω να συμφωνήσω με τις απόψεις της Jessie για την απόδοση δικαιοσύνης . Όσον αφορά στη Μελίτα, θα διαφοροποιηθώ μόνο ως προς το παραπάνω όπως και η roria.. Δεν θεωρώ απαραίτητη την απόκρυψη ενός γάμου και άλλωστε η πορεία της ασθενούς από την αρρώστια στην ίαση πρέπει να γίνει ομαλά μεν αλλά με αλήθειες δε. Η Μελίτα δεν αντιμετώπιζε την πραγματικότητα ούτε ούσα υγιής (λέμε και καμιά μ@@@ία να περάσει η ώρα) ούτε τώρα που είναι ψυχικά άρρωστη. Και ειδικό δε με λες Mmm , αλλά διατηρώ σοβαρή επιφύλαξη για το κατά πόσο είναι σωστό αυτό . Πρέπει να μάθει να ζει έχοντας όλη την εικόνα, γνωρίζοντας όλη την αλήθεια και με ιατρική βοήθεια να ανακάμψει και να ανασυγκροτηθεί . ..


Έχετε αναφερθεί λεπτομερώς στο θέμα της τρελής καψούρας του αιώνα και ειδικότερα στο θέμα της Νταίζης.
Επειδή «με τρώει» όμως θέλω να γράψω και εγώ με τη σειρά μου ότι διαφωνώ κάθετα με όλους όσοι πιστεύουν ότι ΔΕΝ επιχειρήθηκε η αγιοποίησή της. Θεωρώ ότι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να μας αλλάξουν το συναίσθημα αλλά εμείς «δε μασήσαμε». Και θεωρώ ότι αυτός ο άνθρωπος που αδικήθηκε αλλά αδίκησε ακόμα περισσότερο , εγκλημάτησε μέχρι και την τελευταία στιγμή αποφασίζοντας να αυτοκτονήσει και να πάρει μαζί και τη ζωή του συντρόφου της. Δε δόθηκε καμία εξήγηση για την αφόρητη κακία της και φυσικά κανένα συγνώμη.

Και τέλος να αναφερθώ σε κάτι ακόμα που μ ενοχλεί (το οποίο έχει ξαναγραφτεί και τελευταία νομίζω από την καλή μας nefelik). Γιατί σε αυτό το έργο έδωσαν τόση αξία στο χρήμα; Γιατί πρέπει όλοι να αλλάξουν κατηγορία και να αποκτήσουν τόσα πολλά χρήματα; (η μοναδική εργαζόμενη χωρίς διαμαντικό και τιάρα στο κεφάλι queen είναι η Κατερίνα στο γραφείο του Ρούσσου)..

Roria ευχαριστώ πολύ για το φιλάκι….(σήμερα ποίημα δεν έχει); Aww

Σας φιλώ όλες..

jessie και roria αν οι προβλέψεις της αγαπητής clarabelle για τον δικό μας αγαπητό Στέφανο, βγουν αληθινές, ο αυριανός σχολιασμός θα είναι ανέφικτος από τα υπογλώσσια που θα πάρουμε..... : faint


filizza
filizza
Τουρίστας
Τουρίστας

Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από ΣΨ1 Τετ Δεκ 07, 2011 11:44 pm

JESSIE έγραψε:
Ακριβώς, roria, αυτό είχε κάνει η Μελίτα στην Εύα, κι επειδή το κατακρίναμε εμείς αυτό, νομίζω οτι δεν θα έπρεπε να ευχηθούμε την επανάληψη μιάς τόσο αποτρόπαιας μεθόδου συνειδητοποίησης της ..... αλήθειας.

Νομίζω γενικά οτι ακόμη και στην τιμωρία των ενόχων, ο σκοπός είναι η απόδοση δικαιοσύνης, όχι το να βγεί στην επιφάνεια οποιοδήποτε σαδιστικό στοιχείο της ανθρώπινης φύσης.... Δεν λέω να τη .... συγχωρήσουμε, όπως συγχώρησαν όλοι τη Νταίζη , αλλά ας την αφήσουμε να παλαίψει μόνη της με τα δαιμόνιά της, κι ας δείξουμε λίγη ανεξικακία....

Συμφωνω σε αυτο που λες για την αποδοση δικαιοσυνης!!! Thumbs up

ΣΨ1
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Πολλές

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από JESSIE Πεμ Δεκ 08, 2011 12:21 am



Fantina darling, (έτσι λένε στο δικό μου χωριό! ) lol!
γιατί τα έγραψες όλα αυτά, μήπως εγώ αμφισβήτησα έστω και στο ελάχιστο την ενοχή των "κακών" της σειράς μας??? Αντίθετα, αναγνωρίζω την ενοχή τους και θέλω την τιμωρία τους..... Η δική μου μικρή ένσταση αφορά στο ότι δεν θα ήθελα εμείς, σαν κοινό, να φτάσουμε στα άκρα, να γίνουμε εμείς οι άτεγκτοι δικαστές και οι δήμιοι μαζί...

Δηλαδή δεν μας αρκεί να πάθει εγκεφαλικό η Αντιγόνη, και να πεθάνει, θέλουμε οπωσδήποτε να ξέρουμε οτι τιμωρείται κάθε στιγμή και κάθε ώρα της υπόλοιπης ζωής της, φυλακισμένη μέσα στο ίδιο της το σώμα? Για κανέναν δεν θα ευχόμουν κάτι τέτοιο.....

Η τιμωρία μπορεί να δοθεί με πολλούς τρόπους, δεν είναι μόνο η φυλάκιση τιμωρία. Γι'αυτό δέχομαι την έγκλειση της Μελίτας στο ψυχιατρείο σαν τιμωρία, γιατί όπως μας το έδειξαν, δεν προκύπτει 100% οτι ήταν απόλυτα στα καλά της όταν έκανε ό,τι έκανε , και πραγματικά δεν θα ήθελα να δώ μιά κοπέλλα, όσο κι αν μου είναι αντιπαθής, να αποτρελλαίνεται μέσα σ'ενα κελί, ή να βγεί κάποτε από κεί μέσα μιά κυνική και ανελέητη εγκληματίας, όπως η Ράνια στη Βέρα.... Και μπορεί τα μοντέρνα ψυχιατρεία και κυρίως οι ιδιωτικές κλινικές να είναι πολύ πιό άνετες από ένα κελί, αλλά δεν παύουν να είναι ιδρύματα όπου κλείνονται τρελλοί, κι αυτό τα λέει όλα.

Για το Ρούσσο πρώτη εγώ αγανάκτησα που δεν τον τιμωρούν όπως του αξίζει, αλλά το να ομολογήσει ό,τι έκανε και να πάρει ο ίδιος στο λαιμό του το παιδί του, δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Ας εύρισκαν κάτι άλλο, ας του ερχόταν κι αυτού συγκοπή, ας αυτοκτονούσε, ας δεχόταν την τιμωρία που του ετοίμασε ο Αραβαντινός σαν μάννα εξ ουρανού, δεν ξέρω, ο,τιδήποτε ήταν καλύτερο απ'το να τον αφήσουν απλά να φύγει, αρα δεν έχουμε διαφορετική άποψη πάνω σ'αυτό....

Επίσης για τη Νταίζη δεν το βλέπουμε αλλιώς, κι εγώ την ήθελα μόνη, αλλά απ'τον Χρήστο, γιατί ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε για το τι λένε οι άλλοι, όσο είχε το Χρήστο δίπλα της, αρα απ'αυτόν έπρεπε να προέλθει η τιμωρία της, όχι να τον φάει κι αυτόν άδικα επειδή χρειάζεται κάποιον συντροφιά και στον άλλο κόσμο!!!!

Και δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο για τον Ιαβέρη.... Δεν ζήτησε από κανένα συγγνώμη, αντίθετα πήγε και πνίγηκε, γιατί δεν του πήγαινε η καρδιά να ζητήσει συγγνώμη, να παραδεχτεί οτι έκανε λάθος όλη του τη ζωή, και προτίμησε το θάνατο για να βγεί απ'το φοβερό (γι'αυτόν) δίλημμα....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από fantina Πεμ Δεκ 08, 2011 12:33 am

JESSIE έγραψε:

Fantina darling, (έτσι λένε στο δικό μου χωριό! ) lol!
γιατί τα έγραψες όλα αυτά, μήπως εγώ αμφισβήτησα έστω και στο ελάχιστο την ενοχή των "κακών" της σειράς μας??? Αντίθετα, αναγνωρίζω την ενοχή τους και θέλω την τιμωρία τους..... Η δική μου μικρή ένσταση αφορά στο ότι δεν θα ήθελα εμείς, σαν κοινό, να φτάσουμε στα άκρα, να γίνουμε εμείς οι άτεγκτοι δικαστές και οι δήμιοι μαζί...

Δηλαδή δεν μας αρκεί να πάθει εγκεφαλικό η Αντιγόνη, και να πεθάνει, θέλουμε οπωσδήποτε να ξέρουμε οτι τιμωρείται κάθε στιγμή και κάθε ώρα της υπόλοιπης ζωής της, φυλακισμένη μέσα στο ίδιο της το σώμα? Για κανέναν δεν θα ευχόμουν κάτι τέτοιο.....

Η τιμωρία μπορεί να δοθεί με πολλούς τρόπους, δεν είναι μόνο η φυλάκιση τιμωρία. Γι'αυτό δέχομαι την έγκλειση της Μελίτας στο ψυχιατρείο σαν τιμωρία, γιατί όπως μας το έδειξαν, δεν προκύπτει 100% οτι ήταν απόλυτα στα καλά της όταν έκανε ό,τι έκανε , και πραγματικά δεν θα ήθελα να δώ μιά κοπέλλα, όσο κι αν μου είναι αντιπαθής, να αποτρελλαίνεται μέσα σ'ενα κελί, ή να βγεί κάποτε από κεί μέσα μιά κυνική και ανελέητη εγκληματίας, όπως η Ράνια στη Βέρα.... Και μπορεί τα μοντέρνα ψυχιατρεία και κυρίως οι ιδιωτικές κλινικές να είναι πολύ πιό άνετες από ένα κελί, αλλά δεν παύουν να είναι ιδρύματα όπου κλείνονται τρελλοί, κι αυτό τα λέει όλα.

Για το Ρούσσο πρώτη εγώ αγανάκτησα που δεν τον τιμωρούν όπως του αξίζει, αλλά το να ομολογήσει ό,τι έκανε και να πάρει ο ίδιος στο λαιμό του το παιδί του, δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Ας εύρισκαν κάτι άλλο, ας του ερχόταν κι αυτού συγκοπή, ας αυτοκτονούσε, ας δεχόταν την τιμωρία που του ετοίμασε ο Αραβαντινός σαν μάννα εξ ουρανού, δεν ξέρω, ο,τιδήποτε ήταν καλύτερο απ'το να τον αφήσουν απλά να φύγει, αρα δεν έχουμε διαφορετική άποψη πάνω σ'αυτό....

Επίσης για τη Νταίζη δεν το βλέπουμε αλλιώς, κι εγώ την ήθελα μόνη, αλλά απ'τον Χρήστο, γιατί ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε για το τι λένε οι άλλοι, όσο είχε το Χρήστο δίπλα της, αρα απ'αυτόν έπρεπε να προέλθει η τιμωρία της, όχι να τον φάει κι αυτόν άδικα επειδή χρειάζεται κάποιον συντροφιά και στον άλλο κόσμο!!!!

Και δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο για τον Ιαβέρη.... Δεν ζήτησε από κανένα συγγνώμη, αντίθετα πήγε και πνίγηκε, γιατί δεν του πήγαινε η καρδιά να ζητήσει συγγνώμη, να παραδεχτεί οτι έκανε λάθος όλη του τη ζωή, και προτίμησε το θάνατο για να βγεί απ'το φοβερό (γι'αυτόν) δίλημμα....

μου αρεσε Love! το darling......
τελικα μαλλον στα γενικα συμφωνουμε ,εχουμε μια μικρη διαφωνια στο μεγεθος της τιμωριας ......δικαιολογηται και σιγουρα καταλαβαινω τον τροπο σκεψης σου στο συγκεκριμενο θεμα .
απλα για μενα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ξεκαθαρα τα πραγματα απο το να ψαχνω τις αλληγοριες και τα βαθυτερα νοηματα .
ειναι λιγακι σαν να βγαινουν ολοι λαδι με μονη που ουσιαστικα να πληρωνει την Αντιγονη γιατι αυτο που επαθε δεν ηταν εκουσιο ......και αυτο με τσατιζει φοβερα !!!!


fantina
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : στο πιο ομορφο βουνο !!!!!
Ασχολίες : κατι κανω και εγω ......

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από ειρηνη7 Πεμ Δεκ 08, 2011 1:11 am

τωρα ειδα το επεισοδιο, και ομολογουμενως σοκαριστικα αρνητικα...η θεα στο τελος με νταιζη και χρηστο καταματωμενους, απλως αποκρουστικη...συνηθως σκεπαζουν τα πτωματαμ, στα τροχαια εφοσον διαπιστωθει ο θανατος τους, και δεν τα αφηνουν βορα στην θεα καθε περιεργου η περαστικου...αλλα εκτος απο αυτο, δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να δουμε τετοιες λεπτομερειες, εγω απλα ανατριχιασα, και εχω δει πολλα θριλερ...επισης αρνητικη εντυπωση η ολη προετοιμασια απο την παρεα για το γαμο, παραβλεποντας το τι εχει κανει η νταιζη σε ολους.. imarton ainta .απλα το θεατρο του παραλογου...οπως επισης και ο απιθανος διαλογος νορας λουκα, για το αν η αγαπη τους ειναι εφαμιλλη της νταιζης με τον χρηστο... ainta ainta ωραιες σκηνες με την αμαλια και τον πετρο, αλλα δυστυχως δεν εσωσε το επεισοδιο... Rolling Eyes pff και επειδη ηταν το τελευταιο πριν την τηλεταινια, μου αφησε ακομα πιο ασχημη γευση στο στομα... Rolling Eyes
ειρηνη7
ειρηνη7
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : κρητη
Ασχολίες : μουσικη βιβλιο και σερφαρισμα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επεισόδιο 623 - Ημερομηνία 06-12-2011

Δημοσίευση από elenp Πεμ Δεκ 08, 2011 4:56 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Οι ερμηνείες ήταν οι περισσότερες εξαιρετικές. Η σκηνή με την Νόρα και τον Λουκά ήταν πολύ καλή, η Νόρα με τον Λουκά μιλήσαν για τον γάμο αλλά αναφέρθηκαν και στον έρωτά τους λέγοντας πολύ γλυκά λόγια για την σχέση τους. Η σκηνή με την Νταίζη και την Καρτάλαινα ήταν πολύ ωραία, η Νταίζη είπε στην Καρτάλαινα αυτά που ήθελε χωρίς να θέλει να την κατηγορήσει άλλο και αναρωτήθηκε αν θα της έδινε την ευχή της για τον γάμο της και εκείνη συγκινήθηκε με αυτά που της είπε. Η σκηνή με τον Λουκά και την Νταίζη ήταν πολύ καλή, ο Λουκάς ετοιμαζόταν για τον γάμο και η Νταίζη πήγε να του μιλήσει για τον γιό τους και να του ζητήσει ξανά να τον φροντίσει και να τον μεγαλώσει σωστά και εκείνος την διαβεβαίωσε ότι θα γίνουν αυτά που είχαν συμφωνήσει και πως έτσι και αλλιώς αυτά θα έκανε αφού είναι γιος τους. Η σκηνή την Νόρα, την Δάφνη, την Νταίζη, την Εριέττα και την Στέλλα ήταν πολύ ωραία, η Νόρα με την Δάφνη περίμεναν την Νταίζη παρέα με την Εριέττα και την Στέλλα και έκαναν χιούμορ και της ευχήθηκαν για τον γάμο της. Η σκηνή με την Εύα, την Νόρα, την Δάφνη, τον Λουκά, τον Νικόλα, τον Λευτέρη, την Αμαλία, τον Χρήστο, τον Στέφανο, την Νταίζη, την Εριέττα και την Στέλλα ήταν πολύ καλή, όλοι ήταν στην εκκλησία και περίμεναν την νύφη που την συνόδευσε ο Νικόλας με τον Στέφανο και εκείνη ήταν πολύ χαρούμενη όπως και ο γαμπρός και το ίδιο και όλοι τους, έγινε ο γάμος και ο Χρήστος με την Νταίζη ευχαρίστησαν όλους που βοήθησαν να γίνει αυτός ο γάμος και έφυγαν ενώ όλοι οι άλλοι ήταν λίγο στεναχωρημένοι μιας και έπρεπε ο Χρήστος και η Νταίζη να πάνε να παραδωθούν στην αστυνομία όπως είχαν κανονίσει.
Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε πολύ και το ψηφίζω πολύ καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης