Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr Empty Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr

Δημοσίευση από l_aquila Κυρ Απρ 22, 2012 9:13 pm

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika

Αρθρογράφος: Γιώργος Παπανικολάου, 22/04/2012 19:00

Εξαιρετικός ηθοποιός, καθηγητής υποκριτικής, μα πάνω από όλα, σπουδαίος χαρακτήρας. Ο δημοφιλής ηθοποιός Στέλιος Καλαθάς, είναι ένας εξαιρετικά ευγενής άνθρωπος, δημιουργικότατος, τόσο ταλαντούχος και τόσο εργατικός, που υποκλίνεσαι στο βαρυφορτωμένο πρόγραμμά του. Μέσα σε αυτό, για το MySalonika, καταφέρε να βρει το χρόνο και να μιλήσουμε για τα πράγματα που αγαπά, το θέατρο, τη ζωή και ναι, ο άνθρωπος ο δραστήριος, αγαπώντας όλες του τις δραστηριότητες "λάμπει" πάντα. Δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα, από τον Στέλιο Καλαθά.

Συνέντευξη στο Γιώργο Παπανικολάου

Ήταν ένας υπερδραστήριος χειμώνας για εσάς, με θέατρο ("Το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ" που ολοκλήρωσε τις παραστάσεις στην Αθήνα), με τηλεόραση και ολοκλήρωση γυρισμάτων στα "Μυστικά της Εδέμ", νέες δυνατές εισόδους στο "Με λένε Βαγγέλη" μα και κάτι που ίσως δεν ξέρει ο πολύς κόσμος...Πραγματοποιείται σεμινάρια υποκριτικής, εδώ και χρόνια, κύριε Καλαθά.Πώς προέκυψαν αυτά τα μαθήματα;

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ δημιουργικό άτομο. Θεωρώ μέρα χωρίς δημιουργία, ότι είναι μέρα χαμένη. Αφετηρία για τα σεμινάρια της "συναισθηματικής διαλεκτικής" όπως ονομάζω τη μέθοδο που διδάσκω, υπήρξε το γεγονός ότι εδώ και 7 χρόνια σκηνοθετώ και είμαι υπεύθυνος των θεατρικών ομάδων του δήμου Περάματος. Ξεκίνησε δειλά-δειλά, από την ομάδα και με τα χρόνια και την εξέλιξη τους, σήμερα, μετράω περίπου 100 μαθητές σε τέσσερις διαφορετικές ομάδες. Πρόκειται για μια μέθοδο υποκριτικής, που όμως δεν απευθύνεται μόνο σε άτομα που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με το θέατρο, αλλά σε όποιον έχει ανάγκη να ρίξει φως στο συναισθηματικό του κόσμο και να βελτιώσει τη συναισθηματική του "ηλικία". Διδάσκω ορθοφωνία, γλώσσα σώματος, σωστή επικοινωνία, υποκριτική, αυτοσχεδιασμούς...όλα αυτά μέσα από απλές ασκήσεις, μέσα από μελωδίες και σπουδαία κείμενα. Είναι μάθημα λυτρωτικό και ταυτόχρονα πολύ αποτελεσματικό στον καθένα από εμάς.

Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον...περισσότερα πού μπορεί κανείς να μάθει γι αυτό;

Όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω στοιχεία, υπάρχει και το blog συναισθηματικής διαλεκτικής.Εκεί υπάρχουν όλες οι πληροφορίες....

Συνεχίζετε τα σεμινάρια, με μεγάλη επιτυχία και προσέλευση. Μεταλαμπαδεύετε τη γνώση, σε πολύ κόσμο. Αλήθεια....εσάς, τί σας προσφέρουν εσωτερικά, αυτές οι διδασκαλίες;

Καταρχήν, με έχουν κάνει καλύτερο ηθοποιό και σίγουρα καλύτερο άνθρωπο. Πρόκειται για μια διαρκή έρευνα του εαυτού μου. Το καλοκαίρι βρέθηκα στη Νέα Υόρκη, με αφορμή τα σεμινάρια. Εκεί παρακολούθησα ένα αντίστοιχο σεμινάριο, για να μπορώ να εισάγω συνεχώς, νέες ασκήσεις σε νέα παιδιά-δράσεις στους μαθητές μου....

Εσείς είστε και δάσκαλος νέων ανθρώπων...εσείς ποιούς θεωρείτε, δικούς σας δασκάλους, είτε μέσα από τη δραματική σχολή, είτε μέσα από τις πρώτες σας συνεργασίες;

Τον Μίνω Βολανάκη, το Γιώργο Μιχαηλίδη, αλλά και κάθε υπέροχο θεατράνθρωπο που ευλαβικά έσκυψε πάνω από ρόλους και μου έμαθε τα μυστικά της Τέχνης..


Στη τηλεόραση, πέρυσι, πρωταγωνιστήσατε και σε καθημερινό σήριαλ, "Τα μυστικά της Εδέμ". Αλήθεια, πώς ήταν η εμπειρία ενός καθημερινού σήριαλ;

"Τα Μυστικά της Εδέμ" ήταν ένα καθημερινό με ποιότητα και αποτέλεσμα κινηματογραφικό. Νιώθω πολύ τυχερός που ήμουν σε αυτή τη δουλειά.

Αν δεν κάνω λάθος, έχετε ξαναπαίζει πριν χρόνια σε καθημερινό, σε έργο του Νίκου Φώσκολου, μα σαν τη περσινή επιτυχία (και διαχρονική) του Δημήτρη Μπέλλου, δεν υπάρχει! Πού οφείλονται, αυτοί οι- σπάνιοι- για τα τηλεοπτικά δεδομένα, τηλεοπτικοί χαρακτήρες που παραμένουν στη μνήμη των θεατών, πέραν του αναμφισβήτητου ταλέντου σας;Ποιά η μαγική συνταγή, για το...διαχρονικό του πράγματος;

Συνταγές δεν υπάρχουν. Υπάρχει μεράκι, σωστός επαγγελματισμός, δυνατό σενάριο και καλές χημείες. Ο Δημήτρης Μπέλλος θα με συντροφεύει για πολλά χρόνια...

Ήδη μαθαίνω, θα συμμετάσχετε και στο σήριαλ του Mega "Με λένε Βαγγέλη". Δώστε μας, πληροφορίες, για αυτή τη συνεργασία και το ρόλο που θα ερμηνεύσετε...

Κάνω ένα guest στο 16ο επεισόδιο. Έναν πατέρα που η καριέρα και η νέα του γυναίκα έχουν σαν αποτέλεσμα να παραμελεί το γιο του. Τα υπόλοιπα επί της οθόνης ...

Στον μηδαμινό ελεύθερο χρόνο σας, γνωρίζω ότι έχετε αδυναμία στα ταξίδια και κάνετε μίνι αποδράσεις. Ποιό ταξίδι σας έχει "κερδίσει";

Όλα...Κάθε ένα παραμένει σαν ένα πολύτιμο κομμάτι μέσα μου. Τα ταξίδια είναι πολλά πράγματα. Είναι σπουδή, διαφυγή, έμπνευση...τα λατρεύω!

Υπάρχει ρόλος και έργο, που θα θέλατε, κάποια στιγμή, να ερμηνεύσετε;

Όσο περνάνε τα χρόνια θέλω να ερμηνεύω ωραίους ρόλους με καλούς συνεργάτες....

Όλοι οι συνάδελφοί σας, μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για εσάς. Σίγουρα, όμως, στα τόσα χρόνια καριέρας, θα σας έτυχε και κάποια συνεργασία, με κάποιο πρόσωπο, όπου θα ήταν κάπως πιο "δύσκολη" και "μουδιασμένη", λόγω του συναδέλφου. Πώς λειτουργείτε, σε αυτό το ενδεχόμενο;

Έχω μάθει από μικρός να ξεχωρίζω και να μυρίζομαι τη... φωτιά. Δεν έχω έρθει σε σε δύσκολη θέση. Προσπαθώ πάντα να κρατώ τις ισορροπίες, να σέβομαι την ιεραρχία και να μην είμαι ανταγωνιστικός. Όλα αυτά συντελούν στο να είμαι αγαπητός στους συναδέλφους μου. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι, να έχουμε όλοι μαζί ένα καλό αποτέλεσμα. Θεωρώ το θέατρο ομαδικό άθλημα, και όλοι συμβάλουν στην επιτυχία.

Από όλα τα θεατρικά και τα τηλεοπτικά που έχετε κάνει, σίγουρα κάποια ξεχωρίζετε, για δικούς σας λόγους. Θα τα μοιραστείτε μαζί μας;

Ο ρόλος του θεού Απόλλωνα στην "ΟΡΕΣΤΕΙΑ" θεατρικά και ο Δημήτρης Μπέλλος στα "ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΔΕΜ", τηλεοπτικά!

Με ποιον Έλληνα σκηνοθέτη και ηθοποιό, δεν έτυχε να συνεργαστείτε και θα θέλατε πολύ στο μέλλον;

Με πάρα πολλούς...αλλά νέοι είμαστε ακόμα και έχουμε χρόνια μπροστά μας....

Οι μαθητές σας, έχουν μεγάλη αδυναμία στο πρόσωπό σας. Πόσο δύσκολο είναι, να "καθοδηγείς" νεότερους στο σανίδι;

Είναι τεράστια ευθύνη, γιατί ασχολείσαι με τις ψυχές των ανθρώπων...με λεπτές ισορροπίες. Ο καθένας έχει ένα δρόμο να διανύσει και είναι μοναδικός και διαφορετικός. Αυτό από μόνο του, χρειάζεται ευλάβεια, υπομονή και σεβασμό....

Ποια παράσταση ετοιμάζετε, με την ομάδα σας, τώρα;

Ετοιμάζω παράσταση με αφορμή τα όνειρα των Ελλήνων. Από την δεκαετία του '60 μέχρι σήμερα.

Τίτλος της παράστασης;

Ονείρων Χώρα!

Όταν σβήνουν τα φώτα της πλατείας, το βράδυ, μετά την υπόκλιση, τί κάνει ο Στέλιος για να "ξεφύγει";

Συναντάει αγαπημένα του πρόσωπα, διαβάζει και επικοινωνεί με τους φίλους του στο facebook....

Τυχεροί οι φίλοι του. Τυχεροί και οι μαθητές του. Ο Στέλιος Καλαθάς, μια ανοιχτή καρδιά και ένα ταλέντο σε διαρκή δημιουργικό οίστρο. Ο ορισμός του καλλιτέχνη που με τη διαρκή του επαγρύπνηση και μελέτη, γίνεται καλύτερος τόσο στη Τέχνη του, όσο και στη ζωή. Και τα γαλόνια του, από αυτή την "εσωτερική" του περιπλάνηση πολλά κι ακριβά
....
l_aquila
l_aquila
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr Empty Απ: Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Δευ Απρ 23, 2012 5:38 am

: thanks :
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr Empty Απ: Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr

Δημοσίευση από LaurelRose Δευ Απρ 23, 2012 10:24 pm

Σ'ευχαριστούμε Σοφία!
LaurelRose
LaurelRose
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : λογοτεχνικά βιβλία-μουσική-σινεμά-θέατρο-forum

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr Empty Απ: Ο Στέλιος Καλαθάς στο mysalonika~ mysalonika.gr

Δημοσίευση από Δ.Μπέλλος Τρι Μάης 01, 2012 5:15 pm

Να ΄σαι καλά Σοφάκι!!! ;D
Δ.Μπέλλος
Δ.Μπέλλος
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Άργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης