Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012 Empty Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012

Δημοσίευση από loukitsa Πεμ Ιουλ 26, 2012 8:23 pm

Ο γνωστός ηθοποιός Στέλιος Καλαθάς μιλάει στη Βένη Σάπκα και στο tisimveni.gr για την παρουσία του στον 42ο Διεθνή κολυμβητικό Διάπλου του Τορωναίου Κόλπου στη Σιθωνία Χαλκιδικής αλλά και τα μελλοντικά του σχέδια.
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012 Empty Απ: Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012

Δημοσίευση από loukitsa Πεμ Ιουλ 26, 2012 8:27 pm

«Άνυδρο το τηλεοπτικό τοπίο»

Παρασκευή, 13 Ιουλίου 2012 19:15
RedAlert


Στο REDALERT μιλά ο ηθοποιός Στέλιος Καλαθάς.

Με αφορμή τη διεξαγωγή του 42ου Διάπλου του Τορωναίου Κόλπου, ο αγαπητός στο κοινό ηθοποιός και σκηνοθέτης Στέλιος Καλαθάς, μας μίλησε για τον κολυμβητικό αγώνα αντοχής που θα παρουσιάσει αλλά και τα προσεχή επαγγελματικά του σχέδια.


Συνέντευξη στην Αντιγόνη Ζυμπερδίκα


Τι σε οδήγησε να αποδεχθείς την πρόσκληση για την παρουσίαση του 42ου Διάπλου του Τορωναίου Κόλπου;

Θεωρώ ότι είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό αθλητικό γεγονός. Αυτό που πραγματικά με εντυπωσίασε είναι ότι όλοι αυτοί οι αθλητές αγωνίζονται για να κερδίσουν ένα δάφνινο στεφάνι, κάτι που σαν Έλληνας μου ξυπνάει μνήμες και τα ιδανικά που πρέπει να έχουμε μακριά από οτιδήποτε έχει να κάνει με το χρήμα. Γιατί, δυστυχώς, ο αθλητισμός σήμερα έχει συνδυαστεί με πολυεθνικές, με εταιρείες που από πίσω πληρώνουν πάρα πολλά. Το ότι κάποιοι άνθρωποι κολυμπούν 15 ναυτικά μίλια μες τη θάλασσα, τόσες ώρες όχι για να κερδίσουν κάτι οικονομικό αλλά ένα δάφνινο στεφάνι είναι πολύ σημαντικό.



Ποια είναι η δική σου σχέση με τη θάλασσα και θα αποφάσιζες ο ίδιος να πάρεις μέρος σε έναν τέτοιο διάπλου;

Η σχέση με τη θάλασσα είναι σχέση ζωής, ίσως φταίει και το ζώδιό μου που είμαι Ιχθείς. Γενικά κολυμπώ αρκετά και μου αρέσει να κάνω καταδύσεις με μάσκα. Αυτό το εγχείρημα δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να το κάνω. Θα το δω πώς είναι αύριο από κοντά και θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά μήπως του χρόνου το κάνω.



Στις αρχές του καλοκαιριού ανέβηκαν δύο θεατρικά έργα: το «Ονείρων χώρα» και το «Πετάμε στα σύννεφα». Υπάρχει η προοπτική να συνεχίσετε τις παραστάσεις;

Αυτές οι παραστάσεις συνεχίζονται στην Αθήνα. Είναι παραστάσεις με αφορμή τα όνειρα των Ελλήνων. Όνειρα προδομένα, ανεκπλήρωτα, αλλά και ελπιδοφόρα, όλα ιδωμένα από μία ματιά με πάρα πολύ χιούμορ και σάτιρα για ό,τι μας συμβαίνει σήμερα σ’ αυτή τη χώρα και πλαισιώνονται με τραγούδια που έχουν γραφτεί κατά καιρούς για τα όνειρα. Οι παραστάσεις περιοδεύουν στην Αττική και θα ολοκληρωθούν το Σεπτέμβριο.



Πιστεύεις ότι οι καλλιτέχνες οφείλουν μέσα από το έργο τους να υπογραμμίζουν τα κακώς κείμενα της κοινωνικής και πολιτικής ζωής;

Βεβαίως! Και θεωρώ ότι είμαστε υπεύθυνοι και αυτές τις μέρες της κρίσης που περνάει η χώρα μας, έχουμε μεγάλη υποχρέωση. Περνάμε τον κόσμο απέναντι στην ομορφιά, να του δίνουμε το μήνυμα της ελπίδας γιατί η ελπίδα είναι ένα πολύ σημαντικό όπλο και πρέπει να το τροφοδοτούμε συνεχώς. Είναι χρέος του καλλιτέχνη να περνάει τον κόσμο απέναντι, να ξεχνιέται για λίγο.



Έγινες ιδιαίτερα αγαπητός μέσα από το ρόλου του Μπέλλου στα «Μυστικά της Εδέμ». Να περιμένουμε να σε δούμε κάπου τηλεοπτικά το χειμώνα;

Μαθαίνω σιγά-σιγά τούρκικα τώρα, κάνω ιδιαίτερα για να με δείτε το χειμώνα στην τηλεόραση (Γέλια). Όπως βλέπετε έχει κατακλυστεί η τηλεόραση από τούρκικα σίριαλ… Υπήρχε μία πρόταση από την ΕΤ3 για να παρουσιάσω μία εκπομπή με ένα ενδιαφέρον concept. Αν τελικά γίνει γιατί όπως καταλαβαίνετε οι παραγωγές πάντα κολλάνε στο οικονομικό, με πολύ χαρά θα ήθελα να κάνω κάτι. Προς το παρόν συνεχίζω με τις αφηγήσεις που κάνω για ντοκιμαντέρ και μεταγλωττίσεις σε κάποιους ήρωες του Disney. Και παρουσιάζω και μία εκπομπή στο EXTRA 3 για το αυτοκίνητο.



Αληθεύει ότι η κατάσταση στην τηλεοπτική αγορά είναι τόσο δύσκολη που υπάρχουν ακόμη οφειλές από παλαιότερες τηλεοπτικές δουλειές;

Ναι, ναι. Το τηλεοπτικό τοπίο είναι άνυδρο πολύ. Έχουν κοπεί, όπως ξέρετε, οι διαφημίσεις και αυτές που παίζονται έχει μειωθεί πολύ το κόστος. Επομένως τα κανάλια έχουν πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα οικονομικό και αυτό έχει σαν αντίκτυπο πάρα πολύς κόσμος να είναι απλήρωτος και όχι μόνο ηθοποιοί, αλλά και τεχνικοί και πάρα πολύς κόσμος που δουλεύει πίσω από τις κάμερες. Αισιοδοξούμε όμως, ας ελπίσουμε ότι από Σεπτέμβρη θα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.



Όλοι με την ίδια ελπίδα ζούμε…

Απ’ ότι ξέρω και οι δημοσιογράφοι είναι σε πολύ άσχημη θέση.



Το ίδιο ισχύει για όλους, ανεξάρτητα του επαγγέλματος του καθενός.

Νομίζω ότι λίγο έχουν βρει και κάποιοι εργοδότες το κόλπο. Δηλαδή βλέπω μαγαζιά που δουλεύουν πολύ καλά και μαθαίνω ότι οι υπάλληλοι δεν πληρώνονται, έχουν να πληρωθούν 4 και 5 μήνες.



Θεατρικά το χειμώνα ετοιμάζεις κάτι;

Θεατρικά έχω μία πρόταση αλλά σε πρώτη προτεραιότητα βάζω αυτή τη μέθοδο που διδάσκω. Είναι μία μέθοδος υποκριτικής, που δεν απευθύνετε όμως μόνο σε ανθρώπους που θέλουν να γίνουν ηθοποιοί. Λέγεται Συναισθηματική Διαλεκτική και βασίζετε στα εφτά βασικά συναισθήματά μας, τα οποία είναι υπεύθυνα για τις αποφάσεις που παίρνουμε στη ζωή μας. Μαθαίνουμε να ενεργοποιούμε και να ελέγχουμε αυτά τα βασικά συναισθήματα. Αυτή την στιγμή έχω τέσσερις ομάδες στην Αθήνα και τώρα το καλοκαίρι κάνω διήμερα σεμινάρια σε διάφορες πόλεις.



Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία αύριο στην παρουσίαση του Διάπλου.

Κι εγώ ευχαριστώ. Σας περιμένουμε να έρθετε από κοντά.

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 8 το πρωί του Σαββάτου. Οι 21 συμμετέχοντες κολυμβητές καλούνται να διασχίσουν τα 25 χιλιόμετρα που χωρίζουν την Καλλιθέα της Κασσάνδρας από τη Νικήτη της Σιθωνίας, έχοντας για σύμμαχο τα γαλάζια νερά του Τορωναίου.
loukitsa
loukitsa
Δημόσιες Σχέσεις
Δημόσιες Σχέσεις

Θηλυκό Τόπος : Σε δυάρι με το Λουκάκο μου και τον Turgenev
Ασχολίες : Ξεσκονίζω το Εδεμ-όσκαρ κολλήματος που πήρα! Παναγιώτης Πετράκης και ξερό ψωμί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012 Empty Απ: Ο Στέλιος Καλαθάς στο tisimveni.gr 13.7.2012

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Πεμ Ιουλ 26, 2012 8:42 pm

: thanks :
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης