Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου Empty Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου

Δημοσίευση από nikidanis Δευ Νοε 15, 2010 10:12 pm

by depi
nikidanis
nikidanis
Reporter
Reporter

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου Empty Απ: Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου

Δημοσίευση από depi Δευ Νοε 15, 2010 10:22 pm

Βασίλης Μπισμπίκης - Δεν είχα φρένο σε τίποτα στη ζωή μου!
Σάββατο, 13 Νοεμβρίου 2010 00:00 Αποκαλύψεις - Passarella

Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου Bisbikis430336

Eίναι άνθρωπος που του αρέσουν οι εναλλαγές και οι ανατροπές στη ζωή. Στα 15 του χρόνια ταξίδεψε στην Παλαιστίνη ενώ στην αρχή της καριέρας του «ντύθηκε» το ρόλο του Κοβάλσκι στο «Λεωφορείον ο Πόθος» στο πλευρό της Πέμης Ζούνη σε μια sold out παράσταση. Ο Βασίλης Μπισμπίκης μπήκε στη ζωή μας στις αρχές του Οκτώβρη ως ο νέος ανδρικός χαρακτήρας της σειράς «Μυστικά της Εδέμ» (MEGA), μετά την αποχώρηση του Παναγιώτη Μπουγιούρη. Ηθοποιός με αξιόλογη πορεία στο θέατρο, που έπεσε φέτος, σε μια δύσκολη συγκυρία, στα βαθιά νερά της τηλεόρασης και κολύμπησε με επιτυχία.



Πώς ασχολήθηκε με το θέατρο

«Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ επαγγελματικά με την ηθοποιία, ξεκίνησε σαν χόμπι και κατέληξε να είναι μια μεγάλη αγάπη. Αρχισα να ασχολούμαι ερασιτεχνικά στο Λουτράκι, από εκεί όπου είναι και η καταγωγή μου, από παραστάσεις του σχολείου, στη συνέχεια πήγα σε μια θεατρική ομάδα και τελικά αποφάσισα να το κάνω επάγγελμα. Ηρθα στην Αθήνα και σπούδασα στη σχολή της Μαίρης Βογιατζή - Τράγκα 4 χρόνια. Πριν από αυτό βέβαια, έχω κάνει εκατομμύρια δουλειές: Μπάρμαν, σερβιτότορος, ακόμα και γκρουπιέρης στο καζίνο του Λουτρακίου εργάστηκα για τρία χρόνια. Τελικά όμως, εκεί γύρω στα 25, κατάλαβα ότι θα ασχοληθώ αποκλειστικά με το θέατρο» υποστηρίζει.



«Χρωστάω πολλά στην Πέμη Ζούνη»


Στα πρώτα του χρόνια στο επάγγελμα είχε την τύχη να συναντήσει κάποιους πολύ σημαντικούς θεατρανθρώπους: «Ο μέντοράς μου ήταν ο Βασίλης Ρίτσος, ο πιο σημαντικός δάσκαλός μου, που μάλιστα έφυγε από τη ζωή πριν από μερικούς μήνες. Είχα την τύχη να έχω επίσης ως δασκάλους τον Κωνσταντίνο Κωνσταντόπουλο και τον Δημήτρη Καταλειφό.

Η μεγάλη ευκαιρία που μου δόθηκε, όμως, ήταν ο ρόλος του Στάνλεϊ Κοβάλσκι στο "Λεωφορείον ο πόθος", όπου έπαιξα στο πλευρό της Πέμης Ζούνη στο ΚΘΒΕ. Από κει και πέρα, τα πράγματα πήραν διαφορετική τροπή στην καριέρα μου. Η Πέμη Ζούνη είναι ένας άνθρωπος που με βοήθησε πάρα πολύ στην πορεία μου. Προσωπικά, αισθάνομαι ότι της χρωστάω πολλά. Εξάλλου, ήταν μεγάλο τόλμημα και για τον Νικήτα Τσακίρογλου, διευθυντή τότε του θεάτρου, που έδωσε σε ένα νέο ηθοποιό την ευκαιρία να αναδειχτεί μέσα από ένα τέτοιο έργο».



Αναγνωρισιμότητα

«Ολο αυτό που συμβαίνει στα "Μυστικά της Εδέμ" είναι πρωτόγνωρο. Ομως είναι τόσο πολύ μεγάλο το βάρος της δουλειάς, που δεν έχω χρόνο να αισθανθώ τίποτα άλλο, γιατί είμαι συνεχώς γυρίσματα - θέατρο - σπίτι.

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τρελό πάντως για το πρόσωπό μου, ό,τι και αν γίνεται πάντως, δεν με επηρεάζει. Από συγγενείς και μέσω των γονιών μου, πιο πολύ λαμβάνω μηνύματα του τύπου "η τάδε μου είπε πόσο κούκλος είσαι". Η αλήθεια είναι ότι όταν βλέπεις ένα πρόσωπο στην τηλεόραση, το μυθοποιείς, του δίνεις διαστάσεις που ίσως δεν έχει».



Το lifestyle του

«Δεν είμαι τύπος που κυκλοφορεί στα κοσμικά. Δεν μου αρέσουν. Προτιμώ τα πιο underground στέκια. Θέλω να πηγαίνω κάπου που να είμαι χαλαρός και έτσι ήμουν πάντα. Δεν είχα σε πρώτη προτεραιότητα τα κλαμπ ή την πιο έξαλλη ζωή. Οταν ήμουν πιο πιτσιρικάς, όπως όλοι, πήγαινα σε κλαμπ της μόδας, αλλά ποτέ δεν ήμουν της κοσμικής ζωής. Δεν είναι στον τύπο μου.

Δεν μπορώ να το υποστηρίξω. Μπορώ, βέβαια, να πάω σε ένα κυριλέ μέρος, αρκεί να μην είναι δήθεν. Μπορείς να με βρεις στο κουτούκι, μπορεί να με βρεις και σε ένα καλό εστιατόριο. Θέλω να υπάρχει όμως εκεί όπου θα πάω μια αλήθεια, μια θετικότητα».



Επαναστάτης

«Δεν είμαι χαμηλών τόνων. Απλά δεν μου ταιριάζει ένα τέτοιο στιλ ζωής. Σαν χαρακτήρας είμαι πολύ επαναστατικός. Μάλιστα θα έλεγα ότι στη ζωή μου έχω τολμήσει και έχω κάνει πολλές ανατροπές από εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Τολμάω να αλλάξω πράγματα. Μου αρέσει η πρόκληση. Δεν ξέρω πώς θα ακουστεί αυτό που θα πω, αλλά ό,τι ήθελα να κάνω στη ζωή μου, το έκανα. Δεν είχα φρένο σε τίποτα. Δεν έθετα όρια σε ό,τι μπορούσα να κάνω. Εφευγα έξω από το ρεύμα των πραγμάτων.

Για παράδειγμα, σε ηλικία 15 χρονών πήγα πέντε ημέρες στην Παλαιστίνη. Από μικρός ταξίδευα στο εξωτερικό, ήθελα να φεύγω... Ημουν ανήσυχο πνεύμα. Οπότε, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείς να με χαρακτηρίσεις χαμηλών τόνων στη ζωή μου. Την έχω ζήσει στο έπακρο και δεν τολμάω να την αλλάξω».



Η Κωνσταντίνα του

Πίσω από έναν επιτυχημένο άνδρα βρίσκεται μια έξυπνη γυναίκα. Ο Βασίλης Μπισμπίκης το κάνει πράξη αυτό με τον ευτυχισμένο γάμο του με την Κωνσταντίνα: «Η γυναίκα μου δεν κολλάει σε όλο αυτό που γίνεται. Εξάλλου, όπως σου είπα και πριν, η επιτυχία της σειράς δεν επηρεάζει την προσωπική μας ζωή. Δεν το αντιλαμβανόμαστε. Πηγαίνω στη δουλειά, στο θέατρο, γυρνάω στο σπίτι, πηγαίνουμε για ποτό με τη γυναίκα μου, έτσι κυλάει η ζωή μας. Εκείνη από την πλευρά της χαίρεται πολύ που κάνω με επιτυχία τα πράγματα που κάνω. Με στηρίζει πολύ και με προφυλάσσει. Συζητάμε πάρα πολύ, έχουμε μια σχέση με πολλή κατανόηση και στηρίζουμε πολύ ο ένας τον άλλον. Μπορώ να σου πω ότι εκείνη είναι και πιο έξυπνη από εμένα, οπότε μπορεί να μου δείχνει και κάποιες άλλες κατευθύνσεις σε όσα γίνονται».



Αναμένεται... χαμός στα «Μυστικά της Εδέμ»

Παρότι είναι από τους νέους ήρωες της σειράς, ο «Λευτέρης», που υποδύεται ο Βασίλης Μπισμπίκης, είναι ένας χαρακτήρας από τον οποίο «να περιμένετε πολλά. Ο Λευτέρης είναι θετικός χαρακτήρας αλλά έχει βιώσει πάρα πολύ δύσκολες καταστάσεις στη ζωή του, ακραίες καταστάσεις που ίσως τον ωθήσουν και εκείνον στα άκρα. Εχασε τους πιο αγαπημένους του ανθρώπους, τη γυναίκα που αγαπούσε, γι' αυτό όσα θα δείτε θεωρώ ότι θα δικαιολογηθούν. Νομιμοποιείται να κάνει όσα θα κάνει, γιατί θα εξωθηθεί στα άκρα πολύ σύντομα... Συντονιστείτε στη σειρά για να δείτε».



Δεύτερη χρονιά «Lisbon Traviata»

Εκτός από τα «Μυστικά», την περασμένη χρονιά ξεκίνησε για τον ηθοποιό η θεατρική περιπέτεια που ονομάζεται «Lisbon Traviata» και έχει κάνει πρεμιέρα εδώ και ένα μήνα περίπου στο θέατρο «Αλκμήνη - Ακης Δαβής». «Ο Φαίδων Καστρής είδε το έργο πριν από μερικά χρόνια στο Λονδίνο και το πρότεινε σε μένα και στον Λάζαρο Γεωργακόπουλο. Hταν μεγάλη τιμή για μένα γιατί πρόκειται για δύο πολύ σημαντικούς ηθοποιούς. Με αυτή τη συνεργασία, πήγα ένα βήμα παραπέρα. Νιώθω πολύ πιο ώριμος ως ηθοποιός. Είναι ένα έργο που περιγράφει τις σχέσεις ανάμεσα σε gay ζευγάρια και δεν νομίζω ότι ξενίζει αν αναλογιστούμε ότι και στην τηλεόραση πλέον ο κόσμος βλέπει gay ζευγάρια, έχει αρχίσει να εξοικειώνεται με αυτό. Η διαφορά και η πρόκληση παράλληλα για εμάς τους ηθοποιούς ήταν να μην μπούμε στη λογική καρικατούρας.

Προσεγγίσαμε τους ήρωες πολύ ανθρώπινα, χωρίς να σκεπτόμαστε ότι είναι gay. Τους "ντύσαμε" με την ψυχή μας, όπως θα "ντύναμε" ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι.

Ο κόσμος που φεύγει δηλαδή δεν αποχωρεί με το συναίσθημα ότι είδε στη σκηνή ένα gay ζευγάρι, ξεφεύγει από αυτό, βλέπει έναν χωρισμό, κάτι με το οποίο θα μπορούσε ο καθένας να ταυτιστεί. Με συγκινούν όταν έρχονται στα καμαρίνια και μου λένε ότι ξεχνάνε ότι βλέπουν θέατρο, αισθάνονται ότι "μπαίνουν στην κλειδαρότρυπα" της καθημερινής ζωής. Είναι πολύ τιμητικό να στο λένε αυτό». ?


Μαρίτα Κωνσταντίνου
depi
depi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου Empty Απ: Βασίλης Μπισμπίκης - Αποκαλύψεις Σάββατο 13 Νοεμβρίου

Δημοσίευση από jim7 Τρι Νοε 16, 2010 8:07 pm

Ευχαριστούμε depi
jim7
jim7
Forum Team
Forum Team

Άντρας Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης