Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η γνώμη σας για την σειρά

+66
stefanos
katie007
JESSIE
roria
almaresi
taradoula
ginak
brunakos
Antigoni!
fay66
marakii
Kornilia_Petrakitsa
zouz0unii
ntina fan
Rafaella+Manos=EdemReee.G
noroloukakosfan
ebelina2007
soso
Persa
anna-maria
Pennaki.......!!
Αμαλία
iloveeva+manos!!
Ezantakou
dafnoulaki-nikolakos
KonstantinaA
arogi
about me
annaki
mimi_loukas+nora
sifantid
filitsa
gastone
iriniem_mystika_tis_edem
verile_mistika
tinaki18
$ofi@ loukakos + nora
zwi
Dorina <3 Πέτρος
Illusioner
kikialex
NATALITSA_LOUKITSA
konstantina
donakon
eva-margarita
loukitsa
elena-7-
anna90
evanna
nikidanis
lalou
jalo4ever
mimi
Penny
helenaki_edem
xara
Δάφνη
Μυρτώ
Petrinaki
Morena
jim7
Moonstone
KatsaroYpotheto
Alex
Clarabelle
Vampirela
70 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Η γνώμη σας για την σειρά - Σελίδα 5 Empty Απ: Η γνώμη σας για την σειρά

Δημοσίευση από roria Παρ Μάης 13, 2011 3:40 pm

xaxa nefelik, συμμερίζομαι ως συνήθως και τις ελπίδες και τις απόψεις σου.
Εμένα πάλι το γεγονός ότι όλοι οι χαρακτήρες βαρύνονται με λάθη, δεν με χαλάει καθόλου. Ίσα-ίσα μου φαίνεται απολύτως αληθοφανές και το θεωρούσα ανέκαθεν ένα από τα μεγαλύτερα ατου του συγκεκριμένου συγγραφικού διδύμου, το ότι δηλαδή δεν πλάθουν χαρακτήρες μονοδιάστατους. Από την άλλη πλευρά, δεν θα ήθελα ένας χαρακτήρας μετά από δύο και τρία χρόνια συμπυκνωμένης πορείας των γεγονότων να μένει ίδιος και απαράλλακτος. Αν είναι έτσι, γιατί να τον βλέπουμε σε τόσα επεισόδια; Οι χαρακτήρες θεωρώ εύλογο να εξελίσσονται μαζί με την ιστορία και ανάλογα με τα βιώματά τους και τις σχέσεις τους. Όταν μπήκαν στη σειρά και ο Στέφανος πρόπερσι στο τέλος και η Εριέττα φέτος είχαν ένα μυστήριο γιατί δεν τους ξέραμε ακόμα, δεν γνωρίζαμε σχεδόν τίποτα για αυτούς. Για μένα ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της σειράς είναι να γνωρίζουμε ακριβώς αυτούς τους ανθρώπους και να παρακολουθούμε την εξέλιξή τους ή τη βαθμιαία αλλαγή τους. Υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι, για παράδειγμα, για τους οποίους ο Στέφανος ήταν σκοτεινός τύπος. Δεν το έκανε από χόμπι. Αν οι λόγοι αυτοί εξέλιπαν, γιατί να παραμένει ντε και καλά σκοτεινός; Το ίδιο ισχύει και για τη μυστηριώδη Εριέττα. Αν μετά από τόσους μήνες ήταν ακόμα το ίδιο αινιγματική, θα βλέπαμε σειρά μυστηρίου, όπου το μυστήριο θα ήταν αυτοσκοπός, όχι μια κοινωνική σειρά. Και γυναικούλα δεν θα την έλεγα με τίποτα. Ειδικά για την Εριέττα νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο αταίριαστος χαρακτηρισμός.
Προσωπικά εύχομαι να μην δουλεύει κανείς κανέναν στα ζευγάρια, όπως έχουν διαμορφωθεί. Είμαστε λίγο πριν το τέλος και έχουμε παρακολουθήσει την πορεία τους, τα προβλήματά τους, τις αγωνίες και τα όνειρά τους. Το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν μια διάψευση των όσων έχω δει στο όνομα μιας οιασδήποτε ανατροπής. Οι ανατροπές θα προτιμούσα να περιοριστούν αποκλειστικά στο επίπεδο της πλοκής, όχι στις σχέσεις οι οποίες έχουν περάσει από τόσες διακυμάνσεις που σιγα-σιγά θα ήθελα να τις δω να κατασταλάζουν και να ζυμώνονται. Για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω άλλα αισθηματικά πέρα-δώθε. Σώνει.
Εκείνο που επίσης μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον, περισσότερο από ό,τι περίμενα, είναι η διαμάχη του Λουκά και των άλλων με το Ρούσσο. Ό,τι επιμέρους αντιρρήσεις και αν έχει κανείς για το αν είναι δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη, εγώ βλέπω σ' αυτήν κάτι πολύ σημαντικό. Το αν ένας άνθρωπος αξίζει να αγωνιστεί για το δίκιο του, ακόμα κι αν οι πιθανότητες είναι εναντίον του (και σχεδόν πάντα είναι) ή αν θα πρέπει να υποκύψει στους φόβους του και να περάσει όλη του τη ζωή σαν αμοιβάδα, προκειμένου να είναι ασφαλής. Πρόκειται για ένα αιώνιο δίλημμα που δεν περίμενα να το δω σε μια καθημερινή σειρά έτσι όπως το βλέπω εδώ και περιμένω με ενδιαφέρον να δω πώς θα εξελιχθεί.
roria
roria
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γνώμη σας για την σειρά - Σελίδα 5 Empty Απ: Η γνώμη σας για την σειρά

Δημοσίευση από veronica1757 Κυρ Μάης 15, 2011 3:23 pm

Κατα την αποψη μου ειναι μια υπεροχη σειρα.. Κατα καιρους χανει καπως το ενδιαφερον της αλλα εξακολουθει να ειναι μια απο τις καθημερινες μου συνηθειες! Και φυσικα οφειλω να ομολογησω οτι ισως μεγαλυτερο ενδιαφερον εχουν οι ρολοι του Λουκα και της Νορας..Οπως και να χει δεν θεωρω οτι ειναι στη σκια της Βερας..Ειναι δυο διαφορετικα σιριαλ με το καθενα να εχει τη μοναδικοτητα του.. Love
veronica1757
veronica1757

Θηλυκό Τόπος : Κεφαλονια!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης