Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

+9
Clarabelle
JESSIE
Καρ-Mik
maria*
taradoula
KatsaroYpotheto
verile_mistika
edem4ever
nikidanis
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Δεκ 29, 2010 10:01 pm

Σου είπα, ο καθένας τα ίδια πράγματα τα βλέπει όπως θέλει... Ολα όσα λές εγώ τα βλέπω αλλιώς, αλλά τα έχουμε πεί τόσες φορές που δεν έχει νόημα να τα ξαναλέμε. Πάντως πλέον με την Εύα δεν έχει τέτοιες παρτίδες που να μπορεί να την πληγώσει, είναι σωστός πατέρας χωρις να την ενοχλεί, παρέχει τα πάντα στο παιδί του κι εκεί σταματάει το θέμα. Ο Μάνος έχει φύγει μακρυά κι αν δεν συνεχίσει τον πόλεμο από κεί που βρίσκεται δεν υπάρχει λόγος να γίνει το ο,τιδήποτε μαζί του, οπότε σταματάει κι αυτό το θέμα. Για τη Μελίτα δεν νοιάζεσαι, (ούτε γώ) , οπότε αν καταλάβει οτι έκανε λάθος μαζί της και νοιώσει άλλα αισθήματα για την Εριέττα, δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Το ζήτημα είναι οτι η Εύα έχει καταλάβει ποιός είναι ο Στέφανος, γι'αυτό και δεν τον κατηγορεί για τίποτε, όπως και η Εριέττα άλλωστε... Αυτό που πρέπει να εύχεσαι είναι να είναι πιό τυχερή στην τωρινή της επιλογή η Εύα, όπως το εύχομαι κι εγώ...
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Δεκ 29, 2010 10:04 pm


Ακριβώς αυτό εύχομαι να βρεί κάποτε την ευτυχία και επίσης ο Στέφανος η Μελίτα και ο Μάνος που την τσάκισαν να πληρώσουν το κακό που της έκαναν όπως εκείνη πλήρωσε πολύ πολύ ακριβά το όποιο κακό έκανε.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Δεκ 29, 2010 10:11 pm

Ολοι πλήρωσαν ή θα πληρώσουν το τίμημα των πράξεών τους ή των επιλογών τους... Γιατί θεωρείς οτι μόνο η Εύα πλήρωσε? Ο Μάνος πλήρωσε γιατί καταστράφηκε κι αναζητεί αλλού την τύχη του, μακρυά απ'τους δικούς του ανθρώπους και την οικογένειά του. Ο Στέφανος πλήρωσε γιατί έγινε αποδιοπομπαίος τράγος απ'όλους, τον θεώρησαν δολοφόνο, τον θεωρούν τώρα απαγωγέα του παιδιού του, η γυναίκα που αγαπούσε τον έδιωξε μακρυά της για μήνες, έχασε το παιδί που περίμενε, έμαθε οτι η μάνα του , που την είχε κάνει εικόνισμα όλη του τη ζωή, τον κορόιδευε τόσα χρόνια και είναι δολοφόνος, έμαθε ότι ο πατέρας του, τον οποίον θεωρούσε τίμιο άνθρωπο και θύμα είναι επίσης δολοφόνος, τι άλλη τιμωρία θέλουμε?
Η Μελίτα τιμωρήθηκε ήδη όταν έπεσε θύμα απόπειρας που την έκανε να χάσει το παιδί της και να κινδυνέψει να πεθάνει, και πιστεύω οτι θα τιμωρηθεί κι άλλο όταν χάσει το Στέφανο....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από Clarabelle Τετ Δεκ 29, 2010 10:25 pm


Είναι όπως το βλέπει κανείς
Προσωπικά θέλω Στέφανο και Μελίτα ολομόναχους και χωρίς όνειρα όπως ακριβώς κατήντησαν την Εύα
Και σταματώ εδώ γιατί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από pasxalitsa Τετ Δεκ 29, 2010 10:37 pm

Clarabelle έγραψε:
Είναι όπως το βλέπει κανείς
Προσωπικά θέλω Στέφανο και Μελίτα ολομόναχους και χωρίς όνειρα όπως ακριβώς κατήντησαν την Εύα
Και σταματώ εδώ γιατί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ

Συμφωνώ. Ο Καθένας έχει τη δική του οπτική γωνία.Το μεγαλύτερο πλήγμα που δέχτηκε ο Στέφανος είναι η αλήθεια για τους γονείς του και κυρίως για την μάνα του. Η μοναδική γυναίκα που αγάπησε και πίστεψε τον πρόδωσε.

Και εγώ θέλω να τον δω να πληρώνει και σίγουρα χωρίς τη Μελίτα!!!!
pasxalitsa
pasxalitsa
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό Τόπος : ΜΕ θέα το Πέλαγο
Ασχολίες : Θέατρο, Λογοτεχνία, Σινεμά, Τηλεόραση

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από JESSIE Τετ Δεκ 29, 2010 10:42 pm

Μιά τελευταία κουβέντα από μένα (ποσώς μ'ενδιαφέρει να έχω την τελευταία λέξη, εννοείται αυτό....)
Γιατί θεωρείς οτι η Εύα είναι ολομόναχη και χωρίς όνειρα? Εγω νομίζω οτι ήταν τυχερή γιατί γλύτωσε από έναν αταίριαστο έρωτα (το Μάνο), έναν έρωτα χωρίς....έρωτα (το Στέφανο) , περιστοιχίζεται από καρδιακούς φίλους, έχει μιά μητέρα που την υπεραγαπά καί μιά κόρη που την έχει δεχτεί σα μάνα της και την αγαπάει επίσης (τη Μαρίλια) και ένα μωράκι που έχει δώσει άλλη αξία στην ίδια της την ύπαρξη. Εν τω μεταξύ η καρδιά της έχει ήδη αρχίσει να σκιρτάει με έναν νέο έρωτα, κι είναι μέσα στα χαμόγελα.... Αυτό αποδεικνύει οτι δεν έχει νεκρώσει μέσα της, είναι ικανή να ονειρεύεται, απλά τώρα είναι πιό προσεκτική, και αυτό σημαίνει οτι έμαθε καλά το μάθημά της....
Μην την σκέφτεσαι σαν ένα δυστυχισμένο πλάσμα, γιατί ευτυχώς δεν είναι!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Τετ Δεκ 29, 2010 11:01 pm

JESSIE έγραψε:Μιά τελευταία κουβέντα από μένα (ποσώς μ'ενδιαφέρει να έχω την τελευταία λέξη, εννοείται αυτό....)
Γιατί θεωρείς οτι η Εύα είναι ολομόναχη και χωρίς όνειρα? Εγω νομίζω οτι ήταν τυχερή γιατί γλύτωσε από έναν αταίριαστο έρωτα (το Μάνο), έναν έρωτα χωρίς....έρωτα (το Στέφανο) , περιστοιχίζεται από καρδιακούς φίλους, έχει μιά μητέρα που την υπεραγαπά καί μιά κόρη που την έχει δεχτεί σα μάνα της και την αγαπάει επίσης (τη Μαρίλια) και ένα μωράκι που έχει δώσει άλλη αξία στην ίδια της την ύπαρξη. Εν τω μεταξύ η καρδιά της έχει ήδη αρχίσει να σκιρτάει με έναν νέο έρωτα, κι είναι μέσα στα χαμόγελα.... Αυτό αποδεικνύει οτι δεν έχει νεκρώσει μέσα της, είναι ικανή να ονειρεύεται, απλά τώρα είναι πιό προσεκτική, και αυτό σημαίνει οτι έμαθε καλά το μάθημά της....
Μην την σκέφτεσαι σαν ένα δυστυχισμένο πλάσμα, γιατί ευτυχώς δεν είναι!!!

Αυτά που βλέπουμε δεν στέκουν οπότε κακώς προσπαθούμε να τα εξηγήσουμε! Διότι η Εύα δεν το λές γλίτωσε όταν είδε τον Μάνο στα πατώματα με τη Μελίτα. Ούτε όταν ονειρευόταν μια όμορφη εγκυμοσύνη και μια ζωή με το μωρό της πράγμα που είχε στερηθεί, να μάθει με την κοιλιά στο στόμα για τον Στέφανο και τη Μελίτα! Πόσο μάλλον που και πάλι κατραπακιά προβλέπεται!
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από JESSIE Πεμ Δεκ 30, 2010 12:23 am

Θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι η τρίτη επιλογή της Εύας θα είναι και η καλύτερη και θα την αποζημιώσει για τις προηγούμενες. Οπωσδήποτε επειδή βλέπουμε μιά σειρά, θα υπάρχει το σασπένς, δεν θα είναι όλα απ'ευθείας εύκολα και στρωτά, αλλά εγώ βλέπω ένα άνδρα πραγματικά ερωτευμένο μ'αυτήν, οπότε πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά γι'αυτούς τους δύο. Αλλιώς πρέπει να υποθέσουμε οτι υπάρχει μιά εμμονή των σεναριογράφων κατά της Εύας, κάτι που δεν νομίζω οτι μπορεί να στηριχτεί κάπου, με βάση τα όσα έχουμε δεί απ'αυτούς σε προηγούμενες δουλειές.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από maria* Πεμ Δεκ 30, 2010 1:14 pm

JESSIE έγραψε:Θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι η τρίτη επιλογή της Εύας θα είναι και η καλύτερη και θα την αποζημιώσει για τις προηγούμενες. Οπωσδήποτε επειδή βλέπουμε μιά σειρά, θα υπάρχει το σασπένς, δεν θα είναι όλα απ'ευθείας εύκολα και στρωτά, αλλά εγώ βλέπω ένα άνδρα πραγματικά ερωτευμένο μ'αυτήν, οπότε πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά γι'αυτούς τους δύο. Αλλιώς πρέπει να υποθέσουμε οτι υπάρχει μιά εμμονή των σεναριογράφων κατά της Εύας, κάτι που δεν νομίζω οτι μπορεί να στηριχτεί κάπου, με βάση τα όσα έχουμε δεί απ'αυτούς σε προηγούμενες δουλειές.

Jessie μου όπως πάντα συμφωνώ με όλα όσα είπες μέχρι τώρα. Όλα για την Εύα δείχνουν να πηγαίνουν προς το καλύτερο και αν και όλοι ξέρουμε τι κρύβει ο Λευτέρης, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι είναι ερωτευμένος μαζί της. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι θέλουν να κάνουν μαζί της οι σεναριογράφοι, "πετώντας" δίπλα της έναν ΑΚΟΜΑ άντρα που δεν είναι απλώς αυτό που φαίνεται.
Όσο για το Στέφανο, δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου την οπτική σας γωνία, καθώς μου φαίνεται ξεκάθαρο ότι ούτε χαζός είναι, ούτε με χαμηλό IQ, ούτε κανέναν από τους άλλους άσχημους χαρακτηρισμούς που του προσδίδετε έχει. Δηλαδή ο καθένας από μας, αν άκουγε ότι η μάνα του είναι δολοφόνος (και μιλάω για την αρχή που πίστευε ότι η Αντιγόνη είναι η καημένη της υπόθεσης) θα έλεγε "Αχ ναι παιδιά έχετε δίκιο, πώς δεν το κατάλαβα νωρίτερα"????? Φυσιολογικότατος είναι ο Στέφανος, όταν έχει στοιχεία μια χαρά τα δέχεται όλα όσο δύσκολο και να του είναι. Και για το συγκεκριμένο θέμα θα επαναλάβω ότι ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει το αν θα πίστευε ή όχι τη Νόρα. Εξετάζω το γεγονός ότι θα έπρεπε να του το πει, όχι το τι θα έκανε ο Στέφανος.
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από Clarabelle Πεμ Δεκ 30, 2010 1:18 pm


Μα ο Στέφανος γνωρίζει ήδη οτι η μητέρα του έκανε τρεις δολοφονικές απόπειρες κατά της Εύας για να σκοτωθεί το παιδί του και να πάρει τα χρήματα.
Αν δεν κατάλαβε τότε ποιά είναι η μητέρα τους ειναι παντελώς ηλίθιος
Αν πάλι το κατάλαβε δεν υπάρχει τώρα λόγος να πέφτει απ τα σύννεφα.
Τόσο απλά
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από maria* Πεμ Δεκ 30, 2010 1:51 pm

Έχει πει τόσες φορές όμως ότι ξέρει και δέχεται όλα τα άλλα απλώς δεν πιστεύει ότι έκανε αυτή τη δολοφονία. Μπορεί επειδή δεν ήθελε να το πιστέψει, μπορεί επειδή δεν φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει φόνο με τα ίδια της τα χέρια, και ότι μέχρι τις εντολές "μόνο" μπορεί να φτάσει. Αυτό δε τον κάνει ούτε χαζό ούτε τίποτα.
Και πάντα, όταν μαθαίνεις κάτι τέτοιο για τη μάνα σου ναι, πέφτεις από τα σύννεφα γιατί ΠΑΝΤΑ ελπίζεις ότι τουλάχιστον αυτό δε θα το έχει κάνει. Ας μην ισοπεδώνουμε τα λογικά συναισθήματα που όλοι μας θα νιώθουμε επειδή δε συμπαθούμε έναν χαρακτήρα.
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Πεμ Δεκ 30, 2010 3:03 pm

maria* έγραψε:Έχει πει τόσες φορές όμως ότι ξέρει και δέχεται όλα τα άλλα απλώς δεν πιστεύει ότι έκανε αυτή τη δολοφονία. Μπορεί επειδή δεν ήθελε να το πιστέψει, μπορεί επειδή δεν φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει φόνο με τα ίδια της τα χέρια, και ότι μέχρι τις εντολές "μόνο" μπορεί να φτάσει. Αυτό δε τον κάνει ούτε χαζό ούτε τίποτα.
Και πάντα, όταν μαθαίνεις κάτι τέτοιο για τη μάνα σου ναι, πέφτεις από τα σύννεφα γιατί ΠΑΝΤΑ ελπίζεις ότι τουλάχιστον αυτό δε θα το έχει κάνει. Ας μην ισοπεδώνουμε τα λογικά συναισθήματα που όλοι μας θα νιώθουμε επειδή δε συμπαθούμε έναν χαρακτήρα.

Συγνώμη αλλα αποδέχεται ότι η ΜΑΝΑ ΤΟΥ έβαλε να σκοτώσουν το ΓΙΟ ΤΟΥ και τη ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ αλλά δεν μπορούσε να φανταστει ότι θα σκότωνε η ίδια έναν άγνωστο? Βάλτα λίγο στη ζυγαριά! Τότε ούτε που νοιάστηκε! Είναι αφύσικο τώρα να τρώει την κατραπακιά ειδικά αν αποδεχτούμε ότι ο ίδιος είχε συμφιλιωθεί με την εικόνα της μάνας του ως δολοφόνου (κατ εντολή) του ίδιου του του παιδιου!!
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από maria* Πεμ Δεκ 30, 2010 3:09 pm

Μισό λεπτό. Στη ζυγαριά δεν βάζω αυτά. Άλλο πράγμα λέω εγώ! Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω το ΠΟΙΟΝ πήγε να σκοτώσει την κάθε φορά (δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη ούτε να το αναφέρουμε, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι πιο σημαντικά άτομα) αλλά συγκρίνω το ΠΩΣ πήγε να σκοτώσει.
Είναι ευρέως αποδεκτό θεωρώ, ότι πολύ πιο εύκολα σκοτώνεις δίνοντας μια απλή εντολή, παρά κρατώντας ένα όπλο ή πνίγοντας τον άλλο με τα ίδια σου τα χέρια.
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Πεμ Δεκ 30, 2010 3:15 pm

Μια γυναίκα που στράφηκε εναντίον του αγέννητου μωρού του ίδιου της του μοναχογιού νομίζω ότι είναι χαζός όποιος δεν την έχει ικανή να διαπράξει φόνο μόνη της. Και ο Στέφανος είτε είναι χαζός για μένα.. είτε (όοοχι δεν ελπίζω) είναι απλά διαβολικός.

Εγώ τον βλέπω ότι θέλει να την πονάει τη μάνα του πάντως..
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από soso Πεμ Δεκ 30, 2010 3:16 pm

maria* έγραψε:Έχει πει τόσες φορές όμως ότι ξέρει και δέχεται όλα τα άλλα απλώς δεν πιστεύει ότι έκανε αυτή τη δολοφονία. Μπορεί επειδή δεν ήθελε να το πιστέψει, μπορεί επειδή δεν φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει φόνο με τα ίδια της τα χέρια, και ότι μέχρι τις εντολές "μόνο" μπορεί να φτάσει. Αυτό δε τον κάνει ούτε χαζό ούτε τίποτα.
Και πάντα, όταν μαθαίνεις κάτι τέτοιο για τη μάνα σου ναι, πέφτεις από τα σύννεφα γιατί ΠΑΝΤΑ ελπίζεις ότι τουλάχιστον αυτό δε θα το έχει κάνει. Ας μην ισοπεδώνουμε τα λογικά συναισθήματα που όλοι μας θα νιώθουμε επειδή δε συμπαθούμε έναν χαρακτήρα.

Αφήνοντας ασχολίαστο,το αν την 100η φορά που μαθαίνεις κατι για τη μάνα σου,εξακολουθείς με τον ίδιο ζήλο να πεφτεις από τα σύννεφα,..γιατί και πριν από ένα χρόνο πχ. αντελήφθη ότι δεν ήταν καν άρρωστη,καθ΄όλη τη χρονικά περίόδο που την υποδυόταν τουλάχιστον..,ότι μια χαρά μιλούσε στο Χριστο και όχι στον ίδιο κτλ..κι ότι έκανε τις απόπειρες εναντίον του εγγονού της..κι ότι έκρυβε τη διαθήκη που τον διαβεβαίωνε ότι δεν υπάρχει (τη ΣΚΗΝΑΡΑ αυτή ακομη τη θυμάμαι),..ότι είχε σχέση με το Λυτρα ενώ προσποιούνταν την τεθλιμμένη χήρα..,ότι δεν του είχε παρουσίασει τα αληθινά γεγονότα και παρόλαυτά του τροφοδοτούσε το αίσθημα της εκδίκησης, μάλιστα τον γαλούχησε με αυτό..,για τα ΔΙΚΑ της και μόνο συμφέροντα κτλ κτλ κτλ..
θέλω απλά να ξεκαθαρίσω ό,τι ο Στέφανος φυσικά και ΔΕΝ είναι αντιπαθής χαρακτήρας,για να αποδίδονται εκεί τα σχόλια μας (κατά την παραπάνω κρίση σου)
Προσωπικά απλά,τον θεωρώ φλατ και φλου και γενικά καθόλου ακραίο και (γι αυτό) ανελκυστικό,αλλα σε καμία περίπτωση δεν τρεφω αντιπάθεια για εκείνον!Και σίγουρα αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη!Μία στις τόσες που ακούγονται εδώ!
Ως χαρακτήρας έχει αναντίρρητα και σημαντικές αρετές!
Απλά οι ολόιδεις και επαναλαμβανόμενες mot a mot σκηνές με τη μαμά επί ένα χρόνο (πες μου τί ξερεις/δε σου λεω/σου λεω/δε σε πιστεύω) και η εναλλαγή τριών σεξουαλικών παρτενέρ σε μια σεζόν και κάτι,δε βοηθουν και ιδιαίτερα στην κατανόηση του ρόλου του!(εμένα τουλάχιστον)
Αν ας πούμε δεν έλεγε την Εύα τρόπαιο,θα έλεγα ότι την αγάπησε,όπως έδειχνε επι ενα χρόνο,εάν δεν πηγαινε σε μία ώρα μετά την εξομόλογηση προς τη Μελίτα με άλλη γυναίκα,με την οποία πηγαινε σε μεζεδοπωλεία,όσο η εκείνη ήταν στο νοσοκομείο,θα έλεγα ότι είναι αυτή ο "απόλυτος" έρωτας της ζωής του,..εάν ενθουσιαζόταν και δεν ήταν αδιάφορος πια με την Εριέττα,θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκε πραγματικά,μαζί της..,αν δεν τον ένδιέφερε τόσο ζεστά η ιστορια της Ερις και κυρίως δε μιλούσε συνέχεια ή μ'εκείνη ή για εκείνη,θα έλεγα ότι του είναι παντελώς αδιάφορη!
Φυσικά ενδέχεται,αυτά να είναι σαφή για αλλους,αλλα για μένα είναι (ακόμη) κάπως ασαφή και θολά!
Και πιστευω ότι αν τον υποδυόταν αλλος ηθοποιός θα ήταν ένας ρόλος απίστευτα αδύναμος σεναριακά..
Ό,τι σώζεται,σώζεται μόνο απο τον ηθοποιό που τον υποδύεται!
Αλλά.,σαφέστατα αυτή είναι επαναλαμβάνω η προσωπική μου γνώμη,όπως προσωπικές είναι οι γνώμες όλων,εξ ου και καλό είναι να αποφευγονται οι γενικεύσεις,περί ισοπέδωσης λογικής λόγω αντιπαθειας! ))
Συχνότατα,την ισοπεδώνουμε όλοι μας,και λόγω συμπαθειας,εξ άλλου! ))


Έχει επεξεργασθεί από τον/την soso στις Πεμ Δεκ 30, 2010 3:39 pm, 1 φορά
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από maria* Πεμ Δεκ 30, 2010 3:31 pm

Soso, δεν διαφωνώ μαζί σου σε όσα λες. Και φυσικά ο καθένας έχει μια σαφή ή αντίθετα μια ασαφή άποψη για όλα τα θέματα που παρακολουθούμε στη σειρά. Εγώ ας πούμε αδυνατώ να καταλάβω τι θέλουν να κάνουν και πού θέλουν να καταλήξουν με την Εύα και τους -ατυχείς- έρωτές της. Επίσης συμφωνώ για το διαρκή γνωστό διάλογο που αναφέρεις (πες μου/δε σου λέω) κλπ. ο οποίος δείχνει μια κακή εικόνα του Στέφανου. Απλώς δικαιολογώ τη στάση και την έκπληξή του σε ότι έχει να κάνει με την Αντιγόνη, γιατί αλήθεια πιστεύω ότι όλοι μας θα αντιδρούσαμε έτσι σε μια παρόμοια κατάσταση (εξ ου και η γενίκευση περί ισοπέδωσης). Προσωπικά λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου θεωρώ ότι είναι απολύτως λογικό να εκπλήσσεται ξανά και ξανά και ξανά, γιατί είναι η μητέρα του που αγαπούσε (τουλάχιστον μέχρι πρότινος) πολύ. Και γω θα τύχει να τον δω να μιλάει μαζί της και να πω "Έλεος ρε Στέφανε τι την ακούς!!", απλώς καταλαβαίνω το λόγο που το κάνει. Και αυτόν προσπάθησα να εξηγήσω πριν.

Όσο για το αν είναι αντιπαθής χαρακτήρας, νομίζω πως για πολλούς όντως ΕΙΝΑΙ (όπως και όλοι οι χαρακτήρες ένας προς ένα), για πολλούς και διαφορετικούς λόγους φυσικά στον καθένα.

Υ.Γ. Συμφωνώ ότι αν δεν έπαιζε αυτό το ρόλο ο συγκεκριμένος ηθοποιός, ο ρόλος θα πήγαινε άκλαφτος!
maria*
maria*
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από soso Πεμ Δεκ 30, 2010 3:47 pm

maria* έγραψε:Soso, δεν διαφωνώ μαζί σου σε όσα λες. Και φυσικά ο καθένας έχει μια σαφή ή αντίθετα μια ασαφή άποψη για όλα τα θέματα που παρακολουθούμε στη σειρά. Εγώ ας πούμε αδυνατώ να καταλάβω τι θέλουν να κάνουν και πού θέλουν να καταλήξουν με την Εύα και τους -ατυχείς- έρωτές της. Επίσης συμφωνώ για το διαρκή γνωστό διάλογο που αναφέρεις (πες μου/δε σου λέω) κλπ. ο οποίος δείχνει μια κακή εικόνα του Στέφανου. Απλώς δικαιολογώ τη στάση και την έκπληξή του σε ότι έχει να κάνει με την Αντιγόνη, γιατί αλήθεια πιστεύω ότι όλοι μας θα αντιδρούσαμε έτσι σε μια παρόμοια κατάσταση (εξ ου και η γενίκευση περί ισοπέδωσης). Προσωπικά λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου θεωρώ ότι είναι απολύτως λογικό να εκπλήσσεται ξανά και ξανά και ξανά, γιατί είναι η μητέρα του που αγαπούσε (τουλάχιστον μέχρι πρότινος) πολύ. Και γω θα τύχει να τον δω να μιλάει μαζί της και να πω "Έλεος ρε Στέφανε τι την ακούς!!", απλώς καταλαβαίνω το λόγο που το κάνει. Και αυτόν προσπάθησα να εξηγήσω πριν.

Όσο για το αν είναι αντιπαθής χαρακτήρας, νομίζω πως για πολλούς όντως ΕΙΝΑΙ (όπως και όλοι οι χαρακτήρες ένας προς ένα), για πολλούς και διαφορετικούς λόγους φυσικά στον καθένα.

Υ.Γ. Συμφωνώ ότι αν δεν έπαιζε αυτό το ρόλο ο συγκεκριμένος ηθοποιός, ο ρόλος θα πήγαινε άκλαφτος!

Ναι,όμως η Εύα υπήρξε σταθερά ερωτευμένη με το Μάνο,και το Στέφανο τον αγάπησε ως άνθρωπο και μόνο (εξ ου και τον εγκατέλειψε ήδη από την πρώτη φορά στο Παρίσι),εκτιμώντας και πολύ παραπάνω (νομίζω..)
Εννοώ,η επιθυμία της ηρωιδας ήταν ξεκάθαρη (παλι προσωπική γνώμη,εκφράζω).Ηθελε το Μάνο.Τελεία.
Αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις,για τους ατυχεις της έρωτες,αφενός αποδίδεται στη φυγή του Μπουγιούρη (που είναι τεχνικό θέμα), αφ'ετέρου δείχνει την μεταχείριση που της επιφυλάσσουν οι σεναριογράφοι..(και είναι όντως,πάντα γενναιόδωροι μαζί της livani )
Εννοώ,δεν είναι ασάφεια της ηρωίδας..είναι σαφήνεια των σκοπών των σεναριογράφων απέναντί της lol!
Και αδυνατώ να το καταλαβω,επίσης!

Υγ.Το νεφρί μας πίσω! soutien
soso
soso
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : ΧΛΟΕΡΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από feggaropetra Τρι Ιαν 04, 2011 10:13 pm


feggaropetra
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011 - Σελίδα 2 Empty Απ: Επεισόδιο 476 - Ημερομηνία 05/01/2011

Δημοσίευση από kikitsa Τρι Ιαν 04, 2011 10:50 pm

feggaropetra έγραψε:

ποιος είδε τον Λουκά και δε τον φοβήθηκε
kikitsa
kikitsa
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης