Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

+52
sarita
Foulitsa
Καρ-Mik
nikidanis
fantina
annoula!
ellie
dadela
jenoy
evanna
DESPOINA
Σεχραζατ!
Antigoni!
alkisti
nefelik
pasxalitsa
Ioanna T
soso
tsourdalitsa
fay66
maraki_ch
evaki16
tinaki18
JELSOMINA
katie007
Δ.Μπέλλος
Cancoon
kapetanissa
naive7
Caroline
anna-maria
κικκο
nora19
Dimitraaa
JESSIE
stephanos13
νοριτσα
$ofi@ loukakos + nora
rachel
Ntinaki Agapaei Petraki
marakii
taradoula
edem4ever
afroditi_norakii
gxnel
maria-loukanoraki
ntina fan
loukitsa
black_cat
spartiana
KatsaroYpotheto
Clarabelle
56 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Βαθμολογηστε το σημερινο επεισοδιο

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap34%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 34% 
[ 36 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap21%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 21% 
[ 23 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap13%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 13% 
[ 14 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap26%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 26% 
[ 28 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap3%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 3% 
[ 3 ]
Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_lcap3%Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Vote_rcap 3% 
[ 3 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 107
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Δευ Φεβ 07, 2011 10:14 am

Καλημέρα!

Ο Λευτέρης χωρίς τα διαμάντια είναι απλώς ένας ακόμα αδύναμος κρίκος, ένα εύκολο θύμα που θα θυσιαζόταν στη στιγμή για να σιωπήσουν την ιστορία. Τα διαμάντια είναι η διαπραγματευτική του δύναμη κατά πως το βλέπω εγώ. Το ότι δεν τα δίνει στο Μπέλλο νομίζω είναι λογικό μετά τα τελευταία γεγονότα, πόσο μάλλον που έχει φανει ότι ο Μπέλλος μόνο για εκδίκηση δεν καίγεται. Η Άννα από την άλλη έχει κι εκείνη μερίδιο στην όλη ιστορία και το να της δώσει τα διαμάντια εξασφαλίζει
α) ότι με το φευγιό του θα έχει κι εκείνη μια μικρή διαπραγματευτική δύναμη
β) ότι θα είναι εντάξει απέναντί της γενικά και ειδικά.

Θεωρώ απόλυτα σωστή τη συμπεριφορά του. Ανθρώπους που έχεις δει ότι έστειλαν τύπους με όπλα μέρα μεσημέρι και σου σκότωσαν τη γυναίκα που αγαπούσες δύσκολα τους πιστεύειες ότι ήθελαν απλά να κουβεντιάσουν μαζί σου! Λογικό να θεωρεί ότι δεν υπάρχει λύση. Κι αυτό το λέει τώρα που μπήκε στη μέση η Εύα και όχι πριν. Πριν λύση υπήρχε, τώρα είναι τα δύσκολα, εκει είναι το θέμα.

KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Φεβ 07, 2011 10:28 am

JESSIE έγραψε:
Για τα λοιπά, πρόσεξα -μάλλον κατά τύχη- αυτόν τον διάλογο:
Εριέττα – αυτό που θέλαμε ήτανε να σε βρούμε και να μιλήσουμε, να κάνουμε μια κουβέντα, να βρούμε μια λύση
Λευτέρης – για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση, Εριέττα, όσο αγαθές να ‘ναι οι προθέσεις
Και αυτή είναι και η διαφορά τους.

Κατά το Λευτέρη, για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση, γιατί προφανώς μεσολάβησε ο θάνατος της Βέρας, που δεν μπορεί να μείνει χωρις εκδίκηση.
Επειδή λοιπον δεν μπορεί να βρεί ποιός έγινε η αιτία να πεθάνει η Βέρα, για να τον σκοτώσει με τη σειρά του, κρατάει τα διαμάντια σαν αντιστάθμισμα? Και μάλιστα κάνει επιλεκτική διανομή μ'αυτά, βεβαιώνοντας την Αννα οτι θα της δώσει το μερίδιό της, αλλά αρνείται στο Μπέλλο το δικό του μερίδιο.... Δεν μου φαίνονται τόσο σωστά όλα αυτά, όχι για έναν άνθρωπο που πάνω απ'όλα βάζει την ασφάλεια των ανθρώπων που αγαπάει.... Με το να συνεχίζει να κρατάει τα διαμάντια, τους εκθέτει, αντίθετα, σε κίνδυνο, ενώ αν τα δώσει πίσω, ο κίνδυνος μηδενίζεται, γιατί και οι νόμιμοι ιδιοκτήτες τους θα πάρουν πίσω ο,τι τους ανήκει, αλλά και οι υπόλοιποι της παρέας εκδίκησης, δεν θα έχουν λόγο να απειλούν και να εκβιάζουν, αφού δεν θα υπάρχουν πιά διαμάντια.
Ετσι το βλέπω εγώ, και κανονικά δίλημμα για τον Λευτέρη δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Αλλά , βέβαια, πώς θα προχωρήσει η ιστορία?


Για το Λευτέρη διατηρώ πολλές πολλές επιφυλάξεις. Αλλά σ αυτό διαφωνώ κάθετα.
Το δίλλημά του θα έπρεπε να είναι αν θα βάλει τον ευατό του στη θέση του κατηγορούμενου και θα πάει στην αστυνομία ή αν θα βρει μόνος του τους ενόχους. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση οι γύρω του θα κινδυνέψουν. Ποιός μας λέει οτι αν ο Λευτέρης πάει στην αστυνομία ο Μπέλλος ή όποιος άλλος θέλει τα διαμάντια δεν θα επιτεθεί για εκδίκηση; Απο πότε χρησιμοποιούμε τη λέξη νομιμος ιδιοκτήτης για προιόν εγκλήματος;
Και σε μένα φάνηκε τρελό να λέει στην Άννα οτι θα της δώσει το μερίδιό της. Αυτά τα διαμάντια έχουν κοστίσει ζωές. Επίσης δεν θέλω να τον δω να καθαρίζει τον ένοχο. Όχι μόνο για την πράξη αλλά και για τον αντίκτυπο που θα έχει αυτό στη ζωή της Εύας. Ο Λευτέρης όπως άλλωστε και η Εριέττα και η Άννα ειναι ήρωες που δεν τους ξέρουμε και εγώ τουλάχιστον δεν συμπάσχω μαζί τους. Τους βλέπω πάντα σε σχέση με τους ήρωες που αγαπώ
Αυτό όμως με το οποιο συμφωνώ με το Λευτέρη είναι οτι για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση. Η ζωή δεν κοστολογείται και οι υπεύθυνοι δεν γίνεται να ξαναπάρουν στα χέρια τους τα διαμάντια για τα οποία έφτασαν στο φόνο. Αυτό έλλειψε να τους δώσει και την αμοιβή τους. Ούτε οι άμεσοι υπεύθυνοι ούτε οι κληρονόμοι τους. Αυτά τα διαμάντια κατά τη δική μου γνώμη δεν πρέπει να μείνουν στα χέρια κανενός. Ας πάνε σε φιλανθρωπίες αν κάποια στιγμή αυτοί που έχασαν τους ανθρώπους τους καταφέρουν να συγχωρήσουν. Οχι όμως στα χέρια της Εριέττας ή του Στέφανου ή της Αντιγόνης ή του Ρούσσου ή όποιου άλλου εμπλέκεται.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 10:55 am

Καλημέρα κι από μένα! Σύμφωνα με τη σκέψη σου, Τζίνα, που την ίδια φαίνεται να κάνει κι ο Λευτέρης, η κατοχή των διαμαντιών είναι αυτό που του δίνει δύναμη. Τι μπορεί να πετύχει όμως με το να τα κρατάει? Αυτό που θέλει είναι να εκδικηθεί για το θάνατο της Βέρας, όπως της το υποσχέθηκε. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει περίπτωση να παραδεχτεί κάποιος οτι έδωσε την εντολή (γιατί ξέρει οτι θα βρεθεί σκοτωμένος μετά), κι από την άλλη δεν μπόρεσε να βρεί ο ίδιος στοιχεία για την ταυτότητα του εντολέα, η "δύναμη" που του δίνουν τα διαμάντια εκμηδενίζεται.
Γιατι θα γινόταν ο αδύναμος κρίκος αν τα επέστρεφε? Δεν υπάρχουν στοιχεία για να κατηγορήσει κάποιον, κι έτσι δεν υπάρχει και λόγος για να θέλουν να τον "καθαρίσουν".... Ούτε η μεταφορά τους ήταν μιά "παράνομη" συναλλαγή, γιατί τα διαμάντια δεν ήταν κλεμμένα, αμοιβή πώλησης ήταν, και δεν είναι σίγουρο οτι αυτή η πώληση ήταν σκοτεινή (δεν ήταν όλα τα έργα που πουλούσαν πλαστά). Θέλουν να πάρουν τα διαμάντια τους πίσω γιατί τους ανήκουν, κι ο Λευτέρης τα κρατάει. Οσο λοιπον τα κρατάει, τόσο κινδυνεύει, κι αυτός, και οι δικοί του άνθρωποι. Για μένα, η λύση είναι μία: Αφού ήρθε η Εριέττα και του μίλησε, την οποία κι ο ίδιος πιστεύει άσχετη με την εντολή, να της επιστρέψει τα διαμάντια, (και είχα πεί αυτό να γίνει μπροστά στο Λουκά και τη Νόρα, για να υπάρχουν δύο δικηγόροι εμπιστοσύνης, σαν μάρτυρες της επιστροφής), και η Εριέττα να φροντίσει να δώσει στους ιδιοκτήτες τα μερίδια που τους αναλογούν, και η υπόθεση θα έκλεινε εκεί. Κανείς απ'τους ιδιοκτήτες δεν θέλει να σκοτώσει το Λευτέρη, αν πάρει τα διαμάντια. Και οι άλλοι δύο της παρέας (Μπέλλος, Αννα) δεν θα μπορούν να ζητούν το μερίδιό τους από τα διαμάντια που έχουν πια επιστραφεί. Θα είχε να αντιμετωπίσει την οργή του Μπέλλου, βέβαια, αλλά και τώρα ο Μπέλλος τον απειλεί, γιατί θέλει τα διαμάντια, ενώ αν τα είχε επιστρέψει θα ήταν οργή για το γάλα που είχε ήδη χυθεί, εκ των υστέρων, δηλαδή, χωρίς το ισχυρό κίνητρο που είναι τα ίδια τα διαμάντια. Δεν ξέρω αν έχω εξηγήσει καθαρά τη σκέψη μου, αλλά πιστεύω οτι κανένα κίνδυνο δεν γλυτώνει με το να κρατάει τα διαμάντια, ενώ θα είχε κάθε όφελος με το να τα επιστρέψει.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 10:59 am

Μαρία, έχεις δίκιο για την "ηθική" πλευρά του θέματος, αλλά η φιλανθρωπία δεν φαίνεται να υπάρχει σαν σκέψη στο μυαλό ούτε του Λευτέρη, ούτε της Αννας, ούτε του Μπέλλου. Ούτε φυσικά των ιδιοκτητών των διαμαντιών.
Προς το παρόν, ο Λευτέρης κρατάει τα διαμάντια, στη θέση της υποτιθέμενης εκδίκησης του θανάτου της Βέρας. Και οι άλλοι δύο θέλουν το μερίδιό τους, δηλαδή χρήματα για να αντισταθμίσουν την "απώλειά" τους.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Γιατι η Ερη δεν κινδυνευει

Δημοσίευση από stefistaroy Δευ Φεβ 07, 2011 11:07 am

Καρ-Mik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"

Γιατί όλοι οι άλλοι κυνδινεύουν για την ζωή τους, όπως απείλεισε ο Μπέλλος? (Λέω εγώ τώρα Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 767325 )
Εσυ το λες υποκρυσία, εγώ το λέω - δεν έμεινε κανας άλλος να ενημερωσει. Απο την άλλη, ακόμα και να μπορούσε να πάει η Νόρα με τον Λουκά ή κάποιος άλλος, γιατί είναι κακό να πάει η Εριέττα να ενημερώσει τον Στέφανο? Απο που και ως που αυτό την κάνει υποκρίτρια δεν μπορω να καταλάβω!!!
Καταλαβαίνω οτι μπροστά στις μεθόδους της Μελίτας, η Εριέττα είναι πολύ κυρία και τέλεια, αλλα τι να κάνουμε, υπερέχει! Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 592163



Ας πω και λίγα - γενικά για το επεισόδιο/α:

- Ο υπέρηχος ήταν τραγικός! Θα μου άρεσε ο Λουκάκος χαζομπαμπάς και όχι χαζός μπαμπάς!
Γνωρίζει οτι η γυναίκα του βιάστηκε, οτι είχε προβλήματα γονιμότητας, και το μόνο που τον ένοιαζε είναι να είναι κορίτσι!??? Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 735655 Αυτο το ρημάδι το ''γερό να ναι'', δεν μπορούσαν να το ξεστομίσουν πουθενά? Δεν λέω, δεν είναι κακό να είσαι κολλημένος με το φύλο, αλλα το αν είναι καλά η Νόρα ή το παιδί δεν τον νοιάζει καν? Χωρίς να θέλω να βάζω ιδέες, θα ήταν ένα καλό ταρακούνημα για τον Λουκά μια έντονη αδιαθεσία της Νόρας, μπας και καταλάβει ποσο μεγάλη αξία έχει η υγεία και των δυο.

Τόση πρεμούρα για κόρη, χτυπάει πολύ άσχημα, όταν ο Λουκάς έχει ήδη έναν γιο. Οκ, ο μικρός Αρης, δεν θα επιστρέψει στα μυστικά όπως ξέρουμε, αλλα δεν είναι κακό να τον αναφέρουν που και που. Δεν είναι δα και ο Μπουγιούρης (Ουπς, απαγορευμένη λέξη Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 610665 ) για να αποφεύγουν κάθε αναφορά στον συγκεκριμένο χαρακτήρα.
Για τον Αρη, που τον έβαλε πάνω απο την ζωή του πέρυσι... Για τον ίδιο Άρη μιλάμε Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 735655

Γενικά το Λουκάνορικό ζευγάρι - το πιο πουλιστερό μακράν- το πάνε απο το κακό στο χειρότερο. Δεν ξέρω καν αν είμαι πια Λουκανορική, γιατί πολύ απλά, δεν βλέπω πουθενά το ζευγάρι που ήξερα.

ΤΟ ΚΑΨΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


- Η μάζωξη στο σπίτι της Μελίτας, γιατί σας έκανε τόση εντύπωση? Ο χαρακτήρας της Μελίτας, είναι ο πιο άκυρος και άκαιρος στην σειρά. Πέρα απο τον Στέφανο (που για αυτόν τον λόγο τους τα ξαναφτιάξανε) δεν έχει λόγο εμφάνισης .

Και πως θα γίνει η ωθούμενη να μπαστακώνεται στις οθόνες μας?

• Να πιάσει δουλειά στο γραφείο της Νόρας, έτσι ώστε αντι για την φατσούλα του Λουκάκο, να βλέπουμε την ξινίλα στην μούρη της, την Νόρα αντί να δουλεύει να της κάνει την ψυχολόγο, και την ιδία να πετάγεται σαν την πορδ@ κάθε που ο καθένας αναφέρει το όνομα ΕρΓιέττα.
• Να μαζευτούν όλοι στο σπίτι της για Πάρτι επιστροφης Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 17902
• Να μαζευτούν όλοι στο σπίτι της για ρεβεγιόν Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 17902

• Να μαζευτούν όλοι στο - αλεξίσφαιρό - σπίτι της για ''προστασία''..


ΟΟΟΟΟΟχι Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 121861 Δεν θα μπορούσαν να πάνε στην κατασκήνωση ή στο σπίτι της Εριέττας. Πρέπει όλοι να μαζεύονται στην ωθούμενη Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 951465

• Η Νταίζη μας ενώνει???? Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 951465 Η προώθηση σας ενώνει μαντάμ.

- Ο Μπέλλος τραγικά αστείος ως εκδικητής!! Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 191984

- Για τον Λευτέρη δεν σχολιάζω ακόμα...περιμένω.....



Θέμα Νταίζη:

Αν και είναι λίγο πιο γενικό, και έχει να κάνει και με τα προηγούμενα επεισοδια, θέλω λίγο να το σχολιάσω.
Οπως είχα πει, με ξενέρωσε πολύ άσχημα η συγνώμη του Λουκά στην Νταίζη, η προσπάθεια αγιοποίησης της, η ''κατανόηση'' της Νόρας (που επίσης βιάστηκε, αλλα το έχουνε ξεχασει και οι σεναριογράφοι, και οι ''χαρακτήρες'').

Η κουβέντα Νικόλα-Νταίζης δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Φυσικά και δεν ξεχνώ τι έχει κάνει η Νταίζη, αλλα οπως και να το κάνουμε, ο Νικόλας είναι αδερφός της . Και όπως έλεγα στα λάθη του Μάνου, για την σχέση της Δάφνης-Μάνου (όχι, δεν τους εξισώνω, ούτε συγκρίνω τις σχέσεις τους) το αίμα νερό δεν γίνεται. Σίγουρα ούτε περιμένω, αλλα ούτε θέλω να δω την Νταίζη με τον Νικόλα κολλητάρια, αλλα θα ήθελα μια αποκατασταση σχέσεων, τουλάχιστον.

Εκείνο όμως που με εξοργίζει, περισσότερο απο την αγιοποίηση της Νταίζης, την συγνώμη του Λουκά, και όλα αυτά, είναι η συμπεριφορά της Αντιγόνης απέναντι στην Νταίζη.Αν μη τι άλλο είναι μητέρα της. Και το χειρότερο σκουπίδι να ήταν η Νταίζη, ακόμα και η Αντιγόνη να την μεγάλωνε, θα έπρεπε να είναι δίπλα της, και να της φέρεται σαν μάνα. Η Αντιγόνη όχι μόνο την παράτησε, αλλα συνεχίζει να της φέρεται άσχημα, ακόμα και τώρα. Αν έγινε ότι έγινε, εν μέροι, ευθύνεται η ίδια.
Τι έκανε η Αντιγόνη? Την παράτησε και πέρασε ότι πέρασε (αν το πέρασε). Την έφερε πίσω της, μόνο και μόνο για να την χρησιμοποιήσει για τα λεφτά, και συνεχίζει να την "χτυπάει"...

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν την ''πειράζει'' η συμπεριφορά της μάνας της την Νταίζη. Με πειράζει βλέποντας το απο την οπτική μιας μάνας αυτό... Θα ήθελα να την δω να κάνει επιτέλους κάτι για το παιδί της.


Εγω πιστευω ότι και η Εριεττα κινδυνευει το ίδιο με όλους
απλα προσπαθει να μαζεψει δαφνες (αδικα νομιζω)
οσο για το αν υπερεχει θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη αποψη

stefistaroy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Δευ Φεβ 07, 2011 11:12 am

stefistaroy έγραψε:
Καρ-Mik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"

Γιατί όλοι οι άλλοι κυνδινεύουν για την ζωή τους, όπως απείλεισε ο Μπέλλος? (Λέω εγώ τώρα Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 767325 )
Εσυ το λες υποκρυσία, εγώ το λέω - δεν έμεινε κανας άλλος να ενημερωσει. Απο την άλλη, ακόμα και να μπορούσε να πάει η Νόρα με τον Λουκά ή κάποιος άλλος, γιατί είναι κακό να πάει η Εριέττα να ενημερώσει τον Στέφανο? Απο που και ως που αυτό την κάνει υποκρίτρια δεν μπορω να καταλάβω!!!
Καταλαβαίνω οτι μπροστά στις μεθόδους της Μελίτας, η Εριέττα είναι πολύ κυρία και τέλεια, αλλα τι να κάνουμε, υπερέχει! Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 592163

Εγω πιστευω ότι και η Εριεττα κινδυνευει το ίδιο με όλους
απλα προσπαθει να μαζεψει δαφνες (αδικα νομιζω)
οσο για το αν υπερεχει θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη αποψη

Η Εριέττα απο που κι ως που κινδυνεύει? Κινδυνεύει ο Λευτέρης που έχει τα διαμάντια και όσοι εκείνος αγαπάει. Το Μπέλλο δεν τον νοιάζει η εκδίκηση, έχει πάρει φωτιά ο απαυτός του και θέλει να την κάνει! Θέλει απλώς και τα λεφτά οπότε προσπαθεί να ζορίσει το Λευτέρη. Η Εριέττα συνεπώς δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Διαφωνω!

Δημοσίευση από stefistaroy Δευ Φεβ 07, 2011 11:15 am

nefelik έγραψε:
stefistaroy έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:
nefelik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"
Καλημέρα.
Αυτή είναι η αλήθεια, γιατί να μην του την πει; Ψέματα του είπε; Και του την είπε μόνο αφού τη ρώτησε ο Στέφανος. Τώρα το ότι η Μελίτα δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο και ο Στέφανος αυτό το ξέρει, είναι άλλο θέμα...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι η Εριέττα είπε στον Στέφανο ότι η Νταίζη τον έσωσε και όταν τη ρώτησε τί ζήτησε απέφυγε να του απαντήσει... Επομένως, για ποια δική της τεράστια προσφορά πήγε να του μιλήσει;
Η Εριέττα έκανε ό,τι μπορούσε με τα μέσα που διέθετε και πάρα πολύ καλά έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η Εριέττα, το πρόβλημα το έχει η Μελίτα που επειδή δεν έχει τόσα χρήματα θεωρεί ότι η αγάπη της και η συμπαράστασή της δεν είναι αρκετή για να βοηθήσει τον Στέφανο και αισθάνεται ότι μειονεκτεί. Για αυτό όμως δεν φταίνε οι άλλοι. Τώρα βέβαια θα μου πεις, ποια αγάπη και ποια συμπαράσταση... Τέλος πάντων...
Όσο να ‘ναι, ούτε στην κατασκήνωση ούτε στο σπίτι της Εριέττας είδε η Εύα το Μάνο με τη Μελίτα μια μέρα πριν το γάμο της, ούτε έμενε με το Μάνο, ούτε άκουσε η Μαρίλια την Αμαλία να την αποκαλεί εξώγαμο, ούτε έκαιγε κεριά η Μελίτα με τον Στέφανο, για να μην θυμηθώ κι άλλα... Φυσικά μετά και την Πρωτοχρονιά αυτή ήταν μια απολύτως αναμενόμενη εξέλιξη. Είπαμε, τώρα σπρώχνουμε!

Είναι απλό. Του το είπε γιατί ΑΥΤΗ δέχεται ο Στέφανος να την συναντήσει!!! Αυτό είναι που καίει και τη Μελιτούλα άλλωστε... sisi


Δεχεται πολλους αλλα η Ερη δεν μπορουσε να χασει την ευκαιρια να ειναι η πρωτη που θα το πει
τοσο κοπο εκανε,(κανενα κοπο στο πιατο τους τα εδωσε η Νταιζη)
Δεν φταιει ομως αυτη ο Στέφανος φταιει που τις δινει το δικαιωματα να ελπιζει
Οι δικηγόροι του είχαν υπέρηχο και μετά να μαζέψουν όλους τους υπόλοιπους στο... σπίτι – φρούριο της Μελίτας, και η μάνα του είναι τρομοκρατημένη μετά απ’ ότι πέρασε με τον Μπέλλο. Ακόμα και η Νταίζη που θα μπορούσε να πάει, όχι ότι θα την ένοιαζε να πάει να του πει τα νέα, κι αυτή κρύβεται.

Αλλά ακόμα και τίποτα από όλα αυτά να μη συνέβαινε, το θέμα δεν είναι ποιος θα μπορούσε να πάει. Το θέμα είναι γιατί να μην πάει η Εριέττα. Φίλοι και συνεργάτες δεν είναι; Έτσι δεν λέει κι ο Στέφανος; Μέχρι κι η Μελίτα αναγνώρισε ότι της χρωστάει... Άλλο που μέσα σε μία μέρα άλλαξε γνώμη...


Πρωτα απο όλα δεν νομιζω οτι δουλεια των δικηγορων ειναι να παραμελουν τις υποχρεωσεις τους για να κανουν υπερηχο
γι'αυτο υπαρχουν τα ραντεβου στους γιατρους για να ρυθμιζουμε το προγραμμα μας
Δευτερο η ταμπελα"φιλοι και συνεργατες" έχει τροποποιηθει για να μην πω καταριφθει απο την στιγμή που η Εριεττα του εξομολογηθηκε τον ερωτα της
οτι κανει το κανει γιατι ειναι ερωτευμενη μαζι του (δεν νομιζω οτι ξεπουλαμε περιουσιες για τους απλους φιλους μας και συνεργατες)
αρα ήταν ανιδιοτελης η κινηση να τον ενημερωσει η ιδια ?
ΔΕΝ ΝΟΝΙΖΩ!!!

stefistaroy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 11:23 am

Stefystaroy, ναί ήταν ανιδιοτελής η Εριέττα, γιατί ήθελε να τον ενημερώσει οτι επίκειται η απελευθέρωσή του, για να τον κάνει να αιστανθεί καλύτερα, όπως ακριβώς έσπευσε να ενημερώσει και τη Μελίτα, για να αιστανθεί κι εκείνη καλύτερα.
Δηλαδή τι να κάνει, να κρύβεται πίσω απ'το δάχτυλό της για να μην υπάρξει περίπτωση ο Στέφανος να θεωρήσει οτι δεν είναι ανιδιοτελής??? Αφού πράγματι ΕΚΑΝΕ οτι έπρεπε να γίνει για να πετύχει την αθώωσή του, να κάνει την ψευτοπαρθένα και να λέει εγώ δεν έκανα τίποτε?
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από nefelik Δευ Φεβ 07, 2011 11:33 am

stefistaroy έγραψε:
nefelik έγραψε:
stefistaroy έγραψε:
KatsaroYpotheto έγραψε:
nefelik έγραψε:
jenoy έγραψε:Καλημερα σε ολους
γιατι η Εριεττα ετρεξε να πει τα ευχαριστα στον Στέφανο και οχι καποιος αλλος-μανα, δικηγοροι κ.λ.π- και φυσικα να αναφερει οτι αυτη ενημερωσε την Μελίτα για να μην ανησυχει
ενταξει ποση υποκρισια απο την ξυνη Εριεττα , ποσο "τελεια" τα κανει όλα
εμενα η μαζωξη στο σπιτι της Μελιτας μου αρεσε και ξαναγινε προσφατα την πρωτοχρονια αρα γιατι μας κανει εντυπωση?
αν μαζευοταν δηλαδη στης κυριας Ερης θα ήταν καλυτερα?
επισης λογικη μου φανηκε η αντιδραση της Μελιτας στην περιληψη της Δευτερας που ειρωνευεται που προλαβε η Ερη να ειδοποιησει τον Στεφανο και να τονισει την " ΤΕΡΑΣΤΙΑ" προσφορα της σε αυτο
ας μην ήταν η Νταιζη να τους δωσει τη λυση στο πιατο και βλεπαμε τι θα εκανε η " μις Τελεια"
Καλημέρα.
Αυτή είναι η αλήθεια, γιατί να μην του την πει; Ψέματα του είπε; Και του την είπε μόνο αφού τη ρώτησε ο Στέφανος. Τώρα το ότι η Μελίτα δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο και ο Στέφανος αυτό το ξέρει, είναι άλλο θέμα...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι η Εριέττα είπε στον Στέφανο ότι η Νταίζη τον έσωσε και όταν τη ρώτησε τί ζήτησε απέφυγε να του απαντήσει... Επομένως, για ποια δική της τεράστια προσφορά πήγε να του μιλήσει;
Η Εριέττα έκανε ό,τι μπορούσε με τα μέσα που διέθετε και πάρα πολύ καλά έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η Εριέττα, το πρόβλημα το έχει η Μελίτα που επειδή δεν έχει τόσα χρήματα θεωρεί ότι η αγάπη της και η συμπαράστασή της δεν είναι αρκετή για να βοηθήσει τον Στέφανο και αισθάνεται ότι μειονεκτεί. Για αυτό όμως δεν φταίνε οι άλλοι. Τώρα βέβαια θα μου πεις, ποια αγάπη και ποια συμπαράσταση... Τέλος πάντων...
Όσο να ‘ναι, ούτε στην κατασκήνωση ούτε στο σπίτι της Εριέττας είδε η Εύα το Μάνο με τη Μελίτα μια μέρα πριν το γάμο της, ούτε έμενε με το Μάνο, ούτε άκουσε η Μαρίλια την Αμαλία να την αποκαλεί εξώγαμο, ούτε έκαιγε κεριά η Μελίτα με τον Στέφανο, για να μην θυμηθώ κι άλλα... Φυσικά μετά και την Πρωτοχρονιά αυτή ήταν μια απολύτως αναμενόμενη εξέλιξη. Είπαμε, τώρα σπρώχνουμε!

Είναι απλό. Του το είπε γιατί ΑΥΤΗ δέχεται ο Στέφανος να την συναντήσει!!! Αυτό είναι που καίει και τη Μελιτούλα άλλωστε... sisi


Δεχεται πολλους αλλα η Ερη δεν μπορουσε να χασει την ευκαιρια να ειναι η πρωτη που θα το πει
τοσο κοπο εκανε,(κανενα κοπο στο πιατο τους τα εδωσε η Νταιζη)
Δεν φταιει ομως αυτη ο Στέφανος φταιει που τις δινει το δικαιωματα να ελπιζει
Οι δικηγόροι του είχαν υπέρηχο και μετά να μαζέψουν όλους τους υπόλοιπους στο... σπίτι – φρούριο της Μελίτας, και η μάνα του είναι τρομοκρατημένη μετά απ’ ότι πέρασε με τον Μπέλλο. Ακόμα και η Νταίζη που θα μπορούσε να πάει, όχι ότι θα την ένοιαζε να πάει να του πει τα νέα, κι αυτή κρύβεται.

Αλλά ακόμα και τίποτα από όλα αυτά να μη συνέβαινε, το θέμα δεν είναι ποιος θα μπορούσε να πάει. Το θέμα είναι γιατί να μην πάει η Εριέττα. Φίλοι και συνεργάτες δεν είναι; Έτσι δεν λέει κι ο Στέφανος; Μέχρι κι η Μελίτα αναγνώρισε ότι της χρωστάει... Άλλο που μέσα σε μία μέρα άλλαξε γνώμη...


Πρωτα απο όλα δεν νομιζω οτι δουλεια των δικηγορων ειναι να παραμελουν τις υποχρεωσεις τους για να κανουν υπερηχο
γι'αυτο υπαρχουν τα ραντεβου στους γιατρους για να ρυθμιζουμε το προγραμμα μας
Δευτερο η ταμπελα"φιλοι και συνεργατες" έχει τροποποιηθει για να μην πω καταριφθει απο την στιγμή που η Εριεττα του εξομολογηθηκε τον ερωτα της
οτι κανει το κανει γιατι ειναι ερωτευμενη μαζι του (δεν νομιζω οτι ξεπουλαμε περιουσιες για τους απλους φιλους μας και συνεργατες)
αρα ήταν ανιδιοτελης η κινηση να τον ενημερωσει η ιδια ?
ΔΕΝ ΝΟΝΙΖΩ!!!
Ακριβώς, το ραντεβού στο γιατρό το είχαν προγραμματίσει μέρες πριν και το θέμα με τα στοιχεία ήταν αυτό που προέκυψε την τελευταία στιγμή. Και το πρόβλημα δεν ήταν ότι δεν πρόλαβαν να πάνε στον Στέφανο επειδή είχαν τον υπέρηχο, αλλά επειδή μετά τον υπέρηχο έπρεπε να μαζέψουν όλη την παρέα στο σπίτι της Μελιτούλας, η οποία γιατί κινδυνεύει και γιατί κρύβεται δεν το κατάλαβα. Μάλλον όχι, περίμενε, το ‘χω, γιατί πώς αλλιώς θα τη βλέπουμε συνεχώς στις οθόνες μας;

Ανιδιοτελής είναι μια πράξη όταν γίνεται χωρίς αυτός που την κάνει να περιμένει ανταλλάγματα. Και η Εριέττα μπορεί να είναι ερωτευμένη με τον Στέφανο, αλλά ξέρει ότι εκείνος αγαπάει τη Μελίτα, δεν ελπίζει τίποτα και δεν περιμένει τίποτα ως αντάλλαγμα. Το μόνο που θέλει είναι να βγει και να είναι ελεύθερος κι ευτυχισμένος. Αν το γεγονός ότι θέλει ο άνθρωπος που αγαπάει να είναι ευτυχισμένος ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ είναι μια μορφή ιδιοτέλειας, εντάξει, το δέχομαι.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, η Εριέττα ήταν απόλυτα ειλικρινής για τα συναισθήματά της απέναντι στον Στέφανο, και τις δικές του αντιδράσεις τις βλέπουμε. Και ότι δεν ήξερε πώς να την ευχαριστήσει είδαμε, και το βλέμμα του το είδαμε... Για να μην θυμηθώ ότι ο Στέφανος είχε ακούσει την αλήθεια πολύ πριν του την πει η Εριέττα και παρόλα αυτά έτρεχε σ’ εκείνη κάθε φορά που είχε κάποιο πρόβλημα και κατηγορούσε τη Μελίτα...

nefelik
Εδεμοφανάκι
Εδεμοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Δευ Φεβ 07, 2011 12:33 pm

stefistaroy έγραψε:
Δεχεται πολλους αλλα η Ερη δεν μπορουσε να χασει την ευκαιρια να ειναι η πρωτη που θα το πει
τοσο κοπο εκανε,(κανενα κοπο στο πιατο τους τα εδωσε η Νταιζη)
Δεν φταιει ομως αυτη ο Στέφανος φταιει που τις δινει το δικαιωματα να ελπιζει
Νομίζω οτι απάντησα πιο πάνω αλλα δεν το είδες!
Οι μισοί απο δαύτους, κυνδινεύανε απο τον Μπέλλο που τους απειλούσε. Νομίζω οτι ήταν μέσα στο σπίτι της Αντιγόνης και την σημαδεύε με όπλο, και οι δικηγόροι του είχαν πάει στο σπίτι της Μελίτας, μαζί με άλλους να προστατευτούν. Ακόμα και να μην γίνόταν όμως αυτό, για πιο λόγο είναι κακό? Οπως είπες, ο ίδιος ο Στέφανος της έχει δώσει δικαιωματα. Wink
KatsaroYpotheto έγραψε:
Η
Εριέττα απο που κι ως που κινδυνεύει? Κινδυνεύει ο Λευτέρης που έχει τα
διαμάντια και όσοι εκείνος αγαπάει. Το Μπέλλο δεν τον νοιάζει η
εκδίκηση, έχει πάρει φωτιά ο απαυτός του και θέλει να την κάνει! Θέλει
απλώς και τα λεφτά οπότε προσπαθεί να ζορίσει το Λευτέρη. Η Εριέττα
συνεπώς δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.

Με πρόλαβε η Τζίνα. Cool

stefistaroy έγραψε:
Πρωτα απο όλα δεν νομιζω οτι δουλεια των δικηγορων ειναι να παραμελουν τις υποχρεωσεις τους για να κανουν υπερηχο
γι'αυτο υπαρχουν τα ραντεβου στους γιατρους για να ρυθμιζουμε το προγραμμα μας
Δευτερο
η ταμπελα"φιλοι και συνεργατες" έχει τροποποιηθει για να μην πω
καταριφθει απο την στιγμή που η Εριεττα του εξομολογηθηκε τον ερωτα της

οτι κανει το κανει γιατι ειναι ερωτευμενη μαζι του (δεν νομιζω οτι
ξεπουλαμε περιουσιες για τους απλους φιλους μας και συνεργατες)
αρα ήταν ανιδιοτελης η κινηση να τον ενημερωσει η ιδια ?
ΔΕΝ ΝΟΝΙΖΩ!!!
1) Οταν τρέχουν μεσα στην νύχτα για να δώσουν το Dvd, δεν νομίζω οτι είναι παραμέληση των υποχρεώσεων. Αντιθετα, δεν γνωρίζουμε τι ώρα δέχονται επισκεπτήρια στις φυλακές, για να ξέρουμε εαν αυτό συμπίπτει πχ. με την ώρα του ραντεβού στον γυναικολόγο ή ότιδήποτε.

2) Ακόμα και να έχει καταρριφθεί η 'ταμπέλα ''φίλοι και συνεργάτες'' δεν νομίζω οτι ''ενοχλεί'' τον Στέφανο κάτι τέτοιο.
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από almaresi Δευ Φεβ 07, 2011 2:15 pm

KatsaroYpotheto έγραψε:Λογικό να θεωρεί ότι δεν υπάρχει λύση. Κι αυτό το λέει τώρα που μπήκε στη μέση η Εύα και όχι πριν. Πριν λύση υπήρχε, τώρα είναι τα δύσκολα, εκει είναι το θέμα.
Πριν υπήρχε "λύση", υπό την έννοια ότι είχε ένα πλάνο στο μυαλό του και δεν κινδύνευε κανένας μη εμπλεκόμενος. Λύση δεν πιστεύω ότι υπήρχε. Σκοτώθηκαν δυο άνθρωποι... είναι από τα προβλήματα που δεν επιδέχονται λύση...

Clarabelle έγραψε:Για το Λευτέρη διατηρώ πολλές πολλές επιφυλάξεις. Αλλά σ αυτό διαφωνώ κάθετα.
Το δίλλημά του θα έπρεπε να είναι αν θα βάλει τον ευατό του στη θέση του κατηγορούμενου και θα πάει στην αστυνομία ή αν θα βρει μόνος του τους ενόχους. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση οι γύρω του θα κινδυνέψουν. Ποιός μας λέει οτι αν ο Λευτέρης πάει στην αστυνομία ο Μπέλλος ή όποιος άλλος θέλει τα διαμάντια δεν θα επιτεθεί για εκδίκηση; Απο πότε χρησιμοποιούμε τη λέξη νομιμος ιδιοκτήτης για προιόν εγκλήματος;
Από τις 30 του Νοέμβρη θυμάμαι σίγουρα lmao - αλήθεια... πιο πριν δεν ξέρω...

Clarabelle έγραψε:Αυτό όμως με το οποιο συμφωνώ με το Λευτέρη είναι οτι για μερικά πράγματα δεν υπάρχει λύση. Η ζωή δεν κοστολογείται και οι υπεύθυνοι δεν γίνεται να ξαναπάρουν στα χέρια τους τα διαμάντια για τα οποία έφτασαν στο φόνο. Αυτό έλλειψε να τους δώσει και την αμοιβή τους. Ούτε οι άμεσοι υπεύθυνοι ούτε οι κληρονόμοι τους. Αυτά τα διαμάντια κατά τη δική μου γνώμη δεν πρέπει να μείνουν στα χέρια κανενός. Ας πάνε σε φιλανθρωπίες αν κάποια στιγμή αυτοί που έχασαν τους ανθρώπους τους καταφέρουν να συγχωρήσουν. Οχι όμως στα χέρια της Εριέττας ή του Στέφανου ή της Αντιγόνης ή του Ρούσσου ή όποιου άλλου εμπλέκεται.
Σε αυτό και αν συμφωνώ. Είναι κόντρα σε κάθε λογική, κόντρα και σε κάθε αίσθημα να τους επιστρέψει τα διαμάντια (εν τω μεταξύ μιλάμε σαν να τα 'χει ο άνθρωπος ενώ ξέρουμε ότι του τα κλέψανε). Και αυτό που παρακολουθούμε από την στιγμή που τον κατάλαβε η Εριέττα το βρίσκω τουλάχιστον γελοίο - επί του προκειμένου, μην το γενικεύσουμε άλλο, δεν συμφέρει. Μπορεί να 'χει τα χίλια καλά, είναι αδερφή του Λουκάκου, είναι και κυρία, συμφωνώ με όλα αυτά, αλλά εδώ με βρίσκει αντίθετη. Βγαίνει από πάνω, νιώθω πως βλέπει μόνο ότι τους χρωστάει ο Λευτέρης - που αυτό και αν δεν το καταλαβαίνω. Και δεν καταλαβαίνω και τον Λευτέρη που δεν αντιδρά σε όλο αυτό... Εντάξει, φοβάται για κάποιους ανθρώπους, αλλά μια κουβέντα μπορεί να την πει... του χρωστάνε τη ζωή της Βέρας και μια ζωή μαζί της αν μη τι άλλο... είναι και ο Αποστόλης και θα μπορούσε να είναι και ο ίδιος νεκρός...
Και φυσικά εννοείται, το έχω ξαναπεί, δεν θέλω αυτά τα συγκεκριμένα διαμάντια να καταλήξουν στους "νόμιμους ιδιοκτήτες", δεν θα έπρεπε ούτε οι ίδιοι να τα θέλουν... ούτε να τα κρατήσει ο Λευτέρης, ούτε αυτός πρέπει να τα θέλει... ας χαριστούν

JESSIE έγραψε:Καλημέρα κι από μένα! Σύμφωνα με τη σκέψη σου, Τζίνα, που την ίδια φαίνεται να κάνει κι ο Λευτέρης, η κατοχή των διαμαντιών είναι αυτό που του δίνει δύναμη. Τι μπορεί να πετύχει όμως με το να τα κρατάει? Αυτό που θέλει είναι να εκδικηθεί για το θάνατο της Βέρας, όπως της το υποσχέθηκε. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει περίπτωση να παραδεχτεί κάποιος οτι έδωσε την εντολή (γιατί ξέρει οτι θα βρεθεί σκοτωμένος μετά), κι από την άλλη δεν μπόρεσε να βρεί ο ίδιος στοιχεία για την ταυτότητα του εντολέα, η "δύναμη" που του δίνουν τα διαμάντια εκμηδενίζεται.
Γιατι θα γινόταν ο αδύναμος κρίκος αν τα επέστρεφε? Δεν υπάρχουν στοιχεία για να κατηγορήσει κάποιον, κι έτσι δεν υπάρχει και λόγος για να θέλουν να τον "καθαρίσουν".... Ούτε η μεταφορά τους ήταν μιά "παράνομη" συναλλαγή, γιατί τα διαμάντια δεν ήταν κλεμμένα, αμοιβή πώλησης ήταν, και δεν είναι σίγουρο οτι αυτή η πώληση ήταν σκοτεινή (δεν ήταν όλα τα έργα που πουλούσαν πλαστά). Θέλουν να πάρουν τα διαμάντια τους πίσω γιατί τους ανήκουν, κι ο Λευτέρης τα κρατάει. Οσο λοιπον τα κρατάει, τόσο κινδυνεύει, κι αυτός, και οι δικοί του άνθρωποι. Για μένα, η λύση είναι μία: Αφού ήρθε η Εριέττα και του μίλησε, την οποία κι ο ίδιος πιστεύει άσχετη με την εντολή, να της επιστρέψει τα διαμάντια, (και είχα πεί αυτό να γίνει μπροστά στο Λουκά και τη Νόρα, για να υπάρχουν δύο δικηγόροι εμπιστοσύνης, σαν μάρτυρες της επιστροφής), και η Εριέττα να φροντίσει να δώσει στους ιδιοκτήτες τα μερίδια που τους αναλογούν, και η υπόθεση θα έκλεινε εκεί. Κανείς απ'τους ιδιοκτήτες δεν θέλει να σκοτώσει το Λευτέρη, αν πάρει τα διαμάντια. Και οι άλλοι δύο της παρέας (Μπέλλος, Αννα) δεν θα μπορούν να ζητούν το μερίδιό τους από τα διαμάντια που έχουν πια επιστραφεί. Θα είχε να αντιμετωπίσει την οργή του Μπέλλου, βέβαια, αλλά και τώρα ο Μπέλλος τον απειλεί, γιατί θέλει τα διαμάντια, ενώ αν τα είχε επιστρέψει θα ήταν οργή για το γάλα που είχε ήδη χυθεί, εκ των υστέρων, δηλαδή, χωρίς το ισχυρό κίνητρο που είναι τα ίδια τα διαμάντια. Δεν ξέρω αν έχω εξηγήσει καθαρά τη σκέψη μου, αλλά πιστεύω οτι κανένα κίνδυνο δεν γλυτώνει με το να κρατάει τα διαμάντια, ενώ θα είχε κάθε όφελος με το να τα επιστρέψει.
Τη σκέψη σου την έχεις εξηγήσει μια χαρά, απλώς διαφωνούμε στα περισσότερα. Ναι, "κανένα κίνδυνο δεν γλιτώνει με το να κρατάει τα διαμάντια" - που τώρα πια δεν τα έχει βέβαια - αλλά, όχι, ΔΕΝ "θα είχε κάθε όφελος με το να τα επιστρέψει"...
Η δύναμη που του έδιναν τα διαμάντια ήταν ότι τα θέλουν οι "νόμιμοι ιδιοκτήτες" τους, και όσο τα θέλουν τόσο ψάχνουν και όσο ψάχνουν τόσο βγαίνουν στην επιφάνεια και τα δικά τους σπασμένα... και λίγο φοβούνται, και λίγο δεν έχουν και τις καλύτερες των σχέσεων... Κάπως έτσι προσπαθούσαν να μάθουν τον εντολέα... δεν περίμεναν να βγει κάποιος να το παραδεχτεί έτσι απλά... μάλλον κάποιον να τον καρφώσει περίμεναν
Οι πίνακες μπορεί να μην ήταν απαραίτητα πλαστοί - πιστεύω όμως ότι ήταν - πάντως η πώληση ήταν σκοτεινή, μη νόμιμη. Αλλιώς, προς τι όλη αυτή η επιχείριση?
Η υπόθεση θα έκλεινε εκεί για τους "νόμιμους ιδιοκτήτες". Ο Λευτέρης δεν τα κρατάει (κρατούσε) επειδή απλώς τα είχε κλέψει και άρα τι ωραία τα επιστρέφει και δεν κινδυνεύει κανείς. Έχουν χαθεί ζωές, το ξαναλέω. Ο Μανωλάκης έλεγε επίσης ότι δύο είναι (εκφυλίζονται σε δύο) τα κέντρα που προκαλούν το "θαυμάζειν" - και ο άνθρωπος έχει ορμέμφυτη τάση προς αυτό. Το ένα είναι ο έναστρος ουρανός ψηλά μας. Το άλλο είναι ο ηθικός νόμος μέσα μας. Και δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό το δεύτερο, η απάντηση δηλαδή στο ερώτημα "τι πρέπει να κάνω?" δεν είναι μία και κοινή μεταξύ των ανθρώπων... και χαίρομαι που τα "πρέπει" του Λευτέρη δεν συμφωνούν με αυτά της άλλης ομάδας - φαντάζομαι δηλαδή κι ελπίζω...
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 2:32 pm

Αν ο Λευτέρης έχει τόσο υψηλά "πρέπει" θα έπρεπε να μην αρχίσει καμμία σχέση με οποιαδήποτε γυναίκα, πόσο μάλλον την Εύα, που σχετίζεται άμεσα με έναν από αυτούς που έχει στο στόχαστρο για εκδίκηση.
Και , εφόσον, αυτό έγινε, δηλαδή σχετίστηκε με την Εύα, θα έπρεπε να βάλει ΠΡΩΤΗ του προτεραιότητα αυτήν, ώστε να συνεχίσει μαζί της αυτό που άρχισε, χωρις να την βάλει σε κίνδυνο, και χωρις να την απογοητεύσει, αφήνοντάς την σύξυλη.


JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Δ.Μπέλλος Δευ Φεβ 07, 2011 2:53 pm

JESSIE έγραψε:Αν ο Λευτέρης έχει τόσο υψηλά "πρέπει" θα έπρεπε να μην αρχίσει καμμία σχέση με οποιαδήποτε γυναίκα, πόσο μάλλον την Εύα, που σχετίζεται άμεσα με έναν από αυτούς που έχει στο στόχαστρο για εκδίκηση.
Και , εφόσον, αυτό έγινε, δηλαδή σχετίστηκε με την Εύα, θα έπρεπε να βάλει ΠΡΩΤΗ του προτεραιότητα αυτήν, ώστε να συνεχίσει μαζί της αυτό που άρχισε, χωρις να την βάλει σε κίνδυνο, και χωρις να την απογοητεύσει, αφήνοντάς την σύξυλη.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!! Λίγο καθυστερημένα υιοθετήθηκαν αυτά τα "πρέπει".
(**Ωστόσο κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τη μυστική συμφωνία με το Λουκά.... scratch )
Δ.Μπέλλος
Δ.Μπέλλος
Κολλημένος με τα "Μυστικά"
Κολλημένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Άργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Φεβ 07, 2011 3:03 pm

JESSIE έγραψε:Αν ο Λευτέρης έχει τόσο υψηλά "πρέπει" θα έπρεπε να μην αρχίσει καμμία σχέση με οποιαδήποτε γυναίκα, πόσο μάλλον την Εύα, που σχετίζεται άμεσα με έναν από αυτούς που έχει στο στόχαστρο για εκδίκηση.
Και , εφόσον, αυτό έγινε, δηλαδή σχετίστηκε με την Εύα, θα έπρεπε να βάλει ΠΡΩΤΗ του προτεραιότητα αυτήν, ώστε να συνεχίσει μαζί της αυτό που άρχισε, χωρις να την βάλει σε κίνδυνο, και χωρις να την απογοητεύσει, αφήνοντάς την σύξυλη.




Οι απαιτήσεις της ζωής είναι ορμητικές κι ο Λευτέρης είναι ένας νέος άντρας. Δεν κατηγορώ το Λευτέρη που ερωτεύτηκε ούτε που κυνήγησε το όνειρο να ξαναφιάξει τη ζωή του. Νομίζω οτι ήταν έτοιμος να κάνει το βήμα και να αφήσει την εκδίκηση πίσω αλλά τον πρόλαβαν οι εξελίξεις. Εγραψα κι άλλη φορά οτι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το Λευτέρη. Όχι όμως επειδή δεν έδωσε τα διαμάντια πίσω γιατί αυτό το θεωρώ απόλυτα σωστό αλλά γιατί περιμένω να δω τις κινήσεις που θα κάνει απο εδώ και πέρα. Για την Εύα δεν θέλω ημίμεμτρα. Έχει δώσει αφοσίωση και πάθος στο Μάνο και θέλω να τα πάρει πίσω στο ακέραιο. Αν ο Λευτέρης δεν μπορεί να της δώσει προτεραιότητα στα πάντα δεν μου κάνει. Αυτό όμως δεν νομιμοποιεί τους υπόλοιπους που ζητούν εξηγήσεις απ τον άνθρωπο που του διέλυσαν την ζωή και του σκότωσαν αγαπημένα πρόσωπα. Απ αυτόν που ζει σαν κυνηγημένος χρόνια ολόκληρα. Πάει παρα πολύ.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 3:13 pm


Σχεδόν το ίδιο λέμε, στην τελική, Μαρία. Δεν κατηγορώ το Λευτέρη που ερωτεύτηκε, άλλωστε δεν τον κατηγορώ γενικά για τίποτε, αλλά νομίζω οτι στην παρούσα φάση, και με την ιδέα οτι η Εύα και η ευτυχία της μαζί του πρέπει να είναι πρώτη σκέψη στο μυαλό του, έχει τη λύση να διαγράψει την εκδίκηση, που όπως λές κι εσύ ήταν έτοιμος να κάνει έτσι κι αλλιώς, και να επιστρέψει τα διαμάντια, γιατί και μόνο η κατοχή τους τον βαραίνει. Αφού δεν μπορεί να τα δώσει σε φιλανθρωπίες, (υπάρχει και το πόθεν έσχες), κιι αφού δεν είναι δυνατόν να τα πετάξει στόν υπόνομο, ας τα δώσει πίσω στους δικαιούχους, κι αυτό δεν τον εμποδίζει αν αργότερα φανεί τυχερός και μάθει ποιιός έδωσε την εντολή, να μαζέψει όσα στοιχεία μπορεί και να τον παραδώσει στην δικαιοσύνη.
Ομως ας μην αφήνει ένα παλιό κακό να δημιουργήσει νέα, για χάρη μιάς υπόσχεσης πού έδωσε στη νεκρή, πού κι αυτή, μην το ξεχνάμε, σήκωσε το όπλο της για να σκοτώσει με μεγάλη ευκολία.
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 3:15 pm


" Δ.Μπέλλο" δίκιο έχεις, υπάρχει και το μυστικό σχέδιο με το Λουκά!
Για να δούμε τι θα δούμε!!!
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από almaresi Δευ Φεβ 07, 2011 3:21 pm

JESSIE έγραψε:Σχεδόν το ίδιο λέμε, στην τελική, Μαρία. Δεν κατηγορώ το Λευτέρη που ερωτεύτηκε, άλλωστε δεν τον κατηγορώ γενικά για τίποτε, αλλά νομίζω οτι στην παρούσα φάση, και με την ιδέα οτι η Εύα και η ευτυχία της μαζί του πρέπει να είναι πρώτη σκέψη στο μυαλό του, έχει τη λύση να διαγράψει την εκδίκηση, που όπως λές κι εσύ ήταν έτοιμος να κάνει έτσι κι αλλιώς, και να επιστρέψει τα διαμάντια, γιατί και μόνο η κατοχή τους τον βαραίνει. Αφού δεν μπορεί να τα δώσει σε φιλανθρωπίες, (υπάρχει και το πόθεν έσχες), κιι αφού δεν είναι δυνατόν να τα πετάξει στόν υπόνομο, ας τα δώσει πίσω στους δικαιούχους, κι αυτό δεν τον εμποδίζει αν αργότερα φανεί τυχερός και μάθει ποιιός έδωσε την εντολή, να μαζέψει όσα στοιχεία μπορεί και να τον παραδώσει στην δικαιοσύνη.
Ομως ας μην αφήνει ένα παλιό κακό να δημιουργήσει νέα, για χάρη μιάς υπόσχεσης πού έδωσε στη νεκρή, πού κι αυτή, μην το ξεχνάμε, σήκωσε το όπλο της για να σκοτώσει με μεγάλη ευκολία.
Μπορεί να τα δωρίσει ανώνυμα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα - δεν τα έχει καν αυτή τη στιγμή
Το πρόβλημά μου εμένα πάντως και φαντάζομαι και της Μαρίας δεν είναι η διακοπή της εκδίκησης - αυτό το θέλουμε ή τέλος πάντων θέλουμε να μην κάνει χοντράδες, να μην πάρει τον νόμο στα χέρια του... για την Εύα (ΜΟΝΟ για την Εύα, το τονίζω γιατί πέρυσι ο Στέφανος την ματαίωση της εκδίκησης την αφιέρωσε και στις δυο). Το πρόβλημα είναι αυτά τα ίδια τα διαμάντια και είναι του ματς να τα επιστρέψει έτσι απλά
almaresi
almaresi
Mυστικοφανάκι
Mυστικοφανάκι

Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Φεβ 07, 2011 3:22 pm

JESSIE έγραψε:
Σχεδόν το ίδιο λέμε, στην τελική, Μαρία. Δεν κατηγορώ το Λευτέρη που ερωτεύτηκε, άλλωστε δεν τον κατηγορώ γενικά για τίποτε, αλλά νομίζω οτι στην παρούσα φάση, και με την ιδέα οτι η Εύα και η ευτυχία της μαζί του πρέπει να είναι πρώτη σκέψη στο μυαλό του, έχει τη λύση να διαγράψει την εκδίκηση, που όπως λές κι εσύ ήταν έτοιμος να κάνει έτσι κι αλλιώς, και να επιστρέψει τα διαμάντια, γιατί και μόνο η κατοχή τους τον βαραίνει. Αφού δεν μπορεί να τα δώσει σε φιλανθρωπίες, (υπάρχει και το πόθεν έσχες), κιι αφού δεν είναι δυνατόν να τα πετάξει στόν υπόνομο, ας τα δώσει πίσω στους δικαιούχους, κι αυτό δεν τον εμποδίζει αν αργότερα φανεί τυχερός και μάθει ποιιός έδωσε την εντολή, να μαζέψει όσα στοιχεία μπορεί και να τον παραδώσει στην δικαιοσύνη.
Ομως ας μην αφήνει ένα παλιό κακό να δημιουργήσει νέα, για χάρη μιάς υπόσχεσης πού έδωσε στη νεκρή, πού κι αυτή, μην το ξεχνάμε, σήκωσε το όπλο της για να σκοτώσει με μεγάλη ευκολία.


Το ότι ο Λευτέρης ήθελε να σταματήσει την ιστορία με τα διαμάντια φάνηκε απ τις επιθέσεις της Άννας κι απ τον τρόπο που κωλυσιεργούσε. Απο πουθενά δεν φάνηκε να θέλει να τα επιστρέψει και αν δω κάτι τέτοιο θα απογοητευτώ οικτρά. Τα διαμάντια δεν έχουν ιδιοκτήτες. Είναι προιόν απάτης και έχουν χαθεί ζωές γι αυτά
Οπότε μάλλον δεν θέλουμε το ίδιο.
Απορώ ειλικρινά που ο Στέφανος και η Εριέττα τα διεκδικούν. Περισσότερο απορώ με την Εριέττα γιατί ο Στέφανος είναι πορωμένος. Κάνει αυτή τη δουλειά χρόνια ολόκληρα και καταλογίζει στην Αντιγόνη οτι τον έμπασε στα βρώμικα αλλά δεν τον βλέπω πρόθυμο να τα παρατήσει και να κάνει άλλη δουλίτσα. Μη ξεχνάς οτι βρίζει τη μανούλα απ την περασμένη σεζόν αλλά μια χαρά πούλησε πλαστά και εισέπραξε μια μέρα μετά την απαγωγή του μωρού.
Όχι δεν ξεχνώ οτι η Βέρα σήκωσε το όπλο και πυροβόλησε και ούτε καν ξεχνώ οτι το είχε σε πρώτη ζήτηση κάτω απ τον καναπέ όπως υποθέτω οτι κι ο Λευτέρης ένα κουμπούρι κάπου θα το έχει καταχωνιασμένο. Όμως δεν πήγε να τους βρει να τους την μπουμπουνίσει. Εκείνη μια χαρά στο σπιτάκι της καθόταν εκείνοι ήρθαν να την καθαρίσουν.
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από JESSIE Δευ Φεβ 07, 2011 5:10 pm

Το ζήτημα είναι πράγματι μπλεγμένο, είναι σαν "το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό"! Για να μην παρεξηγηθώ, θα επαναλάβω οτι το Λευτέρη τον συμπαθώ και μάλιστα από την αρχή, όταν το γενικό κλίμα δεν ήταν και τόσο θερμό γι'αυτόν.... Υπάρχουν πολλά "αλλά" και πολλά "αν".... Αν ο Λευτέρης, όταν απέτυχε να παραδώσει το "εμπόρευμα" και πήγε να βρεί τον Αποστόλη και τον βρήκε νεκρό, πρώτη του σκέψη ήταν αφ'ενός να μην μπλέξει, αλλά και να μην κρατήσει κάτι που δεν του ανήκε, θα έστελνε ανώνυμα τα διαμάντια, όλα μαζί ή σε δεματάκια, σ'αυτούς πού ήδη ήξερε οτι συνεργαζόταν ο Αποστόλης. Ετσι θα έβγαζε το θέμα από πάνω του, και κανείς δεν θα τον κυνηγούσε. Αυτός , αντίθετα, έκανε ο,τι θα έκανε αν ήταν ένοχος, αν δηλαδή τα είχε κρατήσει σκόπιμα: τα έκρυψε, άλλαξε όνομα και διεύθυνση, βρήκε τη Βέρα κι ονειρευόταν μία νέα ζωή μαζί της, (με τη βοήθεια των διαμαντιών, να υποθέσω, ή θα είμαι ....off topic?)
Τον βρήκαν λοιπον, αυτοί από τους οποίους ήθελε να ξεφύγει, και τον επισκέφτηκαν. Αυτός τους περίμενε, κι ήταν κατάλληλα προετοιμασμένος... Εγινε αυτό που ήταν ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟ να γίνει, δηλαδή αιματοχυσία και κατόπιν, άρχισε να γυρεύει εκδίκηση. Τώρα λοιπον, που ο ένας της παρέας , ο Χατζηβασιλείου έχει πεθάνει, και η κόρη του, που ο ίδιος ο Λευτέρης πιστεύει οτι δεν έχει ανάμειξη, μιλάει μαζί του, είναι μία ακόμη ευκαιρία που δίνεται στο Λευτέρη για να βγάλει αυτό το βάρος των διαμαντιών από πάνω του. Και δεν το κάνει. Ελπίζω κι εγώ οτι το σχέδιο που έχει καταστρώσει με το Λουκά θα φέρει αποτέλεσμα, και θα απαλλαγεί απ'το παρελθόν του για να φτιάξει ξανά τη ζωή του....
JESSIE
JESSIE
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από elenp Δευ Φεβ 07, 2011 5:19 pm

Το επεισόδιο ήταν ωραίο. Μου άρεσε η σκηνή με τον Λουκά και την Νόρα που ήταν μαζί, ήταν πολύ καλοί. Επίσης μου άρεσε και η σκηνή με τον Νικόλα και την Δάφνη που επίσης ήταν πολύ ωραίοι. Μου άρεσε και η σκηνή του υπέρηχου, μπορεί να ήταν πιο αστεία, αλλά ήταν ωραία. Επίσης η σκηνή που πήγαν ο Λουκάς και η Νόρα μετά τον υπέρηχο στην κατασκήνωση και ήταν μαζί με την Εύα, την Δάφνη και τον Νικόλα και συζητούσαν, ήταν πολύ καλοί όλοι τους. Η σκηνή με τον Λουκά και τον Νικόλα μου άρεσε πολύ ειδικά το ύφος τους ήταν πολύ ωραίο.

Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε και το ψηφίζω καλό.
elenp
elenp
Τουρίστας
Τουρίστας

Θηλυκό Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Clarabelle Δευ Φεβ 07, 2011 5:41 pm

JESSIE έγραψε:Το ζήτημα είναι πράγματι μπλεγμένο, είναι σαν "το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό"! Για να μην παρεξηγηθώ, θα επαναλάβω οτι το Λευτέρη τον συμπαθώ και μάλιστα από την αρχή, όταν το γενικό κλίμα δεν ήταν και τόσο θερμό γι'αυτόν.... Υπάρχουν πολλά "αλλά" και πολλά "αν".... Αν ο Λευτέρης, όταν απέτυχε να παραδώσει το "εμπόρευμα" και πήγε να βρεί τον Αποστόλη και τον βρήκε νεκρό, πρώτη του σκέψη ήταν αφ'ενός να μην μπλέξει, αλλά και να μην κρατήσει κάτι που δεν του ανήκε, θα έστελνε ανώνυμα τα διαμάντια, όλα μαζί ή σε δεματάκια, σ'αυτούς πού ήδη ήξερε οτι συνεργαζόταν ο Αποστόλης. Ετσι θα έβγαζε το θέμα από πάνω του, και κανείς δεν θα τον κυνηγούσε. Αυτός , αντίθετα, έκανε ο,τι θα έκανε αν ήταν ένοχος, αν δηλαδή τα είχε κρατήσει σκόπιμα: τα έκρυψε, άλλαξε όνομα και διεύθυνση, βρήκε τη Βέρα κι ονειρευόταν μία νέα ζωή μαζί της, (με τη βοήθεια των διαμαντιών, να υποθέσω, ή θα είμαι ....off topic?)



Επειδή βλέπω οτι θεωρείς οτι ο Λευτέρης τους χρωστούσε τα διαμάντια να γυρίσω λίγο το χαρτί απ την ανάποδη;
Γιατί λοιπόν ο Στέφανος κι η Εριέττα που όπως λένε δεν φταίνε οι ίδιοι για τους θανάτους και λυπούνται μάλιστα πολύ δεν χαρίζουν τα διαμάντια στο Λευτέρη σε μια έμπρακτη συγνώμη για το θάνατο της αγαπημένης του;
Οτι κι αν λέμε αυτά τα διαμάντια ειναι μάλλον λίγο βρώμικα γι αυτό τα ξέπλεναν και οι εμπορευάμενοι που λένε οτι τους ανήκουν μάλλον του χρωστάνε κάτι του Λευτέρη
Δεν ανήκουν σε κανέναν λοιπόν και καλό είναι όσοι φταίνε να τιμωρηθούν.
Υγ. Να σου θυμίσω οτι ο Στέφανος είπε στην Εριέττα στείλαμε ανθρώπους . Οι άνθρωποί μας δεν γύρισαν. Όποιος κι αν είχε δώσει την εντολή θανάτου ειναι συνυπεύθυνος
Clarabelle
Clarabelle
Forum Team
Forum Team

Θηλυκό Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από KatsaroYpotheto Δευ Φεβ 07, 2011 6:24 pm

JESSIE έγραψε:Αν ο Λευτέρης, όταν απέτυχε να παραδώσει το "εμπόρευμα" και πήγε να βρεί τον Αποστόλη και τον βρήκε νεκρό, πρώτη του σκέψη ήταν αφ'ενός να μην μπλέξει, αλλά και να μην κρατήσει κάτι που δεν του ανήκε, θα έστελνε ανώνυμα τα διαμάντια, όλα μαζί ή σε δεματάκια, σ'αυτούς πού ήδη ήξερε οτι συνεργαζόταν ο Αποστόλης. Ετσι θα έβγαζε το θέμα από πάνω του, και κανείς δεν θα τον κυνηγούσε.

Διαφωνώ. Τότε θα ήταν έρμαιο να τον βρούν και τον σκοτώσουν καθώς ήξεραν το όνομά του αλλά και την εμπλοκή του με την όλη ιστορία. Σκότωσαν τον Αποστόλη τι θα τον έκανε να θεωρεί ότι ακόμα και άν τους έδινε τα διαμάντια θα τον άφηναν να ζήσει?

JESSIE έγραψε:Αυτός , αντίθετα, έκανε ο,τι θα έκανε αν ήταν ένοχος, αν δηλαδή τα είχε κρατήσει σκόπιμα: τα έκρυψε, άλλαξε όνομα και διεύθυνση, βρήκε τη Βέρα κι ονειρευόταν μία νέα ζωή μαζί της, (με τη βοήθεια των διαμαντιών, να υποθέσω, ή θα είμαι ....off topic?)

Ένοχος από την πλευρά των απατεώνων εννοείς φαντάζομαι. Αλλά όπως είπα πιο πάνω όταν βλέπεις το φίλο σου δολοφονημένο τι θα πείς? Α εντάξει εγώ θα τους τα δώσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά? Άλλωστε φάνηκε καθαρά πόσο δίκιο είχε ο Λευτέρης. Οι τύποι μπούκαραν χωρίς καν να καλύψουν τα πρόσωπά τους και χωρίς καν να υπολογίσουν ποιον θα βρουν σε ξένο σπίτι μέρα μεσημέρι. Πήγαν να πάρουν το διαμαντικό και να καθαρίσουν όποιον μπορεί να γνωριζε οτιδήποτε για την ιστορία.. Δεν τους ένοιαξε μόνο να πάρουν τα διαμάντια ήθελαν και να μην αφήσουν μάρτυρες.

Την πολιτισμένη κουβέντα που έχει ψήσει ο Στέφανος την Εριέττα ότι θα έκαναν εγώ ακόμα δεν την έχω δει!

Και η Εριέττα τα διαμάντια διεκδικεί. Τουλάχιστον αυτή θεωρητικά δεν του χρωστάει παρόλο που κανονικά θα έπρεπε να κατανοεί το χαμό του και το τελευταίο που την καίει να είναι τα διαμάντια, πόσο μάλλον που είναι η μόνη που ξέρει ότι ο πατέρας της της έλεγε παραμύθια για το θάνατο του Αποστόλη και θα έπρεπε να είχε συμπεράνει ότι τουλάχιστον για εκείνον φταίει ο ίδιος ο πατέρας της...
KatsaroYpotheto
KatsaroYpotheto
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στο δικό μου ροζ συννεφάκι :p
Ασχολίες : Playing referee between my heart and my mind..

https://www.facebook.com/PeriklisKassandrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 Empty Απ: Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011

Δημοσίευση από Καρ-Mik Δευ Φεβ 07, 2011 6:33 pm

Clarabelle έγραψε:

Επειδή βλέπω οτι θεωρείς οτι ο Λευτέρης τους χρωστούσε τα διαμάντια να γυρίσω λίγο το χαρτί απ την ανάποδη;
Γιατί λοιπόν ο Στέφανος κι η Εριέττα που όπως λένε δεν φταίνε οι ίδιοι για τους θανάτους και λυπούνται μάλιστα πολύ δεν χαρίζουν τα διαμάντια στο Λευτέρη σε μια έμπρακτη συγνώμη για το θάνατο της αγαπημένης του;
Οτι κι αν λέμε αυτά τα διαμάντια ειναι μάλλον λίγο βρώμικα γι αυτό τα ξέπλεναν και οι εμπορευάμενοι που λένε οτι τους ανήκουν μάλλον του χρωστάνε κάτι του Λευτέρη
Δεν ανήκουν σε κανέναν λοιπόν και καλό είναι όσοι φταίνε να τιμωρηθούν.
Υγ. Να σου θυμίσω οτι ο Στέφανος είπε στην Εριέττα στείλαμε ανθρώπους . Οι άνθρωποί μας δεν γύρισαν. Όποιος κι αν είχε δώσει την εντολή θανάτου ειναι συνυπεύθυνος

Kαταρχάς για μένα, σε κανέναν δεν ανήκουν τα διαμάντια.
Αν κάποιος θα έπρεπε να τα πάρει, είναι οι δόλιοι που εξαπατήθηκαν και τους πουλήθηκαν πλαστοί πίνακες έναντι γνησίων, άρα η παρέα τις διαμαντόπετρας (Ρούσσος, Λαζαρίδης, Λύτρας, Χατζηλίγδας,Αραβαντινός,Βενέτης) δεν είναι μέσα σε αυτούς.

Ο Λευτέρης δεν ''χρωστάει'' σε κανέναν αυτά τα διαμάντια, γιατί σε κανεναν δεν ανήκουν.

ΥΓ: Ρε Λουκά, μήπως και συ να αρχίσεις να ζητάς το μερίδιο σου? Επεισόδιο 498 - Ημερομηνία 04-02-2011 - Σελίδα 5 191984
Καρ-Mik
Καρ-Mik
Αθώα Μπατσίνα
Αθώα Μπατσίνα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης