Edem Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών"

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών" Empty Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών"

Δημοσίευση από Ntinaki Agapaei Petraki Παρ Απρ 06, 2012 3:48 pm

Πολυτάλαντος, με υποκριτικές, φωνητικές αλλά και χορευτικές ικανότητες. Ο Παναγιώτης Πετράκης μίλησε χωρίς ενδοιασμούς για τα χρήματα που του οφείλουν από τηλεοπτικές -και όχι μόνο- συνεργασίες, την καλλιτεχνική συνύπαρξή του με τη Μαρινέλλα και τον νέο ανατρεπτικό του ρόλο στο θέατρο.
Εγινες γνωστός από τα «Μυστικά της Εδέμ», αλλά μέχρι να συμβεί αυτό δυσκολεύτηκες...
Δεν ήταν καθόλου εύκολα. Eχω παλέψει πολύ στη ζωή μου, έχω χτυπηθεί πολύ με τον εαυτό μου και μπορώ με πεποίθηση να πω ότι τίποτα δεν μου χαρίστηκε. Φυσικά και αναγνωρίζω ότι υπήρξαν άνθρωποι που με βοήθησαν και θα τους ευχαριστώ μέχρι να πεθάνω, αλλά ό,τι κατέκτησα ήταν με το σπαθί μου. Θυμάμαι αρκετές στιγμές απογοήτευσης όπου αμφισβητούσα τις ικανότητές μου και έλεγα στον εαυτό μου ότι ίσως δεν κάνω για τον χώρο.
Aνήκεις κι εσύ στους πολλούς ηθοποιούς που τους οφείλονται χρήματα από δουλειές;
Δυστυχώς ναι! Μου οφείλονται δεδουλευμένα οκτώ μηνών. Το θεωρώ πολύ άδικο να μην αμείβεται κανείς για τη δουλειά που παρέχει. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει και καμία δέσμευση, ούτε ενημέρωση για το πότε ακριβώς θα αποπληρωθούμε. Και αυτό αφορά διάφορες συνεργασίες. Τηλεοπτικές αλλά και άλλης φύσεως όπως τα μισά χρήματα από τις εμφανίσεις μου με τον Μίμη Πλέσσα και αρκετά χρήματα από τη θεατρική παράσταση «Μαίρη, Μαίρη». Η ειρωνεία είναι ότι όταν τους τηλεφωνείς για να ζητήσεις τα χρήματα σου, σου φέρονται σαν να ζητάς δανεικά ή σαν να ζητιανεύεις. Εκτός δηλαδή του άγχους για το αν θα βρεις δουλειά έχεις κι άλλο: Αντε και βρήκα δουλειά, θα πληρωθώ από αυτήν;
Επέλεξες να βρεθείς πλάι στη Μαρινέλλα και τη Θεοδωρίδου λόγω των καλύτερων αμοιβών της νύχτας;
Μου έκανε την τιμή να με επιλέξει η κυρία Μαρινέλλα έπειτα από προτροπή του Σταμάτη Φασουλή. Ηταν μια πρόταση που δεν θα μπορούσα να αρνηθώ. Τα χρήματα σαφώς και παίζουν σημαντικό ρόλο στις επαγγελματικές μου επιλογές και σαφώς είναι περισσότερα από όσα θα έπαιρνα στο θέατρο, αλλά και πάλι όχι τόσα όσα μπορεί να φαντάζεται κανείς. Τα νυχτοκάματα έχουν πέσει πολύ. Και στην περίπτωση του «Βοτανικού», έκανα μια αρκετά σημαντική οικονομική υποχώρηση για να έχω τη χαρά της συνεργασίας αυτής.
Πρωταγωνιστείς στην παράσταση «Ενας κάποιος παράδεισος» σε έναν ιδιαίτερα απαιτητικό και ανατρεπτικό ρόλο. Σε φόβισε ή όχι;
Είναι ένα κείμενο της Βάνας Πεφάνη, με αφορμή τον «Καυγατζή» του Ζενέ. Το έργο εμπεριέχει ρόλους και σκηνές που δεν υπάρχουν στο μυθιστόρημα, όπως τον ίδιο τον Ζενέ, ο οποίος συμμετέχει καταλυτικά στις ζωές των ηρώων. Εγώ υποδύομαι τον Κερέλ, ο οποίος δεν μπορεί να αισθανθεί κανένα συναίσθημα για κανέναν άλλον πέραν του αδερφού του, με τον οποίο είναι υποσυνείδητα ερωτευμένος. Ο Κερέλ ψάχνει να βρει τον εαυτό του, να αισθανθεί, αποζητά την τιμωρία για τα αμέτρητα αδικήματά του και στην πορεία κλέβει, σκοτώνει, εμπορεύεται ναρκωτικά, βιάζει και εκμεταλεύεται ανθρώπους. Επρεπε λοιπόν να έρθω σε επαφή με τη σκοτεινή μου πλευρά, να βγάλω στην επιφάνεια χαρακτηριστικά που το κοινό δεν με έχει δει ποτέ να βγάζω. Ανατρέπω εντελώς την εικόνα του «καλού παιδιού» που έχετε συνηθίσει από μένα.
Πηγή: http://news-piper.blogspot.com/2012/04/blog-post_6258.html?spref=fb&fb_source=message
Ntinaki Agapaei Petraki
Ntinaki Agapaei Petraki
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στον δικο μου Πετρακικο κοσμο!!!
Ασχολίες : Παναγιώτης Πετράκης<3 I love dreams,music,theatre,life,cinema and books<3

https://www.facebook.com/PanPetrakisFanClub

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών" Empty Απ: Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών"

Δημοσίευση από LaurelRose Παρ Απρ 06, 2012 9:13 pm

: thanks :
LaurelRose
LaurelRose
Fan Φανατικός
Fan Φανατικός

Θηλυκό Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : λογοτεχνικά βιβλία-μουσική-σινεμά-θέατρο-forum

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών" Empty Απ: Π.Πετράκης~"Μου χρωστάνε τα δεδουλευμένα οκτώ μηνών"

Δημοσίευση από trelli petrakitsa Σαβ Απρ 07, 2012 9:50 am

: thanks :
trelli petrakitsa
trelli petrakitsa
Καμμένος με τα "Μυστικά"
Καμμένος με τα

Θηλυκό Τόπος : Στην αγκαλιά του Παναγιώτη μου!!!
Ασχολίες : Σχολείο, Φροντιστήρια, Διάβασμα, tv-pc, Forum, Π.Π. & Π.Μ. !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης